Kamışlı, Suriye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°03′00″N, 41°13′00″E

Kamışlı
قامشلي Qamişlo
Skyline of Kamışlı
Kamışlı'nın Syria'da bulunduğu yer
Kamışlı
Kamışlı

Kamışlı'nın Suriye'deki konumu

Koordinatlar: 37°03′00″K 41°13′00″D / 37.05°K 41.2166667°D / 37.05; 41.2166667
Ülke Suriye Suriye
İl Hasiçi İli
Nüfus
 - Toplam 184.231

Kamışlı (Kürtçe: Qamişlo, Arapça: القامشلي, Süryanice: ܩܡܫܠܝ, ܩܡܫܠܐ) Suriye'nin, Hasiçi İli'nin, Kamışlı İlçesi'nin merkezi olan şehirdir. Ayrıca, Hasiçi İli'nin en büyük şehridir ve Suriye Kürtlerinin gizli başkenti olarak kabul edilir. Ayrıca Suriye'nin Kürt sorununun merkezidir, 2004 yılındaki Kamışlı Olayı burada yaşanmıştır.

Kamışlı Suriye'nin kuzeydoğusunda, Türkiye sınırına yakın bir kenttir. Nüfusunun büyük bir kısmını Kürtlerin ve Süryanilerin oluşturduğu kent 1926 yılında Toros Demiryolu çalışmaları sırasında Nusaybin'den ayrılarak kuruldu. Nüfusu 232,258'dir (2004).

Irak sınırı ve Nusaybin'e komşu olan kent son yıllarda bulunan petrol sayesinde hızla gelişmektedir.[1] 2004 yılında bir futbol karşılaşmasında kargaşa çıkmış ve bu kargaşa Kürt-Arap çatışmasına dönüşmüştür. Neticede 50 civarında kişi ölürken Kamışlı'da maddi hasar oluşmuştur. Bu olayda en az 30 Kürt öldürülmüş ve olay "Kamışlı Katliamı" olarak tanınmıştır.

Kamışlı şehri her yıl Aralık ayında büyük bir Yılbaşı geçit töreni ve her yılın mart ayında büyük bir kalabalık tarafından Nevruz festivalini kutlaması ile ünlüdür

Kamışlı, 90'lı ve 2000'li yıllar arasında küçük bir köy görünümünü andırıyordu. 2011 yılında Suriye iç Savaşı'nın başlamasıyla, Kamışlı petrol ihracatını da etkileyerek çökmesine yol açmasından uzun bir süre sonra 2012'de Kamışlı'da tekrar petrol bulunarak ihraç edilmeye başlandı. Suriye iç Savaşı'nın ardından Kamışlı, 21 Ocak’ta Cezire, 27’de Kobani ve 29’un da ise Afrin meclis ve meclis başkanları özerklik ilan etti. Cezire, Kobani ve Afrin kantonlarından Özerk bir federasyon yapılanması ile birleşerek Rojava'yı kurdular. Bölgede tekrar petrolün bulunmasından sonra Kamışlı'nın geliri devamlı ve hızla yükseldi ve şehir bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline geldi. Kamışlı, Rojava'nın Hasiçi şehrinden sonra en yüksek nüfusuna sahip şehridir. Kamışlı ve Hasiçi ile birlikte Rojava'nın metropol alanını oluşturmaktadırlar. Bugün, Kamışlı Ortadoğu ülkeleri ile birlikte sürekli gelişen dünya çapında bir kent olarak ticari ve kültürel bir merkez, kozmopolit bir metropol kentidir. Kamışlı ekonomisi tarihsel olarak petrol sanayisi üzerine kurulmuş olsa da, Kamışlı şehri yürüttüğü turizm ve tarım alanında önemli gelir kalemlerini oluşturmuştur. Kamışlı son zamanlarda geniş ölçekli inşaat projeleri ile dünyanın ilgisini çekmektedir. Kamışlı, birçok alışveriş merkezleriyle bölgenin ve dünyanın en geniş ölçekli alışveriş merkezleriyle bir sembol durumuna gelmiştir. Yükselen bu ekonomisiyle dünyadan bir işgücünü çekmiştir. Kamışlı, en pahalı kentler sıralamasında Ortadoğu'da önemli bir konumdadır, Kamışlı, Ortadoğu'da yaşanabilecek en iyi kentler arasındadır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir, başlangıçta (ܒܝܬ ܙܐܠܝ̈ܢ) "kamış evi" anlamına gelen zālin Bet denilen Asuri / Süryani yaşadığı küçük bir köy oldu. Geçerli isim "kamış" Türkçe "kamış" anlamına bunun bir Türkleşmiş şeklidir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

شارع البريد بالقامشلي.JPG

184.231 (2004 Genel Nüfus Sayımı) nüfusu ile, Kamışlı Suriye'de 10 büyük şehirlerinden biridir. Kamışlı Suriye'nin önemli ikinci büyük nüfusunu oluşturan Kürt nüfusun çoğunlukta bölgedir. Araplar ve Hıristiyanlar ile birlikte biraz karışık kozmopolit bir şehirdir. Kentin Hıristiyanlar başta Asuri / Süryani ve Ermeniler oluşmaktadır ve şehir Suriye'de bir Hıristiyan başkenti olarak kabul edilir. şehir, Süryani / Asuri mülteciler tarafından kuruldu. Bugün şehirde Kürtler, Süryaniler, Araplar ve Ermeniler yaşamaktadır.

Noel günlerinde Kamışlı sokakları

Günümüzde[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Kamışlı, Suriye'nin Rojava özerk bölgesinin başkenti durumundadır. Son yıllarda Şehrin büyük bir ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülüp Ortadoğu'da Dubai ile yarışır bir şehir olması planlanmaktadır. Ekonomik ve sosyal açıdan keskin değişim gören Kamışlı, yapımı bitmiş ve hala yapılmakta olan birçok alışveriş merkezi'ne sahiptir. Özellikle sosyal hayatı gelişen Kamışlı, sanıldığının aksine Batı'ya daha yakın bir bölgenin başkentidir. Bölgede büyük bir asayiş bulunmaktadır. Sürekli olarak devriye gezen askerleri görebilirsiniz. Rojava’nın en gelişmiş şehri ve başkenti olan Kamışlı, tam anlamıyla dolu dizgin gelmaktedir. Kamışlı, Dubai gibi bölgesel cazibe merkezi olmaya aday bir şehirdir. Kentteki muhteşem gelişme bütün dünyanın ilgisini çekmektedir. Bundan 10 sene önce canlı bombalar, sürekli çatışmalar ve can kayıplarıyla gündemde olan Suriye’nin bu tarihi kenti, artık hedefine Ortadoğu’nun ticaret ve üretim merkezlerinden biri olmayı tam anlamıyla koymuştur. Halk arasında ''Geleceğin Dubai’si'' olarak bilinmektedir. Kamışlı'da hızla yükselen binalar bunun en bariz göstergesidir. Suriye’nin petrol gelirlerinin çoğunluğunu oluşturur. Bu nedenle Kamışlı için 10 yıl sonra ‘geleceğin Dubai’si olacak’ deniliyor. bazıları ise çıtayı daha da yükseğe çıkarıyorlar ve ‘Dubai ötesi olacak’ iddasında bulunuyorlar. Bu kadar hızla gelişen ve yapılaşan şehirde, arsa fiyatları da artık eskisi gibi ucuz değildir.

Hükümet[değiştir | kaynağı değiştir]

Suriye hükümeti havaalanı, sınır kapısı ve çeşitli hükümet binaları ve Arap mahallelerinde kontrolü alır, ancak kentin büyük bölümü Kürt ve süryani  militanların elindedir.[2]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamışlı'nın kuzey bölgelerinde karasal iklimin soğuk ve kar yağışlı kışları, güneyinde ise sıcak ve kurak yazları görülebilir. Kamışlı'nın kuzeyi dağlık olduğu için Karasal iklim hâkimdir, güneyi ise genellikle çöl ve düzlüklerden oluştuğu için sıcak iklim hakimdir.

Nuvola apps kweather.svg Kamışlı iklimi Weather-rain-thunderstorm.svg
Aylar Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Yıl
Ortalama en yüksek sıcaklık, °C 10,9 12,6 16,7 22,1 29,2 36,1 40,3 39,8 35,4 28,3 19,3 12,7 25,3
Ortalama sıcaklık, °C 2,7 3,5 6,3 10,3 14,9 20,0 23,5 23,0 19,5 15,0 8,8 4,4 12,7
Ortalama yağış, mm 77,5 71,9 68,2 59,0 29,0 2,2 0,3 0,1 0,8 18,0 38,5 66,9 432,4


Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamışlı'nın iklim şartları, kuzeydeki topografik ve dağlık yapısı nedeniyle, ilde bitki örtüsü olarak bozkır ve orman bulunur. Şehrin kuzeyindeki dağlık bölgede kavak, Söğüt ve Meşe ağaçları bulunur. güneyinde ise genelde çöl ağaçları olan hurma ve Palmiye ağaçları vardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamışlı'nın ekonomisini tarımturizmalışveriş ve petrol ihracatı oluşturmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamışlı, Kürdistan ve Mezopotamya kültürü İslam dini ve geleneksel Kürt kültürü etrafında biçimlenmiştir. Buna karşın, Kamışlı şehri çeşitlilikler içinde yüksek bir kozmopolit toplum ve canlı bir kültüre sahiptir. İslam etkisi Kürt ve Arap kültürünün mimari, müzik, giyim, mutfak ve yaşam tarzında görülebilmektedir.

Kamışlı mutfağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Suriye mutfağı

Kürt ve Arap mutfağı oldukça tutulmakta olup kentin her yerinde döner(şavurma) lokantalarından Kamışlı otellerinin lüks lokantalarına kadar her yerde bulunabilmektedir. Hızlı yiyecekler, Arap, Kürt ve Batı mutfakları da oldukça popüler olup geniş miktarda bulunabilmektedir. Kürt mutfağı Araplarla binlerce yıllık etkileşimle günümüze gelmiş gayet zengin ve farklı bir mutfaktır. Mutfağın temel malzemeleri kuzu eti, yöresel baharatlardır, pirinç ve bulgurdur. Bu nedenle Kürt mutfağı ağır yemeklerden oluşur. Mutfağın temel bileşenleri Kebaplar, lahmacunlar, Etli yemekler ve hamurlu tatlılar olup dünyanın her yerinde tanınmakta ve tercih edilmektedir. Fast-Food tarzı Batı kültürünün de arttığı bu devirlerde, fast-food'la yarışabilir hızlı hazırlanabilen bir mutfaktır.

Giyim ve kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamışlı'da giyim bakımından bir zorlayıcılık yoktur. İnsanlar istedikleri kıyafeti giyebilmektedirler örneğin: yöresel kıyafetler veya batı tarzı kıyafetler. Kamışlı'da insanların birçoğu yöresel Kürt kıyafeti ve Arap elbisesi olan kandura giyerler. Bu giyim biçimleri, Kamışlı'nın çok sıcak ve nemli veya çok soğuk olan iklimine göre degişmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]