Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:SAS sayfasından yönlendirildi)

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu fikir birliği oluştuğu takdirde 7 gün (bu süre fikir birliğine varılmazsa +5 gün daha uzatılır) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 7 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|2}} (ikinci kez aday gösterilen sayfalar için; eğer sayı daha yüksekse "2" yerine uygun sayıyı girin ve noktayı silmeyin) şablonunu {{sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak ·

Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 2 gün, 9 saat ve 28 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 7 gün, 9 saat ve 28 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerlik bağımsız ve güvenilir kaynaklarla ispat edilememektedir. Silinsin. Kadıköylü Mesaj 13.36, 10 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Not : Politikalar ve yönergelerimiz ışığında geçerli sayılabilecek argümanlar değerlendirildiğinde tartışma süresi yeniden başlatılarak daha fazla kullanıcımızın tartışmaya iştiraki beklenmesinin uygun olduğunu değerlendiriyorum. Keza birden fazla maddeye emsal olabilecek bir tartışma söz konusu. Vincent Vega mesaj? 20.42, 24 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Kalsın Kalsın Şablon:Hacettepe Üniversitesi 'nde belirtili biçimde duruyor. madde silinirse belirtili yer kızıl olacak. o zaman o yer de mi silinmeli? yani şablonda duran şey durmalı. ----Modern primat ඞඞඞ İLETİ 15.50, 10 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

@Modern primat, görüş anlaşılamamıştır. Kadıköylü Mesaj 16.16, 10 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
@Kadıköylü https://imgur.com/eJr62gB ----Modern primat ඞඞඞ İLETİ 16.21, 10 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
@Modern primat, Yani? Kadıköylü Mesaj 16.27, 10 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
@Kadıköylü şablonda duruyorsa maddesi de durmalı. öyle olmuyor mu? ----Modern primat ඞඞඞ İLETİ 16.29, 10 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
Olmuyor, @Modern primat. Kadıköylü Mesaj 16.29, 10 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
ayrıca Hacettepe_Üniversitesi#Fakülte_ve_enstitüler'de de yer alıyor?
hem burası hacettepe, TC'nin köklü bir üniversitesi. fakültesi de kalmalı. ----Modern primat ඞඞඞ İLETİ 20.20, 10 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Silinsin Silinsin Hiçbir şey otomatik olarak KD değildir. ~StyyxEvet? 06.31, 11 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Silinsin Silinsin: Kısaca şu hususa dikkatleri celbetmek isterim. Her ne kadar Hacettepe Üniversitesi Türkiye'nin öde gelen kıdemli ve önemli üniversitelerinden biri ise de, madde içeriği maalesef ilkokul seviyesinde. Aslında "içerik" de yok. Emin olun, bu koskoca üniversitenin, koskoca fakültesinin internet sitesine baktığınızda da, aynı sığ, yavan, faydasız ve lüzumsuz ifadelerle yüklü olduğunu görebiliriz. Hacettepe Üniversitesi'nin kıdemi ve önemi, bu ve benzeri maddeleri kendiliğinden KD yapmaz, lakin eğitim düzenimizin ve seviyemizin içler acısı hâlini ortaya koyar. Tıpkı Sakarya Üniversitesi ile ilgili maddeler gibi bu madde de henüz genel kayda değerlik kıstaslarını karşılayamıyor. Yani; kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, birden çok ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmış değil. Silinsin. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 15.48, 11 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Silinmesi yönündeki gerekçeler göz önünde bulundurulduğunda başta Türkiye'deki eğitim fakülteleri kategorisindekiler olmak üzere genel olarak bütün fakülte maddelerinin silinmesi gerekiyor. Zira sadece fakülte olmasıyla isim yapmış (misal DTCF veya Hacettepe Tıp, Cerrahpaşa Tıp gibi) pek az eğitim kurumu var Türkiye genelinde. Zaten fakülte ve enstitü gibi kurumları normal şartlar altında kayda değer yapan esas şey mezunlarının ve ders veren öğretim üyelerinin başarısı. İkinci sırada ise fakülte bünyesinde yayımlanan bilimsel dergiler, akademik makale ve araştırma yazıları yer alıyor. Haliyle bu tarz kuruluşların haber kaynaklarında veya sıradan internet kaynaklarında işlenmesini bekleyemeyiz. Önerim, bu adaylıktan hareketle diğer fakülte maddeleri için de emsal bir karar alınması ve bu doğrultuda hareket edilmesi. --Gargarapalvin (mesaj) 16.04, 15 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Kalsın Kalsın Girişte "Okulun kayda değerlik kıstasları uyarınca uygun bulunmuş Vikipedi maddesi olan birden fazla mezunu veya personeli bulunması." kriterine istinaden kayda değer mezunlardan bahsediliyor. Sevgili @Maurice Flesier'in görüşlerini de duymak isterdim. Şu her gün açılan birçok SAS adaylıkları altında anlatacak roman ve hikayeleri, "bizler bihaber iken sahada, içerik kazandırmak için koşuşturarak kimlerin kimlerle muhatap olduğu" ile ilgili hikayeleri yok mu artık? Keyfilikler, inşaat işçileri filan? Hani yıkmak yapmak bir şeyler? Bu değerli görüşlerini neden esirgiyor bizden ve karar verme sürecinde "Ne düşündüğünüz, neyi elle tutulur neyi kayda değer gördüğünüz bizi ilgilendirmiyor" gibi bir başkasının VP:N VP:A VP:B VP:C VP:X VP:Y VP:Z gibi tonla kısayol gösterilerek anında engel alacağı ifadelerin çok alakalı "argüman" olduğuna hükmedecek olan hizmetlilerden? Tehonk (mesaj) 16.24, 15 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Üniversitelerin eğitim (ve tabi diğer) fakülteleri yüksek öğrenim kurumları içerisinde yer alırlar. Bu nedenle VP:OKUL kapsamında değerlendirirken Yüksek öğrenim kurumları başlığına da bakılmasında gerekir. Bu başlığa göre "Üniversite ve enstitüler gibi yüksek öğrenim kurumları akademik ve bilimsel çalışma yaptıkları ve bilim insanları barındırdıkları için yukarıdaki kriterlerin tamamından muaftırlar; bununla birlikte bu kurumların da genel kayda değerlik kıstasını karşılamaları beklenmektedir." Yani üniversiteler için referans noktamız VP:OKUL değil, genel kayda değerlik kriterlerimiz olmalı. Bu doğrultuda, VP:OKUL sayfasındaki kriterleri göz ardı etmemiz ve genel kriterleri değerlendirmemiz gerekiyor. Buna göre bakıldığı zaman da fakülte pek de kayda değerlik kriterleri sağlıyor gibi görünmüyor, zira mevcut kaynaklar başka konulardan bahsederken fakülteden ismen bahseden kaynaklar. Bu durumda kendi başına kayda değerlik kriterlerini sağlamadığı yorumu yapılabilir. Şu anki şartlarda silinmesi politikalara daha uygun bir yorum olarak gözüküyor ama bence bununla birlikte VP:OKUL'u bütün yönleriyle tartışmalı ve güncellemeliyiz. Bir kısmı şurada tartışılıyor fakat politikayı tamamıyla bir elden geçirsek daha iyi olur diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 11.34, 27 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Murat Kotra[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Bariz bir pr çalışması. "Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkan Vekili" (bilgi kutusundaki makamlar) kd'lik sağlamaz, bağımsız bir federasyon ulusal değil. Madde adeta kaynak bombardımanına tutulmuş. Maddede bulunan kaynakların hiç biri VP:KİŞİ#Siyasetçiler kriterlerini karşılamıyor keza internette bulunan kaynaklarda öyle, silinsin. Ek olarak eklemeliyim ki maddeyi açan kullanıcının isminden maddenin otobiyografi olduğu aşikar. ×Elvorixmesaj 17.40, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Birhan Tut[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 2 gün, 5 saat ve 15 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 7 gün, 5 saat ve 15 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerlik açısından değerlendirilmek üzere SAS sunulmuştur zira iki defa iş yapmamak namına topluluk görüşünü almayı uygun buluyorum. Özellikle tiyatro ve diziler konusunda bilgili kullanıcılarımızın yorumları rica olunur. Vincent Vega mesaj? 16.28, 24 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Feruza Normatova[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 2 gün, 8 saat ve 20 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 7 gün, 8 saat ve 20 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.33, 24 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Hamza Hamry[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 2 saat ve 6 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 2 saat ve 6 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Konu kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.19, 25 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin SAS'lık bir tarafı yok, hızlı silinebilir. enwiki'de ısrarlı oluşturmadan korumaya alındığı bile olmuş, o yüzden farklı wikilere yelken açtılar herhalde :) Tehonk (mesaj) 04.38, 28 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

KAIA[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 4 saat ve 55 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 4 saat ve 55 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Konu kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS' taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 16.08, 25 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Light on Me[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 4 saat ve 55 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 4 saat ve 55 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Konu kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS' taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 16.08, 25 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]