Kullanıcı mesaj:Turgut46

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sivil Parişler Proje Davetiyesi[kaynağı değiştir]


Civil-Parish-Icon.svg

Merhaba!
Sivil Parişler kapsamında hazırlanmış bir vikiproje başladı. Sizi, Sivil Parişler Vikiprojesi'ne davet ediyorum.
Proje hakkında daha fazla bilgi almak için Vikiproje:Sivil Parişler sayfasına göz atabilirsiniz.
Teşekkürler 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 15.58, 11 Eylül 2021 (UTC)

Sosyoloji Vikiprojesine davet[kaynağı değiştir]

VikiSociology-Logo 2.svg
Davet ediliyorsunuz!

Sosyoloji hakkında başlayan, Sosyoloji Vikiprojesi'ne davetlsiniz. Proje hakkında daha fazla bilgi almak için Vikiproje:Sosyoloji sayfasına göz atabilirsiniz. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 13.02, 13 Eylül 2021 (UTC)

Millilik midir?[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Steven Universe özelinde yaptığınız düzenlemeleri gördüm şimdi. Film, bölüm, dizi tarihlerinin verilmesinin nedeni bilgilendirme amacı taşımaktadır. Diğer dillerin vikipedi sayfalarında böyle bir durum yaşanmazken niye bizde yaşanmaktadır? Millilik kapsamına girdiğini pek düşünmemekteyim dizilerinin tarihlerinin verilmesinin, sonuçta bu bilgiyi edinilebilecek başka bir yer bulunmamaktadır. Bu millilik konusundaki önceden olan örnek bir tartışma Tartışma: Sürekli Dizi bölümleri listesi maddesinde bulunmaktadır. Karşı olmak için değil de, merak ettiğimden dolayı soruyorum. Bu düzenlemeler diğer dillerde neden yapılmamaktadır bu durumda? Bu durumda dizi/film maddelerinin adları Türkçe olması da millilik sayılmaz mıdır? --Gizliyedili 17:07, 20 Eylül 2021 (UTC)

@Gizliyedili Vikipedi Türkçe dilinde bir ansiklopedidir. Bir Türkiye ansiklopedisi değildir. Sırf Türkçe dilinde diye Türkiye'ye özgü bilgiler sunulması kabul edilemez. Mesela bu Kral Şakir için geçerli değil çünkü Kral Şakir Türkiye televizyonlarında yayımlanmıştır. Ancak bahsettiğimiz çizgi dizi ilk olarak ABD'de yayımlandığı için ABD yayın tarihini verebiliriz, Türkiye yayın tarihini vermek millî oluyor. Turgut46 15.21, 20 Eylül 2021 (UTC)
Bu açıdan anlayabiliyorum ama neden bu kural sadece bizim vikipedimizde geçerli? O açıdan garip buluyorum çünkü diğer dillerde böyle bir sorun bulunmuyor. Bir de uzun yıllar boyunca Türkçe ad/tarih içerikleri yabancı dizi/film maddelerinde yer alıyor ve onaylanıyor, bu durumda yaklaşık 10 senedir bu sayfaları düzenleyen yetkililer arasında ihlal edilmiş olmaz mı? Sadece bu açıdan garip buluyorum, yoksa dediğiniz konusunda anlıyorum. --Gizliyedili 19.16, 20 Eylül 2021 (UTC)
@Gizliyedili Diğer projelerde kurallar nasıl işliyor, bilmiyorum. Her projenin kendine has kuralları var. Ancak Türkçe Vikipedi'nin kuralı bu. --Turgut46 17.13, 20 Eylül 2021 (UTC)