Kullanıcı mesaj:Cobija

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
Yaptığım değişiklikleri onayladığınız için teşekkür ederim. Bagtas (mesaj) 08:29, 22 Haziran 2016 (UTC)
Rica ederim. Olumlu katkılarınızla Vikipedi'yi geliştirmeye devam etmeniz dileğiyle... :) --cobija 10:21, 22 Haziran 2016 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
Sayfamla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. king65 13:48, 22 Haziran 2016 (UTC)

Kontrol ricası![kaynağı değiştir]

Merhaba, bu madde için en son kontrolü sizin yaptığınızı gördüm "https://tr.wikipedia.org/wiki/Cinema_Journal" madde üzerinde bir takım düzeltme, yeni düzenleme ve yeni kaynaklar ekledim. Maddeye aşına olduğunuzu düşünerek yaptığım eklemelere bir göz atmanızı rica ediyorum lütfen. Derginin yayıncısı olan Pittsburgh Üniversitesi ABD'de çok saygın bir bilim üniversitesi ve ABD de ilk 50 sırada yer alıyor. Derginin uzantısı Pittsburgh Üniversitesi "cinej.pitt.edu" buna özellikle dikkat ettim. Dergide bir çok Türk akademisyenin yayınlanmış makalesi var. YÖK kriterlerine uyuyor. Pittsburgh Üniversitesinin bünyesinde barındırdığı saygın taranan indeksli bir üniversite sinema dergisi. Bu arada ülkemizde kısa filmciler tarafından bilinen ve 10 yılı aşkındır Türkiye'de yapılan "https://tr.wikipedia.org/wiki/Crossroads_Uluslararas%C4%B1_K%C4%B1sa_Film_Festivali" içinde epey emek verdim. Bir çok kaynak ekledim maddeye epey güncel oldu şimdi.Bir göz atmanız mümkün mü lütfen. Teşekkür ederim.Oznurkazanci (mesaj) 17:08, 28 Haziran 2016 (UTC)

Değerli katkılarınız için teşekkürler. --cobija 17:14, 28 Haziran 2016 (UTC)
 • Ben size çok teşekkür ederim. Ben yine başka bir Pittsburgh yayını maddesi üzerinde çalıştım o da epeydir bekliyor "https://tr.wikipedia.org/wiki/Emerging_Markets_Journal" yine YÖK kriterlerine uygun ve Türk akademisyenlerinde bulunduğu saygın bir işletme dergisi. Bu maddeyi kontrol eden en son devriye'ye kontrol ricasında bulundum ancak madde halen beklemede. Eğer fırsatınız olursa göz atmanızı çok isterim. Ben birde çok yoğun şekilde Vedat Akman maddesine katkı sağladım SAS ta olan bu madde epey olumlu oy aldı ve şu KD hususunda bir sorunu olmadığını düşünüyorum. Sizin de görüşünüzü almak isterim. Umarım çok fazla şey istemedim. Böyle dakik bir devriye bulunca insanın morali ve hevesi artıyor biraz tez canlı oluyor. Gerçekten moral oldunuz. Sevgiyle kalın. Oznurkazanci (mesaj) 18:08, 28 Haziran 2016 (UTC)
 • Heyecanımı maruz görün. Sanırım biraz fazla tez canlıyım. Umarım rahatsızlık vermedim. Elimden geldiğince doğru ve titiz bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Umarım yaptıklarımı beğenirsiniz. Sevgiyle kalın. Oznurkazanci (mesaj) 18:25, 28 Haziran 2016 (UTC)
Vikipedi'nin sizin gibi enerjik ve akademik kaynakları önemseyen kullanıcılara çok ihtiyacı var. Umarım ilginizi yitirmezsiniz. Tekrar teşekkürler olumlu katkılarınız için. --cobija 20:42, 28 Haziran 2016 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
Emek verdiğim maddeleri kontrol ettiğiniz ve geri dönerek biz kullanıcıların motivasyonunu arttırdığınız için çok teşekkür ederim. Oznurkazanci (mesaj) 18:11, 28 Haziran 2016 (UTC)
 • Merhaba kaza ile "https://tr.wikipedia.org/wiki/Emerging_Markets_Journal" maddesine bir ekleme yapıp sonra geri çektim. Sizin onay verdiğiniz son hali üzerinde bu yüzden halen düzeltme isteği varmış ibaresi görünüyor. Ancak bir düzeltme ve ekleme yok. Özür dilerim. Benim hatam. Maddeye tekrar son bir kez bakmanızı rica etsem zaten sizin onay verdiğiniz son hali orada onay bekleyen. Çok teşekkür ederim. Birde "https://tr.wikipedia.org/wiki/Crossroads_Uluslararas%C4%B1_K%C4%B1sa_Film_Festivali" maddesinde gözden kaçmış bir yazım hatası vardı minör bir şey ama düzelttim. Onuda onaylamışsınız çok sağolun ancak bu yüzden yine sürüm farklılığı ibaresi gösteriyor. Size çok zahmet verdim. Özür dileyerek yardımınızı tekrar rica ediyorum. Bu maddelere bir süre başka bir katkım olmayacak söz veriyorum. "https://tr.wikipedia.org/wiki/Cinema_Journal" bunda hiç bir şey yeni yapmadım eski düzeltmelerim onay bekliyor. Sevgiyle kalın. Oznurkazanci (mesaj) 23:34, 28 Haziran 2016 (UTC)

Teşekkür ve Özür[kaynağı değiştir]

Merhaba siz onay verdikten sonra yanlışlıkla "https://tr.wikipedia.org/wiki/Emerging_Markets_Journal" maddesine bir ekleme yapıp sonra geri çektim. Sizin onay verdiğiniz maddenin son hali üzerinde bu yüzden halen düzeltme isteği varmış ibaresi görünüyor. Ancak bir düzeltme veya ekleme yok. Biraz yap boz oldu gibi çok Özür dilerim. Benim hatam. Maddeye tekrar son bir kez bakmanızı rica etsem zaten sizin onay verdiğiniz son hali orada tekrar onay bekleyen. Çok teşekkür ederim. Birde "https://tr.wikipedia.org/wiki/Crossroads_Uluslararas%C4%B1_K%C4%B1sa_Film_Festivali" maddesinde gözden kaçmış bir yazım hatası fark ettim minör bir şeydi ama düzelteyim dedim. Onuda onaylamışsınız çok sağolun ancak son yaptığım minör düzeltmeden dolayı yine sürüm farklılığı ibaresi gösteriyor. Size çok zahmet verdim. Özür dileyerek yardımınızı tekrar rica ediyorum. Bu maddelere bir süre başka bir katkım olmayacak söz veriyorum. "https://tr.wikipedia.org/wiki/Cinema_Journal" bu madde de yeni hiç bir şey yapmadım sadece eski kaynak eklemelerim ve düzeltmelerim onay bekliyor. Sevgiyle kalın. Oznurkazanci (mesaj) 08:15, 29 Haziran 2016 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Cobija Selam,

Antalyaspor sayfasında logo değişiminin yapılması gerekiyor ancak logo yükleme hususunda biraz eksiğim var senden ricam resmi sitede bu zaten vardı kulüp bugün ki kongrede oyladı kabul oldu yeni logoyu vikipediye yüklememiz gerekmektedir yardımlarını rica ederim . (http://antalyasporum.com/antalyasporun-yeni-logosu-kabul-edildi/) (Pipapo7 (mesaj) 16:28, 30 Haziran 2016 (UTC))

Tamamdır. --cobija 10:33, 1 Temmuz 2016 (UTC)

teşekkür ederim (Pipapo7 (mesaj) 12:20, 1 Temmuz 2016 (UTC))

[kaynağı değiştir]

Cobija Selam,

Türk Hava Yollar Spor Kulübü, Bayan voleybol takımını 2016 yılı itibari ile Voleybol 3. Liginden başlatacağını geçen ay duyurdu ve transferlere başladı. 1979 yılından 1994 yılına kadar kulüp istikrarlı olarak voleybol 1. liginde mücadele etti. Malum logo yüklemede biraz geri kaldığım için senden ricam aşağıdaki ligden veya thy sk logo yazarsan arama motoruna ilgili logoyu ilgili maddeye eklermisin? Türk Hava Yolları (bayan voleybol takımı)

[[1]]

İyi Çalışmalar, teşekkürler(Pipapo7 (mesaj) 18:08, 17 Temmuz 2016 (UTC))

Tamamdır. --cobija 18:41, 17 Temmuz 2016 (UTC)

teşekkür ederim (Pipapo7 (mesaj) 07:26, 18 Temmuz 2016 (UTC))

Sizin için ŞEHİTLER ölü olarakmı gözüküyor!!!!!![kaynağı değiştir]

Merhaba, Size bir sorum olacaktı,vatan için ölen kişiler sizin gözünüzde ölü olarakmı gözüküyor acaba ? Yanıtlarsanız sevinirim. Bu imzasız yazı Yemre41 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Evet. Bkz: Vikipedi:Tarafsız bakış açısı. --cobija 19:27, 18 Temmuz 2016 (UTC)
@Yemre41: "Vatan için ölmek" şehit, hazreti vb. gibi kavramlar Vikipedi de Vikipedi:Tarafsız bakış açısı gereği geçersizdir. Hatta bilgi vermek için söyleyeyim; burası bir ansiklopedi olduğu için Vikipedi tarafsız bakış açısı ilkesi gereği hiçbir kişi ve grubu terörist olarak nitelendirmemekte ve sınıflandırmamaktadır. Bunun yanında terörizm, devlet destekli terörizm kavramları gibi devlet terörü de oldukça tartışmalı bir kavramdır ve üzerinde uluslararası fikir birliği yoktur. Ayrıca Vikipedi'de hiçkimse suç temsili bir insan değildir. Stalin de. Mustafa Kemal Atatürk de. Abdullah Öcalan da. Mehmet Ali Ağca da. Fidel Castro da. Nelson Mandela da. ... Daha yüzlerce isim gibi. IŞİD, PKK, RAF veya ASALA da. Hatta bir ara ABD yönetimince "terörist organizasyon" sayılan bir devletin resmi ordusuna bağlı organ olan İran Devrim Muhafızları veya Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan ve Kırgızistan'ın terörist ve suçlu olarak ilan ettiği Doğu Türkistan Kurtuluş Örgütü de. Daha yüzlerce yapı gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:00, 18 Temmuz 2016 (UTC)

Yanıtladığınız ve beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.--Yemre41 (mesaj) 18:33, 19 Temmuz 2016 (UTC)

2016 Türkiye askerî darbe girişimi[kaynağı değiştir]

Merhaba, şablonda Kuleli Askerî Lisesi öğrencileri reşit olmadıkları için mi taraflardan ayrı tutuluyor? Bilmeden düzenleme yapmak istemedim.--evolutionoftheuniverse mesaj 19:51, 18 Temmuz 2016 (UTC)

Bildiğim kadarıyla okul komutanı cuntacılar arasındaymış ve öğrencileri tatbikat yapacağız(?) diyerek okula çağırmış fakat öğrencilerin olaylarda bir rolleri var mı konusunda bir bilgi yok. --cobija 19:55, 18 Temmuz 2016 (UTC)
Takip ettiğim kadarıyla öğrenciler tatbikat diye evlerine gönderilmemiş, sonra Çengel Karakolu'nun anahtarını isteyen subayın isteği yerine getirilmeyince liseye gidip öğrencileri alarak karakolu ele geçirmiş. Reşit olmadıklarını dikkate alarak TBA kapsamında şimdilik bir tarafa koymamakta yarar var. "Öğrenciler durumu görmüyor mu, fark etmemişler mi?" gibi sorular da bir bilgi olmadan havada kalır. Şimdilik böyle tutalım. Kolay gelsin.--evolutionoftheuniverse mesaj 20:03, 18 Temmuz 2016 (UTC)

fuatavni[kaynağı değiştir]

Selam. Orjinal hesap fuatavni değil. Kişi kullanıcı adını fuatavni_f olarak değiştirdi. Zaten eklediğin kaynakta retweet edilmiş bir reklam bulunuyor. Gerçek fuatavni'nin retweet edeceği bir içerik değil. "fuatavni_f" kullanıcı adına 21 Ocak 2015 tarihinde geçildiğine göre "fuatavni" kullanıcı adını terkedip "fuatavni_f" kullanıcı adıyla yeni hesap açması mümkün değil. Çünkü bu hesapta 2014 yılına ait tweet'ler bulunuyor.~ Rebuk 18:14, 20 Temmuz 2016 (UTC)

Kullanıcı adını değiştirip içeriğiyle birlikte yeni ada geçtiğine emin misin? Orijinal hesap ele geçirilmiş ve yeni hesap açmamış, kenarda bekletilen yedek hesaba geçiş yapmıştı diye hatırlıyorum. Eğer dediğin gibiyse sahte hesabın orijinal hesaptan daha eski olması da garip görünüyor. --cobija 18:33, 20 Temmuz 2016 (UTC)
Benim tahminim fuatavni olarak başlayan bu kişi/kişilerin kullanıcı adını değiştirdikçe, hükümet yanlısı kişi/kişilerin eski kullanıcı adlarına geçiş yapmış olması. Örnek vereyim, fuatavni'nin seçtiği kullanıcı isimlerinden biri olan fuatavnifuat'ın ilk tweet'ine bakarsan "Başbakan'ın yanındayız" diyor. Tweet tarihlerinin orjinal hesaptan eski olmasının sebebi, bu hesapların orjinal fuatavni'den önce açılmış olması. Bu hesaplar daha sonra fuatavni'nin eski kullanıcı adlarına geçiş yaptı.~ Rebuk 18:45, 20 Temmuz 2016 (UTC)
Tamam da dezenformasyon amaçlı sahte hesabın orijinalinden önce açılması söz konusu olamaz? Ayrıca Afrikalı futbolcu Mtelem Kanko da (sildirmesin diye şifreledim adını) şöyle bir şey ortaya atmış.[2] --cobija 18:53, 20 Temmuz 2016 (UTC)
Haberdeki kişinin yanılıyor olma ihtimalini düşünüyorum. Daha önce başka isim kullanmış olabilir ancak "fuatavni" olarak ele alırsak kaynakların hiç biri 2014 öncesini söylemiyor. Mesela Ekşi Sözlük'te Şubat 2014'te açılmış başlığı.~ Rebuk 19:06, 20 Temmuz 2016 (UTC)
Sahte hesabın orijinalinden eski olması? --cobija 19:12, 20 Temmuz 2016 (UTC)
O tweet'lerin Twitter tarafından silinmiş ya da gizlenmiş olması. Normalde sahte fuatavni hesabına girip son tweet'lerinde bunu görüyoruz. Arama yaptım ve sahte fuatavni'nin bütün tweet'lerini arşivleyen bir sayfa buldum. Verdiğim ekran görüntüsünde 5 Haziran 2013'teki bu tweet'i neden göremiyoruz sence? Yalnızca bağlantısıyla görüntülenebiliyor. Kaynak kullandığmız bu ekran resmindeki ilk tweet'i aradığımız zaman ise bu siteden başka bir sonuca rastlayamıyoruz. Sonuç: tweet'ler silinmiş/gizlenmiş.~ Rebuk 19:36, 20 Temmuz 2016 (UTC)
Şunu şuraya bırakayım ama tartışmaya dahil olmayayım :) Maddede şu an açılmayan kaynak (Bugün).--RapsarEfendim? 19:14, 20 Temmuz 2016 (UTC)

Bu yıldız sizin için[kaynağı değiştir]

Working Man's Barnstar.png Çalışkan Barnstarı
2016 Türkiye askerî darbe girişimi maddesine yaptığınız güncel, kaynaklı ve doğru bilgiler için bu yıldızı hakettiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Ahmet Turhan (mesaj) 19:02, 21 Temmuz 2016 (UTC)

Ömer Halisdemir[kaynağı değiştir]

Kardeş Ömer Halisdemir sayfasını silinmeye aday göstermende ki sebep ne ? Profmalatya (mesaj) 19:34, 30 Temmuz 2016 (UTC)

AK[kaynağı değiştir]

SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:32, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Benim yaptığım değişiklikten bir önceki hızlı silme isteğine bakarmısın Cobija. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:32, 2 Ağustos 2016 (UTC)

@Sakhalinio, Görmüştüm ama haklı yanı da var diye itiraz etmedim. --Cobija (mesaj) 20:38, 2 Ağustos 2016 (UTC)

AK dosyası[kaynağı değiştir]

Merhaba, bilmediğim için soruyorum. Az önce düzenlediğiniz 1992-93 Türkiye Basketbol Ligi maddesinde en altta şampiyon bölümünde Efes Pilsen logosu duruyor ancak şu değişiklikte kaldırmıştınız. İkisi de Adil Kullanım dosyası değil mi? Hepsini mi kaldırmak lazım? Veya oraya hangi tür bir logo koymak lazım? Resimli de şık duruyor çünkü. --Teacher0691 (mesaj) 14:02, 4 Ağustos 2016 (UTC)

AK dosyaları yalnızca madde içeriğinde kullanılabiliyor. Örnekteki gibi tablolarda, şablonlarda, kullanıcı sayfalarında vs. kullanılması uygunsuz oluyor. Konuyla özel olarak ilgilenmiyorum fakat denk geldikçe gerekli değişiklikleri yapıyorum. Verilen örnekteki maddeden de logoyu kaldırdım şimdi. VP:AKKriterde detayları mevcut. --Cobija (mesaj) 16:04, 4 Ağustos 2016 (UTC)

Kaynaklara bakılmasını öneririm[kaynağı değiştir]

Transkripsiyon ile transliterasyonun aynı olmadığını bilmenizi isterim. Kaynaklardaki kullanım diyorsanız bu başka konu tabii. --esc2003 (mesaj) 08:59, 5 Ağustos 2016 (UTC)

Yapılan taşımaların bir kaynağı var mı? Ben şuradakine göre yapıyorum mesela: http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/18/22/95.pdf --Cobija (mesaj) 08:59, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Evet. O kaynakta da önce transliterasyon ele alınıyor. Giannakopulos demişsiniz mesela burada iki kural harmanlanmış gibi görünüyor. Başı trl sonu trk --esc2003 (mesaj) 09:03, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Zamanında tüm Yunan takımlarını, liglerini vs. titizlikle karşılaştırarak adlandırırken bu kaynağı kullandım. Öncesi sonrası ne demek bilmiyorum fakat transliterasyon kısmı bizi ilgilendirmiyor, transkripsiyon esasları da mevcut incelerseniz. Yaptığınız taşımaların hiçbirinin doğru olduğunu göremiyorum baktığım zaman. Kaynağınız var mı yoksa telaffuza göre mi yapıyorsunuz taşımaları? Eğer kaynak yoksa rica ederim geri taşıyın. --Cobija (mesaj) 09:07, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Transkripsiyonda zaten okunuş esas alınmaktadır Sayın Cobija. Yukarıda verdiğim örnekte harf çevirisi olarak olarak başlatıp yazı çevirisiyle bitirmişsiniz. --esc2003 (mesaj) 09:12, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Böyle bir şey gerçekleşeceğini önceden kestirdiğim için maddelere şöyle notlar eklemiştim. Keşke bir göz atsaydınız. Ek olarak cevabınızdan anladığım kadarıyla bir kaynağınız yok. Vikipedi dizi sitesi değil ki altyazı çevirmenleri gibi dinleyerek çeviri yapalım. Ortada ilmi bir kaynak var, ona göre adlandırma yapılır. Son olarak Giannakopulos doğrudur zira Yunanca ou harfler yan yana gelince yalnız u şeklinde yazılıyor. Bir zahmet inceleyin verdiğim kaynağı, detaylı şekilde belirtiliyor her şey. --Cobija (mesaj) 09:15, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Tartışmayı nezaket çerçevesinde devam ettirebiliriz. ou harfler yan yana gelince yalnız u şeklinde yazılıyor dediğinize göre ben de "Gia" nin trankripsiyona göre "ya" şeklinde yazıldığını söylemeliyim. Ayrıca ou şeklindekini u olarak yazmak okunuşa göre yazmak oluyor dolayısıyla transkripsiyon yapmış olunuyor dolayısıyla bu Gia'nın ya olarak okunup yazılması gibi doğru. İki ayrı kuralı bir arada kullanarak yanlış bir işlem yapan ne yazık ki burada sizsiniz. --esc2003 (mesaj) 09:20, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Ben sizi tanımıyorum, Yunanca konusunda ne kadar yetkinsiniz bilmiyorum. Bu nedenle kaynak göstermeden ortaya sürdüğünüz iddialar bir anlam ifade etmiyor. Ben kendi adıma Yunancadan anlamam ancak anlamadığım için kendi görüşlerimi öne sürmüyor ve kaynağa bağlı kalıyor, oradakileri uyguluyorum. Şu halde; ortada bir kaynak var, bu kaynağa baktığımda gia=ya kuralını göremiyorum, gösterir misiniz bana? Yine aynı kaynağa bakınca ou=u yazıyor ama siz aksini iddia ediyorsunuz, buna dair kaynağınızı görebilir miyim? Kaynak yoksa da VP:ÖA nedeniyle daha fazla tartışmak istemiyorum. --Cobija (mesaj) 09:34, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Yanlış yorumlayıp yanlış olarak yaptığınız işlemler Vikipedi'nin yararına değil. Diğer kullanıcıları tartışmaya davet etmek en doğrusu olacak. --esc2003 (mesaj) 09:38, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Kaynaksız ve hatta kaynağa zıt işlemler Vikipedi'nin yararına değildir tabii ki. Geri alıp tartışalım öyleyse, iyi günler. --Cobija (mesaj) 09:41, 5 Ağustos 2016 (UTC)

Olympiakos'un olimpiakos yapılmasında bir mantık var, tamam. Israrla kaynak göstermeye çekinmenize rağmen onu anlıyorum ve öyle kalsın. (Taşı, geri al, tartış döngüsünün iyi niyet varsayılamayacak şekilde yok sayılmasına rağmen iyi niyetli davranıyorum.) Peki Giurkas'ın Yurkas olması nasıl oluyor, g=y olduğu gördüm tamam ama iota nereye kayboldu?

"Keşke kaynağı inceleyip bunun doğru yorumlanıp yorumlanmadığına da baksaydınız." gibi kendi öznel yargılarınızı da benden uzakta tutun lütfen zira bu tablo yorumlanacak bir içerik içermiyor, orada yazanı "uygulamak" mecburiyetindesiniz, "yorumlamak" değil. Varsa da yanlış "yorumlanan" gösterin de boşuna zaman kaybetmeyelim, yanlışlarımızı düzeltelim. --Cobija (mesaj) 10:29, 6 Ağustos 2016 (UTC)

O sözler size değil zaten, boşuna agresifleşmeyin.Olympiakos'un olimpiakos yapılmasında bir mantık var, tamam. Israrla kaynak göstermeye çekinmenize rağmen onu anlıyorum ve öyle kalsın. demişsiniz, titizlikle karşılaştırdığınızı söylüyordunuz. Kaynak göstermekten niye çekiniyormuşum? Sizi böyle bir cümle kurmaya iten nedir? O kaynak birçok kez tartışmalarda öne sürdüğümüz, kullandığımız bir kaynak. Nasıl kendi keşfettiğiniz bir kaynakmış gibi konuşabiliyorsunuz? g=y olduğu gördüm tamam ama iota nereye kayboldu gerçekten çok gülünç bir durum. γ /i/ ve /e/ sesinden önce olunca y olarak yazılıp okunur diye kaynaktaki tabloda geçiyor; ayrıca Vikipedi'de yer alan Yunan alfabesi maddesinde de "ΓΙ bileşiği y olarak okunur" diye yazıyor. Yanlışlık olduğunu iddia ediyorsanız maddeyi de elden geçirmek gerekecek. Hep Türkçeye yapılan transkripsiyondan bahsedildi Yunancaya transkribe edilen bazı adlar da bu duruma örnek verilebilir: Yozgat / Γιοζγκάτ , Yugoslavya / Γιουγκοσλαβία, Johann Strauss / Γιόχαν Στράους --esc2003 (mesaj) 20:46, 6 Ağustos 2016 (UTC)
@Esc2003, yorumlanıp yorumlanmadığı kontrol edilirken benim yorumumun sağlamasının yapılması öneriliyor, fark etmeseniz de bana gönderme yapıyorsunuz ancak konu bu değil zaten yazacağımı yazdım. Neden kaynak göstermekten çekindiğinizi ya da neden "şu harf şu harfe denk gelir, ikisi yan yana gelince şu şekilde yazılır" gibi açıklayıcı cümleleri tartışmanın üzerinden bir gün geçtikten sonra lütfetmeye başladığınızı siz biliyorsunuz, mantıklı bir durum olmadığı için mantıklı bir çıkarım yapamayacağım. Sadece koca bir zaman kaybı oldu bu aradaki süre. Ayrıca kaynağı nasıl kendi keşfimmiş gibi yazdığımı düşündüğümü anlayamadım, buna dair ima içeren cümlemi alıntılar mısınız? Kişisel meseleler bittiğine göre asıl noktaya geliyorum.
Oly konusunda hatalı davrandığımı kabul ediyorum, tabloyu yanlış okumamdan kaynaklı olarak bu yanlışın arkasında durmayacağım. Bu konuda kusuruma bakmamanızı rica ediyorum. Ancak tabloda şu var: Gama /e/ ve /i/den önce y olur diyor ama gi=y oluyor demiyor, /e/ ve /i/ bu sırada nereye kayboluyor? Verdiğiniz Vikipedi maddesinde ilgili yerde kaynak yok, doğruysa bile doğru varsayamayacağım. Pek de gülünç görünmüyor dolayısıyla buradan bakınca. --Cobija (mesaj) 21:17, 6 Ağustos 2016 (UTC)
Kusura bakıyorum, bu yersiz çabanızdan dolayı da yok yere onca zaman kaybı oldu. Yanlış yorumlamaktan kastımı şimdi anlamışsınızdır. Transkripsiyonun ne demek olduğunu dahi bilmiyorsunuz. Hiçkimse bilmediğiniz konular hakkında size bir şeyleri ispatlamak zorunda değil. --esc2003 (mesaj) 16:09, 7 Ağustos 2016 (UTC)
Tartışmayı nezaket çerçevesinde devam ettirebiliriz derdim fakat kusura bakmayın ifadesini nezaketen söylemiştim, keyfiniz bilir. Theofanis'in Teofanis olduğunu, daha kötüsü (en temelde böyle olsa da o kadar basit değil) transkripsiyon=telaffuz zanneden biriyle (Georgi de Görgi diye yazılmalı demek ki buna göre) daha fazla parmak yormak istemiyorum. Hiç değilse hatasını kabul edebilen, burnundan kıl aldıran biriyle muhatap olduğunuz için mutlu olun, ben bu konuda biraz şansızım çünkü iki gündür. --Cobija (mesaj) 18:25, 7 Ağustos 2016 (UTC)
Sürekli iğneleyici cümleler kurma gayretinde olan bir kullanıcıya yaptığım bir hatırlatmaydı sadece ama "lütfetmek" gibi sözcükler kullanmayı marifet saydığınız için, zaman kaybetmek ithamından hareketle suçu karşınızdakinde aradığınız için bunun boşuna bir çaba olduğunu anladım. Georgi, Görgi karşılaştırılmasında bir ilgi bulamadım. Theofanis'in Teofanis olduğunu, daha kötüsü (en temelde böyle olsa da o kadar basit değil) transkripsiyon=telaffuz zanneden biriyle Gerçekten çok bilgilisiniz. Emin olduğunuz yazılış bir tek bu kaldı demek ki, size hayran kaldım. Burada dilbilimsel makale yazmıyoruz, ileri derecede bir transkripsiyondan bahsedemeyiz zaten. Burnundan kıl aldırmamaya getirmişsiniz ama inanın eleştirilecek olan burada ben değildim. Karşımda hatasını kabul eden birini bulamadım, dolayısıyla mutlu da olmadım. Sadece tartışma oldukça gereksiz ve yorucu oldu. --esc2003 (mesaj) 19:23, 7 Ağustos 2016 (UTC)

VK[kaynağı değiştir]

Bu Vikipedi Kütüphanesi ilgimi çekiyor fakat bir yandan da yoğun bir dönem içerisinde olduğumdan çekimser kalıyorum. Çok etkin olamam fakat ilk etapta ne yapılması gerekiyor? --Cobija (mesaj) 12:05, 6 Ağustos 2016 (UTC)

Selam. Elindeki kitapları, oradaki kullanıcı arşivleri kısmında listeleyerek başlayabilirsin. A kitabındaki bir kısma ihtiyaç duyan kullanıcı seninle iletişime geçebilir, sen de ilgili kısmı ona ulaştırarak (taratarak veya fotoğrafını çekerek) ona ulaştırabilirsin böylece. Onun dışında İnternet ortamındaki Türkçe veritabanlarıyla iletişime geçip, birkaç ücretsiz hesap alma girişiminde bulunmak lazım.--RapsarEfendim? 18:20, 7 Ağustos 2016 (UTC)

Veritabanlarıyla iletişime geçmek için Vikipedi'nin kendi alan adına sahip e-mail var mı? --Cobija (mesaj) 18:29, 7 Ağustos 2016 (UTC)

Bunu düşünmemiştim... Gerektiğini zannetmiyorum zira bu bir "kullanıcı projesi", site veya vakıf tarafından yürütülen bir proje değil. Proje sorumluları tarafından girişimler yapılması lazım. Proje sorumluların ortak kullanacağı bir e-posta alınabilir, proje sayfasında da bu belirtilebilir ve yollanan postalarda site veya vakıfla ilişkisi net bir dille belirtilebilir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:38, 7 Ağustos 2016 (UTC)

İngilizce kütüphane sayfasında bahsettiğim gibi bir iletişim adresi var. Geçmişte özel e-posta adresimden belediyelerden bilgi talep ederken pek ciddiye alınmadığım için sorayım dedim, ki özel erişim talep edeceğiz. Buna dair bir çalışma yapmaya başlasak ya çağrı yapıp, beklemenin bir manası yok çünkü. Cumhuriyet gazetesi son zamanlarda özellikle üniversite öğrencileri için ücretsiz erişim veriyor ve oldukça cömert davranıyorlar. Buradan başlamak iyi olabilir yöntem üzerine konuşulduktan sonra. --Cobija (mesaj) 18:44, 7 Ağustos 2016 (UTC)

Sultanlar Ligi ve Efeler Ligi[kaynağı değiştir]

İyi Akşamlar,

Voleybol federasyonu sponsorluk olarak değil basketbol da olduğu gibi ligi bayanlar 1 ligini sultanlar ligi erkekler 1. ligini de efeler ligi yaptı.

İnternette bu iki ligin yeni tanıtım logosu yer alıyor ancak ben beceremiyorum çok oluyorsun demeni istemiyorum ama bu iki ligin iki güzel logosunu internetten alıp sayfalara eklermisin

iyi vikiler(Pipapo7 (mesaj) 20:28, 9 Ağustos 2016 (UTC))

Tamamdır. --Cobija (mesaj) 08:05, 10 Ağustos 2016 (UTC)
Eline sağlık birde şu memleketspora bu kadar takılmasan iyi bir vikipedistsin ama artık yoruldum inat etmiyorum :) (Pipapo7 (mesaj) 09:36, 10 Ağustos 2016 (UTC))

Madde ana görsele dair öneri[kaynağı değiştir]

Selamlar. 2016 Türkiye askerî darbe girişimi‎ sayfasını için hazırlanan şu görsel gayet güzel duruyor, içeriği Türkçe diline çevrilip maddeye aktarılabilir ve ana görsel yapılabilir. Şu ankinden daha kapsamlı. Eğer bu işten anlıyorsan ilgilenebilir misin? --Ahmet Turhan (mesaj) 07:05, 13 Ağustos 2016 (UTC)

Maalesef görsel düzenlemede hiç iyi değilim. --Cobija (mesaj) 18:04, 13 Ağustos 2016 (UTC)

Vafıl[kaynağı değiştir]

Hiçbir bağlantı yok buraya? --Cobija (mesaj) 10:51, 16 Ağustos 2016 (UTC)

Selamlar üstadım, uzun süredir görüşemedik, umarım iyisindir. Sayfanın şöyle bir trafiği mevcut. Arama motorları bu tip yönlendirmeleride kullanmakta. Türkçede söylenişi ile de arayan varsa bu yönlendirme sayfası faydalı olur diye düşünüyorum. Arayı soğutmayalım, Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 17:50, 16 Ağustos 2016 (UTC)

Sayfa Neden Silindi?[kaynağı değiştir]

Sayfayı kafanıza göre sildirtmeniz çok ahlaksızca. Eğer bir düşünceniz varsa bana mesaj yoluyla bildirtmeniz yeterliydi ki göndermişsiniz ben de size yanıtını verdim. Tong Yabgu Kağan'ın şad unvanlı bir oğlu olduğu biliniyor ancak buradaki Babasulu ifadesinin yer adı mı, yoksa has isim mi olduğu kesin değil. Farklı kaynaklar farklı bilgiler veriyor. İşin dramatik olan kısmı şu ki Azerbaycan Vikipedisi'nde bile Göktürkler ile ilgili daha kapsamlı maddeler var. Burada Türkçe Vikipedi'de bu açığı kapatmak isteyen birileri olunca ne hikmetse önünü kesmek için elinizden geleni ardınıza koymuyorsunuz. Aynı olay 2. kez başıma geliyor. Eğer sayfanın gerçekten silinmesi gerekiyorsa bu konuyu mesaj sayfamda tartışabilirdik ancak size verdiğim mesajı kaale almadığınız sürece benim de size ve yaptığınıza saygı duymamı beklemeyin. Binaanaleyh Göktürkler ile ilgili yalnızca Çin kaynaklarını irdeleyerek her şeyi öğrenemezsiniz. Özellikle Batı Göktürk Kağanlığı ile ilgili Çin kaynaklarında daha az bilgi verilmiştir. Batı Göktürkleri ile ilgili bilgiler daha çok Sasani, Ermeni, Gürcü, Bizans vb. kayıtlarında bulunmaktadır.--Şahkulu (mesaj) 22:45, 16 Ağustos 2016 (UTC)

Verdiğiniz kaynak ile madde içeriği tezattı ve silindi, bu kadar basit. Eğer kişi adı mı yoksa yerleşim yeri adı mı olduğu kesin belli değilse neye dayanarak kesinmişçesine madde yazıyorsunuz? Sayfayı oluştururken Gök-Türk kitabını kaynak göstermişsiniz fakat aslen kitabı okumadığınız belli oluyor zira yazdığınız madde ile kitaptaki içerik uyuşmuyor, gayet açık bir şekilde yerleşim yeri adı olduğu belirtiliyor. Taşağıl'ın kitabını yüzeysel buluyorsanız daha derinlemesine bilgilerin yer aldığı kaynakları bizzat kullanarak madde açın ve kullandığınız kaynakları maddede belirtin. Özgün araştırmalara dayalı ve doğrulanmayan maddeler silinir, kişisel bir uygulama değil, herkes için bu böyle. --Cobija (mesaj) 01:37, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Silinmeye Aday Sayfa Görüşü[kaynağı değiştir]

Merhaba, daha önce benzer durumlarda yorumlarınızı okuduk. Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Koma Amed sayfasında farklı görüşlere ihtiyaç duymaktayız. Yorum yaparsanız sevinirim.--Kafkasmurat- 12:05, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Temel siyasi terim maddelerini oluşturma[kaynağı değiştir]

A coloured voting box.svg

Merhabalar. Türkçe Vikipedi'de bulunmayan ve gerekli siyaset konulu temel maddelerin oluşturulması konusunda bir çalışma yapmayı hedeflemekteyim. Konunun işbirliği şeklinde şekillendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha yeni olmakla birlikte, bu kapsamda açılacak maddeler için şöyle bir liste mevcut. En temelden özele bu maddeleri ansiklopedimize kazandırmayı hedefliyorum. Yasa tasarısı, kapalı oturum, yasama yılı, kanun teklifi gibi temel kavramlar örnek verilebilir. Sizden bu konuda isteğim akılınıza gelen ve listede olmayan maddeleri de listeye eklemeniz ve eğer vaktiniz varsa bu çalışmaya ortak olmanız. Listeye çeşitli konu altbaşlıklı eklemeler de yapılabilir. Ne dersiniz, konu hakkında katkı sağlayabilir misiniz? --Ahmet Turhan (mesaj) 14:41, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Haydi Ağustos 2016 İşbirliğine![kaynağı değiştir]

Image of none.svg VikiProje Siyaset Ayın İşbirliği
İyi günler, iyi Vikiler.
VikiProje Siyaset'in yeni 1-31 Ağustos 2016 tarihleri arasındaki işbirliği projesi: Resim aranan siyasetçiler kategorisindeki maddelere görsel ekleme olarak belirlenmiştir.

Resim aranan siyasetçiler kategorisinde an itibariyle 4.138 madde bulunmakta. Burada yer alan maddelere resim eklenmesi gerekmekte. Katılımlarınızı bekliyorum.

Daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.
--Ahmet Turhan (mesaj) 14:43, 20 Ağustos 2016 (UTC)

HP'deki büyülü nesneler listesi[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija,

Evet, sayfaya maalesef uzun zamandır bakamıyorum ama bu genel olarak Vikipedi'ye bakmaya vaktim olmamasından kaynaklanıyor. Sayfanın giriş kısmını yazmayı düşünüyorum elbette. Bunun için bir deneme amaçlı giriş de hazırlamaya başlamıştım. Çok ilerletememiştim. Bu aralar biraz daha müsaitim sayfa için çalışma yapmaya. Eklemeye çalışırım. Sayfa için genel olarak bir değerlendirme de ekleyebilir misiniz adaylık sayfasına? Böylece bir çeki düzen de verebilirim; insanın gözünden kaçıyor bazen bazı şeyler.

İyi günler, kolay gelsin.--Narsilien (mesaj) 11:25, 22 Ağustos 2016 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Sakaryaspor logosunu değiştirmiş eski efsane logoyu kullanmış internette her yerde mevcut yüklemesi hususunda sayfaya rica ederim.

İyi ÇalışmalarBu imzasız yazı pipapo7 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Tamamdır. --Cobija (mesaj) 13:37, 6 Eylül 2016 (UTC)

o zaman listeyi silmeyin[kaynağı değiştir]

listede 7 isim var128.164.201.51 18:22, 15 Eylül 2016 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Merhaba

Sana birşey danışmak istiyorum. Basketbol süper ligi sayfasında lig logosu normal sponsorsuz hali spor toto ile olan logo değil, ancak kadınlar basketbol süper liginde sponsor adı bilyoner.com ekli logo var. Şimdi federasyon bu iki sponsor ile bu sene de devam edecek ancak doğru olan sponsorlu logo mu sponsorsuz mu eğer bir karar var ise ikisinden birisini düzeltmen hususunda acil yardımlarını rica ederim

Saygılarımla (Pipapo7 (mesaj) 07:50, 19 Eylül 2016 (UTC))

Sponsorlu ya da sponsorsuz olsun en güncel olan hangisiyse o logo kullanılıyor. --Cobija (mesaj) 07:57, 19 Eylül 2016 (UTC)
O zaman senden ricam Basketbol Süper Liginin logosunu günceller misin teşekkürler (Pipapo7 (mesaj) 12:49, 19 Eylül 2016 (UTC))

güncelmiş özür dilerim :)

Şablon:IMDb'de film[kaynağı değiştir]

Yaptığınız şu güncelleme ile bağlantılar çalışmaz olmuş. Aynısı SinemaTürk'te film için de geçerli. --Üçüncü Adam (mesaj) 20:29, 21 Eylül 2016 (UTC)

Hadi ya, fazladan parametre girip madde adını yazmaya gerek kalmasın demiştim ama bozmuş. Botla düzeltilemez mi bu? --Cobija (mesaj) 22:52, 21 Eylül 2016 (UTC)
Şablon birkaç farklı şekilde kullanılmış. Bazıları İngilizce Vikipediden kopyala-yapıştır ile oluşturulmuş. Daha önce tartışma sayfasında konuşulup şablonda düzenleme yapılmıştı. Bot ile yapılabilir mi bilmiyorum. --Üçüncü Adam (mesaj) 04:03, 22 Eylül 2016 (UTC)

@Galaksidekiotostopcu, {{IMDb title|Elysium|1535108}} gibi kullanımlardaki fazlalık |Elysium parametresini botla kaldırabilir miyiz? --Cobija (mesaj) 09:35, 22 Eylül 2016 (UTC)

Değişikliklerinizi şimdilik geri alıyorum. --Üçüncü Adam (mesaj) 20:06, 22 Eylül 2016 (UTC)

Türk yazı sistemleri[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija. Türk yazı sistemlerinin adını bir çırpıda değiştirmişsiniz. Bu ad, sizin açıklamanızda yazdığınız gerekçeyi doldurmuyor. "Türk yazı sistemleri" zaten kullanılan sistemler demek. Hem maddede bu iddia yok hem literatürde bu kullanım var. Bu ada sahip en az bir kitap var. Hemen ada yönelmek yerine bir tartışma açılması veya madde yazarıyla istişare edilmesi doğru olurdu. Karar ona göre çıkardı. Bödöŋtıl ileti 16:18, 4 Ekim 2016 (UTC)

Türk yazı sistemleri kavramı eminim çoğu insanda (bende de olduğu gibi) Türklerin tarihsel süreç içerisinde kullandığı değil de bizzat oluşturduğu yazı sistemleri manasına geldiği intibasını uyandırıyordur. (ki bu manada kullanılmalı zaten ama farklı şekilde kullanılıyor demek ki. İlgili kitabın başlığı da Türk Yazı Sistemleri olsa da İbrani, Mani, Tibet vs. alfabeleri "Türkçenin yazıldığı alfabeler" olarak tanımlanmış.) Bana göre halen mevcut başlık daha doğru fakat ilgili bilim terminolojisinde sizin dediğiniz kavram daha yaygın kullanılıyorsa geri taşınabilir tabii ki. --Cobija (mesaj) 16:00, 4 Ekim 2016 (UTC)
Doğrusu, kitap çıkalı çok oldu. Akademide makbul kitaplardan. Ben maddeyi yazarken de hiç böyle çağrışım uyandırmadı. Madde içeriğinde de hepsinin kökeni açıkça belirtilmişken... Siz adı değiştirince, buna karşılık değiştirme yarışı/tartışması gibi görünecek diye dokunmak istemedim. Sonuçta niyetiniz iyi; belli. Ama yazmadan da duramadım. En azından bir fikir alışverişi olur. Bödöŋtıl ileti 21:01, 5 Ekim 2016 (UTC)
Adlandırma kurallarında madde adı çift anlam intibası uyandırmamalı, açık olmalı diye bir kriter var. Mevcut adlandırmanın daha doğru olduğunu düşündüğümü yineliyorum ama terminolojiye hakim olan kişi sizsiniz tabii ki. --Cobija (mesaj) 22:49, 5 Ekim 2016 (UTC)

Kontrol edebilir misiniz?[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija, Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası için kuruma ait yeni fotoğraflar ekledim. Kontrol edebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim. Bu imzasız yazı Bagtas (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

İyi günler. Yüklediğiniz fotoğrafları hangi sayfadan aldığınızı sorabilir miyim? Kaynak eklememişsiniz. Kendiniz çektiğinizi belirmişsiniz fakat çözünürlük çok düşük ve EXIF verileri yok? --Cobija (mesaj) 13:28, 6 Ekim 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği davet[kaynağı değiştir]

State Emblem of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1936-1955).svg
VikiProje Sovyetler Birliği Daveti
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili tarih, politika, bilim, coğrafya, ekonomi, askeriye, hukuk, eğitim, felsefe, kişi, toplum vb. gibi konularda maddeler açmayı ve var olan maddeleri düzenleyerek kaliteli hale getirmeyi amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesine davetlisiniz.

Projeye katkıda bulunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin, iş bölümü ve hedefler kısmına yapmayı düşündüğü katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edin. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine katkıda bulunun. İşbirliği projesinde pek çok ödül sizi beklemekte.

Ayrıca çalışılan maddeleri ve düzenlenmesi gereken maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

Bugün tamamladığım projeye sıcağı sıcağına davetlisiniz :) Katkılarınızı bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 01:13, 8 Ekim 2016 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı maddesini okuduktan sonra bir yıldız vermek istedim. Maddeleri oluşturma şekliniz, kitaplardan araştırıp kaynak gösterişiniz, imkân bulduğunuzda fotoğraf yüklemeniz ve genel yaklaşım tarzınızla gözümde gerçek bir Vikipedistsiniz. Daha nice güzel katkılarınızı okumak dileğiyle... -seyit. 22:15, 10 Ekim 2016 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Tofaş Spor Kulübü yeni logosunu geçen iki hafta önce lansman ile açıkladı senden ricam yükleyebilirmisin? [3] (Pipapo7 (mesaj) 06:18, 17 Ekim 2016 (UTC))

Tamamdır. --Cobija (mesaj) 07:17, 17 Ekim 2016 (UTC)

Sultanlar Ligi hk[kaynağı değiştir]

Selam, senden son bir ricam olacak Sultanlar Ligine Vestel Venus isim sponsoru oldu yeni logoyu sen ekleyebilirmisin [4]

teşekkürler , kırmadan hepsini yerine getirdin :)(Pipapo7 (mesaj) 17:33, 20 Ekim 2016 (UTC))

Tamamdır. --Cobija (mesaj) 21:29, 20 Ekim 2016 (UTC)

Nutuk 1927 Osmanlıca Basım.jpg[kaynağı değiştir]

Eserin kendisi kamu malı ama o eserin kimin çektiği dahi belirli olmayan fotoğrafı da mı kamu malı oluyor? --Cobija (mesaj) 08:32, 22 Ekim 2016 (UTC)

Selamlar. Zaten eserin kendisinden başka bir şey göstermediği için problem değil, tarama gibi düşünülebilir :) İyice kırpılmış ve arka plan dahi bırakılmamış. Daha iyisi olabilir ama, kötü gözüküyor açıkçası.--RapsarEfendim? 08:50, 22 Ekim 2016 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Socialmediacoachh, siz bildirim yaptıktan 0:15:06 saat sonra HakanIST tarafından engellendi. Engel açıklaması:#9-Uygun olmayan kullanıcı adı Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 15:57, 25 Ekim 2016 (UTC)

MERHABA[kaynağı değiştir]

Takdirden çok yardımınıza ihtiyacım var.Ben daha yeniyim ve tartışma sayfasına nasıl katılacağımı,kullanıcılara nasıl mesaj göndereceğimi bilmiyorum bu konuda yardım eder misiniz?Lütfen mesajı alır almaz hemen cevap yazın. KayraParis44 (mesaj) 16:29, 30 Ekim 2016 (UTC)

Vikipedi:Tartışma sayfası kılavuzunu okuyun lütfen. --Cobija (mesaj) 17:34, 30 Ekim 2016 (UTC)

Vikisource'da suçsuz yere engellediniz.[kaynağı değiştir]

Vikisource'de vandallık yapmadığım halde vandallık sebebi ile engellediniz. Sebep? 18:12, 17 Kasım 2016 (UTC)~

Sovyet Gücü Nedir? silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Sovyet Gücü Nedir?) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sovyet Gücü Nedir? sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Mskyrider ileti 20:19, 27 Kasım 2016 (UTC)

Deniz (mesaj) 18:16, 12 Aralık 2016 (UTC)

Deniz (mesaj) 09:10, 16 Aralık 2016 (UTC)

Deniz (mesaj) 20:35, 16 Aralık 2016 (UTC)

Deniz (mesaj) 20:44, 16 Aralık 2016 (UTC)

Deniz (mesaj) 20:46, 16 Aralık 2016 (UTC)

commons kategori[kaynağı değiştir]

Adil kullanımın ilk şartı, en azından o kategorideki resimler yüzünden sağlanmıyor. Ayrıca bence resmin boyutu büyük. Ekran görüntüsü koyma mecburiyetinde değiliz, zaten Commons'ta ekran görüntüsü gibi alternatifler de var. Sayfada logo haricinde resim kullanmak istiyorsanız, isterseniz bu kategoriye bakın. --Deniz (mesaj) 18:16, 18 Aralık 2016 (UTC)

Bu söylediklerinizi güncel bir ekran görüntüsü Commons'a yüklendiği vakit tekrar hatırlatın. Kaldı ki Vikipedi'nin anahtar kelimesi zorunluluk değil katkıdır. Buraya katkı yapma zorunluluğumuz yok ama yapıyoruz, ekran görüntüsü koyma zorunluluğumuz yok ama koyuyoruz. --Cobija (mesaj) 21:42, 18 Aralık 2016 (UTC)

Cevşen[kaynağı değiştir]

Merhaba.. Cevşen'e yazdığım Türkçeler benim metnim. Yani basılı eser değil. Bu durumda özgün çalışma yasağı çiğnenmiş olur mu Vikikaynak'ta? Eğer böyleyse sil şablonu eklemem gerekecek.-- İskenderBalas💬 11:35, 27 Ocak 2017 (UTC)

Turkish Airlines Euroleuge[kaynağı değiştir]

Euroleague maddesini şöyle bırakayım o halde.Pragdonmesaj 17:11, 11 Şubat 2017 (UTC)

Euroleuge maddesini nereye bırakasınız peki? --Cobija (mesaj) 17:12, 11 Şubat 2017 (UTC)

KD[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de hangi maddelerin yer alabileceği kayda değerlik yönergelerine bağlı olarak belirleniyor. İlgili yönerge için lütfen tıklayınız. Eğer eklediğiniz maddenin bu yönergedeki koşullara uyduğunu düşünüyorsanız ilgili maddenin tartışma sayfasında bunu belirtebilirsiniz. --Cobija (mesaj) 11:53, 14 Şubat 2017 (UTC)

Sayın Sobija. Türkiye'deki animasyon stüdyolarını tıkladığınızda "Siyah Martı ve Grafik2000 yayınlanırken, Türkiyede var olan diğer animasyon stüdyolarının yayınlanamama nedenini öğrenebilir miyim ? ENG sürümüne bakacak olursanız burada yayınlanan bir çok animasyon stüdyosunuda göreceksiniz. yapılan çalışmalar illaki TV ekranında mı olması gerekiyor ?
Saygılarımla Bu imzasız yazı Oliviadurak (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Aynı iş kolunda çalışan şirketlerin her birinin ayrı ayrı kayda değerliği kanıtlanmak zorunda. Bahsettiğim yönergeyi okuyun lütfen. --Cobija (mesaj) 11:59, 14 Şubat 2017 (UTC)

Beyfendi/Hanımefendi. 2006 Yılında türkiyede var olmayan bir işten bahsediyoruz. Toplamda 150,000 m2 lik Bir Fabrikanın Tüm proseslerinin 3d olarak üretilmesinden bahsediyoruz! sanallaştırılmış bir işlemden bahsediyoruz ! Bir çeliğin Sıfırdan taştan nasıl şekillendirilmesinden bahsediyoruz. Toplamda Bir çizgi film karakterini oluşturmak için 1000 polygon üretmeniz yeterliyken "3 milyar polygon üretmiş olan bir şirketten bahsediyoruz. Ümid ederimki anlatabilmişimdir. (Oliviadurak (mesaj) 12:06, 14 Şubat 2017 (UTC))
Neye göre kayda değer efendim ? maddi değerinin olması mı ? Türkiyede yapılmamış çalışmalar imza atmış bir kurumdan bahsediyoruz ! Türkiyede ilk kez 3D animasyonlar üreten bir kurumdan bahsediyoruz ! Türkiyede ilk kez GPU tabanlı Render farmı kuran bir kurumdan bahsediyoruz ! illaki TV ekranına çıkıpta "Koybana koybana diye şarkımı söylememiz gerekiyor Bu imzasız yazı Oliviadurak (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Editors Barnstar Hires.png Düzeltmen Yıldızı
Cobija selamlar, Reis Filmi sayfasında yapımcı şirket ve isim bilgisi kısmındaki hatalı kısım tarafımızdan düzeltilmiştir. Bu konuda gerekli kontrollerin yapılarak yayınlanmasına yardımcı olursanız çok seviniriz.

Bir de kaynakça kısmına filmin resmi sayfası olan reisfimi.com sayfasının eklenmesine ve dış bağlantılar kısmına eklenmesine yardım edebilirseniz çok seviniriz. Yardımlarınız için teşekkürler. Herrsakrak (mesaj) 09:50, 15 Şubat 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. ERAHome, siz bildirim yaptıktan 2:25:30 saat sonra Superyetkin tarafından engellendi. Engel açıklaması:#9-Uygun olmayan kullanıcı adı Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 19:16, 22 Şubat 2017 (UTC)

El[kaynağı değiştir]

Selam. Arapçadaki el-X gibi adlardaki el'in e'sinin büyük ya da küçük yazılması neye göre belirleniyor. Ana madde El-Kaide iken Irak el-Kaidesi diye de maddemiz var mesela. --Cobija (mesaj) 07:50, 23 Şubat 2017 (UTC)

Hiçbir fikrim yok ama genellikle küçük yazılır. --Turgut46 07:59, 23 Şubat 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. İstanbul Muhafızları, siz bildirim yaptıktan 2 gün 18:53:04 saat sonra Vito Genovese tarafından engellendi. Engel açıklaması:#9-Uygun olmayan kullanıcı adı Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 11:45, 25 Şubat 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Yerli kadın, siz bildirim yaptıktan 0:04:56 saat sonra Vito Genovese tarafından engellendi. Engel açıklaması:#9-Uygun olmayan kullanıcı adı Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 21:13, 28 Şubat 2017 (UTC)

Şablon ekleme sorunu[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija. Türkiye il plaka kodları maddesine "Avrupa taşıt plaka kodları" şablonunu ekleyince altta plaka kodları kısmına eklemleniyor. İçinden çıkamadım. Çevirimi de uzatmamak adına sormak isterim. Uygun olursanız şablonu ekleyiniz. Daha pratik olur belki. Bödöŋtıl ileti 13:31, 21 Mart 2017 (UTC)

Merhaba. Tabloda iki karakter fazlası varmış, onu silince oldu. --Cobija (mesaj) 08:00, 22 Mart 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Camihalilari, siz bildirim yaptıktan 12:33:25 saat sonra Vikiçizer tarafından engellendi. Engel açıklaması:#9-Uygun olmayan kullanıcı adı Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 19:26, 27 Mart 2017 (UTC)

Utaite sayfası hakkında[kaynağı değiştir]

Utaite sayfası sizin de belirttiğiniz gibi diğer vikilerde bulunmamakta. Fakat ben bu konuya ilgi duyduğumdan ve bu konuyla ilgili çok az bilgi bulunmasından dolayı bir viki sayfası açmayı düşündüm. http://utaite.wikia.com/wiki/Utaite bu adresin ilk cümlelerini türkçeye çevirip bir taslak olarak kaydettim. Ayrıca herhangi bir telif hakkı ihlali yapmadım da. Eğer bir kural ihlali veya yanlışlık varsa ve kaldırılması gerekiyorsa anlayış gösteririm. Şimdiden teşekkür ederim --Aldeann (mesaj) 15:24, 28 Mart 2017 (UTC)Aldeann

Herhangi bir telif ya da biçemsel bir sorunu bulunmuyor maddenin. Yalnızca Vikipedi'nin konusu oluşturup oluşturmadığına dair kayda değerlik değerlendirmesi yapılması amacıyla işaretlendi. Kayda değerliğin ne olduğuna dair bilgiyi burada bulabilirsiniz. --Cobija (mesaj) 15:35, 28 Mart 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Aretainternet, siz bildirim yaptıktan 10:18:56 saat sonra Superyetkin tarafından engellendi. Engel açıklaması:#9-Uygun olmayan kullanıcı adı Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 17:54, 30 Mart 2017 (UTC)

Sayfa taşıma[kaynağı değiştir]

Merhaba, Bolşaya sovetskaya entsiklopediya maddesini taşırken belirttiğiniz taşıma gerekçesi vikipedi politikası mı?--Nushirevan11 ☾★ 19:34, 3 Nisan 2017 (UTC)

Bir filmin, kitabın, dizinin vs. Türkçe yayın adı yoksa orijinal adı ile adlandırılır. Evet. --Cobija (mesaj) 21:11, 3 Nisan 2017 (UTC)

Valide Sultan (I. Mustafa'nın annesi)[kaynağı değiştir]

Maddenin tartışma sayfasında belirtmeme rağmen oradan devam edilmemesinden, değişiklik özetinden de münakaşaya girmek istemememden mütevellit buradan yazıyorum. Türkçede "özel ad yerine geçen" diye bir şey yok. Varsa dahi ben bilmiyorum, öğrenirsem iyi olur ama. Mesela Abdülhamid'den bahsederken Kızıl Sultan yazılamaz, kızıl sultan yazılır. Atatürk'ten bahsederken Ulu Önder yazılmadığı gibi. Valide sultan da örneklerdeki gibi lakap değil, unvan. Unvanlar zaten yek halde hiçbir şekilde büyük harfle yazılamaz. --Cobija (mesaj) 19:56, 4 Nisan 2017 (UTC)

@Cobija burada mesele bir unvanın kullanılmış olması değil. Unvan özel isim yerine bir madde adı olarak kullanılıyor. Unvanlar ismin önünde ise büyük harfle yazılır ancak burda Halime Sultan yerine yani ad yerine Valide Sultan adı yazıldığı için büyük harf olmalıdır diye düşünüyorum. Bu şahsın ismini bilmiyoruz, bilinmeyen isim yerine bu unvan kullanılıyor. Kızıl sultan tabiri tırnak içinde büyük harfle kullanılıyor. Burda da tırnak içi durum mevcut bence.--Nushirevan11 ☾★ 20:50, 4 Nisan 2017 (UTC)

Bu "bence" denilip üzerine yorum yapılabilecek bir konu değil. Dil kuralları belli, bu kuralların da arasında özel ad yerine kullanılan tabirler büyük harfle yazılır gibi bir şey var mı? --Cobija (mesaj) 22:46, 4 Nisan 2017 (UTC)

@Cobija burda istisnai bir durum var. Bu şahsın bilinen adı Halime Sultan veya Halime Valide Sultan'dır ancak gerçek adının Halime olduğu bilinmiyor. Halime kısmı çıkınca geriye ......Valide Sultan kalıyor. Adı bilinmediğinden ötürü Valide Sultan adı yerine geçiyor. Mevlana unvanının bir özel isim yerine kullanılması gibi. Bu madde de Valide Sultan adı kedi ismi Pamuk gibi özel bir isim bunu anlatmaya çalışıyorum. İsmi bilinenler hakkında kullanılan unvanlar elbette başka ancak burda isim+unvan'da ismin yeri boş olduğu için unvan ismin yerini tutuyor.--Nushirevan11 ☾★ 23:31, 4 Nisan 2017 (UTC)

Pamuk örneği yanlış ama Mevlana örneği "acaba" dedirtti bana. Bu tartışmayı maddenin tartışmasına aktarıp bir iki kişi daha yorum yaparsa sağlıklı olacak. Hazır yeri gelmişken ifade edeyim, taşıma yapmadan evvel maddelerin tartışma sayfalarına göz atmak elzem. --Cobija (mesaj) 09:23, 5 Nisan 2017 (UTC)

Zeyneb bint Ali[kaynağı değiştir]

Merhaba, Zeyneb bint Ali sayfasına taraflı bir içeriğe sahip olan Wikishia'daki bilgileri direk dahil etmişsiniz. Bu doğru bir tutum değil. Zaten Türkçe Wikishia'da yer alan bilgileri toptan bu sayfaya aktarmanın manası yok. Madde içerisine Şii görüş şöyledir denilerek ince eleyip sık dokuyarak eklemek gerekir. Değişikliği geri almanızı rica ediyorum.--Nushirevan11 ☾★ 13:45, 5 Nisan 2017 (UTC)

Olabildiğince hz. vb. ifadeleri çıkardım. Şii görüş böyledir diyerek maddedeki yanlı kısımları ince eleyip sık dokuyarak düzgün hale getirebilirsiniz. Bu yapılana dek sistemik yanlılık uyarısı yeterli, zaten bu uyarı şablonu bu gibi durumlar için var. İçeriği tamamen kaldırmak gibi şey söz konusu değil. --Cobija (mesaj) 14:26, 5 Nisan 2017 (UTC)

Polis Yakını Kartı[kaynağı değiştir]

Selamlar. Vikipedi'ye katkıda bulunduğunuz için teşekkürler fakat eklediğiniz madde Vikipedi'nin konusunu oluşturan ansiklopedik bir içerik değil maalesef. Sayfaya eklenen sil şablonunu çıkartmayın lütfen. Vikipedi'nin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olması için Vikipedi ne değildir?, hangi maddelerin Vikipedi'de yer alabildiğini kavrayabilmeniz için de kayda değerlik sayfalarını okumanızı öneririm. Umarım katkılarınızı Vikipedi kuralları dahilinde sürdürmeye devam edersiniz. --Cobija (mesaj) 19:04, 5 Nisan 2017 (UTC)

Merhabalar.Polis Yakını Kartı ile ilgili olarak internette temiz ansiklopedik bir bilgi bulunamadığından, bu sayfayı oluşturma gereği hissettim.Ayrıca sayfayıda gereksiz bilgilerle doldurmadan gerekli bilgileri ansiklopedik olarak yazmaya çalıştım.Cevap yazma gereği hissettiğim için burdayım. Bu imzasız yazı Cicekoguzhan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Katkıda bulunmaya çalışmanız takdire şayan ancak Vikipedi'de yalnızca ansiklopedik içerik yer edinebiliyor. VP:GGB bağlantısına tıklayıp okuyun lütfen. Eklediğiniz madde de bu sıralanan bilgiler kapsamında yer alıyor ve üzülerek söylüyorum ki ansiklopedik içerik barındırmıyor :/--Cobija (mesaj) 19:14, 5 Nisan 2017 (UTC)

taşıma[kaynağı değiştir]

Yasin Börü maddesini taşırken -öldürülmesi ve -cinayeti arasında kararsız kaldım aslında. Bu tür maddelerde bir standart olması gerekli gerçekten benzer olanlardan Dilek Doğan'ın öldürülmesi ve Kemal Kurkut'un öldürülmesi maddelerine de bir el atabilir misiniz rica etsem? --Maurice Flesier message 20:57, 5 Nisan 2017 (UTC)

Mobilde olduğumdan biraz geç oldu ama taşıdım ikisini de. --Cobija (mesaj) 21:23, 5 Nisan 2017 (UTC)
geç olsun güç olmasın derim her daim :) teşekkürler. --Maurice Flesier message 21:39, 5 Nisan 2017 (UTC)

Cenk hakkında[kaynağı değiştir]

Öncelikle burada bir başka yetkili ve daha tecrübeli birinin sonunda Cenk denen şahsın vikipedi'de uyguladığı despotizme karşı bir laf söylediğini görünce sevindim. Şimdi bu yazacaklarımı neden yazıyorum, çünkü vikipedi'nin işleyişi hakkında ve bir şikayet mekanizması olup olmadığı konusunda pek bilgim yok ve fırsatını ve yetkili birini bulmuşken buradan söylemek istiyorum.

Benim görüşüme göre kendisi çok fazla sayıda gereksiz geri alma yapmaktadır ve insanları katkı yapmaktan soğutmaktadır. Yaptığı geri almaların çoğunu incelemediğinden de eminim. Mesela televizyon yapımları ile ilgili bilgi güncellemelerinin hepsini reddedip durmakta, sebep olarak da "kaynak gerek" demekte ancak kaynak yayınlanan bölümün kendisi işte, tv'de her yayınlanan bölümün haber olarak ayrıntıları yazılmaz ki o çeşit bir kaynağı olsun. İnsanlar katkı yapmak için son yayınlanan bölümlere göre güncelleme yapıp yanlışları düzeltir, karşılarına cenk bey dikilip "hani kaynak" der. Ee kaynak bölümün kendisi işte.

İşin ilginci kendisi hiçbir kaynak eklemeden, kaynak eklemeyi geçtim açıklama bile yazmadan yanlış bilgiler yazmaktan çekinmiyor. Kendini buranın ağası filan zannediyor herhalde. Mesela Luke Skywalker başlığına yanlış bilgi yazdığı için eleştirilmiş geçen gün. Baktım gerçekten de öyle yapmış ve yaptığı yanlış düzenlemede hiçbir kaynak eklememiş, hiç açıklama bile yok özet kısmında. Ve tabii ki devriye olduğu için kimsenin engeline takılmadan otomatik olarak onaylanıyor bunlar. Millet ise özenle yaptığı düzenlemeleri kendisine kabul ettirebilmek için bin takla atıyor. Bahsettiğim Luke skywalker başlığındaki yaptığı kaynaksız, özetsiz, açıklamasız yanlış bilgiyi düzelten edit hala onaylanmamış mesela. Madem bu kadar kaynak konusunda hassas kendi neden kaynaksız açıklamasız yanlış bilgiler giriyor? Tabii kafa rahat nasılsa kimseye kabul ettirmek için bin takla atmasına gerek yok.

Bu devriyeleri kim denetliyor ya da bir şikayet mercii var mıdır yok mudur bilmiyorum ama böyle şahısların vikipedi'ye yarardan çok zarar getirdiğine inanıyorum. Xonxax (mesaj) 03:27, 6 Nisan 2017 (UTC)

Kullanıcının yersiz geri almalar yaptığı doğru ancak zamanla Vikipedi işleyişini kavramasıyla bu durum rayına oturacaktır. O zaman kadar bu gibi sorunlar yaşadığınız taktirde Vikipedi:Şikâyet sayfasını kullanabilirsiniz. --Cobija (mesaj) 09:31, 6 Nisan 2017 (UTC)

Nargin Adası[kaynağı değiştir]

Merhaba, Cobija,

Nargin Adası adasında eklediğiniz BS şablonunu kaldırabilir misiniz? Sayfayı güncelliyorum. Şu an için kısa bir mola vermekle birlikte çalışmayı kısa (birkaç saat) içinde tamamlayacağım. Kolay gelsin. thecatcherintheryemesaj 16:48, 6 Nisan 2017 (UTC)

Tamamdır. Güzel olmuş madde. --Cobija (mesaj) 16:50, 6 Nisan 2017 (UTC)

Tartışma[kaynağı değiştir]

Merhaba, öncelikle tartışmada serzenişte bulunurcasına düzgün bir üslup kullanmadığım için özür dilerim. Bazen insan farklı bir haleti ruhiye içinde olabiliyor. Düzgün bir şekilde konuşarak verimli bir tartışma elde edebilirdik ancak pek öyle olmadı. Siz de biraz mutlak doğruyu biliyormuşcasına davranıyorsunuz. Ben TDK'yı baz aldım siz harf çevirimini baz aldınız. Sanırım TDK'nın önceden bugünkü kuralı farklı imiş. Rapsar'ın dediğinden öyle anladım. Bir telaffuza göre çeviri var, bir de harflerin tek tek çevirisi var. Siz harf çevirisinden bahsediyorsunuz ancak bu durumda şu sıkıntı ortaya çıkıyor: Arapça صلاح الدين الأيوبي yazımındaki Eyyubi kısmında -el (elif ve la harfi) takısı var. İslam Ansiklopedisi Selahaddin-i şeklinde çevirmiş. Arapça yazımda ve telaffuzda ismin sonunda -i harfi yok. Bu ahvalde kafa karıştırıcı bir durum ortaya çıkıyor. Latin harfli olmayan dillerin özel adlarının çevirisi konusu tekrar görüşülüp tartışılmalı. TDK'yı tamamen kenara koyamayız diye düşünüyorum. İyi vikiler.--Nushirevan11 ☾★ 11:30, 7 Nisan 2017 (UTC)

"Convert" sorunu[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija, BMW X1#F48 Özellikleri kısmında, motorlarda kırmızı kırmızı duran convert şablonunu çevirmiyor. Yanlış düzeltmek istemedim Bödöŋtıl ileti 16:52, 8 Nisan 2017 (UTC)

Şablon:Convert/kW bhp şeklinde altsayfa yaratmak gerekiyor ancak İngilizce Vikipedi'de convert şablonunu Lua modülüne aktardıkları için altsayfaları silmişler. Bir teknisyenin şablonu güncellemesi lazım, benim için çok karışık geldi. --Cobija (mesaj) 20:35, 8 Nisan 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Türk Nöker Teşkilatı, siz bildirim yaptıktan sonra 5 gün geçmesine rağmen engellenmediği için sayfadan çıkartıldı. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 13:17, 10 Nisan 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şehzademustafa737, siz bildirim yaptıktan sonra 5 gün geçmesine rağmen engellenmediği için sayfadan çıkartıldı. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 18:22, 10 Nisan 2017 (UTC)

Samsun Karşıyaka Anadolu Lisesi silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Samsun Karşıyaka Anadolu Lisesi) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Samsun Karşıyaka Anadolu Lisesi sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 ☾★ 12:27, 16 Nisan 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Trabzon Travesti Hançer, siz bildirim yaptıktan 0:45:45 saat sonra Superyetkin tarafından engellendi. Engel açıklaması:#9-Uygun olmayan kullanıcı adı Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 12:39, 22 Nisan 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Tccbsarayi, siz bildirim yaptıktan sonra 5 gün geçmesine rağmen engellenmediği için sayfadan çıkartıldı. Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 15:20, 22 Nisan 2017 (UTC)

Osmanlı Hanedanı[kaynağı değiştir]

Selam. Benzer içeriğe sahip şablonlar birleştirilebiliyorsa eğer birleştirilir, özellikle bölünmez. Osmanlı Hanedanı ile ilişkili tekil şablonlar da ana şablon ile birleşti bu nedenle. Birleştirilen geçmişler üzerine geri alma dahil işlem yapılmaz, şu an geçmişler yaptığınız geri almalar nedeniyle karışık bir durumda. Yaptığınız değişiklikleri geri alıyorum, itirazınız varsa tartışma sayfasını kullanabilirsiniz. Bir de ekleyeyim: VP:3GD'ye dikkat. --Cobija (mesaj) 07:38, 23 Nisan 2017 (UTC)

Merhaba, Niçin benzer şablon olsun? Osmanlı padişah kızları ile Osmanlı padişah eşleri çok mu benzer? Velev ki benzer olsun birleştirilip şişirilip çorba edilmesine ne gerek var. İngilizce Wikipedia'da bile Osmanlı padişah kızları var. İsterseniz bir de Osmanlı şehzadeleri şablonunu da birleştirin tam çorba olsun. Ayrıca Osmanlı padişah eşleri Osmanlı Hanedanı'ndan sayılmaz. Kendi kendinize SAS'a taşımadan sayfalara birleştir etiketi eklerseniz geçmişleri birleştiği zaman bu benim değil sizin hatanız olmuş olur. Gereksiz bir şekilde şablon birleştirmeden önce SAS'ı unutmayın. Anlayamadığım vikipedinin kotası mı yetmiyor ayrı şablona? Bu sizi niye rahatsız ediyor anlayabilmiş değilim. VP:3GD'ye özellikle sizin dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.--Nushirevan11 ☾★ 11:51, 23 Nisan 2017 (UTC)
 1. "Çorba olması" sizin kendi öznel yorumunuz.
 2. İngilizce Vikipedi'de ne olup olmadığı ancak emsal olabilir, son noktayı koymaz.
 3. Birleştirme işlemi ile SAS sürecinin uzaktan yakından bir alakası yok.
 4. Birleştirilen müstakil şablonları sanırım siz oluşturmuştunuz, sahiplenme gibi bir durum söz konusu sanırım zira böylesine basit ve çok temel bir işleme bile nedensizce karşı çıkılmasını anlamak güç.
 5. VP:3GD'yi üç ayrı şablonda birden ihlal etmeye hala devam ediyorsunuz.
 6. VP:N'ye uyun, agresifleşmenin hem gereği hem de faydası yok.

@Vito Genovese, Osmanlı Hanedanı, Osmanlı padişah eşleri ve Osmanlı padişah kızları ile üçüncü göz olarak sen ilgilenir misin lütfen? Bir de konudan bağımsız olarak Selahaddin Eyyubi maddesindeki tartışmadan hemen sonra bu şablonlarla ilgili zıtlık yaşanması, bu şablonların hemen ardından da burada aynı kullanıcının değişikliğimi geri almış olmasını kullanıcının beni takibat altına aldığı şeklinde yorumluyorum. Yapıcı değişikliklerin dahi inatlaşarak geri alınması can sıkıcı olmaya başladı iyice. --Cobija (mesaj) 12:37, 23 Nisan 2017 (UTC)

Şablonların birleştirilmesi gerektiği de sizin ÖZNEL yorumunuz. SAS'a gerek yok ne demek? Sizin aldığınız kararlar temyiz kararı mı? Var olan ve içerikçe de dolu olan şablonları birleştirmenin hiçbir mantıkî yönü yoktur. Siz isterseniz Osmanlı bürokrasisi diye bir şablon oluşturun içine şeyhülislamları, kaptanıderyaları yerleştirin. VP:3GD'yi ihlal eden sizsiniz. Kendi başınıza kesin bir şekilde böyle olacak diyen ve SAS yerine kendinizi koyan sizsiniz. Bi daha geri alsanız tekrar geri alırım. Çünkü bunları birleştirmenin hiçbir mantığı yok. Osmanlı şehzadeleri şablonunu da mı ekleyeceğiz? Ne gerek var? Ayrıca önemli şahısların adını yaygın kullanım baz alınmadan kimseye sormadan değiştirmeniz kabul edilemez ve farkettiğim zaman geri alırım. Rapsar Eyyubi maddesinde ne demişti çok açık. Kolay gelsin.--Nushirevan11 ☾★ 15:09, 23 Nisan 2017 (UTC)

Bu gibi nezaket sınırlarını aşan (bunu aynı kullanıcı beşinci altıncı kez üst üste yapıyor, birisinin artık dur demesi lazım.) yorumlara cevap vermeyeceğim. Sadece ortada silinme gibi bir durum olmadığı için SAS'la ilgili bir durum olmadığını söylemekle yetineceğim. Politikalara hakim olmayıp bu gibi yaparım, ederim tavırlarıyla 3GD'yi de ihlal ederek üst üste geri almalar yapan kullanıcılara müsamaha gösterilmesinin nihai sonucu devriye haklarının üzüm yemek değil bağcıyı dövmek amaçlı kullanılması oluyor görüldüğü üzere. @Vito Genovese konuyu gözden geçirene kadar yukarıda belirttiğim şablonlar ve madde üzerinde değişiklik yapmayacağım. Sonrasında rollback yapılan olumlu katkıları geri getireceğim tabii olarak. --Cobija (mesaj) 15:33, 23 Nisan 2017 (UTC)

Merhaba,

Bu şablonlar birleştirilmeden önce bir tartışma gerçekleşti mi herhangi bir yerde bu konuda?

Vito Genovese 18:51, 23 Nisan 2017 (UTC)

@Vito Genovese daha önce hiçbir şekilde tartışma yapılmadı. Kişi tamamen kendi isteği üzerine birleştir etiketi eklemiştir. Osmanlı şehzadeleri, Osmanlı padişah kızları ve Osmanlı padişah eşleri şablonlarını kronolojik sıraya göre düzenleyerek ben oluşturdum. İngilizce vikide de var bu tarz şablonlar ve aynı zamanda Hanedan şablonu da var. Rica ederim bu nasıl bir politikaya hakim olmak ki SAS'a sadece silinmeye aday sayfa getirildiğini düşünüyor. Bir de beni politika bilmemekle itham ediyor. :) SAS'a defaatle birleştirmek için maddeler taşınmıştır. SAS'a sadece silinmesi gereken maddeler taşınmaz ki. Neyse bu vesileyle öğrenilmiş olundu. Ayrıca padişah eşleri Hanedan'dan sayılmaz. Osmanlı padişah kızları ve şehzadeleri belli bir düzen üzere oluşturulmuştur toptancı bir şablon asla doğru değildir. Yorumlarda hakaret yok, sadece argüman üretememenin kızgınlığı var.--Nushirevan11 ☾★ 19:26, 23 Nisan 2017 (UTC)

Tartışma olmadı, doğru. Şablonları birleştirdikten sonra hala anlamadığım şekilde geri alma savaşı başladı. Vikipedi'de her işlemi önceden haber vererek gerçekleştirmiyoruz haliyle, yapılan işleme itiraz varsa ya ilgili sayfanın ya da kullanıcının tartışma sayfasında itiraz ederek görüşülmesi lazım, değişiklik özetinden cevap verip geri alma savaşına girmek değil. VP:N'yi, VP:3GD'yi ısrarla ihlal edip sayfaları sahiplenmek, üstüne de bir kullanıcıyı takibat altına alarak yerli yersiz değişikliklerini geri almak normalleştiyse eğer bilmiş olurum hiç değilse. Her şeyi geçtim de şu görünüme karışık (karışık demek varken irite edici şekilde çorba demek ve bu tavırların normalleşmesi de yeni moda oldu Vikipedi'de) demek nedir yahu? Uğraştığımız şeylere bak. --Cobija (mesaj) 20:08, 23 Nisan 2017 (UTC)

Benim görüşümü sorduğunuz için yazayım o zaman: SAS süreci, böyle tartışma yaratmaya eğilimli durumlarda topluluk bağlayıcı bir karar alabilsin diye var ve evet, SAS demek "silmek"ten ziyade "tartışmak" demek daha ziyade, doğrudur. Articles for deletion'dan X for discussion'a evrilmiş bir süreçtir zira. Şu anda ikinizin de canınızın sıkılmasına neden olan bu tartışma, şablonların SAS'a çıkarılması ya da en azından birleştirme için etiketlenmelerinden şöyle bir hafta filan önce tartışma sayfalarına not düşülmesiyle önlenebilirdi. Bir madde adı değişikliği ya da basit bir değişiklik söz konusu olsa geri alması kolay, ancak iki sayfanın birleştirilmesi durumunda bunların ayıklanması ciddi bir güçlük. Bunun önüne geçebilirdik böylelikle. Sayfaları birleştiren Yetkin de doğal olarak bu durumu ve ihtilafı bilemezdi.
Sayfaları sahiplenmek şüphesiz iyi bir davranış değil, ancak insan emek verdiği ya da verdiğini düşündüğü bir sayfayı ister istemez önemser ve değişikliklerini takip eder. Bu anlamda @Nushirevan11'in bu işleme itiraz hakkı elbette saklıdır. Nushirevan11'in yapamayacağı şey ise, Özel:Diff/18475649'te olduğu gibi Cobija'nın değişikliğini "geri döndür" düğmesine basarak geri almaktır. Köy Çeşmesine yazdığım konuyla ilgili şu yazıyı (kalıcı bağlantı) okumanı rica ediyorum ve devamı durumunda devriyeliğini üzülerek almak zorunda kalacağımı not düşüyorum Nushirevan11.
Nezaket konusunda geçmişte mesaj sayfamda Nushirevan11'e önce bir-iki ricada bulunduğum, sonrasında da üzerine basa basa son bir ricada bulunduğum doğrudur. Ancak buradaki yazışmalarda bu tür bir ihlal görmedim açıkçası. "Çorba" sözcüğü TDK tarafından "mec. İçinden çıkılmaz durum." olarak tanımlanıyor (TDK sözlüğünü kişilerarası anlaşmazlıklarda hakem olarak kullanıyor oluşum bir değil, iki değil, sonumuz hayrolsun). Sözcüğün kişisel çağrışımı elbette daha olumsuz olabilir, ancak yazılı tanımdan daha pejoratif olarak yorumlayarak buradan bir itham değerlendirmesi yapmam da haksızlık olur. Biraz gerilmişsiniz sanırım, bir 24 saat tartışmadan geri çekmenizi öneririm kendinizi, bazen yararı oluyor. Böyle şeyler için motivasyonunuzun etkilenmesine izin vermeyin, yapacak işimiz çok.
Bu şablonların durumuna dönecek olursak, benim önerim geriye dönük bir SAS olacak (onu da 24 saat sonra başlatmanızda yarar olabilir; öfkeyle oturup zararla oturmayın). Nushirevan11 bu şablonları açmaya devam edecek, bunu yapmasının önünde bir engel de yok, çünkü bu konuda bağlayıcı bir karar alınmış değil, bir politika ve/veya yönergeyi de ihlal etmiyor görünüyor. Eğer tartışmadan çıkan sonuç Cobija'nın görüşü doğrultusunda olursa sayfalar şu anda olduğu gibi kalır; Nushirevan11'in görüşü doğrultusunda olursa da gariban bir hizmetli oturur samanlıkta sürüm ayıklar. :)
İkiniz de değerli Vikipedistlersiniz, böyle önemsiz konular için birbirinizi üzdüğünüze değmez.
Vito Genovese 20:49, 23 Nisan 2017 (UTC)
@Vito Genovese devriyeliğimi almakla beni tehdit etmen hiç hoş değil. 3GD'nin ihlal edilmesi Cobija'nın başına buyruk hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Burda ben nasıl suçlu olabilirim rica ediyorum? Keyfi bir şekilde hiç kimseye sormadan SAS'a götürmeden hangi hakla birleştir şablonu ekleniyor! Bir değişiklik yapılacaksa SAS'a götürülür. Ayrıca eşler Hanedan'dan değildir. Bu apaçık bilgi karşısında bile ben yaptım oldu görüşü savunuluyor. İlk hali ne ise o korunur, değiştirmek isteyen SAS'a götürür.--Nushirevan11 ☾★ 21:41, 23 Nisan 2017 (UTC)
Ben niye tehdit edeyim ki seni @Nushirevan11? Devriyeliğinin alınması sana değil Vikipedi'ye ceza olur, bu da olayı tehdit kapsamından otomatikman çıkarır her koşul altında. Kaldı ki, ben köy çeşmesinde yazdığım üzere, usule uygun olmayan bir işlem durumunda yapacağımı önceden söylediğim hatırlatmayı yapıyorum. Bunun 3GD konusuyla bir ilgisi yok. Aranızdaki anlaşmazlıktan bağımsız genel bir husus bu. Genel olarak ister Cobija'nın ya da ister başka bir kullanıcının değişikliğini "geri döndür" düğmesiyle geri alman uygun değil. Çeşmede söylemem bu düğmeyi kullanmanın önüne geçmediği için bir kez de pingleyerek söyledim, hepsi bu.
Vito Genovese 21:49, 23 Nisan 2017 (UTC)
@Vito Genovese muhakkak tehdit amacıyla değil kurallara istinaden o uyarıyı yapmışsındır. Usulü hatırlatacaktım, yapmışsın teşekkür ederim. Gerçekten boş yere didişiyoruz. Cobija tecrübeli bir kullanıcı ancak SAS'a götürmek yerine benle didişiyor.--Nushirevan11 ☾★ 22:04, 23 Nisan 2017 (UTC)

X şablonu gereksiz diye düşünülüp silinmesi yönünde karar verilmesi için aday gösterilmesi, burada farklı görüşler sonucu başka sayfalarla birleştirilmesi görülmemiş şey değil ancak on yıldır burada görmediğim şey malumun ilamı için birleştirilsin mi yoksa birleştirilmesin mi diye karar verilmesi adına SAS kullanılması. Yalnız ve yalnız sayfaların birleştirilmesi için aday gösterildiği bir örnek varsa (özellikle SAS'ın gereksiz şişirildiği şikayetleri olan bu günlerde) eğer görmek istiyorum o örneği. Eğer yoksa bir kullanıcının -tekrar söylüyorum- 3GD'yi ısrarla ihlal ederek bu icadı ortaya çıkarmasına diyecek bir şeyim yok. Eğer bu gibi -bunu da tekrar söylüyorum- yaparım, ederim tavırları hoş karşılanıyorsa kullanıcıdan özür diliyorum, burada geçersiz olduğunu düşünüyordum o yüzden buna karşı tahammül göstermiyordum. Geçer akçe bu ise kocaman gibi sözcükleri özenle seçip kullanarak ayak uydururuz bu kadar yıldan sonra ne diyeyim. --Cobija (mesaj) 21:08, 23 Nisan 2017 (UTC)

Malumun ilamı olduğu sizin indi yorumunuz. SAS'ta sayfaların birleştirilmesi için hiç örnek görmediniz mi? Şaka gibi. Lenin'in makaleleri SAS'a birleştirmek için taşınmıyor mu? Hiç görmediniz mi? 3GD'nin ihlal edilmesi sizin başınıza buyruk hareket etmenizden kaynaklanıyor. Kendinizi SAS yerine koyamazsınız. Ayrıca çorba etmek karmak karışık hale getirmek demektir mecazen.--Nushirevan11 ☾★ 21:37, 23 Nisan 2017 (UTC)

Boş boş (anlamsız anlamında) konuşmayın. Örneğin Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Oportünizm ve İkinci Enternasyonalin Çöküşü sayfasında KD sorunu nedeniyle aday gösterilmiş, birleştirilmesi yönünde yorumlar gelmiş. Ta ilk Lenin makalesinin SAS'ından beri aynı şekilde onlarca adaylık açıldı ve bir yerden sonra SAS'ı şişirdiği için tepki gösterilmeye başlandı. Şu örnekte olduğu gibi. Birleştirilmesi gerektiği ortada SAS'a ne gerek var yani? Kaldı ki hanedan bireyleri için ayrı ayrı şablon açmanın ne mantığı var? --Cobija (mesaj) 21:45, 23 Nisan 2017 (UTC)

Kusura bakmayın sizin gibi dolu dolu konuşamıyorum. Maurice Flesier defalarca birleştirme işlemi için SAS'a madde taşıdı. SAS'ı yakinen takip ettiğim için her daim görüyorum, birleştirme için taşınan maddeleri. Hanedan bireyleri için ayrı ayrı şablon açılmıyor. Farklı kategoride olan kişiler için şablon açılıyor. Osmanlı şehzadeleri ile Osmanlı sultanları farklı kategoriler bu sebebe istinaden farklı şablon olmalı. Hepsinin ayrı ayrı kategorileri var. Sizi takip etmek gibi bir idealim yok. Denk geldim ve geri aldım, eğer yanlış yaptığımı düşünüyorsanız sayfaların tartışma kısmına gerekçelerinizi yazarsınız. Vikipedide herkesin ilgilendiği, yoğunlaştığı bir alan vardır. Özellikle ilgilendiğim bu alan hakkında kafanıza göre iş yapamazsınız. Hala eklenmesi gerektiğini düşünüyorsanız SAS'a götürerek topluluğun kararıyla netice elde edebilirsiniz.--Nushirevan11 ☾★ 21:54, 23 Nisan 2017 (UTC)
 • "Denk geldim ve geri aldım, eğer yanlış yaptığımı düşünüyorsanız sayfaların tartışma kısmına gerekçelerinizi yazarsınız.": Bir değişikliğe itirazı olan sizsiniz, sizin gerekçenizi yazmanız lazım ilk olarak.
 • "Özellikle ilgilendiğim bu alan hakkında kafanıza göre iş yapamazsınız.": İlgi alanınız olması çok doğal fakat değişiklik yapmak için kimse sizden icazet almak zorunda değil. Vikipedi'de herkes doğal olarak madde sahiplenir ancak benden izinsiz kimse bir şey yapamaz tavrını, böylesini ilk defa görüyorum. Buna göz yumulmasını da daha büyük hayretle karşılıyorum.
 • Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Şablon:Osmanlı padişah eşleri --Cobija (mesaj) 22:03, 23 Nisan 2017 (UTC)
  • Değişikliği kimseye sormadan kendi kendinize yaparsanız o değişiklik geri alınır. Usul böyle olduğu için Vito şablonu ilk haline getirdi.
  • Benden izinsiz yapamazsınız demedim. Bu sizin iddianız. Bu alanla ilgilendiğim için tartışmalı bir kararı tek başınıza uygulayamazsınız, topluluğun görüşünü almanız gerekir demek istedim. Demek istediğim bir bedahetken farklı yere çekmenin manası yok.
  • Hayırlı olsun SAS'ınız.--Nushirevan11 ☾★ 22:10, 23 Nisan 2017 (UTC)

Antlaşmalar listesi[kaynağı değiştir]

Selam İazak. Bir şey sormak istiyordum. Çevirdiğin listede neye göre seçilip derleniyor antlaşmalar? Ben de aynı şekilde Türkiye'nin antlaşmalarını derleyip seçkin liste yapma niyetindeydim ancak yüzlerce antlaşma mevcut. Hepsini listelemek imkansız gibi bir şey, bu durumda hangi antlaşmanın listede yer alabileceğini neye göre seçmek lazım? Mesela sadece treaty'ler mi listelenmeli agreement'lar göz ardı edilip? Öyle düşünmüştüm ama Ankara Anlaşması (1921) gibi önemli örnekler de var. --Cobija (mesaj) 13:29, 23 Nisan 2017 (UTC)

Selam @Cobija,
Konuya ilgi göstermenize memnun oldum.
Öncelikle İngilizce tarafındaki maddede çeşitli türlerdeki antlaşma ve sözleşmeler bulunuyor. Ben de yalnız treaty'leri seçmek gibi bir yola gitmedim. Tamamlandığında interwikileriyle uyumlu olacak. Size de aynı yolu öneririm.
Ne yazık ki yeterince idealist olup tüm kayda değer antlaşma ve sözleşmeleri oluşturacak kadar zaman ayıramıyorum.
Kriterim yalnızca Türkçeye daha önce çevrilmiş olanları listelemekten ibaret. "İbaret" diyorum ama maddelerdeki küçük çaplı iyileştirmeler ve her birine kaynak eklemek epey zamanımı alıyor.
Bu arada henüz incelemediyseniz Osmanlı İmparatorluğu'nun antlaşmaları listesi maddesine göz atmanızı öneririm.
Başarılar. iazak (mesaj) 14:00, 23 Nisan 2017 (UTC)

Deniz (mesaj) 23:52, 3 Mayıs 2017 (UTC)

Deniz (mesaj) 23:53, 3 Mayıs 2017 (UTC)

Deniz (mesaj) 23:53, 3 Mayıs 2017 (UTC)

Kategori adlandırma[kaynağı değiştir]

Selamlar, bu kategori sizce doğru yere mi taşınmış? Buradaki kategori adlandırmalarına bakınca yanlış gibi geldi. Geri alacaktım ama öncelikle danışmak istedim. --Selahattin ilhan (mesaj) 18:43, 12 Mayıs 2017 (UTC)

Selam. Mizahi/Mizahî konusundaysa eğer doğru yapılmış. Merkezi/Merkezî gibi anlam farkı olmadığı sürece kullanılmıyor î harfi. "İnternet siteleri" yerine de "web siteleri" denmesi lazım zira ana kategori ve maddenin adı web sitesi. --Cobija (mesaj) 20:34, 12 Mayıs 2017 (UTC)

dır, dir[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Biçem el kitabı (başlık) ve Yardım:Sayfa nasıl yazılır (biçem) öyle demiyor ama. Ayrıca burada ve burada epeyce tartışılmış vikipedinin sözlük mü ansiklopedi mi olduğu özellikle.--Teacher0691 (mesaj) 22:20, 6 Haziran 2017 (UTC)

Biçemleri biliyorum fakat bu konu ile ilgili kural üzerinde ne kadar uzlaşı olduğu meçhul. Gerçi kural da değil, özellikle bunun üzerinde durulmamış, başka bir konuda örnek verilirken bu şekilde kullanılmış. O tartışmaları da hatırlıyorum. O zaman bir fikir belirtmemiştim ancak "-dır" kullanılırsa ansiklopedi öteki türlü sözlük olur diye bir mantık olamaz. TDV İslâm Ansiklopedisi sözlük mü bu durumda? Kişinin meşrebine göre değişiyor bu kullanım tarzı fakat ben izleme listemde gördükçe bu kullanımları siliyorum.
Vikipedi'ye girerken yer imi olarak eklediğim rastgele sayfa bağlantısını kullanıyorum. Bu şekilde her gün birçok kez rastgele sayfaya denk geliyorum ve şimdiye kadar gözlemlediğim kadarıyla da tanım cümlelerinde bu eklerin olmadığı madde sayısı ağır basıyor. Ancak örneğin Türkiye köy maddeleri oluşturulurken bu ekler kullanılmış ve binlerce maddede de "... köydür." şeklinde sonlanan tanım cümleleri yer alıyor. Bunlar için ekstra efor harcayıp "-dır" eklerini kaldırmaya çalışacak halim yok tabii ki. Ancak dediğim gibi ağırlıklı olarak tanım cümlelerinde eksiz kullanımı gördüğümden dolayı bu şekilde kullanımı yeğliyorum. --Cobija (mesaj) 23:53, 6 Haziran 2017 (UTC)
Kesin bir uzlaşı olmadığı ve yönerge haline gelmediğini kabul ederek, eklenmesinde de hiç bir sakınca olmadığını (hatta eklenmesi gerektiğini) savunanlardanım ben de ve bu yüzden bahsettiğiniz binlerce köy maddesine de ekleyen kişi olarak gördükçe eklemeye devam edeceğim.--Teacher0691 (mesaj) 20:48, 7 Haziran 2017 (UTC)
Geri aldığınız son 3 futbolcunun En viki sayfalarına da bir baksaydınız keşke. Álvaro José Domínguez Cabezas (born June 10, 1981 in Colombia) is a former Colombian footballer. Ekigho Ehiosun (born 25 June, 1990, Warri) is a Nigerian football forward who currently plays for Gaziantep B.B.. André Luiz Bahia dos Santos Viana (born 24 November 1983) is a Brazilian footballer who plays as a defender. He currently plays for Shonan Bellmare.--Teacher0691 (mesaj) 19:00, 9 Haziran 2017 (UTC)
İngilizce Vikipedi'nin uygulamalarının bir karar merci olarak değil ancak emsal olarak gösterilebileceği onlarca sefer muhtelif yerlerde tekrarlanmışken deneyimli bir kullanıcının bunu öne sürmesi beni şaşırttı. İngilizce maddelere baktım ve şimdi ne yapmalıyım? Onlarda bu şekilde diye burada da o şekilde mi olmak mecburiyetinde? Öyle düşünüyorsanız köy çeşmesine yazın, eğer öyle olması gerekiyorsa zaten fikir birliği oluşur ve bütün maddeleri aynı şekilde düzenleriz. Sayenizde yıllardır süren bu fikir ayrılığı da bir nihayete ermiş olur ve düzen sağlanır. --Cobija (mesaj) 23:37, 9 Haziran 2017 (UTC)

KET Bot Bildirim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Bizneyiz, siz bildirim yaptıktan 0:30:07 saat sonra HakanIST tarafından engellendi. Engel açıklaması:#9-Uygun olmayan kullanıcı adı Bildirimde bulunduğunuz için teşekkürler. --KET Bot (mesaj) 13:17, 12 Haziran 2017 (UTC)

Hay ağzını...[kaynağı değiştir]

Öpeyim.. Ama dur öpmeyeyim :) Adam gibi yazınca Usame bin Ladin gibi maddeler çıkıyor, kimse de bir şey diyemiyor zira ideolojik bir bakış açısı zerre bulunamaz (İngilizcesinde bile var mesela). Ama bu arkadaşlar "benim ideolojime uygun olanı düzelteyim/ekleyeyim, gerisine karışmam" düşüncesinde. Bunun lamı cimi yok. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 22:42, 12 Haziran 2017 (UTC)

İş Birliği Projesi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bu haftanın İş Birliği Projesi ilgini çekebilir diye düşünüyorum :) Katılımını bekleriz :) İyi günler.--RapsarEfendim? 18:09, 19 Haziran 2017 (UTC)

Kaynakça[kaynağı değiştir]

Selam. Şurada standart derken? Biçem standardı mı bu yoksa anane mi? Yazdığım hiçbir maddede uymadım buna. Bana kalsa mantıksız da. --Cobija (mesaj) 18:51, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Selam. Son kısımlardaki düzen ayrıca bakınız>notlar>kaynakça (önce genel sonra özel)>konuyla ilgili yayınlar>dış bağlantılar şeklinde. Bu bir yerde yazılıydı bakayım.--RapsarEfendim? 18:57, 11 Temmuz 2017 (UTC)
Hmm. Ben hep tam tersini yapıyordum... Dediğin daha mantıklı gözüktü.--RapsarEfendim? 19:10, 11 Temmuz 2017 (UTC)

İç bağlantı[kaynağı değiştir]

Selamlar, yanlış bağ demeden önce Larissa FC, üstelik kendinizin yaptığı bağlantıyla nereye bağlanıyor bir baksaydınız keşke.--Teacher0691 (mesaj) 22:49, 22 Temmuz 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Ağustos 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ağustos 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine yapılacak katkı ile Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine yapılacak katkı ile C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 500, (b) kısmı için 25 madde, (c) kısmı için 10 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 22:32, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Maccabi Petah Tikva FC[kaynağı değiştir]

Selamlar, şuradaki konuyla ilgili olarak Maccabi_Petah_Tikva_F.C. takımının adı ne olmalı? Maddeyi açmaya çalışacağım sonra ama açabilirseniz de sevinirim.--Teacher0691 (mesaj) 22:34, 1 Ağustos 2017 (UTC)

Selam. Moadon Sport Makkabi Avşalom İroni Petah Tikva kulübün tam adı. Ben adlandırıyor olsam MS Makkabi Avşalom İroni Petah Tikva adını tercih ederdim. Yaygın kullanımda Avşalom İroni kısmı yok ama kulüpleri gerçek adlarıyla buraya taşıyoruz. Gerçi kulübün kendisi bile Avşalom İroni kısmını göz ardı etmiş görünüyor, logolarında yok mesela. @Rapsar, sen ne dersin? --Cobija (mesaj) 22:49, 1 Ağustos 2017 (UTC)
MS Makkabi Petah Tikva olarak açtım. Değiştirilebilir gerekirse.--Teacher0691 (mesaj) 21:54, 2 Ağustos 2017 (UTC)
Mevcut adın uygun olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:57, 2 Ağustos 2017 (UTC)


KK Kızılyıldız[kaynağı değiştir]

Tekrar selamlar, KK Kızılyıldız madde adı KK Crvena Zvezda olması gerekmiyor mu sence de? Futbol takımı, FK Crvena Zvezda şeklinde. @Rapsar ve @Sabri76 size de ping atmış olayım.--Teacher0691 (mesaj) 20:07, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Doğru, bir an önce taşınması lazım. Crvena Zvezda değil de Crvena zvezda alternatifi de düşünülmeli, orijinal dilindeki kurallara göre böyle yazılıyor sanırım. --Cobija (mesaj) 20:09, 5 Ağustos 2017 (UTC)
Kesinlikle evet. Hatta futbol takımı da öyle olmalı bence (zvezda küçük harf).--Teacher0691 (mesaj) 20:33, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Toplulukça Vikiprojeleri ve işbirliği projelerini canlandırma[kaynağı değiştir]

WLM logo-2.svg

Selamlar. Geçmiş dönemdeki istatistiğe baktığımızda Vikiprojelere ilginin son derece azaldığını ve birçok Vikiprojenin inaktif olduğunu gördük. Bunun üzerine Vikiprojeleri canlandırmak, bir standarta kavuşturmak ve toplulukça bu konuya eğilim bir atılım yapmak üzere bir girişim başlattık. Sizin de dahil olduğunuz üzere, birçok kullanıcı kendi ilgi alanına dair çeşitli konularda halen güncel olarak katkı yapıyor, katkılarına devam ediyor. Buna karşın benzer konulara katkı yapan kullanıcıların birçoğu maalesef birbirinden bağımsız hareket etmekte ve birbiriyle ilişkisi son derece zayıf. Paralel konularda yapılan katkıların derli toplu olması, katkı sunulan konuların ilgi çekmesi, başka kullanıcılara ulaşma gibi konularda Vikiprojeler önemli yer tutuyor.

Siz de kendi ilgi alanınıza göre bir Vikiprojede sorumluluk almak ve katkılarınızı bu yönde kolektif bir şekilde geliştirmek ister misiniz? Burada tartışma sürüyor, lütfen görüşlerinizle birlikte siz de aramıza bize katılın. İlgi alanınızı kapsayan Vikiprojelerde sorumluluk almak veya kendi Vikiprojenizi oluşturmaya ne dersiniz? Katkılarınızı Vikiprojeler eşliğinde sürdürmeniz ansikopedik bilgilerin gelişmesine hızlı bir ivme kazandıracaktır. Katkılarınızı bekliyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:22, 5 Ağustos 2017 (UTC)

BJK e-S[kaynağı değiştir]

Selam. Beşiktaş'ın elektronik spor branşı Beşiktaş Elektronik Spor Kulübü adı altında ayrı bir kulüptü. Arması vs. farklıydı. Sosyal medya hesaplarına göz attım da formalarında e-spor arması yerine kulübün orijinal arması yer alıyor. Son durum nedir? Eğer halen ayrı bir kulüpse Beşiktaş ESK olmalı madde adı (sayfa taşıma talebi yaptım halihazırda), eğer kulüp içerisinde bir branş olarak devam ediyorsa da Beşiktaş (elektronik spor takımı) olarak (ana madde adı e-spor değil elektronik spor çünkü) adlandırılmalı. --Cobija (mesaj) 15:33, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba. Kulübün bir branşı olduğunu düşünüyorum ben. Hem orjinal logo kullanımından, hem de burada resmî sitesi üzerinde -güncel olmasa da- teknik ekip mevcut. Tabi kesin bir bilgim yok malesef. --oltnilhn (mesaj) 15:39, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Branş ilk kurulduğundan beri sitede o şekilde (e-spor kulübü değil de e-spor takımı adıyla) yer alıyor teknik ekip bilgisi. Benim asıl kafamı karıştıran arma değişimi oldu ancak Türkiye'deki kulüplerin profesyonellik seviyesi göz önüne alındığında (Fenerbahçe ve Galatasaray kulüp renklerini doğru düzgün kullanmayı son on yıldır öğrendi, hatta Galatasaray logosunu da son yirmi yılda üç kere revize etti mesela) net bir şey de diyemiyorum. Neyse, bekleyip bir alamet göstermelerini bekleyeceğiz anlaşılan. --Cobija (mesaj) 15:48, 19 Ağustos 2017 (UTC)

İstanbul'un İşgali[kaynağı değiştir]

Selam İazak. Tecrübeli bir devriyenin maddenin geçmişini geride bırakıp kopyala-yapıştır ile taşıma yaptığını görünce şaşırdım ve geri aldım işlemleri. --Cobija (mesaj) 16:04, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Selam @Cobija. Doğru. Siz de daha tecrübeli bir kullanıcı olarak, geçmiş taşıma yetkisi de olan bir hizmetlinin şu yıllardır imla kuralına uygunsuz duran maddeyi düzeltmesini sağlayabilirseniz memnun olurum. Başarılar. iazak (mesaj) 16:10, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Yanlış değil ki. TDK, büyük harflerin kullanıldığı yerler kuralının 24. maddesinde "Tarihî olay, çağ ve dönem adları büyük harfle başlar." diyor. Bu da tarihî bir olay işte. --Cobija (mesaj) 16:13, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Ben TDK'nın o ifadesini bu olaya uygun görmüyorum @Cobija. Türk Kurtuluş Savaşı'nın tarihi olay, İstanbul'un işgalinin ise tarihte bir eylem olduğunu varsayıyorum. Ama şimdi vikipediyi araştırdığımda madde isimlendirenlerin belki yarısının sizin gibi yorumladığını gördüm. Ben de şaşırdım doğrusu. Neyse, belli ki vikipedide uzlaşılamamış bir konuymuş, daha önce farketmemişim. Kalsın böyle. Hoşçakalın. iazak (mesaj) 16:20, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Öyle deyince ben de ikileme düştüm. Şöyle bir arama yapıldığında TDK'nın i harfini küçük yazdığı görülüyor. Köy çeşmesinde bir tartışma başlatılabilir, bilemedim. --Cobija (mesaj) 16:25, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Ülker Stadyumu[kaynağı değiştir]

Selam, nasılsın? Stadyumlarda, salonlarda vs. sponsor adlarını madde adlarında kullanabiliyorduk. Hatta sponsor kuralından bunları muaf tutmayı sen önermiştin ya 😕 --Cobija (mesaj) 22:01, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Selam. Ben hatırlamıyorum benim önerdiğimi ancak öyle olduysa da şu an olumlu bakmıyorum :) Taşımayı yapan kullanıcıyla konuştuk ve lig/takım ile bunların eş tutulamayacağını belirtti. Tartışmaya açık konu gibi gözüküyor. TT Arena sayfasının tartışmasında yazdım bir şeyler.--RapsarEfendim? 22:07, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Video Oyunları Projesi'ne davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Crystal Clear app package games.png
Nuvola filesystems folder games.png
Vikiproje Video Oyunları Daveti!
İyi günler, İyi Vikiler.
Video oyunları ile ilişkili konularda maddeler açmayı, kategoriler ve şablonlar oluşturmayı, aynı zamanda var olan maddeleri, kategorileri ve şablonları düzenleyerek kaliteli hâle getirmeyi amaçlayan Video Oyunları Projesi'ne davetlisiniz.

Projeye katkıda bulunmaya başlamadan önce katılımcılar listesine isminizi eklemeyi unutmayın! İş bölümü ve hedefler bölümüne yapmayı düşündüğünüz katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edebilirsiniz. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. İş Birliği projesinde çeşitli ödüller sizi beklemekte.

Ayrıca düzenlenmesi gereken maddeleri inceleyebilir, maddeleri geliştirerek projeye katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için tıklayın!

-SunSoldiers (mesaj) 23:08, 24 Ağustos 2017 (UTC)

Samsun İli Spor Başlığı[kaynağı değiştir]

Sayın Cobija, İl sayfalarında 'Spor' başlığı altında son iki sezona ait bilgiler yer alacaktır. Güncellik o yılın tamamlanması ile başlayacaktır. Yani 2017-18 sezonu sona erdikten sonra, 2016-17 sezonu, güncelliğini yitirdiği için, silinecektir. Bu arada güncellik sürmektedir.Daha önce silmek doğru değil, iki yılın bağlantıları ve kıyaslamaları iki tablo üzerinden yapılacaktır. Bu durum bütün iller için böyle düzenlenmiştir. Yalnızca Samsun için bir düzenlemeye gitmek doğru değil. 2016-2017 tablosunu geri aldım. Saygılarımla. Mehmet Ali Acar 14:02, 28 Ağustos 2017 (UTC)

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija,

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti sayfasını siz oluşturmuşsunuz. Elinize sağlık. Ben de katkılar yapmaya çalışıyorum. Aşağıdaki cümle; "İşgallere karşı yaptıkları mücadele döneminde kısa süreli de olsa bölgesel bir hükûmet kurarak direnişleri güçlendirmeye çalışmışlardır." bence fazla kesinlik içeren bir ifade. Çünkü Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Hükümeti diye bir kavramı belgelerde bulamıyorum. Cemiyetin bir hükümet gibi algılandığı / kabul gördüğü tartışılmaz ama kurulmuş bir hükümet yok. Dolayısı ile bu ifade bana yanıltıcı geliyor. Benim bu gün eklediğim; "Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin etkinliği Trakya’nın her tarafında tanınıyordu. Trakya’nın Türklüğü’nü savunmayı görev edinmiş bu oluşum, I. Kolordu’ya savaş için gerekli unsurları da sağlıyor ve bir hükümet gibi algılanıyordu." ifadesi daha gerçekçi ve açıklayıcı. Uygun görürseniz "İşgallere karşı yaptıkları mücadele döneminde kısa süreli de olsa bölgesel bir hükûmet kurarak direnişleri güçlendirmeye çalışmışlardır." ifadesinin çıkarılmasını öneriyorum. İyi vikiler. Cem Cem Altınel (mesaj) 17:53, 2 Eylül 2017 (UTC)

Maddeye sağladığınız katkılar için teşekkür ederim öncelikle. Maddeyi yazarken sizin kadar ince eleyip sık dokumamıştım açıkçası. Söylediğinizde haklısınız, ilgili cümleyi çıkardım maddeden. --Cobija (mesaj) 19:23, 2 Eylül 2017 (UTC)

Çok teşekkür ederim Cobija. Bazı eklemeler yaptım. Bir konuyu da gündeme getirmek istiyorum. Yeni Edirne gazetesi daha sonra Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nde kurucu olarak yer alacak olan Şevket Dağdeviren ve Şeref Aykut tarafından çıkarıldı ama 1906 - 1913 tarihleri arasında yayınlandı. Yani TPMHC'nin kuruluşundan 5 yıl önce kapanmıştı. Bir konuda da görüşünüzü almak istiyorum. Cemiyetin önde gelenlerinin isimlerini bir liste olarak bu maddeye koymamız uygun olur mu? Görüş ve katkılarınız memnumiyetle karşılanacaktır. İyi Vikiler. Cem Altınel (mesaj) 08:04, 3 Eylül 2017 (UTC)

Cemiyetin önemli isimlerinin listelenmesi elbette yararlı olur. Madde her türlü katkıya aç, umarım geliştirmeye devam edersiniz. --Cobija (mesaj) 19:17, 6 Eylül 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Eylül 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Eylül 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 300, (b) kısmı için 20 madde, (c) kısmı için 10 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 11:35, 6 Eylül 2017 (UTC)

Oyunları'nda[kaynağı değiştir]

Buna gelen eklerin bitişik olması gerekmiyor mu? Evveliyatında bir yerlere yazmıştım bunu, yeri gelmişken tekrar yazayım. --Cobija (mesaj) 19:10, 6 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba. Özel adlara gelen çoğul ekleri sonrasında gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılmıyor muhtemelen bildiğin gibi. Ama buradaki özel ad zaten "Akdeniz Oyunları", yani özel ada gelen bir çoğul eki mevcut değil, bu ek özel adın bir parçası ("Akdeniz Oyunu" değil yani :) Buna karşın bazı kategoriler ve şablonlar hatalı olarak "Olimpiyatlarda" gibi kullanımlara sahip, düzeltilmeleri gerek.--RapsarEfendim? 20:01, 6 Eylül 2017 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Selam. Etimolojik incelemede kelime özellikle vurgulanıyorsa özel ya da cins ad olup olmamasına göre küçük ya da büyük harfle yazılır, cümlenin başlangıcında olması önemli değil. Sözlüklerde kelimenin eğer cins ad ise ilk harfinin küçük, özel ad ise ilk harfinin büyük olması gibi. Öte yandan Orta Çağ ile ilgili bir konuda Anadolu derken kastedilen ile bugün Anadolu derken kastedilen coğrafya nasıl farklıysa maddede geçen Suriye ile günümüzdeki Suriye de farklı. Dolayısıyla "ülke maddeleri günümüzdeki ülkelerin sınırlarıni kapsayan coğrafyayı anlatır" argümanı bir anlam ifade etmiyor zira orada Kuzey Suriye derken kastedilen coğrafya bugün Anadolu derken kastettiğimiz coğrafya içerisinde. Coğrafi olarak Suriye kavramını ve o kavramın tarihi değişimini inceleyen bir madde olmadıkça oraya bağlantı vermek bu madde için hata. Bir diğer yandan ise "ciddi, önemli gibi ifadeler subjektif" yargısı hemen hemen her zaman geçerli bir ifadedir, her zaman değil. Bizans ile ilgili bir konu hakkında Bizantologlar "bu ciddi bir durum" diyerek ağız birliği yapıyorsa o ifade subjektif değildir, yorum değildir yahut madde yazarının özgün araştırması değildir. Dolayısıyla bu nedenle ifadenin subjektif olduğu gerekçesiyle kaldırılması hata. --Cobija (mesaj) 23:02, 13 Eylül 2017 (UTC)

Selam. Türkçede cümlenin ilk harfi daima büyük olur diye kural var malum, bu senin dediğin olayla ilgili bir şeyler var mı okuyalım? Hiç denk gelmedim ben. Ülke meselesinde, dediğin şeyi bilmiyordun açıkçası, biraz bakınca maddesini buldum. Buraya bağlantı verip maddenin de önemli olduğunu düşünerek maddeyi oluşturabilir misin? Yeni bir şey öğrenmiş oldum ben de :) Üçüncü konu ise, isterse elli tane kişi ağız birliği etsin, bu tip sıfatlar bir mesnet noktası olmadan anlamsız kalacaktır (dinamik derslerinde özellikle bahsedilmişti bize). Zira "önemli" veya "ciddi" olma kavramının bir sınırı, hangi noktada/aşamada önemli olunur, önemli olmanın şartları nelerdir gibi bir genel geçer kurallar yok (tam da burada iş dilbilimden çıkıyor ve fiziğe giriyor). Başka bir örnek "yazın sıcak hava görülür". Fiziksel anlamda bakıldığında sıcaklığın sınırı yok, 30000 °C mümkün iken sen 25 °C'ye sıcak diyorsan orada bir fiziksel bakımdan hata mevcut. "Falanca şehrine/kış aylarına göre sıcak hava görülür" denince bir dayanak/mesnet noktası alıyoruz ve fiziksel olarak doğru bir cümle haline geliyor. Önemli olup olmama için ise böyle bir dayanak noktası elbette olamaz. Anlatabildim mi bilmiyorum :))--RapsarEfendim? 19:04, 14 Eylül 2017 (UTC)

İllerin Spor Kulüpleri[kaynağı değiştir]

Sayın Cobija, İl sayfalarına eklediğim 'Spor Kulüpleri' sayfaları için sizinle birlikte 3 kişiden yapıcı eleştiriler aldım. Bu konuda henüz yeniyim. Biçimlerle ilgili acemilikler çekiyor, araştırmalarım ve yardımlarınızla düzeltiyorum. Şu anda bu tabloların renklerinin sadeleştirilmesi çalışmalarına başladım. Renk sayısını 3-4'e düşürdüm. Sayfada içinde bulunulan sezon ile önceki sezonun tablosunun birlikte bulunması gerekmektedir. Özellikle yeni sezonun tüm kulüpleri belirleninceye kadar, önceki sezon tablosunda da değişiklikler gündeme gelmektedir. (Kulübün ligden çekilmesi gibi). Yani sayfada yalnızca iki yılın tablosu bulunacaktır. Biçim eksiklik ya da düzensizliğini sadeleştirme yaparak düzeltmeye çalışacağım. Yeni sezon sayfalarının özellikle Avrupa kupaları kısmı sürekli güncellenmesi gerekmektedir. Oluşturma ve güncelleme için kaynak olarak Türkiye, Avrupa ve Dünya Federasyonlarının yayın organlarını sürekli izliyorum. Daha önce hazırladığım İl sayfalarındaki 'Güncel nüfus bilgileri' ve 'Konum' tabloları için de titiz ve çok zaman alıcı çalışmalar yaptım. D010-D977 arasındaki 'Türkiye'de Devlet Yolları' tablolarını da bu şekilde tamamladım. 14 Eylül'de "Vikipedi'nin bir standardı var, olduğunca sadeleştirilmesi gerekli" gerekçesiyle sildiğiniz, 'Samsun Spor Kulüpleri 2016-17' sayfasını yukarıda belirttiğim nedenlerle ve izninizle geri alacağım. Siz çok tecrübeli bir Viki'siniz. Eleştiri ve desteklerini bekliyorum. Saygılarımla. Bu imzasız yazı Mehmet Ali Acar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 11:39, 17 Eylül 2017‎

Çabalarınız takdire şayan tabii ki, bu kadar çok maddede güncel tablo hazırlamak zor iş fakat tablolar Vikipedi'nin genel yazınına uymuyor maalesef. Çok renkliydi onu düzeltmişsiniz ancak çok fazla alt başlığa bölünmesi de ayrı bir sorun. İki tablo için altı farklı alt başlık açmışsınız ki içindekiler tablosunda ciddi bir karmaşaya yol açıyor bu. İkinci olarak il maddeleri yüzeysel bilgi içeren maddelerdir. Verdiğiniz tablonun geçmiş sezona ait olanı ancak Samsun'da spor gibi o konuyu derinlemesine inceleyen maddelerde yer almalı. Genelgeçer bilgi vermesi gereken il ana maddesinde geçmiş sezona ait bilgi olması uygun görünmüyor. Bunun yanı sıra köy çeşmesinde konu hakkında bir tartışma mevcut, orada da genel görüş il maddelerinde bu gibi bir tablonun fazla detaylı olduğu yönünde. Açıkçası benim görüşüm de bu yönde, umarım bu karşıt görüşler katkı yapma hevesinizi baltalamaz. Saygılar bizden. --Cobija (mesaj) 12:56, 19 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Cobija, Yapıcı ve gerekçeli eleştirileriniz için çok teşekkür ederim. Önerileriniz doğrultusunda, örnek olarak belirttiğiniz gibi Samsun'da spor şeklindeki başlık maddelerine çalışmalarımı taşımayı düşünüyorum. Bu taşıma sırasında bütün eleştirileri de göz önünde bulunduracağım. Taşıdıkça, (il) sayfalarındaki "İllerin Spor Kulüpleri" tablolarını sileceğim. Teşekkürler ve saygılar.--Mehmet Ali Acar 13:26, 19 Eylül 2017 (UTC)

Genel eğilime kulak verip dikkate aldığınız için teşekkür ederim kendi adıma. Bir de şu noktaya dikkatinizi çekeyim. Başlıklarda ve madde adlarında kelime özel ad olmadıkça büyük harf kullanmıyoruz. Misal "Samsun Spor Kulüpleri 2016-17" şeklinde bir başlık girmişsiniz, bunun aslında "Samsun spor kulüpleri 2016-17" şeklinde olması gerekiyor. Açmayı düşündüğünüz madde adlarının da buna uygun şekilde İstanbul'da Spor, Ankara'da Spor yerine İstanbul'da spor, Ankara'da spor olması gerekli. Ufak bir hatırlatma da yaparak bitireyim. Maddeleri açarken tablonun yanı sıra iki üç cümlelik tanım cümleleri girmeniz gerekiyor çünkü taslak madde özelliklerini karşılamayan yalnızca tablo, şablon içeren maddeler hızlı silme kapsamında siliniyor. Bu illerin spor maddeleri çok çok güzel bir katkı olacak Vikipedi'ye. --Cobija (mesaj) 20:21, 19 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Cobija, yeni madde 'Samsun'da Spor' için yaptığınız katkılara ve önerilere çok teşekkürler. Bunu bütün iller için uygulayacaktım, ancak "Silme günlüğü); 23:42 . . Vikiçizer (mesaj | katkılar) Samsun'da Spor sayfasını sildi ‎(Genel 8: Temizlik işlemi)".. Bundan sonra ne yapmam gerekiyor?

Madde değil yalnızca ona olan gereksiz yönlendirme silindi. Samsun'da spor adına taşımıştım, orada yer alıyor hâlen. --Cobija (mesaj) 22:24, 19 Eylül 2017 (UTC)

Çok sevindim. Katkılarınız için tekrar çok teşekkürler.--Mehmet Ali Acar 22:27, 19 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Cobija, (...'da spor) başlıklı maddelerin sayfa düzenlemesinde kullanıcı BSRF başka bir biçim sundu (sayfayı değiştirdi). Ben,"İzmir'de spor" sayfasını, aşağıdaki gerekçelerle yeniden düzenlemeye başladım. Takımı ve spor branşı fazla illeri bu yeni düzenleme ile diğerlerini daha önce son yaptığım şekilde düzenlemek istiyorum. Bunu bir tartışma konusu yaparak başka kullanıcıların da görüşlerini alabilirsek daha uygun bir biçim bulunacağına inanıyorum. Spor branşlarına göre ayrı tablolar düzenlenmesi: • Yalnızca tek branşta 1-2 takımı olan iller var (Çankırı) • 3 branşta 4 takımı olan iller var. (Kars) • 7 branşta 170 takımı olan il var (İstanbul) Avrupa kupalarının Türkiye ligleri tablolarının yanına eklenmesi: • Avrupa kupalarına katılan il sayısı: 15. • Avrupa kupaları için tablolarda kullanılan satır sayısı: 100 • Türkiye ligleri için kullanılan satır sayısı: 1500 Sonuç: • Branşların ayrı tablolar olarak gösterilmesi liglere katılan takım sayısının fazla olmasında uygun. • Avrupa kupalarının Türkiye ligleri tablolarının yanına eklenmesi gereksiz: hemen branş tablosunun altında ayrı bir tablo olarak gösterilebilir. Böylece, Türkiye ligleri tablosunu daraltmaz. Benim önerim: • Renk unsuru gözden geçirilerek, tabloların düzenlediğim son şekliyle kalması. • En az 4 branşta, toplam 40-50 takımı olan büyük iller için Türkiye ligleri ve Avrupa kupası maçları ayrı tablolarda olması kaydıyla, kullanıcı BSRF’nin düzenlemesi düşünülebilir.

Saygılar.--Mehmet Ali Acar 13:13, 7 Ekim 2017 (UTC)

Yardım[kaynağı değiştir]

Hocam ya bi yardım eder misin bana? Bu imzasız yazı Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 15:15, 19 Eylül 2017‎

Tabi, ne konuda? --Cobija (mesaj) 15:19, 19 Eylül 2017 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Editors Barnstar Hires.png Düzeltmen Yıldızı
Spor il sayfalarındaki katkıları ile önümü açmıştır. kendisine çok teşekkür ederim. Mehmet Ali Acar 23:11, 19 Eylül 2017 (UTC)

Adem Saraç silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Adem Saraç) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Adem Saraç sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 17:56, 20 Eylül 2017 (UTC)

TV[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija. TV maddelerin silinmesi ile ilgili daha önce soran hizmetli oldu mu görmedim ama ben yine de sorayım. Genel KD kriterleri gereğince bazılarının silinmesi gerektiğini görüyorum, çok az bir kısmını halihazırda sildim. Ama genel bir bilmemiz gereken bir durum varsa bilsek iyi olur. Tek tek incelemek yerine toplu olarak değerlendirebilir ve toplu olarak silebiliriz. Bu konuda biraz yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 11:40, 23 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba. Çok fazla sayıda televizyon ve radyo kanalı ile program maddemiz var. Çok büyük çoğunluğu kayda değer değil. Bir süre önce şurada konuyu açmıştım. Orada önerildiği gibi organizasyonlar ve şirketlerin kayda değerlik kriterlerine göre işlem yapmaya başladım. Toplu silme pratik bir çözüm olsa da tek tek tespit etsek daha iyi olmaz mı? İlk bakışta kayda değer olmadığını düşüneceğimiz ancak aslen kayda değer olan bir madde bile silecek olsak zararımıza. Mevcut işaretlediğim maddelerin silinmesini bekliyorum sonrasında kalan maddeleri değerlendirmeye başlayacağım. Bu şekilde bütün radyo ve televizyon maddelerini elden geçirmeyi düşünüyorum. --Cobija (mesaj) 11:53, 23 Eylül 2017 (UTC)
Tek tek tespitte hizmetliler arasında koordinasyon sağlamak güç olabilir. Yani aynı ayarda bir madde silinirken, diğerinden "hızlı sil" etiketi çıkarılırsa şaşırmayın. O yüzden hepsine uygulanacak bir ihlal varsa işe yarardı. Sayı fazlalığı ve aktif hizmetli azlığı incelemeyi uzatabilir. SAS olsaydı daha mı iyi olurdu diye de düşünmüyor değilim. Ama fırsat buldukça bakmaya devam edeceğim. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 16:20, 23 Eylül 2017 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Merhaba, bir şey sormak istiyorum politikayı öğrenmek için. Siz pek çok maddeyi taşıyorsunuz. Vikipedi:Adlandırma kuralları#Tartışmalı adlar politikasına göre tartışma sayfasında tartışma yapılmadan taşıdığınız için kural ihlali mi yapmış oluyorsunuz? Rica etsem cevap verir misiniz.--Nushirevan11 21:07, 30 Eylül 2017 (UTC)

Selam. İlgili politika her taşıma öncesi bunun tartışmaya açılması için değil, Cengiz Han maddesini tartışma sayfasında müzakere etmeden kendi başına Cengiz adına taşımak gibi ihtilafa sebep olabilecek örnekler için. Bunun haricinde Vikipedi ananesi yapılan taşımaya eğer itiraz varsa itiraz eden kullanıcının taşımayı geri alıp tartışma sayfasında itirazlarını sıralaması ve tarafların konu üzerine tartışarak adlandırmaya karar vermek şeklinde ilerliyor. İtirazı olan kullanıcının taşımayı geri aldıktan sonra itirazlarını sıralamaması bir hata ancak ilk taşımayı yapan kullanıcının tartışmaya iştigal etmeden ısrarla taşıma yapması ihlâl. Hangi taşımanın ihlâl olduğunu düşündünüz? --Cobija (mesaj) 21:49, 30 Eylül 2017 (UTC)
Kiosk (grup)‎, ve Hichkas maddelerinin transkripte uygun olarak taşınmasını gerçekleştirmem kural ihlali olarak yorumlandı. bu kişiler meşhur olmadığı için tartışma sayfasına gerekçe yazıp bir süre beklemedim. Ancak Vikiçizer kural ihlali yaptığımı her maddenin (imla hataları hariç) taşınmadan önce tartışma kısmına gerekçeyi yazıp kullanıcıların yorum yapmasını beklemek gerek diyor Tartışmalı adlar politkasına dayanarak.--Nushirevan11 21:56, 30 Eylül 2017 (UTC)
Eğer daha evvelinde madde adlarına dair tartışma olmadıysa bunun aşırı bir yorum olduğunu düşünüyorum. --Cobija (mesaj) 22:02, 30 Eylül 2017 (UTC)
Maddelere bakabilirsiniz, geçmişte tartışma olmadı. İlk defa Kibele karşı çıktı ve değişiklikler geri alındı zaten. Ben de Tartışmalı adlar politikasını farklı yorumladım ancak Vikiçizer daha farklı yorumladı. Yorumlarınız için teşekkürler.--Nushirevan11 22:15, 30 Eylül 2017 (UTC)
Yorum değil, kural açık. 4-5 yıldır duran adlandırmaları hiçbir gerekçe göstermeksizin değiştiremeyiz. Kural varsa teamül kuralın önüne geçemez, ihlalinde teamülü olmaz zaten. "Eğer bir maddenin adı uzunca bir süre değişmeden durduysa ve onu değiştirmek için iyi bir neden yoksa öyle kalmalıdır. Özel olarak karar vermek için bir temel olmadığı durumlarda maddeye ilk yazanın verdiği adın kalması uygundur. Madde adlarını değiştirmek için yapılacak öneriler olay bazında incelenmeli ve madde adı değişikliği yapılmadan önce tartışma sayfasında tartışılmalıdır." Kiosk maddesi 2013'ten bugüne açan kullanıcının açtığı isimle isim değişikliği hiç yapılmadan duruyordu. Hichkas maddesi 2010'dan bugüne açan kullanıcının açtığı isimle isim değişikliği hiç yapılmadan duruyordu. 4 ila 7 yıl sonra @Nushirevan11 hiçbir gerekçe ileri sürmeden yazılı kurallara aykırı bir şekilde bu maddelerin ismini değiştirdi. @Kibele'nin uyarılarını anlamadı ve VP:N, VP:İNOV ve VP:İÜY ihlalleri yaparak, benim de müdahil olmama sebep oldu. Satırlarca bu konuda yazmama açıklamama rağmen Cobija da yapıyor, Rapsar da yapıyor gibi mazeretler ileri sürdü. Cevabım tabi ki, "kim yapıyorsa böyle, o da ihlal ediyor" olacaktı ve oldu. Hayal kırıklığım, Nushirevan11'e açıkçası o kadar emek verdikten sonra "anladım" demesine rağmen, pek anlamadığını buraya yazdıklarından görmek olmuştur. Tekrar ediyorum, burada benim kural yorumlama durumum yoktur, açık bir ihlal vardır. 4 yıldır, 7 yıldır duran maddeler paldır küldür gerekçesiz isim değiştirilemez, açık bir şekilde kural bunu yasaklamıştır. Buna uymayan kural ihlali yapmış sayılır. Bıkmadan usanmadan anlatıyorum anlatıyorum anlatıyorum, ama nereye kadar? Yorum yok, kural açık. Bu kurallar tartışmalı adlandırmalar olmasın diye var, aktif kullanıcı yokluğunda -ki erişim engelinden öncede aktif kullanıcı sayısı azdı- her kullanıcı dilediği gibi adlandırmaları gerekçesiz değiştirsin diye değil, herkes kimin neyi niye değiştirdiğini bilmeli. Yıllardır duran maddelerin ismini değiştirmek için, "tartışma sayfası" kullanılıp 1-2 hafta/ay daha beklenebilir. Gören duyan itiraz eden eder, hatta gelecekteki itirazlar için "gerekçelendirme" öngörülmüştür. Birçok işimizde "gerekçelendirme" vardır. Bunda da vardır. Kara düzen tercih olamaz, zaten kuralda da açık açık yazılmış, kuralı iyi niyetle uygulamak herkesin sorumluğundadır. Kural iyi değilmiş diyen varsa, politika değişikliği prosedürü başlatmakta serbesttir. Vikiçizer (mesaj) 11:21, 2 Ekim 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Ekim 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ekim 2017'nin işbirliği, aşağıdaki 4 şablonun "kırmızı bağlantılı" maddelerinin açılmasıdır.
Şablon:Çift meclisli ulusal yasama organları, Şablon:Tek meclisli ulusal yasama organları, Şablon:Ulusal alt meclisler, Şablon:Ulusal üst meclisler

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedef: Eksik 350 maddeden 100 adedinin açılması.

Siyaset alanına odaklanan işbirliği projelerinin bu dönemkine siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli.

Herkese verimli çalışmalar dilerim.

VikiProje Siyaset Kasım 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Kasım 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 5 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 21:13, 2 Kasım 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Aralık 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Aralık 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.

--MediaWiki message delivery(mesaj) 12:20, 1 Aralık 2017 (UTC)

Konstantinopolis Muharebesi (378)[kaynağı değiştir]

Merhaba, sence Konstantinopolis Muharebesi (378) maddesi İstanbul kuşatmaları listesi'ne ve {{İstanbul kuşatmaları}} şablonuna eklenebilir mi?Yzkoc (mesaj) 16:05, 23 Aralık 2017 (UTC)

Sanırım bu olay kuşatmadan ziyade muhasara olarak değerlendiriliyor. --Cobija (mesaj) 18:28, 8 Ocak 2018 (UTC)

VikiProje Siyaset Ocak 2018 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ocak 2018'in işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Taslak veya Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 14:33, 1 Ocak 2018 (UTC)

VikiProje Siyaset Şubat 2018 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Şubat 2018'in işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Taslak veya Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 18:37, 4 Şubat 2018 (UTC)

--SakhalinioBuyrun beniiiim? 11:04, 14 Şubat 2018 (UTC)

Tebrikler![kaynağı değiştir]

Featured article star - check.svg

Aday gösterdiğiniz madde, seçkin liste statüsü aldı.

Samsunspor başkanları listesi, Vikipedi:Seçkin liste adayları sayfasında aday gösterildi, yeterli desteği topladı ve seçkin liste olarak seçildi. Başka bir listeyi aday göstermek isterseniz, Vikipedi:Seçkin liste adayları sayfasındaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.58, 18 Şubat 2018 (UTC)

VikiProje Siyaset Mart 2018 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Mart 2018'in işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Taslak veya Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 22.08, 1 Mart 2018 (UTC)