Vikipedi:Seçkin portal adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını temsil etmektedir.

Seçkin portaller, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz portallerdir. Bu sayfada Vikipedi'deki portallerin hangilerinin seçkin portal statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır.

Lütfen bir adaylık başlatmadan önce aday göstereceğiniz portalin seçkin portal kıstaslarına uyup uymadığını kontrol ediniz. Bu kıstaslara uymayan portaller seçkin portal statüsü alamazlar.

Portalleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz portal üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin.

Adaylıklar bir seçkin içerik sorumlusu tarafından kapatılmaktadır. Adaylıkları sonuçlandırmada fikir birliği sağlanarak karar verilmektedir. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayollar:

Seçkin içerik:

Seçkin portal araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Aday göstermeden önce Seçkin portal kıstaslarına uyup uymadığını kontrol edin ve kıstasları karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen portalin tartışma sayfasına {{SPOA}} şablonunu yerleştirin.
  • Not: Eğer aday göstereceğiniz portal daha önce aday olup başarısız olmuşsa lütfen aşağıdaki talimatları okuyun:
  1. Önceki adaylık sayfasını yeniden adlandırmak için Taşı sekmesini kullanın.
   Örnek: Vikipedi:Seçkin portal adayları/Portal:Örnek sayfasını Vikipedi:Seçkin portal adayları/Portal:Örnek/1 sayfasına taşıyın.
   Portalin tartışma sayfasında {{SPAbaşarısız}} şablonunu {{SPAbaşarısız|Örnek/1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 3. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[Portal:Örnek]]=== satırını yerleştirin, "Örnek" yerine aday gösterilen portalin adını girin.
 4. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 5. Buraya tıklayın ve adaylık sayfasının en üstüne {{Vikipedi:Seçkin portal adayları/Portal:Örnek}} kodunu yapıştırın. Özet kısmında aday gösterilen portalin adını belirtin.
 6. Aday gösteren kişinin izleme listesinde adaylık sayfası eklenecektir. İfade edilen yorum ve görüşlerden daha erken haberdar olabilmek için adaylık sayfasını izleme listenizden kaldırmamanız önerilir.
 7. Aday gösterilen portalin ilişkili olduğu Vikiprojeler varsa VikiProje sayfasının ilgili kısımlarında (örneğin tartışma sayfası) bu portalin seçkin portal adayı olduğunu bildirebilirsiniz.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen portali tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için portal adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SPA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer portala önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumlusu bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Portali inceleyip seçkin portal statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra portali tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Portalin seçkin portal statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece portali geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin portal adayları bu sayfada en az 15 günlük bir süreyle listelenirler. Seçilebilmeleri için fikir birliğine ulaşılması ve en az 4 "Destek" görüşü almaları gerekmektedir (Aday gösterme, aksi belirtilmediği takdirde destek görüşü olarak işlem görür). 15 günlük sürenin sonunda seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Bu durumun iki istisnası vardır:

a) eleştirilerde belirtilen noktaların düzeltilme çalışmaları aktif olarak sürmekteyse ve
b) itiraz olmamasına rağmen 4 "destek" görüşüne ulaşılamamışsa adaylığa ek süre verilebilir.


Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık altsayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetinde portalin adını belirtin.
 2. Altsayfayı ilk önce arşive; sonrasında ise tartışmanın sonucuna göre bu ayın seçilen portal kayıtlarına veya seçilemeyen portal kayıtlarına ekleyin.
 3. {{Seçkin portal kayıtları}}, {{Yeni seçkin sayfalar2}}, Vikipedi:Seçkin içerik/Portaller, Vikipedi Haber şablonlarını güncelleyin.
 4. Vikipedi:Seçkin portal kayıtları sayfasını güncelleyin.
 5. Portalin tartışma sayfasındaki {{SPOA}} şablonunu tartışmanın durumunda göre seçilenler için {{SP}}, seçilemeyenler için de {{SPAbaşarısız}} ile değiştirin.
 6. Portalin seçilmesi durumunda portale {{Seçkin portal}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin portaller sayfalarını güncelleyin.
 7. {{Diğer VikiPortaller}} şablonunda ve Vikipedi:Portal listesi sayfasında seçilen portalin yanına [[Dosya:Cscr-featured.png|10pik|link=VP:SPO]] şeklinde kod bırakın.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Portal:Orta Doğu[kaynağı değiştir]

Uzun zaman önce, Arap Yarımadası ismiyle aday gösterilip yetersizlilik ve biçimsizlik sebebiyle başaramamış bir portal. İsim de değiştiğinden ötürü, adaylık sayfası taşımak yerine yeni bir adaylık sayfası oluşturma yolunu izledim. Portal bilgiler bakımından güncel, geniş bir bilgi yelpazesine sahip, büyük bir coğrafyadan mümkün olduğunca ve tarafsız bir şekilde yararlanılmış, görseller yeterli miktarda kullanılmış, yönlendirmeler ve dolaşımlar iyi yapılmış ve aynı zamanda tasarım-biçim unsurları dahilinde de iyi düzeyde bir portal olduğunu düşünüyorum. Kullanışlı, ilgi çekici(göreceli bir kavram), ergonomik olduğu fikrindeyim. Portal yapısı, ismi, kapsamı değiştiğinden beri uzun bir süredir yenilenmiyordu ancak tekrar güncellendi ve bu şekilde de devam edecek. Tüm bu sebeplerle, kendi fikrimce SPO kıstaslarına uyan bu portalın Seçkin yapılabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler. Berkaysnklf (mesaj) 21:08, 30 Mart, 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık, ancak Vikipedi:Seçkin portal nedir? sayfasındaki güncellik kriterini sağlamadığını düşünüyorum. Seçilen şehir kısmı mesela 2012'den beri bir kez güncellenmiş, o da aday gösterilecek diye sanıyorum ki. Seçilen madde kısmı 2012'den beri aynı, resim de 2012'den beri bir kez güncellenmiş. Elle güncelleme yapılacaksa periyodik olarak yapılmalı, yok eğer yapılamıyorsa Portal:Spor'da olduğu gibi belli bir havuz oluşturulup otomatik olarak sayfa çıkarılabilir portale.--RapsarEfendim? 09:10, 1 Nisan 2015 (UTC)
  • Yorum Yorum Havuz fikrini düşündüm ama yazılım/kodlama bilgim çok fazla değil, O konuda biraz teknik yardım iyi olabilir aslında. Berkaysnklf (mesaj) 20:45, 1 Nisan, 2015 (UTC)
  Ben müsait olduğumda bu konuda yardımcı olabilirim. :)Sait71 21:10, 1 Nisan 2015 (UTC)
O zaman müsait olduğunuzda mesajınızı bekliyorum. Birlikte bu havuz sistemini oluşturalım. Berkaysnklf (mesaj) 23:15, 1 Nisan, 2015 (UTC)

Portal:Fransa[kaynağı değiştir]

Portal görünümü, detayı iyi ve ayrıca portala konu olabilecek seçkin madde, kaliteli madde, resim çok var. Mutlu 10:29, 9 Nisan 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Düzeni iyi gibi. Ancak; sanırım bilgiler güncel değil. Mesela Fransa'da 100 il (département) var ; 2011' deMayotte Fransa'nın 101. ili olacak. diye bir bilgi var. 2011 yılı baya geride kaldı. Mesela bu gibi bilgiler ne durumda, bunlar güncellenmedikçe seçkin portal olmasını doğru bulmuyorum...Sait71 11:24, 30 Aralık 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Seçilen içerikler sıklıkla güncellenmiyor, hatta hiç güncellenmiyor ne yazık ki. Spor portalindeki gibi rastgele içerik verse daha uygun olacak diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:51, 18 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek -- Son kahraman ileti 08:48, 3 Ağustos 2016 (UTC)

Portal:Sosyalizm[kaynağı değiştir]

 • Portal görünümü, detayı iyi ve ayrıca portala konu olabilecek seçkin madde, kaliteli madde, resim çok var. Mutlu 10:30, 9 Nisan 2014 (UTC)
 • Uzun süredir adaylığı devam eden konunun açıklığa kavuşturulması gerekmekte. Portal başlangıçta iyi ve kapsamlı hazırlanmış ama sonradan üzerinde durulmamış. Portal sorumluları belirleyerek içeriği güncelleyebiliriz ve devamlılığını sağlayabiliriz. Ben bu işte gönüllü olabilirim zira. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:42, 11 Temmuz 2016 (UTC)