Vikipedi:İş birliği projesi/Gelecek hafta veya aylar için proje önerileri ve oylamalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş Birliği Projesi

"Birlikten kuvvet doğar."

İş Birliği Projesi nedir?
Kısayol:

İş Birliği Projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olur.

İş Birliği Projesi'ne katılmak için katılımcılar ve sıralama kısmına kullanıcı adınızı eklemek yeterli olacaktır. Yeni kayıt olmuş veya herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar; projenin tartışma sayfasına veya proje sorumluları TmY e12, Anyela23, Mecnun112 veya Rapsar'ın mesaj sayfalarına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için yeni proje adayı gösterebilir veya proje adayları için görüş belirtebilirsiniz.

Numismatics Barnstar Hires.png Ödüller (kazananlar/koleksiyon) Human-applications-office.svg Haftalık Maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv


Önerilen projeler (öneri ekleyin)[kaynağı değiştir]

Resim aranan kişiler kategorisindeki maddelere görsel ekleme[kaynağı değiştir]

Bu kategorideki kişilere dair görseller eklemek gerekli. Adil kullanım veya özgür lisanslı görseller eklenmeli. Bununla birlikte varsa kullanılmayan resimler kısmından da eklenebilir. Hatta özgür lisans ile ekleyene teşvik kapsamında ekstra puan uygulaması bile yapılabilir. Görsel aranan madde sayısı birikmiş durumda, an itibariyle resim aranan oyuncular kategorisi 2.063 ya da resim aranan yazarlar kategorisi 1.165 gibi. Bir el atılması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:07, 27 Mart 2016 (UTC)

Destek Kabul

 1. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:07, 27 Mart 2016 (UTC)
 2. --Krystal. ? 08:33, 15 Temmuz 2016 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Kullanıcı:Taketa bu konuyla ilgili bir çalışma yapıyor anlaşıldığı kadarıyla.-- Hakan·IST 07:51, 10 Haziran 2016 (UTC)
 • Anladığım kadarıyla elimizdeki resimlere, uygun madde arıyoruz. Bu nispeten yapılabilir, ama öbür türlüsü, yani belirli maddelere resim bulmak zor. Temel yolu HakanIST'ın yukarıda bahsettiği, Taketa'nın yaptığı gibi Vikiveri veya diğer vikilerden bulmak. Oyuncu resimlerinin bulunduğu, lisans probleminin olmadığı (Flickr gibi bile olur belki) siteler var mı? Ayrıca kamusal alana düşmüş fotoğraflar da olabilir, ama bunları bulmak da zor. SPARQL endpoint'ler de işe yaramaz sanırım, en babası zaten DBpedia. Bir de sinema vs. sektörlerde çalışan kullanıcılar/kullanıcı yakınları yardımcı olabilir, kendi sahip oldukları resimleri Commons'a yükleyerek. Senaryo sinopsis maddesinin silinmesini istemeyen, zannedersem sinema sektöründe çalışan bir kullanıcı vardı. --Deniz (mesaj) 15:52, 1 Kasım 2016 (UTC)
  FIST de var. --Deniz (mesaj) 16:27, 1 Kasım 2016 (UTC)
 • Fena proje değil aslında. "Vikiveri'de herhangi bir resimle bağlantılı olup, Türkçe Vikipedi'de resim olmayan kişiler" için bir araç vardır diye tahmin ediyorum (büyük ihtimalle baksam biraz buluruz). Onun dışında adil kullanım resimleri de olur tabi yaşamayanlar için. Görsellerle alakalı projeyi yakın zamanda yaptık, en erken 7-8 hafta sonrası için yapılabilecek bir proje gibi gözüküyor.--RapsarEfendim? 21:22, 1 Ocak 2017 (UTC)
 • Tüh, şimdi gördüm bunu :( Aklımdan çıkmış bu. Bu haftaya da görsellerle alakalı bir proje koyduk. Artık birkaç hafta sonraya...--RapsarEfendim? 23:12, 12 Nisan 2017 (UTC)

Rusya'daki şehirler[kaynağı değiştir]

Rusya'daki şehirler listesi listesindeki kırmızı maddelerin açılmasını teklif ediyorum 60 küsür açılmamış madde var. Byte sınırı 5.000 olabilir.

Destek Kabul

 1. --By erdo can • msj 12:47, 27 Kasım 2016 (UTC)
 2. Vikipedi'de şehir maddelerini eksik görüyorum. Bu bakımdan yararlı olacaktır. Ceas08 (mesaj) 11:12, 28 Kasım 2016 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Son iş birliği projesi için Hollanda'daki şehirlere yönelik şablonlar yapmıştım (bir kısmı). Bu şablonlar vikiveri'deki verileri kopyalıyor ("subst"). Eğer orada ilk maddeler için yaptığım gibi "veri tabanları" pek kullanılmak istenmiyorsa, vikiveri güncellenebilir. Felemenkçe ve ingilizce sayfalarındaki yüz ölçümü ve belediye başkanı verilerini vikiveri'ye ekleyerek, Hollanda'daki şehirler kategorisindeki şehirlerin sanırım 50'den fazlasını hızlıca şablona uydurabilmiştim (O maddeler, bu katkılardan önce, yanlışlıkla ABD şehirlerine göre hazırlanmış ve kaynak hatalı idi). Bu düşünülebilir. Mesela önce özerk cumhuriyetler içindeki şehirler için bir genel şablon oluşturulur, yüz ölçümü gibi veriler vikiveri'de eksikse tamamlanır. Girişten sonra bir alt kısım, istenirse otomatik olarak oluşturulur. Otomatik olamayacak yerler, Kullanıcı:Bulgu/Almelo/ara veri tabanı şablonundaki gibi sayfalar kullanılarak ekletilebilir (bu dediğim sayfa kaynakçadan öncesi için; dış bağlantılardan sonrası için ikinci bir veri tabanı sayfası oluşturulabilir). Property'lerin numaralarını bulmak sorun değil (p18: resim, p1448: resmi adı, p6: lider (belediye başkanı vs.), p1082: toplam nüfus, p131: eyalet, p625: koordinat (burada sıkıntı oluyor), p2046: yüz ölçümü, p281: posta kodları, p856: website, p94: arma resmi, p41: bayrak resmi, p473: telefon alan kodu, p1376: nerenin başkenti olduğu, p2044: rakım, p190: kardeş şehirler (çoklu), p206: civarındaki su kütlesi, p30: kıta, p421: zaman dilimi, p138: kimin adına adlandırıldığı, p135: öncülü/şehrin eski ismi (istanbul-konstaniyye gibi), p166: ödül/nişan, p17: ülke, p374: commons kategori sayfası, ...) nüfus_as_of için qualifier kullanılacak (point in time, p585). --Deniz (mesaj) 12:53, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Ayrıca bilgi kutusu kullanacaksak, bunların (neredeyse) hepsini metin içine koysak çok iyi olur. --Deniz (mesaj) 13:11, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Çok fazla, kapsam çok geniş. Belki bir oblastı seçebiliriz, kapsamı daraltabiliriz.--RapsarEfendim? 22:12, 30 Aralık 2016 (UTC)

TBMM 24/25/26.Dönem Milletvekilleri[kaynağı değiştir]

TBMM'nin 24, 25 ve 26. dönem milletvekilleri listelerindeki kırmızı maddelerin açılmasını öneriyorum. Halihazırda açılması gereken çok fazla madde olmadığından hedef makul bir seviyede olacaktır. Ulusal düzeydeki yasama organı mensuplarının KD olduğu değerlendirilirse, Vikipedi'miz bu projeden maddeler kazanacaktır. Eğer iş yükünün fazla olduğu sayın sorumlularla değerlendirilirse, bir veya iki maddede de çalışma yapılabilir. Örneğin 20 kadın milletvekili maddesi açana "Kadın yıldızı", İBP 1.sine "Siyaset Yıldızı" taltif olunabilir. İş yükü-fayda dengesinde orantılı bir proje olduğunu değerlendiriyorum. Saygılarımla. --chansey Mesaj 13:50, 22 Aralık 2016 (UTC)

Destek Kabul

 1. Aday gösteren olarak yukarıdaki gerekçelerle desteklerimi sunuyorum. chansey Mesaj 13:51, 22 Aralık 2016 (UTC)
 2. Faydalı olacaktır, bir yerden başlamak lazım. --Muratero 16:55, 12 Ocak 2017 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Aslında fena proje değil de çok Türkiye ağırlı yapmak istemiyorum, artı siyaset konusunu çok kısa süre önce işlemiş olduğumuzdan olsa dahi en az 8-10 hafta sonra olabilecek bir proje.--RapsarEfendim? 14:05, 22 Aralık 2016 (UTC)

Pazarlama temel maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Pazarlama şablonu referans noktası alınarak temel eksikliklerin giderilmesi. --evolutionoftheuniverse mesaj 01:21, 9 Ocak 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Hormon maddelerini oluşturma[kaynağı değiştir]

Hormonlar şablonunda bir çok madde açılmamış, işbirliği ile halledilebilir diye düşünmekteyim. İnternette bu maddeler ile ilgili Türkçe kaynaklar bile bulunmakta. --HKN DRN MesajKatkılar 21:30, 15 Ocak 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • İnorganik bileşikler ve fonksiyonlarla alakalı projeler oldukça verimsiz geçti. Bu da fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi alanlarda düzenlenecek projelerde biraz daha temkinli olmamız gerektiği düşüncesini doğurdu (biyografileri falan kapsam dışı tutuyorum, teknik bilgi ve altyapı gerektiren konular için). Temel konular (aslında fonksiyonlar temel konuydu ama görece daha temel fonksiyon türleri açıldığından belki de yeterli katkı elde edilemedi) daha iyi sonuç verebilir. Bakalım.--RapsarEfendim? 21:39, 15 Ocak 2017 (UTC)

Orta Doğu ülkelerinin yerleşim yeri maddelerinin doğru şekilde adlandırılması[kaynağı değiştir]

Türkiye ile birlikte ABD ve birkaç ülkedekilerin haricinde yerleşim yeri adlandırmaları feci durumda Buyin Zehra şehristanı örneğindeki gibi. Bunları Buyin Zehra, Kazvin formatında elden geçirmek lazım. Ne kadar kapsamlı olacağı tartışılabilir, bakmayın Orta Doğu yazdım kapsamı dar tutmak için. --Cobija (mesaj) 17:05, 6 Şubat 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Kesinlikle ihtiyaç duyulan şeyler ama İş Birliği Projesi'ne uygun mu? Orta Doğu VikiProjesi canlandırılırsa yahut konuyla ilgili diğer kullanıcılar organize edilirse daha iyi olur gibi geldi.--RapsarEfendim? 15:26, 25 Şubat 2017 (UTC)
İlgilenen yok ki organize olunsun :) İBP'ye katılım sınırlı düzeyde kalıyor hep. Madde düzenlemekten, açmaktan daha kolay olduğundan dolayı geniş katılım olur diye düşünüyorum buna. Bilgi kutusu yoksa ekleme vs. gibi şeyler de eklenebilir, kapsam genişletilebilir, bilmiyorum. --Cobija (mesaj) 14:20, 10 Mart 2017 (UTC)

Oyun motorları listesindeki açılmamış maddeler[kaynağı değiştir]

Oyun motorları listesinde bulunan Açık kaynak kodlu oyun motorları bölümündeki açılmamış maddeler açılabilir --By erdo can • msj 10:38, 25 Şubat 2017 (UTC)

Destek Kabul

 1. --TmѰ e12 18:58, 16 Mart 2017 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Öne çıkan kadınların maddelerini oluşturma[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Kingbjelica/Proje listesindeki maddeleri oluşturabiliriz.

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Ucu çok açık, belli bir sınır koymayınca çok verimli olmuyor. Örnekse, "şu şu ödülü alan kadın ressamlar" gibi daraltırsak çok daha verimli sonuçlar alırız.--RapsarEfendim? 23:13, 12 Nisan 2017 (UTC)

Coca-Cola markaları şablonunu maviye boyama[kaynağı değiştir]

Şablondaki olmayan bağlantıların açılabilir --TmѰ e12 18:58, 16 Mart 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

 1. Gereksiz ve hedefi olmayan bir iş olur bu kadar kırmızı madde varken bu sonraki projelerde olabilir Bornovapohelp 11:35, 28 Mart 2017 (UTC)

Yorum Yorum

 • Sadece şablonun Alkolsüz içecekler kısmına inersek proje olabilecek gibi duruyor --By erdo can • msj 08:56, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Yılın müzesi ödülü (Avrupa Konseyi) kırmızı bağlantılı müzelerin açılması[kaynağı değiştir]

İngilizce vikide Yılın müzesi ödülü'ne bakarken Türkiye'de bu ödülü Anadolu Medeniyetleri Müzesi dışında alan tek müze olan Masumiyet Müzesi'nin Türkçe vikipedide olmadığını farkettim. Sonra listeye bakınca da bolca kırmızı bağlantı gördüm. Belki bir İBP ile bu kırmızı bağlantıları hep birlikte gideririz diye düşünüyorum. --Pragdonmesaj 00:27, 6 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

 1. Destekliyorum. --By erdo can • msj 09:55, 15 Nisan 2017 (UTC)
 2. Çok olumlu bir proje olur, destek vermeye çalışırım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:34, 27 Nisan 2017 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Uzunca süredir kültürel proje yapılmamış. Yakın zaman için iyi bir proje olabilir.--RapsarEfendim? 23:16, 12 Nisan 2017 (UTC)

İtalya'daki üniversiteler listesindeki eksik maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

İtalya'daki üniversiteler listesi]]ndeki eksik maddelerin açılmasını öneriyorum liste resmen bomboş. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Olabilir elbet, önemli diyebileceklerimiz açılmış ama :) Bu da olabilir, ama böyle "x'e göre en iyi üniversiteler listesi" gibi sayfamız varsa, daha yüksek itibarlı üniversiteler için proje oluşturulabilir.--RapsarEfendim? 16:50, 27 Nisan 2017 (UTC)
Arada "orta önemde" diyebileceğim maddeler görüyorum; ama haklısın nispeten önemli olan maddelerin açılmış olduğu hakkında. Sıralama listelerinin aktarıldığı Türkçe veya İngilizce bir madde görmedim; kaldı ki QS mi yeğlenir Times mı gibi sorular önemli sorular :) Açıkçası böyle bir proje önermek, özellikle Türkiye dışı içerik eklenmesini teşvik açısından bir süredir vardı aklımda; ama ülke belirleyemiyordum. Bu ve bu listelerde pek eksiğimiz yok. Şöyle yapabiliriz mesela: öncelikle Hollanda üniversitelerinden eksik olanlar (hemen hemen hepsi bunların çok güçlü üniversiteler); bunlar bitince Birleşik Krallık'taki Russell Group'taki eksikler. Burada önerilen projeyle temelde bir sorunum yok tabii. Bir de "Avrupa'da eğitim" şablonu altında ülkelere göre eksik olanları tamamlayabiliriz eğitim üzerine eğilmek istersek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:33, 27 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, @By erdo can, şu veya şu listelerden birini yapsak ne dersiniz? Eğitim ile alakalı bir proje yapmadık henüz, 22. hafta için düşünebiliriz gibi.--RapsarEfendim? 21:03, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Uygundur ikisi de. En eski üniversiteler listesini tercih ederim, hem nispeten bilimsel anlamda daha sözü geçen kurumları içermekte, hem de eğitim tarihi konusunu da kapsamakta. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:36, 6 Mayıs 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş'e katılıyorum--By erdo can • msj 08:18, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Şablon:Özgür ve açık kaynak kodlu yazılımdaki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Şablon:Özgür ve açık kaynak kodlu yazılımdaki maddelerin açılmasını öneriyorum. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Microsoft yazılımları listesindeki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Microsoft yazılımları listesindeki kırmızılı maddelerin açılmasını öneriyorum. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Bilemedim, sanki görece önemsiz denebilecek yazılımlar kalmış. Seçkin liste falan olmaya yakın olsa, önemli önemsiz abanırdık ama bu durumda öncelik değil gibi sanki...--RapsarEfendim? 20:57, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Ukrayna başbakanları listesindeki açılmamış maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Ukrayna başbakanları listesindeki açılmamış maddelerin açılmasını öneriyorum bu liste de bomboş. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Klasik, basit ama etkili bir konu. Daha önce benzer bir başbakan açma projesi yapmış ve çok iyi sonuçlar almıştık açıkçası. Onlar da Orta Avrupa ülkeleriydi. Bu kez Güney Amerika ya da Afrika gibi daha farklı kıtalara uzansak da çeşit olsa nasıl olur @By erdo can?--RapsarEfendim? 21:05, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Öyle bir liste var mı şuan bilmiyorum fakat kısa bir araştırmadan sonra size bildiririm. Saygılar--By erdo can • msj 08:17, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Güney Amerika ile ilgili bir listemiz yok fakat Kongo Cumhuriyeti başbakanları listesi ve Kamerun başbakanları listesi yeterli bence hem birbirine komşu ülkeler hemde Afrika ülkeleri --By erdo can • msj 08:52, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Birkaç tane daha liste var, evet yapılabilir gibi duruyor siyaset ile alakalı daha iyi bir şey gelmezse yakın zamana koyabiliriz.--RapsarEfendim? 22:49, 10 Mayıs 2017 (UTC)

Kuzey Kore'deki şehirler listesindeki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Kuzey Kore'deki şehirler listesindeki maddelerin açılmasını öneriyorum tek başına proje olacak kadar madde bulundurmakta. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Güney Kore'deki şehirler listesindeki maddelerin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Güney Kore'deki şehirler listesindeki maddelerin oluşturulmasını öneriyorum bu listede de kendi başına proje olabilecek kadar madde bulunmakta. --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Sanıyorum çoğunun maddesi var ama bağlantılar hatalı verildiği için yok gibi gözüküyor.--RapsarEfendim? 20:58, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Kazakistan'daki şehirler listesindeki maddelerin açılması[kaynağı değiştir]

Kazakistan'daki şehirler listesindeki maddelerin açılmasını öneriyorum --By erdo can • msj 09:53, 15 Nisan 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Gözüktüğünden daha çok maddemiz var ama bağlantılar hatalı verildiği için açılmamış gibi gözüküyor. Onları da çıkınca, görece ufak ve önemsiz yerler kaldığından önceliğimiz olmayabilir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:06, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Şablon:Giyim kuşam maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Temel giyim maddelerinin tamamlanması amaçlanmaktadır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:33, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Aslında pek eksiği kalmamış ama yapılabilir, renkli bir proje olur bana kalırsa :) Kültür-sanat ile ilgili çok fazla proje oldu son dönemde, biraz bu alanlara ara verip, şöyle birkaç hafta sonrası için iyi düşünebilir.--RapsarEfendim? 21:07, 6 Mayıs 2017 (UTC)
 • Dikkatimi çekti de en:Template:Clothing ile karşılaştırınca eksikleri var, el atılsa güzel olur. :) --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 21:17, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Şablon:Zaman ölçümü ve standartları eksik maddelerinin açılması[kaynağı değiştir]

Bu konuda temel maddelerin kazanılması amaçlanmaktadır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 03:54, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

 1. Sanırsam bir süre önce de bu tarz bir proje yapılmıştı. Bu gibi projeler vikipedi için yararlı projeler --By erdo can • msj 08:44, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

Şablon:Jeoloji ve Şablon:Levha hareketleri eksik maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Bu konudaki temel maddelerdeki eksikliklerin giderilmesi amaçlanmaktadır. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 23:12, 8 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

 1. Seçilirse katılabileceğim bir proje olumlu bakıyorum --By erdo can • msj 13:10, 9 Mayıs 2017 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • İlki biraz daha gelişigüzele kaçıyor (fizikle alakalı madde açalım gibi) ama levhalar fena olmaz.--RapsarEfendim? 15:33, 9 Mayıs 2017 (UTC)
 • Ancak bağlantıların düzenlenmesi ve Türkçeleştirilmesi lazım kesinlikle.--RapsarEfendim? 15:34, 9 Mayıs 2017 (UTC)
İlkini şablondaki dört madde boynu bükük kalmasın diye yazmıştım aslında, "jeoloji ile ilgili madde yazımı" diye değil. Çeviri konusuna bakacağım ancak jeolog varsa hemen girişebilir, bana uzak bir alan çünkü. Yanlış yapma olasılığım olabilir. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18:04, 9 Mayıs 2017 (UTC)

20. yüzyıl klasik müzik bestecileri[kaynağı değiştir]

Uzunca bir süredir 20. yüzyıl klasik müzik bestecileri listesini düzenlemek istiyordum şu aralar başladım. Düzenlerken fark ettim ki bestecilerin neredeyse hiçbiri madde olarak bulunmuyor. Bir yerden başlamak gerek diye düşündüm ne dersiniz ? --Mslost (mesaj) 12:16, 10 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Çok geniş kapsam olacak, ucu çok açık gözüktü. 20. yüzyıl futbolcularını açmak gibi :) Daha önemli olanlara (ödül almış olanlar mesela) yönelip, kapsamı daraltabiliriz.--RapsarEfendim? 16:25, 10 Mayıs 2017 (UTC)
Bu konuda katılıyorum yazarken farkındaydım geniş kapsamlı olacağından. Ödül alanlar güzel bir fikir ama benim aklımda şuan hayatta olanlar var. Şuan hayatta olanlar 21.yüzyıl'da giriyor böylelikle güncelliği de yakalamış oluruz. Mslost (mesaj) 20:13, 10 Mayıs 2017 (UTC)

Öğelerine bağlanmamış sayfalar[kaynağı değiştir]

Öğelerine bağlanmamış sayfaları öğelerine bağlama iş birliği ile yapılabilecek bir proje. Ayrıca daha önce de birçok kez seçilmiş (bakınız 1, 2, 3, 4, 5) --By erdo can • msj 14:11, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Bunlar yeni sayfa ve %90'ın üzerinde başka dillerde olmayan sayfalar. Otomatik olarak yapılacaktır ileride.--RapsarEfendim? 15:10, 11 Mayıs 2017 (UTC)
  Linke tıklar tıklamaz 85 adet öğelerine bağlanmamış ama yabancı dilde olan sayfa gördüm ve bunlardan binlerce var başka sayfalara erişmek için tek yapmamız gereken sadece bir sayfa bittiğinde diğerleri için sonraki 100 butonuna basmak olacaktır. Otomatik olarak yapılacaktır diye maddeleri şimdi bağlantılardan mahrum mu bırakalım Face-grin.svg--By erdo can • msj 15:47, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Sayfa güncellenmiyor da olabilir, şu bağlanmış mesela ama listede.--RapsarEfendim? 19:33, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Sovyetler Birliği'nin dış ilişkileri şablonundaki eksik maddeleri oluşturma[kaynağı değiştir]

Uluslararası ilişkiler konulu şablon. Burası örnek alınabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:21, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Birkaç hafta önce Sovyetlerle alakalı proje yaptık. Uzunca bir süre yapmamak lazım (üstte Ukrayna ile alakalı projede de benzer argüman sundum mesela).--RapsarEfendim? 15:32, 11 Mayıs 2017 (UTC)

"Bilimde kadınlar" temel maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Şu maddelerin oluşturulması amaçlanmaktadır:

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Tam olarak anlayamadım proje bu 7 maddenin açılması mı acaba?--By erdo can • msj 18:42, 14 Mayıs 2017 (UTC)

Ülke futbol dolaşım şablonları[kaynağı değiştir]

Dolaşım şablonu oluşturma konulu bir proje yapmadık sanırım. Futbol konulu Şablon:Avrupa'da futbol şablonları'ndaki eksik maddeleri oluşturabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:52, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Emin olamadım. Dolaşım şablonu oluşturmakla bir haftamızı harcamış olabiliriz, bence. Spor projesi ya da futbol projesi olsa süper olurdu ama tüm topluluğun katılımına açık bulamadım pek.--RapsarEfendim? 02:47, 17 Mayıs 2017 (UTC)
 • Bir kişinin istese enwikiden kopyala yapıştır şeklinde 1 günde yapabileceği bir iş. --Mavrikantmsj 10:38, 19 Mayıs 2017 (UTC)


Royal Society üyesi kadın biliminsanlarının maddelerinin oluşturulması[kaynağı değiştir]

Üyelerin listesinde cinsiyete göre filtreleme yapılabilmektedir. 165 kadın üye mevcut.

Türkçe Vikipedi'de yalnızca 154 bilimde kadınlar ile ilgili madde olduğunu biliyor muydunuz? İngilizce Vikipedi'de bu sayı 5947. trwiki/enwiki oranı %2.58954094501. trwiki'deki tüm maddelere göre oran %0.05256833884, enwiki'de ise %0.10982490619. Yani, enwiki bu konuda %47.8655895678 önde, Vikipedi'de cinsiyet yanlılığı ise iki projede de hâlâ büyük bir sorun. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 01:57, 30 Mayıs 2017 (UTC)

Destek Kabul

 1. Benzer kadın projelerinde olduğu gibi bu proje de Vikipedi'de cinsiyet dengesizliği konusunda yapıcı bir proje, destekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:55, 9 Haziran 2017 (UTC)

Karşı Karşı

Yorum Yorum

 • Güzel ama bir Vikipedi listesi falan olması lazım bunun.--RapsarEfendim? 21:03, 18 Haziran 2017 (UTC)