Vikipedi:Kukla şüphelileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi:Kukla şüphelileri, bir Vikipedistin aslında bir kukla olup olmadığının tartışıldığı sayfadır. Bu sayfada bulunan davalar en fazla 10 gün süre ile tartışılırlar, 10 gün içinde dava karara bağlanmalıdır. Davanın sonucu aşağıdakilerden biri olabilir:

  • Kullanıcı bir kukladır.
  • Kullanıcının kukla olduğu şüphelidir ve denetçi isteği gereklidir.
  • Kullanıcı bir kukla değildir.

Davalarda dikkat edilmesi gereken kimi noktalar bulunmaktadır:

  • Davalar kukla oldukları hakkında kesin veriler olan (itiraf, imza, denetçi onayı vb.) kullanıcılar için açılmazlar. Kesin kanıt bulunduğunda doğrudan engelleme için bir yöneticiye başvurabilirsiniz. Burada sadece şüpheli durumlar değerlendirilmektedir.
  • Davalarda deneyimli ve güvenilir olduğu düşünülen hizmetliler ve denetçiler ile, davalı kullanıcıyı-kullanıcıları tanıyan ve konu ile ilgili tecrübeli kullanıcıların görüş belirtmesi tavsiye edilmektedir.
  • Kukla şüphelileri hakkındaki davalar birer oylama değildir.

Örnek şablon[kaynağı değiştir]

Örnek dava şablonu:

=== [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]] ===
*Kukla olduğundan şüphelenilen kullanıcı: [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]]
*Kukla ustası olduğundan şüphelenilen kullanıcı: [[Kullanıcı:Kullanıcı adı]]
==== İddia ve Kanıtlar ====
==== Görüşler ====
==== Karar ====


Kullanıcı:Balamir5[kaynağı değiştir]

İddia ve Kanıtlar[kaynağı değiştir]

Saldırganlıkları ile dikkatimi çekti. Vikipedi'yi iyi biliyorlar. TW vs. rahatça kullanıyorlar. Kukla olduklarını düşünüyorum. Araştırılmasında fayda var. --Pragdonmesaj 12:41, 11 Ocak 2018 (UTC)

Görüşler[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Tuğkan[kaynağı değiştir]

İddia ve Kanıtlar[kaynağı değiştir]

  • Üslup ve vandalizm öğeleri üzerine denetçi isteği talep ediyorum. Daha önce benzer tartışmaların olduğu 2015-16 Şırnak çatışmaları maddesine bir anda ilgi gösterilmesi ve Afrin Operasyonu maddesindeki vandalizmle ilgili saldırgan davranışları gereği denetçi isteği talep ediyorum. Daha aklıma gelmeyen kişilerin kuklası da olabilir, aklına gelen varsa ekleyebilir. Ayrıca hemen yukarıda Hile19 kullanıcısının altbaşlığında da ismi geçmişti, bu konuda muhattap olanlar kişiler de incelenebilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:52, 23 Ocak 2018 (UTC)

Görüşler[kaynağı değiştir]

  • "saldırgan davranışları gereği denetçi isteği talep ediyorum. Daha aklıma gelmeyen kişilerin kuklası da olabilir., aklına gelen varsa ekleyebilir." engellenmiş bütün kullanıcıları ekleyelim bence Ahmet Turhan, birisi çıkar mı dersiniz? Benim kimseden korkum yok. Kimsenin kuklası değilim. Kullanmayı bıraktığım bir hesap var. Başka bir şey yok. O da kuklacılık sayılmıyor. Bunu elmacenderesi adlı kullanıcıya da söylemiştim. Ek olarak @Sakhalinio, Mutlu Topuz adlı kullanıcı sanırım sizin oluşturmuş olduğunuz facebook grubunun bir üyesiydi. Onunla da iletişime geçebilirsiniz. Gerçekten bu mesnetsiz iddialara karşılık ne olacak çok merak ediyorum. Heyecanla bekliyorum. Kolay gelsin.--Tuğkan (mesaj) 19:10, 23 Ocak 2018 (UTC)
  • Yahu bir yetkili artık şuraya bakabilir mi? 9 ay geçmiş üzerinden. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.11, 18 Eylül 2018 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Symbol support vote.svg Olası Öncelikle berlirtmem gerekiyor ki bu dava oldukça vaktimi aldı. Engelin verdiği teknik zorluklar nedeni ile bu tarz davalara harcanan mesai oldukça fazlalaşıyor. Globalde uğraştığım davaları da ele aldığımızda Vikipediye arka planda harcadığım zamanı tahmin edebiliyorsunuzdur. Öncelikle bahsedilen kullanıcılar ile teknik bir çakışma mevcut değil, dikkatli şekilde gerçekleştirdiğim taramada birkaç kullanıcı ile davranışsal benzerlik gözlemliyorum. Kimse üye olduğu gün böyle bir sayfa açamaz. Belki kendisi bize geçmişte burada katkıda bulunan hangi kullanıcı olduğunu söyler ve konuyu netleştirir, böylece topluluğun kafasındaki endişeleri de gidermiş olur. Kimsenin katkıda bulunmasını engellemeye çalışmıyoruz. Elimizden geldiğince iyi niyet varsayarak kullanıcıları teşvik etmeye çalışıyoruz. Şu an burada bahsi geçen kullanıcı gibi en az 4 kulanıcının daha kukla olma ihtimali üzerinde duruyorum. Kendilerini bulamayacağımızı sananlara duyurulur. Tuğkan'ın devriyelik yetkilerini şimdilik askıya alıyorum. Topluluğun tekrar güveni ve gözlemi ile yetkilerine kavuşabilir. İyi çalışmalar. --e.c. 22.08, 23 Eylül 2018 (UTC)

Kullanıcı:Mehmetcik666[kaynağı değiştir]

İddia ve Kanıtlar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı kaydolur kaydolmaz Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Ertuğrul_Karagöl tartışmasında oyunu kullandı, imzasını attı. Yeni kaydolan bir kullanıcı nasıl imza atıp oy vermeyi becerebilir ki? Ayrıca Fatih333 ve Mehmetcik666 isimleri çok benzer. Ertugrulkaragol60 kullanıcısı kendi adında (Ertuğrul Karagöl) bir madde oluşturdu, kayda değer olmadığından emin olamadığım için konuyu SAS'a taşıdım ve Fatih333 kullanıcısı mesaj kutumu taciz etmeye başladı. Bana inatla Ertuğrul Karagöl adlı kişinin tüm Türkiye tarafından tanındığını söyledi, ben de kararımın değişmediğini ve konuyu SAS'ta görüşmemiz gerektiğini söyledim. Daha sonra bu kişi 2 tane kukla hesap açıp kendi lehine oy kullanmıştır. Ayrıca Fatih333 kullanıcısı maddedeki SAS şablonunu kaldırmıştır ve maddenin alt başlığını VP:SAS sayfasından silmiştir. Tahminimce IP adresleri de aynıdır ya da en azından aynı IP bloğunda çıkar. Bu üç kullanıcının da Vikipedi üzerindeki tüm faaliyetleri Ertuğrul Karagöl sayfası üzerinde olmuştur. Madde 2 kere silinmiştir ancak ısrarla reklam amacıyla tekrar oluşturulmaktadır. Ayrıca maddenin SAS sayfasındaki alt başlığında Mehmetcik666'ya yönelttiğim cümleye Fatih333'ün onun yerine cevap vermesi de değişik. Saygılar--Yağızhan Burak Yakar (mesaj) 19.54, 19 Kasım 2019 (UTC)

Görüşler[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Deneyimsiz bir kullanıcıyı kuvvetle muhtemel bilmediği bir kural üzerinden projeden uzaklaştırmanın pek bir anlamı yok. Şu an için tek bir madde için burada gibi görünüyor, ancak arkadaki potansiyeli peşinen reddetmeyi uygun görmüyorum. Bilgilendirme yararlı olacaktır.

Vito Genovese 21.31, 19 Kasım 2019 (UTC)

İlgili sayfalar[kaynağı değiştir]