Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar."

İş birliği projesi nedir?
Kısayol:

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olur.

İş birliği projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Yeni kayıt olmuş veya herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar; projenin tartışma sayfasına veya proje sorumlusu olan Cem Rize, Mecnun112, Mukaddime ve ToprakM'nin mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için yeni proje adayı gösterebilir veya proje adayları için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.png Ödüller (kazananlar/koleksiyon) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv


Oylama konusunda açıklama[kaynağı değiştir]

Önerilerdeki Symbol support vote.svg Kabul şeklinde verilen Kabul oylarını, Katılırım şeklinde değiştiriyoruz. Kabul/Katılırım oyunu sadece eğer o projeye katılacaksanız verin. Bu şekilde bir proje açılsın, ben katılamam ama birilerinin yapması iyi olur şeklinde düşünüyorsanız ve sorumluların konu hakkında fikirlerini etkilemek istiyorsanız fikrinizi kabul kısmına değil Yorum Yorum kısmına yazın. Bu yüzden Kabul oyunu daha anlaşılır olması için Katılırım şeklinde değiştirdik. Eğer öneriyi siz getiriyorsanız, Katılırım oyunu da vermeyi unutmayın.

Önerilen projeler (öneri ekleyin)[kaynağı değiştir]

BM şablonundaki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Birleşmiş Milletler şablonundaki kırmızı bağlantılı maddelerin İBP ile açılması iyi olabilir. --Pragdonmesaj 17.27, 4 Haziran 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 1. Katkı sunabileceğim bir alan ayrıca İngilizce versiyonu gibi genişletilirse iyi olabilir --By erdo can • msj 12.27, 11 Haziran 2018 (UTC)
 2. chanseyMesajYaz 07.34, 16 Ağustos 2018 (UTC)
 3. Öneren olarak. --Pragdonmesaj 10.45, 16 Ağustos 2018 (UTC)


Çok bağlantı verilmiş eksik maddelerin düzeltilmesi[kaynağı değiştir]

Şurada Vikipedi üzerinde kendisine 400'den fazla bağlantı verilmiş maddeleri listeleyen bir sorgu sonucu var. Şu anda 149 madde gözüküyor, bu maddeler açıldığı veya yönlendirmesi yapıldığı takdirde 70bin'e yakın kırmızı link topluca giderilmiş olacaktır. 400 kriteri değiştirilerek farklı sonuçlar da elde edilebilir.-- Hakan·IST 07.28, 16 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --Pragdonmesaj 10.46, 16 Ağustos 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 1. Faydalı olacağına inanıyorum. chanseyMesajYaz 12.15, 16 Ağustos 2018 (UTC)
 2. --By erdo can • msj 12.16, 16 Ağustos 2018 (UTC)
 3. Gayet güzel bir öneri. Ama bu terimleri türkçe vikipedide aratınca aynı sayıda bağlantı verilmiş madde bulamıyorum. Mukaddimeileti 16.36, 19 Ağustos 2018 (UTC)
 4. Cem 53 (mesaj) 17.23, 19 Ağustos 2018 (UTC)
 5. Birkaç gündür bu öneriyle uğraşıyorum. Sorgu sonucunda gelen maddelerin çok büyük bir kısmı şablonlardan geliyor. Bunlar da çoğunlukla Kategori:Amerika Birleşik Devletleri eyalet şablonları kategorisinde görebileceğiniz şablonların maddeleri. Çoğunu 2016-17'de Adem20 adında bir kullanıcı açmış, Bu maddelerin yaratılmasının öncelikli bir konu olup olmadığı hakkında tereddüte düştüm. Bazı şablonlarda büyük şehirler var, bazılarında ilçelere kadar inilmiş. Bunlar Türkçe Vikipedi'nin hangi seviyede eksikleri, anlamak çok zor. Mukaddimeileti 12.13, 30 Ağustos 2018 (UTC)


Yakın galaksiler listesindeki eksik maddelerin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Değişik bir çalışma olabilir, ansiklopedi de pek katılımcısı olmayan bir konunun maddesi. Ve içerisinde kayda değer önemli galaksiler mevcut. Aynı şekilde Yakın parlak yıldızlar listesinde de durum farklı değil. İlerki haftalar için sıraya alınabilir. --SAİT71* 01.30, 19 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Astronomi alanında proje yapılmasına kesinlikle olumlu baksam da bu proje sonunda bir şey elde etmiş olmayacağız gibi hissediyorum, yani ne bir seçkin liste çıkacak ne de büyük eksliklikleri gidereceğiz (görece önemli olanlar açılmış zaten). Astronomi projesi hakkımızı daha iyi bir şekilde değerlendirebiliriz diye düşünüyorum, ama karşı da olmam bu projenin yapılmasına.--RapsarEfendim? 05.30, 20 Ağustos 2018 (UTC)
 • Muhtemelen çok az katılım olur ama astronomi ile ilgili de proje yapmak gerekiyor. Cem 53 (mesaj) 17.22, 19 Ağustos 2018 (UTC)


Dünyanın en uzun nehirlerindeki eksik bağlantıların oluşturulması[kaynağı değiştir]

Maddenin güncellenip, eksik bağlantılarının açılması ile güncel ve eksiksize yakın bir liste elde edilebilir. --SAİT71* 01.35, 19 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 1. Güzel öneri Mukaddimeileti 17.16, 19 Ağustos 2018 (UTC)
 2. Cem 53 (mesaj) 17.18, 19 Ağustos 2018 (UTC)


Afrika şehirleri maddeleri[kaynağı değiştir]

Gabon, Gana, Gambiya ve Gine ülkelerinin açılmamış şehir maddelerinin açılmasını teklif ediyorum. Afrika konularında çok eksikliğimizin olduğu aşikar. Saygılar --By erdo can • msj 17.37, 24 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 1. Afrika maddelerinde eksiğimiz var. --TmѰ e12 12.39, 25 Ağustos 2018 (UTC)

İsviçre'nin kantonları ve başkentlerini tamamlamak[kaynağı değiştir]

İsviçre'nin kantonlarının hepsinin (26 kanton) maddeleri ve başkentlerinin de büyük kısmı Türkçe Vikipedi'de vardı. Ancak geçen yıl yaşadığımız bir facia sonrasında bu maddelerin önemli bir kısmını kaybetmişiz. İsviçre'nin nüfusu 10.000'den fazla olan 162 kasabası/şehri var. Bunların hepsinin aciliyeti yok, ama kanton ve kanton başkentleri önemli. Bir hafta içinde bu eksiği giderebiliriz. --Mukaddimeileti 12.46, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • belki gözden kaçmıştır diye söylemek istedim.. teliften arındırma sözüyle bu maddelerin geri getirilmesi ve düzenlenmesi mümkün.. --kibele 16.44, 30 Ağustos 2018 (UTC)
  teşekkürler kibele. Maddeleri geri getirebiliriz ama teliften arındırmayı nasıl yapacağız? Miranda bu maddeleri Ana Britannica'dan aynen kopyalamış. Aslında içeriği kendi cümlelerimizde yazıp Ana Britannnica'yı kaynak olarak gösterebiliriz belki ama bunun için Ana Britannica'nın elimizde olması lazım. Ben internetten indirdim ama ingilizce çıktı. Türkçesi olsa karşılaştırmak mümkün olurdu. Ya da internette olan ansikpolediler hakkında bilgin var mı? Mukaddimeileti 18.48, 30 Ağustos 2018 (UTC)
  Pardon indirdim dediğim de Ana Britannica değilmiş zaten. Britanncia Concise diye başka bir ansiklopedi galiba. Mukaddimeileti 18.53, 30 Ağustos 2018 (UTC)
  Ben bu maddelerden bazılarını teliften arındırabilirim. İBP konusu kanton maddelerinin açılması ya da talep edilen silinmiş telifli maddelerin teliften arındırılması olabilir. İsteyen yeniden madde oluşturur, isteyen de eski maddeyi getirtip çalışma yapabilir.SAİT71* 21.06, 30 Ağustos 2018 (UTC)


Din felsefesi[kaynağı değiştir]

Uzun süredir (hatta bu sene hiç) dinlerle ilgili bir İBP yapılmamış. Din felsefesi şablonundaki eksik maddelerin açılması faydalı olabilir. --chanseyMesajYaz 21.52, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Özellikle bir dine odaklanmaktansa, bu tarz bir çalışmanın daha yararlı olduğu kanaatindeyim. Aday gösteren olarak. chanseyMesajYaz 21.52, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Tarihöncesi mağaralar şablonundaki kırmızı bağlantıların giderilmesi[kaynağı değiştir]

Bu şablonu oluşturduktan sonra maddeleri teker teker açmaya başlamıştım. Ancak liste çok uzun ve bu iş zaman alıyor. Topluluğun katkısı ile belki büyük bir kısmı kısa sürede tamamlanabilir diyerek projeyi öneriyorum. Burada İngilizce sürümü de mevcut. Orada neredeyse bütün maddeler açılmış. --thecatcherintheryemesaj 08.16, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. Olması gereken maddelerden yapılmasını destekliyorum. --Ali Haydar (mesaj) 12.11, 16 Ekim 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Çözülememiş matematik problemleri listesindeki kırmızı bağlantıların giderilmesi[kaynağı değiştir]

Matematik alanındaki katkı sayımızın azlığı dikkatimi çekti. Belki bu proje ile bir atılım gerçekleştirilebilir. --thecatcherintheryemesaj 08.18, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Konusuna göre önemli bir liste olduğunu düşünüyorum. Ve listede bulunan eksik maddelerin mümkün olduğunca en aza indirilmesi bakımından yararlı olacaktır.Sait* 00.34, 2 Eylül 2018 (UTC)
 • Sayısal bilimler alanında nitleikli katkı yapan kullanıcımız az ve bu tip projeleri desteklerim. Ancak, konuyla ilgili pek bilgi sahibi olmayan kullanıcılar -ki bunu kötü niyetle söylemiyorum, yüksek matematik benim de pek bilgimin olmadığı bir alan- hatalı katkılar yapabilir istemeden. Matematik projesi seçilecekse daha temel projeler seçilebilir belki.--RapsarEfendim? 19.22, 8 Eylül 2018 (UTC)
 • Projede bu tarz sayfalar açabilecek yetkin kullanıcılar olduğu izlenimine sahip değilim açıkçası.--Kingbjelica (mesaj) 10.10, 4 Ekim 2018 (UTC)
Bu, bir iş birliği projesi adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı projenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz.

Bu proje, Vikipedi topluluğu tarafından 38. haftasının iş birliği projesi seçilmiştir.

Öksüz maddelerin bakımı[kaynağı değiştir]

Daha önce birkaç kez yapıldı, çok iyi sonuçlar alındı. Madde bakımı, eksik veya hata giderme, yeni madde kazandırma gibi birden fazla kazanımımız oluyor. En tecrübesiz kullanıcıların dahi katkı verebileceği bir bakım projesi olacaktır. --RapsarEfendim? 05.47, 6 Eylül 2018 (UTC)

Destek Kabul

 1. --Pragdonmesaj 13.10, 6 Eylül 2018 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Bu, bir iş birliği projesi adaylığının arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayın. Konuyla ilgili yorumlarınızı projenin tartışma sayfasına ekleyebilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.

Hiçbir veri sırasıyla bilgi kutusu şablonlarını kullanan maddeler[kaynağı değiştir]

Kategori:Hiçbir veri sırasıyla bilgi kutusu şablonlarını kullanan maddeler kategorisindeki maddelerin bir kısmını temizlemek iyi olabilir. Bir nevi bilgi kutusu bakımı işi. Bu tarz komplike olmayan bakım iş birliklerinde katılım iyi olabiliyor. Değerlendirmekte fayda var. --Pragdonmesaj 13.14, 6 Eylül 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

 • Kategoride ne denilmeye çalışıldığını anlayamadım açıkçası @Pragdon :D--RapsarEfendim? 19.20, 8 Eylül 2018 (UTC)
@Rapsar Ben kategoriyi; Bilgi kutusundaki bilgileri eksik olan maddeler olarak algıladım. Agassiz Gölü maddesinden yola çıkarak. Yanlış değerlendirmiş de olabilirim tabi. Kategoriyi @Pinar açmış belki o daha sağlıklı bir açıklama yapabilir. :) --Pragdonmesaj 09.13, 10 Eylül 2018 (UTC)
İstenen kategoriler listesinde bağlantılara basarak açtığım kategorilerden biri galiba. Anlam bozukluğunu farketmemişim. Bu kategoriyi sayfalara ekleyen bir şablon varsa değiştirelim. — Pınar (mesaj) 10.12, 10 Eylül 2018 (UTC)
Modül:Bilgi kutusu kategori bu modülde geçiyor. Saygılar --By erdo can • msj 10.30, 10 Eylül 2018 (UTC)
 • Kısacası ne kategoriyi oluşturan ne de projeyi öneren kullanıcı, ne yapılması gerektiğini ve kategorinin ne amaçla kullanıldığını bilmiyor :D--RapsarEfendim? 05.10, 11 Eylül 2018 (UTC)
Gibi gibi Rapsar :D Neyse şimdilik teklifi geri çekiyorum ben. Ama bir araştıralım. --Pragdonmesaj 06.38, 11 Eylül 2018 (UTC)
Modülde, İngilizce "Category:Articles which use infobox templates with no data rows" olarak adlandırılmış. Birebir çevirirsek, "Kategori:Veri satırları olmayan bilgi kutusu şablonları kullanan maddeler" diyebiliriz. Galiba birden fazla veri parametresi kullanılmayan bilgi kutularını kastediyor. Örneğin Asma Afsaruddin maddesindeki bilgi kutusu {{Yazar bilgi kutusu| adı = Asma Afsaruddin}} olarak kaydedilmiş. — Pınar (mesaj) 11.17, 11 Eylül 2018 (UTC)
Şimdi anlaşıldı, "hiçbir veri parametresi doldurulmamış bilgi kutusu şablonu içeren maddeler" yani. Fena proje olmazmış. Teşekkürler açıklama için @Pinar.--RapsarEfendim? 02.17, 12 Eylül 2018 (UTC)
Yani benim yorumlamam doğruymuş :) @Rapsar ne dersin teklifi devam ettirelim mi? --Pragdonmesaj 09.36, 12 Eylül 2018 (UTC)

Copley Madalyası sahiplerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Önemli başarılar elde etmiş bilim insanlarına takdim edilen Copley Madalyası kazananların oluşturulması projesiyle, bilim tarihinde önemli yer edinen eksik bilim insanları maddelerini Türkçe Vikipedi'ye kazandırabiliriz. Proje kapsamı, herhangi bir yüzyılı kapsayacak bir şekilde daraltılabilir ve bu şekilde daha ulaşılabilir olur. --RapsarEfendim? 19.17, 8 Eylül 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Kapak resmi aranan albümler[kaynağı değiştir]

1.876 adet müzik albümünün kapak resmi bulunmuyor geçtiğimiz haftalarda yaptığımız gibi bu sayıyı büyük oranda azaltabilir diye düşünüyorum. --Ali Haydar (mesaj) 18.29, 10 Eylül 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

 1. --Ali Haydar (mesaj) 18.31, 10 Eylül 2018 (UTC)
 2. --Turgut46 21.18, 2 Ekim 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

İstenen maddelerin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Madde istekleri sayfasında yıllar önce açılması istenen maddeler var. Konu sınırlaması olmadan, hatalı ya da kayda değer olmayan bağlantıların temizlenmesini de dahil ederek hem yeni madde kazanımı hem de bu isteklerin giderilmesi sağlanabilir. --RapsarEfendim? 01.58, 16 Eylül 2018 (UTC)

Katılırım Katılırım

Katılmam Katılmam

Yorum Yorum

Amerikan Mafya üyelerinin maddelerinin açılması[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de Amerikan mafyası ile ilgili maddeler çok az, olanlar ise taslak hâlinde veya düzensiz. Üstelik sadece Vikipedi değil. Türkçe siteler arasında bile bu konu hakkında bilgi yok. Bu maddeler açılırsa konu hakkında bilgi almak isteyenler direkt olarak buraya yönlenecektir. Şu beş aile üyelerinden başlayabiliriz diye düşünüyorum:

Katılırım Katılırım

 1. Türkçe Vikipedide olması gereken konular bunlar mutlaka ilgi duyanlar tarafından açılmalı. Ayrıca Vikipedi popüler konuların işlendiği bir platform değil okunma sayısına göre madde açmıyoruz. --Ali Haydar (mesaj) 12.09, 16 Ekim 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

 1. Faydalı gözükmedi bana, bu tarz sayfalar hiç okunmuyor Vikipedi'de.--Kingbjelica (mesaj) 10.10, 4 Ekim 2018 (UTC)

Yorum Yorum

Alanında kayda değer kadınların maddelerinin oluşturulması (yeniden)[kaynağı değiştir]

İlerleyen haftalarda burada listelediğim (ve daha da geliştirebileceğim) maddeler işbirliği projesiyle koordineli bir şekilde Vikipedi'ye kazandırılabilir. Listelenen maddeler proje alt sayfalarından birine kopyalanarak haftalık proje sayfasına dahil edilebilir.

Katılırım Katılırım

 1. --Kingbjelica (mesaj) 10.10, 4 Ekim 2018 (UTC)
 2. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.15, 4 Ekim 2018 (UTC)

Katılmam Katılmam

 1. Fazla kadın projesi yapıldı şimdilik yapılmasına karşıyım. --Ali Haydar (mesaj) 12.10, 16 Ekim 2018 (UTC)

Yorum Yorum