Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar."

İş birliği projesi nedir?
Kısayol:

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olur.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Yeni kayıt olmuş veya herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar; projenin tartışma sayfasına veya proje sorumlusu olan TmY e12 veya HastaLaVi2'nın mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için yeni proje adayı gösterebilir veya proje adayları için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar/koleksiyon) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv


Önerilen projeler (öneri ekleyin)[kaynağı değiştir]

Şablon:Özgür ve açık kaynak kodlu yazılımdaki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Şablon:Özgür ve açık kaynak kodlu yazılımdaki maddelerin açılmasını öneriyorum. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

  1. Açılmamış maddelerin olması üzücü. Çoğu kişi açık kaynak kullandığından bile habersiz. --Wakeup12msj 12:13, 7 Şubat 2018 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Royal Society üyesi kadın biliminsanlarının maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Üyelerin listesinde cinsiyete göre filtreleme yapılabilmektedir. 165 kadın üye mevcut.

Türkçe Vikipedi'de yalnızca 154 bilimde kadınlar ile ilgili madde olduğunu biliyor muydunuz? İngilizce Vikipedi'de bu sayı 5947. trwiki/enwiki oranı %2.58954094501. trwiki'deki tüm maddelere göre oran %0.05256833884, enwiki'de ise %0.10982490619. Yani, enwiki bu konuda %47.8655895678 önde, Vikipedi'de cinsiyet yanlılığı ise iki projede de hâlâ büyük bir sorun. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 01:57, 30 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

  1. Benzer kadın projelerinde olduğu gibi bu proje de Vikipedi'de cinsiyet dengesizliği konusunda yapıcı bir proje, destekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:55, 9 Haziran 2017 (UTC)
  2. Destekliyorum. Hatta kadin sanatcilari (ressam vb. dahil ederek) de genisletilebilir. --Wakeup12msj 08:58, 8 Şubat 2018 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

  • Güzel ama bir Vikipedi listesi falan olması lazım bunun.--RapsarEfendim? 21:03, 18 Haziran 2017 (UTC)

Pokemonlar[kaynağı değiştir]

Bir süredir çizgi film/animasyon açısından herhangi bir İBP olmadı. Kendi dönemine damgasını vurmuş olan Pokemon çizgi dizisiyle ilgili olarak Pokemon türleri şablonundaki eksik maddelerin oluşturulmasını teklif ediyorum. Hem bu sayede çocukluğumuza da ufak bir yolculuk gerçekleştirmiş oluruz:) chanseyMesajYaz 10:29, 8 Ocak 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

  • Tamamı kayda değer değil, ayıklamak lazım.--RapsarEfendim? 20:51, 8 Ocak 2018 (UTC)

Kullanılmayan dosyaların bakımı[kaynağı değiştir]

Kullanılmayan dosyalar bayağı birikmiş. Kullanılmayan adil kullanım resimlerinin kullanılması veya silinmesi, serbest lisanslı olanların yine uygun maddelerde kullanılması veya daha iyisi Commons'a taşınması, bu sayfanın rahatlamasını sağlayacaktır. --RapsarEfendim? 07.57, 4 Mart 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantıların düzenlenmesi[kaynağı değiştir]

Madde içerisinde, anlam ayrımı sayfalarına bağlantı verilmemesi gerek malum. Binlerce bağlantı var hâlihazırda, bunların birçoğunu da botla düzeltmek imkansız. Görece kolay olduğundan katkı yapması, katılımcı saysının yüksek olması durumunda oldukça verimli ve faydalı bir proje olacaktır. --RapsarEfendim? 08.02, 4 Mart 2018 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum