Vikipedi:Kukla şüphelileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:

Vikipedi:Kukla şüphelileri, bir Vikipedistin aslında bir kukla olup olmadığının tartışıldığı sayfadır. Bu sayfada bulunan davalar en fazla 10 gün süre ile tartışılırlar, 10 gün içinde dava karara bağlanmalıdır. Davanın sonucu aşağıdakilerden biri olabilir:

  • Kullanıcı bir kukladır.
  • Kullanıcının kukla olduğu şüphelidir ve denetçi isteği gereklidir.
  • Kullanıcı bir kukla değildir.

Davalarda dikkat edilmesi gereken kimi noktalar bulunmaktadır:

  • Davalar kukla oldukları hakkında kesin veriler olan (itiraf, imza, denetçi onayı vb.) kullanıcılar için açılmazlar. Kesin kanıt bulunduğunda doğrudan engelleme için bir yöneticiye başvurabilirsiniz. Burada sadece şüpheli durumlar değerlendirilmektedir.
  • Davalarda deneyimli ve güvenilir olduğu düşünülen hizmetliler ve denetçiler ile, davalı kullanıcıyı-kullanıcıları tanıyan ve konu ile ilgili tecrübeli kullanıcıların görüş belirtmesi tavsiye edilmektedir.
  • Kukla şüphelileri hakkındaki davalar birer oylama değildir.

Örnek şablon[kaynağı değiştir]

Örnek dava şablonu:

=== [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]] ===
*Kukla olduğundan şüphelenilen kullanıcı: [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]]
*Kukla ustası olduğundan şüphelenilen kullanıcı: [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]]
==== İddia ve Kanıtlar ====
==== Görüşler ====
==== Karar ====


Kullanıcı:Waxt[kaynağı değiştir]

İddia ve Kanıtlar[kaynağı değiştir]

Daha önce Kullanıcı:Fthylcn kukla ustası ve Kullanıcı:Zazayan da kukla olarak tespit edilmişti.Ayrıntılı bilgi ve kanıtlar için Vikipedi:Kukla şüphelileri/Zazayan ve Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Fthylcn davası ve denetçi isteği kısmına bakılabilir. Bu kullanıcaların aynı kişi oldukları tespit edilerek, 16 Mart 2015 tarihi itibariyle wikipedia'da engellendiler.

Engellenen bu kulllanıcı, bir süre sonra 4 Eylül 2015 günü tekrar Kullanıcı:Waxt kullanıcı adını oluşturarak Wikipediaya dahil oldu. Yaptığı değişiklikler ve vandallıklardan ötürü aynı kişi olduğundan şüphelenmiştim, ama belki buradaki kurallara uyarak eski davranışlarını tekrarlamaz düşüncesiyle şimdiye kadar kendisini şikayet etmedim. Ama şu anda yaptığı vandallıklar bir tarafa; tahrif edilmiş, taraflı, kopyala-yapıştır yöntemiyle eklediği bilgilerle birçok maddeyi bozan bu kullanıcıya denetçiler de engel olmamaktadır. Bu sebeple bu kullanıcının da kukla bir hesap olduğunu bildirmek zorunda kaldım.
(Kontrol için: Zazayan Katkılar - Fthylcn Katkılar - Waxt Katkılar)

Bazı kanıtlar:

1) Kuklacılıkları tespit edilen diğer iki kullanıcı ile şimdiki kukla şüphelisi Kullanıcı Kullanıcı:Waxt'ın katkı sağladıkları maddeler %90 aynıdır. Örneğin:

  • Kukla ustası kullanıcı Kullanıcı:Fthylcn'nin bütün değişiklikleri şu maddelerle sınırlıydı:

Zazalar, Bingöl Üniversitesi, Şeyh Said, Şeyh Said İsyanı, Tunceli ‎Dımıli (aşiret), Zazana, Zaza alfabesi, Seyit Rıza, Alexander Milošević, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Türkiye'deki teknokentler listesi, Fırat Üniversitesi, Palu, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Zaza Dil Enstitüsü, Kürdistan, Alişir, Erzincan Üniversitesi, Mehmet Şerif Fırat, ‎Cemal Süreya, Yılmaz Güney, Selahaddin Eyyubi, Bingöl, Zazaca

  • Kukla kullanıcı Kullanıcı:Zazayan'ın bütün katkıları şu maddelerle sınırlıydı (kısa sürede fark edilip engellenmişti):

Bingöl Üniversitesi, Zazalar, Mesut Özil

  • Kukla olduğundan şüphelenilen kullanıcı Kullanıcı:Waxt'ın ise şimdiye kadar yaptığı katkılar şu maddelerle sınırlıdır:

Bingöl Üniversitesi, Zazalar, Erzincan Üniversitesi, Seyit Rıza, Kürtler, İnönü Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Zazaca, Diyap Yıldırım, Bingöl ‎, Goranice, Hikmet Tekin, Şeyh Said İsyanı, Süryaniler, Bingöl, Kürtçe ‎ kullanıcı Kullanıcı:Waxt ayrıca "Ali Haydar Kaytan, Alparslan Arslan, Cengiz Kapmaz, Sakine Cansız, Alparslan Arslan , Ali Sürmeli, Kamuran Yüksek, ‎ Servet Kocakaya, ‎Cevdet Yılmaz, Zeki Korkmaz, ‎Ahmet Aslan, İzzet Altınmeşe, Fatih Kısaparmak, Mustafa Keser, Cevdet Yılmaz, Bülent Tüfenkci" maddelerine de bu kişilerin "Zaza" olup olmadığına dair küçük eklemeler yapmıştır.

3) Her üç kullanıcının da hesap açar açmaz ilk değişiklikleri "Zazalar" ve "Bingöl Üniversitesi" ile ilgili maddeler olup, diğer katkı sundukları maddeler de görüldüğü gibi ezici çoğunlukla aynıdır.

Özellikle Bingöl Üniversitesi maddesi geçmişine bakılırsa Kullanıcı Fthylcn'in 5 Şubat 2015'teki en son değişikliğinden sonra, makalede ilk değişikliği yapan 4 Eylül 2015‎ tarihiyle Waxt olmuştur.

4) Her üç kullanıcının maddelerdeki eklemeleri aynı veya çok benzerdir. Özellikle ""Zazalar"" maddesindeki eklemeleri birbirinin hemen hemen aynısıdır. Her üç kullanıcı da maddeleri kopyala-yapıştır tekniğiyle oluşturmaktadır. Rastgele Zazalar maddesine ekledikleri bazı değişikliklerden bir-iki cümleyi google'de taratırsanız bunların noktası virgülüne sağdan-soldan kopyalandıklarını görürsünüz.

5) Önceki kukla ustası da, yeni kullanıcı da beni şikayet etmiştir. Yeni kullanıcı üye olduktan kısa bir süre sonra ve sonrasında da beni defalarca şikayet etmiştir. (Ben kendisini hiç şikayet etmedim, ilk defa buradan bildiriyorum). Neribij (mesaj) 17:34, 25 Mart 2017 (UTC)

Diğer kanıtlar:
Kullanıcı diğer kuklacılar gibi mesajlarına imza atmamaktadır veya ismini kopyalayarak "elle" mesaj sonuna eklemektedir. Mesela şurada görüldüğü gibi.
Bu kullanıcı da önceki kullanıcılar gibi şahsıma aynı cümlelerle hakaretler etmekte ve kişisel saldırıda bulunmaktadır. Mesela şurada görüldüğü gibi. Neribij (mesaj) 07:12, 27 Mart 2017 (UTC)

Görüşler[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Chxnbxek614[kaynağı değiştir]

İddia ve Kanıtlar[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcı uzun süredir takibimde. Hesaplarının ortak özelliği şarkıcı maddelerine, şununla evlendi, bununla ilişkisi var ya da şu kadar çocuğu var gibi yalan bilgileri bozuk bir Türkçeyle girmesi. Arada karakterleri kendisiyle evlenmiş göstermesi bir diğer özelliği. Bugüne kadar hiçbir hesabında (tahminen 30'dan fazla) olumlu bir değişiklik yaptığını görmedim. O açıdan gelecekte vikipediye kazandırılabilecek bir kullanıcı olduğunu düşünmüyorum. Talebim hesaplardan ziyade ip adresinin engellenmesi. Büyük ihtimalle başka bir yolla vikipediye girmek için uğraşmayacaktır. Her gün devriyelerin 10 dakikasını çalma kapasitesini sahip bir kullanıcı.

Görüşler[kaynağı değiştir]

Hesaplara göz gezdirdim. Hepsi aynı tarihlerde açılmış ve katkı sağladıkları konular da birbirine benzer: uzak doğulu ünlü kişilerle ilgili maddeler. Büyük ihtimalle hesaplar aynı kişiye ait. Neribij (mesaj) 05:46, 27 Mart 2017 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

İlgili sayfalar[kaynağı değiştir]