Kullanıcı mesaj:Vikiçizer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

güncel olaylar portalı hk.

Selam Vikiçizer,

Daha önce güncel olaylar üzerine bir başvuru yapmıştım. Ancak yapılan oylama sonucu reddedildi. Yanılmıyorsam portal oluştururken artık adaylık başvurusuna gerek yok. Daha önce reddedilen bir portalı bir daha oluşturmamız yasak mıdır? e.a. BdscvrGnoMate mesaj 10:10, 28 Temmuz 2017 (UTC)

Merhaba @Gnomate. Evet, bir portal oluşturmak için önceden izin almaya gerek olmadığı konusunda bir uzlaşı var. Bahsettiğiniz portal daha önce hangi argümanlarla reddedilmişti bilmiyorum ama tekrar açıp topluluğun önüne koymak için eskiden reddedilmiş olmasını sakıncalı bir durum olarak görmüyorum. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 19:09, 28 Temmuz 2017 (UTC)
Red gerekçesi şurada, bir de @Rapsar'ın görüşüne başvurmalı. Portal işleyiş sayfasını da ek olarak iliştirmeli. e.a. BdscvrGnoMate mesaj 11:34, 30 Temmuz 2017 (UTC)

VPN kullanımı

Merhaba Vikiçizer. Vikipedi'nin engellenmesi zamanı etkin değildim ancak şimdi katkı yapabilmek için VPN kullanmam gerekiyor ve haliyle birçok kez IP engellenmelerine takılıyorum. Çözümü var mıdır? Teşekkürler şimdiden. --Kudyaz 19:54, 28 Temmuz 2017 (UTC)

Merhaba @Kudelski. Engele takılmalara önlem olarak kullanıcı hakkı olarak "IP engelleme muafiyeti" hakkını açıyoruz. Sizinkini hemen açıyorum. Yine sorun olursa başka bir hal çaresine bakarız. Ben kullanıcı hakkınızı değiştirince tarayıcınızı bir güncelleyip katkılarınıza devam edin. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 19:57, 28 Temmuz 2017 (UTC)
Halloldu sanırım. Çok teşekkürler. --Kudyaz 20:00, 28 Temmuz 2017 (UTC)

Kurtuluş Savaşı'nda SSCB-Türkiye ilişkileri konulu Sovyet işbirliği projesinin bitmesine son 3 gün

Turkey Soviet Union Locator.svg

Bu ayın VikiProje Sovyetler Birliği İşbirliği Projesi olan "Kurtuluş Savaşı'nda SSCB-Türkiye ilişkileri maddesini Türkçe Vikipedi'ye kazandırma" projesine son 3 gün. Proje bitim tarihi olan 31 Temmuz 2017 gününe kadar katılımınızı ve katkılarınızı bekliyoruz.

Bununla birlikte gelecek döneme dair yapılacak projelerde fikirlerinize ihtiyacımız var. Şablonlarda yer alan eksiklikleri giderme, çeşitli konulara dair maddeleri açma, eksik maddeleri geliştirme, seçkin madde üretme gibi pek çok konuda proje önerileri mevcut. Lütfen fikirlerinizi ve yeni proje önerilerinizi anket ve oylamalar sayfasına yazın, işbirliği ile Vikipedi'yi geliştirelim.

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 08:03, 29 Temmuz 2017 (UTC)

IP engelleme muafiyeti

Selamlar, IP engelleme muafiyeti rica ediyorum. Sorun olmaya başladı.--Teacher0691 (mesaj) 11:05, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Merhaba @Teacher0691. Yapıldı, kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 17:22, 1 Ağustos 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Ağustos 2017 işbirliği daveti


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ağustos 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine yapılacak katkı ile Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine yapılacak katkı ile C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 500, (b) kısmı için 25 madde, (c) kısmı için 10 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 22:32, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Vikiproje Sinema Ayın İş birliği daveti

Clap cinema.svg Vikiproje Sinema'da Ayın İşbirliği'ne Davetlisin!
Merhaba Vikiçizer!
Vikiproje Sinema bünyesinde Ağustos 2017 iş birliği projesi, Altın Aslan Ödülü maddesindeki kırmızı bağlantılı film maddelerinin açılması olarak seçilmiştir.

Proje sonunda, kırmızı bağlantılı 20 film maddesinin Türkçe Vikipedi'ye kazandırılması hedeflenmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

*VikiProje Sinema mesajlarını almak istemiyorsanız buradaki listeden kullanıcı adınızı kaldırabilirsiniz. --MediaWiki message delivery (mesaj) 23:39, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Vikiproje Feminizm Ağustos ayı iş birliği daveti

Feminism symbol.svg Vikiproje Feminizm'de Ayın İşbirliği'ne Davetlisin!
Merhaba Vikiçizer!
Vikiproje Feminizm bünyesinde oluşturulan Ağustos ayı iş birliği projesi, Feminist filozoflar listesindeki kırmızı bağlantılı maddelerin açılması olarak seçilmiştir.

Proje sonunda, kırmızı bağlantılı 20 feminist filozof maddesinin Türkçe Vikipedi'ye kazandırılması hedeflenmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

*Vikiproje Feminizm mesajlarını almak istemiyorsanız buradaki listeden kullanıcı adınızı kaldırabilirsiniz. --MediaWiki message delivery (mesaj) 23:42, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Sanat konulu Vikiproje Sovyetler Birliği birinci Ağustos 2017 işbirliği daveti
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

Триптих Коммунисты. Поднимающий знамя (центральная часть). 1959-1960г..jpg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın ikinci proje konusu Sovyet tabloları kategorisine ait maddeler oluşturulmasıdır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 08:30, 1 Ağustos 2017 (UTC)

Toplulukça Vikiprojeleri ve işbirliği projelerini canlandırma

WLM logo-2.svg

Selamlar. Geçmiş dönemdeki istatistiğe baktığımızda Vikiprojelere ilginin son derece azaldığını ve birçok Vikiprojenin inaktif olduğunu gördük. Bunun üzerine Vikiprojeleri canlandırmak, bir standarta kavuşturmak ve toplulukça bu konuya eğilim bir atılım yapmak üzere bir girişim başlattık. Sizin de dahil olduğunuz üzere, birçok kullanıcı kendi ilgi alanına dair çeşitli konularda halen güncel olarak katkı yapıyor, katkılarına devam ediyor. Buna karşın benzer konulara katkı yapan kullanıcıların birçoğu maalesef birbirinden bağımsız hareket etmekte ve birbiriyle ilişkisi son derece zayıf. Paralel konularda yapılan katkıların derli toplu olması, katkı sunulan konuların ilgi çekmesi, başka kullanıcılara ulaşma gibi konularda Vikiprojeler önemli yer tutuyor.

Siz de kendi ilgi alanınıza göre bir Vikiprojede sorumluluk almak ve katkılarınızı bu yönde kolektif bir şekilde geliştirmek ister misiniz? Burada tartışma sürüyor, lütfen görüşlerinizle birlikte siz de aramıza bize katılın. İlgi alanınızı kapsayan Vikiprojelerde sorumluluk almak veya kendi Vikiprojenizi oluşturmaya ne dersiniz? Katkılarınızı Vikiprojeler eşliğinde sürdürmeniz ansikopedik bilgilerin gelişmesine hızlı bir ivme kazandıracaktır. Katkılarınızı bekliyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:49, 2 Ağustos 2017 (UTC)

3GD ve TBA ihlali!

Merhaba çizer. Kibele kullanıcısı Teksas (taraftar grubu) maddesindeki "eylemleri" başlığı altındaki "Ünitimsah grubuyla köy okullarındaki yardıma muhtaç öğrencilere yardım edilmesi." ve "PKK'ya karşı protestolar" 'ında olduğu içeriği ansiklopedik olmadığı gerekçesi ile çıkarırken, açmış olduğu Amedspor Direniş Taraftar Grubu maddesinde benzer bir içerik olan "Direniş grubu, yoksul ailelerin çocukları için kampanyalar düzenlemektedir." ifadesini de barındıran içeriği ansiklopedik olduğu iddiası ile eklemiştir. [1]. Burada Rapsar ve diğer kullanıcıların eleştirisine rağmen bu TBA politikasının açık ihlaline herhangibir mantıklı bir izahat getirilemedi. Ek olarak, kullanıcıların içeriğin ansiklopedik olmadığı yönündeki çekincelerine rağmen değişiklik savaşına girmiş ve 3GD politikasını bir kez daha ihlal etmiştir.

 1. 1 Ağustos 2017, 11:25
 2. 1 Ağustos 2017, 11:30
 3. 1 Ağustos 2017, 11:32
 4. 1 Ağustos 2017, 11:35

Geçen ay, YPJ maddesinde yine 3GD kuralını ihlal etmiş, Sakhalinio bir engel kararı vermeyeceğini, tekrarında bunu uygulayacağını ifade etmişti. Lütfen size verilen yetkileri kullanıp, TBA ve 3GD ihlalini hiçe sayan bu kullanıcıya gereken işlemi uygularmısınız. --Maurice Flesier message 10:37, 2 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Maurice Flesier. İncelemeye çalışacağım. Vikiçizer (mesaj) 11:43, 2 Ağustos 2017 (UTC)
Sayenizde bayağı yazı-çizi okudum. "Şu mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim" diyen hizmetliler gibi etliye sütlüye karışmadan geçinip gidiyorduk:) Maurice, madem Sakhalinio bir daha olursa engelleme var filan demiş, onunla bir iletişime geçtiniz mi?, "bir daha oldu" gibisinden ve onun menşınladığı Elma ile Vito o zaman ne demiş, ne yapmış? Sakhalinio orada Kibele'yi uyarmış mı oldu, 3 geri dönüş ihlali olduğuna kesin bir karar mı vermiş? Takip etmiş olabilirsiniz diye soruyorum, bir sonuç alınmışsa ben de bilsem iyi olurdu. Bu tip 3 geri dönüş ihlali -en azından fiziken görünen- durumlar ilk kez olmuyor, Kibele de ilk kez yapmamıştır sanırım. Bir de o konuda Superyetkin'in cevabı, tepkisi, icraatı, kıpırdanması, mesajınızı okuduğuna dair herhangi bir işaret, dumanla yolladığı bir mesaj vs. var mı? Benden önce, teoride 3 bürokrat ve 1 hizmetli halihazırda Kibele'nin 3 geri dönüş ihlalinin ilkinden haberdar, pratikteki durum nedir?
Bakıyorum, madde SAS olduktan sonra bu değişiklik savaşına giriliyor, neden? Ansiklopedik olmadığı düşünülen bir kısım var ise zaten SAS tartışmasında tartışılacak kısım odur, SAS sonrası çıkartılmaya çalışılması gereksizdir. Bu hataya orada ilk Rapsar düşmüş, gerisi gelmiş tabi. SAS sonrası ellenmemesi gerekiyordu, maddeyi kurtarmaya yönelik çabalar hariç. Tamam, böyle yazılı bir kuralımız yok ama olsaymış çok da kötü bir kural olmazmış. Maddeyi kurtarmak isteyenler son dakikaya kadar maddeyi geliştirmeye çalışmalı, ansiklopedik bir geliştirme/büyütme mücadelesine girmeli. Silinmesini vs. isteyenler ise maddeye çok elzem değilse dokunmamalı ve argümanlarını SAS'ta sunmalı. Burada ne olmuş? Ekledim/çıkarttın kavgasından bir ileri bir geri gidilmiş durmuş, tam bir zaman kaybı. Teksas'la Amed'i değiştirirken, "çocuk kampanyaları" kısmında taraflı davranılmış olsa dahi -ki o mevzuya derinlemesine girmiyorum- değişiklik savaşının mazur görülme gerekçesi asla bu taraflılık olamaz. Kibele'nin orada aktarma kararına kadar kalsın ifadesi/isteği dahi Teksas taraflılığı gerekçesiyle müsaade görmüyor, geri alınıyor. Oysa dediğim gibi öyle olsa dahi ansiklopedik bir çaba göz ardı edilmemeli, başka bir maddeki değişiklik sebebiyle, ve/veya başka bir saikle geri alma/çıkartma şeklinde hareket edilmemeli mesele SAS sürecine bırakılmalıydı.
Benzer durumlar için, kullanıcı/madde/olay isimlerinden bağımsız olarak duyan duymayan ahaliye sesleniyorum, "ben orada değildim" argümanına karşı "hepiniz oradaydınız" demek için çok ilgili/çok ilgisiz herkesi en sonunda pingleyeceğim:) SAS sürecinde; isteyen kullanıcılar, sayfanın SAS olması ile birlikte ister istemez bir kurtarma icraatına girişebilirler -ki ekseriyetle böyle olur- bu girişime saygı duymak zorundayız. Mümkünse bu girişime engel olmamak adına vandalizme girmediği sürece ansiklopedik olup olmamasından şüphe duyduklarımızı dahi geri almaya/çıkartmaya çalışmamalıyız. Kaldı ki SAS sürecinin özünde madde metninin her yönden değerlendirilmesi vardır, kaynaklandırmadan ifade tarzına kadar, SAS sürecindeki vandalizm olmayan geliştirme çabalarını serbest bırakmalıyız. Hangi saikle olursa olsun, bu çabanın zorlaşmasına sebep olmak ansiklopedik ilerleyişe hiç bir katkı sağlamaz. Daha uzun yazmak isterdim ama maharet meramı kısa anlatabilmekte, internet kısalığında bu çok zor bir ustalık. Ne dediğimin; siz tecrübeli vikipedistlerce kolayca anlaşıldığını düşünüyorum. @Maurice Flesier, @Kibele, @Elmacenderesi, @Vito Genovese, @Superyetkin, @Sakhalinio, @Rapsar, @Ahmet Turhan, @Nushirevan11, @Mecnun112, @Tuğkan, @Pragdon, @Chansey, @BSRF.--Vikiçizer (mesaj) 19:43, 2 Ağustos 2017 (UTC)
önceki üç geri dönüş için ilk önce aktif olduğunu gördüğüm için Superyetkin'e bildirimde bulunmuştum fakat aldığım yanıt, yaptığım yorumu mesaj sayfasında kaldırmak ve değişiklik özetine "Vikipedi savaş alanı değildir" yazmak oldu. Daha sonra Sakhalinio'ya durumu bildirmiştim. Sağolsun yanıt verebilme centilmenliğinde bulunmuştu. Konu hakkındaki görüşleri zaten mesaj sayfasında duruyor. Sakhalinio birkaç gündür aktif olmadığı için etkin gördüğüm size bildirmek istedim. Fark ettiğim kadarıyla hizmetlilerin büyük bir çoğunluğu taraflı görünmemek için pinglendiği, çağrıldığı, politika ihlallerine müdahale etmesi istenildiği bütün tartışmalara katılmaktan imtina ediyor. Böylece toplulukta ihlallere bir yaptırım olmadığı, bütün kuralların sadece yazılı olarak süs olsun diye duruyormuş gibi bir kanı oluşuyor. Kullanıcılara ve konulara objektif ve eşit mesafede durabilmek için yorum yapmaktan çekinen hizmetlilerimiz aslında taraflılığın serbest olduğu, ses çıkarılmadağı algısını oluşturuyor ne yazık ki. Burada 3 geri dönüş ihlali ile TBA ihlali birbirinden bağımsız olarak ele alınmalıydı. Her iki politika ihlalinden kullanıcıya bir yaptırım verilmemesi, başka kullanıcılara cesaret vereceği gibi benim de ansiklopediye olan güvenimi ciddi bir biçimde zedeleyecektir. --Maurice Flesier message 20:09, 2 Ağustos 2017 (UTC)
 • Burada bu geri dönüş ihlali için Vikiçizer'e başvurulmuş. Vikiçizer bu tartışmalar sürerken aktif değildi, dolayısıyla hizmetli fakat direkt bu konuda kesin yaptırım istemek haksızlık olur. Sakhalinio daha öncesinde böyle bir şey yaşanırsa @Kibele'ye yaptırım uygulanacağını belirtmişti. Sanırım şu sıralar yok. Fakat şanslıyız ki etliye sütlüye karışmayıp geri dönüş ihlaline engel vermiş başka hizmetlimiz de var. @Sabri76, birçok hizmetlinin geri durduğu kısa zaman öncesinde verdiğiniz doğru engel hala aklımızda. Kullanıcı seçmeksizin sizi görevinizi yapmaya davet ediyorum ve merakla bekliyorum. Vikiçizer'in mesaj sayfasında başka hizmetliden bir şey istemek gibi bir şey yapmak istemezdim fakat konu burada açılmış. Gözüktüğü gibi ilk yapılan 3GD ihlalinde "Vikipedi savaş alanı değildir!" diyenler, yaptırım uygulamayanlar, Vikipediyi savaş alanına çevirmek isteyen malum kullanıcılara cesaret olmuş. İkincisi yapılmış üstüne TBA ihlali de eklenmiş. Benim merak ettiğim şey burada da yaptırım uygulanmazsa ne olacağı. Merakla bekliyorum, x kullanıcılarını aynı sebepten engelleyen hizmetlilerimiz y kullancısına gelince nasıl tepki verecek veya tepki verebilecek mi? Saygılarımı sunuyorum. --Tuğkan (mesaj) 09:39, 3 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kaç yıldır birbirini tanıyan Vikipedi politikalarına aykırı davranan kullanıcılar uzlaşmadan bihaber bir biçimde değişiklik savaşına girmiş. Kim haklı kim değil, madde içeriğinde o kısım bulunsun bulunmasın fark etmez. TBA ihlali göremedim ancak 3GD'nin belirgin bir ihlali mevcut. 3GD ihlali edilme riski oluştuğunda daha çok sağduyulu olan kullanıcının en.wiki'de tartışma sayfasını kullandığına defalarca şahit oldum. Bizim neyimiz eksik? Neden karşımızdakine saygı göstermiyoruz? Maurice Flesier ile kibele'ye 3GD politikasını ihlalden ötürü 1 haftalık engel veriyorum. Engelden ötürü kan kaybı yaşadığımız şu günlerde lütfen şapkanızı önünüze koyun ve incir kabuğunu doldurmayacak meselelerden ötürü değişiklik savaşına girip uzlaşmak yerine huzursuzluğa neden olduğunuzu düşünün. Her ikiniz de SAS sayfasında birbirinize karşı düşmanca bir tutum sergilemişsiniz. Lütfen bir daha yapmayın. Vikipedimizin her ikinizin de naçizane katkılarına ihtiyacı var. 1 haftalık engeli mola olarak düşünün ve döndüğünüzde olumlu katkılarınıza devam edin ve her daim sakinliğinizi koruyun.--Śαвяí¢αи76ileti 16:42, 3 Ağustos 2017 (UTC)
Beklediğim cevaplardan bir sonuca varmayı planlıyordum. Evet, bir kuralımız yok, bir hizmetli bir konuyu incelerken diğeri işlem yapamaz diye, bir anda 6 ay inaktif olabilirdim de sadece 1 gün de, ama direksiyon savaşının özünde bu meselelerdeki hassasiyet yatar, @Sabri76. Yine de bir hizmetli ile bu konuyu değerlendirebilme ihtimalini pozitif olarak algılıyorum. Buradaki TBA ihlali ve/veya 3 geri dönüş ihlali konusunda hem diğer kullanıcılara örnek olacak bir tespite hem de iknaya ihtiyaç vardı, üstelik gerekli/gereksiz bir çok kullanıcının bu konuya karışması toptan bir öğretici tavra fırsat tanıyordu. Bence bu olay sadece Kibele ile Maurice arasında geçen bir olay değildi. Belki diğer hizmetlilere ileride bu durumlarda yapılacak işlere ilişkin kolaylık sağlayacak kadar malzeme vardı, bu malzemeyi özenle kullanmayı düşünüyordum açıkçası. Ancak fırsatları yine de değerlendirmeye çalışabilir miyiz, bilemiyorum. Kullanıcıların mesaj sayfalarını kendiniz bizzat iletişime geçmek için mi açık bıraktınız, engelin tartışmaya açılması için mi anlayamadım ama kendinizin böyle bir iletişimde kalma veya engelin tartışmaya açılması isteği yoksa, tutum konusunda yorumunuz da olduğuna göre mesaj sayfaları da erişime kapalı kalmalıydı. Ancak engelli olmasına rağmen Maurice Flesier'dan gelen ping ve talebi üzerine bir kuralımız yok, temyiz gibi. Tabi ki herkesi memnun etmek zor ama aslında Maurice Flesier ilk pingi size yazmış. --Vikiçizer (mesaj) 11:45, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Sayın Vikiçizer, daha önce örnek teşkil edebilecek uzlaştırılacak adımları diğer hizmetliler atmaya çalıştılar. Bu üç geri dönüş ihlali ilk olsa evet, direkt böyle bir yaptırım uygulanması aslında doğru ama şu durumda, şu günlerde yanlış olabilirdi. Bu ihlal bir kere yapılmış, yaptırım uygulanmayınca ikincisi yapılmış. Bence burada yaptırım uygulanmasa bu daha ciddi sonuçlar doğuracaktı. Kibele'nin engellenmesi çok doğru. Ben Kibele'nin bu yüzden Vikipedi'den soğuyacağını gideceğini zannetmiyorum fakat @Maurice Flesier'e verilen engele hala anlam verebilmiş değilim. Kibele'nin engellenmesi ne kadar yerindeyse Flesier'in engellenmesi o kadar yanlış. Kibele'ye verilen yaptırım konusunda @Sabri76'ya görevini yaptığı için teşekkür etmiştim fakat Flesier meselesini umarım bir gözden geçirir. İhlal yaptığını göremedim ben çünkü. --Tuğkan (mesaj) 12:53, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Son yapılan uygulama ilgili küçük bir rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum. @Kibele de, @Maurice Flesier da vikipedi için değerli kullanıcılar. Evet arada tartışmalar var, sürtüşmeler var ama genel olarak amaç vikipedi. Engel, "tartışmanın sonlanmasını sağlamak için" mazur görülebilir ama engel kararından bir gün sonra kendi mesaj sayfalarında şikayetlerini dile getirdikleri için yeni bir karar ile mesaj sayfalarını da kilitlemek bana sağlıklı bir uygulama olarak gelmedi. İlk başta böyle bir uygulamaya gidilseydi makul görülebilirdi ama rahatsızlıklar dile getirildikten sonra yapılması doğru değil bence. Bu durum bireyleri vikipediden soğutmaya yol açabilecek bir uygulamadır. @Sabri76, @Elmacenderesi, @Vito Genovese, @Sakhalinio, @Superyetkin --Pragdonmesaj 12:32, 4 Ağustos 2017 (UTC)
  • @Pragdon Uygulama mesaj sayfalarının da erişime kapalı yönündedir, özellikle çatışma olduğu düşünülen olaylarda. Ancak özel durumlarda açık bırakılabilir, ben de onu soruyorum yukarda. Politikamız engellerin sorgulanmasına karşı değildir, ancak engellenmeye itiraz varsa engellemeyi yapan hizmetli dışında bir hizmetliden engellemenin kaldırılmasının istenmemesini söyler. E-mail yoluyla bildirmek dışında "kullanıcı mesaj" yolunu Sabri tercih ediyorsa -ki böyle bir tercih olamaz- bunu bilmemiz gerekiyordu, eksiği tamamlamak için. Şu an meselemiz o değil. Hata değil 1 gün, gerekirse aylar sonra da düzeltilebilir. --Vikiçizer (mesaj) 12:47, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Açıklama için teşekkür ederim "üçüncü bir göz olarak" sadece rahatsızlığımı dile getirdim dediğim gibi. Kişisel görüşüm bu yönde. --Pragdonmesaj 12:51, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Akşam acil bir işim olduğundan mesaj sayfalarını kapatmayı unutmuşum. Şimdi düzelttim, kusura bakmayasın Face-smile.svg Bu tip tartışmalara eğer köy çeşmesinde değilse pek denk gelmediğim için sadece birisi ping atarsa görebiliyorum. Bu olayın sadece Kibele ile Maurice arasında geçen bir olay olmadığı hususuna katılıyorum. Çünkü Vikipedi var olduğundan beri Ermeni Kırımı, darbe girişimi vs. birçok madde farklı kullanıcılar tarafından tartışma adı altında savaş alanına çevrildi. Birçok kullanıcının diğer birçok kullanıcıyla ilgili sanki ilk fırsatta bir konu olsa da tartışsam havasını bilmem sadece ben mi seziyorum. Bir süre sonra bu durumlar bazı kullanıcıların Vikipedi'yi terk etmesine ya da katkıları bırakıp sadece tartışmaya odaklanmasına yol açıyor. Kullanıcıların TBA konusunu Karşılıklı saygıyı korumazsak burada 50 aktif hizmetli olsa bile bir arpa boyu yol katedemeyiz. Engellerken kullanıcı sayfalarını kapatmayı unuttuğuma da pişman oldum zira engellenen kullanıcıların 1 hafta sakin bir biçimde kafa dinleyip daha sakin olacaklarına dair bir emare göremedim. Tamamen iyiniyetle verdiğim bu engeli her iki kullanıcının da tepkiyle karşılamasına üzüldüm. Vikipedi engeli sonrası normalde aktif olan hizmetlilerin de ortadan kaybolması ve gün geçtikçe bu tip sorunların artması ve hizmetlilerin ilgilenmemesi de ayrıca düşündürücü. Ping atmanın eskiden bir konuyla ilgili başka kullanıcıları da müdahil olması için mesaj sayfalarına yazı yazmaları ile eşdeğer görüyorum. Kullanıcıların engel alınca "falanca yaptı bir şey olmadı ben yapınca bir şey oldu" şeklindeki tavırları da hiç hoş değil. Katkı yapmayı bırakıp kim hangi tartışmada ne demiş kim hangi davranışıyla şu kadar engel almış diye dedektiflik yapıp herkesin tartışma çetelesini mi çıkaralım Allah aşkına? Ben şahsen bariz bir kural ihlali görünce engel verilmesi taraftarıyım. Vikipediyi yeni öğrenen ve politikalara hakim olmayan birileri olunca normal olabilir ancak 8-10 yılık kullanıcılar kendince haklı olduğunu iddia ederek (gerçekten haklı veya değil orasına girmiyorum) gerektiği yerde kuralları ihlal ediyorsa biz o kuralları neden koyduk diye düşünüyor insan...--Śαвяí¢αи76ileti 12:49, 4 Ağustos 2017 (UTC)
NOT: Kullanıcı sayfalarını kapattıktan sonra buraya mesaj yazıp kaydedip çıktım. Ancak şu an iş yerinde olduğumdan masaya döndüğümde Pragdon'un mesajından ötürü değişiklik çakışması olduğunu fark edip yeniden kaydettim.--Śαвяí¢αи76ileti 12:52, 4 Ağustos 2017 (UTC)
NOT2: @Maurice Flesier'in 3GD ihlali yapmadığını savunan @Tuğkan'ın politikaları daha iyi öğrenmesi için VP:3R sayfasındaki kısmı alıntı yapıyorum: 3GK, bir kullanıcının 24 saat içerisinde bir Vikipedi sayfasının bütünü ya da bir kısmı üzerinde üçten fazla (dört veya üzeri) geri dönüş (revert) işlemi yapmaması gerektiğini ifade eden bir politikadır. Bu kural, üç kere veya daha az geri dönüş işlemi yapılmasının kabul edilebilir olduğu anlamına gelmez. İlgili maddede her iki kullanıcı da aynı maddede aynı gün içerisinde birbirinin 2 farklı içerik değişikliğini 2 ya da 3 kez geri almıştır. Yani toplamda 5-6 civarı bir geri alma yaşanıp bu geri almalar arasına farklı zaman aralıklarıyla Nushirevan11'in birer kez girmesi iki kullanıcı arasında 1 Ağustos'ta gerçekleşen değişiklik savaşına bir engel değildir. Burada kimin 3 kimin 2 kez geri aldığının pek bir önemi yoktur. Birisi diğerinden bir tane az geri alma yaptı diye onu diğerinden ayrı tutamayız. Engel kararının eleştirilebilecek bir yanı yoktur. Zaten aktif iki hizmetli de engel kararını doğru bulmuştur. Bu konunun daha fazla sürmesi anlamsızdır. İnşallah her iki kullanıcı da hatalarından ders çıkarır.--Śαвяí¢αи76ileti 14:33, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Sabri Bey şahsımdan hoşlanmasa da, engellese de mert bir zat olduğunu verdiği bu engelle kanıtlamıştır. Konu malum şahsa gelince Eldarion ve Sabri76 harici herkes görmedim duymadım bilmiyorum diyor, Sabri beyin bu mertçe hareketini ayakta alkışlıyorum. --II. Niveles 17:47, 11 Ağustos 2017 (UTC)
 • Sevgili @Vikiçizer'in bu güzide metinini bir manifesto edasında okudum. İnsan tabiatı gereği duygusal varlık ve her konuda nesnel davranabilmek uzunca bir sürenin sonunda benliğine yerleşebiliyor. Öyle ki bir çoğumuz (özellikle SAS'larda) ansiklopedik olup/olmama kıstasıyla yaklaşmak yerine fikriyatına, dünya görüşüne uygun olup olmama penceresinden bakmayı yeğleyebiliyor. İfade ettiğim üzere insanın doğası gereği bu tabi bir durum yeter ki uyarıldığında dizginlenebilsin. Ben şahsen Viki'ye "çetrefilli bir amaliyeta giren doktor" edasında giriyorum ve muazzam felsefesiyle bugünlere kadar imece usulü gelen bu kıymetli platformu bir gül edasında incitmemeye/oturmuş güzel düzenini bozmamaya/arkının önündeki manileri alarak deyim yerindeyse şırıl şırıl akmasına gayret gösteriyorum. Sizlere de tavsiye ediyorum bu hassasiyeti taşımayı naçizane. Kendimizi, sosyal siyasal ideolojik düşüncelerimizi istediğimiz şekilde ifade edebileceğimiz zibilyon kadar mecra varken bu güdülerimizi lütfen bu ortamda tatmin etmeye çalışmayalım. Söylediklerim lütfen yüksek perdeden nasihat gibi algılanmasın. Tembihatım evvela kendime sonra diğer tüm Vikipedistlere. Sonsuz Sevgiler! --Mecnun (mesaj) 15:48, 20 Ağustos 2017 (UTC)

VikiProje Azerbaycan Ağustos ayı işbirliği daveti
Flag of Azerbaijan.svg
Azerbaycan Ayın İşbirliği Daveti

Flag-map of Azerbaijan.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Azerbaycan ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Azerbaycan projesi kapsamında her ay tekrarlanan Azerbaycan İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu en:Category:Azerbaijani women kategorisinin ve alt kategorilerinde bulunan Trwikide olmayan maddelerin oluşturulması olarak seçilmiştir. Hedef 20 madde oluştumaktır.

Her ay planlı bir şekilde Azerbaycan ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Ayrıca davet mesajları toplu olarak gönderilmektedir eğer bu mesajları devamlı almak istemiyorsanız adınızı toplu listeden kaldırabilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --MediaWiki message delivery (mesaj) 10:25, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Sumgayıt - SSCB'nin Çöküşünün Başlangıcı

Maddenin aday sayfasında 2 kişi hiç bir neden söylemeden oy kullanmış ve madde apar-topar silinmiştir. Tartışmada oy kullanan, tartışmayı başlatan hiç kimse hiç bir vikipedi yasasını filan referans almamıştır. Siz de silmeyi onaylamışsınız. Ben bu "tartışma"nı tartışma olarak bile kabul etmiyor, ve sizden maddenin silinmesinin iptal edilmesini istiyorum.--samral mesaj 12:45, 4 Ağustos 2017 (UTC)

"forum dışında sağlıklı bir kaynak göremedim. " diyerek nedenini belirtmişim. @Kingbjelica da kayda değer gözükmediğini belirtmiş. Neden söylemeden yapılan bir yorum yok sevgili @Samral --Pragdonmesaj 12:53, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Merhaba @Samral, @Pragdon. Kabul edilebilir bir gerekçesi olduktan sonra SAS tartışmalarının az biraz daha tartışılması için tartışmanın/maddenin geri getirilmesine soğuk bakmıyorum. Farklı bakış açıları yakalayacak olan veya maddeyi kurtarma girişiminde bulunacak olan olabilir. Amacımız ansiklopedik ilerleyiş olduğuna göre; buna uygun her adım kabul edilebilir bir adımdır. Tartışmayı tarihi nedeniyle güncel SAS listesinin başına ekliyorum. @Kingbjelica ve @Kibele'nin de durumdan haberi olsun. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 13:06, 4 Ağustos 2017 (UTC)
@Pragdon, "forum dışında sağlıklı bir kaynak göremedim. " demişsiniz. Siz neye forum diyorsunuz? Forumdan kastınız ne? 2-cisi "Kayda değer gözükmüyor." deyip bir makalenin silinmesine oy vermek ne zamandan beri neden olmuş? O zaman yarından itibaren Türkiye maddesini tartışmaya açalım. Ben "Kayda değer gözükmüyor." diyeyim. @Vikiçizer arkadaş da silsin. Bu mu yani tartışma?--samral mesaj 14:09, 4 Ağustos 2017 (UTC)
@Samral. O kadar basitçe karar vermiyoruz. Hiç bir kullanıcı yorumda bulunmasa bile bir sonuca ulaşılacaktı. Artık bunları konuşmanın yeri SAS sayfası, oraya bu konuları da usulü dairesinde yazabilirsiniz. Vikiçizer (mesaj) 14:11, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Bunun için geçmiş SAS tartışmalarına bakmanız yeterli. KD'lik için ispat gerekir. Kaynaklandırın yeniden değerlendirelim. --Pragdonmesaj 14:12, 4 Ağustos 2017 (UTC)

++

Selamlar Vikiçizer, şuradaki lüzumsuz kışkırtmaya bir bakabilir misin? Dün de böyle bir şey yapıldı ve uyarıldı. Sizin tarafınızdan da daha önce hatırladığım iki defa uyarılmıştı. Ayrıntılı bir şikayeti de yakında oluşturacağım zaten. Zira kişisel saldırı ve kışkırtmaları had safhaya ulaştı. Bir yaptırım talep ediyorum artık. --Pragdonmesaj 13:46, 4 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Pragdon. Yaptırım demeyelim, kavram karmaşası oluyor kimi zaman. Vikipediyi korumaktır aslolan. Oluşturunca haber verirseniz bakmaya çalışayım. Vikiçizer (mesaj) 13:52, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Vikiçizer, bakın tek tek cümleleri inceleyelim. Sorun yok. "chansey, 2016 ortalarında birden fazla kişi ve onlarca hesapla devreye sokulan faaliyetin bir parçasıdır zannımca" bu nasıl bir cümle? Siz bir hizmetli olarak ne çıkarıyorsunuz bu cümleden? @Chansey kullanıcısını onlarca hesapla devreye sokulan faaliyetin parçası olarak gösteriyor kullanıcı. Birden fazla kişi filan. Dayanağı yoksa bu kişisel bir ithamdır. Varsa dayanağı böyle boş, gereksiz cümlelerle değil direkt olarak sunsun, denetçi isteği açsın. Bu yapılan, özellikle "onlarca hesap" argümanı resmen Vikipedi'yi savaşa sürüklemektir. "trollerin 'hadi koçum, sen de hizmetlisin, bas düğmeye' diye abdurrahman çelebi avına çıktığı" cümleye ve düşüklüğe bakar mısınız? Hadi koçum diyormuş troller, bunu da sadece Kibele görüyor. Hatta sonraki cümlelerinde bütün hizmetlileri baskı altına alacak, belki de hizmetli adayı olacakları da baskı altına alacak bir cümle kuruyor. Chansey'in hizmetlilik başvurusu 18 Ağustos 2017 tarihinde bitiyor, Kibele'nin engeli 10 Ağustos 2017 ama nedense Kibele bu engeli de, hizmetlilik başvurusunu da kendisinin engellemesine bağlamış. Bu nedir biliyor musunuz? Başta görevini yapan hizmetliye iftiradır, sonra Chansey'i baskı altına almaya çalışmaktır. Sonra efendim, bunu geri alamazsınız burası mesaj sayfası diye saçma bir argüman atıyorlar önüme. Ben de mesaj sayfamda @Pragdon'a söyleyeyim aynılarını, Vikipedi'yi kaosa, savaşa sürüklemeye çalışayım. Vikipedi ile alakası olmayan, Vikipedi'yi kutuplaştıracak cümleler kurayım. Bunlar serbest mi? Kullanıcı sayfasına dahi istediğini yapamıyor insanlar. Belirli şartlar var. Mesaj sayfasında ne zamandır kullanıcılara "proje ürünü" diye bir yafta yapıştırılıyor? Ne zamandır kişisel saldırılar serbest oldu? Pragdon'un buraya gelip attığı ilk bağlantıda kışkırtma varmış. Acaba gözlükleri takmayı mı unuttuk? Ben baştan sonra kışkırtma içeren bir mesajı çıkardım oradan. Sonra Pragdon geri almaya çalıştı. Sonra benim Sabri76'ya teşekkür etmem çok ağır bir şeymiş, başka kişiler başka yerlere çekebilirmiş, hayır efendim. Yapılan ihlal belli, verilen ceza belli. Üst üste ihlaller yapılırken bütün herkes köşesine çekilmişken görevini yapan kişiye tabii ki teşekkür edeceğim. Bu yapılanların hepsi algıdır. Bu yapılanların hepsi görevini yapan veya görev yapmaya çalışan hizmetlileri baskı altına almaktır. Başaramayınca da, ters tepince de Kibele'nin yaptığı ihlali engellememi ihlal diye şikayet ediyorlar. Burada kibelenin o cümleler sonrası süresiz engelini konuşmamız gerekirken benim ihlali çıkarmamı size şikayet olarak getirip sunuyorsalar diyecek en ufak bir şey bulamıyor, pes diyorum. Eğer şu yukarıdaki üç bağlantıdan herhangi bir ceza alacaksam, bu cezaların 1 gün, 1 hafta, 1 ay filan değil süresiz olmasını istiyorum. Cümlem burada. Eğer yukarıdaki üç bağlantının herhangi birisinden en ufak 6 saat dahi ceza alacaksam, 6 saat değil süresiz olsun. Çünkü objektif bakan herkesin net şekilde göreceği gibi kişisel saldırıyı engellemeye çalışan, görevini yapan hizmetliye teşekkür eden bir kullanıcı hareketleri bunlar. Bunlar suçsa, direkt süresiz engelleyiniz ama hizmetliye teşekkür etmenin hangi politikayı ihlal ettiğini, kişisel saldırıyı engellemenin hangi politikayı ihlal ettiğini gerçekten çok merak ediyorum. Pragdon neye göre buraya gelmiş, hangi politikayı tutuyor elinde de beni ona göre şikayet ediyor gerçekten çok merak ediyorum. İyi çalışmalar. --Tuğkan (mesaj) 17:44, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Malesef oluşturunca da bakılmıyor.. Ben eminim engel sonrasında "oh oldu" deniliyordur. Çünkü kişisel saldırılar hat safhada. Aylardır. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:56, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Adına ne diyorsak artık :) Uyarı ile geçiştirilemeyecek bir noktada yapılanlar çünkü. Bu akşam ayrıntılı şikayeti ulaştırırım. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 13:54, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Hizmetliler arasında koordinasyon sıfır. Ancak özel çabalarla ilerleme sağlayabiliyoruz. Hoyratça da sonuç alınabilir ama haksızlığa mahal verilmesini hiç istemem. --Vikiçizer (mesaj) 14:01, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Şekil a. Bir kontrol eder misiniz. Gerginlikler, değişiklik özetlerinde ithamlar gibi. Vikipedi'yi düşünüyoruz zira. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:28, 4 Ağustos 2017 (UTC)

Uyarıya rağmen VP:İÜYYKÜD, VP:N, ve VP:İNOV ihlallerini şuraya sıralıyorum;

 1. İnsanlar bazen kendisine uzaktan bakmalı. Bakmalı ki, 2 gün önce ne demiş, 2 gün sonra ne demiş görmeli, çelişmemeli. Çelişmemeli ki insanların gözünde bir duruşu olsun.
 2. uyarılara rağmen kişisel yorum ihlali
 3. Mesaj sayfamdan; 1 gün sonra geri alacağıma emin olabilirsiniz yaptığınız değişikliği.
 4. Yaptığınız şeyler katkı değil, propaganda.
 5. pinglenen diğer kullanıcılara sorulan soruya verilen cevap; troll olan sizsiniz
 6. Kişisel sayfamdan daha fazla muhatap olmamak için sildiğim içeriği geri alma, Şuradaki özette uyarmama rağmen
 7. Okumak sana zor geliyor gerçi, tekrar eden yere kaynak girmenden belli
 8. İçeriği geliştirmeye yönelik olmayan manipülasyon yorum ve değişiklik özertinde kışkırtıcı kişisel saldırı
 9. Off, cahilliğe başladık yine. Maddede bir tane kaynak yok. Yossele adını yeni duymuşsun, bilmediğin konularda konuşuyorsun.
 10. İşiniz gücünüz yok mu sizin?
 11. olmayan ihali varmış gibi göstermek
 12. kişisel mesaj sayfalarına müdahale
 13. Bir çok yerde engellenen kullanıcıya "oh olsun" vari mesajların ardından engeli veren kullanıcıyı "tebrik" etmek için engellenen kullanıcının sayfasını kullanarak kışkırtmaya çalışmak
 14. Acaba gözlükleri takmayı mı unuttuk?

şimdilik bunlar yeterli sanırım. İyice linke de boğmak istemiyorum. Daha önce hem sizin hem de diğer kullanıcılar tarafından uyarılmalara rağmen devam ediliyor. İlk başlarda yeni kullanıcı olduğu için maruz görüyordum ama maruz görecek boyutu geçeli çok oldu. Aktif olduğu için @Sabri76'yı da pingliyorum. İyi çalışmalar diliyorum. --Pragdonmesaj 14:56, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Tuğkan'ı VP:İÜYYKÜD, VP:N, VP:HTY ve VP:İNOV kurallarına dikkat etmesi konusunda uyarmıştık. Pragdon'un ilk verdiği linkte; Kibele'nin engelli olduğu halde yazabileceği tek yere/mesaj sayfasına yazdığı ve mesaj sayfasının amacından farklı bir şekilde kullandığı (ki alan sayfalarının sadece varoluş amaçlarına uygun kullanılmasını istiyoruz) bir kullanıcıya yönelik eleştirisini ve hatta VP:KSY ihlali içeren yazıyı, Tuğkan'ın çıkarttığını ve Pragdon tarafından bunun "lüzumsuz bir kışkırtma" olarak nitelendirildiği görüyorum. Aslında Kibele'nin yazdığı o yazıyı Sabri76'nın çıkartması gerektiğini düşündüğümden ben çıkartmamıştım, Tuğkan orada doğrusunu yaptı, doğruya doğru. Öte yandan gerek değişiklik özetlerinde gerekse tartışma sayfalarında gerekli özeni gösterdiğini düşünmüyorum. Nezaket ihlalinden, defalarca tekerrür eden İÜYYKÜD ihlallerinden engeller verildiği oldu, hatta tekerrürün vandalizm sayıldığı noktalara geldiğimiz oldu. Yani diyeceğim o ki, Tuğkan'ın da bu öfkeli ve iğnelemeye çalışan tavrını sürekli hale getirip, Vikipedinin ansiklopedik ilerleyişine bir tıkaç haline gelme olasılığını yüksek gördüm. Birçok kullanıcımız zamanla bu hale geldi. Kimisi engellendi şimdi yok, kimisi gizli saklı başka isim ve tavırlarla devam ediyor, kimisi otorite yokluğunda yer bulup ilerliyor, uzaklaştırılacağı günü bekliyor. Daha önce de söylediğim gibi hoyratça engeller vermek kolay, hakkaniyeti tespit etmek zor. Pragdon'a bu konuya/kullanıcıya dikkatimi çektiği için teşekkür ediyorum. Burada haklılığı pekiştirmek/güçlendirmek üzere Tuğkan'a gerek üslubunda gerekse yaptığı değişikliklerde kurallara uyması konusunda sabırla son bir uyarıda bulunuyorum. Bu demek değil ki "resetledim şimdi temize çıktım", bu "artık bardak dolmuş" demektir. @Pragdon, @Tuğkan, @Sabri76, @Ahmet Turhan.
Değerlendirme için teşekkürler Vikiçizer, "son uyarı" ile sağlıklı bir ilerleme kaydedilir umarım. Bekleyip göreceğiz. --Pragdonmesaj 18:30, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Vikiçizer, değerlendirmen için teşekkürler. Ben çok yazmayacağım sadece size şunu, topluluğa da şunu söylemek istiyorum: @Pragdon'un verdiği beşinci bağlantıyı okuyunuz. "Troll olan sizsiniz." bu cümleyi kim kurabilir? Trollükle suçlanan birisi kurabilir. Madem benim Pragdon'a troll demem suç, Pragdon'un burada hiçbir suçu yok mu? Pragdon istediği herkese troll yaftası yapıştırabiliyor mu? Benim hakkımda yaptığınız değerlendirme ve uyarı neden Pragdon'a işlemiyor, sanırım gözünüzden kaçtı. "Tuğkan orada doğrusunu yaptı, doğruya doğru." cümlenizin de beni kuşkulandırdığını söylemeden geçemeyeceğim maalesef ama madem bardak dolu, ilk düşecek damla tarafsız şekilde değerlendirilip cezalandırılır. Madem böyle dediniz, bekleyip görelim. Topluluğa gelince, Pragdon hakkında bir şikayet raporu oluşturmama gerek kaldığını düşünmüyorum. Pragdon'un verdiği bağlantıların çoğunda benim cümlemin üstünde Pragdon'un cümlesi var. Onları okursanız Pragdon'un yaptığı birçok ihlali görebilirsiniz. Hatta bu bağlantıların tartışma sayfasına giderseniz veya değişiklik özeti sayfalarına giderseniz kimin nasıl katkı engellediğini de görürsünüz. Bu da benim şikayetim olsun. Herkese iyi çalışmalar. --Tuğkan (mesaj) 19:14, 5 Ağustos 2017 (UTC)
@Tuğkan, Vikipedinin işleyişine, mantığına dair benimsemeniz gereken yerler/kavramlar var, @Pragdon'un da öyle. Suç ve ceza kavramlarının sizin kullandığınız manada sert bir yeri yoktur, zaten o yüzden kullanıcılar arasında bu tip çatışmalar oluyor ve hizmetliler hep işini yapmayan kullanıcılar oluyor. Kuşkulandığınızı söylediğiniz kısım bile tuhaf, ne niye neden diye bile sormaya gerek duymuyorum. Basit, kısa ve gayet anlaşılır şekilde gereken söylendi. Pragdon'un tüm yazdıklarımdan kendisine pay çıkarttığını düşünüyorum, o tecrübeyi edindiğini düşünüyorum, ayrıca bir uyarı yazısı yazmaya gerek yok, ama size yazmaya gerek vardı, yazıldı. Bir de ben Pragdon'un şikayet sayfasında bölüm açacağını sanmıştım, ikinize de ricam; o sayfayı kullanmanız yönünde, tüm hizmetlilerinin görüşüne sunmanız aslında normal prosedürümüz.--Vikiçizer (mesaj) 19:29, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Dosya:Sumgayıt – SSCB'nin Çöküşünün Başlangıcı.jpg

Selam. Lütfen bu resmin silinmesini iptal ederdiniz.--samral mesaj 20:44, 4 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Samral. İstek yapıldı Yapıldı. --Vikiçizer (mesaj) 17:13, 5 Ağustos 2017 (UTC)
Teşekkürler.--samral mesaj 10:55, 6 Ağustos 2017 (UTC)

Köy çeşmesi

Merhaba Vikiçizer! Umarım iyisinizdir. :) Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize) sayfası iyice dolmuş görünüyor. Bu tür işlemlerle kim ilgileniyor normalde bilmiyorum ama, gerekli kısımları arşivleyebilir misiniz acaba? ~ Z (m) 17:20, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @HastaLaVi2. Teşekkür ederim, o işle isteyen herkes ilgilenebiliyor açıkçası. Ricanız üzerine ben Haziran 2017 ile Temmuz 2017'nin bir kısmının arşivlemesini yapıverdim, iyi oldu. --Vikiçizer (mesaj) 18:42, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Yarı koruma

Selam Vikiçizer! Nasılsınız? Şuraya bir yarı koruma rica etsem? Kolay gelsin... chanseyMesajYaz 18:16, 6 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Chansey. İstek yapıldı Yapıldı. --Vikiçizer (mesaj) 18:19, 6 Ağustos 2017 (UTC)

Hesap

Merhaba Vikiçizer, Kullanıcı:Toppolila hesabını bırakmıştım ama sonra geri döndüm ve o hesaba giremiyorum, bu herhalde kurallara uygundur? Neyse sizden ricam o hesabımdaki beyaz liste hakkını alıp kimsenin girememesi için süresiz engellemeniz olacak. İyi çalışmalar. --Toppolila 4 (mesaj) 16:33, 10 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Toppolila 4. Bu kaçıncı aynı talep? Karmaşıklık yaratacak davranışların hiç birisi kurallara uygun değildir. Bu hesapların aynı kullanıcılar olup olmadıklarını denetlemeleri için etkin denetçilerimiz @Elmacenderesi ve @Eldarion'a sesleniyorum. Toppolila 4, Toppolila kullanıcı sayfasındaki değişikliğinizi geri alıyorum, nasıl olsa terkedilmiş ve kullanılmıyor, denetçilerimizden bir yanıt aldığımda yapılacak işlemler kolay. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 16:47, 10 Ağustos 2017 (UTC)
Biz aynı kişiyiz. VPN'le girmek zorundayım ve aktif olmadığım hesabımın açık olduğu zamanlar IP yerinin aynı olduğu da görülebilir. Onun için içim rahattır. Size de iyi çalışmalar. --Toppolila 4 (mesaj) 21:12, 10 Ağustos 2017 (UTC)

Selam vikicizer. Bana kalırsa engellenmesi daha faydalı olacaktır zira kullanıcının herhangi bir katkısı yok aksine anlamsız bir tartışma ortamı yaratma cabasi var. "Katkılar" sayfasını incelersen görebilirsin.--RapsarEfendim? 21:15, 10 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Şu aşamada denetçilerin görüşünü almadan bir işe girişmek doğru olmayabilir. Trol/vandal temizliği ise kasıt; yine aceleci olmamak gerek, bir de diğerlerinin görüşünü alalım. -Vikiçizer (mesaj) 15:09, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Hiç katkım yok [2], tartışma ortamı yaratma çabası var diyelim. Yaşanan olaylarda tartışma ortamı gibi birşey yok. Sadece kullanıcıların yaptığı davranışlara karşın verdiğim cevaplar var. @Rapsar. --Toppolila 4 (mesaj) 21:22, 10 Ağustos 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği ve Rus Kültür Derneği ortaklığıyla ödüllü işbirliği projesi


Coat of arms of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1936-1955).svg RedSquare SaintBasile (pixinn.net).jpg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği ve Rus Kültür Derneği ortaklığıyla
Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma konulu ilk ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının Ağustos 2017'de Ankara merkezli Rus Kültür Derneği ile yaptıkları görüşme neticesinde periyodik olarak ortaklaşa ödüllü projeler gerçekleştirme kararı alındı. Bu kapsamda ilk proje olarak Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma konulu bir ay süreli işbirliği projesi düzenlenmesi kararlaştırıldı. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 14 Eylül 2017 Cumartesi günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan bir aylık süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.
 • Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara Rus Kültür Derneği tarafından imzalı olarak verilecek hediyeler:
  • Birinci: Toplam 1000 ruble (yaklaşık 60 ) değerinde üç kitap ödülü;
   • 650 ruble (yaklaşık 39 ₺) değerinde Aleksandr Soljenitsin'nin Gulag Takımadaları adlı eserinin Rusça basımı (Александр Солженицын - Архипелаг Гулаг)
   • 220 ruble (yaklaşık 13 ₺) değerinde Boris Pasternak'ın Doktor Jivago adlı eserinin Rusça basımı (Борис Пастернак - Доктор Живаго)
   • 130 ruble (yaklaşık 8 ₺) değerinde Cengiz Aytmatov'un Gün Olur Asra Bedel adlı eserinin Rusça basımı (Чингиз Айтматов - И дольше века длится день)
  • İkinci: Toplam 500 ruble değerinde (yaklaşık 30 ₺) değerinde iki kitap ödülü;
   • 360 ruble (yaklaşık 22 ₺) değerinde Joseph Brodsky'nin Küçük İşler adlı eserinin Rusça basımı (Антон Чехов: Малое собрание сочинений)
   • 140 ruble (yaklaşık 8 ₺) değerinde Mihail Bulgakov'un Usta ile Margarita adlı eserinin Rusça basımı (Михаил Булгаков - Мастер и Маргарита)
  • Üçüncü: Toplam 250 ruble (yaklaşık 15 ₺) değerinde bir kitap ödülü;
 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 15:31, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Soner Turhan

Merhabalar, şuradaki davada görüleceği üzere sonu 00 ile biten hesaplar açıp deneme tahtasına musallat olan vandal Sonerturhan, Kullanıcı:Bıldırcın00 hesabı ile faaliyetlerine devam etmektedir. --II. Niveles 15:39, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @II. Niveles. İstek yapıldı Yapıldı. --Vikiçizer (mesaj) 16:25, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Sabri bey sansür yapmaktadır

Merhabalar bir bürokrat olarak sizi haberdar etmek istiyorum. Sabri bey kendisini şikayet ettiğim için kullanıcının haksız olduğu anlamsız şikayet geri alındı şeklinde şikayetimi silmiştir, kendisini şikayet eden ben, haksız olduğumu iddia eden kendisi, 3. göz olarak konuya müdahil olmanızı talep ediyorum. --II. Niveles 17:27, 11 Ağustos 2017 (UTC)

@II. Niveles, bürokratların hizmetlilerden üstün bir tarafı yoktur. Ayrıca bildirmenize gerek yok, uygun olan/olacak herhangi bir hizmetli de bakabilir. Vikiçizer (mesaj) 17:31, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Tamam işte sizden uygunu var mıdır bu alemde, babacan, adaletli ve aktif bir hizmetli olarak size danıştım. Tabi uygun düşer ilgilenir ilgilenmezsiniz ancak buda benim tartışmayı körükleyen kısım olmadığımın vesikası olur hani derim ki gittim bir hizmetliye, kavgaya karşılık vermedim gibisinden. --II. Niveles 17:34, 11 Ağustos 2017 (UTC)
@II. Niveles, sayenizde engel dönüşü nereye ne yazdığınıza baktım, bende ansiklopedik katkı yapmak yerine başka bir hesaplaşmalar içinde olduğunuz fikri oluştu. 27 değişikliğinizin sadece 1 tanesi cümle düzeltmesi, gerisi şikayet, laf sokma, iğneleme vs. ansiklopedik bir çaba ile ilgisi yok maalesef. Topluluğu rahatsız edici davranışlarda bulunduğunuz açık, sizin 24 saat daha engellenmeniz gerektiği kanısındayım. Ansiklopedik katkı dışında bir amaçla döndüğünüzde durumunuzu yine değerlendireceğim. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 17:58, 11 Ağustos 2017 (UTC)
 • Selamlar Vikiçizer. Daha önce farklı mecralarda dile getirilse de, son olarak kullanıcıya "topluluğun sabrını zorlama" vesilesiyle 24 saatlik engel verdiğinizi gördüğümden dikkatinizi şuraya çekeyim. İyi çalışmalar, kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:14, 11 Ağustos 2017 (UTC)
  • Merhaba @Seksen iki yüz kırk beş. Ben de şuraya dikkat çekeyim, en sondakine bakarsanız. Oradaki ilgili kullanıcıdan bahsettiğim bölüme de politikamız gereği görüşlerinizi aynen aktarabilirsiniz/yazabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 21:20, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Bağlantı verip not düştüm. Teşekkürler yönlendirmeniz için, yorucu bir durum olduğunun farkında olsam da, muhtelif kullanıcılarca yinelenen isteklerin sonuç bulacağı ümidiyle... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:26, 11 Ağustos 2017 (UTC)

BerilTech sayfasının silinmesi

Merhabalar

BerilTech sayfasının silinmesi için bekletmeli sil şablonu ekledim ve 5 gün geçti. Acaba sayfayı silebilir misiniz? Nasıl siliniyor tam bilmiyorum.--Hile19 21:37, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Hile19. Acele etmeyiniz, bakılır eninde sonunda. Mesajınız üzerine baktığımda daha önce "hızlı silinmesi" istenmesine rağmen Vito Genovese tarafından SAS'a gitmesi gerekçesi ile şablon geri alınmıştı. Şimdi aynısını yapmak durumundayım, maddeyi SAS'a götürüp tartışılmasını sağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.--Vikiçizer (mesaj) 21:34, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Bir yıldız da sizin için!

Administrator Barnstar Hires.png Hizmetli Yıldızı
İlgilendiğiniz ve beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Hile19 21:38, 11 Ağustos 2017 (UTC)

en:Category:Azerbaijani women kategorisinin ve alt kategorilerinde bulunan Trwikide olmayan maddelerin oluşturulması konulu VikiProje Azerbaycan Ağustos ayı işbirliği Projesinde Son 17 gün
Flag of Azerbaijan.svg
Azerbaycan Ayın İşbirliği Daveti

Flag-map of Azerbaijan.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Azerbaycan ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Azerbaycan projesi kapsamında her ay tekrarlanan Azerbaycan İşbirliği Projesinde son 17 kaldı. Proje sonlanmadan sizde katılın!

Bu ayın proje konusu en:Category:Azerbaijani women kategorisinin ve alt kategorilerinde bulunan Trwikide olmayan maddelerin oluşturulması olarak seçilmiştir. Hedef 20 madde oluştumaktır.

Her ay planlı bir şekilde Azerbaycan ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Ayrıca davet mesajları toplu olarak gönderilmektedir eğer bu mesajları devamlı almak istemiyorsanız adınızı toplu listeden kaldırabilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 21:37, 13 Ağustos 2017 (UTC)

Enough!

Merhaba Vikiçizer. Kullanıcı:MHIRM'nin tarafıma yönelik kişisel saldırı ve yorumlarından bıktım artık. VP:KSY gereği çıkardığım her kişisel yorumunu "ihlal yok" gerekçesiyle geri alıp değişiklik savaşına davet çıkaran bu kullanıcıya gerekli uyarıyı yaparmısınız rica ederim. En sonuncusundan başlayayım.

 1. Maddeye eklediğim üç kaynağa verilen cevap: üç beş kaynak eklemekle haklı çıkılmıyor ne yazık ki
 2. ..ilgili kullanıcının beğenmediği..maddelerden intikam almayınız.
 3. Yine taraflı bir taşıma olmuş. Geri alınıp olgun kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi gerek.
 4. :Taraflı bir taşıma isteği olmuş..Yaygınlıkla taraf olmayı karıştırıyorsunuz diye düşünüyorum. ..Adlandırma tartışmalarında boğulmayın lütfen artık..
 5. :)
 6. pardon bunlar kişisel itham "değilmiş" --Maurice Flesier message 11:05, 16 Ağustos 2017 (UTC)
 7. Kullanıcı:Tuğkan ile tarafımı kukla ithamı: tuğkan ve maurice arasında bir bağlantı var mı? bu mesajdan sonra sormak zorundayım. dikkatine Vito.
 8. yenileri eklenmeye devam ediliyor.. ..dediğim dedik oynamak..falan bunlar da işte "alanım kısıtlanıyor" demenin başka türleri.. --Maurice Flesier message 10:29, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Tekrar cevaplamayacağımı belirteyim hemen. Burada boş vaktimi hoş bir şekilde geçirmek için bulunuyorum, ZA-TEN-KİM-SE-O-KU-MU-YOR. sizinle aynı görüşte olmayan kullanıcılara mobbing uyguladığınızı dile getirmeye zahmet bile etmeyeceğim. Sadece Vikiçizer'in mesaj sayfasına göz atarak herkes anlayabilir. Bu da bir mobbing uzantısıdır. Her uğradığımda bir kavga ve hep aynı kullanıcı, e ama gerçekten enough yani... kullanıcı üzerine yorum "sen almansın, bu yüzden böyle yapıyorsun; sen travestisin, bu yüzden böyle yapıyorsun" gibi şeylerdir. madde geçmişlerine tarafsızlığı taraflı kullanıcılardan öğrenecek değiliz yazmaktır VP:İÜYYKÜD ihlali... bu verilen bağlantıların tamamı kullanıcının madde üzerindeki bir hareketine yorumdur. "taraflı taşıma" demenin neresi VP:KSY ihlali? Kişisel saldırı sayılmayan örnekler kısmını okuyunuz daha ne diyeyim. maddeye üç beş tepe etiketi ekleyen herkese kusura bakılmasın ama "maddeden intikam almayın" derim, herkes de diyebilmelidir. cidden no more mobbing, bazı sayfalarda maurice yorum yapıyor diye yorum yapmaktan kaçınıyorum bu noktaya geldim. hep bir itham ve sansür çünkü. dediğim dedimcilik mi oynuyoruz? neyse işte hep bunlar mobbing... Gideyim de üç beş katkı yapayım, modum düşüyor böyle şeylerden. bayyyyy -MHIRM. 13:29, 16 Ağustos 2017 (UTC)
MHIRM'e ek olarak bunu bırakayım ben buraya. Üstüne basa basa "Bağımsız yargıda bulunabilecek" demek, ki bu daha önce de tekrarlandı yorum yapan diğer kullanıcıları itham etmektir ve VP:KSY, VP:İNV ihlalidir. Tabi bu da. --Pragdonmesaj 13:52, 16 Ağustos 2017 (UTC)
Merhaba @Maurice Flesier, @MHIRM, @Pragdon. Baktım bağlantılara, tabiki hiçbirisi hoş değil. Düşmanca yorumları da istemiyoruz, illa politika ihlalleri olmasına gerek yok, çoğalınca ve süreklilik oluşunca artık cümle cümle kontrol ve araştırma yapmanın ötesinde bir anlam taşıyor. Bakınız, mesela "X düşmanı" diye bir tabir kullanıyorum bazen, yani sırf X kullanıcısına düşmanlık etmek için varolan, sonradan buna dönüşen veya sırf bunun için kayıt olan, sürekli bu işe baş koyan kullanıcıları tarif etmek üzere. İşte zamanla, bu tip bir ilişkiye dönüşünce belki başka bir kullanıcı için VP:KSY bile sayılmayacak bir cümle, bir hareket; bu durumdakiler için daha büyük bir anlam taşıyor, mobbing oluyor, vandalizm oluyor maalesef. Burada bir karşılıklılık da gördüğümden sakinliğe davet etmekle yetinmek durumundayım. Bahsettiğim X gibi kullanıcılar yoluna girmeyelim.--Vikiçizer (mesaj) 12:53, 17 Ağustos 2017 (UTC)
karşılıklık var, bu doğru. Ben daha önce başka bir hizmetli arkadaşa da söyledim. Tarafıma yapılan her kişisel yorum ve kişisel ithama müdahale edilmediği sürece aynı şekilde ve aynı seviyede mukabelede bulanacağımı ifade etmiştim. Bu tartışmaların başlangıç noktası ben olmuyorum ve olmayacağım. Dün kayıt olmuş acemi değilim ve artık Kibele, Turhan, Pragdon, MHRIM'den oluşan bu dört kullanıcının sistematik saldırı ve yıldırma faaliyetleri artık kabak tadı vermeye başladı. Yani bu kullanıcılar ile sürekli karşı karşıya gelmekten o kadar çok usandım ki, anlatamam. Hizmetliler olarak IRC'den mi konuşacaksınız, kullanıcıların katılacağı bir toplantı mı organize edeceksiniz bilmiyorum ama artık lütfen rica ediyorum birşeyler yapın. Bu durmayacak çünkü. Ne vandallığımız kaldı, ne trollüğümüz, ne de kuklacılığımız. Yasal tehdit ve mobbing ise hak getire.. Tartışmaya açtığım madde başlıklarına "Niye Kürt maddeleri tartışmaya açıyorsunuz" diye hesap soruluyor. Topluluk konsensüsü ile taşıdığım maddelerde "Taraflı hareket ettiğim" damgasını yiyorum. Yani buraya vakit arıyoruz, madde açıyoruz, projelere müdahil oluyoruz, madde geliştiriyor ve kaynak ekliyoruz. Aldığımız karşılık ise hakaret ve saldırı bombardımanı. Size açık ve net olarak soruyorum Vikiçizer. Bu kullanıcının yukarıda listelendiğim yorumları VP:KSY ihlali midir? Kişisel yorumların tekrar eklenmesi doğru mudur? Şimdi o kişiye dönük ifadeleri çıkaracağım, hemen ardınında "sansürcü" yaftasını yiyip "hizmetliye gidin" denilerek değişiklik geri alınacak. --Maurice Flesier message 23:04, 17 Ağustos 2017 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Size bir şekilde hata yaptığınızı söylediğimiz ve bunu aylara yayılan ardarda yaptığımız tartışmalarda hiç haklılık payı verdiğiniz bir durum oldu mu @Maurice Flesier?

Ne zaman bir görüş ayrılığı çıksa, sizle bir şekilde tartışmaya giren kullanıcılar olarak biz ya taraflı kullanıcı ya da bağımsız yargıda bulunamayan kullanıcı yapan kişi oluyoruz. "kişisel saldırı var" denilerek cümlelerimiz çıkarma yoluna gidiliyor ve bu da gerginliklere yol aciyor. Veya Vikiçizer dahil hizmetlileri pingleme yoluna gidiliyor. Niveles her tartışmasında islami kimliğime saldırı var deyip tartışma sayfalarını anlamsız tartışmalara boğardı. Size söylediğimiz ifadelerde hiç mi doğruluk payı yok, sadece sizin görüşlere yakın kişiler bağımsız tarafsız yorumlar yapıyor da, iş biz olunca ekip kurup saldırı mı yapmış oluyoruz. Yöntemleri ama yanlış ama doğru, bu ansiklopedide sizin gibi düşünmeyenlerin de olduğunu ve katkılarına devam ettiğini/edeceğini, tartışma sayfalarında görüşleriniz eleştirileceğini unutmamalıyız. Sizin gibi düşünmeyenlere çeşitli sıfatlar yakıştırıp, bunu ama açık ama ironiyle biryerlere yazmak, ancak gerginlik çıkarır. Diyalog kurulmadan gönderilen otomatik mesajlar da cabası. Böyle yapıldığında kullanıcılar sizin gibi düşünmeye başlamaz. Söylediklerimizde doğruluk payı olabileceğini bir düşünün ve kullanıcıların sizin gibi düşünmediği durumlarda karşı tarafın şöyle şöyle olduğunu yazmak, bir de inatlaşırcasına böyle yapmaya devam edeceğim ifadelerini kullanmak, ancak cephelerin oluşmasına yarar. --Ahmet Turhan (mesaj) 03:30, 18 Ağustos 2017 (UTC)

katıldığım her tartışma sayfasında bu dört kullanıcının kişisel hale dönüşen muhalefeti dışında, farklı görüşlerde olduğum hiçbir kullanıcı ile sorun yaşamıyorum. Bir de bu sadece ve sadece Kürt/PKK maddelerinde olunca manidar olarak kabul ediliyor ve soru işaretleri oluşmaya başlıyor. En son ki AmedSpor taraftar grubu ile başka bir taraftar grubu maddesinde yapılan taraflı değişiklikler bir çok kullanıcının malumu. Bütün bunlar tesadüfi değil. Benim ithamlarıma bile gerek kalmıyor, kendileri itiraf ediyorlar. ..Tartışma sayfalarında çeşitli görüşlere taraf olduğumuz için görüşler belirtiyoruz,. Tartışmalara başka kullanıcıları davet ediyorum çünkü bu kullanıcılar ile sağlıklı bir tartışma söz konusu olmuyor. Hep bir hesap sorma, misillemede bulunma, tartışmaları sürüncemede bırakıp unutturma stratejisi, oldu bittiler..Ne diyeyim, umarım şu ansiklopediye tarafsız bakış açısı bir gün tam olarak sağlanır. Bence olmayan TBA, hükümetin engelinden daha büyük bir sorun bu şu aşamada. --Maurice Flesier message 13:46, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Yukarıda yasal tehditten bahsedilmiş hala geçerliliği olan, mevcut sayfadan kaldırılmayan bu yasal tehdit mi bahsi geçen? Anlayamadım tam olarak. Ek olarak; kişisel ithama müdahale edilmediği sürece aynı şekilde ve aynı seviyede mukabelede bulanacağımı ifade etmiştim. denilerek itiraf da gelmiş aslında. Kişisel saldırılar ve topluluğu rahatsız eden kullanıcı şikâyetleri başlığındaki meselenin neden bu kadar uzun olduğunun da kanıtı oluyor sanırım bu. Demek istenen; "evet bana kişisel saldırı var ama ben de karşılık olarak kişisel saldırı yapıyorum aynı şekilde ve aynı seviyede mukabele ediyor, vikipediye zarar veriyorum." değil mi? Yanlış anlamışsam bunu düzeltiniz beni lütfen.--Pragdonmesaj 17:43, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Bakın yine aynı şeyi yapıyorsunuz @Maurice Flesier, cımbızlayarak iğneleme yöntemini kullanıyorsunuz. Bu yarar getirmez, tekrar gerginlikler ortaya çıkarır. Tartışma sayfalarına aklımızdaki düşünceleri, belli şeylere taraf olduğumuz, yani kendimizce doğru olarak gördüğümüz fikirsel öğeleri aktarıyoruz. Böylesine "itiraf etti" şeklinde kriminalize etmeniz için değil. Tartışmalar bazen sizin istediğiniz gibi ilerlemeyebilir, buna malesef yapacak birşey yok. Yukarıdaki "Karşıdakinin kendi dünyasında hiç haklılık payı olduğunu düşündünüz mü?" ve "Hiç hatanız olduğu bir yer oldu mu mu? soruları ve bunlara verilecek yanıtlar bu yüzden önemli. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:00, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Maurice Flesier, net sorunuza net cevap vereyim. Ben hizmetlilerin sil/engelle/koru yetkileri dışında, uzlaşmacı/arabulucu rolü oynayabilecek bir sorumluluğu da almaları gerektiğini hep söyledim. "Vikipedi savaş alanı değildir" deyip kolaya kaçmadım, mesajlarınızı verdiğiniz bağlantıları hep okudum, anlamaya çalıştım. Bu süregelen anlaşmazlıkları; biraz da Ahmet Turhan'ın ve karşılığı şikayetlerin sayesinde incelemek zorunda olduğumu hissederek inceledim. Daha önceki örneklerinde olduğu gibi bir grup hizmetlinin bir araya gelerek -doğru veya yanlış- bir şekilde neticeye ulaştırdığı bir işlem yapılması gerektiği düşündüm. Zaten bunları ilgili yerlere açıkça yazdım, pingler, e-postalar attım. Ama sonuç olarak kocaman bir sıfır ve tek başına kalış dışında sadece Vito Genovese'nin son dönem bir kapatma hareketi vardı ama o da olmadı. Vito geri gelip de nasıl bakacak, iki kişi mi, yoksa diğer hizmetlilerin de katılımıyla bir kıpırdanma olacak mı bilmiyorum. Ama sorumluluk sürem dolana kadar hala bu durumda ise tek başıma son bir çaba göstereceğimi söyleyebilirim. Evet, VP:KSY var mı? Başka bir kullanıcı VP:KSY olarak algılayabilir ama VP:N ihlali bence daha belirgin. VP:N ihlalleri de uyarı, engelleme ve düzeltme işlemi gerektirebilir. VP:N politikamız, silsileyi tarif eder. Yani bir nezaketsizlik, topluluk olmanın kalitesini negatif etkiler, bu kalitesizlikten maddelerin kalitesi de etkilenir, sonuçta Vikipedi etkilenir. Hizmetlilerin düşüncesi; Vikipedi'nin işleyişi ve kalitesinin olumlu anlamda stabil kalması üzerine olmalıdır. Vikipedi içinde nezaketsizliği engellemenin çok sert sayılabilecek önlemleri mevcuttur. Bu önlemleri etkin hizmetli azlığından pek yapmıyoruz ama anlamayıp dinlemeden aniden müdahil olup engel veren hizmetli de doğru bir iş yapmıyor açıkçası. VP:N ihlali nasıl silsile ile bir Vikipedi kalitesizliğine ve ansiklopedik bir tıkanmaya yol açıyorsa, bu tıkanıklığı yine başka bir silsile içeren önlemlerle azaltmayı denemekten çekinmemeliyiz. Vikipedi'de nezaketsizlik; kin, saygısızlık, çatışma ve gerginlik yaratan davranış olarak tanımlanır. VP:N ihlalini engellemek için; ihlalin başladığı/başlayacağı sayfaları korumaya almaktan, tartışan kullanıcıları soğutmak amacıyla karşılıklı uzaklaştırmaya kadar, bir yargıya varması oldukça kolay yöntemler mevcut. Lütfen VP:N politikasını ve kullanıcının/hizmetlinin alabileceği önlemleri inceleyiniz. Biraz dikkat etseniz, hepinize söylüyorum, özette iğnelemeyi, konudan uzaklaşıp şahsileştirmeyi kenara bırakınız, konuya odaklanınız. Uyarıyorum demeyi zul sayıyorum size karşı ama madem önümüze geldi, prosedürü uygulamam gerek. @Maurice Flesier, @MHIRM, @Pragdon, @Ahmet Turhan -Vikiçizer (mesaj) 19:00, 18 Ağustos 2017 (UTC)
açıklamalarınız ve yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim çizer. --Maurice Flesier message 22:33, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Engellenme sebebi

Merhaba Vikiçizer, 10 Ağustos 2017 Vikipedi'ye yaptığım girişte 8-15 Ağustos tarihlerinde Vandalizm gerekçesiyle engellendiğimi gördüm. Bu engellenmenin gerekçesini ise anlayamadım. Bu konuda bilgi verebilir misin? -Bilirkişi E-92 06:56, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @E-92. Kayıtlarınızsa Türkçe vikipedi için sadece 2008'deki engel görünüyor. Muhtemelen siz IP adrese yapılan bir engeli gördünüz. Türkçe vikipedide 8 Ağustos tarihinde 7 gün engel 62.75.242.127 IP numarasına verildi, kendisi kadrolu bir vandaldır. Aynı IP alanında bu kişiyle birlikte çalışıyor olma ihtimaliniz var sanıyorum. Şifrenizi yazıp girdiğinizde de bu engeli görüyorsanız benim sistemimde bir sorun var demektir:) Eğer gördüğünüz yeri kopyalayıp e-mail olarak gönderebilirseniz, incelemeye çalışırım. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 12:08, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Sayfa geçmişi

Selamlar. Meksika portalinin geçmişinde benim çalışma sayfamın geçmişi kalmış düzeltebilir misin?--RapsarEfendim? 21:47, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Sayfada sadece aşağıdaki 3 sıra geçmiş mi kalacak? Yoksa Rapsar'lı son 2 sıra mı? Emin olayım diye soruyorum.--Vikiçizer (mesaj) 17:27, 18 Ağustos 2017 (UTC)
00:51, 20 Temmuz 2017‎ Rapsar (mesaj | katkılar | engelle)‎ . . (2.240 bayt) (0)‎
00:45, 20 Temmuz 2017‎ Rapsar (mesaj | katkılar | engelle)‎ . . (2.240 bayt) (0)‎
18:55, 11 Mart 2017‎ Gnomate (mesaj | katkılar | engelle)‎ k . . (2.240 bayt) (0)‎
Portal çalışmasına başladığım kısımdan itibaren kalabilrse çok oyi olur. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 18:08, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Umarım olmuştur @Rapsar. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 19:05, 18 Ağustos 2017 (UTC)