Kullanıcı mesaj:Maurice Flesier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Arşiv
1, 2, 3, 4

Vikiproje:Spor Ocak 2018 iş projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Ocak 2018'in iş birliği projesi, spor ile ilgili madde isteklerinin oluşturulması olarak belirlendi. Katılımınızı bekliyoruz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 08:40, 2 Ocak 2018 (UTC)

Le Grand Voyage[kaynağı değiştir]

Merhaba Flesier, Le Grand Voyage maddesinde bir çalışma yapıyorsun sanırım. Boş yere tartışma sayfasını doldurmayayım diye buraya yazayım dedim. Film Türkiye'de Büyük Yolculuk isimi ile vizyona girmiş. Bu sebeple maddeyi Türkçe vizyon adına taşımak gerekiyor. Belki gözden kaçırmışsındır diye hatırlatmak istedim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 23:23, 15 Ocak 2018 (UTC)

@Pragdon aynen, çalışma şablonu koymadan üzerinde yazıyorum. Siz daha ilgilisiniz film maddelerinde, bu herkesin malumu. O yüzden gerekli her türlü taşıma- değişiklik yapabilirsiniz Pragdon. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 23:29, 15 Ocak 2018 (UTC)

Emin Kuz maddesi[kaynağı değiştir]

Selam @Maurice Flesier ilgili maddede kaynak yok diye şablon koymuştunuz. 7 kaynakça ayrıca bir de dış bağlantı verdim. Bir göz atıp ilgili şablonun kalkmaması konusunda görüş sunar mısınız? Ya da bu şablonun kalkması için sadece 1 tane bile kaynak yeterli midir ne dersiniz? Kolay gelsin. --SarvSarv 15:32, 17 Ocak 2018 (UTC)

Selam @Sarv. kaynaksız şablonu maddede hiçbir kaynak olmadığında ekleniyor. Eğer madde içeriği kısa, sınırlı ve kaynakta maddede ki içeriğe atıf varsa şablon kaldırılıyor. (En azından ben öyle biliyorum, belki şablonun tartışmasında bu belirtilmiştir.) İçerik bayt bazında büyük ise elbette tek kaynak yeterli olamaz, bu nedenle {dipnotsuz} şablonu konuluyor. İlgili madde SAS'a taşınmış. Vikiçizer'in dediği gibi KD'ligini ispat edebilmek için dahil edilen kaynaklar dışında bir şey çıkarmak (şablon, bilgi vs.) doğru olmaz. Zaten kalması yönünde karar verilirse o şablonlarda kaldırılacaktır. İlgili adaylıkta ayrıca görüşümü açıklayacağım. Umarım açıklayıcı olmuştur. --Maurice Flesier message 15:26, 18 Ocak 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Ayın İş Birliği[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Şubat 2018'in İş Birliği Projesi, Kış Olimpiyatları programındaki spor maddelerinin oluşturulması olarak belirlendi. Katılımınızı bekliyoruz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 20:43, 31 Ocak 2018 (UTC)

++[kaynağı değiştir]

Selamlar Flesier, bir şey danışacaktım. Pek çok noktada ciddi tartışmalara yol açan bu "devrimci" söylemini kullanımı ile ilgili vikipedide bir standardımız yok değil mi? Mihraç Ural sayfasında bunun için kaynak istemişsin oradan dikkatimi çekti de. Malum Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi ve çevresi Türkiye siyasi tarihinde o yıllardan itibaren devrimci olarak anılır. "Devrimci" ana maddemizde de "devrime etkin biçimde katılan ya da onu destekleyen kişi" olarak tanımlıyoruz bunu. Miraç Ural da bir şekilde devrimci olmuyor mu bu durumda? Nasıl bir devrim orası farklı bir tartışma konusu tabi. Sence bir hata mı var yoksa ben mi çok başka yerden bakıyorum meseleye? Oraya yazsaydım yine konu başka başka yerlere gidip saçma bir tartışmaya dönüşecekti. Afrin sayfasında altı üstü basit bir kaç öneri sonradan alıp başını gitti malum. Dönüp bir daha bakmadım bile. O yüzden buradan yazayım dedim. --Pragdonmesaj 01:09, 5 Şubat 2018 (UTC)

Selam @Pragdon. TDK, devrimci ifadesini "Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik yapan kimse", " Devrim yapan veya devrime bağlı olan kimse, ihtilalci" ve "inkılapçı kimse" diye tanımlamış. Mihraç Ural maddesi için söylersek, devrimci diyebilmek için ortada o kişinin köklü bir reformundan bahsedebilmemiz gerekiyor. Hadi diyelim devrimi yapan değilde devrime bağlılığını açıklayan veya destekleyen olsun. Bunun için de somut bir devrimden bahsedebilmemiz gerekiyor. Elbette güvenilir ve bağımsız (altlarını özellikle çiziyorum) olduğu sürece "devrimci" sıfatının kullanılmasında herhangi bir sakınca yok. Şunu da doğru bulmuyorum: Efendim DHKP-C isminde devrimci ifadesi var diye buna mensup olanlar devrimcidir veya THKP-C ideolojisinde devrim ifadesi var diye onunla ilgili bütün şahıslar devrimcidir mantığını sağlıklı bulmuyorum. Elbette kime göre devrimci de denilebilir. Çünkü aynı kisiye terörist diyende var, kahraman diyen de. Böyle bir durumda "Ural kendisini devrimci olarak tanımlıyor" yazılabilir tabi ki. Açıkçası bu sıfatın tartışmalı olduğunu Vikipedi tartışma:Sakınılacak kelimeler'de ben dahil birçok kullanıcı ifade etmişti. Henüz yansımadı oraya ama karar verilmesinde fayda var. Çünkü çok sık karşılaşılan problem. --Maurice Flesier message 13:18, 5 Şubat 2018 (UTC)
Anladım. Dediğim gibi sadece danışmak istemiştim. Tartışmadan uzak, sağlıklı bir şekilde konu hakkında ne düşündüğünü daha net anlayabilmek için. Söylediklerinde katılmadığım tek nokta "somut devrim" arayışı. Sonuçta başarısızlıkla sonuçlanmış bir devrim girişimi veya hala aktif olarak çalışmaları/çatışmaları vs devam eden bir devrim girişimi de olabilir bu bence. Misal Deniz Gezmiş veya Mahir Çayan buna iyi birer örnek. Ortada somut bir devrim yok ama bununla ilgili çalışma yürütmüş. Ural bu konuda ne kadar çalışma yürütmüş neler yapmış tartışılır tabi. Dediğin gibi kaynak meselesi önemli burada. Bu tarz kişilerde (Miraç Ural gibi) dediğin gibi "sağlıklı" kaynak bulmak zor. Bir yerde "devlet eliyle" yazılmış yayınlar diğer tarafta onu kahramanlaştıran yayınlar var. Ortasını bulmak zor. Şu Sakınılacak Kelimeler tartışması biran önce yansır da biz de net bir plan üzerinden devam ederiz katkılara. Böyle oldukça tartışmaların sonu gelmeyecek yoksa. --Pragdonmesaj 13:48, 5 Şubat 2018 (UTC)
Somut devrim derken bildiğin devrim ile devrim gerçekleştirme faaliyetlerinin hepsini kastetmiştim zaten. Gerçekten konu kaynak ile ilgili. Valla iyi oluyormuş mesaj sayfalarında konuşmak, daha huzur verici olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonra bende soluğu senin mesaj sayfanda alırsam şaşırma :) şimdiden söyleyeyim de. Ama şunu da belirtmeliyim ki @Pragdon ne kadar çok farklı bakış açısına sahip olsak da sizinle dürüst ve yapıcı bir tartışma yürütebiliyoruz. Ben bunun başarısının çoğunun size ait olduğunu düşünüyorum. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 21:39, 5 Şubat 2018 (UTC)
Her zaman beklerim kaostan uzak daha iyi iletişim kuruluyor buralardan :) İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 12:53, 6 Şubat 2018 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

2018 Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimi maddesi oldukça doyurucu olmuş, özel olarak teşekkür etmek ve elinize sağlık demek istedim :) Güncel maddelerle ilgili kaliteli katkılarınız ve güncelliğe olan hassasiyetinize ara sıra denk geliyorum son değişikliklerde, genel olarak da elinize sağlık, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:32, 7 Şubat 2018 (UTC)

güzel yorumlarınız için teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş / GGT. Güncel olayları takibi seviyorum ve elimden geldiğince oluşturmaya çalışıyorum. ilk defa bir seçim maddesi açtım. Bu alanda çok ta ilgili ve bilgili değilim açıkçası ama ilgi alanıma giren ülkeleri referans alıyorum genelde. Tekrar teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 10:54, 7 Şubat 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor tartışması[kaynağı değiştir]

Selamlar. Vikiproje:Spor kapsamında yeni bir tartışma mevcut. Fikrini belirtebilirsen sevinirim :) İyi günler.--MediaWiki message delivery (mesaj) 07.59, 21 Şubat 2018 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba, rica etsem Aday olduğum hizmetli adaylık sayfamda oy kullanıp görüşünüzü belirtir misiniz? İyi vikiler.

Admin mop question.svg Bu kullanıcı şu sıralar bir hizmetli adayıdır. İlgili başvuruya göz atmak ve fikrinizi belirtmek için lütfen On 15 sayfasını ziyaret ediniz.

--On 15 (mesaj) 08.52, 23 Şubat 2018 (UTC)

Tartışma arşivi[kaynağı değiştir]

Selam Maurice Flesier, Tartışma:Zeytin Dalı Harekâtı sayfası baya bir yoğunlaştı malum. Arşiv şablonu ekledim ama hangi tartışma devam ediyor hangisi sonlandı çözemedim açıkçası. Çözebildiğim sadece madde adı başlığı. :) Bu tarz başlıklar varsa arşive taşısak fena olmaz sanki. Yeni veya devam eden tartışmaların takibini kolaylaştırmış oluruz böylece. Siz de bir göz atabilir misiniz rica etsem? İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 09.02, 10 Mart 2018 (UTC)

Selam @Pragdon. İyi düşünmüşsünüz. Hali hazırda tartışma sayfasının bayt bazında büyüklüğü maddeyi geçmiş durumda. Tartışmaların sonlandığını düşündüğüm başlıkları şöyle sıralayabilirim:
 • Taraflar ile komutanlar sekmesi alt başlığı
 • Ekleme
 • Kısaltmaların kullanımı
 • Tepkiler
 • Giriş paragrafı
 • İkili ilişkiler
 • Fotoğraf çıkarma hk.
 • Güncel olay/savaş
 • Stratejik ve son olarak da
 • Yazım yanlışları

Ek olarak arşive taşınan "Operasyona dair basının tutumu" başlık güncel ve hatta bununla ilgili bir yorumda bulunucaktim ama vakit bulamadım sanırım. Tekrar tartışmaya taşınmasını rica ediyorum. Yukarıda listelediklerim benim kendi görüşüm Pragdon. Belki oralarda görüş bildiren kullanıcılar için konu kapanmamış da olabilir. Bilginize. Kolaylıklar --Maurice Flesier message 12.59, 10 Mart 2018 (UTC)

Gerekli geri almayı gerçekleştırdim. Diğer kullanıcılara da tavsiyelerinizi sorar ona göre bir işlem gerçekleştiririm. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 14.46, 10 Mart 2018 (UTC)
o maddenin tartışma sayfasında tartışılamadığı için istemeyerekte olsa yine mesaj sayfama yazmak zorunda kaldım @Pragdon. Yukarıda sıraladığım başlıkları arşive taşıdım. Kalan başlıklara göz attığımda maddeye somut olarak yansımış bir kaç başlık daha olduğunu tespit ettim. Bunlar: "Şablonlar meselesi", "8 ölü, 13 yaralı", "Eksik şablonu", "Çatışan taraflar" (sağolsun King madde de burayı uygun bir şekilde düzenledi), "", "Kaynak sorununun çözülmesi ve PKK'nın verdiği kayıp alt başlığı", "Türk haber kaynakları ve taraflı/uydurulmuş içerikler", "Operasyon altbaşlığı" ve "Eksikler" başlıkları. Tartışmalarda yorumu bulunan @Kingbjelica, @Chansey, @Tuğkan, @Turgut46, @Thecatcherintherye, @Hedda Gabler ve @Amillians'ı da bilgilendirelim. Bu başlıkların arşive taşınması konusunda sizler ne düşünüyorsunuz? --Maurice Flesier message 14.03, 18 Mart 2018 (UTC)
Bence sorun yok. Eğer tartışma devam ediyorsa ilgili kullanıcı tartışmayı arşivden çıkarabilir veya yeni bir tartışma başlatabilir. --Turgut46 14.17, 18 Mart 2018 (UTC)

Dosya:Operation Olive Branch-tr.svg[kaynağı değiştir]

yenilenmelidir161.253.75.216 18.41, 23 Mart 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Mayıs 2018'in iş birliği projesi Olimpik sporların dünya şampiyonalarının maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katkılarınızı beklemekteyiz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.51, 1 Mayıs 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi katılımını bekliyor[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Mayıs ayının iş birliği katılımını bekliyor! Projeye katkıda bulunarak spor maddelerinin gelişimine sen destek olabilirsin. İyi günler.--MediaWiki message delivery (mesaj) 05.23, 21 Mayıs 2018 (UTC)

Gerginlik[kaynağı değiştir]

Eklenen bilgileri ve kaynakları kişisel olarak güvenmediğiniz için kaldırmayın. Kaldırmayın, yeniden gerginlik çıkaracaksınız. 2 yılı aşkındır hiçbir kelime sarf etmeden karşıdaki kullanıcıyı "it yerine koyar gibi" hiçbir kelam etmeden direkt geri alma gayretine girerseniz yine gerginlikler çıkacak. Bana özgü bu hareketlerinize devam etmeyin. Sadece sizden görüyoruz bu tutumu, başka hiç kimseden değil. Şahsıma özgü hareketlerinze devam edecek ve inadına böyle gerginlikler çıkarmaya devam edecekseniz yine her şeyi baştan başlatacaksınız. Her yerde hoyratça belirttiğiniz "şahsıma yönelik önlem alacak" bir "akıllı" siz değilsiniz, burada onlarca kullanıcı var. Başka kullanıcıların göz gezdirmesi için onlara öneri verin, tartışma sayfalarında tartışın, veya benimle muhattap olun. 2 yıldır saygı kurallarını yok sayarak ve şahsımı aptal yerine koymaya çalışarak bana yönelik faaliyetlere devam ediyorsunuz, hayır böyle devam etmemelisiniz. Engel kuralını uygulayan hizmetliler Vikipedi'nin gerilemesi için yine aynı şeyi yapacaklardır kuşkusuz.

Belkide insanlık tarihi kadar eski ve doğal olan "bir şeylere taraf olma" durumunu sırf kendiniz güvenilir kabul etmiyorsunuz diye maddelerden çıkarmayın. Sizin Zeytin Dalı Harekatı maddesine eklediğiniz ahaber, hürriyet, milliyet, star, takvim, akşam gibi anaakım medya kaynaklarının ne idüğü belirsiz, hiçbir koşulda nereden haber aldığını alıntı göstermeyen ve haberleri masa başında yazan kaynaklara dahi "doğrulanabilir daha iyi kaynak" lazım, anında çıkarmak değil. Başka kaynakları bulmaya çalışın, öneri alın, bir bilene danışın, iletişim kurun. Yoksa dirençle karşılaşacaksınız. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.29, 29 Mayıs 2018 (UTC)

çok talihsiz bir yorum olmuş ne yazık ki. Yine de kaldırmak yerine cevap vermeye çalışacağım @Ahmet Turhan. Öncelikle buradaki durumu kişiselleştirmeniz ansiklopediye zarar verir, bunu belirteyim. Eklediğiniz kaynakların güvenirliği, açtığınız maddelerin tarafsızlık sorunları ve girdiğiniz içeriklerideki bilgilerin doğruluğu sürekli tartışma konusu oluyor fark edersiniz. Zeytin Dalı özelinde söyleyeyim halen tartışma sayfasında bu kaynakların güvenirliği ile ilgili başlıklar var ve bunlar sonlanmadı. Buna rağmen "Rusya-Türkiye ortaklığı Afrin'in demografisini de değiştirdi.." ifadesi gibi kesin olgularla yazılan ve PKK yayınları ile desteklenen bilgilerin bir ansiklopedide yeri olamaz. En azından o madde içerisinde. Varsa o bilgiyi destekleyen sağlam kaynaklar buyrun dahil edin. Bunları onlarca kez konuştuk birçok madde de ve hiçbir sonuç alamadık, alamayacağız da zaten. Bu yüzden muhatap olmamayı yeğliyorum. Yaptığım değişiklik ve geri almalarda zaten üçüncül kullanıcılara danışıyorum. Bunun en son örneği Irak ve Şam İslam Devleti'nin petrol üretimi ve kaçakçılığı maddesindeki bir içerikte sergilemiş olduğunuz kelime oyunları ile ilgili son tartışmadan anlaşılabilir. Eğer ki doğru bulmadığınız bir değişikliklik ve katkım olursa istediğiniz (tercihen daha objektif olan) kullanıcılara danışın/görüş isteyin/şikayet edin. No problem.
Vikipedide kullanıcılar, maddeler "bir şeylere taraf olmaz". Eğer kaynaklar bir şeylere taraf ise karşı iddialar sıralanır ve her ikisi de iddia olarak verilir. TBA'yı vakit buldukça korumaya, tarafsızlığı ısrarla var etmeye devam edeceğim. Beni burada maddeler ve içindekiler alakadar ediyor, kişiler değil. Bu kaynaklar ve bilgiler A değilde B kullanıcı tarafından eklenseydi de yine aynı şekilde davranırdım/davranırım/davrandım. --Maurice Flesier message 14.07, 29 Mayıs 2018 (UTC)
Bizler kaynak değiliz, dolayısıyla taraf olarak madde yazmıyoruz. Kaynaklar belli tarafları temsil ederler, biz de bunları dengeli veririz. Bahsettiğiniz TBA bu. Demografinin değiştiğine dair gerçekler kaynaklarüstü bir durum. Çünkü onbinlerce militanın bu bölgeye gönderildiği kaynaklar vasıtasıyla biliyoruz. Bu militanlar ve ailelerinin büyük çoğunluğu Arap. Yani demografi değişikliği mevcut. Burada bahsi geçen söz konusu kaynak olan ANF, bir haber ajansı. PKK destekçisi olması onu mahkum etmemizi gerektirmez. Zayıf kaynak mevcut ise yanına başka bir denge unsuru kaynak eklersiniz ve ansiklopedik bilgiler gelişmeye devam eder. Üstelik demografi değiştiğini belirten kaynaklar ANF ile sınırlı değil. Basnews, Hawarnews, Rudaw gibi Kürt kaynaklarının bu yönde bilgileri de mevcut. Hatta Globalrigts, ve BBC kaynaklarında ise "Kürt kaynaklarının böyle demografi değişimi durumunun var olmasından bahsettiği" belirtiliyor.
Dediğim gibi ufak bir araştırmayla içerikler geliştirilebilir, fakat bu yöntemle ancak böyle gerginlikler ortaya çıkar. Yöntem sorunu nedeniyle nice maddeleri geliştiremedik biz. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.16, 29 Mayıs 2018 (UTC)

SAS Birtane Güngör[kaynağı değiştir]

Kaynak eklendi.--72.52.87.75 22.23, 1 Haziran 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Haziran 2018'in iş birliği projesi "LEN üyesi kadın millî sutopu takımı maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılımınızı bekleriz :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.37, 2 Haziran 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Vikiproje:Spor kapsamındaki Haziran 2018'in iş birliği projesi olan LEN üyesi kadın millî sutopu takımı maddelerinin oluşturulması konulu proje katkılarınızı beklemekte :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 05.49, 13 Haziran 2018 (UTC)

Politika yenileme teklifi[kaynağı değiştir]

Selamlar Maurice Flesier. Köy çeşmesinin politika kısmında, madde adlarıyla ilgili politikaya dair bir yenileme teklifi var. Müsait olduğunda değelendirme yapabilir misin? İyi günler.--RapsarEfendim? 22.21, 21 Haziran 2018 (UTC)

Gördüm @Rapsar. politikanın yakından muhataplarından birisi olduğum için yarın etraflıca bir değerlendirme yapacağım. Bilgilendirdiğin için sağol. --Maurice Flesier message 22.53, 21 Haziran 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Temmuz 2018 iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Temmuz 2018'in iş birliği projesi, Jack Adams Ödülü kazanan buz hokeyi oyuncusu maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katkıarlınızı bekliyoruz :)--Kullanıcı:Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.35, 2 Temmuz 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Ağustos 2018 iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Ağustos 2018'in iş birliği projesi futbol dışındaki sporla ilgili açılması istenen maddelerin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katılımlarınızı bekliyoruz :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 20.25, 2 Ağustos 2018 (UTC)

iletişim[kaynağı değiştir]

Merhaba Maurice, gmail adresine bir mail göndermiştim. Maillerini kontrol etmiyor olabilirsin diye buraya yazıyorum. Acil bakabilir misin?

Sevgiler, --Başak (mesaj) 00.22, 8 Ağustos 2018 (UTC)

VP:3GD[kaynağı değiştir]

Maurice, tartisma sonuclanmadan degisikliklere devam etmeyelim lutfen. VP:3GDye bir goz atin lutfen. Tesekkurler, Citrat (mesaj) 22.28, 12 Ağustos 2018 (UTC)

3GD uyarısı için teşekkürler bunun ne olduğunu tahmin edersiniz ki biliyorum. Yalnız aynı uyarının karşı taraftaki kişinin mesaj sayfasında olmaması, geri almanın muhatapları arasında objektif hareket etmediğinizi gösteriyor @Citrat Taraflı olan o kişi benim muhatabım değil, olmayacak. O yüzden itirazlarını zerre kadar ciddiye almıyorum. Konuyu başka hizmetliye havale edeceğim. İyi günler. --Maurice Flesier message 07.08, 13 Ağustos 2018 (UTC)
Herkes ile ayni fikir olmak zorunda degiliz Maurice ancak tartismalar da her zaman istedigimiz sekilde sonuclanmayabilir. Eger bir konunun yeteri kadar aciklanmadigini dusunuyorsan iletisimi kesmemeni tavsiye edecegim. "Tarafli" kelimesi farkli bir anlam tasiyor, gerek baska kullanicilar icin, gerekese hizmetliler icin. Tartismayi bu yone cekmemeni rica edecegim. Tabii ki baska hizmetlilerden yardim isteyebilirsin. Saygilar, Citrat (mesaj) 14.24, 13 Ağustos 2018 (UTC)
Dalga mı geçiyorsunuz siz benimle. Ben taraflı ifadesini kullanınca farklı bir anlam taşıyor da o kişi " Bu seçimler kişiye özgü seçimler değil midir sizce de? Hatta kişi bile demeyelim, ülkelerin yayınladığı terör listelerine taraf olarak yapılıyor" cümlesini kullanırken eleştiri mi oluyor. Ben buraya onun bunun hakereti, iftirası ve zırvalıkları için katkı vermiyorum. Kısacası sizi, tarafsız bir yaklaşım içinde olmadığınız için bu konudaki arabaluluculugunuzu kabul etmiyorum. Zaten sizden yardım da istemedim, Vikiçizer pasladı. Size iyi günlerrrr --Maurice Flesier message 18.12, 13 Ağustos 2018 (UTC)
Dilediginiz gibi gorebilirsiniz olaylari Maurice. Konuyu kisisellestirince, genel mevzuati kaciriyorsunuz. Herseyi saldiri olarak gorebilirsiniz, bu ancak olaylari tirmandirir. Ben karsi tarafin kullandigi dili de magzur gormedim, sizin kullandiginiz dili de. Benim arabuluculugumu red edebilirsiniz, sorun degil ancak bu olayi tirmandirirsaniz (iki tarafi da kast ediyorum), mudahele gerekebilir. Dilegidiniz hizmetliyle iletisme gecebilirsiniz. Yukaridaki ilk mesajimi uyari olarak gormussunuz, bunu da oyle kabul edin. Citrat (mesaj) 02.27, 14 Ağustos 2018 (UTC)
 • Sayın Maurice Flesier'den mesaj sayfasını konunun muhatabı olmamama rağmen kullanmak zorunda kaldığım için özür dilerim. Ancak bir süredir takibimde olan bu konu ile ilgili bu mesajlaşmayı görünce müdahil olmam gerektiğini düşündüm. Sayın @Citrat, | burada anlatmaya çalıştığım üzere, Ahmet Turhan 3GD'yi ihlal ettiğinde de uyardınız mı? Uyarmak için şikayet etmemiz mi gerekiyordu? 3GD'nin bir yaptırımı var mıdır, yok mudur? Yoksa, Maurice Flesier neden uyarılmıştır? Varsa, adil bir şekilde uygulanmakta mıdır? Ahmet Turhan da uyarılmış mıdır? Ahmet Turhan, ısrarla İngilizce vikipedide mevcut bulunan ancak Türkçe vikipedide bulunmayan geri al tartış ilkesini kullanmamız gerektiğini belirtmektedir. Lakin ben benzer şekilde kullanım gerçekleştirdiğimde diğer dillerin bizi ilgilendirmediğini de kendisi belirtmiştir (ilgili tartışmalarda görülebilir). Ben, şahsen, Türkçe vikipedide bir politika bulunmadığı için Maurice Flesier'in davranışının engellenmesinin hatalı olduğunu, Ahmet Turhan'ın ise bunu kişisel bir sorun olarak algılayıp değişiklik savaşına girdiğini düşünüyorum (Bu kişisel düşüncemdir). İngilizce Vikipedide yer alan 11 Eylül maddesindeki were a series of four coordinated terrorist attacks ifadesi were a series of four coordinated attacks olarak değiştirilsin. Merak ediyorum nasıl bir tepki gelecek. Mevzu bahis TBA ise onlarda yok mu TBA? Varsa, bu ifade TBA'ya aykırı mı değil? Değilse, burada neden ısrarla benzer değişikliklerin yapılması engellenmek istenmektedir? thecatcherintheryemesaj 23.00, 13 Ağustos 2018 (UTC)
Dogal olarak hic kimse Vikipedi'ki tum yazilari ve tartismalari takip edemeyebilir. Ben ancak bana sunulan, gosterilen yazilara bak(abil)iyorum. Bahsettiginiz tartismaya bakmamistim ancak 3 geri donus kisiye has bir kural degildir; kim yaparsa ayni sorunla (ve yaptirimla) karsilasir. Tartismanin detayina girmeyecegim, ama sahsen gordugum tartismacilarin cok cabuk konu disina ciktigidir. Icerik tartisilmaktan cok kisilere ve yaptiklarina odaklaniyor. Ingilizce'de de bu tur sorunlar yok degil (evet 11 Eylul maddesinde TBA ihlali var kanimca), ancak bir cok madde teror kelimesini ayni sekilde kullanmiyor (bir de en:Boston Marathon bombing maddesine bakin). Vikipedilerde eskiden beri oturmus kurallar var, dil ile icerigin degismesi anlamsiz. Sonucta tum Vikipedilerin ayni maddeyi ayni sekilde surumlemesi gereklidir. Dogal olarak bu konunun tartisma yeri burasi degil. Umarim yukaridaki iletisim uzerine olan sorularina cevap verebilmisimdir. Citrat (mesaj) 02.27, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Orada da bu tartışmaya sebep olan terörizm portalı kullanılmış. Bu da, Maurice Flesier'in katkılarını desteklemiş. İyi bir referans daha. Teşekkürler. thecatcherintheryemesaj 10.03, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Konu ile ilgili olun/olmayın, çağrılın/çağrılmayın bana her zaman yazabilirsiniz @Thecatcherintherye. Bu mesaj sayfası "troller", "vandallar" ve "taraflı kullanıcılar" dışında herkese açık. Ama lütfen sayın ifadesini benim için kullanmayın. Maurice yaz, Flesier yaz veya her ikisini kullan, hiç aldırmam. Çünkü burada hiç kimse hiç kimseden üstün değil, herkes eşit. Sorduğun sorulara tatmin edici yanıt(lar) alamadığını gördüm. Çünkü ben de alamadım. Gerçekten özgür platform için üzüntü verici. Terörizm konusundaki bu ansiklopedide ki tabu ya yıkılacak ya da yıkılacak. Tarafsız ve özgür ansiklopedi, terörizm'e terörizm dediği zaman ancak gerçek bir özgür ansiklopedi ve TBA'dan söz edeceğiz. Neyse, bu konunun yeri bir kullanıcının mesaj sayfası olmamalı. İlgili tartışmalarda tarafsız kullanıcılar ile konuşulmaya devam ediliyor zaten. --Maurice Flesier message 14.12, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Konuyu uzatmak niyetinde degilim, anak yukarida yazdiginiz bazi yanlis ifadeleri duzeltmeden gecmeyecegim. Vikipedi'nin ne oldugu konusunda bazen anlasmazliklar oluyor; bunlar duzeltigimiz saniyordum. Vikipedi bir uluslararasi projedir; "ozgur" ifadesi "ozgurluk" anlamini kastetmiyor, demokrasi degildir; dolayisiyla oylama da "kotu" gozle goruluyor. Diger bir degis ile, burokrasi degildir. Burada katkida bulunmak ayricaliktir ve projenin ilkelerine uymak bir tercih meselesi degildir, zorunluluktur. Politika yorumlari, nezaket kurallari icinde tartisilabilinir, zararli olmaya basladiginda durdurulur. Daha da otesi, ileride bu katilarin cogu otomatik cevriyle olacaktir ve ayni sekilde orjinal maddeler de bu sekilde editlenecektir. Ozetle yaptiginiz katkilarin uzun olmurlu olmasini diliyorsaniz, bu yukarida yazilanlara uygun hareket ediniz. Saygilar, Citrat (mesaj) 15.14, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Uzatmayın o halde. Vikipedinin işleyişi hakkında nasihata ihtiyacım yok. Dünkü kullanıcı değilim. Bence siz ilk önce inaktif olduğumuz dönemdeki tartışmalar ve kabul edilen politika ve yönergeleri okumaya başlamalısınız. Zira köprünün altından çok sular aktı. Yukarıda benim ve hecatcherintherye'nin sorularını ısrarla görmezlikten gelip konuyu farklı alanlara çekme çabanız yapıcıliktan uzak. Kıssadan hisse, muhatap olmak istemiyorum sizinle. Bu da son yorumumdur. --Maurice Flesier message 16.52, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Ne yazik ki, bazi temel ilkelerden ayrilmişsiniz bu gecen zaman icinde. Kararlarinizin halen değismemiș politikalarla alakasi yoktur. Nedense kendinizi imtiyazli hissedeceginize mustehak goruyorsunuz Vikipedi'de katilim yapmaya. Ayni seyi defalarca tekrarlamak da bunu degistirmeyecektir. Citrat (mesaj) 19.15, 14 Ağustos 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Ağustos 2018 iş birliği projesi katılımınızı bekliyor[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Ağustos 2018'in iş birliği projesi futbol dışındaki sporla ilgili açılması istenen maddelerin oluşturulması projesine katılımlarınız beklenmektedir :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.39, 13 Ağustos 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Eylül 2018 iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Eylül 2018'in iş birliği projesi Afrika Oyunları etkinliklerinin maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katılımlarınızı bekliyoruz :)--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.33, 1 Eylül 2018 (UTC)

İsmail Özden[kaynağı değiştir]

Maddeye etkiledigin son katkilar, ansiklopedik dilden cok gazete haberi gibi duruyor. Dilersen, maddeyi baslilarla birkac parcaya ayirabilirsin (ornegin "olumune gosterilen tepkiler" diye bir baslikla son cumleleri ayirabilirsin). Ne dersin? Citrat (mesaj) 16.43, 6 Eylül 2018 (UTC)

Telifli dosya[kaynağı değiştir]

Etiketi kaldırdığınız için özellikle sormak istedim. Vikipedinin telifli dosyaları hakkında yeterli bilgi sahibi değilim. Politikada yazılanlar çok açıklayıcı gelmedi bana. Fotoğraf nasıl adil kullanım dosyası olabiliyor? Kişinin biyografisi için illa ölmesi mi gerekiyor? Kaldı ki fotoğrafın telif haklarının Kurdistan 24'e ait olmadığı, Deutsche Welle'den K. Zurutuza'ya ait olduğu resmin alt köşesinde belirtilmiş. Bu tür yüklemeler konusunda bir sakınca yoksa çok vahim bir problem var demektir ortada Sakhalinio. --Maurice Flesier message 22.02, 27 Eylül 2018 (UTC)

Merhaba Maurice Flesier, ölen bir kişinin yada yıkılan bir yapının artık özgür bir fotoğrafına ulaşılamayacağı için bu kişi veya yapıya ait fotoğraflar kişiyi gösterecek şekilde adil kullanım kapsamında kullanılabilir. Eğer ileride o kişiye ait özgür bir görsel elde edilirse bu görsel kaldırılır ve özgür görsel kullanılıp adil kullanım dosyası kaldırılır. Kaynak konusunda ise çok sıkıntı değil. Eğer fotoğrafın ilk kullanıldığı yerin linki var ise o linki dosyanın yüklü olduğu kısımdan kolayca değiştirebilirsiniz. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 07.13, 28 Eylül 2018 (UTC)

Dilnarin Dee Demirbağ maddesi[kaynağı değiştir]

https://www.eurokdj.com/search/eurodb.php?name=Dee&fbclid=IwAR06l0ldChkX1nriWJRKkHDmrSXUc3DPatg_DlWxrTJFC-lA-u7YU-sBwH8 - Sayın Flesier SAS'taki maddeye şöyle bir madde ekledim... Bir bakabilimisiniz tekrardan...--2A00:C98:2060:A008:7:0:0:1 14.13, 30 Kasım 2018 (UTC)

Eurovision'da Makedonya[kaynağı değiştir]

İsim değişikliği nedeniyle bağlantı sorunları olabileceği nedeniyle 2019'dan önceki yılların isimlerini değiştirmek zorunda kaldım. --On 15 (mesaj) 13.15, 28 Şubat 2019 (UTC)

hatalı bir taşıma ama bunlar @On 15 bence eski isimlerine geri getirilip Kuzey Makedonya ismine yönlendirme yapılarak endişe duyduğunuz bağlantı sorunları çözülebilir. --Maurice Flesier message 12.42, 3 Mart 2019 (UTC)
Bana kalırsa değil sonuçta bunun eskisi yenisi olmaz ve eski bağlantı verdiğimizde sorun çok olur kez ingilizce sayfasında da bu yapılmış --On 15 (mesaj) 20.01, 3 Mart 2019 (UTC)
bu hususu, taşımaları siz yaptığınız için ve bilgilendirme amaçlı yapıyorum, izin almak için değil. 2019 öncesi yillarda Makedonya Cumhuriyeti adlı bir ülke var ve bir kaç öncesine kadar Kuzey Makedonya adı dahi söz konusu değildi. İsterseniz başka bir kullanıcıya/kullanıcılara da danışabilirsiniz. @On 15--Maurice Flesier message 20.21, 3 Mart 2019 (UTC)
Ama şöyle bir şey var bu ülke hala aynı dağılan veya yerine kurulan başka bir ülke değil ki? bu yüzden isimlerin taşınması görüşündeyim teşekkürler bilgilendirmen için --On 15 (mesaj) 05.47, 4 Mart 2019 (UTC)

Prosedüre ilişkin bir not[kaynağı değiştir]

Merhabalar, DHKP-C tartışma sayfasındaki yorumunuzla ilgili bir nokta beni rahatsız etti. Rahatsız eden nokta aslında o maddeye spesifik olmadığından ve hatta o maddenin adının uzun mu kısa mı olduğu doğrusu gerçekte umurumda olmadığından buraya not düşmek istedim. Tartışmanın sonuçlanmasıyla ilgili hassasiyetinizi ve sürecin uzamasıyla ilgili rahatsızlığınızı anlıyorum. Ancak bir tartışmayı açan kullanıcı olarak, karşıt görüşler varken (benim görüşümü kast etmiyorum) o tartışmaya dair fikir birliğini tespit edecek pozisyonda değilsiniz. Objektif bir gözlemci sizinle aynı sonuca ulaşabilir ancak hem karşıt görüşteki kullanıcılara saygı, hem etik ve tartışma adabı, hem de yapıcı bir ortamın korunması açısından üçüncü bir kullanıcının bu değerlendirmeyi yapması gerekir. Bunun sistemli hâlini en:Wikipedia:Requested moves sayfasında görebiliriz, tabii biz burada daha ad hoc yöntemlere başvurmak zorunda kalıyoruz ve tabii bu sorunlar yaşatıyor, nasıl sistemli hâle getirebiliriz konusunu konuşmamız bir noktada iyi bir fikir olabilir. Ancak öneri sahibi kullanıcı olarak "24 saat içerisinde söz konusu taşımayı gerçekleştireceğim. Bilgilerinize" gibi emrivaki yorumlar yapmanız hoş veya uygun değil. Hele 24 saat falan, bir yerlere yetiştirmeye çalışmıyoruz maddeyi :) Soğukkanlı olmak önemli. Mesajımı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.31, 28 Şubat 2019 (UTC)

Tartışmalar ilahiyane sürdürülmüyor malumunuz, zamanı gelince ilgili değişiklikler gerçekleştirilir. En wiki'deki Requested moves ile bu tartışmanın gidişatı kıyaslanamaz. Zamanında orada bende ad taşıma isteklerinde bulundum. Bunları gerçekleştiren belirli kullanıcılar var ve bizimkisi gibi 40 yıl falan sürmeden kısa sürede bir karar veren bir mekanizma var. Superyetkin'in STT'deki rolü bir bakıma. Ama bizdeki fark şudur; biz taşıma işlemini gerçekleştiremediğimiz maddeleri STT'ye taşıyoruz. Ben tartışmayı başlattıktan sonra birçok kullanıcı görüşünü yazdı oraya. Sağlıklı bir tartışma dan bahsedebilmemiz için politika ve yönergeleri referans alarak görüş bildiren kullanıcılarımızın olması gerekiyor. Ne yazık ki burada kişisel tercihlerden, komplo teorilerinden, politikaları kendi görüşü lehinde özgün yorumlamadan, ilgisiz madde kıyaslamalarından başka bir şey bulunmuyor. Elbette bu tür yorumları yoksayabiliriz. Geçmişteki pek çok ad tartışmasındaki gibi birebir benzer argümanlardan oluşan karşıt görüşler var. Sıkıntı bunların değişmemesi değil zaten, sıkıntı politikadaki delikler. Belirli bir süre vermeden ve hiç tartışma başlatmadan da taşıma yapabilirdim, politikalardaki yazılı kaynaklar bana bu yetkiyi veriyor. Ama tartışma ve konsensusu tercih ettim. Çünkü biliyorum ki bu madde için kesinlikle bir şerh olacaktı. 24 saat değilde 6 ay ve 2 yıl yazsam da bir şey değişmeyeceğine, olumlu görüş bildirenlerin olumsuz, olumsuz görüş ifade edenlerin ise olumlu olarak revize etmeyeceğine bahse girebilirim @Seksen iki yüz kırk beş Veya bu süre zarfında bir 10 kullanıcının daha tartışmaya katılmayacağını da garanti edebilirim. Bürokrasi, TR Vikinin en büyük zaafiyetlerinden ve geri kalmışlığının en önemli nedenlerinden birisidir. Kısır tartışmalar yüzünden ispat edilmiş bir adın taşıma işlemini dahi gerçektirip, madde açmaya, içerik geliştirmeye vakit bulamıyoruz. Status quo daha öncekilerde de tercih edilmiş bir strateji idi. Maalesef artık işe yaramıyor ve yaramayacak. --Maurice Flesier message 13.07, 1 Mart 2019 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Nasılsınız? Açtığınız maddede sürdürülen tartışmada fark ettim adınızı. Aslında sizi burada çok sık değişiklik yaparken görüyorum ama hiç kullanıcı adınıza dikkat etmemiştim. J.D Salinger'in kitabını geçenlerde okudum ve bittim. Çok etkileyici ve sürükleyici. Biraz da komikti açıkçası. Adının kıymetini bil. İyi çalışmalar "The Catcher in the Rye" :) --Maurice Flesier message 21.51, 9 Mart 2019 (UTC)

Selam Flesier,

Evet, uzun yıllar önce okuduğum bir kitaptı. İzlediniz mi bilmem ama herhalde Komplo Teorisi ya da bir başka filmde bu kitaptan bahsetmekteydi. Aktörümüz bu kitaptan bir koleksiyon yapmıştı. O zamanki çevirisi Gönülçelen. Çok güzel bir isim. Ben de orada görüp merak etmiştim. Tabi Türkçeye yeni çevirisinin Çavdar Tarlasında Çocuklar olduğunu sonradan fark ettim. Kitap beni çok etkilemişti. İlk e-posta adresimi de içinde The Catcher In The Rye geçecek şekilde oluşturmuştum, ama artık ona erişimim yok. Neyse, hayat hikayemi anlatmaya başlamayayım şimdi :) Kullanıcı adımın hikayesi bu işte -thecatcherintheryemesaj 22.03, 9 Mart 2019 (UTC)

 :) sadece kitabı okudum, filmden haberim yok. Güzel bir hikaye @Thecatcherintherye Gönülçelen de Çavdar tarlasında çocuklar ismi de bence kitabın konusu ile alakasız. "Sigaranın dumanı" veya "başında kavak yelleri" gibi bir ismi olabilirmiş. Sevgiler. --Maurice Flesier message 08.29, 10 Mart 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))