Kullanıcı mesaj:Vikiçizer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Engel kaldırma[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Özel:Katkılar/Greece%27li_Kostantinopulos - Hesabım budur lütfen engelletmeyin Vandalizm yada kötü söz olmayacaktır namus şeref sözüdür... Geçmiş için özür dilerim herkesten sayın @Ali Haydar ve sayın @Sabri76, sayın @Süperyetkin nezaretinde herkesten... Sayın @Vikiçizer hesabım budur efendim karar sizlerindir... Saygılar Yeni Yılını Kutlarım Herkesin...Bu imzasız yazı Greece'li Kostantinopulos (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Vikiçizer'e katılıyorum. Kukla hesaplarını hatırlatmayan bir kullanıcı adıyla devam etmeli.--Śαвяí¢αи76ileti 05.25, 4 Ocak 2019 (UTC)
 • İlgili kullanıcının geçmişi ile ilgili çok fazla bilgi sahibi olmamakla birlikte engelin kaldırılmasını destekliyorum. Fakat engelin kukla ustası hesabından kaldırılması gerektiğini ve engeli kaldırmak için @Superyetkin'in onayı alınması gerektiğini düşünüyorum.-- Hakan·IST 12.43, 4 Ocak 2019 (UTC)

Ana hesabın engeline ilişkin kararda, ilgili denetçi isteğini sonuçlandıran Elmacenderesi'nin görüşü önemli. Mevcut durumda, açılan son hesabın katkılarını izlemenin iyi bir yol olduğu kanısındayım. --Superyetkinileti 15.13, 4 Ocak 2019 (UTC)

Aramızda önemli bir fikir ayrılığı olmadığını görmek sevindirici. Yurttaş Tete kullanıcı hesabında engel kaldırmak çoklu vandalizm/trol davranışlarını görmemizi sağlayacak, hatalı bir engel kaldırılmasından da uzak tutacak, bu vakada Yurttaş Tete'nin kuklacılığından bağımsız başka kuklacılıklar olması da muhtemeldir. İsmini değiştirmesi için önemli bir istek ve ricada bulunacağız, bu konuda inisiyatif elbette kendindedir ama Topluluğun bu iyi niyetine bir isim değiştirme jestiyle karşılık verilebilir. Yurttaş Tete'nin engeli kaldırıldıktan sonra kayıtlı veya anonim bir trol/vandal olayı ile ilişkilendirilmesi durumunda maalesef hemen geriye döneceğiz. Üçüncü şansa inanmıyorum şahsen, daha yoğun mücadeleye gireceğiz ve gerekirse kukla vakalarına hızlı müdahale için ilave denetçiler seçeceğiz, ve/veya ördek testini daha sert uygulayacağız. Elmacenderesi'nin ikinci şansı vermemiz gerektiğine itirazı yok, daha önce de kukla vakalarında ikinci şans verdiğimiz olaylar vardır. İtirazı olan yoksa bu minval üzere engeli kaldıracağım ve durumu gözlemlemeye başlayacağız. @Sabri76, @HakanIST, @Elmacenderesi, @Superyetkin, @Ali Haydar, @Sakhalinio. --Vikiçizer (mesaj) 14.16, 12 Ocak 2019 (UTC)
Benim için Ok. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 14.33, 12 Ocak 2019 (UTC)
 • Sayın Vikiçizer, çizdiğiniz yol haritası çok uygundur. Ben gerekli takibi yapıp kullanıcının olası hatalarını iletişim yoluyla düzeltmeye çalışacağım. Yurttaş Tete, geçtiğimiz günlerde taraflı yazım dili konusundaki uyarımı ciddiye alıp madde yazım tarzında değişikliğe gitti, iletişim kurabiliyor ve anlaşabiliyoruz. --Ali Haydar (mesaj) 22.19, 12 Ocak 2019 (UTC)

@Greece'li Kostantinopulos, mesajınız üzerine yukarıda yazılanları okumuşsunuzdur, gözünüzden kaçmışsa inceleyiniz, Yurttaş Tete hesabı üzerindeki engeli kaldıracağız, artık başka bir hesap kullanıyorsanız onları artık kullanmama yönünde hareket etmeniz gerekecek, zaten ilk etapta Yurttaş Tete ile ilişkilendirilmeden engellenecek. Konuyla ilgili diyecekleriniz varsa lütfen söyleyiniz. Akabinde Yurttaş Tete hesabına erişim sağlayabileceksiniz. Diğer bütün hesaplar kullanılmayacak. Ayrıca Yurttaş Tete hesabı kullanılmaya başlandığında yine sadece oradan iletişim içinde olacağız ve başka hesaplarla/IP'lerle kuklacılık işleri son bulacak. Yurttaş Tete'den devam edeceksiniz. --Vikiçizer (mesaj) 14.44, 13 Ocak 2019 (UTC)

Sağolun sayın @Vikiçizer ve diğer yetkililer saygılarımla...--103.214.109.10 17.49, 13 Ocak 2019 (UTC)

Yurttaş Tete'nin engelini kaldırdım ve kendisinden beklentilerimizi kısaca mesaj sayfasına yazdım. Umarım Vikipedi adına enerji ve vakit kaybı yaşatan bir problemi gidermiş oluruz. Ne olacağını hep birlikte göreceğiz, yardımlarınız için teşekkür ederim. @Sabri76, @HakanIST, @Elmacenderesi, @Superyetkin, @Ali Haydar, @Sakhalinio, @Yurttaş Tete. --Vikiçizer (mesaj) 18.12, 13 Ocak 2019 (UTC)

 • Merhaba Vikiçizer, kullanıcı eski hesabını kullanmaya başladı, artık şu hesabına engel konulabilir mi? İki hesap kullanması uygun olmaz. Kolay gelsin. --Ali Haydar (mesaj) 17.26, 14 Ocak 2019 (UTC)
  • Merhaba @Ali Haydar. Evet, engellenecek filan demişim ama unutmuşum sanırım, Superyetkin halletmiş. Teşekkürler, iyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 18.25, 14 Ocak 2019 (UTC)

Anlam ayrımı[kaynağı değiştir]

Merhaba, İsmail Kahraman adında iki kişi olduğu için anlam ayrımı sayfasına gerek yoktu ve siz taşıma işlemi yapmıştınız. Aynı durum Mehmet Günsür anlam ayrımı için de geçerli. Rica etsem düzeltme yapabilir misiniz?--Nushirevan11 18.54, 10 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba. Tam hatırlayamadım, İsmail Kahraman içim yaygınlık vs. bir nedenimiz vardı sanırım. Bunda ise hangisinin parantezsiz isim olarak belirleneceği hususu tartışmalı görünüyor. Nasıl bir düzeltme öneriniz olduğunu yine de değerlendirmek isterim tabi. Düşünelim. @Nushirevan11. --Vikiçizer (mesaj) 17.55, 12 Ocak 2019 (UTC)
Mehmet Günsür denilince akla ilk gelenin oyuncu olduğu açık değil mi? Dizilerden, filmlerden uluslararası tanınırlığı bile var. Yazar olanın ise kayda değerliği bile şüpheli, sadece bir tane ödül almış. Yaygınlık burada da söz konusu.--Nushirevan11 11.41, 15 Ocak 2019 (UTC)
Yine de topluluğa başvurmak lazım gibi, değişik fikirler almak iyi olabilir. İsterseniz anlam ayrım sayfasının tartışma sayfasına düşüncelerinizi yazın, ilgili olabilecek kullanıcıları pingleyin, bakalım ne olacak @Nushirevan11 --Vikiçizer (mesaj) 18.39, 18 Ocak 2019 (UTC)

Hata, düzenleme kaydedilmedi.[kaynağı değiştir]

Malum, ülkemizdeki bazı nedenlerden dolayı Vikipedi erişimi kısıtlanmıştır. Bunun sonucunda vpn ile girmeye çalışıyoruz. Bazen ekleme yaptığımda bu hatayı alıyorum. Hatta birden fazla alıyorum. Ne yapmam gerekiyor bir fikriniz var mıdır? DrArdeN (mesaj) 15.57, 12 Ocak 2019 (UTC)

Ne gibi bir hata alıyorsunuz, "IP engellidir" gibi bir şey mi? Belki hesabınıza IP muafiyeti tanırsak sorun azalabilir. @DrArdeN. --Vikiçizer (mesaj) 17.48, 12 Ocak 2019 (UTC)

-- Buraya yazdıktan sonra, IP muafiyetinden yararlanmamı sağladı. Size ve ona teşekkür ederim.Bu imzasız yazı DrArdeN (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Onaylanmama sebebi?[kaynağı değiştir]

Sayın Vikiçizer, şurada yaptığım değişiklik neden onaylanmıyor ya da reddedilmiyor? DrArdeN (mesaj) 16.33, 14 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba @DrArdeN. Henüz onaylanmamasının sebebi bir devriyenin vakit ayıramaması olabilir, bu tip etraflıca sayılacak eklemelerde kolayca onay verilmemesi normaldir. Ben onaylayayım dedim mesela, ama verdiğiniz kaynakta Hitler'in konuşması kısmını bulamayınca çevirinizi onaylamayı bir başka devriyeye bıraktım. Merak etmeyin, acele etmeyin, ilgilenilecektir. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 18.30, 14 Ocak 2019 (UTC)

-: Sayın Vikiçizer, bahsi geçen konuşmanın videolu hali 15 dakikanın üzerindedir. Konu: Roosevelt'in Almanya'dan istekleridir. Konuşmada hem yapılan ekonomik yaptırımlara, hem de diğer devletlerin taleplerini cevaplamaktadır. Ben ise, bazı bölümlerinden parça parça alıp yazmış bulunmaktayım. İstediğiniz yerleri bulamamanız normaldir, çünkü konuşma metini çok uzundur. Yine de yardımınız ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.DrArdeN

Hizmetli sorunu[kaynağı değiştir]

Tekrar merhaba, hizmetli tahakkümü ile karşı karşıyayım. @Théoden, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Elif Çomoğlu Ülgen sasında haklı itirazımı tamamen keyfi olarak dikkate almayıp bir de engel tehdidiyle karşılaştım. Lütfen konuyla ilgileniniz. Bir tartışmanın hele hele daha önce pek çok kez tartışma konusu olmuş büyükelçilik ve yargıç maddelerinin bir benzeri olan tartışmanın devam etmesini istemek en doğal hakkımdır. Makul bir açıklama bile yapılmadı. "Kararı geri almayı doğru bulmuyorum" bir gerekçe değil, doğrusunu ben bilirim demektir. Kolay gelsin.--Nushirevan11 12.31, 15 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11. Bu maalesef oluyor, olacak. Yani topluluk hafızamız yok. En başa dönüyoruz, yazılanlar çizilenler bir anlamda sıfırlanıyor. Sarv'ın durumu başlı başına bir Vikipedi sorunudur. Bunu anlatmakta ben de zorlanıyorum. Çözmeye de çalışmadık değil ama sürekli başa dönmekten ben de yoruldum açıkçası. SAS sayfalarında yapılan hataları büyütmemekle birlikte Sarv maddesi deyince bir durmakta fayda var, Theoden muhtemelen olayı etraflıca görememiştir. Ben Vito'nun tavsiyesine uyarak başka hizmetlilerin ilgilenmesini sağlamak üzere SAS'larla ilgilenmiyorum. Theoden'e naçizane tavsiyem; Sarv'ın açtığı maddeleri M-6 yönünden ciddi bir incelemeden geçirmesi ve Sarv'ın oyuyla hareket etmemesidir, tartışmayı geri almak da büyütülecek bir olay değildir, en basit isteklerde dahi tartışmayı geri alıp başka bir hizmetliye bıraktım ve her zaman topluluğun kazandığını gördüm, sisteme göre takdir kendisinindir. Sarv meselesini defalarca Sarv'a da söyledik ama tekrar eskiye döndüğünü üzülerek görmüş oldum ben de, oysa O'nu süresiz engelinden verdiği sözlere inanarak geri döndürmüştük. --Vikiçizer (mesaj) 16.52, 16 Ocak 2019 (UTC)

AK dosyası[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şu değişikliğiniz ile anasayfada kullanılması uygun olmayan bir AK dosyasını anasayfaya çıkarmışsınız. Bilginiz olsun. İyi akşamlar.--BSRF 💬 19.10, 15 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba BSRF. Şurada yazıyor, bilginiz olsun. --Vikiçizer (mesaj) 16.39, 16 Ocak 2019 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şuradaki konuya bakabilir misin? Burada haksızlığa uğradığımı düşünüyorum ve bu hak arama çabam "fazla uzatma, geçti gitti" şeklinde sonlandırılmaya çalışılıyor. Kesinlikle sineye çekmeyeceğim, haksızlık varsa er ya da geç bu haksızlığın giderilmesi gerekir; aksi hâlde ileride daha büyük haksızlıklar olur. Hem hizmetli hem bürokrat sıfatıyla sana yazıyorum, zira nereye, kime yazacağımı bilmiyorum. Ne yapayım bilmiyorum.--RapsarEfendim? 19.58, 18 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Tabi sineye çekme vs durum olamaz ama @Citrat'ın işlemi niye yaptığı belli idi, şablon değişikliği editleri, Köy çeşmesi mesajları, VP:N ihlali. Yani yerini ve politikayı da belirtmiş, açık söyleyeyim orada bir sakinleşmen gerekiyordu, uğraştım ama olmadı. Belki Citrat değil de başka bir hizmetli işlem yapsaydı belki daha iyi bir diyalog kurabilirdiniz, engel açıklaması doğru ama sonra başka bir şekilde açıklamaya çalıştıysa da o da ayrı bir konu, ama engelin doğruluğu yine değişmez. Haksızlık derken engel konusunda bir haksızlığa uğradığını düşünüyorsan, engellenmemen gerektiğini düşünüyorsan düşünme, ceza amaçlı değil tabiki ama durdurma amaçlı orada bir işlem yapılması gerekiyordu. İşlemin açıklamasına gelince, bence o da var; açık bir VP:N ihlali vardı, üstünde durmuyorum açıkçası, Vikipedist olarak benim gözümde değerli bir kullanıcısın. Citrat geçti gitti demiyor sanki, açıklamaya çalışıyor, @Ahmet Turhan da iyi niyetiyle ara bulmaya çalışmış bence. Haksızlığa uğradığın konusunda, VP:N ihlali yapmadım naziktim, iyiydim vs diyorsan ve bence öyle değildi ve bir şekilde daha kötüye gitmemesi gerekiyordu. Ben senle konuşmaya çalıştım ama olmadı. Yani mesele trol dedim-kukla dedin vs değildi. İstersen, diğer bürokrat veya hizmetlileri de bir şekilde pingle mesajla konuya çekebilirsin, farklı düşünen varsa beyan edebilir. Kimsenin hatalı engellenmesini ben de istemem. --Vikiçizer (mesaj) 20.33, 18 Ocak 2019 (UTC)
Bana hiçbir somut veri gösterilmedi Vikiçizer. Kendisine dediğim gibi "şu ifaden ihlal" denmedi. Ben de haliyle hatalarımın nerede olduğunu öğrenmek için soruyorum ki ileride tekrarı olmasın. "Su suçu işledin, cezası da bu" gibi bir yaklaşım var ki hiç hoş değil. Burası siz hizmetlilerin hakim ya da diktatör olduğu bir ortam değil, biz de garibanlar değiliz. Bir ihlal varsa, bunu net bir şekilde göstermeniz ve benim de bunu anlayabilmem gerekmekte. Takdir edersin ki ben de vandal değilim ve birden bire böyle bir engelle karşılaşınca da nedenini ve ayrıntılarını öğrenmek isterim. Kendisi sürekli aktif olan bir hizmetli değil, bu tip refleksvari hareketleri doğru olmadığı gibi sorumluluğunun da ne yazık ki bilincinde değil. "Ben engeli verdim, top benden çıktı" gibi bir bakış açısı da kabul edilebilir bir şey değil. Benim kendisine karşı şahsi hiçbir problemim yok. Her şeyi politikalara uygun yaparsa, zaten başımızın üstünde yeri var. Ancak ciddi kaygılarım var, bunları da dile getirdim ve denk geldikçe de dile getiriyorum zaten. Ahmet Turhan'ın niyetini bilemiyorum ama iki kullanıcı olarak diyalog kuruyoruz zaten biz. Neyse, genel olarak hizmetlilerin herhangi bir yanlış yapması durumunda hizmetli olmayan kullanıcıların da hakkını arayabileceği bir ortam yok maalesef. Anca böyle mesaj sayfalarında, bir iki hizmetli geri dönüş yaparsa...--RapsarEfendim? 21.03, 18 Ocak 2019 (UTC)
Senin kendiliğinden anlayacağın bekleniyor demekki, yani tecrübeli kullanıcı olduğundan nerede/nasıl ihlal yaptığını. Suç/ceza değil biliyorsun, sen de böyle hissedersen başkası ne yapsın. Politikayı uygun yapsa, bir taraftan da bunu açıklama, ortaya koyma, ikna etme vs. durumları var ki trol/vandalizm işleri için de doğal bir atmosfer. Buna rağmen Citrat yerine istersen ben de yazmaya çalışırım, sen de sanırım kabul etmezsin, uzar giderse Ahmet Turhan hep haklı olur. En kısa sürede bir şey yazarım bu konuda. Tabi @Citrat da isterse yazabilir. Şikayet mekanizması işlemiyor, ben de zamanında hizmetli şikayet ettim, yıllar geçti hala cevap yok, hatta arşivlendi silindi, itiraz ettim, dinleyen olmadı, kayboldu gitti. Bunlar olmasın diye yapılacak bir şey varsa yapmaya çalışıyorum ama hizmetli azlığı büyük problem. Tabi böyle deyince öyle değil diyen oluyor ama aktif ve vakit ayıran olmayınca şikayet mekanizması işlemiyor işlemez. Bakacağız. --Vikiçizer (mesaj) 21.18, 18 Ocak 2019 (UTC)
Bir şeyi açıklığa kavuşturalım, değişiklik özetlerinin amacı bu tür tartışmaları açıklamak veya devam ettirmek değil. Engele neden olan ana öğenin bu olduğu görülüyor. Ha mesajla da olsa ayrıca tartışılırdı ama bu konuya önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Varsa bir çatışma/anlaşmazlık vb. iletişim kanalları açık, klavye önümüzde duruyor. Ben de bu saçma yöntemle (değişiklik özeti yöntemiyle geri alıp alıp birilerine bir şeyleri anlatmak) uğraşmak zorunda kalan ve zaman zaman bu girdaba istemeden de olsa kapılan bir kullanıcı olarak söylüyorum, lütfen sabırlı olalım. Bir daha yazıyorum, ben sistematik olarak bunlara maruz kalan biriyim, halen de dozları değişkenlik göstererek devam ediyor ama katkıdan başka çaremiz yok. Haksızlığa uğranıldığını düşünüyorsak yanıtını "daha çok katkıyla" vermeliyiz, Vikipedi böyle bir yer. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.28, 18 Ocak 2019 (UTC)
 • Yorum Yorum Konuyu yakından takip ettiğim için yorum da bulunmak istedim. Rapsar son derece haklı bir cevap bekliyor ve gördüğüm kadarıyla tatmin edici yanıtlar alamıyor. Burada onun dışında kukla/troll diyen çokkk kullanıcı oldu. Hiçbiri de VP:N'den engellenmedi. Tabiki bu sıfatların kullanılması doğru ve etik değil (eğer bariz vandal ve ispat edilmiş kukla değiller ise). Fakat buradaki sorun aynı ifadeler için farklı kullanıcılara göre farklı değerlemdirmede bulunulması veya birine engel verip öbürünü görmezden gelinmesi. işte orada ciddi bir sıkıntı var demektir. TARAFSIZLIK bir hizmetlide olmazsa olmazdır, bunu hepimiz biliyoruz. Ama şunu da açık ve net olarak, altını bastıra bastıra çizerek ifade etmek isterim ki Citrat adlı hizmetli tarafsız değildir. Bu izlenim Rapsar engelinden sonra apaçık gün yüzüne çıktı ve benim dışında birçok kullanıcıda hemfikir. Döndüğünden beri R. ile olan çekişmesi ve ona karşı güttüğü hasmane tutum herkesin malumu. Burada bir eleştiri de diğer hizmetli arkadaşlara yönelteceğim. Madem o hizmetinin engel kararına karşı birden fazla kullanıcının cekinceleri vardı, niye engel geri alınıp da daha nötr bir hizmetlinin karar vermesi yoluna gidilmedi? Ben bu hizmetinin derhal yetkilerinin alınması gerektiğini, topluluğun sükunetine ve ansiklopediye zarar verdiğini düşünüyorum. Son olarak da bu kişiyi bir hizmetli olarak tanımıyorum. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 00.03, 20 Ocak 2019 (UTC)
  • @Maurice Flesier, yukarıda da söylediğim gibi trol dedi-kukla dedi diye engellenmedi, sonrasındaki sözleri ve davranışları bir çok kez uyarıya rağmen -en azından- VP:N çerçevesinde olmadığı için engellendi. Citrat'ın Rapsar'ı engellemesi %100 doğrudur, bunu da kendi dahil her sorana söylüyorum zaten. Konuşulması gereken ayrıntılar var ise konuşulur ama bu engel üzerinden konuşulursa doğru bir yere varamayız. Citrat'ın tarafsızlığı vs ile de genel olarak bir kaç söz söyleyeyim; hizmetliler ister istemez tatsız diyaloglara girerler, aşağı yukarı tüm kullanıcılarla belli belirsiz bir gerilim yaşarlar. Bunların sonucunda eğer hizmetlilerin her gerilim yaşadığı kullanıcıdan uzak durması gerekseydi, engel verecek hizmetli bulunamazdı. Kendi adıma söyleyeyim; hizmetliler dahil bir çok aktif kullanıcı ile gerilim vardır aramızda. Rapsar için demiyorum tabiki ama özellikle trol/vandal davranışları gösteren kullanıcıları bu mantıkla hiç bir hizmetli engelleyemez, çünkü daha önce mutlaka ve belki de bir çok defa gerilim/tartışma yaşanmıştır. Madem tüm hizmetlilere -sürdürülegelen- bir eleştiri var, bu olayın yaşandığı dönemde aktif olan sadece iki hizmetli vardı; @Superyetkin ve @Sakhalinio, haberleri olsun ve belki bu "hizmetli tanımama" veya "engelin ayrıntılı açıklanması zorunluluğu" durumları için söyleyecekleri de vardır. --Vikiçizer (mesaj) 11.47, 20 Ocak 2019 (UTC)
 • Vikiçizer'in daha önce bir tartışma sonucu beni engellemesi de bence yanlıştı, soruna çözüm olmadı. Ben de Çizer'i tanımıyorum o zaman, çözüm olacaksa :)) --Ahmet Turhan (mesaj) 12.21, 20 Ocak 2019 (UTC)
Ben konunun detaylarına tamamıyla hakim değilim. Çünkü tartışmaya konu olan mesajları değişiklikleri inceleme imkanım olmadı. Bu nedenle şu an ne desem sağlıklı bir yorum olmayacaktır. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 14.41, 20 Ocak 2019 (UTC)

Thank you for being one of Wikipedia's top medical contributors![kaynağı değiştir]

please help translate this message into your local language via meta
Wiki Project Med Foundation logo.svg The 2018 Cure Award
In 2018 you were one of the top ~250 medical editors across any language of Wikipedia. Thank you from Wiki Project Med Foundation for helping bring free, complete, accurate, up-to-date health information to the public. We really appreciate you and the vital work you do! Wiki Project Med Foundation is a user group whose mission is to improve our health content. Consider joining here, there are no associated costs.

Thanks again :-) -- Doc James along with the rest of the team at Wiki Project Med Foundation 17.55, 28 Ocak 2019 (UTC)

?[kaynağı değiştir]

uzak durmayı tavsiye etmiştin. değişikliğim geri alınmış, ilgilenir misin.. --kibele 20.56, 30 Ocak 2019 (UTC)

@Kibele, evet @Maurice Flesier'le gerekli olmadıkça hiç bir şekilde etkileşime girmemenizi her ikinize de öneriyorum ve çözebileceğimiz konuları bana veya başka bir kullanıcıya iletmenizi söylüyorum. Maalesef "geri alma" bir etkileşimdir Vikipedi için. Burada artık sakince, yapılan değişikliğin doğruluğunu yanlışlığını tartışmalıyız. Bu mesaj sayfasından daha doğru yer; o sayfanın tartışma sayfasıdır. Tartışma gerektirmeyen bir değişiklik olsaydı doğrudan müdahaleyi tercih edebilirdim ama bu maddenin adlandırılmasında giriş kısmında da olsa internet okurunun en kısa sürede adlandırma hakkında bilgi sahibi olması önemlidir bence. Yani maddeye bu konuda istisna tanınabilir, ikinci adlandırmanın yeri/sebebi önden verilebilir diye düşündüm. Tabi bu istisnalar hemen subjektif bir şekle bürünebiliyor, o yüzden Topluluğun genel fikrini almakta fayda var. --Vikiçizer (mesaj) 21.11, 30 Ocak 2019 (UTC)
değişikliği geri alıp tartışma sayfasına yönlendirmeni rica ediyorum o halde.. --kibele 21.17, 30 Ocak 2019 (UTC)
Bunu bu sefer bir değişiklik savaşına yer vermeden sizler de yapabilirsiniz, özellikle @Maurice Flesier'den tartışma sayfasında açıklamasını rica ediyorum. Birbirinize değil Topluluğa hitaben argümanlarınızı yazabilirsiniz, başka kullanıcıları davet edebilirsiniz. Açıkçası şu an yukarıda düşüncelerimi beyan ettiğim bir konuda doğrudan müdahalede bulunmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Sizlerin etkileşim durumundan bağımsız olarak; Maurice Flesier'ın değişikliği gibi bir değişikliğin yapılması yanlış olmayabilir diyorum. Yapmamanızı rica ettiğim değişiklik savaşını kendim yapmayayım. Fikir beyan edip ters olarak bunu yaparsam hizmetli müdahalesi olmaz o. Ben de şu an daha objektif yaklaşabilecek @Superyetkin ve @Sakhalinio'ya haber vermiş olayım. @Kibele. --Vikiçizer (mesaj) 21.27, 30 Ocak 2019 (UTC)
 • hiççç niyetim yok merak etmeyin. Geri alma bir etkileşim ise madem, niye yaptığım bütün değişikliklere müdahale edildi burada. İllaki tek bir geri alma mı istisna oluyor? Bunun detaylarını uzun uzun tartışmıştık hatırlasanız Vikiçizer. Bu yasak hiçbir şekilde kullanıcıların maddeler üzerindeki değişikliklerini kısıtlayamaz. İtiraz edilen durumlarda tartışmalar eski sürümü üzerinden yürütülüyor malumunuz. Tartışma sayfasında diğer kullanıcılar ile konuşabilirim. iyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 21.31, 30 Ocak 2019 (UTC)

Eger bir yasak kararı ihlali varsa önce yukarıda link verdiğim madde ve buradaki geri almalardan başlansın, zira ben bir fark göremiyorum 15 Temmuz maddesi ile. --Maurice Flesier message 21.39, 30 Ocak 2019 (UTC)

ben bunu, etkileşim yasağının ihlal edilmesine göz yumulması olarak değerlendiriyorum. bunun da başka ihlallerin kapısını açacağını öngörüyor ve itiraz ediyorum. hiçbir şekilde bu kullanıcıyla bir etkileşime girmek istemiyorum ve bu değişikliğin de bunu provoke ettiğinin altını çiziyorum. --kibele 21.33, 30 Ocak 2019 (UTC)

Bence öyle değil @Kibele. @Maurice Flesier'a da "yapma, etme" diyoruz yukarıda, böyle yapacağına önden tartışma sayfasına birşeyler yazsaydı daha doğru olurdu. Ama, her zaman yapılanın içeriğine bakacağız dedim. Burada da açıkça söylüyorum ki değişiklik bakımından doğru bir iş yapılmış olabilir, acil tartışılmalı. Etkileşim yasağı; uzak durayım derken hiç değişiklik yapmamayı önermez, sadece dikkatli ve cidden gerekliyse etkileşime sebep olacak değişiklik yapmaya izin verir. Ben burada Maurice Flesier'ın -belki- doğru bir değişikliği, etkileşime sebebiyet verecek şekilde -şeklen- yanlış yaptığını söylüyorum. Polemik yaratmadan çözüm arıyorum. Geri alma savaşı yerine, acil bir tartışma yapmak daha uygun gibi geldi. Girişte ikincil adlandırmanın adresini vermenin maddenin kendine özgü durumuna binaen gerekli olabileceğini söyledim zaten. --Vikiçizer (mesaj) 21.45, 30 Ocak 2019 (UTC)
tartışılabilecek bir konuysa 'cidden gerekli' değil demektir.. ve burada görüldüğü gibi olmaması gereken etkileşime yol açmıştır demek ki yanlıştır.. iyi geceler. --kibele 22.03, 30 Ocak 2019 (UTC)
Şeklen yanlış olduğunu söylüyorum ben de, etkileşime yol açmamalıydı. İçeriğin doğruluğuna Topluluk meyliyle karar verilebilir, ben beyan ettim ama şahsi kanaatimin bir önemi yok. --Vikiçizer (mesaj) 22.09, 30 Ocak 2019 (UTC)
şuradaki 'lüzumsuz ve zaman kaybı' ibarelerini de saldırı ve etkileşim yasağının ihlali olarak görüyorum. bu ifadeler kaldırılmadan orada yorum yapmayı düşünmüyorum, bu da açıklama hakkımın engellenmesi sonucunu doğuracaktır. dolayımlaştırmak meseleyi çözmüyor, müdahale ediniz.. --kibele 08.53, 31 Ocak 2019 (UTC)
@Maurice Flesier, etkileşim durumunuza istinaden rica etsem orada bir revize veya kaldırma işlemi yapabilir misin, ben açık bir saldırı olduğunu düşünmüyorum ama tartışmanın devamını sağlamak üzere bu etkileşimden sakınmanın bir göstergesi olarak bu ricada bulunuyorum.--Vikiçizer (mesaj) 15.25, 31 Ocak 2019 (UTC)
Selam Vikiçizer. Yukarıda da ifade ettiğim üzere etkileşimde bulunmaya hiççççççç niyetim yok ve olmayacakta. Ben cevap olur diye değişilik özeti kullanmaktan bile imtina ediyorum, o derece. Kaldı ki sizin ve Sakhalinio'nun tavsiyesi üzerine başlattığım tartışmada kullandığım ve tartışmanın gerekliligi konusuna atfen kullandığım "lüzumsuz ve zaman kaybı" ifadelerinin yasak ihlali olduğu iddiası temelsizdir. Çünkü orada o şahısa dönük herhangibir saldırı olması için o kişinin de tartışmada yorumu bulunması gerekiyordu. Daha önce dediğiniz gibi Orada belli bir kullanıcıya yönelik değil, topluluğa yönelik genel açıklamalar olarak kabul edelim. Herhangi bir revize veya kaldırma işlemi yapmayacağım çünkü ortada -yine ifade ettiğiniz gibi - bir saldırı yok. bu yoruma herhangi bir müdahaleyi açık bir sansür teşebbüsü olarak kabul edeceğimide belirteyim. --Maurice Flesier message 19.55, 31 Ocak 2019 (UTC)
Merhaba Vikiçizer, benim görüşümde sizinle paralele aslında. Sayfada çok büyük bir hata, dezenformasyon, kötü bir yorum vb. durumlar yoksa geri alma yerine değişikliği yapan kullanıcı ve görüşünü alabilecek diğer kullanıcılara haber vererek konuyu tartışma sayfasına taşımak doğru yol olacaktır. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 05.11, 31 Ocak 2019 (UTC)

mesele şu vikiçizer.. 'saldırı' olmasına gerek yok. ne yapmıyoruz, kişileri hedef almıyoruz. değişikliği yapan olarak 'lüzumsuz ve zaman kaybı' sözlerinin doğrudan beni hedeflediğini görüyorum. kaldı ki bu etkileşimsizlik meselesi olmadan da bu sözlerin yapıcı ve içeriğe yönelik olduğunu söylemek zor. ne oluyor bu durumda ve benim önümdeki seçenekler nedir? 1.) bu ifadeyi yok sayarak yorum yapmak (demek ki bu tür yorumlar etkileşimsizlik ihlali olmuyormuş diye tekrarının olmayacağını ve devamının gelmeyeceğini garanti ediyor musunuz?) 2.) bu tartışmanın lüzumlu olduğuna ilişkin cevap vermek (gitti etkileşimsizlik).. başta da söyledim. karşı tarafı buna kışkırtacak söylemlerin içine girmek ihlaldir. nokta.

bu durumda oradaki seçeneklerim belli olduğuna göre konuya ilişkin düşüncelerimi burada paylaşıyorum: 'darbecilerin verdiği adıyla' ibaresini kaldırırken esasen bu adın girişte yer alıp alamayacağını da düşündüm, diğer dillerde de yok.. ama önceliğim ansiklopedik olmadığı kesin olan kısmın kaldırılmasıydı. iki konu var bu ifadenin kaldırılmasını gerektiren. 1.) kimdir bu darbeciler? 'yurtta sulh konseyi' mi, 'darbeci' olarak yargılanan binlerce kişi mi, destekleyen çeşitli yayınlar mı? nesnel bir çerçeve çizilemeyeceğine göre, ansiklopedik bir tanım olmadığı açık, kaldırılmalı 2.) bu ifadeyi tam olarak kimlerin kullandığını bilmiyoruz, çeşitli yayınlarda geçiyor. 'yurtta sulh konseyi' zaten her yerde kullanılan bir tanım, sadece darbeciler diye çerçevelendirilmesi mümkün değil. tartışma sayfasında önerilen 'ya da darbe metninde yer aldığı isimle Yurtta Sulh Harekâtı' en azından bir çerçeve çizdiği için tercih edilebilir. --kibele 09.12, 1 Şubat 2019 (UTC)

Bir sayfa taşı[kaynağı değiştir]

Merhaba, Nasılsınız?! Şu sayfaya bakabilirmisiniz İbrahim biro, yazdıktan sonra isimde bir yanlış farkettim, taşımaya çalıştım ama hakkım yoktur. Yapabilirmisimiz siz? Yeni isim "İbrahim Bıro" olacak sakıncası yoksa eğer. Bide sayfada yazdıklarmda bir hata veya bir yanlış varsa eğer düzenletebilirimsiniz? Türkçem pek yok için. Teşekkürler.--Bave Şan (mesaj) 04.13, 3 Şubat 2019 (UTC)

Merhaba @Bave Şan. Sakhalinio isteğinizle ilgilenmiş görüdüğüm kadarıyla. Hoşgeldiniz, iyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 18.33, 4 Şubat 2019 (UTC)

SORU SORMAK[kaynağı değiştir]

Merhaba, siz anladığım kadarıyla yetkilisiniz size bir soru sormak istiyorum. Ben sayfaları düzenleyebiliyorum ve kaydedebiliriyorum; fakat sayfa oluşturamıyorum. Bir engel mi yedim acaba? Öğrenebelirmiyim? Teşekkürler.. Emhrayn (mesaj) 07.48, 3 Şubat 2019 (UTC)

Merhaba @Emhrayn. İlk başta engel değildi ama sonradan öyle olmuş. Sanırım silinen bir maddeyi ısrarla oluşturmaya çalıştığınız için. Ama bundan önce yeni sayfa oluşturamamanızın sebebi yeni bir kullanıcı olduğunuz içindi. Katkılarınızla birlikte bir müddet sonra açabilecektiniz, açtınız. Aklınıza takılan yerleri mutlaka sorunuz, cevaplamaya çalışalım. Hoşgeldiniz, iyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 18.38, 4 Şubat 2019 (UTC)

Bilgi[kaynağı değiştir]

Why did you chanfe that I write on The Walking Dead page? Because I wrote the true information. Like that: "Şu anda 9. sezon devam etmektedir. 10 Şubat 2019'da 9. sezon 9. bölüm ile The Walking Dead izleyici ile buluşacaktır. Sabırsızlanmayın olur mu?" I wrote this as Turkish. İn my native language. Karakartal474 (mesaj) 11.34, 3 Şubat 2019 (UTC)

Merhaba @Karakartal474. Ana diliniz Türkçe mi? İngilizce mi? Bunu daha sonraki iletişim için soruyorum, değişikliğiniz için değil. Değişikliğiniz ansiklopedik bir dil taşımıyordu ve geri alındı. Bu tarzda hangi dilde yazarsanız yazın kabul göremez. Aklınıza takılan yerleri mutlaka sorunuz, orta bir yol buluruz, yardım etmeye çalışırız. Hoşgeldiniz, iyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 18.42, 4 Şubat 2019 (UTC)

madde geçmişi[kaynağı değiştir]

Merhaba SAİT71, youtube'la ilgili madde yönlendirmesini gördüm, öyle yapmıyoruz, geçmişleri birleştiriyoruz ilk maddeyle. Söylemiş olayım. --Vikiçizer (mesaj) 17.27, 7 Şubat 2019 (UTC)

Aklımdan çıkmış, ben halledeceğim şimdi. Teşekkür ederim. :)Sait* 17.35, 7 Şubat 2019 (UTC)

Bakar mısın?[kaynağı değiştir]

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi‎ maddesine bakar mısın? Bir de şuna. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.23, 8 Şubat 2019 (UTC)

@Ahmet Turhan, göz attım. @Maurice Flesier'ın söylemi "istenmeyen bir söylem" olabilir ama sizin öncesinde yazdıklarınız da tasvip ettiğimiz bir söylem tarzı değil bence. Ama yine de diğer kullanıcının (Beyaz derili) öyle ya da böyle iletişim içinde olmak istediğini sanıyorum. Orada usulünce tartışılarak bir yol bulunabilir. Bir de tartışmalı içerikte -çok gerekli değilse / aciliyeti yoksa- çıkarıp tartışmak yerine, çıkarmadan tartışıyoruz, mümkünse ihtilaf öncesine dönüyoruz. Şu an söyleyeceklerim bu kadar, sakin sakin düşüncelerinizi yazınız bir problem olmaz diye düşünüyorum. --Vikiçizer (mesaj) 18.42, 9 Şubat 2019 (UTC)
"İhtilaf öncesi" durum o içeriğin madde başına iliştirilmediği durum yalnız. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.48, 9 Şubat 2019 (UTC)
İhtilaf öncesi durum şudur dememiştim. @Ahmet Turhan Vikiçizer (mesaj) 18.55, 9 Şubat 2019 (UTC)
Ama baksana, inadına itirazları görmezden gelerek maddenin ilk cümlelerine terör örgütüdür şeklinde açıklama girilmeye devam ediliyor, böyle ansiklopedik bir tartışma mı olur, böyle Vikipedi maddesi mi dizayn edilir allaşkına çizer? --Ahmet Turhan (mesaj) 13.46, 11 Şubat 2019 (UTC)
Çok aktif değilim ama son durum nedir diye sorayım yine de. @Ahmet Turhan --Vikiçizer (mesaj) 14.19, 23 Şubat 2019 (UTC)
Ben görüşlerimi ilgili sayfada bildirdim, ilk cümleden birilerinin terör damgasını yapıştırmak iyi niyetli bir yaklaşım değil. Son durumu daha net @Beyaz Deriili açıklamış ve asıl argüman onun açıklamalarında, o bilgi vermek isterse veya onun sayfadaki görüşlerini incelerseniz bence daha doğru olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.01, 23 Şubat 2019 (UTC)
Gördüğüm kadarıyla daha fazla yinelemiyor, en azından tartışma kısmında daha yazmıyor. @Ahmet Turhan @Vikiçizer
Beyaz Deriili (mesaj) 14.01, 24 Şubat 2019 (UTC)
Tamam şimdi gördüm, inatla açıkladığım halde "THKP-C" ibaresi arananlar listesinde geçiyor diye (ki bu bu örgütün var olduğu demek değil, kişinin arandığı demektir) THKP-C'yi diriltti. İsmi geçen kişi de Hataylı, büyük ihtimal Acilciler'dendir, THKP-C değil.
Beyaz Deriili (mesaj) 14.13, 24 Şubat 2019 (UTC)
Bu içerik anlaşmazlığının tartışma sayfasında neticelenmesi gerekiyor. Üçüncü kullanıcılar da davet edilip bir Topluluk meyli/görüşü ortaya çıkarsa bunun aksinde davranana zorlama uygulayabiliriz. @Beyaz Deriili@Beyaz Deriili. --Vikiçizer (mesaj) 14.43, 24 Şubat 2019 (UTC)
Burada bir usul sorunu var bunu daha önce söylemiştim. Usul gereği geri alıp tartışıyoruz hep, ama ilk olan eklenen içerik hala tartışma yokmuş madde başında. İkincil itirazım da hep aynı şekilde olan kullanıcı ihtamları. Bakın bu ve benzer maddelere göreceksin. Artık patlama noktasına varacak kadar gına geldi. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.12, 24 Şubat 2019 (UTC)
Size de mi etkileşim yasağı yapsak? Bu tarz ikili diyaloglar azalır, yok olur. Kişiye değil konuya odaklanalım. Usul meselesinde daha önce de söyledim ilk başa döndürün diye. Bunları hizmetliler yaparsa burada hizmetli tahakkümü de dahil özgürlük azalır, bu tip basit uygulamaları kendi kendimize yapabilmeliyiz. @Ahmet Turhan, @Maurice Flesier. --Vikiçizer (mesaj) 16.22, 24 Şubat 2019 (UTC)
Ben böyle bir çözümü kabul etmiyorum, sorun usul sorununda. Böyle yaklaşan "sadece bir" kullanıcı için maddelerde abes katkıların olmasına göz yumulmaz. Yeni değil, VP:Ş'de hepsi kayıtlı, yıllardır ocu bucu diye sataşmanın çaresi ne engel ne etkileşim yasağı gibi geçici çözümler. İki kişi anlaşmazlığı yok, kullanıcı saldırısı var. Bu maddede olanlar ise bunun yansıması. Bir Vikipedi düşünün, maddenin daha ilk başından okuyucu yönlendirmesine sahip. Böyle saçma bir madde hazırlayışı olamaz. Beyaz Deriili'nin söylediklerini (ki anlattıklarından THKP-C maddesinde anlatılan o dönemlere dair birincil bilgileri olduğunu düşünüyorum) hiçe saymak demek, bir kere o kullanıcının yazdıklarına hakaret. Bir kullanıcı günümüzde böyle bir örgüt yok dağıldı diyor, ben Birleşik Krallık saçma bir iddia atmış olsa ve terörist damgası yapıştırsa bile ne işi var madde başındaki ikinci cümlede diyorum, ama tartışma ilk sürüm üzerinden yürümüyor, bununla da kalmayıp kullanıcılar suçlu olup ocu bucu tarafçı bilmem ne oluyor. Vikipedi'nin işleyişine hakimiz Çizer, bu durum sakat. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.00, 24 Şubat 2019 (UTC)
Ben de düzgün demiyorum. VP:İÜY sayfasına bakmaya, kişiselleştirme örneklerini hatırlamakta fayda var. Fikir uyuşmazlığı veya kişisel uyuşmazlık yeri değil burası. Teknik bir sıralı müeyyide sistemi yok, olabildiğince serbestlik var. O yüzden hizmetlinin elinde net veriler olması lazım ki layıkıyla sorumluluğunu yerine getirsin. Başkası olsa belki sizi, onu, diğerini rahat engellerdi, ben rahat değilim. İçerik anlaşmazlığından kişisel anlaşmazlığa dönüşmesin. İçeriğe ilişkin yorum yapmak istemiyorum, bu noktadan sonra gerek ifadeler olsun gerek geri almalar olsun belli belirsiz bir sınırı geçiyor, gereksiz enerji kaybına yol açıyor. O yüzden Vikipedi'nin işleyişi, özgür ansiklopedi oluşturma, topluluk olarak hareket edebilme vs gibi genel olarak korunması gereken ilkeler nedeniyle hepinize son uyarıda bulunmak zorundayım. Anlaşma/uzlaşma/ortak doğruyu bulma noktasına varılamadığı anlaşılıyor. Artık geri 3G, VP:N, VP:KSY vs gerekçelerle dinlendirmek gerektiği kanısına varıyorum. @Ahmet Turhan, @Maurice Flesier, @Beyaz Deriili. --Vikiçizer (mesaj) 17.46, 24 Şubat 2019 (UTC)
 • Yorum Yorum Tam ben de o konuya değinecektim, siz yazmışsınız Vikiçizer. Kesinlikle A. Turhan adlı kullanıcı ile bir etkileşim yasağı istiyorum. Bu kullanıcı ile zaten uzun zaman önce tek taraflı olarak iletişim kurmamaya özen gösteriyorum. Etkileşim yasağı ile bu artık resmi bir durum almış olur. Daha önceki iki kullanıcı ile sürdürülen yasak olumlu sonuçlar veriyor bildiğiniz gibi. (En son ki mesaj sayfama yazılan yorum hariç). Kafam rahat gerçekten. Keşke çok öncesinde böyle bir şey devreye soksaydık. Tek taraflı istek üzerine de böyle bir yasak kararı alınabileceğini daha önceki yorumlarda ifade etmiştiniz Çizer. İstenirse bağlantısını da bulurum sorun değil. (Yarından itibaren, yok yok bu UTC'ye göre olsun) bir etkileşim yasağının yürürlüğe girmesini onaylıyorum. Madde özeline dönersek, kaynaklı ve doğrulanabilir bir bilginin çıkarıldığı bir kararlı sürüm olamaz. İlgili tartışma maddenin tartışma sayfasında sürdürülüyor. Ben bu iki kullanıcının tarafsız hareket ettiğine inanmadığım için üçüncül kullanıcıların görüşlerine göre bir konsensüse varılması gerektiğine inanıyorum. --Maurice Flesier message 19.19, 24 Şubat 2019 (UTC)
Çizer gayet açıklıkla söylüyorum. Ben her maddenin tartışma sayfasında alakasız bir şekilde şahsımın taraflı olduğuna dair iddiaların yazılmasından rahatsız oluyorum. Bak bu kadar net. Bu benim nezdimde "Üyelerden herhangi birinin, diğer üyelerin gözünde itibar kaybetmesine yol açabilecek ifadeler kullanılması." Benim rahatsız olmamdan öte bu zaten VP:İÜY'nün açık bir ihlali. Daha nasıl açık anlatabilirim bilemiyorum. Aha güncel olarak yine görüyoruz işte madde içeriğini tartışacağımıza her sayfada aynı itham, aynı söylem. Varsa böyle bir şüphe katkıların inceleneceğine dair şikayet, denetleme isteği vb. o kadar çok sayfamız var ki, ama madde tartışma sayfalarında bu sıradan bir hale geldi ve bunda herkesin parmağı var. İletişim yasağı vb. çözüm falan da değil, burada rahatsız olduğum noktayı açıkça söylüyorum. Diyorsan her maddenin tartışma sayfasında bu ithamların yazılması doğal/doğru, ben daha da bu konu hakkında tek laf etmem. Çok basit bir söylem bu, ben de basitçe diyebilirim "THKP-C maddesinde Birleşik Krallık'ın terörist iddiasını koyuyorsun sen taraflısın" diye. Zaten kulalnıcının katkı geçmişinden ve kendi ifadelerinden bu düşünceye taraf olduğu da belli. Kalkıp da aynı yöntemi mi kullanalım. Ben her katkımı kendi ilgi alanım doğrultusunda yapıyorum ve oluşturduğum 100lerce maddedeki yazım şeklim ve olayları anlatış şeklim belli. Varsa aha tek tek inceleyelim. Böyle her maddede itibar kaybettirmeye çalışıp boşa sallamakla olmaz. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.51, 25 Şubat 2019 (UTC)
Şu yukarıda değindiğim kullanıcı ile bir iletişim yasağını devreye sokup, kararıda o kişiye bildirebilir misiniz artık rica etsem. Mesaj sayfamda, tartışma sayfalarında, değişiklik özetlerinde bu şahısla muhatap olmak istemiyorum çizer. iyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 12.37, 3 Mart 2019 (UTC)
Kararsızım açıkçası. Uzun uzun engellerle sonuçlanacak gibi geliyor. Çünkü bir çok maddede karşıt fikirler ileri sürüldüğünü görüyorum. Etkileşim yasağını bu açmaz içinde uygulamak karşılıklı silsileli uzun engellerle sonuçlanabilir. Ahmet Turhan'ın da görüşünü alalım tabi. Düşünelim biraz. @Ahmet Turhan, @Maurice Flesier. --Vikiçizer (mesaj) 15.49, 3 Mart 2019 (UTC)
Dilerseniz o kısmı ben düşüneyim. Bu kişi ile hiçbir şekilde etkileşimde bulunmak, iletişim kurmak ve muhatap olmak istemiyorum artık. Kişisel yorumlardan topluluk bıktı usandı. Siz demiyormuydunuz herkes artık kendisini tutsun diye. İşte bende buna çabalıyorum. Madde ile söylenmek istenen tartışma sayfasında topluluğun diğer üyelerine dönük olarak söylenir. Bir önceki etkilesim yasağında talep, yorum ve görüş olmasa da bu yasak kararı verilebileceğini söylemiştiniz. [1]. Şu an mesaj geçmişinizde bulamadım ama (belki arşivlere kaldırmış olabilirsiniz) ben de altını çizerek "bunu size zamanı geldiğinde hatırlatacağımı" bildirmiştim. Önceki iki yasak kararı ile bana kalırsa bu kişisel yorum silsilesi sona erdi. Diğer kullanıcılardan da bu konuda görüş istenebilir köy cesmesinde. Zaten durumu bilmeyen yok. Lütfen artık gerekli olanı yapınız çizer. --Maurice Flesier message 15.28, 8 Mart 2019 (UTC)
belki @Rapsar burada bir görüş belirtir, durumu en yakından bilen ve rahatsız olanlardan kendisi. :) --Maurice Flesier message 18.48, 8 Mart 2019 (UTC)
İsterdim, ama iş çok uzamış ve dallanıp budaklanmış. Girsem giremem, çıksam çıkamam. Vikiçizer ilgi gösteriyor zaten, beklenebilir.--RapsarEfendim? 18.50, 8 Mart 2019 (UTC)

Ara bağlantı yardımı[kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Cocks_(builder) - şu maddenin türkçeye olan bağlantısı hatalı oldu düzeltemiyorum yardımcı olurmusunuz...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 02.52, 11 Şubat 2019 (UTC)

@Kostantinopolisli Kostantinopulos, şimdi bir sorun var mı? --Vikiçizer (mesaj) 14.15, 23 Şubat 2019 (UTC)

Sayın @Vikiçizer yok teşekkürler...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 09.22, 27 Şubat 2019 (UTC)

Etkileşim[kaynağı değiştir]

Mesaj sayfama bırakılan şu mesajı etkileşim yasağı kapsamında aktif olduğunda değerlendirirmisin. Bu yasağın ilk sırasında mesaj sayfaları yer alıyordu diye hatırlıyorum. --Maurice Flesier message 21.39, 22 Şubat 2019 (UTC)

Bir etkileşim yasaklılar vs. bir sayfa mı yapsak? Bir yere mi not alsak? MHIRM'le nasıl ne zaman yaptık hatırlayamadım, ona göre bakalım. @Maurice Flesier --Vikiçizer (mesaj) 14.19, 23 Şubat 2019 (UTC)
bir sayfa açmaya gerek yok. Zaten ansiklopedide topu topu ben ile yukarıda mesaj sayfama yorum bırakan kullanıcı ve yine ben ile ismi lazım değil kullanıcı arasında bir etkileşim yasağı uygulaması var çizer. Yaklaşık 1.5 yıl önce benim de rızam ile böyle bir uygulamaya gittik ve çokta başarılı olduğunu söylemeliyim. Belki "Enough!" başlığı altındaki şu yorumunuz hatırlamanıza yardımcı olur. Mesaj sayfaları etkilesim yasağının birincil ilişkili olduğu sayfalar malum. Lütfen gerekli işlemi gerçekleştiriniz. Bu kullanıcı ile hiçbir şekilde iletişim kurmaya niyetim yok, halimden çok memnunum. --Maurice Flesier message 20.30, 23 Şubat 2019 (UTC)
Evet, MHIRM de kabul etmişmiş ama benim gibi aklından çıkmış olabilir. Mesajını geri alırsa bir sorun kalmaz diyecektim ki zaten geri alınmış, artık sonrasında dikkat edilir. Ama bu demek değil ki, oradaki husus havada kalacak. MHIRM orada söyleyeceklerini topluluğa hitaben ve hatta ilgili kullanıcıları da pingle davet ederek tartışma sayfasına yazabilir, yazmalı. Etkileşim yasağı uygulamasını artısıyla eksisiyle gözlemleyeceğiz demiştim. Gözleme devam etmek şu an için yine daha doğru geliyor. Mümkün mertebe uymaya çalışalım. @Maurice Flesier, @MHIRM. --Vikiçizer (mesaj) 14.41, 24 Şubat 2019 (UTC)
kendi adıma kimseye bir kinim yok, kimseyle de tartışmaya girmek istemiyorum. sadece Vikipedi'de keyifli vakit geçirmek istiyorum. ermeni kırımı gibi maddeler benim özel ilgi alanım olduğu için birkaç maddede etkinim sadece.
mesaj sayfasına bıraktığım yorum rahatsız ettiyse Maurice'den özür dilerim. yasakta anlaştığımız aklımdan çıkmış, çünkü daha çok yeni tartışma sayfalarında konuştuğumuz oldu. burada böyle bir şey görünce şaşırdım. değişiklik savaşı gibi şeylere de girmek istemiyorum. son zamanlarda tüm tartışma sayfalarında yaşadığım anlaşmazlıklarda pasif kalarak ısrarcı olmadım. karşı tarafa bırakıyorum kararı yanlış bulsam da.
eski atışmalar için bir kırgınlık yaratmışsam kusura bakılmasın. maurice kendisiyle etkileşime girmememi istemiyorsa lütfen değişikliklerimi geri aldıktan sonra tartışma sayfasına bir not düşsün. yukarıda "Lütfen gerekli işlemi gerçekleştiriniz." demiş, bu engeller misin demek gibi bir şey oluyor. belki de direkt o demek. önceden buna kızabilirdim ancak pek umursamıyorum bu saatten sonra. katkı yapsam daha iyi tabi sevdiğim maddeler var, üretmekte olduğum kaliteli içerikler var. kolay gelsin. -MHIRM. 19.22, 24 Şubat 2019 (UTC)
Bu nasıl bir etkileşim yasağı ? şahıs eklediğim fotoğrafı kaldırıp kendisinin yüklemiş olduğu fotoğrafı gerekçe göstermeden değişiklik yapıyor ve bunu değişiklik savaşına dönüştürme cesareti ile. Lütfen bu yasağı başlatırken sıraladığınız ihlal sonrası yaptırımları sırası ile devreye koyup gerekli işlemleri yapın aksi takdirde orada bir etkileşim yasağından söz edilemeyecek çizer. --Maurice Flesier message 13.02, 5 Mayıs 2019 (UTC)
@MHIRM, sayfa geçmişinden tam anlayamadım kim kiminkini ne zaman geri almış, açıklarsanız sevinirim. Ona göre düşünelim. --Vikiçizer (mesaj) 16.03, 5 Mayıs 2019 (UTC)
Tartışma sayfasında fotoğraf güncellemesi başlığı altında fotoğrafın değiştirilmesi talep edilmiş, ona istinaden daha iyi olduğunu düşündüğüm bir fotoğrafla değiştirdim. Fotoğrafı sayfaya ilk kim eklemiş bir bilgim yok. Kaldı ki fotoğrafın kendisi başka bir kullanıcı tarafından commons'a yüklenmiş. ne ihlali anlamadım? lütfen VP:İNOV. -MHIRM. 19.17, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Talep edilmiş ama neye istinaden? Zaten var olan fotoğrafın telif sorunu bulunmuyordu ki. Fotoğrafın güncellenmesi isteniyorsa ve buna dair bir anlaşmazlık varsa ilk önce tartışma sayfasında topluluktan görüş alınır. BRD kuralı da önceki versiyon üzerinden işletilir. Zaten konu da içerik anlaşmazlığı konusu da değil. Bu etkileşim yasağı kararı verilmiş şahsın yaptığım değikliği undo olarak geri alması ve bunu sürdürmesi. Yukarıda da görüleceği üzere mesaj sayfama mesaj yazıyor, değişiklik savaşına giriyor, rahatça değişiklik özeti yazabiliyor.. bu nasıl yasak kararı anlamıyorum gerçekten. Yok bunlar serbest bırakıldıysa eğer sizin o yasak kararı verilirken sıraladığınız maddeler ve ihlal durumunda kademe kademe yapılacaklar listesi nereye uçtu. INOV kuralı ilk ihlalde göz önünde bulunduruldu ve bitti. Cevap verilmemesi durumunda ise ben bu etkileşim yasağının fiilen ortadan kalktığını ve eski düzene dönüldüğünü kabul etmiş olacağım Vikiçizer. Bilginize. --Maurice Flesier message 10.54, 15 Mayıs 2019 (UTC)
Ekrem İmamoğlu sayfasında fotoğraf değiştirdim, en iyisi sen beni engelle Vikiçizer. -MHIRM. 13.22, 15 Mayıs 2019 (UTC)
bu değişiklikle fotoğrafı ekledim ve bir sonraki değişiklikle Maurice, fotoğrafı eski haline geri çevirdi. Etkileşim yasağı bu şekilde ihlal ediliyorsa ilk sen ihlal etmiş oluyorsun. Böylesine basit bir "tartışmaya" tekrar cevap vermeyeceğim. Anladığım kadarıyla süresiz engel falan almamı istiyorsun, "MHIRM kullanıcısını şu şu sebeplerden dolayı engelleyebilir misin?" diye açık açık yazabilirsin istediğin hizmetliye. Zira Vikipedi'de normal bir şekilde yaptığım hiçbir şeyin hesabını kimseye vermek zorunda değilim. Komediye bak fotoğraf değiştirdim diye hesap veriyorum şu an. Bu benden alacağın son cevaptır. -MHIRM. 13.28, 15 Mayıs 2019 (UTC)

Anlaşmazlık[kaynağı değiştir]

Merhaba, Hiçkes maddesinde yine anlaşmazlık yaşanıyor. Biliyorum siz usule bakıyorsunuz esasa girmiyorsunuz ancak burada esasa da bakmanız gerekiyor. Çünkü karşı taraf herhangi bir politikaya dayanmıyor. Güncellenen adlandırma kurallarında açıkça transkirpt yapılmalı deniyor. Yaygın kullanım söz konusu değil. Hiçbir haber kaynağında sanatçı işlenmemiş. Ayrıca Rapsar, Cobija, Sabrican ve İranlı bir kullanıcı transkirpt yapılmalı dedi. Sanatçının sosyal medyada Latin harflerini kullanıyor olması bizim için bir kıstas değil. Yüzlerce Arap ve İranlı sanatçı sosyal medyada Latin harflerini kullanıyor ancak biz bunu dikkate almıyoruz ve böyle bir politika da yok. Rica ediyorum artık bu engelleyici tavra bir son verdirin.--Nushirevan11 10.06, 24 Şubat 2019 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11, bu adlandırma anlaşmazlığının tartışma sayfasında neticelenmesi gerekiyordu, hala da öyle. Kısanın kısası, adlandırma kişinin bizzat kendini adlandırması mı (Hichkas) yoksa Türkçeye uyum ile telaffuza göre (Hiçkes) adlandırma mı? Cevap vereceklerini düşündüğüm @Vito Genovese ile @Sakhalinio'ya sesleneyim. Biyografi sahibinin adlandırması mı, Türkçe telaffuz mu? --Vikiçizer (mesaj) 15.53, 24 Şubat 2019 (UTC)
Selamlar, daha önceden de bu konu gündeme geldi, Farsça Wiki'den ve Türkçeside iyi olan arkadaşımızında yorumu tartışma sayfasında var. Benim uzmanlığım olmadığı için kendi adıma bir yorum yapamayacağım. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18.01, 24 Şubat 2019 (UTC)

Saygıdeğer Vikiçizer, yanlış anlamayın sizi itham etmiyorum. Ancak açık bir politika açıkça uygulanmıyor. Bakın burada politikanın farklı yorumlanması söz konusu değil. Politikada sanatçının sosyal medyada kullandığı adla ilgili bir şey yok. Yaygın kullanım da söz konusu değil. Açıkça politika ihlal ediliyor. @Vito Genovese'ye yazdım, şu an zamanım yok dedi. İlgilenen yok. Lütfen bir şey söyleyin. Bu konuyu inat meselesi yapmadım, politika çok açık olduğu için bu talebimi defaatle yineliyorum.--Nushirevan11 22.44, 2 Mart 2019 (UTC)

@Sakhalinio, ne yapalım bu konuda ne dersin? --Vikiçizer (mesaj) 15.50, 3 Mart 2019 (UTC)
Sayın @Nushirevan11 ve Sayın @Kibele, her ikinizde bu konuda değişik tezler sunarak her ikinizde konuyu bir çekişme haline getirdiniz. Lütfen bir süre bunu diğer kullanıcıların görüş vermesi için zamana bırakın. Tartışma sayfasında transkirpt konusunda daha önceden değişiklikler yapan Rapsar'a mention verilmiş. Cobija, Sadrettin ve hatta tekrardan Farsçadaki arkadaşlarımıza soru sorulabilir. Sevgili Vikiçizer, tekrardan değişiklik olması durumunda konuyu 1 veya 3 haftalık korumaya alalım. Benim görüşüm bu şekildedir. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 16.36, 3 Mart 2019 (UTC)
@Sakhalinio incelemeden yorum yapmayınız, incelemek istemiyorsanız hiç yapmayınız.. adaletin yolu, eşitlemeden geçmez! diğer kullanıcıları bekleyelim dedikten sonra bir süre beklenip değişiklik yapılıyor. hem bu maddede, hem de başka maddelerde defalarca yapılan bu.. --kibele 17.36, 3 Mart 2019 (UTC)
Sayın @Kibele neye, ne için, nasıl yorum yapıldığınıda sorgulamak doğru bi yaklaşım değildir. "Bana göre" eğer iki kişi arasında bir çekişme varsa diğer kullanıcıları beklemek en doğru seçenektir. Beklemiyorlarsa konu hakkındaki çekişmeyi Hizmetli yetkisi konuyu korumaya almak olarak ta fikrimi sayın Vikiçizer'e belirttim. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 17.41, 3 Mart 2019 (UTC)
'çekişme' dediğiniz şey, diğer kullanıcılar beklenmeden isim değişikliği yapılmasıdır. bunu geri almak çekişme diye adlandırılamaz. esasen bu tartışma hakkını koruması gerekenler ellerini uzatmıyorlarsa, böyle yanlış yorumlar da yapmayacaklar. konu budur. --kibele 17.45, 3 Mart 2019 (UTC)
Sayın @Kibele, hala yanlış yorum diyerek ithamda bulunuyorsunuz. Size göre yanlış olan başkalarına göre doğru olabilir. Empati kurmak, karşı tarafa olumlu bakmak ve tarafsız bakış açısı sahibi olmak benim hayat anlayışımdır. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 17.54, 3 Mart 2019 (UTC)

Biyografi[kaynağı değiştir]

Merhaba Sakhalinio, Bizim ArcliveS için açtığımız bütün sayfaları sildiğini fark ettik.Bizim şuanda gerçekten ArcliveS için bir biyografi sayfasına ihtiyacımız var.ArcliveS dünya çapında tanınmış bir Müzik yapımmcısı/DJ biz bizim ile çalışan birçok yapımcıya wikipedia sayfası oluşturduk örneğin :m4sonic .Bu sorunu sadece ArcliveS'de yaşadık.ArcliveS'in google bilgi paneli mevcut: https://g.co/kgs/RMvVRt wikipedia sayesinde insanların Bilgi Paneli üzerinden ArcliveS HAKKINDA daha fazla bilgi Edinmesini istiyoruz.Sizden isteğimiz ArcliveS sayfasının engelini kaldırmak ve biz sayfayı düzenledikten sonra devriye kontrolüne almak. lütfen bu mesajı okuysanız bizimle iletişime geçiniz biz Hakan bey ile twitter vs üzerinden iletişime geçmeye çalıştık ama cevap bulamadık :( . Teşekkürler. gmail: arclives1@gmail.com

şirket[kaynağı değiştir]

Sayın Vikiçizer Caner cam balkon şirket adlı sayfa konum silinme etiketi altında. Düzeltme bilgilendirme yaparsanız elimden geleni yapmaya çalışacağım. Çok teşekkürler. Beyfendiniz (mesaj) 21.05, 18 Mart 2019 (UTC)

Merhaba Beyfendiniz. Lütfen şirketlerle ilgili kayda değerlik kriterlerini inceleyiniz, kriterleri kaynak gösterme kurallarına uygun olarak gösterip kaynaklandırınız. Örnek şirket maddelerini inceleyiniz, örnek almaya çalışınız. Şimdilik en önemli yapacağınız iş kayda değerlik kriterlerine uygunluğu ortaya koyabilmek, diğer ikincil işler zamanla düzeltilebilir. İyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 15.54, 20 Mart 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Gündeme dair[kaynağı değiştir]

Vikiçizer, bu ortamda en çok saygı duyduğum kullanıcılardan birisi sizsiniz, genellikle adaleti tesis etmekte etkin rol oynadığınıza inanırım. Bu nedenle sizin tavsiyenizi dikkate alacağım. Konuyla ilgili bir süre sessiz kalmayı tercih edeceğim. Bu, davranışınızı tasvip ettiğim anlamına gelmediği gibi, ona saygı duyduğum anlamına da gelmiyor. Birkaç başlıkta birçok hizmetlinin; birkaç başlıkta bazı diğer kullanıcıların ve nihayet benim de bir süredir fark ettiğim ve dillendirdiğim durumun - gruplaşma, ısırma vs. - gerçekten mevcut bulunduğunun ispatı açısından önemli. Siz burada benden uzun süredir aktifsiniz, benim görmediklerimi görür, bilmediklerimi bilirsiniz. Sizinle aşık atacak kapasitede olmadığımı üzülerek görüyorum. Doğal olarak, bu olgunluğa erişmek için zamana ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Çok değerli Vikipedi'ye ve çok değerli vikipedistlere zarar vermemek adına katkılarımın kontrolden geçmesinin elzem olduğu açıktır. Beyaz liste haklarımı alırsanız bu süreç tarafınızca daha kontrollü bir şekilde sürdürülebilecektir. Gereğini rica ederim, lütfen. -thecatcherintheryemesaj 17.43, 22 Mart 2019 (UTC)

@Thecatcherintherye, aslında benim duruma özel bir davranışım yok, olamaz da. Çünkü Vikipedi'nin resmi bir politikasını uygulamaya çalışmak subjektif yapılamaz. Tavsiyem özetle, ilgili politikayı incelemeniz ve ikili polemiklerden uzak durmanız yönündeydi, uyacağınızı söylemenize memnun oldum tabi ki, ancak uzak durmak internet ortamında zor olacağından, polemik oluşacağını hissettiğiniz her durumda herhangi bir hizmetliye önden problemi danışmanız iyi bir yöntem olabilir. Ben "genel bir problem"den bahsettiğiniz kısmı da anlamaya çalışıyorum, ama şimdilik sadece kullanıcı sayfanızla ilgili duruma çağrınız üzerine ilgilenmek durumundaydım. Neticede Vikipedi hepimizin, kimsenin kimseye herhangi bir üstünlüğü söz konusu değildir, beyaz liste haklarınıza dokunmak istemiyorum, vikipedistlere zarar vermek beyaz listede olmasanızda yapabileceğiniz bir fiildir, o yüzden ansiklopedik katkılarınızın beyaz listede olmasını teminen, acele bir karar vermeyelim, siz ansiklopedik katkılarınıza devam edin, politikalarla ilgili meseleleri de hep beraber çözelim. --Vikiçizer (mesaj) 17.55, 22 Mart 2019 (UTC)
Vikiçizer, yazdığınıza siz de inanmıyorsunuz, mecbur olduğunuz için yazıyorsunuz, "kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur." diye. Olmamalı zaten, ancak maalesef oluyor. Neyse, konu bu bağlamda dallanıp budaklanmasın. Siz yetkinizi kullanın, beyaz liste hakkımı geri alın ki ben katkı yapabilecek motivasyonu bulabileyim. Vikipedi bir gönüllülük sistemidir. Gönlümüz kırık bir şekilde katkı yapabilmemizi beklemek haksızlık olur. Tekrar rica ederim. Zira, aksi halde katkı yapmayı sonlandıracağım. Zaten epey vaktini alıyordu, bahane olmuş olur.thecatcherintheryemesaj 19.41, 22 Mart 2019 (UTC)
@Thecatcherintherye, ısrarınız üzerine bir süreliğine listeden çıkaralım ama geri ekleyeceğiz yine demiştim ama yine elim gitmedi, 3 ay süreli hale getirdim. 3 ay sonra beyaz listeden otmatik çıkacak, durumu değerlendirmeye de vaktimiz olur. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 08.45, 23 Mart 2019 (UTC)

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

+[kaynağı değiştir]

Selamlar. Daha önce müdahil olduğun konu hakkında şurada tekrar kişisel hakaretlere maruz kalıyorum. Daha önce belirttiğim gibi kişisel hakaretlere hiçbir zaman izin vermemeliyiz ve katkılara odaklanmalıyız. Ben ilgili kısımları çıkardım ama tekrar eklendi. Kullanıcı da kendisini iletişime kapatmış durumda ve sürekli saldırıyor. Müdahil olursan sevinirim. İyi günler.--RapsarEfendim? 17.35, 26 Mart 2019 (UTC)

Başlık benimle ilgili olduğu için yazma gereği duydum. Sayfamı nasıl bulmak istiyorsam öyle bırakmak istiyorum. İlgili kullanıcı ile ilgili bir ithamım da yok; üzerine alınmasını gerektirecek bir durum da yok. Buradan belirtmek istedim, gereksiz yere üzerine alınmasın. Karşısında çocuk varmış gibi yazdığı şu, kişisel hakaretlere iftirasını da yetkilerinize havale ediyorum. Türkçeyi rapsardan öğrenecek değilim. Kelime oyunlarına başvurarak yetkisi olanları etkilemeye çalışmasın. Katkı da katkı diyerek burada vakit harcamaktansa gerçekten katkı yapmaya odaklansa bence daha iyi olur. Merak ettiğim, işi gücü bırakıp kullanıcıların profillerini mi gezmekte; ancak buna cevap beklememekteyim, zira umrumda da olmadığını fark ettim. Neyse, yazdıklarım orada açık seçik durmakta. Yazdıklarımda hakaret unsuru olan kısım neresiymiş, ben anlayamadım. Siz, adil bir şekilde sayfamı inceleyin, eğer bir yeri saldırı ya da hakaret amaçlı yazdığımı ispat edebiliyorsanız, gösterin, değiştireyim. Sayfam da saldırganlardan korunsun, lütfen...-thecatcherintheryemesaj 18.16, 26 Mart 2019 (UTC)
Rapsar haksızmış, kullanıcı sayfasında olumsuz bir şey yok demek isterdim gerçekten. Böylece yanlış anlamadan ibaret bir olay deyip üstünde durmadan geçerdik. Ama maalesef Thecatcherintherye, söylemek isteyip de belirli bir tonda söylemediğiniz meseleyi bir şekilde ifade etmeye çalışıyorsunuz. Bunun yeri kullanıcı sayfası değildir, mağdur edildiğinize dair birşeyler söylemek sitemde bulunmak ve/veya şikayet etmek istiyorsanız, şikayet sayfalarımız var, tamam etkin olmadıklarını kabul ediyorum ama kullanıcıların sorunlarını dile getirebildikleri bir yer aynı zamanda. Diğer alan sayfalarında VP:SS, VP:KSY vb sayılacak her türlü imaj/intiba/ima ve bağlantı/metin/şekil/emareden uzak duruyoruz. Tamam son bir ayar vermek istemişsiniz ve yumuşatmışsınız ama yine de orada bir işaret var, son katkılara bakın diyorsunuz orada Rapsar var, Rapsar olsun başkası olsun işaret edilerek itham edilemez. Politika/sansür bağlantınızı doğru bulmasam da düşüncenize saygılıyım ama orada da Rapsar'ı veya başka kullanıcıyı suçluyorsanız yine olmaz. Belki şikayet sayfasında itham etmiyor muyuz diyebilirsiniz, o alan sayfası kısmen buna açık, adı üstünde şikayet, amacının özünde bu var. Ama diğer alan sayfaları buna kapalı, herkesin birbirini suçladığı ve saldırdığı bir kaos ortamından Vikipedi'yi korumak üzere tasarlanmış bu sistem. İlgili politikayı artık iyice biliyorsunuz, sizden ricam şu an ancak bunları çıkartmanız ve kullanıcı sayfasından veya ilgisiz herhangi bir yerden kimseyi üstü kapalı veya açık itham veya saldırı altında bırakmamanızdır. @Rapsar, @Thecatcherintherye. --Vikiçizer (mesaj) 18.35, 26 Mart 2019 (UTC)
Peki, şimdi oldu mu?-thecatcherintheryemesaj 18.53, 26 Mart 2019 (UTC)
Ek / Bu diyaloğun başlatıcısı olan kişi, ben herhangi bir itham, ima, saldırı, dokundurma, taciz vs altında kalmak istemiyorum demektedir; buna saygı duyuyorum (ben de istemem, doğal olarak); ta ki, kendisi aynı itham, ima, saldırı, dokundurma, taciz vs.leri diğer kullanıcılara yapana kadar... Seksen'in mesajını görünce, bu konuda görüş belirteyim istedim. Bir de, bu konu ile ilgili olarak da sizin adil yaklaşımınızı takip edeceğimi iletmek istedim. Kolay gelsin...-thecatcherintheryemesaj 19.05, 26 Mart 2019 (UTC)
 • Haklarımı savunduğun için teşekkür ediyorum Vikiçizer. Aynen dediğin gibi ben herhangi bir itham, ima, saldırı, dokundurma, taciz vs altında kalmak istemiyorum. Kendisine de herhangi bir ithamım olmadı, neden bu kadar bilendiğini anlamak güç. Benzer şekilde daha yeni, taze şurada da @Kibele'nin bir laf sokması oldu. Yine ortada hiçbir neden yokken, laf dokunduruluyor. Ben bunlarla uğraşmak cidden istemiyorum, tartışmaları saygı çerçevesinde yürütmek istiyorum artık. Gerçekten yeter.--RapsarEfendim? 18.41, 26 Mart 2019 (UTC)

E-posta[kaynağı değiştir]

Selamlar,

Buradaki trollük ithamıyla ilgili rahatsızım. Kullanıcının bana bu imada bulunduğu ilk tartışma değil. Görüş ayrılıklarında bu şekilde bir tutum takınılması kabul edilemez, hadsizlik olarak görüyorum. Size detaylı olarak hislerimi açıklayan bir e-posta da attım, üçüncü kullanıcı olarak müdahil olmanızı rica ediyorum. Ben kendi adıma Rapsar'la bu hadsizlikten sonra pek muhatap olmayacağım.

Sevgiler,

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.54, 26 Mart 2019 (UTC)

Beni hem yersiz bir şekilde eleştiriyorsun, eleştirdiğini de "Ricanı kibarca reddediyorum. Olayı kişiselleştirmediğim ve seni her girdiğin tartışmada takip ederek taciz etmediğim sürece yaptıklarını eleştirme özgürlüğüne sahibim" ifadeleriyle kabul ediyorsun, "Elbette eleştirebilirsin yerli yersiz, o zaman da şunu yapmış olursun ki daha önce yaptığını kabul ettiğin bir konu, yıllar önce yaptığın hatalara tekrar düşmemeni temenni ederim" deyince de "bana trol dedi" diyorsun. Benim bir ithamım olmadı, yersiz eleştirmemeni rica ettim, kabul etmedin ve eleştireceğini belirttin. Bunun üzerine de daha önce düştüğün hatalara tekrar düşmemeni umduğumu belirttim. Olay bu.--RapsarEfendim? 19.03, 26 Mart 2019 (UTC)
İlk fırsatta bu konuyu bir incelemeye çalışacağım. Sizlerden ricam, sakin ve sabırlı olmanız ve bu konu için daha fazla diyaloğa girmemeniz. @Seksen iki yüz kırk beş, @Rapsar. --Vikiçizer (mesaj) 17.07, 30 Mart 2019 (UTC)
Evet baktım tartışmanın seyrine, oradaki "yersiz eleştirme" olayının "Vikipedi:Trol nedir?"deki tanımlamalarla uyuştuğunu söyleyemem. Polemikten polemik çıkarmayalım, uzatmayacağım. Bu karşı oy/düşünce ve akabinde gelişen diyalog "trol yersiz eleştirisi" olarak gözükmedi bana, unsurları vardır onun, burada o unsurlar oluşmamış. Zaten "eleştirme" konuları subjektif/göreceli olabildiğinden belirli bir politikamız da yok, "trol" meselesi de aynı, işte Rapsar'ın orada linklediği "deneme yazısı" var, en azından çerçeveyi çiziyor ve unsurları gösteriyor. Ama kesin kriterler olmadığından dediğim gibi subjektif/göreceli kalabilir her zaman, unsurlar var mı yok mu ona bakmamız lazım. Netice olarak, bahsedilen anlamda bir "yersiz eleştiri" yok, o yüzden de trol davranışı da yok. @Seksen iki yüz kırk beş, @Rapsar. --Vikiçizer (mesaj) 18.30, 7 Nisan 2019 (UTC)

Beyaz liste[kaynağı değiştir]

Merhaba, kusura bakmayın, ben Nablus maddesine bir takım değişiklikler yaptım ve galiba siz bakıyorsunuz bu maddeye...rahtsız ettim ama merak ettiğim beyaz listeye nasıl eklenebilirim. Bu değişiklikler sadece en wiki maddesinden tercume ama şimdi altı tane değişklik kontrol bekliyor, ondan dolayı çeviriye devam etmeden sizinle görüşmek istedim...Saygılar.Yolbilir (mesaj) 19.51, 7 Nisan 2019 (UTC)

Merhaba Yolbilir. Maddeler herhangi bir kullanıcının özelinde değil yani her kullanıcı ilgilenebilir. Birkaç gündür katkılara başladığınızı görüyorum, biraz kaynak gösterme konusunu incelemeniz gerekli sanırım, mesela Nablus maddesine ekledikleriniz güzel ama kaynaksız. Benim düşüncem şu an için sürüm kontrolünden geçmeniz yani beyaz liste dışında olmanız. Zamanı gelince yine değerlendirilir. Ben bir süre aktif olamayacağım ama diğer kullanıcılar mutlaka size de yardımcı olacaktır. iyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 19.57, 7 Nisan 2019 (UTC)

Bu sözlüklerin ISBN'sini ve künyesini de ekleyebilir misiniz ? --Vikiçizer (mesaj) 18.55, 12 Nisan 2019 (UTC)

Sözlük[kaynağı değiştir]

Bu sözlüklerin ISBN'sini ve künyesini de ekleyebilir misiniz ? --Vikiçizer (mesaj) 18.55, 12 Nisan 2019 (UTC)

TDK dahil hepsi çevrimiçi olarak erişilebilir durumda. --185.157.161.69 19.00, 12 Nisan 2019 (UTC)
Tamam. Bunların linkini vermemiz gerekir o zaman. Basitçe metin üzerinden ulaşılabilmesi lazım. Okur kontrol edebilsin. --Vikiçizer (mesaj) 19.03, 12 Nisan 2019 (UTC)
Geçmişte bazı maddelere hiçbir reklam içermeyen ve ticarî olmayan siteleri kaynak olarak eklediğimizde bilginin kaynakla birlikte maddeden silindiğini görmüştüm. Zaten Google'a domates eş anlamlısı yazıp arayan kişi birçok eş anlamlı kelimeler sözlüğü sitesinde "kızanak" kelimesinin bulunduğunu görebilir. Aynı şekilde "alaganta" yazıp aratırsanız TDK resmî sitesi ve TDK sözlüklerini kopyalayan diğer sitelerde bu kelimenin domates anlamında yer aldığını görebilirsiniz. TDK kendi sitesinde domates anlamındaki kelimeleri tek bir maddede toplu olarak vermemiş. Bunları kendim araştırıp topluca maddeye ekliyorum, böylece bu konuda araştırma yapanlar Vikipediye baktıkları zaman bu kelimeleri bir arada bulabilirler. --185.157.161.69 19.10, 12 Nisan 2019 (UTC)
Mesele o değil. Şekli bir husustan bahsediyorum. Okur, metin altında yer alan kaynakça dışında bir araştırma -isterse- yapabilir. Kaynakçası/kaynağı olmayan her türlü eklenti ise kaynaksız olur. Yani madem emek verip birşeyler yapmak istiyorsunuz, linkini de gösterin ki ne olacaksa tam olsun. Hatta buyrun kayıt olun, kayıtlı iseniz giriş yapın:) --Vikiçizer (mesaj) 19.14, 12 Nisan 2019 (UTC)

Yabancı dil şablonları[kaynağı değiştir]

Selamlar Vikiçizer. Ara ara denk geldiğim yabancı dil şablonlarını değiştirmenle ilgili bir diyeceğim vardı. @HastaLaVi2, bir süre önce bu şablonları (IPA şablonlarıyla birlikte) birer modülde topladı. Böylece hem standart bir düzen sağlandı hem de şablon enflasyonundan kurtulmuş olduk. Kullanıcı mesaj sayfasında ayrıntılar mevcut, ayrıca son değişiklikleri de bunlarla alakalı. İlerideki değişikliklerini de bu yönde yapabilmen mümkün müdür? Boşa çıkan şablonları da zaten silebilirsin direkt :)--RapsarEfendim? 06.06, 13 Nisan 2019 (UTC)

OK. Bakmaya çalışırım, iyi çalışmalar. @Rapsar --Vikiçizer (mesaj) 14.35, 13 Nisan 2019 (UTC)

Telif hakkı ihlali[kaynağı değiştir]

Merhaba. Arkadaşlık maddesine yeni bilgiler eklemiştim. Bir devriye telif hakkı ihlali diyerek değişikliği geri almış ancak telif hakkı ihlali dediği kısım zaten maddede mevcut olan kısımdı ve o kısım hâlâ maddede duruyor. (Ayrıca o kısım da başka yerlerden mi kopyalanmış, yoksa o başka yerlere Vikiden mi kopyalanmış onu da netleştirmeden geri almış.) Her neyse, ben o telif hakkı ihlali olduğu iddia edilen kısmı silerek kendi eklediğim kısmı maddeye eklemeye çalıştığımda süzgece takılıyor ve değişitlik engelleniyor. Acaba bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey var mı? Dün o bilgileri sözlüklerden cemedip maddeye yazana kadar çok vakit harcamıştım, böyle silinip gidecek mi? --185.157.161.69 16.30, 14 Nisan 2019 (UTC)

@Sakhalinio'ya da yazmışsınız ikinci bir cevabı olabilir. Maddelerin uzunluğu/kısalığı ile kurallara uygun herhangi bir kısım bilginin eklenmesinde çoğu kez "dengesel" bir ilişki yoktur, en azından sizinkinde yok. Etimolojik bilgiler her zaman faydalıdır bence. Sakhalinio tekrar bir gözden geçirir sanıyorum. --Vikiçizer (mesaj) 16.43, 14 Nisan 2019 (UTC)
Siz kontrol edip gerekirse geri alabilir misiniz Vikiçizer. Selamlar ve iyi vikileri SakhalinioBuyrun beniiiim? 17.03, 14 Nisan 2019 (UTC)
OK. Büyütülecek bir değişiklik değil, sürüm kontrolünü onaylamak için şimdilik yeterli. Ben hallederim. Teşekkürler. @Sakhalinio --Vikiçizer (mesaj) 17.06, 14 Nisan 2019 (UTC)

Yurttaş Tete[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın Vikiçizer, bilinen adıyla Yurttaş Tete şimdiki adıyla Kullanıcı:Kostantinopolisli Kostantinopulos, başka dildeki projelerde küfürlü değişiklik yaparak vandalizm yapıyor. Topluluğa verdiği sözlerde başka hesap açmayacağı, vandalizm yapmayacağı konusunda sözler vermişti, ancak görüleceği üzere eski alışkanlıklarına geri dönmüş.

Bu durumda ne yapmamız gerekir? --Ali Haydar (mesaj) 16.20, 22 Nisan 2019 (UTC)

Bahsettiğiniz maddeyi açan ben değilim denk geldi üzerine katkı ekledim... Diğer kukla dediğiniz gösterdiğiniz hesapla alakam yoktur sayın Ali Haydar... Ben bu hesaptan giriyorum yaptığım herhangi bir eylem olmadı...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 06.07, 23 Nisan 2019 (UTC)
Alakam yoktur efendim ben sadece Türkçe Vikipedi yararına işlemnler yapmaya çalışıyorum...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 06.14, 23 Nisan 2019 (UTC)
 • Madem siz açmadınız öyleyse neden Kazuo Koike maddesinde katkıda bulundunuz? Neden Kazuo Koike maddesi bir ölü maddesi? Neden bu maddenin wikidata bağlantısını eski vandal hesaplarınıza benzer biri yapıyor? --Ali Haydar (mesaj) 09.17, 23 Nisan 2019 (UTC)
Sanırım bu duruma önce denetçiler bakmalı. Kendilerini buradan pingleyeyim. Şimdi, sakin ve sabırlı olup diyaloğa girmeyelim ve denetçilerin incelemesini bekleyelim. @Elmacenderesi, @Eldarion. @Ali Haydar, @Kostantinopolisli Kostantinopulos. --Vikiçizer (mesaj) 18.18, 23 Nisan 2019 (UTC)

Ben Kazou Koike maddesine katkı yaptım oluşturan ben değilim 2019 yılında ölenleri İngilizce Vikipediden takip ediyorum oradan uygun olanları buraya ekliyorum bazı başkalarının eklediği maddelere katkı veriyorum amacım Türkçe Vikiye katkı yapmak Metin Akpınar sevdiğim bir sanatçıdır gösterilen linkteki uygunsuzluğun ben değilim ama karar yinede sizlerin diyeceğim bu kadar...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 20.32, 23 Nisan 2019 (UTC)

Help[kaynağı değiştir]

Ugh, the abuse filter is not letting me do an edit! The edited version of the page I'm editing, Clarence bölümleri listesi, is on my Sandbox in the Turkmen Wikipedia. TheTrueGilben (mesaj) 21.28, 23 Nisan 2019 (UTC)

Terör iması devam[kaynağı değiştir]

Burada portal konulmasının sorunlu olduğuna dair bir tartışma vardı. 26-30 Nisan tarihli katkılarla birlikte halen özgün yorumlara göre saldırılara terör yaftası yapıştırılıyor. Örneğin Ermeni Devrimci Ordusu kime/neye göre terörist bir kuruluş ki 1983 Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği saldırısı saldırısına terör ifadeleri veriliyor? Veya diğerleri? Bu tür özgün ifadelerin nelere yol açabileceğini çok kez söyledik, ancak hala devam ediliyor. İlgilenirsen sevinirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.20, 30 Nisan 2019 (UTC)

TBA politikasını şu an tekrarlamak gerçekten gereksiz, çünkü biliyorsunuz. Madde metinleri içinde yargı kabul edilecek ifadelerden kaçınılmalı, terör portalı bağlantısı da olay/kişi maddelerine gelişigüzel eklenmemeli. Bu arada o olayda 7 kişinin öldüğü ve birinin Portekiz polisinden olması, belki de bu sebeple Portekiz polisinin bunları öldürdüğü, sonra Beyrut'ta gömüldükleri vs. önemli ayrıntılar var, maddeyi geliştirmek zor değil, Türkçe versiyonu hatalı gözüktü bana. @Ahmet Turhan, @Maurice Flesier--Vikiçizer (mesaj) 13.31, 1 Mayıs 2019 (UTC)
Hala onlarca kişi/olay maddesinde terör iması veya etiketi duruyor. Söz konusu maddeleri 100bin baytlık da geliştirebiliriz, bunda sorun yok. Yeter ki tanımlamalara bu tür TBA'ya aykırı ifadeler koymayalım. Bakın ısrarla konuluyor. Bu sorunu çözelim bir an önce, hala bu konuda ısrarlı bir taraflı ifadeler koyma girişimi var. Ben hepsini tek tek geri alsam gerginlik ortaya çıkacak, bu nedenle üçüncü göz olarak sana danıştım. Köy çeşmesinde daha önce tartışılan bu konuyu TBA'ya aykırı içeriklerin tekrar eklenmesine devam edildiği için yeniden tartışma başlatmaktan önce senin bağımsız göz olarak ilgilenmeni istedim @Vikiçizer. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.36, 1 Mayıs 2019 (UTC)
Açık söylemek gerekirse; "tartışmalı" konularda hizmetliler beyanda bulunmaktan kaçınmalı, özellikle TBA konularında bağımsız/üçüncü göz olmak hizmetli için zordur, mümkünse olmamalıdır, çünkü konuyu ihlal açısından değerlendirmek zorunda kalabilir, objektif kalması zorlaşabilir. Ben genel olarak kuralı hatırlatırım, kurala uyalım derim ama "tartışmalı" konularda kurala uyulmadığı şeklinde subjektif bir karar verip "geri al/engelle" uygulamasını yapamam. Tabi en azından şu an için TBA ihlalinden bir işlem yapmak istemem ama, bu serbestinin istismar edildiğini düşündüğümüz anda temel içerik politikası ihlalinden dinlendirme engeli her zaman mümkündür. Bunu aktif hizmetlilere danışmak istiyorum, örneğin Ahmet Turhan'ın linkini verdiği maddede "terör" ifadesini kullanmak ve portal bağlantısıyla bunu vurgulamak TBA ihlali midir? Yanıt verirseniz sevinirim. @Superyetkin, @Sakhalinio, @Théoden, @Uğurkent, @Citrat, @Vito Genovese, @HakanIST, @Mukaddime, @Reality006, @Elmacenderesi, @Gökhan. --Vikiçizer (mesaj) 18.26, 1 Mayıs 2019 (UTC)
Zamanında sayfalarca açıkladığım nedenlerden ötürü, evet, TBA ihlalidir.
Vito Genovese 19.14, 1 Mayıs 2019 (UTC)
 • Yorum Yorum hem 'hizmetliler tartışmalı konularda beyanda bulunmaktan kaçınmalı...objektif olması zorlaşır' demişsiniz hem de bütün hizmetlileri beyanda bulunmaya davet etmişsiniz, çok ilginç bir durum gerçekten. TBA ihlali olup olmadığını ne zamandan beri sadece hizmetliler karar verir olmuş? Hizmetlilerin aynı zamanda birer kullanıcı olduğunu ve topluluk kararı ile yetkilendirme yapıldığını hatırlatmak isterim. Hizmetliler politika ve yönergelerin ihlal edilip edilmediği kısmı ile ilgilenebilir, politikaları tek başlarına oluşturamaz, yazamaz ve kişisel olarak yorumlayamazlar ve bu sonuca göre herhangi bir hükümde de bulunamazlar. Burada ayrıcalıklı seçkin bir zümre ve jüri var da bizim mi haberimiz yok. Vikipedi:Tarafsız bakış açısı politikasının hangi kısmını ihlal ettiğini açıklayabilir ama cesur bir hizmetli arkadaşımız. Açık ve net ifadelerle "terörizm" 'in Türkçe Vikipedi'de yasaklı kelimeler arasında olduğunu, tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini göstersin; ve de onlarca dilde terörizme terörizm yazılırken ve tanımlanırken burasının özel durumunu (orası enwiki burası trwiki zırvalığına sığınmadan) "tatmin edici" bir açıklamada bulunsun ondan sonra tartışılacak bir şey varsa tartışılır. Kullanıcıların şahsi görüşlerini dikkate almayacağım açıkçası bu saatten sonra. --Maurice Flesier message 20.14, 1 Mayıs 2019 (UTC)
  • Şahsi beyanlarını değil, kural ihlali konusundaki fikirlerini soruyorum, şahsi beyanlardan kaçınılması gerektiğini söylüyorum. TBA ihlali yaptığınız konusunda meylimiz oluşursa dinleneceksiniz. Hizmetlilerin yaptığı iş tam da bu işlerdir. Konuyla ilgili görüşünüzü aldığıma sevindim bu arada. --Vikiçizer (mesaj) 20.23, 1 Mayıs 2019 (UTC)
Memnuniyetle. Ama öncesinde TBA politikasında "terörizm" ile ilgili kısmın noktasını ve virgülünü hizmetliler gösterdikten ve yukarıdaki sorulara tatmin edici yanıtlar aldıktan sonra. İddia sahibi iddiasını ispat etmekle mükelleftir. Halihazırda onlarca madde de yer alan terörizm şablon taslak ve portaller ile tanımlamaların olduğunu, bunun yeni bir durum olmadığını da hatırlatayım. Christchurch cami saldırıları örnek mesela. Bu ifadeleri ekleyen kullanıcıda yaptırım alacak mı? --Maurice Flesier message 20.34, 1 Mayıs 2019 (UTC)
TBA ihlali ısrarla devam ediyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.27, 1 Mayıs 2019 (UTC)
Nasıl yani, Ermenice wikipedi'deki anlık sürüm nedeniyle Türkçe Vikipedi'de bu saldırıları herkes terör eylemi olarak kabul mü edecek? Ne alaka yani. Ermeni Kırımı maddesinin adını da Ermenice böyle diye Ermeni Soykırımı yapalım o zaman, böyle bir gerekçe mi olur? Ayrıca söz konusu maddenin Ermenice versiyonunda terör ifadesi falan da yok, bu niye referans olmuyor da o oluyor? İşte özgün kararlarla bunlara karar vermek böyle bir şey, ansiklopedimize dinamit koymak adeta. Tr-viki'yi kapsayan bir olgu tartışıyoruz burada, diğer dil sürümlerindeki durumu değil. Buradaki durum yoruma açıklık olayı değil, bizzat yargısal taraflı bakış açısı. Ansiklopedik bilgi algı yönlendirmez. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.22, 1 Mayıs 2019 (UTC)
Burada şikayete konu ettiğiniz maddenin Ermenice Viki'deki kategori kısmına "Ermeni milliyetçi terörizmi" diye kategori eklenmiş. Yani kategori dahi açılmış orada bununla ilgili. Ansiklopedinin amacı insanlığa yarar sağlamak. Ucu benim değerlerime, kutsalıma dokunacak diye bazı gerçekleri göz ardı edemeyiz. Evet, sürekli bir koz gibi öne sürülecekse maddenin adı Ermeni Soykırımı olsun. Zaten önemli olan, olaya bu özel adın niye verildiğinin ve niye verilmemesi gerektiği yönündeki bilgilerin maddede tarafsızca ortaya koyulabilmesidir. --esc2003 (mesaj) 19.51, 1 Mayıs 2019 (UTC)
Galiba anlatamadım. Vikipedi tarafsız bakış açısı ilkesi gereği hiçbir kişi ve grubu terörist olarak nitelendirmemekte ve sınıflandırmamaktadır. Terörizm ve devlet destekli terörizm kavramları gibi devlet terörizmi de oldukça tartışmalı kavramlardır ve üzerinde uluslararası fikir birliği yoktur. Bunun yanında çeşitli kuruluşların, ülkelerin, meclislerin ilan ettiği bazı listeler ve tanımladığı kavramlar var. Terör örgütü olarak tanımlanmış örgütler listesi maddesi mevcut. Fakat hatırlatmak gerekir ki Vikipedi bu tanımlamaların hiçbirisine taraf değildir. Kişilerin veya grupların terör tanımına giren durumlarla ilgilenmez, ifadelerini buna göre oluşturmaz, herhangi bir yargılamada bulunamaz. Bu maddeler dahil olmak üzere hiçkimseyi ve hiçbir olayı terörist sıfatıyla adlandırmaz, hiçbir devletin veya mahkemenin kararlarına taraf da değildir. Vikipedi Kirli Savaş'ı terör saldırıları silsilesi olarak tanımlamamalıdır, Vikipedi'ye göre Kanlı 1 Mayıs olayı terör saldırısı değildir, Nisan 2019 tarihli ABD kararı var diye İran Devrim Muhafızları Ordusu'na terörist veya onların operasyonlarına terör saldırısı diyemeyiz. Hatta 3 milyon insanın ölümüne yol açan Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlar maddesinde Vikipedi terörizm imasında bulunamaz, tanımlama veya portal falan ekleyemez. Örnekler binlerce çoğaltılabilir, bu çok önemli bir konu. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.03, 1 Mayıs 2019 (UTC)
Bu konu ezelden beri tartışılan ve hiçbir zamanda sonuca bağlanamayacak bir konu olarak önümüzde durmaktadır. Christchurch cami saldırıları neredeyse 60 dilde sayfası olan bir madde ve gözgezdirdiğim dillerde terör saldırısı ifadesi kullanılmış. 2015 Paris saldırıları maddeside 80 in üzerinde dilde yer almakta ve oradada terör saldırısı ifadesi kullanılıyor. Aynı zamanda son zamanlarda gerçekleşen 2019 Sri Lanka saldırıları içinde durum bu şeklide. Bunlar dünya çapında büyük yankı uyandıran olaylar. Eğer olaylar dünya çapında yankı uyandırmış ve uluslararası olarak terör saldırısı olarak adlandırılıyorsa Vikipedi'de terör saldırısı diyoruz ama küçük çaplı saldırılarsa misal 2016 Beşiktaş saldırıları ve 2015 Ankara saldırısı ise bombalı intihar saldırısı olarak geçmekteler. Bu örneklerdende görebileceğimiz gibi tamamen yoruma açık ve hiçbir zaman tartışmanın bitmeyeği bir konu olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 07.44, 2 Mayıs 2019 (UTC)
Bir ekleme yapayım, "dünya çapında yankı uyandıran" ifadesi diyorsak devlet terörü kapsamında Barbarossa Harekâtı ve akabinde gelişen Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlar dünyanın şimdiye kadar gördüğü en çok yıkıma sebep olan "terör" olayı. Tarih boyunca en fazla kişinin öldüğü olaylar silsilesi. Buna karşın diyorum ki yoruma açık olduğu için en tartışmasız şekilde vermeliyiz. Üstelik o yukarıda örnekleri verilen cihatçı saldırıları olumlu bulabilecek veya örgütlenme içerisinde olabilecek cihatçı/selefi yüzbinlerce insan yaşıyor dünyada. Aynı dünyada yaşıyoruz yani, onlara "algı öğretmek" gibi bir amacı yok Vikipedi'nin. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.03, 2 Mayıs 2019 (UTC)
Sayın @Ahmet Turhan, bahsetmiş olduğunuz iki madde olan Barbarossa Harekâtı ve Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlar dünyada gerçekleşmiş en büyük savaşlardan biri olan İkinci DÜnya Savaşı sırasında gerçekleşen olaylardır. Benim örnek verdiğim olaylar ise tekil olarak birgün, bir saat, bir anda gerçekleşmiş olaylardır. Ayrıca yine 1940larda gerçekleşen olaylar şu anda bu sayfaları oluşturan kuşak tarafından yaşanmamış, görülmemiş olduğu için sadece kitaplardan ve çeşitli kaynaklardan alınan bilgilerle yorumlanabilmektedir. Oysa diğer maddeler ise güncel olarak haberlerden, gazetelerden takip edilebilen ve güncel sürekli bilgilerin değişebildiği olaylardır. Ayrıca bu maddeler tüm dillerde belkide tarafı olan kişi ve/veya gruplar tarafından da güncelleme ve değişiklikler yapılabilmektedir. Bu nedenlede ben diyorumki güncel maddeler konusunda bu tartışma hiçbir zaman bitmeyecektir. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 08.19, 2 Mayıs 2019 (UTC)
Evet son derece haklısınız, bu nedenle son derece dikkatli olmamız gerektiğini söylüyorum. Zira ansiklopedimizi güncel haber portalı gibi kullanmak isteyenler olabilir/oldu/olacaktır, taraf cümlelerine dair değişikliklere karşı dikkat etmemiz gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.27, 2 Mayıs 2019 (UTC)
İşte böyle bir durumda hizmetlilerden istenen standartı hangi kriterlere göre tutturalım? Eğer yukarıda örnek verdiğim dünya çapında yankı bulmuş olaylara Türkçede dahil olmak üzere birçok dilde terör olayı denirken görece olarak daha az yankı bulmuş olaylara intihar saldırısı demekte nasıl bir standart tutturalım? Bu durumun sadece TÜrkçe ile ilgili değil globalde bir standart belirlenmesi gerekmekteki, hizmetlilerde o standarta uyabilsin. Diyelim ki dünya çapındaki olaylardan da terör saldırısı ifadesini kaldırsak bile vakfın ortak diğer projelerinde bu böyle adlandırıldığı zaman yine bir çifte standart olacak. SakhalinioBuyrun beniiiim? 08.44, 2 Mayıs 2019 (UTC)
Üzerince derince tartışılan bir yönerge hazırlığı ile başlamalıyız diye düşünüyorum @Sakhalinio. Bu tür bir yönergede bence bazı temel mantıklar şunlardan oluşabilir;
 1. Özgün kararlarla yaftalama yapılmasını önlemek ve mümkün olan en tartışmasız tanımlama verilmesi.
 2. Direkt tanım cümlesinde yafta yapmak yerine, terör tanımı koyan veya koymayan tarafların kendini ifade ettiği "-e göre" kalıbının madde içerisinde yaygınlaştırılması. Böylelikle giriş kısımlarında dayanaksız yaftalamanın görece önüne geçebiliriz.
 3. Kategori, portal, şablon vb içeriklerde sadece birincil konuların verilmesi. Örneğin terörizm maddesi, devrimci terör, milliyetçi terörizm, dinî terörizm gibi alt tür olarak incelenen maddeler veya terörle mücadele gibi olgusal maddeler. Bu tür maddeler kişiye özgü subjektif yorumlara neden olmaz. Örneğin Şablon:Terörizm'de 1983 Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği saldırısı maddesinin olması son derece absürt, aynı durum portal/kategori/proje vb için de geçerli. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.19, 2 Mayıs 2019 (UTC)
Peki bunu tüm wikimedya projelerine nasıl yayacağız? Belki diyeceksiniz ki biz bunu Türkçe'de yaparız olur biter ama olmaz. Yapacağımız politika tartışmasında da aynı görüşler yazışılacağını düşünüyorum. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.39, 2 Mayıs 2019 (UTC)
Dur denmezse devam ediyor.., sonu yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.57, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Evet durabilirsiniz. Orada yıllar önce tartışma yapılmadan silinmişti demiştim öyle değil mi? Şablonda, 1983 Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği saldırısının olması niye absürt? Terör listesine de alınmış bir örgütün üyeleri tarafından yapılmış. Tepkiniz absürt kaçmış bence. --esc2003 (mesaj) 21.16, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Absürt çünkü yukarıda detaylıca anlattım. Tek tek örneklerle anlattım, çünkü olgu maddesi değil, özgün yorumla terör yaftası yapıştırılan bir saldırı maddesi. Aynı yöntemi ben de izlesem kaos çıkar burada. --Ahmet Turhan (mesaj) 05.07, 10 Mayıs 2019 (UTC)

Şikayet[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şikayet sayfasının sonunda, aleyhimde başlatılmış bir şikayet var. Tartışmalar sona ermiş, denilebilecek şeyler denilmiş gözüküyor. Kendi bakış açıma göre doğru olmayan bir hareketlerde bulunduğum kullanıcı benim aleyhimde böyle bir girişimde bulunmuş olduğundan, hakkımda yanlış bir algı oluşmasını istemiyorum. Yani benim bakış açım bu. Sen, olaylara müdahil olmamış bir hizmetli olarak tartışmayı sonlandırabilirsen müteşekkir olurum. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.03, 21 Mayıs 2019 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Orada ciddi bir okunması gereken birikmişlik var. Ben yine de geçmişten bugüne doğru yıllanmışları eritmek babında bir girişimde bulundum, öndekilerden bir grubu arşivlemeyi sağladım, en azından seninkiler biraz öne geldi. İlk fırsatta onları da arşive göndermek isterim tabiki. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 16.12, 24 Mayıs 2019 (UTC)
Teşekkürler Vikiçizer emeklerin için. 2018'de başlatılan şikayetler dahi varmış, aradan çıkmış oldular. Benim bahsettiğim şikayet, aylar sonra kapatılsa mesela ve benim engellenmem gerektiği apaçık ortada olsa, 9 ay önceki hareketlerim için engellenmem pek hoş olmaz, akla mantığa da uygun olmaz sanıyorum ki. O yüzden henüz taze iken sonuçlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Gerçi şikayet eden kullanıcı aslında, kendisini uyardığım konuyu yıllar boyu sürdürmüş., tek seferlik bir olay da değil. Neyse, deiyeceğim şey, olayın üzerinden aylar geçtikten sonra bakılmasının bir anlamı olmadığıdır.--RapsarEfendim? 16.16, 24 Mayıs 2019 (UTC)
Katılıyorum. Ama maalesef böyle bir şey var, kimsenin eli gitmiyor. Belki köklü bir değişiklik gerekiyor, tartışılabilir. @Rapsar. --Vikiçizer (mesaj) 16.21, 24 Mayıs 2019 (UTC)
Yanlış anlamazsan, hizmetli olduğunuz için sizin öncelikli görevlerinizi yerine getirmeniz gerekiyor diğer kullanıcıların yapabileceği işleri sonraya bırakmanız gerekiyor. Kaç tane hizmetli var, aranızda konuşup tartıştığınızı çok nadir görüyorum. Hatta genel olarak "siz ve bir bakın, siz de hizmetlisiniz sizin de fikirlerinizi alalım" tarzı sonlandırma aşamasında sıkıştığınız yerler dışında bir iletişimizi görmedim desem yeridir. Organize olsanız, "sen şuraya, sen de şuraya" deseniz mesela? Bence güzel fikir :)--RapsarEfendim? 16.24, 24 Mayıs 2019 (UTC)
Yok niye yanlış anlayayım, koordinasyon/organizasyon yok diye hep söylüyorum. Bu ping çıktı da olur olmaz pingleme yapıyoruz en azından. Aktif hizmetli de kullanıcı da çok az. En azından bir süre daha durabilirim ben, belki yıl sonuna kadar. Yani yokluktan yapmaya çalışıyorum, hizmetliler kısa sürede artar sanmıştım. Şöyle aktif 5-10 hizmetli olsa, her konuya şahin gibi atlasalar:) Ben çok istekli değilim ama kendime sorumluluk edindim diye devam ediyorum, ikinci kez seçilirken yoklukta bari el atalım diyerek istemiştim, aynı yokluk devam ediyor, aktifler artmadığı gibi iyice azaldı. Nereye kadar bilmiyorum. Bu işte ben süreye inanıyorum, mesela 2 senede bir değişsin, herkes yapsın. Yanlış yapanın kolayca geri alınsın vesaire gibi. @Rapsar. --Vikiçizer (mesaj) 16.35, 24 Mayıs 2019 (UTC)
"Önce sorumluluk ve başkasının yapamadıklarını yerine getirin, sonra diğer işlerle ilgilenin" deyince direktif veriyormuş gibi algılanabilirim, doğaldır. Bu bir rica aslında :) Bir konu gündeme getirilirse (örneğin "hadi SAS'ları kapatın") bununla ilgilenen bir hizmetli çıksa dahi, diğerleri ona bırakıyor hepten. O da garibim, bir açıyor 75 tane tartışma var :) 5-10 demişsin ama en az 5 aktif hizmetli var aslında bakarsan. O kadar ince eleyip sık dokuma olmasa seçilirken, seçildikten sonra da geri alınabilmesi kolay olsa herkes daha rahat edecekti (en azından hizmetlilik desteklenirken oluşan "acaba kontrolden çıkar mı" duygusu, geri alınabilir bir yetki verildiğinin bilincinde olunduğundan daha az olacaktı) ama bu öneri de kabul görmedi bazı kullnanıcılar tarafından.--RapsarEfendim? 16.59, 24 Mayıs 2019 (UTC)

Latife Mardin maddesi hakkında[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Latife_Mardin - Sayın @Vikiçizer Latife Mardin maddesi SAS'taoylanmış ve aktarılması yönünde karar çıkmıştır... Ancak madde tam olarak nasıl aktarılıyor direkt sildirildi... Ben üst arama ekranında gözükerek maddenin oraya o şekilkde mavi yazıyla görünmesi şeklinde taşınacağını sanıyordum fakat direkt silindi... kişi edebi yönüyle değerli bir şahsiyet kaynak azlığı nedeniyle SAS'a gitmişti sizden ricam maddenin üst arama ekranında güözükecek şekilde Arif Mardin maddesine aktarılmasıdır... Lütfen saygılar....--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 08.42, 24 Mayıs 2019 (UTC)

@Kostantinopolisli Kostantinopulos'un uyarısı üzerine maddeye ekleme yaptım ve silinen maddeyi birleştirilene yönlendirdim. Yanlış varsa ilgilenmenizi rica ederim. @Superyetkin, @Rapsar. --Vikiçizer (mesaj) 16.24, 24 Mayıs 2019 (UTC)
"Aktarılması" hususu, silinmeye aday sayfa tartışmasının tartışma sayfasında da belirttiğim üzere kabul görülmemiş bir konuydu. Bir kişiyi, sırf eşi diye başkasının maddesine anlatamayız.--RapsarEfendim? 16.55, 24 Mayıs 2019 (UTC)
Kostantinopolisli Kostantinopulos da karşıt şeyler söylüyor, maddede çok kötü durmadı sanki, eşinin durumundan da iki satır bahsedilmiş oldu. Ben yine de metne karışmıyorum, rica üzerine getirdim sizlere de ilgililer olarak haber verdim:) Kolay gelsin. --Vikiçizer (mesaj) 17.00, 24 Mayıs 2019 (UTC)

Devriye başvuruları[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Vikiçizer. Henüz sonuçlandırılmamış iki devriyelik başvurusu var. Birisi iki aydan uzun bir süredir bekliyor. Uygun bir zamanınızda ilgilenmeniz mümkün müdür? İyi çalışmalar dilerim. --Ravages (mesaj) 15.56, 24 Mayıs 2019 (UTC)
Merhaba @Ravages. İkisini de sonuçlandırdım ve arşive kaldırıyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 16.42, 24 Mayıs 2019 (UTC)

I'm trying to do an edit[kaynağı değiştir]

I was trying to edit a page but no matter how much times I try, the abuse filter says it's vandalism! I'm not doing vandalism at all. The edited version of the page I'm editing, Clarence bölümleri listesi, is on my Sandbox in the Turkmen Wikipedia. TheTrueGilben (mesaj) 20.22, 27 Mayıs 2019 (UTC)

Değişiklik özeti[kaynağı değiştir]

Şahsımı hedef alan bu değişiklik özetini kaldırabilir ve uyarıları sağlayabilir misin? Hedef haline getirmek var olan tartışmalardan da öte bir durum. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.10, 28 Mayıs 2019 (UTC)

Sanırım değişiklik özeti silindi. Ekstra uyarıya gerek yok bence, bu ve benzeri işler bütün olarak bir kaç gün evvel konuşulmuş. @Ahmet Turhan. --Vikiçizer (mesaj) 13.24, 1 Haziran 2019 (UTC)

Ara bağlantı yardımı[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Momtazuddin_Ahmed - Bu maddenin diğer dillere bağlantısı hatalı oldu düzeltebilirmisiniz lütfen...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 00.47, 4 Haziran 2019 (UTC)

Sanırım şu an bir sorun yok, düzeltilmiş. @Kostantinopolisli Kostantinopulos. --Vikiçizer (mesaj) 17.03, 4 Haziran 2019 (UTC)

Teşekkürler sayın Vikiçizer...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 09.46, 6 Haziran 2019 (UTC)

Susannah Hunnewell maddesi hakkında[kaynağı değiştir]

Sayın @Vikiçizer Susannah Hunnewell adlı yazar ve yayıncı maddesini ekledim İngilizce Vikipedide'ki sayfasından almış olduğu önemli bir Nişan Ödülü ve bilinen bir derginin baş editör ve yayıncısı oiması var... Madde silinmiştir... Direkt silinmesi yerine SAS istemiştim bu isteğimde onaylanmadı... Madde şu an korumaya alınmış sizden incelemenizi kaydadeğerlik konusunda mümkünse geri gfetirilip SAS'ta oylanmasını rica ediyorum Sayın Vikiçizer...--Kostantinopulos 00.49, 17 Haziran 2019 (UTC)

Buarada hakaret yada başka bir kötü olumsuzluk yok istek var sizinle alakalı bir mevzu yok neden müdahil oluyorsunuz ortaada olumusuz ne var sizinlke alakalı yorum yada durum yok...--Kostantinopulos 05.01, 19 Haziran 2019 (UTC) Madde kaydadeğerdir... İngilizce verisyonundan bakılabilir sildirilmesi gerekiyorsa buyurun geri getirip SAS'a koyun sonuç ne olacak almış olduğu Nişan Ödülü var Ulusal o bile kaydadeğer yapıyor şahısı Susannah Hunewell maddesini... 5 kere oluşturmuşum ne olmuş yani madde ekledim herhangi bir olumsuzluk yapmadım--Kostantinopulos 05.24, 19 Haziran 2019 (UTC)

Bir madde açma anlaşmazlığını kuklacılıkla hemen ilişkilendirmeyelim. O ayrı bu ayrı şu an. Bir de @Sakhalinio ne der soralım; ona göre düşünelim, rica etsem düşüncenizi paylaşabilir misiniz?...--Vikiçizer (mesaj) 16.09, 23 Haziran 2019 (UTC)
Bir bir madde anlaşmazlığı değil sayın Vikiçizer, kullanıcının tipik davranışlarına ısrarla devam etmesi durumudur bu. Madde silindiği zaman hemen itiraz edip SAS açtırmaya çalışıyor, 5 kere silinmiş maddeyi tekrar tekrar açmanın manası nedir? --Ali Haydar (mesaj) 17.27, 23 Haziran 2019 (UTC)
5 kere açmadan evvel derdini anlatmış mı bilmiyorum ama sürekli açmak da çözüm olmuyor. Kuklacılıkla ilişkilendirmeyelim yine de. Başka bir olay.--Vikiçizer (mesaj) 17.34, 23 Haziran 2019 (UTC)
Merhaba Vikiçizer, incelediğim kadarıyla ben sayfanın kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Sizin aksi bir tereddünüz varsa sayfayı geri getirerek gerekli işlemleri yapabilirsiiniz. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 05.26, 24 Haziran 2019 (UTC)
 • Sayın Vikiçizer, kullanıcıyı kuklacılıkla ilişkilendiren yok zaten kendisinine yöneltilen şeyler kuklacılıkla sınırlı değildi. Burada demek istediğim kullanıcı engeli kaldırılırken bir takım sözler verdi, bu sözler arasında silinen sayfalara eskisi reaksiyon vermemesi de yer alıyordu. Kullanıcı her silinen maddesi için SAS talep ediyor, bariz kayda değer olmayan maddelerde ısrarcı olmaya devam ediyor, daha ne kadar tolere etmeliyiz? --Ali Haydar (mesaj) 18.19, 24 Haziran 2019 (UTC)
  • Yukarıda denetçi bağlantısını verip son şanstan bahsedince ilişkilendirilmiş oluyor. Susannah Hunnewell biyografisi ise tartışılabilir bir biyografi, 5 kere silme durumu da zaten 30-60 dk. içinde gerçekleşmiş bir olay. Çoğu durumda SAS talebini kabul ederken bunda ısrarlı bir reddedişe gerek yok, topluluğa gidilebilir. Kostantinopolisli Kostantinopulos maddeyi peşpeşe açmak yerine ilk siliniş sonrası meramını anlatmalı, SAS istiyorsa bunu belirtmeli, ısrarla açmak kolaysa ısrarla silmek daha kolay. Yeniden açmak istiyorsa açsın bence, sonra SAS' gidebilir. @Kostantinopolisli Kostantinopulos, @Ali Haydar, @Sakhalinio. --Vikiçizer (mesaj) 12.56, 30 Haziran 2019 (UTC)
Yukarıda da dedğim gibi "tereddünüz varsa sayfayı geri getirerek gerekli işlemleri yapabilirsiiniz" Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18.14, 30 Haziran 2019 (UTC)
Yani bir daha ki sefer hiç mi rahatsız etmeyelim? Hiç mi konuşmayalım? @Sakhalinio. --Vikiçizer (mesaj) 18.16, 30 Haziran 2019 (UTC)
Öyle bişey yok Vikiçizer, böyle düşünüyorsanız sayfayı geri getirip SAS'a taşıyabilirsiniz. Bence madde KD değil. SAS'ta bir sürü madde zaten beklerken bu maddeyi bekleyenlerde sıraya sokmak bana çok mantıklı gelmemekte. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18.19, 30 Haziran 2019 (UTC)
Mesele şu an sas değil. Gerekirse 300'e dayanır orası. Ben bir daha ki sefer benzer durumda hiç mi konuşmayalım diyorum. Bu kullanıcılar bu maddeleri açarken emek veriyor, heves gösteriyor. Herhangi bir soruları veya itirazları varsa yanıtı hak ediyorlar. Burada yapmaya çalıştığım aracı olup, meseleyi geniş anlamda ve geleceğe dönük paylaştırmak. Ama siz paylaşmaz ve süreklilik arz eden bir konuda "istediğinizi yapın, kd değil" gibi iki cümle kurarsanız, iki gün sonra aynı tip maddeler gelmeye devam eder. Ali Haydar kadar yapıcı ve çözüme odaklı olmalıyız. Bu işleri madde madde takip etmesi size bize kolaylık sağlıyor, bari geri kalanı biz yapalım. Sayfayı geri getirmeyeceğim, sizden de böyle beklentim yok, ama esas beklentim bu tarz kullanıcılarla daha fazla ilgilenmeye çalışmanız, daha çok açıklamaya gayret etmeniz. Ali Haydar'ın yaptığının yarısını yapabilsek daha iyi işler ortaya çıkar. --Vikiçizer (mesaj) 18.29, 30 Haziran 2019 (UTC)
Sevgili Vikiçizer, şu listedeki sayfalardan rastgele 10 adedine bir bakmanızı tavsiye ederim. Kim onaylamış sürümlerini. Burada yapılan sürüm kontrollerinin ne kadarını yaptığımı incelemenizi tavsiye ederim. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18.41, 30 Haziran 2019 (UTC)
Problem yoksa her şey güzel, problem olduğunda ne yapıldığı önemli. Anlatmak istediğim çok basit. --Vikiçizer (mesaj) 18.54, 30 Haziran 2019 (UTC)
Benimde anlattığım basit ama demekki bende anlatamıyorum. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18.57, 30 Haziran 2019 (UTC)
Ben demek istediğinizi anladığımı düşünüyorum. Problemsiz konular milyonlarca tekerrür edebilir, kimse de önemsemez. Problemli konuları ise kaynağında çözmeye çalışmalı. Çözmeye çalışmışsanız da belli ki çözülmemiş, çözülmüyor. Aynı yöntemi (iki cümle) tekrarlamanın faydası yok. Ben size tarzınızı değiştirin diyemem, ama gördüğümü de söylerim. Bunu çözmeye çalışalım, iki cümleyle gitmeyin-yalnız bırakmayın diyorum. Ama siz bilirsiniz, zorla tutamam. Yine bari yanıt veriyorsunuz, milyonlarca katkı yapıp kapı-duvar olanın da verimliliği zayıf aslında, size öyle bir şey demek haksızlık olur. Yani katkılarınızı öne sürmenize gerek yok, biliyoruz. Gönüllülük esastır, ama sorumluluk alan eleştiriyi de alır. --Vikiçizer (mesaj) 19.22, 30 Haziran 2019 (UTC)
Sevgili Vikiçizer, ben eleştiriyi almıyorum demiyorum. Ben diyorum ki bu madde bana göre kayda değer değil, siz farklı düşünüyorsanız geri getirip gerekli işlemi yapın diyorum. Bunun nesi yanlış? Hayır o maddeyi geri getirmeyin gibi bir savım mı var? Varsa bir yanlış "ki herkes yanlış yapabilir" geri getirin diyorum. Neden ders verme çabası içerisindesiniz? Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.50, 30 Haziran 2019 (UTC)
Ders verme çabası mı? Bunu mu anladınız, tamamen yanlış anlamışsınız. Kısa konuşmanızı filan şimdi anladım, belki daha iyidir sizin için. Yukarıda maddeyi filan üstelemiyorum, bu kullanıcıyı nasıl düzelteceğiz, nasıl bu işleri iyiye döndüreceğiz onun derdindeyim. Ama son yazdığınız cevabı görünce, boşa uğraştığımı anladım, siz bildiğiniz gibi yapın, kullanıcıyı boş verin, uygun gördüğünüzü silin vs. devam edin, ben de bu durumunuza uygun davranırım. --Vikiçizer (mesaj) 19.55, 30 Haziran 2019 (UTC)

Sevgili Vikiçizer, Kullanıcı ile yıllardır 100lerce kuklası ve IP katkısı ile en yakın takip edenlerden biriyim. Bu nedenle hangi durumlarda nasıl davrandığını çok çok iyi bilmekteyim. Elbette bir üstteki mesajda da dediğim gibi ben dahil herkes yanlış yapabilir. Konuyu ilk mesajımda da dediğim gibi geri getirip sas a götürmeniz benim itiraz etmediğim bir konu. Bundan sonra yapabileceğim yada yapacağım tespit ettiğiniz yanlışlarda bildirimde bulunarak ilerleyebiliriz. Bunda hiçbir sıkıntı olmadığını bilmenizi isterim. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20.10, 30 Haziran 2019 (UTC)

İyi biliyorsanız devam edin diyorum ben de işte. Meselenin o madde olmadığını kaç kere söyledim. Daha fazla konuşacak bir şey olmadığını düşünüyorum. --Vikiçizer (mesaj) 20.12, 30 Haziran 2019 (UTC)

Please help![kaynağı değiştir]

Hi Vikiçizer! I am a beginner and I am trying to register my User Page. But I get an error message because I am a beginner. What can I do? Could you please do it for me? Many thanks for your help! Wikiworst (mesaj) 15.37, 23 Haziran 2019 (UTC)

Hi @Wikiworst. I don't know why. Maybe your "user access level" is not enough. Wikipedia:User access levels. --Vikiçizer (mesaj) 16.19, 23 Haziran 2019 (UTC)

Hi @Vikiçizer. I could not resolve this strange thing, so I registered my User Page on the English Wikipedia. There I created this subpage. Could you please check and correct my Turkish on that subpage? Many thanks for your help! Wikiworst (mesaj) 15.29, 24 Haziran 2019 (UTC)

Hi @Vikiçizer. Update: I managed to create this subpage on this Wiki. Could you please check and correct my Turkish on that subpage? Many thanks for your help! Wikiworst (mesaj) 14.07, 1 Temmuz 2019 (UTC)

Burhan İnce maddesi[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Burhan_%C4%B0nce - Sayın Vikiçizer maddeyi oluşturdum silinmek istenmektedir, kaydadeğer olduğunu düşünüyorum szide bakarsanız eğerki şüphe varsa SAS'a götürülmesini rica ediyorum yardımcı olurmusunuz lütfen....--Kostantinopulos 18.16, 23 Haziran 2019 (UTC)

Bu "sil" etiketi ekleme olayı aslında belirli kurallara tabiidir ama subjektif fikirlerle de eklenebilmektedir. O yüzden "yanlış" olarak eklendiği düşündüğünüzde kendiniz SAS'a götürmeyi deneyin, en azından topluluğa maddeyi anlatma şansınız olacaktır, öbür taraftan sil etiketi eklendi diye hizmetliler hemen silmezler, silmezlerse etiketi çıkartırlar, veya SAS'a aktarırlar. En azından böyle olması lazım ama silindiğini de görüyoruz çok zaman. Anlaşılan o ki, bu tip durumlarla sık sık karşılaşacağınızdan SAS'a götürmeyi öğrenip o yolu denemeniz. @Kostantinopolisli Kostantinopulos. --Vikiçizer (mesaj) 13.05, 30 Haziran 2019 (UTC)

Sayın @Vikiçizer zaten sizde kontrol sağlamışsınız benim kayyum gücüm yetmez SAS'a siz yetkililer götürebiliyor kaynaklar ve flmografi ekledim sizden ricam son kontrolü sağlayıp maddeyi uygunsa SAS'a taşımanız ordaki karar saygılıyım...

@Kostantinopolisli Kostantinopulos Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Burhan İnce sayfasında sas sürecine başvurdum, oradan fikrinin belirtiniz. Ama bence sas başvurusunu siz de yapabilmelisiniz, yetkili filan işi değil herkes yapabilir. --Vikiçizer (mesaj) 17.59, 30 Haziran 2019 (UTC)

Susannah Hunewell maddesi rica[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Susannah_Hunnewell - Maddeyi tekrar ekledim karar sizlerin sayın Vikiçizer--Kostantinopulos 18.27, 30 Haziran 2019 (UTC)

@Kostantinopolisli Kostantinopulos, karar topluluğun olsun istiyorsanız sas işini çözmeniz lazım. Biraz zaman ayırıp sas'a madde nasıl aday gösterilir inceleyin. En azından topluluğua kendinizi ifade etme maddenizi orada savunma şansınız olur. Şu an tekrar açtığınız madde ile ilgili ben bir işlem yapmayacağım. --Vikiçizer (mesaj) 18.32, 30 Haziran 2019 (UTC)

Blokeli IP veya Kullanıcı adı durumu - open proxy[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Sisteme giriş yaptıktan sonra İngilizce wikipedia'da herhangi bir sayfada değişiklik/katkı yapmak istediğimde 'Kullanıcı adı veya IP adresiniz engellenmiştir.' diye bir uyarı ile karşılaşıyorum ayrıca altta da 'The IP address that you are currently using has been blocked because it is believed to be an open or anonymizing proxy. To prevent abuse, these proxies may be blocked from editing Wikipedia.' yer alıyor. Engelleyen yetkiliye mesaj atmak istediğimde de aynı tip sayfa ile karşılaşıyorum. Dolayısı ile bir kısır döngü içinde kilitli kaldım.

Açıkçası bu proxy ne demek açığı kapalısı ne demek ondan bile anlamam.Acaba TR'de yasaklı olduğu için VPN kullanımından mı kaynaklıdır? Ayrıca küresel hesabımda tüm dillerdeki kullanıcı adım 2013 yılında onaylı iken İngilizce olanı 2 sene sonra onaylanmıştı. Bu da ilgili olabilir mi?

Netice olarak bu durumun düzeltilmesi için yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler Tropique (mesaj) 16.14, 14 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @Tropique, kullanıcı haklarınıza "IP engelleme muafiyeti"ni de ekledim. Bakalım kolaylaşacak mı, yine sorun olursa "bir bilen" danışırız. İyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 17.15, 19 Temmuz 2019 (UTC)

Vikiproje:Sovyetler Birliği'ni canlandıralım![kaynağı değiştir]Gauntlet.png OpenRA.png
Flag-map of Soviet Union sphere of influence (1961-1989).svg VikiProje:Sovyetler Birliği'ni canlandıralım!
Ekim 2016 tarihinde oluşturulan VikiProje:Sovyetler Birliği'nde 2 yıl 9 ay geride kaldı. Proje katılımcıların katkılarıyla pek çok gelişmeye imza attı. Bu kapsamda;

Proje kapsamında 3'ü ödüllü olmak üzere toplam 28 adet işbirliği projesi oluşturuldu. Bu kapsamda toplam 46 katılımcı işbirliği projelerine katkı sağladı, yüzlerce madde periyodik olarak düzenlenen işbirliği projeleri kapsamında oluşturuldu ve düzenlendi. Bunun yanında pek çok yeni kategoriler ve şablonlar meydana getirilerek proje ile ilgili maddeler geliştirildi. (detaylı istatistik) Proje kapsamında Rusya Federasyonu Devlet Marşı ve George Koval seçkin madde olarak Vikipedi'ye kazandırıldı. Sovyetler Birliği liderleri listesinin adaylığı ise devam etmekte.

Maalesef sorumlu eksikliği nedeniyle projeye ara vermek zorunda kalmıştık. Ağustos 2019 itibariyle projeyi tekrar canlandırmak istiyoruz. Proje bülteninde yapılan gelişmeler ve yenilikler yer almakta. Projeyi tekrar canlandırmak için sizin katkılarınıza ihtiyacımız var. Anket ve oylamalar sayfasında görüşlerinizi bildirerek gelecek işbirliği projelerinin kolektif biçimde ilerleyebilmesi için yardımcı olun, Sovyetler Birliği ile ilgili maddelerin geliştirilmesine katkıda bulunun. Birlikte çalışmak için iletişime geçebilirsiniz. Proje kullanıcı şablonu olan {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} şablonunu profilinize de ekleyebilirsiniz.

Proje katkılarınızla büyümeye devam edecek. Yeniden canlanmak umuduyla iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 11.24, 17 Temmuz 2019 (UTC)