Kullanıcı mesaj:Maurice Flesier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Arşiv
1, 2, 3, 4

Vikiproje:Spor Ocak 2018 iş projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Ocak 2018'in iş birliği projesi, spor ile ilgili madde isteklerinin oluşturulması olarak belirlendi. Katılımınızı bekliyoruz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 08:40, 2 Ocak 2018 (UTC)

Le Grand Voyage[kaynağı değiştir]

Merhaba Flesier, Le Grand Voyage maddesinde bir çalışma yapıyorsun sanırım. Boş yere tartışma sayfasını doldurmayayım diye buraya yazayım dedim. Film Türkiye'de Büyük Yolculuk isimi ile vizyona girmiş. Bu sebeple maddeyi Türkçe vizyon adına taşımak gerekiyor. Belki gözden kaçırmışsındır diye hatırlatmak istedim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 23:23, 15 Ocak 2018 (UTC)

@Pragdon aynen, çalışma şablonu koymadan üzerinde yazıyorum. Siz daha ilgilisiniz film maddelerinde, bu herkesin malumu. O yüzden gerekli her türlü taşıma- değişiklik yapabilirsiniz Pragdon. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 23:29, 15 Ocak 2018 (UTC)

Emin Kuz maddesi[kaynağı değiştir]

Selam @Maurice Flesier ilgili maddede kaynak yok diye şablon koymuştunuz. 7 kaynakça ayrıca bir de dış bağlantı verdim. Bir göz atıp ilgili şablonun kalkmaması konusunda görüş sunar mısınız? Ya da bu şablonun kalkması için sadece 1 tane bile kaynak yeterli midir ne dersiniz? Kolay gelsin. --SarvSarv 15:32, 17 Ocak 2018 (UTC)

Selam @Sarv. kaynaksız şablonu maddede hiçbir kaynak olmadığında ekleniyor. Eğer madde içeriği kısa, sınırlı ve kaynakta maddede ki içeriğe atıf varsa şablon kaldırılıyor. (En azından ben öyle biliyorum, belki şablonun tartışmasında bu belirtilmiştir.) İçerik bayt bazında büyük ise elbette tek kaynak yeterli olamaz, bu nedenle {dipnotsuz} şablonu konuluyor. İlgili madde SAS'a taşınmış. Vikiçizer'in dediği gibi KD'ligini ispat edebilmek için dahil edilen kaynaklar dışında bir şey çıkarmak (şablon, bilgi vs.) doğru olmaz. Zaten kalması yönünde karar verilirse o şablonlarda kaldırılacaktır. İlgili adaylıkta ayrıca görüşümü açıklayacağım. Umarım açıklayıcı olmuştur. --Maurice Flesier message 15:26, 18 Ocak 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Ayın İş Birliği[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Şubat 2018'in İş Birliği Projesi, Kış Olimpiyatları programındaki spor maddelerinin oluşturulması olarak belirlendi. Katılımınızı bekliyoruz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 20:43, 31 Ocak 2018 (UTC)

++[kaynağı değiştir]

Selamlar Flesier, bir şey danışacaktım. Pek çok noktada ciddi tartışmalara yol açan bu "devrimci" söylemini kullanımı ile ilgili vikipedide bir standardımız yok değil mi? Mihraç Ural sayfasında bunun için kaynak istemişsin oradan dikkatimi çekti de. Malum Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi ve çevresi Türkiye siyasi tarihinde o yıllardan itibaren devrimci olarak anılır. "Devrimci" ana maddemizde de "devrime etkin biçimde katılan ya da onu destekleyen kişi" olarak tanımlıyoruz bunu. Miraç Ural da bir şekilde devrimci olmuyor mu bu durumda? Nasıl bir devrim orası farklı bir tartışma konusu tabi. Sence bir hata mı var yoksa ben mi çok başka yerden bakıyorum meseleye? Oraya yazsaydım yine konu başka başka yerlere gidip saçma bir tartışmaya dönüşecekti. Afrin sayfasında altı üstü basit bir kaç öneri sonradan alıp başını gitti malum. Dönüp bir daha bakmadım bile. O yüzden buradan yazayım dedim. --Pragdonmesaj 01:09, 5 Şubat 2018 (UTC)

Selam @Pragdon. TDK, devrimci ifadesini "Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik yapan kimse", " Devrim yapan veya devrime bağlı olan kimse, ihtilalci" ve "inkılapçı kimse" diye tanımlamış. Mihraç Ural maddesi için söylersek, devrimci diyebilmek için ortada o kişinin köklü bir reformundan bahsedebilmemiz gerekiyor. Hadi diyelim devrimi yapan değilde devrime bağlılığını açıklayan veya destekleyen olsun. Bunun için de somut bir devrimden bahsedebilmemiz gerekiyor. Elbette güvenilir ve bağımsız (altlarını özellikle çiziyorum) olduğu sürece "devrimci" sıfatının kullanılmasında herhangi bir sakınca yok. Şunu da doğru bulmuyorum: Efendim DHKP-C isminde devrimci ifadesi var diye buna mensup olanlar devrimcidir veya THKP-C ideolojisinde devrim ifadesi var diye onunla ilgili bütün şahıslar devrimcidir mantığını sağlıklı bulmuyorum. Elbette kime göre devrimci de denilebilir. Çünkü aynı kisiye terörist diyende var, kahraman diyen de. Böyle bir durumda "Ural kendisini devrimci olarak tanımlıyor" yazılabilir tabi ki. Açıkçası bu sıfatın tartışmalı olduğunu Vikipedi tartışma:Sakınılacak kelimeler'de ben dahil birçok kullanıcı ifade etmişti. Henüz yansımadı oraya ama karar verilmesinde fayda var. Çünkü çok sık karşılaşılan problem. --Maurice Flesier message 13:18, 5 Şubat 2018 (UTC)
Anladım. Dediğim gibi sadece danışmak istemiştim. Tartışmadan uzak, sağlıklı bir şekilde konu hakkında ne düşündüğünü daha net anlayabilmek için. Söylediklerinde katılmadığım tek nokta "somut devrim" arayışı. Sonuçta başarısızlıkla sonuçlanmış bir devrim girişimi veya hala aktif olarak çalışmaları/çatışmaları vs devam eden bir devrim girişimi de olabilir bu bence. Misal Deniz Gezmiş veya Mahir Çayan buna iyi birer örnek. Ortada somut bir devrim yok ama bununla ilgili çalışma yürütmüş. Ural bu konuda ne kadar çalışma yürütmüş neler yapmış tartışılır tabi. Dediğin gibi kaynak meselesi önemli burada. Bu tarz kişilerde (Miraç Ural gibi) dediğin gibi "sağlıklı" kaynak bulmak zor. Bir yerde "devlet eliyle" yazılmış yayınlar diğer tarafta onu kahramanlaştıran yayınlar var. Ortasını bulmak zor. Şu Sakınılacak Kelimeler tartışması biran önce yansır da biz de net bir plan üzerinden devam ederiz katkılara. Böyle oldukça tartışmaların sonu gelmeyecek yoksa. --Pragdonmesaj 13:48, 5 Şubat 2018 (UTC)
Somut devrim derken bildiğin devrim ile devrim gerçekleştirme faaliyetlerinin hepsini kastetmiştim zaten. Gerçekten konu kaynak ile ilgili. Valla iyi oluyormuş mesaj sayfalarında konuşmak, daha huzur verici olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonra bende soluğu senin mesaj sayfanda alırsam şaşırma :) şimdiden söyleyeyim de. Ama şunu da belirtmeliyim ki @Pragdon ne kadar çok farklı bakış açısına sahip olsak da sizinle dürüst ve yapıcı bir tartışma yürütebiliyoruz. Ben bunun başarısının çoğunun size ait olduğunu düşünüyorum. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 21:39, 5 Şubat 2018 (UTC)
Her zaman beklerim kaostan uzak daha iyi iletişim kuruluyor buralardan :) İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 12:53, 6 Şubat 2018 (UTC)

Teşekkür[kaynağı değiştir]

2018 Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçimi maddesi oldukça doyurucu olmuş, özel olarak teşekkür etmek ve elinize sağlık demek istedim :) Güncel maddelerle ilgili kaliteli katkılarınız ve güncelliğe olan hassasiyetinize ara sıra denk geliyorum son değişikliklerde, genel olarak da elinize sağlık, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:32, 7 Şubat 2018 (UTC)

güzel yorumlarınız için teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş / GGT. Güncel olayları takibi seviyorum ve elimden geldiğince oluşturmaya çalışıyorum. ilk defa bir seçim maddesi açtım. Bu alanda çok ta ilgili ve bilgili değilim açıkçası ama ilgi alanıma giren ülkeleri referans alıyorum genelde. Tekrar teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 10:54, 7 Şubat 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor tartışması[kaynağı değiştir]

Selamlar. Vikiproje:Spor kapsamında yeni bir tartışma mevcut. Fikrini belirtebilirsen sevinirim :) İyi günler.--MediaWiki message delivery (mesaj) 07.59, 21 Şubat 2018 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba, rica etsem Aday olduğum hizmetli adaylık sayfamda oy kullanıp görüşünüzü belirtir misiniz? İyi vikiler.

Admin mop question.svg Bu kullanıcı şu sıralar bir hizmetli adayıdır. İlgili başvuruya göz atmak ve fikrinizi belirtmek için lütfen On 15 sayfasını ziyaret ediniz.

--On 15 (mesaj) 08.52, 23 Şubat 2018 (UTC)

Tartışma arşivi[kaynağı değiştir]

Selam Maurice Flesier, Tartışma:Zeytin Dalı Harekâtı sayfası baya bir yoğunlaştı malum. Arşiv şablonu ekledim ama hangi tartışma devam ediyor hangisi sonlandı çözemedim açıkçası. Çözebildiğim sadece madde adı başlığı. :) Bu tarz başlıklar varsa arşive taşısak fena olmaz sanki. Yeni veya devam eden tartışmaların takibini kolaylaştırmış oluruz böylece. Siz de bir göz atabilir misiniz rica etsem? İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 09.02, 10 Mart 2018 (UTC)

Selam @Pragdon. İyi düşünmüşsünüz. Hali hazırda tartışma sayfasının bayt bazında büyüklüğü maddeyi geçmiş durumda. Tartışmaların sonlandığını düşündüğüm başlıkları şöyle sıralayabilirim:
 • Taraflar ile komutanlar sekmesi alt başlığı
 • Ekleme
 • Kısaltmaların kullanımı
 • Tepkiler
 • Giriş paragrafı
 • İkili ilişkiler
 • Fotoğraf çıkarma hk.
 • Güncel olay/savaş
 • Stratejik ve son olarak da
 • Yazım yanlışları

Ek olarak arşive taşınan "Operasyona dair basının tutumu" başlık güncel ve hatta bununla ilgili bir yorumda bulunucaktim ama vakit bulamadım sanırım. Tekrar tartışmaya taşınmasını rica ediyorum. Yukarıda listelediklerim benim kendi görüşüm Pragdon. Belki oralarda görüş bildiren kullanıcılar için konu kapanmamış da olabilir. Bilginize. Kolaylıklar --Maurice Flesier message 12.59, 10 Mart 2018 (UTC)

Gerekli geri almayı gerçekleştırdim. Diğer kullanıcılara da tavsiyelerinizi sorar ona göre bir işlem gerçekleştiririm. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 14.46, 10 Mart 2018 (UTC)
o maddenin tartışma sayfasında tartışılamadığı için istemeyerekte olsa yine mesaj sayfama yazmak zorunda kaldım @Pragdon. Yukarıda sıraladığım başlıkları arşive taşıdım. Kalan başlıklara göz attığımda maddeye somut olarak yansımış bir kaç başlık daha olduğunu tespit ettim. Bunlar: "Şablonlar meselesi", "8 ölü, 13 yaralı", "Eksik şablonu", "Çatışan taraflar" (sağolsun King madde de burayı uygun bir şekilde düzenledi), "", "Kaynak sorununun çözülmesi ve PKK'nın verdiği kayıp alt başlığı", "Türk haber kaynakları ve taraflı/uydurulmuş içerikler", "Operasyon altbaşlığı" ve "Eksikler" başlıkları. Tartışmalarda yorumu bulunan @Kingbjelica, @Chansey, @Tuğkan, @Turgut46, @Thecatcherintherye, @Hedda Gabler ve @Amillians'ı da bilgilendirelim. Bu başlıkların arşive taşınması konusunda sizler ne düşünüyorsunuz? --Maurice Flesier message 14.03, 18 Mart 2018 (UTC)
Bence sorun yok. Eğer tartışma devam ediyorsa ilgili kullanıcı tartışmayı arşivden çıkarabilir veya yeni bir tartışma başlatabilir. --Turgut46 14.17, 18 Mart 2018 (UTC)

Dosya:Operation Olive Branch-tr.svg[kaynağı değiştir]

yenilenmelidir161.253.75.216 18.41, 23 Mart 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamında Mayıs 2018'in iş birliği projesi Olimpik sporların dünya şampiyonalarının maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katkılarınızı beklemekteyiz :)--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.51, 1 Mayıs 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi katılımını bekliyor[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Mayıs ayının iş birliği katılımını bekliyor! Projeye katkıda bulunarak spor maddelerinin gelişimine sen destek olabilirsin. İyi günler.--MediaWiki message delivery (mesaj) 05.23, 21 Mayıs 2018 (UTC)

Gerginlik[kaynağı değiştir]

Eklenen bilgileri ve kaynakları kişisel olarak güvenmediğiniz için kaldırmayın. Kaldırmayın, yeniden gerginlik çıkaracaksınız. 2 yılı aşkındır hiçbir kelime sarf etmeden karşıdaki kullanıcıyı "it yerine koyar gibi" hiçbir kelam etmeden direkt geri alma gayretine girerseniz yine gerginlikler çıkacak. Bana özgü bu hareketlerinize devam etmeyin. Sadece sizden görüyoruz bu tutumu, başka hiç kimseden değil. Şahsıma özgü hareketlerinze devam edecek ve inadına böyle gerginlikler çıkarmaya devam edecekseniz yine her şeyi baştan başlatacaksınız. Her yerde hoyratça belirttiğiniz "şahsıma yönelik önlem alacak" bir "akıllı" siz değilsiniz, burada onlarca kullanıcı var. Başka kullanıcıların göz gezdirmesi için onlara öneri verin, tartışma sayfalarında tartışın, veya benimle muhattap olun. 2 yıldır saygı kurallarını yok sayarak ve şahsımı aptal yerine koymaya çalışarak bana yönelik faaliyetlere devam ediyorsunuz, hayır böyle devam etmemelisiniz. Engel kuralını uygulayan hizmetliler Vikipedi'nin gerilemesi için yine aynı şeyi yapacaklardır kuşkusuz.

Belkide insanlık tarihi kadar eski ve doğal olan "bir şeylere taraf olma" durumunu sırf kendiniz güvenilir kabul etmiyorsunuz diye maddelerden çıkarmayın. Sizin Zeytin Dalı Harekatı maddesine eklediğiniz ahaber, hürriyet, milliyet, star, takvim, akşam gibi anaakım medya kaynaklarının ne idüğü belirsiz, hiçbir koşulda nereden haber aldığını alıntı göstermeyen ve haberleri masa başında yazan kaynaklara dahi "doğrulanabilir daha iyi kaynak" lazım, anında çıkarmak değil. Başka kaynakları bulmaya çalışın, öneri alın, bir bilene danışın, iletişim kurun. Yoksa dirençle karşılaşacaksınız. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.29, 29 Mayıs 2018 (UTC)

çok talihsiz bir yorum olmuş ne yazık ki. Yine de kaldırmak yerine cevap vermeye çalışacağım @Ahmet Turhan. Öncelikle buradaki durumu kişiselleştirmeniz ansiklopediye zarar verir, bunu belirteyim. Eklediğiniz kaynakların güvenirliği, açtığınız maddelerin tarafsızlık sorunları ve girdiğiniz içeriklerideki bilgilerin doğruluğu sürekli tartışma konusu oluyor fark edersiniz. Zeytin Dalı özelinde söyleyeyim halen tartışma sayfasında bu kaynakların güvenirliği ile ilgili başlıklar var ve bunlar sonlanmadı. Buna rağmen "Rusya-Türkiye ortaklığı Afrin'in demografisini de değiştirdi.." ifadesi gibi kesin olgularla yazılan ve PKK yayınları ile desteklenen bilgilerin bir ansiklopedide yeri olamaz. En azından o madde içerisinde. Varsa o bilgiyi destekleyen sağlam kaynaklar buyrun dahil edin. Bunları onlarca kez konuştuk birçok madde de ve hiçbir sonuç alamadık, alamayacağız da zaten. Bu yüzden muhatap olmamayı yeğliyorum. Yaptığım değişiklik ve geri almalarda zaten üçüncül kullanıcılara danışıyorum. Bunun en son örneği Irak ve Şam İslam Devleti'nin petrol üretimi ve kaçakçılığı maddesindeki bir içerikte sergilemiş olduğunuz kelime oyunları ile ilgili son tartışmadan anlaşılabilir. Eğer ki doğru bulmadığınız bir değişikliklik ve katkım olursa istediğiniz (tercihen daha objektif olan) kullanıcılara danışın/görüş isteyin/şikayet edin. No problem.
Vikipedide kullanıcılar, maddeler "bir şeylere taraf olmaz". Eğer kaynaklar bir şeylere taraf ise karşı iddialar sıralanır ve her ikisi de iddia olarak verilir. TBA'yı vakit buldukça korumaya, tarafsızlığı ısrarla var etmeye devam edeceğim. Beni burada maddeler ve içindekiler alakadar ediyor, kişiler değil. Bu kaynaklar ve bilgiler A değilde B kullanıcı tarafından eklenseydi de yine aynı şekilde davranırdım/davranırım/davrandım. --Maurice Flesier message 14.07, 29 Mayıs 2018 (UTC)
Bizler kaynak değiliz, dolayısıyla taraf olarak madde yazmıyoruz. Kaynaklar belli tarafları temsil ederler, biz de bunları dengeli veririz. Bahsettiğiniz TBA bu. Demografinin değiştiğine dair gerçekler kaynaklarüstü bir durum. Çünkü onbinlerce militanın bu bölgeye gönderildiği kaynaklar vasıtasıyla biliyoruz. Bu militanlar ve ailelerinin büyük çoğunluğu Arap. Yani demografi değişikliği mevcut. Burada bahsi geçen söz konusu kaynak olan ANF, bir haber ajansı. PKK destekçisi olması onu mahkum etmemizi gerektirmez. Zayıf kaynak mevcut ise yanına başka bir denge unsuru kaynak eklersiniz ve ansiklopedik bilgiler gelişmeye devam eder. Üstelik demografi değiştiğini belirten kaynaklar ANF ile sınırlı değil. Basnews, Hawarnews, Rudaw gibi Kürt kaynaklarının bu yönde bilgileri de mevcut. Hatta Globalrigts, ve BBC kaynaklarında ise "Kürt kaynaklarının böyle demografi değişimi durumunun var olmasından bahsettiği" belirtiliyor.
Dediğim gibi ufak bir araştırmayla içerikler geliştirilebilir, fakat bu yöntemle ancak böyle gerginlikler ortaya çıkar. Yöntem sorunu nedeniyle nice maddeleri geliştiremedik biz. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.16, 29 Mayıs 2018 (UTC)

SAS Birtane Güngör[kaynağı değiştir]

Kaynak eklendi.--72.52.87.75 22.23, 1 Haziran 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Haziran 2018'in iş birliği projesi "LEN üyesi kadın millî sutopu takımı maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılımınızı bekleriz :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.37, 2 Haziran 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Vikiproje:Spor kapsamındaki Haziran 2018'in iş birliği projesi olan LEN üyesi kadın millî sutopu takımı maddelerinin oluşturulması konulu proje katkılarınızı beklemekte :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 05.49, 13 Haziran 2018 (UTC)

Politika yenileme teklifi[kaynağı değiştir]

Selamlar Maurice Flesier. Köy çeşmesinin politika kısmında, madde adlarıyla ilgili politikaya dair bir yenileme teklifi var. Müsait olduğunda değelendirme yapabilir misin? İyi günler.--RapsarEfendim? 22.21, 21 Haziran 2018 (UTC)

Gördüm @Rapsar. politikanın yakından muhataplarından birisi olduğum için yarın etraflıca bir değerlendirme yapacağım. Bilgilendirdiğin için sağol. --Maurice Flesier message 22.53, 21 Haziran 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Temmuz 2018 iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Temmuz 2018'in iş birliği projesi, Jack Adams Ödülü kazanan buz hokeyi oyuncusu maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katkıarlınızı bekliyoruz :)--Kullanıcı:Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.35, 2 Temmuz 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Ağustos 2018 iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Ağustos 2018'in iş birliği projesi futbol dışındaki sporla ilgili açılması istenen maddelerin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katılımlarınızı bekliyoruz :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 20.25, 2 Ağustos 2018 (UTC)

iletişim[kaynağı değiştir]

Merhaba Maurice, gmail adresine bir mail göndermiştim. Maillerini kontrol etmiyor olabilirsin diye buraya yazıyorum. Acil bakabilir misin?

Sevgiler, --Başak (mesaj) 00.22, 8 Ağustos 2018 (UTC)

VP:3GD[kaynağı değiştir]

Maurice, tartisma sonuclanmadan degisikliklere devam etmeyelim lutfen. VP:3GDye bir goz atin lutfen. Tesekkurler, Citrat (mesaj) 22.28, 12 Ağustos 2018 (UTC)

3GD uyarısı için teşekkürler bunun ne olduğunu tahmin edersiniz ki biliyorum. Yalnız aynı uyarının karşı taraftaki kişinin mesaj sayfasında olmaması, geri almanın muhatapları arasında objektif hareket etmediğinizi gösteriyor @Citrat Taraflı olan o kişi benim muhatabım değil, olmayacak. O yüzden itirazlarını zerre kadar ciddiye almıyorum. Konuyu başka hizmetliye havale edeceğim. İyi günler. --Maurice Flesier message 07.08, 13 Ağustos 2018 (UTC)
Herkes ile ayni fikir olmak zorunda degiliz Maurice ancak tartismalar da her zaman istedigimiz sekilde sonuclanmayabilir. Eger bir konunun yeteri kadar aciklanmadigini dusunuyorsan iletisimi kesmemeni tavsiye edecegim. "Tarafli" kelimesi farkli bir anlam tasiyor, gerek baska kullanicilar icin, gerekese hizmetliler icin. Tartismayi bu yone cekmemeni rica edecegim. Tabii ki baska hizmetlilerden yardim isteyebilirsin. Saygilar, Citrat (mesaj) 14.24, 13 Ağustos 2018 (UTC)
Dalga mı geçiyorsunuz siz benimle. Ben taraflı ifadesini kullanınca farklı bir anlam taşıyor da o kişi " Bu seçimler kişiye özgü seçimler değil midir sizce de? Hatta kişi bile demeyelim, ülkelerin yayınladığı terör listelerine taraf olarak yapılıyor" cümlesini kullanırken eleştiri mi oluyor. Ben buraya onun bunun hakereti, iftirası ve zırvalıkları için katkı vermiyorum. Kısacası sizi, tarafsız bir yaklaşım içinde olmadığınız için bu konudaki arabaluluculugunuzu kabul etmiyorum. Zaten sizden yardım da istemedim, Vikiçizer pasladı. Size iyi günlerrrr --Maurice Flesier message 18.12, 13 Ağustos 2018 (UTC)
Dilediginiz gibi gorebilirsiniz olaylari Maurice. Konuyu kisisellestirince, genel mevzuati kaciriyorsunuz. Herseyi saldiri olarak gorebilirsiniz, bu ancak olaylari tirmandirir. Ben karsi tarafin kullandigi dili de magzur gormedim, sizin kullandiginiz dili de. Benim arabuluculugumu red edebilirsiniz, sorun degil ancak bu olayi tirmandirirsaniz (iki tarafi da kast ediyorum), mudahele gerekebilir. Dilegidiniz hizmetliyle iletisme gecebilirsiniz. Yukaridaki ilk mesajimi uyari olarak gormussunuz, bunu da oyle kabul edin. Citrat (mesaj) 02.27, 14 Ağustos 2018 (UTC)
 • Sayın Maurice Flesier'den mesaj sayfasını konunun muhatabı olmamama rağmen kullanmak zorunda kaldığım için özür dilerim. Ancak bir süredir takibimde olan bu konu ile ilgili bu mesajlaşmayı görünce müdahil olmam gerektiğini düşündüm. Sayın @Citrat, | burada anlatmaya çalıştığım üzere, Ahmet Turhan 3GD'yi ihlal ettiğinde de uyardınız mı? Uyarmak için şikayet etmemiz mi gerekiyordu? 3GD'nin bir yaptırımı var mıdır, yok mudur? Yoksa, Maurice Flesier neden uyarılmıştır? Varsa, adil bir şekilde uygulanmakta mıdır? Ahmet Turhan da uyarılmış mıdır? Ahmet Turhan, ısrarla İngilizce vikipedide mevcut bulunan ancak Türkçe vikipedide bulunmayan geri al tartış ilkesini kullanmamız gerektiğini belirtmektedir. Lakin ben benzer şekilde kullanım gerçekleştirdiğimde diğer dillerin bizi ilgilendirmediğini de kendisi belirtmiştir (ilgili tartışmalarda görülebilir). Ben, şahsen, Türkçe vikipedide bir politika bulunmadığı için Maurice Flesier'in davranışının engellenmesinin hatalı olduğunu, Ahmet Turhan'ın ise bunu kişisel bir sorun olarak algılayıp değişiklik savaşına girdiğini düşünüyorum (Bu kişisel düşüncemdir). İngilizce Vikipedide yer alan 11 Eylül maddesindeki were a series of four coordinated terrorist attacks ifadesi were a series of four coordinated attacks olarak değiştirilsin. Merak ediyorum nasıl bir tepki gelecek. Mevzu bahis TBA ise onlarda yok mu TBA? Varsa, bu ifade TBA'ya aykırı mı değil? Değilse, burada neden ısrarla benzer değişikliklerin yapılması engellenmek istenmektedir? thecatcherintheryemesaj 23.00, 13 Ağustos 2018 (UTC)
Dogal olarak hic kimse Vikipedi'ki tum yazilari ve tartismalari takip edemeyebilir. Ben ancak bana sunulan, gosterilen yazilara bak(abil)iyorum. Bahsettiginiz tartismaya bakmamistim ancak 3 geri donus kisiye has bir kural degildir; kim yaparsa ayni sorunla (ve yaptirimla) karsilasir. Tartismanin detayina girmeyecegim, ama sahsen gordugum tartismacilarin cok cabuk konu disina ciktigidir. Icerik tartisilmaktan cok kisilere ve yaptiklarina odaklaniyor. Ingilizce'de de bu tur sorunlar yok degil (evet 11 Eylul maddesinde TBA ihlali var kanimca), ancak bir cok madde teror kelimesini ayni sekilde kullanmiyor (bir de en:Boston Marathon bombing maddesine bakin). Vikipedilerde eskiden beri oturmus kurallar var, dil ile icerigin degismesi anlamsiz. Sonucta tum Vikipedilerin ayni maddeyi ayni sekilde surumlemesi gereklidir. Dogal olarak bu konunun tartisma yeri burasi degil. Umarim yukaridaki iletisim uzerine olan sorularina cevap verebilmisimdir. Citrat (mesaj) 02.27, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Orada da bu tartışmaya sebep olan terörizm portalı kullanılmış. Bu da, Maurice Flesier'in katkılarını desteklemiş. İyi bir referans daha. Teşekkürler. thecatcherintheryemesaj 10.03, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Konu ile ilgili olun/olmayın, çağrılın/çağrılmayın bana her zaman yazabilirsiniz @Thecatcherintherye. Bu mesaj sayfası "troller", "vandallar" ve "taraflı kullanıcılar" dışında herkese açık. Ama lütfen sayın ifadesini benim için kullanmayın. Maurice yaz, Flesier yaz veya her ikisini kullan, hiç aldırmam. Çünkü burada hiç kimse hiç kimseden üstün değil, herkes eşit. Sorduğun sorulara tatmin edici yanıt(lar) alamadığını gördüm. Çünkü ben de alamadım. Gerçekten özgür platform için üzüntü verici. Terörizm konusundaki bu ansiklopedide ki tabu ya yıkılacak ya da yıkılacak. Tarafsız ve özgür ansiklopedi, terörizm'e terörizm dediği zaman ancak gerçek bir özgür ansiklopedi ve TBA'dan söz edeceğiz. Neyse, bu konunun yeri bir kullanıcının mesaj sayfası olmamalı. İlgili tartışmalarda tarafsız kullanıcılar ile konuşulmaya devam ediliyor zaten. --Maurice Flesier message 14.12, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Konuyu uzatmak niyetinde degilim, anak yukarida yazdiginiz bazi yanlis ifadeleri duzeltmeden gecmeyecegim. Vikipedi'nin ne oldugu konusunda bazen anlasmazliklar oluyor; bunlar duzeltigimiz saniyordum. Vikipedi bir uluslararasi projedir; "ozgur" ifadesi "ozgurluk" anlamini kastetmiyor, demokrasi degildir; dolayisiyla oylama da "kotu" gozle goruluyor. Diger bir degis ile, burokrasi degildir. Burada katkida bulunmak ayricaliktir ve projenin ilkelerine uymak bir tercih meselesi degildir, zorunluluktur. Politika yorumlari, nezaket kurallari icinde tartisilabilinir, zararli olmaya basladiginda durdurulur. Daha da otesi, ileride bu katilarin cogu otomatik cevriyle olacaktir ve ayni sekilde orjinal maddeler de bu sekilde editlenecektir. Ozetle yaptiginiz katkilarin uzun olmurlu olmasini diliyorsaniz, bu yukarida yazilanlara uygun hareket ediniz. Saygilar, Citrat (mesaj) 15.14, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Uzatmayın o halde. Vikipedinin işleyişi hakkında nasihata ihtiyacım yok. Dünkü kullanıcı değilim. Bence siz ilk önce inaktif olduğumuz dönemdeki tartışmalar ve kabul edilen politika ve yönergeleri okumaya başlamalısınız. Zira köprünün altından çok sular aktı. Yukarıda benim ve hecatcherintherye'nin sorularını ısrarla görmezlikten gelip konuyu farklı alanlara çekme çabanız yapıcıliktan uzak. Kıssadan hisse, muhatap olmak istemiyorum sizinle. Bu da son yorumumdur. --Maurice Flesier message 16.52, 14 Ağustos 2018 (UTC)
Ne yazik ki, bazi temel ilkelerden ayrilmişsiniz bu gecen zaman icinde. Kararlarinizin halen değismemiș politikalarla alakasi yoktur. Nedense kendinizi imtiyazli hissedeceginize mustehak goruyorsunuz Vikipedi'de katilim yapmaya. Ayni seyi defalarca tekrarlamak da bunu degistirmeyecektir. Citrat (mesaj) 19.15, 14 Ağustos 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Ağustos 2018 iş birliği projesi katılımınızı bekliyor[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Ağustos 2018'in iş birliği projesi futbol dışındaki sporla ilgili açılması istenen maddelerin oluşturulması projesine katılımlarınız beklenmektedir :) İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.39, 13 Ağustos 2018 (UTC)

Vikiproje:Spor Eylül 2018 iş birliği projesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiproje:Spor kapsamındaki Eylül 2018'in iş birliği projesi Afrika Oyunları etkinliklerinin maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Katılımlarınızı bekliyoruz :)--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.33, 1 Eylül 2018 (UTC)

İsmail Özden[kaynağı değiştir]

Maddeye etkiledigin son katkilar, ansiklopedik dilden cok gazete haberi gibi duruyor. Dilersen, maddeyi baslilarla birkac parcaya ayirabilirsin (ornegin "olumune gosterilen tepkiler" diye bir baslikla son cumleleri ayirabilirsin). Ne dersin? Citrat (mesaj) 16.43, 6 Eylül 2018 (UTC)

Telifli dosya[kaynağı değiştir]

Etiketi kaldırdığınız için özellikle sormak istedim. Vikipedinin telifli dosyaları hakkında yeterli bilgi sahibi değilim. Politikada yazılanlar çok açıklayıcı gelmedi bana. Fotoğraf nasıl adil kullanım dosyası olabiliyor? Kişinin biyografisi için illa ölmesi mi gerekiyor? Kaldı ki fotoğrafın telif haklarının Kurdistan 24'e ait olmadığı, Deutsche Welle'den K. Zurutuza'ya ait olduğu resmin alt köşesinde belirtilmiş. Bu tür yüklemeler konusunda bir sakınca yoksa çok vahim bir problem var demektir ortada Sakhalinio. --Maurice Flesier message 22.02, 27 Eylül 2018 (UTC)

Merhaba Maurice Flesier, ölen bir kişinin yada yıkılan bir yapının artık özgür bir fotoğrafına ulaşılamayacağı için bu kişi veya yapıya ait fotoğraflar kişiyi gösterecek şekilde adil kullanım kapsamında kullanılabilir. Eğer ileride o kişiye ait özgür bir görsel elde edilirse bu görsel kaldırılır ve özgür görsel kullanılıp adil kullanım dosyası kaldırılır. Kaynak konusunda ise çok sıkıntı değil. Eğer fotoğrafın ilk kullanıldığı yerin linki var ise o linki dosyanın yüklü olduğu kısımdan kolayca değiştirebilirsiniz. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 07.13, 28 Eylül 2018 (UTC)

Dilnarin Dee Demirbağ maddesi[kaynağı değiştir]

https://www.eurokdj.com/search/eurodb.php?name=Dee&fbclid=IwAR06l0ldChkX1nriWJRKkHDmrSXUc3DPatg_DlWxrTJFC-lA-u7YU-sBwH8 - Sayın Flesier SAS'taki maddeye şöyle bir madde ekledim... Bir bakabilimisiniz tekrardan...--2A00:C98:2060:A008:7:0:0:1 14.13, 30 Kasım 2018 (UTC)

Eurovision'da Makedonya[kaynağı değiştir]

İsim değişikliği nedeniyle bağlantı sorunları olabileceği nedeniyle 2019'dan önceki yılların isimlerini değiştirmek zorunda kaldım. --On 15 (mesaj) 13.15, 28 Şubat 2019 (UTC)

hatalı bir taşıma ama bunlar @On 15 bence eski isimlerine geri getirilip Kuzey Makedonya ismine yönlendirme yapılarak endişe duyduğunuz bağlantı sorunları çözülebilir. --Maurice Flesier message 12.42, 3 Mart 2019 (UTC)
Bana kalırsa değil sonuçta bunun eskisi yenisi olmaz ve eski bağlantı verdiğimizde sorun çok olur kez ingilizce sayfasında da bu yapılmış --On 15 (mesaj) 20.01, 3 Mart 2019 (UTC)
bu hususu, taşımaları siz yaptığınız için ve bilgilendirme amaçlı yapıyorum, izin almak için değil. 2019 öncesi yillarda Makedonya Cumhuriyeti adlı bir ülke var ve bir kaç öncesine kadar Kuzey Makedonya adı dahi söz konusu değildi. İsterseniz başka bir kullanıcıya/kullanıcılara da danışabilirsiniz. @On 15--Maurice Flesier message 20.21, 3 Mart 2019 (UTC)
Ama şöyle bir şey var bu ülke hala aynı dağılan veya yerine kurulan başka bir ülke değil ki? bu yüzden isimlerin taşınması görüşündeyim teşekkürler bilgilendirmen için --On 15 (mesaj) 05.47, 4 Mart 2019 (UTC)

Prosedüre ilişkin bir not[kaynağı değiştir]

Merhabalar, DHKP-C tartışma sayfasındaki yorumunuzla ilgili bir nokta beni rahatsız etti. Rahatsız eden nokta aslında o maddeye spesifik olmadığından ve hatta o maddenin adının uzun mu kısa mı olduğu doğrusu gerçekte umurumda olmadığından buraya not düşmek istedim. Tartışmanın sonuçlanmasıyla ilgili hassasiyetinizi ve sürecin uzamasıyla ilgili rahatsızlığınızı anlıyorum. Ancak bir tartışmayı açan kullanıcı olarak, karşıt görüşler varken (benim görüşümü kast etmiyorum) o tartışmaya dair fikir birliğini tespit edecek pozisyonda değilsiniz. Objektif bir gözlemci sizinle aynı sonuca ulaşabilir ancak hem karşıt görüşteki kullanıcılara saygı, hem etik ve tartışma adabı, hem de yapıcı bir ortamın korunması açısından üçüncü bir kullanıcının bu değerlendirmeyi yapması gerekir. Bunun sistemli hâlini en:Wikipedia:Requested moves sayfasında görebiliriz, tabii biz burada daha ad hoc yöntemlere başvurmak zorunda kalıyoruz ve tabii bu sorunlar yaşatıyor, nasıl sistemli hâle getirebiliriz konusunu konuşmamız bir noktada iyi bir fikir olabilir. Ancak öneri sahibi kullanıcı olarak "24 saat içerisinde söz konusu taşımayı gerçekleştireceğim. Bilgilerinize" gibi emrivaki yorumlar yapmanız hoş veya uygun değil. Hele 24 saat falan, bir yerlere yetiştirmeye çalışmıyoruz maddeyi :) Soğukkanlı olmak önemli. Mesajımı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.31, 28 Şubat 2019 (UTC)

Tartışmalar ilahiyane sürdürülmüyor malumunuz, zamanı gelince ilgili değişiklikler gerçekleştirilir. En wiki'deki Requested moves ile bu tartışmanın gidişatı kıyaslanamaz. Zamanında orada bende ad taşıma isteklerinde bulundum. Bunları gerçekleştiren belirli kullanıcılar var ve bizimkisi gibi 40 yıl falan sürmeden kısa sürede bir karar veren bir mekanizma var. Superyetkin'in STT'deki rolü bir bakıma. Ama bizdeki fark şudur; biz taşıma işlemini gerçekleştiremediğimiz maddeleri STT'ye taşıyoruz. Ben tartışmayı başlattıktan sonra birçok kullanıcı görüşünü yazdı oraya. Sağlıklı bir tartışma dan bahsedebilmemiz için politika ve yönergeleri referans alarak görüş bildiren kullanıcılarımızın olması gerekiyor. Ne yazık ki burada kişisel tercihlerden, komplo teorilerinden, politikaları kendi görüşü lehinde özgün yorumlamadan, ilgisiz madde kıyaslamalarından başka bir şey bulunmuyor. Elbette bu tür yorumları yoksayabiliriz. Geçmişteki pek çok ad tartışmasındaki gibi birebir benzer argümanlardan oluşan karşıt görüşler var. Sıkıntı bunların değişmemesi değil zaten, sıkıntı politikadaki delikler. Belirli bir süre vermeden ve hiç tartışma başlatmadan da taşıma yapabilirdim, politikalardaki yazılı kaynaklar bana bu yetkiyi veriyor. Ama tartışma ve konsensusu tercih ettim. Çünkü biliyorum ki bu madde için kesinlikle bir şerh olacaktı. 24 saat değilde 6 ay ve 2 yıl yazsam da bir şey değişmeyeceğine, olumlu görüş bildirenlerin olumsuz, olumsuz görüş ifade edenlerin ise olumlu olarak revize etmeyeceğine bahse girebilirim @Seksen iki yüz kırk beş Veya bu süre zarfında bir 10 kullanıcının daha tartışmaya katılmayacağını da garanti edebilirim. Bürokrasi, TR Vikinin en büyük zaafiyetlerinden ve geri kalmışlığının en önemli nedenlerinden birisidir. Kısır tartışmalar yüzünden ispat edilmiş bir adın taşıma işlemini dahi gerçektirip, madde açmaya, içerik geliştirmeye vakit bulamıyoruz. Status quo daha öncekilerde de tercih edilmiş bir strateji idi. Maalesef artık işe yaramıyor ve yaramayacak. --Maurice Flesier message 13.07, 1 Mart 2019 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Nasılsınız? Açtığınız maddede sürdürülen tartışmada fark ettim adınızı. Aslında sizi burada çok sık değişiklik yaparken görüyorum ama hiç kullanıcı adınıza dikkat etmemiştim. J.D Salinger'in kitabını geçenlerde okudum ve bittim. Çok etkileyici ve sürükleyici. Biraz da komikti açıkçası. Adının kıymetini bil. İyi çalışmalar "The Catcher in the Rye" :) --Maurice Flesier message 21.51, 9 Mart 2019 (UTC)

Selam Flesier,

Evet, uzun yıllar önce okuduğum bir kitaptı. İzlediniz mi bilmem ama herhalde Komplo Teorisi ya da bir başka filmde bu kitaptan bahsetmekteydi. Aktörümüz bu kitaptan bir koleksiyon yapmıştı. O zamanki çevirisi Gönülçelen. Çok güzel bir isim. Ben de orada görüp merak etmiştim. Tabi Türkçeye yeni çevirisinin Çavdar Tarlasında Çocuklar olduğunu sonradan fark ettim. Kitap beni çok etkilemişti. İlk e-posta adresimi de içinde The Catcher In The Rye geçecek şekilde oluşturmuştum, ama artık ona erişimim yok. Neyse, hayat hikayemi anlatmaya başlamayayım şimdi :) Kullanıcı adımın hikayesi bu işte -thecatcherintheryemesaj 22.03, 9 Mart 2019 (UTC)

 :) sadece kitabı okudum, filmden haberim yok. Güzel bir hikaye @Thecatcherintherye Gönülçelen de Çavdar tarlasında çocuklar ismi de bence kitabın konusu ile alakasız. "Sigaranın dumanı" veya "başında kavak yelleri" gibi bir ismi olabilirmiş. Sevgiler. --Maurice Flesier message 08.29, 10 Mart 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

++[kaynağı değiştir]

Selamlar Maurice, iyisindir umarım. Bir değişikliğin hakkında fikir almak için rahatsız ediyorum. Buradaki değişikliğinin sıkıntılı olduğunu düşündüm. Vikipedide herhangi bir örgüte terör örgütü demek sence de sıkıntılı değil mi? Yoksa ben mi fazla hassas düşünüyorum? Szeged şehir mahkemesinin kararı olsa sorun değil ama ansiklopedi olarak biz öyle bir tanımlama yapmış gibiyiz orada. Belki minik bir düzenleme yapmak iyi olabilir sanki. Ne dersin? --Pragdonmesaj 08.32, 28 Mayıs 2019 (UTC)

Selam. Teşekkürler @Pragdon, sen? Bir örgüte terör örgütü diyen ben değilim bağımsız ve güvenilir kaynak diyor. Bu cımbızlama ve budama değişikliği'nin TBA politikasında karşılığı bulunmuyor. Keza o terörizm şablonu ve taslağının ilgili maddelerde yer almasının TBA ihlali olduğunu iddia edenler TBA politikasında ispat dahi edemiyor. Ben artık değişiklikleri "ifade özgürlüğü" çerçevesinde yürütmeyi düşünüyorum. Burası sonuçta özgür bir ansiklopedi, herhangi bir sansür girişimine karşı durmalıyız. Öyle değil mi? --Maurice Flesier message 08.44, 28 Mayıs 2019 (UTC)
İyiyim ben de çok teşekkür ederim. Maddeyi okuduğumda vikipedi olarak biz diyormuşuz algısı oluştu bende. Belki "AA'nın haberine göre..." diyerek o kısmı parantez içinde yazmak bu algıyı ortadan kaldırabilir. Tavsiye benimki sadece tabi. :) --Pragdonmesaj 09.04, 29 Mayıs 2019 (UTC)

Engel[kaynağı değiştir]

Engel kararı verilmiş, verilmiş ama gerekçe (ler) nerede @Vito Genovese? Engel günlüğünde belirtilen 9 politika ihlaline dair ilgili linkler ve yorumları topluluğa ve bana sunmak zorundasınız. Hukuki tehdit nerede, gerçekten çok merak ettim mesela. Köy çeşmesinde yazdığınız ve tamamen duygusal ve öznel yorumu açıkçası tatmin edici bulmak çok güç. Evet terörizm konusunda sorularım oldu size ve diğer hizmetlilere. VP:TBA'nın neresinde terörizm ifadesi geçiyor, lütfen ispat ediniz. Terörizm kavramı Türkçe Vikipedi'de yasaklanmış mıdır? "Terör saldırısı", "terör örgütü" vs. ifadelerinin kullanımının yasaklandığını yazılı olarak gösteren ilgili bir politika ve yönerge varsa buyrun gösterin. Ama ben bugüne kadar bunu gösterecek birisi bulamadım karşımda. TBA'yı ihlal ediyor deyip işin içinden sıyrılanlar ile karşılaştım sadece. Aynı terörizmin kullanıldığı aynı vakfın diğer dillerinde yaptırım konusu olmayan ifade burada nasıl oluyor? Lütfen dürüstçe ve somut ifadelerle bunlara açıklama getirin. Ben bu kullanıcı ile etkileşim yasağı istediğimi defalarca diğer bir hizmetli @Vikiçizer'e ilettim. Benim için iki kullanıcının tek ricası ile aynı kararı veren hizmetli ben istediğimde neden bu kararı veremiyor? Bunu merak ediyorum açıkçası. Bu ikircikli tavır gerçekten tarafsız gelmiyor bana. Tarafıma TBA'dan verilen ihlal kararı bu şahsın açtığı ve her türlü dezenformasyon ile dizayn ettiği Irak ve Şam İslam Devleti'nin petrol üretimi ve kaçakçılığı maddesindeki değişiklikleri için neden verilmedi. Orada bağımsız ve egemen ülkeler terör örgütü sponsoru ve destekçisi ilan edilirken (bknz:tartışma sayfası), ben niye bir terör saldırısı maddesine terörizm portalı eklediğim ve kaynaktaki bilgiyi olduğu gibi YPG maddesine yazdığım için engelleniyorum. Bu mudur adalet anlayışı. Vakıf, hükümetin dayanaksız engel kararına ve sansürünü AİHM'ne taşırken gerekçe olarak "ifade özgürlüğü" nü gösterirken biz niye burada bunu gösteremiyoruz? En azından mesaj sayfamı kullanmama izin vererek kendimi savunmama fırsat verdiğiniz için teşekkür ederim. --Maurice Flesier message 14.15, 28 Mayıs 2019 (UTC)

Merhaba Maurice,
Öncelikle geciken yanıtım için özür dilerim. Biraz yoğunluğum var (ne zaman yok ki?), o yüzden ancak yazabiliyorum. İsterim ki karışıklığa mahal vermemek için yazdıklarına satır satır yanıt yazayım, yanlış anlamalar sıfıra yakınsasın böylelikle:
Engel kararı verilmiş, verilmiş ama gerekçe (ler) nerede @Vito Genovese? Engel günlüğünde belirtilen 9 politika ihlaline dair ilgili linkler ve yorumları topluluğa ve bana sunmak zorundasınız. Hukuki tehdit nerede, gerçekten çok merak ettim mesela.
9 değil 6 aslında, gerisi VP:EP bağlantıları. Çeşmeye yazdığım mesajda belirttiğim üzere, VP:5TT ve VP:TBA birincil engel nedeni, diğerleri ikincil şeyler. Yalnızca ikincil şeyler olsaydı konu, bu gibi şeyler işte yine o belirttiğim, engel vermemek için göbeğimin çatladığı durumlardakine benzeyecekti. Ancak bu seferki ciddi bir sorun ve engelin temel nedeni TBA. İnsanların birbirine nezaketsiz davranması, birbirlerinin hakkında yorum yapması, iyi niyet taşımadığını varsayması artık norm olmaya başladı; gerçi senin bu kulvardaki değişikliklerin ortalamadan daha ağır, onu da belirtmek gerekiyor. Buna örnek olarak karşındaki kullanıcınının dengin olmadığını yazman güzel bir örnek olabilir örneğin. Yasal tehdide gelirsek, yasal tehdit biliyorsun ki süresiz engel nedenidir. Seninki normal bir yasal tehdit değil, seninkinde Seksen'in not düştüğü sorun var ve yasal tehdit sayfamızın varlık nedeni olan sorunu dolaylı olarak doğuruyor. Bu da onun listenin sonuna yazılmasına yol açıyor zaten, dediğim gibi ana engel nedeni o değil. Yanlış giden şeyler silsilesinin bir ara basamağı. Sana tek tek bağlantı vererek ortaya koyacağım ihlal örneklerini birçok kullanıcı için göstermek mümkün, belki ben de yapmışımdır bir yerlerde benzer şeyler. Ahmet Turhan da yapmıştır sana karşı nezaketsizlik, iyi niyet ihlali ve belki kişisel saldırı. Ancak bunlar yüzünden engellemedim seni.
Köy çeşmesinde yazdığınız ve tamamen duygusal ve öznel yorumu açıkçası tatmin edici bulmak çok güç.
Bugüne kadar verdiğim bir engel kararına ya da yaptığım engel açıklamasına katılan bir engelli kullanıcı görmedim ne yazık ki. En azından sıcağı sıcağına.
VP:TBA'nın neresinde terörizm ifadesi geçiyor, lütfen ispat ediniz. Terörizm kavramı Türkçe Vikipedi'de yasaklanmış mıdır? "Terör saldırısı", "terör örgütü" vs. ifadelerinin kullanımının yasaklandığını yazılı olarak gösteren ilgili bir politika ve yönerge varsa buyrun gösterin. Ama ben bugüne kadar bunu gösterecek birisi bulamadım karşımda. TBA'yı ihlal ediyor deyip işin içinden sıyrılanlar ile karşılaştım sadece. Aynı terörizmin kullanıldığı aynı vakfın diğer dillerinde yaptırım konusu olmayan ifade burada nasıl oluyor? Lütfen dürüstçe ve somut ifadelerle bunlara açıklama getirin.
Ben bunu açıkladığımı sandığımdan her sorana bir daha bir daha yazmıyorum, hele senin gibi deneyimli bir kullanıcıya böyle bir açıklama yapmayı sana saygısızlık olarak görüyorum. Ama madem senin talebin, yazayım: Daha önce de çeşitli olaylar vesilesiyle yazdım ve eminim ki sen de okudun ki, Vikipedi'de uyguladığımız her türlü teamül mutlaka bir yerde yazmaz. Vikipedi'yi geçtim, herhangi bir ülkenin yasa, yönetmelik, tüzük vs.sini düşün. Ülkede uygulanagelen her şey bunlarda mı yazar? Hayır. Her yeni olay türü, gelişen teknolojiyle hayata giren her yeni unsurla ilgili o metinlerde bir hüküm mü aranır? Hayır. Bu metinlerin lafzı ve ruhu özümsenir, uygulanır, uygulatılır. Benzer şekilde bu projede de bugüne kadar bir sürü kural aldık, bir sürü emsalimiz, bir sürü teamülümüz var. Hizmetlilikle ilgili önemli usuller bile ilgili politikada yazmıyor, ama kolektif belleğimizde saklanıyor ve uygulanıyor. Şimdi de gelecekte bunların hepsi bir yerde yazmıyor olacak, ancak topluluğun fikir birliği sağladığı hususlar her zaman bizim için kanun hükmünde olacak. Bunu bu deneyiminle soruyor olmanı yadırgıyorum. Bunu sormanın alışkanlık edilmesinin en büyük trollük tanı aracı olduğunu da geçmişte yazdım, ancak elbette seninle ilgili böyle bir düşüncem yok.
Sanırım terör konusuyla ilgili sorunları burada yinelemeye gerek yok. Senin terörist olarak nitelemek istediğin örgütleri buradaki birçok kullanıcının elbette terörist olarak gördüğünü, ama Vikipedi'nin bu konuda bir niteleme yapmasının mümkün olmadığını yeterince vurguladım sanıyorum. Bunun kavramla bir ilgisi olduğunu düşündüğünü sanmıyorum, sanıyorum ki tepkinin getirisi olan bir tümce. Senin dediğin gibi, terör terördür, lanetlenmesi gereken iğrenç bir şeydir. Ancak onu lanetleyeceğimiz yer de burası değildir. Zira niteliğinin getirisi olan gri bölgeler burada konuya tarafsız yaklaşabilmek için bizi belli şekilde hareket etmek durumunda bırakır.
Ben bu kullanıcı ile etkileşim yasağı istediğimi defalarca diğer bir hizmetli @Vikiçizer'e ilettim. Benim için iki kullanıcının tek ricası ile aynı kararı veren hizmetli ben istediğimde neden bu kararı veremiyor? Bunu merak ediyorum açıkçası. Bu ikircikli tavır gerçekten tarafsız gelmiyor bana.
Ben etkileşim yasağınızın konuşulduğu günlerde burada değildim (sanırım), o yüzden sanırım sorguladığın durumdaki göndermeyi de kaçırıyorum şu an. Anladığım kadarıyla Çizer'le ilgili bir sitem (ya da değil mi?).
Tarafıma TBA'dan verilen ihlal kararı bu şahsın açtığı ve her türlü dezenformasyon ile dizayn ettiği Irak ve Şam İslam Devleti'nin petrol üretimi ve kaçakçılığı maddesindeki değişiklikleri için neden verilmedi. Orada bağımsız ve egemen ülkeler terör örgütü sponsoru ve destekçisi ilan edilirken (bknz:tartışma sayfası), ben niye bir terör saldırısı maddesine terörizm portalı eklediğim ve kaynaktaki bilgiyi olduğu gibi YPG maddesine yazdığım için engelleniyorum. Bu mudur adalet anlayışı.
Petrol maddesinin hazırlandığı günlerde burada olmasam da, engelin ilk günlerinde buradaydım ve sorun olarak algılandığı dile düşen maddelerin "arkasında durulabilir" hâle gelmesi için İngilizce Vikipedi'de kapsamlı bir temizlik yaptım. Oradaki değişiklik geçmişimi inceleyerek bu temizliği görebilirsin. Bunları yaparken niyetim, elbette kendimizi sansürlemek değil, bizi haksız yere suçlayanlara haklı olabilecekleri en ufak bir nokta bile vermemekti, ki projemizin arkasında çekincesiz olarak durabilelim ve dezenfermasyonu önleyebilelim. Gerçi dünyadan haberi olmayanlar hâlen çoktan temizlenmiş olan maddelerin geçerliliğini koruduğu üzerinden saldırıyor sosyal medya ve benzeri platformlar üzerinde, ama en azından artık %100 haksız oldukları konusunda içimiz rahat. Ben İngilizce Vikipedi'de temizlik yaparken, Türkçe Vikipedi'de temizlik yapma işini başka arkadaşlarımız üstlendi ve aralarında hizmetli de olduğu için, onların çalışma alanına girip yaptıklarına ikinci göz olmak gibi bir çabam olmadı.
Sen Vikipedi'nin değerli bir kullanıcısısın. Değişiklik yapma hakkının askıya alınmış olması, proje için yarar gördüğün şeyleri söyleme hakkının alınması anlamına gelmez. Sen Ahmet Turhan'ın da engel gerektiren ağırlıkta bir iş yaptığını ya da örüntü gösterdiğini düşünüyorsan, bana göstermen yeterli değerlendirmem için. Ancak şunu belirtmeliyim ki, sana ilişkin daha önceki dönemlerle ilgili hatırladıklarımla çelişen bir şekilde, ikili anlaşmazlıklarında daha ılıman bir dil kullanan Ahmet oluyor genellikle. Senin yazdıklarındaki sert ton, aslında senin pozisyonunu baltalıyor çoğu zaman, şahsi kanaatimce elbette. Bir üst başlıkta da değindiğin, artık bir adım ileri gitmeye yönelik kararın zaten bu engelin nedeni, yoksa "kaynakta terörist diyor, ben niye terörist yazamıyorum?" sorusunu buna şaşırdığın için sormuyorsundur sanırım.
Vakıf, hükümetin dayanaksız engel kararına ve sansürünü AİHM'ne taşırken gerekçe olarak "ifade özgürlüğü" nü gösterirken biz niye burada bunu gösteremiyoruz?
Yine bunu açıklamaktan memnun değilim, ama ifade özgürlüğüyle ansiklopedinin değerleri arasındaki dengenin açık olduğunu sanıyorum. Çok eskiden bir Ermeni Soykırımına Hayır kullanıcı kutusu vardı, o zaman da bunu ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmek ve bunu bir duruş sergileme olarak görmek isteyenlerle karşıt konumda kalanlardan olmuştum doğal olarak. Bu söylediğin bana biraz o zamanı hatırlattı. Vikipedi'yi politik kürsü zanneden o zamanın etkin arkadaşları, ifade özgürlüğünün yasalarla (o zamanlar bir ülkede bu ifadenin yasa dışı kabul edilmesi tartışması da gündemdeydi), Vikipedi kurallarıyla bağdaşmazlığını göremiyordu. Sonrasında benzer bir durum telif ihlal etmek isteyenlerin de bunu özgürlük olarak görmesiyle yaşandı. Olayın özeti şu, ki o zaman tepki almıştı bu yazacağım: Vikipedi'nin bekası her şeyin üzerindedir. O zamanlar bugünün siyasetindeki beka tartışmaları yoktu tabii. Bana "Ülkemizin bekasından da mı üzerindedir? Bu nasıl laf?" demişlerdi. Benim dediğim elma, sorulan ise armuttu tabii. Burası bizim ifade platformumuz değil, kaçırılan nokta o. Burada bir araya geldiysek, ansiklopedi yazmak için bir araya geldik. Bizim için her şeyden önce olan bu ansiklopediyi ve ilkelerini korumaktır. Bizim kişisel görüş ve inançlarımız ise bu platforma geldiğimizde ikinci planda kalır. Yansımalarını hissedebiliriz, ancak dümene oturmalarına izin veremeyiz. Senin engellenmen, bunların dümende olduğu bir örüntüyle karşılaşılmış olmasındandır. Benzerini başkalarında da gördüğüm an benzer bir yaptırım uygulayacağımı bildiğini sanıyorum.
En azından mesaj sayfamı kullanmama izin vererek kendimi savunmama fırsat verdiğiniz için teşekkür ederim.
Estağfurullah, o senin kibarlığın. Bu ise benim görevim, trol veya vandal mısın ki sesini kısmaya çalışayım?
Bilmeni isterim ki hiçbir engel bana bir zevk vermiyor, bundan keyif almıyorum. Projeye zarar verdiğine inandığım örüntü bir yana, bu işlem yaptığın diğer birçok olumlu işten mahrum olmak demek. Bu nedenle de gerçek anlamda üzgünüm. Ancak zannediyorum ki bu noktada gerekli olan buydu. Haklı çıkarım çıkmam, onun derdinden ziyade proje için en iyisi olur umarım, en çok onun derdindeyim. Kişiler geçici, proje (umarım ki) kalıcıdır; sen de ben de gittiğimizde arkamızda değerlerimizi yansıtan bir şey bırakabilecek miyiz, önemli olan o.
Sevgiler
Vito Genovese 15.00, 30 Mayıs 2019 (UTC)
Yıllar yıllar sonra terörizm kavramının kullanımı konusunda Vikipedi politika ve yönergeleri bağlamında yazılı herhangi bir kısıtlayıcı ifade olmadığını bir hizmetlimizden öğrenmiş olduk. Bunu yazmak çok zor değilmiş gördüğüm kadarıyla. Ortada yıllardır süregelen bir "teamül", bir "gelenek" veya "ritüel" bulunduğunu da öğrenmiş olduk. Aslında bunu da biliyordum. Merak ettiğim şey şimdi şu: Bu teamül kim veya kimler tarafından başlatıldı, (Ahmet Turhan gibi bir kullanıcı tarafından mı?) Ya da topluluğun üyeleri tarafından oybirliği ile alınmış bir karar bir tartışma var mıdır? Eğer yok ise ve bir hizmetli veya hizmetliler tarafından alınmış bir karar var ise ortada, cidden bir sıkıntı söz konusu. Türkçe Vikipedi 12-15 sene önceki Vikipedi değil, kullanıcılar da aynı değil, politikalarda, maddelerde..Statükoyu koruma ve düzeni olduğu gibi gittiği yere kadar muhafaza etme çabaları anlaşılabilir bir durum fakat sürdürülebilir değil Vito. Bunu sen de ben de gayet iyi biliyoruz. Christchurch cami saldırıları gibi benzer maddelere terör saldırısı yazacak her zaman bir kullanıcı olacak. İster deneyimli bir kullanıcı olsun, ister yeni kayıt olmuş bir kullanıcı, isterse IP kullanıcı. Fehriye Erdal'a terörist tanımı yapılacak ve aylarca orada bu gözükecek veya gözlerden kaçacak. [1] Bu sorun benim merkezimde ilerlemiyor Vito, böyle değişiklikler her zaman olacak. Bazıları yine o klişe kalıplar ile geri alınacak, bazıları ise gözlerden kaçacak. Bu örnekleri o kullancıları engellenmesini sağlamak için göstermiyorum, sadece bu konunun etraflıca tartışılıp bir kullanıcılar kararına bağlanması gerektiğini yada TBA'ya eklenecek bir teklifin hazırlanması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Yani yeni/eski/IP veya çömez fark etmiyor, kullanıcılar yazılı bir karar, uzlaşılmış bir tartışma veya politika ve yönergelerde açıkça yazılmayan bir cümle görmediği sürece bu tür değişiklikler her daim olacak. Sizin yukarıda değindiğiniz hususa da değer veriyorum, hak ta veriyorum. Her şey elbette politikalarda detaylıca irdelenmiyor. Ama bu konunun uzun vadeli birçok değişiklik savaşı ve anlaşmazlığa konu olması bakımından mutlaka ve mutlaka bir yerlerde kendisine yer bulması gerekiyor. Ben burada 7 yıldan fazladır katkı sağlıyorum ve bende birçok defa "TBA gereği hiçbir kurum, kişi..vs terörist olarak nitelendirilemez" klişe sözlerini değişiklik özetlerine yazdım veya "TBA", "yapıcı olmayan değişiklik" yazarak onlarca IP/kayıtlı kullanıcının değişikliğini geri aldım. [2] [3] [4] Tabiki bu tür vandalizm içeriklerine müsade edecek değildim. Fakat güvenilir ve bağımsız kaynakların bir kısmına dayanan içerikleri bile kaynağını göstermemize rağmen defalarca engellendim, suçlandım, hakaretlere maruz kaldım. Her defasında TBA'ya, bu üç harfin arkasına saklanıldı. Bir saldırı maddesini ele alalım. 2016 Cizre saldırısı'na bir taraf terör saldırısı olarak kabul etmiyor, ama diğer taraf açık bir şekilde terör saldırısı olarak kabul ediyor. % 97'lik bir güruh buna terörizm demez, %3'lük bir kesim terör derse ve Vikipedi o yüzde 97'liğin görüşünü yansıtıp %3'ü görmezden gelirse ortada TBA'nın "T" si bile kalmıyor. Ben bunları papağan gibi defalarca yazıyorum, sanki anlaşılmıyor veya anlaşılmak istenmiyor gibi, bilemiyorum. Yani kısacası Türkçe Vikipedi, bir sadırı maddesine terör demeyerek tarafsız olmuyor, aksine demeyenlerin tarafına geçerek otamatikmen taraf oluyor Vito.
Bu diller arasındaki çelişkiyi hangi tarafa koyacağız [5] Onlarca ülkedeki yüzlerce saldırı maddesine o dillerde "terör saldırsı" denilirken Türkçe Vikipedi'nin o dillerden bağımsız bir politika üretmesi, oralardan bihabermiş gibi davranması veya yine klasik resmiyete bürünmüş o meşhur "orası enwiki, burası trwiki" gibi sözleri yazarak konuyu saptırmaya çalışması nereye kadar devam edecek? Biz yeni kullanıcıları burayı kazandırmaya uğraşıyoruz ve burayı iyi kötü az çok geliştirmeye gayret ediyoruz. Bunu sorgulayan bugün sadece benim belki, fakat yarın bir gün engel kaltığında ve daha çok aktif kullanıcı burada yazmaya başladığında mutlaka başka kullanıcılar da diğer diller ile Türkçe arasındaki bu uçurumu fark edecek, sorgulayacak ve itiraz da edecek. Bundan kaçılamaz. "sorunu" dondurucuya koyup soğumasını, unutulmasını beklemek te beyhude. Umarım anlatmak istediklerimi doğru bir şekilde anlatabiliyorumdur Vito. Maddelerden terörizm ifadesi, portal ve taslağı kaldırılarak tarafsız bir ansiklopedi olmuyoruz biz. İliştirilmiş gazetecilik, IŞİD'in petrol üretimi, 2015-16 Şırnak çatışmaları, Ahmet Davutoğlu'nun istifa süreci gibi birçok madde de ve içeriklerin geneline yayılmış birçok başlıkta TBA ihlalleri en rezil biçimde ihlal edilirken, iki portal kaldırılarak aklanmış paklanmış olmuyoruz ne yazık ki. Yani TBA politikası sadece terörizm özelinde gözetilmez, gözetilmemeli de.
Engel konusunda birkaç konuya açıklama getirmem gerekiyor galiba: 5 Mayıs 2019 tarihli köy çeşmesinde Seksen'in yorumuna da cevap verdiğim bu yorumda "Türkçe Vikipedi terörizm ve terörist aklama yeri değildir ve olmamalıdır. Bu eleştiri burada yerleşmiş ve süregelmiş olan ve hiçbir politikaya da dayanmayan ritüel veya alışılagelmiş olan yapıya dönüktür. Konuyu kişiye, kullanıcıya bağlayanların iddiaları mesnetsiz ve son derece çirkin. Bahsi geçen kullanıcı hiçbir şekilde muhatabım da değildir dengim de. Gerçek maksadın meseleyi bu konudan uzaklaştırıp şahsımı yasal tehdit safsataları ve yaygarası ile uzaklaştırıp konuyu da uzunca bir süre dondurucuya koymak veya halının altına süpürmek olduğu aşikârdır.. Burada hukuki tehdit yoktur, yorumdan hukuki tehdit çıkarımı vardır. Öznel çıkarımları açıkçası masumane bulmuyorum, aksine art niyetli bir yaklaşım olarak görüyorum. Bu kişinin daha öncede birkaç defa bu tür iftiralarına mruz kaldım, hiçbirini ispat edemedi. Maalesef o köy çeşmesinde yazdıklarım bugün vuku buldu. Amaçları tam olarak yerine getirildi. Bunu engel kararından sonra yangından mal kaçırırcasına alelecele portalleri maddelerden kaldırılması, kategorilerin hızlı sil etiketi ile silinmesi ile hep birlikte görmüş olduk. Madem TBA etrafında uzun süreden beri bir ihtilaf vardı iki kullanıcı arasında, bu değişikleri yapmak taraflı bir kullanıya mı düşerdi Vito? Ben bu cesareti sizin engel kararınızı bildirdiğiniz yorumdan aldığını görüyorum. Bana bir düzine gerekçeden verilen engel kararı o kişiye YPG maddesindeki tek bir 3GD ihlalinden dahi verilmedi. Engelin daha ikinci gününde ve sizin köy çeşmesinde altını çizdiğiniz "tümce içi terörizm kullanımı"'na dair yazdıklarınız daha orada dururken, aynı kullanıcının Kirli Savaş maddesine "Arjantin Devlet Terörizmi" tümce içinde kesin olgu olarak sunarken işte tam olarak o yorumdaki ifadeler referans alındı. Tesadüfe bakın ki sivillere karşı saldırı bilgi kutusunun kullanıldığı bir maddenin giriş cümlesine kalın kalın devlet törörü tanımı yapılabiliyor. Saldırının "komünistlelere karşı yapılması" tabii o olayı devlet terörü olarak tanımlamak için kafi o kullanıcı için. Ahmet Turhan ılıman bir dil kullanıyor demişsiniz Vito :) Bunun için VP:Ş'de sıraladığım ve sadece küçük bir kısmını içeren şunları gösterebilirim:
Tarafıma verilen engelde VP:N, VP:KSY gerekçeleri, bu kullanıcın bu yazdıkları için hiçbir zaman devreye alınmadı, en ufak bir yaptırıma uğramadı. Yıllarca sadece şikayet sayfasında sıralamakla kaldım. Gerçekten çok ılımlı ve diplomatik bir üslup, alkışlanacak derecede. Ben Ahmet Turhan'da dahil hiçbir kullanıcının uzaklaştırılmasını arzu etmiyorum. Çünkü onun birçok problemli katkısına rağmen olumlu bir o kadar da katkısı var, bu inkar edilimez ve küçümsenemez. Ama Ahmet Turhan adlı kullanıcını tarafsız bir kullanıcı olduğunu hiçbir hizmetli ve kullanıcı iddia edemez. İstenirse şuraya yüzlerce taraflı değişikliğini dökebilirim. Bak aklıma geldi sıcağı sıcağına. Zeytin Dalı Harekâtı maddesinin giriş cümlesindeki "..Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu'nun askerî zaferi ile sonuçlandı." kısmının "..Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye destekli ÖSO güçleri tarafından ele geçirildi." olarak neden belirtilmeden değiştirilmesi. [6] bu sadece aklıma gelenlerden birisi. Birşeylerin tepemize yıkılması bu kullanıcın kayıt olduğu tarih ile başladı Vito Genovese, Vikipedi o günden daha az tarafsız ne yazık ki. Bunu sadece ben değil birçok hizmetlinin ağzından duydum, bunu da belirtmek istedim. Detaylı açıklamanız için teşekkür etmek istiyorum. Bunu her hizmetli yapmıyor maalesef. Gerçi benimki de çok uzun oldu ya, sıkıcı da olabilir. Sonuna kadar okuyan olursa küfretmesin bana:) Herkese kolay gelsin. --Maurice Flesier message 13.48, 31 Mayıs 2019 (UTC)
Yukarıda bahsedilen etkileşim yasağının gerek uygulama sebebinin gerekse uygulama şeklinin doğru anlaşılmadığını düşünüyorum. Zateb bunu uygulamaya çalışmanın zorluğunu ve açıkça suistimal edildiğini gördüğümüz için iki tarafın istemediği bir etkileşim yasağını uygulamaya çalışmadık. Bu noktada hizmetlinin sadece gözlemci/hakem rolü üstlenebileceğini aslolanın etkileşim istemeyen kullanıcıların kendi iradeleri olacağını defalarca söylemiştim. Maalesef her kullanıcıya uyması mümkün olmayan bir yöntem ve uyamayan kullanıcının uzun engellerle uzaklaştırılması en doğrusu. İyi niyetle uygulamaya çalıştığımız etkileşim yasağı esasında bu sonucu ertelemekten öteye geçememiş, üzülerek görüyorum. @Vito Genovese. --Vikiçizer (mesaj) 13.15, 1 Haziran 2019 (UTC)
Etkileşim yasağının gerek uygulama sebebini gerekse uygulama şeklini çok doğru anladım ben. Sıra sıra maddeler halinde etkileşim yasağının hangi durumlarda ihlal olduğunu, hangi aşamalardan sonra yaptırıma uğrayacağını açık ve net biçimde yazmıştınız @Vikiçizer. ".. iki tarafın istemediği bir etkileşim yasağını uygulamaya çalışmadık?" kibele kullanıcısının tek bir talebi ile ve benim başta kabul etmememe rağmen ve harhangibir süre ve bildirim yapılmadan bu etkileşim yasağı devreye alınmıştı. Unutmuşsunuz gördüğüm kadarıyla. Yani iki taraflı bir istek yoktu başta ve buna rağmen bu yasak kararı başlatıldı. İki tarafın istemediği bir etkileşim yasağını uygulamaya çalışmadınız ama taraflardan birinin istediği ötekinin ise istemediği bir etkileşim yasağını gayet güzel uyguladınız. Tıpkı şuan benim Ahmet Turhan adlı kullanici için istediğim gibi. Burada da ben bir etkileşim yasağı istiyorum ve o istemiyor. Bir yandan kişisel yorumlarımdan her fırsatta şikayet ediyor bir yandan da böyle bir kısıtlama kararına şiddetle karşı çıkıyor bu kişi. Çok çok ilginç bir durum gerçekten. Yani şu anda yazdıklarınız ile uyguladıklarınız çelişiyor ve buna şaşırıyorum. İyi olmadı mı dersiniz kibele ile olan yasak kararı, evet hemde nasıl derim. Uzun zamandır kafam rahat. Topluluğun da öyle. Ama aynı durum MHRİM ile olan etkileşim yasağında söz konusu değil. Kişi birkaç defa bu yasak kararını açık bir şekilde ihlal etti ve hiçbir engelle karşılaşmadı. Yukarıdaki yoruma bakıyorum: " uyamayan kullanıcının uzun engellerle uzaklaştırılması en doğrusu" yazmışsınız. Peki neden o zaman o kullanıcı bırakın engellenmeyi, tek bir uyarı dâhi almadı? Ben sizden sadece gözlemci olmanızı istedim başka bir şey değil. Kendi yazdıklarınızı ve ihlal sonrası süreci yönetmenizi talep ettim. Bu kadar. --Maurice Flesier message 16.11, 1 Haziran 2019 (UTC)
Ben uymak istediğinizi sanmışım demek. Zaten hiç bir etkileşim yasağı istenilen şekilde ilerlemediği ve olumlu sonuç vermediğine göre isteseniz de sonuç aynı olurmuş. Bundan sonra uygulanmaması gereken bir yöntem olarak hafızamda kalacak. Suistimale çok açık ve kontrolü zor. Size karşı özel bir davranışım yok kısacası. Anladığım kadarıyla buradaki asıl problem etkileşim değil. --Vikiçizer (mesaj) 16.20, 1 Haziran 2019 (UTC)
Hâlbuki ben gayet başarılı olduğunu düşünmüştüm. Kullanıcıların kişisel yorum ve ithamlarda kendilerini tuttuğunu (en azından ben kendim için bunu yaptığıma inanıyorum) ve bugüne kadar olumlu sonuçlar verdiğini düşünmüştüm. Madem uygulanmaması gereken bir yöntem olduğuna kanaat getirdiniz, kibele ve MHRİM kullanıcıları ile tarafım arasında alınan etkileşim yasakları da otomatik olarak düşmüş oluyor. Kendilerine de bildiriniz lütfen bu kararı lütfen @Vikiçizer. Yasak kararı lağvedilmesine rağmen ben hiçbir şekilde hiçbir şartta bu iki kullanıcı ile muhatap olmayı düşünmüyorum, maddeler özelindeki anlaşmazlık ve itiraz durumlarında derdimi tartışma sayfalarında topluluğa anlatmayı sürdüreceğim. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 16.33, 1 Haziran 2019 (UTC)
Bu tip; saygı ve iradeye dayalı modern yöntemler yerine klasik "uyar/engelle" yöntemini tercih ediyorum demiyorum, ama şartlar bunu gerektiriyor. @Kibele ve @MHRİM'i buradan pingliyorum. --Vikiçizer (mesaj) 10.38, 2 Haziran 2019 (UTC)
31 Mayıs 2019 tarihli 12.563 baytlık yorum ve sorularıma, engeli veren hizmetli @Vito Genovese'nin yanıt vermesini bekliyorum hâla. Engel benim açımdan bir ceza değildir, aksine Türkçe Vikipedi'nin kendi kendine verdiği bir cezadır. Ben burada Vikimedia Vakfının maaşlı bir çalışanı değilim. Uzun zamandır burada gönüllü katkı vermeyi sevdiğim için değişiklik yapıyorum. Bu engelin sebeplerini ise tatmin edici bulmuyorum, adilde bulmuyorum. Çünkü hiçbir yerde terörizm portalini kullandığı için bir kullanıcının engellenebileceği yazmıyor. Evet Vito köy çeşmesinde ne demiştiniz: "Kişi, grup, oluşum, örgüt vb. maddelerinin tanım tümcelerinden terör ve terörist gibi ibareler kaldırılmalıdır." "Şunu da belirteyim: Maurice'in 6 ay aramızda olmayacak olması maddelerin diğer yöne çekilmesine izin verileceği anlamına da gelmez ve söz konusu yaptırımlar bu konuda sorunlu bir örüntü sergileyecek olan herkes için geçerlidir..." Ahmet Turhan adlı şahıs engellenmemin üzerinden 48 saat geçmeden Kirli Savaş maddesinde gerçekleştirdiği ve yazdıklarınız ile çelişen şu değişikliği [7] yaparken adalet hangi sularda yüzüyordu acaba? ESC'nin müdahalesi olmasa ne kadar süre orada bu yaftalama kalırdı cidden merak ediyorum. Yazdıklarınızın ne kadar arkasında olduğunuzu şahsım ve bu konuyu okuyan topluluğun diğer üyeleri hep birlikte göreceğiz. Vikipedinin bu gidişatı ve belirli kullanıcılar tarafından sistematik olarak dizaynı beni ciddi şekilde endişelendiriyor. Ama şunu da ifade etmeden geçmek istemiyorum. Engeli kendileri açısından bir fırsat ve zaman kazanma olarak görenlere kötü bir haberim var. Birçok kullanıcının geçmişte yaptığı gibi pes edip beyaz bayrak çekmemi ve buraları terk etmemi bekleyenler avuçlarını yalayabilirler. Buradayım ve izliyorum. (--Maurice Flesier message 09.44, 16 Temmuz 2019 (UTC)

Destek[kaynağı değiştir]

Tüm baskılara ve sansürden dert yanıp da sansürün âlâsını uygulayanlar karşı yanınızdayım. Tarafınıza yapılanlar eşitlik ve adalet ilkesi ile yapılmamıtır ve bu uygulama Vikipedi'de bir kara leke olarak kalacak, Vikipedi yaşadığı müddetçe referans olarak gösterilecektir.thecatcherintheryemesaj 06.36, 25 Haziran 2019 (UTC)

 • Ben de bu yoruma katılıyorum. Vito'nun kararı adil değil ve uzatmadan bu kararını geri almalıdır. Maurice ile çatışmalarımız oldu ancak bu durum vicdanımın önüne geçemez. @Vito Genovese, kararını gözden geçirmelisin.--Nushirevan11 18.59, 8 Temmuz 2019 (UTC)