Vikipedi:İş birliği projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş Birliği Projesi
“Birlikten kuvvet doğar.”
Kısayol:
İş birliği projesi nedir?

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun birlikte belli bir konu üzerinde çalışmasından meydana gelen bir projedir. Başka bir deyişle, projenin amacı Vikipedi topluluğunu birlikteliğe teşvik ederek kullanıcılar tarafından verilen adaylıklarla ilgi çekilen konularda iş birliği yapmaktır. Genelde her hafta yeni bir proje belirlenir. Projenin devamlılığını sağlamak için sorumlular belirlenmiştir. Proje süresi sorumlu tarafından ihtiyaca göre düzenlenebilir. Vikipedistlerin yoğun katılımıyla mevcut proje konusunun hızlı ve etkin bir şekilde bitirilmesi amaçlanır.

Vikipedi İş Birliği Projesi için siz de, yeni proje aday gösterebilir, gelecek proje için görüş belirtebilirsiniz. Aday gösterilecek projenin konusu hakkında herhangi bir kısıtlama yoktur. Eksik gördüğünüz herhangi bir konuyu aday gösterebilirsiniz. Ayrıca İBP ile ilgili ayrıntılar ve temel ölçütler için İBP tüzüğüne göz atınız.

Projenin mevcut sorumluları; SiLveRLeaD, Mecnun112 ve Ozankra'dır. Proje sorumlusu gelecek arşivlerde ya da mevcut oylamalarda bir iş birliği projesi konusu bulunmaması durumunda kendi inisiyatifi ile bir proje konusu seçebilir. Bununla projenin devamlılığı amaçlanmıştır.

Numismatics Barnstar Hires.png İş birliği ödülleri Human-applications-office.svg Haftalık İBP Maratonu GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv Nuvola Red Plus.svg Kırmızı bağlar
%
İlerleme: /500 madde

2016'ün 29. hafta iş birliği projesi: Kullanılmayan dosyaların düzenlenmesi ve görsel bakım çalışması

Bu iş birliği projesi, 17 Temmuz 2016 Pazar günü UTC ile saat 00:01'da başlayacak ve 24 Temmuz 2016 Pazar günü UTC ile saat 23:30'da bitecektir.

Genel ve özel amaçlar

 • Projenin özel amacı kulanılmayan dosyaların düzenlenmesidir.
 • Projenin genel amacı Vikipedi maddelerinin görsel olarak zenginleşmesini sağlayacak materyal sağlamaktır.

Neler yapabilirim?

Bu haftanın projesine değişik biçimlerde katılabilirsiniz. Genel amaç Vikipedinin görsel olarak zenginleşmesini sağlamaktır. İhtiyaç olan şeyleri 3 başlık altında sıralayabiliriz.

1. Kullanılmayan dosyaların düzenlenmesi

Ana açıklama

Vikipedi'de kullanılmayan dosyalar Özel:KullanılmayanDosyalar sayfasında listelenmektedir. Buradaki listeleme otomatik olarak yapıldığından, dosyalardan bazılarına diğer web siteleri bağlantı vermişlerse, bu durumda söz konusu resim listede hala gözükmeye devam edebilir. Adil kullanım resimlerinin tümünde gerekçe, kaynak (görüntünün veya sesin kaynak adresi) ve lisans bulunmalıdır. Eğer bir AK dosyası birden fazla sayfada kullanılıyorsa, kullanıldığı her sayfa için bir gerekçe daha dosya (resim) sayfasına eklenmelidir.

Adil Kullanıma uygun olmayan durumlar

Adil kullanım dosyaları internet üzerinde herhangi bir yerden alınmış düşük boyutlu ve yalnızca maddeye görsel veya işitsel açıdan gelişimine katkıda bulunacak dosyalardır. Bu nedenle adil kullanım dosyaları yalnızca maddelerde kullanılır. Adil kullanım için dosya yükleyen kişi, bu dosyanın adil kullanım iddiasını doğrulamalı ve bulunabilen bir kaynaktan almış olmalıdır (Kaynak doğrulanabilmelidir.). Her halükarda tüm adil kullanım resimleri kriterlere uygun olmalıdır. Ayrıca promosyon amaçlı adil kullanımlar dâhil olmak üzere, özellikle Yaşayan İnsanların Biyografilerinde Adil Kullanım dosyaları kullanılamaz. Ayrıca adil kullanım dosyaları maddelerdeki resim galerinde ve ana sayfada kullanılamaz. Bir maddede makul oran dışında adil kullanım görüntüleri çokça kullanılamaz. Tüm bu uygun olmayan kriterlere dikkat edilmesi esastır.

Etiketleme

Kullanımda olmayan adil kullanım dosyalarının etiketlenmesi gerekmektedir. Asıl olarak kullanılmayan bir dosyaya ilk eklenecek etiket {{Kullanılmayan dosya}} etiketi olmakla birlikte, eğer adil kullanım dosyasının gerekçesi yoksa {{Gerekçesiz dosya}}, kaynağı bulunmuyorsa {{Kaynaksız dosya}}, lisansı bulunmuyorsa {{Lisanssız dosya}} etiketlerinin önlerine {{yk:Kullanılmayan dosya}} ön etiketiyle veya aynı karşılığın alınabildiği {{Kopyala:Kullanılmayan dosya}} örneğindeki gibi kullanılması da gereklidir. Kopyala veya yk kullanılmasının amacı, şablonun doğrudan resim sayfasına gömülmesi ve tarihler ile kullanıcıya gönderilecek uyarının işlevsellik kazanması amacıyladır.

Not: bu sayfada bulunan etiketler, tercihlerim bölümündeki küçük araçlardan Şablon Yardımcısı sekmesindeki çentik işaretlendikten sonra, her sayfanın üzerinde arama aracının soluna gelen eklenti kullanılarak ta (Dosya bakım şablonları bölümü) kolaylıkla yapılabilir.


Etiketleme işleminin ardından ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada, eklediğimiz etiketin hemen altında dosyayı ekleyen kullanıcıya göndereceğimiz ileti şablon şeklinde hazır olarak gelir. Bize düşen yalnızca bu hazır şablonu kopyalayarak, kullanıcının mesaj sayfasına yapıştırmaktır. Örneğin; {{kopyala:kullanılmayan dosya-mesaj|Vatan gazetesi.jpg}} ~~~~ bu iletinin kopyalanmasının ardından, resmi yükleyen kullanıcının sayfasına yapıştırıldığında imza ile birlikte kullanıcıya bilgi verilmiş olacaktır. Resmi yükleyen kullanıcıların tüm adil kullanım dosyası etiketlerinin kullanımının ardından bilgilendirilmesi hem yükleyen kullanıcıya hem de bize vakit kazandırır, işlerimizi kolaylaştırarak aynı görüntünün bir daha yüklenmemesini de sağlar.


Ayrıca kullanılmayan adil kullanım dosyalarında lisans ve kaynak bilgisi bulunmuyorsa, daha hızlı silinmesi amacıyla Hızlı Silme Politikası uyarınca {{sil|D4. Lisans ve kaynak bilgisi eksik olan dosyalar silinebilir.}} etiketi de kullanılabilir.

2. Commons'a dosya aktarımı

Commons'a taşınacak dosyalar (liste) kategorisindeki dosyaların gözden geçirilmesini yapabilirsiniz. Özgür lisanlı ya da kamu malı sayılan dosyaları Commons'a aktarabilirsiniz. Yanlışlıkla Commons'a aktarılması için etiketlenmiş, ama adil kullanım dosyası ise Commons'a taşı etiketini kaldırabilirsiniz. Adil kullanım koşullarına uymayan dosyaları silinmesi için etiketleyebilirsiniz. Kısacası bu çalışmada yukarıdaki kategoride bulunan 699 adet dosya sayısının azaltılmasını hedeflenmektedir.

Eğer dosya lisanlarının uygun olup olmadığı konusunda yeterli tecrübeye sahip değilseniz Vikipedi Medya İnceleme Timi tarafından incelenmiş dosyaları Commons'a taşıyabilirsiniz. Bu haftanın projesinde bu kategoride birikmiş olan 528 maddenin azaltılması hedeflenmektedir.

Taşıdığınız dosyalara {{Commons'ta mevcut|Commons'taki dosyanın adı buraya yazılacak}} etiketini koymayı unutmayın. Vikipedeki dosyaların Commons'a nasıl taşınacağını görmek için: Dosyalar Commons'a nasıl taşınır

Telif inceleme

Vikipedi'ye yüklenen özgür dosyaların telif durumlarının doğruluğu incelenmektedir. Medya İnceleme Timi sayfasında, telif incelemesinin nasıl gerçekleştirileceğini bulabilir ve yüklenmiş özgün resimlerin telif hakkı durumlarını inceleyebilirsiniz. Dilerseniz bir resmin özgür kullanım dosyası olup, olmadığının tespit edilebilmesi için İnceleyicilerin herhangi birisinden (aktif olan kullanıcıyı bulmayı tercih etmelisiniz.) yardım da isteyebilirsiniz.

3. İhtiyaç olduğu belirtilen görsellerin (özgür lisanlı ya da kamu malı iseler Commons'a, adil kullanım iseler Türkçe Vikipedi'ye) yüklenmesi

İhtiyaçları olan maddeler kategorisinde görselleri aranan çok sayıda madde belirtilmiştir. Bu görselleri yükleyerek ilgili maddelere yerleştirip, Vikipedinin görsel olarak zenginleşmesine yardım edebilirsiniz. Bu kategorileri sıralarsak

 1. Afiş aranan filmler
 2. Afiş aranan tiyatro oyunları
 3. Kapak resmi aranan kitaplar
 4. Resim aranan siyasetçiler
 5. Resim aranan oyuncular
 6. Resim aranan futbolcular
 7. Resim aranan çizgi karakterler


Dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Afiş aranan tiyatro oyunları'nın görsellerinin seçiminde Türkçe olarak oynanan herhangi bir sahnelenmenin afişi değil, oyunun ilk sahnelenmesi ya da önemli bir sahnelenişinin afişini kullanmak tercih edilmeli
 • Adil kullanım dosyaları sadece bir maddede ve o maddeye katkı yapması amacıyla kullanılabilir. Hiçbir maddede kullanılmıyorsa silinmelidir. Yüklemelerde bunun gözönüne alınması yararlı olacaktır.


Puanlama

 • Commons'a aktarılan her bir dosya için 5 puan verilir.
 • Özgür lisanslı ya da kamu malı veya Adil Kullanım görüntülerinin maddelere eklenmesinde 2 puan verilir.
 • {{Telif-inceleme}} etiketi ile etiketlenen her dosya için 2 puan verilir. (VikiProje Medya İnceleme Timi için)
 • Telif hakkı ihlali olduğu bildirilerek işaretlenen her dosya için 2 puan verilir.
 • Silinmesi için işaretlenen her dosya için 2 puan verilir.
 • Adil kullanım gerekçesi girilerek eklenen adil kullanım dosyaları için 5 puan verilir.
 • Telif hakkı ihlali yapıldığı belirtilen dosyaların silinmesi için 2 puan verilir. (Hizmetliler için)
 • Commons'a aktarılmış ve sorunsuz olduğu belirlenen dosyaların Vikipedi'den silinmesine 2 puan verilir. (Hizmetliler için)
 • Görsel çalışması kapsamında görülebilecek diğer resim silme işlemlerine de 2 puan verilir. (Hizmetliler için)
 • Commons'a yüklemiş olduğunuz kendi çekimleriniz için dosya başına 5 puan verilir.
 • Commons'a yüklemiş olduğunuz ve anıt, abideleri içeren kendi çekimleriniz için dosya başına 10 puan verilir.


Sıralama

Projeye nasıl katılabilirim?

Çok basit! Projeye katılmak için yukarıdaki katılımcılar bölümünün altına isminizi ve kendi proje sayfanızı ekleyebilirsiniz. Kendi altsayfanızı oluşturup sıralama başlığı altındaki tabloya eklemek kaydı ile hemen katkıda bulunmaya başlayabileceğiniz gibi, bu konuda tecrübesizseniz, proje sorumlusunun aynı işi sizin için yapmasını bekleyebilirsiniz. Mevcut olan bir başka örneğe bakmak ise faydalı bir yoldur.