Kullanıcı mesaj:Vikiçizer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Engel kaldırma[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Özel:Katkılar/Greece%27li_Kostantinopulos - Hesabım budur lütfen engelletmeyin Vandalizm yada kötü söz olmayacaktır namus şeref sözüdür... Geçmiş için özür dilerim herkesten sayın @Ali Haydar ve sayın @Sabri76, sayın @Süperyetkin nezaretinde herkesten... Sayın @Vikiçizer hesabım budur efendim karar sizlerindir... Saygılar Yeni Yılını Kutlarım Herkesin...Bu imzasız yazı Greece'li Kostantinopulos (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  • Vikiçizer'e katılıyorum. Kukla hesaplarını hatırlatmayan bir kullanıcı adıyla devam etmeli.--Śαвяí¢αи76ileti 05.25, 4 Ocak 2019 (UTC)
  • İlgili kullanıcının geçmişi ile ilgili çok fazla bilgi sahibi olmamakla birlikte engelin kaldırılmasını destekliyorum. Fakat engelin kukla ustası hesabından kaldırılması gerektiğini ve engeli kaldırmak için @Superyetkin'in onayı alınması gerektiğini düşünüyorum.-- Hakan·IST 12.43, 4 Ocak 2019 (UTC)

Ana hesabın engeline ilişkin kararda, ilgili denetçi isteğini sonuçlandıran Elmacenderesi'nin görüşü önemli. Mevcut durumda, açılan son hesabın katkılarını izlemenin iyi bir yol olduğu kanısındayım. --Superyetkinileti 15.13, 4 Ocak 2019 (UTC)

Aramızda önemli bir fikir ayrılığı olmadığını görmek sevindirici. Yurttaş Tete kullanıcı hesabında engel kaldırmak çoklu vandalizm/trol davranışlarını görmemizi sağlayacak, hatalı bir engel kaldırılmasından da uzak tutacak, bu vakada Yurttaş Tete'nin kuklacılığından bağımsız başka kuklacılıklar olması da muhtemeldir. İsmini değiştirmesi için önemli bir istek ve ricada bulunacağız, bu konuda inisiyatif elbette kendindedir ama Topluluğun bu iyi niyetine bir isim değiştirme jestiyle karşılık verilebilir. Yurttaş Tete'nin engeli kaldırıldıktan sonra kayıtlı veya anonim bir trol/vandal olayı ile ilişkilendirilmesi durumunda maalesef hemen geriye döneceğiz. Üçüncü şansa inanmıyorum şahsen, daha yoğun mücadeleye gireceğiz ve gerekirse kukla vakalarına hızlı müdahale için ilave denetçiler seçeceğiz, ve/veya ördek testini daha sert uygulayacağız. Elmacenderesi'nin ikinci şansı vermemiz gerektiğine itirazı yok, daha önce de kukla vakalarında ikinci şans verdiğimiz olaylar vardır. İtirazı olan yoksa bu minval üzere engeli kaldıracağım ve durumu gözlemlemeye başlayacağız. @Sabri76, @HakanIST, @Elmacenderesi, @Superyetkin, @Ali Haydar, @Sakhalinio. --Vikiçizer (mesaj) 14.16, 12 Ocak 2019 (UTC)
Benim için Ok. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 14.33, 12 Ocak 2019 (UTC)
  • Sayın Vikiçizer, çizdiğiniz yol haritası çok uygundur. Ben gerekli takibi yapıp kullanıcının olası hatalarını iletişim yoluyla düzeltmeye çalışacağım. Yurttaş Tete, geçtiğimiz günlerde taraflı yazım dili konusundaki uyarımı ciddiye alıp madde yazım tarzında değişikliğe gitti, iletişim kurabiliyor ve anlaşabiliyoruz. --Ali Haydar (mesaj) 22.19, 12 Ocak 2019 (UTC)

@Greece'li Kostantinopulos, mesajınız üzerine yukarıda yazılanları okumuşsunuzdur, gözünüzden kaçmışsa inceleyiniz, Yurttaş Tete hesabı üzerindeki engeli kaldıracağız, artık başka bir hesap kullanıyorsanız onları artık kullanmama yönünde hareket etmeniz gerekecek, zaten ilk etapta Yurttaş Tete ile ilişkilendirilmeden engellenecek. Konuyla ilgili diyecekleriniz varsa lütfen söyleyiniz. Akabinde Yurttaş Tete hesabına erişim sağlayabileceksiniz. Diğer bütün hesaplar kullanılmayacak. Ayrıca Yurttaş Tete hesabı kullanılmaya başlandığında yine sadece oradan iletişim içinde olacağız ve başka hesaplarla/IP'lerle kuklacılık işleri son bulacak. Yurttaş Tete'den devam edeceksiniz. --Vikiçizer (mesaj) 14.44, 13 Ocak 2019 (UTC)

Sağolun sayın @Vikiçizer ve diğer yetkililer saygılarımla...--103.214.109.10 17.49, 13 Ocak 2019 (UTC)

Yurttaş Tete'nin engelini kaldırdım ve kendisinden beklentilerimizi kısaca mesaj sayfasına yazdım. Umarım Vikipedi adına enerji ve vakit kaybı yaşatan bir problemi gidermiş oluruz. Ne olacağını hep birlikte göreceğiz, yardımlarınız için teşekkür ederim. @Sabri76, @HakanIST, @Elmacenderesi, @Superyetkin, @Ali Haydar, @Sakhalinio, @Yurttaş Tete. --Vikiçizer (mesaj) 18.12, 13 Ocak 2019 (UTC)

  • Merhaba Vikiçizer, kullanıcı eski hesabını kullanmaya başladı, artık şu hesabına engel konulabilir mi? İki hesap kullanması uygun olmaz. Kolay gelsin. --Ali Haydar (mesaj) 17.26, 14 Ocak 2019 (UTC)
    • Merhaba @Ali Haydar. Evet, engellenecek filan demişim ama unutmuşum sanırım, Superyetkin halletmiş. Teşekkürler, iyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 18.25, 14 Ocak 2019 (UTC)

Anlam ayrımı[kaynağı değiştir]

Merhaba, İsmail Kahraman adında iki kişi olduğu için anlam ayrımı sayfasına gerek yoktu ve siz taşıma işlemi yapmıştınız. Aynı durum Mehmet Günsür anlam ayrımı için de geçerli. Rica etsem düzeltme yapabilir misiniz?--Nushirevan11 18.54, 10 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba. Tam hatırlayamadım, İsmail Kahraman içim yaygınlık vs. bir nedenimiz vardı sanırım. Bunda ise hangisinin parantezsiz isim olarak belirleneceği hususu tartışmalı görünüyor. Nasıl bir düzeltme öneriniz olduğunu yine de değerlendirmek isterim tabi. Düşünelim. @Nushirevan11. --Vikiçizer (mesaj) 17.55, 12 Ocak 2019 (UTC)
Mehmet Günsür denilince akla ilk gelenin oyuncu olduğu açık değil mi? Dizilerden, filmlerden uluslararası tanınırlığı bile var. Yazar olanın ise kayda değerliği bile şüpheli, sadece bir tane ödül almış. Yaygınlık burada da söz konusu.--Nushirevan11 11.41, 15 Ocak 2019 (UTC)
Yine de topluluğa başvurmak lazım gibi, değişik fikirler almak iyi olabilir. İsterseniz anlam ayrım sayfasının tartışma sayfasına düşüncelerinizi yazın, ilgili olabilecek kullanıcıları pingleyin, bakalım ne olacak @Nushirevan11 --Vikiçizer (mesaj) 18.39, 18 Ocak 2019 (UTC)

Hata, düzenleme kaydedilmedi.[kaynağı değiştir]

Malum, ülkemizdeki bazı nedenlerden dolayı Vikipedi erişimi kısıtlanmıştır. Bunun sonucunda vpn ile girmeye çalışıyoruz. Bazen ekleme yaptığımda bu hatayı alıyorum. Hatta birden fazla alıyorum. Ne yapmam gerekiyor bir fikriniz var mıdır? DrArdeN (mesaj) 15.57, 12 Ocak 2019 (UTC)

Ne gibi bir hata alıyorsunuz, "IP engellidir" gibi bir şey mi? Belki hesabınıza IP muafiyeti tanırsak sorun azalabilir. @DrArdeN. --Vikiçizer (mesaj) 17.48, 12 Ocak 2019 (UTC)

-- Buraya yazdıktan sonra, IP muafiyetinden yararlanmamı sağladı. Size ve ona teşekkür ederim.Bu imzasız yazı DrArdeN (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Onaylanmama sebebi?[kaynağı değiştir]

Sayın Vikiçizer, şurada yaptığım değişiklik neden onaylanmıyor ya da reddedilmiyor? DrArdeN (mesaj) 16.33, 14 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba @DrArdeN. Henüz onaylanmamasının sebebi bir devriyenin vakit ayıramaması olabilir, bu tip etraflıca sayılacak eklemelerde kolayca onay verilmemesi normaldir. Ben onaylayayım dedim mesela, ama verdiğiniz kaynakta Hitler'in konuşması kısmını bulamayınca çevirinizi onaylamayı bir başka devriyeye bıraktım. Merak etmeyin, acele etmeyin, ilgilenilecektir. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 18.30, 14 Ocak 2019 (UTC)

-: Sayın Vikiçizer, bahsi geçen konuşmanın videolu hali 15 dakikanın üzerindedir. Konu: Roosevelt'in Almanya'dan istekleridir. Konuşmada hem yapılan ekonomik yaptırımlara, hem de diğer devletlerin taleplerini cevaplamaktadır. Ben ise, bazı bölümlerinden parça parça alıp yazmış bulunmaktayım. İstediğiniz yerleri bulamamanız normaldir, çünkü konuşma metini çok uzundur. Yine de yardımınız ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.DrArdeN

Hizmetli sorunu[kaynağı değiştir]

Tekrar merhaba, hizmetli tahakkümü ile karşı karşıyayım. @Théoden, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Elif Çomoğlu Ülgen sasında haklı itirazımı tamamen keyfi olarak dikkate almayıp bir de engel tehdidiyle karşılaştım. Lütfen konuyla ilgileniniz. Bir tartışmanın hele hele daha önce pek çok kez tartışma konusu olmuş büyükelçilik ve yargıç maddelerinin bir benzeri olan tartışmanın devam etmesini istemek en doğal hakkımdır. Makul bir açıklama bile yapılmadı. "Kararı geri almayı doğru bulmuyorum" bir gerekçe değil, doğrusunu ben bilirim demektir. Kolay gelsin.--Nushirevan11 12.31, 15 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11. Bu maalesef oluyor, olacak. Yani topluluk hafızamız yok. En başa dönüyoruz, yazılanlar çizilenler bir anlamda sıfırlanıyor. Sarv'ın durumu başlı başına bir Vikipedi sorunudur. Bunu anlatmakta ben de zorlanıyorum. Çözmeye de çalışmadık değil ama sürekli başa dönmekten ben de yoruldum açıkçası. SAS sayfalarında yapılan hataları büyütmemekle birlikte Sarv maddesi deyince bir durmakta fayda var, Theoden muhtemelen olayı etraflıca görememiştir. Ben Vito'nun tavsiyesine uyarak başka hizmetlilerin ilgilenmesini sağlamak üzere SAS'larla ilgilenmiyorum. Theoden'e naçizane tavsiyem; Sarv'ın açtığı maddeleri M-6 yönünden ciddi bir incelemeden geçirmesi ve Sarv'ın oyuyla hareket etmemesidir, tartışmayı geri almak da büyütülecek bir olay değildir, en basit isteklerde dahi tartışmayı geri alıp başka bir hizmetliye bıraktım ve her zaman topluluğun kazandığını gördüm, sisteme göre takdir kendisinindir. Sarv meselesini defalarca Sarv'a da söyledik ama tekrar eskiye döndüğünü üzülerek görmüş oldum ben de, oysa O'nu süresiz engelinden verdiği sözlere inanarak geri döndürmüştük. --Vikiçizer (mesaj) 16.52, 16 Ocak 2019 (UTC)

AK dosyası[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şu değişikliğiniz ile anasayfada kullanılması uygun olmayan bir AK dosyasını anasayfaya çıkarmışsınız. Bilginiz olsun. İyi akşamlar.--BSRF 💬 19.10, 15 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba BSRF. Şurada yazıyor, bilginiz olsun. --Vikiçizer (mesaj) 16.39, 16 Ocak 2019 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şuradaki konuya bakabilir misin? Burada haksızlığa uğradığımı düşünüyorum ve bu hak arama çabam "fazla uzatma, geçti gitti" şeklinde sonlandırılmaya çalışılıyor. Kesinlikle sineye çekmeyeceğim, haksızlık varsa er ya da geç bu haksızlığın giderilmesi gerekir; aksi hâlde ileride daha büyük haksızlıklar olur. Hem hizmetli hem bürokrat sıfatıyla sana yazıyorum, zira nereye, kime yazacağımı bilmiyorum. Ne yapayım bilmiyorum.--RapsarEfendim? 19.58, 18 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Tabi sineye çekme vs durum olamaz ama @Citrat'ın işlemi niye yaptığı belli idi, şablon değişikliği editleri, Köy çeşmesi mesajları, VP:N ihlali. Yani yerini ve politikayı da belirtmiş, açık söyleyeyim orada bir sakinleşmen gerekiyordu, uğraştım ama olmadı. Belki Citrat değil de başka bir hizmetli işlem yapsaydı belki daha iyi bir diyalog kurabilirdiniz, engel açıklaması doğru ama sonra başka bir şekilde açıklamaya çalıştıysa da o da ayrı bir konu, ama engelin doğruluğu yine değişmez. Haksızlık derken engel konusunda bir haksızlığa uğradığını düşünüyorsan, engellenmemen gerektiğini düşünüyorsan düşünme, ceza amaçlı değil tabiki ama durdurma amaçlı orada bir işlem yapılması gerekiyordu. İşlemin açıklamasına gelince, bence o da var; açık bir VP:N ihlali vardı, üstünde durmuyorum açıkçası, Vikipedist olarak benim gözümde değerli bir kullanıcısın. Citrat geçti gitti demiyor sanki, açıklamaya çalışıyor, @Ahmet Turhan da iyi niyetiyle ara bulmaya çalışmış bence. Haksızlığa uğradığın konusunda, VP:N ihlali yapmadım naziktim, iyiydim vs diyorsan ve bence öyle değildi ve bir şekilde daha kötüye gitmemesi gerekiyordu. Ben senle konuşmaya çalıştım ama olmadı. Yani mesele trol dedim-kukla dedin vs değildi. İstersen, diğer bürokrat veya hizmetlileri de bir şekilde pingle mesajla konuya çekebilirsin, farklı düşünen varsa beyan edebilir. Kimsenin hatalı engellenmesini ben de istemem. --Vikiçizer (mesaj) 20.33, 18 Ocak 2019 (UTC)
Bana hiçbir somut veri gösterilmedi Vikiçizer. Kendisine dediğim gibi "şu ifaden ihlal" denmedi. Ben de haliyle hatalarımın nerede olduğunu öğrenmek için soruyorum ki ileride tekrarı olmasın. "Su suçu işledin, cezası da bu" gibi bir yaklaşım var ki hiç hoş değil. Burası siz hizmetlilerin hakim ya da diktatör olduğu bir ortam değil, biz de garibanlar değiliz. Bir ihlal varsa, bunu net bir şekilde göstermeniz ve benim de bunu anlayabilmem gerekmekte. Takdir edersin ki ben de vandal değilim ve birden bire böyle bir engelle karşılaşınca da nedenini ve ayrıntılarını öğrenmek isterim. Kendisi sürekli aktif olan bir hizmetli değil, bu tip refleksvari hareketleri doğru olmadığı gibi sorumluluğunun da ne yazık ki bilincinde değil. "Ben engeli verdim, top benden çıktı" gibi bir bakış açısı da kabul edilebilir bir şey değil. Benim kendisine karşı şahsi hiçbir problemim yok. Her şeyi politikalara uygun yaparsa, zaten başımızın üstünde yeri var. Ancak ciddi kaygılarım var, bunları da dile getirdim ve denk geldikçe de dile getiriyorum zaten. Ahmet Turhan'ın niyetini bilemiyorum ama iki kullanıcı olarak diyalog kuruyoruz zaten biz. Neyse, genel olarak hizmetlilerin herhangi bir yanlış yapması durumunda hizmetli olmayan kullanıcıların da hakkını arayabileceği bir ortam yok maalesef. Anca böyle mesaj sayfalarında, bir iki hizmetli geri dönüş yaparsa...--RapsarEfendim? 21.03, 18 Ocak 2019 (UTC)
Senin kendiliğinden anlayacağın bekleniyor demekki, yani tecrübeli kullanıcı olduğundan nerede/nasıl ihlal yaptığını. Suç/ceza değil biliyorsun, sen de böyle hissedersen başkası ne yapsın. Politikayı uygun yapsa, bir taraftan da bunu açıklama, ortaya koyma, ikna etme vs. durumları var ki trol/vandalizm işleri için de doğal bir atmosfer. Buna rağmen Citrat yerine istersen ben de yazmaya çalışırım, sen de sanırım kabul etmezsin, uzar giderse Ahmet Turhan hep haklı olur. En kısa sürede bir şey yazarım bu konuda. Tabi @Citrat da isterse yazabilir. Şikayet mekanizması işlemiyor, ben de zamanında hizmetli şikayet ettim, yıllar geçti hala cevap yok, hatta arşivlendi silindi, itiraz ettim, dinleyen olmadı, kayboldu gitti. Bunlar olmasın diye yapılacak bir şey varsa yapmaya çalışıyorum ama hizmetli azlığı büyük problem. Tabi böyle deyince öyle değil diyen oluyor ama aktif ve vakit ayıran olmayınca şikayet mekanizması işlemiyor işlemez. Bakacağız. --Vikiçizer (mesaj) 21.18, 18 Ocak 2019 (UTC)
Bir şeyi açıklığa kavuşturalım, değişiklik özetlerinin amacı bu tür tartışmaları açıklamak veya devam ettirmek değil. Engele neden olan ana öğenin bu olduğu görülüyor. Ha mesajla da olsa ayrıca tartışılırdı ama bu konuya önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Varsa bir çatışma/anlaşmazlık vb. iletişim kanalları açık, klavye önümüzde duruyor. Ben de bu saçma yöntemle (değişiklik özeti yöntemiyle geri alıp alıp birilerine bir şeyleri anlatmak) uğraşmak zorunda kalan ve zaman zaman bu girdaba istemeden de olsa kapılan bir kullanıcı olarak söylüyorum, lütfen sabırlı olalım. Bir daha yazıyorum, ben sistematik olarak bunlara maruz kalan biriyim, halen de dozları değişkenlik göstererek devam ediyor ama katkıdan başka çaremiz yok. Haksızlığa uğranıldığını düşünüyorsak yanıtını "daha çok katkıyla" vermeliyiz, Vikipedi böyle bir yer. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.28, 18 Ocak 2019 (UTC)
  • Yorum Yorum Konuyu yakından takip ettiğim için yorum da bulunmak istedim. Rapsar son derece haklı bir cevap bekliyor ve gördüğüm kadarıyla tatmin edici yanıtlar alamıyor. Burada onun dışında kukla/troll diyen çokkk kullanıcı oldu. Hiçbiri de VP:N'den engellenmedi. Tabiki bu sıfatların kullanılması doğru ve etik değil (eğer bariz vandal ve ispat edilmiş kukla değiller ise). Fakat buradaki sorun aynı ifadeler için farklı kullanıcılara göre farklı değerlemdirmede bulunulması veya birine engel verip öbürünü görmezden gelinmesi. işte orada ciddi bir sıkıntı var demektir. TARAFSIZLIK bir hizmetlide olmazsa olmazdır, bunu hepimiz biliyoruz. Ama şunu da açık ve net olarak, altını bastıra bastıra çizerek ifade etmek isterim ki Citrat adlı hizmetli tarafsız değildir. Bu izlenim Rapsar engelinden sonra apaçık gün yüzüne çıktı ve benim dışında birçok kullanıcıda hemfikir. Döndüğünden beri R. ile olan çekişmesi ve ona karşı güttüğü hasmane tutum herkesin malumu. Burada bir eleştiri de diğer hizmetli arkadaşlara yönelteceğim. Madem o hizmetinin engel kararına karşı birden fazla kullanıcının cekinceleri vardı, niye engel geri alınıp da daha nötr bir hizmetlinin karar vermesi yoluna gidilmedi? Ben bu hizmetinin derhal yetkilerinin alınması gerektiğini, topluluğun sükunetine ve ansiklopediye zarar verdiğini düşünüyorum. Son olarak da bu kişiyi bir hizmetli olarak tanımıyorum. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 00.03, 20 Ocak 2019 (UTC)
    • @Maurice Flesier, yukarıda da söylediğim gibi trol dedi-kukla dedi diye engellenmedi, sonrasındaki sözleri ve davranışları bir çok kez uyarıya rağmen -en azından- VP:N çerçevesinde olmadığı için engellendi. Citrat'ın Rapsar'ı engellemesi %100 doğrudur, bunu da kendi dahil her sorana söylüyorum zaten. Konuşulması gereken ayrıntılar var ise konuşulur ama bu engel üzerinden konuşulursa doğru bir yere varamayız. Citrat'ın tarafsızlığı vs ile de genel olarak bir kaç söz söyleyeyim; hizmetliler ister istemez tatsız diyaloglara girerler, aşağı yukarı tüm kullanıcılarla belli belirsiz bir gerilim yaşarlar. Bunların sonucunda eğer hizmetlilerin her gerilim yaşadığı kullanıcıdan uzak durması gerekseydi, engel verecek hizmetli bulunamazdı. Kendi adıma söyleyeyim; hizmetliler dahil bir çok aktif kullanıcı ile gerilim vardır aramızda. Rapsar için demiyorum tabiki ama özellikle trol/vandal davranışları gösteren kullanıcıları bu mantıkla hiç bir hizmetli engelleyemez, çünkü daha önce mutlaka ve belki de bir çok defa gerilim/tartışma yaşanmıştır. Madem tüm hizmetlilere -sürdürülegelen- bir eleştiri var, bu olayın yaşandığı dönemde aktif olan sadece iki hizmetli vardı; @Superyetkin ve @Sakhalinio, haberleri olsun ve belki bu "hizmetli tanımama" veya "engelin ayrıntılı açıklanması zorunluluğu" durumları için söyleyecekleri de vardır. --Vikiçizer (mesaj) 11.47, 20 Ocak 2019 (UTC)
  • Vikiçizer'in daha önce bir tartışma sonucu beni engellemesi de bence yanlıştı, soruna çözüm olmadı. Ben de Çizer'i tanımıyorum o zaman, çözüm olacaksa :)) --Ahmet Turhan (mesaj) 12.21, 20 Ocak 2019 (UTC)
Ben konunun detaylarına tamamıyla hakim değilim. Çünkü tartışmaya konu olan mesajları değişiklikleri inceleme imkanım olmadı. Bu nedenle şu an ne desem sağlıklı bir yorum olmayacaktır. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 14.41, 20 Ocak 2019 (UTC)