Vikipedi:Kaliteli madde incelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki incelenen kaliteli madde adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, kaliteli madde kriterlerini sağlamadığı düşünülen kaliteli maddeler, kullanıcılar tarafından incelenir ve değerlendirilir. İnceleme sonucuna göre maddelerin kriterleri karşıladığı kararlaştırılmışsa kaliteli madde statüleri korunur, karşılamadığı kararlaştırılmışsa bu statüden ihraç edilirler. Maddenin bu statüsünü sürdürmesi için, inceleme sürecinde gelen yorum ve değerlendirmelere yönelik düzenleme veya geliştirmelerin yapılması gerekir.

Bir maddenin kaliteli madde statüsünün korunması ya da geri alınması için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Kaliteli madde incelemeleri; maddedeki kaynaklar ile biçimlerinin kontrol edilmesi gibi küçük değişikliklerden, tarafsızlık ve kapsamlılık gibi kaliteli madde kriterlerini sağlayamamak gibi önemli konulara yönelik düzeltmelere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bir süreçtir. İncelemeyi başlatan kullanıcı, maddede kriterlere uygun olmayan yerleri belirtmeli ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunmalıdır. Önceden seçilen kaliteli maddelerin de mevcut kriterlere uymaları beklendiğinden, kaliteli statüsü almasının üzerinden en az üç ay geçmemiş maddeler incelemeye tâbi tutulamaz.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMİ}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{KMİ|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Adaylık sayfasının en üstüne === [[aday gösterilen maddenin adı]] === satırını yerleştirin. Örnek başlık adını maddenin adıyla değiştirmeyi unutmayın.
 5. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 6. {{Vikipedi:Kaliteli madde incelemesi/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    düzenle    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Aday gösteren kullanıcı, maddeyle ilgilenen kişileri durumdan haberdar edebilir. Maddeye katkı sağlamış kullanıcılara (sayfa geçmişinden görülebilir), maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için aday gösteren kullanıcıya ve maddeyle ortak konuya sahip Vikiproje'lere mesaj bırakılabilir. İncelenmesi için bir maddeyi aday gösteren kullanıcılardan, ellerinden geldiğince ilgili maddenin geliştirilmesi için çaba harcamaları beklenir.
 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm kaliteli madde incelemesini sayfasını değiştirebileceğiniz "düzenle" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Maddenin kriterleri karşıladığını düşünüyorsanız {{kalsın}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Maddenin kriterleri karşılamadığını düşünüyorsanız {{çıkartılsın}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsünden çıkartılmasını isteyen kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsünü koruması için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Kaliteli madde incelemeleri, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde statüsü korunan ya da geri alınan listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. İnceleme sonucunda kaliteli madde statüsünün geri alınması kararlaştırılmışsa, maddedeki {{Kaliteli madde}} şablonunu kaldırın ve Vikipedi:Kaliteli madde kayıtları sayfasını güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMİ}} şablonunu kaldırın ve buradaki madde geçmişi şablonunu, inceleme adaylığının sonucuna göre güncelleyin.
 4. İnceleme sonucunda kaliteli madde statüsünün geri alınması kararlaştırılmışsa, maddeyi Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasından kaldırarak Vikipedi:Eski kaliteli maddeler sayfasına ekleyin.

Beyoncé[kaynağı değiştir]

Madde içeriği 2016'ya kadar olan olayları içeriyor sadece ve devamı yok. Maddenin içeriğinde ciddi bir eksiklik var. Bu sebepten ötürü ihraç edilmesi gerektiğini düşünüyorum. --Veselov💬 14.53, 4 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

 • Çıkartılsın Çıkartılsın Net bir güncelleme sorunu var ve 6 yıldır da bu durum devam ediyor görünüşe göre. Kriterleri karşılamadığı net, çıkartılsın.--NanahuatlEfendim? 22.48, 11 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • İncelemeden yeni haberim oldu. Birkaç güne güncellik sorununu gideririm.--BSRF 💬 08.15, 4 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Chris Isaak[kaynağı değiştir]

Madde uzun süredir güncelle şablonu eklenmiş halde beklemekteydi. İncelediğimde kaynak gösterme başta olmak üzere çeşitli hatalar olduğunu gördüm. Birkaç tanesini düzelttim ama maddede epeyce düzenlemeye ihtiyaç var. 2010 yılında KM seçilmiş ama şu anki şartlarda KM'liğe uygunluğunun yeniden incelenmesi ve düzenlenerek güncel hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. --LostMyMind (mesaj) 07.36, 5 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Çıkartılsın Çıkartılsın Madde güncelliğini yitirmiş. Gerekçeye katılıyorum. stdoggomsj 07.13, 8 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Türk fındığı[kaynağı değiştir]

Bu maddenin KM standartlarını karşılamadığını düşünüyorum. Öncelikle gösterilen kaynakların objektif bilimsel araştırmalar sonucu literatüre girmiş bilgiler içerdiği konusunda şüphelerim var. Örneğin 3 numaralı kaynak Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün internet sayfası, 4 numaralı kaynak bir ders kitabına referans verilmiş ve daha niceleri... Genel olarak gösterilen kaynakların büyük bir kısmı ya Türk araştırmacılar tarafından yapılmış çalışmalar ya da Türkçe basit internet sayfaları. Ve kalan bazı Almanca kaynaklar da sadece kitap ismi yazılarak bırakılmış herhangi bir bağlantı verilmemiş. Bunun dışında özellikler kısmında boy ve gövde uzunlukları ile ilgili olarak birkaç kelimeden oluşan 2 cümlelik kısım için tam 6 tane kaynak gösterilme gereği duyulmuş neden? Bu kaynakların da 4 ü Almanca kitaplar ve yine herhangi bir bağlantı yer almıyor. Ayrıca genel olarak madde tatmin edici ve yeterli bilgi sunmuyor. Sonuç olarak maddenin KM'liğinin kesinlikle düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum son derece yanlı ve yetersiz bir madde.BySterio (mesaj) 18.21, 9 Mart 2022 (UTC)Khutuck E-OS Vikipolimer Melissadilara NanahuatlReply[yanıtla]

Türk araştırmacılar tarafından yapılan bilimsel çalışmalar akademik dergilerde yayınlanmış çalışmalar. Akademik yayınların tarafsızlığını tartışacaksak bunun "Türk araştırmacılar tarafından yapılmış çalışmalar" odağında olmaması gerekir. Zaten adı "Türk fınıdığı" olan ve başlıca Balkanlar, Türkiye, Gürcistan ve Ermenistan'da yetişen bir ağaç hakkındaki akademik çalışmaların bölgelerin yerel dillerinde olmaları beklenir. Kaynak gösterilen Almanca kitapların bir kısmı bildiğim kadarıyla alınan bazı bilgilerin doğrudan kaynağıdır. Bunlar görece eski kitaplar olduğu için sanal kopyalarının bulunmaması doğal. Boy ve gövde uzunluğu ile ilgili 6 kaynak verilmesinin nedeni bu bilgilerin çeşitli kaynaklarda farklı aralıklarda belirtilmesi. Bu yüzden verilen bilgi en kapsayıcı aralıktır. Maddenin tatmin edici bulmadığınız noktaları ve yetersiz gördüğünüz bilgileri belirtirseniz objektif olarak eksikler üstüne konuşuruz. Zira bu şekilde Türk araştırmacıları yetersiz, Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü bağımsız, Almanca kitapları da ulaşamadığınız için şüpheli buluyorsunuz ve bunlar tamamıyla sübjektif.--E-OS (mesaj) 18.40, 9 Mart 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Hepsinin üzerinde tek tek durulabilir ama örnek olması açısından Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün sayfasında geçen Türk Fındığı (Corylus Colurna L.) 16. Yüzyılda anavatanı olan Anadolu'dan Avusturya'ya götürülmesi sonucu bu ismi aldığı bilinmektedir. ibaresi ispata muhtaçtır. 2. bir nokta kaynak gösterilen sayfada mobilya üretimi amacıyla Avusturya'ya götürüldüğü ile ilgili bir bilgi yer almıyor. Oysa bu 16. yüzyılda Anadolu'dan Avusturya'ya mobilya üretimi amacıyla götürülmesinin ardından Türk fındığı adını almıştır cümleye kaynak olarak gösterilmiş. Ayrıca Türkçe basit internet sayfaları ile kastettiğim Atfolunabilirliği ile ilgili problemlerdir. Yine son olarak "Todorovic, 1992" ya da "Erdoğan ve Aygün, 2005" böyle bir kaynak gösterme olabilir mi?BySterio (mesaj) 19.10, 9 Mart 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Türk araştırmacılar sözümü geri alıyorum. Başka bir şey anlatmak istiyordum yanlış ifade ettim. BySterio (mesaj) 19.48, 9 Mart 2022 (UTC)Reply[yanıtla]