Vikipedi:Seçkin madde incelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'deki seçkin maddelerin incelenmesi

Cscr-featured1-former.png

Bu sayfa seçkin maddelerin gözden geçirilmesini ve bu işlem sonucundaki duruma göre, seçkin madde kriterlerini sağlamayanların seçkin statülerinin geri alınması için tasarlanmıştır.

Kriterleri karşılayıp karşılamadığı konusunda şüphe duyulan seçkin maddeler, seçkin madde incelemesi (SMİ) sürecine tabi tutulabilirler. İnceleme döneminin ideal sonucu, dile getirilen eleştirilere yönelik düzeltmelerin yapılması, maddenin kriterleri sağlar hale tekrar getirilmesi ve maddenin seçkin madde statüsünde tutulmasına karar verilmesidir. Ancak bu süreç başarılı olamamışsa, SM standartlarını sağlamak açısından maddeler ihraç edilirler.

Eski incelemeler arşivde tutulmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayollar:

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:


Seçkin madde incelemesi (SMİ)

Seçkin madde incelemeleri; referansların ve biçimlerinin kontrol edilmesi gibi küçük değişikliklerden; tarafsızlık ve kapsamlılık gibi seçkin madde standartlarını sağlayamamak gibi önemli konulara yönelik düzeltmelere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bir süreçtir.

Maddeyi aday gösteren kullanıcı bu kriterleri tanımlamak ve çözüm önerileri sunmak zorundadır. Adaylık en azından iki hafta süreyle açık kalmalıdır. Değişikliklerin sürmesi durumunda ise süreyi uzatmak yararlı olacaktır. Bu süreçte maddeyi inceleyenler fikir belirtirken "Kalsın" veya "Çıkartılsın" şeklinde özetleyici ibareler kullanabilirler; ancak inceleme sürecinde maddede yapılabilecek potansiyel düzenlemelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Önceden seçilen seçkin maddelerin de mevcut standartlara uymaları beklenir. Yakın zamanda "seçkin" statüsü alan maddeler burada listelenmemelidir (seçilmeyle bu sayfada listelenme arasındaki minimum zaman üç aydır).

Aday gösterdikten sonra, maddeyle ilgilenen kişileri durumdan haberdar ediniz. Maddeye katkı sağlamış kullanıcılara (sayfa geçmişinden görülebilir), maddenin Seçkin Madde statüsüne geçmesi için aday gösteren kullanıcıya (seçkin madde aday kaydından görülebilir) ve maddeyle ortak konuya sahip VikiProje'ye mesaj bırakmanız tavsiye edilir. İncelenmesi için bir maddeyi aday gösteren kullanıcılardan, ellerinden geldiğince ilgili maddenin geliştirilmesi için çaba harcamaları beklenir.

Eğer belli bir inceleme dönemi sonunda eksikliklere yönelik bir çözüm bulunamamışsa ve konuyla ilgili bir çalışma da yoksa, maddenin SM statüsü geri alınır. Eğer değişikliklerin maddeyi tekrar standarda oturttuğu konusunda bir fikir birliği oluşmuşsa, inceleme sona erer.

Maddeyi SMİ için aday göstermek

 1. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMİ}} şablonunu yerleştirin. Değişiklik özetine maddeyi SMİ süreci için aday gösterdiğinizi belirten bir not ekleyin. "Sayfayı kaydet" butonuna basın.
 2. Şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 3. Bu başlığın altına maddenin sağlayamadığı SM kriter(ler)ini belirterek gerekçe(ler)inizi yazın. "Sayfayı kaydet"'e basın.

Not: Eğer madde daha önceden SMİ sürecine girmişse, "adını değiştir" sekmesine tıklayarak ilk adaylık sayfasını arşivleyin. Örneğin; Vikipedi:Seçkin madde incelemesi/Türkiye sayfasının ismini Vikipedi:Seçkin madde incelemesi/Türkiye/Arşiv1 olarak değiştirin.

İnceleme sonlanınca:

 1. SMİ süreci sonunda inceleme alt sayfasını SMİ bölümünden çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Eğer maddenin SM'likten ihraç edilmesine karar verilmişse, maddenin sayfasındaki {{Seçkin madde}} şablonunu çıkartın ve bunu değişiklik özetinde belirtin ve maddenin tartışma sayfasındaki {{SM}} şablonunu silerek, yerine {{ESM}} şablonunu ekleyin.
 3. Eğer maddenin SM'likten ihraç edilmemesine karar verilmişse, maddenin tartışma sayfasındaki {{SM}} şablonunu silerek, yerine {{ SM inceleme geçti }} şablonunu ekleyin ({{ SM inceleme geçti}} de olur).
 4. İhraç olma durumunda, Vikipedi:Seçkin maddeler, Vikipedi:Eski seçkin maddeler ve Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfalarını güncelleyin.

Seçkin madde incelemeleri[kaynağı değiştir]

Sasani İmparatorluğu[kaynağı değiştir]

Görece "uzun" diyebileceğimiz bir madde olsa da seçkin madde kriterleri açısından incelediğimizde ciddi sorunları mevcut. Öncelikle kayanksız birçok ifade, hatta paragraf mevcut ("kuruluşu" başlığının birinci, ikinci, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci paragrafları diye gidiyor). Koskoca maddede toplam 47 kez kaynak gösterilmiş -ki 11'i giriş kısmında. Birçok iç bağlantı verilmemiş, aynı maddelere sık sık bağlantı verilmiş ve bu da Vikipedi:Biçem el kitabına uygun değil. Bu hâliyle kriterleri karşılamıyor kesinlikle.--RapsarEfendim? 08.53, 3 Şubat 2019 (UTC)

 • Çıkartılsın Çıkartılsın--RapsarEfendim? 08.53, 3 Şubat 2019 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Gerekçeler yerinde. Cem 53 mesaj 08.58, 3 Şubat 2019 (UTC)

İslam[kaynağı değiştir]

Maddenin neresinde tutsanız elinizde kalıyor. Girişin yetersiz, alt başlıkların az içeriğe sahip olması hatta bazı alt başlıklarda içerik bile yok. Bazı alt başlıklar tek cümlelik. Şu hâliyle kaliteli madde bile olamaz. --Hedda Gabler (mesaj) 14.23, 29 Aralık 2018 (UTC)

 • Çıkartılsın Çıkartılsın Konusunun kapsamı nedeniyle yazımı çok zor bir madde. Yukarıdaki problemlere ek olarak yazım anlamında da tamamıyla elden geçmesi lazım. Şu hâli ile bir statü sahibi olamaz, ufak düzenlemelerle de olamaz; maddenin tamamının silbaştan yazılması lazım.--RapsarEfendim? 17.27, 29 Aralık 2018 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın aday gösteren olarak. --Hedda Gabler (mesaj) 10.48, 30 Aralık 2018 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Gerekçeler yerinde. Cem 53 mesaj 09.00, 3 Şubat 2019 (UTC)

Hilary Duff[kaynağı değiştir]

Madde 2008'de, 10 yıl öncesinde kalmış. Güncellemenin yanı sıra yazı ve bağlantı kontrolleri yapılması lazım (verilmemiş birçok iç bağlantı var, ödülleri kısmına bakmak dahi yeterli). Günümüzde seçkin madde olacak seviyede değil.--RapsarEfendim? 20.17, 17 Eylül 2018 (UTC)

Porsche 911[kaynağı değiştir]

İnanılmaz boyutta bir kaynak sorunu var maddede, maddeye yalnızca göz gezdirince dahi paragraf paragraf kanyaksız içeriklere rastlamak mümkün. Bunun yanı sıra "çok güçlü", "hızlı" gibi subjektif ifade kullanımı çok fazla. Bu hâliyle seçkin madde olmaması gerekiyor.--RapsarEfendim? 20.15, 17 Eylül 2018 (UTC)

Ermenistan bayrağı[kaynağı değiştir]

Maddede, uzunca bir süredir bekleyen ve kaynağa ihtiyaç duyan kısımlar mevcut. Tarihçe kısmının büyük bir bölümünü şu kaynak oluşturmakta, ancak o kaynak, içeriğini hiçbir kaynağa dayandırmadığından güvenilirliği tartışmalı. Şurada da kaynaksız ifadelere ta 5 yıl önce vurgu yapılmış. Bu hâliyle kriterleri karşıladğını düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 03.16, 13 Eylül 2018 (UTC)

 • Çıkartılsın Çıkartılsın--RapsarEfendim? 03.16, 13 Eylül 2018 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Rapsar'a katılıyorum. -MHIRM. 17.42, 19 Aralık 2018 (UTC)

İstanbul Boğazı[kaynağı değiştir]

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ilgili eklemelerin yapılması gerekmekte. Ayrıca 15 Temmuz Şehitler Köprüsüyle ilgili gelişmelere de yer verilmesi gerekli. Cem 53 mesaj 18.18, 9 Eylül 2018 (UTC)

 • Birkaç cümlelik eksiklikler için inceleme başlatmasaydık keşke @Cem Rize. Bunları ekleyip maddenin seçkin madde statüsünü korumak, statüyü kaldırmaktan daha kolay ve faydalı.--RapsarEfendim? 18.51, 9 Eylül 2018 (UTC)
 • Maddede Karadeniz deniz altı nehrinden de bahsedilmesi lazım. Cem 53 mesaj 19.44, 5 Ocak 2019 (UTC)

Türk edebiyatı[kaynağı değiştir]

Daha önceki gerekçem hâlâ geçerli. Maddenin kaynaklandırma sorunu mevcut. SM'likten çıkarılmalı. --Hedda Gabler (mesaj) 09.35, 5 Eylül 2018 (UTC)

 • Çıkartılsın Çıkartılsın Önceki incelemede nasıl kalmış, kalması için hangi gerekçeler öne sürülmüş belli değil. "Bence kalmalı" var, "kalabilir" var vs. Eksikler net ve büyük, aday gösteren kullanıcı bizzat bunu belirtiyor zaten. Maddenin başında "eksik" şablonu var. SM statüsünde olması uygun gözükmüyor.--RapsarEfendim? 20.23, 11 Eylül 2018 (UTC)

Tiberius[kaynağı değiştir]

Hem dilbilgisi ve imla kuralları açısından hem de Vikipedi:Biçem el kitabı açısından bol bol sorunları var. Tarihlere bağlantı verilmiş, anlam ayrımı sayfalarına bağlantılar var vs. Anlatım sıkıntılı, sıfatlar çok fazla kullanılmış ("büyük bir güçle", "en büyük generallerinden", "mutsuz bir evlilikleri vardı", "ani bir kararla" vs), bunlar maddenin ansiklopedik değerini düşürmekte. Kaynaksız birçok bölüm mevcut; "inciller" başlığında hiç kaynak yok mesela, "son yılları" başlığının son paragrafı komple kaynaksız vs. Seçkin madde kriterlerini karşılamadığı çok bariz.--RapsarEfendim? 22.39, 13 Temmuz 2018 (UTC)

Charlottenburg-Wilmersdorf[kaynağı değiştir]

Kapsam bakımından oldukça önemli eksiklikleri, buna karşın aynı zamanda olmaması gereken ekstra içerikler var. Örnekse spor, din, sosyal hayat gibi içerikler maddede mevcut değil. "Turizm" başlığı, gereğinden fazla şişirilerek idari birimdeki turistik yerlerin bir indeksi hâline gelmiş, bu kadar detay fazla. Tarihçe kısmı yetersiz, "arma" başlığıyla kıyaslanınca mesela bu yetersizlik çok net gözüküyor. Bu gibi sorunlar önemli sorunlar. Seçkin madde olmaması gerekiyor.--RapsarEfendim? 20:12, 31 Aralık 2017 (UTC)

Orta Çağda Avrupa mutfağı[kaynağı değiştir]

Önceki incelemede anlatılmak istenen tam olarak anlatılamamış sanırım ve maddenin seçkin madde statüsünün korunmasına karar verilmiş. Maddede çok ciddi ve büyük kaynak problemi mevcut. Kaynak sayısı elbette ki tek başına bir gösterge değildir ancak fikir vermesi açısından belirteyim, bizde 35 adet varken yine seçkin madde olan İngilizce sürümünde 120 adet kaynak mevcut. Oradan çeviri olduğu göz önüne alınırsa, kaynaksız kısımların oldukça fazla olduğu zaten görülebiliyor. Rastgele bir başlığa gittiimizde, "Tahıllar" başlıpına gidelim meselai ilk paragraf komple kaynaksız, diğer paragraflarda yalnızca birer kaynak var. "Şarap" başlığı, ilk paragraf kaynaksız, ikincisinde tek bir kaynak var. Bu durum maddenin geneline hakim. Sonuç olarak, maddenin seçkin madde olmasının doğru olmadığı bariz.--RapsarEfendim? 19:51, 31 Aralık 2017 (UTC)

Surtsey[kaynağı değiştir]

Kaynaksız çok fazla ifade var. "Hareketlenme öncesi ilk belirtiler" ve devamındaki iki başlıkta tek bir kaynak dahi yok. Toplamda 17 kaynak kullanılmış, seçkin madde olan İngilizce sürümde ise bu sayı iki katı. Düzen sorunları da mevcut, tarihlere bağlantı verilmesi gibi. Seçkin madde statüsünde olmayı hak etmiyor kesinlikle.--RapsarEfendim? 18:47, 31 Aralık 2017 (UTC)