Vikipedi:Seçkin madde incelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Vikipedi'deki seçkin maddelerin incelenmesi

Cscr-featured1-former.png

Bu sayfa seçkin maddelerin gözden geçirilmesini ve bu işlem sonucundaki duruma göre, seçkin madde kriterlerini sağlamayanların seçkin statülerinin geri alınması için tasarlanmıştır.

Bu süreçte iki aşama mevcuttur: seçkin madde incelemesi (SMİ) ve seçkin madde ihraç adayları (SMİA). Maddeler direkt SMİA olarak listelenemezler, ilk olarak SMİ sürecinden geçmeleri gerekmektedir. İnceleme döneminin ideal sonucu, dile getirilen eleştirilere yönelik düzeltmelerin yapılması, maddenin kriterleri sağlar hale tekrar getirilmesi ve SMİA aşamasına geçilmemesidir. Ancak bu süreç başarılı olamamışsa, SM standartlarını sağlamak açısından maddeler ihraç listesine gönderilirler.

Eski incelemeler arşivde tutulmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayollar:

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:


Seçkin madde incelemesi (SMİ)

Seçkin madde incelemeleri; referansların ve biçimlerinin kontrol edilmesi gibi küçük değişikliklerden; tarafsızlık ve kapsamlılık gibi seçkin madde standartlarını sağlayamamak gibi önemli konulara yönelik düzeltmelere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bir süreçtir.

Maddeyi aday gösteren kullanıcı bu kriterleri tanımlamak ve çözüm önerileri sunmak zorundadır. Adaylık en azından iki hafta süreyle açık kalmalıdır. Değişikliklerin sürmesi durumunda ise süreyi uzatmak yararlı olacaktır. Bu süreçte maddeyi inceleyenler fikirlerini "Kalsın" veya "Çıkartılsın" şeklinde belirtmezler. Eğer maddeye yöneltilen eleştirilere çözüm bulunmuşsa inceleme sona erer. Eğer bulunamamışsa madde SMİA listesine eklenir. Adaylıklar maddeyi çıkartma amacıyla eklenmemelidir. Standarda uyan ancak tashih gereken maddelerde küçük incelemeler de kabul görmektedir.

Önceden seçilen seçkin maddelerin de mevcut standartlara uymaları beklenir. Yakın zamanda "seçkin" statüsü alan maddeler burada listelenmemelidir (seçilmeyle bu sayfada listelenme arasındaki minimum zaman üç aydır).

Aday gösterdikten sonra, maddeyle ilgilenen kişileri durumdan haberdar ediniz. Maddeye katkı sağlamış kullanıcılara (sayfa geçmişinden görülebilir), maddenin Seçkin Madde statüsüne geçmesi için aday gösteren kullanıcıya (seçkin madde aday kaydından görülebilir) ve maddeyle ortak konuya sahip VikiProje'ye mesaj bırakmanız tavsiye edilir. İncelenmesi için bir maddeyi aday gösteren kullanıcılardan, ellerinden geldiğince ilgili maddenin geliştirilmesi için çaba harcamaları beklenir.

Maddeyi SMİ için aday göstermek

 1. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMİ}} şablonunu yerleştirin. Değişiklik özetine maddeyi SMİ süreci için aday gösterdiğinizi belirten bir not ekleyin. "Sayfayı kaydet" butonuna basın.
 2. Şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 3. Bu başlığın altına maddenin sağlayamadığı SM kriter(ler)ini belirterek gerekçe(ler)inizi yazın. "Sayfayı kaydet"'e basın.

Not: Eğer madde daha önceden SMİ/A sürecine girmişse, "adını değiştir" sekmesine tıklayarak ilk adaylık sayfasını arşivleyin. Örneğin; Vikipedi:Seçkin madde incelemesi/Türkiye sayfasının ismini Vikipedi:Seçkin madde incelemesi/Türkiye/Arşiv1 olarak değiştirin.

Seçkin maddelikten ihraç adayları (SMİA)

Maddeler sadece inceleme sonrasında SMİA olarak listelenebilirler.

Maddeyi gözden geçiren kullanıcılar, seçkin madde kriterlerini sağlayıp sağlamama konusundaki görüşlerini "kalsın" veya "çıkartılsın" şeklinde ifade edebilirler. "Çıkartılsın" şeklinde görüş bildiren kullanıcıların sonradan maddeyi tekrar gözden geçirip belirttikleri noktaların çözüme kavuşturulup kavuşturulmadığını kontrol etmeleri ve gerekiyorsa oylarını geri çekmeleri gerekmektedir. Fikir değişikliklerinde önceden yazılan mesajları silmek yerine üstlerini çiziniz.

Eğer belli bir inceleme dönemi sonunda eksikliklere yönelik bir çözüm bulunamamışsa ve konuyla ilgili bir çalışma da yoksa, maddenin SM statüsü geri alınır. Eğer değişikliklerin maddeyi tekrar standarda oturttuğu konusunda bir fikir birliği oluşmuşsa, inceleme sona erer.

İhraç oylaması sonlanınca:

 1. SMİA süreci sonunda oylama altsayfasını SMİA bölümünden çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Eğer maddenin SM'likten ihraç edilmesine karar verilmişse, maddenin sayfasındaki {{Seçkin madde}} şablonunu çıkartın ve bunu değişiklik özetinde belirtin ve maddenin tartışma sayfasındaki {{SM}} şablonunu silerek, yerine {{ESM}} şablonunu ekleyin.
 3. Eğer maddenin SM'likten ihraç edilmemesine karar verilmişse, maddenin tartışma sayfasındaki {{SM}} şablonunu silerek, yerine {{ SM inceleme geçti }} şablonunu ekleyin ({{ SM inceleme geçti}} de olur).
 4. İhraç olma durumunda, Vikipedi:Seçkin maddeler, Vikipedi:Eski seçkin maddeler ve Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfalarını güncelleyin.

Seçkin madde incelemeleri[kaynağı değiştir]

Seçkin maddelikten ihraç adayları[kaynağı değiştir]

En yeni incelemeyi en üste yerleştirin. Eğer sorunları yeni gündeme getirilen bir maddeyse; bu listeye değil, Seçkin Madde İncelemesi listesine ekleyin.

Antalya (il)[kaynağı değiştir]

Maddede kullanılan kaynakların çoğunluğu bağımsız olmayan kaynaklardır (Antalya hakkındaki devlet kurumlarının siteleri, kurum ve kuruluşların kendi siteleri vs). Kaynakların bir kısmı güvenilir olmayan, içeriği herhangi bir birincil/ikincil kaynağa dayanmayan yazılar içeren sitelerdi, onları temizledim. Bu temizliğin ardından bazı yerler kaynaksız kaldı (daha önce de yoktu aslında bir anlamda). Bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda, şu hâliyle seçkin madde olmaması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 22:20, 21 Şubat 2014 (UTC)

Yorum Yorum Sanırım bunun etkisinde Büyükşehir yasası sonrası madde birleştirilmesi de var. OnurT 04:52, 17 Haziran 2015 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Maddenin neredeyse sıfırdan düzenlenmesi gerekiyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:46, 17 Ekim 2017 (UTC)

SM UB-3[kaynağı değiştir]

seçkin statüsü bizzat adaylığı açan ve maddeyi hazırlayan kullanıcı tarafından verildiği için tartışmalı. ek olarak, tartışmada da belirtildiği gibi maddede hiç görsel kullanılmamış. bu tip istekler 'yok, ben göremedim' vb. yorumlarla geri çevrilmiş. incelenmesinde yarar var. --kibele 17:51, 26 Temmuz 2013 (UTC)

maddenin adaylığında söz konusu edilen eksikler konusunda bir ay geçmesine rağmen bir çalışma yapılmamış. @mimar, konuyla ilgilenebilir misiniz rica etsem. kibele 18:48, 5 Eylül 2013 (UTC)

 • Kalsın Kalsın bu seçkin madde gayet güzel ve hoş. tam seçkin madde kriterlerini karşılıyor. tekrar incelenmesine gerek görmüyorum. --i.e.msj 21:20, 5 Eylül 2013 (UTC)
ie, kişisel kısımları çizmişsin, ancak yorumunun tamamının kişisel olmadığını düşünmek zor bu durumda. maddeyi 'inceleyip' yorum yaparsan sürece katkıda bulunmuş olursun diye düşünüyorum. --kibele 17:26, 16 Aralık 2013 (UTC)
Bu aralar maddeyi inceleme imkanım olmadığı için, oyu kaldırmak en doğru seçim olacak sanırım. Teşekkürler.--i.e.msj 16:33, 17 Aralık 2013 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Emeği geçenlerin eline sağlık ancak seçkin maddelerin kapsamlı ve doyurucu olması gerekir. Bir konu hakkında "eklenebilecek" yeterince bilgi yoksa, seçkin madde de olamaması gerekir. Muhtemelen bu nedenle Wikipedia'da KM zaten.--Abuk Sabuk 22:20, 24 Kasım 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Madde kullanıcıların fikir birliği ile SM seçilmiş. SM adaylığı sırasında görüş belirtmemiş olsam da maddenin şu an SM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.--B.S.R.F. 💬 13:51, 6 Mayıs 2015 (UTC)
bir sorum olacak. bütün seçkin ve kaliteli maddeler bir zamanlar fikir birliği ile seçiliyorlar. eğer sizin söylediğiniz gibi bu yeterli olsaydı bu inceleme ve ihraç süreçleri de olmamalıydı. bir seçkin içerik sorumlusu olarak buna bir açıklama getirebilir misiniz? --kibele 18:11, 6 Mayıs 2015 (UTC)
SM seçilme tarihi: 26 Mayıs 2013. İnceleme başlangıcı: 26 Temmuz 2013. Sanırım yeterli olmuştur.--B.S.R.F. 💬 18:15, 6 Mayıs 2015 (UTC)
bugünün tarihi de 6 mayıs 2015.. bence de yeterli. gerekçedeki 'seçkin statüsü bizzat adaylığı açan ve maddeyi hazırlayan kullanıcı tarafından verildiği için tartışmalı'ya olan yorumunuzu ise sormuyorum. --kibele 18:19, 6 Mayıs 2015 (UTC)
Yorumumu biliyorsunuz zaten. Doğru bulduğum bir davranış olsaydı kendim hazırlayıp aday gösterdiğim ve hâlâ sonuçlanmayan adaylıkları kendim kapatırdım... Benzer etik sorunlar geçmişte de yaşanmış ve geçenlerde bu sorunun mevcut olduğu bir inceleme mevcuttu. Size bunu bildirmeme rağmen ilgilenmemeniz de 'seçkin statüsü bizzat adaylığı açan ve maddeyi hazırlayan kullanıcı tarafından verildiği için tartışmalı' kısmına ne denli katıldığınızı ortaya koyuyor.--B.S.R.F. 💬 18:29, 6 Mayıs 2015 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın yukarıdaki yorumlarıma dayanarak.. ek olarak abuk sabuk'un yorumunu vurgulamak isterim: " seçkin maddelerin kapsamlı ve doyurucu olması gerekir. Bir konu hakkında "eklenebilecek" yeterince bilgi yoksa, seçkin madde de olamaması gerekir. Muhtemelen bu nedenle Wikipedia'da KM zaten.-" --kibele 09:07, 30 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın BSRF'ye katılarak.--RapsarEfendim? 10:13, 30 Eylül 2015 (UTC)
BSRF "Madde kullanıcıların fikir birliği ile SM seçilmiş." demiş. ona katıldığınıza göre fikirbirliği ile seçilen hiçbir seçkin içeriğin ihraç edilmesinin istenmeyeceğini de söylemiş oluyorsunuz. bunun maddeyle ve seçkin içerik kıstaslarıyla bir ilişkisi olmadığını not düşelim. maddeyi açan ve seçkin seçen kişi olarak bu 'oy'unuz da gerekçesiz ve taraflıdır onu da ekleyelim. --kibele 10:32, 30 Eylül 2015 (UTC)
Daha önce de izah etmiştim, sanırım anlatamadım. Adaylık fikir birliği ile 26 Mayıs 2013'te sonlanmış, inceleme ise 2 ay sonra açılmış. Aradan geçen kısacık sürede değişen ne oldu? Bunun yanıtı yok. Siz beğenmiyorsunuz diye topluluğun görüşünü hiçe sayamayız.--B.S.R.F. 💬 13:36, 30 Eylül 2015 (UTC)
bu kapsamdaki bir maddenin neden seçkin madde olarak kalması gerektiğine ilişkin birşey söyleyemiyorsunuz. aradan geçen iki yıl bu maddeyi durduğu yerde buna uygun hale getirmediğine göre.. --kibele 13:53, 30 Eylül 2015 (UTC)
Aylar önceki yorumumda belirtmiştim. Okursanız görürsünüz.--B.S.R.F. 💬 14:00, 30 Eylül 2015 (UTC)

bu arada burada hiçbir not düşmeden ve oylamayı kapatmadan bu tip değişiklikler yapılmasını da yukarıda sözü edilen 'etik' sorunlar kapsamında değerlendirmek gerekli. madde hakkında herhangi bir yorum yapmadan oy verdiğiniz bir oylama bu, unutulmasın. --kibele 14:01, 30 Eylül 2015 (UTC)

Oylamayı kapatmadan derken? Yalana başvurmanızı esefle karşılıyorum. Oylamayı 1 Mayıs 2015'te kapatmıştım.[1] Ancak diğer seçkin içerik sorumlusuna mesaj yoluyla ulaşarak değişikliğimi beş gün sonra geri aldırdınız. Unuttunuz mu yoksa? Kendisi de benim arşivlediğim sayfaları ve tartışma sayfalarını düzeltmemiş. Bu durumda kendisinden gerekli değişiklikleri yapmasını isteyebilirdiniz. Başkasının arkasını toplamak zorunda değilim.--B.S.R.F. 💬 14:06, 30 Eylül 2015 (UTC)
şu aşamadaki oylamayı olumlu kapatmanızı not düşelim son olarak. buradaki sorumluluk paylaşımını 'arka toplamak' olarak değerlendirmeniz de vikipedi işbirliği açısından talihsiz sözler. seçkin içerik sorumlusu olarak sonuçlanmamış bir oylamanın başka sayfalarda farklı görünmesinden de sormlusunuz. kolay gelsin. --kibele 14:14, 30 Eylül 2015 (UTC)
Tek kişinin yorumuyla bir maddeyi ihraç edemezdim. Geçmişte tek kişinin oyuyla kararlar verdiğiniz için bu hareketimi yadırgamanızı normal karşılıyorum. Vikipedi'de gönüllülük esastır. Gönüllü olmamışım ki gerekçesiz bir şekilde sırf bir kullanıcı istedi diye geri alınan değişikliğim ile meydana gelen farklılıkları gidermemişim. Buradaki 'talihsizliği' diğer kullanıcılar görüyorlardır zaten merak etmeyin. Yıllardır çekiyoruz bu 'talihsizlikten'.--B.S.R.F. 💬 14:24, 30 Eylül 2015 (UTC)
adaylıkları kapatışınızdaki detayları burada değil sorumluluğunuzun tartışıldığı ortamlarda dile getirmeyi tercih ederim. sas oylamaları konusundaki yanlış bilginizi düzeltmeyi de başka arkadaşlara bırakayım. birleştirilmesi gereken maddeler için sas açılmadığını, birleştirilmesi yönünde etiketlendiğini belki farketmişlerdir. --kibele 16:04, 30 Eylül 2015 (UTC)
Tek kişinin yorumuyla sildiğiniz maddelere daha fazla örnek verebilirim (1, 2, 3, 4, 5 ...) ama burası yeri değil. Ancak siz aksini iddia ediyorsanız ben ne söylesem boş. Sonuç olarak ben tek kişinin yorumuyla hareket etmiyorum. İncelemeden 2 ay önce topluluğun verdiği karar benim için çok daha kıymetli.--B.S.R.F. 💬 16:24, 30 Eylül 2015 (UTC)
burayla ilgisi olmayan örnekler verip cevap vermek zorunda bırakmasanız iyi olur. arşivi karıştırmaya devam. --kibele 16:36, 30 Eylül 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Çıkartılsın Seçkin madde şartlarını sağlamıyor. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 14:16, 9 Şubat 2017 (UTC)(VP:OY gereği kullanıcı oylama açılma/başlangıç tarihi itibarıyla Vikipedi'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik yapmış olmadığı için oy geçersiz.--B.S.R.F. 💬 16:18, 9 Şubat 2017 (UTC))
Tartışma benden eski. :) --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 17:17, 9 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın. İncelemede kriterlere atıfta bulunamamış, adaylık kapatma yöntemiyle ilintili görünüyor. Mevzubahis konunun üzerinden dört yıl geçmiş, üzerine konuşmak anlamsız bu noktada, kriter bazlı değerlendirilme yapılmasını rica edeceğim. İçerik, kaynaklandırma, üslup vs. gibisinden herhangi önemli bir soruna rastlamadım ben şahsen. İçeriğin kısa olmasından dem vurulmuş gibi, "maddenin konuyla ilgili önemli bilgileri göz ardı etmeden detaylı bir biçimde hazırlanması" diyor kriter, uzunluk/eklenebilecek bilgi miktarı seçkin madde kriterlerinde mevcut bir unsur değil. Resim bulunamadıysa bulunamamıştır, maddedeki resim ideal olmasa da üçüncü kriteri sağladığını düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:28, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın. Yukarıdaki yorum doğrultusunda. -esc2003 (mesaj) 07:20, 20 Haziran 2017 (UTC)