Kullanıcı mesaj:Vikiçizer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Saati mi Zaman Dilimi mi?[kaynağı değiştir]

Başta Türkiye Zaman Dilimi ve Uzak Doğu Avrupa Zaman Dilimi sayfalara yaptığım düzenlemelerin gerekçesi; zaman dilimi kavramının UTC gibi olup saat sayfalarının başlığına uygun düşmemektedir. Sonuçta o sayfa UTC+03.00 veya UTC+02.00 gibi zaman dilimini göstermemektedir. Sayfada (örn. Moskova Zaman Dilimi ) şehrin veya ülkenin kullandığı varsayılarak düzenlenmelidir. Bu birçok yabancı makalede mevcuttur. Yaptığınız değişiklileri geri alın lütfen.

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Administrator Barnstar Hires.png Hizmetli Yıldızı
tebrikler İhsssn (mesaj) 12.50, 2 Ocak 2021 (UTC)

Beyaz Liste[kaynağı değiştir]

Selam :@Vikiçizer, Vikipedide kullanıcı ismimim beyaz listeye dahil ede bilirseniz, Azerbaycana ait makaleler için yapacağım düzenlemelerde çok yardımçı olmuş olursunuz. Önceden teşekkürler. - Xəyal Haşımov (mesaj) 10.57, 4 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Xəyal Haşımov. Katkı çeşitliliğiniz çok az olduğundan diğer beyaz listeye alınanlar gibi "önce katkı sonra liste" formülüne uyalım, siz şu an "önce liste sonra katkı" ister gibi bir durum olmuş. Siz Azerbaycan olsun başka konular olsun katkılarınızı güzelce yapmaya devam edin, bir süre sonra beyaz listeye alınmanız kendiliğinden kabul görecektir. --Vikiçizer (mesaj) 16.31, 4 Ocak 2021 (UTC)
Tamam. Teşekkür ederim fikirleriniz için. - Xəyal Haşımov (mesaj) 19.52, 4 Ocak 2021 (UTC)

sas[kaynağı değiştir]

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Ramiz_Özbay Bu sas artık kapatılabilir sanırım Cedreon (mesaj) 19.35, 4 Ocak 2021 (UTC)

@Cedreon, Vito'nun ilgileneceğini sanıyorum. --Vikiçizer (mesaj) 19.45, 4 Ocak 2021 (UTC)

Şablon adlarını büyük yapma[kaynağı değiştir]

Selamlar Vikiçizer. AWB ile, maddelerde kullanılan şablonların ilk harflerini büyük harfle değiştirdiğini görüyorum. Bunun Vikipedi'ye bir faydası var mıdır? Bunu sormak zorundayım zira 4000'e yakın madde var izleme listemde ve her AWB turu attığında ben orada kayboluyorum, benim çok vakit kaybetmeme neden oluyor. Değişiklikleri gizlemekle alakası yok, bunu diyeceksen önceden belirteyim zira ara ara hatalı değişiklikler yapılıyor AWB ile, üzerine başka değişiklikler yapılıyor ve "izleme listenizde bekleyen değişiklikler var" yazısı çıkıyor ve son değişiklik AWB değişikliği olunca ben bunları göremiyorum vs. Bir diğer konu da son değişiklikler sayfasının hiçbir anlamının kalmaması. Başka bir konu da Vikipedi istatistiklerine yansıyor bu ve sağlıklı değerlendirme yapmamızı engelliyor. Bu gibi insan ilgisi gerektirmeyen değişiklikler için bir bot hesabı açsan nasıl olur? Bunların insan ilgisi, dikkati gerektirecek hiçbir noktası bulunmuyor malum :) Hem Viki kazanır hem ben hem de sen gibi geliyor. İyi günler diliyorum.--NanahuatlEfendim? 17.22, 5 Ocak 2021 (UTC)

Sağol uyarı için @Nanahuatl. Awb kozmetik değişikliklerimde var, manuel çıkarırım ben sorun değil. Evet botlar da aynısını otomatik yapıyor, sebebinin teknik olduğunu düşünüyorum o yüzden sorgulamadım. İzleme listeni çoğaltan bensem azaltmaya çalışırım rahat etmen için. Kolay gelsin. --Vikiçizer (mesaj) 17.41, 5 Ocak 2021 (UTC)
Önemli olan Vikiçizer, botla yapmak dururken bunların neden elle yapıldığı konusu. Vikipedi'yi geliştirmek için ortak hareket etsek ve ciddi anlamda geliştirsek çok daha uygun olur diye düşünüyorum. Botların işlerini botlara devredip onların yapamayacaklarını ise kullanıcıların yapması, bu amacımıza daha hızlı ulaşmamıza yol açmakta. Biz ise tem tersini yapıyor, botların işlerini kullanıcılar olarak alıyoruz :) Bunun için ben bir neden göremiyorum açıkçası, durum biraz inatlaşmaya bindi gibi. NanahuatlEfendim? 18.17, 5 Ocak 2021 (UTC)
@Nanahuatl, kendi adıma bir inadım yok, kim ne derse uymaya çalışıyorum. Şimdi Teacher0691 diyeceğim olmayacak, o da geçen otomatik değişiklik yapmakla itham edildiğimi düşündüğüm bir anda, benle ilgili değil senle ilgili gibi birşeyler dedi. O yüzden ping de atmıyorum. Zaten bir iki çift bir şey konuşulsa gören istediği gibi katılabiliyor. Bir zaman önce konuşmuştuk bu konuları çok, bilmiyorum dediğin gibi değişiklik kısıtlaması mı yapılmalı, nasıl yapılmalı bilmiyorum. Diğer vikilerin yanında Türkçedeki awb değişiklik sayısı devede kulak. Bir yerde bununla ilgili istatistikler vardı. Gerçi sen değişiklik içeriğiyle endişelerini söylüyorsun sanırım, katılmıyor değilim, o yüzden her uyarıyı dikkate alıyor ekliyor veya çıkartıyorum. Genelde Türkçeleştirme işleri üzerinde çalışıyorum, bu awb işine de öyle girmiştim. Kimsenin el atmadığı kategorilerin boşluklarını alma işlerine giriştiğim de oluyor. Bana her şey OK, nasıl diyorsan öyle yapalım. --Vikiçizer (mesaj) 18.35, 5 Ocak 2021 (UTC)
Bildirim atmaya gerek yok, zira artık kabak tadı verdiğine eminim konunun herkes için (kötü anlamda demiyorum, yeter artık çok konuşuldu). Madem öyle, bot politikası için bir ek hazırlıyorum, zaten kısa bir şey. Onu topluluğa sunayım, isteyen istediği şeklide, olumlu ya da olumsuz görüş belirtsin. En azından "botumsu" (bot-like) değişiklikler için bir politikamız olsun, oraya göre hareket edelim. NanahuatlEfendim? 18.47, 5 Ocak 2021 (UTC)
Güzel fikir. Bana yaptığın kurallara aykırı filan dendiğinde zaten yapmıyorum, awb hiç yapılmayacak dense ona da OK. Şimdiden eline sağlık diyeyim, bu konuda gereksinim olabilir, yeni kullanıcılara da yön gösterici olur. @Nanahuatl--Vikiçizer (mesaj) 18.52, 5 Ocak 2021 (UTC)
Şu an bir kural yok, sıkıntı da burada :D Seni geçtim, bir kullanıcı herhangi bir araçla seri olarak zararlı diyebileceğimiz değişiklik yaparsa da sıkıntı. Ya da "ben bot gibi davranıyorum ama bu doğru mu?" sorusunun cevabı da yok şu an. Zaten iki üç paragraflık bir ekleme yeterli... NanahuatlEfendim? 19.01, 5 Ocak 2021 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Merhaba. 2020'de çıkan albümler listesi sayfasında kaynakları düzeltmişsiniz yani çevirmişsiniz işte anlamışsınızdır, bunları zaten botlar düzeltmiyor mu? Neden uğraşıyorsunuz ki? Huluxsi (mesaj) 18.26, 5 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Huluxsi. Cevabı yukarda. O dediğin değişikliğin elli tanesini yarın awbsiz yaparsam da şaşırma. Vikipedi delisi böyle işleri yapabiliyor. Ayrıntılı incelersen çoğu kullanıcın yaptığı işler boş işler gibi gelebilir. --Vikiçizer (mesaj) 18.37, 5 Ocak 2021 (UTC)

Alihan Recebov[kaynağı değiştir]

Merhaba @Vikiçizer, Madde kayda deger oldugu halde hizli silinmeye verilmişdir. Alihan Recebov maddesini SAS-a taşımama yardımçı ola bilirmisiniz ? — Xəyal Haşımov mesaj 14.03, 6 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Xəyal Haşımov. Bu konuyu izninizle @Chansey'e sormam gerekli. Chansey, maddeyi SAS'tan sonra geri getirmişsin, sonrasında ne olmuştu? Kullanıcı:Xəyal Haşımov/deneme tahtası sayfasında açılması bekleniyordu, açılmadı mı? Xəyal Haşımov, eğer durum böyleyse, bu deneme tahtasından maddeyi geliştirip diğer kullanıcıların fikrini almaya çalışın. Henüz SAS'tan yeni silinmiş sayılır, herhalde bunu bilerek tekrar hızlı silinmesi isteniyor. Deneme tahtasından açarsanız silinme derdi olmadan, aceleye getirmeden maddeyi geliştirme imkanınız olacaktır. --Vikiçizer (mesaj) 18.12, 6 Ocak 2021 (UTC)
Kullanıcının ısrarı mevcut. Haklı sebeplerle silinen madde üzerinden fazla zaman geçmeden yeniden açılmış ve en son 7.1.2021’de Dr. Coal yeniden silmiş. Kullanıcımıza deneme tahtasında çalışması tavsiyesini düşünmesini tavsiye ederim. chansey mesaj? 19.58, 11 Ocak 2021 (UTC)
Seslenme için teşekkürler Chansey. Ben de silerken öncesinde geri getirildiğini fark ettim ancak konuyla ilgili önemli bir gelişme ya da kaynak eklenmeden madde olarak durduğu için sildim. Dr. Coalmesaj 20.01, 11 Ocak 2021 (UTC)

Beyaz liste[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcının katkıları olumlu görünüyor. Beyaz listeye alınabilir diye düşünüyorum. Cedreon (mesaj) 15.57, 7 Ocak 2021 (UTC)

@Cedreon, teşekkür ederim, vandal görünmüyordu, beyaz listeye alındı. Benzer kullanıcıları fark ederseniz haber vermekten çekinmeyin lütfen. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 16.11, 7 Ocak 2021 (UTC)

Teşekkürler arkadaşlar: @Cedreon@Vikiçizer

Pintador (mesaj) 20.05, 7 Ocak 2021 (UTC)PintadorPintador (mesaj) 20.05, 7 Ocak 2021 (UTC)

@Pintador Rica ederim Pintador. Katkılarının devamını dilerim. Cedreon (mesaj) 04.46, 8 Ocak 2021 (UTC)

İstersen kullanıcı sayfana beyaz liste şablonunu ekleyebilirsin. Cedreon (mesaj) 04.49, 8 Ocak 2021 (UTC)

Telif[kaynağı değiştir]

Merhaba @Vikiçizer :Şu madde içeriğine bilgi eklentisi yapacağım fakat taslak şiddetli Telif hakkı içeriyor,kontrol etmeniz veya içeriği silmeniz halinde özet kısmını tekrar yazabilirim. İyi çalışmalar. Baybarslı (mesaj) 16.15, 08 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Baybarslı. Arada farka göre 13 yıldır öylece duruyormuş. Telif hakkı uzun zaman geçen metinlerde karışıklık yaratabiliyor, yani vikipediden başka internet siteleri yıllar evvel kopyaladığından ilk metnin hangi tarihte internete konduğu önem kazanıyor ki bunun tespiti de zor. Ama siz sanırım telif hakkı ihlaline dair bir tespitte bulundunuz, benim veya başkasının ayrıca bir şey yapmasına gerek yok. Siz gerekçesini/linkini özete yazıp, silin istediğiniz gibi tekrar yazın. Bakalım sonuç ne olacak, haber verirseniz o zaman tekrar bakarız, yeni hali daha uygunsa o kalır. --Vikiçizer (mesaj) 17.15, 8 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Vikiçizer, Taslak ile ilgili aydınlatıcı açıklama için teşekkür ederim. Bu durumda şablon üzerinde yapılan çalışmaları incitmeden Telif hakkı ihlali unsurları minimum indirerek, gramer dizinine uygun içeriğe ansiklopedik kaynaklı bilgi eklentisi yapmak daha zengin ve güvenilir madde oluşturacağına sanırım kısmen katkı sağlayacaktır. İyi çalışmalar. Baybarslı (mesaj) 13.56, 09 Ocak 2021 (UTC)

Beyaz liste[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Son 1 yıl kadardır Vikipediye katkı sağlamaya çalışıyorum. Beyaz listeye eklenebilirsem çok makbule geçer.Denizkavi (mesaj) 22.38, 9 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Denizkavi. Sizi beyaz listeye ekleyeceğim ama kaynak gösterme işlerine daha özen göstermenizi rica edeek. Şöyle ki; Zebedi oğlu Yakup sayfasındaki değişikliklerinizi İngilizcesine bakıp teyit aldıktan sonra onaylayabildim, Satoshi Kon değişikliklerinize vakit ayıramadım, dolayısıyla onaylayamadım, kaynağıyla aktarmış olsaydınız buradaki kullanıcı için daha kolay olacaktı. Belki şu sayfaların faydası olabilir; Vikipedi:Kaynak gösterme/Yardım:Kaynak gösterme. Kolaylıklar diliyorum. --Vikiçizer (mesaj) 11.12, 11 Ocak 2021 (UTC)

Beyaz liste[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcı beyaz liste olabilir diye düşünüyorum. Cedreon (mesaj) 18.06, 11 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Cedreon. Evet, vandal gözükmüyor, listeye ekledim. Teşekkürler. --Vikiçizer (mesaj) 18.11, 11 Ocak 2021 (UTC)

Devriye[kaynağı değiştir]

Merhaba Vikiçizer, https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Devriyelik_ba%C5%9Fvurusu kısmında uzun süredir Huluxsi tarafından açıkta bulunan bir başvuru var. Uygun bir zamanda katkıları inceleyip değerlendirip sonuçlandırabilirsen çok sevinirim. Saygılarımla. --Kemalcan (mesaj) 18.30, 11 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Kemalcan. Genelde bir gözümüz bu tip sayfalarda oluyor, yani yazılanları çizilenleri takip etmeye çalışıyorum. Bu başvuruyu bekletirken alttakileri sonuçlandırılmış gördüm. Ben Topluluğun bulgularını ve görüşünü dikkate alarak, eldeki verileri de objektif bir şekilde inceleyerek bir sonuca vardım ve başvuruyu sonuçlandırdım. Bu başvuruyu diğerlerini kapatırken kapatmayıp bekletmenin bir sebebi varsa, o sebep bu sonucu da beğenmeyebilir. İyi çalışmalar diliyorum. --Vikiçizer (mesaj) 19.06, 11 Ocak 2021 (UTC)
Teşekkürler, değerlendirmeler belirli bir olgunluğa eriştiği, açık kalmasının adayı ve topluluğu rahatsız edebileceği düşüncesiyle sizin gibi tecrübeli bir yetkilinin konuyu değerlendirmesi için rahatsız etmek istedim. İlginize tekrar teşekkürler. Saygılarımla --Kemalcan (mesaj) 19.34, 11 Ocak 2021 (UTC)
Rahatsızlık ne kelime, rahatsız olan sorumluluk almasın. Son dönemde yeni seçilen hizmetliler tartışmaları sonuçlandırıyordu, biz de seyrediyorduk. Aynı hızda devam etsek onlara bir şey kalmayacak:) Diğer başvuruları 1-2 günde sonuçlandırırken bunun da yeterince olgunlaştığı açıkken demlenmeye bırakılmasının sebebini anlamadım, sebepsiz olduğunu da sanmıyorum ama önemli değil, o sebep neyse o da sonuçlanmıştır umarım.@Kemalcan İyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 19.43, 11 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba Vikiçizer! Denk gelmişken, alttaki başvuruyu kapatıp üsttekini neden kapatmadığımla ilgili şu açıklamamı not düşmek istedim. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 20.27, 11 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Dr. Coal. Bana tekrar yazmana gerek olmadığını biliyorsun, tabi bunu tartışmak istemiyorsan o ayrı, herhalde sonuçlandırırken ne yazdığını görmemiş olduğumu düşünmüyorsun. Neticede katılırım veya katılmam bir neden yazmışsın. Ben sana özel söylemiyorum, dediğim gibi açıktan sebebini yazmışsın, Kemalcan'a sebepsiz bekletilmediğini düşündüğümü söylüyorum, bunu yazarken şimdi bunu Dr. Coal hemen üstüne alınır diye de düşünmedim değil, sebep yazmadan bekleten varsa o üstüne alınıp sebebini söyleyebilir, sonuçta orada bekleyen bir adaylık vardı, tabi artık sebebin de bir önemi kalmadığını belirteyim. --Vikiçizer (mesaj) 20.37, 11 Ocak 2021 (UTC)
İnsanlık hâli, gözden kaçabilir diye düşündüm, herhangi bir sorun yok. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 20.39, 11 Ocak 2021 (UTC)

Silinen Bir Sayfa Hakkında Yardım[kaynağı değiştir]

Merhaba. "Yavuz Selim Tuncer" maddesini oluşturmaya çalışacaktım fakat daha önce 2 kere silinmiş. İlki telif ihlalinden, ikincisi ise kayda değer olmadığı sebebiyle. Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı olan bu kişi için, kayda değerlikle ilgili bir sorun mu var yoksa maddeyi genişletirsem sorun olmadan yayınlayabilir miyim?--Demirhancenguz (mesaj) 11.07, 12 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Demirhancenguz. Telif hakkı ihlalinden @Uncitoyen, kayda değerlikten @Vito Genovese silmiş. Kayda değerlik gerekçesiyle silindiyse tabiki doğal olarak bu konuda bir sorun var anlamına geliyor. Anladığım kadarıyla telif hakkı ihlalinden de tekrar bir sorun yaşamanız muhtemel görünüyor. Tavsiyem Kullanıcı:Demirhancenguz/deneme tahtası sayfasını kullanmanız yönünde olacak. Bu sayfada silinme derdi olmadan ve aceleye getirmeden maddeyi genişletmek değil de kurallara uygun olarak geliştirmek şansınız olabilir. Maddeyi yeterli bir noktaya getirdiğinizi düşündüğünüzde diğer kullanıcılardan incelemelerini rica edebilirsiniz. Ayrıca Vikipedi:Telif hakları ve Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfalarını tekrar incelemeniz faydalı olabilir. Düz bir metin genişletme değil, kayda değerliğini uygun kaynaklarla ortaya koymaya çalışın. Vikipedi:Bağımsız kaynaklar ve Vikipedi:Güvenilir kaynaklar sayfaları yol gösterebilir. --Vikiçizer (mesaj) 11.20, 12 Ocak 2021 (UTC)
Tam olarak sormak istediğim soru şuydu; bir belediye başkan yardımcısı, siyasetçiler için kayda değerlik kısmındaki şartları sağlar mı? Okudum ama emin olmak için soruyorum. Eğer bulunduğu konum wikipedia için KD sağlıyorsa deneme tahtasını kullanıp dediğiniz şekilde genişletmeye çalışacağım.--Demirhancenguz (mesaj) 11.24, 12 Ocak 2021 (UTC)
Bir belediye başkan yardımcısı olmak, makam itibarıyla otomatik bir kayda değerlik sağlamıyor, mesela bir milletvekili veya vali olsaydı otomatik bir kayda değerlik sağlayacaktı. Ama öte yandan, kişiler makam/görevleri dışında bağımsız kaynaklara konu olmuş ve ansiklopedik olarak listenelebilir bir biyografiye sahip olabilirler, mesela "basında önemli derecede kendisinden bahsedilmiş mahallî siyasetçiler" diyor yönerge, veya siyasetçiliği dışında bir konuda kişi şartları sağlayabilir, mesela milli bir sporcudur aynı zamanda, veya bağımsız kaynaklara konu olan bir yazardır. Size tavsiye ettiğim kısımları incelemeniz dışında, benzer siyasetçi maddelerine göz gezdiriniz, eğer KD'lik konusunda elinizde sadece görev/makam varsa tek başına yeterli bir ölçüt değil yönergelere göre. @Demirhancenguz --Vikiçizer (mesaj) 11.38, 12 Ocak 2021 (UTC)

Silinen iki madde hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba Vikiçizer ben hem Eyüp Yeşil hem de İbrahim Şahbaz hakkındaki maddelerin geri dönmesini talep ediyorum daha önce silinmişti ikisi de İbrahim Şahbaz daha sonra tekrar açılmış benim bilgim yoktu ama telif ihlalinden silinmiş eğer gerekçe telif hakkı ihlali ise İbrahim Şahbaz maddesini telif ihlali olmadan ben düzeltme yapabilirim. Eyüp Yeşil de az önce Yargıtay'da ceza konusunda son sözü söyleyen makamın en üstüne seçimi gerçekleşti Eyüp Yeşil konusunda takdir sizin ama İbrahim Şahbaz konusunda geri getirilmesini özellikle rica ederim.--SarvSarv 11.37, 12 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Sarv, her iki madde de SAS tartışması sonucunda silinmesi uygun görülmüş. Tartışmaları başlatan veya katılan kullanıcılara da bilgi verme amacıyla sesleneyim; @Nushirevan11, @Kavas, @Nanahuatl.

Bir SAS tartışması sonucunda silinmiş olmaları, (kabul edelim ya da etmeyelim) bir Topluluk kararı sonucunda silindiğini gösteriyor. Bu kararlar o dönem için uygundu, zaten SAS kararları maddenin asla tekrar açılmayacağı anlamına gelmiyor, bilakis daha nitelikli tekrar açılmasına vesile olması durumu var. Bariz bir kural hatası yoksa (ki yok) ve Topluluk kararı olması sebebiyle SAS sonucunda silinmiş bir metnin "geri getirme" metoduyla geri getirilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Yani teknik bir konu da sayılabilir bu noktada. Ama metni kopyala/yapıştır ile aşağıya ekliyorum ki oradan alıp tekrar açmak isterseniz size kolaylık olsun. İyi çalışmalar.--Vikiçizer (mesaj) 12.35, 12 Ocak 2021 (UTC)

"Doç. Dr. İbrahim Şahbaz (d. 1 Ekim 1955, Divriği, Sivas) Yargıtay üyesi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1980 yılında mezun olmuştur. Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlamış, çeşitli ilçelerde cumhuriyet savcı yardımcılığı ile cumhuriyet savcılığı görevlerinde bulunmuş, ardından Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimliği, Yargıtay Tetkik Hakimliği ve Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerini üstlenmiştir. 15 Nisan 2007 tarihinde Yargıtay üyeliğine, 22 Aralık 2014 tarihinde ise Yargıtay 22. Ceza Dairesi Başkanı seçilmiştir. Evli ve bir çocuk babasıdır."

"Eyüp Yeşil (d. 8 Nisan 1959, Şavşat, Artvin) Yargıtay üyesi. Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü'nü bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1985 yılında mezun olmuştur. Kocaeli hakim adayı olarak mesleğe başlamış, çeşitli ilçelerde hakimlik yapmış Dinar Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyon Başkanlığı, Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanlığı, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve İlk Derece Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2011'de Yargıtay üyeliğine seçilmiş, 2014 yılı itibariyle ise Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanıdır. Fransızca bilen Yeşil, evli ve iki çocuk babasıdır. Görevleri; 24 Şubat 2011 - ... : Yargıtay üyesi - 22 Aralık 2014 - ... : Yargıtay 16. ceza dairesi başkanı."

Öncelikle çok teşekkür ederim evet teknik olarak çok haklısınız. Yalnız Eyüp Yeşil oy çokluğuna rağmen silinmiş biliyorum önemli olan sayı değil sadece ifade etmek istedim. Sağlıklı günler diliyorum.--SarvSarv 13.42, 12 Ocak 2021 (UTC)

Beyaz liste[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Squeaks 41 beyaz liste olabilir diye düşünüyorum Cedreon (mesaj) 18.07, 13 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Cedreon. Şu değişiklikler bence biraz tartışmalı, benzer işleri her kullanıcı yapabiliyor, beyaz liste için büyük bir engel değil. Vandal olmadığını düşündüm ben de, ekliyorum. Teşekkürler. --Vikiçizer (mesaj) 18.19, 13 Ocak 2021 (UTC)

E tamam da Vusunların Türk kökenli olduğuna dair hiçbir kanıt yok.--Squeaks 41 (mesaj) 07.52, 25 Ocak 2021 (UTC)

Asimile edilmiş de olabilirler.--Squeaks 41 (mesaj) 07.53, 25 Ocak 2021 (UTC)

Teşekkürler💖💖💖[kaynağı değiştir]

Kitten-stare.jpg

Sayfalarımı en çok düzenleyen kişi sizsiniz. Yazım kuralları ve noktalama işaretlerinden hep nefret etmişimdir, elimden geldiğince dikkat etsem bile elbet hata yapıyorum. Siz ise her zaman yanlışları düzeltiyorsunuz. Kısa kesmek istiyordum olmadı. Neyse çok teşekkürler ❤💖💖💖

Ali İhsan Koçoğlu7 (mesaj) 19.25, 13 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Ali İhsan Koçoğlu7. Teşekkür ederim, VikiPerilik ve VikiCücelik yapınca öyle oluyor:) İyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 19.29, 13 Ocak 2021 (UTC)

Şablon:Kişi bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Selâm Vikiçizer, Kişi bilgi kutusunda bir parametre üzerinde değişiklik yapılmış ve Mezun olduğu okullar (alma_mater) parametresi, şablon üzerinde Mazun olduğu okullar şeklinde düzenlenmiş ben baktım parametrelere fakat bulamadım örnek olarak mesela Elon Musk maddesine bakabilirsin. Bunu nasıl düzeltebiliriz. Teşekkürler. Kolay gelsin. 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 19.25, 14 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Kepler-45b. Şablondan düzelttim orayı, halloldu sanıyorum. Güzel fark etmişsin, son birkaç ayda şablonda ve belgelemesinde o kadar çok değişiklik yapılmış ki bunu kim yapmış onu bile anlamadım. --Vikiçizer (mesaj) 19.37, 14 Ocak 2021 (UTC)

Şablon:Animanga bilgi kutusu/Video[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Şablon:Animanga bilgi kutusu/Video şablonunu silmişsiniz. Halbuki bu şablonu değil Şablon:Animanga bilgi kutusu/video şablonunun silinmesini talep etmiştim. Geri getirebilirseniz sevinirim. Birde şu şablonu Şablon:Animanga bilgi kutusu/Video ile birleştirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler. --89.166.46.217 18.24, 15 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @89.166.46.217. İkisine de silmişim, nasıl olduysa. Diğeriyle sadece geçmişi birleşecek sizin yaptığınız versiyon içerik olacak kalacak değil mi? --Vikiçizer (mesaj) 18.36, 15 Ocak 2021 (UTC)
Aksi başlayınca öyle devam ediyor herhalde. Geçmiş geçmişte kaldı:) ama en azından yeni şablon duruyor yerinde. @89.166.46.217--Vikiçizer (mesaj) 18.59, 15 Ocak 2021 (UTC)

Aynen istenildiği şekilde oldu. Teşekkürler. --89.166.46.217 19.15, 15 Ocak 2021 (UTC)

İsmail Kendir'in kuklaları[kaynağı değiştir]

Merhaba Vikiçizer. Acil bir durum olduğu için yazıyorum. İsmail Kendir'in kuklaları Vikipedi tartışma:Çocuk koruma sayfasında ağır suçlamalarda bulunuyor. KET işlemlerini başlattım. Bir bakabilir misiniz? Saygılar--Kadıköylümesaj 17.10, 18 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Kadıköylü. Kukladan engellendiler. İyi çalışmalar.--Vikiçizer (mesaj) 17.23, 18 Ocak 2021 (UTC)
Elinize sağlık. Teşekkürler Kadıköylümesaj 17.23, 18 Ocak 2021 (UTC)

Gökçe Yörük[kaynağı değiştir]

Selamlar. Ben, 2007-2014 yılları arası burada çalışmış olan Gökçe Yörük. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle 2014 yılında Vikipedi'ye ara vermek zorunda kaldım. Bir süre sonra şifremi unuttuğum için hesabıma bir daha giremedim. Yaklaşık 7 senedir, yoğunluğun da vermiş olduğu etkiyle Vikipedi macerası benim için kaynadı gitti. Hesabıma tekrar nasıl ulaşabilirim? Siz de eskilerdensiniz beni hatırladığınızı düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinir. Esenlikler dilerim... --78.190.182.244 22.58, 18 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba Gökçe Yörük. Hatırlamaz mıyım, hatırlıyorum tabi. Bu konuda Sakhalinio bir yol göstermiş gördüm. Bir deneyin bakalım, ben de @Abecesel'i söyleyeyim, o da benzer bir olay yaşadı, sonra nasıl oldu, ne oldu. @78.190.182.244 --Vikiçizer (mesaj) 17.09, 20 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba Vikiçizer, Merhaba Gökçe Yörük. Konuyla ilgili engel sürecinden sonra giriş bilgilerimi ve e-posta adresimi hatırlamıyordum, bununla ilgili sadece bir deneyim edinmiş oldum. Sonuç olarak e-posta adresimi hatırladığım için erişim sağlayabildim. Deneyimimi şöyle aktarayım, adım adım kullanıcılarla iletişim kurduktan sonra, son olarak yönlendirmeler sonucu sadece ca@wikimedia.org adresiyle iletişim kurmak gerektiğini öğrendim. abc, 17.46, 20 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Abecesel. Bu da güzel bilgi. Belki Gökçe e-postayı hatırlıyordur. Aynı yolu izleyebilir. Teşekkür ederim. --Vikiçizer (mesaj) 17.50, 20 Ocak 2021 (UTC)
Tekrardan selamlar (tekrardan ben Gökçe). Maalesef e-posta adresimi hatırlamıyorum. Hatta 2016'da hesabıma ulaşma girişimim olmuştu, o zaman da hatırlamıyordum. 2016'daki girişimime ait konuşmaları buldum, şuradan görebilirsiniz. O zamanki araştırmalarım sonucunda Hedda Gabler'in de eskiden benzer bir durumla karşılaştığını hatırlamış ve şuradaki önerilere ulaşmıştım. Söz konusu sayfada If you did not enter an email address, or the address was out of date, you will have to create a new account under a different username. After doing this, if a user page and user talk page were created for the old account, it is advisable to make them redirect to the equivalent pages for the new account. (To carry the content and history of these pages over to the new location, you may be able to use the "move" function ─ contact an administrator if assistance is needed.) denilmiş. Superyetkin de durumu burada dile getireceklerini söylemişti. Ancak yine o dönemki yoğunluğumdan dolayı süreci takip edemedim. Alternatif bir kullanıcı hesabı açıp sözü geçen işlemleri uygulayabilir miyiz? Hizmetli, denetçi veya bürokratlarımızdan kimler bu konuda yardımcı olabilir? Gökçe Yörük olduğumu kanıtlama konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Son olarak, bilirsiniz ki Vikipedi'de uzun yıllarım geçti. Şimdi küçük diyebileceğim yaşlarda başlamıştım. Belirli bir yaştan sonra insan Vikipedi'nin ilkelerine daha farklı bir gözle bakıyor. Buradaki deneyimim ve zamanın kazandırdığı perspektiflerle yıllar sonra bir "revival" yapmak istiyorum açıkçası. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Esenlikler dilerim...--78.190.185.221 13.28, 22 Ocak 2021 (UTC)
@Vito Genovese, @HakanIST, yukardaki durum için ne yapılabilir?--Vikiçizer (mesaj) 13.31, 22 Ocak 2021 (UTC)
Çok eski tarihlerde Hedda'nın sorununu çözmek için bir sistem yöneticisine ulaştığımı filan hatırlıyorum ama gerisi silinmiş. Biliyorsa Yetkin veya Hakan biliyordur.
Vito Genovese 18.04, 22 Ocak 2021 (UTC)
Teşekkür @Vito Genovese. Bakalım, onlardan dönüş bekleyeceğiz.--Vikiçizer (mesaj) 18.12, 22 Ocak 2021 (UTC)
Selam @Sabri76. Senin bu konuda bilgin var mı, yardımcı olabilir misin?--78.190.185.184 13.17, 23 Ocak 2021 (UTC)

(...) Mısınız?[kaynağı değiştir]

Siz (...) mısınız? Sayfam açılıyor bir sürü kaynak ekleniyor .Googlede isim yazınca sağ tarafta bilgi panelinde çıkıyor .Haberler mevcut buna rağmen siliniyor.hiç kaynağa bile bakmıyorsunuz. Paralı ..... nz Mehmetpalabiyik (mesaj) 15.02, 21 Ocak 2021 (UTC)

Değiliz. Etraflıca bakıyoruz da. Sayfa geri getirildi. Düzeltmekte serbestsiniz. Sakin olmanızı tavsiye ediyorum. @Mehmetpalabiyik. --Vikiçizer (mesaj) 15.06, 21 Ocak 2021 (UTC)

Vikiçizer Hakaret. Cedreon (mesaj) 15.03, 21 Ocak 2021 (UTC)

Yapılmış. Cedreon (mesaj) 15.03, 21 Ocak 2021 (UTC)

@Mehmetpalabiyik, öncelikle kullandığınız dil sebebiyle hesabınızın engelleneceğini belirtmek isterim (yapılmış). Google'da bulunan Infobox, Google servisleri tarafından otomatik olarak bir algoritma sayesinde oluşturulur. Vikipedi'nin bununla bir ilgisi yoktur. Bilgiler eğer Vikipedi temelli olarak eklenirse, altında Vikipedi bağlantısı yazacaktır. Ek olarak sizin hakkınızda haber olması veya bunun çokluğu Vikipedi üzerinde bir madde olması için kriter değildir çok kaynak bir içeriğin doğru, bağımsız, kaliteli, kayda değer olduğu anlamına gelmemektedir. Belirttiğiniz gibi haberler bir bilgiyi doğru kılmaz ve ona ansiklopedik bir değer kazandırmaz. Bu konu hakkında en detaylı bilgiyi Kayda değerlik (kişiler) bağlantısını ziyaret ederek edinebilirsiniz. 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 15.14, 21 Ocak 2021 (UTC)

Engelleme[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcı kendisini mesaj sayfasında 5 kere uyarmama rağmen 2019 Türkiye yerel seçimleri maddesinde ısrarlı şekilde vandalizm yapıyor. 8 kere değişikliğini geri aldım. Engellermisiniz? Cedreon (mesaj) 15.09, 21 Ocak 2021 (UTC)

Vandalizmden engellendi. Kendi mesaj sayfasında, size yönelik yazdığı uygunsuz yerleri kaldırmakta serbestsiniz. @Cedreon. --Vikiçizer (mesaj) 15.42, 21 Ocak 2021 (UTC)

Beyaz liste[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Capella96 Vandala benzemiyor. Beyaz liste olabilir diye düşünüyorum. Cedreon (mesaj) 10.40, 23 Ocak 2021 (UTC)

Listeye ekliyorum, hataları olabilir ama vandallıktan değil gibi. Teşekkürler @Cedreon. --Vikiçizer (mesaj) 10.42, 23 Ocak 2021 (UTC)

Sağolun. Squeaks 41 (mesaj) 20.04, 23 Ocak 2021 (UTC)

Beni beyaz liste yaptığınız için. Squeaks 41 (mesaj) 09.05, 24 Ocak 2021 (UTC)

Katkılarınızı devamını diliyorum @Squeaks 41, teşekkürler. --Vikiçizer (mesaj) 10.18, 24 Ocak 2021 (UTC)

Kullanıcı sayfama koruma[kaynağı değiştir]

Merhaba Vikiçizer. Umarım her şey yolundadır. Bugün kullanıcı sayfama bir IP kullanıcısı vandalizm yaptı metada olan kullanıcı sayfamı Vikipedi'de oluşturdu. Herhalde yukarıdaki oluştur kutucuğundan bu işlemi yaptı. Sayfama Vikipedi'de oluşturulmasını engellemek için bir koruma uygulayabilir miyiz? Sabri'ye yazdım ama herhalde görmedi. Saygılar--Kadıköylümesaj 11.19, 23 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Kadıköylü. Bildiğim kadarıyla koruma uygulaması için şartların tam anlamıyla oluşması gerekli. Yani artık vandalizm seviyesinde bir oluşturma olacak ki koruma gereksin. Yine de @Sabri76 veya @Vito Genovese'ye de seslenelim. --Vikiçizer (mesaj) 12.23, 23 Ocak 2021 (UTC)
Selamlar @Kadıköylü. Şimdi gördüm. Tek bir vandalizm yeterli değil. Tahminen bir ay içerisinde birkaç daha kere yapılırsa anonimlere karşı korumaya alabiliriz.--Śαвяí¢αи76ileti 13.00, 23 Ocak 2021 (UTC)
Tamam teşekkürler. @Sabri76 ve @Vikiçizer. Eğer bu ay içinde başka vandalizmler de olursa sizleri bilgilendiririm. Saygılar Kadıköylümesaj 13.28, 23 Ocak 2021 (UTC)
@Sabri76, @Vikiçizer Şimdi yine bir IP vandalizm yaptı. Bilgilerinize Kadıköylümesaj 13.32, 23 Ocak 2021 (UTC)
@Chansey, korumaya almış. --Vikiçizer (mesaj) 13.53, 23 Ocak 2021 (UTC)
 • Doğrusu burayı görmedim, kusuruma bakmayın. Önce yarım devamında 1 haftalık tam koruma ile maddeyi kilitledim. Bu tip başvuruların SKT üzerinden yapılması bu yüzden önem arz etmekte Kadıköylü. bilgilerinize... chansey mesaj? 13.56, 23 Ocak 2021 (UTC)
  Çok teşekkür ederim herkese. Tamamdır @Chansey. Bundan sonra SKT sayfasını kullanırım. Saygılar Kadıköylümesaj 13.57, 23 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba bir soru sormak istiyorum[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Bazı çevirdiğim maddelerin İngilizce sürümlerinde verilmiş olan bazı kaynakçaların internet sitelerine girdiğimde "All rights reserved." şeklinde bir ibare mevcut. Bildiğim kadarıyla bu telifli bir içerik olduğu anlamına geliyor. Peki bunu maddelerde kullanmak herhangi bir risk teşkil eder mi? Çünkü çevirdiğim birçok maddenin kaynakçasındaki sitelerde bu ibare mevcut. Sizden ricam bu konu hakkında bilgi vermeniz ve eğer müsaitseniz maddelerimi olası telif hakkı ihlalina karşı inceleyebilir misiniz? Ayrıca telif hakkı ihlali mevcutsa bunun benim açımdan bir yaptırım benzeri bir şeyi olabilir mi? Dediğim gibi maddeleri İngilizce sürümlerinden çevirdim. :) İyi günler, iyi çalışmalar.--Terry1344💬 15.01, 23 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Terry1344. Telif hakkı saklı materyaller adil kullanım çerçevesinde kullanılabilir, İngilizcedekiler de tahminim o ki "adil kullanım" çerçevesinde kullanmışlardır. Alıntı sınırlarını zorlayan her metin şüphelidir, mümkün mertebe şüpheli aktarım yapmamak gerekir. Zaten adı üstünde bu sitem ancak adilce kullanım olduğunda kabul görebilir. Sorunuzun cevaplarını Vikipedi:Adil kullanım ve Vikipedi:Telif_hakları#Başkalarının_telif_hakkı_olan_çalışmalarının_kullanılması sayfalarında bulabilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri buradaki kriterlerie uygun olup olmadığı konusunda yine en iyi kendiniz tespit edebilirsiniz. --Vikiçizer (mesaj) 15.11, 23 Ocak 2021 (UTC)
Anladım sayın @Vikiçizer. Peki İngilizce sürümünde böyle bir ihlal varsa bu durumda maddeyi çevirdiğim için ben de ihlal yapmış sayılıyorsam kişisel olarak yaptırım, dava vs. ile karşı karşıya kalma ihtimalim var mı? Çünkü böyle şeylerden korkar ve çekinirim. Ansiklopediye yardımcı olmaya çalışırken başımın derde girmesini istemem de. İyi vikiler.--Terry1344💬 15.19, 23 Ocak 2021 (UTC)
@Terry1344, orada ne diyor "Başkalarının telif hakkını ihlal edecek malzemeleri asla kullanmayınız. Bu durum yasal sorumluluk yaratır ve projeyi ciddi şekilde zedeler. Şüpheniz varsa, kendinizin yazması en doğrusudur. Bilin ki, telif hakkı yasası, fikir ve bilgilerin kendilerini değil, fikirlerin yaratıcı ifadelerini yönetir. Bu nedenle, bir ansiklopedi maddesi veya başka bir çalışmayı okuyup kendi cümlelerinizle yeniden yazmanız ve Vikipedi'ye sunmanız tümüyle yasaldır. (Genel anlamda, ne kadarlık bir "yeniden yazma"nın gerekli (veya yeterli) olduğu konusundaki tartışmalar için intihal (aşırma, çalıntı) ve adil kullanıma bakınız)." Yani şüphe varsa kendi cümlelerinizle yazmak en doğrusu. Şüphenizden arınmak için İngilizcedeki versiyonun durumunu bilmeniz gerekli. Burada çoğumuz İngilizceden çevirip getiriyoruz. Aynı kaynakları da aktarıyoruz. Çevirinin çevirisi gibi durumlar da var. Dava konusuna pek ihtimal vermiyorum, "All rights reserved" ibaresi bulunsa bile siz adil kullanım kriterlerine uyduktan sonra sorun olmaz. İngilizcedeki yazar uymadıysa diyorsanız onu da oradan kontrol etmeniz gerekli, onlar uymadıysa da siz uymaya çalışın. Bir de @Nanahuatl'a sesleneyim, adil kullanım konusunda olay bazında söyleceği olabilir mi diye. --Vikiçizer (mesaj) 15.43, 23 Ocak 2021 (UTC)
Anladım@Vikiçizer. Fakat yine de mümkünse yazdığım maddeleri Türkçe vikipediden kaldırabilir misiniz? Çünkü İngilizcedeki yazarlar bu kurallara uymadıysa benim açımdan bu bir sorun teşkil ediyor anlamına geliyor. Çünkü doğruluklarını teyit edecek kadar vakti bulamıyorum. Kendimi zan altında bırakmak istemem.--Terry1344💬 15.48, 23 Ocak 2021 (UTC)
İçiniz rahat etmiyorsa bunu yine en uygun siz yapabilirsiniz, bir başkasının hakkıyla yapabileceğini düşünmüyorum. Ama yine de aceleci olmamanızı da tavsiye ederim. Bir de @Vito Genovese'ye sesleneyim, konuyla ilgili düşüncesini alalım. --Vikiçizer (mesaj) 15.51, 23 Ocak 2021 (UTC)
Anladım @Vikiçizer. copyvios aracıyla maddeleri taratıp şüpheli görünen sayfaları size ileteceğim. Sevgiler, iyi günler.--Terry1344💬 16.00, 23 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Öncelikle belirtmek isterim bu mesajın aynısını Vito Genovese'ye de ilettim. O da ilgilenecektir diye düşünüyorum. Tüm açtığım maddelerin İngilizce sürümlerini copyvios aracıyla tarattım ve olası telif hakkı ihlali olarak gördüğüm (çok fazla bu konuda bilgim yok lakin sizin söylediklerinizden ve vikipedi politikalarından yola çıkıyorum) maddelerin adlarını ve telif ihlali şüphelerinin yüzdelerini şuraya iliştiriyorum: (Madde adlarını Türkçe olarak verdim ama çeviri yaptığım için İngilizce sürümlerini tarattım:
 • UltraDefrag (%84,8)
 • Endüstriyel fırın (%84,4)
 • Bombino (müzisyen) (%89,8)
 • SystemRescueCD (%64,3)
 • Gagavuzya arması (%69,3)
 • Deran (albüm) (%92,7)
 • Bombino (müzisyen) (%89,8)
 • Azel (albüm) (%32,3)

Siz de bir kontrol ederseniz ve vardığınız netice sonucunda gerekli işlemleri yaparsanız çok sevinirim. İyi günler, iyi vikiler :)--Terry1344💬 17.04, 23 Ocak 2021 (UTC)

@Terry1344, tek kalemde tek kaynaktan eklenmemişse, zaman içerisinde gelişmiş/değişim geçirmişse telifli değildir muhtemelen (her eklemede her bir cümle de bireysel olarak telif hakkı ihlali içerebilir elbet, o başka). Sıkıntı olacağını sanmıyorum şahsen. NanahuatlEfendim? 20.08, 23 Ocak 2021 (UTC)
Cevabınız için teşekkürler @Nanahuatl. Ancak ben bir şey sormak istiyorum. Diyelim ki bir madde çevirdim ve bu madde İngilizce vikipedi'de telif hakkı ihlali yapmış. Ben sadece çeviri aracının önerdiği bazı maddeleri çevirdim diye herhangi bir dava, yaptırım vb. durumlarla karşılaşabilir miyim? Eğer en ufak bir karşılaşma ihtimali bile varsa bu durumda kendi açtığım maddeleri ileride telif açısından doğabilecek herhangi bir durumda sorumluluk kabul etmemek için sildirmek isteyebilirim diye düşünüyorum. Doğru mu düşünüyorum acaba?--Terry1344💬 20.41, 23 Ocak 2021 (UTC) İyi vikiler
Tabi tabi, anladım. Öncelikle İngilizce Vikipedi'de bunu silerler kısa sürede büyük ihtimalle. İkinci olarak, hukukçu değilim, yanlış yönlendirme yapmak istemem, @Justinianus bilebilir. NanahuatlEfendim? 20.43, 23 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Nanahuatl. @Vito Genovese ile de bu konuda hakkında bazı şeyleri konuştuk. Ben biraz aşırı evhamlı biriyim ve bu yüzden acaba benim açtığım maddeleri silebilir misiniz? Çünkü bütün günümü bunu ve olabilecek durumları düşünerek geçirdim diyebilirim. :( İyi vikiler.--Terry1344💬 20.50, 23 Ocak 2021 (UTC)
Terry1344, en ufak bir yaptırımla karşılaşma olasılığın dahi yok. Yalnızca zikrettiğim maddeleri inceledim, kaynakta tarih veya arşiv kaydı olmayınca kimin kimden aldığını anlamak mümkün olmuyor. Böyle durumlarda Google kaydı üzerinden deniyorum, eğer bizdeki ekleme tarihini öncelemiyorsa telif hakkı yok kabul ediyorum. UltraDefrag dışındaki baktıklarımda da bu durum söz konusuydu. UltraDefrag'ın enwiki'de geri aldığım metni kaynakla tamamen aynı hâle gelmişti, o yüzden doğrudan o sürümün metnini tamamen telifli kabul edebilirsin.
Nanahuatl: Bu UltraDefrag maddesinde kaynağı birden fazla değişiklikle kopyalamışlar gibi görünüyor, her seferinde tek değişiklik olmayabiliyor.
Vito Genovese 21.10, 23 Ocak 2021 (UTC)
 • Merhaba @Terry1344, çevirdiğiniz maddelerde telif hakkı ihlali varsa bile bu sayfalardaki ifadeleri kendi cümlelerinizle yeniden yazmanız halinde bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Maddelerin silinmesinden ziyade, İngilizce aslında telif ihlali varsa, ihlal oluşturan kısmı temizleyip kaynakları olağan iktibas sınırları dahilinde kullanırsanız herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı düşünüyorum. Bu yüzden eğer çevirdiğiniz maddelerde telif ihlali varsa (bu arada şunu da not düşeyim, ilgili sayfalar içeriği Vikipedi'den almış olabilir, yani telif ihlali olmayabilir, buna da dikkat edin), ihlal oluşturan kısmı değiştirmeniz halinde bir sıkıntı kalmayacaktır. İyi çalışmalar. --justinianus | mesaj 21.09, 23 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Justinianus ve @Vito Genovese. Hepinize yardımlarınızdan dolayı çok teşekkürler. Fakat sizlere daha önce de açıkladığım gibi biraz fazla evhamlı biriyimdir. Bu yüzden açtığım maddelerin silinmesinin daha sonradan kafama takmamam açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Bugünümün tamamını bu konu hakkında kafa yorarak ve sürekli evham yaparak geçirdiğimi söyleyebilirim. Sağ olsun Vito Genovese'de bu konuda benim için çok uğraştı :) Ama dediğim gibi silinmesinin sonradan kafama takmamam açısından iyi olacağını düşünüyorum. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 21.33, 23 Ocak 2021 (UTC)
Endişe ettiğin şey hukuki sorumluluksa, sorumluluk Vikipedi'nin kendisine ait oluyor bu tür durumlarda. O yüzden ben telifle savaşırsam bunu projeyi korumak için yapıyorum hep, kullanıcıyı ilgilendiren bir durum nadiren oluyor.
Burada İngilizce olan bir eserin çevirisi üzerinden oluşabilecek yasal sorumluluktan söz ediyoruz. Bunun tespiti ve dava açılma olasılığı milyonda bir bile değil. Velev ki oldu ve Terry denen arkadaşın adını adresini verin diye kapımıza geldiler, işte biz internetteki diğer platformlardan farklı olarak bu bilgiyi vermiyoruz. Dolayısıyla hukuki bir sorumluluk yaşama olasılığın yok. Sana gelesiye kadar sırada bekleyen birçok kişi var, emin ol.
Maddeleri ise silemiyoruz. Düzgün açılmış bir madde artık insanlığın malı. :)
Vito Genovese 21.51, 23 Ocak 2021 (UTC)
Anladım sayın @Vito Genovese. Az da olsa içimi rahatlattınız, teşekkürler. Kafama takılan son madde şu Endüstriyel fırın maddesi. Çok fazla kaynakta içeriğin büyük bir kısmı parça parça geçiyor. En azından bu maddeyi silme imkânımız yok mu?--Terry1344💬 21.58, 23 Ocak 2021 (UTC)
İstersen sen bunlara enwiki'de Copyvio şablonu koy. Onlar da kendi incelemelerini yapsınlar, belki bizim görmediğimizi görürler. Onların reaksiyonuna göre biz de gerekeni yaparız. Şunlar hâlen beni beklerken enwiki'nin telif takibini yapasım gelmiyor, ne yalan söyleyeyim. :)
Vito Genovese 22.03, 23 Ocak 2021 (UTC)
Haklısınız @Vito Genovese. Çok fazla iş/görev yükünüz var. Maddenin telif takibini yapmanıza gerek yok aslında. En azından Türkçe vikipedi'den sayfayı silebilirseniz bu gece rahat bir uyku çekebileceğim :) Enwiki'dekiler gerekeni yapacaklardır zaten. İyi vikiler.--Terry1344💬 22.09, 23 Ocak 2021 (UTC)
Vito'nun üstteki ("Endişe ettiğin şey..."den başlayan paragraf) yazısı üzerine bir şey söyleyemem ve gerçekten de etkileyici bir yazı yazmışsın, ellerine sağlık. Meseleyi takip eden birisi olarak benim de içim rahatladı. :) Birkaç noktada bir şey söyleyebilirim sanırım: Vikipedi üzerinde yaptığımız her değişiklik için "Değişiklikleri yayımla" butona tıkladığımızda ekrana gelen küçük bir modal'ın altında sözleşmeyi anımsatan birkaç önemli yazı var ve dolayısıyla yayımlanan içerikler kalıcı oluyor: Ancak HS nedenleri arasında "sayfayı oluşturan kullanıcı talebi" gerekçesi de var. Tam olarak hatırlamıyorum ama yayımlanan içerik, farklı kullanıcılar tarafından düzenlenmemişse ve sayfayı açan kullanıcı ilgili gerekçe nedeniyle HS başlatmışsa; maddenin silinmesi gerekmez mi? Bu gerekçeyle ilgili bir yerlerde bir yazı okuduğuma eminim ama hatırlamıyorum. --Victor Trevor (mesaj) 22.21, 23 Ocak 2021 (UTC)
Genellikle maddelerde olmuyor o G6 olayı. Madde düzgünse "Banne banne Üzerindeki haklardan vazgeçildi, o madde artık bizim" çakallığı yaklaşımı ile hareket ediyoruz.
Vito Genovese 22.27, 23 Ocak 2021 (UTC)
Ahahaha gayet iyiymiş. Yapacağımdan değil ama insan niye düşünmeden edemiyor. :D Açıklama(lar) için teşekkürler. --Victor Trevor (mesaj) 22.32, 23 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Lütfen bu madde için bir şey yapamaz mısın? Bir şeyi evham yapınca bunu gün değil aylarca bile kafama takabiliyorum. Zaten gerçek manada sabahtan beri bu konuyla alakalı uğraştığım için anlamışsınızdır :))) Ayrıca Enwiki'de de copyvio şablonunun nasıl kullanılacağını anlamadım. url= kısmına art arda nasıl adres ekleyeceğimi çözemedim. Ama dediğim gibi, lütfen bir şeyler yapamaz mısınız? İyi vikiler.--Terry1344💬 22.34, 23 Ocak 2021 (UTC)
Sildim ya işte?
Vito Genovese 22.35, 23 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Tam düzenliyordum değişiklikler çakıştı galiba kusura bakmayın. Çok teşekkürler uğraştırdım sizi bu kadar çok görev gücünün arasında. İyi vikiler.--Terry1344💬 22.37, 23 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Dün bu konu hakkında çok düşündüm. Ve karar verdim ki kendi açtığım maddelerin tümüyle silinmesini rica ediyorum. Çünkü ileride doğabilecek en küçük bir yaptırım, hukuki bir şey vb. hakkında içimi rahatlatabilecek bir karara varabilmiş değiliz. Bu yüzden açtığım maddelerin silinmesini rica ediyorum. Eğer Vito'nun yukarıda dediği gibi "Maddeleri ise silemiyoruz. Düzgün açılmış bir madde artık insanlığın malı." derseniz maddeleri silip kendiniz veya herhangi bir kullanıcı açabilir. Ancak dediğim gibi bu maddelerin silinmesini ve vikipedi hesabımla alakalı herhangi bir bağlantısının kalmamasını istiyorum. Çok fazla sizi uğraştırdığımın farkındayım, bunu biliyorum. Ancak siz de bilirsiniz ki bu konuyu daha önce çok fazla dile getirdim biraz fazla evhamlı biriyimdir. İyi vikiler.--Terry1344💬 12.10, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Terry1344. Vito ile farklı düşünmüyorum, açtığınız maddeler temizlenir ama silinmez. Temizlendikten sonra da herhangi bir sorun olmaz. Ben yine de @Vito Genovese'ye sesleneyim. --Vikiçizer (mesaj) 12.17, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Vito'da bunu dile getirmişti zaten. Çeviri aracının önerdiği maddeleri çevirip Türkçe Vikipedi'ye katkı sağlamak istedim sadece. Sadece normal bir kullanıcı ve vikiye katkıda bulunmak isteyen bir kişiyim. Bu yüzden günlerdir bu sorun kafama takılıyor ve artık günlük yaşamımı aksatır hale gelmektedir. Yukarıda da size söylediğim gibi. İsterseniz maddeleri temizleyip siz ya da bir başkası tekrar açabilir. Fakat ben, benim hesabımla bir bağlantılarının bulunmasını istemiyorum. Umarım anlayışla karşılarsınız. Sevgiler, iyi vikiler. Düzenleme1: Sayın @Vikiçizer, son değişiklik yaptığınız zamana göre son attığım mesajımı görmüş olmanız gerekiyor, yanılıyor muyum? İyi vikiler.--Terry1344💬 12.24, 24 Ocak 2021 (UTC)
Gördüm tabi:) @Terry1344. Söylediğim gibi, @Vito Genovese'ye sesleniyorum ki bir görüşünü alalım, ona göre talebinizi değerlendirelim, bu maddelerden kullanıcı adınızı çıkartmak gibi bir işlem yok, silip yeniden açmak teknik olarak mümkünse de hizmetlilerin bunu yapmalarına "silme politikası"na aykırılık sebebiyle izin yok. Maddeleri temizlemek bence yeterli bir işlem, size de hiç bir olumsuz dönüşü olamayacak bir işlem. Yine de Vito'yu bekleyeceğim. --Vikiçizer (mesaj) 16.18, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Kastettiğim şey maddelerden kullanıcı adımı çıkarma/kaldırma değil. Benim isteğim sadece açmış olduğum maddelerin silinmesini istemek. Teknik olarak siz veya bir başkası, sayfalarımı silmeden önce kaynaktan gerekli verileri alıp sildikten sonra yeni bir madde gibi açabilir diye düşünüyorum ve bunun, silme politikasına uyup uymadığını hizmetlilerimiz/devriyelerimiz benden daha iyi bilmektedirler diye düşünüyorum. Ek olarak HS-G6 kriterlerini, benden sonra ve benim haricimde yapılan kaynak ve/veya imlâ düzenlemelerini saymazsak karşılamaktadır, haksız mıyım acaba? Çünkü maddeye ekstra bir ansiklopedik bilgi eklenmemiş oluyor. Daha önce de belirttiğim gibi, biraz fazla evhamlı biriyim, Sayın Vito Genovese bu konuda beni dün bilgilendirip az da olsa içimi rahatlatmış olsa bile endişelerim dinmemektedir. Vito Genovese'yi bekleme konusunda da size katıldığımı belirtmek isterim. Sevgiler, iyi vikiler!--Terry1344💬 16.38, 24 Ocak 2021 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Maddelerin silinmesi söz konusu değil. Silersek, kendi yetkilerimizi ihlal etmiş oluruz. Maddeler açıldıktan sonra madde yazarı haklarından vazgeçmiştir, dolayısıyla G6 tutmak isteyeceğimiz madde durumları için geçerli değildir. Eğer bu kadar büyk bir sorun yaratıyorsa aklıma gelen tek çözüm Ortadan Kaybolma Hakkını kullanmak. Bu durumda hesap terk edilir. Kullanıcı adı Vanished User 1234 gibi bir ada taşınır ve muhtemelen evhama neden olan durum ortadan kalkar. Yeni bir hesap açılır, bir daha madde açılmadan katkılar sürdürülebilir.

Vito Genovese 18.19, 24 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Vito Genovese. Söylediğinize göre evhama neden olan durum muhtemelen ortadan kalkar diyorsunuz. Yani hiçbir kesinlik söz konusu olmuyor bu durumda. Hem İngilizce hem de Türkçe vikipedi'de 2 gündür (3 olacak yakında) bu konudaki içerikleri okumaya çalışıyorum ve neredeyse tüm günümü işimi gücümü bırakıp bunlara ayırdığımı söyleyebilirim. Ancak anlamadığım bir konu var. Ben çeviri aracının bana önermiş olduğu maddeleri çevirerek Türkçe vikipedi'ye katkıda bulunmak istedim. Fakat diğer vikilerde telif vb. durum vardıysa ve ben bunları çevirdiysem bunun sorumlusu onlar mı yoksa ben mi? Ya da şöyle de sorabilirim, vikipedi'de telif durumlarından dolayı herhangi bir dava, hukuki işlem, yaptırım vb. bir şeyle karşı karşıya kalabilme ihtimalim var mı? Yaptığımız konuşmayı özetleyince milyonda bir bile olsa böyle bir ihtimal bulunmaktadır diyorsunuz. Bu durumda benim de çeviri aracının bana önerdiği ve çevirmiş olduğum maddeleri bu hususta sildirmek istemem en doğal hakkım diye düşünüyorum. Ayrıca "G6 tutmak isteyeceğimiz madde durumları için geçerli değildir" dediniz. Benim açımdan bakılınca tutulmak istenmeyen bir madde konumuna geldiklerini de eklemek isterim. Ansiklopediye yardım etmek isterken böyle durumlarla karşılaşacağım (ki benden kaynaklanan bir durum da olmadan) hiç aklıma gelmezdi. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 18.41, 24 Ocak 2021 (UTC)
Milyonda bir olasılık dememin nedeni, her şeyin her zaman olabilme olasılığının mevcut olması, matematiksel olarak. Şu an Mısır'daki olmayan amcamdan miras kalma olasılığına 8 milyonda 1, Justin Bieber'ın bir gün ABD başkanı olma olasılığına 5 milyonda 1, benim bir gün Vikipedi'nin en iyi kullanıcısı seçilme olasılığıma bin milyorda bir olasılık atfedebiliriz. Pratikte bunların bir anlamı, bir değeri yoktur. Enwiki maddelerinde telif hakkı ihlali varsa ve telif hakkının sahibi bu konuda bir adım atmaya karar verirse ilk yapacağı içeriğin kaldırılmasını istemek olur, ki isteği de ivedilikle kabul edilir. Çok paragözse, bana para ödeyeceksiniz yoksa şu bu derse, bu durumda karşısındaki Vakıf'tır. Vakıf kimseye kayıtlı kullanıcının bilgilerini vermez. Bunun üstüne bunun Türkçeye çevirisinden senin bir yaptırımla karşılaşma olasılığın artık benim bir gün Mars'a ayak basabilme olasılığımla filan aynı sularda geziyor.
Şurada bile bir hukuki yaptırım olmamışken senin durumunda bir hukuki yaptırım o-la-nak-sız.
Vito Genovese 18.50, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Sizi çok iyi anlıyorum. Ancak bir türlü içim rahat etmiyor. Çünkü yüz milyonda bir ihtimal bile olsa gelip beni bulacağını hissedenlerdenim. Çoğu şeye pesimist bir şekilde bakar, her zaman kötü sonu düşünürüm. Muallakta kalmaktansa riski sıfıra indirmek her zaman daha mantıklıdır diye düşünüyorum. G6'dan silinebileceğini düşünmekteyim. Çünkü, benim açımdan risk teşkil eden çok küçük bir durum olsa bile, bu durumda tutmak isteyeceğimiz bir madde durumunda olduklarını/olacaklarını düşünmüyorum. Ya da yoğun telif şüphesi nedeniyle G9'dan da silinebilir diye düşünüyorum. Her ikisi de pratikte mantıklı -yani en azından benim açımdan- gelmektedir. Bu durumda hiçbir politika ihlali yapılmamış oluyor diye düşünüyorum. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 19.06, 24 Ocak 2021 (UTC)
Şu an bir telif şüphesi duymuyorum, o yüzden yine de için rahat etmiyorsa hesabını terk etmeni önermek zorundayım. Bu durumda olasılığı sıfıra indirirsin.
Vito Genovese 19.12, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Enwiki'deki bir politikada (hangisi olduğunu şu anda hatırlamıyorum) kullanıcı, maddenin büyük çoğunluğunu eklemişse (ilk değişikliği yapmak şartıyla galiba) iyi niyetle istediği takdirde hızlı silinebilir şeklinde yazıyordu. Tabi bunu suistimal edip etmemek de bu durumda çok ince bir çizgi oluyor ki bu noktada hizmetliler devreye giriyor. Bu maddeye göre hiçbir engelin olmaması lazım diye düşünüyorum, yanlış mı düşünüyorum? Ya da politikalar arasında bir farklılık mı var veya ben mi yanlış okudum? Benim için bu kadar önemli bir durum teşkil etmese emin olun ne sizin zamanınızı ne de 3 gündür kendi zamanımı buna ayırmazdım. Böyle bir ihtimalin olacağı hakkında bir fikrim olsaydı, yeni madde açmak yerine var olan maddeler için VikiCücelik veya VikiPerilik yapmaya zamanımı daha çok verebilirdim ki değişiklik günlüklerime de bakarsanız bunu görebilirsiniz. Ekleme: Pardon, 3 gün değil, bir kaç saat sonra 3. gün olacak :) Ekleme2: Sayın @Vikiçizer, mümkünse bu konu hakkında sizin görüşlerinizi de duymak isterim. Sevgiler, iyi vikiler. --Terry1344💬 19.22, 24 Ocak 2021 (UTC)
@Terry1344, öyle bir politikayı hatırlamıyorsanız da bulmanızı, göstermenizi rica ediyorum, bakalım nedir, ne değildir. Ama ısrarla söylüyorum, taslağa kuşa çevrilmiş bir metinde maddeyi başlatan da olsanız sonradan telifli içerik ekleyen de olsanız size yönelik hiç bir negatif durum olmuyor, olmayacak. --Vikiçizer (mesaj) 20.33, 24 Ocak 2021 (UTC)
@Terry1344, yukarda saydığınız maddeler kuşa çevrilmiş, bir telif sorunu kalmamış. Başka aklınıza takılan varsa hemen buraya listelerseniz, anında taslağa çevirelim. --Vikiçizer (mesaj) 20.41, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Enwiki'deki şu politika dediğimle örtüşmektedir. Özellikle ilk cümlenin örtüştüğü kanaatindeyim. Eğer buna benzer başka bir politika yoksa bunun olduğunu düşünüyorum. Ve hâlâ, bu konu hakkında bir şeylerin yapılabileceğine inanıyorum ya da inanmak istiyorum. İkinci attığınız mesaj içinde, tüm maddelerimin taslağa çevrilmesi benim için en iyi yol olabilir. Bu arada fikriniz için çok teşekkürler. Çok yapıcı bir çözüm. Fakat benim isteğim açtığım sayfaların her türlü ihtimale karşı silinmesi. Evet, silinmesi demem çok kaba ve yapıcı olmayan bir biçimde algılanıyor veya görünüyor olabilir. Ancak bilgilerin, içeriğin boşa gitmemesi için de telifli olmadığını düşündüğünüz kısımların siz ve/veya başka kullanıcılar tarafından tekrar madde olarak açılarak çözülmesi sağlanabilir diye düşünüyorum. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 20.51, 24 Ocak 2021 (UTC)
@Terry1344, o konuda Vito söylemişti aslında, madde alan adı için değil, diğerleri için, şablon, kategori vs. Bence sizin eklediğiniz tüm içeriği çıkaralım, siz de rahat edin. Telif şüphesi gerekçesiyle kolayca çıkarabiliriz. İsterseniz bana buraya liste halinde yazın, hemen iki dakikada halledeyim. Bombino (müzisyen) sayfasına uyguladım, anında taslağa döndü, içeriği taslağa sıfırlandı. Yazık oldu, o ayrı. Şüpheniz kalmasın diye oldu. Başka maddeleri bildirin lütfen, hemen taslağa sıfırlayalım. --Vikiçizer (mesaj) 21.01, 24 Ocak 2021 (UTC)
Telif ihlali yoksa taslağa dönüştürülmemeli. Bombino maddelerinde ihlal olduğu yönünde hiçbir bulgu yoktu örneğin.
Enwiki'nin G7si ile bizim VP:HS#G6 farklı hükümler içeriyor, dolayısıyla biz bu maddeleri silmiyoruz.
Vito Genovese 21.05, 24 Ocak 2021 (UTC)
Yazık olduğunu söylemiştim, @Terry1344 var diyor @Vito Genovese yok diyor. Silinen de telif ihlali var mıydı? --Vikiçizer (mesaj) 21.09, 24 Ocak 2021 (UTC)
Kaynakta tarih olmasa da Google sonuçlarında tarih kısıtlaması yaptığın zaman şüphe doğuran bir durum ortaya çıkıyordu. Bir de birden fazla siteye yayılmışlık vardı. Google tarih sonuçları her zaman güvenilir değil ama şüphe duymaya yetecek bilgi oluşmuş oldu. Bombino'da ise yine tarihsiz olan tek bir kaynak var, o da Google tarih verileri açısından enwiki'yi öncelemiyor.
Vito Genovese 21.13, 24 Ocak 2021 (UTC)
Şüpheli kısımları çıkarıp maddeyi kurtarmak önceliğimiz değil mi? Taslak olarak bile kalsa. @Vito Genovese --Vikiçizer (mesaj) 21.15, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer ve @Vito Genovese. Tüm maddelerimin bu durumda taslağa çevrilmesini isterim tabi, iyi de olur. Ancak yine dediğim gibi. Mümkünse direkt olarak maddelerin benden silinmesini istiyorum yani ben açmışım gibi görünmemesini istiyorum. Pratik olarak bu mümkün ve politika ihlali de olmuş olmuyor diye düşünüyorum. Bunun olabilirliğine inanıyorum. Maddelere yazık olduğunun ben de farkındayım ayrıca. Ve yukarıda kendimce bunun çözümünü de açıkladım. Maddelerin şu durumda telifli olup olmadığından bahsetmiyorum, kesin telifli olanları Vito sildi halihazırda, ben genel olarak ileride bu maddeler yüzünden hukuki vb. bir durumla karşılaşma riskimi sıfıra indirmekten bahsediyorum. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 21.17, 24 Ocak 2021 (UTC)
Tüm içerik kopyaysa bu durumun geçerli olduğunu düşünmüyorum. Aksi olsaydı, hiçbir maddeyi G9'dan silmeyip bu gerekçeyle her işlem yapana "Neden yeni tanım yazıp maddeyi kurtarmadın?" diyerek hesap sormamız gerekirdi.
Vito Genovese 21.18, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Sanırım cevabınız Vikiçizer'in mesajınaydı. Herhalde ben mesaj gönderdikten hemen sonra gönderdiniz. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 21.23, 24 Ocak 2021 (UTC)
@Vito Genovese, şu an özel bir durum var, Mirada maddesi gibi kolayca basit bir taslak halinde kurtulabilirdi, tüm içerik kopya ise açıklamaya yoğun şüphe yazmaya gerek yokmuş. Geri getirip iki dakikada düzeltebilirim ama ne olduğunu anlamadan/sormadan geri almaları geri getirmeleri filan seven biri değilim. @Terry1344 de zaten silinmesini istediğinden şimdi iyice karışmasın mesele. Ben şüpheli yerlerin çıkarılmasının sorunu çözebileceğini düşünüyordum, % 100 sorunsuz olduğuna kefil olan varsa ki sanırım Vito oluyor, Bombino gibi. Sanırım Terry1344 sizin de bir sorununuz artık kalmamış oluyor bu durumda. --Vikiçizer (mesaj) 21.26, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Ben de meselenin karışması taraftarı değilim. Fakat benim ne istediğimi tam olarak anlamadığınızı düşünmek durumunda kalıyorum şu an. Benim istediğim, maddelerimin hepsinin, telifli olsun olmasın, ben açmışım gibi görünmemesini yani silinmesini rica ediyorum. Bunu da, ileride herhangi bir hukuki vb. bir sorun yaşamamak adına istiyorum. Her ne kadar bunu yani böyle bir sorunu milyonda bir ihtimal ya da hiç olmayacak bir ihtimal olarak bile görüyor olsanız da, benim açımdan riskin sıfıra inmesi için silinmelerini istemem çok doğal bir şey diye düşünüyorum. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 21.33, 24 Ocak 2021 (UTC)
Yeni bir tanım yazmak istersen yeniden açmanda veya geri getirmende bir sorun yok benim açımdan.
Vito Genovese 21.34, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Dediklerinizi anlıyorum. Ancak bu durumda yine bu maddeleri ben açmış ya da açmış olduğum maddeyi yine ben düzenlemiş oluyorum. Eğer yeniden açılabiliyorsa siz veya diğer kullanıcılar, bilgilerin boşa gitmemesi adına silip yeniden kendiniz açabilirsiniz. Bu durumda hem benim ricam yer bulmuş olur hem de bilgiler boşa gitmemiş olur. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 21.41, 24 Ocak 2021 (UTC)
O da telif hakları ihlali yaratıyor, lisans politikasına aykırı.
Vito Genovese 21.47, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Yeni bir tanım yazarsam sorunun çözüleceğini ve bunun bir çözüm olduğunu söylediniz. Tek farkı ben, benim yazdıklarımın silinmesini ve siz veya başka kullanıcıların tanım olarak silinen maddelerin yazmasını rica ettim. Bu durumda da herhangi bir ihlal söz konusu olmamış oluyor, yanılıyor muyum? Sevgiler, iyi vikiler. Ekleme1: Merhabalar. Öncelikle bu konuda sizleri çok sıkboğaz ettiğimin farkındayım. Ancak bu sorunun çözümsüz kalacağından korkuyorum. Yukarıda da tekrar tekrar söylediğim gibi, çeviri aracının önerdiği maddeleri çevirdiğimi, sonradan araştırdığımda bunların bazılarında telif hakkı ihlallerinin çıktığını söylemiştim ve konuyu da bunun üzerine başlatmıştım. Herhangi bir yerden kopyala-yapıştır gibi, direkt olarak araştırma yapmadan alma vs. gibi bir şey de yapmadım. Ve maddelerin bazılarında da ihlal çıkınca sırf çeviri aracının önerdiklerini çevirdim diye zan altında kalmak, ileride hukuki vb. sorunlarla karşılaşmak istemiyorum ve çekiniyorum. Bu yüzden bu duruma evhamlanıp silinmelerini istemem kadar doğal bir şey yok. Yanılıyor muyum acaba? @Vito Genovese @Vikiçizer --Terry1344💬 21.54, 24 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese ve @Vikiçizer. Neden cevap vermiyorsunuz acaba? Son değişiklik yaptığınız zamana bakılırsa mesajımı görmüş olmanız ya da en azından bildirim almış olmanız gerekiyordu, yanılıyor muyum? Daha önce de size bahsettim, bu konu hakkında endişeliyim ve bir şeyler yapabileceğinizi ümit ediyorum. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 11.55, 25 Ocak 2021 (UTC)
Bu konu hakkında son olarak bugün veya yarın ayrıntılı bir telif incelemesi gerçekleştireceğim. Eğer enwiki'de telif ihlali yapıldığına dair herhangi bir bulgu yoksa, trwiki maddelerinde herhangi bir işlem de uygulanmayacak doğal olarak. Bu konuya harcadığımız zaman makul düzeyi fazlasıyla aşmış durumda, o yüzden yapacağım ve sonuçlarını bildireceğim inceleme konuyla ilgili son söyleyeceklerim olacak. Yapacağım inceleme de kaygıyı gidermiyorsa, hesap terk etme önerisini yinelemek durumunda kalacağım yeniden.
Vito Genovese 12.53, 25 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Bu konu için harcanan zamanın fazla olduğunun, sizlerin de yardım etmek için çok uğraştığının ben de farkındayım. Fakat durum, maddelerin şu anda telifli olup olmaması değil. Ben, ileride teliften dolayı veya farklı herhangi bir nedenden dolayı oluşabilecek hukuki vb. durumlardan kaçınmak ve riski kendi açımdan sıfıra indirmek için maddelerin silinmesini istemiştim. Silinmesi derken kastettiğim şey, açtığım maddelerin ben açmışım gibi görünmemesini istemek. Benim de teklifim maddelerin, isteyen farklı biri tarafından yeniden açılması veya maddeyi başlatan kişiyi yani beni maddeden kaldırmaktı. Bu makul ve yapılması her yönden güç olmayan bir işlem gibi görünmekte. Yapacağınız incelemelerden sonra telifle veya farklı bir şeyle ilgili bir sorun bulamasanız bile, benim isteğim yukarıda da belirttiğim yöndedir. Bir çok kere açıkladığım gibi, sadece çeviri aracının önerdiği maddeleri çevirmenin, kullanıcı için daha sonradan telif vb. durumlar meydana getirmesi endişe verici ve korkutucu bir şey. Çeviri aracının böyle maddeleri bana çevirmem için önermesi yüzünden silinmelerini istemem en doğal hakkım diye düşünüyorum. Trwiki'ye katkı yaparken böyle bir durumla karşılaşmak bir çok kere bahsettiğim gibi endişe verici ve korkutucu bir şey. Konuya biraz benim açımdan bakıp empati yapmanızı istiyorum. Tabi istediğim şey benim düşüncelerimin tarafında olun gibi bir şey asla değil. Tarafsızlık ilkesinin ihlal edilmesini istemem. Sadece empatiyi kastediyorum bu noktada. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 14.56, 25 Ocak 2021 (UTC)
Senin tarafından yayımlanan içeriğin silinip başkası tarafından eklenmesi başka bir tür telif hakkı ihlali teşkil ediyor, bu yüzden öyle bir olasılık yok. Telif ihlali yoksa başka bir işlem uygulamayacağım. Uygulamaya yetkim de yok zaten.
Vito Genovese 15.00, 25 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese. Ancak daha sonradan oluşabilecek herhangi bir hukuki vb. durumun olmayacağına ilişkin kesin bir şey de kimse söyleyemiyor. Şunu bilmek istiyorum: bu maddeleri çeviri aracı önerdiği için çevirdim ve bunu yaparken de bunun gibi durumlarla karşılacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ki zaten bunu düşünmeye gerek bile yoktu çünkü vikipedinin çeviri aracı katkı yapmam adına bana öneriyor. Eğer isteyerek herhangi bir farklı kaynaktan kopyala-yapıştır gibi ya da telifli bir içerik eklemek ya da yüklemek gibi bir şey yapmış olsam size hak veririm. Ama bu durumda sadece vikipediye gönüllü olarak katkı yaptığım için -sizin deyiminizle- milyonda bir bile olsa hukuki bir yaptırımla karşılaşma olasılığım var görünüyor. Bu durumda direkt olarak benim hakkım ihlal edilmiş olmuyor mu acaba? İstediğim şey kendi adıma çok doğal, makul ve mantıklı. Başka bir işlem uygulamayacağım diyerek konuyu kapatmak istemeniz de beni ayrı üzdü bu arada. Umarım bir çıkar yol bulunur. Sevgiler, iyi vikiler. Ekleme1: Merhaba @Vikiçizer, sizin de görüşlerinizi duymak isterim. Bu durumdan endişe duyuyorum ve çözülmesini umuyorum. İyi vikiler!--Terry1344💬 15.12, 25 Ocak 2021 (UTC)
@Terry1344, @Vito Genovese bu konularda daha tecrübeli, bu konuda onu izlemeyi düşünüyorum. Aktüel bir telif ihlali veya sizi sıkıntıya sokacak bir husus olmadığı size söyleniyor, bana kalsa ben Endüstriyel fırını da silmeyecek sadece temizleyecektim. Sizin isteğiniz artık telif ihlalinden çok, kaybolma hakkına girmeye başladı. Çünkü telifle ilgili bir sıkıntı kalmadığı söylendi, Vito yine de son incelemesini de yapacağını söylemiş. Maddelerin içeriğinin değişken olduğunu biliyorsunuz, bilmeniz lazım, maddelerin "geçmiş" listesinde kullanıcı adınızın mevcut olmasının sizi bir sorumluluğa itmeyeceği artık iyiden iyiye anlaşılmış olmalı. Maddeler telif yönünden temizse, hala geçmiş listesinde kulalnıcı adınızın varlığının sizi rahatsız ediyor olmasını Vikipedi desteklemiyor. Bir gsm operatörünü arayıp, kullandığım ama bıraktığım bir numarayla ilgili kayıtlarınızı silin demek gibi. O numarayı zamanı gelince başkasına satacaklar ama bir zamanlar sizin de kulalndığınız kayıtlarda kalacak. Hatta silinen maddelerin kayıtlarının bile süresiz olarak vikipedide kaldığını söyleyip sizi iyice çıldırtmak istemiyorum ama silinen maddelerde bile kullanıcı adınızı görebiliyoruz. Meselenin özü silinerek veya temizlenerek telifin düzeltilmesidir. Yoksa kullanıcı adınız, maddeleriniz silinse de silinmese de kayıtlarda var olacak. İlla hiç görünmesin derseniz kaybolma hakkı var, ama sisteme erişim hakkına göre "maddeler de silinse", "kaybolma hakkınızı" da kullansanız bilgiler yine de Vikipedi yetkilileri kayıtlarda tutacaktır. --Vikiçizer (mesaj) 18.21, 25 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer, içim biraz da olsa rahatladı diyebilirim. Kayıtların her zaman vikipedide kalacağını zaten biliyorum, bu konu hakkında bilgim var. Zaten internetteki her aktivitemiz neredeyse sonsuza kadar kalacak diyebiliriz. Ben kendi kendime şunları düşünüyordum: ben çeviri aracının önerdiği maddeleri çevirip Trwiki'ye katkı sağladığım için ve Enwiki'den çevirdiğim madde telifli olduğu için diyelim hukuki bir boyutu oldu. Bu durumda bana gerçekten herhangi bir yaptırım uygulayabilirler miydi ya da gerçekten hukuki bir boyutu olabilir miydi? Çünkü, eğer böyle yapabilme imkanları varsa bu noktada çok güvensiz bir ortam oluşur ve isteyerek veya istemeyerek telifli bir madde, içerik, dosya vs. yükleyen bir kişinin başı ansiklopediye katkı yaptığı için derde girer. Son olarak bunları açıklar mısınız acaba? Gerçekten böyle bir güvensizlik ortamının olup olmadığını öğrenmek istiyorum ve bu konuyu merak ediyorum. Bu arada sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim hem size hem de @Vito Genovese'ye. Sevgiler, iyi vikiler.--Terry1344💬 19.00, 25 Ocak 2021 (UTC)
Adil kullanım ilkesi, adil kullanım kuralları bu durumlar için var. Yani güven yaratmak için var. Belli bir seviyedeki adil kullanım hiçbir sorun oluşturmayacaktır, bunları konuştuk. Ansiklopedik amaçlar her zaman tolere edilecektir. Ticari bir amaçla ve/veya alıntı sınırlarını aşan kopyalamalar -belki- hukuki bir boyut kazanabilir. Sadece Türkçe vikipedi'de değil tüm dillerdeki vikipedilerde her gün kopyala-yapıştır telif ihlali sayılabilecek değişiklikler yapılıyor, bunları ya silerek ya çıkartarak "normalleştiriyoruz", üstelik ticari bir amaç taşımamasına rağmen, hukuki boyut kazanmamasının sebebi bu önlemlerin yeterli olmasıdır, vikipedi iyi niyetle telifli içeriği barındırmamaktadır.@Terry1344 --Vikiçizer (mesaj) 19.25, 25 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Çok teşekkürler. İstediğim cevapları aldığımı düşünüyorum. Anladığım kadarıyla benim açımdan hiçbir sorun olmayacağını (çünkü ne bir kopyala-yapıştır yaptım ne de herhangi bir telifli bir içerik, dosya vb. veriler ekledim) dile getiriyorsunuz. Peki, o zaman tek istediğim tüm maddelerimin herhangi bir hukuksal boyut oluşturacak olan telif vb. şeyler için incelenmesini ve bu tip şeylerin bulunması halinde kaldırılıp temizlenmesini ve bu şekilde riskimin de sıfıra inmesini istiyorum. Doğru anladığımı düşünüyorum, değil mi? Sonradan herhangi bir yanlış anlaşılma olmaması açısından bir teyit istiyorum da sizden ve @Vito Genovese'den :) Sevgiler, iyi vikiler!--Terry1344💬 19.49, 25 Ocak 2021 (UTC)
Telifli içerik yoksa bir sorun da yok, evet.--Vikiçizer (mesaj) 19.53, 25 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Peki en kısa zamanda ne zaman tüm maddelerimi telif vb. durumlar için inceleyebilirsiniz?--Terry1344💬 20.00, 25 Ocak 2021 (UTC)
O işe Vito gönüllü olmuş, ne zaman uygunsa o zaman inceler sanıyorum. @Terry1344 --Vikiçizer (mesaj) 20.02, 25 Ocak 2021 (UTC)
Merhaba @Vikiçizer. Acaba siz veya Vito, inceleme bittiğinde sonuçları haber verebilir misiniz acaba? --Terry1344💬 20.04, 25 Ocak 2021 (UTC)
Vito bunu sizin kaygılarınızı gidermek üzere yapacağını söylediğine göre haberiniz olacaktır mutlaka. @Terry1344 --Vikiçizer (mesaj) 20.07, 25 Ocak 2021 (UTC)
Anladım @Vikiçizer. Yardımlarınız için çok teşekkürler. İyi vikiler.--Terry1344💬 20.16, 25 Ocak 2021 (UTC)

Kuklacılık[kaynağı değiştir]

Ben gerçekten Cedreonum. Yemin ediyorum. Size nasıl kanıtlayacağım bilmiyorum ama lütfen inanın bana. Hesabın engelleme kaydınada bakabilirsiniz. Kuklacılıktan süresiz engellendi sildiğiniz kategori ve kullanıcı sayfalarını geri getirebilirmişiniz lütfen. Hesabımın da yetkisini alın boşuna devriyelik yetkisi durmasın. Lütfen inanın bana. 194.71.126.123 12.12, 24 Ocak 2021 (UTC)

Tamam @Uncitoyen'e sesleniyorum, incelemesi için. Ona göre gereken işlemler yapılabilir. --Vikiçizer (mesaj) 12.15, 24 Ocak 2021 (UTC)
 • Hocam zaten engellendi tüm hesaplarım. Neden sildiniz. 194.71.126.123 12.15, 24 Ocak 2021 (UTC)
  • Evet. Başka varsa onları da itiraf edin de bir kontrol edilsin. --Vikiçizer (mesaj) 12.19, 24 Ocak 2021 (UTC)
   • Bittiyse IP'leri de engellememiz gerek. 5-10 dk. daha bekleyeyim. --Vikiçizer (mesaj) 12.24, 24 Ocak 2021 (UTC)
  Tamamdır Vikiçizer. Kullandığı IP ve hesapları ile vandallık yapan bir devriyenin yetkilerinin durmasına gerek yok. --Uncitoyenmesaj 12.41, 24 Ocak 2021 (UTC)
  Teşekkür ederim @Uncitoyen. --Vikiçizer (mesaj) 12.43, 24 Ocak 2021 (UTC)
  Bu arada tek * koyup ardından kaç satır gidiyorsanız : koymanız daha doğru olur. Mesajların düzeni birbirine karışıyor sonra. Rica ederim. --Uncitoyenmesaj 12.46, 24 Ocak 2021 (UTC)

Beyaz liste üyeliği[kaynağı değiştir]

Merhaba ben beyaz liste üyesi olabilirmiyim uygun görürseniz Terminator62 (mesaj) 15.06, 24 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Terminator62. Henüz erken, daha bugün katkılarınıza başlamışsınız. Vikipedi'de daha fazla katkı çeşitliliğinde bulunmalısınız. Sonra kendiliğinden beyaz liste durumu gündeme gelecektir. --Vikiçizer (mesaj) 15.09, 24 Ocak 2021 (UTC)
Kullanıcı 3 saat önce üye olmuş ve beyaz listeyi biliyor. İlginç gerçekten. Bu da kullanıcının yeni olmadığı izlenimini verdi bana... Kadıköylümesaj 15.11, 24 Ocak 2021 (UTC)

Tamam teşekkür ederim Terminator62 (mesaj) 15.11, 24 Ocak 2021 (UTC)

Sayfa silme[kaynağı değiştir]

Merhaba Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi hakkında bir sayfa yapıyordum. Daha yeni başladığım için önizleme yapacağıma yanlışlıkla sayfayı yayınladım. Sayfayı silerek yardımcı olabilir misiniz bana acaba? Bu imzasız yazı Airbus A31 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 11.34, 25 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Airbus A31. Sayfayı silmedim ama "çalışma" şablonu ekledim. Üzerinde bir süre çalışırsınız, veya viki dışında hazırladığınız eklentileri eklersiniz. --Vikiçizer (mesaj) 11.37, 25 Ocak 2021 (UTC)

Rota Koleji[kaynağı değiştir]

Oluşturduğum rota koleji sayfasını silmişsiniz fakat ben kurum çalışanıyım ve maddeyi kurumdan gelen içeriğe göre oluşturdum,kurumumuzun yarattığı bir içerik nasıl telif hakkı yiyebiliyor kendi maddesinde acaba? Bu imzasız yazı Denizkarayali (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.36, 25 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Denizkarayali. Sorunuzun cevabını Vikipedi:Telif hakları/SSS sayfasında bulabilirsiniz. Size tavsiyem; doğrudan kopyala-yapıştır yerine, daha ansiklopedik bir dil kullanarak Vikipedi:Kayda değerlik (okullar) sayfasında belirtilen kriterlere uygunluğunu göstermeniz. Bunun için Vikipedi:Kaynak gösterme, Vikipedi:Bağımsız kaynaklar ve Vikipedi:Güvenilir kaynaklar sayfalarına da göz atmanızı rica edeceğim. Son olarak açmak istediğiniz metni Kullanıcı:Denizkarayali/deneme tahtası sayfasında açmanız daha doğru olabilir, burada silinme kaygısı olmadan geliştirebilir, diğer kullanıcıların görüşlerini alabilirsiniz. Sonra kolaylıkla madde alanı sayfasına taşınabilir. İyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 18.48, 25 Ocak 2021 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Merhaba, Noktalı virgül sayfasında kullanım örneği eklemiştim fakat sonrasında bu örnekten vazgeçtim. Kayıtsız hesap ile yaptım ve geri çekemedim daha sonra kayıtlı hesapla olur diye hesap açıp geri al isteği oluşturdum rica etsem bunları siler misiniz yani bir değişiklik olmasın--Bycrab (mesaj) 20.12, 25 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Bycrab. Ip ile yaptığınızı, kayıtlı hesapla geri almışsınız, bir sorun yok. Maddede bir değişiklik olmadı. --Vikiçizer (mesaj) 20.19, 25 Ocak 2021 (UTC)