İçeriğe atla

Vikipedi:Bürokratlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bürokratlar, aşağıdaki kullanıcı gruplarına kullanıcı atama teknik yetkisine sahip olan kullanıcılardır:

 1. Arayüz yöneticileri
 2. Botlar
 3. Bürokratlar
 4. Hesap oluşturucular
 5. Hizmetliler
 6. Onaylı kullanıcılar
 7. Teknisyenler

Bu listelenen gruplardan Arayüz Yöneticisi, Bot, Bürokrat, Hizmetli ve Teknisyen atamaları için topluluk kararı gereklidir. Kullanıcıların bu gruplardan çıkarılması için de aynı şekilde topluluk kararı aranır, ancak Bot grubu buna istisnadır ve bürokratlar bot yetkisini alma konusunda inisiyatif kullanabilir. Bürokratlar yukarıda listelenen bu gruplardan bürokrat ve hizmetli grubu dışındaki tüm grupları kaldırma teknik yetkisine sahiptir. Bürokratlık ve hizmetliliği kaldırma yetkisi ise topluluk kararı uyarınca kâhya kullanıcı grubundadır.

Bürokratlar söz konusu gruplara kullanıcı atama yetkilerini kullanırken Vikipedi politikaları ve Vikipedi topluluğunun fikir birliğini gözeterek hareket eder. Bu doğrultuda bürokratların teknik olmayan sorumlulukları da, topluluğun fikir birliğinin oluşmuş olduğunu saptamak, uygun görürlerse fikir birliğinin oluşmasına zemin hazırlayabilmek için tartışma ve başvuru sürelerini uzatmaktır.

Bürokratların bürokratlık ve hizmetlilik başvurularında fikir birliğinin sağlanıp sağlanmadığını daha sağlıklı bir biçimde belirleyebilmek için diğer bürokratları göreve çağırarak bürokrat tartışması başlatmaları da mümkündür. Bu tartışmalarda bürokratların gerekçeleri ayrıntılı olarak incelemesi istenir ve tartışmanın kısa sürede sonuçlandırılması amaçlanır.

Kullanıcı gruplarının atanması konusunda farklı prosedürler söz konusudur ve bu prosedürler Vikipedi:Yetki talepleri sayfasında ayrıntılandırılmıştır. Bürokratlık ve hizmetlilik başvurularının sonlandırılmasında izlenmesi önerilen adımlar aşağıda listelenmiştir:

İzlenecek adımlar[kaynağı değiştir]

Hizmetli atama[kaynağı değiştir]

 1. Hizmetli başvurusu sayfasında başvuru oluşturulduktan sonra adayın adaylığı kabul anından itibaren 14 gün bekleyiniz.
 2. Yapılan yorumların imzası bulunan kullanıcılar tarafından eklendiğinden emin olmak için sayfanın geçmişini kontrol ediniz.
 3. Kullanıcının hizmetli olması yönünde fikir birliği oluşup oluşmadığı hakkında kararınızı veriniz.
 4. Kararınız olumlu yönde ise, kullanıcıyı Özel:KullanıcıHakları sayfasını kullanarak hizmetli olarak atayınız ve işlem gerekçesinde adaylık alt sayfasına bağlantı vermeyi unutmayınız.
 5. Başarılı bir adaylığı kapatmak için sayfa başı ve sayfa sonu olarak {{kopyala:rfap}}-{{kopyala:rfab}} kullanınız. Benzer şekilde, başarısız bir adaylık için de {{kopyala:rfaf}}-{{kopyala:rfab}} kullanınız. "Oy verin" bağlantısını kaldırınız, parantez içinde belirtilen oylama sonuçlarının öncesine Sonuç sözcüğünü yerleştiriniz, "Bitiş tarihi" ni "Sona erdi" ile değiştiriniz, sonuçlanma tarihi ve zamanını o anki tarih ve zaman ile değiştiriniz.
  • Bürokratlık başvurularında ise; başarılı adaylıklar için {{kopyala:rfbp}}-{{kopyala:rfbb}}, başarısız adaylıklar için {{kopyala:rfbf}}-{{kopyala:rfbb}} kullanınız.
 6. Adaylık sonunda başvuruyu hizmetli başvurusu sayfasından alıp arşiv sayfasına taşıyınız.
 7. Adaylık başarılı olmuşsa, kullanıcıyı hizmetli veya bürokrat seçildiği konusunda haberdar ediniz ve yeni hizmetli veya bürokratın adını görevliler listesi şablonuna ekleyiniz (bazı bürokratlar, seçilememeleri durumunda da kullanıcıları haberdar etmektedirler).

Bürokrat listesi[kaynağı değiştir]

Burada, bürokrat statüsü aldıkları tarihlere göre sıralanmış olarak Vikipedi bürokratlarının listesi bulunmaktadır. Güncel bürokrat listesine buradan ulaşabilirsiniz.


 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem "etkin değil", 5-49 işlem "yarı etkin", 50 ve üzeri işlem ise "etkin" ile ifade edilmiştir.

Eski bürokratlar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:VikiçizerKullanıcı:VikiçizerKullanıcı:SuperyetkinKullanıcı:İnfoCanKullanıcı:Vito GenoveseKullanıcı:HomonihilisKullanıcı:YabancıKullanıcı:ElmacenderesiKullanıcı:Metal MilitiaKullanıcı:MskyriderKullanıcı:Dbl2010Kullanıcı:Volkan