Kullanıcı mesaj:Elmacenderesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Do not go gentle into that good night,
Old age should burn and rave at close of day;
Rage, rage against the dying of the light.
Vikipedi:Vikibahar 2019

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

#1Lib1Ref May 2019

1biblio1ref 1ori.svg The Wikipedia Library – #1Lib1Ref

As you might've already known, #1Lib1Ref is happening again in May!

#1Lib1Ref, the annual campaign where librarians add references to improve Wikipedia, is back for another round, running from May 15th to June 5th, 2019.

  • Not every part of the world is in sync, more particularly the southern and northern hemispheres. While the January version of the #1lib1ref campaign works well mostly for the northern hemisphere, it doesn't for the countries below the equator. Hence #1lib1ref May! This is a great expansion of the event and it means that there is another opportunity to make Wikipedia more factual and verifiable by leveraging the expertise of librarians around the world.
  • While this campaign encourages participation from the southern hemisphere, we would love for you to join us even if you participated in the January campaign – after all, Wikipedia is only as strong as its references! So whether we call this 1Lib1Ref May, 1Lib1Ref for the Southern Hemisphere, or 1Lib1Ref Strikes Back, the point is the excitement is building again, and we'd like you to be a part of it.

On behalf of The Wikipedia Library Team --MediaWiki message delivery (mesaj) 18.53, 14 Nisan 2019 (UTC)

For any queries/clarifications and help with organising, contact fnartey@wikimedia[dot]org (Felix Nartey).

Terörizm konusu, hedef gösterme ve tehdit dili

Selamlar. Tartışılması kısır döngüye giren bir konuda kendimi huzursuz hissettiğim için ve gerçekten şahsi geleceğim ile ilgili kaygı duyduğum için bunu yazıyorum. Yasal tehdit altında olduğumu ve bu konuda endişeli olduğumu belirtmek isterim. Birkaç örnek vermem gerekirse;

Burada katkı örnekleri vermek suretiyle "..yine aynı kullanıcıyı rahatsız etmiş" ifadesiyle şahsımın terör destekçisi olarak hedef alınması ve "her ne hikmetse 2012 Sultangazi saldırısı ve 1983 Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği saldırısı'nda rahatsızlık konusu olmuş ve geri alınmış. Dert terörizm değil, dert PKK ve artıkları ile DHKP-C ve benzeri komünist örgütler ve de ASALA gibi ermeni örgütlerin sadece ve sadece Türkiye'de ve Türklere karşı işlemiş olduğu saldırılar ile ilgili. Mesela Christchurch cami saldırıları maddesine dönük herhangi bir tepki göremezsiniz." diyerek direkt bu saldırıları desteklediğim, hatta başka maddelere tepki vermediğimin iddia edilmesi, saldırılara yönelik destekleyici olduğumun ortaya konularak hedef gösterilme. Benzer olarak burada, "Türkçe Vikipedi terörizm ve terörist aklama yeri değildir ve olmamalıdır" ifadesi, direkt olarak örneklerle konuya nazır kişi olarak seçilen benim Vikipedi'de terörizmi akladığım iddia ediliyor. Adeta ortaya konulan görüşten farklı bir düşünceyi savunacak kişiler "terörizm ve terörist aklama" ile karşı karşıya bırakılıyor. Bu ifadeleri okuyan bir adli kurum yetkilisi kimmiş o terör aklayanlar bakalım dese kullanıcıların hayatı kayacak, böyle yazılar nasıl yer alabiliyor Vikipedi'de? Söz konusu saldırılara terör demeyenler direkt olarak terör destekçisi ve o kişi/örgüt destekleyicisi ilan ediliyor, yani mesela ben. Üstelik "aynı kullanıcı", "tek kişi" falan olarak yazılan, maddelerden, portallardan, vb "rahatsız" olan da (bu ne demekse?) benim. Bu konuda içerikli bir açıklama yaparsanız sevineceğim. Kolay gelsin, iyi çalışmalar. --Ahmet Turhan (mesaj) 00.10, 20 Mayıs 2019 (UTC)

Ek: Oluşturduğum madde: "örgüt propagandasının çok mükemmel bir biçimde işlendiği kokuşmuş madde" --Ahmet Turhan (mesaj) 17.00, 21 Mayıs 2019 (UTC)

Önemli gelişme

Merhaba sayın Elmacenderesi, Yurttaş Tete için açtığım 2. davada 2 farklı iddia mevcut. 1. iddia daha önce Yurttaş Tete olduğu gerekçesiyle engellenmiş başka bir kullanıcı diğer iddia ise Yurttaş Tete'nin IP adresiyle vandalizm yapıp ceza aldıktan sonra ana hesabıyla engel süresini delmesi. Bundan bir önceki dava IP adresiyle vandalizm yapmasını konu alıyordu. Kendisinine verilen şansları harcadığını düşünüyorum. Uygun bir zamanda davayı inceleyip sonuçlandırmanızı rica ediyorum. --Ali Haydar (mesaj) 10.47, 31 Temmuz 2019 (UTC)

Bir başka önemli gelişme

  • Şu davada ise bir devriyenin reklam içeren değişikliklere onay verdiği, geçmişte aynı işlemleri yapan kullanıcıyla bağlantılı olduğuna dair güçlü iddialar mevcut. Bu davaya da göz atmanızı rica ediyorum. --Ali Haydar (mesaj) 16.44, 1 Ağustos 2019 (UTC)

+

Selamlar. Hazır seni aktif yakalamışken gerek o tartışmada gerekse şurada ve şurada yazdıklarımın muhattabı sen de olabilirsin. İyi çalışmalar.--RapsarEfendim? 21.30, 4 Eylül 2019 (UTC)

Kışkırtma amaçlı mesaj

Selam elmacenderesi. Şuradaki son kullanıcı mesajında ilgili kullanıcı karşısındaki diğer kullanıcıyı sinirlendirmeye çalışıyor. Gördüğüm kadarıyla bu kullanıcının topluluğun diğer üyelerine de yaklaşımı çok benzer. Bu durumun VP:Troll kapsamında olduğunu düşünüyorum. Kendisiyle karşılıklı mesajlaşmamız sebebiyle ben herhangi bir aksiyon almıyorum. Bu konuda herhangi bir adım atmak ister misin? Sevgiler. --Khutuckmsj 22.11, 6 Eylül 2019 (UTC)

+Gördüğün üzere "organize" olmakla da itham ediyor. Sevgiler. --Khutuckmsj 22.25, 6 Eylül 2019 (UTC)
Ee gördüğünüz gibi iletişim kurmayı reddedip yerine troll, vandal deniliyor. İtham yok doğrudan deniliyor altını çizeyim. Engellemekle tehdit etmeyi saymıyorum bile.--Ali Haydar (mesaj) 22.28, 6 Eylül 2019 (UTC)
Bir de iyi niyet göstererek 3GD ihlalinde engelleme yapmak yerine sadece uyarmamın "tehdit" olmasını da ekleyelim. --Khutuckmsj 22.56, 6 Eylül 2019 (UTC)
Ortada Khutuck'un da dahil olduğu onlarca geri alma var, hakaret var, nezaket ihlali var ama sadece benim hatamı görmezden gelip iyi niyet göstergesi olarak uyarmış... Bak sen şu işe. Haklı olduğum tartışılan sayfaların %95'inin silinmesiyle belli oluyor. Ben kitabına uygun davranarak işlem yapıyorum ancak hakaret ve nezaket ihlalleriyle tacize uğruyorum. Sayın Elmacenderesi, kullanıcının KS4 nedir, G9 nedir tekrardan gözden geçirmesi gerek. Bu gerekçelerle işlem yapmayı reddetmek de nedir? --Ali Haydar (mesaj) 00.20, 7 Eylül 2019 (UTC)

Denetçi davasında gelişme

Merhaba sayın Elmacendersi, Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Kostantinopolisli Kostantinopulos 2 davasını açmamın üzerinden 1 ay geçti. Zaman içinde eklediğim iddialar arttı. Son iddiam Tete'nin Kullanıcı:3. Niveles adlı bir hesap açıp trollük ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Patricia Aulitzky sayfasında oy kullanmaları yönünde mesajlar atarak oy avcılığı yapması Boş zamanınızda artık kararı verebilmeniz mümkün müdür? Kendisine verilen şansları tekrar tekrar harcıyor çünkü. --Ali Haydar (mesaj) 16.08, 7 Eylül 2019 (UTC)