Vikipedi:Cesur ol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bu su göründüğü kadar soğuk değil. Haydi sen de gel, korkma!

Hoş geldin. Vikipedi, ancak herkes cesur olursa başarılı olur. Vikipedi'de gez dolaş, hiç çekinmeden şunu ya da bunu değiştir, rastladığın hataları düzelt, bilginle eksikleri gider, kullanılan dili güzelleştir! Böyle yapman kesinlikle doğrudur! Senden beklenen de budur. İnanması belki zor ama Vikipedi işte böyle gelişiyor. Tabii ki bu arada iyimserliğini ve saygını eksik etmemen gerekir.

Yakın zamanda anlayacaksın ki bir yazarın, yazdıklarını muhafaza etme ve onlara "sahip" olma hevesi Vikipedi için faydalı değildir.

"Cesur ol", Vikipedi'nin resmî olmayan sloganıdır.

Vikipedi yazarları, yazdıklarının değiştirilmesine en başından samimiyetle yaklaşmalıdır ve yazdıkları metinlerle fazla duygusal bir bağ kurmamalıdır. Çünkü kimse "HER ŞEYİ" bilemez ve ancak birkaç kişi birleşince gerçekten iyi bir sonuca varılabilir. O yüzden yazdıklarında değişiklikler yapıldığında da "cesur" olman gerekir .

Yazım ve dil bilgisi hataları gibi ufak şeyleri düzeltmene kimse karşı çıkmayacaktır, ama eğer radikal değişiklikler yapacaksan, bunları güvenilir kaynaklar ışığında ispat edebilmen gerektiğini unutma. Büyük değişikliklerden önce, değiştirmek istediğini, maddenin tartışma sayfasında dile getirmen doğru olur.

Eğer şakadan yazılmış ya da saçma bir maddeye rastlarsan cesur ol, kendine güven ve oraya da el at. Yanlışları gider, maddeyi kurtarmaya çalış. Ama eğer hiç işe yarayacak bir tarafı yoksa, silme kurallarına göre silme listesine ekle.

Şimdi cesaret kazandıysan ve nasıl değişiklik yapabileceğini öğrenmek istiyorsan buraya uğramalısın.

Artık cesaretlendiysen sana iyi eğlenceler. Doğruyu ve yanlışı ayırt edebilme kabiliyetin hiç körelmesin! Birlikten güç doğar! Ne demişler; Bir elin nesi var, iki elin sesi var!