Vikipedi:Kaliteli madde incelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki incelenen kaliteli madde adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız
Vikipedi'deki incelenen kaliteli madde adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, kaliteli madde kriterlerini sağlamadığı düşünülen kaliteli maddeler, kullanıcılar tarafından incelenir ve değerlendirilir. İnceleme sonucuna göre maddelerin kriterleri karşıladığı kararlaştırılmışsa kaliteli madde statüleri korunur, karşılamadığı kararlaştırılmışsa bu statüden ihraç edilirler. Maddenin bu statüsünü sürdürmesi için, inceleme sürecinde gelen yorum ve değerlendirmelere yönelik düzenleme veya geliştirmelerin yapılması gerekir.

Bir maddenin kaliteli madde statüsünün korunması ya da geri alınması için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Adaylık tartışmaları iki ay sürer ve bu iki ayın sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya herhangi bir konuda fikir birliğine ulaşılamamışsa, sorumlu tarafından adaylık bir ay daha uzatılabilir. Bu sürenin sonunda adaylığın olumlu sonuçlanması yönünde bir fikir birliği oluşmamışsa, adaylık olumsuz sonuçlandırılarak arşivlenir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Kaliteli madde incelemeleri; maddedeki kaynaklar ile biçimlerinin kontrol edilmesi gibi küçük değişikliklerden, tarafsızlık ve kapsamlılık gibi kaliteli madde kriterlerini sağlayamamak gibi önemli konulara yönelik düzeltmelere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bir süreçtir. İncelemeyi başlatan kullanıcı, maddede kriterlere uygun olmayan yerleri belirtmeli ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunmalıdır. Önceden seçilen kaliteli maddelerin de mevcut kriterlere uymaları beklendiğinden, kaliteli statüsü almasının üzerinden en az üç ay geçmemiş maddeler incelemeye tâbi tutulamaz.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMİ}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{KMİ|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "adaylık sayfasında" bağlantısına tıklayın ve açılan sayfada aday gösterme gerekçenizi yazın.
 4. {{Vikipedi:Kaliteli madde incelemesi/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    düzenle    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Aday gösteren kullanıcı, maddeyle ilgilenen kişileri durumdan haberdar edebilir. Maddeye katkı sağlamış kullanıcılara (sayfa geçmişinden görülebilir), maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için aday gösteren kullanıcıya ve maddeyle ortak konuya sahip Vikiproje'lere mesaj bırakılabilir. İncelenmesi için bir maddeyi aday gösteren kullanıcılardan, ellerinden geldiğince ilgili maddenin geliştirilmesi için çaba harcamaları beklenir.
 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm kaliteli madde incelemesini sayfasını değiştirebileceğiniz "düzenle" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Maddenin kriterleri karşıladığını düşünüyorsanız {{kalsın}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Maddenin kriterleri karşılamadığını düşünüyorsanız {{çıkartılsın}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsünden çıkartılmasını isteyen kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsünü koruması için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Kaliteli madde incelemeleri, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde statüsü korunan ya da geri alınan listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. İnceleme sonucunda kaliteli madde statüsünün geri alınması kararlaştırılmışsa, maddedeki {{Kaliteli madde}} şablonunu kaldırın ve Vikipedi:Kaliteli madde kayıtları sayfasını güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMİ}} şablonunu kaldırın ve buradaki madde geçmişi şablonunu, inceleme adaylığının sonucuna göre güncelleyin.
 4. İnceleme sonucunda kaliteli madde statüsünün geri alınması kararlaştırılmışsa, maddeyi Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasından kaldırarak Vikipedi:Eski kaliteli maddeler sayfasına ekleyin.

Lady Gaga[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 8 gün 17 saat 21 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Tıpkı Beyoncé maddesinde olduğu gibi yaşayan bir insan hakkındaki bu madde de güncelliğini yitirmiş. Maddeyi incelediğinizde 2015'ten sonrası bilgilerin bir iki cümleyle geçiştirilerek maddeye eklendiğini görebilirsiniz. Bu sebepten dolayı Lady Gaga maddesinin artık kaliteli bir madde olmaya uygun olmadığını ve ihraç edilmesi gerektiğini düşünüyorum. --Spidey💬 15.52, 24 Şubat 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Çıkartılsın Çıkartılsın 2015 demek, 8 yıl öncesi demek. Aslında 2020'ye kadar fena gelmemiş, ancak 2020 sonrası sıkıntılı, bu da 3 koca yıl demek. Gözden geçirilirse madde ben de görüşümü gözden geçirebilirim ancak güncel olmama, ciddi bir sorun, "şu hâliyle aday olsa seçilir mi?" sorusunun cevabı "hayır".--Nanahuatl? 06.48, 4 Mart 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Güncelliğini yitiren alt başlıkları tamamladım/güncelledim. Maddenin güncellik sorunu kalmamış olmalı.--BSRF 💬 17.30, 9 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

San Marino millî futbol takımı[kaynağı değiştir]

Süre başlangıcı: 20.26, 9 Temmuz 2023 (Kaliteli ve seçkin içerik adaylıkları için süre sınırlaması teklifinin kabulünden itibaren)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 8 gün 17 saat 21 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Üç temel sorun açısından kaliteli madde kriterlerini karşılamadığı kanaatindeyim: Güncellik, kaynak sorunları ve kullanılan dil. Şu sürüm üzerinden konuşursam:

Güncellik

Maddenin bazı istatistiki yerleri K:Teacher0691'in kişisel çabalarıyla güncel olsa da birçok noktada güncellik sıkıntısı var. "En çok millî olanlar" ile "en çok gol atanlar" başlıkları Nisan 2020'de kalmış. Teknik direktör bilgisi, 2013'te görevi bırakan teknik direktörün "rekor" bir şekilde görevde olduğu bilgisi var. Tarihçe kısmı ise Euro 2020 elemelerinde kalmış.

Kaynak sorunları

Maddenin birçok noktasında kaynak eksikliği var. 2018 Uluslar Ligi'nden itibaren hiçbir kaynak yok mesela. 2010 elemelerinde Finlandiya maçından bahsediliyor ama kaynak yok (paragraf sonundaki kaynak Hollanda maçıyla ilgili).

Kullanılan dil ve üslup

"2014 FIFA Dünya Kupası elemeleri diğer eleme maceraları gibi geçti", "en kötü takımların yer aldığı", "Maçlara seyirci ilgisi düşüktür" (devamındaki cümleye gör ülkenin %7'si maça gitmiş, Türkiye'de böyle olsa 6 milyon kişinin maça gitmesi gerekirdi, böyle bir çıkarım yapmak zaten VP:ÖA ihlali), "diğer elemelerden bile kötü geçti"... Bunlar yorum içeren ya da ansiklopedik olmayan ifadeler.

Tüm bunları topladığımda kaliteli madde olmayan uygun olmadığı kanaatindeyim.--Nanahuatl? 07.02, 7 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]