Vikipedi:İş birliği projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş Birliği Projesi
“Birlikten kuvvet doğar.”
Kısayol:
İş birliği projesi nedir?

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun birlikte belli bir konu üzerinde çalışmasından meydana gelen bir projedir. Başka bir deyişle, projenin amacı Vikipedi topluluğunu birlikteliğe teşvik ederek kullanıcılar tarafından verilen adaylıklarla ilgi çekilen konularda iş birliği yapmaktır. Genelde her hafta yeni bir proje belirlenir. Projenin devamlılığını sağlamak için sorumlular belirlenmiştir. Proje süresi sorumlu tarafından ihtiyaca göre düzenlenebilir. Vikipedistlerin yoğun katılımıyla mevcut proje konusunun hızlı ve etkin bir şekilde bitirilmesi amaçlanır.

Vikipedi İş Birliği Projesi için siz de, yeni proje aday gösterebilir, gelecek proje için görüş belirtebilirsiniz. Aday gösterilecek projenin konusu hakkında herhangi bir kısıtlama yoktur. Eksik gördüğünüz herhangi bir konuyu aday gösterebilirsiniz. Ayrıca İBP ile ilgili ayrıntılar ve temel ölçütler için İBP tüzüğüne göz atınız.

Projenin mevcut sorumluları; SiLveRLeaD, Mecnun112, Anyela23'tür. Proje sorumlusu gelecek arşivlerde ya da mevcut oylamalarda bir iş birliği projesi konusu bulunmaması durumunda kendi inisiyatifi ile bir proje konusu seçebilir. Bununla projenin devamlılığı amaçlanmıştır.

Numismatics Barnstar Hires.png İş birliği ödülleri Human-applications-office.svg Haftalık İBP Maratonu GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv Nuvola Red Plus.svg Kırmızı bağlar
%
İlerleme: /300 madde

2016'nın 34. hafta iş birliği projesi: Vikiveri'ye bağlanmamış sayfaların bakımının yapılması

Bu iş birliği projesi, 22 Ağustos 2016 günü UTC ile saat 00:00'da başlayacak ve 28 Ağustos 2016 günü UTC ile saat 23:59'da bitecektir.

Genel ve özel amaçlar

  • Projenin özel amacı öğelerine bağlanmamış maddelerin bakımını yapmaktır.
  • Projenin genel amacı bakım gerektiren maddelerin bakımının yapılarak Vikipedi madde standartlarına ulaştırılmasıdır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

  • Bir kısmı birleştirilmesi gereken maddeler. Birleştirilmesi gereken madde ise intervikilerinden buna ulaşabilir ve maddeyi birleştirip {{Geçmiş birleştir}} etiketi koyabilirsiniz. Örnek için Aryen ve ABD'deki üniversite listesi'ne bakabilirsiniz.
  • Yapılmış olan işlemlerin neler olduğunun belirtilmesi puanlamayı kolaylaştıracaktır
  • Katılımcılar, Özel:UnconnectedPages listesindeki maddelere interviki ekleyecekler. Ancak bunların bir kısmının aynı zamanda vandalizme uğramış, kontrolü yapılmamış ve telifli maddeler olabileceği, iç bağlantıları ve interwikileri yoksa bunlarından da halledilmesi gerektiğini gözönünde bulundurmak gerekir. Maddeleri gözden geçirip düzenlemek projenin ana hedefidir ve bakım işlerine ayrıca teşvik puanı verilir.
  • Wikidata'daki sayfaların bağlantısını ve kaç tane interviki eklediğinizi katkı sayfanızda belirtirseniz daha iyi olacaktır.

Puanlama

  • İntervikileri olmayan veya düzeltilen her madde için 1 puan verilir.
  • Eğer intervikileri olmayan veya düzeltilen her maddeye 5-9 interviki eklenmişse 1 teşvik puanı verilir.
  • Eğer intervikileri olmayan veya düzeltilen her maddeye 10+ interviki eklenmişse 2 teşvik puanı verilir.

Sıralama

Projeye nasıl katılabilirim?

Çok basit! Projeye katılmak için yukarıdaki katılımcılar bölümünün altına isminizi ve kendi proje sayfanızı ekleyebilirsiniz. Kendi altsayfanızı oluşturup sıralama başlığı altındaki tabloya eklemek kaydı ile hemen katkıda bulunmaya başlayabileceğiniz gibi, bu konuda tecrübesizseniz, proje sorumlusunun aynı işi sizin için yapmasını bekleyebilirsiniz. Mevcut olan bir başka örneğe bakmak ise faydalı bir yoldur.