Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar."

İş birliği projesi nedir?

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olur.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Yeni kayıt olmuş veya herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar; projenin tartışma sayfasına veya proje sorumlusu olan Mecnun112 ve Madrox'un mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için yeni proje adayı gösterebilir veya proje adayları için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar/koleksiyon) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv Nuvola Red Plus.svg Kırmızı bağlar


Oylama konusunda açıklama[kaynağı değiştir]

Önerilerdeki Symbol support vote.svg Kabul şeklinde verilen Kabul oylarını, Katılırım şeklinde değiştiriyoruz. Kabul/Katılırım oyunu sadece eğer o projeye katılacaksanız verin. Bu şekilde bir proje açılsın, ben katılamam ama birilerinin yapması iyi olur şeklinde düşünüyorsanız ve sorumluların konu hakkında fikirlerini etkilemek istiyorsanız fikrinizi kabul kısmına değil Yorum Yorum kısmına yazın. Bu yüzden Kabul oyunu daha anlaşılır olması için Katılırım şeklinde değiştirdik. Eğer öneriyi siz getiriyorsanız, Katılırım oyunu da vermeyi unutmayın.

Önerilen projeler (öneri ekleyin)[kaynağı değiştir]

Ülke maddelerinin parametrelerini güncelleme[kaynağı değiştir]

Çok sayıda ülke maddesinin bilgi kutusunda yer alan temel bilgiler (nüfus, yoğunluk, GSYİH, İGE vs.) uzun zamandır güncellenmediği için doğru bilgi veremiyor. 10 yılı aşkın süredir bilgilerin güncellenmediği çok sayıda madde var... Bunun tam İBP'lik, öncelikli bir iş olduğunu düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.57, 23 Mart 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Doğrudur, ama Vikiveri'den alınabilecek veriler değil mi bunlar? Teknik bir düzenleme yapsak bu sıkıntıdan kurtulacağız sanki :)--RapsarEfendim? 19.17, 23 Mart 2019 (UTC)
Hah, ben geçtiğimiz yüzyılda kalmışım yahu :) Asla aklıma gelmeyecek bir noktaya parmak bastığın için teşekkürler @Rapsar. Kaynaklı olarak Vikiveri'den almak mümkünse üzerine gidelim bu işin, çok okunan maddelerimiz arasında zira bunlar. Nasıl yapılabilir? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.13, 23 Mart 2019 (UTC)
@HakanIST ya da @Superyetkin bilir.--RapsarEfendim? 04.21, 24 Mart 2019 (UTC)
Vikiveriden verileri alma işlemi yapıldı mı? @HakanIST, @Superyetkin Vikiveriden veriler güncellenemeyecekse iş birliği projesi konusu olabilir. Cem 53 mesaj 10.14, 26 Temmuz 2019 (UTC)
Ülke bilgi kutusunun güncellenmesi gerekmekte. Uygun bir zamanda ilgilenmeye çalışacağım. --Superyetkinileti 20.58, 26 Temmuz 2019 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, Azerbaycanca Vikipedi Vikiverilere çoğunlukla bağlı. Bu konuyu oradaki kullanıcılardan, hatta özellikle de @Toghrul Rahimli isimli hemkarımdan sora bilirsiniz. --► Saygıyla: SolaVirum 22.17, 28 Temmuz 2019 (UTC)
 • @Superyetkin selamlar. Yukarıdaki konuyla ilgili herhangi bir gelişme oldu mu? Yardımcı olabileceğimiz bir nokta var mıdır? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.03, 13 Aralık 2019 (UTC)
  • Sorunun çözüme kavuşturulması için ayrıntılı bir çalışma başlatılmalı. Bazı parametreleri Vikiveri'den beslenecek duruma getirebiliriz, ancak halihazırda maddelerde bulunan bazı kaynaklı bilgilerin Vikiveri'ye taşınması ve belirli kurallara göre sorgulanması şu an için güç. --Superyetkinileti 19.05, 13 Aralık 2019 (UTC)
  • Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir şey var mı, çok küçükte olsa bir yerden başlayalım. --Jelican9 (mesaj) 14.13, 25 Şubat 2020 (UTC)

Kategori:İncelenmemiş çeviri içeren sayfalar'daki maddelerin azaltılması[kaynağı değiştir]

İncelenmemiş çeviri içeren sayfalar kategorisinde an itibariyle 241 madde var. Bu maddelerin düzenlenerek azaltılması projesinin Türkçe Vikipedi için uygun bir proje olacağını düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.06, 14 Nisan 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • "İncelenmemiş çeviri"den kasıt ne tam anlayamadım. Ya da incelemesi gereken, o yetkiye sahip kişiler kimler? Böyle bir inceleme mekanizması yok Vikipedi'de de o bakımdan soruyorum. İlk defa gördüm bu kategoriyi.--RapsarEfendim? 07.11, 14 Nisan 2019 (UTC)
Yetki durumu değil. Örneğin ContentTranslation kullanılıp bir çeviri yapıldığında otomatik çevirilerden ziyade manuel olarak yazılsa bile sorun olabiliyor ve bu maddeler otomatik olarak bu kategoriye düşüyor. Mesela kırmızı bağlantıları diğer dilinde aktarıyor veya çevirileri düzensiz yapıyor gibi. (Örneğin araba maddesinin Türkçe'de olmadığını varsayalım, bu aygıtla İngilizce çeviri yaptığımız herhangi bir madde ele alalım. Çevirdiğimiz İngilizce maddede içerisinde araba maddesi iç bağlı ise Türkçe viki'de "araba" olması gerekirken "car" olarak iç bağlantı veriyor. Eğer madde mavi bağlantılı ise ona doğru olarak bağlantı veriyor, ancak kırmızı ise sorun oluyor). Bu sadece gözüme çarpan bir örnek. Diğer bir örnek ise kaynak gösterme şablonlarında sorun olabiliyor, çeviri olduğundan şablon düzgün çıkmıyor falan. Zaten gizli kategori sıfatında, sürüm kontrolünün yapılması için kullanıcıların bir göz atması gerekiyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.38, 14 Nisan 2019 (UTC)
Anlıyorum. Kaynak sorunları varsa zaten onlarla ilgili kategoriler var, otomatik olarak da ekleniyorlar. Dolayısıyla bu kısmı eliyorum. Çeviri aracı kullanılarak madde açıldığında otomatik olarak bu kategoriye düştüğünü bilmiyordum. Çok anlamsızmış. Bağlantıları da o şekilde direkt geçirdiğini bilmiyordum. Temelde, "bu çevirilerin incelenmesi gerekiyor" kavramını ben sorunlu buldum. Vikipedi'de hiçbir zaman, böyle bir inceleme, kontrol etme mekanizmamız yok. Ancak ve ancak seçkin ya da kaliteli içerik adayı olunca kontrol ediliyorlar, ama onda da farklı bir durum söz konusu (SMA ya da KMA kriterlerine göre inceleme). Proje olup olmamasından ziyade böyle bir kategorinin varlığını ben doğru bulmadım.--RapsarEfendim? 18.25, 14 Nisan 2019 (UTC)
Mesela bugün Vida Tomšič maddesini açtım. İlk açtığım şu halindeki sürümde en alta bu kategori (burada en altta) otomatik olarak eklendi mesela . Son halini verip, şablon hatalarını, iç bağları veya cümle yapılarını düzeltip bunu kaldırdım. Çeviri aygıtı bir veya birkaç sorun bulduğunda bu uyarıyı koyuyor. Bak mesela bu kategorinin olduğu ve aynı çeviri aygıtıyla Türkçe'ye çevrilmiş Demokrasi ve Sosyal Gelişme Birliği (Demokratik Kongo Cumhuriyeti) maddesine bakıyorum. İncelenmemiş, olduğu gibi aktarılmış. "Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki en uzun sürekli operasyon kaydına sahiptir." gibi cümleler var, madde açılmış ama tekrardan manuel olarak incelenmemiş. İlk sürümündeki hatalar devam ediyor. İncelemekten kasıt bürokratik bir sıfat değil, "ya tamam çevirdin ama bi oku şunu istersen" gibi bir şey :) Bazen sorun olmadığında kullanıcılar bu kategoriyi silmeyi de unutabiliyorlar, bir kontrol etmek lazım. Örneğin Bosna Hersek'te Hristiyan dövmeleri maddesi de aynı araçla açılmış, bu kategoride olmasına rağmen incelediğimde ben bir hata göremedim ve sanırım maddeyi oluşturan kullanıcı kategoriyi kaldırmayı unutmuş. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.36, 14 Nisan 2019 (UTC)
E tamam anladım da, birincisi, o zaman her maddeyi "incelemek" gerekiyor (tekrar tekrar sayım :P). İkincisi, kimsenin böyle bir yetkinliğe sahip olup olmadığını bilemeyiz, bilmemiz de mümkün değil ve zaten Vikipedi böyle bir ortam değil. Teknik olarak sorunlar varsa bunlar zaten belirtilir, bu ayrı bir şey; ama "ben çevirdim ama çevirinin incelenmesi lazım" diye maddeyi işaretlemek Vikipedi'de yapamayacağımız bir şey. Sözlerim sana ya da proje teklifine değil, genel olarak bu kategorinin varlığına yönelik.--RapsarEfendim? 19.28, 14 Nisan 2019 (UTC)
Bu programla yapıyorsa bence işaretleme yapılması gerek, çünkü yardımcı bir aygıt kullanıyoruz. Çeviri hataları da dil-şablon-iç bağ gibi sorunları kapsıyor. Neyse kategori tartışması başka bir konu zaten :) --Ahmet Turhan (mesaj) 19.34, 14 Nisan 2019 (UTC)

Viki bağlantısı olmayan maddeler[kaynağı değiştir]

Viki bağlantısı olmayan maddeler kategorisinde an itibarıyla 800+ madde bulunuyor. Buradaki maddelerin tek ihtiyacı, uygun şekilde (aşırıya kaçmadan) iç bağlantı vermek. Oldukça kolay, herkesin yapabileceği bir işlem. Böylece 800+ maddenin tepesinde bulunan uyarı etiketlerinden kolayca kurtulmuş oluruz. --RapsarEfendim? 20.28, 28 Temmuz 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Bence oldukça faydalı olur. Bunu yaparken kayda değer olmayan sayfaları da tespit edebiliriz. Projenin amaçlarından biri de kayda değerlik tespiti olabilir. •gufosowa•✆• 11.42, 18 Aralık 2019 (UTC)
 2. Ben de katılırım, bence faydalı bir çalışma olur. --Jimqode (mesaj) 17.25, 17 Ocak 2020 (UTC)
 3. --rsina (mesaj) 07.42, 18 Ocak 2020 (UTC)
 4. Gayet iyi bir fikir gibi görünüyor. Aktif olarak katılırım.--Yağızhan Burak Yakar (mesaj) 07.44, 18 Ocak 2020 (UTC)
 5. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)
 6. --Omerfaruk16❯❯❯ mesaj? 19.48, 28 Şubat 2020 (UTC)
 7. Katılırım--Mert Bey (mesaj) 13.41, 9 Mart 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Spike Lee filmografisi[kaynağı değiştir]

Spike Lee filmografisi, daha önce seçkin liste adayı olmuş ve seçilememiş, İngilizce Vikipedi'de ise kaynak yetersizliği nedeniyle seçkin listelikten ihtaç edilmiş bir madde. Diğer sorunlarına ek olarak (güncel olmaması, yazım ve biçem düzenlemeleri vs) iki ana sorundan tekini (kırmızı bağlantıları açma) bir iş birliği projesiyle çözüp, maddeyi seçkin liste olmaya yaklaştırabiliriz. Odak noktasının dağılmaması için yalnızca film ya da yalnızca klip maddelerinin açılması konusuna odaklanılabilir. --RapsarEfendim? 20.33, 28 Temmuz 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Osman F. Seden filmografisi[kaynağı değiştir]

Üstteki Spike Lee filmografisi gibi seçkin liste olmaya yakın değil, ancak Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden olan Osman F. Seden filmografisi maddesindeki filmlerin birçoğu Vikipedi'de yok. Bu şekilde oyuncuların maddelerinden de birçok kırmızı bağlantıyı temizlemiş olabiliriz. --RapsarEfendim? 20.35, 28 Temmuz 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Öksüz maddelerin bakımı[kaynağı değiştir]

Birkaç kere yaptık ama her defasında da gayet verimli bir şekilde geçti öksüz maddelerin bakımı projesi. Sık sık tekrarlamakta fayda var, yüzlerce maddelerin tepesinde bulunan uyarı şablonlarından kolayca kurtuluyoruz. --RapsarEfendim? 20.39, 28 Temmuz 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Meksika mutfağı maddelerinin açılması[kaynağı değiştir]

Yıllar önce yaptığımız ve oldukça keyifli/verimli geçen bir projeydi. Şablon:Meksika mutfağında henüz açılmamış birçok yemek maddesi var. Bunların birçoğu Meksika'ya özgü değil, Latin Amerika mutfağının da parçası. Latin Amerika yemek kültürüne dair eksikliklerimizi gidermek adına iyi bir proje olacaktır. --RapsarEfendim? 20.50, 28 Temmuz 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Kulağa eğlenceli geliyor. •gufosowa•✆• 11.42, 18 Aralık 2019 (UTC)
 2. --Omerfaruk16❯❯❯ mesaj? 14.08, 25 Şubat 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

UNICEF İyi Niyet Elçileri[kaynağı değiştir]

UNICEF İyi Niyet Elçileri listesi'nde yer alan ulusal ve bölgesel iyi niyet elçilerinin maddeleri açılabilir. Türk elçiler dışında maalesef diğer ülkelerin elçilerinde oldukça fazla eksik var.--GargarapalvinMesaj 16.47, 29 Temmuz 2019

Katılırım Katılırım

 1. --rsina (mesaj) 07.42, 18 Ocak 2020 (UTC)
 2. --Omerfaruk16❯❯❯ mesaj? 14.06, 25 Şubat 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Çıkmaz sokak maddelerin bakımı[kaynağı değiştir]

Kategori:Çıkmaz sokak maddeler kategorisinde yaklaşık 280 madde var. Oldukça kolay bir proje, yalnızca bu maddelerde hiçbir iç bağlantı yok, uygun şekilde iç bağlantıların verilmesi lazım. İş birliği sayesinde madde başlarında yer alan bu şablonlardan kurtulmuş oluruz hızlıca. --NanahuatlEfendim? 18.43, 26 Eylül 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Güzel proje, yeni kullanıcılara da uygun. --Khutuckmsj 19.16, 26 Eylül 2019 (UTC)
 2. --rsina (mesaj) 07.41, 18 Ocak 2020 (UTC)
 3. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)
 4. --ToprakM 19.26, 12 Şubat 2020 (UTC)
 5. --Yelester (mesaj) 15.46, 13 Şubat 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Giriş bölümü eksik olan sayfaların bakımı[kaynağı değiştir]

Kategori:Giriş bölümü eksik olan sayfalar kategorisinde yalnızca 29 madde bulunuyor an itibarıyla. Bunlara yalnızca bir giriş kısmı ekleyerek -ki tek cümle dahi olabilir- bu maddelerin girişindeki uyarı etiketlerini kolayca kaldırabiliriz. --NanahuatlEfendim? 18.49, 26 Eylül 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Güzel ve basit bir proje. --Khutuckmsj 19.16, 26 Eylül 2019 (UTC)
 2. Bence de. •gufosowa•✆• 11.42, 18 Aralık 2019 (UTC)
 3. Gayet uygundur efendim. --rsina (mesaj) 07.39, 18 Ocak 2020 (UTC)
 4. Katılırım, ancak bu başka bir projeyle eşzamanlı yürütülebilir, 29 madde az bir rakam :) ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

 1. Katılmam çünkü sadece 4 madde var. Elenktra (mesaj) 15.22, 21 Şubat 2020 (UTC)

Yorum Yorum

Türkçeleştirilmesi gereken sayfaların bakımı[kaynağı değiştir]

Kategori:Türkçeleştirilmesi gereken sayfalar kategorisinde 300'ün üzerinde sayfa var (madde ve şablon). Bazıları yabancı dilde içeriğe sahip, bazıları bozuk Türkçe içeriyor. İster çevrilir ister temizlenir ama bunların bakımını yapmak lazım. --NanahuatlEfendim? 05.19, 27 Eylül 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Ansiklopedinin açılmasını takiben güncellenmesi adına önemli bir adım olur. Destekliyorum. --rsina (mesaj) 07.40, 18 Ocak 2020 (UTC)
 2. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Ölü dış bağlantıları olan maddelerin bakımı[kaynağı değiştir]

Kategori:Ölü dış bağlantıları olan maddeler kategorisinde an itibarıyla yaklaşık 950 madde var. Öncelik arşiv bağlantısı eklemek kaydıyla bunların bakımı yapılmalı. Arşiv bağlantısı yoksa ya da farklı nedenler varsa (reklam amaçlı bağlantı, hatalı bağlantı, güvenilir olmayan kaynak vs) bağlantılar kaldırılabilir. --NanahuatlEfendim? 06.16, 27 Eylül 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --rsina (mesaj) 07.41, 18 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Kategori:Vikipedi düzenle maddelerinin düzenlenmesi[kaynağı değiştir]

Kategori:Vikipedi düzenle'de yüzlerce madde Vikipedi standartını düşürüyor, bunlara el atılması gerek. İşbirliği ile belli sayıdaki maddeyi standartlara kavuşturabiliriz. Üstelik bir çoğu kayda değer değil, hatta SAS'a bile taşınmalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.55, 26 Ekim 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --rsina (mesaj) 07.41, 18 Ocak 2020 (UTC)
 2. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)
 3. --ToprakM 19.26, 12 Şubat 2020 (UTC)
 4. --Yelester (mesaj) 15.44, 13 Şubat 2020 (UTC)
 5. 2008'den başlayarak mümkünse. o yıllarda hem telif hem de kaynak konuları çok oturmadığı için maddelere o gözle de bakılmalı, konuya sadece yazım ve düzen meselesi olarak yaklaşmamalı. --kibele 15.47, 13 Şubat 2020 (UTC)
 6. 2008'den kalanların sıfırlanması hedeflenebilir. Veya 2009'dan 2-3 ay seçilebilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.58, 22 Şubat 2020 (UTC)
 7. --Khutuckmsj 02.48, 22 Şubat 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Puanlama ile ilgili pratik görüş ve önerileri de paylaşmak gerekir bu noktada, sanıyorum. Dr. Coalmesaj 12.06, 15 Mart 2020 (UTC)

Ülkelere göre sansür şablonundaki maddeleri açma[kaynağı değiştir]

Ülkelere göre sansür şablonunda sadece dört ülkeye dair madde açılmış, Türkçe Vikipedi'ye bu şablondaki maddeleri kazandırmalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.57, 12 Aralık 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Video oyunu türleri şablonundaki maddeleri açma[kaynağı değiştir]

Video oyunları, populerliği yüksek bir konu. Türkiye'de oyun geliştiriciliği son yıllarda artış gösterdi. Bence bu konuda Türkçe kaynağa ihtiyaç var. Bu şablondaki kırmızı bağlantıları açma ve olanları geliştirme projesi öneriyorum. •gufosowa•✆• 11.42, 18 Aralık 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Basketbolcu maddelerinin güncellenmesi[kaynağı değiştir]

Kısa zaman önce basketbolcu bilgi kutusu güncellendi, başarılar parametresi eklendi bu nedenle binlerce basketbol maddesi güncelliğini yitirdi. Bu yüzden basketbolcu maddelerini güncellemek için iş birliği yapabiliriz. --Ali Haydar (mesaj) 12.00, 18 Aralık 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --rsina (mesaj) 07.42, 18 Ocak 2020 (UTC)
 2. ----anerka'ya söyleyin 17.58, 19 Ocak 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

ŞablonVeri'si olmayan şablonların verilerini girme[kaynağı değiştir]

Görsel düzenleyicide şablon eklemeyi kolay hale getirecek bu proje, yeni katılan veya şablon kullanmakta zorlanan kullanıcıları rahatlatarak Vikipediyi ileriye taşıyacak ve eski şablon belge sayfalarının temizliğini kolaylaştıracaktır. --İnkanyezi (mesaj) 19.08, 12 Şubat 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --ToprakM 19.22, 12 Şubat 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum


2020 Olimpiyatları maddelerini ve şablonlarını oluşturma[kaynağı değiştir]

Bilindiği üzere bu yazın 2020 Olimpiyatları düzenlecek. Onun için gerekli sayfaları ve şablonları hazırlamak faydalı olacaktır. Elenktra (mesaj) 15.32, 21 Şubat 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Şablon:2019-20 koronavirüs pandemisi kırmızı bağlantılar[kaynağı değiştir]

Hepimizin malumu tüm dünyada görülen güncel bir konu. Bu anlamda Türkçe bilgilerin oluşturulması ve var olanların da geliştirilmesi önem arz ediyor. Bu şablonda yer alan maddelerin açılması ve açılmış olan maddelerin de geliştirilmesine yönelik bir işbirliği projesi öneriyorum. -- Ahmet Turhan (mesaj) 18.15, 17 Mart 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Bu maddelerin sayısının artırılması faydalı olacaktır.--Electromotivemail 10.27, 31 Mart 2020 (UTC)
 2. Çok çok iyi olur. --Elenktra (mesaj) 11.35, 31 Mart 2020 (UTC)

Katılmam Katılmam

 1. Bu tarz maddelerin işbirliği projesi dışında açılmasa daha iyi, çünkü her geçen gün güncellenmesi gerek.--Madrox❯❯❯ mesaj? 15.44, 31 Mart 2020 (UTC)
 2. Şablonda daha çok ülke maddeleri var. Türkçe Vikipedi'de ülkelerdeki pandemi durumu maddelerin açmak yerine; virüs, salgın ve hastalık hakkında bilgilendirici maddelerin açılmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Ülke maddelerinin hem güncellenmesi gerekir hem de Türkçe okuyucu kitlesi için oldukça önem arz eden içerikler olmayacağı kanaatindeyim. Verileri girmek, istatistikleri gün gün takip etmek gerekir. Yarım yamalak, yine güncelle, düzenle şablonları ile dolacak maddeler üreyecektir.--Murhinileti 12.51, 1 Nisan 2020 (UTC)

Yorum Yorum

 • Bu konuda ne kadar fazla içeriğimiz olursa devamlı güncellemek için harcanması gerekecek emeğin o kadar fazla olacağını değerlendirmemiz lazım. Onlarca ülkeyi 2-3 günde bir güncellemeye girişecek birisi yoksa hiç girişmemek daha iyi olur. Medikal konulara girmiyorum bile, devamlı literatürü uygun ve ölçülü şekilde takip ederek güncellemek İngilizcede bile sorun olabiliyor, onların iş birliği kapsamından dışarıda tutulması en iyisi. Ha ama kişi ve hastane maddeleri, aralık ayı kronolojisi türü şeyleri çevirelim derseniz ona diyeceğim yok. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.53, 31 Mart 2020 (UTC)

Maddelerdeki yabancı dil içeren şablonların Türkçeleştirilmesi[kaynağı değiştir]

Türkçe Vikipedi'de yer alan şablonların bazılarında parametreler ve içerikler İngilizce olarak kalmış, kullanılmış. Bunları kendi dilimiz olan Türkçe'ye çevirebileceğimiz yönünde bir İBP yapılırsa güzel olur diye düşünüyorum. --Jelican9 (mesaj) 23.10, 3 Nisan 2020 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

 1. Eğer parametre destekleniyorsa gereksiz yorucu bir iş olur çünkü çok fazla İngilizce şablon var. --Elenktra (mesaj) 23.25, 3 Nisan 2020 (UTC)

Yorum Yorum

 • Bu işlem halihazırda botlar (AWB ve diğerleri) tarafından gerçekleştirilmekte. --Superyetkinileti 10.09, 4 Nisan 2020 (UTC)
  • İçerikleri de botlar halledebiliyor mu? Birkaç maddede gördüm şirket tipine Private yazılmış. Bunları sanırım elle düzeltmemiz gerek. --Jelican9 (mesaj) 14.09, 4 Nisan 2020 (UTC)