Türkiye Cumhuriyeti'nin 50. yılı anma pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Türkiye Cumhuriyeti'nin 50. yılı anma pulları Kıbrıs Türk cemaatinin Posta İdaresi tarafından bastırılan ilk gerçek posta pullarıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs Rumları Birleşmiş Milletler nezdinde yapılan ve Kıbrıs Türklerinin temel insan haklarını kısıtlamayacakları konusunda yapılan bütün anlaşmalara karşı 9 Ocak 1973 günü posta çuvallarına el koyarak imha ettiler. Temel insan haklarından iletişim hakkının sürekli olarak engellenmesi karşısında Kıbrıs Türkleri Posta idaresi bir adım daha atarak ilk gerçek posta pullarının bastırılmasına karar verdiler.

Pulların özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pullar Türkiye Cumhuriyeti'nin ellinci yılının kutlanması amacı ile çıkarılmışlardır. Pullar çeşitli yerel sanatçılar tarafından hazırlanmıştır. Basımları Ankara Devlet Basımevinde, perforasyonları İstanbul Darphanesinde gerçekleştirilmiştir. Pullar 3 milden 70 mile değişen yedi değişik değerde ve 100'lük tabakalar halinde basılmışlardır. Pulların baskı adetleri yani tirajları 50 000 ile 595 000 arasından değişmektedir. Satışa sürülmeleri 29 Ekim 1973 tarihinde başlanmıştır.

Kıbrıs Türk postaları Türkiye Cumhuriyeti'nin ellinci yıl anma pulları ilk gün zarfı

İlk Gün zarfı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pullar için ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Ellinci Yılı özel amblemini taşıyan bir ilk gün zarfı da hazırlanmıştır, değişik kaynaklar bu zarfların 500 adet hazırlandığını belirtmektedir. Daha sonra Bozkurt Matbaasında 5000 zarf daha basılmıştır, sonradan basılan zarflardaki ellinci yıl amblemi daha küçük yapılmıştır. Hazırlanılan zarfların tamamının ilk gün damgası ile damgalanmadığı görüşünde olan filatelistler de vardır.

Pulların ve zarfların fiyatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pulların ve zarfların bilinen tirajlarına karşılık kataloglarda görülen fiyatları oldukça yüksektir. Pulların stokları yavaş yavaş ortaya çıkmakta ve fiyatları düşmektedir. Bu nedenle düşünerek alınması doğru olacaktır. Zarfların durumu biraz daha karışık görünmektedir, kaynakların belirttiği tirajlar ile zarfın bulunabilirliği tutarlı görünmemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet Ertuğ, Postal history of the turkish cypriot posts , 3rd edition, 2001