Kullanıcı mesaj:Ahmet Turhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
USSR animated flag.gif


Açılır menü

Selamlar. Burada üst sekmeler üzerinde imleç gezdirildiğinde menü şeklinde alt sekmeler açılıyor. Rusça olduğundan tam anlamadım, İngilizce veya Türkçe kod dizilimi var mı? Proje, portal ve yarışma gibi etkinliklerde çok güzel olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.54, 2 Eylül 2019 (UTC)

Merhaba. Topluluk kararı alıp şu eklentinin yüklenmesini talep etmemiz gerek. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Superyetkinileti 15.24, 2 Eylül 2019 (UTC)
Olur, teklifler kısmına mı, yoksa önce meta'ya mı yazmamız gerekli mi? Prosedürü tam bilmiyorum. Bunu uygulayabilirsek güzel görselli topluluk işbirlikleri elde ederiz. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.27, 2 Eylül 2019 (UTC)
Teklifler kısmında topluluğun onayını aldıktan sonra Phabricator'da istekte bulunacağız. Sürecin tamamlanması birkaç haftayı bulabilir. --Superyetkinileti 17.56, 2 Eylül 2019 (UTC)

Gün/yıl maddeleri ve fotoğraflar

Merhaba. Gün ve yıl maddelerine fotoğraf eklemek sağlıklı değil, yanlış yorumlara ve çatışmaya sebep olabilir. Fotoğraf eklerken, gerçekten o yıl doğanlar arasındaki yerini ve önemini sorgulamalısınız. Siz bir sosyalistin fotoğrafını eklerseniz birisi liberalin, biri faşistin, öbürü de bir nazinin fotoğrafını ekler. Bu ideolojik çatışma maddeyi fotoğraf galerisine çevirir, enerjimizi alır ve yıpratır. Genel temayül bu maddelerde aşırı fotograf konulmaması yönünde. Kolayliklar. Kingbjelica (mesaj) 21.40, 4 Eylül 2019 (UTC)

Ben açtığım tüm maddelerin/olayların/kuruluşların bilgilerini ekliyorum. Herhangi bir ayrımım yok, pek çok Nazi lideri maddesi veya Wehrmacht birimi maddesi, veyahut liberal ekonomist düşünürlerin maddelerini de açtım. Tamamını alfabetik sıraya göre ekliyorum. Keşke tüm kullanıcılar bahsettiğiniz ilgi alanlarına dair veya açtığı maddelere dair bilgileri eklese. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.57, 5 Eylül 2019 (UTC)
Siz dememişsiniz ama ben tekrar merhabalar diyeyim. Yazdığım anlaşılmamış, açtığınız maddelerin mahiyeti önemli önemli değil. Ben, örnek veriyorum 22 Ekim ya da 1922 yılına eklediğiniz kişileri fotoğraflarıyla birlikte eklemenizden bahsediyorum. 22 Ekim'de doğan 3 kişi var ve siz de bir kişiyi fotoğrafıyla eklediniz, insanlar bunu sorgulayabilir, özellikle yıl maddelerinde. Yukarıda bu endişemi paylaşıp genel temayül ve olası çatışmadan bahsettim. Kişilerin eklenmesine elbette lafım yok ve ben de ekliyorum.--Kingbjelica (mesaj) 19.38, 5 Eylül 2019 (UTC)
Anlatmak istediğim şey Isaac Newton'un doğumu/ölümü maddelerde yer alabilir çünkü önemi malumdur, veya ENIAC bilgisayarı. Ama Sloven partizanlar1-2 aynı öneme maruf değiller. Bunun önü alınamayacağı için müdahil oldum, dilerseniz konuyu köy çeşmesine taşıyabilirsiniz.--Kingbjelica (mesaj) 20.34, 5 Eylül 2019 (UTC)
Bu ifadeler bu tür özgün tercihler ile yürümemeli, neye göre kime göre önemli sorusu her zaman geçerli bir soru. Dolayısıyla kendi katkı odağıma göre geliştirdiğim içeriklere ve katkılara ket vurmak yerine bahsettiğiniz bir eksiklik varsa siz de diğer alternatif katkıları sağlayın ki ki ansiklopedi büyüsün. Ben açtığım tüm maddeler özelinden başlamak suretiyle gerek Nazi gerek Sovyet kişileri veya Suriye tarihi, Rusya tarihi, ya da Türkiye tarihindeki olayları veya Brezilya Arjantin ya da Çin tarihindeki kuruluşların veya kavramların eklemesine odaklandım. Çünkü bu maddelere odaklanıp yarattım. Siz de kendi açtığınız maddelere dair bu sayfaları zenginleştirin, hatta başkalarına da çağrı yaparak bu sayfaları zenginleştirelim ki ansiklopedimiz büyüsün. Örneğin 1927 maddesine veya İngilizce sürümüne bakın, ne demek istediğimi anlarsınız. Ortada bir sorun yok, çalışalım yeter ki. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.46, 5 Eylül 2019 (UTC)
Tartışma konusu sizin özgün tercihleriniz, neye göre kime göre sorusunu kendinize sormalıydınız bence. Bu tür fotoğraf eklemeleri sağlıklı değil. Diğer projeler bizim için emsal değil. Konuyu köy çeşmesine taşıyabilirsiniz.--Kingbjelica (mesaj) 21.56, 5 Eylül 2019 (UTC)
Bu gibi konularda usül "Geri al-tartış" şeklinde idi, yani bir katkıya itiraz var ise katkı sağlanan içeriği geri alıp tartışmayı itirazı yapan kişinin itiraz noktalarını belirterek tartışmayı açması gerek. Yani ben şu an kendi yaptığımı tartışmaya açmaktan ziyade siz itirazınızı açmalısınız :) İlgili yerde tam olarak itirazınızı bildirin bence tartışma ve fikirler orada konuşulsun derim. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.02, 5 Eylül 2019 (UTC)
Tartışmalar dallanıp budaklanınca vakit ve enerjim tükeniyor ama ilk fırsatta ele alacağım tabii. Kolaylıklar.--Kingbjelica (mesaj) 19.50, 7 Eylül 2019 (UTC)
  • @Kingbjelica itiraz kaynağını topluluk görüşüne danışmak suretiyle sormadın hala, katkımı durdurdun ama sessizlik içerisinde bekleniyor. Katkı böyle durdurulmaz, ve açıkçası şevk böyle kırılmamalı. Bu sayfadakileri alfabetik listeye göre ekliyorum, tamamında özgür lisanslı görsel varsa ekliyorum. Nazileri de, roman yazarlarını da, siyasetçileri de, hatta 1700'lü yılların generalleri de. Biyografiler bitince sonrasında olayları, açtığım gelişmeleri vb. de ekleyeceğim zaten. Endişe edecek bir şey yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.24, 10 Eylül 2019 (UTC)
Bilgisayara geçince tartışmayı açıyorum. Topluluğun görüşü alınmadan görsel eklenmemeli.--Kingbjelica (mesaj) 18.26, 10 Eylül 2019 (UTC)
Topluluğun görüşü alınmadan yaptım oldu diyerek fotoğraf eklemeniz kabul edilemez. Tartışma çıkarmaya, kullanıcıların reaksiyonlarını bu kadar sınamak istemeniz garip.--Kingbjelica (mesaj) 18.32, 10 Eylül 2019 (UTC)
O sayfadaki gün/yıl maddelerine eklemenize yardım bile edebilirim ama o kişilerin fotoğraflarıyla eklenmesi kabul edilemez bir öznellikten ileri gitmiyor. Bu tartışmada kişilerin kim olduğu veya taşıdıkları vasıf benim için hiç önemli değil, sadece fotoğraflarıyla eklenemeyeceğini belirtmek istiyorum. Bu nedenle topluluğun fikri alınmadan eklediğiniz fotoğraflar kaldırılmalı.--Kingbjelica (mesaj) 19.15, 10 Eylül 2019 (UTC)
Geri al-tartış yapıyoruz, ben de sizin bunu tartışmanızı bekliyorum (tartışma çıkarıyorum zaten :) )zaten, o yüzden topluluk görüşü istedim. Fotoğraf eklemenin kabul edilemeyeceğini neye dayanarak söylüyorsunuz? Lütfen tam da bunu tartışmaya açın. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.23, 10 Eylül 2019 (UTC)

Terör iması

Selamlar Khutuck. Burada enine boyuna uzun süre tartıştık ve tartışıyoruz. Terörizmin akademik konularını ele alan birincil maddelerde sorun yok, portal bağlantısı doğalında verilebilir. Mesela Dini terörizm, Devrimci terör gibi maddelere rahatlıkla bağlantı verilebilir. Ancak örgütler, onların saldırıları veya bağlantılı kişilere terör iması verir isek VP:TBA sorunu doğuracaktır. Çünkü terörizm konusunda fikir birliği yoktur. Birinin "terör örgütü" veya "terör saldırısı" dediğine diğeri "kurtuluş örgütü" veya "devrimci eylem" gibi tanımlar koymaktadır. Söz konusu altbaşlıkta buna dair onlarca örnek verdik. Üstelik bu ifadeleri kaldıranlara da teröre destek veriyor imasında veya terörü aklıyor anlamına gelecek yaftalarda bulunulacaktır, bunun örneklerini daha önce gördük. Bu değişikliklerden önce tartışmaya katılmak yararlı olacaktır. Sevgiler. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.04, 6 Eylül 2019 (UTC)

Merhaba Ahmet Turhan. İlgili tartışmaya 13 yıldır katılıyorum. Maddedeki yapıcı değişiklikleri lütfen geri almayınız. --Khutuckmsj 22.15, 6 Eylül 2019 (UTC)
Maddedeki değişikliğin yapıcı olduğuna nasıl karar verdiniz @Khutuck? Bu konuda bir fikir birliği yok ki? Tam aksine kaos doğurucu. Bu tür değişiklikler nedeniyle insanlara terör yanlısı/karşıtı vb. bile denildiği, bir saldırıya konulup diğer saldırılara konulmadığında ise oluşan bambaşka kaos durumlarından bahsediyoruz. Bu madde terörizm ile ilişkili değil, farklı ülkelerin örgütler ve saldırılar ile terörizm ile kurduğu özgün yorumlarla ilişkili. Bu tür imalar da açıkça VP:MİLLİ ve VP:TBA ihlali. Dolayısıyla bu katkı ansiklopedik değil, taraflı bakış açısına götüren olaylar zincirinin bir halkası.
İtiraz varsa "geri al-tartış" şeklinde uyguluyoruz, ama gözlemlediğim tartışmak yerine dediğim dedik uygulaması ortaya konulmaya çalışılıyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.58, 7 Eylül 2019 (UTC)

CGT'nin kötüye kullanımı

Çok hoş bir sayfa olmuş, sakin kafayla okuyacağım bunu da. Ben de şunu okuyunca "ya hakikaten öyle oluyor, bunu yanlış yapıyormuşuz, böyleleri de varmış doğru" tarzında tepkiler vermiştim :D--RapsarEfendim? 14.54, 8 Eylül 2019 (UTC)

Bu konuya eğilip, üzerine fazlasıyla düşünüp politika benzeri bir yere evriltebilirsek ne mutlu bize :) --Ahmet Turhan (mesaj) 14.56, 8 Eylül 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, zamanında Vikipedi:Bağımsız kaynaklar sayfasını yazıp, kayda değerlikle alakalı yönergelerimizden bağlantı verdiğimde bir kullanıcının büyük bir tepkisiyle karşılaşmıştım. Dikkatli olmanı tavsiye ederim. Bu "açıklama sayfası" statüsünü bilmiyordum, o statüde olabilirmiş bağımsız kaynaklar sayfası da, bakmanı öneririrm.--RapsarEfendim? 14.59, 8 Eylül 2019 (UTC)

Teşekkür

Her ne kadar otomatik bir mesaj da olsa :) cok tesekkur ederim Ahmet bey, Ozellikle sinema, dizi gibi guncel maddeler ile futbol maddeleri icin yapilan degisiklikleri geri alip sonra kontrol edip kendim eklemem zor oluyordu benim icin. Simdi eger anonim kullanicilar dogru degisiklik yaparlarsa ozellikle dizi maddelerinde direkt resmi dizi sayfalarini kontrol edip onaylayacagim bu yuzden benim icin bu araclar cok guzel oldu :) Tekrar bu el kitabi icin tesekkur ederim.--Can benim? 16.20, 8 Eylül 2019 (UTC)

Görevinde başarılar dilerim :) --Ahmet Turhan (mesaj) 16.25, 8 Eylül 2019 (UTC)

Tîroj silinmeye aday gösterildi

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Tîroj) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Tîroj sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 17.53, 11 Eylül 2019 (UTC)

Madde açma

Selamlar, kolay gelsin. Burada ilgilendiğin kırmızı bağlantılı madde varsa açabilirsen çok müteşekkir olurum :) --Ahmet Turhan (mesaj) 18.41, 15 Eylül 2019 (UTC)

Benim açtığım maddeler genelde taslak düzeyinde, açılmış olsun diye açıyorum ve birkaç cümleden ibaretler. Nazik ricanızı kırmayıp bu düzeyde 2 maddeyi açabilirim. Özel bir talebiniz var mı? Saitcank (mesaj) 18.47, 15 Eylül 2019 (UTC)
Nasıl istersen öyle olsun, fark etmez :) @Saitcank --Ahmet Turhan (mesaj) 19.32, 15 Eylül 2019 (UTC)

Politika sayfalarındaki değişiklikleriniz

Lütfen resmi politika sayfalarında topluluktan onay almadan önce bu gibi değişiklikler yapmayın. Bu tarz temel taşlara yönelik değişiklikler detaylıca tartışılmalıdır. --Khutuckmsj 22.24, 15 Eylül 2019 (UTC)

Tamamdır, diğer dillerde ayrıca bakınız aynı bağlantılarını gördüğümde eklemiştim. --Ahmet Turhan (mesaj) 04.17, 16 Eylül 2019 (UTC)

Bir filmle ilgili öneri

Merhabalar, Merhaba Güzel Vatanım adli bir film pek yakinda vizyona girecek. bende dun maddesini actim sevdigim bir yazar olan Ahmet Ümit senaryosunu yazıyor ve Nazim Hikmet'in hikayesini konu almakta, Moskova'da gececek pek tabi, yani kisaca sizin ilgi alaniniza girmekte bu yuzden eger musait olunca bakarsaniz cok sevinirim belki ilginizi ceker:) Ondan sizi rahatsiz ettim. Vikiproje:Sovyetler Birliği ve Sovyetler Birliği ilginizden dolayi :)--Can benim? 17.56, 17 Eylül 2019 (UTC)

Maddeyi geliştirmemi mi söylüyorsunuz, yoksa filmi izlememi mi :) @Can Azizali --Ahmet Turhan (mesaj) 20.31, 17 Eylül 2019 (UTC)
Bitabi film vizyona girince kesin izleyin:) Sovyetler birliği döneminde geçen bir film olduğu için de katkida bulunursaniz harika olur diye yazmayı unutmuşum evet :) --Can benim? 20.35, 17 Eylül 2019 (UTC)
Olur, katkıda bulunmaya çalışacağım. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.51, 17 Eylül 2019 (UTC)

Şablon:Tamamlayıcı

Selamlar, Şablon politika teklifi gibi gösteriyor özeti ile Şablon:Tamamlayıcı'yı kaldırdığınızı gördüm. Şablon'da politika teklifi olduğu iması nereden öngörülüyor, üç kez daha okudum ama böyle bir anlam çıkarmadım. Şablon bu haliyle 15 dilde zaten kullanılıyor, teklif şablonu başka bir şablon. --Ahmet Turhan (mesaj) 14.52, 18 Eylül 2019 (UTC)

"topluluk tarafından tam olarak incelenmemiştir." kısmı öyle bir algı yaratıyor. Sayfa topluluk tarafından tam/yarım değil hiç incelenmedi, incelemeye bile girmedi. Denemeler, "Vikipedi:" alan adında olduğu için topluluk görüşü olup olmadığı konusunda yanlış algı yaratmamak için ekstra dikkatli olmamız gerekli. --Khutuckmsj 15.35, 18 Eylül 2019 (UTC)
Haklısın, "tam olarak" ifadesini kaldırdım. Bunun için şablon içeriğini değiştirsek tamam, madde özeline gerek yok ki, bence geri ekleyelim :) Biz denemeler için en:Wikipedia:Essays maddesini ve en:Template:Essay list içeriğindeki maddeleri bir an önce Türkçe Vikipedi'ye kazandırmalıyız ve burada olduğu gibi konu hakkındaki ifadeleri Vikipedi:Politika ve yönergeler kısmına eklemeliyiz. en:Wikipedia:Don't cite essays or proposals as if they were policy diyor mesela, ama biz çatır çatır VP:TROLL veya VP:BBB sayfalarına atıfta bulunuyoruz halen. "Vikideneme" türevinde yeni bir alan adı bile açmayı tartışabiliriz aslında. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.50, 18 Eylül 2019 (UTC)
Neyse çeviriye başlayayım :) --Ahmet Turhan (mesaj) 16.02, 18 Eylül 2019 (UTC)
Bence o sayfada deneme şablonu ve ceviz kabuğu yeterli, İngilizce de o şekilde bırakmış. İyi tercümeler! --Khutuckmsj 16.07, 18 Eylül 2019 (UTC)
İlgili sayfaya tekrar koyalım mı o ifadenin kaldırılması sonrası itirazınız yoksa. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.25, 18 Eylül 2019 (UTC)
Şu anki halini tercih ederim. --Khutuckmsj 16.39, 18 Eylül 2019 (UTC)

Tartışma şablonu

Selamlar. "Bu şablon ancak gerektiği zaman kullanılmalıdır. Her tartışma sayfasına onu eklemeyin. Özellikle boş tartışma sayfalarına onu koymayın." Başka bir şey demiyorum :D İyi çalışmalar.--NanahuatlEfendim? 23.15, 19 Eylül 2019 (UTC)

Ben her sayfaya koyuyordum @Nanahuatl :)) Söylediğin iyi oldu. --Ahmet Turhan (mesaj) 04.24, 20 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey

RMaung (WMF) 18.58, 20 Eylül 2019 (UTC)

Denemeler istatistiği

Selamlar. Denemelere dair şöyle bir sayfa üretebilir miyiz Kategori:Vikipedi denemeleri'de olan ve olacak sayfaların etkisini özetleyen bir sayfa yapabilir miyiz? Vikipedi:Denemelerin etkisi şeklinde. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.03, 19 Eylül 2019 (UTC)

@Superyetkin ? --Ahmet Turhan (mesaj) 13.01, 22 Eylül 2019 (UTC)

Konuyu inceleyip gerekli geliştirme işlemlerini başlatacağım. Öneri için teşekkürler. --Superyetkinileti 13.12, 22 Eylül 2019 (UTC)

Deneme / yönerge önerisi

Selamlar. Burada deneme değil yönerge önerisi değişsin de, ikisi birbirinin zıttı değil ki, bir deneme yönerge teklifi olarak sunulabilir zaten. Kabul olmadığında deneme statüsünü kaymetmez ki? Bunun için bu şablon bile var hatta. İngilizce sürümü deneme zaten. frwiki ve thwiki de bir yönerge, zhwikide ise yönerge taslağı statüsünde. Burda bilgi sayfasında da "Bazı denemeler politikalar veya yönergeler olarak önerilebilir, ancak teklifte genel olarak fikir birliği sağlanamazsa {{Başarısız teklif}} şablonunda belirtildiği gibi başarısız olur. Bir zamanlar fikir birliği olan, ancak artık olmayan yazılar {{Tarihsel}} şablonuyla etiketlenir. Mevcut makale politika veya yönerge adayları {{Teklif}} şablonuyla belirtilir." diyor. (Bu benim yazdığım görüşlerimle çevirdiğim bir deneme değil bak, bilgi sayfası :) ). Yani bu sayfa bir deneme olarak hazırlanıp yönerge olarak teklif edilmiş ama fikir birliği oluşmamış veya bozulmuş. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.48, 25 Eylül 2019 (UTC)

@Ahmet Turhan, selam sana da. Benim görebildiğim kadarıyla bu sayfa direkt olarak yönerge olsun diye hazırlanmış ve teklif ilgi görmemiş. Bahsettiğin İngilizce Vikipedi'deki şablon daha uygun gözüküyor. Ama deneme değil bu kesinlikle, deneme dersek bu reddedilen sayfaya bir anlam yüklemiş oluruz diye düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 17.51, 25 Eylül 2019 (UTC)
Nasıl yani anlam yükleriz? E zaten kendi içerisinde bir anlamı var, kimine göre olumlu kimine göre de olumsuz. Zaten bir denemenin amacı da bu değil mi? --Ahmet Turhan (mesaj) 19.23, 25 Eylül 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, kabul görmeyen bir yönerge, kabul görmeyen bir sayfadır. Bunu "tamam kabul etmediniz, deneme statüsünde kalsın" demenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bot başvurusu reddedilip AWB ile bot gibi takılmanın benzeri. Bu arada benim deneme sayfasını sen tamamlayabilirsin ilgini çekiyorsa (kaçınılması gereken gerekçeler sayfasını).--NanahuatlEfendim? 19.27, 25 Eylül 2019 (UTC)
Farketmez, sadece bilgi alışverişi olsun diye söyledim zaten. Sonuçta enwiki de ne kadar süregelen bir şey olsa da Türkçe Vikipedi için topluluk tartışmasına girmesinde yarar var, ondan yani, öğreniyoruz tartışarak :) Senin deneme sayfası gerçekten çok uzun büyük vakit alır o sayfa :( --Ahmet Turhan (mesaj) 19.34, 25 Eylül 2019 (UTC)
İngilizce Vikipedi'deki sistemi falan çok takip etmiyorum açıkçası @Ahmet Turhan, bana mantıklı ya da mantıksız geleni söylemek istedim :) Hazır elin değmişken onu da aradan çıkarabilirsin gibi geldi haha Okuması çok zevkli aslında ama aynı cümleleri farklı biçimlerde, dolaylı bir şekilde söylemişler sürekli, çevirirken uğraştırıyor.--NanahuatlEfendim? 19.37, 25 Eylül 2019 (UTC)

?

Selamlar. Şurada, maddeye birçok kaynak eklemişsin gördüğüm kadarıyla. Ancak bu kaynakların birçoğunda şarkının adı dahi geçmiyor, bir kısmında ise yalnızca adı ya da bestecisi gibi basit bilgiler geçiyor. İkinci grubu kaynak olarak kabul ediyoruz, onu bir kenara koyuyorum; ancak şarkının adının dahi geçmediği kaynaklar neden eklendi? Bu ve bu kaynak film hakkında, şarkıyla hiçbir alakası yok. Bu da filmlerle alakalı bir kaynak, yine şarkıyla alakalı bir şey göremedim. Bunları neden maddeye eklediğini sormak isterim. İyi günler.--NanahuatlEfendim? 18.24, 2 Ekim 2019 (UTC)

Selam @Nanahuatl. Uğraş verip araştırmamın sonucunu hiç danışmadan ve sormadan direkt içeriği kaldırman hoş olmamış, onu baştan belirteyim. Hatalı da davranmış olabilirim o önemli değil, ama yöntem yanlış bence. Önce tartışsaydık daha uygun olurdu.
  • Bu kaynakta yer alan filme dair kaynak "Песня: В. Лебедев-Кумач" bilgisiyle Kumach'ın müziğinin filminde kullanıldığına dair bir kaynak. Bu kaynaktaki "Song of Stalingrad" Words by Lebedev-Kumach, V." bilgisini de aynı nedenle kullandım.
  • Bu kaynak Federal Özerk Eğitim Kurumu'nun mesleki eğitim içeriği. Ders içeriğinde (20. sayfada) ifade bu şarkıya alıntı yapıyor. Metin şu;
Обсуждается, о каких знаменитых битвах в истории нашей страны ученики знают. Могут быть названы следующие битвы (сражения): Невская битва, Куликовская битва, Бородинское сражение, Полтавская битва. Учащимся предлагается прослушать две песни (или отрывки из песен), посвященных Великой Отечественной войне, и ответить на вопрос: Чем они отличаются? Почему они так различны? Сколько лет прошло между событиями, которым эти песни были посвящены?

"Öğrenciler aşağıdaki iki şarkının dinlenilmesi için teşvik edilir" ifadesi mevcut. Hatta bu şarkı kastedilerek "Aşağıdaki şarkıların üzerinden kaç yıl geçti" ve "bu şarkıların adandığı etkinlikler nelerdir? gibi sorular mevcut.

  • "Şaka mı bu?" gibi alaycı ifadeyle çıkardığın bu kaynak gördüğün üzere tanım cümlesinden sonra kullanıldı ve şarkının tanımına dair bir kaynak. Yani içeriğin tartışmasından önce önce değişiklik özeti üslubundan kaynaklı dahi bir tepki verilebilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.07, 2 Ekim 2019 (UTC)

Öncelikle herkes bir içerik ekleyince bir uğraş veriyor, birileri de bunu kaldırıyor. Kişisel algılamanı istemem -ki hiçbir zaman kişisel davranmadığımı en iyi bilen kullanıcılardansın-, Vikipedi'nin doğasında olan bir durum. İlk iki kaynak konusunda hak veriyorum, dikkatimden kaçmış. "Öğrencilerin teşvik edilmesi" ansiklopedik bir bilgi değil, yüzlerce sayfa kitaplar ve onlarca "teşvik edilen" şeyler mevcut. Evrim maddesine de "okullarda öğretilir" bilgisi eklemekle eşdeğer. "Şaka mı bu?" diyerek kaldırdığım kaynak da ha keza şarkı hakkında hiçbir şey sunmayan bir kaynak. Sovyet maddelerindeki hassasiyetini ve alakanı anlıyorum, ancak lütfen her maddeye eşit uzaklıkta davranalım. Daha önce Lenin makalelerinde yaşadık onlarca kez. Kırıcı bir üslup kullandıysam da özür diliyorum, amacım kırıcı olmak değil. İyi günler diliyorum. --NanahuatlEfendim? 21.02, 2 Ekim 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey

RMaung (WMF) 15.28, 4 Ekim 2019 (UTC)

Barış Pınarı Harekâtı

Selam Ahmet Turhan. Bu değişikliği geri alıyorum, maddeyi çok fazla alt maddeye bölmeden ilerlemek daha okunaklı olmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum. Altına "Ayrıca bakınız" ekliyorum. Madde çok uzarsa bölelim, şimdilik 1-2 maddede kalmamız yeterli. Çok bölünce mobilde okumak daha zor oluyor.--Khutuckmsj 18.23, 10 Ekim 2019 (UTC)

Selamlar. Zeytin Dalı Harekâtı'ndan biliyorum, biraz zaman geçtiğinde bilgi kutusu dolup taşacak ve çok kötü ve karmaşık bir görüntü göreceğiz, ondan şimdiden ana maddesini koyayım dedim. Sen bilirsin tabi. @Khutuck --Ahmet Turhan (mesaj) 18.25, 10 Ekim 2019 (UTC)
Alta "Detaylar" diye bağlantı ekledim. --Khutuckmsj 18.35, 10 Ekim 2019 (UTC)
  • Bir de Nusaybin'e atılan roket konusunda kimin attığına dair doğrulanabilir bir kaynağa ihtiyacımız var. Türkiye medyası kaynakları devamlı olarak YPG/PKK/SDG şeklinde ortaya karışık bir şekilde sunuyor. Bu bilgiyi "PKK attı" şeklinde vermemiz doğru değil, böyle vereceksek bağımsız bir kaynakla doğrulayabilmemiz gerek. SDG veya YPG'nin atmış olması daha olası. O yüzden {{daha iyi kaynak}} şablonunu cümle sonuna koymuştum, çekincem hala devam ediyor. PKK attı bilgisi tanım cümlesi bir olgu belirtiyor ve doğrulanabilmeyi gerektiriyor bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.29, 10 Ekim 2019 (UTC)
O zaman "Türk kaynakları böyle diyor" diye ayarlıyorum. --Khutuckmsj 19.30, 10 Ekim 2019 (UTC)
O kaynaklarda da "YPG/PKK'lı" şeklinde zaten, tamamı Türkiye hükûmetinin SDG'yi PKK'nın bir kolu olarak görme görüşüne paralel şekilde yazılmış haberler. Yani roketi hangi grup attı bu kaynaklara göre tam net değil. Ama cümle net olarak PKK attı yazılmış, bu karışıklığı düzeltelim demiştim. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.38, 10 Ekim 2019 (UTC)
Ona yapacak bir şey yok sanırım. Ana kaynak bu şekilde iddia ediyor, iddia olduğunu da belirttik. Farklı kaynaktan açıklama gelirse ekleriz. Dilerseniz yazımı değiştirin, cümlelerimiz daha iyi olabilir.--Khutuckmsj 19.43, 10 Ekim 2019 (UTC)
Gün gün gelişmelerin maddeyi kapsamasında (şimdilik) sorun yok bence. Şahsen bu tarz kronoloji maddelerini hiç sevmiyorum, doğru düzgün bilgi vermiyorlar gibi geliyor. Şu an madde okunaklı, bu şekilde yazması/güncellemesi de kolay, doğru şekilde bölümlersek böyle kalmaya devam eder. Operasyon bittikten sonra gerekirse 9 Ekim, 10 Ekim vb diye giden başlıkları ayrı bir maddeye alıp, baştan sona özetini yazabiliriz; veya operasyonun alt bölümleri olursa (1974'te Kıbrıs'taki '1. Harekat', 'Görüşmeler', '2. Harekat' gibi) ona göre yeniden biçimlendiririz.--Khutuckmsj 15.38, 11 Ekim 2019 (UTC)
Bu arada "Barış Pınarı Harekâtı muharebe düzeni" ismi bana yanlış geldi. Muharebe düzeni deyince "1. kolordu sağda, 2. kolordu merkezde, 3. kolordu 15km geride yedekte" falan yazıp muharebe alanındaki yerleşimi anlatmamız lazım. Bu olay muharebe değil, büyük çaplı, çok cepheli, çok taraflı bir operasyon. Maddeyi başlatan kişi olarak Barış Pınarı Harekâtı'nda taraflar olarak taşımama ne dersin? --Khutuckmsj 16.14, 11 Ekim 2019 (UTC)
O savaş mantığına dair ifadeler orta çağdaki savaşlara dair kitaplarda okuduklarımızı aklıma getirtti :) Günümüzdeki savaşlar artık "düzenli savaş" olmadığı için, yani salt muharebe alanında çarpışma olmadığı için, "muharebe" denildiğinde "o eski muharebeler" aklıma gelmiyor benim. Hatta Suriye İç Savaşı gibi karmakarışık savaş düzeninin olduğu bir yerde bundan söz edemeyiz bence. Yani aslında hepsi birer muharebe, bu tür yerlerde çok olan "hücre yapılar" bile bu muharebenin bir "düzeni" bence. Ki SDG adı üzerinde pek çok gücün birleşmiş hali, kendi içlerinde "askeri konseylere" bölünmüş bir birleşik yapı. Yani kendi içerisinde yarı bağımsız-özerk bir hali var. TSK gibi "kolordu sağda, 2. kolordu merkezde" hesabı SDG için tutmuyor açıkçası. Bilemedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.23, 11 Ekim 2019 (UTC)
Yok ben de onu diyorum, olay "muharebe" kelimesinin sınırlarının çok dışında, "taraflar" kelimesi daha kapsayıcı olur bence. Nerede o eski muharebeler! Şöyle basit şekilde iç savaşı anlatacak bir şey mi yapsak :) --Khutuckmsj 16.29, 11 Ekim 2019 (UTC)
Haha :) Muharebe olmasın diye temenni edelim aslıda biz daha iyi. Ben iki yana da yakınım açıkçası, dilediğini yapabilirsin. Umarım bu son muharebe düzenimiz olur diyelim, ama nerdee.. Hele Suriye için çok şey istemek olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.33, 11 Ekim 2019 (UTC)
İsmi değiştirdim. Şimdi operasyonla alakalı Suriye haritası yapmaya bakıyorum. --Khutuckmsj 16.37, 11 Ekim 2019 (UTC)
Şurada bir örnek önermiştim. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.45, 11 Ekim 2019 (UTC)
Aynen, onu SVG şablona çekmeye bakıyorum. --Khutuckmsj 16.47, 11 Ekim 2019 (UTC)
Ana harita oldu gibi de, okları SVG'ye (düzgün) eklemek mümkün değil. Screenshot alıp yapacağım artık. --Khutuckmsj 17.17, 11 Ekim 2019 (UTC)
Commonsa taşıdım ama lisans şablonu hatası verdi, ilgili lisansı düzeltebilir misin: Dosya --Ahmet Turhan (mesaj) 21.52, 11 Ekim 2019 (UTC)
Olmuş olmalı.--Khutuckmsj 21.58, 11 Ekim 2019 (UTC)

Didem Tuncay maddesi

İlgili maddeye Ecevit Şanlı gibi taşıma şansımız varmı hani yer etsin olayda adı geçen isimler arasında... Bu imzasız yazı Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Madde dizisi

Selamlar. Vikipedi:Madde dizileri sayfasını hazırladım ve ilgili yerlerden buraya bağlantı vermek ve teşvik etmek istiyorum. {{Leonid Brejnev}} şablonunun kendi üzerinde vardı, ana diğerlerinin kodlamasında böyle bir metin göremedim. Örneğin {{Anadolu tarihi}} şablonunun en üstünde "Anadolu tarihi dizisinin bir parçası" şeklindeki yeri "Anadolu tarihi dizisinin bir parçası" şeklinde düzenlemek istiyorum. Yani ilgili yere bağlantı verilmesi. Diğer örnek olarak {{Beyaz Rusya siyaseti}} şablonunda "Bu makale serisinin bir parçasıdır: Beyaz Rusya devlet yapısı" şeklindeki yapıyı "Bu madde dizisinin bir parçasıdır: Beyaz Rusya devlet yapısı" şeklini vermek istiyorum (ayrıca "makale" yerine "madde" yazılmalı). Ama kodun yerini ve nasıl yapacağımı bulamadım. Aynısı {{Dilbilim}} da da var ama yeri değişmiş. Kategori:"Bir dizinin parçası" şablonları kısmında farklı farklı "dizi" atıfları var, hepsi bir yerden mi kaynak alıyor? Pek anlayamadım, yardımcı olur musun? --Ahmet Turhan (mesaj) 12.21, 16 Ekim 2019 (UTC)

Merhaba. Beyaz Rusya siyaseti şablonu için gerekli değişiklik yapıldı. Diğer şablonlarda ise ilgili ulama bağlantı verilmiş ve bence doğru uygulama bu. Oluşturduğunuz sayfaya bağlantı verilip verilmemesi konusunda topluluğun görüşü belirleyici olacaktır. Teşekkürler, iyi vikiler. --Superyetkinileti 16.06, 16 Ekim 2019 (UTC)

Bu gibi şablonların tamamında iki defa üst üste iç bağ verilmiş, o sebeple kelimelere doğru iç bağ verilmesi amacıyla söyledim aslında. "Anadolu tarihi dizisinin bir parçası" şeklinde üst üste iki aynı iç bağ mevcut, madde dizisi yönlendirmesini bu nedenle istedim. İtiraz gelir ise geri alırız zaten. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.15, 16 Ekim 2019 (UTC)

Mantıklı, üzerinde çalışabilirim aslında. Ya da birlikte çalışabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.31, 16 Ekim 2019 (UTC)
İyi ki hatırlattın şunun üzerinde çalışabilirim, birini seçkin yapmıştım zaten. Teşekkür ettim, başladığımda yardımını isterim :) @Khutuck --Ahmet Turhan (mesaj) 16.50, 16 Ekim 2019 (UTC)
Kendime de hatırlatmış oldum, ben de buradaki gemileri tercümeye geçtim :) --Khutuckmsj 16.56, 16 Ekim 2019 (UTC)
Gemilere özel bir ilgi var galiba, enwiki de tonlarca gemi ve konuları seçkin statüde :) @Khutuck --Ahmet Turhan (mesaj) 16.58, 16 Ekim 2019 (UTC)
Bu arada seçkin içerik sorumlumuz hala yok, hatırlatayım. Belki aday olmak istersin. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.00, 16 Ekim 2019 (UTC)
Gemiler, özellikle de savaş gemileri belli açılardan insanlara çok benziyorlar. Aynı sınıftan iki gemi hiçbir zaman birbirinin aynısı değil, bireysel isimleri ve çoğu zaman farklı karakterleri var, hikayeleri ilgi çekici, ömürleri uzun, haklarında yazılmış çok sayıda da kaynak var çünkü donanmaların tuttuğu kayıtlar diğerlerine göre çok daha geniş ve tutarlı. Yavuz Zırhlısı örneğindeki gibi tek bir gemi bir imparatorluğun yıkılmasında kilit bir rol oynayabiliyor. Çok az makine bu kriterleri kapsıyor, o sebeple ilgi çekici. Aslında şahsi ilgi alanım daha çok tanklara yönelik ama gemileri de ilginç buluyorum.
Şu aralar bot ve AWB kullanarak etrafı silip süpürmeye odaklıyım, tekrar SİS olmak pek ilgim çekmiyor. Madde yazıp, SİS'in "şurasını düzelt" isteklerini beklemeyi tercih ederim :) --Khutuckmsj 17.09, 16 Ekim 2019 (UTC)
Aslında benim de başka hedeflerim vardı da, bu bahsettiğim diziye kısa vadece başlayabilirim. Şimdilik Nazilerin Sovyet savaş esirlerine işledikleri suçlar maddesine odaklıyım, onu seçkin yaptıktan sonra birlikte çalışmak için kapını tıklayabilirim. Ayrıca şuradaki maddelerden kırmızı olanlarının bazılarını açabilirsen bana yardımcı da olabilirsin hani :) --Ahmet Turhan (mesaj) 17.13, 16 Ekim 2019 (UTC)