Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar."

İş birliği projesi nedir?
Kısayol:

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olur.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Yeni kayıt olmuş veya herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar; projenin tartışma sayfasına veya proje sorumlusu olan TmY e12 veya HastaLaVi2'nın mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için yeni proje adayı gösterebilir veya proje adayları için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar/koleksiyon) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv


Önerilen projeler (öneri ekleyin)[kaynağı değiştir]

Royal Society üyesi kadın biliminsanlarının maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Üyelerin listesinde cinsiyete göre filtreleme yapılabilmektedir. 165 kadın üye mevcut.

Türkçe Vikipedi'de yalnızca 154 bilimde kadınlar ile ilgili madde olduğunu biliyor muydunuz? İngilizce Vikipedi'de bu sayı 5947. trwiki/enwiki oranı %2.58954094501. trwiki'deki tüm maddelere göre oran %0.05256833884, enwiki'de ise %0.10982490619. Yani, enwiki bu konuda %47.8655895678 önde, Vikipedi'de cinsiyet yanlılığı ise iki projede de hâlâ büyük bir sorun. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 01:57, 30 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

 1. Benzer kadın projelerinde olduğu gibi bu proje de Vikipedi'de cinsiyet dengesizliği konusunda yapıcı bir proje, destekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:55, 9 Haziran 2017 (UTC)
 2. Destekliyorum. Hatta kadin sanatcilari (ressam vb. dahil ederek) de genisletilebilir. --Wakeup12msj 08:58, 8 Şubat 2018 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Güzel ama bir Vikipedi listesi falan olması lazım bunun.--RapsarEfendim? 21:03, 18 Haziran 2017 (UTC)

Pokemonlar[kaynağı değiştir]

Bir süredir çizgi film/animasyon açısından herhangi bir İBP olmadı. Kendi dönemine damgasını vurmuş olan Pokemon çizgi dizisiyle ilgili olarak Pokemon türleri şablonundaki eksik maddelerin oluşturulmasını teklif ediyorum. Hem bu sayede çocukluğumuza da ufak bir yolculuk gerçekleştirmiş oluruz:) chanseyMesajYaz 10:29, 8 Ocak 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Tamamı kayda değer değil, ayıklamak lazım.--RapsarEfendim? 20:51, 8 Ocak 2018 (UTC)

İçeriğe sahip olmayan tarih maddelerine içerik eklenmesi[kaynağı değiştir]

Şunlar gibi (MÖ 180, MÖ 181, MÖ 182) maddeler içeriğe sahip olmadığı için aslında M3 kriteri gereği hızlı silinebilir. Şimdi bu sayfaları hızlı silinmesi için etiketlesem hizmetliler geri alacak, SAS'a çıkaralım diyeceklerdir. O şekilde yapıp topluca silinmeye aday göstersem "kalsın" diyenler çıkacaktır. O halde, iş birliği projesi olarak öneriyorum. Özellikle bu sayfaların silinmemesini isteyecek kişilerin iş birliğine katılması gerektiğini düşünüyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 02.08, 23 Mart 2018 (UTC)

Destek Kabul

 1. Aslında madde geliştirme gibi projelere İBP'de yer verilmiyor ama, bu proje aslında madde geliştirme sayılmayacağı, aksine hali hazırda aslında silinmesi gereken maddeleri sizin de bahsettiğiniz ikilemden kurtarmaya yönelik. Bence yapılabilecek bir proje. Ama katılımın yüksek olup olmayacağı konusunda kararsızım. Yine de yapılabileceğini düşünüyorum. ~ Z (m) 22.51, 25 Mart 2018 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Bu tür projelere olan ilgiyi artırmak amacıyla şunun gibi araçlar kullanılabilir mi? İçeriği geliştirme konusunda katkı sunmayı düşünen kullanıcıların tüm maddeyi bir viki sürümünden çevirmesini beklemek yerine, yıl maddelerindeki tümce ve ifadeleri ayırıp içeriği birikimli bir biçimde varsıllaştırabiliriz. --Superyetkinileti 16.38, 26 Mart 2018 (UTC)
  @Superyetkin, acaba içeriği bulunmayan tarih maddelerini saptayıp bir yerde toplamanın bir yolu var mıdır ki? Böyle bir araç aslında olsa çok iyi ve kullanışlı olabilir. Hatta proje olarak da konu oldukça sıcak geliyor yukarıda da açıkladığım gibi. Ama şu an düşünüyorum da bu tür maddelerin boş içerikli olanlarını nasıl saptayacağız? ~ Z (m) 16.58, 19 Nisan 2018 (UTC)
İçeriksiz yıl maddelerinin büyük bölümü şurada mevcut. --Superyetkinileti 17.15, 19 Nisan 2018 (UTC)

Şablon:Korsan Parti şablonundaki kırmızı maddeleri açma[kaynağı değiştir]

Şablon:Korsan Parti şablonundaki kırmızı maddeleri açılmasını öneriyorum, ilginç bir konu :) --Ahmet Turhan (mesaj) 12.37, 13 Nisan 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

 1. Siyasetle alakalı maddelerimiz bolca var, iş birliği projesinde eksiliğini daha çok hissettiğimiz konulara yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum. Aylar sonra belki de yapılabileceğini düşündüğüm bir proje.--RapsarEfendim? 16.39, 30 Nisan 2018 (UTC)

Yorum Yorum

 • @Ahmet Turhan, yakın zamanda çok fazla siyasi proje yapıldığını düşünmekteyim. Ama biraz zaman geçtikten sonra yapılabileceğini düşünüyorum. ~ Z (m) 16.55, 19 Nisan 2018 (UTC)

Şablon:II. Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu cepheleri maddeleri açma[kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu cepheleri şablonundaki kırmızı maddeleri açmayı öneriyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.29, 20 Nisan 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

 1. Her tarafımız Sovyet, II. Dünya Savaşı maddesi zaten, daha fazla eksikliğini hissettiğimiz konulara yönelmek gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 16.37, 30 Nisan 2018 (UTC)
Karşı olacaksak düzgünce ve dokundurmalar olmadan yapalım. "Her tarafımızın Sovyet, II. Dünya Savaşı maddesi" falan değil, bu konularda katkı yapılmış olması ancak bizi mutlu eder, yapılmaması değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.39, 30 Nisan 2018 (UTC)
Dokundurma yok, yanlış anlaşılma olduysa özür dilerim. Aynı durum müzik, futbol, televizyon gibi alanlar için de geçerli. Fizik, kimya, biyoloji, astronomi, tıp, sosyoloji gibi alanlarda katkı yok denecek kadar azken, sürekli aynı alanlarda proje döndürmeyi uygun bulmuyorum. Dengeli dağılım olsa amenna, ama sürekli aynı konularda proje dönüyor gibi.--RapsarEfendim? 20.43, 30 Nisan 2018 (UTC)
Daha önce de oldu, benim katkı sunduğum alanla ilgili dokundurmalar gerçekleşti, siz de bu durumu biliyorsunuz. Yine benzeri olmasın dedim. Diğer kullanıcılar da kendi ilgi alanlarına katkı yapsalar sorun kalmayacak, eğer benim katkı sunduğum konular geliştiyse ve "her taraf bu maddelerle doldu ise" ne ala (bu ne demekse?), bundan ancak gurur duyarım. Katkı yapanlara dokundurmalar yanlış. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.10, 30 Nisan 2018 (UTC)

Yorum Yorum

Şablon:2018 FIFA Dünya Kupası hakemleri şablonundaki eksikliklerin giderilmesi[kaynağı değiştir]

Dünya Kupası başladı başlayacak bu alanda bir çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum. --Ali Haydar (mesaj) 02.29, 3 Haziran 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

 1. Futbol maddeleriyle ilgilenen çok fazla kullanıcı var, futbolla ilgili çok fazla maddemiz var. Eksikliği hissedilen, önemli bir konu olduğunu düşünmüyorum. Futbol projesi için uygun bana kalırsa, ama burası için değil. Bunu, futbolla ilgili birçok katkısı olan bir kullanıcı olarak söylemekteyim.--RapsarEfendim? 16.46, 4 Haziran 2018 (UTC)
@Rapsar Bey, Dünya Kupası bittikten sonra uygun bir ayda bir proje yapalım öyleyse. --Ali Haydar (mesaj) 15.26, 5 Haziran 2018 (UTC)

Yorum Yorum

BM şablonundaki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Birleşmiş Milletler şablonundaki kırmızı bağlantılı maddelerin İBP ile açılması iyi olabilir. --Pragdonmesaj 17.27, 4 Haziran 2018 (UTC)

Destek Kabul

 1. Katkı sunabileceğim bir alan ayrıca İngilizce versiyonu gibi genişletilirse iyi olabilir --By erdo can • msj 12.27, 11 Haziran 2018 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Kaynak gösterme hatalarını giderme[kaynağı değiştir]

Kaynak gösterme hatası bulunan maddelerdeki hataları giderme ile alakalı bir projeyi birkaç ay önce yapmış ve tamamını temizlemiştik yanılmıyorsam. Birikme olmuş yine, el birliğiyle giderilebilir hepsi. --RapsarEfendim? 03.07, 10 Haziran 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Kırmızılı maddeleri açma[kaynağı değiştir]

Rusya'daki havalimanları listesi'nde açılmamış havalimanı maddelerini açabiliriz. Bu proje geçen sene uygulanmıştı ve gayet başarılı bir sonuç alındı, bence verimli olur. --By erdo can • msj 13.48, 11 Haziran 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum