Kullanıcı mesaj:Maurice Flesier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Arşivler
1, 2, 3, 4

Vikiproje:Spor Ocak 2018 iş projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Ocak 2018'in iş birliği projesi, spor ile ilgili madde isteklerinin oluşturulması olarak belirlendi. Katılımınızı bekliyoruz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 08:40, 2 Ocak 2018 (UTC)

Le Grand Voyage[kaynağı değiştir]

Merhaba Flesier, Le Grand Voyage maddesinde bir çalışma yapıyorsun sanırım. Boş yere tartışma sayfasını doldurmayayım diye buraya yazayım dedim. Film Türkiye'de Büyük Yolculuk isimi ile vizyona girmiş. Bu sebeple maddeyi Türkçe vizyon adına taşımak gerekiyor. Belki gözden kaçırmışsındır diye hatırlatmak istedim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 23:23, 15 Ocak 2018 (UTC)

@Pragdon aynen, çalışma şablonu koymadan üzerinde yazıyorum. Siz daha ilgilisiniz film maddelerinde, bu herkesin malumu. O yüzden gerekli her türlü taşıma- değişiklik yapabilirsiniz Pragdon. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 23:29, 15 Ocak 2018 (UTC)

Emin Kuz maddesi[kaynağı değiştir]

Selam @Maurice Flesier ilgili maddede kaynak yok diye şablon koymuştunuz. 7 kaynakça ayrıca bir de dış bağlantı verdim. Bir göz atıp ilgili şablonun kalkmaması konusunda görüş sunar mısınız? Ya da bu şablonun kalkması için sadece 1 tane bile kaynak yeterli midir ne dersiniz? Kolay gelsin. --SarvSarv 15:32, 17 Ocak 2018 (UTC)

Selam @Sarv. kaynaksız şablonu maddede hiçbir kaynak olmadığında ekleniyor. Eğer madde içeriği kısa, sınırlı ve kaynakta maddede ki içeriğe atıf varsa şablon kaldırılıyor. (En azından ben öyle biliyorum, belki şablonun tartışmasında bu belirtilmiştir.) İçerik bayt bazında büyük ise elbette tek kaynak yeterli olamaz, bu nedenle {dipnotsuz} şablonu konuluyor. İlgili madde SAS'a taşınmış. Vikiçizer'in dediği gibi KD'ligini ispat edebilmek için dahil edilen kaynaklar dışında bir şey çıkarmak (şablon, bilgi vs.) doğru olmaz. Zaten kalması yönünde karar verilirse o şablonlarda kaldırılacaktır. İlgili adaylıkta ayrıca görüşümü açıklayacağım. Umarım açıklayıcı olmuştur. --Maurice Flesier message 15:26, 18 Ocak 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Ayın İş Birliği[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Şubat 2018'in İş Birliği Projesi, Kış Olimpiyatları programındaki spor maddelerinin oluşturulması olarak belirlendi. Katılımınızı bekliyoruz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 20:43, 31 Ocak 2018 (UTC)

++[kaynağı değiştir]

Selamlar Flesier, bir şey danışacaktım. Pek çok noktada ciddi tartışmalara yol açan bu "devrimci" söylemini kullanımı ile ilgili vikipedide bir standardımız yok değil mi? Mihraç Ural sayfasında bunun için kaynak istemişsin oradan dikkatimi çekti de. Malum Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi ve çevresi Türkiye siyasi tarihinde o yıllardan itibaren devrimci olarak anılır. "Devrimci" ana maddemizde de "devrime etkin biçimde katılan ya da onu destekleyen kişi" olarak tanımlıyoruz bunu. Miraç Ural da bir şekilde devrimci olmuyor mu bu durumda? Nasıl bir devrim orası farklı bir tartışma konusu tabi. Sence bir hata mı var yoksa ben mi çok başka yerden bakıyorum meseleye? Oraya yazsaydım yine konu başka başka yerlere gidip saçma bir tartışmaya dönüşecekti. Afrin sayfasında altı üstü basit bir kaç öneri sonradan alıp başını gitti malum. Dönüp bir daha bakmadım bile. O yüzden buradan yazayım dedim. --Pragdonmesaj 01:09, 5 Şubat 2018 (UTC)

Selam @Pragdon. TDK, devrimci ifadesini "Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik yapan kimse", " Devrim yapan veya devrime bağlı olan kimse, ihtilalci" ve "inkılapçı kimse" diye tanımlamış. Mihraç Ural maddesi için söylersek, devrimci diyebilmek için ortada o kişinin köklü bir reformundan bahsedebilmemiz gerekiyor. Hadi diyelim devrimi yapan değilde devrime bağlılığını açıklayan veya destekleyen olsun. Bunun için de somut bir devrimden bahsedebilmemiz gerekiyor. Elbette güvenilir ve bağımsız (altlarını özellikle çiziyorum) olduğu sürece "devrimci" sıfatının kullanılmasında herhangi bir sakınca yok. Şunu da doğru bulmuyorum: Efendim DHKP-C isminde devrimci ifadesi var diye buna mensup olanlar devrimcidir veya THKP-C ideolojisinde devrim ifadesi var diye onunla ilgili bütün şahıslar devrimcidir mantığını sağlıklı bulmuyorum. Elbette kime göre devrimci de denilebilir. Çünkü aynı kisiye terörist diyende var, kahraman diyen de. Böyle bir durumda "Ural kendisini devrimci olarak tanımlıyor" yazılabilir tabi ki. Açıkçası bu sıfatın tartışmalı olduğunu Vikipedi tartışma:Sakınılacak kelimeler'de ben dahil birçok kullanıcı ifade etmişti. Henüz yansımadı oraya ama karar verilmesinde fayda var. Çünkü çok sık karşılaşılan problem. --Maurice Flesier message 13:18, 5 Şubat 2018 (UTC)
Anladım. Dediğim gibi sadece danışmak istemiştim. Tartışmadan uzak, sağlıklı bir şekilde konu hakkında ne düşündüğünü daha net anlayabilmek için. Söylediklerinde katılmadığım tek nokta "somut devrim" arayışı. Sonuçta başarısızlıkla sonuçlanmış bir devrim girişimi veya hala aktif olarak çalışmaları/çatışmaları vs devam eden bir devrim girişimi de olabilir bu bence. Misal Deniz Gezmiş veya Mahir Çayan buna iyi birer örnek. Ortada somut bir devrim yok ama bununla ilgili çalışma yürütmüş. Ural bu konuda ne kadar çalışma yürütmüş neler yapmış tartışılır tabi. Dediğin gibi kaynak meselesi önemli burada. Bu tarz kişilerde (Miraç Ural gibi) dediğin gibi "sağlıklı" kaynak bulmak zor. Bir yerde "devlet eliyle" yazılmış yayınlar diğer tarafta onu kahramanlaştıran yayınlar var. Ortasını bulmak zor. Şu Sakınılacak Kelimeler tartışması biran önce yansır da biz de net bir plan üzerinden devam ederiz katkılara. Böyle oldukça tartışmaların sonu gelmeyecek yoksa. --Pragdonmesaj 13:48, 5 Şubat 2018 (UTC)
Somut devrim derken bildiğin devrim ile devrim gerçekleştirme faaliyetlerinin hepsini kastetmiştim zaten. Gerçekten konu kaynak ile ilgili. Valla iyi oluyormuş mesaj sayfalarında konuşmak, daha huzur verici olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonra bende soluğu senin mesaj sayfanda alırsam şaşırma :) şimdiden söyleyeyim de. Ama şunu da belirtmeliyim ki @Pragdon ne kadar çok farklı bakış açısına sahip olsak da sizinle dürüst ve yapıcı bir tartışma yürütebiliyoruz. Ben bunun başarısının çoğunun size ait olduğunu düşünüyorum. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 21:39, 5 Şubat 2018 (UTC)
Her zaman beklerim kaostan uzak daha iyi iletişim kuruluyor buralardan :) İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 12:53, 6 Şubat 2018 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

2018 Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimi maddesi oldukça doyurucu olmuş, özel olarak teşekkür etmek ve elinize sağlık demek istedim :) Güncel maddelerle ilgili kaliteli katkılarınız ve güncelliğe olan hassasiyetinize ara sıra denk geliyorum son değişikliklerde, genel olarak da elinize sağlık, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:32, 7 Şubat 2018 (UTC)

güzel yorumlarınız için teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş / GGT. Güncel olayları takibi seviyorum ve elimden geldiğince oluşturmaya çalışıyorum. ilk defa bir seçim maddesi açtım. Bu alanda çok ta ilgili ve bilgili değilim açıkçası ama ilgi alanıma giren ülkeleri referans alıyorum genelde. Tekrar teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 10:54, 7 Şubat 2018 (UTC)