Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar."

İş birliği projesi nedir?
Kısayol:

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olur.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Yeni kayıt olmuş veya herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar; projenin tartışma sayfasına veya proje sorumlusu olan TmY e12 veya HastaLaVi2'nın mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için yeni proje adayı gösterebilir veya proje adayları için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar/koleksiyon) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv


Önerilen projeler (öneri ekleyin)[kaynağı değiştir]

Pazarlama temel maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Pazarlama şablonu referans noktası alınarak temel eksikliklerin giderilmesi. --evolutionoftheuniverse mesaj 01:21, 9 Ocak 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Hormon maddelerini oluşturma[kaynağı değiştir]

Hormonlar şablonunda bir çok madde açılmamış, işbirliği ile halledilebilir diye düşünmekteyim. İnternette bu maddeler ile ilgili Türkçe kaynaklar bile bulunmakta. --HKN DRN MesajKatkılar 21:30, 15 Ocak 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

  • İnorganik bileşikler ve fonksiyonlarla alakalı projeler oldukça verimsiz geçti. Bu da fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi alanlarda düzenlenecek projelerde biraz daha temkinli olmamız gerektiği düşüncesini doğurdu (biyografileri falan kapsam dışı tutuyorum, teknik bilgi ve altyapı gerektiren konular için). Temel konular (aslında fonksiyonlar temel konuydu ama görece daha temel fonksiyon türleri açıldığından belki de yeterli katkı elde edilemedi) daha iyi sonuç verebilir. Bakalım.--RapsarEfendim? 21:39, 15 Ocak 2017 (UTC)

Orta Doğu ülkelerinin yerleşim yeri maddelerinin doğru şekilde adlandırılması[kaynağı değiştir]

Türkiye ile birlikte ABD ve birkaç ülkedekilerin haricinde yerleşim yeri adlandırmaları feci durumda Buyin Zehra şehristanı örneğindeki gibi. Bunları Buyin Zehra, Kazvin formatında elden geçirmek lazım. Ne kadar kapsamlı olacağı tartışılabilir, bakmayın Orta Doğu yazdım kapsamı dar tutmak için. --Cobija (mesaj) 17:05, 6 Şubat 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

  • Kesinlikle ihtiyaç duyulan şeyler ama İş Birliği Projesi'ne uygun mu? Orta Doğu VikiProjesi canlandırılırsa yahut konuyla ilgili diğer kullanıcılar organize edilirse daha iyi olur gibi geldi.--RapsarEfendim? 15:26, 25 Şubat 2017 (UTC)
İlgilenen yok ki organize olunsun :) İBP'ye katılım sınırlı düzeyde kalıyor hep. Madde düzenlemekten, açmaktan daha kolay olduğundan dolayı geniş katılım olur diye düşünüyorum buna. Bilgi kutusu yoksa ekleme vs. gibi şeyler de eklenebilir, kapsam genişletilebilir, bilmiyorum. --Cobija (mesaj) 14:20, 10 Mart 2017 (UTC)

İtalya'daki üniversiteler listesindeki eksik maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

İtalya'daki üniversiteler listesi]]ndeki eksik maddelerin açılmasını öneriyorum liste resmen bomboş. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

  • Olabilir elbet, önemli diyebileceklerimiz açılmış ama :) Bu da olabilir, ama böyle "x'e göre en iyi üniversiteler listesi" gibi sayfamız varsa, daha yüksek itibarlı üniversiteler için proje oluşturulabilir.--RapsarEfendim? 16:50, 27 Nisan 2017 (UTC)
Arada "orta önemde" diyebileceğim maddeler görüyorum; ama haklısın nispeten önemli olan maddelerin açılmış olduğu hakkında. Sıralama listelerinin aktarıldığı Türkçe veya İngilizce bir madde görmedim; kaldı ki QS mi yeğlenir Times mı gibi sorular önemli sorular :) Açıkçası böyle bir proje önermek, özellikle Türkiye dışı içerik eklenmesini teşvik açısından bir süredir vardı aklımda; ama ülke belirleyemiyordum. Bu ve bu listelerde pek eksiğimiz yok. Şöyle yapabiliriz mesela: öncelikle Hollanda üniversitelerinden eksik olanlar (hemen hemen hepsi bunların çok güçlü üniversiteler); bunlar bitince Birleşik Krallık'taki Russell Group'taki eksikler. Burada önerilen projeyle temelde bir sorunum yok tabii. Bir de "Avrupa'da eğitim" şablonu altında ülkelere göre eksik olanları tamamlayabiliriz eğitim üzerine eğilmek istersek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:33, 27 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, @By erdo can, şu veya şu listelerden birini yapsak ne dersiniz? Eğitim ile alakalı bir proje yapmadık henüz, 22. hafta için düşünebiliriz gibi.--RapsarEfendim? 21:03, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Uygundur ikisi de. En eski üniversiteler listesini tercih ederim, hem nispeten bilimsel anlamda daha sözü geçen kurumları içermekte, hem de eğitim tarihi konusunu da kapsamakta. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:36, 6 Mayıs 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş'e katılıyorum--By erdo can • msj 08:18, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Şablon:Özgür ve açık kaynak kodlu yazılımdaki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Şablon:Özgür ve açık kaynak kodlu yazılımdaki maddelerin açılmasını öneriyorum. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Ukrayna başbakanları listesindeki açılmamış maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Ukrayna başbakanları listesindeki açılmamış maddelerin açılmasını öneriyorum bu liste de bomboş. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

  • Klasik, basit ama etkili bir konu. Daha önce benzer bir başbakan açma projesi yapmış ve çok iyi sonuçlar almıştık açıkçası. Onlar da Orta Avrupa ülkeleriydi. Bu kez Güney Amerika ya da Afrika gibi daha farklı kıtalara uzansak da çeşit olsa nasıl olur @By erdo can?--RapsarEfendim? 21:05, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Öyle bir liste var mı şuan bilmiyorum fakat kısa bir araştırmadan sonra size bildiririm. Saygılar--By erdo can • msj 08:17, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Güney Amerika ile ilgili bir listemiz yok fakat Kongo Cumhuriyeti başbakanları listesi ve Kamerun başbakanları listesi yeterli bence hem birbirine komşu ülkeler hemde Afrika ülkeleri --By erdo can • msj 08:52, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Birkaç tane daha liste var, evet yapılabilir gibi duruyor siyaset ile alakalı daha iyi bir şey gelmezse yakın zamana koyabiliriz.--RapsarEfendim? 22:49, 10 Mayıs 2017 (UTC)

Royal Society üyesi kadın biliminsanlarının maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Üyelerin listesinde cinsiyete göre filtreleme yapılabilmektedir. 165 kadın üye mevcut.

Türkçe Vikipedi'de yalnızca 154 bilimde kadınlar ile ilgili madde olduğunu biliyor muydunuz? İngilizce Vikipedi'de bu sayı 5947. trwiki/enwiki oranı %2.58954094501. trwiki'deki tüm maddelere göre oran %0.05256833884, enwiki'de ise %0.10982490619. Yani, enwiki bu konuda %47.8655895678 önde, Vikipedi'de cinsiyet yanlılığı ise iki projede de hâlâ büyük bir sorun. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 01:57, 30 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

  1. Benzer kadın projelerinde olduğu gibi bu proje de Vikipedi'de cinsiyet dengesizliği konusunda yapıcı bir proje, destekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:55, 9 Haziran 2017 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

  • Güzel ama bir Vikipedi listesi falan olması lazım bunun.--RapsarEfendim? 21:03, 18 Haziran 2017 (UTC)

Yazı sistemleri taslakları[kaynağı değiştir]

Kategori:Yazı sistemleri taslaklarınde yer alan maddelerin taslak seviyeden çıkarılmasını öneriyorum. Daha önce benzer konuda bir İBP yapıldığına rastlamadım. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:42, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

  • "Madde geliştirme" gibi projelerin yapılmayacağını, proje sistemi yenilendiği vakit belirtmiştim ve kabul edilmişti.--RapsarEfendim? 16:52, 19 Temmuz 2017 (UTC)


Kişi kategorilerini soyadlara göre düzenleme[kaynağı değiştir]

Şu tartışmadan yola çıkarak kişi maddelerinin alfabetik kategorilendirmesinin düzenlenmesini öneriyorum ~ Z (m) 09:17, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum