Kullanıcı mesaj:Maurice Flesier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Arşivler
1, 2, 3, 4

Vikiproje:Spor Ocak 2018 iş projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Ocak 2018'in iş birliği projesi, spor ile ilgili madde isteklerinin oluşturulması olarak belirlendi. Katılımınızı bekliyoruz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 08:40, 2 Ocak 2018 (UTC)

Le Grand Voyage[kaynağı değiştir]

Merhaba Flesier, Le Grand Voyage maddesinde bir çalışma yapıyorsun sanırım. Boş yere tartışma sayfasını doldurmayayım diye buraya yazayım dedim. Film Türkiye'de Büyük Yolculuk isimi ile vizyona girmiş. Bu sebeple maddeyi Türkçe vizyon adına taşımak gerekiyor. Belki gözden kaçırmışsındır diye hatırlatmak istedim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 23:23, 15 Ocak 2018 (UTC)

@Pragdon aynen, çalışma şablonu koymadan üzerinde yazıyorum. Siz daha ilgilisiniz film maddelerinde, bu herkesin malumu. O yüzden gerekli her türlü taşıma- değişiklik yapabilirsiniz Pragdon. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 23:29, 15 Ocak 2018 (UTC)

Emin Kuz maddesi[kaynağı değiştir]

Selam @Maurice Flesier ilgili maddede kaynak yok diye şablon koymuştunuz. 7 kaynakça ayrıca bir de dış bağlantı verdim. Bir göz atıp ilgili şablonun kalkmaması konusunda görüş sunar mısınız? Ya da bu şablonun kalkması için sadece 1 tane bile kaynak yeterli midir ne dersiniz? Kolay gelsin. --SarvSarv 15:32, 17 Ocak 2018 (UTC)

Selam @Sarv. kaynaksız şablonu maddede hiçbir kaynak olmadığında ekleniyor. Eğer madde içeriği kısa, sınırlı ve kaynakta maddede ki içeriğe atıf varsa şablon kaldırılıyor. (En azından ben öyle biliyorum, belki şablonun tartışmasında bu belirtilmiştir.) İçerik bayt bazında büyük ise elbette tek kaynak yeterli olamaz, bu nedenle {dipnotsuz} şablonu konuluyor. İlgili madde SAS'a taşınmış. Vikiçizer'in dediği gibi KD'ligini ispat edebilmek için dahil edilen kaynaklar dışında bir şey çıkarmak (şablon, bilgi vs.) doğru olmaz. Zaten kalması yönünde karar verilirse o şablonlarda kaldırılacaktır. İlgili adaylıkta ayrıca görüşümü açıklayacağım. Umarım açıklayıcı olmuştur. --Maurice Flesier message 15:26, 18 Ocak 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Ayın İş Birliği[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Şubat 2018'in İş Birliği Projesi, Kış Olimpiyatları programındaki spor maddelerinin oluşturulması olarak belirlendi. Katılımınızı bekliyoruz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 20:43, 31 Ocak 2018 (UTC)

++[kaynağı değiştir]

Selamlar Flesier, bir şey danışacaktım. Pek çok noktada ciddi tartışmalara yol açan bu "devrimci" söylemini kullanımı ile ilgili vikipedide bir standardımız yok değil mi? Mihraç Ural sayfasında bunun için kaynak istemişsin oradan dikkatimi çekti de. Malum Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi ve çevresi Türkiye siyasi tarihinde o yıllardan itibaren devrimci olarak anılır. "Devrimci" ana maddemizde de "devrime etkin biçimde katılan ya da onu destekleyen kişi" olarak tanımlıyoruz bunu. Miraç Ural da bir şekilde devrimci olmuyor mu bu durumda? Nasıl bir devrim orası farklı bir tartışma konusu tabi. Sence bir hata mı var yoksa ben mi çok başka yerden bakıyorum meseleye? Oraya yazsaydım yine konu başka başka yerlere gidip saçma bir tartışmaya dönüşecekti. Afrin sayfasında altı üstü basit bir kaç öneri sonradan alıp başını gitti malum. Dönüp bir daha bakmadım bile. O yüzden buradan yazayım dedim. --Pragdonmesaj 01:09, 5 Şubat 2018 (UTC)

Selam @Pragdon. TDK, devrimci ifadesini "Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik yapan kimse", " Devrim yapan veya devrime bağlı olan kimse, ihtilalci" ve "inkılapçı kimse" diye tanımlamış. Mihraç Ural maddesi için söylersek, devrimci diyebilmek için ortada o kişinin köklü bir reformundan bahsedebilmemiz gerekiyor. Hadi diyelim devrimi yapan değilde devrime bağlılığını açıklayan veya destekleyen olsun. Bunun için de somut bir devrimden bahsedebilmemiz gerekiyor. Elbette güvenilir ve bağımsız (altlarını özellikle çiziyorum) olduğu sürece "devrimci" sıfatının kullanılmasında herhangi bir sakınca yok. Şunu da doğru bulmuyorum: Efendim DHKP-C isminde devrimci ifadesi var diye buna mensup olanlar devrimcidir veya THKP-C ideolojisinde devrim ifadesi var diye onunla ilgili bütün şahıslar devrimcidir mantığını sağlıklı bulmuyorum. Elbette kime göre devrimci de denilebilir. Çünkü aynı kisiye terörist diyende var, kahraman diyen de. Böyle bir durumda "Ural kendisini devrimci olarak tanımlıyor" yazılabilir tabi ki. Açıkçası bu sıfatın tartışmalı olduğunu Vikipedi tartışma:Sakınılacak kelimeler'de ben dahil birçok kullanıcı ifade etmişti. Henüz yansımadı oraya ama karar verilmesinde fayda var. Çünkü çok sık karşılaşılan problem. --Maurice Flesier message 13:18, 5 Şubat 2018 (UTC)
Anladım. Dediğim gibi sadece danışmak istemiştim. Tartışmadan uzak, sağlıklı bir şekilde konu hakkında ne düşündüğünü daha net anlayabilmek için. Söylediklerinde katılmadığım tek nokta "somut devrim" arayışı. Sonuçta başarısızlıkla sonuçlanmış bir devrim girişimi veya hala aktif olarak çalışmaları/çatışmaları vs devam eden bir devrim girişimi de olabilir bu bence. Misal Deniz Gezmiş veya Mahir Çayan buna iyi birer örnek. Ortada somut bir devrim yok ama bununla ilgili çalışma yürütmüş. Ural bu konuda ne kadar çalışma yürütmüş neler yapmış tartışılır tabi. Dediğin gibi kaynak meselesi önemli burada. Bu tarz kişilerde (Miraç Ural gibi) dediğin gibi "sağlıklı" kaynak bulmak zor. Bir yerde "devlet eliyle" yazılmış yayınlar diğer tarafta onu kahramanlaştıran yayınlar var. Ortasını bulmak zor. Şu Sakınılacak Kelimeler tartışması biran önce yansır da biz de net bir plan üzerinden devam ederiz katkılara. Böyle oldukça tartışmaların sonu gelmeyecek yoksa. --Pragdonmesaj 13:48, 5 Şubat 2018 (UTC)
Somut devrim derken bildiğin devrim ile devrim gerçekleştirme faaliyetlerinin hepsini kastetmiştim zaten. Gerçekten konu kaynak ile ilgili. Valla iyi oluyormuş mesaj sayfalarında konuşmak, daha huzur verici olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonra bende soluğu senin mesaj sayfanda alırsam şaşırma :) şimdiden söyleyeyim de. Ama şunu da belirtmeliyim ki @Pragdon ne kadar çok farklı bakış açısına sahip olsak da sizinle dürüst ve yapıcı bir tartışma yürütebiliyoruz. Ben bunun başarısının çoğunun size ait olduğunu düşünüyorum. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 21:39, 5 Şubat 2018 (UTC)
Her zaman beklerim kaostan uzak daha iyi iletişim kuruluyor buralardan :) İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 12:53, 6 Şubat 2018 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

2018 Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimi maddesi oldukça doyurucu olmuş, özel olarak teşekkür etmek ve elinize sağlık demek istedim :) Güncel maddelerle ilgili kaliteli katkılarınız ve güncelliğe olan hassasiyetinize ara sıra denk geliyorum son değişikliklerde, genel olarak da elinize sağlık, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:32, 7 Şubat 2018 (UTC)

güzel yorumlarınız için teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş / GGT. Güncel olayları takibi seviyorum ve elimden geldiğince oluşturmaya çalışıyorum. ilk defa bir seçim maddesi açtım. Bu alanda çok ta ilgili ve bilgili değilim açıkçası ama ilgi alanıma giren ülkeleri referans alıyorum genelde. Tekrar teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 10:54, 7 Şubat 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor tartışması[kaynağı değiştir]

Selamlar. Vikiproje:Spor kapsamında yeni bir tartışma mevcut. Fikrini belirtebilirsen sevinirim :) İyi günler.--MediaWiki message delivery (mesaj) 07.59, 21 Şubat 2018 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba, rica etsem Aday olduğum hizmetli adaylık sayfamda oy kullanıp görüşünüzü belirtir misiniz? İyi vikiler.

Admin mop question.svg Bu kullanıcı şu sıralar bir hizmetli adayıdır. İlgili başvuruya göz atmak ve fikrinizi belirtmek için lütfen On 15 sayfasını ziyaret ediniz.

--On 15 (mesaj) 08.52, 23 Şubat 2018 (UTC)

Tartışma arşivi[kaynağı değiştir]

Selam Maurice Flesier, Tartışma:Zeytin Dalı Harekâtı sayfası baya bir yoğunlaştı malum. Arşiv şablonu ekledim ama hangi tartışma devam ediyor hangisi sonlandı çözemedim açıkçası. Çözebildiğim sadece madde adı başlığı. :) Bu tarz başlıklar varsa arşive taşısak fena olmaz sanki. Yeni veya devam eden tartışmaların takibini kolaylaştırmış oluruz böylece. Siz de bir göz atabilir misiniz rica etsem? İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 09.02, 10 Mart 2018 (UTC)

Selam @Pragdon. İyi düşünmüşsünüz. Hali hazırda tartışma sayfasının bayt bazında büyüklüğü maddeyi geçmiş durumda. Tartışmaların sonlandığını düşündüğüm başlıkları şöyle sıralayabilirim:
  • Taraflar ile komutanlar sekmesi alt başlığı
  • Ekleme
  • Kısaltmaların kullanımı
  • Tepkiler
  • Giriş paragrafı
  • İkili ilişkiler
  • Fotoğraf çıkarma hk.
  • Güncel olay/savaş
  • Stratejik ve son olarak da
  • Yazım yanlışları

Ek olarak arşive taşınan "Operasyona dair basının tutumu" başlık güncel ve hatta bununla ilgili bir yorumda bulunucaktim ama vakit bulamadım sanırım. Tekrar tartışmaya taşınmasını rica ediyorum. Yukarıda listelediklerim benim kendi görüşüm Pragdon. Belki oralarda görüş bildiren kullanıcılar için konu kapanmamış da olabilir. Bilginize. Kolaylıklar --Maurice Flesier message 12.59, 10 Mart 2018 (UTC)

Gerekli geri almayı gerçekleştırdim. Diğer kullanıcılara da tavsiyelerinizi sorar ona göre bir işlem gerçekleştiririm. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 14.46, 10 Mart 2018 (UTC)
o maddenin tartışma sayfasında tartışılamadığı için istemeyerekte olsa yine mesaj sayfama yazmak zorunda kaldım @Pragdon. Yukarıda sıraladığım başlıkları arşive taşıdım. Kalan başlıklara göz attığımda maddeye somut olarak yansımış bir kaç başlık daha olduğunu tespit ettim. Bunlar: "Şablonlar meselesi", "8 ölü, 13 yaralı", "Eksik şablonu", "Çatışan taraflar" (sağolsun King madde de burayı uygun bir şekilde düzenledi), "", "Kaynak sorununun çözülmesi ve PKK'nın verdiği kayıp alt başlığı", "Türk haber kaynakları ve taraflı/uydurulmuş içerikler", "Operasyon altbaşlığı" ve "Eksikler" başlıkları. Tartışmalarda yorumu bulunan @Kingbjelica, @Chansey, @Tuğkan, @Turgut46, @Thecatcherintherye, @Hedda Gabler ve @Amillians'ı da bilgilendirelim. Bu başlıkların arşive taşınması konusunda sizler ne düşünüyorsunuz? --Maurice Flesier message 14.03, 18 Mart 2018 (UTC)
Bence sorun yok. Eğer tartışma devam ediyorsa ilgili kullanıcı tartışmayı arşivden çıkarabilir veya yeni bir tartışma başlatabilir. --Turgut46 14.17, 18 Mart 2018 (UTC)

Dosya:Operation Olive Branch-tr.svg[kaynağı değiştir]

yenilenmelidir161.253.75.216 18.41, 23 Mart 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Mayıs 2018'in iş birliği projesi Olimpik sporların dünya şampiyonalarının maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katkılarınızı beklemekteyiz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.51, 1 Mayıs 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi katılımını bekliyor[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Mayıs ayının iş birliği katılımını bekliyor! Projeye katkıda bulunarak spor maddelerinin gelişimine sen destek olabilirsin. İyi günler.--MediaWiki message delivery (mesaj) 05.23, 21 Mayıs 2018 (UTC)

Gerginlik[kaynağı değiştir]

Eklenen bilgileri ve kaynakları kişisel olarak güvenmediğiniz için kaldırmayın. Kaldırmayın, yeniden gerginlik çıkaracaksınız. 2 yılı aşkındır hiçbir kelime sarf etmeden karşıdaki kullanıcıyı "it yerine koyar gibi" hiçbir kelam etmeden direkt geri alma gayretine girerseniz yine gerginlikler çıkacak. Bana özgü bu hareketlerinize devam etmeyin. Sadece sizden görüyoruz bu tutumu, başka hiç kimseden değil. Şahsıma özgü hareketlerinze devam edecek ve inadına böyle gerginlikler çıkarmaya devam edecekseniz yine her şeyi baştan başlatacaksınız. Her yerde hoyratça belirttiğiniz "şahsıma yönelik önlem alacak" bir "akıllı" siz değilsiniz, burada onlarca kullanıcı var. Başka kullanıcıların göz gezdirmesi için onlara öneri verin, tartışma sayfalarında tartışın, veya benimle muhattap olun. 2 yıldır saygı kurallarını yok sayarak ve şahsımı aptal yerine koymaya çalışarak bana yönelik faaliyetlere devam ediyorsunuz, hayır böyle devam etmemelisiniz. Engel kuralını uygulayan hizmetliler Vikipedi'nin gerilemesi için yine aynı şeyi yapacaklardır kuşkusuz.

Belkide insanlık tarihi kadar eski ve doğal olan "bir şeylere taraf olma" durumunu sırf kendiniz güvenilir kabul etmiyorsunuz diye maddelerden çıkarmayın. Sizin Zeytin Dalı Harekatı maddesine eklediğiniz ahaber, hürriyet, milliyet, star, takvim, akşam gibi anaakım medya kaynaklarının ne idüğü belirsiz, hiçbir koşulda nereden haber aldığını alıntı göstermeyen ve haberleri masa başında yazan kaynaklara dahi "doğrulanabilir daha iyi kaynak" lazım, anında çıkarmak değil. Başka kaynakları bulmaya çalışın, öneri alın, bir bilene danışın, iletişim kurun. Yoksa dirençle karşılaşacaksınız. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.29, 29 Mayıs 2018 (UTC)

çok talihsiz bir yorum olmuş ne yazık ki. Yine de kaldırmak yerine cevap vermeye çalışacağım @Ahmet Turhan. Öncelikle buradaki durumu kişiselleştirmeniz ansiklopediye zarar verir, bunu belirteyim. Eklediğiniz kaynakların güvenirliği, açtığınız maddelerin tarafsızlık sorunları ve girdiğiniz içeriklerideki bilgilerin doğruluğu sürekli tartışma konusu oluyor fark edersiniz. Zeytin Dalı özelinde söyleyeyim halen tartışma sayfasında bu kaynakların güvenirliği ile ilgili başlıklar var ve bunlar sonlanmadı. Buna rağmen "Rusya-Türkiye ortaklığı Afrin'in demografisini de değiştirdi.." ifadesi gibi kesin olgularla yazılan ve PKK yayınları ile desteklenen bilgilerin bir ansiklopedide yeri olamaz. En azından o madde içerisinde. Varsa o bilgiyi destekleyen sağlam kaynaklar buyrun dahil edin. Bunları onlarca kez konuştuk birçok madde de ve hiçbir sonuç alamadık, alamayacağız da zaten. Bu yüzden muhatap olmamayı yeğliyorum. Yaptığım değişiklik ve geri almalarda zaten üçüncül kullanıcılara danışıyorum. Bunun en son örneği Irak ve Şam İslam Devleti'nin petrol üretimi ve kaçakçılığı maddesindeki bir içerikte sergilemiş olduğunuz kelime oyunları ile ilgili son tartışmadan anlaşılabilir. Eğer ki doğru bulmadığınız bir değişikliklik ve katkım olursa istediğiniz (tercihen daha objektif olan) kullanıcılara danışın/görüş isteyin/şikayet edin. No problem.
Vikipedide kullanıcılar, maddeler "bir şeylere taraf olmaz". Eğer kaynaklar bir şeylere taraf ise karşı iddialar sıralanır ve her ikisi de iddia olarak verilir. TBA'yı vakit buldukça korumaya, tarafsızlığı ısrarla var etmeye devam edeceğim. Beni burada maddeler ve içindekiler alakadar ediyor, kişiler değil. Bu kaynaklar ve bilgiler A değilde B kullanıcı tarafından eklenseydi de yine aynı şekilde davranırdım/davranırım/davrandım. --Maurice Flesier message 14.07, 29 Mayıs 2018 (UTC)
Bizler kaynak değiliz, dolayısıyla taraf olarak madde yazmıyoruz. Kaynaklar belli tarafları temsil ederler, biz de bunları dengeli veririz. Bahsettiğiniz TBA bu. Demografinin değiştiğine dair gerçekler kaynaklarüstü bir durum. Çünkü onbinlerce militanın bu bölgeye gönderildiği kaynaklar vasıtasıyla biliyoruz. Bu militanlar ve ailelerinin büyük çoğunluğu Arap. Yani demografi değişikliği mevcut. Burada bahsi geçen söz konusu kaynak olan ANF, bir haber ajansı. PKK destekçisi olması onu mahkum etmemizi gerektirmez. Zayıf kaynak mevcut ise yanına başka bir denge unsuru kaynak eklersiniz ve ansiklopedik bilgiler gelişmeye devam eder. Üstelik demografi değiştiğini belirten kaynaklar ANF ile sınırlı değil. Basnews, Hawarnews, Rudaw gibi Kürt kaynaklarının bu yönde bilgileri de mevcut. Hatta Globalrigts, ve BBC kaynaklarında ise "Kürt kaynaklarının böyle demografi değişimi durumunun var olmasından bahsettiği" belirtiliyor.
Dediğim gibi ufak bir araştırmayla içerikler geliştirilebilir, fakat bu yöntemle ancak böyle gerginlikler ortaya çıkar. Yöntem sorunu nedeniyle nice maddeleri geliştiremedik biz. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.16, 29 Mayıs 2018 (UTC)

SAS Birtane Güngör[kaynağı değiştir]

Kaynak eklendi.--72.52.87.75 22.23, 1 Haziran 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Haziran 2018'in iş birliği projesi "LEN üyesi kadın millî sutopu takımı maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılımınızı bekleriz :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.37, 2 Haziran 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Vikiproje:Spor kapsamındaki Haziran 2018'in iş birliği projesi olan LEN üyesi kadın millî sutopu takımı maddelerinin oluşturulması konulu proje katkılarınızı beklemekte :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 05.49, 13 Haziran 2018 (UTC)