Vikipedi:Seçkin madde incelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki incelenen seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, seçkin madde kriterlerini sağlamadığı düşünülen seçkin maddeler, kullanıcılar tarafından incelenir ve değerlendirilir. İnceleme sonucuna göre maddelerin kriterleri karşıladığı kararlaştırılmışsa seçkin madde statüleri korunur, karşılamadığı kararlaştırılmışsa bu statüden ihraç edilirler. Maddenin bu statüsünü sürdürmesi için, inceleme sürecinde gelen yorum ve değerlendirmelere yönelik düzenleme veya geliştirmelerin yapılması gerekir.

Bir maddenin seçkin madde statüsünün korunması ya da geri alınması için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Seçkin madde incelemeleri; maddedeki kaynaklar ile biçimlerinin kontrol edilmesi gibi küçük değişikliklerden, tarafsızlık ve kapsamlılık gibi seçkin madde kriterlerini sağlayamamak gibi önemli konulara yönelik düzeltmelere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bir süreçtir. İncelemeyi başlatan kullanıcı, maddede kriterlere uygun olmayan yerleri belirtmeli ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunmalıdır. Önceden seçilen seçkin maddelerin de mevcut kriterlere uymaları beklendiğinden, seçkin statüsü almasının üzerinden en az üç ay geçmemiş maddeler incelemeye tâbi tutulamaz.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMİ}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{SMİ|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Adaylık sayfasının en üstüne === [[aday gösterilen maddenin adı]] === satırını yerleştirin. Örnek başlık adını maddenin adıyla değiştirmeyi unutmayın.
 5. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 6. {{Vikipedi:Seçkin madde incelemesi/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    düzenle    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Aday gösteren kullanıcı, maddeyle ilgilenen kişileri durumdan haberdar edebilir. Maddeye katkı sağlamış kullanıcılara (sayfa geçmişinden görülebilir), maddenin seçkin madde statüsüne geçmesi için aday gösteren kullanıcıya ve maddeyle ortak konuya sahip Vikiproje'lere mesaj bırakılabilir. İncelenmesi için bir maddeyi aday gösteren kullanıcılardan, ellerinden geldiğince ilgili maddenin geliştirilmesi için çaba harcamaları beklenir.
 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm seçkin madde incelemesini sayfasını değiştirebileceğiniz "düzenle" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Maddenin kriterleri karşıladığını düşünüyorsanız {{kalsın}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Maddenin kriterleri karşılamadığını düşünüyorsanız {{çıkartılsın}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin madde statüsünden çıkartılmasını isteyen kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin madde statüsünü koruması için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin madde incelemeleri, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin madde statüsü korunan ya da geri alınan listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. İnceleme sonucunda seçkin madde statüsünün geri alınması kararlaştırılmışsa, maddedeki {{Seçkin madde}} şablonunu kaldırın ve Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfasını güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SMİ}} şablonunu kaldırın ve buradaki madde geçmişi şablonunu, inceleme adaylığının sonucuna göre güncelleyin.
 4. İnceleme sonucunda seçkin madde statüsünün geri alınması kararlaştırılmışsa, maddeyi Vikipedi:Seçkin maddeler sayfasından kaldırarak Vikipedi:Eski seçkin maddeler sayfasına ekleyin.

Hazar Kağanlığı[kaynağı değiştir]

2009 yılında seçilmiş. Ciddi içerik eksikliği var. Robingunes 19.39, 14 Ocak 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

Nasıl, hangi eksiklikleri olduğunu açabilir misin @Robingunes? NanahuatlEfendim? 19.52, 14 Ocak 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
Tabi ki @Nanahuatl.
 1. Giriş maddeyi özetler nitelikte değil.
 2. Söylemeyi unutmuşum kaynak gereken ve "bazı tarihçiler (hangileri?)" tarzında ifadeler bulunuyor.
 3. Biçem sorunlarıda gözü çarpıyor, belirteyim.
 4. "Kağanlığın yükselişi" başlığı 1 satırdan oluşuyor. Başlığın potansiyeli olduğu belli ancak bir cümle ile yetinilmiş.
 5. Ani kip değişimleri
 6. Subjektif ifadeler
 7. "Din"
 8. "Kağanlığın çöküşü"

(daha fazla detay verebilirim ayrıca kaynak belirt şablonunu başlarda koydum fakat bir yerden sonra fazlalaşmaya başladığı için başlardaki dışındakileri koymadım) Robingunes 20.14, 14 Ocak 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

@Robingunes, SMİ'lerde o maddede emeği geçen biri el atmazsa geçmişteki tüm emekler boşa gidiyor, neyse ki geç olmadan bu başlığı fark ettim. Bu tip durumlarda maddenin adaylık sayfasından aday gösteren ve emek veren kullanıcıya en baştan haber verseniz çok daha hızlı ilerleyebilir. Vikipedi'yi bıraksam kimse uğraşmayacağı için bahsettiğiniz ufak sorunlardan dolayı koca emek boşa gidebilirdi. Zamanında SM olması için haftalarca uğraştığımı bilirim o nedenle her türlü desteğe hazırım. Ayrıca 2010 yılına göre (o yıllarda İngilizce vikiden daha ayrıntılıydı) öyle doyurucu bir çalışmaydı ki büyük bölümü bu metnin çevirisi olan içerik Arapça ve Azerice vikilerde ilerleyen yıllarda SM statüsü aldı. Başlarken Hazar Kağanlığı tarihi hakkında ihtilaflı kısımların bulunduğunu, bir Osmanlı tarihi kadar her şeyin yazılı net ve objektif olmasının beklenemeyeceğini belirteyim. Yani bir olgu birine göre "a" ise diğerine göre "b" olabilir. Bu nedenle "sübjektif ifadeler" kısmını anlayamadım. Ani kip değişimleri de maddede hakim durumda değilse tek başına ihraç için gerekçe olamaz. Kiplerde sorun göremedim ama çok önemli görüyorsanız siz de düzeltebilirsiniz. Benzer şekilde biçem sorunu da nerededir? "Din" konusunda İngilizce vikipedi kadar ayrıntıya girip maddeyi okuyanları boğmak istemedim açıkçası. Tengrizm, Musevilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık olarak dört ayrı başlık açılmış. "Din" başlığına biraz daha ekleme yapabilirim ancak burada beklenti nedir onu bilmem önemli. "Kağanlığın çöküşü" kısmında haklısınız. O başlığa eklemeler yapacağım. "Kağanlığın yükselişi" başlığındaki amacım alt başlıklarla açıklamaktı ancak bir paragraflık bir ekleme yapabilirim. Bu arada, Ek kaynakla güncelleyerek kaldırdığım "bazı tarihçiler" sorunu çözüldü. Ayrıca "Bazı bilim adamlarına göre" ifadesi yer almaya devam ediyor. Kaynaklarımı kontrol ettiğimde Hazarlar konusunda önde gelen tarihçilerden biri olan K.A.Brook'un bire bir bu ifadeyi kullandığını gördüm. Örneğin 4 bilim adamıysa tarihçi bu dört ismi yazmamış olabilir. Tarihçilerden hesap mı soracağız? Benzer şekilde, Z.V.Togan da "bazı kaynaklarda" ifadesini kullanmış. Demek ki, gördüğümü yazmışım. Sırf "bazı" sözcüğü geçtiği için o cümleleri çıkaracaksak madde yazmayalım daha iyi. Yine Togan "X, Y'nin en iyi müttefiki oldu" dedikten sonra üzerine laf söylemek bize düşmez. Ek olarak, bazen arka arkaya gelen iki ya da üç cümle için aynı kaynağı verdiğim olmuştu. Art arda iki cümlede kaynak verme gibi bir uygulamayı akademide de görmedim. Öyle yapılırsa görsel açıdan da fecaat olur. Giriş paragrafının maddeyi özetlediğini düşünüyorum. Eğer unutulmuş birkaç konu varsa maddenin tamamını okuduysanız bunun eklemesini elbet yapabilirsiniz.--Śαвяí¢αи76ileti 20.08, 10 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

Kalsın Kalsın Maddenin mevcut halinin Seçkin Madde kriterlerine uygunluğunun devam ettiğini düşünüyorum. Üslup olarak önemli bir eskime durumu yaşanmamış, zaten düzenli olarak güncellenmesi gereken modern bir konu değil. "Kağanlığın yükselişi", "Kağanlığın çöküşü" gibi birkaç alt başlığın detaylandırılmaya ihtiyacı var ancak bunlar dışında maddede üzerinde durulması gereken her şey başarılı bir şekilde açıklanmış. Ben hala seçkin madde kriterlerini karşıladığı kanaatindeyim. 6Blazing6Satan6 11.19, 29 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Oscar Niemeyer[kaynağı değiştir]

Maddede kullanılan dil ve üslup, sübjektif ifadelerin objektif gibi sunulmaları çok büyük sorunlar. Mimarlık gibi bir sanat dalı sayılabilecek alanlarda, çoğu zaman sübjektif değerlendirme ve yorumlar devreye giriyor ve maddeleri de buna göre yazmak gerekiyor. "Rio de Janeiro şehrine de oldukça yakın olan Niterói şehrinde tasarlanan bu yapı bazı mimarlık eleştirmenleri tarafından mimarın tasarladığı en iyi projesi olarak nitelendirildi" gibi kimin olduğu belli olmayan değerlendirmeler -ki kaynaksız ifade-, "mimarlık alanındaki en prestijli ödüllerden birisi olarak kabul edilen", "En yakın şehre kilometrelerce uzakta boş bir alana bir şehrin sıfırdan yaratılması ve bunun çok kısa sürede gerşekleşmesi Juscelino Kubitschek'in en büyük başarılarından birisi, hatta bazılarınca en önemlisi olarak nitelendirilir", "Her ne kadar bazı tarihçiler Brasilia'nın inşaatını Amerika kıtasının kolonileştirilmesiyle eşdeğer bir eylem olarak nitelendirmişse de genel olarak olumlu tepkiler aldı", "Tıpkı mimarlık alanındaki tasarımlarında olduğu gibi, Oscar Niemeyer'in mobilyalarında da kadın vücuduna ve Rio de Janeiro dağlarına gönderme yapılan hassas eğrisel formlar kullanılmıştır" gibi birçok ifade mevcut. Bununla birlikte paragraf kullanımı, başlık düzeni, "seçmeler" gibi bir başlık, akademik kaynak eksikliği, kaynaklarda olmayan bilgilerden çıkarım yapılması (maddede "Aynı yıl Fransa'daki Louvre Müzesi'ndeki bir sergiyi görmeye giden mimar, çalışmalarını 1966 yılından itibaren bu ülkeden devam ettirmeye başladı" yazıyor ama kaynakta ilgili hiçbir ifade yok) gibi sorunlar da var. İlk bakışta, okumadığımızda seçkin madde kriterlerini karşılıyor gibi gözükse de cidden okumaya ve incelemeye başladığımızda kriterleri karşılamadığını görüyoruz.--NanahuatlEfendim? 23.20, 21 Aralık 2020 (UTC)Reply[yanıtla]