Kullanıcı mesaj:Elmacenderesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Do not go gentle into that good night,
Old age should burn and rave at close of day;
Rage, rage against the dying of the light.
Hayırlı tezkereler, Elma. Kendine dikkat et. --Uğurkentmesaj 17:00, 15 Mart 2015 (UTC)

İçindekiler

Suriye sınırına selamlar! :)

 • Nöbetlerinizde sakın uyuya kalmayın. Bol bol kahve için :D Başta sizi dava edecek (!?) arkadaşı ve bizi koruyorsunuz. Her gün rahat bir şekilde uyumasını ve uyumamızı sağlayabildiğiniz için teşekkür ediyorum siz(ler)e :) Meelo (mesaj) 21:17, 30 Mayıs 2015 (UTC)

engelleme meseleleri

selam, engelleme politikasında yeri olmayan, kişisel fikirlerle örülü engeller verme ve sonrasındaki konuşmaları dikkate almama noktasındaki tekrarın sıkıntı verici doğrusu.. topluluğun konuşmakta olduğu engelin açılmasında yarar var. tartışmalara katılamıyor, görüş beyan edemiyorsan ceza görünüşlü engeller verme konusundaki tavrını da gözden geçirmelisin. kolay gelsin. --kibele 06:51, 7 Haziran 2015 (UTC)


Hayırlı tezkereler elma :) Yunan sınırından sevgiler, dolunaydan selamlar. --Boyalikus (mesaj) 21:40, 3 Temmuz 2015 (UTC)

Yardım isteği

Mail-message-new.svg
Merhaba, Elmacenderesi. Lütfen e-posta hesabınızı kontrol edin – e-postanız var!
Bu mesajı, istediğiniz zaman {{E-postanız var}} ya da {{EPV}} şablonunu silerek sayfanızdan kaldırabilirsiniz.

Hocam merhabalar, huduttaki âli vazifeniz tamam oldu mu bilmiyorum ama bu talebeniz fîtarihte sizden bir konuda yardım etmenizi istirham etmişti, e-postanıza bakalabilir misiniz müsait bir zamanda? Sonsuz sevgiyle. --Eski bir Vikipedist

Kendi abim için oluşturduğum madde silindi.

Benim öz abim bir futbolcu.Adı başka maddelerdede geçtiği için bende bu maddeyi oluşturayım dedim.Fakat oluşturduktan 12 veya 14 dakika dakika sonra madde silindi.Halbuki içeriğinin yeterli olduğu kanaatindeyim.Üstelik sayfayı oluşturduktan sonra üstünde düzenlemeler yapmaya devam ediyordum.Ayrıca maddedeki kişi öz abim olduğu için madde sürekli güncellenicek.Maddenin neden silindiğini öğrenebilir miyim ? --Tvefakatipoglu (mesaj) 02:12, 13 Ağustos 2015 (UTC)

İletişim sayfasını değiştirmişler

Şuna bir göz atın: İletişim -Ajan1919 (mesaj) 07:30, 19 Ağustos 2015 (UTC)

Önemli uyarı

Merhaba e.c, hizmetli Kibele ile Bürokrat Yabancı aynı kişilerdir. Bu bir varsayım değil gerçeğin ta kendisidir. Dikkatine sunar, bir an önce bu işin halledilmesini umarım. 1 Nisan 2015 tarihinde kibele'nin kendi mesaj sayfasındaki karşılıklı mesajlardan da anlamak mümkündür bu gerçeği şayet mesajları bulabilirseniz. Çünkü silmiş.Ama inancım odur ki, bu iş artık ört-bas edilemez bir haldedir. Şimdiden ilginize teşekkür eder, saygılar sunarım.Ankaraci (mesaj) 11:07, 25 Ağustos 2015 (UTC)

:)

Teşekkürler, izleyeceğim. --Superyetkinileti 17:41, 28 Ağustos 2015 (UTC)

Kriterler

Açtığınız maddelerin kayda değerlik kriterlerini karşılamadığının farkında mısınız? Lütfen Vikipedi:Kayda değerlik sayfasını tekrar inceleyiniz, sevgiler. --e.c. 17:15, 28 Ağustos 2015 (UTC)

Elmacenderesi Öncelikle çok büyük bir hataya kapıldığım için üzgünüm ve utanma duygusu içindeyim. Vikipedi'yi çok seviyorum, özellikle; her gün girip incelemeler yapmayı, düzenlemelerde bulunmayı, dünyada ki gelişmelerden haberdar olmayı. Ancak bir yerlerde yanlışımın olduğunu bilmek kötü. Bu işi daha iyi yapanlara bırakmalı en iyisi. Vikipedi'ye daha fazla zarar verebilme ihtimaline karşı Vikipedi'den ayrılıyorum ve devriyelik hakkımın alınmasını talep ediyorum. AYBARS 18:31, 28 Ağustos 2015 (UTC)
Üye olduktan sonra çalışmalarını kapalı sürdüğüm maddeler (tamamlayamacağım veya yarım kalan çalışmalarım);

Sizden ricam yanlışlarımı geri almanız.

Sizden istediğimiz sadece kriterlere göre hareket etmenizdir, bunun dışında bir sorun bulunmuyor, ayrılma düşüncenizi okumadım varsayıyorum, devriyelik yetkilerinizin alınması kıstasında bir hatanız bulunmuyor, katkılarınıza devam etmeniz dileği ile. --e.c. 19:08, 28 Ağustos 2015 (UTC)
Vikipedi'de 7. ayım. Hatalar yapıyorum buda kullanıcılar arasında "Kötü kullanıcı" profilinin oluşmasına sebep oluyor ve dışlandığımı hissediyorum. Fakat biliyorum ki bunun pek önemi yok. Burada insanlık için bir şeyler yapıyoruz. Geleceğe doğru bilgi aktarmak için... "Fazla bilgi göz çıkarmaz" deyip de madde oluşturunca arada hatalarda oluyor. 5, 10 yıl sonra geri dönüp bugünlere baktığımda hatalarıma güleceğim. Her zaman hatalarımı bildirmeniz beni memnun edecektir. Bundan sonra kriterlere göre hareket edeceğimden şüpheniz olmasın. Allahaısmarladık. AYBARS 19:52, 28 Ağustos 2015 (UTC)

Merve Boluğur

Selamlar, Elmacenderesi. Muhtemelen küçük bir hata meydana gelmiş ve Merve Boluğur maddesi silinmiş, birkaç saattir madde bulunmuyor. Yanlışlıkla olması ihtimalinden dolayı belirtmek istedim. Teşekkürler, iyi vikiler... -- Supermæn (mesaj) 20:23, 28 Ağustos 2015 (UTC)

Bende şimdi sormak için mesaj atacaktım Supermæn. Tesadüfen gördüm. KD değil gerekçesiyle silinmiş. Umarım yanlışlıkla olmuştur. OkanfanEvet benim? 16:57, 29 Ağustos 2015 (UTC)

Bir yıldız da sizin için!

Peace Barnstar Hires.png Diplomasi Yıldızı
Bir yıldız da sizin için! Dumann78 (mesaj) 16:47, 12 Eylül 2015 (UTC)

Please sign new Wikimedia confidentiality agreement for nonpublic information by 15 December

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

Wikimedia Foundation logo - vertical (2012-2016).svg

As you may know, the Wikimedia Foundation Board of Trustees approved a new "Access to nonpublic information policy" on 25 April 2014 after a community consultation. The former policy has remained in place until the new policy could be implemented. That implementation work is now being done, and we are beginning the transition to the new policy.

An important part of that transition is helping volunteers like you sign the required confidentiality agreement. All Wikimedia volunteers with access to nonpublic information are required to sign this new agreement, and we have prepared some documentation to help you do so.

The Wikimedia Foundation is requiring that anyone with access to nonpublic information sign the new confidentiality agreement by 15 December 2015 (OTRS users have until 22 December 2015) to retain their access. You are receiving this email because you have access to nonpublic information and are required to sign the confidentiality agreement under the new policy.

Signing the confidentiality agreement for nonpublic information is conducted and tracked using Legalpad on Phabricator. The general confidentiality agreement is now ready, and the OTRS agreement will be ready after 22 September 2015. We have prepared a guide on Meta-Wiki to help you create your Phabricator account and sign the new agreement: Confidentiality agreement for nonpublic information/How to sign

If you have any questions or experience any problems while signing the new agreement, please visit this talk page or email me (gvarnum@wikimedia.org). Again, please sign this confidentiality agreement by 15 December 2015 (OTRS users have until 22 December 2015) to retain your access to nonpublic information. If you do not wish to retain this access, please let me know and we will forward your request to the appropriate individuals.

Thank you,
Gregory Varnum (User:GVarnum-WMF), Wikimedia Foundation

Posted by the MediaWiki message delivery 23:33, 15 September 2015 (UTC) • TranslateGet help

:)

Eski dostum kolay gelsin, sevgiler... --e.c. 12:23, 22 Eylül 2015 (UTC)

Merhaba, yüzünüzü gören cennetlik derler:) Teşekkürler, iyi çalışmalar...Vikiçizer (mesaj) 12:26, 22 Eylül 2015 (UTC)

Hayırlı tezkereler Elma

Siz gidin biz gelog,
Hemi gidip hem gelog,
Ana bu kızı vermezler,
Boşuna gidip gelog.
--bermanya 21:04, 22 Eylül 2015 (UTC)

Kurban Bayramınız kutlu olsun!

  Eid plate.jpg Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!


Sevgili Vikipedist arkadaşım,

Kurban Bayramını kutlarım.


~~ İyi vikilemeler, sevgiler, saygılar ~~   --Uğurkentmesaj 18:08, 3 Ekim 2014 (UTC)

Vikipedi:Şikayet

Kolay gelsin, Vikipedi:Şikayet'te yeni bir başlık açtım. Vaktinizi ayırıp fikir belirtebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.Ashur (mesaj) 04:06, 1 Ekim 2015 (UTC)

Hasan Aydın

Selamlar. Şu maddeyi sildiniz. Vikipedi standartlarında olmadığını biliyorum, KD olduğunu düşündüğüm için standartlara uysun diye üzerinde düzenleme yapmaktaydım. Geri alabilir misiniz? En azından SAS'a taşıyın, topluluk bir konuşsun. KD olduğunu düşünüyorum 80 atıf almış bir araştırmacı. Pek çok kitabı da var. Tabii Hasan Aydın başlığıyla... Ya da ben baştan açıp düzenler, sonra SAS'a taşırım. Saygılar, iyi vikiler. Sultan Galiyev (mesaj) 12:18, 1 Ekim 2015 (UTC)

Svištov

burda niye koruma aldiniz acikliyabilir misiniz? ː SvištovAnton (mesaj) 20:19, 1 Ekim 2015 (UTC)

IRC topic

IRCe geldiğinde başlığı korumaya alabilir misin? Bugun bir trol geldi değiştirdi. --Mavrikantmsj 14:39, 3 Ekim 2015 (UTC)

başlık silme

selamlar, https://tr.wikipedia.org/wiki/Haplogrup_N_(y-DNA) bu sayfayı dün orijinal kaynağından çevirmeye başlamıştım. ancak bazı kısımları fazlalık olarak durduğundan çevirmemiştim. ancak türkçe sayfada ingilizce adlarıyla duruyorlar. sayfayı tamamen silerseniz elimde bulunan kaynak kod ile daha düzgün olacak şekilde yeniden oluşturmayı düşünüyorum. Yhygnr (mesaj) 12:56, 4 Ekim 2015 (UTC)

yemin etmis and icmis

Akova maddesinde problem devam ediyo, malum kullanici devriye oldugu gibi herseyin daha iyisini ve daha dogrusunu bildigini saniyo ama beceremiyo, izahatlerim para etmiyo, okumuyo, anlamak istemiyo, son karari kendisinin verecegini her defasinda ispatlamiya calisiyo. Bu seferki meselede ak ile ova kelimeleri verdigi kaynakta günümüz yer isimleri mantigiyla birlesik yazilmis ikide bi bunu dayanak gösterip ayri olarak düzeltmelerimi sistematik sekilde engelliyo cünkü kendisi yer isimlerinin birlesik yazilmasinin daha yeni bir tatbikat oldugunu henüz bilmiyo, halbuki osmanlica yazimda iki kelimenin ayri yazildigi bâriz. inanmasi ve ögrenmesi icin baska birinden duymuya ihtiyaci var. Benle isbirligi yapmamaya yemin etmis. onun yuzunden her katkimi defalarca kontrol etmem gerekiyo ve bu yuzden luzumsuz yere emek ve vakit harciyom. gereginizi arz ederim. Anton (mesaj) 11:25, 5 Ekim 2015 (UTC)

Antrenör Sayfası

Acaba tam olarak nerede hata yaptım? Ona göre direkt düzenleyebilirim metnimi Ucedee (mesaj) 19:15, 6 Ekim 2015 (UTC)

14.Uluslararası İstanbul Bienali

başlığı açar açmaz robot gibi silmişsiniz, kutluyorum, ne düzenleme yapmaya ne de taslak şablonu koymaya vakit bırakmışsınız. bu kadar yıllık kullanıcıyım, böyle işgüzarlık görmedim. maddenin sonundaki bienale katılanların listesi gözünüze kalabalık geldiyse en azından madde tanımını bırakabilirdiniz. "yok çarçabuk silmekte sonuna kadar haklıyım" diyorsanız buyrun 2006 yılında girdiklerimi de silin bari tutarlı olmak adına:

insanı soğutuyorsunuz resmen. --spAs (mesaj) 23:07, 8 Ekim 2015 (UTC)

Öneriniz için teşekkürler fakat...

Öncelikle vakit ayırıp bana öneride bulunduğunuz için çok teşekkür ederim, fakat anlamadığınız bir nokta var. Ben bunları açtığım sayfalar silindi diye yapmıyorum. Sonuçta belli bir kayda değerlilik kriterleri var ve açtığım sayfalar bu kriterlere uymadı. Zaten fark ettiyseniz o sayfaları açmak için yeniden bir girişimim olmadı, bunu gerekli kayda değerlilik kriterleri açıldığı zaman yapacağım.

Her ne kadar vikipedi'de yeni bir kullanıcı olsam da wikipedia.org da 1.000 in üzerinde değişikliğim var ve "pedia" konusunda tecrübeliyim.

Zaten şikayet sayfasında bu kadar uğraşmam bu yüzden.

Açtığım sayfaların SAS a taşınmadan veya bana hiç bir mesaj atılmadan 2-3 kere silindiğini biliyor muydunuz? Bunun savunması olarak ta "Açtığım oylama da verilen oylar beni haklı çıkardı" cevabı verildiğini? Ya tam tersi olsaydı?
Kaç tane sayfanın aynı düşünceyle silindiğini, kullanıcıların böyle yapılarak vikipediden soğutulduğunu biliyor muydunuz? Sonuçta kaç kişi uğraşabilir ki silen kullanıcıya mesaj atmakla?
Durup dururken tanıtım yapmakla suçlandığımı, sunduğum her iddianın mesnetsiz olduğu yönünde suçlandığımı fakat kesinlikle tanıtım yapmadığımı ve de her iddiamın bir mesneti olduğunu biliyor muydunuz?
Beni tanıtım yapmakla suçlayan kullanıcının hiç bir kanıdı olmamasına rağmen 10 gündür şikayet kısmında duran şikayetime bugün nihayetinde cevap verildiğini ama buna kişisel saldırı denmediğini biliyor muydunuz?
Bir hizmetli tüm mesaj sayfası boyunca yetkisini kötüye kullanmakla suçlanırken ben onla girdiğim bir tartışmanın üçüncü mesajından sonra 1 kere bile uyarılmadan, "uyarılara rağmen" engellendiğimi biliyor muydunuz?
Aynı yetkilinin aldığı bütün mesajlara rağmen bir kere bile uyarılmadığını biliyor muydunuz?
Şikayet ettiğim bir kullanıcıyla girdiğim tartışma üzerine engellendiğimi biliyor muydunuz? Bu şikayetimin yukarıda bahsettiğim hizmetli üzerine olduğunu biliyor muydunuz?
Bir başka hizmetlinin "Vikipedi demokrasi kurma yeri değil" dediğini, aynı hizmetlinin benim yerime düşünmeye başladığını biliyor muydunuz?

Bütün bunları göze aldığınızda; şikayet sayfasında zaman geçirmeyim de nerede geçireyim lütfen söyleyin. Bu kadar adaletsizliğin çözüleceği tek yer orası gibi geliyor bana hala, umarım sizin için de öyledir. Vakit ayırdığınız ve beni insan yerine koyup öneride bulunduğunuz için teşekkürler, bu kadar kötü bir 1 aylık tecrübenin arasında böyle güzel şeyler olabileceğini görmek güzel.Ashur (mesaj) 20:08, 12 Ekim 2015 (UTC)

Fotoğraf ekleme

Sayın Yetkili merhaba, Vikipedi de sayfası olan Türk siyasetçi Cevat Ülkü 'nün torunuyum. Dedemin fotoğrafını sayfasına koymak istiyorum ancak çok uğraş vermeme rağmen yükleyemedim. Söz konusu fotoğraf aile albümümüzden olup her hangi bir telif ihlali yoktur. Fotoğrafı Cevat Ülkü profiline koymanızı rica ederim, nasıl bir yol izleye biliriz? Teşekkürler --Erenulku (mesaj) 12:07, 20 Kasım 2015 (UTC)

Web Sitemiz Hk.

Sn. Yetkili http://www.oleystore.com kendi sitemizdir. İçerik girerken hepsiburada.com veya gittigidiyor.com gibi siteleri baz alarak giriş yaptık. Biz Türkiye'de merdiven altı imalatçıları ve ev hanımlarını destekleyen en büyük siteyiz.

Girdiğimiz içeriğin reklam olarak algılanıp silinmesi ile ilgili olarak, nasıl bir yol izlememiz gerektiği bilgisini bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Saygılarımızla.

Vikipedi dosya yükleme sihirbazı açılmıyor

Vikipedi dosya yükleme sihirbazı açılmıyor, tıklıyorum "Dosya yüklemeye başlamak için buraya tıklayınız" yazısına hiçbir şey gelmiyor https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Dosya_Y%C3%BCkleme_Sihirbaz%C4%B1 altta kategori (+) ve Vikipedi resim yardım yazan kısımın yanındaki (-) ve yön işaretleri olan kısım kaybolup geri geliyor sadece form felan açılmıyor. İşletim sistemim windows 10 kullandığım tarayıcı google chrome, Diyapazon rumuzlu arkadaşa sordum onun işletim sistemi windows 7 imiş chrome'da ve tüm tarayıcılarda sorunsuz açılıyormuş bende neden açılmıyor? Ben her tarayıcıda denedim hiçbiri de açmıyor bu formu, chrome'da içerik ayarlarında da Javascript kısmında "Tüm sitelerin Javascript çalıştırmasına izin ver(önerilen)" işaretli ama açmıyor bana yardımcı olabilir misiniz? Saygılar. --Vicenarcotics (mesaj) 15:15, 22 Kasım 2015 (UTC)

Devriye görevindeki vikipedistlerle ilgili

Merhaba Elmacenderesi,

Sizlere bir konu hakkında soru sormak ve bu konu hakkındaki fikrinizi almak istiyordum. Hepimizin bildiği üzere vikipedi bir özgür ansiklopedi ve bu konuda kimseyi üye olmaya zorlamadan kişilerin bazı korumaları maddeler hariç değişiklikler yapabilmesine imkan veriyor. Ancak yine hepimizin bildiği üzere kimi ip adresleri kesintisiz vandalizm girişiminde bulunmaktalar. Sizlere örnek olarak az önce bir diğer vikipedist arkadaşımız Madefcofix ile birlikte Büşra sayfasındaki 185.30.88.167 ip adresli kullanıcıya karşı verdiğimiz vandalizm mücadelesine dikkat çekmek istiyordum. Bu tür davranışların en aza indirilmesi ve düzenin daha rahat sağlanabilmesi için aklımdan bir kaç fikir geçti ve bunları sizinle paylaşmamın doğru olacağını düşündüm ve bu konuda fikirlerinizi almak istedim. Öyle ki bir ip adresinin yaptığı değişiklerin bir devriye tarafından sürekli reddedilmesi durumunda sistemin o ip adresine gerek bir saatliğine gerek bir günlüğüne engelleme koymasını teklif ediyorum. Bir diğer önerimse sistemin iyi niyetli değişikliklerle kötü niyetli değişiklikleri ayırt edebilecek yapay zekaya sahip olmamasından dolayı ip adreslerinin bir saatlik engelleme hakkının devriyelere verilmesini düşünüyorum. Vikipedide ne yazık ki köy çeşmesi gibi platformlara bir aşinalığım yok ve bu yüzden bu fikirlerimin nerede, nasıl dile getirebileceğimi bilmediğim için bir bürokrat ve hizmetli olan sizlere söylemek istedim.

Sevgiler ve iyi günler dilerim, ऐ๑ Süleyman Onur ( buyrun benim? ) 12:55, 28 Kasım 2015 (UTC)

 • Raksidelic Böyle bir şey teknik olarak mümkün değil. Bizim mümkün hale getirebiliceğimiz bir şey de değil. Engel yetkisinin kısıtlı versiyonları yok. --Mavrikantmsj 15:35, 5 Aralık 2015 (UTC)

Ridayrıkt

Başlığı yanlış seçilmiş bir sayfanın düzelttiğim yeni sayfaya ridayrıkt olmasını istiyorum. Ne yapmam gerektiği hakkında bana bilgi verir misiniz lütfen?Saber87 (mesaj) 12:24, 3 Aralık 2015 (UTC)

E-Posta

Birisi güvenlik kaygıların dolayı benle iletişime geçti. Bigileri E-Posta ile gönderdim. Bakıp yine E-Posta ile cevap verebilir misin? --Mavrikantmsj 15:37, 5 Aralık 2015 (UTC)

Bilim Takımı

Mehraba Elmacenderesi,
Sizden ricam beni Bilim Takımına alabilirmisiniz --İnternionİleti 21:06, 5 Ocak 2016 (UTC)

Beyaz Liste

Merhaba beni beyaz listeye alabilirmisiniz. Erdogan1419 (mesaj) 12:36, 11 Ocak 2016 (UTC)

IRC

IRCden bana ulaşmaya çalışmışsınız. Müsaitseniz görüşelim. İsterseniz e-postada olur. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 20:12, 17 Ocak 2016 (UTC)

Beyaz Liste

Beni beyaz listeye alabilir misiniz? --Cemre Önder Döner 12:54, 18 Ocak 2016 (UTC)Blackcemre

Değişiklik savaşı

Merhaba Elmacenderesi, şurayla ilgilenebilir misin? --esc2003 (mesaj) 00:15, 20 Ocak 2016 (UTC)

Halledildi gençler... --e.c. 00:26, 20 Ocak 2016 (UTC)
Teşekkürler :) İyi geceler sana. --esc2003 (mesaj) 00:28, 20 Ocak 2016 (UTC)
bakiyom da baya tanisiyosunuz, bu paslasma da ordan geliyo olmali. bu ahenk baska turlu nasi anlasilir. wikipedia bilgi verme yeri halbuki bilgilerin kaldirilmasi degil. akova maddesinde ne kalitede oldugunu gormustuk, önünde yazili seyin ayrik oldugunu görememek göz hekimine gitmeyi gerektirir, gözler de saglamsa icin isinde ihtiras olmali, ak ile ovanin ayri yazildigi ortada iken murateroya karsi sayfa korumasi alinmadi, cunku allahin sevdigi kulu (!) ben ise sanssiz (!), bu seferki müsamerede ise köyün kürt oldugu bariz birileri kaynak kaynak diye ciyaklamaya basladi, 2 sene evvelki nisanyanmap konusu gündeme geldi, hic kimse yahu ne tesadüf köyde kürtce sarki cigiran genc de varimis herhalde manavikonun verdigi bilgi essahmis diyemiyor ahenk bozulmasin diye. bu da turk tipi wikicilik olmali. Manaviko (mesaj) 09:36, 20 Ocak 2016 (UTC)

Bak efendi iyi dinle beni!

Yeni Bursaspor Başkanı Ali AY sayfasını 2 saatimi harcayarak oluşturdum. Karşılığında "Kayda değer olmayan madde" bahanesiyle silmiş olduğunu öğrendim. Evvela şunu söyleyeyim bundan sonra vikipedi'yi bırakıyorum böyle bir saçmalık olmaz senin benim kadar bilgin var mı da benim emek verip oluşturduğum sayfayı siliyorsun. Bundan sonra vikipedi'de yazmıyorum siz ve sizin gibiler atını koşturmaya devam etsin. (OZZİBAY16 (mesaj) 17:07, 20 Ocak 2016 (UTC))

İyi Günler

--Cemre Önder Döner 20:29, 25 Ocak 2016 (UTC)Iyi gunler şimdiye kadar 6 yeni sayfa oluşturdum.Hangi şartları sağlamam gerekiyor ne zaman beyaz listeye alinabilirim.

Beyaz Listeye dahil olma isteği:)

Merhaba... Ben Beyaz listeye dahil olmak istiyorum. Lütfen Siz onaylaya bilirmisiniz ? ElemdariSeqqa (mesaj) 10:24, 28 Ocak 2016 (UTC)

Kukla

Merhabalar bende @Urungu97'nin kuklasıyım yani, ParsAslan'dan sonra, beni engellemeyi unuttunuz. Engellemenizi rica ediyorum. Ben hatamın farkındayım fakat sildiğiniz diğer 3 hesap benim kuklam değildir. Ricam, benim kuklam olarak eklenilmesin, Urungu97'nin kuklaları diye bir sayfa var. Orada gerçekten kukla sayılan ParsAslan ve bu kullanıcı yazılsın sadece, diğerleri gerçekten kukla değildi sadece ayrıca Sevimleriboyu neden sildiğinizi anlamadım. Bir suçu yok. Ben Urungu97, aramızda bir kukla olayı hiçbir zaman olmadı. Sadece vikipediyi anlamama yardım etti. Hatta bakarsanız kategori eklemeyi bile ondan öğrendim. Onun bir suçu yok boşuna emeği silindi. Bir daha gözden geçirebilirseniz onu çok memnun olurum. Dediğim gibi bu hesapta kukladır. Hatamın farkındayım cezamı çekeceğim, diğer 3 hesap benim değil. Rica ediyorum sayfama yazmayın, yazılırsa da kaldırabilirseniz çok iyi olur. Ayrıca sevimleriboya da bakmanızı rica ediyorum. İyi geceler dilerim. Kolay gelsin. Urungu639 (mesaj) 01:44, 3 Şubat 2016 (UTC)7

Ayrıca az önce Pinar'ın değişikliği çakışma yüzünden gitti sanırım o konuda da kusura bakmayın.Urungu639 (mesaj) 01:47, 3 Şubat 2016 (UTC)

M6

Selam Elmacenderesi. Emir Berke Zincidi maddesini M6 ile sildiğinizi görüyorum. Bir yanlışlık mı oldu? --esc2003 (mesaj) 07:52, 3 Şubat 2016 (UTC)

Kişiyi inceledim, en büyük başarısı bonus reklamında oynamak olmuş, bir tane dizide de üçüncü karaktermiş, sizce kayda değer mi? Kişiyi kayda değer hale getirecekseniz maddeyi geri getirebilirim. --e.c. 08:50, 3 Şubat 2016 (UTC)
Öyle Bir Geçer Zaman Ki'de önemli rolü var, Küçük Ağa'da baş rol; ayrıca bir sinema filminde de baş rolü var. KD'ye dair şüpheniz varsa SAS'a çıkarın bence. --esc2003 (mesaj) 09:30, 3 Şubat 2016 (UTC)

Koruma

Şu tartışma sayfasını da koruma altına alabilir misin ec? --esc2003 (mesaj) 09:33, 3 Şubat 2016 (UTC)

Kukla

selam sevgili Elmacenderesi Urungu97 adlı kullanıcı kukla ve yasal tehditten süresiz engellenmiş fakat Beyaz liste üyeliği sürmekte rica etsem ilgilenir misiniz saygılar iyi vikiler --Doruk455 10:52, 3 Şubat 2016 (UTC)

Sifreyibirdahaunutursamolurum

Beyazaltın, Sifreyibirdahaunutursamolurum kullanıcısının kuklasıdır. Aynı kişi olduğumu itiraf ediyorum. Saygılar. --Bayat685 (mesaj) 09:38, 4 Şubat 2016 (UTC)

devriyelik başvurusu hakkında

 • Selamlar syn. Elmacenderesi. Arşive kaldırılmış olan şu devriyelik başvurusunun ilgili hizmetli konumundaki arkadaş tarafından adil olarak kapatılmadığı konusunda görüş bildirmek isterim. (Gerekçeyi bile belirtmemiş). lütfen verdiğim tepkiye ve verdiğim cevaplara bir bakın. Kötü niyetli, uzlaşmaz biri olsaydım eğer, vikipedist arkadaşlara öyle mi cevap verirdim. Ya da onca polemik konusu olmuş özür kısmını bile silmeyi düşünebilen birinin, varın sizin istediklerinize olabilecek tepkisini siz orantılayın!? Bir de, taraflı davrandığı açık olarak belli olan bir kullanıcının yazdıklarına destek vermek sizce ne kadar doğru bir davranıştır. Ama olsun, gene de sorun yok benim açımdan. Hiç bir zaman, kalp kırmaktan ve dargınlıktan yana olmadım. Bundan sonra da olmam. Ama önce konuyla ilgili tüm yazılanları okuyun ve vicdan terazinizde/beyin mizanınızda lütfen bir tartın. Hayırlı geceler, güzel uğraşlar diliyorum. Jumpeax (mesaj) 01:03, 10 Şubat 2016 (UTC)

Kişisel çatışmalar

Selamlar. En son devriyelik başvurusunda görebileceğin gibi bazı kullanıcılar artık burayı tamamen kişisel çatışma ortamına çevirmiş. Katkı yapmaktan çok çatışma aracı olarak kullanıyorlar Vikipedi'yi ve belli ki birlikte hareket ediyorlar. Hem onlarla tartışmaya çalışan kullanıcıların hem de uzak durmaya çalışanların moral ve motivasyonu düşüyor, tartışmalar verimsizleşiyor. Bir şeyler yapmak gerekmez mi?--RapsarEfendim? 15:43, 11 Şubat 2016 (UTC)

Şaşırtan olaylar

Merhabalar, sayın @Elmacenderesi. Ben @Urungu97, biliyorum buraya yazmam kurallar gereği yasak, olmaması gereken bir olay ama insanın bir sabrı vardır. Öncelikle özür dileyerek (Kurallara uygun olmadığı için.) başlıyorum cümlelerime, size saygı duyuyorum. Burada görevini eksiksiz, tarafsız yaptığına inandığım ender insanlardansınız. Ben engellendim fakat hala burada olayları okumaya devam ediyorum. Şaşırarak okuyorum, beni üzen noktalardan bir tanesi bu saçma, asılsız ve saçma olan eleştirilere yanıt verememek. Kendimi dizginledim şu güne kadar fakat artık olaylar iyice çirkinleşmeye başlayınca gelmek istedim. Şimdi ben @Kudelski ile tartıştım, ben engellendim. @Sökür yine aynı şekilde Kudelski ile tartışı, Sökür engellendi. En sonda dün @Sevimleribo Kudelski ile tartıştı ve şimdi engellendiğini gördüm son değişikliklerine girdiğimde, işin en ilginç tarafı ise rahatsızlık vermek ve karşıtlıktan engellenmiş olması, şimdi Kudelski bu üç kişiyle kavga ediyor ve üç kişi de engelleniyor. Kudelski ise hala rahat rahat değişikliğini yapmakta, milleti hala rahat rahat tahrik etmekte. Sizce de bir yanlışlık yok mu burada? Kudelskiye gelince, devriyelik tartışmasında gördüm demişsin ki işte Urungu97 ile konuşmanızı gördüm böyle böyle konuşuyorsunuz filan demişsin. Bu özeldir, Sevimler ile arkadaşlığımız önceye dayanır. [...] burası özel hayatı da katıp insanları tahrik edip engelletme yeri değil, ben senin yaptığın yanlış veyahut doğru değişiklikleri konuşurum burada. Onu ortaya atıpta kimseyi suçlamaya hakkın yok bu sitede senin. Bunu da belirteyim, şimdi gelelim asıl konuya artık beni de bıktıran konu, @Kibele gerçekten şaşırıyorum. Sizin iddialarınızı okudukça diyorum ki acaba kendi yaptıklarının farkında mı bu insan? Yahu benim İbrahim ile kukla olma şansım nedir? Adam benim sayfama silinsin oyu verdi. Her şeyi kurallara göre yapıyor. Hayır yani ben İbrahim ile arkadaşım, gelmiş bana demiş ki Vikipediyi biliyorsun, gelmek ister misin? Türkçesi yerlerde katkı veririz. ki bunu sadece bana da söylemedi, sadece 1 kişi de değildik. Kendisi bizzat bana birçok şeyi öğretti burası hakkında ama asla gelip Şuraya, şunu yaz. demedi. Ha, ağır tartışmalar sonrası Buranın amacını iyice unutuyorsun, sinemaya yönel, astronotları bıraktım ben onları ekle, burası savaş alanı değil. Katkı yap demiş olabilir ama bunun kuklacılık olmadığı kanaatindeyim, bir anlamda ekip çalışması gibi bir şey. Yani verdiğiniz kaynaklarda demişsiniz ki şöyle şöyle yapmışınız, ben herkesin değişiklerine bakarım, sizinde, İbrahim'in de, Kudelski'nin de, yaptığınız vandallık içeren birçok değişikliği geri almamdan bilmeniz lazım bunu. İbrahim'in de yaptığı değişiklerde SAS'a gitmiş bir sayfaya oy vermesinden sonra girip sayfayı değerlendirip oy veremez miyim? Neymiş efendim, imza atmışlar. Ben orada dedim İbrahim gözüküyordu bu kim, sonra anladım ki isim değişebiliyor. Kaynağı değiştirden öğrendim yaptım. Yani bunlar canlı kukla olmaya yönelikse sizin @Ahmet Turhan ile canlı kukla olduğunuz kesindir. Şırnak Ayaklanması sayfasına tartışmaya çağırdı adam ya sizi, böyle bir şey olabilir mi? Bildiğimiz mesaj sayfanıza yardıma gelin yazmış. Ki siz o zaman hizmetlisiniz, tarafsız olmanız gerekiyor, canlı kuklayı geçtim bir kenara bıraktım. Nasıl çağırabilir sizi? Bana dediniz ki Urungu97 sen savaş alanı mı sanıyorsun burayı. Yahu ben savaş alanı sanmışım ki engellenmişim tamam eyvallah, siz? Yardıma gelir misiniz diye mesaj atmak ne demektir? Esas bu savaş alanı gibi görüp rahatsızlık vermektir. Aman iki kişi olalım, üç kişi olalım yıldıralım filan diye mi düşünüyorsunuz ki, işin daha acı tarafı bu mesajdan sonra benim sayfama uyarı üstüne uyarıda bulundunuz. Hala unutmuyorum bana Taraflı değişiklik yaptığınız bilinmektedir, kişilere saldırmayın. gibisinden uyarı vermiştiniz. O gün verdiğim cevap Bir tane taraflı kaynağı, yazımı bulun herhangi bir madde üstünde. hala da söylüyorum, rica ediyorum madde üstünde bulun, diyin ki Urungu97 şöyle bir vandallık yapmış. Ha bulamazsanız sizin bu yaptığınız iftiradır, esas siz saldırmışsınızdır bana, ben size bunu mesajla söylediğimde ise mesajı sildiniz. Bu mu sizin Vikipediyi geliştirme çabanız? Ben buranın amacını bir kez unuttum ve onda da sağolun hemen engellediniz(Haklı olarak engellendim.). Buraya hep katkı verdim, bu uluslararası kaynağın Türkçesi'nin yücelmesi için uğraştım. Hiçbir zaman vandallık yapmamaya çalıştım. Çünkü ben vandallık yapmadan bu kadar üstüme gelen insanlar en ufak hatamda beni ne hallere düşüreceklerdi iyi biliyordum. Konumuz bu değil, her neyse Ahmet Turhan sizi çağırdı. Sonra bana uyarı vermeye başladınız. Sonra da Eldarion, Ahmet Turhan'ın maddelerini sildi. Sizde bunun üstüne Eldarion ile birbirinize girip engellediniz birbirinizi son sözü Elmacenderesi söyledi yine. Şimdi şunu düşünelim, kim canlı kukla? İbrahim beni ne zaman Ya şuraya yardıma gelsene. diye çağırmış, ne zaman benim için birisiyle engellecek raddeye gelecek kadar kavga edip burada rahatsızlık vermiş? Ha şimdi ben gittim, yaptığınız vandallıkları sadece okuyorum, ses çıkaramıyorum diye görüşünüze ters kim varsa üstüne gidiyorsunuz. Biz İbrahimle canlı kuklaysak siz Ahmetle ne oluyorsunuz? He ben bunu bilmem kaçıncı kez soruyorum aldığım cevap "Kuklaya cevap veremem." zaten normalde de cevap veremezsiniz ki. Hizmetli olmuşsunuz, yıllarınızı vermişsiniz hala vandallık yapıyorsunuz, tarafsız değilsiniz. Millete suç bulacağınıza dönün bir kendinize bakın. Sizin görüşünüze karşı kim varsa burada engelletmeye çalışıyorsunuz. Bu üçlüye karşı olan kim varsa engelleniyor burada, özellikle Sökür'ün engellemesi tam bir fiyasko , atalarının töresinden bahsettiği için, Atatürk'ün bir sözünü söylediği için engellendi adam. Kudelski'nin profilinde ki bayrağa kimsenin sesinin çıkmaması da ilginç, atalarının töresinden bahseden engellleniyor ya burada. Fakat Sökür'ün engelinde bir art niyet olduğunu düşünmüyorum, sadece ağır bir engel olmuş olabilir veyahut yanlış anlaşılmış olabilir, keza @Zaitsévde görevini doğru yapan kullanıcılardan (Bana göre, kendi görüşlerimi söylüyorum). Daha konuşulacak epey çok şey var. Ben hala takip ediyorum, milletin gözünden kaçan şeyler benim gözümden kaçmıyor. Özellikle Kibele sana söylüyorum, her adımını takip ediyorum. Kudelski ve Ahmet düzgün bir şekilde siyasi görüşlerine güzel bir şekilde madde ekliyorlar, Ahmet biraz taraflı olsa bile. Fakat sen bazı zamanlar vandallık içeren değişiklikler yapıyorsun. (Atsız'ın doğum yerini ısrarla Kasımpaşa yapman gibi, o yüzden 4 kaynak var o doğum tarihinde.) daha çok fazla var. Ayrıca benim üslubum hakkında konuşuldu, cevap vermiştim fakat şöyle bir cevap vereyim. Benim bu siteden tanıştığım kişiler oldu. Bir tanesinin görüşü benim görüşümün tam zıttı. Fakat kendisine saygısızlık yapmadım, aksine aramızda çok iyi, ben kime nasıl konuşacağımı çok iyi biliyorum. Şüpheniz olmasın. Bundan sonra millete iftira atarken dönüp bir kendinize bakarsınız artık umarım Kibele. Boş iftralarınızı saklamnız için bir neden bence bu. Burası sizin siteniz değil ve sizin görüşlerinize karşı olanlar sizin isteğiniz yüzünden engellenmeyecek, umarım bunu idrak edebiliyorsunuzdur. Hadi kendinize iyi bakın.37.155.209.211 15:54, 12 Şubat 2016 (UTC)

Bu kullanıcı acilen engellenmelidir

Kullanıcı:78.465.8O11 (ipv gibi görünse de kayıtlı kullanıcı) yeni içeriği boş maddeler oluşturarak ve Vikipedi maddelerine seri bir şekilde zarar vererek vandalizme uğratıyor. Gereğini yapınız, saygılarımla  Nukteolog  Kullanıcı | Mesaj 16:03, 12 Şubat 2016 (UTC)

Bir yıldız da sizin için!

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
sait kırmızıtoprak ile ilgili gönderimi kaldırmışsınız gereksiz diye yazdıgım bilgiler ön bilgiydi ve yardıma ihtiyacı vardı neden böyle bir erdemde bulundunuz CENGİZ ARSLAN (mesaj) 03:26, 18 Şubat 2016 (UTC)

Acil!

88.253.147.226 bu ip numarasi benim mesaj sayfamla cok uğraşıyor saçma sapan seyler yazıyor engeller misiniz?Rahatsız oluyorum kullanıcı Sayfamdaki yaptigim degisikleri geri aliyor.Engelleyin lütfen. Bide benim profilimi vikipediye giren kayıtsız üyelerin görmemesi ve msj. sayfamı değiştirmemesi için ne yapabilirim? Birde Carrie Underwood sayfasını koruma yapabilir misiniz önüne gelen kişi sayfayı yanlış bilgilerden korumak için.--Önder 08:51, 19 Şubat 2016 (UTC)

Gökçe Yörük

 • İyi akşamlar. "Gökçe Yörük" adıyla özellikle 2009-2012 yılları arasında oldukça aktif bir kullanıcıydım. Fazla iletişimimiz olmadı, ama göz aşinalığınız vardır diye düşünüyorum. 2012 yılından itibaren kişisel hayatımdaki yoğunluktan dolayı Vikipedi'ye bir süreliğine ara vermiştim. En son 2014'ün yaz aylarında katkıda bulundum. Bugünlerde Vikipedi'ye tekrar geri dönüş yapmak istedim. Ancak şifremi unutmuşum. E-posta adresime şifre gönderme talebinde bulundum. Fakat e-posta adresim de uzun bir süre kullanılmadığı için kapatılmış. Aynı e-posta adresi tekrar alınamıyor, çünkü adresin uzantısı ilgili şirket tarafından kullanımdan kaldırılmış. Durumumu Vikipedi'deki hizmetlilerle IRC'de paylaştım. Gökçe Yörük olduğumu her şekilde ispat edebilirim. Vikipedi'nin güncel yönetmeliğinin ayrıntılarını bilmiyorum ama gerektiği taktirde sosyal medya üzerinden bile ispat konusunda gereken her şeyi yapabilirim. Gökhan sizinle iletişime geçmemi istedi. Bürokrat olarak Gökçe Yörük hesabımla şu an açtığım hesabımı birleştirme konusunda Vikipedi'de idari yetkileriniz var mıdır? Varsa bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum. Esenlikler dilerim... Gökçe7 (mesaj) 20:14, 20 Şubat 2016 (UTC)

Devriyeliği Kötüye Kullanma

Merhabalar,

Kibele, Ermeni Kırımı sayfasında yaptığım değişikleri mantıklı gerekçe olmadan geri alıyor. Gerekçelerimi ilgili sayfasının tartışma sayfasında belirttim, bariz hatalar söz konusu. Gerekçelerimi kendisine de mesaj yoluyla belirttim ancak mesajlarımı ya sildi ya geri aldı, uyarı koydum geri aldı. Kullanıcı:Kibele den şikayetçiyim. Tartışma:Ermeni_Kırımı Sildiği mesajlarım bu sayfada mevcut, bu mesajları tartışma sayfasına taşımam kesinlikle kişisel değildir burada gerekçelerimi de tekrar vurguluyorum.

İyi çalışmalar.Aynamahruti (mesaj) 12:34, 21 Şubat 2016 (UTC)

Aldırmayın

Kibeleyi büyük bir dikkatle izliyorum şuana kadar yapılan tüm değişikliklerde sadece size değil bütün topluma büyük bir kışkırtma ile saldırıyor resmen. Siz de görevinizi hakkaniyeti ile yerine getirdiğiniz için hedeflerden birisiniz. Hatta ilk hedefsiniz. Troll IP araştırılsın istiyorum. Çünkü bu gruptan bir tanesi çıkacak illa ki. Bu troll IP açıp topluma gözdağı verdiler. Şuan ki denetçiler işini yapamıyor gibisinden göstermeye çalıştılar. Kendilerinden de bir denetçi atadılar. Sizden ricam lütfen Levent davasında olduğu gibi duygusal davranmayın eğer siz duygusal davranır, bu küçük tahrik yüzünden burayı bırakırsanız bunların eline geçen bu site iflah olmaz. Sizin gibi emekçi insanlara ihtiyacı var bu sitenin, sonuna kadar tüm Vikipedi arkanızda, şüpheniz olmasın. Allah rahatlık versin vesselam - @Urungu97

:)

teşekkürler.. vikipedi'nin biraz ilgiye ihtiyacı var, elinden gelen esirgememeli. iyi geceler. --kibele 23:41, 3 Mart 2016 (UTC)

diğerlerinin durumu ne olacak? --kibele 00:25, 4 Mart 2016 (UTC)

Kukla engelleri

Selamlar. Kuklacılıkla engellediğin kullanıcıları engellerken, herhangi bir şekilde hangi hesapların bağlantılı olduğunu da not düşebilir misin? Böyle zor oluyor anlaması. İyi günler.--RapsarEfendim? 00:44, 4 Mart 2016 (UTC)

Mobbing

 • Sayın Elmacenderesi iyi çalışmalar. Üzerime yapılmakta olan/yapılan mobbing faaliyetlerini nasıl engelleyebilirim? Bu oldukça yıpratıyor insanı. Sizden bu konuda anlayış istiyorum ve mobbing faaliyetlerini engellenmenizi/durdurmanızı temenni ederek iyi akşamlar diliyorum. Jumpeax (mesaj) 17:08, 4 Mart 2016 (UTC)
@Jumpeax katılıyorum size, bu kitle ki şurada kitle olduğunu kabul etmiş bir kullanıcı var. Bu kitle kendi görüşünden olmayan kullanıcılara saldırıyor. Rahatsızlık veriyor. Gereğini yapmanızı rica ediyorum Sayın @Elmacenderesi. --Kür Şadmesaj 17:15, 4 Mart 2016 (UTC)
Sayın Kürşad Avan bu mobbing faaliyetlerinin ne olursa olsun engelleneceğinden/durdurulacağından pek umudum yok. Vikipedi mecrasını artık terk edeceğim. Jumpeax (mesaj) 17:45, 4 Mart 2016 (UTC)
Lütfen @Jumpeax. Bende öyle düşündüm dün fakat @Erdemsenol ve @Urungu97 bu iki kullanıcı engellenmiş iki kullanıcı fakat dün mesaj sayfamda bana yardımcı oldular. Bırakmamam gerektiğini söylediler. Haklı gibilerde, biraz daha göğüs germeliyiz bence bu kişilerin amacı da bu. Bizim burayı terketmemiz, sadece bize değil topluluktan çoğu kişiye böyle saldırgan biçimde davranıyorlar. En son denetçi isteğine bile taşıdılar olayı ama bir şey çıkacağını sanmıyorum. Bırakmak gibi bir düşünceniz olmasın. En olmadı kulak asmaz buraya kaktı vermeye devam ederiz. --Kür Şadmesaj 17:50, 4 Mart 2016 (UTC)
Haklısınız fakat adam benim katkılarıma bakıp aşırı bir şekilde mobbinge devam ediyor. Bu insanı çok yıpratır bilirsiniz ve ben/biz burda aylık bir maaşla çalışmıyorum/çalışmıyoruz. Hepimiz gönüllü olarak burdayız. Kimsenin katkıları takip etme, bu şekilde mobbing yapma, yaralama hakkı kesinlikle yoktur. Ayrıca arkadaşım sanane benim katkılarımdan? Sen kendi katkılarına bak. Ben gönüllü olarak buradayım. Kimsenin zoruyla değil. Elinizi vicdanınıza koyun ve vicdan terazinizde bir tartın. Jumpeax (mesaj) 17:59, 4 Mart 2016 (UTC)
Kesinlikle ben/biz buraya bir şeyler katmak için uğraşıyoruz. Yıpratılıyoruz haklısınız. Bana da yapıldı size yapılanlar dün, tüm değişikliklerim hiçe sayıldı. Bu yüzden biraz duygusal davrandım fakat bugün biraz daha mantıksal düşündüm. Hala karalama politikasını gütmeye devam etmekteler, buraya yazdıklarımı bile bana karşı kullanmaktalar ki bunları ben yazmışım buraya, yok bir gizlim saklım. Katkı veren kullanıcıların engellenmesini istemediğim için, katkı veriyorlar dediğim için de suçlu ilan edildim ama yılmak yok. Bu kişilerin istediği şeyleri yapmamak için uğraşacağım. Şu konular hallolsun bu insanlarla daha fazla uğraşmak istemiyorum. Katkılarıma bakacağım. Size de tavsiyem umursamadan katkı konusunda devam etmeniz. Boşverin, buraya gönüllü olarak bir şeyler katmaya devam edin size tavsiyem, iyi çalışmalar @Jumpeax. --Kür Şadmesaj 18:06, 4 Mart 2016 (UTC)
Sayın Kullanıcı:Elmacenderesi sizden tekrar bu grubu (mobbing grubunu (Rapsar-Kudelski-Kibele) ittifakını) incelemenizi, mobbing faaliyetlerine son vermenizi arz ediyorum. Artık katkılarımıza devam edelim. Engel olmasınlar bize. Elinizi vicdanınıza koyunuz lütfen. Anlayışlı olun. Esen kalın. Jumpeax (mesaj) 22:31, 4 Mart 2016 (UTC)

Son

Merhaba, ben @Urungu97 çok çok uzun yazacağım, umarım vikipedi kabul eder. Umarım siz okursunuz ; Evet Kürşad Avan benim, evet Sevimleribo'da bendim, canlı kuklamdı bizzat. Lemy Kont yine bendim. Aynamahruti mi oda Urungu97'ydi, buyrun hepsini ekleyin benim kukla listeme. Hatta ne kadar engellenen milliyetçi kullanıcı varsa ekleyin işte diyin Urungu97'nin kuklaları bunlar. Ben bundan bir mahçupluk duymam, gurur duyarım. Niye biliyor musunuz? Her milliyetçi kullanıcıya Urungu97 muamelesi yaparsanız ben burada bu Vikipediyi gerçekten kaosa sürükleyecek kişilere bir darbe vurmuşumdur ki bu kadar olayı irdeleliyorlar/irdeliyorsunuzdur.
Durumun vahammiyetini takip ediyorum, Kürşad Avan kullanıcınısının engellenmesi benim umurumda bile değil. Zaten kendisi yanlış sularda yüzüyor yoksa @Kibele Hanıma kafa tutmaya kalkışır mıydı? Bu kukla olayını ilk görenlerden birisiyim hatta bizzat Sevimleribo( bir diğer kuklam(!) ) bana mesaj yoluyla ulaşmış, yeni kuklan hayırlı olsun demiştir. Bende girdim baktım gördüm. Bence de hayırlı olsun. Daha nice Urungu97 kuklaları göreceğiz, eminim, kesinlikle eminim. Her gelen milliyetçi Urungu97 muamelesi görecek, bundan da eminim. Kullanıcı Kürşad Avan'ı takip ediyordum detaylı değil, bu kukla olayından sonra güzel bir savunma yapmak için inceledim. Eklediği maddelere şöyle bir göz atınca çok değil zaten her şey açık belirgin bir şekilde çıkıyor ortaya. Benim eklediğim film maddelerine bakınız. Hepsi Türk, zaten ben film maddeleri ile ilgili değildim, son zamanlarda oldum engel öncesi. Şablon vardı oradan ekliyordum. Her neyse konu bu değil. Kendisi nasıl yaptıysa bilgi kutusunu ingilizce olarak eklemiş, benim eklediğim filmlere iyi bakın. Hepsinin bilgi kutusu Türkçedir. Hakem eklemiş, bir müzisyen eklemiş, bir oyuncu eklemiş. Bunlar benim ilgi alanlarım değil ama şaşırmıyorum. Acımıyorum da açıkçası, ilk değişikliklerine bakınca zaten net bir şekilde engellenmesi doğru. Madem ilk değişikliğinde taraflı olmayacaktın geri aldın niye son değişikliklerinde taraflısın değil mi? Benim (Urungu97) üyelik sürem boyunca, son değişiklikler sayfasından haberim yoktu. Son zamanlarda yani bu günlerde oldu. Bu(kuklam) Kürşad Avan maşallah bir çok geri alma yapmış.
Sonra size mesajını inceledim. Bir şey çıkacak mı? Elbette çıkmayacak. Aynamahruti'ye de dün böyle acıdım. Kim varsa engellediniz Kibeleye karşı çıkan, tek doğru sözleri budur. Bu hanım kimdir nedir bilmiyorum ama saygı duyulacak birisi kesinlikle böyle. Ben şahsen, şahsına bir saygı beslemesem bile burada ki yetkilerine kuşkusuz bir saygı besliyorum. Bu kadarını yapabilecek daha başka kullanıcı yoktur herhalde. Daha da tahminimce engellenenler olacaktır. Jumpeax vs vs yakındır. Onları da Urungu97'nin kuklaları diye yazarsınız engellerseniz, ne de olsa milliyetçi kullanıcı. Her neyse bu mesajdan sonra cevap verdini kuklama(!) gururlandım. Verdiğiniz cevapta şu Sizin ve Urungu97'nin IP adresleri tam 82 defa çakışıyor evet yanlış duymadınız sizin ve Urungu97'nin aslında buradan sonra detaylı bir cevap vermeye gerek yok ama yazmakta fayda var. Urungu97 ve kuklaları tanınsın. Şimdi gelelim geleceğe ve organizasyon kaosuna.
Ben böyle paragraf koymayı seven birisi değilim aslında, direkt yazarım ama uzun olacak, gözleriniz kanamasın. Size saygı duyuyorum Elmacenderesi, hatta mesaj sayfanızda ki askerlik şeylerinden sonra size döndünüz mü diye mesaj atasım bile geldi fakat bunu gmail üzerinden yapmam lazımdı. Bilmiyorum, mesaj atınca yanlış anlaşılmak istemedim. Devam ediyorum, şimdi ben 82 defa çakışmışım öyle mi? Urungu97 zaten çok sabıkalı birisi Vikipedi için. Ben böyle bir kukla ile dönüş yapacak olsam çeşitli programlar kullanırım. Bu programlarda IP bile seçebiliyorsunuz ve saatte bir yenileniyor bu IPler, yani zor değil yaparım bunu belirterek devam edeyim. Benim kuklam ama işte kuklam olmasa diyorum 82 defa çakışmazdı. Beni suçluyorsunuz diyorsunuz ki kaosa sürüklüyorsunuz. Ne kaosuna sürüklemişim burayı ben? Açın bir okuyun köy çeşmesini kaç tane kullanıcı benden mi şikayetçi? Ben buraya ne zarar vermişim de bana bu yakıştırmayı yapabiliyorsunzu siz? Benim 2 tane normal kuklam vardı. Bir tanesinde açık açık ben kuklayım demiş uyarı yapmıştım diğerinde ben geldim size bizzat beni engelleyin dedim diğer 3 canlı kuklaya girmeyeceğim bile uzun uzun buraya onlarla mesajlarımı atarım ama gereksiz, özellikle Taçam97 kullanıcı katkı vermeye başlamıştı. Engellendi ona dön bir şey olmaz dememe rağmen ki gelirse kukla diye engellenmesi yanlış olur hala söylüyorum benim canlı kuklam değillerdi arkadaşlarımdı, komünist arkadaşlarım oldu diyelim bakın diyelim bunlar benim canlı kuklam olur mu burada? Açın Urungu97'yi bakın, ilk değişiklik son değişikliğe kadar, değişikliklerde ki noktalara, virgüllere kadar. Neresinde bir taraflılık vandallık vardır? (Maddeler için konuşuyorum.) Hepsine kaynak koymuş, kaynaklı bir şekilde tarafsız olarak bilgi vermişimdir. Ha bulun aksini getirin buyrun bekliyorum. Bu mu kaosa sürüklemek? 3 tane arkadaşımı suçsuz günahsız arkadaşımı canlı kukla diye engellediniz. Sevimleriboyu keza benim kuklam diye engellediniz ki evet benim kuklam tamam siz mahçup düşmeyin doğrudur benim kuklam. Siz denetçiliğinizi iyi yapıyorsunuz başka bir denetçiye gerek yok haklısınız hepsi benim kuklamdı ama işte olmasaydı diye varsayıp konuşucam bu 3 arkadaşın suçu günahı neydi? Sevimleribo aynı şekilde nerede bir taraflı değişikliği, ben bizzat kefilim. Bulun getirin, şurada taraflı diyin tamam eyvallah diyeyim. Aynamahruti ve Lemy hakkında bişey diyemeyeceğim kefil değilim yapmışlar mıdır bilmem.
Gelelim kaosun başka bir tarafına. Troll bir IP vardı biliyorsunuzdur. Ne hikmetse bu IP ortaya bu Kibele, Rapsar filan denetçi yok dedikten sonra çıktı ve bizzat benim adımı kullanarak biz ortalığı karıştırıyoruz dedi ve ben savunma yaptım yine sonra ne oldu? Kudelski, Rapsar aldı bu mesajları geri. Sonra da köy çeşmesine koruma kondu sesimi çıkaramadım. Sonra bir denetçi atadılar. Şuan bir denetçileri var sayılır. Ne olacak biliyor musunuz? Kendilerine karşı çıkan herkesi banlayacaklar. Bunu da adım adım müthiş bir strateji ile yaptılar. Bir IP çıktı, biz ortalığı karıştırıyoruz dedi ve ne zaman çıktı? Ortaya birisi bir iddia attı denetçi lazım diye sonra çıktı. Bakın ki tesadüfe başrol yine Urungu97. Rica ettim sizden dedim ki inceleyin bu IP'yı. 82 kere çakışan IPleri buluyorsunuz, Kürşad Avan'a Siz ve Urungu97 82 kere çakıştınız diyorsunuz ya, bulsaydınız bu IP'yı. Kim bu IP? Bende merak ediyorum ama kim olduğunu kestirmek zor olmasa gerek. Ben mi sürüklüyorum basit bir kukla ile? Kürşad Avan benim kuklam ya hani. Nasıl bir şeyse nasıl bir potansiyele sahipsem tek bir kullanıcı ile koskoca organizasyonu kaosa sürükleme gibi bir yeteneğe sahibim ki bunu engellenmişken yapmış bir kullanıcıyım. Ne kadar yetenek lazım bunun için.
Sayın @Sakhalinio'ya mesaj atmıştım facebook üzerinden Bir kaybolma hakkı varmış, vikipediye katkı vermek istiyorum, kimse ile uğraşmasam, tartışma sayfalarına girmesem hiç kimse ile mesajlaşmasam böyle bir şey mümkün müdür? diye, kendisi de sağolsun bana cevap vermiş ; Böyle bir politika bizim Vikimizde yok. İyi akşamlar. demiş konuyu sonlandırmıştır. Bu konuşma geçtiği zaman Kürşad Avan kullanıcısı gözlemlediğim kadarıyla üyeydi buraya. Şimdi kuklam ya bu benim, orada hemfikiriz, hani yeni bir kukla açayım kaybolayım diye böyle bir istek yaptım bu da aklınızda bulunsun. Bir hizmetliyi şahit göstererek yazıyorum bunu da, yanlışsa bizzat buraya yanlış, dürüst olun! desin.
Kuklam, Kürşad Avan dün güzel bir şikayet yapmış. Kibelenin kuklasını ifşa etmiştir. Bakıldı mı? Yoksa siz kuklaların mesajlarını ciddiye almıyorsunuz ya hani, IPlere bakın burası kaosa sürükleniyor dediğim zaman kukla olduğum için kaale almadınız ya hani. Bu kullanıcının isteği kaale alınacak mı yoksa bir gün sonra ne hikmetse kukla olan bu kullanıcı kukla, bir şey yapamayız. mı diyeceksiniz?
Şimdi gelelim son satırlarıma, bana dediniz ki burayı kaosa sürüklemek istiyorsunuz. Türkçü gruplar ve ocaklar dahil elimde en az 15 bin kişi var. 15 bin kişinin hepsini buraya sokabilir miyim? Elbette ama biliyorum ki bu düzeni bozar, mahveder. Hiç kimseye bahsetmedim bile. Bahsettiğim düzeni bozmayacağını düşündüğüm 5-6 kişi ancadır. Onları da engellediniz zaten. Kaosa sürüklemek isteyen adam neden böyle bir şey yapsın? Diyorsunuz ki kaosa sürüklüyorsunuz tamam hadi hepsi benim kuklam, bakın değişikliklerine bu kullanıcılar tartışma sayfasında Kibele ile kavga etmişler ama madde eklemekten geri kalmışlar mı? Kaosa sürükleyecek adam açar hesabını vandallık yapar. Bunlar katkı yapmış. Tamam bunlar benim kuklam diyorum ama bunların ne gibi bir kaos girişimi olmuş? Neden taraflı bir bakış açısı var. Hani kimse için estenilemezdi Vikipedimizin kuralları? Canlı kuklanın en büyüğü dönüyor açın gözlerinizi ne olur. Bu kullanıcılardan çeken bir çok kullanıcı var. Hepsi mi benim? Hepsi mi Urungu97? Bu kullanıcıların hepsi mi düzeni bozuyor? Siz o son mesajınızda ki gibi son filan veremeyeceksiniz. Çünkü iki grup var. Bu iki gruptan bir grup net olarak haksız yere engellenmekte. Herkes içine ata ata yıllardır patlama için beklemekte. Hadi 1-2 ay engellediniz bu kabadayılığı sürdürecek olan belirli kullanıcılar var. Nereye kadar dayanacak bu kadar kullanıcı? En fazla 1-2 yıla patlayacaklar. Tarafsız bir şekilde yapın ne yapacaksanız her şey son bulur. Tamam tüm kullanıcılar Urungu97 olsun, eyvallah fakat tarafsız olun. Ben hata yapmam düşüncesinden vazgeçin. Boşuna engellediğiniz kullanıcılar var unutmayın. Bunlar her şeyi daha çok tırmandıracak. Hele ki bir de IP olayından sonra denetçi ile istediklerini yapabilirseler kimse kalmayacak buralarda.
Sayın @Elmacenderesi, size saygı duyuyorum, çok fazla. Şerefim, namusum ve Türklüğüm üzerine bu konuda yemin ederim. Bunlar benim için kutsaldır ve kutsal saydığım şey üzerine yemin ettim. Siz de yanlış yapabilirsiniz ama lütfen gözlemleyin olanları. Şu vandal IP'den sonra olanlar, yapılanlar, her şey planlı. Çok güzel bir canlı kuklacılık ve strateji var. Kutuplaşmayı engellemenin yolu sen kuklasın engelliyorum, seni sınırsız uzaklaştıracağım demekle olamaz. Bu tip şeylere engel olduğunuz zaman bu grubun faaliyetlerine (Birisi bir değişiklik yapıyor, ikincisi geliyor, üçüncüsü, dördüncüsü geliyor.) engel olamazsanız olay iyice tırmanacak. Benim zamanımda yoktu ama şimdi var, karşıt bir grup çıktı ve çığ gibi büyüyor bu grup. Bu grubun büyümesinin sebepleri çok malum. Karşıt bir grup çıkmasa zaten bu kadar tartışma olmayacaktı, karşıt grubunda niye çıktığı malumunuzdur. Sayın Elmacenderesi, benim 2 tane kuklam vardır belirttiğim gibi bir tanesinde gelip uyarı yapmış bizzat kendim söylemişimdir Urunguyum diye ikincisinde zaten ben geldim size resmen teslim oldum ben Urunguyum cezamı çekeceğim engelleyin diye. Bu kadar kukla çok fazla. Her neyse, okuyordum, onu da bırakıyorum çünkü illa ki cevap veriyorum illa ki karışıyorum olan mesaj attığım kullanıcılara oluyor. Buranın hayrı için buradan gitmem gerekiyor. Benim ya kaosun tek sebebi. Gidiyorum, umarım son bulur ama unutmayın bir Türk ırkçısıyım. Türk ırkçısı için Türkçe çok kutsaldır ve Türkçe'nin her platformda gelişmesi için çaba harcar. Bu organizasyonun Türkçesi'de benim için kutsaldır. İnsan kutsal saydığı ve gördüğü şeye asla zarar vermez. Bende asla zarar vermedim. Vermeyeceğimde. Türk'ün tanrısı şahidimdir. Kendinize iyi bakın, size karşı saygıda kusur etmişsem tüm Vikipedi önünde özür diliyorum. Kalbini kırdığım insanlardan da özür diliyorum. Hoşçakalın.

Son kez - @Urungu97

silinmeye aday sayfa tartışması

Merhaba Elmacenderesi, Dün akşam eklediğim Ali Serim maddesi kayda değerlik tartışmasına konu oluyor. Kayda değerlik maddesini tekrar tekrar inceledim. Elimde biyografiye eklemeyi gerekli görmediğim bilgiler mevcut. Sizden ricam tecrübelerinize dayanarak maddeyi inceleyerek hangi noktada eksiklik yaşandığı konusunda bana fikir belirtmeniz. Böylelikle eksiklik konusunda yeni bilgileri ekleyerek maddeyi geliştirebileceğimi düşünüyorum. Verdiğiniz bilgiler yeni oluşturacağım maddeler konusunda da yol gösterici olacaktır. prinsipal v Prinsipal v (mesaj) 17:21, 7 Mart 2016 (UTC)

Kukla Davası

Sayın @Elmacenderesi, size kukla davamla ilgili olarak mail attım, cevabınızı bekliyorum. Bu hesabı mail atmak için açtım kukla politikasına aykırı ise engellemeniz sorun olmaz benim için. Aynamahruti3 (mesaj) 11:20, 9 Mart 2016 (UTC) @Elmacenderesi, sizinle bu şekilde açık açık iletişime geçmeye çalışan birisine cevap vermemeniz medeni bir davranış değil. Bu hesabı engellemiyorsunuz, cevapta vermiyorsunuz. Ben cevap verilmeyecek bir davranışta bulunmadım kesinlikle. Kukla davası ile ilgili savunmama cevap vermeniz gerekiyor. Yarın bu hesaptan aktiviteme devam ettiğimde aynı şekilde bu hesapta kukla damgası yiyecek.Aynamahruti3 (mesaj) 22:06, 9 Mart 2016 (UTC)
@Eldarion,@Sakhalinio,@Gökhan,@Zaitsév

:)

Yahu bu nasıl kullanıcı adıdır :) Diğer kullanıcı adlarına bu kullanıcı adına bağlantı vererek alternatif hesabın olduğunu belirt mutlaka... Nickin hikayesini de merak ediyorum! --e.c. 21:29, 9 Mart 2016 (UTC)

Diğer hesapları artık kullanmayacağım. Hatta bu hesaptaki devriye yetkisini, şu hesaptaki beyaz liste hakkını geri alabilirseniz iyi olur. Nickin hikayesi burada. Hoşuma gittiği için bu adı seçtim Face-smile.svg --Dedeme Pokemon Saldırdı (mesaj) 21:37, 9 Mart 2016 (UTC)
Nerden bileceğiz senin o kullanıcı olduğunu derseniz --Dedeme Pokemon Saldırdı (mesaj) 21:48, 9 Mart 2016 (UTC)

Kukla şüphelisi

Merhaba tanıdık geldi mi bir yerden: [1] :) İyi çalışmalar. --Kudyaz 11:49, 10 Mart 2016 (UTC)

ÖZÜR

Merhaba Elmacenderesi, Son Değişikliklerde gezinirken şöyle bir kullanıcı oluşturuldu yazıyordu. Bende kayıtlı kullanıcı zannederek KA-uyarı şablonunu koydum. Sonra anonim olduğunu öğrenince geri aldım. Meğersem IP benimmiş. Kukla politikasını ihlal etmek istemedim. Sizden ricam sayfayı silebilir ve beni yanlış anlamamışsınızdır umarım --İnternionmsj 22:46, 10 Mart 2016 (UTC)

WMTR toplantı çağrısı

Sevgili WMTR üyesi,

Wikimedia Community User Group Turkey

12 Mart 2016 Cumartesi saat 19:30'da başlayacak WMTR çevrimiçi toplantıya (WMTR09Ç/TP12032016) katılımınız önemle rica olunur. Ayrıntılı bilgiye WMTR GoGro'dan ulaşabilirsiniz. --WikiBronze [M] 23:57, 11 Mart 2016 (UTC)

Metin Feyzioğlu

Merhaba Elmacenderesi! Metin Feyzioğlu maddesindeki ilgili içeriği kaynakları ile ben eklemiştim. Bu bilginin kaldırılma gerekçesi nedir acaba? Kaynaklar mı, üslup mu yoksa bütünü ile hatalı bir bilgi mi? Ayrıca Wikipedia Vakfından gelen bu talep başka bir kullanıcı tarafından mı Vakfa iletiliyor? Aydınlatirsanız sevinirim. Maurice Flesier msj 20:48, 16 Mart 2016 (UTC)

Sevgili Maurice Flesier,

Bilgiyi senin eklediğini madde ile ilgili istek geldiğinde görmüştüm. Talebi bir kullanıcı değil Türkiye Barolar Birliği başkanı ve avukatları yapmış, Nida Garipoğlu'nun beraat ettiği ve beraat sonucunda suç ortağı değerlendirmesinin, hem şahsın hem de Metin Feyzioğlu'nun kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu, bu sebeplerden dolayı tarafımıza hukuki işlem başlatacaklarını belirtmişlerdir. Vakıf'da gerekli düzenlemeyi yapmamızı talep etti. Saygılarımla. --e.c. 21:34, 16 Mart 2016 (UTC)

Nida Garipoğlu'nun bu davadan beraat ettiğinden bihaberim. Şimdi geri dönüşünüz üzerine bununla ilgili haberlere bakınca gördüm. Dava hakkındaki bilgiyi haber kaynaklarına dayandırarak düzenlemiştim yıllar önce. Talep doğru ve yerinde bir talep. Fakat yinede Feyzioğlu'nun Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu'nun avukatlığını yaptı ve dava sonucunda Nida Garipoğlu beraat etti." şeklinde bir ifade yeniden eklenmeli. Aksi halde TBA ve "özgür ansiklopedi" kavramı noktasında bir eksiklik olur diye düşünüyorum. Teşekkür feedback için. Maurice Flesier msj 21:51, 16 Mart 2016 (UTC)
Kullanıcı:Maurice Flesier'e katıldığımı belirteceğim ama korkuyorum yeni bir kişisel yorumla karşı karşıya kalırım diye.--RapsarEfendim?

Süreçle ilgili dava edildik, 3 sayfalık bir düzeltme metni gönderilmiş vakfa ve gerekli düzenlemenin yapılması istendi, ben tarafımıza gönderilen metindeki düzenlemeyi gerçekleştirdim. Siz ya da bir başkası tekrar değişiklik yapabilir zaten, sadece tarafıma belirtilen değişikliği yaptım. Kişisel bir yoruma ya da başka bir unsura değinilecek bir durum bulunmuyor. Bilgine. Saygılar. --e.c. 01:01, 19 Mart 2016 (UTC)

Tam da bu sebeple Flesier'e katılıyorum. Biri veya birilerinin isteğine göre düzenleme yapmak özgür ansiklopedi kavramına aykırı değil midir? Sansüre girmez mi? Hakaret veya itham var mı maddede?--RapsarEfendim? 01:12, 19 Mart 2016 (UTC)
Hukuki tanımlamalarla kişiye karşı iftira suçu işlenildiği durumu olduğu belirtiliyor. Davayı açanlar maddenin sahibi, Barolar Birliği ve avukatları, dilerseniz maddeyi geri alın, vakfa topluluğun eskisi gibi kalmasını istediğini belirteyim? Benim için sorun yok. --e.c. 01:19, 19 Mart 2016 (UTC)
Doğru olandan yanayım yalnızca. Sansürsüz, gerçekte olan ne ise onun verilmesinden, eğer farklı görüş ve iddialar varsa bunların bu şekilde (görüş ve iddia olduğu yazılarak) maddede belirtilmesinden yanayım.--RapsarEfendim? 01:31, 19 Mart 2016 (UTC)
Gelen metinde:

Nida GARİPOLU üzerine atılı suçtan beraat etmiş, anılan karar da Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmiştir. bu nedenle "suç ortağı" cümlesini içeren metnin hem kişiyi hem de avukatlık mesleğinin yerleşmiş kabulü ve ilkeleri gereğince diğer dava dosyalarından ne daha önemli ne de daha önemsiz olan bu dosyayı kabul eden avukata iftira suçu işlendiği kesinleşmiştir.

deniyor. Dilersen itirazını vakfın hukuk birimine bildireyim? İyi geceler. --e.c. 01:48, 19 Mart 2016 (UTC)

E "suç ortağı" ifadesini kaldırmak yeterli olacaktır o vakit?--RapsarEfendim? 02:00, 19 Mart 2016 (UTC)
Ben zaten "suç ortağı" ifadesinin kullanılmadığı bir ifade ile yeniden güncellenmesi gerektiğini ifade etmiştim. Bu hali ile itiraz edilecek bir durum her iki taraf için ortadan kalkmış olur. Maurice Flesier msj 09:52, 19 Mart 2016 (UTC)

bu tür cımbızlamaların VP:YİB ihlali olduğunu düşünüyorum, bu nedenle keşke kişilerden böyle itirazlar olmadan ve dava konusu olmadan bu tür ifadeleri maddelerden kaldırabilsek. yukarıdaki metinde yer alan "diğer dava dosyalarından ne daha önemli ne de daha önemsiz olan bu dosyayı" ibaresi önemli. bu davanın bu avukatın biyografisinde neden yer alması gerektiğinin tutarlı bir açıklamasını yapamıyorsak eklenmemeli. --kibele 11:27, 19 Mart 2016 (UTC)

Sansürü ilgi alanlarınıza giren maddelerde uygulamayı, ilgi alanlarınıza girmeyen maddelerde göz ardı ettiğinizi artık öğrendik Kibele. Bir davanın, aynı zamanda bir avukat olan Feyzioğlu'nun biyografisinde yer almaması gerektiğinin mantıklı bir izahını yapabilirmisiniz? Nerede kaldı o zaman her maddedenin en üst kısmında gördüğümüz "özgür ansiklopedi" sloganı? Maurice Flesier msj 11:49, 19 Mart 2016 (UTC)

elmacenderesi belki yorum yaptığım her durumda ısrarla sürdürülen bu kişisel yorumlara bu noktada müdahale etmeyi düşünürsünüz? hani konulardan konuşuyorduk ya, hani temel vikipedi ilkesiydi ya, hatırlatmış olayım.. --kibele 11:58, 19 Mart 2016 (UTC)

@Maurice Flesier, madde içerisinde yer alan metnin, avukat için hukuki bağlamda başkaca davalardan bir farkı olmadığı halde itibarsızlaştırılmasına sebebiyet verdiğinden dolayı bu karara varılmış. Yani hukuk şöyle diyor; bir avukatı aldığı dava için itibarsızlaştıramazsın. Bu kişi de ülke çapındaki en ünlü avukatlardan birisi ve bu durumu hukuki yollara taşımışlar. Vikipedi bu tip durumlara zaten azami dikkat ediyor, kişi ve kurumların itibarsızlaştırılması noktasında dikkatli olmalıyız. Bilgiyi verirken birilerine zarar vermememiz gerekiyor. Tarafsız ve makul olmalıyız. Sevgiler. --e.c. 22:22, 21 Mart 2016 (UTC)
Selam e.c.! Söz konusu avukat için başkaca davalardan bir farkı olmayabilir fakat ilgili davanın vikipedide kayda değer olup bulunması ve kamuoyunda bir dönem infial getirdiğini biliyoruz. Şimdi burada anlamadığım, bu dava ile bir paragrafın bu biyografide hiç yer almaması gerektiğini mi demek istediğinizi anlamadım. Bu şahsın TBB Başkanı olması ve Türkiye'nin en ünlü avukatı olması, onu burada ayrıcalıklı mı kılar? Merak ettiğim şu, yarın R.T.Erdoğan kendi biyografisinde yer alan "otoriter" veya "diktatör" ifadeleri için kişilik haklarına saldırı gerekçe ile dava açacağını avukatları aracılığı ile vakfa iletirse bu ifadeler de kaldırılıcak mı? Ya da Halkların Demokratik Partisi "PKK ile bağlantı iddiaları" başlığı altında yer alan içerik ile ilgili partiyi itibarsızlaştırma gerekçesiyle Vikipedi editörlerini hukuki yollarla tehdit ederse bu durumda ne yapacağız? Bu konuda bir politika varsa bu hepsi için geçerli olmalı veya olmamalı. Aksi halde TBA noktasında ciddi endişeler ortaya çıkabilir. İyi geceler. Maurice Flesier msj 21:08, 22 Mart 2016 (UTC)

Kuklayım engelleme talebinde bulunuyorum

Büyük adamsın patron diyecek lafım yok ben sevimleribo adlı hesabın sahibiyim beni engellemeni rica ediyorum. 3 tane hizmetliye mesaj attım iplemedi sen engeller misin?--Aranan Kan (mesaj) 20:50, 16 Mart 2016 (UTC)

Kukla Davası

Sayın @Elmacenderesi, madem bu kadar ince takip ediyorsunuz olayları ve hatta bir algı oluşturulmaya çalışıldığına dair teoriler ileri sürebilecek kadar izleri takip ediyorsunuz. O halde beni niye engellediğinizi niye açıklamıyorsunuz? Haksızlığa uğradığını söyleyen biri var karşısınız da. Savunması yaptırılmamış biri var karşısınız da. Bunu ifade etmek ya da Vikipedi'ye katı yapmaya dönmek için başka hesaplar açmak yerine aynı adla hesap açıp iletişime geçmeye çalışıyorum. İmla hatası, ilgi alanı benzerliği gibi şeylerle nasıl canlı kuklacılık damgası yenir? Sizinle iletişime geçmek için açtığım hesap sayısı 3 oldu. Bir tane mail atıyorsunuz gerisi gelmiyor.Sırf bir madde de ısrar ettim diye mi engellendim? BEN KUKLA DEĞİLİM. Aynamahruti4 (mesaj) 22:39, 17 Mart 2016 (UTC)
Sevimleribo kullanıcısının katkılarını inceledim benimkilerle alakası yok. Olmaz böyle, inanılır gibi değil. Ben tarihsel katkılar yaptım 2. Dünya Savaşı ile ilgili, Yenilenebilir Enerji ile ilgili katkılar yaptım, kendim grafikler hazırladım, yazıktır emeğime. Yaptığımız katkıların alakası yok.Aynamahruti4 (mesaj) 22:48, 17 Mart 2016 (UTC)
Kullanıcı:Aynamahruti, hesabının engellemesinin kaldırılmasını bekliyorum...Aynamahruti4 (mesaj) 22:49, 17 Mart 2016 (UTC)

beyaz liste

Merhaba Elmacenderesi. Aynamahruti'nin beyaz listeye eklenme talebi var. İstersen ben durumunu inceleyip gerekiyorsa tekrar listeye alabilirim. Sana sormadan bu konuda birşey yapmak doğru olmaz diye düşünüyorum. Acele cevap:) Kolay gelsin...Vikiçizer (mesaj) 20:55, 22 Mart 2016 (UTC)

Eski dostum,

Kullanıcının engelini faydalı katkılarda bulunması ve tartışmalara girmemesi şartıyla açtım, beyaz liste üyeliğini teknik olarak geçmişte kazandığı için verebilirsin, ancak kullanıcıyı takip etmekte fayda görüyorum, tartışmalara katılmaya başlar ve kaos ritüeline yeni halkalar katarsa kendisinin de bildiği üzere tekrar engellenecek. Aktif olduğun için senin de takip etmeni isteyebilir miyim? Sevgiler, iyi çalışmalar. --e.c. 22:02, 22 Mart 2016 (UTC)

Aslında 26 Şubat'ta Gökhan beyaz listeye almış ama tekrar ona söylemek biraz tuhaf olurdu, sen öyle istiyorsan takip etmeye çalışırım. Daha evvelden beyaz listeye alındığı ve şimdilik geri alınmasını gerektiren bir durum olmadığı gerekçesiyle beyaz listeye alıyorum. Beyaz liste üyelerinin katkıları daha çok tartışma ve polemiğe döndüğünde, madde katkılarına da artık şüpheyle yaklaşılacağından listeden çıkarılması taraftarıyım, kaosa girmiş bir kullanıcının katkılarına sürüm kontrolü yapılması gerekir. Hemfikiriz kısacası. Kolay gelsin...Vikiçizer (mesaj) 22:11, 22 Mart 2016 (UTC)
Offf. Kullanıcı engellendi. Çünkü uzlaşma olmadan sayfa isimlerini değiştirmekte ısrar etti. Ben ise beyaz listede bulunan bir kullanıcının bu tip değişiklik savaşlarına girmeyecek kadar vikipediyi tanımış olması gerektiğini ölçüt olarak alıyor ve uyguluyorum. O yüzden bu kullanıcının maalesef tekrar beyaz listeden çıkartılması gerekli olduğunu düşünüyorum. Haber vereyim dedim, cevabına göre sen ya da ben bunu geri almalıyız. Tşk. Vikiçizer (mesaj) 21:12, 24 Mart 2016 (UTC)

kukla konusu

Aktif bir denetçi olduğunuzdan size yazıyorum. Hakan Balamir adlı kullanıcıyı denetlemeniz mümkünmü:

 1. Alakasız spor maddeleri oluşturuyor
 2. Asasadasad vb. birkaç futbolla alakalı madde oluşturmuş. Bu yaptığı davranışlardan dolayı kullanıcının kukla olduğundan şüphelenmiş durumdayım. Saygıarımla --İnternionmsj 22:06, 22 Mart 2016 (UTC)

Beyaz liste

Selam Elmacenderesi. Ben beyaz listeye alınmak istiyorum. Supermæn adlı vikipedici arkadaşım beyaz listeye girmek için lazım olan kriterlere uyduğumu ve her hangi aktif hizmetliye mesaj atarak beyaz listeye gire bileceğimi söyledi. Yardımcı olursanız sevinirim. Hürmetle --Nəcməddin Kəbirli (mesaj) 04:58, 4 Nisan 2016 (UTC)

Orta ve Doğu Avrupa 2016 Bahar Yarışmasına davet

CEE Spring Logo vertical-t.svg Bahar geldi, yarışma başladı!
Merhaba Elmacenderesi !
Orta ve Doğu Avrupa Vikipedistleri tarafından organize edilen Orta ve Doğu Avrupa (CEE) Bahar 2016 yarışması başladı! 31 Mayıs’a kadar sürecek yarışmada amaç, üye ülkeler ve onların kültürleri, insanları ile ilgili maddeler oluşturmak. Madde listeleri hazır! (sayfadaki bayraklara tıklayınız). Siz de bir madde ile destek olmak istersniz hemen adınızı proje sayfasına ekleyebilirsiniz.

Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. --Başak (mesaj) 20:44, 29 Mart 2016 (UTC)

Anlamsız Engelleme

Sayın @Elmacenderesi, size gerekçesiz olarak süresiz engellenmemi kaldırmanızla ilgili mail attım ancak cevap alamadığım için buraya yazıyorum. @Kudelski bu hesabım hakkında Kukla engelleme talebinde bulundu. Neyin kuklası? İsmim ortada bu hesabı neden açtığım ortada... Kimseye bir saldırı da bulunmadım, kaos yaratmadım, tartışma çıkarmadım. Yanlış sayfa taşıma yaptım ve Eldarion tarafından 1 hafta engellendim. 1 hafta engelimi tamamlamadan Süresiz engel verdiniz niye? Kukla değilken kukla olarak engellendim, olmadığımı biliyorsunuz engelimi kaldırdınız şimdi sadece yanlış sayfa taşıdım diye mi engelliyorsunuz? Süresiz Engelimi kaldırmanızı bekliyorum. @Eldarion & @Vikiçizer hiçbir Vikipedistle çatışmaya girmediğimin ve bir sürü emek harcadığıma şahitsiniz lütfen sizde bir şey söyleyin. 5 senedir ilginilmeyen maddelerde yanlış sayfa taşıma yaptım diye Viki'de kaos mu çıkarmış oldum ya da bunun cezası süresiz engel midir? Aynamahruti4 (mesaj) 14:35, 30 Mart 2016 (UTC)

Hesabım

6 yıl önceki hesabıma giriş yapamıyorum şifreyi unuttum. her ne türlü şifreyi denediysem açmıyor çok fazla yanlış girdiğim için bloke ediliyorum, e-posta adresinede ne girdigimi bulamıyorum. hesabıma geri kavuşmanın bi yolu varmı? en azından şifremin ilk birinci harfini bilsem hatırlarım hemen 88.236.166.253 00:42, 3 Nisan 2016 (UTC)

Şikayet sayfası hakkında

Merhaba Elmacenderesi. Şuradaki beyanınıza dayanarak sormak istedim şu sayfadaki yorumlar üzerine ne düşünüyorsunuz? Topluluk kararıyla silinen sayfa üzerinden belirli kullanıcılara gittiği kinden başka Vikipedi'ye bir "katkısı" olmadığı bariz kullanıcıların topluluğu yormaktan başka bir iş yapmadıklarını üzülerek gözlemlemekteyim. Sizce bu şikayet sayfasındaki ilgili kullanıcının yorumları sadece belirli bir olaya duyulan rahatsızlıktan dolayı şikayet mi yoksa hadi bana fırsat doğduculuk mu? Ve son olarak bu daha ne kadar sürecek? Son zamanlarda çevrimiçi olamadığınızı görüyorum. Umarım bu mesajı yakın bir zamanda görür ve yanıtlarsınız. İyi çalışmalar, saygılar. --Kudyaz 17:34, 11 Nisan 2016 (UTC)

Ben sadece oradaki topluluk kararına saygı duyulamayacağını, oy kullanan arkadaşların (üzülerek söylüyorum ki) kendi dünya görüşlerinin etkisinde kaldığını belirtmek istedim. Fakat yine üzülerek/hayıflanarak belirtiyorum ki Kudelski burada hizmetli arkadaşların sayfalarına gelerek yaygaracı bir üslupla çığırtkanlık yapıyorsunuz. Bu hiç hoş değil. Üzerime oynamayınız. İçerik üzerine yorum yapınız. Bir daha bu konu hakkında kesinkes konuşmayacağım/yorumda da bulunmayacağım. Üzüldüğümü belirtmek de isterim. Düşüncelerimi bir Nasrettin Hoca fıkrasıyla (konuyla ilişkili) bitirmek istiyorum.
Nasrettin Hoca'nın komşularından biri ölmüş.
Ölünün yakınları ah vah edip dövünmeye, ağlaşıp bağırmaya başlamışlar:
<bizi yapayalnız koyup da nerelere gidiyorsun! Odsuz ocaksız karanlık bir yere göçüyorsun!
Bunu duyan Hoca, kapı aralığından cenaze evini seyretmekte olan karısına seslenmiş:
<aman hatun, kapa şu kapıyı! Ağlaşanların dediğine bakarsan rahmetli bizim eve gelecek galiba...>
Umarım fıkradan da anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir. Saygılarımı sunarım. İyi akşamlar dilerim. Jumpeax (mesaj) 18:40, 11 Nisan 2016 (UTC)

Gözetmenlik hk.

Mehraba Sayın Elmacenderesi, sizin gibi gözetmenlerin bir hesabı silmesi münkünmü ona göre istek yapıcam, iyi vikiler --İnternionmsj 17:37, 13 Nisan 2016 (UTC)

Bence bunu incelemelisiniz

Merhaba Elmacenderesi,

Öncelikle kullanıcı adımdan ötürü, kusuruma bakmayın. Geri dönüş yaptığınızda, hitap konusunda da sıkıntınız olmasın. Sizlerden bir yardım almak daha doğrusu gelecek bir tehlikeye karşı uyarmak istiyorum. Burada yer alan başlığı incelemenizi öneririm. Kaba taslak, denilen o ki, Vikipedi'yi bir çeşit idelojik savaşın içine sokmak isteyenler var. Tabi bu bir algı operasyonu da olabilir. Karşı tarafın karşı olduğu tarafa yönelik suçlamak için yanıltması da. Böyle bir şey olmayabilir de. Bunu yapan kişi, kendisinden, en fazla değişikliğe sahip 250 kullanıcı arasındayım diyerek bahsediyor.

Bu da aslında kendisinin orada olmadığına örnek olabilir. Çünkü kimse böyle bir bilgi vermez. Bu bilgiyle orada yer alan kullanıcıları da zan altında bırakmak isteyebilir. Bilemiyorum. Sözlükte ona geri dönüş yapan kullanıcıları pek incelemedim. Ama kamuya açık bir alanda, bunu ciddiye alanlar kesinlikle olacaktır. Hele hele bugün bir kaç örneğini yaşadık. Sebebi de o bahsettiğim bağlantıymış anladığım kadarıyla.

Başarılı olunulması için, bazı stratejilerin incelenmesi isteniliyor, tavsiyeler veriliyor:

 • Kukla bir kişinin Vikipedi'de çok tutunması imkansızdır. Bu yüzden üye olacaksanız, politikalar uyun ve soğukkanlı olun. gibi.

Yani bir tür savaş hazırlığı. Zaten inceleyince ne olduğunu anlayacaksınız. Bunun için, başta bizler olmak üzere, siz hizmetlilerin de hazırlıklı olması gerektiğini ve en azından böyle bir bilgiye sahip olmanız gerektiğini düşünüyorum. Umarım korktuğum olmaz.--MerhabaNe yapabilirim? 17:10, 19 Mayıs 2016 (UTC)

Beyaz Liste

Merhabalar, Beyaz Listeye ekleyebilir misiniz?--Aristocracies/mesaj 14:33, 21 Mayıs 2016 (UTC)

merhaba bende beyaz listeye girmek istiyorum kriterlere uyduğumu düşünüyorum Dava42 (mesaj) 14:33, 22 Mayıs 2016 (UTC)Dava42

Yok olma isteği

Merhaba ben yok olmak istiyorum. Yok olmak şöyle, şimdi başka dillerde şöyle bir kural var. Engellenmiş bir kullanıcı geri dönebilir fakat tartışma sayfalarına katılmaz, sadece katkı yapar vs. Bu tarz bir politika burada var mı bilmiyorum açıkçası. Diğer yandan sizin politikaları kimse için esnetmeyeceğinizin de bilincindeyim fakat gözüktüğü üzere bu da bir politika. Artık ne kadar başarılı olabilirim, engel yer miyim bilmiyorum ama politikanın yönergeleri açık. Tartışma sayfalarından uzak durulmalı sadece katkıya odaklanılmalı vs deniliyor. Vikipedi'de biraz yeniyken engellendiğim için şuan pişmanlığını duyuyorum ve fare gibi saklanarak burada olmayı doğru bulmuyorum açıkçası. Hem bu tehlikeli olur. Benim kim olduğum belli. Herkesin gözü bende olacaktır. Bu vandallık yapmamı engeller (Şu ana kadar yapmadım sayılır.), tehlikeli olmamı da. Sanıyorum ki politikayı benden daha iyi biliyorsunuz. Uymadığımı görürseniz zaten engellersiniz. Bu bir teklif değil istek. Bir kumar kısaca. Ne kadar başarılı olunulabilir bilmiyorum. Yine de engellenirsem bunu yadırgamam yapacak bir şey yok.--195.142.92.146 21:20, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Sayfa Koruma Talebi

Merhaba,

Kullanıcı sayfam az önce trollendi. Devam etmesi durumunda korumaya almanızı rica ediyorum. Ek olarak, şu ip'nin daha önce kuklacılıktan banladığınız malum kullanıcı(-lar?) ile ilişkili olup olmadığını araştırabilmeniz mümkün müdür? Öyle ise sayet bir "range block" iyi olabilir diye düşünüyorum. İyi calismalar. Hannahannah (mesaj) 00:14, 29 Mayıs 2016 (UTC)

@Hannahannah Trollüğe girdiğini zannetmiyorum size gönderdilen mesajın , yanlız kukla ise belirtilen IP'nin engellenmesi gerekebilir tabi.--Toppolila (mesaj) 17:51, 6 Haziran 2016 (UTC)

Denetçi isteği

Selamlar. Bir ay önce bir denetçi isteği oluşturmuştum. Uygun olduğunuzda ilgilenebilir misiniz? İyi günler.--B.S.R.F. 💬 05:35, 2 Haziran 2016 (UTC)

eski hesabım

Merhaba ben @İnternion hesabının alternatif hesabıydım. O hesabı terkettim ve artık ana hesabım bu, İnternion hesabımdaki devriyelik yetkisini alabilirmisiniz?. Diğer hizmetlilere de mesaj attım ama geri almadılar. Siz denetçi olduğunuz için size mesaj atıyorum --Toppolila (mesaj) 10:54, 4 Haziran 2016 (UTC)

Vandalizm

Kullanıcı:Miray Anka takip edilmeli üye girişi yapar yapmaz 2 vandal hareketini geri aldım.

Şahsa hakaret

Selamlar. Şurada ve aynı kullanıcının daha önceki yorumunda şahsıma haksız bir itham ve açık bir saldırı, aşağılama var. Bu konuyla ilgilenebilir misin rica etsem? Ayrıca vakit bulduğunda denetçi isteğini de gerçekleştirebilirsen sevinirim, daha fazla zan altında kalmak istemiyorum.--RapsarEfendim? 19:29, 10 Haziran 2016 (UTC)

Tablet vandalları

Selamlar. Şurada "Burada, hem de hiç tahmin edemeyeceğiniz kullanıcılar, bilgisayarlarından normal oturum açarken, ellerindeki tabletle vandalizm yapıyor, kullanıcılara kışkırtıcı mesajlar atıyor." demişsin. Kim onlar? Böyle tipler de var mı? Sürekli IP ile gelip, çeşitli sayfalara saldırgan yorumlar yapan kullanıcılar (mevcut veya eski) var, son olarak şu mesela. Bunların kim olduğunu tespit etmek mümkün mü? Bunlar burada olmazsa burası daha rahat katkı yapabileceğimiz bir yer hâline gelecek..--RapsarEfendim? 11:01, 12 Haziran 2016 (UTC)

 • Sayın Elmacenderesi, şuanda her türlü akla gelmez yollarla kendi ayıbını hatta rezaletini örtme/kapatma çabası içerisinde bulunan Kullanıcı:Rapsar ' ın her zaman ki gibi , ustalıkla , adeta zeytinyağının su üzerine atlaması gibi gösterdiği gayretle su üstüne çıkma çırpınışlarını görmekteyiz. Hakkında açılan davada kullanıcı görüşünün IP olarak bildirmesinin ne sakıncası vardır? Nitekim yazılan ifadede hakaret ve saygısızlık barındıran bir ifade de yoksa?. Nitekim bu konuda kendisi geçmişte IP üzerinden değişiklik yapıp, hemen kendi kullanıcı adıyla yorum yazan birisidir. Umarım hatırladınız. Bu yolla provokatörlük yaptığını bilmeyen de yoktur. Velhasılıkelam şu anda herkes sınavını veriyor. Gözümüz üzerinizde. Biz de sizi izliyoruz :) Saygılar.. 88.254.38.132 12:04, 12 Haziran 2016 (UTC)
Benim eklemelerime de bakabilirsiniz, bana göre Soner Turhan 0202'nin Rapsar ile ilgisi sıfır --Toppolila (mesaj) 12:16, 12 Haziran 2016 (UTC)

TOYP Türkiye maddesi Hk.

Merhaba,

Ben bir süredir TOYP Türkiye sayfası üzerinde çalışıyorum. Benim yeni bir viki olmam ve hatalarım sonucu sanırım bu sayfa daha önce silindi. Bende daha iyi hazırlık yapıp sayfa üzerinde yeniden çalışmak istedim. TOYP dünya çapında verilen bir ödül (Wikipedia var) bunu organize eden organizasyon olan JCI (wikipedia var) ayrıca Türkiye ayağını organize eden JCI Türkiye'de (Vikipedia var) sadece TOYP Türkiye projesi yok. Bende 23 yıllık bu organizasyona emek vermiş biri olarak sayfayı başlatmak istedim. Ama siz müsaade etmediniz. SEbebini öğrenebilirmiyim. Ben nerede yanlış yapıyorum acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Oznurkazanci (mesaj) 22:05, 17 Haziran 2016 (UTC)

Kukla

Selamlar. Denetçi olduğundan direkt sana mesaj atıyorum. Şu kullanıcı bariz bir kukla hesap ama kimin kuklası olduğuna dair bir fikrim yok, o yüzden denetçi isteğinde de bulunamıyorum. Bakabilir misin bir? Bu kuklaları böyle böyle temizleyelim.--RapsarEfendim? 11:23, 19 Haziran 2016 (UTC)

Bir IP hakkında

Şu IP'nin kuklacılıktan engellenmiş @Ormanlar Kralı Aslan olup olmadığını denetleyebilirmisiniz? Eğer kukla olduğuna ilişkin sonuç bulursanız Range Block uygulamanızı isterim --Toppolila (mesaj) 17:33, 19 Haziran 2016 (UTC)

Yönerge/Politika

Selam e.c, ücretli editörlük olayı için "bu konuda bir politika getirin oylayalım" gibi bir ifadeniz oldu. Bu konuda kimse bir şeyler hazırlayıpta sunacağını sanmadığım için köy çeşmesinde ücretli editörlüğün genel olarak kabul edilip edilmeyeceğini oylamaya sunmalıyız. Eğer topluluk kabul ederse gereken politikalar, kabul edenler ve etmeyenlerin ortak çalışmasıyla hazırlanıp topluluğun onayına sunulur. 2 aşamalı sistem... Bu konudaki belirsizlik böyle halledilebilir. Görüşlerinizi bekliyorum, iyi çalışmalar.--Kingbjelica (mesaj) 21:16, 19 Haziran 2016 (UTC)

İade

Yetkileriniz iade edilmiştir. Bunca yıllık hizmet ve emek boşa gitmemelidir. Tek bir onay bile bizim için önemli. Bir bürokrat olarak adaleti sağlamak zorundayım, kimsenin hakkına girmemeye de özen göstermeye çalışıyorum. Yetki askısı bir ceza değil, belki de kendi not defterinde; kullanıcıların senin hakkında ne şekilde bir kanıya vardığını görmeni sağlayacak satırlar halini almıştır. Engelini ben vermiş olsam da Levent'in bile buraya dönerek katkılarına devam edebilmesini isterdim. Bir öğretici olarak dileğim; "para" mefhumundan önce "bilgi" olgusunun ön planda olmasıdır. Kukla meselesinde yakında büyük bir temizlik yapacağım. Buna herkes emin olabilir. Kolay gelsin... --e.c. 22:41, 19 Haziran 2016 (UTC)

Teşekkürler. Diğer dediklerine katılıyorum, buraya katkı verebilecek herkesi bir şekilde oyuna sokmalıyız, cesaretlendirmeliyiz, yardımcı olmalıyız. Dört gözle bekliyorum kuklalardan ve trollerden temizleneceğimiz günleri.--RapsarEfendim? 22:45, 19 Haziran 2016 (UTC)

Liste

Bu kullanıcı hesaplarının hepsi muhtemelen aynı kişi tarafından oluşturulmuş. Sayfaları silip engel mi verirsiniz, bir zararı yok deyip bırakır mısınız bilemem. Orası sizin bileceğiniz iş. Listeyi bırakıyorum böyle:

--Üçüncü Adam (mesaj) 06:22, 20 Haziran 2016 (UTC)

Kafa ütüsü

 Yönetici müdür bey: Rapsar kullanıcıyı buradaki yazışmaları okuduğumdan takip ediyorum bu adam yalan söylüyor vakıfın nakit paraya ihtiyacını ileri atıp kendisi için burada yasa çıkarmaya uğraşısı veriyor. Vakıfın para ihtiyacı varsa reklam alsın. Bu adam buradaki ansiklopediye zarar verdi ve verecek. Kuklacılık yapanda kendisi zaten birde yakın adamı var onun. Mavrikant adındaki. Bunları yakından inceleme olanağı varsa size zahmet bir bakıverin .iyi çalışmalar  Ücret peşin (mesaj) 21:10, 20 Haziran 2016 (UTC)
Ben bu kullanıcının kukla olduğunu düşünüyorum. --Turgut46 06:55, 23 Haziran 2016 (UTC)

İstek

Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Zohak 4 şu dava ile ilgilenebilirmisiniz?--78.172.84.70 20:20, 23 Haziran 2016 (UTC)

Ajdar Anık

Neden hızlı sil uyguladınız? Niçin maddeyi SAS'a götürmediniz? Turgut46 21:29, 23 Haziran 2016 (UTC)

Belirttiğiniz içeriği ansiklopedik kriterler dahilinde gerekçelendirebilecekseniz açabilirsiniz. Ciddi bir ansiklopedi olabilmek için ciddi maddelerimizin olması gerekli. Ayrıca sizden ricam; Kullanıcı:Ildeguz ile alternatif hesap ya ada aynı IP adresini kullandığınızı sayfalarınızda belirtmeniz. İyi geceler. --e.c. 21:35, 23 Haziran 2016 (UTC)
Yine de bu madde uzun zamandır Vikipedi'de. Birçok değişiklik yapılmış çeşitli kullanıcılar tarafından. Böyle alelacele silinmesi doğru gelmedi. İkinci bir husus: Benim alternatif hesabım falan yok. Tek hesabım budur. Bir IP çakışması olmuş olmalı. --Turgut46 21:53, 23 Haziran 2016 (UTC)
maddede ciddi olmayan bir içerik olduğunu hatırlamıyorum. maddeye konu olan kişinin ya da üretiminin ciddi olmadığını düşünmeniz sizin öznel yargınız, buna dayanarak madde silinmez. daha önce defalarca sas'a çıkartılıp kalmış. Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ajdar, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ajdar Anık, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ajdar Anık 2.. geri getirip topluluğa sunun lütfen. --kibele 15:07, 12 Temmuz 2016 (UTC)

Kibele'nin tespiti yerinde, maddeye alelacele hızlı sil uygulanması hiç doğru gelmemişti. --Turgut46 15:24, 12 Temmuz 2016 (UTC)

Denetçi İsteği

Şikayet sayfasının sonunda şöyle bir ilginç konu ile karşılaştık, konu ile alakalı denetçilere başvurmanın uygun olacağını düşündüm. Bu konuda yardımcı olur musunuz? MEOGLOBALBana mesaj atın 17:57, 3 Temmuz 2016 (UTC)

Yurttaş Tete

Bildiğiniz üzere Kullanıcı:Yurttaş Tete'ye ait 2 hesap 2 gün önce engellenmişti. Kullanıcı daha önceki hesaplarına benzer Arkadaşım Eşek adında bir hesap açmıştır. Bu hesap ile oluşturduğu Diane Arbus sayfasında Arkadaşım Eşek ve Kullanıcı:195.142.6.24 dışında kimse değişiklik yapmamıştır ne tesadüftür ki Kullanıcı:195.142.6.24 son katkılarından görüleceği üzere kullanıcı ve kullanıcı mesaj sayfama saldırılar düzenlemiştir. Fazladan bir dava açmak yerine sizi durumdan haberdar etmek istedim. Saygılar bizden. --II. Niveles (mesaj) 17:40, 6 Temmuz 2016 (UTC)

Kendisi öncelikle mesaj atmıştır buna bakabilirsiniz uğraşıcam katkı yağamazsın şeklinde mesaj atmaya ne hakkı var... Uygunsuz bir durum yoktur katkılarda ben Yurttaş Tete dediğiniz her kimse değilim diyorum yok git başka yere senin en hayırlısı diyorsun engellemek için geleni yapıcam diye önce mesaj atıp kızıştıran sensin Niveles denen şahıs adamın canını sıkmayın sana düşmedi ne adına buraya mesaj ayzıyorsun saldırıymış kendin taciz etme uğraşırım ne demek sen Ağamısın burada bir sürü yetkili varken kendine sahip ol uğraşma rahatsızlık vermeye geldim diye yazıyorsun milleti taciz etme işine bak diyorum bas git...--195.142.6.24 03:55, 7 Temmuz 2016 (UTC)

Sayfa Silinmesi

Benzer içerikli sayfalar Vikipedi'de yer alırken neden Boğaziçi Üniversitesinin bir öğrenci kulübünün vikipedi sayfasını sildiğinizi anlayamadım açıkçası. Vikipedi'de diğer öğrenci kulüplerinin de sayfası bulunmakta ve bu tür sayfaların vikipediye bir zararı değil artısı var, burası bir özgür ansiklopedi. Yanlış bir bilgi, yönlendirme, taraflı anlatım veya telif hakkı ihlali de yok. Sadece bir bilgilendirme var ve tepeden inme bir şekilde bu siliniyor. Lütfen Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu sayfamızı geri alabilir miyiz?! Ozgurcetimok (mesaj) 21:10, 8 Temmuz 2016 (UTC)

Sayfa koruma

Koruma için teşekkürler, yoksa muhtemelen gece uyutmayacaktı. :) İyi çalışmalar. --Kudyaz 22:48, 9 Temmuz 2016 (UTC)

O halde sizden bir de burası için yardım rica edebilir miyim? --Kudyaz 12:21, 10 Temmuz 2016 (UTC)

Vikipedi Kütüphanesi

Selamlar. Haberin var mı bilmiyorum ama Vikipedi:Vikipedi Kütüphanesi diye bir proje mevcut. Köy çeşmesinde biraz daha detaylı bilgi var. İlgi bekleyen diğer kısımlara ek olarak şuraya elinde bulunan kaynak kitapları eklemen mümkün müdür? İyi günler.--RapsarEfendim? 21:44, 12 Temmuz 2016 (UTC)

Süresiz engellenmem

Sayın E.C. kullanıcı Zaitsev'e aşaıdaki mesajı yazmıştım, kendisi uzunca bir süre sonra konunun kendisiyle değil sizinle ilgili ilgili olduğunu belirten bir ifade kullandı mesaj sayfasında. Ayrıca konuyla ilgilenmenizi rica etti size hitaben. Ama ben anlayamadım bu cümle size ulaştımı, ulaşmadımı? kolay gelsin.

"Selam zaitsev, topluluğun sabrını zorlama dolayısıyla Elmacenderesi tarafındanyıllığına ı yıllığına engellenmiştim. Sonra uygunsuz kukla kullanımı dolayısıyla engelim Nisan 2015 te 1 yıllığına yeniden başlatıldı. Buraya kadar herşey tamam ve wikipedi politikaları gereğiydi. ve ben O günden sonra Wikipedi ile ilgilenmeyi bıraktım, bir süre sonra da çalışma şartlarım dolayısıyla ilgilenme olanağım ortadan kalktı.

Son engelim üzerinden 1 yıldan fazla 1 zaman geçtikten sonra geçenlerde bir baktım ki benim adıma bir sürü tanımadığım "çok çirkin ve utanç verici" saldırı amaçlı bir düzine IP ve kullanıcı adları ile kuklalar oluşturulmuş.

Öncelikle [[2]] sayfasındaki IP lerden 88.250.221.177 dışında hiçbirisi bana ait değil ve herhangi bir zaman diliminde kullandığım IP numaralarım değildir. Bu IP benim çalıştığım kurumun eski IP numarasıdır ve kullanıcı adını açmadığım zamanlarda bu Ip ile katkılarda bulunduğum oldu.(Bu numaradan en son katkı 2 sene önce yapılmış ve katkılar incelenirse hiçkimseye saldırı ve vandalizm içermediği görülecektir. Kukla olarak değerlendirilemez. Ayrıca 5.47 ile başlayan ve denetçi sayfasına yeni kaydedilen IP leri tanımıyorum ve hiçbirisi bana ait olmadığı gibi engellenmeleri de umurumda değil. Burada beni ilgilendiren tek durum bunların zohak adına kukla olarak kaydedilmeleridir.

Sahte kullanıcı adlarına gelince değişik düşüncelerle birkaç kullanıcı adım oldu ve bunlar engellendi. Bunları da saldırı veya vandalizm aracı olarak asla kullanmadım, katkılar tek tek değerlendirildiğinde rahatlıkla anlaşılabileceği gibi. Çılgın bedevi kel mahmut, Eğitimsiz kel mahmut, Oral delirmiş mahmut gibi sahte ve saldırı amaçlı hesaplar bana ait değiller.

Vikipedia denetçi isteği sayfasında bu konuda eklemeler yapılmaya devam edilmekte ve yeni sahte hesaplar Zohak adına kukla kaydı yapılmaya devam etmektedir.

Bütün bunlardan benim anladığım birilerinin veya bir ekibin benim süresiz olarak engellenme konuma çok fena takmış olduğu, bunun için sahte hesaplar ve IPler üzerinden (yine sahte diyeceğim ama, bu kadar çirkinin saldırılar olabilmesini benim aklım almadı doğrusu) saldırılarla kullanıcı adıma itibar suikastı yaptıklarını ve süresiz engellenmemi sağladıklarını düşünüyorum.

Maalesef yakın tarihte bunun çok daha profesyonel olanları Türkiye'de insanlar üzerinde denendi ve uygulandı. İnsanlar hakkında sahte suçlar, dijital suç delilleri oluşturuldu, birtakım bilir kişiler bu delillere gerçek raporu verdiler ve insanlar senelerce tutuklu kaldılar. Ancak devir döndü ve o dijitallleri üretenler ve onlara gerçek raporu verenler yeni bilirkişilerce teşhis edildiler kendileri yargılanma aşamasındalar. Bugünlerde bu konuyu kendi durumum ile fazlasıyla özdeşleştirmeye başladığımı söyleyebilirim.

Bu bilgiler ışığında Wikipedi politikalarına göre en son engelim üzerinden 1 yılı aşkın süre geçmesi dolayısıyla bir hizmetli olarak bu durumun düzeltilmesini engel kaydımı süresiz olarak değiştirdiğiniz için sizden bekliyorum. Kolay gelsin. Burası benim ayda 1-2 defa kullandığım bir adrestir. Kukla değil yani Kullanıcı Zohak.88.236.108.54 16:26, 24 Haziran 2016 (UTC)"


 • Selamlar. Öncelikle geç yazdığım için kusuruma bakmayın. Şu sıralar çok yoğunum. Engel konusuna gelince aslında benim olayla pek bir ilgim yok. Şu ve şu mesajlara bakılarak işin içyüzü anlaşılabilir. İncelemeyi şurada görüleceği üzere @Elmacenderesi yaptı. Ortada bir yanlış anlaşılma var gibi görünüyor. @Elmacenderesi yeniden bir inceleme yapabilir misin? --Zaitsév 21:07, 10 Temmuz 2016 (UTC)

Sina Afra

Merhaba, Sina Afra sayfasını sildiğiniz görülmekte. 6. Maddeden dolayı silindiği görülüyor. Kayda değer olmayan konu, kişi, kurum olduğuna nasıl karar veriliyor ve ne yapmamız gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Sayfa, Sina Afra'nın ilk ağızdan vermiş olduğu bilgiler dahilinde oluşturulmuştu. --Kararliadam (mesaj) 08:22, 4 Ağustos 2016 (UTC)


Merhabalar, Sina Afra'nın kişisel sayfası 2. kez Kayda Değer olmama nedeniyle silindi. İngilizce wikipedia sayfası olan https://en.wikipedia.org/wiki/Sina_Afra Doğrulanmış -verified, 140K takipçili twitter hesabı olan https://twitter.com/SinaAfra Türkiye'nin en önemli girişimci, yatırımcı ve iş adamlarından biri olan, Markafoni gibi çok önemli bir girişimi kurup zamanının en yüksek satışını yapıp rekorlar kırmış, ödüller almış birinin nasıl kayda değer olmadığını açıklamanızı talep ediyorum. Eğer bir hata olmuş ise düzeltilmesini, düzgün ve gerekli kaynaklarla hazırlanmış sayfasının tekrar yayına alınmasını talep ediyorum. --Avoo (mesaj) 14:56, 29 Eylül 2016 (UTC)Avoo (mesaj) 17:52, 29 Eylül 2016 (UTC)

Ezel Kılıç Maddesi hakkında

Bu madde SAS'ta oylanmadan silindi SAS'a adaydı geri getirip bir versiyon SAS'ta oylanabilirmi ? Ajdar Anık silinip geri geliyorsa SAS'a Ezel Kılıç'ta görüşülsün kaynaklarıda vardı bu maddenin--195.142.6.61 07:14, 28 Temmuz 2016 (UTC)

Sayfadaki bilgilerin silinmesi - İş birliği projesi/2016/WMTR-Pera (ORK-KD:ERS)

Merhaba Pera müzesiyle iş birliği olarak yapılan yarışmada Elçi alayı serisini düzenlemiştim. Ancak düzenlemelerim silinmiş ve doğal olarak araştırmam boşa gitmiş. Basak adlı kullanıcı "Ressamın hayatına ve başka eserlerine ait bu tablo serisi ile doğrudan ilgili olmayan içerik çıkarıldı." diye not düşmüş ancak ben her resme bilgi kartı eklemiştim. Bilgi kartlarında müzesi vs. tarihleri dahil tüm bilgileri girmiştim. Ansiklopediye yeni üye olduğum için merak ediyorum, nasıl bir sayfa oluşturmamız bekleniyor? Eğer bilgi ya da görsel eklediğimizde bu çıkarılacaksa nasıl puan yapabilirim? Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında sizden fikir almak istiyorum İyi günler

...

selamı iletelim, üzerimizde kalmasın.. --kibele 07:53, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Vikipedi Pera projesi

Merhaba, Henüz yeni yazarım. Eserlere tıklayıp değiştir yaparak mı yazacağız yoksa yeni bir sayfa mı oluşturulmalı? Alt sayfadan kastiniz nedir. Ben projeye nasıl katılacağımı anlamadım. Bir hashtag durumu var sanırım onu açıklayabilir misiniz. Bir de yazmak istediğim eserin sayfasına tıkladığımda bu sayfa silinebilir gibi bir uyarı çıkıyor. Yarışmaya katılım ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç var. Teşekkürler. tuğba yılmaz 22:44, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Pera Müzesi Yarışması

Merhabalar ben vikipediye yeni kayıt olduğum için bazı şeylerde acemilik yaşamaktayım Vikipedi:İş birliği projesi/2016/WMTR-Pera (ORK-KD:ERS) nde Başlarken başlığı alıtında Kendinize proje için bir alt sayfa oluşturunuz. Alt sayfanızda yarattığınız maddeleri başına # işareti koyarak alt alta yazınız yazmaktadır. Bunun nasıl yapıldığını çözemedim acaba düzenlenecek maddeye tıklayıp değiştir diyerek işlemi yapsam uygun olur mu? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

VikiPera: Vikimaraton

Istanbul Arastirmalari Enstitusu (dikey logo).png


Wikimedia CUG Turkey Logo in Turkish.svg

VikiPera: Vikimaraton
13 Ağustos 2016 Cumartesi 10:30-17:00, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

VikiPera: VikiKarekod Projesinin ilk ayağı olan ödüllü yarışma VikiPera İBP tamamlanmak üzere. Pera Müzesi’nin 2 sergisinde yer alan 32 tablo hakkında birer Vikipedi maddesi oluşturulması ve geliştirilmesi için düzenlenen yarışmada, tablolar ve ressamları hakkında el birliğiyle yeni içerik ürettik. Hepimizin eline sağlık!

Projenin ikinci aşaması, karekodların müzeye yerleştirilmesi olarak planlanmıştı. Bu konuda da hazırlıklar tamam. Ancak şimdilik bu ilk GLAM deneyiminden öğrendiğimiz önemli bir şey oldu: Maddelerin müzede karekodla kamuoyu ile paylaşılacak duruma gelmesi için yarışma sürecindeki üretim yeterli değil; ek bir çalışma daha gerekli.

Maddelerin daha kaliteli hale getirilmesi ve kayda değerlik sorunlarının çözülmesi için bir Vikimaraton yapılması planlanıyor. Pera Müzesi, eserler hakkında internetten ulaşılamayan bazı kaynakları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi’nde (Tepebaşı’nda Pera Müzesi’ne 1 dk. yürüme mesafesinde) bulmanın mümkün olduğu ancak dışarıya ödünç kitap verilemediği bilgisini paylaştı. Bu sebeple, kaynakların proje dahilindeki maddelerin geliştirilmesinde kullanılması için vikipedistleri bir vikimaraton etkinliği kapsamında misafir etmeyi teklif etti.

Katılabilecek deneyimli vikipedistler ile kütüphanede buluşup maddelere son halini vermek üzere ikinci bir çalışma yapacağız. Cumartesi sabah 10.30'da başlayacak olan çalışmamız akşam 17.00'ye kadar sürecektir. İstanbul'da olan her yazarımızın, ilgi duyan herkesin etkinliğe katılmasını ve maddelerin gelişimine katkıda bulunmasını istiyoruz.

Gelecek olan vikipedistlerin aşağıda bir isim listesi oluşturmasını rica ederiz. Bu sayı Pera Müzesi'ne bildirilerek gerekli düzen sağlanacaktır.

Gelecek olan vikipedistlerin taşınabilir bilgisayarlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Symbol opinion vote.svg Not: Vikimaraton kapsamında yapılacak tüm değişiklikler VikiPera İBP yarışmasındaki puanlamanın dışında tutulacaktır.

Katılımınızı bekliyoruz! Sevgiler. --Wikimedia TKG Türkiye

Katılmak için etkinlik sayfasına kaydolun!
Bu duyuru mesajı size Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye üyesi olduğunuz için gönderilmiştir.

Özür

Merhaba. Ben kullanıcı Tahtaciyik adamik. Senin izininle hesabımın açılmasını diliyorum ve aynı zamanda özür diliyorum. Yaptıklarım için özür dilerim fakat engellenme sebebi olan diğer hesapları fazla kullanmadım, Tahtaciyik adamik ile ise çeşitli vikipedi sayfaları oluşturdum. Benim tek hesabım olarak devam etmek isterim. Saygılarımla --2003:63:3C47:2482:896B:A754:58FE:93E3 21:47, 31 Ağustos 2016 (UTC)

Bu "özür" topluluktan mı dileniyor? Kuklacılık çok da önemli birşey değil, önemli olan bazı kişilerin (yukarıdaki zat gibi) sürekli ansiklopediyi kendi görüşleri doğrultusunda kullanmaya, doldurmaya, yönlendirmeye çalışması. Topluluğun düşüncesi alınmadan bu tür kişilerin geri dönmesine izin verilmesini şahsen uygun bulmam. Önce çıksın davranış kalıplarını nasıl değiştireceğini bir anlatsın. (Alışmışın değiştiğini de pek görmedik ama...) Ben de size rahatsızlık verdiğim için özür dilerim elma rendesi. --E4024 (mesaj) 13:21, 1 Eylül 2016 (UTC)

E4024, sen ingilizce vikipedi'de kuklalıkdan dolayı engellendin, yazdığın sözlerinin hepsi senin için geçerli.--87.154.179.85 13:50, 2 Eylül 2016 (UTC)

Tanımadığınız insanlara "sen" diye hitap ederek görgü ve eğitim düzeyinizi gösteriyorsunuz. Ondan kötüsü, hayata yaklaşımınızın hiç değişmediğini ve burada hep burnunuzun dikine gideceğinizi hayat tecrübemle görüyorum. Öte yandan, başka Vikipedilerde ne olup olmadığı buranın konusu değildir. Beni bir yerlerde "ricacı" olarak görürseniz yorum yaparsınız. Tekrar özürler cendere. --E4024 (mesaj) 13:58, 2 Eylül 2016 (UTC)

Beyaz liste başvurusu

Beyaz liste başvuruları nereden yapılmaktadır? Yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden sizlere teşekkür ediyor, esenlikler diliyorum. Ferhatcanbas (mesaj) 09:26, 5 Eylül 2016 (UTC)

Ragıp Önder Günay

Ragıp Önder Günay hakkında wikipedi de bir sayfa açmış bulunmaktayım. https://tr.wikipedia.org/wiki/Rag%C4%B1p_%C3%96nder_G%C3%BCnay Kaynak olarak resmi sayfada ki metni kullandım. http://www.hyp.org.tr/icerik/hyp-genel-baskani#.V86lak2LTIU . Ancak telif hakkı yaratıyor.Siz OTRS üyesiymişsiniz.Rica etsem partinin resmi e-Postasından benim adıma izin alırmısınız.Partinin E-posta hesabı hypgenelmerkez@hyp.org.tr.Yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.İyi wikiler.--Wikizeki Zeki Mert Kuku (mesaj) 11:22, 6 Eylül 2016 (UTC)

Rica ve istek

Kullanıcı:Sakhalinio, Kullanıcı:Niveles ve Kullanıcı:95.9.235.112 tarafından bu IP üzerinden kukla hesap olarak ilişkilendirilmekteyim bahsı geçen kukla hesaplarla alakam yoktur olumsuz bir durum yokken Arkadaşım Eşek ve Kıymalı Pide adıyla açtığım hesaplar kukla diye ilişkilendirilip engellenmiştir lütfen yardımcı olunuz şu anda oturum açamıyorum kullanıcı adıyla yine kukla gösterilip engellenirim endişesiyle çünkü daha önce bu Niveles denen kişi tarafından alakam olmadığı halde tarafıma mesajlar gelmiştir bilmemkimin kuklası diye vede Sakhalinio tarafındanda engel koyulmaktadır... Bu duruma çözüm bulunmasını arz eder ilgili kullanıcı 3 hesaptanda tarafımla uğraşıLmamasını arz eder kendileriyle ilgili rahatsızlığımı bilmenizi isterim sayın yetkili...--195.142.6.139 17:45, 6 Eylül 2016 (UTC)

Sökür

Merhaba. Başkal rumuzlu kullanıcı büyük olasılıkla banlanmış Sökür/Mucera'nın kuklası. Lütfen ilgilenebilir misiniz? 88.254.121.168 18:41, 6 Eylül 2016 (UTC)

VikiPera: VikiKarekod İBP (ORK-KD:ERS) projesi ödül gönderimi

Merhaba, Bahsi geçen projede ödül kazandım. Gerekli maili attım. Fakat ne mesajlara ne maillere dönüş gerçekleştirmiyorsunuz. En azından ufak bir bilgilendirme yazabilirdiniz. 20 Gün sonra yurt dışına gidiyorum ve ödüllerin teslimi konusunda gitmeden bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Zira 20 gün sonra ödülleri kendim teslim almam mümkün olmayacak. --tuğba yılmaz 10:20, 8 Eylül 2016 (UTC)

Kullanıcı Adı Değiştirme

Merhaba, kullanıcı adımı nasıl değiştirebilirim yardımcı olur musunuz? --Umitk aydin (mesaj) 18:27, 8 Eylül 2016 (UTC)

Vikipedi özgür ansiklopedisinin hızlı basamak atlama ihtirası sahibi üyesi II. Niveles hakkında.

Merhabalar gerçek insanlar hakkında eklenen gerçek bilgileri gereksiz bilgi olarak işaretleyen ve silme talebinde bulunan kullanıcı II. Niveles isimli kişinin yazıların içinde verilen kaynakları incelemeden yaptığı gereksiz değişiklikler için uyarılmasını rica ediyorum.

Beyaz liste olmak istiyorum

Beni de beyaz liste yapın lütfenn Bu imzasız yazı Kaanberkeoztrk (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kullanıcı:Zerddolus sayfam

Parolamı unuttum bu sayfaya giremiyorum Kullanıcı şimdi açtığım Zerdolus sayfasına yönlendirilebilirmi ? Sayın yetkili...--Zerdolus (mesaj) 11:26, 10 Eylül 2016 (UTC)

Merhaba Elmacenderesi. Kullanıcı:Zerddolus tarafımca 26 Eylül 2016 tarihinde vandalizm gerekçesiyle 1 hafta engellenmişti. Kullanıcı:II. Niveles bana bildirince, yukarıdaki mesajı ve Kullanıcı:Zerdolus'un 10 Eylül-28 Eylül arasında katkılarda bulunduğunu gördüm. Kullanıcıyı uygunsuz kukla kullanımı gerekçesiyle 1 hafta geçici engelledim. İki kullanıcıyı ve kukla kullanımını incelemenizi rica ediyorum, sonuca göre hareket edelim. Teşekkürler...Vikiçizer (mesaj) 20:34, 28 Eylül 2016 (UTC)
Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Yurttaş Tete 4'de Kullanıcılar detaylı şekilde bildirilmiştir. --II. Niveles (mesaj) 20:52, 28 Eylül 2016 (UTC)

Denetçi istekleri

Selamlar. Uzun zamandır bekleyen denetçi istekleri var. Uygun bir zamanınızda ilgilenebilir misiniz? İyi günler.--B.S.R.F. 💬 11:50, 24 Eylül 2016 (UTC)

Denetçi İsteği

Çizer,

Eski dostum; mesaj sayfamda belirttiğin son işlemi gerçekleştirdim, gerekeni yapabilirsin, sevgiler. --e.c. 20:41, 29 Eylül 2016 (UTC)

Teşekkür ederim, gereğini yaptım. İyi çalışmalar...Vikiçizer (mesaj) 20:55, 29 Eylül 2016 (UTC)

Kullanıcı Niveles Hakkında...

Şahıs madde eklemekle suçlamaktadır aykırılık yokken engelleme talep etmeketdir... Sorunu var gibi devamlı kukla filan demekte şahıstan rahatsızım rahat bıraksın dizginleyin yeter artık--Hercules Fernandez (mesaj) 13:03, 3 Ekim 2016 (UTC) Bende kendisinden davacıyım zırt pırt rahatsız etmektedir... Bir olumsuzluk yokken kendisi sorun yaratmaktadır....--Hercules Fernandez (mesaj) 13:07, 3 Ekim 2016 (UTC) Ben Yurttaş tete filan değilim gösterecekseniz alakam olmayan hesaplarlar beni alaşağı etmeyin ormanlar kralı aslandan itibaren bu hesaptan açılan hesaplar bana Tavşan Gaftidi kimdir benla alakası bile yok...--Hercules Fernandez (mesaj) 13:07, 3 Ekim 2016 (UTC)

Yorum Yorum Bakınız adam kendi itiraf etti Ormanlar Kralı Arslan olduğunu. Sen hesap açtıkça dava etmeye devam edeceğim. Biz ki Kadı Abdurrahman Paşa'nın torunları kurallara aykırı eden kullanıcı hesaplarının izini sürmeye ve dava etmeye devam edeceğiz. Adam kendi ağzıyla kuklayım diyor ama benle uğraşılmasın diyor var mı öyle dünya? Yok. --II. Niveles (mesaj) 13:19, 3 Ekim 2016 (UTC)

BoomVikiBoom Hakkında İtiraz

Merhaba. Vikipedi'ye katkıda bulunmak için 2 adet hesap açtım. Bu yedek olan, BoomVikiBoom ise asıl hesabımdı. Yaklaşık 8 gün önce hiç bilmediğim kukla hesap konusunda engel yemişim. Hesabıma girdiğimde neden yediğimin veya hatamın ne olduğu yok veya ben acemi olduğum için göremedim. İsmimin geçtiği sayfaları öğrenince cidden büyük bir engel yediğimin farkına vardım. Vikipedi'ye bile ayda yılda 1 giriyorum, girdiğim zaman ise katkıda bulunuyorum. Örnek olarak BoomVikiBoom hesabım ile açtığım Battlefield 1 Video Oyunu sayfasına bakabilirisiniz. Denetlemenin Vikiçizer tarafından sizin yaptığınızı öğrendim. Lütfen bana bilgi verebilir misiniz?

Vak vak vak

"WP:Duck" bizde geçerli değil mi? 195.142.6.60 Yurttaş Tete'nin misyonunu aynen devam ettiriyor: Yarın ölecekmişiz gibi aceleyle Türkçesi bozuk ("Avustralya'da ölmüş cenazesi ülkesi İngiltere'ye getirilerek Londra'da bulunan Highgate Mezarlığı'nda icra olundu") maddeler açmak, bunların KD olup olmadığına önem vermemek, bu aceleyle özel isimleri vb yanlış yazmak ve link verilmesi gibi ayrıntıları (yani afedersiniz "kıçını temizlemeyi") başkalarına bırakmak (Barselona-Barcelona gibi), metinlere özgün ifadeler doldurmak ("başarılı bir çalışma yapmıştır", kendisinin Vikipedideki varlığı gibi), kaynak onun söylediğini söylemese de kim bakacak diye kendi görüşüne başka şeyi ifade eden metinleri kaynak göstermek, kuklacılığından utanma duymadan tartışmalara girmek, "nasılsa ben yarın yine dönerim, kimse beni durduramaz" yaklaşımıyla 5-6 önceki eski kukla adıyla kendi açtığı maddelere 3-4 yeni kukla adıyla, o da olmadı bilinen IP'leriyle katkıda bulunmaya devam etmek (yani "bir yerimde değilsiniz" demek istiyor, ben yazmaya utanırım) vd vd vd. Sadece Sema Peyman maddesinde bunların birkaçını görebilirsiniz. Ha, bir de kendi kafasındaki kavramlara İngilizce kaynaklar göstererek Türkçede başka anlamda kullanılan kelimeleri kendi "skor yapma" kaygısıyla çeviri maddelerine başlık yapmak, o artık "palabras mayores" (daha büyük konu), sonra belki açarım, var. Neyse, bu ördeğin her görüldüğü yerde kesilip suyuna çorba veya pilav yapılması caizdir. Denetçi olan olmayan Hizmetlilerimiz bu konulara önem vermelidir. (Vaktiniz yoksa duck engelleme yetkisini bana verin. Yanılırsam geri alırsınız. :) --E4024 (mesaj) 09:23, 7 Kasım 2016 (UTC)

Kukla

Selamlar. Birkaç kukla engellenmesi yapılmış ama kim kimin kuklasıdır ne zarar vermişlerdir gibi bilgiler mevcut değil. Vikipedi:Kukla politikası "yöneticiler bu politikanın ihlali için kullanılan herhangi bir kukla hesabı zamansız engellerler ve ana hesabı da takdirlerine göre engelleyebilirler" diyor mesela. Kukla hesabı olan ana hesaplar hangileri? Bu gibi bilgiler ilgili sayfalara iliştirilirse daha sağlıklı olacağını düşünüyorum herkes için. Kullanıcı:Adem20'nin zararlı değişikliklerine rastladığımı söyleyemem şahsen açıkçası (olayın arka yüzünü bilmiyorum elbette, bunun için attım bu mesajı da :) İyi geceler.--RapsarEfendim? 20:49, 11 Kasım 2016 (UTC)

Selamlar,

Yaptığım denetlemede YenilenebilirAdam ve Adem20'nin IP adreslerinin belirli aralıklarla çakıştığını gözlemledim. Virtual Private Network (VPN) kullanımı da mevcut değil. Hangisi hangisinin kuklasi bilmiyoruz ama aralarında bir bağ olduğu teknik olarak kesin. Sevgiler. --e.c. 22:09, 11 Kasım 2016 (UTC)

'ith all due respect, hem tarz hem katkı alanı hem de zarar verme bakımından ikisinin aynı kullanıcı tarafından kullandığını kesinlikle düşünmüyorum. Çok usta ve buraya çok hakim bir kişi olması lazım eğer öyleyse. Benim gözlemlediğim Adem20, hemen hemen hiç tartışmaya girmeyen, sürekli olarak futbolcu ve yerleşim birimi maddesi açan bir kullanıcı. Diğeri ise -adından da anlaşılabileceği gibi- enerji üzerine katkılar yapan, arada kayda değer olmayan maddeler açan, son dönemlerinde aşırı alıngan ve saldırgan tavırlar sergilediğini düşündüğüm bir kullanıcı. E4024 ile Tapfereritter kullanıcıları de IP'leri çakışıyor diye aylarca engelli kalmış, daha sonrasında şak diye, ne bir açıklama yapılarak ne de bir pardon denerek engelleri kalkmıştı. Benim IP'min de bir vandalla çakıştığından bahsedilmişti bir süre önce. Kaldı ki Adem20 ile diğeri aynı kişi tarafından yönetilseler dahi -dediğim gibi ben bu ihtimali %0 olarak görüyorum, %1 dahi değil- Vikipedi:Kukla sayfasında belirtilen şuradaki herhangi bir şeyi yaptığına da şahit olmadım. IP çakışması dışında herhangi bir benzer faaliyet olduğunu gösterirsen yanılmışım derim. Ama sırf IP çakıştı diye çok yararlı bir kullanıcıyı kaybetmemize tepkisiz kalamam. İyi geceler, iyi çalışmalar.--RapsarEfendim? 22:38, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Adem20 adlı kullanıcının kuklacılık ile engellenmesi gerçekten çok şaşırttı beni. Madde açma makinesi olarak tarif edebileceğim, soğuk kanlı ve nazik bir kullanıcı olarak biliyordum. Ama YenilenebilirAdam için aynı görüşte olduğumu söyleyemeyeceğim. Troll faaliyetleri ile birçok kullanıcı da dahil beni bile bezdirmişti. Adem20'nin bu kullanıcı ile bir ilgisi olmamasını temenni ediyorum. --Maurice Flesier message 22:48, 11 Kasım 2016 (UTC)
@Maurice Flesier, @Rapsar, teknik sonuçta sadece 1, 2, 5 çakışma değil, farklı zamanlarda 38 çakışma mevcut. Belirttiğiniz kullanıcılar zaten şu an bu yazılanları mutlaka okuyorlardır. Geçmişte de olduğu gibi benimle elektronik posta yolu ile iletişime geçerek durumlarını izah edebilirler, çakışma süreçlerinde IP adresinin solo kullanımında gerçekleştirilen vandalizmler mevcut, engellerin ana sebebi bu vandalizmlerdir. --e.c. 23:08, 11 Kasım 2016 (UTC)
Selamlar, Kullanıcı:Mustafa0202 iyi izleyin, kim veya kimlerle üslup benzerliği olduğu buradan sezilebiliyor. Aralarında tartışmalar bulunan kullanıcılar kendilerinin sık sık takip edildiklerini bildikleri için yeni hesaplar açarak dikkat çekmemeyi amaçlıyo olabilir. Açık konuşmuyorum, denetçi isteği sayfası da açmayacağım, isim de vermeyeceğim. Fakat daha önce bu tür rahatsızlıklarımda haklı çıktım. Sadece IP denetçiliği buraya yeterli olmuyor, burada sıkça vakit harcayan kullanıcıların izlenimleri daha fazla dikkate alınmalı. Görüşmek üzere.--Kingbjelica (mesaj) 08:42, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Daha önce bahsettiğim gibi E4024 ile diğer kullanıcı da defalarca çakışmış, ikisinin aynı firmada çalıştığı anlaşılmıştı. Bir ev içerisinde dahi IP çakışması yaşanabilir. "O zaman belirtin" deseniz dahi her kullanıcı bundan haberdar olmayabilir, dahası aynı ağ üzerinden birbirinin Vikipedi kullanıcısı olmayanlar da Vikipedi'ye erişebilir. Benim ağımdan bağlanan birisi, benle hiçbir bağlantısı olmadığı takdirde yarın anonim olarak vandalizm yaparsa ben de mi engelleneceğim mesela? Kingbjelica'nın son cümlesi önemli. Lütfen "neredeyse kesin" olmadan kukla damgası yapıştırarak faydalı kullanıcıların buraya katkı vermesini engellemeyelim. Ayrıca üstte politikadan bir alıntı yaptım. Eğer gerçekten kuklası varsa Adem20'nin -ki en eski hesap o hesap, dolayısıyla bu arkadaş kukla ustası-, bu hesap herhangi bir vandalizm olayına karışmadığından engel gerektirecek bir durum olduğunu da düşünmüyorum. Doğru olanın en kısa sürede yapılmasını temenni ederim.--RapsarEfendim? 09:50, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Ayrıca bir bürokrat olarak, burada Kullanıcı:Eldarion tarafından yapılan çok açık ve net kişisel saldırı (yorum dahi değil, direkt saldırı bu) amaçlı ifade için bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu bakış açısıyla yapılan hareketler buraya fayda değil, zarar sağlar.--RapsarEfendim? 09:59, 12 Kasım 2016 (UTC)
Kullanıcı:Rapsar'ın benim kullanıcı sayfama bağlantı verme sebebini anlayamadım, troll beslemek gibi huylarım olmadığını kendisi gayet iyi biliyordur. Eldarion 10:59, 12 Kasım 2016 (UTC)
Haberdar olun, konu sizin yaptığınız kişisel saldırıyla alakalı çünkü. Burada trolün ("Vikipedi'ye katkı sağlayan kullanıcıların, hizmetlilerin ve program geliştiricilerin katkı sağlamasını 'kasten ve maksatlı' olarak engellemeye çalışan kullanıcı") kim olduğunu da bilmek isteriz ayrıca. On binlerce katkısı olan, yüzlerce madde açan kullanıcılar arasından hangisi yahut hangileri troldür? Bu da ek bir kişisel saldırıdır Elmacenderesi. Sorumluluğunu yerine getirmeni rica ediyorum.--RapsarEfendim? 11:02, 12 Kasım 2016 (UTC)
Mesnetsiz iddialar ile yersiz eleştirmek, doğrudan trollük tanımlarından biridir. Burayı okuyabilirsiniz. Eldarion 11:51, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Kullanıcı:Adem20'nin kukla faaliyetleri sürdürdüğüne şahidim. Elhamdülillah her zamanki gibi hızlı sil etiketi işlemlerini sürdürürken her daim saçma sapan maddeler açan kişilere denk geliyorduk. Ne hikmetse Adem20 bu saçma sapan sayfalara saniye yetişiyordu bir gün dahi şaşmadı. Her gün 30-40 etiket basan ben günde 3-5 etiketi geçmeyen Adem20'nin bu saçma sayfalara tünd bir şekilde etiketi basıyordu. Buda bende trollük faaileyetlerinde bulunduğu şüphesini uyandırıyordu. Allah taksiratını affetsin büyük ama şübhedar bir kişiliği vardı ancak jerfbin ve müteyakkız denetçilerimizin elinden kaçamadı. --II. Niveles (mesaj) 21:55, 12 Kasım 2016 (UTC)

Yorum Yorum "Mesnetsiz iddia" lafını çok duyuyoruz bu ara. "Mesnetli" iddianın yönergesi nerede yada bunun ayrımı neye göre bilmek isteriz. Bir konu hakkında eleştiri alındığında mesnetsiz oluyor olabilir mesela. Aynı oranda troll suçlaması da yapılabilir. Tecrübeli kullanıcılara link fırlatma yöntemiyle troll benzetmesi anca bu durumlarda yapılır zira. Çünkü aynı cümle kalıpları kullanılarak yanıt veriliyor ve karşıdakinin de bir insan ve Vikipedist olduğu unutuluyor. Hatta yeri geldiğinde kullanıcılara dolaylı hedef göstererek sıfatlandırma dahi yapılabiliyor. Bunların olmaması gerek. Olursa kışkırtma veya kişisel tartışmaya dönüşüp haklı olma hırsı şekline dönüşebiliyor. Hatırlatmak istedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:33, 14 Kasım 2016 (UTC)

Herkese selamlar, @Rapsar, @Maurice Flesier, öncelikle Adem20 olayına değineceğim; denetçilik konusunda burada ön tarafta görünmese de vakıf tarafında ciddi bir işleyiş içerisindeyim, denetçilik hukuki bir sorumluluk demek, denetçi yetkilerindeki sorumlulukta dikkat en önemli mevzu! Bir denetçi kafasına göre denetleme yapamadığı gibi; denetlemenin kriterlerini de yerine getirmek zorundadır. Son Değişikliklerde dolanırken karşılaştığınız bir vandal hiç beklemediğiniz bir kullanıcı çıkabiliyor. Özellikle ben kanıt olması hasebi ile kritik değerlendirmeleri globalden denetçi arkadaşlara da soru ve görüşlerle danışarak sonuçlandırmaya çalışıyorum. Çünkü denetçi arayüzü sadece IP değerlendirmesi yapmıyor, daha fazlasını burada açıklayamam. Bu nedenle farkındaysanız tartışmalara fazla katılmamaya, yorum yapmamaya gayret gösteriyorum, çünkü hiç hesapta yokken hepiniz için tesadüfen denk geleceğiniz bir IP çakışması değerlendirme sürecini tarafsız şekilde değerlendirebilmeliyim. Güven ruh gibidir, bedenden çıkarsa asla geri gelmez! Ben bir öğretici olarak siyasi bir görüşe ya da benzeri bir ideolojik yakınlaşmaya sahip değilim. Gerçek hayatta da insanları kırmamaya ve nazik olmaya özen gösteren bir insanım. Kimsenin engellenmesinden ya da buradan uzaklaştrılmasından yana da değilim, çünkü bu ansiklopediyi beyin mesaisi harcayarak bu hale getirdik, bu mesai para mefhumunun olmadığı ve ideallerimizi, hayallerimizi yansıttığımız bir ağaç evine dönüştü. Hani her çocuğun hayalinde olur ya! Ben vakfa gelen elektronik postalardan bunu anlayabiliyorum, her bölgeden öğretmenler, akademisyenler, sanatçılar bizlere teşekkür postaları gönderiyor, bunun kadar kutsal daha başka pek az şey vardır! @Eldarion'a gelelim, kendisi buradaki en eski arkadaşlarımdan birisi, topluluk; denetçi arayüzüne ulaşabilmesi ve adaletli şekilde denetim yapabilmesi için kendisine sorumluluk yüklemiş, benim buradaki şahitliğimin de önemi yok (çünkü umursamayanlar çıkacaktır), denetçi yetkilerini yüksek bir dikkat ve kurallara uygun şekilde kullandığını Vakıf görevlileri ile bağlantıya geçerek teyid edebilirsiniz. (Vakıf görevlileri ile iletişim için ben de yardımcı olabilirim.) İç görevlerde dikkatli olan bir sorumlunun bu şekilde cümleler kullanması çok yanlış, kendisini daha dikkatli ve uyumlu olmaya çağırıyorum. Belirli bir eğitim almış, ansiklopedi yazacak kadar kendini geliştirmiş insanların burada ilginç, kafa karıştırıcı, ayrıştırıcı hareketlerden uzak kalması gerekiyor. Bir uyarı da @II. Niveles'e gelsin; yukarıdaki cümlemde de kullandığım gibi, ayrıştırıcı mesajlardan uzak durmalıyız, kullanıcılara gönderdiğiniz iletiler bunun kanıtı, bunu benim söylememe de gerek yok aslında siz kendiniz de biliyorsunuz, kullandığınız sözcükleri normal hayatta kullanmadığımızı hepimiz biliyoruz, birbirimizi farklılaştırmadan daha dikkatli olalım ve burayı geliştirmek için çabalayalım. Hepinize saygılarımı sunuyorum. --e.c. 19:57, 14 Kasım 2016 (UTC)
Teşekkürler yorum için de ben Adem20'nin diğer kullanıcıyla kukla faaliyetlerine dair tatmin edici bir yanıt alamadım. Nerede, hangi faaliyetleri kuklacılık olarak nitelendirildi? Hizmetli takdiriyle engellenebileceği söylenen ana hesap, hangi gerekçeyle engellendi? Bu kullanıcının ana hesabı (kukla olduğunu varsayarsak) ne gibi bir zararlı değişiklik yapmış da engellenmiş? Kukla olduğu söylenen hesap, nerede ana hesabı destekleyici ve arka çıkıcı faaliyetlerde bulunmuş? Ben bunların cevaplarını duymak istiyorum, denetçiliğin ne kadar zor olduğunu, bizim burada ne amaçla bulunduğumuzu değil. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 20:07, 14 Kasım 2016 (UTC)
Sanırım yazdıklarım açık değil? İlk mesajımda da belirttim; gün içerisinde hesap kapatılıp IP numarası ile vandal değişiklikler yapılıyor, sadece IP çakışması değil, bilgisayar, tarayıcı bilgileri de tutuyor. Anlamadığım nokta nedir biliyor musunuz? Burada son değişikliklerde kullanıcı sayfaları olmadık hakaretlere uğruyor, biz de elimizi taşın altına sokup saatlerimizi harcayıp kılı kırk yapıp araştırma yapıyoruz, üstüne hala ben tatmin olmadım cevapları alıyorum, engeli mi açayım bunu mu istiyorsun? İstediğin bu mu? --e.c. 20:21, 14 Kasım 2016 (UTC)
Benim burada istediğim "net" bir davranışsal iz. Aşağıdaki kullanıcı da aynı dertten muzdaripti mesela. Benim istediğim yalnızca budur. Siz denetçi olmayı, o sorumluluğu almayı "kendiniz istediniz". Buna kimse sizi zorlamadı. O sorumluluğu aldıysanız ve topluluğumuz da sizi layık gördüyse hem bu görevi elinizden geldiğince, en iyi şekilde sürdürmek hem de gerekli/kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde soruları yanıtlamak durumundasınız. Bunları yapamıyorsanız, yapmıyorsanız veya yapmak istemiyorsanız bu sorumluluklarınızdan vazgeçebilirsiniz. Benzer şekilde ben de devriyeyim ve devriyelerin de sorumluluğu vandalizmle mücadeledir. Bu sorumluluğu almak istemeyenler (örnekse E4024), beyaz listede katkılarına devam edebilir -ki kendisi rahatlıkla devriye olabilecek kapasitededir. Tekrar söylüyorum, benim ve yukarıdaki kullanıcıların istediği tek şey, daha önce defalarca yaşandığı gibi hatalı engellemeler yapılmaması, faydalı katkıları olan hesapların kuklacılık iddiasıyla engellenmemesi. Burada not düşmem gerekiyor, bu engelin kesinlikle kötü niyetle veya kullanıcıya yönelik verildiğini düşünmüyorum ve öyle bir şey ima etmiyorum. Ben yalnızca böyle faydalı bir kullanıcıyı kaybetmememiz gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla--RapsarEfendim? 20:50, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • 2 kullanıcı hakkında da fazla bilgim yok, arada izleme listemde karşıma çıkıyorlar. Katkı alanlarını sorsanız bilmem. 2 kullanıcı birbirinin kuklası mıdır? Emin değilim. Tek söyleyebileceğim bu topluluk daha önce de hatalı denetlemelere şahit oldu. Haklarında açılmış herhangi bir denetçi isteği ya da kukla şüphelisi davası açılmadan pat diye enegllenen kullanıcılar oldu, malum. İnternete bir girip de ne olduğunu anlayamadan kukla damgası yemiş ve süresiz engellenmiş, 4 ay sonra kukla değil denerek engeli kaldırılmış biri olarak hatalı denetlemelerin canlı şahidi olduğumu söyleyebilirim. Zaman zaman hiç alakam olmayan kişilerle IP çakışması yaşadığım için günlerce engele takıldığımı Vikiçizer çok iyi bilir. Uzun sözün kısası: Denetleme mekanizması her zaman hatasız değil. Bu sizin için de geçerli olabilir. --Turgut46 20:37, 14 Kasım 2016 (UTC)
Buyrun arkadaşlarınızın engellerini kaldırdım, lütfen başka bir denetçi değerlendirsin, vandalizmlerde köy çeşmesine gidip ağlamayın ama, iyi çalışmalar. --e.c. 20:46, 14 Kasım 2016 (UTC)
Başkanım Kullanıcı:Fenerbahçeli90'ye bakın. Aynı Adem20 ABD şehir maddeleri açıyor. Adam engellendikten sonrada başka hesap açması kuklacılık sayılmaz mı? Sübanallah baskıya gelip kararınızdan caymayın. --II. Niveles (mesaj) 20:49, 14 Kasım 2016 (UTC)
Niye böyle bir yanıt veriliyor da tatminkâr bir açıklama yapılmıyor? Üstte bahsettim, lütfen "sorumluluğunuzu" yerine getirin. Sizi o sorumluluğu yapmanız için seçti bu topluluk, bu şekilde hareket etmeniz için değil. Belki de kuklası, belki de zarar veriyor ve ben (biz) görmedim (görmedik). Bunu istiyorum sadece. Deyin ki "şu arkadaş şurada zararlı faaliyette bulundu" ben de tebrik edeyim böyle gizli bir vandaldan kurtulduk diye sizi. Ama bunu yapmak yerine engelleri kaldırıyorsunuz. Bakın engel delme amaçlı kukla budur. Kanıtlar belli zaten, çok net. Ama Adem20 ile diğer kullanıcı arasında "benim görebildiğim" "davranışsal" biz iz yok. IP çakışmış diyorsanız çakışmış, bunun üzerine diyecek bir laf da yok. Sizden ricam, bu ikisinin aynı kişi tarafından oluşturulan hesap olduğuna inanıyorsanız buna dair birkaç değişiklik sunmanız.--RapsarEfendim? 21:07, 14 Kasım 2016 (UTC)

7 aydır bekleyen denetçi talebi

Selamın Aleyküm başkanım. Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Badursun davası 19 Nisan 2016 tarihinden bu yana beklemektedir. Elbette sizinde işiniz gücünüz uğraşacak mes eleleriniz vardır. O sebeple boş bir vakitte göz atmanızı davayı sonuçlardırmanızı talep ediyorum. Son olarak Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Ylzclb ve Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Arslankral2 davaları da aylardır karar beklemekte. Saygılar. --II. Niveles (mesaj) 21:43, 12 Kasım 2016 (UTC)

İkinci husus

Kullanıcı:Buqrakral 12 Ekim 2016 tarihinde 1 hafta engellenmiştir. Ancak kullanıcı 13 Ekim 2016 tarihinde yani engelinin 1. gününde Kullanıcı:Bugrakekec hesabında bir değişiklik yaparak engel süresini delmiştir. 13 Ekim 2016 tarihinde yapılan bir değişiklik engelden 1 gün sonra.

Bu durumu Kullanıcı:Vikiçizer'e bildirdim oda beni size yönlendirdi bu mes eleyi de bildiriyorum. --II. Niveles (mesaj) 21:47, 12 Kasım 2016 (UTC)

6 denetçi davası beklemektedir

Eğer vaktiniz olursa davaları değerlendirmenizi talep ediyorum. Ayrıca tekrardan değerlendirmeye alınacak azanın da davası açılmış, tartışılmış ve itiraf gelmiştir. Topluluk tarafından Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Adem20 2 davasında gerekli son sözü söylemeniz beklenmektedir. Saygılarımla. --II. Niveles 18:29, 24 Kasım 2016 (UTC)

Bir merak

Kullanıcı:Ge.diddy Yurttaş Tete'nin mutad davranış kalıpları çerçevesinde, "ölenin cesedi soğumadan maddesini yapma" (veya değiştirme, Erdal Tosun örneği), ayrıca kendisi hakkında yeni bir kukla davası açılır açılmaz -muhtemelen önceden açıp şifrelerini defterine not ettiği- birçok başka kullanıcı isminden birine atladığını biliyoruz. Bunu dedikten sonra, anılan kullanıcının katkılarına bakarken, açtığı çok spesifik EDTA maddesi dikkatimi çekti. Burada Levent adlı başka bir kuklacı ustası ile çakılıyor. (Madde geçmişinde yine tipik kırmızı kullacılardan biri daha ve bazı IP'ler var. Burası parantez, önemli değil.) Hayatta adını duymadığım bir şeyin maddesindeki bu çakışmalar ilgimi çekti. Acaba aramızda dolaşan iyi saatte olsunlar konusu sandığımdan daha karmaşık olabilir mi? Ne dersiniz? Cevap vermezseniz anlarım, koca bürokrat bana vakit ayıramayabilir, normal. (Şakalarıma gücenmediğinizi umuyorum. :) Selam ve en iyi dileklerimle. --E4024 (mesaj) 09:29, 30 Kasım 2016 (UTC)

Başka bir merak

Selam. Kullanıcı:Dominator1453 sizin kukla olduğunu saptamanız üzerine @Vikiçizer tarafından engellendi. Zaten kendisinin kukla olabileceği şüphesi de Vikiçizer tarafından dile getirilmişti. Dikkatimi çeken birşey, bu hesap "kimin kuklası"? Engellenen hesabın üzerine kimin kuklası olduğunun not edilmesi gerekmiyor mu? Vaktiniz olunca yazarsanız sevinirim. Teşekkürler. --E4024 (mesaj) 07:50, 5 Aralık 2016 (UTC)

VİKİSOSYALİZM (Ahmet Turhan)

Vikisosyalizm'de önceden kukla yapımcısı olarak bilinen LEVENT'in hesabı da bulunmaktadır. Levent'in kukla yapımcısı olduğunu bilerek neden orada hesap açtı bu ahmet turhan?--HKN DRN MesajKatkılar 19:02, 17 Aralık 2016 (UTC)

Erasmus'a teklif (Levent'ten)(Hem de 2014'te):

(Merhaba'ya tıklayın, bulursunuz.)

Cevap Cevap Her yere aynı mesajı yazmamak adına, yukarıdaki ifadelere yanıt şurada, kendi mesaj sayfamdadır. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:11, 17 Aralık 2016 (UTC)
Şöyle diyelim: Kullanıcı mesaj:Ahmet Turhan--HKN DRN MesajKatkılar 09:09, 18 Aralık 2016 (UTC)

Bekleyen denetçi isteği

Merhaba Elmacenderesi, şurada bekleyen bir istek mevcut. Denetlemenizi rica ederim. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:14, 20 Aralık 2016 (UTC)

Beyaz liste kullanıcı

Merhaba Elmacenderesi, hesabım engellenmeden önce beyaz liste kullanıcısıydım. Vikipedi'deki arkadaşların yükünü hafifletmek ve daha hızlı ilerleme sağlamamız adına bu yetkiyi kim geri verebilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler. -Dominator1453 (mesaj) 08:27, 3 Ocak 2017 (UTC)

Wi dont niid no ecukaşin

Elma selamlar, bu aşırı ultra süper cover sana gelsin :) Kendine iyi bak. --bermanya 20:27, 2 Şubat 2017 (UTC)

Yüksel Selek maddesinin silinmesi

Merhaba, Yaratmış olduğum Yüksel Selek maddesini "kayda değer konu" olmadığı gerekçesiyle silmişsiniz. Yüksel Selek Türkiye'de sivil toplum alanında çok iyi tanınan, Yurttaş Girişimi, Sivil Koordinasyon, KADAV gibi oluşumları kurmuş, Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlk Kampanyasını düzenlemiş, bir siyasi partinin liderliğini yapmış, ayrıca geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin en büyük yayınevlerinden biri olan İletişim Yayınları tarafından otobiyografisi yayınlanmış önemli bir kişidir. Kitabının linki http://www.iletisim.com.tr/kitap/ozgurlugun-pesinde/9393#.WJeU2zuLQ2w Kararınızı gözden geçirmenizi ve düzeltmenizi diliyorum. Madde kaynaklar verilerek geliştirilebilirdi, ama kayda değer olmayan konu kanaatinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Daha fazla bilgi isterseniz yazabilirsiniz. Teşekkürler. Ümit Şahin

Bayram Ali Öztürk sayfası

Merhaba, açmış olduğum sayfayı SAS'a bile taşıma gereksinimi duymadan silmişsiniz. Bağımsız kaynaklarca kaynaklandırılmış bir sayfayı pat diye silmek doğru bir tutum mu? Timurtaş Uçar'ın sayfası açık iken Öztürk'ün sayfasını silmek hangi kritere uygundur denebilir. Ayrıca ölümü Ergenekon, FETÖ ile ilişkilendirilmiş. Pek çok bağımsız kaynağa mevzubahis olmuş. Ölümü hayatından bir kesittir. Tek bir olay üzerinden kayda değer olamaz deyip silinemez çünkü kayda değerlik kıstaslarında bir kaç olay olması gerekir diye bir şeyden bahsetmiyor. Ayrıca bir tek suikastı gerçekleştirdi diye sayfası açılan Gavrilo Princip'in sayfası bu sayfa için de emsaldir. Lütfen sayfanın silme işlemini geri alınız. İstiyorsanız SAS'a taşırsınız. Hizmetli ve bürokrat olmak demek kesin ve keskin kararlar alabilirim demek değildir. Saygılar. --Nushirevan11 ☾★ 14:03, 27 Şubat 2017 (UTC)

Sign up for the new Wikipedia Library User Group!

Hello TWL coordinators! After much contemplation and planning, The Wikipedia Library has decided to move forward its longtime desire of bringing together Wikipedians and librarians by creating an user group. The user group is yet to be recognized by the Affiliations Committee, but you are welcome to sign up as a member by adding your name in the user group meta page. Once you do that, please join the discussion in deciding the user group name, logo, and organizers. You can even volunteer to lead the group! And of course please don't forget to invite your community and friends! The user group intends to,

Wikimedia and Libraries User Group logo.svg
 • provide guidance for Wikimedians engaging with libraries, and libraries engaging with Wikimedia,
 • provide a venue for the exchange of ideas around collaborations and opportunities for Wikimedia and libraries,
 • work with libraries and library information schools promoting the use of Wikipedia in their curriculum, and
 • reach out to libraries that could potentially engage with Wikimedia.

Join us and help spread the news! Thank you, AVasanth (WMF) via, MediaWiki message delivery (mesaj) 20:03, 17 Mart 2017 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library global coordinators list.

Hata Düzeltme

Merhaba denetçi isteğinde bulunurken, yanlışlıkla şu sayfayı değiştirdim, tümünü geri alabilir misiniz? Sayfayı eski hale nasıl getirebiliriz? Geri alma yazısını göremedim orada. Kusura bakmayın. Neribij (mesaj) 11:58, 27 Mart 2017 (UTC)

Fikir

Merhaba! Boş bir zamanınızda fikirlerinizi alabilir miyiz? Teşekkürler! chansey Mesaj 20:41, 13 Nisan 2017 (UTC)

Kayda Değer Bulunmaması

Az önce Aslı Şafak maddesini sildiniz. içini düzeneleme ya da başka bir uyarıda bulunabilirdiniz fakat kayda değer bulmamak çok acımasız karar. Metin ve içerik uygun olmayabilir uyarabilirsiniz ama ekonomi camiasında önemli bir kişi hakkında maddeyi kayda değer bulmamak çok doğru bulmuyorum. Ekonomi camiasında önemli devlet toplantılarına konuşmacı olarak çağrılan tedx konuşmasına 2 kez çağrılan biri için açılan maddeyi kayda değer bulmamanızdaki nedeni öğrenmeyi çok isterim. saygılar

The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library – Global Coordinators Meeting

May 31st at 4:00 PM (UTC) (9:00 AM (PST)) – You’re invited!
 • The Wikipedia Library coordinators meeting is an opportunity for TWL branch coordinators to talk about various ideas, programs, problems, and events about TWL. We will have an agenda to cover at first, followed by an unconference-style discussion.
 • This meeting is a chance for all global coordinators to have an open discussion, provide updates, share information and learnings from their branches, work on issues, and discuss successes, progress, goals, do’s and don'ts, and anything else!
 • Members from the TWL team at WMF will be there to help facilitate and answer questions. We are interested in hearing from you about what you’re working on and what’s working!

PS: The meeting happens on IRC, in the channel #wikipedia-library on Freenode. KiwiIRC reveals your IP address. Please read this meta page and apply for a cloak in advance (preferably at least a week before) if this is an issue.

For any questions or suggestions, please contact avasanth [at] wikimedia [dot] org. Thank you, AVasanth (WMF), via MediaWiki message delivery (mesaj) 21:16, 17 Mayıs 2017 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library global coordinators list.

TBA

Merhabalar Elma. İyisinizdir umarım. Ahmet Turhan adlı kullanıcının şurada yaptığı ..Tartışma sayfalarında çeşitli görüşlere taraf olduğumuz için görüşler belirtiyoruz,.. cümlesi dikkatimi çekti. Adeta itiraf niteliğinde. TBA'yı kullanıcıya hatırlatmak gerekiyor. --Maurice Flesier message 23:10, 18 Temmuz 2017 (UTC)

TBA politikası diyor ki "her madde, tüm taraflara eşit uzaklıkta olmalıdır. .. Yalnızca en popüler görüş açısı değil, yayımlanmış tüm önemli görüşler sunulmalıdır. Bu durumda bile en popüler bakış açısının ya da orta yol bir görüşün doğru olduğuna dair bir açıklama yapılmamalıdır. .. Adı üzerinde tarafsız bakış açısı da nihayetinde bir bakış açısıdır, kesinlikle bakış açılarının yok edilmesi ya da farklı bakış açılarından sözedilmemesi anlamına gelmez.
Maddenin içindeki olgular tartışma sayfalarında yapılır. Tartışma sayfalarındaki görüşler kullanıcıların görüşlerini barındırır. Düşünen varlıklarsak tartışma sayfalarında kendimize özgü konuyla ilgili taraflara dair görüşler olmayacaksa ne olacak? Örneğin 2017 İdlib kimyasal saldırısı maddesi buna bir örnek. Maddede o maddeye özgü tüm tarafların iddialarına yer verilir, verilmelidir, tartışma sayfaları da bunların konuşulduğu yerdir, görüşlerin baskılandığı yerler değil. Nitekim bununla birlikte oluşturulan kaynaklar da maddedeki tarafları belirleyen eserleri tanımlar. Dolayısıyla "tarafsız" demek "kaynaksız" gibi bir anlama tekabül etmez, tüm tarafların görüşlerini barındırmasına tekabül eder. --Ahmet Turhan (mesaj) 03:30, 19 Temmuz 2017 (UTC)

The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library – Global Coordinators Meeting

July 31st at 4:00 PM (UTC) (9:00 AM (PST)) – You’re invited!
 • The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting is a bi-monthly meeting held to improve communication and collaboration amongst all global coordinators and the TWL team.
 • In this meeting it'd be great if you can present us with what happened in your branches in the past two months. That'll be our first agenda. And then we'll follow the set agenda like the previous meeting which will be shared with you during the session.
 • As always members from the TWL team at WMF will be there to help facilitate and answer questions. We are interested in hearing from you about what you’re working on and what’s working!

PS: The meeting happens on IRC, in the channel #wikipedia-library on Freenode. KiwiIRC reveals your IP address. Please read this meta page and apply for a cloak in advance (preferably at least a week before) if this is an issue.

For any questions or suggestions, please contact avasanth [at] wikimedia [dot] org. Thank you, AVasanth (WMF), via MediaWiki message delivery (mesaj) 02:47, 21 Temmuz 2017 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library global coordinators list.

Kukla olarak düşünülmem

Merhaba

Kukla olmadığım halde beni kukla diye gösterenler oldu. Siz en son inceleyecem ve sonucu açıklayacam demiştiniz. Sizin sonucu açıklamanızı bekliyorum. Çünkü ben kukla olarak Vikipedia sitesinde anılmak istemiyorum.Artık bir sonuca varın lütfen.--Hile19 09:30, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Mutlutopuz davası

İyi günler Elmacenderesi, Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Mutlutopuz davasını sonuçlandırmadan neden kapattınız? OmerFarukDemir, AlperenTr adlı kullanıcıyla bağlantısı olduğunu itiraf etti ama Mutlutopuz ile ilgili bir şey demedi. İkisinin de kayda değer olmayan bir maddeyle bağlantısı var diye kimseyi kukla diye suçlayamayız. Belli bir popülaritesi olan kişilerin biyografileri kayda değer olduğu zannedilerek farklı kişiler tarafından eklenebilir. Bu onların arasında bir bağlantı olduğunu göstermez. Herhangi bir madde açıp 4 dile çeviren ve interwiki bağlantısı ekleyip başka projelerde de var olduğunu gösteren Mutlutopuz nerede, daha interwiki bağlantısı eklemeyi bile bilmeyen, defalarca uyarmama rağmen hâlâ aynı yanlışa devam eden ve sayısız interwikisiz madde açan OmerFarukDemir nerede? Daha bunun gibi pek çok şey... Lütfen kullanıcılar arasında denetleme yapın. Gerekirse metadan böyle bir istekte bulunalım ama benim kanaatim iki kullanıcının kukla olmadığı yönünde. Turgut46 08:33, 20 Eylül 2017 (UTC)

Kukla

Sayın Turgut46,

Öncelikle kullanıcılar için engel süreçlerinde yaşanabilecek aksilikleri takip ettiğiniz için sizi takdir ediyorum. Benim de kullanıcılara dair engel süreçlerinde ne kadar hassas olduğumu eminim ki biliyorsunuzdur. Bahsini geçirdiğiniz kukla durumu, o zaman da gerçekleştirdiğimiz ayrıntılı araştırmalar ile canlı kuklacılık olarak nitelenmişti. Denetçilik görevini, anlık değerlendirmeler ile değil de, genel olarak birkaç güne dayanan araştırmalar ile sonuçlandırmaktayım. Çok sorunlu durumlarda, global denetçilerden de yardım ve öneri alıyorum. Uzun yıllara dayalı denetçilik görevim nedeni ile de ay içerisinde çokça kez globalden bana danışmalar da gerçekleşmekte. Haksız engele vicdanen ben de karşıyım ve kullanıcıların e-posta yolu ile bizlere ulaşmaları durumunda gerekli incelemeleri tekrar tekrar yineliyoruz. İnceleme olasılıklarında gerçekleşen negatif durumlarda, Vikipedi'yi riske atacak durumlardan kaçınıyoruz. Bu nedenle şu an belirttiğiniz davada canlı kuklacılık kararı geçerli olacaktır. Öyle profesyonel kuklalar ile karşı karşıyayız ki, eğer yerimde olsanız hayretler içerisinde kalabilirdiniz. İlginiz için tekrar teşekkürler. --e.c. 19:08, 25 Eylül 2017 (UTC)

Elmacenderesi, vicdanen rahatsızım. Bu kullanıcının yanlışlıkla engellendiğini düşünüyorum hâlâ. Bu kullanıcı Mutlutopuz'un ücretli editörlük vakası ortaya çıkmadan önce bile katkı yapıyordu. Mutlutopuz ile gözle görülür bir ilişkisine de rastlamadım, açıktan oy vermek falan... OmerFarukDemir davada Görkem Sala adlı kişinin kendisi ile iletişime geçtiğini, ancak Sala'nın daha önce Mutlutopuz ile iletişime geçtiğini bilmediğini söyledi. Sanırım bu yüzden kukla olmuşlar. Tr Alperen17 ise OmerFarukDemir'in sınıf arkadaşı imiş. Kendisi farkında olmadan canlı kuklacılık yaptı. --Turgut46 20:20, 25 Eylül 2017 (UTC)

Bir yıldız da sizin için!

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
Kaynaklar için çok teşekkür ederim. Okumaya başladım. Bu arada dış linkleri bahsi geçen madde içinde azalttım. Söylediklerinizi harfiyen uyguluyorum. Madde şimdi daha düzenli ve iyi görünüyor. Sade ve özüne sadık kalma tavsiyeniz harika oldu. Tüm yardımınız ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim. Bu yıldız sizin için... Sevgiler. Öznur Oznurkazanci (mesaj) 18:20, 4 Ocak 2018 (UTC)

Bir yavru kedi de sizin için!

Red Kitten 01.jpg

Sizden birde ricam olacaktı. Üzerinde çalışmam için maddeler önermeniz mümkün mü? veya bir projeye yardımcı olabilirim... yeni bir yerden başlamak süper olurdu... Pragdon bana kaynakça şablonları nasıl kullanılır öğretiyor. Benim üzerinde çalışacağım madde bulmam iyi olurdu. Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Açıkcası kendim başka maddelerde yaratmak isterim ancak henüz hazır değilim. Bana üzerinde çalışacağım maddeler önerirseniz çok sevinirim. Biraz boşlukta kaldım hep aynı şeyler üzerinde çalışmaktan sıkıldım. Zaten o maddelerde yapacak veya deneyecek bir şey kalmadı. Sadece JCI Istanbul Crossroads ta kaynakça şablonlarını düzenleyebilirim ama biraz çekiniyorum bu ilk olacak şablon daha önce Pragdo'nun öğrettiği gibi düzenlememiştim. Hep gördüklerimden copy paste şeklinde gitmiştim. Bana yeni uğraşlar lazım ancak nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Yardım lütfen... Sevgiler Öznur

Oznurkazanci (mesaj) 18:57, 4 Ocak 2018 (UTC)

Bir yavru kedi de sizin için!

Red Kitten 01.jpg

JCI Istanbul Crossroads maddesinde şablon düzenleme ve düzeltmelerini bitirdim :-) Şablon uyarısı vardı... Ancak şablon uyarı yazısı nasıl kaldırılıyor bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Umarım iyi olmuştur. Bu arada Pragdon beni bir projesine dahil etti :-) Sinema üzerine harika bir proje... Bu tarz proje önerilerine açığım...Çok teşekkür ederim. Sevgiler. Öznur :-)

Oznurkazanci (mesaj) 16:39, 5 Ocak 2018 (UTC)

Meta görüş isteği

Selam EC,

Meta’da “Hedda Gabler” ismini geri almak istiyorum ama yetkili birilerinin görüşüne ihtiyaç duyuluyor. Olayı anlatayım kısaca; Kullanıcı adımı bu wiki’de Hedda Gabler yaptım ve SUL ile diğer vikilerde de az buçuk katkıda bulundum fakat aktif olmadığım dönemde SUL finalization’dan ötürü buradaki adımı Hedda Gabler~trwiki yapmışlar. Hedda Gabler adını da başkası kullanıyor gibi göstermişler ama tüm wikilerde bana ait. Fakat şifreyi hatırlamıyorum ve mail kayıtlı olmadığı için ispat da edemiyorum. Senden ricam bu konuda vereceğim bağlantıda hesabın bana ait olduğubu belirtebilir misin? Geçmişte bu adın bana ait olduğunu, bu adla katkı yaptığımı fark etmişsindir. Bağlantı adresi --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:26, 11 Ocak 2018 (UTC)

Kuaför Cengiz Maddesi Hakkında

Türkiye'ye grindcore'u getiren grup Kuaför Cengiz'dir ve underground dünyasında bir efsane olarak kabul edilir. Türünün öncüsü ve temsilcisi bir grubu neye göre siliyorsunuz? Kaynakları beğenmiyorsanız en ünlü underground grubun bile bilinen bir gazete de adının geçtiğini duyamazsınız. Çünkü underground kültüründe bu yoktur. Konudan tamamıyla uzak olduğunuzu ve grubun ne olduğu hakkında en ufak bir fikrinizin bile olmadığını düşünüyorum.

"Konunun birçok kez güvenilir ve müzisyen/gruptan bağımsız olarak yayınlanmış kaynaklarda (haber yazıları, radyo/TV programları, vb.) geçmiş olması"

"Kayda değer bir müzik stilinin veya belli bir yöre veya kentte mahalli eğlence tarzının önde gelen bir temsilcisi olmalı. Bu durumda Vikipedi'nin diğer olağan kriterlerinin, özellikle doğrulanabilirlik kriterinin karşılanması gereklidir."

"Güvenilir kaynaklar tarafından belli bir müzik türü içinde stil, teknik, repertuar veya eğitici etkisinden dolayı bahsedilmiş olması."

"Yukarıdaki listeye uyan bir müzisyen veya besteci üzerinde önemli bir müzikal etkiye sahip olmuş olması."

"Kayda değer bir müzik tarzı, geleneği veya kayda değer bir tür içinde yer alan bir ekol tarafından kullanılmış birden fazla melodi, müzik veya standartlar bestelemiş olması."

"Özgün bir tarz yaratmış olması."

"Kayda değer bir alt-kültüre yönelik yayınlarda sıkça ba hsi geçmesi."

KD olması için bir tanesini karşılaması geçerli ve bunları karşılıyor. KD şartlarını doğrudan karşılayan bir grubu "hızlı sil" yapamazsınız. --BySharky 19.20, 17 Şubat 2018 (UTC)

The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library – Global Coordinators Meeting

March 7th at 4:00 PM (UTC) (9:00 AM (PST)) – You’re invited!
 • The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting is a bi-monthly meeting held to improve communication and collaboration amongst all global coordinators and the TWL team.
 • In this meeting it'd be great if you can present us with what happened in your branches in the past two to four months. That'll be our first agenda. And then we'll follow the set agenda like the previous meeting which will be shared with you during the session.
 • As always members from the TWL team at WMF will be there to help facilitate and answer questions. We are interested in hearing from you about what you’re working on and what’s working!

PS: The publicly-logged meeting happens on IRC, in the channel #wikipedia-library on Freenode. KiwiIRC reveals your IP address. Please read this meta page and apply for a cloak in advance (preferably at least a week before) if this is an issue.

For any questions or suggestions, please contact avasanth [at] wikimedia [dot] org. Thank you, AVasanth (WMF), via --MediaWiki message delivery (mesaj) 15.04, 28 Şubat 2018 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library global coordinators list.

Talep

Merhaba. Ben Gargarapalvin olarak yaklaşık üç yıldır Vikipedi'ye katkı yapmaktayım. Gerek Türkçe olarak oluşturduğum maddeler olsun, gerek İngilizce'den çeviri yaptığım sayfalar olsun; bugüne kadar 1000'in üzerinde değişiklik yapmış ve 180'den fazla sayfa oluşturmuş bulunmaktayım. Bunun yanında Wikimedia'ya da hatrı sayılır derecede medya yükledim. Fakat uzun süredir üzerine düşündüğüm ve nihayetinde sonuca vardığım bir kararım var. Artık Vikipedi'de düzenleme yapmayı düşünmüyorum ve hesabımı silemesem de aktif olarak kullanmayacağımı bildirmek istiyorum. Bu konunun direkt muhatabı siz olmasanız bile gitmeden önce rahatsız olduğum konulardan biraz bahsetmek istiyorum. Öncelikle İngilizce ve Almanca Vikipedi'yi de kullanarak deneyimlediğimi belirterek; Türkçe Vikipedi'deki devriye ekiplerinin çıkarcı, öznel ve art niyetli davranışlar sergilediğini düşünüyorum. Özellikle son birkaç haftadır günlerce emek verip özenle oluşturduğum maddeler üzerine bazı Vikipedistler tarafından sistemli bir vandalist saldırı düzenlenmekte ve çeşitli şekillerde suistimal edilmektedir. Ortak işbirliği ve ekip çalışmasıyla daha iyi hale gelebilecek sayfalar silinmekte, Vikipedi'nin tarafsızlık ve özgürlük ilkeleri ihlal edilerek bireyci tutum ön plana çıkarılmaktadır. Bu saatten sonra benim yapabileceğim bir şey olmasa bile benden sonraki kullanıcılar adına buradaki hiyerarşik sistemin iyileştirilmesini ve görevini kötüye kullanmayacak olan insanların burada hizmet vermesini umut ediyorum. Kullanıcı mesaj:Gargarapalvin 01:12, 11 Mart 2018

#1Lib1Ref from The Wikipedia Library

1biblio1ref 1ori.svg The Wikipedia Library – #1Lib1Ref

#1Lib1Ref is happening again in May!

#1Lib1Ref, the annual campaign where librarians add references to improve Wikipedia, is coming back again this year, running from May 15th to June 5th, 2018.

 • Why twice? We heard from you a desire to run it again out of excitement, because May is not summer vacation for the southern hemisphere, and because Spanish Wikipedia's birthday also falls in May. This is a great expansion of the event and it means that there is another opportunity to make Wikipedia more factual and verifiable by leveraging the expertise of librarians around the world.
 • How does this relate to the main campaign in January? We encourage librarians, community members, and affiliates to make 1Lib1Ref their own. So whether we call this 1Lib1Ref May, 1Lib1Ref for the Southern Hemisphere, or 1Lib1Ref Strikes Back, the point is the excitement is building again, and we'd like you to be a part of it.
 • If I participated in January, do I have to do it again in May? It's entirely up to you, this is just another chance if you want to do more, or if you couldn't get around to January activities. This is a pilot for us, too, so we'll see how it goes and discuss what we learned after the May campaign.
 • How can you get involved?

Sincerely,

On behalf of The Wikipedia Library Team --MediaWiki message delivery (mesaj) 08.40, 16 Nisan 2018 (UTC)

For any questions or suggestions, please contact wikipedialibrary [at] wikimedia [dot] org.

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library global coordinators list.

The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library – Global Coordinators Meeting

May 2nd at 4:00 PM (UTC) (9:00 AM (PST)) – You’re invited!

 • The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting is a bi-monthly meeting held to improve communication and collaboration amongst all global coordinators and the TWL team.
 • In this meeting it'd be great if you can present us with what happened in your branches in the past two to four months. That'll be our first agenda. And then we'll follow the set agenda like the previous meeting which will be shared with you during the session.
 • As always members from the TWL team at WMF will be there to help facilitate and answer questions. We are interested in hearing from you about what you’re working on and what’s working!

PS: The publicly-logged meeting happens on IRC, in the channel #wikipedia-library on Freenode. KiwiIRC reveals your IP address. Please read this meta page and apply for a cloak in advance (preferably at least a week before) if this is an issue.

For any questions or suggestions, please contact avasanth [at] wikimedia [dot] org. Thank you, AVasanth (WMF), via --MediaWiki message delivery (mesaj) 15.27, 27 Nisan 2018 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library global coordinators list.

The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library – Global Coordinators Meeting

June 28th at 2:00 PM (UTC) (10:00 PM Beijing (CT), 7:30 PM (IST), 7:00 AM (PDT), more time zones) – You’re invited!

 • The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting is a bi-monthly meeting held to improve communication and collaboration amongst all global coordinators and the TWL team.
 • In this meeting it'd be great if you can present us with what happened in your branches in the past two months. That'll be our first agenda. And then we'll follow the set agenda like the previous meeting which will be shared with you during the session.
 • As always members from the TWL team at WMF will be there to help facilitate and answer questions. We are interested in hearing from you about what you’re working on and what’s working!

PS: The publicly-logged meeting happens on IRC, in the channel #wikipedia-library on Freenode. KiwiIRC reveals your IP address. Please read this meta page and apply for a cloak in advance (preferably at least a week before) if this is an issue.

For any questions or suggestions, please contact avasanth [at] wikimedia [dot] org. Thank you, Aaron, via --MediaWiki message delivery (mesaj) 15.53, 22 Haziran 2018 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library global coordinators list.

Hizmetlilik yetkilerinin geri alınmasına dair politika teklifi

Merhaba. Köy çeşmesinin politika kısmında, hizmetlilik yetkilerinin geri alınmasına dair bir politika teklifi sunuldu. Toplu olarak bu mesajı tüm hizmetlilere, ilgili tekliften haberdar olunması ve görüşlerini paylaşmaları ricasıyla atıyorum. İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 18.24, 26 Temmuz 2018 (UTC)

:)

Eski dostlar uğramış. Selamlar Citrat! --e.c. 21.35, 6 Ağustos 2018 (UTC)

Selam Elma, ne guzel sesini duymak. Ortam cok issiz, herhalde bu engel yuzunden. Kisa gelip gecerken elim degsin dedim, ugrasiyorum ayni konularla. Aynen eski sorunlar hala yasaniyor. Citrat (mesaj) 21.42, 6 Ağustos 2018 (UTC)
Biraz lafa girmiş gibi olacağım ama, sorunlar eski-yeni diye ayrılmıyor bence, hep aynı şeyleri ısrarla söyleyeceğiz sanırım :) --Ahmet Turhan (mesaj) 23.25, 6 Ağustos 2018 (UTC)

Selam verdin borclu cikacaksin ama, su degiskliklerde ifadelere bir bakabilir misin? [3] [4] [5] [6] [7] Rahatsiz edeci oteriter tutumlari var Rapsar'in. Kesinlikle kisisel algilamiyorum. Biraz inceleyince ayni tutumun kendi ile hem fikir olmayan katilimcilara yonelik devam ettigi goruluyor. [8] [9] [10] [11] [12]... Bu ornekler uzayip gidiyor (sadece son degisikliklere bakmak yetiyor). Kullanici hakli ya da haksiz olabilir (ayri bir tartisma konusu) ancak karsisindakini kucuk goren bir tutum soz konusu. Eskiden de boyle yapan katilimcilar vardi, tolere edilmiyordu ama nedense su an goz yumuluyor. Bir de senin fikrini alayim dedim. Citrat (mesaj) 00.17, 7 Ağustos 2018 (UTC)

@Citrat, borç yiğidin kamçısı :) Özel katkılardan ziyade, birazcık ben de -nazicane- tecrübe sahibi olarak yorum yapabilirim. Siz kadar keskin suçlamıyorum, Rapsar'ın iletişim kanallarının açık olduğunu bildiğim için tam zıt fikirlere sahip bile olsam üzerinden biraz vakit geçtiğinde iletişim kurabilmemizden kaynaklı konuları tartışabildiğimizi görüyorum. Mesela güncel olarak aklıma gelen Vikipedi:Seçkin madde adayları/Georgiy Koval sayfasına bakın, sizin söylediğiniz "ben bilirim" tavrına uyan sözler sarfedildi ve tartışma bu nedenle bir anda büyüdü. Alışılmış şartlarda başka maddelerin benzer sorunlarıyla ilgili "kin odaklı" aynı tarz yaklaşımlar olacağını öngörürdüm, ki biraz oldu da, ama iletişime açık bir kullanıcı olması nedeniyle sorunların aşıldığını gördüm. Zira hemen ardından gelen bu ve bu maddede benzer "kin gütmenin" olacağını varsayardık, ama bu olmadı ve @Rapsar gayet yapıcı söylemlerde bulundu. Yani ilk başta sorunlu olarak "üstten ve herşeyi bilen" edasında olmasına rağmen (hatta bizzat tartışma sayfalarındaki veya köy çeşmesindeki katkılarımı/mesajlarımı "gereksiz" gibi sıfatlarla geri almasına rağmen) iletişime açık olması nedeniyle bu durumun üstesinden gelilebileceğini düşünüyorum. Zira iletişim yapmayıp inatla gerginlik çıkarma tercihinde bulunan kullanıcıları da biliyoruz Vikipedi'de. Bu yüzden sorun çözümsüz gelmiyor bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 00.35, 7 Ağustos 2018 (UTC)
Merhaba, @Ahmet Turhan, katilimin icin tesekkurler. Verdigin ornekler, yalniz benim gosterdiklerimden farkli. Rapsar uzlas(a)madigi zaman cok daha tatsiz bir durum soz konusu oluyor. Siz tecrubeli biri olarak anlayisla karsilamis olabilirsiniz ancak acik tartismaya getirmeninin zorlugu da fark etmisnizdir. Hele ilk reaksiyonlarini bir cok kullaniciyi hayrete dusurecek edada. Son verdigim bir kac ornek, hele devamli Vikicizer'e refarans etmesi, tartismadan cok "sen misin bana bunu yapan" edasinda. Ben bu orneklerde uzlasma yaklasimini goremedim. Sahsi tecrubemi soyleyim, Rapsar ile konu tartismak hem zor hem de tatsiz, mumkunse kacinilacak bir durum. Sen, ben belki bir iki Vikipedist daha tolere edebilir ama herkesden bunu isteyemeyiz. Ben bu durumu baska katilimcilarin yasamasini da mazur goremiyorum. Citrat (mesaj) 01.28, 7 Ağustos 2018 (UTC)

Devriye yetkisi hakkında

Merhaba, ec kaldırmış olduğunuz yetkime istinaden bir süre izlenecek demişssiniz. Bu sürenin bir zamanı var mı? yoksa daha çok katkıda bulunmak için çalışacağımı bilmelisiniz. İyi vikiler. --On 15 (mesaj) 06.48, 10 Ağustos 2018 (UTC)

The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library – Global Coordinators Meeting

November 14th at 2:00 PM (UTC) (10:00 PM Beijing (CT), 7:30 PM (IST), 6:00 AM (PST), more time zones) – You’re invited!
 • The Wikipedia Library Global Coordinators Meeting is a bi-monthly meeting held to improve communication and collaboration amongst all global coordinators and the TWL team.
 • In this meeting it'd be great if you can present us with what happened in your branches in the past two months. That'll be our first agenda. And then we'll follow the set agenda like the previous meeting which will be shared with you during the session.
 • As always members from the TWL team at WMF will be there to help facilitate and answer questions. We are interested in hearing from you about what you’re working on and what’s working!

PS: The publicly-logged meeting happens on IRC, in the channel #wikipedia-library on Freenode. KiwiIRC reveals your IP address. Please read this meta page and apply for a cloak in advance (preferably at least a week before) if this is an issue.

For any questions or suggestions, please contact avasanth [at] wikimedia [dot] org. Thank you, Aaron, via MediaWiki message delivery (mesaj) 12.02, 8 Kasım 2018 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library global coordinators list.

Pelin Öztekin

Pelin Öztekin makalesini en son siz "Kayda değer olmadığı" iddiasıyla silmişsiniz. Lakin buradan ve buradan da göre bilirsiniz ki, Öztekin en az 10 film ve dizide rol almış ansiklopedik biridir. Bundan başka bu [13], [14] ve s itibarlı kaynaklarda hakkında haberler vardır.--samral mesaj 09.21, 10 Kasım 2018 (UTC)

Merhaba

Elma nasılsın? :) Uzun zaman oldu... Umarım herşey yolundadır. Sayfalarada öylesine gezinirken şöyle bir sayfa buldum: https://tr.wikisource.org/wiki/Ergenekon_iddianamesi/B%C3%96L%C3%9CM_III_ERGENEKON_TER%C3%96R_%C3%96RG%C3%9CT%C3%9CN%C3%9CN_DE%C5%9E%C4%B0FRE_ED%C4%B0LEB%C4%B0LEN_YAPILANMASI

bu nedir ki...? Sevgiler... Cat m