Kullanıcı mesaj:Ahmet Turhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Blinking exclamation mark.gif 2019 Yılın maddeleri yarışması başladı.
1 Aralık 2019 günü başlayan madde oylamasına tüm Vikipedistler davetlidir.


USSR animated flag.gif


Yıllara göre en çok okunan maddeler

Şöyle sayfalar oluşturmamız mümkün mü? Bu versiyon deneme statüsünde ama bilgi sayfası şeklinde yıllara göre oluşturabiliriz sanki. Ya da böyle örnekler de mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.45, 3 Kasım 2019 (UTC)

Aylık istatistikleri şurada toplamaktayız. Yıllar için de benzer bir çalışma yapılabilir. --Superyetkinileti 18.00, 3 Kasım 2019 (UTC)
Bu aylık araç, yıllık hesabın yapılması için epey uğraştırır, bu listeden tek tek her ayın istatistiğini toplamak ve sonrasında hepsiyle tekrar karşılaştırmak zorunda kalırız. Örneğin Vikipedi:2018 yılında en çok okunan maddeler listesi yapsak buradaki 12 ayın çeteresini toplamak, eklemek, ulamak zorunda kalırız. Artı Vikipeki tablo kodlarına yerleştirmek için ekstra uğraşma. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.06, 3 Kasım 2019 (UTC)
Bir de şöyle bir sayfayı da projeye eklemek isterim. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.12, 3 Kasım 2019 (UTC)
Hiçbir şey olanaksız değil Face-smile.svg Konuyu inceleyip dönüş yapacağım. --Superyetkinileti 21.04, 4 Kasım 2019 (UTC)

Vikiproje istatistikleri için şuna benzer sayfalar oluşturabiliriz. Yıllara göre görüntüleme sayıları için ise veri çekme işlemini başlattım, ancak işlenecek dosya sayısının çok fazla olması nedeniyle bu iş birkaç hafta sürecektir. Çalışma tamamlandığında görüntüleme sayılarını masaüstü ve mobil ortamlar için ayrı ayrı elde edebileceğiz. İyi çalışmalar. --Superyetkinileti 18.28, 11 Kasım 2019 (UTC)

Vikiproje istatistikleri

Şablon:Vikiproje istatistikleri'nde A sınıfı maddeler ortadan kaybolmuş, bir hata mı var? --Ahmet Turhan (mesaj) 19.56, 3 Kasım 2019 (UTC)

A ve KM sınıfları denk kabul edilmekte. --Superyetkinileti 21.00, 3 Kasım 2019 (UTC)

Yılın maddeleri

Selamlar. 5 Kasım günü Vikipedi:Yılın maddeleri seçmelerinin ilk aşaması başlıyor. Vikipedi'deki deneyimin nedeniyle yarışma jürisine seni aday göstermek istiyorum. Öncesinden bu işe dair vaktin ve isteğin var mı, bir sormak istedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.18, 2 Kasım 2019 (UTC)

Selamlar. Teklifin nedeniyle çok teşekkür ederim. Bu konuya zaman ayırıp, katılmak isterim.--Yzkoc (mesaj) 05.57, 4 Kasım 2019 (UTC)

"Pratik menü aracı" - "taşı" arasındaki hata

Selamlar. Biliyorsun üst menüde "Geçmişi gör" sekmesinin yanında "Daha fazla" sekmesinin üzerine geldiğimizde "Taşı" aracı çıkıyor. Tercihlerim kısmından "Pratik menü" ikonunu aktif hale getirdiğimizde "Daha fazlası" üzerine geldiğimizde taşı ikonu çıkmıyor, imleç üzerine geldiğinde sekme gösterilmiyor. yani sayfa taşıyamıyorum. O sekmeden taşı kısmını aktif hale getirmme için pratik menüyi iptal etmem gerekiyor. Orada bir çakışma hatası var gibi, bir göz atar mısın? --Ahmet Turhan (mesaj) 07.49, 9 Kasım 2019 (UTC)

Eklenti, daha fazla sekmesinin yanına sayfa diye bir seçenek ekliyor ve sayfa taşıma bağlantısı burada. Vector ve Monobook örgesinde bir sorun göremedim. --Superyetkinileti 13.49, 9 Kasım 2019 (UTC)

Yılın maddeleri

İlgili kriterlere sahip maddeleri bu sayfada aday gösterebilirsiniz. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.15, 13 Kasım 2019 (UTC)

Teşekkürler Nedim Ardoğa (mesaj) 11.46, 14 Kasım 2019 (UTC)
Tekrar selam. Olba Tapınak Devleti maddesini yılın maddelerine aday göstermişsiniz, şimdiden başarılar dilerim. Ancak yarışma kriterlerinde "Mevcut kaynakların tamamı, kaynak gösterme şablonları ile hazırlanmış olmalıdır (bkz: tüm şablonlar)." ifadesi mevcut ve bu maddenin şu anki sürümü bu kriteri karşılamıyor. Adaylık bitim süreci sonuna kadar Aday gösterdiğiniz maddelerin yarışma kriterlerini karşıladığından emin olmanızı ve olası eksikliklikleri giderdiğinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Bol Vikiler, iyi çalışmalar. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.58, 15 Kasım 2019 (UTC)
  • Kaynaklar için "ref" kodu yerine "Kdş" kodunu kullanabilirsiniz. Örnek kullanım; şöyle[1][2]

Kaynak

Özel;
  1. ^ Bacon & Sandle 2002, s. 1-2.
  2. ^ Service 2009, s. 397.
Genel;
  • Bacon, Edwin; Sandle, Mark (2002). Brezhnev Reconsidered (İngilizce). Palgrave Macmillan. ISBN 978-0333794630. 
  • Service, Robert (2009). History of Modern Russia: From Tsarism to the Twenty-ad Century (İngilizce). Penguin Books Ltd. ISBN 978-0674034938. 

Bir de kaynaklar için ileride web bağlantılarına ulaşımın kısıtlandığı durumlarda kalıcı bağlantı elde etmek amacıyla arşiv bağlantılarını kullanmalısınız. Örneğin herhangi bir sitenin linkini Web Archive'ye yazarak kopyasını bulmak bunun için ideal.

Ayrıca bazı kaynakların ne olduğu belli değil, kaynaklar kısmında yazan "Olba aquaduct" kaynağı nedir, "Livius sayfası" kaynağı nedir belli değil. Ya da bazı kaynaklarda sayfa bilgileri veya ek tanımlamalar gerekebilir gibi. Madde üzerine eksiklikleri gidermek için biraz çalışmamız gerekiyor bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.12, 16 Kasım 2019 (UTC)

Uyarılarınız için teşekkürler. Ama ben tek bir madde için (madde geçmişinde de göreceğiniz gibi) gereğinden çok fazla değişiklik yaptım. Oysa ben tek bir maddeye takılı kalmaktansa yeni maddeler üretmeyi tercih ediyorum. Türkçe VP de haksız yere blokeli olduğum 10 yıl boyunca İngilizce WP de 2600 den fazla madde oluşturdum. Hiç bir maddede de bu kadar çok değişiklik yapmadım.
Sırası gelmişken bir eleştiride bulunayım. Yarışma başlayalı 12 gün oldu. Benimki hariç sadece dört aday var ve dördü de sizin tarafınızdan aday gösterilmiş. Bu durum normal mi ? İngilizce WP de bu tür yarışmalar (contest) yaygındır . Ama Yüzlerce hatta binlerce aday olur. Tabii VP ye giriş zorluğu vb. sebeplerle ikisini karşılaştırmak doğru değil. Yine de dört maddelik yarışın anlamsız olduğunu dikkate alın. Yarış koşulları çok ağır gibi görünüyor. Bütün harcı alem maddeler yıllar önce yazılmış olduğuna göre, artık üretilen maddelerin bu koşulları sağlayabilmesi pek mümkün değil. Esenlikler dilerim. Nedim Ardoğa (mesaj) 07.41, 17 Kasım 2019 (UTC)
Selamlar @Nedim Ardoğa. Yılın maddesi, o sene içerisinde üretilen en iyi maddeleri temsil ediyor. En iyi madde de içerisinde herhangi bir eksiklik barındırmayan, makul ölçüde gelişmiş bir madde olmalı. Yarışmaya dair kriterler bu tür bir madde bence gayet makul, 15.000 bayt zaten az gelişmiş bir madde için son derece makul, kaynaklandırılmış ve doğrulanabilir bilgilerden oluşması zaten Vikipedi'nin bir politikası, ekstra bir kriter değil ki. Sadece kayıt altına alınacak "en iyi maddelerin" bu koşullarda olması bence yerinde.
Diğer yandan çok fazla madde açmaktan ziyade az sayıda daha iyi seviyede, güvenilir ve gelişmiş maddenin olması, ansiklopedimiz için çok daha olumlu bir durum bence. Yani yarışmaya aday bir madde "takılı kalınmayı" zorunlu kılıyor bir şekilde :)
Yarışmaya ilgi konusunda, yarışma daha bu yıl yeni başladı, umarım her sene gelişerek devam eder. Yeni olduğu için insanlar maddeleri kontrol etmeye istekli olmayabilir, bize düşen teşvik etmek ve "yaygın" hale gelmesine bir katkıda bulunmak. Bu durum benden bağımsız bir şey, ben gerekli emekleri, geliştirmeleri ve duyuruları yaptım (hatta siz de yapın derim), Tabi ki engel büyük bir etken ama bu duruma karşı ne yapabiliriz tartışmak gerek (engel tarihinden itibaren bağımsız bir yarışma sekmesi yapmak vb. gibi öneriler vardı) Bu maddeler 2019'un en iyi maddeleri olacak, o yüzden hataları tartışmak en iyisi bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.53, 17 Kasım 2019 (UTC)

Ninurta, 2019 adaylık

Merhaba. Beni aday göateren olarak Ninurta maddesini 2019 adaylarina ekleyebilir misiniz, bu mesajin bağlantisini özette yer vermeniz yeterli olacaktır. Şu ara pc'den girme olanağım yok ve mobilden tabloya eklemesi karisik geldi. Ayrica @Hedda Gabler etkin olmadigindan gorusunu alamadim, itiraz etmez diye dusundum. Kolayliklar. Kingbjelica (mesaj) 00.44, 18 Kasım 2019 (UTC)

Yılın maddeleri ödüllü yarışma

Selam Ahmet Turhan. Yılın maddeleri yarışmasında seçilecek maddeye en çok katkıyı yaopan kullanıcıya (kuralların üzerinden özelde geçeriz) 100TL'lik kitap hediye çeki hediye etsem diye düşünüyorum. İkinci, üçüncü madde için ufak hediyeler de olabilir. Ne dersin? Özelden görüşmek için bana eposta ile ulaşabilirsin. Sevgiler. --Khutuckmsj 05.37, 18 Kasım 2019 (UTC)

Evet çok güzel olur, kayda değer bir teşvik ödülü yarışmaya can katar bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.11, 18 Kasım 2019 (UTC)

Yılın maddesi önerisi

Büyük katkıda bulunduğunuz Reşadiye sınıfı zırhlı maddesi Vikipedi:Yılın maddeleri yarışma şartlarını sağlıyor gibi görünüyor, bence "mühendislik" ya da "ulaşım" kategorileri bazında 2019 için aday gösterilmeye uygun. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.36, 18 Kasım 2019 (UTC)

Madde iyi olsa da Reşadiye biraz zayıf bir konu, geminin yaptığı çok bir şey yok. Midilli (kruvazör) ve Goeben ve Breslau'nun takibi maddelerini düşünüyordum aslında. Şu an İngilizce Wiki'deki versiyonlardan bile biraz daha iyi durumdalar ama henüz %100 tamamlayamadım. Dan Van Der Vat'ın "The Ship that Changed the World" kitabını aldım, ona göre elden geçireceğim. 2018'de yazsaymışım Midilli'nin batışının 100. yılına denk getirecektim, geç kaldım :( --Khutuckmsj 16.09, 18 Kasım 2019 (UTC)
En iyi madde "iyi hazırlanmış maddeyi" kapsıyor, konunun güçlü veya zayıf olmasını değil. Bence aday gösterin :) --Ahmet Turhan (mesaj) 06.44, 23 Kasım 2019 (UTC)

Yılın maddesi

Samsunspor 2018-19 sezonu maddesi Vikipedi:Yılın maddeleri yarışma kriterlerini karışılıyor gibi görünüyor, dilerseniz spor kategorisinde aday gösterebilirsiniz. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.03, 18 Kasım 2019 (UTC)

Köy çeşmesindeki tartışma sırasında bu seferlik yalnızca 2019 yılında değil erişim engelinden beri açılan maddelerin de kapsanması yönünde bir fikir vardı. Bu uygulanmıyor mu? Bir süre önce aday göstermek isteyip şartlar arasında buna dair bir ifade görememiş, daha sonrasında bırakmıştım aday gösterme işini. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.23, 18 Kasım 2019 (UTC)
Onu ekstra bir yarışma şeklinde yapabiliriz bence, yani 2019 için ayrı, "engel-2018 arası" ayrı bir yarışma olmalı derim. @𐰇𐱅𐰚𐰤 --Ahmet Turhan (mesaj) 21.32, 18 Kasım 2019 (UTC)

Türkiye Cumhuriyeti Amblemi Hk.

Merhaba, Türkiye maddesine birkaç seferdir amblem eklemektesiniz fakat ülkemizin yasalarca belirlenmiş bir amblemi bulunmamakta. Eklediğiniz arma kimlik kartları ve birkaç yerde daha kullanılmakta fakat arma yerine geçmemekte. O yüzden maddeye arma olarak eklemeniz doğru değil. --Jelican9 (mesaj) 11.22, 24 Kasım 2019 (UTC)

Selamlar @Jelican9. Türkiye arması maddesinde anlattığı üzere dedikleriniz doğru, maddede anlattığı üzere "diğer bazı ülkelerin armasında olduğu gibi yasal olarak düzenlenmemiştir ancak pasaportlarda, kimlik kartlarında ve dış temsilciliklerde kullanılmaktadır." Vikipedi her zaman "yasaları" baz almaz, fiili kullanımı da baz alabilir. "Ülkenizin yasalarca belirlenmiş amblemi" olmaması, yasalarca belirlenmemiş kullanımları ortadan kaldırmıyor yani.
Kısacası Vikipedi yasalara taraf olarak bilgiyi düzenlemez, zaten hiçbir yasaya taraf değildir, sadece var olan durumu ansiklopedik olarak anlatır. Türkiye'nin devlet organlarınca verdiği kimlik kartlarında, pasaportlarda ve elçiliklerde kullanılan bir arma elbette ansiklopediktir ve maddede yer almalıdır. Dileyen maddeye tıklar ve aslında yasalarca belirlenmemiş olduğunu vb. okuyabilir. Bence maddede yer almalıdır, hatta bence yanına sizin endişelerinizi anlatan bir dipnot düşülmelidir. --Ahmet Turhan (mesaj) 12.26, 24 Kasım 2019 (UTC)

Barış Derneği

Merhaba. Tartışma sayfasındaki konuyla ilgili herhangi bir görüşünüz var mı? esc2003 (mesaj) 20.04, 25 Kasım 2019 (UTC)

Selamlar. Detaylı inceledikten sonra bakacağım. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.36, 25 Kasım 2019 (UTC)

ABD projesi

Selamlar. YBot teorik maddelere veya ilgisiz maddelere de bu projeyi ekliyor. Ödemeler dengesi, akademik kütüphane, fişleme, Aleksandr Vasilevski veya Anastasio Somoza Debayle gibi. Bu gibi bazı maddelerden ABD projesini iki kez kaldırdım ancak otomatik yeniden ekliyor sanırım. Bunun gibi onlarca madde olduğunu düşünüyorum. Bir göz atmak gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.11, 1 Aralık 2019 (UTC)

Merhaba. Bot etiketlemeyi yaparken ilgili maddenin İngilizce sürümünü temel almakta. --Superyetkinileti 12.20, 1 Aralık 2019 (UTC)
Öyle olduğunu biliyorum, ama hatalı. Birincil alakalı değiller çünkü. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.30, 1 Aralık 2019 (UTC)