Vikipedi:İş birliği projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş Birliği Projesi
“Birlikten kuvvet doğar.”
Kısayol:
İş birliği projesi nedir?

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun birlikte belli bir konu üzerinde çalışmasından meydana gelen bir projedir. Başka bir deyişle, projenin amacı Vikipedi topluluğunu birlikteliğe teşvik ederek kullanıcılar tarafından verilen adaylıklarla ilgi çekilen konularda iş birliği yapmaktır. Genelde her hafta yeni bir proje belirlenir. Projenin devamlılığını sağlamak için sorumlular belirlenmiştir. Proje süresi sorumlu tarafından ihtiyaca göre düzenlenebilir. Vikipedistlerin yoğun katılımıyla mevcut proje konusunun hızlı ve etkin bir şekilde bitirilmesi amaçlanır.

Vikipedi İş Birliği Projesi için siz de, yeni proje aday gösterebilir, gelecek proje için görüş belirtebilirsiniz. Aday gösterilecek projenin konusu hakkında herhangi bir kısıtlama yoktur. Eksik gördüğünüz herhangi bir konuyu aday gösterebilirsiniz. Ayrıca İBP ile ilgili ayrıntılar ve temel ölçütler için İBP tüzüğüne göz atınız.

Projenin mevcut sorumlusu Uğurkent ve Mecnun112'dir. Proje sorumlusu gelecek arşivlerde ya da mevcut oylamalarda bir iş birliği projesi konusu bulunmaması durumunda kendi inisiyatifi ile bir proje konusu seçebilir. Bununla projenin devamlılığı amaçlanmıştır.

Numismatics Barnstar Hires.png İş birliği ödülleri Human-applications-office.svg Haftalık İBP Maratonu GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv Nuvola Red Plus.svg Kırmızı bağlar
%
İlerleme: /120 madde

2015'in 35. hafta iş birliği projesi: Ansiklopedik değer taşıyan Google Play uygulamalarının eklenmesi/düzenlenmesi

Bu iş birliği projesi, 30 Ağustos 2015 günü UTC ile saat 00:01'da başlayacak ve 6 Eylül 2015 günü UTC ile saat 23:30'da bitecektir.

Projenin amaçları

 • VP:KD ölçütünü sağlayan Google Play uygumalarının eklenmesi veya varolanlarının düzenlenmesi
 • Var olan maddelere görsel ve kaynak eklenmesi

Nasıl yapacağım?

 • Öncelikle VP:KD bu politikamızı iyi anlamalı ardından buradan bir uygulama seçerek üzerinde çalışmalısınız.
 • Açılabilecek maddelere İngilizce Vikipedi'nin ilgili kategorisinden kolaylıkla erişilebilir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Sadece, bağımsız kaynaklarda ele alınmış ansiklopedik değer taşıyan uygulamalar üzerinde çalışınız. Her Google Android uygulaması ansiklopedik içerik taşımaz! Kaydadeğer olmayan maddeler üzerindeki çalışmalara puan verilmeyecektir.
 • Eklediğiniz görsellere uygun lisans şablonları koymalısınız.
 • Maddesi olan bir konunun uygulaması için yeni bir madde oluşturmayınız, var olan maddede alt başlık olarak ekleyiniz. (Ör: Facebook Messenger uygulaması için yeni bir madde oluşturmak yerine Facebook maddesini zenginleştirebilirsiniz.
 • Google Play üzerinde barınmayan uygulamaları eklemeyiniz.
 • Uygulamarının indirme adreslerini HTTPS olarak ekleyiniz.

Puanlama

 • Yeni oluşturulan her madde için 10 Puan
 • Eklenen her görsel için 5 Puan
 • Eklenen her yeni kaynak için 2 puan
 • Her yeni kategori için 3 puan
 • Vikipedi:İş_birliği_projesi/2015/35._hafta/Mecnun gibi çalışmalarınızı kaydedeceğiniz bir alt sayfa oluşturup, yaptığınız değişikliklerin başına # koyarak kaydediniz. Her değişikliğiniz dikkatle incelenip kurallara uygun çalışmalar Onaylanndı Onaylandı ile işaretlenecektir.

Sıralama

Katılımcılar

 1. --Mecnun (mesaj) 21:44, 23 Ağustos 2015 (UTC)
 2. --Superyetkinileti 18:32, 24 Ağustos 2015 (UTC)
 3. --Umut Yazici (mesaj) 06:13, 27 Ağustos 2015 (UTC)
 4. --akil13ileti 09:23, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Projeye nasıl katılabilirim?

Çok basit! Projeye katılmak için yukarıdaki katılımcılar bölümünün altına imzanızı ekleyebilirsiniz. Kendi altsayfanızı oluşturup sıralama başlığı altındaki tabloya eklemek kaydı ile hemen katkıda bulunmaya başlayabileceğiniz gibi, bu konuda tecrübesizseniz, proje sorumlusunun aynı işi sizin için yapmasını bekleyebilirsiniz. Mevcut olan bir başka örneğe bakmak ise faydalı bir yoldur.