Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:Denetçilik başvurusu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

chansey[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 08:50, 18 Ağustos 2017 (UTC)

chansey (MesajKatkılarİstatistikler)
Merhaba.
Vikipedi'nin ülkemizde geçirdiği zor günlerde, çeşitli sebeplerle aktif olamayan dolayısıyla etkin hizmetlilerimizin artan iş yükünü paylaşmak, devriyelik haricindeki üç fonksiyonun etkin şekilde kullanılarak Vikipedi'nin düzenlenmesi ve korunmasına yardımcı olmak maksadıyla hizmetliliğe ikinci defa adaylığımı koyuyorum. Önceki başvurumda belirtilen olumsuz görüşlerin ve belirsizliklerin büyük kısmının ortadan kalktığı ve politikalarımız ve işleyiş üzerindeki tecrübemin arttığı kanaatindeyim. Dolayısıyla bu artışa paralel olarak kullanıcılarımıza daha etkin şekilde yardımcı olabiliyorum.
Başvurumu değerlendirirken lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. Burada önceki hizmetli başvurumu bulabilirsiniz.
Teşekkürler! chanseyMesajYaz 08:50, 4 Ağustos 2017 (UTC)

NOT: Oylamanın sağlıklı ilerlemesi ve gereksiz bir tartışma ortamı olmaması açısından Soru bölümü haricindeki görüşler ve yorumlar hakkında oylamanın ortasında ve sonunda açıklama yapmayı planlıyorum. İlginiz için çok teşekkürler. chanseyMesajYaz 04:49, 7 Ağustos 2017 (UTC)

YORUM 1: Henüz sabah yorumu geciktirme kararı almış olsam dahi, zincirleme gittiğini değerlendirdiğim bir süreç hakkında ilk görüşlerimi belirtmenin zorunlu olduğu kanaatindeyim. Yanlış tanınmaktan, anlatmak istemediğim, yanlış anlaşıldığımı düşündüğüm şeylerle ön plana çıkmaktansa kendi lafımızı yiyelim daha iyi...
Adaylığımla ilgilenerek yorumlarda bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
1.Benim Vikipedi işleyişindeki yardımlaşma kültürü hakkındaki düşüncelerimi, çabalarımı gerek Danışma Masasında, gerek mesaj sayfamda, gerekse diğer mecralardaki çabalarımın gölgede kalması cidden üzüntü verici. Ben zaten madde yazmaya eğilimi bulunan bir kullanıcı değilim olamadım da. İşim gücüm redakte etmek, VP:DM takip etmek. Vikipedi'yi daha çok ve daha hızlı öğrenme isteğimin de bu kapsamda değerlendirilmesi beni ayrı üzdü. Oluşturmaya yönelik olarak elbet katkılarım oldu ama sistemli bir katkı için daha dün Vikiproje'ye başladım ki olmayan bir projeyi hayata geçirelim... Elbet bu göreceli bir kavram, demek yetmemişim, yetişememişim.
2.Vikipedi tam anlamıyla olmasa da bir kaos ortamındayken, bir çok kullanıcı gerek gülerek, gerek ellerini ovuşturarak belirli cepheler arasındaki tartışmaları izlerken; benim insiyatif alıp en azından o anlık ortamı sakinleştirmemde nasıl bir pasiflik ve kararsızlık bulundu anlamıyorum. O anlık dahi olsa tansiyonu düşürmüşüm, konuşmuşum, anlaştıramasam da olayın daha ilerlemesi önlenmiş ama anlıyorum ki sonunda ben şovenist olarak görülmüşüm. Bıraksam hiç müdahil olmasam daha mı iyiydi? Kim müdahil olacaktı veya kimi isterdiniz? Zaten yirmi küsür hizmetliden 4-5 tanesi aktif onlardan da istenen iş ve alınması gereken inisiyatif arşta. 3GD'den şu anda dahi engel alan kullanıcılarımız var, çok çöl tecrübeli kullanıcıla var.. Bahsedilen şovumla belki 2 senedir belki daha gazla zamandır süren tartışmalara/taraflara hiç bir özel yetki ve sorumluluğum yokken müdahil oldum, kiminde yorumlarımla, kiminde doğrudan. Ben inanıyorum başarılı da oldum. Elimde sihirli bir değnek yok ki dokunayım bitsin. Hizmetliler dahi çat diye taraflı damgası yerken benim herhangi bir tarafa meyledip yorum yapmam ne kadar doğru? O zaman mı aktif ve kararlı olacaktım? Belki on yerde yazdım TBA'dan ne anladığımı. Herkes arzu etmekte ki kendisile aynı görüşte olayım. Çok seslilik bu değil. Kimse kusura bakmasın ama herkes elini vicdanına koymalı. Unutmadan ben onun yada bunun adayı değilim, olmadım. Kendi namıma buradayım. Bilen de bilir gölgelerde saklanmıyorum herşeyim şeffaf...
3.Evet hak veriyorum engelli bir projede sağlıklı bir tartışma zor. Kaldı ki ilgili kullanıcılarımız hatırlayacaktır kayda değerlikle ilgili bir politika teklifim var ve oylama için engel halinin geçmesini beklemekteyim, bu durumun bilincindeyim. Ama gerek medya, gerek Vakıf, gerekse WMTR üyelerimizle olan mütalaamızda gördüm ki maalesef bu engel bir süre daha kalkmayacak. Bu işin de yürümesi gerekiyor. Proje her ne kadar engel altında olsa da inisiyatif alabilecek aktif hizmetlilere şu anda ihtiyacı var. Bunu herkes biliyor. Çizer'i, Vito'yu veya Sakhalinio'yu klonlayamayacağımıza göre birileri seçilmeli. Bu ben olurum başkası olur. Kazan gibi kaynayan Köy Çeşmesi, tartışma sayfalarımız var. Kimseyi itham etmiyorum; katılıyorum veya katılmıyorum ama hizmetlilerimizin hakkında da bir sürü şikayet mevcut, çünkü yetişemiyorlar. Bir kısmının yetişemediğini ben şahsen biliyorum. Demek ki çarkı aksatan birşeyler var.
4.Git gide savunmaya dçnmeden toplamakta fayda var ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim ben kullanıcılara tek tek mesaj atarak buraya davet etsem ne bileyim e posta atsam veya herhangi bir şekilde kendi lehime birşeyler yapmaya çalışsam; buraya katılım istesem derhal VP:OA'dan işlem tesis edilmesi istenir. Lakin ilgili politikada tartışmanın kalitesini arttırmak yerine sonucunu etkilemek amacıyla yazılmış mesajlar, huzursuzluğa yol açıcı olarak nitelendirilir ve uygunsuzdur ibaresi mevcut. Yani oy avcılığı sadece lehte olan hareketlere karşı yapılmış bir politika değil. Bu konuda her kullanıcımızın dikkatini çekmek yerinde olacaktır.
Adaylığım minvalindeki tüm konularda sorularınızı beklerim. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 13:34, 7 Ağustos 2017 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Uzun uzadıya yazmayacağım. Mevcut hizmetli görevindeki arkadaşların yoğunluğu, iş yükü vs. gibi durumlar daha önce de konuşuldu ve konuşuluyor. Yeni hizmetli görevindeki arkadaşlarımızın aramıza katılması elzemdir. Hem onların iş yükünü hafifletmesi açısından hem de Türkçe vikipedi için yararlı olacak bir atılımdır. Başvuru sahibi kullanıcı arkadaşımızın aramızdaki tarafsızlığı, yapıcı ve ara bulucu tavırları ben dahil bir çok kullanıcımızın ortak görüşü aslında. Bir hizmetli için de bunlar olmazsa olmaz malum. Bir önceki başvurudaki Rapsar'ın gösterdiği "hizmetliliğe engel" olan durumların da ortadan kalktığını düşünüyorum. En azından ben rastlamadım böylesi durumlara. Bu sebeple chansey'in hizmetlilik başvurusunu destekliyorum. --Pragdonmesaj 11:07, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 2. Pragdon'un yorumuna katılıyorum. Ayrıca kullanıcının hizmetlilik fonksiyonlarının işleyişine hakim olduğunu düşünüyorum. Hizmetlilik başvurusunu destekliyorum. Cem 53 (mesaj) 11:36, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 3. Dün Pragdon ile aramda olan tartışmada yapıcı yorumlarınız ile araya girmeniz çok değerliydi. Bu tartışmalar hep olacaktır, sürecektir. Sizin gibi tartışmaları takip edecek, hataları gözetecek, yeri geldiğinde elini taşın altına koyabilecek ve "aktifliğini sürdürecek" hizmetliler lazım. Vikipedi'nin şu zor günlerinde aktif hizmetliler elbette bizi sevindirir. Başarılar. --Tuğkan (mesaj) 12:46, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 4. --TmѰ e12 19:27, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 5. Özellikle son tartışmalarda bence güzel hizmetlilik örnekleri göstermiş. Rapsar'dan daha az viki bilgisi sahibi olmak, hizmetliliğe engel olma yönünde bir kriter olamaz. Toplumun güvenini, kendi becerisiyle kazanmış durumda. Bu durumun yanında, nazik ve hakim tutumunun da devam edeceğini düşünüyorum. --Deniz (mesaj) 21:53, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 6. Vikipedia da yaklaşık 4 yıl bulunmuşsunuz ve bence bu Vikipedia kurallarını öğrenmeniz için yeterli bir süre. Şuanda hizmetlilerin herkese yetiştiğini düşünüyorum fakat şöylede bir şey var ki sayısı arttırılırsa bu Vikipedia için daha iyi olacaktır. --Hile19 14:47, 10 Ağustos 2017 (UTC)
 7. Bir önceki adaylığının ardından, özellikle bu oylamadaki yaklaşımları nedeniyle; geçen oylamada eksik bulduğum kazanımları elde ettiğini düşünüyor ve destekliyorum. -İnceleme Elemanı (mesaj) 09:49, 17 Ağustos 2017 (UTC)
 8. Tartışmalardaki yapıcı ve uzlaştırıcı tutumu, diplomatik jargonu, her türlü kişisel saldırı ve iftiralara karşı soğukkanlı duruşu, olaylara karşı tarafsız bakış açısı nedeniyle bir hizmetliden beklediğim temel kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Teknik ve günlük işler dışında sorunlara eğilen bir hizmetlinin eksikliği uzun zamandır dile getiriliyordu. Hizmetlilik sonrası kenera çekilme ve izleme politikasına kapılmamanızı diliyorum Chansey. Başarılar. --Maurice Flesier message 10:06, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Öncelikle aday olan kullanıcı kesinlikle Vikipedi için iyi işler yapan bir kullanıcı. Karşı olmamın sebebi, hizmetlilerin danışan değil de danışılan kullanıcı pozisyonunda olması gerekliliği. Kullanıcı, daha çok danışan kişi pozisyonunda, hemen her gün yeni bir şey öğreniyor desem yeridir :) Bu kötü bir şey olarak algılanmasın, tam tersi çok iyi bir şey. Bu yüzden, "hizmetli olabilmesi için" daha çok tecrübe kazanması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:27, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 2. İlk başta söylemeliyim Chansey'in Vikipedi'nin kurallarına, geleneğine, işleyişine ve politikalarına hakim olduğunu düşünüyorum. Fakat açıkçası bu hakim olma durumunu pek fazla kullandığını göremiyorum. Örneğin herhangi bir tartışma sırasında sakinleştirme ve barış mesajlarını son zamanlarda kullanır oldu, fakat sadece bu kadar. "Bu kadar" dan kastım, biraz sevgi gösterisi gibi görünmesine yol açan durumlar. Daha önce bir kaç yerde şahit oldum, açıkça troll davranışları sergileyen veyahut üslubu son derece saldırgan/tahrik edici olan kişiler, diğer kullanıcılar ile atışmaya girdiğinde kötü olan davranışı açığa çıkarmak ve bunun böyle olmayacağını ve asla taviz gösterilmeyeceğini söylemesi gerekirken, "durun sakin olun" tavrından öteye gidemediğini hep gözlemledim. Esprili olarak anlatmam gerekirse "Biraz geri durayım da ben arada yanmayayım" gibi. Bu durum bende olumsuz bir kanaate yol açtı. Vikipedi'nin aktif hizmetliye ihtiyacı var bu açık. Buna karşın Chansey'in hizmetlilik durumunda da bu aktifliği göstereceğini düşünmüyor, etliye sütlüye karışmama durumunun devam edeceğini gözlemliyorum. Hizmetli olunca da bir anda değişecek bir tavır değil bu bahsettiklerim, zaten bir anda değişşe yapmacık bir durum olacağından hizmetlilik durumunda bu kuralları ani uygularken afallamamız an meselesi :) Bu sebeple biraz daha katkı odaklı sürdürmesini ve bildiğine %100 inandığım politikalar hakkında biraz daha aktif olarak Vikipedi'ye devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:05, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 3. Kullanıcının henüz hazır olduğunu düşünmüyorum. Hizmetlilerin engel yetkisi var ve geçen yılın sonunda gördüğüm ultra ultra taraflı hizmetli yorumlarının ardından daha da temkinli olmak durumundayız. Şoka girmiştim. Etliye sütlüye karışmaksızın hizmetlilik görevleri yapan hizmetliler var, sayfalar falan siliniyor. Sağda solda görülecek bir hizmetliye ihtiyacımız var açıkçası. Bu tanımlamama Vito'yu örnek göstereyim, Vito'dan birkaç tane olsa keşke. Ve Vikipedi sansürlenmişken topluluğun etkin bir şekilde hizmetli tartışmalarına katılamayacağını belirtiyorum, bu yüzden hizmetli alımlarının bekletilmesi gerekiyor. Vikipedi engellenmişken hizmetlilik başvurusunu da pek etik bulamadım açıkçası. -MHIRM. 22:02, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 4. Chansey üslubuyla gerçekten takdir edilecek bir kullanıcı, ancak pasif ve kararsız bir tutum içerisinde olduğundan hizmetlilik için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Ahmet Turhan'ın belirttiği noktalara katılmamak elde değil.--Nushirevan11 12:17, 7 Ağustos 2017 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

 1. Bazı insanların hizmetli başvurusunda bile birilerine laf sokma çabalarını görmek beni üzdü. Chansey'i olumu veya olumsuz oy verecek kadar tanımıyorum ama bunun yeri burası değil. -SunSoldiers (mesaj) 01:10, 12 Ağustos 2017 (UTC)

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

 1. kibele tarafından yapılan yorum. burada dursun. -MHIRM. 22:03, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 2. Yukaridaki göruse katılmadığımi ve doğru olmadığına gönülden inandığımı belirtmek ve kullanıcının tam olarak bir hizmeti profili çizdiğini ancak çok az daha politika tecrübesine sahip olması gerektiğini belirtmek istedim.--RapsarEfendim? 02:04, 12 Ağustos 2017 (UTC)
 3. İddia sahibi iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Suyu bulandırmak ve adaylığı spekülatif açıklamalar ile deforme etmek ve buna çanak tutup bu yorumu buraya taşımak VP:N ve VP:İNOV ihlalidir. Varsa şüphesi olan, denetçiye başvursun. Zaten herşey ortaya çıkmıyor mu orada. --Maurice Flesier message 15:02, 15 Ağustos 2017 (UTC)
 4. @Kibele nin ilk yorumdaki iddiasını ispatlaması gerektiğine bizzati ben de katılıyorum. Ki o yorumda kibele "bazı sorular sormak sonra yorum yapmak isterdim, ancak mümkün olmadığına göre" yazmış. Şu an mümkün, sorabilirsiniz veya iddialara dayanak gösterebilirsiniz. Özellikle "devreye sokulan faaliyetin bir parçasıdır." kısmına, en iddialısı bu. Şayet şu kesindir ki; olay gerçekse gerçekten büyük bir ispat, değilse büyük bir çamur atma olacaktır. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:02, 16 Ağustos 2017 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Önceki başvurumdaki yanıtlarımı inceleyebilirsiniz.

1. Hizmetlilik görevlerinden hangilerine daha yoğun, hangilerine ise daha sınırlı katkıda bulunabileceğini öngörüyorsun? Şu anda yaptığın katkılarla hizmetlilik görevleri arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Aslına bakılırsa şu an yaptığım işlerin de hizmetlilikle ilgili olduğu kanaatindeyim. HS, SAS ve Sayfa Koruma üzerinde aktif olmak; özellikle dinamik IP vandallığıyla mücadele etmeyi planlıyorum. Bünün yanında tartışma sayfalarında anlaşmazlığa düşen kullanıcılarımızın orta yolu bulmalarına yardımcı olmak hoşuma gitmekte.
2. Bugüne kadar yaptığın katkılar arasında en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Katkılarımın tamamından zevk aldım ve tamamından hoşnutum. Lakin bu değişikliğimi severim...
3. Bugüne kadar başka kullanıcılarla etkileşiminde herhangi bir sorun yaşadın mı ve bununla ilgili bir özeleştirin var mı? Yaşadığın sorunlar seni nasıl etkiledi? Gelecekteki benzer durumlarda nasıl hareket edersin?
C: Hayır. Vikipedi bana yalnızca burada değil, normal hayatımda da soğukkanlı ve olaylara dışarıdan bakabilmeyi öğretti. Projenin zarar görmemesi adına gerektiği zaman bir kullanıcı siniri yatışana kadar Vikipedi'den uzak durmalıdır. Anahtar kelime: Saygı!
4. Trollük ve süresiz engelleme konularında ne düşünüyorsun? Trollüğü nasıl belirlersin? Trollük veya politikalarda değinilmiş başka bir ağır ihlal durumunda süresiz engelleme verir misin, yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Bu trolün zaman içindeki davranışlarına göre değişir. İstisnalar haricinde ikaz edilmeden engel kararı verilmesine karşıyım. Aynı şekilde kademeli olmayan doğrudan süresiz engel verilmesine de karşıyım. Herhangi bir şekilde topluluğa vakit kaybettiren; konuları, kuralları ve politikaları yanlış taraflara çekerek Vikipedi hayrına olmayan kimseleri tespit etmek zor değil. Özellikle şu dönemde bunların (engellenmiş/engellenmemiş) çok örneğini görüyoruz. Düşüncem bu tip durumlarda (olayın ağırlığına göre) süreli-süreli-devamlı engellemek yönündedir.
 • Pictogram voting question.png Soru Klişeleşmiş ve gereksiz sorular yerine ansiklopedinin reel sorunları, merak edilen hususlar için daha çekici geliyor bana. Bildiğiniz bir konudan gideceğim Chansey. Bir kullanıcının şurada yaptığı işlem ve buradaki işlemi ile aynı içeriğin farklı maddelerde çıkarılıp eklenmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Vikipedi:Tarafsız bakış açısı politikası ihlali söz konusumudur? Hizmetli olsaydın nasıl bir yol/işlem izlerdin? --Maurice Flesier message 14:52, 15 Ağustos 2017 (UTC)
 • Cevap Cevap Değerli Flesier sorunuz için teşekkür ederim. Burada belirttiğim yorumların altına imzamı atarım fikrimde bir değişiklik yok. Lakin kullanıcının benim adaylığım hususundaki düşünceleri, sorunuza cevap vermemin önüne geçmekte. Çünkü her ne dersem diyeyim, taraflı gözükeceğim, her ne anlatırsam anlatayım ötekileştirileceğim. Zaten oylama kapanacak, seçilmedim mantığından ise uzağım bugün neysem yarın oyum. Cevabımda ise müsaadenizle şu kadarıyla yetineyim; en değerli gördüğüm kullanıcıların dahi TBA ihlali yaptıkları durumda işlem tesis edilmesi taraftarıyım. Bu kullanıcı ben de, siz de olabilirsiniz, bahsettiğiniz kullanıcımız da olabilir, önemli değil... Bu işlem dostça ikaz olabilir, süreli engel olabilir, konu hakkında tartışmak olabilir bunun da önemi yok ama (kimseyi asla itham etmek istemiyorum, görevdeki hizmetlilerimizin affına sığınıyorum) mutlaka bir işlem tesis ederdim. Unutmamak lazım hizmetliler Vikipedi yargıcı değildir, ceza vermez yanlızca projenin korunmasını sağlar. Bende görevlendirilmiş olsam projenin korunması adına her işlemi tesis ederdim. Umarım yeterli olmuştur. Teşekkür ederim. chanseyMesajYaz 15:20, 15 Ağustos 2017 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru yukarıdaki cevap yeteri kadar tatmin edici ve açıklayıcı, teşekkürler. Bir kaç tane daha sorum olacak. Malumunuz, İngilizce Vikipedide topic-ban çok sık başvurulan bir durum. Gerek enwikideki kullanıcı katkısı yoğunluğu gerekse çok sayıda kullanıcının taraflı katkıları bunun fazla uygunlanmasına yol açabiliyor olabilir. Ben de enwikide Türk-Yunan ilişkileri konusundaki taraflı katkılarım nedeniyle topic-ban almıştım zamanında ve şimdi dönüp baktığımda bunun doğru olduğunu ve beni objektif bakış açısına sevk ettiğini ve empatiye yol açtığını fark ediyorum. Siz Türkçe Vikipedide topic-ban konusunda neler düşünüyorsunuz? Kimler konu yasağına tabi tutulabilir? --Maurice Flesier message 15:35, 15 Ağustos 2017 (UTC)
 • Cevap Cevap Cevabımda yine üstte belirttiğim kısıtlamaların aktif olmasından ötürü üzgünüm Flesier. Genelde bu tarz tartışmalarda bulunan kullanıcılarımız (birisi de siz olmak üzere) gerçekten tecrübeli ve projeye faydalı oldukları su götürmez bir gerçek. Geniş yelpazede katkıları bulunan bu kullanıcılarımız için engelleme yaptırımı sorunlu maddeye olduğu kadar, diğer maddelerin de geliştirilmesini engellemekte. Zaten genel anlamda engelin Özgür Ansiklopedi mantığıyla uyuşmadığını düşünüyorum. Topic-ban işte bu noktada devreye girebilir. İlgili maddelerdeki değişiklik savaşlarını engellemek; üçüncü göz olarak konuya müdahil olmak isteyen kullanıcılarımıza fırsat tanımak için önemli bir araç olabileceği kanaatindeyim. Çünkü kullanıcılar bir madde üzerinde ısrarlı değişime giriştiğinde üçüncü kullanıcılarımız kendisini otomatik geriye çekiyor ve değişiklik savaşının bitmesini bekliyor. Ayrıca belirli maddelere süreli uygulanacak bir topic-ban bahsedildiği üzere düşünmek için taraflara zaman tanıyabilir. Bence en önemli özelliği ve faydası bu.
Şu noktayı belirtmeden geçmenin Poliyannacılık olduğunu düşünüyorum; şu dönemde sıkça rastlandığı üzere konu hakkındaki tartışmaların her yere yayılarak yapılması halinde topic-ban işe yaramayacaktır. Çünkü bahsedilen soğuma ve düşünerek tarafsız açıdan bakabilme mantığı bizde üzgünüm ki pek yok. Madde olmadı tartışma sayfası (ki buraya dek normal) olmadı Köy Çeşmesi olmadı mesaj sayfası olmadı alakalı bir başlıkta, proje içinde bir yerlerde tartışmamıza devam ediyoruz. Bir şekilde engel uygulanan kullanıcı genelde masattan çıkmış bıçak gibi daha sert, daha keskin bir dönüş yapıyor. Bu bakış açısıyla da bu gibi bir aracın bizim için bir tık fazla olduğunu düşünüyorum. chanseyMesajYaz 16:16, 15 Ağustos 2017 (UTC)
Yorum Yorum Topluluğun beni teyit etmesini istiyorum, yukarıda bizzat hizmetli olursan bu benim yaşadığım durumlara karşı ne yapacaksın, sorun yaşadığım kullanıcılara veya kullanıcıya (ki bunların veya bunun kim olduğunu topluluk iyi biliyor :) ) topic ban yapacak mısın (topic ban önerisini de yalnızca benim ilgi alanım olan konulara olan katkılarımız engellemek için dile getirdiğini hatırlatalım) sorusu soruluyor. Hatta isim isteyip kimler konu yasağına tabi tutulabilir sorusu bile soruluyor. Chansey de evet yapacağım gerekli diyor.
Öyle sanıyorum bir grup ve taraflaşma aranıyor. Bu oylamanın etiği hakkında topluluk görüşlerine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:43, 16 Ağustos 2017 (UTC)
Kişisel tartışmaların olabilecek tüm, ama yani cidden tüm mecralara taşınmasından gına geldi artık. Hele de buraya revizyon getirip "Kibele ne kadar ikiyüzlü di mi napıcaksın bunun hakkında" minvalinde soru sormak düpedüz uygunsuz. Topluluğu yormayın artık, kimsenin umurunda değil. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 09:04, 16 Ağustos 2017 (UTC)
TBA ihlalini Kibele değilde A kullanıcı ya da B kullanıcı yapsaydı da link ve isim vererek bunun üzerine ne yapılacağını bir hizmetli adayına sorardım. Bunu sormamın nedeni, bu çelişkili değişiklikleri bir hizmetli ve birkaç kullanıcının taraflı olduğunu belirtmesi, başka bir hizmetlinin ise TBA ihlali olmadığını söylemesi nedeniyle sordum. Hizmetli olduktan sonra etliye sütlüye karışmayan, köşesinden HS, SAS, sayfa koruma gibi her tecrübeli kullanıcının rahatlıkla yapacağı işleri yapmak dışında herhangibir tartışmaya katılan, nokta koyan, sükunet çağrısı yapan, bir tartışmada da politikaları hatırlatan, başka bir kullanıcı bildirim yapmadan ve haber vermeden bir ihlali gören bir hizmetli görmek istiyor artık topluluk. Yukarıda Kibele hizmetli adayını kuklacılık ile itham edip, başka kullanıcıların kafasında soru işaretleri bırakıp ortadan kayboldu. Belki bunun için de birşeyler söylemek istersiniz @Seksen iki yüz kırk beş --Maurice Flesier message 10:28, 16 Ağustos 2017 (UTC)
Seksen iki yüz kırk beş'e +1 -MHIRM. 10:39, 16 Ağustos 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan evet teyit ediyorum güncel bir konu soruldu ve cevapladım. İsim de verdim; kendisini söyledim. Keşke siz de bu tarz sorular sorsaydınız da ben cevaplasaydım; ezberden/gruplaşarak yazmak yerine siz de yorum yaparak oy kullanırdınız... İyi açtınız konuyu bende etik hakkında konuşmak istiyorum; hangi mecralarda oy avcılığı yapıldığı, oylamanın nasıl etkilendiği, neden böyle bir duruma gerek duyulduğu hususlarında benim de görüşlere ihtiyacım var. Taraf demişken şunu da soralım adaylığımın ilk günü ben açık açık taraf ilan edilirken neredeydiniz değerli Turhan? Yoksa biliyorsunuz 20 milletvekili toparlayıp mecliste grup kurmak gibi üç dört kullanıcının burada (veya çeşitli mecralarda) organize olup topluluk kanaati oluşmadı diyerek adaylığı olumsuz kapattırmak zaten her zaman olası...
Soru soruldu; şimdi cevaplanmasa kaçak güreşiyor bu hizmetli olamaz, pasif kalıyor denilirdi, cevap verdik taraf olundu, etik değil denildi. Bende ne yapacağımı şaşırdım sayenizde... Şu projeye bir harf yazma, bir kelime katma isteği dahi bırakmamacasına tartışmalar dönüyor. Ne kuklalığım, ne bir plan içindeki gizli amaçlara yönelik hareket etmediğim ne de satır aralarında milleti tehdit ettiğim, izlediğim kaldı. Şaka gibi... chanseyMesajYaz 09:52, 16 Ağustos 2017 (UTC)
@Chansey, bu mecrada herkes kendisini biliyor. Objektif bakan, taraf topluluk görmek isteyen zaten görüyor. Onlarca ihlal içeren mesajı geri alanlar ortada. Kibele'nin yersiz ithamına kulak asmayınız. Kişi kendinden bilir işi diyip @Rapsar'ı anıyorum, çok doğru söylemiş. Aslında buraya yazılacak çok şey var, konuşulacak çok şey var ama beni sürekli ikaz etmenize rağmen; mesaj sayfaları, tartışma sayfaları açık, ben size karşı herhangi bir kin gütmedim. Yapıcı olduğunuzu biliyordum. Hizmetli olmamanıza rağmen bu tip tartışmalara şu an etkin hizmetliler değil siz girdiniz. Hizmetliler sayfa silmekle uğraşırken kişisel tartışmalara siz koştunuz. Hizmetli olamamak hiçbir şeyin sonu değil. Devriye olarak zaten bu mecraya çok katkı veriyorsunuz. Bir Vikipedi kullanıcısı olarak, Vikipedi'yi seven geliştirmek isteyen kullanıcı olarak sizin gibi değerli bir kullanıcının hevesinin kaçması beni üzer, sorun etmeyiniz. Buraya hizmetli olmadan da çok katkı veriyorsunuz. Son olarak şunu söylemek istiyorum @Seksen iki yüz kırk beş, özellikle engeliniz açıldıktan sonra sizi takip ettim. Gerekli tartışmalara girmeniz, kendi yaptığınız hataları yeni kullanıcıların yapmaması için çabanız takdire şayan. Niveles hakkında yaptığınız doğru değerlendirmeler vs çok doğru. Bu yüzden kendi adıma teşekkür ediyorum. Burada da bir değerlendirme yapmışsınız, yapıcı değerlendirmelerinizi bu konuda da merak ediyorum, süresiz engellendiğiniz zamanlara dönünüz ve kendinizle karşılaştırınız bu mesajı, kimse kimseye iki yüzlü demiyor emin olabilirsiniz ama ben gerçekten bu konuda bir yorum yapacak mısınız, yoksa o değerli yapıcı değerlendirmelerinizden mahrum mu kalacağız merak ediyorum. Yoksa kimsenin kimseye iki yüzlü dediği yok :) emin olabilirsiniz. Heyecanla bu konuda ne diyeceksiniz merak ediyorum ama şu iki yüzlü denmesi biraz itham olmuş sanki. Yapıcı yorumlarınıza da yakışmamış. --Tuğkan (mesaj) 18:18, 16 Ağustos 2017 (UTC)