Vikipedi:Kukla şüphelileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi:Kukla şüphelileri, bir Vikipedistin aslında bir kukla olup olmadığının tartışıldığı sayfadır. Bu sayfada bulunan davalar en fazla 10 gün süre ile tartışılırlar, 10 gün içinde dava karara bağlanmalıdır. Davanın sonucu aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Kullanıcı bir kukladır.
 • Kullanıcının kukla olduğu şüphelidir ve denetçi isteği gereklidir.
 • Kullanıcı bir kukla değildir.

Davalarda dikkat edilmesi gereken kimi noktalar bulunmaktadır:

 • Davalar kukla oldukları hakkında kesin veriler olan (itiraf, imza, denetçi onayı vb.) kullanıcılar için açılmazlar. Kesin kanıt bulunduğunda doğrudan engelleme için bir yöneticiye başvurabilirsiniz. Burada sadece şüpheli durumlar değerlendirilmektedir.
 • Davalarda deneyimli ve güvenilir olduğu düşünülen hizmetliler ve denetçiler ile, davalı kullanıcıyı-kullanıcıları tanıyan ve konu ile ilgili tecrübeli kullanıcıların görüş belirtmesi tavsiye edilmektedir.
 • Kukla şüphelileri hakkındaki davalar birer oylama değildir.

Örnek şablon[kaynağı değiştir]

Örnek dava şablonu:

=== [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]] ===
*Kukla olduğundan şüphelenilen kullanıcı: [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]]
*Kukla ustası olduğundan şüphelenilen kullanıcı: [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]]
==== İddia ve Kanıtlar ====
==== Görüşler ====
==== Karar ====


Talepler[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:2003:E2:B735:D100:5976:39AD:E917:A16 [kaynağı değiştir]

İddia ve Kanıtlar[kaynağı değiştir]

عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے adlı kullanıcı birtakım ihlaller sonucu süresiz engellenmiş. Daha önce dinî içerikli sayfalarda Kürt yerine Türkmen yazıp nedensizce içerik silerek kullanıcıları tehdit eden bu kukla ustası engellendikten sonra kukla hesap ile ısrarla değişiklik yapmaya devam etmekte. İki hesabın da değişiklik günlüğüne bakarsanız bu iki hesabın aynı kukla ustası tarafından kontrol edildiğini anlayabilirsiniz. Bu imzasız yazı Veselov350 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Görüşler[kaynağı değiştir]

 • Her iki kullanıcının aynı kişi olduğu çok bariz. Şuradaki şikayette ayrıntılarına ulaşılabileceği gibi kendisi yasal tehdit nedeniyle süresiz engellenmişti. Ancak daha sonra yanlış anlaşıldığını beyan etmesi üzerine bir daha tekerrür etmemek üzere engelinin kaldırıldığını gördüm. Fakat bundan ayrı olarak kötüye kullanım günlüğü dolu olan bir kullanıcının belli maddeleri bozma amaçlı kukla kullanması da kurallara aykırıdır. Ayrıca her iki isim de rastgele kafa karıştırıcı harflerden oluştuğu için de kurallara aykırı. Neribij (mesaj) 15.50, 25 Aralık 2020 (UTC)
 • Aşağıda bazı kullanıcı ve devriyeler şikayetlerin sürdüğünü belirtmişler. Ben de şikayet sayfasına bazı örnekler ekledim. Bence kararın tekrar gözden geçirilmesinde yarar var. Neribij (mesaj) 11.20, 14 Ocak 2021 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcıların aynı kişi olduğu varsayımıyla yazacağım. Kukla hesapların yasaklanmış kullanımları konusunda çok fazla yanılgı var topluluğumuzda. Eğer engel atlatılmıyorsa, 3 Geri Dönüş kuralını atlatmak için kullanılmıyorsa, tartışmalarda kişi kendini birden fazla kişi gibi gösterip üstünlük sağlamaya çalışmıyorsa ya da birden fazla oy kullanılmıyorsa, yasaklanmış bir kukla kullanımı yok demektir. 3GD atlatma durumu varsa lütfen beni düzeltin, ama olmadığı varsayımıyla burada yalnızca engel döneminde IP adresinden değişiklik yapılması uygunsuz kullanım oluyor, çünkü engel atlatılıyor. Bu arada bu karışık gönen harf ve rakam dizisinin de bir çeşit IP adresi olduğunu, dolayısıyla kullanıcı adı politikası açısından iki hesabın da sorun yaratmadığını not düşeyim.

Deneyimsiz kullanıcıların engellenme sonrasında oturumlarını kapatıp değişiklik yapmayı sürdürmeleri çok sık rastladığımız bir durum ve çok uzun bir süredir bunu çok katı değerlendirmeme eğilimi gösteriyorum. Kullanıcının 3 temel içerik politikası yönünden sorunlu bir katkı profili varsa bu durum ayrıca değerlendirilebilir, ancak Kullanıcı:عہۗلہٰےاہۣۗلعہرہۣۗاقہۗے için bu noktada önerim, katkılarını sürdürürken VP:KUKLA konusunda dikkatli olarak hareket etmesi ve VP:TBA, VP:D ve VP:ÖAY diye sıralanan 3 temel içerik politikasına azami özen göstermesi, çünkü bunların sistematik ihlali VP:EP Madde 12 doğrultusunda engel nedeni. Ayrıca aynı konulardaki katkıların birden fazla hesaptan yapılmaması da önerim olacaktır, çünkü bu da katkı verenin samimiyeti konusunda şüphelere yol açabilen bir kullanım örüntüsü olagelmiştir her zaman.

Vito Genovese 16.55, 25 Aralık 2020 (UTC)

@Vito Genovese Kullanıcı daha önce uyarılmasına rağmen hâlâ 2003:E2:B735:D100:5976:39AD:E917:A16 IP adresi ile kaynaksız bilgi eklemeye veya değişiklik savaşına girerek neden belirtmeden kaynaklı bilgileri çıkarmaya devam ediyor ve diğer kullanıcılara saldırıyor.--Veselov350💬 06.29, 7 Ocak 2021 (UTC)

2003:E2:B735:D100:5976:39AD:E917:A16 adlı İp hala ısrarla kaynaksız bilgi ekliyor. Ve değişikliği geri alınınca değişikliğini geri alanın değişikliğini geri alıyor. Israrla bunu yapmaya devam ediyor. Cedreon (mesaj) 06.43, 14 Ocak 2021 (UTC)

Bildirimler için teşekkürler, ancak bunlar kuklacılıkla ilgili değil, başka sorunlarla ilgili. Yeni bir şikâyet kaydı açılmış gördüğüm kadarıyla. Konuyu orada incelemekte yarar var.
Vito Genovese 13.25, 14 Ocak 2021 (UTC)
Aynı kullanıcı şimdi de 91.36.101.241 IP'si ile ilgili maddelere kaynaksız bilgiler ekleyerek tartışmaya açık konularda ısrarlı değişikliklerine devam ediyor. --Veselov350💬 07.08, 20 Ocak 2021 (UTC)
Veselov350: O olduğu belli tabii de kukla politikasını ihlal eden bir durum yok ortada, şu ana kadar da olmuş gibi görünmüyor. Bu sayfadan çözülecek bir sorun yok yani. Dün kendisine ve genel olarak içinde bulunduğu tartışmaların katılımcılarına genel bir uyarı gönderdim.
Vito Genovese 08.09, 20 Ocak 2021 (UTC)
Anladım teşekkürler. -Veselov350💬 08.12, 20 Ocak 2021 (UTC)
Ne tesadüf ki kullanıcı uygunsuz kukla kullanımından dolayı süresiz engellenmiş. --Veselov350💬 06.39, 1 Şubat 2021 (UTC)
 • Kullanıcı:PlutoLynx da aynı şahsın kuklası olduğu kanaatindeyim. Aynı maddelere benzer kaynaksız gerekçesiz eklemeleri yapıyor Neribij (mesaj) 17.59, 2 Şubat 2021 (UTC)


 • Ben kuklalık yapmıyorum.Kimsenin kukla hesabı da değilim.Benim eklediğim kaynaklar çıkarılıyor ve bunları bildiremiyorum.Ama ben yanlış olan kaynakları çıkarınca suçlu oluyorum.Ve eklediğim bilgiler kaynaksız değil. Sadece Wiki'ye bilgisayar üzerinden nasıl kaynak ekleyeceğimi bilmiyorum.PlutoLynx

(mesaj) 21.14, 2 Şubat 2021 (UTC)

Kullanıcı:Leaply[kaynağı değiştir]

 • Kukla olduğundan şüphelenilen kullanıcı: Kullanıcı:Leaply
 • Kukla ustası olduğundan şüphelenilen kullanıcı: BİLİNMİYOR

İddia ve Kanıtlar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı daha 2. değişikliğinde seslen şablonunu kullanmayı ve imza atmayı biliyordu.[1] 7. değişikliğindeyse javascripte girişmiş.[2] Daha sonra kullanıcı bir ay çeşitli maddelerde ufak düzeltmeler yapmaya başlamış ve bu sürenin sonunda devriyelik başvurusu yapmış.[3] (Daha o zaman 1 aydır burada olmasında rağmen devriyelik başvurularında bakılan kriteri çok iyi biliyordu.) Birisiyle ilişkilendiremedim ama bana şüpheli geldi.--Visnelma (mesaj) 17.53, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Görüşler[kaynağı değiştir]

Herhangi bir ihlal durumu yoksa gelişigüzel bu şekilde bir inceleme yapılmıyor. Bir ihlal var mıdır?--NanahuatlEfendim? 18.36, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcı hassas maddeler üzerinde değişiklik yapmıyor. Herkese açık bilgisayardan girdiği bir hesapsa da ana hesabına bağlantı vermesi gerek. Bu şartlar altında bana kuklanın yasal kullanımını sağlayan koşullar varmış gibi görünmüyor.--Visnelma (mesaj) 18.52, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Böyle bir zorunluluk nerede yazmakta? Belki temiz başlangıç yapıyor ve eski hesabını ifşa etmek istemiyor. NanahuatlEfendim? 19.15, 1 Mayıs 2021 (UTC)
"Such accounts should be publicly connected to the main account or use an easily identified name."--Visnelma (mesaj) 20.32, 1 Mayıs 2021 (UTC)
İngilizce Vikipedi politikalarının bizde bir bağlayıcılığı olsa haftalardır engelleme politikasını çevirmekle uğraşmazdım. Tüm politikaları siler ve onların politikalarını kabul ederdik. Kaldı ki yaptığın alıntı, kamuya açık ya da güvenilir olmayan bir ağdan bağlanma durumu olduğunda, alternatif bir hesap alınabileceği durum için geçerli. Tüm durumlar için değil, orada açık açık da görülebiliyor. NanahuatlEfendim? 20.39, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Normalde kukla şüphelisi tartışmaları yukarıda da belirtildiği üzere 10 gün süreyle tartışılıyor ve pek sıkça denetçilerimiz tarafından kapatılıyor. Ancak bu davanın açık kalmasının oluşturacağı sakıncalı emsal nedeniyle müdahale etme ihtiyacı duyuyorum ve tartışmayı dayanaksız olduğu için sonlandırıyorum.

Dava çerçevesinde burada uygunsuz kukla kullanımı olabileceğiyle ilgili olarak mevzubahis kullanıcıyı başkasıyla bağlantılayan herhangi bir doğrudan kanıt sunulamamıştır. Sunulmuş olan bulgular, elbette kullanıcının ilk değişikliklerinde belli bir Vikipedi tecrübesi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, kullanıcının kukla olduğuna dair bir iddiada bulunmak için yeterli değildir, zira bu bulguların herhangi biri ortada herhangi bir uygunsuz kullanım olduğu anlamına gelmemektedir. Mademki İngilizce Vikipedi'de yazılanlara atıfta bulunuyoruz, en:WP:BRANDNEW sayfasının incelenmesi faydalı olacaktır. Örneğin anonim bir kullanıcı olarak uzun süre faaliyet gösterip, sırf Twinkle gibi betiklerden faydalanmak için açılmış bir hesap olabileceği ihtimali hiçbir zaman unutulmamalıdır. Hakeza bahsedildiği üzere bu hesabın yeni bir başlangıç olma ihtimali de bulunmaktadır. Zaten eski hesabın kim olduğu anlaşılamayacak kadar değişiklik örgüleri değiştirilmişse, temiz başlangıç usulüne göre gerçekleştirilmiş demektir.

Elbette ki şüpheli görülen davranış örgülerinin denetçilerin dikkatine getirilmesi önemlidir. Bu davada da zaten bulgular denetçilerimizin eminim ki dikkatine gelmiştir ve eminim ki kendileri ulaştıkları bir bulgu olursa topluluğa bildireceklerdir. Tartışmayı yalnızca topluluğun katılımı açısından sonlandırdığımı ve denetçilerin ekleme yapmak isterlerse elbette bir itirazım olmayacağını not düşeyim. Ancak eğer tespitleriniz olası bir şüpheliyi belirleyecek kadar olgunlaşmamışsa, bunu topluluğa açık bir ortamda yapmak uygunsuzdur, yararından fazla spekülasyona yol açabileceğinden olası zararı vardır ve itibarsızlaştırma maksatlı kişisel yorum kapsamına girebilmektedir. Net bir davranış benzerliği tespit edilemeyen durumlarda, bu sayfada yürütülmesi öngörülen topluluk tartışması da yapıcı bir tespiti beraberinde getiremeyecektir. Bu nedenle, tespitlerin denetçilere e-posta yoluyla aktarılması tercih edilmelidir. Bunun gibi durumlarda denetçilerin hâlihazırda haberdar olma ihtimali unutulmamalıdır.

Bugüne dek Vikipedi tarihinde "kukla ustasının kim olduğunu bilmiyorum" gerekçesiyle açılmış olan davalara dair herhangi bir örnek bulunmamaktadır, sayfa arşivlerinden incelenebilir. 2008 yılında trollük faaliyetleriyle bildiğimiz bir kullanıcı tarafından açılmış olan benzer bir örneğin de benzer bir açıklamayla kapatıldığını not düşmek isterim. Bununla birlikte, topluluk tarihimiz, kullanıcıların birbirlerine altını herhangi bir şekilde dolduramadan "sen kuklasın/kuklacısın" dediği veya ima ettiği, hatta herhangi bir bulgu olmayan yerde dahi "hazzedilmeyen" bir kullanıcıya saldırmak için "delillerin" toparlanıp sahte davaların açıldığı örneklerle doludur. Bu nedenle buradaki gibi bir davaya tolerans gösterilmesi, ileride işleyişi aksatmak, topluluğu galeyana getirmek için açılabilecek kukla davalarına emsal teşkil edecektir. Bu nedenle tartışma sonlandırılmıştır.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.53, 2 Mayıs 2021 (UTC)

İlgili sayfalar[kaynağı değiştir]