Vikipedi:Seçkin madde incelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'deki seçkin maddelerin incelenmesi

Cscr-featured1-former.png

Bu sayfa seçkin maddelerin gözden geçirilmesini ve bu işlem sonucundaki duruma göre, seçkin madde kriterlerini sağlamayanların seçkin statülerinin geri alınması için tasarlanmıştır.

Kriterleri karşılayıp karşılamadığı konusunda şüphe duyulan seçkin maddeler, seçkin madde incelemesi (SMİ) sürecine tabi tutulabilirler. İnceleme döneminin ideal sonucu, dile getirilen eleştirilere yönelik düzeltmelerin yapılması, maddenin kriterleri sağlar hale tekrar getirilmesi ve maddenin seçkin madde statüsünde tutulmasına karar verilmesidir. Ancak bu süreç başarılı olamamışsa, SM standartlarını sağlamak açısından maddeler ihraç edilirler.

Eski incelemeler arşivde tutulmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayollar:

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:


Seçkin madde incelemesi (SMİ)

Seçkin madde incelemeleri; referansların ve biçimlerinin kontrol edilmesi gibi küçük değişikliklerden; tarafsızlık ve kapsamlılık gibi seçkin madde standartlarını sağlayamamak gibi önemli konulara yönelik düzeltmelere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bir süreçtir.

Maddeyi aday gösteren kullanıcı bu kriterleri tanımlamak ve çözüm önerileri sunmak zorundadır. Adaylık en azından iki hafta süreyle açık kalmalıdır. Değişikliklerin sürmesi durumunda ise süreyi uzatmak yararlı olacaktır. Bu süreçte maddeyi inceleyenler fikir belirtirken "Kalsın" veya "Çıkartılsın" şeklinde özetleyici ibareler kullanabilirler; ancak inceleme sürecinde maddede yapılabilecek potansiyel düzenlemelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Önceden seçilen seçkin maddelerin de mevcut standartlara uymaları beklenir. Yakın zamanda "seçkin" statüsü alan maddeler burada listelenmemelidir (seçilmeyle bu sayfada listelenme arasındaki minimum zaman üç aydır).

Aday gösterdikten sonra, maddeyle ilgilenen kişileri durumdan haberdar ediniz. Maddeye katkı sağlamış kullanıcılara (sayfa geçmişinden görülebilir), maddenin Seçkin Madde statüsüne geçmesi için aday gösteren kullanıcıya (seçkin madde aday kaydından görülebilir) ve maddeyle ortak konuya sahip VikiProje'ye mesaj bırakmanız tavsiye edilir. İncelenmesi için bir maddeyi aday gösteren kullanıcılardan, ellerinden geldiğince ilgili maddenin geliştirilmesi için çaba harcamaları beklenir.

Eğer belli bir inceleme dönemi sonunda eksikliklere yönelik bir çözüm bulunamamışsa ve konuyla ilgili bir çalışma da yoksa, maddenin SM statüsü geri alınır. Eğer değişikliklerin maddeyi tekrar standarda oturttuğu konusunda bir fikir birliği oluşmuşsa, inceleme sona erer.

Maddeyi SMİ için aday göstermek

 1. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMİ}} şablonunu yerleştirin. Değişiklik özetine maddeyi SMİ süreci için aday gösterdiğinizi belirten bir not ekleyin. "Sayfayı kaydet" butonuna basın.
 2. Şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 3. Bu başlığın altına maddenin sağlayamadığı SM kriter(ler)ini belirterek gerekçe(ler)inizi yazın. "Sayfayı kaydet"'e basın.

Not: Eğer madde daha önceden SMİ sürecine girmişse, "adını değiştir" sekmesine tıklayarak ilk adaylık sayfasını arşivleyin. Örneğin; Vikipedi:Seçkin madde incelemesi/Türkiye sayfasının ismini Vikipedi:Seçkin madde incelemesi/Türkiye/Arşiv1 olarak değiştirin.

İnceleme sonlanınca:

 1. SMİ süreci sonunda inceleme alt sayfasını SMİ bölümünden çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Eğer maddenin SM'likten ihraç edilmesine karar verilmişse, maddenin sayfasındaki {{Seçkin madde}} şablonunu çıkartın ve bunu değişiklik özetinde belirtin ve maddenin tartışma sayfasındaki {{SM}} şablonunu silerek, yerine {{ESM}} şablonunu ekleyin.
 3. Eğer maddenin SM'likten ihraç edilmemesine karar verilmişse, maddenin tartışma sayfasındaki {{SM}} şablonunu silerek, yerine {{ SM inceleme geçti }} şablonunu ekleyin ({{ SM inceleme geçti}} de olur).
 4. İhraç olma durumunda, Vikipedi:Seçkin maddeler, Vikipedi:Eski seçkin maddeler ve Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfalarını güncelleyin.

Seçkin madde incelemeleri[kaynağı değiştir]

Tiberius[kaynağı değiştir]

Hem dilbilgisi ve imla kuralları açısından hem de Vikipedi:Biçem el kitabı açısından bol bol sorunları var. Tarihlere bağlantı verilmiş, anlam ayrımı sayfalarına bağlantılar var vs. Anlatım sıkıntılı, sıfatlar çok fazla kullanılmış ("büyük bir güçle", "en büyük generallerinden", "mutsuz bir evlilikleri vardı", "ani bir kararla" vs), bunlar maddenin ansiklopedik değerini düşürmekte. Kaynaksız birçok bölüm mevcut; "inciller" başlığında hiç kaynak yok mesela, "son yılları" başlığının son paragrafı komple kaynaksız vs. Seçkin madde kriterlerini karşılamadığı çok bariz.--RapsarEfendim? 22.39, 13 Temmuz 2018 (UTC)

Charlottenburg-Wilmersdorf[kaynağı değiştir]

Kapsam bakımından oldukça önemli eksiklikleri, buna karşın aynı zamanda olmaması gereken ekstra içerikler var. Örnekse spor, din, sosyal hayat gibi içerikler maddede mevcut değil. "Turizm" başlığı, gereğinden fazla şişirilerek idari birimdeki turistik yerlerin bir indeksi hâline gelmiş, bu kadar detay fazla. Tarihçe kısmı yetersiz, "arma" başlığıyla kıyaslanınca mesela bu yetersizlik çok net gözüküyor. Bu gibi sorunlar önemli sorunlar. Seçkin madde olmaması gerekiyor.--RapsarEfendim? 20:12, 31 Aralık 2017 (UTC)

Che Guevara[kaynağı değiştir]

Oldukça büyük problemleri var. Kaynaksız kısım çok fazla, "Küba" başlığına bakalım hemen, ilk iki paragraf kaynaksız. "Füze Krizi ve Che'nin Küba'da ortadan kayboluşu" başlığında birçok paragraf kaynaksız vs. Daha da büyük sorun, düzen sorunu. Maddede verilen iç bağlantılar öyle bir şekilde verilmiş ki, bunca yıldır Vikipedi kullanan bir kullanıcı olarak eşi benzerine rastlamadım. Olmaması gereken iç bağlantılar verilirken (sırt çantası maddesine bağlantı var mesela) olması gereken birçok iç bağlantı verilmemiş (sanırım kırmızı bağlantı cenneti olmasın diye). Seçkin madde statüsünde olmaması gerekiyor kesinlikle.--RapsarEfendim? 20:03, 31 Aralık 2017 (UTC)

 • Çıkartılsın Çıkartılsın--RapsarEfendim? 20:03, 31 Aralık 2017 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Seçkin değilse bile kaliteli olamaz mı? --Turgut46 22:14, 31 Aralık 2017 (UTC)
 • Belirtilen sorunların yanı sıra verilen çevrimiçi kaynakların önemli kısmı şu an ölü bağlantı durumunda. Yine de kapsam açısından kabul edilebilir durumda gibi göründü ilk bakışta. Kaynaksız veya kaynağı bozuk kısımların kaynaklandırılması zor olmayabilir, bağlantı düzenlemesi de bir okumaya bakar, sonra kaç kırmızı olduğuna göre hareket ederiz. Tabii kaynaklandırmayla ilgili çalışma yapacak kadar vaktim yok maalesef. @Ahmet Turhan, siz ne dersiniz? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 12:52, 1 Ocak 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar haklı. Maddeyi incelediğimde maddede yazılı olanlara dahi kaynak sorunu mevcut. Vikipedi:Doğrulanabilirlik gerekli. Dili de hikaye dili olarak kurgulanmış bunu da değişmesi gerekiyor. Baksanıza: "Pek çok konuya meraklı, hevesli bir okuyucuydu." gibi ifadeler var. Ve devamında "ilgilendiği kitaplar Jack London ve Jules Verne’in macera klasiklerinden, Sigmund Freud’un cinsellik üzerine denemelerine ve Bertrand Russell'ın toplum felsefesi üzerine tezlerine kadar giden bir çeşitlilik gösteriyordu. Ergenliğinin son dönemlerinde fotoğrafçılığa merak saldı ve vaktinin önemli kısmında insanları, gittiği yerleri ve sonraları da arkeolojik alanları fotoğrafladı." ifadeleri var ama kaynak yok. Bu gibi pek çok sorun var maddede. Bir de dipnot şeklinde verilen bu kısımda konuyla ilgili ek açıklamalar yapılmalı, iç bağlantı verilen maddelerin tekrara açıklaması yapılmamalı.
Bu tartışma sonucunda maddenin seçkin kriterini kaldırmayı hedeflemek yerine, bir çalışma programı hazırlayıp (açılacak maddeler, kaynak incelemeleri vb. ) maddeyi seçkin statüsünde kazanalım derim. Şu an kendi başıma yapmaya kalkarsam epey bir vaktimi alır ama iş bölümü yaparsak altından hızlıca kalkarız gibi. Mesela ben "Füze Krizi ve Che'nin Küba'da ortadan kayboluşu" altbaşlığını sorunsuz bir şekle sokmayı teklif ediyorum. İngilizce sürümünde güzel bilgiler ve görseller de mevcut, aktarabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:14, 1 Ocak 2018 (UTC)

Orta Çağda Avrupa mutfağı[kaynağı değiştir]

Önceki incelemede anlatılmak istenen tam olarak anlatılamamış sanırım ve maddenin seçkin madde statüsünün korunmasına karar verilmiş. Maddede çok ciddi ve büyük kaynak problemi mevcut. Kaynak sayısı elbette ki tek başına bir gösterge değildir ancak fikir vermesi açısından belirteyim, bizde 35 adet varken yine seçkin madde olan İngilizce sürümünde 120 adet kaynak mevcut. Oradan çeviri olduğu göz önüne alınırsa, kaynaksız kısımların oldukça fazla olduğu zaten görülebiliyor. Rastgele bir başlığa gittiimizde, "Tahıllar" başlıpına gidelim meselai ilk paragraf komple kaynaksız, diğer paragraflarda yalnızca birer kaynak var. "Şarap" başlığı, ilk paragraf kaynaksız, ikincisinde tek bir kaynak var. Bu durum maddenin geneline hakim. Sonuç olarak, maddenin seçkin madde olmasının doğru olmadığı bariz.--RapsarEfendim? 19:51, 31 Aralık 2017 (UTC)

Abbas Kiyarüstemi[kaynağı değiştir]

Çok fazla kaynaksız ifade var. "Kişisel yaşamı" başlığının ilk paragrafı mesela birbiriyle bağlantısız birçok cümle var, paragraf sonunda ise bir kaynak. "İlk yılları" ile "kişisel hayatı" iç içe girmiş, karmaşa olmuş. "1970'ler" başlığının ilk paragrafı, komple kaynaksız. "Yaşam ve ölüm temaları" başlığının ilk paragrafı, kaynaksız. Bunlar gibi kaynaksız çokça kısım mevcut. Ancak daha da büyük problem ise kullanılan dil, subjektif ifadelerin çok fazla oluşu. Birçok subjektif ifade için kaynak olsa dahi bunlar sanki birilerinin yorumu ve değerlendirmesi değilmiş ve objektif gerçeklermiş gibi sunulmuş. "Oysa", "buna karşılık", "buna rağmen" gibi ifadeler olukça fazla, ansiklopedide yer almaması gereken ifadeler. Bu sebeplerden ötürü seçkin madde statüsüne sahip olmaması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:02, 31 Aralık 2017 (UTC)

 • Çıkartılsın Çıkartılsın--RapsarEfendim? 19:02, 31 Aralık 2017 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Bu aralar toparlamak için ayırabileceğim vaktim yok maalesef. --Pragdonmesaj 10.40, 16 Nisan 2018 (UTC)

Surtsey[kaynağı değiştir]

Kaynaksız çok fazla ifade var. "Hareketlenme öncesi ilk belirtiler" ve devamındaki iki başlıkta tek bir kaynak dahi yok. Toplamda 17 kaynak kullanılmış, seçkin madde olan İngilizce sürümde ise bu sayı iki katı. Düzen sorunları da mevcut, tarihlere bağlantı verilmesi gibi. Seçkin madde statüsünde olmayı hak etmiyor kesinlikle.--RapsarEfendim? 18:47, 31 Aralık 2017 (UTC)

Angelina Jolie[kaynağı değiştir]

2009'da SM seçilmiş. Bu tarihten bu yana olan gelişmelere maddede yeterince yer verilmediğinden VP:SMN'den 1b kriterini (kapsamlı) karşılamamakta. 2010'dan beri kariyeri kısa bir paragrafla geçiştirilmiş, SM olan İngilizce sürümüyle karşılaştırılabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:50, 26 Aralık 2017 (UTC)

 • Hemfikirim. @Pragdon güncelleyip, baştan aşağı bir kontrol edebilir belki.--RapsarEfendim? 04:23, 27 Aralık 2017 (UTC)
 • Hemfikirim. Düne kadar "Pitt" soyismi duruyordu. Bunda da elimden gelen geliştirmeyi yapmaya çalışırım tabi yine destekle :) --Pragdonmesaj 08:30, 27 Aralık 2017 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Toparlarım dedim ama vakit bulamadım pek. Bir süre daha vaktim olmayacak gibi maalesef. --Pragdonmesaj 10.41, 16 Nisan 2018 (UTC)
 • @Seksen iki yüz kırk beş, sonlandıralım mı? Aylardır gelişme olmamış ve büyük eksiklikleri de çok bariz.--RapsarEfendim? 22.31, 13 Temmuz 2018 (UTC)
  • Her ne kadar bariz gözükürse gözüksün, kendi başlattığım tartışmaları sonlandırmadan belli bir ilgi olmasını beklemenin en doğrusu olduğunu, etik açıdan hiçbir soru işareti olmamasının incelemenin aciliyetinin önünde olduğunu düşünüyorum. Emma Watson maddesi üçüncü bir kullanıcı tarafından etiketlenmiş olduğundan o tartışmayı sonlandıracağım. Burada ek değerlendirme bekleyeceğim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.51, 15 Temmuz 2018 (UTC)
 • Maddede genel bir düzenleme yaptım ve kariyerindeki son gelişmeler ile ilgili olarak yeni bir alt başlık ekledim.--BSRF 💬 11.41, 14 Ağustos 2018 (UTC)