Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar."

İş birliği projesi nedir?
Kısayol:

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olur.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Yeni kayıt olmuş veya herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar; projenin tartışma sayfasına veya proje sorumlusu olan Cem Rize, Mecnun112, Mukaddime ve ToprakM'nin mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için yeni proje adayı gösterebilir veya proje adayları için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar/koleksiyon) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv Nuvola Red Plus.svg Kırmızı bağlar


Oylama konusunda açıklama[kaynağı değiştir]

Önerilerdeki Symbol support vote.svg Kabul şeklinde verilen Kabul oylarını, Katılırım şeklinde değiştiriyoruz. Kabul/Katılırım oyunu sadece eğer o projeye katılacaksanız verin. Bu şekilde bir proje açılsın, ben katılamam ama birilerinin yapması iyi olur şeklinde düşünüyorsanız ve sorumluların konu hakkında fikirlerini etkilemek istiyorsanız fikrinizi kabul kısmına değil Yorum Yorum kısmına yazın. Bu yüzden Kabul oyunu daha anlaşılır olması için Katılırım şeklinde değiştirdik. Eğer öneriyi siz getiriyorsanız, Katılırım oyunu da vermeyi unutmayın.

Önerilen projeler (öneri ekleyin)[kaynağı değiştir]

BM şablonundaki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Birleşmiş Milletler şablonundaki kırmızı bağlantılı maddelerin İBP ile açılması iyi olabilir. --Pragdonmesaj 17.27, 4 Haziran 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 1. Katkı sunabileceğim bir alan ayrıca İngilizce versiyonu gibi genişletilirse iyi olabilir --By erdo can • msj 12.27, 11 Haziran 2018 (UTC)
 2. chanseyMesajYaz 07.34, 16 Ağustos 2018 (UTC)
 3. Öneren olarak. --Pragdonmesaj 10.45, 16 Ağustos 2018 (UTC)


Tarihöncesi mağaralar şablonundaki kırmızı bağlantıların giderilmesi[kaynağı değiştir]

Bu şablonu oluşturduktan sonra maddeleri teker teker açmaya başlamıştım. Ancak liste çok uzun ve bu iş zaman alıyor. Topluluğun katkısı ile belki büyük bir kısmı kısa sürede tamamlanabilir diyerek projeyi öneriyorum. Burada İngilizce sürümü de mevcut. Orada neredeyse bütün maddeler açılmış. --thecatcherintheryemesaj 08.16, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Olması gereken maddelerden yapılmasını destekliyorum. --Ali Haydar (mesaj) 12.11, 16 Ekim 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Hiçbir veri sırasıyla bilgi kutusu şablonlarını kullanan maddeler[kaynağı değiştir]

Kategori:Hiçbir veri sırasıyla bilgi kutusu şablonlarını kullanan maddeler kategorisindeki maddelerin bir kısmını temizlemek iyi olabilir. Bir nevi bilgi kutusu bakımı işi. Bu tarz komplike olmayan bakım iş birliklerinde katılım iyi olabiliyor. Değerlendirmekte fayda var. --Pragdonmesaj 13.14, 6 Eylül 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. İBP'ni açarken şu başlığı "Yalnız 1, 2 veya 3 veri parametresi doldurulmuş bilgi kutusu şablonu içeren maddelerin dolu parametrelerinin çoğaltılması" olarak düzeltilmesi kaydıyla destekliyorum. Açılırsa katılım sözü veriyorum. -iazak (mesaj) 16.55, 7 Kasım 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Kategoride ne denilmeye çalışıldığını anlayamadım açıkçası @Pragdon :D--RapsarEfendim? 19.20, 8 Eylül 2018 (UTC)
@Rapsar Ben kategoriyi; Bilgi kutusundaki bilgileri eksik olan maddeler olarak algıladım. Agassiz Gölü maddesinden yola çıkarak. Yanlış değerlendirmiş de olabilirim tabi. Kategoriyi @Pinar açmış belki o daha sağlıklı bir açıklama yapabilir. :) --Pragdonmesaj 09.13, 10 Eylül 2018 (UTC)
İstenen kategoriler listesinde bağlantılara basarak açtığım kategorilerden biri galiba. Anlam bozukluğunu farketmemişim. Bu kategoriyi sayfalara ekleyen bir şablon varsa değiştirelim. — Pınar (mesaj) 10.12, 10 Eylül 2018 (UTC)
Modül:Bilgi kutusu kategori bu modülde geçiyor. Saygılar --By erdo can • msj 10.30, 10 Eylül 2018 (UTC)
 • Kısacası ne kategoriyi oluşturan ne de projeyi öneren kullanıcı, ne yapılması gerektiğini ve kategorinin ne amaçla kullanıldığını bilmiyor :D--RapsarEfendim? 05.10, 11 Eylül 2018 (UTC)
Gibi gibi Rapsar :D Neyse şimdilik teklifi geri çekiyorum ben. Ama bir araştıralım. --Pragdonmesaj 06.38, 11 Eylül 2018 (UTC)
Modülde, İngilizce "Category:Articles which use infobox templates with no data rows" olarak adlandırılmış. Birebir çevirirsek, "Kategori:Veri satırları olmayan bilgi kutusu şablonları kullanan maddeler" diyebiliriz. Galiba birden fazla veri parametresi kullanılmayan bilgi kutularını kastediyor. Örneğin Asma Afsaruddin maddesindeki bilgi kutusu {{Yazar bilgi kutusu| adı = Asma Afsaruddin}} olarak kaydedilmiş. — Pınar (mesaj) 11.17, 11 Eylül 2018 (UTC)
Şimdi anlaşıldı, "hiçbir veri parametresi doldurulmamış bilgi kutusu şablonu içeren maddeler" yani. Fena proje olmazmış. Teşekkürler açıklama için @Pinar.--RapsarEfendim? 02.17, 12 Eylül 2018 (UTC)
Yani benim yorumlamam doğruymuş :) @Rapsar ne dersin teklifi devam ettirelim mi? --Pragdonmesaj 09.36, 12 Eylül 2018 (UTC)
 • Konu anlaşıldıktan sonra öneri unutulmuş. Güdük kalmış bilgi kutuları ben hep rahatsız etmiştir. İş birliği ile bir kısmını olsun tamamlamak çok yararlı olur. -iazak (mesaj) 16.55, 7 Kasım 2018 (UTC)


İstenen maddelerin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Madde istekleri sayfasında yıllar önce açılması istenen maddeler var. Konu sınırlaması olmadan, hatalı ya da kayda değer olmayan bağlantıların temizlenmesini de dahil ederek hem yeni madde kazanımı hem de bu isteklerin giderilmesi sağlanabilir. --RapsarEfendim? 01.58, 16 Eylül 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Yararlı olur. -iazak (mesaj) 17.19, 7 Kasım 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Amerikan Mafya üyelerinin maddelerinin açılması[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de Amerikan mafyası ile ilgili maddeler çok az, olanlar ise taslak hâlinde veya düzensiz. Üstelik sadece Vikipedi değil. Türkçe siteler arasında bile bu konu hakkında bilgi yok. Bu maddeler açılırsa konu hakkında bilgi almak isteyenler direkt olarak buraya yönlenecektir. Şu beş aile üyelerinden başlayabiliriz diye düşünüyorum:

Katılırım Katılırım

 1. Türkçe Vikipedide olması gereken konular bunlar mutlaka ilgi duyanlar tarafından açılmalı. Ayrıca Vikipedi popüler konuların işlendiği bir platform değil okunma sayısına göre madde açmıyoruz. --Ali Haydar (mesaj) 12.09, 16 Ekim 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

 1. Faydalı gözükmedi bana, bu tarz sayfalar hiç okunmuyor Vikipedi'de.--Kingbjelica (mesaj) 10.10, 4 Ekim 2018 (UTC)

Yorum Yorum


Kategori:Rusya yerleşim yerleri taslakları maddelerini geliştirme[kaynağı değiştir]

Kategori:Rusya yerleşim yerleri taslakları kategorisinde yer alan maddelerin bir kısmını geliştirmek burada biriken maddelerin (şu an 700 adet) azalması adına iyi olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.06, 4 Kasım 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • merhaba Ahmet Turhan. En son açtığımız madde geliştirme projesine katılım (senle benim dışında:) ) hiç olmadı. Üstelik bu projeyi açmak için epey zaman harcamıştım. Madde geliştirme değil de madde açma seviliyor. Ben pek katılım olacağını sanmıyorum. Olay yazar ve sanatçı olmasıydı diyorsan bilemem, ama yerleşim yerleri de aynı sorunu yaşar bence. Mukaddimeileti 14.42, 4 Kasım 2018 (UTC)

Gereksiz parametre içeren kaynak kullanan sayfalar[kaynağı değiştir]

Kategori:Gereksiz parametre içeren kaynak kullanan sayfalar kategorisinde 1200 küsür madde var. Buradaki kaynak hatalarını gidermek oldukça basit. Basit bir işlem olduğundan proje sayesinde bir haftada çabucak bu hataları giderir, daha temiz kaynak gösterimine sahip maddelere kavuşuruz diye düşünüyorum. --RapsarEfendim? 05.44, 19 Ocak 2019 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --Ali Haydar (mesaj) 11.56, 19 Ocak 2019 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum