Kullanıcı mesaj:Vikiçizer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

güncel olaylar portalı hk.

Selam Vikiçizer,

Daha önce güncel olaylar üzerine bir başvuru yapmıştım. Ancak yapılan oylama sonucu reddedildi. Yanılmıyorsam portal oluştururken artık adaylık başvurusuna gerek yok. Daha önce reddedilen bir portalı bir daha oluşturmamız yasak mıdır? e.a. BdscvrGnoMate mesaj 10:10, 28 Temmuz 2017 (UTC)

Merhaba @Gnomate. Evet, bir portal oluşturmak için önceden izin almaya gerek olmadığı konusunda bir uzlaşı var. Bahsettiğiniz portal daha önce hangi argümanlarla reddedilmişti bilmiyorum ama tekrar açıp topluluğun önüne koymak için eskiden reddedilmiş olmasını sakıncalı bir durum olarak görmüyorum. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 19:09, 28 Temmuz 2017 (UTC)
Red gerekçesi şurada, bir de @Rapsar'ın görüşüne başvurmalı. Portal işleyiş sayfasını da ek olarak iliştirmeli. e.a. BdscvrGnoMate mesaj 11:34, 30 Temmuz 2017 (UTC)

VPN kullanımı

Merhaba Vikiçizer. Vikipedi'nin engellenmesi zamanı etkin değildim ancak şimdi katkı yapabilmek için VPN kullanmam gerekiyor ve haliyle birçok kez IP engellenmelerine takılıyorum. Çözümü var mıdır? Teşekkürler şimdiden. --Kudyaz 19:54, 28 Temmuz 2017 (UTC)

Merhaba @Kudelski. Engele takılmalara önlem olarak kullanıcı hakkı olarak "IP engelleme muafiyeti" hakkını açıyoruz. Sizinkini hemen açıyorum. Yine sorun olursa başka bir hal çaresine bakarız. Ben kullanıcı hakkınızı değiştirince tarayıcınızı bir güncelleyip katkılarınıza devam edin. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 19:57, 28 Temmuz 2017 (UTC)
Halloldu sanırım. Çok teşekkürler. --Kudyaz 20:00, 28 Temmuz 2017 (UTC)

Kurtuluş Savaşı'nda SSCB-Türkiye ilişkileri konulu Sovyet işbirliği projesinin bitmesine son 3 gün

Turkey Soviet Union Locator.svg

Bu ayın VikiProje Sovyetler Birliği İşbirliği Projesi olan "Kurtuluş Savaşı'nda SSCB-Türkiye ilişkileri maddesini Türkçe Vikipedi'ye kazandırma" projesine son 3 gün. Proje bitim tarihi olan 31 Temmuz 2017 gününe kadar katılımınızı ve katkılarınızı bekliyoruz.

Bununla birlikte gelecek döneme dair yapılacak projelerde fikirlerinize ihtiyacımız var. Şablonlarda yer alan eksiklikleri giderme, çeşitli konulara dair maddeleri açma, eksik maddeleri geliştirme, seçkin madde üretme gibi pek çok konuda proje önerileri mevcut. Lütfen fikirlerinizi ve yeni proje önerilerinizi anket ve oylamalar sayfasına yazın, işbirliği ile Vikipedi'yi geliştirelim.

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 08:03, 29 Temmuz 2017 (UTC)

IP engelleme muafiyeti

Selamlar, IP engelleme muafiyeti rica ediyorum. Sorun olmaya başladı.--Teacher0691 (mesaj) 11:05, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Merhaba @Teacher0691. Yapıldı, kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 17:22, 1 Ağustos 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Ağustos 2017 işbirliği daveti


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ağustos 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine yapılacak katkı ile Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine yapılacak katkı ile C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 500, (b) kısmı için 25 madde, (c) kısmı için 10 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 22:32, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Vikiproje Sinema Ayın İş birliği daveti

Clap cinema.svg Vikiproje Sinema'da Ayın İşbirliği'ne Davetlisin!
Merhaba Vikiçizer!
Vikiproje Sinema bünyesinde Ağustos 2017 iş birliği projesi, Altın Aslan Ödülü maddesindeki kırmızı bağlantılı film maddelerinin açılması olarak seçilmiştir.

Proje sonunda, kırmızı bağlantılı 20 film maddesinin Türkçe Vikipedi'ye kazandırılması hedeflenmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

*VikiProje Sinema mesajlarını almak istemiyorsanız buradaki listeden kullanıcı adınızı kaldırabilirsiniz. --MediaWiki message delivery (mesaj) 23:39, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Vikiproje Feminizm Ağustos ayı iş birliği daveti

Feminism symbol.svg Vikiproje Feminizm'de Ayın İşbirliği'ne Davetlisin!
Merhaba Vikiçizer!
Vikiproje Feminizm bünyesinde oluşturulan Ağustos ayı iş birliği projesi, Feminist filozoflar listesindeki kırmızı bağlantılı maddelerin açılması olarak seçilmiştir.

Proje sonunda, kırmızı bağlantılı 20 feminist filozof maddesinin Türkçe Vikipedi'ye kazandırılması hedeflenmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

*Vikiproje Feminizm mesajlarını almak istemiyorsanız buradaki listeden kullanıcı adınızı kaldırabilirsiniz. --MediaWiki message delivery (mesaj) 23:42, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Sanat konulu Vikiproje Sovyetler Birliği birinci Ağustos 2017 işbirliği daveti
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

Триптих Коммунисты. Поднимающий знамя (центральная часть). 1959-1960г..jpg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın ikinci proje konusu Sovyet tabloları kategorisine ait maddeler oluşturulmasıdır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 08:30, 1 Ağustos 2017 (UTC)

Toplulukça Vikiprojeleri ve işbirliği projelerini canlandırma

WLM logo-2.svg

Selamlar. Geçmiş dönemdeki istatistiğe baktığımızda Vikiprojelere ilginin son derece azaldığını ve birçok Vikiprojenin inaktif olduğunu gördük. Bunun üzerine Vikiprojeleri canlandırmak, bir standarta kavuşturmak ve toplulukça bu konuya eğilim bir atılım yapmak üzere bir girişim başlattık. Sizin de dahil olduğunuz üzere, birçok kullanıcı kendi ilgi alanına dair çeşitli konularda halen güncel olarak katkı yapıyor, katkılarına devam ediyor. Buna karşın benzer konulara katkı yapan kullanıcıların birçoğu maalesef birbirinden bağımsız hareket etmekte ve birbiriyle ilişkisi son derece zayıf. Paralel konularda yapılan katkıların derli toplu olması, katkı sunulan konuların ilgi çekmesi, başka kullanıcılara ulaşma gibi konularda Vikiprojeler önemli yer tutuyor.

Siz de kendi ilgi alanınıza göre bir Vikiprojede sorumluluk almak ve katkılarınızı bu yönde kolektif bir şekilde geliştirmek ister misiniz? Burada tartışma sürüyor, lütfen görüşlerinizle birlikte siz de aramıza bize katılın. İlgi alanınızı kapsayan Vikiprojelerde sorumluluk almak veya kendi Vikiprojenizi oluşturmaya ne dersiniz? Katkılarınızı Vikiprojeler eşliğinde sürdürmeniz ansikopedik bilgilerin gelişmesine hızlı bir ivme kazandıracaktır. Katkılarınızı bekliyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:49, 2 Ağustos 2017 (UTC)

3GD ve TBA ihlali!

Merhaba çizer. Kibele kullanıcısı Teksas (taraftar grubu) maddesindeki "eylemleri" başlığı altındaki "Ünitimsah grubuyla köy okullarındaki yardıma muhtaç öğrencilere yardım edilmesi." ve "PKK'ya karşı protestolar" 'ında olduğu içeriği ansiklopedik olmadığı gerekçesi ile çıkarırken, açmış olduğu Amedspor Direniş Taraftar Grubu maddesinde benzer bir içerik olan "Direniş grubu, yoksul ailelerin çocukları için kampanyalar düzenlemektedir." ifadesini de barındıran içeriği ansiklopedik olduğu iddiası ile eklemiştir. [1]. Burada Rapsar ve diğer kullanıcıların eleştirisine rağmen bu TBA politikasının açık ihlaline herhangibir mantıklı bir izahat getirilemedi. Ek olarak, kullanıcıların içeriğin ansiklopedik olmadığı yönündeki çekincelerine rağmen değişiklik savaşına girmiş ve 3GD politikasını bir kez daha ihlal etmiştir.

 1. 1 Ağustos 2017, 11:25
 2. 1 Ağustos 2017, 11:30
 3. 1 Ağustos 2017, 11:32
 4. 1 Ağustos 2017, 11:35

Geçen ay, YPJ maddesinde yine 3GD kuralını ihlal etmiş, Sakhalinio bir engel kararı vermeyeceğini, tekrarında bunu uygulayacağını ifade etmişti. Lütfen size verilen yetkileri kullanıp, TBA ve 3GD ihlalini hiçe sayan bu kullanıcıya gereken işlemi uygularmısınız. --Maurice Flesier message 10:37, 2 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Maurice Flesier. İncelemeye çalışacağım. Vikiçizer (mesaj) 11:43, 2 Ağustos 2017 (UTC)
Sayenizde bayağı yazı-çizi okudum. "Şu mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim" diyen hizmetliler gibi etliye sütlüye karışmadan geçinip gidiyorduk:) Maurice, madem Sakhalinio bir daha olursa engelleme var filan demiş, onunla bir iletişime geçtiniz mi?, "bir daha oldu" gibisinden ve onun menşınladığı Elma ile Vito o zaman ne demiş, ne yapmış? Sakhalinio orada Kibele'yi uyarmış mı oldu, 3 geri dönüş ihlali olduğuna kesin bir karar mı vermiş? Takip etmiş olabilirsiniz diye soruyorum, bir sonuç alınmışsa ben de bilsem iyi olurdu. Bu tip 3 geri dönüş ihlali -en azından fiziken görünen- durumlar ilk kez olmuyor, Kibele de ilk kez yapmamıştır sanırım. Bir de o konuda Superyetkin'in cevabı, tepkisi, icraatı, kıpırdanması, mesajınızı okuduğuna dair herhangi bir işaret, dumanla yolladığı bir mesaj vs. var mı? Benden önce, teoride 3 bürokrat ve 1 hizmetli halihazırda Kibele'nin 3 geri dönüş ihlalinin ilkinden haberdar, pratikteki durum nedir?
Bakıyorum, madde SAS olduktan sonra bu değişiklik savaşına giriliyor, neden? Ansiklopedik olmadığı düşünülen bir kısım var ise zaten SAS tartışmasında tartışılacak kısım odur, SAS sonrası çıkartılmaya çalışılması gereksizdir. Bu hataya orada ilk Rapsar düşmüş, gerisi gelmiş tabi. SAS sonrası ellenmemesi gerekiyordu, maddeyi kurtarmaya yönelik çabalar hariç. Tamam, böyle yazılı bir kuralımız yok ama olsaymış çok da kötü bir kural olmazmış. Maddeyi kurtarmak isteyenler son dakikaya kadar maddeyi geliştirmeye çalışmalı, ansiklopedik bir geliştirme/büyütme mücadelesine girmeli. Silinmesini vs. isteyenler ise maddeye çok elzem değilse dokunmamalı ve argümanlarını SAS'ta sunmalı. Burada ne olmuş? Ekledim/çıkarttın kavgasından bir ileri bir geri gidilmiş durmuş, tam bir zaman kaybı. Teksas'la Amed'i değiştirirken, "çocuk kampanyaları" kısmında taraflı davranılmış olsa dahi -ki o mevzuya derinlemesine girmiyorum- değişiklik savaşının mazur görülme gerekçesi asla bu taraflılık olamaz. Kibele'nin orada aktarma kararına kadar kalsın ifadesi/isteği dahi Teksas taraflılığı gerekçesiyle müsaade görmüyor, geri alınıyor. Oysa dediğim gibi öyle olsa dahi ansiklopedik bir çaba göz ardı edilmemeli, başka bir maddeki değişiklik sebebiyle, ve/veya başka bir saikle geri alma/çıkartma şeklinde hareket edilmemeli mesele SAS sürecine bırakılmalıydı.
Benzer durumlar için, kullanıcı/madde/olay isimlerinden bağımsız olarak duyan duymayan ahaliye sesleniyorum, "ben orada değildim" argümanına karşı "hepiniz oradaydınız" demek için çok ilgili/çok ilgisiz herkesi en sonunda pingleyeceğim:) SAS sürecinde; isteyen kullanıcılar, sayfanın SAS olması ile birlikte ister istemez bir kurtarma icraatına girişebilirler -ki ekseriyetle böyle olur- bu girişime saygı duymak zorundayız. Mümkünse bu girişime engel olmamak adına vandalizme girmediği sürece ansiklopedik olup olmamasından şüphe duyduklarımızı dahi geri almaya/çıkartmaya çalışmamalıyız. Kaldı ki SAS sürecinin özünde madde metninin her yönden değerlendirilmesi vardır, kaynaklandırmadan ifade tarzına kadar, SAS sürecindeki vandalizm olmayan geliştirme çabalarını serbest bırakmalıyız. Hangi saikle olursa olsun, bu çabanın zorlaşmasına sebep olmak ansiklopedik ilerleyişe hiç bir katkı sağlamaz. Daha uzun yazmak isterdim ama maharet meramı kısa anlatabilmekte, internet kısalığında bu çok zor bir ustalık. Ne dediğimin; siz tecrübeli vikipedistlerce kolayca anlaşıldığını düşünüyorum. @Maurice Flesier, @Kibele, @Elmacenderesi, @Vito Genovese, @Superyetkin, @Sakhalinio, @Rapsar, @Ahmet Turhan, @Nushirevan11, @Mecnun112, @Tuğkan, @Pragdon, @Chansey, @BSRF.--Vikiçizer (mesaj) 19:43, 2 Ağustos 2017 (UTC)
önceki üç geri dönüş için ilk önce aktif olduğunu gördüğüm için Superyetkin'e bildirimde bulunmuştum fakat aldığım yanıt, yaptığım yorumu mesaj sayfasında kaldırmak ve değişiklik özetine "Vikipedi savaş alanı değildir" yazmak oldu. Daha sonra Sakhalinio'ya durumu bildirmiştim. Sağolsun yanıt verebilme centilmenliğinde bulunmuştu. Konu hakkındaki görüşleri zaten mesaj sayfasında duruyor. Sakhalinio birkaç gündür aktif olmadığı için etkin gördüğüm size bildirmek istedim. Fark ettiğim kadarıyla hizmetlilerin büyük bir çoğunluğu taraflı görünmemek için pinglendiği, çağrıldığı, politika ihlallerine müdahale etmesi istenildiği bütün tartışmalara katılmaktan imtina ediyor. Böylece toplulukta ihlallere bir yaptırım olmadığı, bütün kuralların sadece yazılı olarak süs olsun diye duruyormuş gibi bir kanı oluşuyor. Kullanıcılara ve konulara objektif ve eşit mesafede durabilmek için yorum yapmaktan çekinen hizmetlilerimiz aslında taraflılığın serbest olduğu, ses çıkarılmadağı algısını oluşturuyor ne yazık ki. Burada 3 geri dönüş ihlali ile TBA ihlali birbirinden bağımsız olarak ele alınmalıydı. Her iki politika ihlalinden kullanıcıya bir yaptırım verilmemesi, başka kullanıcılara cesaret vereceği gibi benim de ansiklopediye olan güvenimi ciddi bir biçimde zedeleyecektir. --Maurice Flesier message 20:09, 2 Ağustos 2017 (UTC)
 • Burada bu geri dönüş ihlali için Vikiçizer'e başvurulmuş. Vikiçizer bu tartışmalar sürerken aktif değildi, dolayısıyla hizmetli fakat direkt bu konuda kesin yaptırım istemek haksızlık olur. Sakhalinio daha öncesinde böyle bir şey yaşanırsa @Kibele'ye yaptırım uygulanacağını belirtmişti. Sanırım şu sıralar yok. Fakat şanslıyız ki etliye sütlüye karışmayıp geri dönüş ihlaline engel vermiş başka hizmetlimiz de var. @Sabri76, birçok hizmetlinin geri durduğu kısa zaman öncesinde verdiğiniz doğru engel hala aklımızda. Kullanıcı seçmeksizin sizi görevinizi yapmaya davet ediyorum ve merakla bekliyorum. Vikiçizer'in mesaj sayfasında başka hizmetliden bir şey istemek gibi bir şey yapmak istemezdim fakat konu burada açılmış. Gözüktüğü gibi ilk yapılan 3GD ihlalinde "Vikipedi savaş alanı değildir!" diyenler, yaptırım uygulamayanlar, Vikipediyi savaş alanına çevirmek isteyen malum kullanıcılara cesaret olmuş. İkincisi yapılmış üstüne TBA ihlali de eklenmiş. Benim merak ettiğim şey burada da yaptırım uygulanmazsa ne olacağı. Merakla bekliyorum, x kullanıcılarını aynı sebepten engelleyen hizmetlilerimiz y kullancısına gelince nasıl tepki verecek veya tepki verebilecek mi? Saygılarımı sunuyorum. --Tuğkan (mesaj) 09:39, 3 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kaç yıldır birbirini tanıyan Vikipedi politikalarına aykırı davranan kullanıcılar uzlaşmadan bihaber bir biçimde değişiklik savaşına girmiş. Kim haklı kim değil, madde içeriğinde o kısım bulunsun bulunmasın fark etmez. TBA ihlali göremedim ancak 3GD'nin belirgin bir ihlali mevcut. 3GD ihlali edilme riski oluştuğunda daha çok sağduyulu olan kullanıcının en.wiki'de tartışma sayfasını kullandığına defalarca şahit oldum. Bizim neyimiz eksik? Neden karşımızdakine saygı göstermiyoruz? Maurice Flesier ile kibele'ye 3GD politikasını ihlalden ötürü 1 haftalık engel veriyorum. Engelden ötürü kan kaybı yaşadığımız şu günlerde lütfen şapkanızı önünüze koyun ve incir kabuğunu doldurmayacak meselelerden ötürü değişiklik savaşına girip uzlaşmak yerine huzursuzluğa neden olduğunuzu düşünün. Her ikiniz de SAS sayfasında birbirinize karşı düşmanca bir tutum sergilemişsiniz. Lütfen bir daha yapmayın. Vikipedimizin her ikinizin de naçizane katkılarına ihtiyacı var. 1 haftalık engeli mola olarak düşünün ve döndüğünüzde olumlu katkılarınıza devam edin ve her daim sakinliğinizi koruyun.--Śαвяí¢αи76ileti 16:42, 3 Ağustos 2017 (UTC)
Beklediğim cevaplardan bir sonuca varmayı planlıyordum. Evet, bir kuralımız yok, bir hizmetli bir konuyu incelerken diğeri işlem yapamaz diye, bir anda 6 ay inaktif olabilirdim de sadece 1 gün de, ama direksiyon savaşının özünde bu meselelerdeki hassasiyet yatar, @Sabri76. Yine de bir hizmetli ile bu konuyu değerlendirebilme ihtimalini pozitif olarak algılıyorum. Buradaki TBA ihlali ve/veya 3 geri dönüş ihlali konusunda hem diğer kullanıcılara örnek olacak bir tespite hem de iknaya ihtiyaç vardı, üstelik gerekli/gereksiz bir çok kullanıcının bu konuya karışması toptan bir öğretici tavra fırsat tanıyordu. Bence bu olay sadece Kibele ile Maurice arasında geçen bir olay değildi. Belki diğer hizmetlilere ileride bu durumlarda yapılacak işlere ilişkin kolaylık sağlayacak kadar malzeme vardı, bu malzemeyi özenle kullanmayı düşünüyordum açıkçası. Ancak fırsatları yine de değerlendirmeye çalışabilir miyiz, bilemiyorum. Kullanıcıların mesaj sayfalarını kendiniz bizzat iletişime geçmek için mi açık bıraktınız, engelin tartışmaya açılması için mi anlayamadım ama kendinizin böyle bir iletişimde kalma veya engelin tartışmaya açılması isteği yoksa, tutum konusunda yorumunuz da olduğuna göre mesaj sayfaları da erişime kapalı kalmalıydı. Ancak engelli olmasına rağmen Maurice Flesier'dan gelen ping ve talebi üzerine bir kuralımız yok, temyiz gibi. Tabi ki herkesi memnun etmek zor ama aslında Maurice Flesier ilk pingi size yazmış. --Vikiçizer (mesaj) 11:45, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Sayın Vikiçizer, daha önce örnek teşkil edebilecek uzlaştırılacak adımları diğer hizmetliler atmaya çalıştılar. Bu üç geri dönüş ihlali ilk olsa evet, direkt böyle bir yaptırım uygulanması aslında doğru ama şu durumda, şu günlerde yanlış olabilirdi. Bu ihlal bir kere yapılmış, yaptırım uygulanmayınca ikincisi yapılmış. Bence burada yaptırım uygulanmasa bu daha ciddi sonuçlar doğuracaktı. Kibele'nin engellenmesi çok doğru. Ben Kibele'nin bu yüzden Vikipedi'den soğuyacağını gideceğini zannetmiyorum fakat @Maurice Flesier'e verilen engele hala anlam verebilmiş değilim. Kibele'nin engellenmesi ne kadar yerindeyse Flesier'in engellenmesi o kadar yanlış. Kibele'ye verilen yaptırım konusunda @Sabri76'ya görevini yaptığı için teşekkür etmiştim fakat Flesier meselesini umarım bir gözden geçirir. İhlal yaptığını göremedim ben çünkü. --Tuğkan (mesaj) 12:53, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Son yapılan uygulama ilgili küçük bir rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum. @Kibele de, @Maurice Flesier da vikipedi için değerli kullanıcılar. Evet arada tartışmalar var, sürtüşmeler var ama genel olarak amaç vikipedi. Engel, "tartışmanın sonlanmasını sağlamak için" mazur görülebilir ama engel kararından bir gün sonra kendi mesaj sayfalarında şikayetlerini dile getirdikleri için yeni bir karar ile mesaj sayfalarını da kilitlemek bana sağlıklı bir uygulama olarak gelmedi. İlk başta böyle bir uygulamaya gidilseydi makul görülebilirdi ama rahatsızlıklar dile getirildikten sonra yapılması doğru değil bence. Bu durum bireyleri vikipediden soğutmaya yol açabilecek bir uygulamadır. @Sabri76, @Elmacenderesi, @Vito Genovese, @Sakhalinio, @Superyetkin --Pragdonmesaj 12:32, 4 Ağustos 2017 (UTC)
  • @Pragdon Uygulama mesaj sayfalarının da erişime kapalı yönündedir, özellikle çatışma olduğu düşünülen olaylarda. Ancak özel durumlarda açık bırakılabilir, ben de onu soruyorum yukarda. Politikamız engellerin sorgulanmasına karşı değildir, ancak engellenmeye itiraz varsa engellemeyi yapan hizmetli dışında bir hizmetliden engellemenin kaldırılmasının istenmemesini söyler. E-mail yoluyla bildirmek dışında "kullanıcı mesaj" yolunu Sabri tercih ediyorsa -ki böyle bir tercih olamaz- bunu bilmemiz gerekiyordu, eksiği tamamlamak için. Şu an meselemiz o değil. Hata değil 1 gün, gerekirse aylar sonra da düzeltilebilir. --Vikiçizer (mesaj) 12:47, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Açıklama için teşekkür ederim "üçüncü bir göz olarak" sadece rahatsızlığımı dile getirdim dediğim gibi. Kişisel görüşüm bu yönde. --Pragdonmesaj 12:51, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Akşam acil bir işim olduğundan mesaj sayfalarını kapatmayı unutmuşum. Şimdi düzelttim, kusura bakmayasın Face-smile.svg Bu tip tartışmalara eğer köy çeşmesinde değilse pek denk gelmediğim için sadece birisi ping atarsa görebiliyorum. Bu olayın sadece Kibele ile Maurice arasında geçen bir olay olmadığı hususuna katılıyorum. Çünkü Vikipedi var olduğundan beri Ermeni Kırımı, darbe girişimi vs. birçok madde farklı kullanıcılar tarafından tartışma adı altında savaş alanına çevrildi. Birçok kullanıcının diğer birçok kullanıcıyla ilgili sanki ilk fırsatta bir konu olsa da tartışsam havasını bilmem sadece ben mi seziyorum. Bir süre sonra bu durumlar bazı kullanıcıların Vikipedi'yi terk etmesine ya da katkıları bırakıp sadece tartışmaya odaklanmasına yol açıyor. Kullanıcıların TBA konusunu Karşılıklı saygıyı korumazsak burada 50 aktif hizmetli olsa bile bir arpa boyu yol katedemeyiz. Engellerken kullanıcı sayfalarını kapatmayı unuttuğuma da pişman oldum zira engellenen kullanıcıların 1 hafta sakin bir biçimde kafa dinleyip daha sakin olacaklarına dair bir emare göremedim. Tamamen iyiniyetle verdiğim bu engeli her iki kullanıcının da tepkiyle karşılamasına üzüldüm. Vikipedi engeli sonrası normalde aktif olan hizmetlilerin de ortadan kaybolması ve gün geçtikçe bu tip sorunların artması ve hizmetlilerin ilgilenmemesi de ayrıca düşündürücü. Ping atmanın eskiden bir konuyla ilgili başka kullanıcıları da müdahil olması için mesaj sayfalarına yazı yazmaları ile eşdeğer görüyorum. Kullanıcıların engel alınca "falanca yaptı bir şey olmadı ben yapınca bir şey oldu" şeklindeki tavırları da hiç hoş değil. Katkı yapmayı bırakıp kim hangi tartışmada ne demiş kim hangi davranışıyla şu kadar engel almış diye dedektiflik yapıp herkesin tartışma çetelesini mi çıkaralım Allah aşkına? Ben şahsen bariz bir kural ihlali görünce engel verilmesi taraftarıyım. Vikipediyi yeni öğrenen ve politikalara hakim olmayan birileri olunca normal olabilir ancak 8-10 yılık kullanıcılar kendince haklı olduğunu iddia ederek (gerçekten haklı veya değil orasına girmiyorum) gerektiği yerde kuralları ihlal ediyorsa biz o kuralları neden koyduk diye düşünüyor insan...--Śαвяí¢αи76ileti 12:49, 4 Ağustos 2017 (UTC)
NOT: Kullanıcı sayfalarını kapattıktan sonra buraya mesaj yazıp kaydedip çıktım. Ancak şu an iş yerinde olduğumdan masaya döndüğümde Pragdon'un mesajından ötürü değişiklik çakışması olduğunu fark edip yeniden kaydettim.--Śαвяí¢αи76ileti 12:52, 4 Ağustos 2017 (UTC)
NOT2: @Maurice Flesier'in 3GD ihlali yapmadığını savunan @Tuğkan'ın politikaları daha iyi öğrenmesi için VP:3R sayfasındaki kısmı alıntı yapıyorum: 3GK, bir kullanıcının 24 saat içerisinde bir Vikipedi sayfasının bütünü ya da bir kısmı üzerinde üçten fazla (dört veya üzeri) geri dönüş (revert) işlemi yapmaması gerektiğini ifade eden bir politikadır. Bu kural, üç kere veya daha az geri dönüş işlemi yapılmasının kabul edilebilir olduğu anlamına gelmez. İlgili maddede her iki kullanıcı da aynı maddede aynı gün içerisinde birbirinin 2 farklı içerik değişikliğini 2 ya da 3 kez geri almıştır. Yani toplamda 5-6 civarı bir geri alma yaşanıp bu geri almalar arasına farklı zaman aralıklarıyla Nushirevan11'in birer kez girmesi iki kullanıcı arasında 1 Ağustos'ta gerçekleşen değişiklik savaşına bir engel değildir. Burada kimin 3 kimin 2 kez geri aldığının pek bir önemi yoktur. Birisi diğerinden bir tane az geri alma yaptı diye onu diğerinden ayrı tutamayız. Engel kararının eleştirilebilecek bir yanı yoktur. Zaten aktif iki hizmetli de engel kararını doğru bulmuştur. Bu konunun daha fazla sürmesi anlamsızdır. İnşallah her iki kullanıcı da hatalarından ders çıkarır.--Śαвяí¢αи76ileti 14:33, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Sabri Bey şahsımdan hoşlanmasa da, engellese de mert bir zat olduğunu verdiği bu engelle kanıtlamıştır. Konu malum şahsa gelince Eldarion ve Sabri76 harici herkes görmedim duymadım bilmiyorum diyor, Sabri beyin bu mertçe hareketini ayakta alkışlıyorum. --II. Niveles 17:47, 11 Ağustos 2017 (UTC)
 • Sevgili @Vikiçizer'in bu güzide metinini bir manifesto edasında okudum. İnsan tabiatı gereği duygusal varlık ve her konuda nesnel davranabilmek uzunca bir sürenin sonunda benliğine yerleşebiliyor. Öyle ki bir çoğumuz (özellikle SAS'larda) ansiklopedik olup/olmama kıstasıyla yaklaşmak yerine fikriyatına, dünya görüşüne uygun olup olmama penceresinden bakmayı yeğleyebiliyor. İfade ettiğim üzere insanın doğası gereği bu tabi bir durum yeter ki uyarıldığında dizginlenebilsin. Ben şahsen Viki'ye "çetrefilli bir amaliyeta giren doktor" edasında giriyorum ve muazzam felsefesiyle bugünlere kadar imece usulü gelen bu kıymetli platformu bir gül edasında incitmemeye/oturmuş güzel düzenini bozmamaya/arkının önündeki manileri alarak deyim yerindeyse şırıl şırıl akmasına gayret gösteriyorum. Sizlere de tavsiye ediyorum bu hassasiyeti taşımayı naçizane. Kendimizi, sosyal siyasal ideolojik düşüncelerimizi istediğimiz şekilde ifade edebileceğimiz zibilyon kadar mecra varken bu güdülerimizi lütfen bu ortamda tatmin etmeye çalışmayalım. Söylediklerim lütfen yüksek perdeden nasihat gibi algılanmasın. Tembihatım evvela kendime sonra diğer tüm Vikipedistlere. Sonsuz Sevgiler! --Mecnun (mesaj) 15:48, 20 Ağustos 2017 (UTC)

VikiProje Azerbaycan Ağustos ayı işbirliği daveti
Flag of Azerbaijan.svg
Azerbaycan Ayın İşbirliği Daveti

Flag-map of Azerbaijan.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Azerbaycan ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Azerbaycan projesi kapsamında her ay tekrarlanan Azerbaycan İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu en:Category:Azerbaijani women kategorisinin ve alt kategorilerinde bulunan Trwikide olmayan maddelerin oluşturulması olarak seçilmiştir. Hedef 20 madde oluştumaktır.

Her ay planlı bir şekilde Azerbaycan ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Ayrıca davet mesajları toplu olarak gönderilmektedir eğer bu mesajları devamlı almak istemiyorsanız adınızı toplu listeden kaldırabilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --MediaWiki message delivery (mesaj) 10:25, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Sumgayıt - SSCB'nin Çöküşünün Başlangıcı

Maddenin aday sayfasında 2 kişi hiç bir neden söylemeden oy kullanmış ve madde apar-topar silinmiştir. Tartışmada oy kullanan, tartışmayı başlatan hiç kimse hiç bir vikipedi yasasını filan referans almamıştır. Siz de silmeyi onaylamışsınız. Ben bu "tartışma"nı tartışma olarak bile kabul etmiyor, ve sizden maddenin silinmesinin iptal edilmesini istiyorum.--samral mesaj 12:45, 4 Ağustos 2017 (UTC)

"forum dışında sağlıklı bir kaynak göremedim. " diyerek nedenini belirtmişim. @Kingbjelica da kayda değer gözükmediğini belirtmiş. Neden söylemeden yapılan bir yorum yok sevgili @Samral --Pragdonmesaj 12:53, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Merhaba @Samral, @Pragdon. Kabul edilebilir bir gerekçesi olduktan sonra SAS tartışmalarının az biraz daha tartışılması için tartışmanın/maddenin geri getirilmesine soğuk bakmıyorum. Farklı bakış açıları yakalayacak olan veya maddeyi kurtarma girişiminde bulunacak olan olabilir. Amacımız ansiklopedik ilerleyiş olduğuna göre; buna uygun her adım kabul edilebilir bir adımdır. Tartışmayı tarihi nedeniyle güncel SAS listesinin başına ekliyorum. @Kingbjelica ve @Kibele'nin de durumdan haberi olsun. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 13:06, 4 Ağustos 2017 (UTC)
@Pragdon, "forum dışında sağlıklı bir kaynak göremedim. " demişsiniz. Siz neye forum diyorsunuz? Forumdan kastınız ne? 2-cisi "Kayda değer gözükmüyor." deyip bir makalenin silinmesine oy vermek ne zamandan beri neden olmuş? O zaman yarından itibaren Türkiye maddesini tartışmaya açalım. Ben "Kayda değer gözükmüyor." diyeyim. @Vikiçizer arkadaş da silsin. Bu mu yani tartışma?--samral mesaj 14:09, 4 Ağustos 2017 (UTC)
@Samral. O kadar basitçe karar vermiyoruz. Hiç bir kullanıcı yorumda bulunmasa bile bir sonuca ulaşılacaktı. Artık bunları konuşmanın yeri SAS sayfası, oraya bu konuları da usulü dairesinde yazabilirsiniz. Vikiçizer (mesaj) 14:11, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Bunun için geçmiş SAS tartışmalarına bakmanız yeterli. KD'lik için ispat gerekir. Kaynaklandırın yeniden değerlendirelim. --Pragdonmesaj 14:12, 4 Ağustos 2017 (UTC)

++

Selamlar Vikiçizer, şuradaki lüzumsuz kışkırtmaya bir bakabilir misin? Dün de böyle bir şey yapıldı ve uyarıldı. Sizin tarafınızdan da daha önce hatırladığım iki defa uyarılmıştı. Ayrıntılı bir şikayeti de yakında oluşturacağım zaten. Zira kişisel saldırı ve kışkırtmaları had safhaya ulaştı. Bir yaptırım talep ediyorum artık. --Pragdonmesaj 13:46, 4 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Pragdon. Yaptırım demeyelim, kavram karmaşası oluyor kimi zaman. Vikipediyi korumaktır aslolan. Oluşturunca haber verirseniz bakmaya çalışayım. Vikiçizer (mesaj) 13:52, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Vikiçizer, bakın tek tek cümleleri inceleyelim. Sorun yok. "chansey, 2016 ortalarında birden fazla kişi ve onlarca hesapla devreye sokulan faaliyetin bir parçasıdır zannımca" bu nasıl bir cümle? Siz bir hizmetli olarak ne çıkarıyorsunuz bu cümleden? @Chansey kullanıcısını onlarca hesapla devreye sokulan faaliyetin parçası olarak gösteriyor kullanıcı. Birden fazla kişi filan. Dayanağı yoksa bu kişisel bir ithamdır. Varsa dayanağı böyle boş, gereksiz cümlelerle değil direkt olarak sunsun, denetçi isteği açsın. Bu yapılan, özellikle "onlarca hesap" argümanı resmen Vikipedi'yi savaşa sürüklemektir. "trollerin 'hadi koçum, sen de hizmetlisin, bas düğmeye' diye abdurrahman çelebi avına çıktığı" cümleye ve düşüklüğe bakar mısınız? Hadi koçum diyormuş troller, bunu da sadece Kibele görüyor. Hatta sonraki cümlelerinde bütün hizmetlileri baskı altına alacak, belki de hizmetli adayı olacakları da baskı altına alacak bir cümle kuruyor. Chansey'in hizmetlilik başvurusu 18 Ağustos 2017 tarihinde bitiyor, Kibele'nin engeli 10 Ağustos 2017 ama nedense Kibele bu engeli de, hizmetlilik başvurusunu da kendisinin engellemesine bağlamış. Bu nedir biliyor musunuz? Başta görevini yapan hizmetliye iftiradır, sonra Chansey'i baskı altına almaya çalışmaktır. Sonra efendim, bunu geri alamazsınız burası mesaj sayfası diye saçma bir argüman atıyorlar önüme. Ben de mesaj sayfamda @Pragdon'a söyleyeyim aynılarını, Vikipedi'yi kaosa, savaşa sürüklemeye çalışayım. Vikipedi ile alakası olmayan, Vikipedi'yi kutuplaştıracak cümleler kurayım. Bunlar serbest mi? Kullanıcı sayfasına dahi istediğini yapamıyor insanlar. Belirli şartlar var. Mesaj sayfasında ne zamandır kullanıcılara "proje ürünü" diye bir yafta yapıştırılıyor? Ne zamandır kişisel saldırılar serbest oldu? Pragdon'un buraya gelip attığı ilk bağlantıda kışkırtma varmış. Acaba gözlükleri takmayı mı unuttuk? Ben baştan sonra kışkırtma içeren bir mesajı çıkardım oradan. Sonra Pragdon geri almaya çalıştı. Sonra benim Sabri76'ya teşekkür etmem çok ağır bir şeymiş, başka kişiler başka yerlere çekebilirmiş, hayır efendim. Yapılan ihlal belli, verilen ceza belli. Üst üste ihlaller yapılırken bütün herkes köşesine çekilmişken görevini yapan kişiye tabii ki teşekkür edeceğim. Bu yapılanların hepsi algıdır. Bu yapılanların hepsi görevini yapan veya görev yapmaya çalışan hizmetlileri baskı altına almaktır. Başaramayınca da, ters tepince de Kibele'nin yaptığı ihlali engellememi ihlal diye şikayet ediyorlar. Burada kibelenin o cümleler sonrası süresiz engelini konuşmamız gerekirken benim ihlali çıkarmamı size şikayet olarak getirip sunuyorsalar diyecek en ufak bir şey bulamıyor, pes diyorum. Eğer şu yukarıdaki üç bağlantıdan herhangi bir ceza alacaksam, bu cezaların 1 gün, 1 hafta, 1 ay filan değil süresiz olmasını istiyorum. Cümlem burada. Eğer yukarıdaki üç bağlantının herhangi birisinden en ufak 6 saat dahi ceza alacaksam, 6 saat değil süresiz olsun. Çünkü objektif bakan herkesin net şekilde göreceği gibi kişisel saldırıyı engellemeye çalışan, görevini yapan hizmetliye teşekkür eden bir kullanıcı hareketleri bunlar. Bunlar suçsa, direkt süresiz engelleyiniz ama hizmetliye teşekkür etmenin hangi politikayı ihlal ettiğini, kişisel saldırıyı engellemenin hangi politikayı ihlal ettiğini gerçekten çok merak ediyorum. Pragdon neye göre buraya gelmiş, hangi politikayı tutuyor elinde de beni ona göre şikayet ediyor gerçekten çok merak ediyorum. İyi çalışmalar. --Tuğkan (mesaj) 17:44, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Malesef oluşturunca da bakılmıyor.. Ben eminim engel sonrasında "oh oldu" deniliyordur. Çünkü kişisel saldırılar hat safhada. Aylardır. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:56, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Adına ne diyorsak artık :) Uyarı ile geçiştirilemeyecek bir noktada yapılanlar çünkü. Bu akşam ayrıntılı şikayeti ulaştırırım. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 13:54, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Hizmetliler arasında koordinasyon sıfır. Ancak özel çabalarla ilerleme sağlayabiliyoruz. Hoyratça da sonuç alınabilir ama haksızlığa mahal verilmesini hiç istemem. --Vikiçizer (mesaj) 14:01, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Şekil a. Bir kontrol eder misiniz. Gerginlikler, değişiklik özetlerinde ithamlar gibi. Vikipedi'yi düşünüyoruz zira. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:28, 4 Ağustos 2017 (UTC)

Uyarıya rağmen VP:İÜYYKÜD, VP:N, ve VP:İNOV ihlallerini şuraya sıralıyorum;

 1. İnsanlar bazen kendisine uzaktan bakmalı. Bakmalı ki, 2 gün önce ne demiş, 2 gün sonra ne demiş görmeli, çelişmemeli. Çelişmemeli ki insanların gözünde bir duruşu olsun.
 2. uyarılara rağmen kişisel yorum ihlali
 3. Mesaj sayfamdan; 1 gün sonra geri alacağıma emin olabilirsiniz yaptığınız değişikliği.
 4. Yaptığınız şeyler katkı değil, propaganda.
 5. pinglenen diğer kullanıcılara sorulan soruya verilen cevap; troll olan sizsiniz
 6. Kişisel sayfamdan daha fazla muhatap olmamak için sildiğim içeriği geri alma, Şuradaki özette uyarmama rağmen
 7. Okumak sana zor geliyor gerçi, tekrar eden yere kaynak girmenden belli
 8. İçeriği geliştirmeye yönelik olmayan manipülasyon yorum ve değişiklik özertinde kışkırtıcı kişisel saldırı
 9. Off, cahilliğe başladık yine. Maddede bir tane kaynak yok. Yossele adını yeni duymuşsun, bilmediğin konularda konuşuyorsun.
 10. İşiniz gücünüz yok mu sizin?
 11. olmayan ihali varmış gibi göstermek
 12. kişisel mesaj sayfalarına müdahale
 13. Bir çok yerde engellenen kullanıcıya "oh olsun" vari mesajların ardından engeli veren kullanıcıyı "tebrik" etmek için engellenen kullanıcının sayfasını kullanarak kışkırtmaya çalışmak
 14. Acaba gözlükleri takmayı mı unuttuk?

şimdilik bunlar yeterli sanırım. İyice linke de boğmak istemiyorum. Daha önce hem sizin hem de diğer kullanıcılar tarafından uyarılmalara rağmen devam ediliyor. İlk başlarda yeni kullanıcı olduğu için maruz görüyordum ama maruz görecek boyutu geçeli çok oldu. Aktif olduğu için @Sabri76'yı da pingliyorum. İyi çalışmalar diliyorum. --Pragdonmesaj 14:56, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Tuğkan'ı VP:İÜYYKÜD, VP:N, VP:HTY ve VP:İNOV kurallarına dikkat etmesi konusunda uyarmıştık. Pragdon'un ilk verdiği linkte; Kibele'nin engelli olduğu halde yazabileceği tek yere/mesaj sayfasına yazdığı ve mesaj sayfasının amacından farklı bir şekilde kullandığı (ki alan sayfalarının sadece varoluş amaçlarına uygun kullanılmasını istiyoruz) bir kullanıcıya yönelik eleştirisini ve hatta VP:KSY ihlali içeren yazıyı, Tuğkan'ın çıkarttığını ve Pragdon tarafından bunun "lüzumsuz bir kışkırtma" olarak nitelendirildiği görüyorum. Aslında Kibele'nin yazdığı o yazıyı Sabri76'nın çıkartması gerektiğini düşündüğümden ben çıkartmamıştım, Tuğkan orada doğrusunu yaptı, doğruya doğru. Öte yandan gerek değişiklik özetlerinde gerekse tartışma sayfalarında gerekli özeni gösterdiğini düşünmüyorum. Nezaket ihlalinden, defalarca tekerrür eden İÜYYKÜD ihlallerinden engeller verildiği oldu, hatta tekerrürün vandalizm sayıldığı noktalara geldiğimiz oldu. Yani diyeceğim o ki, Tuğkan'ın da bu öfkeli ve iğnelemeye çalışan tavrını sürekli hale getirip, Vikipedinin ansiklopedik ilerleyişine bir tıkaç haline gelme olasılığını yüksek gördüm. Birçok kullanıcımız zamanla bu hale geldi. Kimisi engellendi şimdi yok, kimisi gizli saklı başka isim ve tavırlarla devam ediyor, kimisi otorite yokluğunda yer bulup ilerliyor, uzaklaştırılacağı günü bekliyor. Daha önce de söylediğim gibi hoyratça engeller vermek kolay, hakkaniyeti tespit etmek zor. Pragdon'a bu konuya/kullanıcıya dikkatimi çektiği için teşekkür ediyorum. Burada haklılığı pekiştirmek/güçlendirmek üzere Tuğkan'a gerek üslubunda gerekse yaptığı değişikliklerde kurallara uyması konusunda sabırla son bir uyarıda bulunuyorum. Bu demek değil ki "resetledim şimdi temize çıktım", bu "artık bardak dolmuş" demektir. @Pragdon, @Tuğkan, @Sabri76, @Ahmet Turhan.
Değerlendirme için teşekkürler Vikiçizer, "son uyarı" ile sağlıklı bir ilerleme kaydedilir umarım. Bekleyip göreceğiz. --Pragdonmesaj 18:30, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Vikiçizer, değerlendirmen için teşekkürler. Ben çok yazmayacağım sadece size şunu, topluluğa da şunu söylemek istiyorum: @Pragdon'un verdiği beşinci bağlantıyı okuyunuz. "Troll olan sizsiniz." bu cümleyi kim kurabilir? Trollükle suçlanan birisi kurabilir. Madem benim Pragdon'a troll demem suç, Pragdon'un burada hiçbir suçu yok mu? Pragdon istediği herkese troll yaftası yapıştırabiliyor mu? Benim hakkımda yaptığınız değerlendirme ve uyarı neden Pragdon'a işlemiyor, sanırım gözünüzden kaçtı. "Tuğkan orada doğrusunu yaptı, doğruya doğru." cümlenizin de beni kuşkulandırdığını söylemeden geçemeyeceğim maalesef ama madem bardak dolu, ilk düşecek damla tarafsız şekilde değerlendirilip cezalandırılır. Madem böyle dediniz, bekleyip görelim. Topluluğa gelince, Pragdon hakkında bir şikayet raporu oluşturmama gerek kaldığını düşünmüyorum. Pragdon'un verdiği bağlantıların çoğunda benim cümlemin üstünde Pragdon'un cümlesi var. Onları okursanız Pragdon'un yaptığı birçok ihlali görebilirsiniz. Hatta bu bağlantıların tartışma sayfasına giderseniz veya değişiklik özeti sayfalarına giderseniz kimin nasıl katkı engellediğini de görürsünüz. Bu da benim şikayetim olsun. Herkese iyi çalışmalar. --Tuğkan (mesaj) 19:14, 5 Ağustos 2017 (UTC)
@Tuğkan, Vikipedinin işleyişine, mantığına dair benimsemeniz gereken yerler/kavramlar var, @Pragdon'un da öyle. Suç ve ceza kavramlarının sizin kullandığınız manada sert bir yeri yoktur, zaten o yüzden kullanıcılar arasında bu tip çatışmalar oluyor ve hizmetliler hep işini yapmayan kullanıcılar oluyor. Kuşkulandığınızı söylediğiniz kısım bile tuhaf, ne niye neden diye bile sormaya gerek duymuyorum. Basit, kısa ve gayet anlaşılır şekilde gereken söylendi. Pragdon'un tüm yazdıklarımdan kendisine pay çıkarttığını düşünüyorum, o tecrübeyi edindiğini düşünüyorum, ayrıca bir uyarı yazısı yazmaya gerek yok, ama size yazmaya gerek vardı, yazıldı. Bir de ben Pragdon'un şikayet sayfasında bölüm açacağını sanmıştım, ikinize de ricam; o sayfayı kullanmanız yönünde, tüm hizmetlilerinin görüşüne sunmanız aslında normal prosedürümüz.--Vikiçizer (mesaj) 19:29, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Dosya:Sumgayıt – SSCB'nin Çöküşünün Başlangıcı.jpg

Selam. Lütfen bu resmin silinmesini iptal ederdiniz.--samral mesaj 20:44, 4 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Samral. İstek yapıldı Yapıldı. --Vikiçizer (mesaj) 17:13, 5 Ağustos 2017 (UTC)
Teşekkürler.--samral mesaj 10:55, 6 Ağustos 2017 (UTC)

Köy çeşmesi

Merhaba Vikiçizer! Umarım iyisinizdir. :) Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize) sayfası iyice dolmuş görünüyor. Bu tür işlemlerle kim ilgileniyor normalde bilmiyorum ama, gerekli kısımları arşivleyebilir misiniz acaba? ~ Z (m) 17:20, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @HastaLaVi2. Teşekkür ederim, o işle isteyen herkes ilgilenebiliyor açıkçası. Ricanız üzerine ben Haziran 2017 ile Temmuz 2017'nin bir kısmının arşivlemesini yapıverdim, iyi oldu. --Vikiçizer (mesaj) 18:42, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Yarı koruma

Selam Vikiçizer! Nasılsınız? Şuraya bir yarı koruma rica etsem? Kolay gelsin... chanseyMesajYaz 18:16, 6 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Chansey. İstek yapıldı Yapıldı. --Vikiçizer (mesaj) 18:19, 6 Ağustos 2017 (UTC)

Hesap

Merhaba Vikiçizer, Kullanıcı:Toppolila hesabını bırakmıştım ama sonra geri döndüm ve o hesaba giremiyorum, bu herhalde kurallara uygundur? Neyse sizden ricam o hesabımdaki beyaz liste hakkını alıp kimsenin girememesi için süresiz engellemeniz olacak. İyi çalışmalar. --Toppolila 4 (mesaj) 16:33, 10 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Toppolila 4. Bu kaçıncı aynı talep? Karmaşıklık yaratacak davranışların hiç birisi kurallara uygun değildir. Bu hesapların aynı kullanıcılar olup olmadıklarını denetlemeleri için etkin denetçilerimiz @Elmacenderesi ve @Eldarion'a sesleniyorum. Toppolila 4, Toppolila kullanıcı sayfasındaki değişikliğinizi geri alıyorum, nasıl olsa terkedilmiş ve kullanılmıyor, denetçilerimizden bir yanıt aldığımda yapılacak işlemler kolay. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 16:47, 10 Ağustos 2017 (UTC)
Biz aynı kişiyiz. VPN'le girmek zorundayım ve aktif olmadığım hesabımın açık olduğu zamanlar IP yerinin aynı olduğu da görülebilir. Onun için içim rahattır. Size de iyi çalışmalar. --Toppolila 4 (mesaj) 21:12, 10 Ağustos 2017 (UTC)

Selam vikicizer. Bana kalırsa engellenmesi daha faydalı olacaktır zira kullanıcının herhangi bir katkısı yok aksine anlamsız bir tartışma ortamı yaratma cabasi var. "Katkılar" sayfasını incelersen görebilirsin.--RapsarEfendim? 21:15, 10 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Şu aşamada denetçilerin görüşünü almadan bir işe girişmek doğru olmayabilir. Trol/vandal temizliği ise kasıt; yine aceleci olmamak gerek, bir de diğerlerinin görüşünü alalım. -Vikiçizer (mesaj) 15:09, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Hiç katkım yok [2], tartışma ortamı yaratma çabası var diyelim. Yaşanan olaylarda tartışma ortamı gibi birşey yok. Sadece kullanıcıların yaptığı davranışlara karşın verdiğim cevaplar var. @Rapsar. --Toppolila 4 (mesaj) 21:22, 10 Ağustos 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği ve Rus Kültür Derneği ortaklığıyla ödüllü işbirliği projesi


State Emblem of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1936-1955).svg RedSquare SaintBasile (pixinn.net).jpg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği ve Rus Kültür Derneği ortaklığıyla
Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma konulu ilk ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının Ağustos 2017'de Ankara merkezli Rus Kültür Derneği ile yaptıkları görüşme neticesinde periyodik olarak ortaklaşa ödüllü projeler gerçekleştirme kararı alındı. Bu kapsamda ilk proje olarak Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma konulu bir ay süreli işbirliği projesi düzenlenmesi kararlaştırıldı. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 14 Eylül 2017 Cumartesi günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan bir aylık süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.
 • Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara Rus Kültür Derneği tarafından imzalı olarak verilecek hediyeler:
  • Birinci: Toplam 1000 ruble (yaklaşık 60 ) değerinde üç kitap ödülü;
   • 650 ruble (yaklaşık 39 ₺) değerinde Aleksandr Soljenitsin'nin Gulag Takımadaları adlı eserinin Rusça basımı (Александр Солженицын - Архипелаг Гулаг)
   • 220 ruble (yaklaşık 13 ₺) değerinde Boris Pasternak'ın Doktor Jivago adlı eserinin Rusça basımı (Борис Пастернак - Доктор Живаго)
   • 130 ruble (yaklaşık 8 ₺) değerinde Cengiz Aytmatov'un Gün Olur Asra Bedel adlı eserinin Rusça basımı (Чингиз Айтматов - И дольше века длится день)
  • İkinci: Toplam 500 ruble değerinde (yaklaşık 30 ₺) değerinde iki kitap ödülü;
   • 360 ruble (yaklaşık 22 ₺) değerinde Joseph Brodsky'nin Küçük İşler adlı eserinin Rusça basımı (Антон Чехов: Малое собрание сочинений)
   • 140 ruble (yaklaşık 8 ₺) değerinde Mihail Bulgakov'un Usta ile Margarita adlı eserinin Rusça basımı (Михаил Булгаков - Мастер и Маргарита)
  • Üçüncü: Toplam 250 ruble (yaklaşık 15 ₺) değerinde bir kitap ödülü;
 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 15:31, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Soner Turhan

Merhabalar, şuradaki davada görüleceği üzere sonu 00 ile biten hesaplar açıp deneme tahtasına musallat olan vandal Sonerturhan, Kullanıcı:Bıldırcın00 hesabı ile faaliyetlerine devam etmektedir. --II. Niveles 15:39, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @II. Niveles. İstek yapıldı Yapıldı. --Vikiçizer (mesaj) 16:25, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Sabri bey sansür yapmaktadır

Merhabalar bir bürokrat olarak sizi haberdar etmek istiyorum. Sabri bey kendisini şikayet ettiğim için kullanıcının haksız olduğu anlamsız şikayet geri alındı şeklinde şikayetimi silmiştir, kendisini şikayet eden ben, haksız olduğumu iddia eden kendisi, 3. göz olarak konuya müdahil olmanızı talep ediyorum. --II. Niveles 17:27, 11 Ağustos 2017 (UTC)

@II. Niveles, bürokratların hizmetlilerden üstün bir tarafı yoktur. Ayrıca bildirmenize gerek yok, uygun olan/olacak herhangi bir hizmetli de bakabilir. Vikiçizer (mesaj) 17:31, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Tamam işte sizden uygunu var mıdır bu alemde, babacan, adaletli ve aktif bir hizmetli olarak size danıştım. Tabi uygun düşer ilgilenir ilgilenmezsiniz ancak buda benim tartışmayı körükleyen kısım olmadığımın vesikası olur hani derim ki gittim bir hizmetliye, kavgaya karşılık vermedim gibisinden. --II. Niveles 17:34, 11 Ağustos 2017 (UTC)
@II. Niveles, sayenizde engel dönüşü nereye ne yazdığınıza baktım, bende ansiklopedik katkı yapmak yerine başka bir hesaplaşmalar içinde olduğunuz fikri oluştu. 27 değişikliğinizin sadece 1 tanesi cümle düzeltmesi, gerisi şikayet, laf sokma, iğneleme vs. ansiklopedik bir çaba ile ilgisi yok maalesef. Topluluğu rahatsız edici davranışlarda bulunduğunuz açık, sizin 24 saat daha engellenmeniz gerektiği kanısındayım. Ansiklopedik katkı dışında bir amaçla döndüğünüzde durumunuzu yine değerlendireceğim. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 17:58, 11 Ağustos 2017 (UTC)
 • Selamlar Vikiçizer. Daha önce farklı mecralarda dile getirilse de, son olarak kullanıcıya "topluluğun sabrını zorlama" vesilesiyle 24 saatlik engel verdiğinizi gördüğümden dikkatinizi şuraya çekeyim. İyi çalışmalar, kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:14, 11 Ağustos 2017 (UTC)
  • Merhaba @Seksen iki yüz kırk beş. Ben de şuraya dikkat çekeyim, en sondakine bakarsanız. Oradaki ilgili kullanıcıdan bahsettiğim bölüme de politikamız gereği görüşlerinizi aynen aktarabilirsiniz/yazabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Vikiçizer (mesaj) 21:20, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Bağlantı verip not düştüm. Teşekkürler yönlendirmeniz için, yorucu bir durum olduğunun farkında olsam da, muhtelif kullanıcılarca yinelenen isteklerin sonuç bulacağı ümidiyle... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:26, 11 Ağustos 2017 (UTC)

BerilTech sayfasının silinmesi

Merhabalar

BerilTech sayfasının silinmesi için bekletmeli sil şablonu ekledim ve 5 gün geçti. Acaba sayfayı silebilir misiniz? Nasıl siliniyor tam bilmiyorum.--Hile19 21:37, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Hile19. Acele etmeyiniz, bakılır eninde sonunda. Mesajınız üzerine baktığımda daha önce "hızlı silinmesi" istenmesine rağmen Vito Genovese tarafından SAS'a gitmesi gerekçesi ile şablon geri alınmıştı. Şimdi aynısını yapmak durumundayım, maddeyi SAS'a götürüp tartışılmasını sağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.--Vikiçizer (mesaj) 21:34, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Bir yıldız da sizin için!

Administrator Barnstar Hires.png Hizmetli Yıldızı
İlgilendiğiniz ve beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Hile19 21:38, 11 Ağustos 2017 (UTC)

en:Category:Azerbaijani women kategorisinin ve alt kategorilerinde bulunan Trwikide olmayan maddelerin oluşturulması konulu VikiProje Azerbaycan Ağustos ayı işbirliği Projesinde Son 17 gün
Flag of Azerbaijan.svg
Azerbaycan Ayın İşbirliği Daveti

Flag-map of Azerbaijan.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Azerbaycan ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Azerbaycan projesi kapsamında her ay tekrarlanan Azerbaycan İşbirliği Projesinde son 17 kaldı. Proje sonlanmadan sizde katılın!

Bu ayın proje konusu en:Category:Azerbaijani women kategorisinin ve alt kategorilerinde bulunan Trwikide olmayan maddelerin oluşturulması olarak seçilmiştir. Hedef 20 madde oluştumaktır.

Her ay planlı bir şekilde Azerbaycan ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Ayrıca davet mesajları toplu olarak gönderilmektedir eğer bu mesajları devamlı almak istemiyorsanız adınızı toplu listeden kaldırabilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 21:37, 13 Ağustos 2017 (UTC)

Enough!

Merhaba Vikiçizer. Kullanıcı:MHIRM'nin tarafıma yönelik kişisel saldırı ve yorumlarından bıktım artık. VP:KSY gereği çıkardığım her kişisel yorumunu "ihlal yok" gerekçesiyle geri alıp değişiklik savaşına davet çıkaran bu kullanıcıya gerekli uyarıyı yaparmısınız rica ederim. En sonuncusundan başlayayım.

 1. Maddeye eklediğim üç kaynağa verilen cevap: üç beş kaynak eklemekle haklı çıkılmıyor ne yazık ki
 2. ..ilgili kullanıcının beğenmediği..maddelerden intikam almayınız.
 3. Yine taraflı bir taşıma olmuş. Geri alınıp olgun kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi gerek.
 4. :Taraflı bir taşıma isteği olmuş..Yaygınlıkla taraf olmayı karıştırıyorsunuz diye düşünüyorum. ..Adlandırma tartışmalarında boğulmayın lütfen artık..
 5. :)
 6. pardon bunlar kişisel itham "değilmiş" --Maurice Flesier message 11:05, 16 Ağustos 2017 (UTC)
 7. Kullanıcı:Tuğkan ile tarafımı kukla ithamı: tuğkan ve maurice arasında bir bağlantı var mı? bu mesajdan sonra sormak zorundayım. dikkatine Vito.
 8. yenileri eklenmeye devam ediliyor.. ..dediğim dedik oynamak..falan bunlar da işte "alanım kısıtlanıyor" demenin başka türleri.. --Maurice Flesier message 10:29, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Tekrar cevaplamayacağımı belirteyim hemen. Burada boş vaktimi hoş bir şekilde geçirmek için bulunuyorum, ZA-TEN-KİM-SE-O-KU-MU-YOR. sizinle aynı görüşte olmayan kullanıcılara mobbing uyguladığınızı dile getirmeye zahmet bile etmeyeceğim. Sadece Vikiçizer'in mesaj sayfasına göz atarak herkes anlayabilir. Bu da bir mobbing uzantısıdır. Her uğradığımda bir kavga ve hep aynı kullanıcı, e ama gerçekten enough yani... kullanıcı üzerine yorum "sen almansın, bu yüzden böyle yapıyorsun; sen travestisin, bu yüzden böyle yapıyorsun" gibi şeylerdir. madde geçmişlerine tarafsızlığı taraflı kullanıcılardan öğrenecek değiliz yazmaktır VP:İÜYYKÜD ihlali... bu verilen bağlantıların tamamı kullanıcının madde üzerindeki bir hareketine yorumdur. "taraflı taşıma" demenin neresi VP:KSY ihlali? Kişisel saldırı sayılmayan örnekler kısmını okuyunuz daha ne diyeyim. maddeye üç beş tepe etiketi ekleyen herkese kusura bakılmasın ama "maddeden intikam almayın" derim, herkes de diyebilmelidir. cidden no more mobbing, bazı sayfalarda maurice yorum yapıyor diye yorum yapmaktan kaçınıyorum bu noktaya geldim. hep bir itham ve sansür çünkü. dediğim dedimcilik mi oynuyoruz? neyse işte hep bunlar mobbing... Gideyim de üç beş katkı yapayım, modum düşüyor böyle şeylerden. bayyyyy -MHIRM. 13:29, 16 Ağustos 2017 (UTC)
MHIRM'e ek olarak bunu bırakayım ben buraya. Üstüne basa basa "Bağımsız yargıda bulunabilecek" demek, ki bu daha önce de tekrarlandı yorum yapan diğer kullanıcıları itham etmektir ve VP:KSY, VP:İNV ihlalidir. Tabi bu da. --Pragdonmesaj 13:52, 16 Ağustos 2017 (UTC)
Merhaba @Maurice Flesier, @MHIRM, @Pragdon. Baktım bağlantılara, tabiki hiçbirisi hoş değil. Düşmanca yorumları da istemiyoruz, illa politika ihlalleri olmasına gerek yok, çoğalınca ve süreklilik oluşunca artık cümle cümle kontrol ve araştırma yapmanın ötesinde bir anlam taşıyor. Bakınız, mesela "X düşmanı" diye bir tabir kullanıyorum bazen, yani sırf X kullanıcısına düşmanlık etmek için varolan, sonradan buna dönüşen veya sırf bunun için kayıt olan, sürekli bu işe baş koyan kullanıcıları tarif etmek üzere. İşte zamanla, bu tip bir ilişkiye dönüşünce belki başka bir kullanıcı için VP:KSY bile sayılmayacak bir cümle, bir hareket; bu durumdakiler için daha büyük bir anlam taşıyor, mobbing oluyor, vandalizm oluyor maalesef. Burada bir karşılıklılık da gördüğümden sakinliğe davet etmekle yetinmek durumundayım. Bahsettiğim X gibi kullanıcılar yoluna girmeyelim.--Vikiçizer (mesaj) 12:53, 17 Ağustos 2017 (UTC)
karşılıklık var, bu doğru. Ben daha önce başka bir hizmetli arkadaşa da söyledim. Tarafıma yapılan her kişisel yorum ve kişisel ithama müdahale edilmediği sürece aynı şekilde ve aynı seviyede mukabelede bulanacağımı ifade etmiştim. Bu tartışmaların başlangıç noktası ben olmuyorum ve olmayacağım. Dün kayıt olmuş acemi değilim ve artık Kibele, Turhan, Pragdon, MHRIM'den oluşan bu dört kullanıcının sistematik saldırı ve yıldırma faaliyetleri artık kabak tadı vermeye başladı. Yani bu kullanıcılar ile sürekli karşı karşıya gelmekten o kadar çok usandım ki, anlatamam. Hizmetliler olarak IRC'den mi konuşacaksınız, kullanıcıların katılacağı bir toplantı mı organize edeceksiniz bilmiyorum ama artık lütfen rica ediyorum birşeyler yapın. Bu durmayacak çünkü. Ne vandallığımız kaldı, ne trollüğümüz, ne de kuklacılığımız. Yasal tehdit ve mobbing ise hak getire.. Tartışmaya açtığım madde başlıklarına "Niye Kürt maddeleri tartışmaya açıyorsunuz" diye hesap soruluyor. Topluluk konsensüsü ile taşıdığım maddelerde "Taraflı hareket ettiğim" damgasını yiyorum. Yani buraya vakit arıyoruz, madde açıyoruz, projelere müdahil oluyoruz, madde geliştiriyor ve kaynak ekliyoruz. Aldığımız karşılık ise hakaret ve saldırı bombardımanı. Size açık ve net olarak soruyorum Vikiçizer. Bu kullanıcının yukarıda listelendiğim yorumları VP:KSY ihlali midir? Kişisel yorumların tekrar eklenmesi doğru mudur? Şimdi o kişiye dönük ifadeleri çıkaracağım, hemen ardınında "sansürcü" yaftasını yiyip "hizmetliye gidin" denilerek değişiklik geri alınacak. --Maurice Flesier message 23:04, 17 Ağustos 2017 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Size bir şekilde hata yaptığınızı söylediğimiz ve bunu aylara yayılan ardarda yaptığımız tartışmalarda hiç haklılık payı verdiğiniz bir durum oldu mu @Maurice Flesier?
Ne zaman bir görüş ayrılığı çıksa, sizle bir şekilde tartışmaya giren kullanıcılar olarak biz ya taraflı kullanıcı ya da bağımsız yargıda bulunamayan kullanıcı yapan kişi oluyoruz. "kişisel saldırı var" denilerek cümlelerimiz çıkarma yoluna gidiliyor ve bu da gerginliklere yol açıyor. Veya Vikiçizer dahil hizmetlileri pingleme yoluna gidiliyor. Niveles her tartışmasında islami kimliğime saldırı var deyip tartışma sayfalarını anlamsız tartışmalara boğardı. Size söylediğimiz ifadelerde hiç mi doğruluk payı yok, sadece sizin görüşlere yakın kişiler bağımsız tarafsız yorumlar yapıyor da, iş biz olunca ekip kurup saldırı mı yapmış oluyoruz. Yöntemleri ama yanlış ama doğru, bu ansiklopedide sizin gibi düşünmeyenlerin de olduğunu ve katkılarına devam ettiğini/edeceğini, tartışma sayfalarında görüşleriniz eleştirileceğini unutmamalıyız. Sizin gibi düşünmeyenlere çeşitli sıfatlar yakıştırıp, bunu ama açık ama ironiyle biryerlere yazmak, ancak gerginlik çıkarır. Diyalog kurulmadan gönderilen otomatik mesajlar da cabası. Böyle yapıldığında kullanıcılar sizin gibi düşünmeye başlamaz. Söylediklerimizde doğruluk payı olabileceğini bir düşünün ve kullanıcıların sizin gibi düşünmediği durumlarda karşı tarafın şöyle şöyle olduğunu yazmak, bir de inatlaşırcasına böyle yapmaya devam edeceğim ifadelerini kullanmak, ancak cephelerin oluşmasına yarar. --Ahmet Turhan (mesaj) 03:30, 18 Ağustos 2017 (UTC)
katıldığım her tartışma sayfasında bu dört kullanıcının kişisel hale dönüşen muhalefeti dışında, farklı görüşlerde olduğum hiçbir kullanıcı ile sorun yaşamıyorum. Bir de bu sadece ve sadece Kürt/PKK maddelerinde olunca manidar olarak kabul ediliyor ve soru işaretleri oluşmaya başlıyor. En son ki AmedSpor taraftar grubu ile başka bir taraftar grubu maddesinde yapılan taraflı değişiklikler bir çok kullanıcının malumu. Bütün bunlar tesadüfi değil. Benim ithamlarıma bile gerek kalmıyor, kendileri itiraf ediyorlar. ..Tartışma sayfalarında çeşitli görüşlere taraf olduğumuz için görüşler belirtiyoruz,. Tartışmalara başka kullanıcıları davet ediyorum çünkü bu kullanıcılar ile sağlıklı bir tartışma söz konusu olmuyor. Hep bir hesap sorma, misillemede bulunma, tartışmaları sürüncemede bırakıp unutturma stratejisi, oldu bittiler..Ne diyeyim, umarım şu ansiklopediye tarafsız bakış açısı bir gün tam olarak sağlanır. Bence olmayan TBA, hükümetin engelinden daha büyük bir sorun bu şu aşamada. --Maurice Flesier message 13:46, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Yukarıda yasal tehditten bahsedilmiş hala geçerliliği olan, mevcut sayfadan kaldırılmayan bu yasal tehdit mi bahsi geçen? Anlayamadım tam olarak. Ek olarak; kişisel ithama müdahale edilmediği sürece aynı şekilde ve aynı seviyede mukabelede bulanacağımı ifade etmiştim. denilerek itiraf da gelmiş aslında. Kişisel saldırılar ve topluluğu rahatsız eden kullanıcı şikâyetleri başlığındaki meselenin neden bu kadar uzun olduğunun da kanıtı oluyor sanırım bu. Demek istenen; "evet bana kişisel saldırı var ama ben de karşılık olarak kişisel saldırı yapıyorum aynı şekilde ve aynı seviyede mukabele ediyor, vikipediye zarar veriyorum." değil mi? Yanlış anlamışsam bunu düzeltiniz beni lütfen.--Pragdonmesaj 17:43, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Bakın yine aynı şeyi yapıyorsunuz @Maurice Flesier, cımbızlayarak iğneleme yöntemini kullanıyorsunuz. Bu yarar getirmez, tekrar gerginlikler ortaya çıkarır. Tartışma sayfalarına aklımızdaki düşünceleri, belli şeylere taraf olduğumuz, yani kendimizce doğru olarak gördüğümüz fikirsel öğeleri aktarıyoruz. Böylesine "itiraf etti" şeklinde kriminalize etmeniz için değil. Tartışmalar bazen sizin istediğiniz gibi ilerlemeyebilir, buna malesef yapacak birşey yok. Yukarıdaki "Karşıdakinin kendi dünyasında hiç haklılık payı olduğunu düşündünüz mü?" ve "Hiç hatanız olduğu bir yer oldu mu mu? soruları ve bunlara verilecek yanıtlar bu yüzden önemli. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:00, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Maurice Flesier, net sorunuza net cevap vereyim. Ben hizmetlilerin sil/engelle/koru yetkileri dışında, uzlaşmacı/arabulucu rolü oynayabilecek bir sorumluluğu da almaları gerektiğini hep söyledim. "Vikipedi savaş alanı değildir" deyip kolaya kaçmadım, mesajlarınızı verdiğiniz bağlantıları hep okudum, anlamaya çalıştım. Bu süregelen anlaşmazlıkları; biraz da Ahmet Turhan'ın ve karşılığı şikayetlerin sayesinde incelemek zorunda olduğumu hissederek inceledim. Daha önceki örneklerinde olduğu gibi bir grup hizmetlinin bir araya gelerek -doğru veya yanlış- bir şekilde neticeye ulaştırdığı bir işlem yapılması gerektiği düşündüm. Zaten bunları ilgili yerlere açıkça yazdım, pingler, e-postalar attım. Ama sonuç olarak kocaman bir sıfır ve tek başına kalış dışında sadece Vito Genovese'nin son dönem bir kapatma hareketi vardı ama o da olmadı. Vito geri gelip de nasıl bakacak, iki kişi mi, yoksa diğer hizmetlilerin de katılımıyla bir kıpırdanma olacak mı bilmiyorum. Ama sorumluluk sürem dolana kadar hala bu durumda ise tek başıma son bir çaba göstereceğimi söyleyebilirim. Evet, VP:KSY var mı? Başka bir kullanıcı VP:KSY olarak algılayabilir ama VP:N ihlali bence daha belirgin. VP:N ihlalleri de uyarı, engelleme ve düzeltme işlemi gerektirebilir. VP:N politikamız, silsileyi tarif eder. Yani bir nezaketsizlik, topluluk olmanın kalitesini negatif etkiler, bu kalitesizlikten maddelerin kalitesi de etkilenir, sonuçta Vikipedi etkilenir. Hizmetlilerin düşüncesi; Vikipedi'nin işleyişi ve kalitesinin olumlu anlamda stabil kalması üzerine olmalıdır. Vikipedi içinde nezaketsizliği engellemenin çok sert sayılabilecek önlemleri mevcuttur. Bu önlemleri etkin hizmetli azlığından pek yapmıyoruz ama anlamayıp dinlemeden aniden müdahil olup engel veren hizmetli de doğru bir iş yapmıyor açıkçası. VP:N ihlali nasıl silsile ile bir Vikipedi kalitesizliğine ve ansiklopedik bir tıkanmaya yol açıyorsa, bu tıkanıklığı yine başka bir silsile içeren önlemlerle azaltmayı denemekten çekinmemeliyiz. Vikipedi'de nezaketsizlik; kin, saygısızlık, çatışma ve gerginlik yaratan davranış olarak tanımlanır. VP:N ihlalini engellemek için; ihlalin başladığı/başlayacağı sayfaları korumaya almaktan, tartışan kullanıcıları soğutmak amacıyla karşılıklı uzaklaştırmaya kadar, bir yargıya varması oldukça kolay yöntemler mevcut. Lütfen VP:N politikasını ve kullanıcının/hizmetlinin alabileceği önlemleri inceleyiniz. Biraz dikkat etseniz, hepinize söylüyorum, özette iğnelemeyi, konudan uzaklaşıp şahsileştirmeyi kenara bırakınız, konuya odaklanınız. Uyarıyorum demeyi zul sayıyorum size karşı ama madem önümüze geldi, prosedürü uygulamam gerek. @Maurice Flesier, @MHIRM, @Pragdon, @Ahmet Turhan -Vikiçizer (mesaj) 19:00, 18 Ağustos 2017 (UTC)
açıklamalarınız ve yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim çizer. --Maurice Flesier message 22:33, 19 Ağustos 2017 (UTC)
uyarılarda bulunduğunuz son yorumunuzun üzerinden ne kadar geçti çizer? Ben söyleyeyim, 12 gün. Ve bugün bir kez daha aynı kullanıcının ağır VP:N ihlalleri içeren saldırıları mesaj sayfama taşınmış. Yukarıda tek tek link verdim. Bir değil, iki değil, üç değil. Yeter! Bana Uludere Olayı maddesindeki taşıma talebi hakkında "Niye şöyle şöyle diyemiyorsun" diye hesap sormuş. Bir kullanıcı başka bir kullanıcıya -niye bu oyu vermedin- ya da -niye değerlendirme yapamıyorsun- diye rahatsızlık mı verir oldu. Bu nasıl bir pervasızlık örneğidir. Pingleme ile uyarılarınız dikkate alınmıyor anlaşılan. Lütfen artık bir sonraki yatırımları devreye alırmısınız. Kullanıcının laftan anladığı yok. --Maurice Flesier message 13:18, 31 Ağustos 2017 (UTC)
Kısa yazacağım, evet Maurice Flesier maalesef bahsettiğim VP:N tavsiyelerine uyulmadığını görmüş oldum, MHIRM mesajınızı başka tonda ve tarzda yazabilirdiniz. Uyarının bir sonraki aşaması, artık ihlal içeren ne yazılırsa geri alıp uyarmaktır. Akabinde kullanıcıların uzaklaştırılması. Maalesef başka bir sistem/yöntem bulunmuyor, keşke olsa. MHIRM'in mesajının geri alınması doğrudur, Maurice Flesier geri almasaydı benim geri almam gerekirdi, bir şekilde müdahil olduğumuz için. Öte yandan, aşağıdaki mesajda Ahmet Turhan'ın bahsettiği yerlere de baktım, Maurice Flesier iletişim kurmaya yanaşmadığınızı, şablon mesajlarla sonuç almaya çalıştığınızı gördüm, olmazdı olmamış zaten. Bu işin sonunun uzun uzaklaştırmalara doğru gitmesini istemiyorum. Ama bitmiyor. Geçiştirmek için söylemiyorum, bu çatışmaları önlemek için bir sonraki olumsuzluklarda makul engeller vermekten başka yapacak iş olmadığını düşünmeye başladım. @Maurice Flesier, @MHIRM, @Ahmet Turhan --Vikiçizer (mesaj) 21:26, 31 Ağustos 2017 (UTC)
"özgün araştırma sonucu kişisel bakış açınızı yansıtan yorumunuz Vikipedi'yi bağlamaz. ... Maddeler arasında ayrım yaparak birinde yaygınlığı tek kriter olarak kabul edipte, diğerinde yaygınlığı yok saymıyoruz." şikayetçi kullanıcının kışkırtmalarını ve mobbing'ini buraya bırakıyorum. bundan sonra oldu. asla bir hesap sorma yok, kendisinin bu yorumu üzerine hatırlatmak istediğim şeyleri sundum. gönderdiğim mesaj, tartışma sayfasında belirttiğim görüşlere yapılan saldırgan cevaplara yönelik ironik bir mesajdır. tek yanlı yansıtılmaksızın değerlendirmekte fayda var. aynı saldırgan tutum bazı tartışma sayfalarında da yaşandı. ilgili kullanıcı saldırgan üslubunu bırakırsa her şey çözülecek... engel tehdidine yönelik ise söyleyebileceğim bir şey yok. zaten hizmetli sayfalarına sürekli mesaj atılarak yapılmak istenen bu, gerçekleşmiş olur. iyi niyet varsayamıyorum. sanırım kışkırtmalara gelmemem gerek, yapmak istediğim de bu. maurice sürekli mesaj attıkça da haklı gibi görünüyor. -MHIRM. 22:30, 31 Ağustos 2017 (UTC)
bakınız "Bana Uludere Olayı maddesindeki taşıma talebi hakkında "Niye şöyle şöyle diyemiyorsun" diye hesap sormuş." dediği kısım aslında maurice'nin bana yaptığı şeye bir cevaptır. hesap sormadım, ironiyle yansıtma yaptım. ben suriye kürdistanı sayfasında yaygınlık bağlantısı verdim, cumhurbaşkanlığı külliyesinde burada yaygınlık işe yaramaz dedim diye "Maddeler arasında ayrım yaparak birinde yaygınlığı tek kriter olarak kabul edipte, diğerinde yaygınlığı yok saymıyoruz" diye bir şey yazdı. halbuki hiçbir zaman tek kıstas yaygınlık demedim. dikkat Vikiçizer cidden, buraya az yazıyor olmam haksız olduğum yanlış yaptığım anlamına gelmez ve "lütfen artık yaptırım yaptırım yaptırım" gibi şeylerle de neyin amaçlandığı belli. mesajda yazdığım her şey maurice'nin bana yönelttiği ve anlam veremediğim yorumlara ironik cevaplardır. ne zamandır hoşumuza gitmeyene kişisel der falan olduk? cidden bu mobbing'e katlanamayacağım, maurice açtığı tartışmalara şu şu kullanıcılar katılmasın diye yazsın lütfen. belirli kullanıcılara agresifleşip tersleşiyor sonra da soluğu buralarda alıyor. -MHIRM. 22:40, 31 Ağustos 2017 (UTC)
hesap sormuşum, "pervasızlık" yapmışım, falanlar filanlar. cidden burada ping'lenmekten bıktım. artık açıklama yapmak istemiyorum ve neyin ne olduğunun anlaşılmasını bilmek istiyorum. nedendir bu aynı görüşte olamamaya tahammülsüzlük? -MHIRM. 22:44, 31 Ağustos 2017 (UTC)
aşağıdaki başlık ile benim MHRIM hakkındaki başlığın ilişkilendirilmesine anlam veremedim. yorumlarımın değiştirmesine otomatik mesaj gayet olağan. Konu hakkındaki gerekçemi tartışma sayfasına yazacağımı ifade etmiştim. Maddeler hakkında mesaj sayfama yazılmasını doğru bulmuyorum, yani bu maddeler kullanıcılara ait değil sonuçta. Tartışma sayfaları ne diye var. Defalarca iletişim kurdum artık bir faydası olmuyor. Bu yüzden mümkünse bu iki kullanıcı mesaj sayfama kişileştirme ve hakaret için uğramasınlar, istemiyorum. Nezaket kuralları içerisinde yazılmış her ifadeye yanıt veririm, veriyorum da. Yani bu kaçıncı sonraki sayamıyorum artık. Bu ihlalleri son değişikliklerde yeni-eski kullanıcılar görüyor, burada bir otorite olmadığını ve isteyenin istediğini söylebildigini, istediğine ispat etmeden kukla ithamında bulunabildiği sonucu çıkarılıyor. De javu gibi aynı şeyleri yaşıyoruz ve yaşayacağız da. İyi geceler. --Maurice Flesier message 21:47, 31 Ağustos 2017 (UTC)

@Maurice Flesier, @MHIRM. Söylemem gerekeni söyledim. Engel tehdidi değil o, biliyorsunuz. Hizmetli bunu dile getirmek zorundadır, olanı olacağı söylemek durumundadır. Elimizde başka bir nihai araç olmadığından engelden bahsediyoruz, yani nihai araca geldik anlamını da çıkarabilirsiniz öte yandan. Kullanıcılar arası bir iletişim/etkileşim yasağı getirsek bunun ansiklopedik katkılarınıza yansıması nasıl olur tam kestiremiyorum, birbirimizle hiç etkileşmek istemiyoruz derseniz karşılıklı, bu uzlaşmayı ilk bozanı uzaklaştırmayı bizzat gerçekleştirmeyi taahhüt edebilirim. Etkileşim; fikirlerinizi karşılıklı ortaya koymayı öngören ve tartışma sayfası, mesaj sayfaları, özetler vs. kapsayan bir iletişimi/diyalogu anlatır. Kısacası, birbirinize karşı etkileşimde bulunmayı bırakacaksınız. Resen böyle bir lokal yasaklamayı uygulamadan önce bu yöntemi denemek konusunda fikrinizi almak isterim. Vikiçizer (mesaj) 22:42, 31 Ağustos 2017 (UTC)

ben karşılıklı iletişim niyetinde değilim yoruyor çünkü. ancak tüm iyi niyetimle görüş bildirdiğim (iki üç kullanıcı da aynı görüşü bildiriyor) durumlarda bile yalnızca "ben kişisel yorum yapmış oluyorum". kullanıcıyla hemfikir olduğumuz madde adlandırmalarında ise (örneğin bu) bana yönelik hiçbir itham yok. buradaki yorumum kimseye bir saldırı içermeyen, politika ihlal etmeyen, neden sayfanın bu adda kaldığına dair bir yorumdur. buna böyle saldırgan cevaplar gelmediği sürece/hatta cevap vermeyelim doğrudan birbirimize her şey çözülecek. etkileşimde bulunmayı bırakmayı hemen kabul ediyorum, ancak maurice'nin açtığı tartışmalarda maddeyle ilgili yorum yapabilmenin etkileşimden sayılmaması iyi olur. bu verdiğim cumhurbaşkanlığı maddesinde olduğu gibi. -MHIRM. 22:51, 31 Ağustos 2017 (UTC)
@MHIRM. Maurice Flesier'ın veya başkasının tartışma başlatmasının bir önemi yok, bu yasaklama için. Elbette ansiklopedik anlamda görüşlerinizi belirtmeniz kısıtlanmayacak, ama diyalog/cevap/işaret/ima vs. işlerden uzak duracak, tek düze ve yalın ifadeler kullanarak meramınızı birbirinize değil, Topluluğa anlatacaksınız. Tartışmalarda karşılıklı iletişime geçmeyecek, herhangi bir konuda mesaj yazmayacaksınız. Bunu yapabilirsek, bu işin önünü alabiliriz, hem de hanginiz ne diyor Topluluk daha iyi anlayabilir. Açık söyleyeyim, diğer kullanıcıların bu atışma ve tartışmalardan pozitif anlamda bir şey aldığını gözlemlemiyorum, kimse sevmiyor bu durumu. Maurice Flesier'ın da yanıtını gördükten sonra, yine yazacağım. Vikiçizer (mesaj) 23:05, 31 Ağustos 2017 (UTC)
şurada "rezalet ötesi zırvalıklar" diye bir ifade eklenmiş bugün. VP:N... -MHIRM. 23:28, 1 Eylül 2017 (UTC)
OK. Maurice Flesier, bu teklife olumsuz yanıt verdiğini mi anlayalım? Gönüllü bir etkileşim yasağı istemediğini, resen bir etkileşim yasağında da çok zorlanacağını mı? Makul bir süre cevap vermeniz için beklerim. Sonrasında ya resen etkileşim yasağını düşünmek zorundayım, ya da erişim engelini. Artık bu çatışmanın ansiklopedik anlaşmazlıklarının önüne geçtiğini düşünmek için yeterli veri var, bu önüne geçme Vikipedi'yi ve diğer kullanıcıları da etkileyecektir. @Maurice Flesier, @MHIRM Vikiçizer (mesaj) 08:05, 2 Eylül 2017 (UTC)
Hay hay, ben bu etkileşim yasağını kabul ederim etmesine de hiç bir faydası olmayacağına eminim. Örnek vermek gerekirse, taraflı bir içerik eklendiğinde ve ben buna itiraz edip tartışma sayfasına geçtiğimizde doğal olarak o içeriği ekleyen kullanıcı ile ben doğrudan konuşmuş olacağız. İkinci olarak, icerik üzerine yapılmış bir yorum veya ortaya yazılmış bir ifade anında yorumlanıp ve çıkarımlarda bulunup yorumu kendisine atfen yazıldığı iddia edilerek bunun kullanılmaya çalışılması da çok olası. Bu tartışmaların başlangıç noktası maddeler çizer ve bu maddelerin %90'ı PKK-Kürt-Ermeni merkezli ve ilişkili maddeler. Etkilesim yasağı ile hiçbir şeyin hallocağına inanmıyorum. Ansiklopediyi kaosa sürükleyen bu sorunun tek çözümü topic-ban. Bunu defalarca söyledim zaten. Ayrıca bu etkileşim yasağını bir VP:EP veya benzer politikaya dayandırmadan uygulamaya koymak ne kadar doğru olur kestiremiyorum. Belki konu yasağı öncesi tartışma yasağı belirli bir süre denenebilir fakat buna MHMIR, Turhan ve Kibele kullanıcısının, ek olarak mesaj sayfası dışında Pragdon'un da dahil edilmesini istiyorum. --Maurice Flesier message 08:49, 2 Eylül 2017 (UTC)
Eldarion'un şikayet sayfasında bir açıklaması var, bizde topic-ban yok diye. Benim yukarıda bahsettiğim konu bazında değil kullanıcı bazında bir yasaklamadır, VP:EP, diğer politikalara da atıf yapar. VP:N de çatışmalar için belli kelimelerin dahi kullanılmasının yasaklanacağını bu kelimeleri belirli sayıda kullananların engellenebileceğini söyler. Bunlar pek alışık olmadığımız yöntemler, kabul ediyorum, ama uygulanması hiç de zor değil, en azından benim yapacaklarım açısından. İhlali görür görmez engeli vereceğiz. Bahsettiğim gibi, bu bir konu değil etkileşim yasağıdır. Madem karşılıklı birbirinizle VP:N ve VP:KSY çerçevesinde iletişime geçemiyorsunuz, beyaz bir sayfa açıp hizmetli ültimatomu sonrası kendinizi tutacaksınız, tutamayan uzaklaşacak. Karşılıklı rıza olursa işimiz kolaylaşır. Diğer kullanıcılarla da uygulanabilir, karşılıklı. Ama şimdi gündemimiz bu durum. @Maurice Flesier, @MHIRM Vikiçizer (mesaj) 09:04, 2 Eylül 2017 (UTC)
ben rtkileşim kurmamayı kabul ettiğimi belirttim çünkü çok yoruldum. "pkk-kürt-ermeni merkezli maddeler" şeklindeki bir ötekileştirmeyi de kabul edemeyeceğim, lütfen tekrarlamayınız. son etkileşimdir. -MHIRM. 10:51, 2 Eylül 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Daha önce ifade ettik fakat pek dinlenildiği söylenemez. Zaten pek çok kişinin denediği iletişimleri de reddetmekte. En son ki örnek: "Mesaj sayfama yazmanızı istemiyorum ve bana rahatsızlık vermeyin" :) Yani değişiklik savaşlarının olacağı görülüyor, tecrübe ettik. Ayrıca "Kürt/Ermeni/PKK" ifadesi açık açık bir hedef göstermedir, bunun başka bir izahı yok. Zaten bu konulara dair topic-ban önerisi buralara katkı verilmemesine yönelik bir istek. Hatta açıkça söyleyebilirim ki Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engellenmesine dayanak oluşturan nedenler neyse, burada da aynısı yapılmak isteniyor. Muhattap almayı veya karşı tarafa hak verme durumunu "zafiyet" olarak gören bir düşünce yapısı ile karşı karşıyayız. Bu yüzden söz söylemek anlamsızlaşıyor. Aşağıda belirttim, çalışamaz duruma geldim/geldik. Pek çok kişi bunu söylüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:40, 2 Eylül 2017 (UTC)
bana uyar Çizer. Etkilesim yasağı için ne yapılması gerekiyorsa yapabilirsiniz, kabul ediyorum. İlgili kullanıcı ile Ahmet Turhan'ın da öncelikli olarak buna dahil edilmesi gerekiyor. Her gün karşı karşıya gelmekten bunaldım ziyadesiyle. Ayrıca engelleme politikasında olmayan topic-ban'ı da en kısa zamanda politika teklifi olarak sunacağım topluluğa. Zira çoktan geldi de geçiyor bunun uygulanması. --Maurice Flesier message 11:02, 3 Eylül 2017 (UTC)
 • Öncelikle Vikiçizer'e bu konuda aldığı inisiyatif için çok teşekkür ederim. Bir iki kelam da ben etmek isterim.
 • Yaban ellerde, İngilizce Vikipedi'de, burada söz konusu tartışmalar seviyesinde veya daha ciddi kişisel çatışmaların "etkileşim yasağı" uygulamasıyla, ansiklopedinin mahrumiyetini minimize ederek çözüldüğüne tanık oldum. Örnek olarak, anasayfadaki in the news bölümünün adaylık sayfasını işaret edebilirim. Burayı biraz incelerseniz, hangi maddenin anasayfaya çıkacak kadar önemli olduğuna karar verilmesinin önemli bir bölümünün öznel değer yargılarıyla alakalı olduğunu görebilirsiniz... Bu da doğal olarak, sayfayı hele de başka noktalarda da sürtüşme yaşayan kullanıcılar için ciddi bir gerginlik noktası hâline getiriyor. İsim vermeden laf sokmalar, tahrikler, tiratlar, nezaketsizlikler ve hatta küfürler, vaka-i adiyeden sayılabilir.
 • Bu gibi durumlarda, aralarında çözümlenemeyecek gerginlik yaşayan kullanıcıların arasındaki etkileşim yasağının, bu son belirttiklerimi ciddi oranda azaltarak diğer tüm kullanıcılar için ortamı daha çalışılabilir kıldığını gözlemledim. Burada yaşanılan durum da benzer derecede sorunlu; ancak topluluğun küçüklüğünden dolayı son derece yorucu bir noktaya gelmiş durumda. Zira çatışmalar köy çeşmesinden hizmetlilik başvurularına, daha önce başka bir mesajda da benzettiğim üzere adeta bir metastaz gibi yayılım göstermekte. Çok yazılıp çizildi bu konu üzerine, bireysel olarak kullanıcılar üzerine yorum yapmayacağım; ancak şunu belirteyim tekrardan: ilgili tüm kullanıcıların iyi niyetli olduklarına, Vikipedi'nin iyiliğine olacağına inandıkları yönde etkinlik gösterdiklerine inancım tam. Her birinin bugüne dek azimle yaptıkları değerli katkılar da bu inancımın en önemli dayanağı. Her biri bizim için ayrı önemli, her birine bu gibi çatışmalardan uzak hâlde ihtiyacımız var.
 • Vikiçizer'in buradaki önerisi, bence bugüne dek bu konunun çözümü için yapılmış en yapıcı ve uygulaması en mümkün öneridir. "Tepeden inme" değil, kullanıcıların kendilerinin de kabullendiği bir uygulama olması açısından, bence İngilizce Vikipedi'de uygulanan etkileşim yasaklarından çok daha sağlıklıdır hatta. Sorunu çözme potansiyeli ciddidir ve bence bu ilgili tüm kullanıcılar için fırsattır. MHIRM ve Maurice'in kabullerini takdirle karşılıyorum. Etkileşim yasağı, tam da yukarıda belirttiğim üzere, bu kullanıcılarımızın katkılarının gerçekten Vikipedi'yi ileriyi taşımaya yönelik odaklanmasına fırsat verecek, bu zor sürecin ardından vurguladığım iyi niyetlerini bir kez daha kanıtlayacak.
 • Topic ban önerisinde bulunmuş Maurice. Etkileşim yasağının aksine, politikada bulunmadan inisiyatifle uygulanmasının zorluğu dışında, ben zaten bunun uygun bir çözüm olacağına inanmıyorum. Neden inanmıyorum? Burada gerginlik kaynağı olan konular her zaman Vikipedi'de tartışmalı olacak konular ve maalesef bu konularla ilgilenen her kullanıcı her daim argümantasyon ve uzlaşma açısından bu konuların çetin olacağının bilincinde olacak. Buradaki sorun, kullanıcıların bu maddeler üzerine tartışmasından ziyade tartışma biçimleri. Zaten sorun da içerik değil, üslup ve uzlaşmaya yanaşmama, taviz vermeme sorunu. Bu da aralarındaki kişisel iletişim sorularından, birbirlerine ilişkin düşüncelerinden, sürtüşmelerinden kaynaklanmakta. Bu sürtüşmenin ortaya çıkması engellenmediği sürece topic ban hiçbir işe yaramayacak, tartışmalar sadece şu an "daha az tartışmalı" olarak gördüğümüz tartışma sayfalarında yaşanacak.
 • Bu uygulamanın var olduğunu Çözüm süreci maddesini örnek alarak düşünelim mesela. Ahmet Turhan'ın eklediği içeriği Maurice çıkaramayacak, eklenen veriler kaybolmayacaktı. Maurice yine de itirazını sadece ve sadece içeriğe odaklı bir yorumla tartışma sayfasında topluluğa ifade edebilecekti. Ahmet Turhan buna cevaben yazamayacaktı; ancak topluluğa yönelik eklediği içeriği savunabilecek ve bakış açısını ifade edebilecekti. Bu noktada üçüncü bir kullanıcı sadece tartışmalı kısımları tartışma bitene dek stabil sürüme döndürebilirdi. Bunun ardından, medeni ve uzlaşmacı bir ortamda, iki kullanıcının da hassasiyetini dikkate alarak, topluluk uygun olana karar verebilirdi, belki de iki kullanıcıyı da tavize zorlayabilirdi. Zaten kişisel yorumların eksikliği argümanı öne çıkarırdı, eğer X kullanıcısı haklıysa bu durum onun için daha iyi olurdu.
 • Bu senaryo açıkçası bana oldukça münasip ve uygulanabilir gözüktü... Durumun topluluk için ne kadar yorucu olduğunu belirtmeme gerek yok. Tüm ilgili kullanıcılardan ricam, bu uygulamaya bir şans vermeleridir. Kaybedebilecekleri tek şey, kanımca gerginliktir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:20, 3 Eylül 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, teşekkür ederim, gayet güzel açıkladığınızı düşünüyorum. @Maurice Flesier, teklifin @Ahmet Turhan, @Kibele ve @Pragdon'u da içermesi dileğini yazıyor, ben bunu Maurice Flesier için buradan diğer kullanıcıları da pingleyerek duyurmuş olayım. Şu an resen bir ültimatom yerine karşılıklık aradığımdan, uygun görürlerse @MHIRM gibi bu teklife olumlu yanıt veren olabilir diye biraz daha bekleyeceğim. Vikiçizer (mesaj) 07:30, 4 Eylül 2017 (UTC)
Genel anlamda güzel bir teklif. Ancak kendi adıma bu çerçeve içerisine girmeyi kabul etmiyorum maalesef. Maurice Flesier ile aynı pencereden bakamasak bile tartışmalarımız "saygı" çerçevesini pek aşmadı. Aştığı anlarda veya sorunu çözemediğimiz zamanlarda (ki bunları da zamana yaydığımızda bana göre sayıca az kalıyor aslında) ya bir hizmetliye danışıldı ya da şikayet sayfasına gidildi. Bu teklif çerçevesine girecek bir kaos durumumuzun olmadığını, bu duruma özellikle ikimizin de 1 aylık engelinden sonra daha dikkat edildiğini düşünüyorum. Maurice Flesier hakkında şahsımın tek şikayeti "kişisel itham" kabul ettiğim söylemleridir. Bunları da gerek yukarıda gerekse şikayet sayfasında dile getirdim. Bunları dile getirmemin sebebi de kişisel rahatsızlıktan öte tartışmaların şiddetini arttırdığı gerekçesiyle olmuştur. Zira, hepimizin kabul edeceği gibi tartışmalarda kullanılan dil çok önemli. Bu dil hararetli bir tartışmayı sakinleştirebilirken, tek bir kelime ile kaosa da sürükleyebilir. Bu konuya genel anlamda dikkat edilse (ben dahil müdahil olan tüm kullanıcılar için geçerli) bu çatışma ortamının da ortadan kalkacağına inanıyorum. Bu zamana kadar bu dil konusuna çok fazla önem verilmedi aslına bakarsak. Şikayet sayfasındaki malum başlığın bu kadar uzamasının, şu anda bunları yazıyor, konuşuyor olmamızın tek sebebi de bu. Hoş tarafsız olması beklenen bir hizmetlinin geçerliliği hala süren ağır kişisel ithamına kimse ses çıkarmadı burada o yüzden bunların olmasını çok normal karşılıyorum. Konuya geri dönecek olursam; Maurice Flesier ile bu süreçlerde farklı konularda birbirimize danıştığımız bir kaç konu da oldu aslında. Geçmişe dönüp mesaj kutusuna bakmak zor geldi şu an ama istenirse ekleyebilirim. Tüm bunların dışında, WMTR etkinliklerine elinden geldiğince aktif katılan bir kullanıcı ile bu teklif çerçevesine girmeyi zul kabul ederim. Kendisi ne düşünür bilmem ama buradaki tartışmalarımızı bir WMTR etkinliğinde yanyana gelip konuştuğumuzda böylesi bir "kaos" durumunun olmayacağını, birbirimizi daha sağlıklı anlayabileceğimizi düşünüyorum ben. Sanal ortamdan duygu durumunun birbirimize geçmemesine bağlı aslında bu tartışmaların çoğu. Bu sebeple, zaten tartışma ortamlarından yorulduğumdan kaynaklı olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum. Hatalı gördüğüm bir çok tartışmaya bile müdahil olmamaya çalışıyorum bu ortamdan uzak durmak için. İlla bir şey yazmam gerekiyorsa da konu hakkındaki fikrimi belirtip çekiliyorum. İzleme listeme bile almamaya çalışıyorum maddeyi. Uzun lafın kısası; @Maurice Flesier buradaki söylemlerim hakkında ne düşünür bilmiyorum ama başta da belirttiğim gibi bu çerçeve içerisine girmeyi yukarıda söylediklerim bağlamında kabul etmiyorum ben. Tabi takdir sizin yine de sevgili Vikiçizer. --Pragdonmesaj 09:26, 4 Eylül 2017 (UTC)
OK. @Pragdon, teşekkür ederim.Vikiçizer (mesaj) 09:41, 4 Eylül 2017 (UTC)
 • Pragdon'un yazdıkları doğrudur. Kendisiyle birçok anlaşmazlık konumuz olsa da hiç değilse konuşabiliyoruz, mesajlaşabiliyoruz. Kişisel yorumlar dediği gibi diğer kullanıcılara nazaran az. Görüşüne saygı duyuyorum ve Pragdon'un eklenmesine dair isteğimi geri çekiyorum. Fakat diger üç kullanıcı için aynı anda bir etkileşim yasağı gerekli. Ek olarak seksen'in Çözüm süreci maddesi üzerinden verdiği örnek, bir etkileşim yasağında geçersiz onu söyleyeyim. Dahil olan kullanıcılardan herhangibiri taraflı veya itiraz konusu bir içerik eklerse geri alma hakkım saklıdır. SAS adaylıkları, kullanıcıların açtığı KD olmayan veya şüpheli maddeleri SAS'a çıkarma..vs her türlü madde üzerine bir sınırlandırmayı kabul edemem. Bu yalnızca mesaj, tartışma, değişiklik özetleri, üçüncül kullanıcıların mesaj sayfaları, oylama sayfalarında geçerli olacak doğrudan veya dolaylı her türlü kişiye dönük yorum, itham, taş atma, kişisel yorum gibi yorumlar için geçerli olabilir ancak. Bu etkileşimi belirli bir maddelere oturtulması gerekiyor anlaşılan Vikiçizer. Yanlış anlaşılmalar var gördüğüm kadarıyla. --Maurice Flesier message 15:38, 4 Eylül 2017 (UTC)
Kimseye ansiklopedik bir sınırlama kısıtlama getirmiyoruz. Daha çok iletişim gerekleri ve üslup üzerine bir etkileşimden bahsediyoruz. Bu sebeple madde bazında bir sınırlama mümkün değil. Ancak SAS işlerinde, KD etiketlerinde, kaynak şablonlarının kullanımında, çeşitli oylamalarda/tartışmalarda sırf "çatışma gereği" yapılan bir iş/eylem sezildiğinde/anlaşıldığında uzlaşı dışı bir hareket kabul edilmesi gerekiyor. Diğer etkileşim mecraları olan mesaj/özet/tartışma sayfası vs. zaten bu sınırlama içerisindedir. Tartışmalı işlerde geri alma hakkınızı mümkünse bol keseden kullanmamanızı tavsiye ederim, bu uzlaşıya girişeceksek "olması gerektiği gibi" tartışma sayfasında yalın ve Topluluğa hitaben "yanlış" olduğunu düşündüğünüz durumu anlatacak, mümkünse başka bir kullanıcıdan incelemesini isteyip bunu bekleyecek, çok aceleci olmayacaksınız. Bu çatışmaları bitireceksek sabırla, anlayışla bitireceğiz. Karşılıklı anlayışla olan bir "çatışmamazlığın" daha uzun ömürlü ve engellerle sonuçlanmayan, ansiklopedik ilerleyişe katkısı olacak bir uzlaşı olması muhtemeldir. Diğer türlüsünde yani resen bir yasaklamada, VP:N, VP:KSY ve VP:V engelleri ve uzun madde korumalarıyla diğer kullanıcıları ve maddeleri bu çatışmadan uzak tutacağız. İki durumda da amaç aynı. Açık olmaya çalışıyorum. @Maurice Flesier Vikiçizer (mesaj) 15:55, 4 Eylül 2017 (UTC)
@Maurice Flesier, @MHIRM. Başka katılanın olmayacağı görülüyor. Diğer kullanıcılarla klasik yöntemlerle çözüm arayacağız. Sizlerle ise bu etkileşimsizliği deneyeceğiz. Bugünden itibaren başlayalım. Vikiçizer (mesaj) 10:54, 7 Eylül 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Tam olarak istenilen öneri; içerikteki kullanıcıların birbirleriyle mesaj yoluyla, değişiklik özeti yoluyla, tartışma sayfası yoluyla vb. hiçbir şekilde iletişime geçmemesi, birbirlerinin değişikliklerini geri almaması, herhangi bir sorun olduğunda sadece topluluğa hitap etmeyi kapsıyor? Tam olarak maddeler halinde şu şu olayları kapsıyor şeklinde yoruma sunarsanız daha olumlu bir yöntem olabilir, bu yolla çözüm hala bana zor geliyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:57, 7 Eylül 2017 (UTC) --Ahmet Turhan (mesaj) 13:57, 7 Eylül 2017 (UTC)
Kullanıcıların tr:viki'de ilk kez uygulanmaya çalışılan bir anlaşmazlık çözümü önerisini daha iyi anlamak istemesi açıkçası beni memnun ediyor. Uyguladıkça bu işe yatkın olup olmadığımızı Topluluk olarak göreceğiz. Elbette kullanıcılar olarak, iletişim açısından önemli politikalarımız olan VP:N, VP:KSY, VP:HTY, VP:V, VP:İNOV ve VP:İÜY kurallarına uymalıyız. Uyulmadığı için anlaşmazlıklar süreklilik kazanıyor, aslında önerimiz bu kurallara uyulmasını sağlamak için karşılıklı özen göstermeyi öngörüyor. Kullanıcılar Vikipedi'de iletişim ve dolayısıyla bir etkileşim içindeler. Etkileşim, yeri geldiğinde iletişim olmaksızın da olabilir. Yukarıda Maurice Flesier'ın "geri alma" ile ilgili sorduğu soru ve cevabımdaki "geri alma" bir etkileşim örneğidir. İki kullanıcı iletişim olmaksızın, "geri alma" gibi bir yolla da etkileşim içine girerler.
 1. Kullanıcı mesaj sayfaları,
 2. Tartışma sayfaları,
 3. Değişiklik özetleri,
 4. E-posta,
 5. Üçüncü kullanıcıların mesaj sayfaları,
 6. IRC-Skype vs.
 7. Değişiklikleri geri alma - değişiklik savaşı,
 8. SAS çıkartmalar,
 9. KD'lik, Kaynaksız vs. şablon etiketlemeleri,
 10. Şikayet ve diğer Vikipedi sayfaları
başta olmak üzere sırf "çatışma gereği" yapılan bir iş/eylem sezildiğinde/anlaşıldığında uzlaşı dışı bir hareket kabul edilmesi gerekiyor. Yani belli bir listesi yok, kullanıcılar şu an aklımıza gelmeyen bir etkileşim yöntemi bulabilir. Burada kullanıcının olumsuz anlamda bir etkileşime girişme amacı olması gerekiyor, bu amacı anladığımızda "etkileşim yasağı"na uyulmadığını kabul ederek, VP:N, VP:KSY gibi kurallarımızı daha sert uygulayarak artık bu tip tartışmalardan Topluluğu kurtarmaya bakacağız. Kullanıcılar düşüncelerini, isteklerini birbirlerine değil Topluluğa hitaben yalın ve ihlal içermeyen ifadelerle bildirmeli, üçüncü kullanıcılara danışılmalı. Yasağın ne derecede sert uygulanacağını birlikte belirleyeceğiz, mesela kullanıcılar herhangi bir ihlal içermeyen bir kuru mesaja dahi tahammül edemeyecek noktadaysa, bunu yasağı kötü amaçla delme suretiyle ihlal sayıp, engel vereceğiz. Kullanıcılardan birisi bana mesaj yazdı diye bildirirse yazılan mesajı ihlal sayacağız. Bu sertlik olaya göre değişecek. Bu olayda mesaja dahi tahammül olmadığı açıkça söylendiğinden, takip edecek hizmetlinin işi kolay. Kullanıcıların ise kendilerini tutması ve ansiklopedik mücadelesine kurallar çerçevesinde odaklanmasının mecburiyetini anlaması gerekiyor. Bu uygulamanın olumlu sonuç vermesi durumunda, klasik yöntemlerimizden "naif hizmetli" davranışlarının azalması da söz konusu, "resen etkileşim yasakları"nın uygulanmasına başlanması da. @Ahmet Turhan, @Seksen iki yüz kırk beş, @Pragdon, @Maurice Flesier, @MHIRM.--Vikiçizer (mesaj) 19:10, 7 Eylül 2017 (UTC)

Engellenme sebebi

Merhaba Vikiçizer, 10 Ağustos 2017 Vikipedi'ye yaptığım girişte 8-15 Ağustos tarihlerinde Vandalizm gerekçesiyle engellendiğimi gördüm. Bu engellenmenin gerekçesini ise anlayamadım. Bu konuda bilgi verebilir misin? -Bilirkişi E-92 06:56, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @E-92. Kayıtlarınızsa Türkçe vikipedi için sadece 2008'deki engel görünüyor. Muhtemelen siz IP adrese yapılan bir engeli gördünüz. Türkçe vikipedide 8 Ağustos tarihinde 7 gün engel 62.75.242.127 IP numarasına verildi, kendisi kadrolu bir vandaldır. Aynı IP alanında bu kişiyle birlikte çalışıyor olma ihtimaliniz var sanıyorum. Şifrenizi yazıp girdiğinizde de bu engeli görüyorsanız benim sistemimde bir sorun var demektir:) Eğer gördüğünüz yeri kopyalayıp e-mail olarak gönderebilirseniz, incelemeye çalışırım. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 12:08, 17 Ağustos 2017 (UTC)
Not olarak, bu ip adresi tr.0wikipedia.org u kullanıp değişiklik yapan anonim ve kullanıcılar için geçerli.-- Hakan·IST 16:48, 4 Eylül 2017 (UTC)

Sayfa geçmişi

Selamlar. Meksika portalinin geçmişinde benim çalışma sayfamın geçmişi kalmış düzeltebilir misin?--RapsarEfendim? 21:47, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Sayfada sadece aşağıdaki 3 sıra geçmiş mi kalacak? Yoksa Rapsar'lı son 2 sıra mı? Emin olayım diye soruyorum.--Vikiçizer (mesaj) 17:27, 18 Ağustos 2017 (UTC)
00:51, 20 Temmuz 2017‎ Rapsar (mesaj | katkılar | engelle)‎ . . (2.240 bayt) (0)‎
00:45, 20 Temmuz 2017‎ Rapsar (mesaj | katkılar | engelle)‎ . . (2.240 bayt) (0)‎
18:55, 11 Mart 2017‎ Gnomate (mesaj | katkılar | engelle)‎ k . . (2.240 bayt) (0)‎
Portal çalışmasına başladığım kısımdan itibaren kalabilrse çok oyi olur. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 18:08, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Umarım olmuştur @Rapsar. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 19:05, 18 Ağustos 2017 (UTC)

vandal

Muhayyelat vandalı iş başında Vikiçizer. Bir koruma ve engel rica etsem? chanseyMesajYaz 12:36, 22 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Chansey. İstek yapıldı Yapıldı. --Vikiçizer (mesaj) 12:40, 22 Ağustos 2017 (UTC)

Beyaz liste

Bu kullanıcının beyaz liste grubunu almayı unuttunuz sanırım. --TmѰ e12 10:15, 25 Ağustos 2017 (UTC)

Otomatik oluyordu sanki eskiden. Teşekkür bildirim için, iyi çalışmalar. @TmY e12--Vikiçizer (mesaj) 10:19, 25 Ağustos 2017 (UTC)

Son değişiklikleriniz

Selam, Vikiçizer. Son değişikliklerinizde iki tane {{ing}} şablonu koyduğunuzun farkında mısınız? -SunSoldiers (mesaj) 21:41, 25 Ağustos 2017 (UTC)

Evet, düzelteceğim.Vikiçizer (mesaj) 21:42, 25 Ağustos 2017 (UTC)
Sanırım dalgınlığınıza geldi. İyi geceler, iyi Vikiler.-SunSoldiers (mesaj) 21:46, 25 Ağustos 2017 (UTC)
Oluyor bazen böyle hatalar. Eninde sonunda bir şekilde geri dönüşü oluyor ama:) Teşekkür @SunSoldiers. Vikiçizer (mesaj) 21:47, 25 Ağustos 2017 (UTC)

SAS

Selamlar. Fırsat bulduğunda burada bir temizlik yapabilir misin? Hatta kategori tartışmalarına da uğrayabilirsin :) İyi günler.--RapsarEfendim?

Merhaba @Rapsar. Buradaki temizlik olarak sayfayı mı arşivleyeyim, o anlamda mı? Kategoriler eski tutkum, epey uzak kaldım, bakmaya çalışırım. Vikiçizer (mesaj) 22:04, 25 Ağustos 2017 (UTC)
Tartışmaları sonlandırma :) Ne kadar çok gözükürse o kadar insanın gözü korkuyor :)--RapsarEfendim? 22:07, 25 Ağustos 2017 (UTC)
Aklım başka yerde o yüzden, burada deyince burayı anladım:) Anlaşıldı, bu gece değil ama ilk fırsatta bakarım, kolay gelsin. @RapsarVikiçizer (mesaj) 22:09, 25 Ağustos 2017 (UTC)

Video Oyunları Projesi'ne davetlisiniz!

Crystal Clear app package games.png
Nuvola filesystems folder games.png
Vikiproje Video Oyunları Daveti!
İyi günler, İyi Vikiler.
Video oyunları ile ilişkili konularda maddeler açmayı, kategoriler ve şablonlar oluşturmayı, aynı zamanda var olan maddeleri, kategorileri ve şablonları düzenleyerek kaliteli hâle getirmeyi amaçlayan Video Oyunları Projesi'ne davetlisiniz.

Projeye katkıda bulunmaya başlamadan önce katılımcılar listesine isminizi eklemeyi unutmayın! İş bölümü ve hedefler bölümüne yapmayı düşündüğünüz katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edebilirsiniz. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. İş Birliği projesinde çeşitli ödüller sizi beklemekte.

Ayrıca düzenlenmesi gereken maddeleri inceleyebilir, maddeleri geliştirerek projeye katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için tıklayın!

-SunSoldiers (mesaj) 13:29, 27 Ağustos 2017 (UTC)

Vikisözlük logosu

Anasayfada bulunan Vikisözlük logosu (tam olarak şuradaki) yanlış sanırım. Düzeltebilir misiniz? --TmѰ e12 18:38, 27 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @TmY e12. Tebrik ederim dikkatiniz için. Oraya İngilizcenin logosunu koymuşlar, Türkçeninkiyle değiştirdim. Eğer yanlış yaptıysak başka bir kullanıcıdan geri dönüşü olur, ama bence doğrusunu yaptık, teşekkürler. Vikiçizer (mesaj) 18:46, 27 Ağustos 2017 (UTC)
Bide diğer logolar gibi slogansız logoyu koyarsanız iyi olur --TmѰ e12 18:47, 27 Ağustos 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 18:52, 27 Ağustos 2017 (UTC)

Soru

Aynı IP adresini paylaştığım birisi Vikipedi'ye üye olsa, kullanıcı sayfalarımızda gerekli açıklamayı yapsak, aynı oylamada oy kullanabilir miyiz? Turgut46 09:15, 28 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Turgut46. Kullanamayacağınıza dair Türkçe Vikipedide bir şey görmedim. Benim kişisel düşüncem suistimale açık bir durum olduğundan birinin oy kullandığı yerde diğerinin oy kullanmamasının daha etik olacağı yönündedir. Çünkü sanırım bu tip durumlarda denetçinin elinde teknik izler dışında sadece davranışsal izler kalıyor, bu da durumu oldukça zorlar. Mesela @Chansey var, aynı şekilde, belki buraya konuyla ilgili fikrini veya bildiği bir kuralı/politikayı paylaşır. Denetçilerin de bu konuda fikri olması lazım, öğrenmek için onlara da bir ping atalım. @Elmacenderesi, @Eldarion, @Sadrettin. --Vikiçizer (mesaj) 19:50, 28 Ağustos 2017 (UTC)
Açıkçası çok fazla oylamalara katılan biri değilim. Sadece ilgimi çeken oylamalarda görüş belirtiyorum, daha çok maddelere yönelik katkı yaptığım için. Henüz böyle biri yok ama olursa diye her ihtimali düşünüyorum. Habersizce kuklacılıktan engellenmekten korkuyorum. Yanlış olduğundan emin olduğumuz bir değişikliği ikimiz birden geri alsak 3 geri dönüş ihlalinden engellenmek de korkutuyor. Yeni arkadaşım benim kadar tecrübeli davranışlar sergilemeyeceğinden bana iyilik olsun diye yaptıkları değişiklikler bana zarar verir diye korkuyorum. İstiyorum ki arkadaşım ve ben ayrı ayrı kullanıcılarmış gibi muamele görelim. Kukla damgası yemekten korktuğum için şimdiye kadar hiç kimseyi Vikipedi'ye davet etmeye cesaret edemedim. --Turgut46 20:17, 28 Ağustos 2017 (UTC)
@Turgut46. Bahsettiklerinizin çoğu davranışsal izle çözülebilir, ustalıkla kuklacılık yapanların yanında aynı IP kullananlar kolaylıkla fark edilebilir. Zaten bunlar belli olsaun diye kullanıcı sayfasından açıklama yapılıyor. Ancak bu durumu art niyetle kullanacak tipler de olacaktır. Bakalım, bildirim gönderdiğimiz kullanıcılar ne diyecek...Vikiçizer (mesaj) 20:23, 28 Ağustos 2017 (UTC)
Selamlar. @Turgut46, sorunuzun cevabını buradan alabilirsiniz. --Eldarion 09:59, 29 Ağustos 2017 (UTC)
@Eldarion, aralarındaki bağlantıyı açıklamalıdır diyor. Bunu zaten yapacağım ama aynı tartışmada fikir belirtebilir miyiz açıklarsak? Oy avcılığı gibi bir şey geçti yazıda. --Turgut46 10:06, 29 Ağustos 2017 (UTC)
{{ping|Turgut46}, gerekli açıklamayı yaptıysanız herhangi bir sorun olmayacaktır. --Eldarion 10:24, 29 Ağustos 2017 (UTC)
Merhaba @Turgut46; evet ben ve eşim ÇOD doğal olarak aynı ağdan katkı yapmaktayız. Her ne kadar şu an için aktif olmasa da profillerde bunu belirttik. Bir kaç yerde daha dikkat çekmiştim kullanıcıların kötü amaçlı veya suistimal yaratacak şekilde başka bir hesap kullanmaları VP:KUKLA aykırı yani aslında bende, sizde çift hesap kullanabiliriz ama bunu gerekçelendirmeniz gerekir ve bazı istisnalar dışında çift hesap hoş karşılanmamakta. Bir yerde yazmasa da siz ve aynı ağdan katılım yapan kullanıcının etik olarak aynı oylamada bulunulmasını doğru bulmuyorum. Mesela 2.hizmetli başvurumda veya benim yorumladığım/oluşturduğum SAS'larda eşim oy kullanmaz/kullanmadı da...
Diğer taraftan, denetçi ve hizmetlilerimizin tecrübesine binaen rahatlıkla diyebilirim ki bir kullanıcının kukla kullanıp kullanmadığı şak diye tespit edilir. Engel ceza değil VP korumak için. E siz de VP korunmasını gereken birşey yapmayacaksınız ki, bilakis insanları davet edeceksiniz. Kısacası Maksat Vikipedi'ye katkı sağlamaksa gerisi mühim değil:) Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 10:20, 29 Ağustos 2017 (UTC)
Bu arada oy avcılığını hiç sormayın bana @Turgut46, o konudan muzdaribim :) Şaka bir yana Eldarion gerekli bağlantıyı ermiş: ayrıca buraya da bakabilirsiniz. chanseyMesajYaz 10:26, 29 Ağustos 2017 (UTC)
Hayır, ben sadece olabilecek ihtimalleri sıralıyorum @Chansey. Arkadaşım büyük oranda maddelerle ilgilenecektir ama ilgilendiğimiz bir madde SAS'a aday gösterilirse benim sessiz kalmayacağım gibi arkadaşım da sessiz kalmak istemeyecektir. O da kalması yönünde kendi fikirlerini söyleyip topluluğu ikna etmek isteyecektir. Ben "sus, sen bir şey yazma! Ben yazdım yazacağımı." mı diyeyim? kalsın oyu kullanmasa bile bile en azından yorum şablonunu kullanabilmeli bence. Ben destek yazarım, o da yorum yazar. --Turgut46 10:32, 29 Ağustos 2017 (UTC)
Bunlar tamamen şekilsel şeyler @Turgut46. kalsın,, yorum vb. bence hiç bir önemi yok. Önemli olan davranıştır. VP'ye düzenli katkı sağlayan hemen herkesin davranış paterni bellidir. O yüzden sorun olmaz. Elbet ayda bir bu tip durumlar meydana gelirse, bunlar görevliler tarafından takdir ve tolare edilir. Lakin her gün bu tip dayanışmalar, tartışmalarda daima sizin ve arkadaşınızın birbirini kollaması vb. gibi durumlar dikkat çekecektir. Maddelerle ilgilenecek, madde açacak bir arkadaşınız varsa bence burada uğraşmak yerine hemen onu üye yapın :) chanseyMesajYaz 10:38, 29 Ağustos 2017 (UTC)

IP engelleme muafiyeti

Merhaba Vikiçizer. Birkaç seferdir VPN'den dolayı IP engelleme ile karşılaşmaktayım. Bir şekilde üstüsinden geldim ama son zamanlarda sıklıkla olmaya başladı ve çekilmez hal aldı. IP engelleme muafiyeti hakkını açabilir misiniz? --Hancer i figan (mesaj) 19:42, 28 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Hancer i figan. Daha söyleseydiniz de hemen açardık:) Kolay gelsin, iyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 19:44, 28 Ağustos 2017 (UTC)
Vikipedia'ya sadece belirli zamanlarda düzenlediğim için çokta gerekli olduğunu düşünmemiştim. Gerekliymiş oysaki. Teşekkürler.--Hancer i figan (mesaj) 19:52, 28 Ağustos 2017 (UTC)

Çözüm süreci

Selamlar. Biraz araştırma sonucu denk geldiğim kaynaklar neticesinde Çözüm süreci maddesine biraz katkı yapmak istedim. Aslında kaynakları okurken Şablon:Türkiye-PKK çatışması şablonunda "Türkiye-PKK barış görüşmeleri" maddesinin kırmızı olduğu aklıma geldi ve bu buraya neden katkı yapmayayım dedim. Sonra baktım ki aslında ana madde bu ve Türkiye-PKK görüşmeleri maddesi zaten buraya yönlendirilmiş. İçerik de zaten iç içe. Şu sürümde görüleceği üzere bir çalışma başlatmak istedim ve okumalara devam etmekteydim. Fakat ani değişiklikler sonrası üst üste 2 veri kaybı yaşadım ve açıkçası bu durum beni fazlasıyla hevesimi kaçırdı. İletişime geçmeye çalıştığımda da iletişimsizlik yaratılmakta. Tek iletişim yolu mesaj sayfamda örnekleri görüldüğü üzere üsttencilik davranışını andıran ve tecrübesiz kullanıcılar için hazırlanmış otomatik mesajlar :) Husumet olduğunu bildiğiniz üzere size bir danışayım, maddelerden kaynaklı bilgileri böylece çıkarmak doğru mu? Nereye kadar bu durum devam edecek? Bu ani geri alışlar adeta bir alışkanlık haline geldi ve ben bir Vikipedi kullanıcısı olarak bu durumdan hiç hoşnut değilim, artık durgunluğumu koruyamadığımı sezinliyorum. Madde iki tarafın konumlandırılmasını konu alıyor ama "devlet kanadı" olarak tariflenen ya da ona yakın olarak ifade edilen ana akım taraf kaynaklar tamamen maddede yer alırken (cnn, sözcü, ntv, resmi gazete, tbmm.gov.tr gibi gibi) diğer tarafa ait veya bu tarafa yakın kaynaklara dair hiçbir kaynak yok. Toplam 108 kaynaktan hiçbiri. Yani denge unsuru olarak taraflardan ikisini de koymaya çalışmak yerine, kaynaklardan bir taraf olanı "bu kaynak taraflıdır" şeklinde sorunlu bir yaklaşım mevcut. Okumalarımız sonucu maddeye eklemeye çalıştığımızda bu tür sansürlemeler ve kaynaklı bilgilerin çıkarılmasıyla neticeleniyor. Bu duruma bir el atar mısınız? Maddeyi son derece geliştirecek okumalar yapmama rağmen katkı hevesimin kırılmaması amacıyla sizinle iletişime geçme zorunluluğu hissettim. Çünkü kişisel alternatif durumda iletişim kanalları kapalı ve bir ön yargı durumu hakim. Vaktiniz olduğunda bu duruma müdahil olabilir misiniz?

Böyle şikayetleme, gambazlama gibi (Nazım Hikmet'ten alıntı :) ) hizmetliye mesaj olayını hiç sevmiyorum ama tecrübeli olduğun için "bir bilene danış" gibi bir şey düşünebilirsin :) --Ahmet Turhan (mesaj) 09:13, 29 Ağustos 2017 (UTC)

Merhaba @Ahmet Turhan. Bakmaya çalışırım tabi, burada bir not olarak dursun şimdilik. Vikiçizer (mesaj) 20:46, 30 Ağustos 2017 (UTC)
Yanıtınızdan sonra çalışmaya devam edeceğim. --Ahmet Turhan (mesaj) 03:52, 1 Eylül 2017 (UTC)
İnceleyebildiniz mi? --Ahmet Turhan (mesaj) 18:41, 9 Eylül 2017 (UTC)
Merhaba @Ahmet Turhan. İlk mesajınızda da bakmıştım, çalışmaya devam edeceğinizi söylediniz ama bir değişiklik olmadı, muhtemelen çalışma yaptıysanız da maddeye eklemediniz. Çözüm süreci maddesi için çok kısa söyleyeceğim; @Maurice Flesier'ın yöntemlerini çokça tenkit etsem de burada ansiklopedik açıdan bir "çıkarılma" gerektiğini söyleyeceğim. Eklediğiniz metin gerek kurgusu ve anlatış tarzı gerekse kaynaklandırma açısından problemli görünüyor. Belki Maurice Flesier gibi olmasa da bu metnin bu şekilde ve bu zayıf kaynaklandırma ile kalmasını ben de istemezdim. Okura ansiklopedik anlamda subjektif bir bilgi sunmaktan öte, bir bakış açısını yansıtır hali var. Ben ansiklopedik maddede ansiklopedik dil ararım ve son derece objektif ve kurgulanmamış bir anlatış tarzını beklerim. Burada onları göremedim. Tabi bunlar düzeltilmeyecek ve kaynaklandırılmayacak şeyler değil ama tek bir kullanıcı tarafından değil de bir çok kullanıcının değişik bakış açılarıyla aktarılsa daha iyi olur gibi geldi bana. Ben herhalde Maurice Flesier'dan daha çok çıkarırdım. Maddede "zaman çizelgesi" için kaynak çok ama girişte ve "arka plan" ile "çalışmalar"da önemli bilgiler var ama kaynaklandırma yok. Madde esasen zaman çizelgesinden ibaret. Bu "denge" unsuru meselesi yanlış anlaşılıyor gibi geliyor bana. Maddede karşıt görüşlerin yer verilmesi kimi maddelerde istisnai yerinde olabilir ama bazı maddelerde basit bir objektif ifade yakalanabilecekken "denge" unsuru olsun diye çeşitli kaynakların subjektif görüşleriyle madde boğulabiliyor. Tartışmalı konularda zengin içerikli bir metin oluşturmanın zorluğunu anlayabiliyorum. Bu tip içerik anlaşmazlıklarında kullanıcılar arasında tabiri caizse "kabahatli"yi bulup çıkarmak için bir çok konuda görüş beyan etmek istemiyorum. Çünkü maddeye/kullanıcıya göre değil, olaya/icraata göre mevzuyla ilgilenmem gerekiyor. Açık söyleyeyim; tartışma sayfasından ping geldiğinde de bakmıştım, @Seksen iki yüz kırk beş yine imdada yetişmiş, söylenmesi gerekeni güzelce söylemiş. Geriye yine ikili veya üçlü açmazlar kalıyor. Belki sizlerle de iletişimsizliği/etkileşim yasağını denemeliyiz. Böylece sürekli karşı karşıya kalmadan, üçüncü kullanıcıların da yardımıyla bir ansiklopedik ilerleme ve çatışmasızlık sağlanabilir.--Vikiçizer (mesaj) 20:42, 9 Eylül 2017 (UTC)

Türkan Güven

İlk kadın ağır ceza dairesi başkanı olarak da haberler yapılmış olan Türkan Güven'in maddesini sildiğiniz için teessüf ederim. --SarvSarv 20:34, 30 Ağustos 2017 (UTC)

@Sarv, işte silinen metin;
Ankara Kız Lisesi'ni ve 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlamış, ardından Hilvan ve Mardin hakimliği görevlerinde bulunmuş, Mersin Ağır Ceza Mahkemesi üyesi sonrasında da Yargıtay tetkik hakimi olmuş, 1982 yılında Yargıtay üyeliğine seçilmiştir. 1983-1987 yıllarında Uyuşmazlık Mahkemesi Ceza Bölümü yedek üyeliği görevinde bulunmuştur. 1989 yılında Yargıtay Birinci Ceza Dairesi başkanlığına seçilmiş ve bu görevi emekli olduğu 2003 yılına kadar sürdürmüştür. Eski DYP grup başkanvekili Turhan Güven ile evlidir.
Elbette teessüf edebilirsiniz ama haklısınız diyemeyeceğim, ben VP:KİŞİ kurallarını uygulamakla yükümlüyüm. Kullanıcı:Chansey/politika sayfasında bundan bahsedebilir, neden hatalı silindiğini, hangi kuralın ihlal edildiğini anlatabilirsiniz. Böylece geleceğe yönelik Topluluk meylinde ve kurallaştırma da eksi/artı bir katkınız olacağı kesindir. Vikiçizer (mesaj) 20:45, 30 Ağustos 2017 (UTC)

VikiProje Azerbaycan Eylül ayı işbirliği daveti
Flag of Azerbaijan.svg
Azerbaycan Ayın İşbirliği Daveti

Flag-map of Azerbaijan.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Azerbaycan ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Azerbaycan projesi kapsamında her ay tekrarlanan Azerbaycan İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Vikiproje Azerbaycan bilinmeyen-önemli değerlendirilmemiş-sınıf sayfalar kategorisindeki değerlendirilmemiş maddelerin değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Hedef 500 şablonun düzenlenmesidir.

Her ay planlı bir şekilde Azerbaycan ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Ayrıca davet mesajları toplu olarak gönderilmektedir eğer bu mesajları devamlı almak istemiyorsanız adınızı toplu listeden kaldırabilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 10:24, 31 Ağustos 2017 (UTC)

Vikiproje Afrika Davetiyesi

Vikiproje Afrika İBP Davetiyesi

VikiprojeAfrikaResim.PNG
İyi günler, iyi çalışmalar,
Sizi Afrika ile ilgili tarih, eğitim, kişi, toplum, ekonomi gibi konularda katkı sağlamayı amaçlayan Vikiproje Afrika projesi kapsamında her ay tekrarlanan Afrika İş Birliği Projesine davetlisiniz.

Her ay planlı bir şekilde Afrika konusu ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan iş birliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.
Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. MediaWiki message delivery (mesaj) 13:40, 31 Ağustos 2017 (UTC)

Filiz Aker hakkında

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Filiz_Aker - SAS'ta karar için oylamaya katkı yapabilirmisiniz efendim..--Alahop Tereyağlı Ballıekmek (mesaj) 03:14, 4 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Alahop Tereyağlı Ballıekmek. Aktif hizmetli az olduğu için istisnalar dışında tartışmaya katılmıyorum. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 14:57, 4 Eylül 2017 (UTC)

Yardım

Merhaba vikiçizer, Bayrakülke şablonunda maalesef İslam İşbirliği Teşkilatı'nın bayrağı yok ancak İslam İşbirliği Teşkilatı maddesindeki bayrak onların bayrağı ve şablonda kullanmak istiyorum (Şablon:Türkiye'nin İİT daimi temsilcileri) diğer büyükelçilik şablonlarında görev yapılan ülkelerin ve teşkilatların bayrakları bayraksimge şablonu ile kullanılıyor ama ben maalesef beceremiyorum. Yardım ederseniz çok mutlu olurum. -- SarvSarv 13:22, 4 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Sarv. Ben de ülke veri şablonu kullanarak bir bayrak simge şablonu yapmıştım ama siz de aynısını hatta daha ayrıntılısını yapmışsınız, sildim benimkini. Ülke şablonu içinde başka bir örgüt olmamasından hareketle araştırınca doğrusunu buldum. Meğerse {bayraksimge resim|Flag of OIC.svg} şeklinde kullanırsak resim böyle çıkıyormuş ve her resimi bu maymuncuk şablonla kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden sizin açtığınız şablonu da silmek durumundayım. Maymuncuk şablonun çalıştığını size göstermek için "daimi temsilciler" şablonunda değişiklik yapacağım. Sayenizde şablon kullanımıyla ilgili önemli bir şeyi öğrenmiş olduk. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 14:32, 4 Eylül 2017 (UTC)
Açtığım şablon daimi temsilcilerle ilgili kullanılan kalıplaşmış bir şablon kullanımı diğer büyükelçiler şablonunda da benzeri kullanılıyordu Şablon:Ülke veri İslam İşbirliği Teşkilatı'nı kastediyorum onu silmiyorsunuz değil mi?. Bu arada @Vikiçizer yanıtınız için çok teşekkür ederim. Mutlu bayramlar. -- SarvSarv 14:37, 4 Eylül 2017 (UTC)
Onu değil @Sarv, bayrakla ilgili olanı diyorum. Ülke veri şablonu sadece ülkelere kullanılıyormuş o yüzden. Siz böyle örgüt olur, başka bir şey olur bahsettiğim şablonu hepsinde maymuncuk olarak kullanabilirsiniz. Vikiçizer (mesaj) 14:49, 4 Eylül 2017 (UTC)
Yanıt için teşekkürler @Vikiçizer ama Şablon:Ülke veri Birleşmiş Milletler ve Şablon:Ülke veri NATO var. Keşke silmeseydiniz; ama siz bilirsiniz.-- SarvSarv 14:58, 4 Eylül 2017 (UTC)
Geri getirdim. NATO ve BM'ye istisna tanındıysa İİT ye de tanınabilir diye düşündüm. Yani sonuçta sildik diye hiç geri gelmeyecek diye bir şey yok. Kolay gelsin. @Sarv --Vikiçizer (mesaj) 15:03, 4 Eylül 2017 (UTC)
Çok teşekkürler @Vikiçizer bu arada şunu belirtmek isterim, ta ki KD'lik politikası kesinleşinceye kadar ben yüksek yargıçlara dair madde eklemeyeceğim onun yerine hatta pek çok maddeyi kendi kişisel blogumda biyografi şeklinde yazmaya başladım. Onun yerine Büyükelçiler ve Siyasetçilere dair maddelere yöneldim. İlginiz için teşekkürler. --SarvSarv 15:07, 4 Eylül 2017 (UTC)

Ödüllü işbirliği projesinin bitimine son 10 gün

State Emblem of the Soviet Union.svg

Rus Kültür Derneği katkılarıyla düzenlenen "Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma" konulu bir ay süreli iş birliği projesi olan Ödüllü İşbirliği Projesine son 10 gün. 250 madde açma hedefli projenin %38,8'i (97 madde) an itibariyle tamamlandı, geri kalan maddeler açılmayı bekliyor.

Ödül olarak; birinciye toplam 1000 ruble (yaklaşık 60 ₺) değerinde üç kitap, ikinciye toplam 500 ruble değerinde (yaklaşık 30 ₺) değerinde iki kitap, üçüncüye toplam 250 ruble (yaklaşık 15 ₺) değerinde bir kitap ödül olarak verilecektir. Proje bitim tarihi olan 14 Eylül 2017 gününe kadar katılımınızı ve katkılarınızı bekliyoruz.

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 20:41, 4 Eylül 2017 (UTC)

Engel

Merhaba vandalizmde bulunmadığım halde vandalizm gerekçeli 2 haftalık engelleme almışım sebebi nedir? --oltnilhn (mesaj) 12:40, 5 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Oltnilhn. Sizin kullanıcı adınızın güncel bir engeli yok, siz IP numarasına yapılan bir engeli görmüşsünüzdür, bu da tr.0wikipedia.org'tan giren veya vandalla aynı IP aralığında bulunulması durumlarda oluyor. Hesap veya oturum açma erişimini ayrık tutarak bir sonraki vandal IP sorununa çare bulacağız. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 11:19, 6 Eylül 2017 (UTC)

IP engelleme

188.65.124.23 IP numaralı kişiyi engellemenizi istiyorum. -- Muratbaykal 11:27, 6 Eylül 2017 (UTC)

@Muratbaykal. İstek yapıldı Yapıldı. -Vikiçizer (mesaj) 11:31, 6 Eylül 2017 (UTC)

Engellenme problemim hakkında yardım talebi

Merhaba, kullanıcı adımla yıllardır vikipediye katkı yapmaktayım ve maalesef son birkaç aydır haksız yere engellenme cezası almaktayım. En son 22 Ağustosta sizin tarafınızdan 2 hafta süreli engelleme aldım ve dün bu süre doldu. Ekranımda öyle bir uyarı vardı: Değişiklik yapmanız Vikiçizer adlı hizmetli tarafından durdurulmuştur. Gerekçe: #5-Vandalizm (Vikipedi engelleme politikasına bakınız) •Engellenen IP adresi veya kullanıcı adı: 62.75.242.127

Bu engellenme sıkıntım 29 Nisanda vikipedimizin hükümet tarafından engellenmesinden sonra başladı. Ben sadece www.0wikipedia.org adresinden vikipediye giriş yapabiliyorum. Sanırım bunun yüzünden oluyor çünkü sıfırla başlayan wikipedia adresine bir çok kişi bağlanıyor. Ben vikipediye sadece işyerimde bulunan laptop ile bağlanmaktayım. Yine aynı laptopta katkılarımı yaparken ilk başta 1 günlük engellemeler aldım. Sonra bu süre giderek yükseldi. Sanırım kötü niyetli başka kullanıcılar tarafından karıştırılıyorum. Benim seneler boyunca bu kullanıcı adımla yaptığım katkılarım ve açtığım madde sayılarım muazzamdır. Bne son bir kaç senedir laptopla ile bağlanıyorum. Ve yine engellenmek endişeliyim .Bu problemi nasıl çözebiliriz lütfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca vikipedi dışında sizlere problemi mail yoluyla hangi adresinize bildirim yapabilirim ?? İyi çalışmalar Totenkopf division (mesaj) 08:53, 6 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Totenkopf division. Sizin kullanıcı adınızın güncel bir engeli yok, siz IP numarasına yapılan bir engeli görmüşsünüzdür, bu da tr.0wikipedia.org'tan giren veya vandalla aynı IP aralığında bulunulması durumlarda oluyor. Hesap veya oturum açma erişimini ayrık tutarak bir sonraki vandal IP sorununa çare bulacağız. E-posta atmak istediğiniz kullanıcı sayfasının sağ üst tarafındaki "kullanıcı" sekmesinde "e-posta gönder" seçeneğinden e-posta gönderebilirsiniz. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 11:23, 6 Eylül 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Eylül 2017 işbirliği daveti


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Eylül 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 300, (b) kısmı için 20 madde, (c) kısmı için 10 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 11:35, 6 Eylül 2017 (UTC)

Geri getirme

Merhaba Vikiçizer, Věra Čáslavská, Jack Johnson, Jerry Goldsmith, Jacques Maritain ve Ted Turner maddelerini geri getirebilir misiniz? --Adem20 (mesaj) 09:08, 7 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Adem20. Geri getirildiler, telifli kısımlarını temizlemeniz gerekli biliyorsunuz. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 10:58, 7 Eylül 2017 (UTC)

António Ramalho Eanes, Bernardino Machado, Antonio Salandra, Paolo Boselli, Cagayan, Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda, Bernardino Machado, ve Lorenzo di Piero de' Medici maddelerini de geri getirebilir misiniz?--Adem20 (mesaj) 08:41, 12 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Adem20. İstek yapıldı Yapıldı. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 10:26, 12 Eylül 2017 (UTC)

Ayrıca Michael Hainisch, Zug, Thurgau ve Casanare maddelerini de geri getirebilirmisiniz? --Adem20 (mesaj) 16:24, 3 Ekim 2017 (UTC)

Merhaba @Adem20. İstek yapıldı Yapıldı. Kolay gelsin.--Vikiçizer (mesaj) 10:17, 5 Ekim 2017 (UTC)

Tekrar rahatsız ediyorum ama anasayfada bulunan Vikisözlük logosu gene yanlış :) (Şuan bu var ve şuan kullanımda olan bu ile değiştirilmesi lazım (yazısız olan sürümlerini bulamadım)). Düzeltirseniz sevinirim. Kolay gelsin --TmѰ e12 17:05, 7 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @TmY e12. Değiştirdim, bu kez olmuştur umarım. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 19:13, 7 Eylül 2017 (UTC)

Kategori

Merhaba @Vikiçizer eşat kategorileri açmıştım Türk siyasetçilerle alakalı ancak bunların sıkıntılı olabileceği konusunda uyarılarda bulunulmuştu acaba bu eşat kategorilerin içindekileri boşaltmak için başka bir kategori açabilir miyim? örneğin Kategori:Recep Tayyip Erdoğan'daki cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarını Kategori:Türkiye Cumhurbaşkanlığı başdanışmanları'na açacağım Kategori:Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanları gibi bir kategori içine alsam olur mu? Yoksa ekstradan bir iş mi çıkar? Çünkü bu da Kategori:Recep Tayyip Erdoğan'ın altında da yer alacak. Ne dersiniz? Yoksa böyle kalsın mı? -- SarvSarv 21:42, 7 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Sarv. Vikipedi'de "aşırı kategorilendirme" diye bir kavram var, yani ansiklopedik anlamda zaruri değilse yapılmaması daha iyi olacak tasniflemeleri ifade ediyor. Bahsettiğiniz gibi sadece belli bir cumhurbaşkanı'nın veya başka bir görevlinin maiyetine ilişkin bir alt kategori açmak, emsal olabileceğini düşünürsek aşırı kategorilendirmeye girebilir. Ama öte yandan "Kategori:Abdullah Gül tarafından atanan Danıştay üyeleri" ve "Kategori:Abdullah Gül tarafından atanan YÖK üyeleri" gibi alt kategoriler açıldı, siz de açtınız, pek bir şey diyen olmadı. Bence bu konuda bize fikir vermesi için @Rapsar'ın görüşünü alalım. Rapsar vaktin olduğunda düşüncelerini yazabilirsin. Bana bu tip kategoriler aşırı kategorilendirme gibi geliyor ama yanılıyor da olabilirim. Vikiçizer (mesaj) 11:05, 8 Eylül 2017 (UTC)

Engel hakkında

Beni engellemenizi protesto ediyorum! (...) Saçmalık, safsata kelimeleri bu sitede her daim kullanılıyor. Bu subjektif bir yorumdur. Tartışma sayfalarında onlarca kullanıcı sert tartışmalara giriyorken her dakka bana geri dönüş yapmanızı gayriciddi buluyorum. (...)--Nushirevan11 12:54, 8 Eylül 2017 (UTC)

@Nushirevan11, niye engellediğinizi açıkladık, siz de gayet iyi biliyor olmalısınız. Diğer kullanıcılar da sizin bu sinirli, agresif ve nezaket ihlali içeren tavrınızdan rahatsız oldular. Aynen devam ettiğinizi görüyor ve sakinleşmeniz ve diğer kullanıcıları rahatsız etmemeniz için 48 saat daha Vikipedi'den uzak durmanız için gereken işlemi yapıyorum. Vikiçizer (mesaj) 13:05, 8 Eylül 2017 (UTC)
İkinci kez engellenmem bütünüyle kişisel saldırıdır. Ensede boza pişirmek deyimi mi nezakete aykırı yoksa saçmalık kelimesi mi nezakete aykırı! Burada bu kelimelerden daha fazlasıyla tartışmalar yapılıyor. Bu kelimeleri ve bu kelimelerle eş değer kelimeleri gördüğüm her yerde sizi pingleyeceğim. O zaman tarafsız hizmetli olup olmadığınız anlaşılır. Beni ikinci kez engelleyerek tarafsız olmadığınızı gösterdiniz zaten. Kendi çıkarınıza kendi başınıza engelleme kararı ikinci kez veremezsiniz! Bunu başka bir hizmetliye sormak gerekir. Vikipedi de böyle bir kural olmayabilir ancak ahlakî değil. Söylediklerimin arkasındayım ve zaten ikinci kez engellemeniz söylediklerimi kanıtlamıştır.--Nushirevan11 21:01, 10 Eylül 2017 (UTC)
Siz kişisel saldırı yapıyorsunuz. Vikipedi'de her kullanıcı kurallara uymak zorundadır. Saygısız, özensiz, nezakete aykırı ve haksız ithamlarınızı içeren sözlerinizle ne beni ne de başka kullanıcıları rahatsız edemezsiniz. Başka kullanıcılar da açıkça belirtti. Sizin durumunuz tipik sinirli kullanıcı profilidir, kural uygulayan hizmetliye kin ve nefretle yaklaşıp sürekli meydan okuyan. Ben ve diğer kullanıcılar sizi defalarca uyardı ama siz durumunuzu sürekli ansiklopedik ilerlemeye karşı tutuyorsunuz. Kişisel saldırılarınıza ve hakaretlerinize son veriniz. Silsile gereği 7 gün, @Nushirevan11 Vikiçizer (mesaj) 21:50, 10 Eylül 2017 (UTC)
Şu ve bu hakaretler de şurada durabilir. Vikiçizer (mesaj) 20:31, 12 Eylül 2017 (UTC)

Taraflı hizmetli olduğunuzu ifade etmem mi kişisel saldırı? Kendi çıkarınıza kendi arzunuza göre engel veremeyeceğinizi ifade etmem mi kişisel saldırı? Bunlar benim bildiğim kadarıyla eleştiri ve uyarıdır. Bunları kişisel saldırı olarak değerlendirip üçüncü kez engel vermek bütünüyle subjektifliktir. Sizden mantıklı açıklama bekliyorum.--Nushirevan11 15:42, 21 Eylül 2017 (UTC)

Evet bunlar engellenmenizi haksız çıkartmaya yönelik kişisel saldırılarınızdır. Size yeterince mantıklı açıklama yapıldı, yaptıklarınız söyledikleriniz kayıtlı. Vikipediyi kısır tartışmalardan, saldırgan ve nezaketsiz kullanıcılardan uzak tutmak sorumluluğumuz. Ya herkesin mecbur olduğu nezaket içinde iletişim kuracak, hizmetlilere ve kullanıcılara saldırmayacak, uyarıları tehdit olarak değil uyarı olarak anlayacaksınız, ya da Vikipedi'den uzak duracaksınız. Başka bir yol yok maalesef. Aynı saldırganlığa, engellendiniz diye üslupsuzca ortaya attığınız taraflılık iftirasına ve diğer kullanıcılara da nezaketsizliğe, ettiğiniz alaylara, geçtiğiniz dalgalara devam etmeniz sebebiyle, 1 ay. @Nushirevan11 --Vikiçizer (mesaj) 10:57, 23 Eylül 2017 (UTC)
 • Kullanıcyla çok bir münasebetim yok ama politikalara göre bir hizmetli bir tartışma sırasında kendisi ile birlikte bulunan herhangi bir kullanıcıyı engelleyemezler. Bu durumu başka bir hizmetliye bildirebilirdiniz. --Turgut46 11:25, 23 Eylül 2017 (UTC)
  • Benim kendisiyle bir tartışmam yok @Turgut46. Benim katılmadığım tartışmalardaki ifadeleri ve kural ihlalleri nedeniyle engellendi. Akabinde yine aynı ihlaller ve yanında "engellediğm için" bana da hakaretler. Size de tavsiyem, eğer bu engelleme olayına ilgi duyduysanız, bu hatırlatmanızı yapmadan önce niye engellediğini, kullanıcının tüm katkılarını, diğer vikilerden bendenize ettiği hakaretleri, diğer kullanıcıların defalarca bu kullanıcıya uyarılarını, benim engellemeden önceki defalarca uyarılarımı da inceleyiniz. Merak etmeyin, hoyratça engelde bulunsaydık, bu kullanıcıyı ve bir çok kullanıcıyı defalarca dil dökmeden engellememeiz gerekirdi ki siz de bu dil dökmeleri gördüğünüz için şimdi bu engelleme için buraya yazı yazıyorsunuz. Bu uyarınızı dikkate alacak ve bundan sonra bir çok hizmetlimiz gibi daha uyarıcı değil daha uygulayıcı olmaya çalışacağım. @Turgut46 --Vikiçizer (mesaj) 11:32, 23 Eylül 2017 (UTC)
Hayır, ilgi duymuyorum. Kullanıcının haklı olduğunu da söylemiyorum. Bu başlıkta gördüğüm kadarıyla kullanıcı ile diyaloğa girmişsiniz. Eğer başka bir nedenden engellenmişse bir diyeceğim yok. --Turgut46 12:10, 23 Eylül 2017 (UTC)
 • Sisinle konuştuktan sonra kullanıcı benimle iletişime geçti ve şu mesajı iletmemi istedi. Hayırlı günler.

"Vikiçizer meseleyi bu aşamaya getiren birisi olarak özür diliyorum. Agresif ve nezaket dışı bir tutum sergiledim. Bu aralar psikolojimin bozuk olması bu tür davranışlar sergilememe sebep oldu. Önceki mesajlarımda hoş olmayan tutum sergilediğim için ve Kibele'ye karşı nezaketsizlik yaptığım için özür dilerim. Size yazdığım son mesajımda sadece soru sormuştum, asla ithamda bulunma niyetim yoktu. Bu konuda beni yanlış anladınız. Bu meseleyi gereksiz yere büyüttüğüm için ve sizin zamanınızı çaldığım için ve size karşı nezaketsiz üslubumdan ötürü özür dilerim. Hatamı gerçekten anladım. Sizden engelimi kaldırmanızı rica ediyorum. Eğer tekrar nezaketsizlik yaparsam 6 ay engelleyin lütfen. Samimi bir şekilde özür diliyorum. Sizin gibi tecrübeli ve görevini özenle yapan bir hizmetliye böyle davranmamalıydım. Beni anlayacağınızı umuyorum. Saygılar." --Turgut46 14:23, 23 Eylül 2017 (UTC)

@Turgut46, maalesef hizmetliler sil/koru/engel işlemlerinden sonra mecburen bu tip diyaloglara girmek zorunda bırakılır. Yani hizmetlilik işleminden doğan diyaloglardır, bahsettiğiniz "tartışma nedeniyle engellememe" diyaloğu değildir. Bu zorunlu yazışmalar bahsettiğiniz tartışmadan sayılsaydı, hiç bir kullanıcıyı hiç bir hizmetli engelleyemezdi ve engellenen kullanıcı derhal bunu maniple edebilirdi ki sık sık edilmeye çalışılıyor. O yüzden lütfen, hiç bir şeyi 50 kere düşünmeden, bir sinirle bir maniple ile uyguladığımızı zannetmeyin, gerekirse 150 kere düşünüp 250 kere de hoşgörü ve anlayışla geçiştiriyoruz. Bunu da eleştiren var, hoşgörü ve anlayış lükstür, derhal işlemi uygulayın diyen. @Nushirevan11'in ilk katkısından itibaren bugüne kadar bakarsanız, ne kadar hoşgörülü ve anlayış göstererek ihlalleri uyarılarla geçiştirdiğimizi, çoğu kez uyarı bile almadığını, hizmetliler dışındaki kullanıcılardan gelen uyarıların kimi zaman "gerçek uyarı" sayılmadığını, son olayda da sabırla uyardığımızı engellememeye çalıştığımızı göreceksiniz. Dediğimiz dedik de değiliz, yanlıştan da döneriz. Ama maalesef burada bir yanlış göremiyorum. Bugüne kadar, aylarca engellediğim kullanıcılarla dahi ortak bir diyalog kurabiliyoruz ve ansiklopedik işler olsun, hizmetlilik işleri olsun aynen devam edebiliyoruz. Çünkü hiç bir zaman kullanıcıları kendi adıma "görüşlerinden" dolayı engellemedim, sadece ve sadece "kural ihlali" son derece açık olanları engelledim. Bu yüzden engel dönüşü yine dost kalabiliyoruz. Maalesef Nushirevan11 ilk engeline inanamadı, kabullenemedi, halbuki çok fırsatı olmuştu üslup hatalarını anlayabilmesi için. Nushirevan11 asla "görüşlerinden" dolayı engellenmedi, iletişim bozukluğunun ihlale dönüşmesinden engellendi. Kendisine elbette şahsi kin güdecek vs. değiliz, anlar döner diğer kullanıcılarla nasıl anlaşmaya devam ediyorsak yine beraber yürür gideriz. Bir çok kullanıcıyla çok kez karşı karşıya geliyoruz ama hiç böyle diğer vikiler olsun, burası olsun ne tehdit ne hakaret ne sıkıştırma hiç bir şey olmuyor. Nushirevan11'de maalesef bunlar oldu ama dediğim gibi engel sonrası olur böyle şeyler, uzatmamak lazım ama uzun soluklu bir vikipedist olacaksan da iletişimi ve hizmetlinin buradaki tatsız rolünü anlaman ve kabullenmen lazım, yoksa "kopuş"a giden bir yol oluyor, ben dahil hiç kimse bunu istemez. O yüzden Nushirevan11'in nedametini dikkate almaya mecburuz, çünkü en başta ilk uyarıdan itibaren olması gereken oydu zaten, engel meraklısı hiç bir zaman olmadık, hatta engellemediğimiz için çok eleştirildik. Netice olarak şunu söyleyeyim; bu iş benim şahsi meselem değil o yüzden özür dilenecek bir durum yok, bugün Nushirevan11'i bir ihlal nedeniyle engellerim, yarın bir hoşgörüsü nedeniyle tebrik ederim. Engelini hemen kaldırıyorum, zaten gelecekteki davranışları bize en doğruyu söyleyecektir, bu hale getirip getirmemek kendi ellerinde, bu tip nezaket ihlallerine hiç bir hizmetli kayıtsız kalamaz, eninde sonunda bir hizmetli ilgilenecektir. Kendisi de nedametini benim şahsıma değil, Topluluğa meylederek yine buradan yapabilir çünkü hizmetlilik yetkisi Topluluğun verdiği vekalete binaen Topluluk adına yapılıyor. Burada anlaşılmaya verdiğim önem nedeniyle uzun uzun yazıyorum ki gelecekte böyle şeyler yaşanmasın. Nushirevan11'e tavsiyem @Kibele'ye söyleceklerini Kibele'ye söylemesi ki bu tip geri dönüşler her zaman takdir görmüştür, tartışmalarda kişiselleştirmeden meramını anlatmaya özen göstermesi, mümkünse sinirli/agresif dönemlerinde tartışmalara girmekten kaçınmasıdır. --Vikiçizer (mesaj) 16:11, 23 Eylül 2017 (UTC)
Vikiçizer, engelden ziyade diyalog taraftarı olduğunuzun hep farkındaydım, içiniz rahat olsun. Enough! başlığında olduğu gibi kullanıcılara engel vermek yerine her yazılan mesajı tek tek okuyup cevaplandırmanızdan zaten bunu anlamıştım. Birçok kullanıcı sorunları olduğunda diğer hizmetlilerden ziyade size başvuruyor, çünkü sizin onları anlayacağınızı düşünüyor. Tarafımdan asla engel taraftarı bir hizmetli olarak algılanmadınız hiçbir zaman. Çünkü bu mümkün değil. Ama ben de hiçbir kullanıcının haksız yere engellenmesine sessiz kalamıyorum. Böyle bir şeyler sezince soluğu hizmetlilerin mesaj sayfasında alıyorum. Elmacenderesi'ne yazdığım şu mesaj bunlardan bir tanesi mesela. Dilerseniz birkaç link daha verebilirim :). Ben de yanlışlıkla engellendiğini düşündüğüm birilerini savunduğum için şikâyet edilmiştim, suçlamalara maruz kalmıştım. Ben bir an yanlış yaptığınızı düşündüm sadece, hepsi bu. Anlayın beni. --Turgut46 17:20, 23 Eylül 2017 (UTC)
Anladığımı düşünüyorum @Turgut46, bir problem yok, bir haksızlık olduğunu düşünebilirsiniz tabi, ben de olmadığını açıklamakla yükümlüyüm. Vikipedi işleyişi, anlayış ve hoşgörü ile daha güzel yürür, ceberut yöntemler uzun vadede özgür ansiklopedi anlayışına terstir, ben buna inanıyorum, mümkünse kısa vadeli değil, uzun vadeli çözümleri tercih etmeye çalışıyorum. Bu meselenin her kullanıcı için bilgilendirici/öğretici/emsal yönü olduğunu düşünüyorum. Vikiçizer (mesaj) 19:07, 23 Eylül 2017 (UTC)

Öncelikle anlayışınız için teşekkür ederim. Siz burda gerçekten önemli bir hizmetlisiniz. Uzunca açıklama yapacak kadar hassasiyet sahibisiniz. Ayrıca şunu ifade etmek istiyorum; size yazdığım son mesajımda kişisel saldırı yoktu, sadece soru soruyordum. O konuda beni yanlış anladınız. Tabi ki önceki mesajlar gereksiz ve zaman israfından başka bir şey değildi. Konunun bu raddeye gelmesi benim hatam. Kolay gelsin. Size de teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. @Turgut46--Nushirevan11 20:55, 23 Eylül 2017 (UTC)

Sürüm gizleme

Bir el atarmısınız şuna Çizer? Kolaylıklar dilerim. chanseyMesajYaz 10:38, 9 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Chansey. İstek yapıldı Yapıldı, iyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 10:41, 9 Eylül 2017 (UTC)

Benden izinsiz sayfamın değiştirilmesi

Merhaba

Burada göründüğü üzere bu değişiklik benden izinsiz olarak yapılmıştır. Matmazel Götingen adlı kullanıcıya gerekli işlemi yaparsanız sevinirimza--Hile19 15:47, 9 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Hile19. Kullanıcı engellendi, değişiklik izleri silindi. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 20:13, 9 Eylül 2017 (UTC)

Teşekkür

Tekrar merhaba, ilginize teşekkür ederim ve ayrıca size iletmiş olduğum yardım talebime yönelik, engele takılmalara önlem amaçlı kullanıcı hakkı olarak IP engelleme muafiyet hakkını mı kullanıdınız? halen engellenmedim de :) İyi çalışmalar Totenkopf division (mesaj) 07:37, 11 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @Totenkopf division. Daha önceki IP numarası engelli olmadığı için sorun yaşamamış olacaksınız, hemen IP muafiyeti özelliğini de ekledim hesabınıza. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 11:30, 11 Eylül 2017 (UTC)

Yardım

Zamanınız olduğunda şuraya bir bakabilir misiniz? Sorunun nedenini anlamadım.≈ SunSoldiers  ✉  14:02, 13 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @SunSoldiers. Şablonları pek bildiğim söylenemez, daha faydalı olacaklarına inandığım Cobija ve Rapsar'a yazınız, Olmadı Vito Genovese de daha iyi bilir. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 14:13, 13 Eylül 2017 (UTC)
Tamam, teşekkürler bende kim bu konulara daha hakim, kimden yardım istesem bilemedim.≈ SunSoldiers  ✉  14:15, 13 Eylül 2017 (UTC)

Seçkin madde çalışması - Vikiproje Sovyetler Birliği işbirliği
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

Red Star Emblem.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her iki haftada bir tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın ikinci proje konusu George Koval maddesini Türkçe Vikipedi'ye seçkin madde olarak kazandırmaktır.

Her iki haftada bir planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 10:01, 16 Eylül 2017 (UTC)

Kategori

Merhaba Rapsar. Bir kategori konusunu danışayım. Kategori:Kullanıcı:Bulgu/wdeksik gibi kullanıcıya özgü kategori açılması ve gizli de olsa maddelere eklenmesi. Ne düşünüyorsun? Vikiçizer (mesaj) 15:09, 16 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba. Şuraya baktım ama bu konuyla alakalı bir şey göremedim. Ben şahsen uygun bulmuyorum, kişisel meseleler ve uğraşlar için Vikipedi'nim kategori sistemine dahil edilmesini.--RapsarEfendim? 15:25, 16 Eylül 2017 (UTC)
Evet, bana da pek uygun gelmedi. Buna çeşitli nedenlerle ihtiyaç duyup maddelere kendi kategorisini ekleyenler çıkabilir. Ne bileyim; mesela 200bin maddede "Kategori:Vikiçizer/İlgileneceklerim" görsen, bence görsel açıdan da iyi değil. Vikiçizer (mesaj) 18:32, 16 Eylül 2017 (UTC)

Soru

Bürokratı olmayan bir vikide (Türkçe Vikisöz'de) hizmetliliğe aday oldum lakin aklıma bir soru takıldı, bu oylamayı kim kapatacak veya kapatması için bir yere başvuru mu yapılmalı anlayamadım. Yardımcı olarabilirseniz sevinirim. Kolay gelsin --TmѰ e12 19:14, 16 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @TmY e12. Bürokratı olmayan yerde bu tip tartışmaları/oylamaları hizmetli neticeye ulaştırır. Ama orada sanırım hiç aktif hizmetli yok, ya hizmetlileri bir şekilde e-postayla/mesajla uyaracaksınız, o tartışmayı/oylamayı sonuçlandırmak üzere aktif olacaklar, ya da vikilerarası yetkisi olan @HakanIST'e bildireceksiniz, o ilgilenecek. Ulaşırsınız ama olur da hiç bir kullanıcıya ulaşamazsanız, oylamaya katılmamış bir kullanıcı tartışmanın/oylamanın uzayıp sıkıntı yaratmaması için Topluluğun da izniyle tartışmayı kapatır/sonlandırır. Ping yazınca HakanIST'in de haberi olmuş oldu, sorun olacağını sanmıyorum. Vikiçizer (mesaj) 19:26, 16 Eylül 2017 (UTC)
Peki hizmetli sonuçlandırdı diyelim. Yetkiyi kim veriyor? :) --TmѰ e12 19:36, 16 Eylül 2017 (UTC)
Eğer Vikisöz hizmetlisine, başka kullanıcıların haklarını "hizmetli" olarak değiştirme yetkisi verilmemişse "meta"ya gidilir, oylama sonucu bildirilir, kullanıcının hizmetli olarak kullanıcı hakkının değiştirilmesi istenir. Yani HakanIST veya bir işbölümü yapmışlarsa ilgili kahya yapacak. Türkçe bilen HakanIST büyük şans bu işlerin hızlanması açısından. @TmY e12Vikiçizer (mesaj) 19:40, 16 Eylül 2017 (UTC)

Modül çalışması

Merhabalar, çalışma amaçlı bir modül sayfası oluşturmam mümkün müdür? Aklımda modül ile çalışacak yeni bir şablon fikri var da. Bunun üzerinde çalışma yapmak istiyorum. ~ Z (m) 07:00, 21 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @HastaLaVi2. Onlar hiç bilmediğim ilgilenmediğim konular:) Hatta şu kullanıcı anlar bile diyemiyorum.--Vikiçizer (mesaj) 10:22, 21 Eylül 2017 (UTC)
Deneme amaçlı sayfa açsam da çalışmam biterse/devam etmezsem size bildirsem de silseniz mesela? O tarz bir şey olabilir mi? ~ Z (m) 10:52, 21 Eylül 2017 (UTC)
Olur. Silinmesini istediklerinizi bildirin, denemeler yapın, kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 10:53, 21 Eylül 2017 (UTC)

Rica

Rica etsem şu cümleyi tercüme edebilir misiniz?

Breaking the mould of the silent protagonist could have been a risky move, but in making Ray Liotta the voice behind Vice City’s up-and-coming crime lord Tommy Vercetti, Rockstar struck a winning chord. While the character riffs on Tony Montana throughout the game, Liotta’s speeches give him a reckless sense of humour that makes him more likeable than old Scarface. He proves to be no less brutal by the game’s end, though. Turgut46 07:05, 22 Eylül 2017 (UTC)

TV

Merhaba Cobija. TV maddelerin silinmesi ile ilgili daha önce soran hizmetli oldu mu görmedim ama ben yine de sorayım. Genel KD kriterleri gereğince bazılarının silinmesi gerektiğini görüyorum, çok az bir kısmını halihazırda sildim. Ama genel bir bilmemiz gereken bir durum varsa bilsek iyi olur. Tek tek incelemek yerine toplu olarak değerlendirebilir ve toplu olarak silebiliriz. Bu konuda biraz yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 11:40, 23 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba. Çok fazla sayıda televizyon ve radyo kanalı ile program maddemiz var. Çok büyük çoğunluğu kayda değer değil. Bir süre önce şurada konuyu açmıştım. Orada önerildiği gibi organizasyonlar ve şirketlerin kayda değerlik kriterlerine göre işlem yapmaya başladım. Toplu silme pratik bir çözüm olsa da tek tek tespit etsek daha iyi olmaz mı? İlk bakışta kayda değer olmadığını düşüneceğimiz ancak aslen kayda değer olan bir madde bile silecek olsak zararımıza. Mevcut işaretlediğim maddelerin silinmesini bekliyorum sonrasında kalan maddeleri değerlendirmeye başlayacağım. Bu şekilde bütün radyo ve televizyon maddelerini elden geçirmeyi düşünüyorum. --Cobija (mesaj) 11:54, 23 Eylül 2017 (UTC)
Tek tek tespitte hizmetliler arasında koordinasyon sağlamak güç olabilir. Yani aynı ayarda bir madde silinirken, diğerinden "hızlı sil" etiketi çıkarılırsa şaşırmayın. O yüzden hepsine uygulanacak bir ihlal varsa işe yarardı. Sayı fazlalığı ve aktif hizmetli azlığı incelemeyi uzatabilir. SAS olsaydı daha mı iyi olurdu diye de düşünmüyor değilim. Ama fırsat buldukça bakmaya devam edeceğim. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 16:19, 23 Eylül 2017 (UTC)

Kural ihlali hakkında

Kiosk adlı maddeyi Kiyosk'a taşıdıktan sonra Kibele karşı yorum yaptı ve geri alınmasını istedi. Ben ise yanlış taşıma yaptığım için Kiyusk'a taşıdım ve sonrasında hizmetli geri aldı zaten. Burada nerede kural hatası var anlamış değil?--Nushirevan11 20:06, 30 Eylül 2017 (UTC)

Nerede mi? Bunu mu sordunuz şimdi gerçekten, o kadar vaktimi aldıktan ve yazı yazdıktan sonra. İlk baştan ne yaptıysanız kural ihlali. Kurallara uymadan isim değiştirmişsiniz. Önce tartışacaktınız, fikir birliği uzlaşma görecektiniz, sonra değiştirecektiniz. Açık değil mi? Neyin inadı? Kurallar orada, okuyunuz, @Kibele'yi sizi yanlıştan döndürdüğü için tebrik etmeniz lazım. Adlandırma değişikliklerinizin izlenmesi tavsiye etmesi de gayet normal, çünkü bir değil iki değil, ayrıca sürekli doğru yaptığınız konusunda ısrar ediyorsunuz. @Nushirevan11 --Vikiçizer (mesaj) 20:14, 30 Eylül 2017 (UTC)
Taşıyacağım ada karşı çıkan yoktu ki tartışma olsun. Taşıma işlemi yapıldıktan sonra karşı çıkıldı ve geri alınarak tartışma yapıldı. Burada kullanıcılar yüzlerce maddeyi taşıyor. Özellikle transkript konusunda Cojiba sürekli taşıma işlemi gerçekleştiriyor ve karşı çıkma durumu olunca geri alınıyor. Anlayamadığım sürekli burada tekrarlanan bir uygulamayı ben yapınca mı kural ihlali oluyor. Bir değil iki değil derken kaç tartışmalı adladırmayı tartışma bitmeden taşıdım. Sadece Ziyaülhak maddesinde bu hatayı yaptım. "Kullanıcıların tartışmalı bir adı başka bir tartışmalı ad ile değiştirmemeleri kesinlikle önerilir." cümlesindeki gibi tartışmalı bir ada taşımadım. Sonradan tartışmalı hale geldi. Her gün herkes burda taşıma işlemi yapılıyor ve karşı çıkıldığı zaman geri alınıp tartışma yapılıyor. Eğer karşı çıkılmasına rağmen taşıma yapılırsa kural ihlali budur.--Nushirevan11 20:24, 30 Eylül 2017 (UTC)
Kendi kendinize kural koyamazsınız. Kim yapıyorsa ihlal ediyor. Çok rahatsızsanız, politika değişikliği için Köy Çeşmesi (politika)'dan yazar, Topluluktan değişiklik talebinizi gerekçesiyle sunarsınız. @Nushirevan11 Vikiçizer (mesaj) 20:27, 30 Eylül 2017 (UTC)
Kendi kendime kural koymuyorum. Şu sayfada okuduğum gayet açık: Vikipedi:Adlandırma kuralları#Tartışmalı adlar bu sayfada tartışmalı adları taşımayın diyor. Benim taşıdıklarımda tartışma mevcut değildi. Ayrıca taşımadan önce tartışma sayfasında açıklama yapın da demiyor, fikir birliği de olsun demiyor. Sadece tartışmalı adları taşımadan önce bu kriterleri sayıyor. Zaten taşıma işlemi yapılırken değişiklik özetine gerekçeyi yazıyoruz. Bence siz yanlış anlamışsınız. Yanlış yaptığımda özür dilemeyi bilecek kadar erdem sahibi bir insanım. Burada kural ihlali yapmadım. Geri alınan bir maddenin ismi üzerinde tartışma yapılıyor. Hepsi bu.--Nushirevan11 20:34, 30 Eylül 2017 (UTC)
Kuralı koymuşsunuz kendi kendinize. "Eğer bir maddenin adı uzunca bir süre değişmeden durduysa ve onu değiştirmek için iyi bir neden yoksa öyle kalmalıdır. Özel olarak karar vermek için bir temel olmadığı durumlarda maddeye ilk yazanın verdiği adın kalması uygundur. Madde adlarını değiştirmek için yapılacak öneriler olay bazında incelenmeli ve madde adı değişikliği yapılmadan önce tartışma sayfasında tartışılmalıdır." Siz 4-5 yıldır duran adlandırmaları hiçbir gerekçe sunmadan değiştirdiniz. Tartışma yoktu diyorsunuz, tabi ki olmaz; tartışma sayfasına yapacağınız değişiklik hakkında birşey yazmazsanız. Transkript filan da fark etmez. Daha hala ihlal yapmadım diyorsunuz. Kullanıcı yokluğundan; tartışma olmadı, kimse görmedi vs. diye özel gerekçelerle değişiklikler yapmanız açık bir ihlaldir. Erdemleriniz filan beni ilgilendirmiyor, daha önce de söyledim, kurallara uygun davranın yeterli. Kurallara uymadan kendinize göre isim değiştirdiniz ve maalesef devam edeceğinizi söylüyorsunuz. Açık söyleyeyim, ben de Topluluk adına kurallara uyulmasını sağlamakla yükümlüyüm. @Nushirevan11 Vikiçizer (mesaj) 20:47, 30 Eylül 2017 (UTC)
Burada uygulanan teamül bu şekilde değil. Kurallara karşı gelme gibi bir niyetim yok. Pek çok kullanıcı tartışma sayfasına bir şey yazmadan değişiklik yapıyor. Ayrıca kuralın başlığı "Tartışmalı adlar". Tartışma olmamış bir maddeyi bu kurala dahil edebilir miyiz?--Nushirevan11 21:02, 30 Eylül 2017 (UTC)
Kural varsa teamül kuralın önüne geçemez. Kim yapıyorsa ihlal ediyor, alışkanlık haline getirmişse artı ayıp ediyor, herşeye hizmetli yetişemez, görüyorsanız siz de uyarın, kuralları üslubu dairesinde hatırlatın. O başlığı ısrarla ama ısrarla yanlış algılıyorsunuz. "Tartışmalı adlar" diye başlık konmuş ama içinde adlar "tartışmalı ad olmasın" diye konulmuş kurallar içeriyor. İngilizceniz veya başka bir dil varsa diğer dillerden bakınız. Kural açıktır; durduk yere özete birşeyler yazarak veya hiçbirşey yazmadan, Topluluğa tartışma sayfasından düşüncenizi sunmadan uzun zamandır nizasız/fasılasız duran bir ismi "çat" diye değiştiremezsiniz, isim önerileri transkript de olsa Topluluğa sunulmalıdır. Çok açık Türkçe hataları özetle değiştirilebilir, mesela "Ankara oyun havaları" yazacağı yerde "Ankar oyun hvaları" yazılmış olsun. Bu kural yalın bir Türkçe ile yazılmıştır, Vikipediye 10 yaşında da 80 yaşında da giren kişiler vardır, anlatımın herkes için anlaşılabilir olmasına dikkat ediyoruz, anlaşılamayan nedir? Israrı bırakmanızı, adlandırma ihlalini kim yapıyorsa uyarmanızı tavsiye ederim, lütfen. @Nushirevan11 --Vikiçizer (mesaj) 21:12, 30 Eylül 2017 (UTC)
Peki anladım, izahatınız için teşekkürler.--Nushirevan11 21:33, 30 Eylül 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Ekim 2017 işbirliği daveti


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ekim 2017'nin işbirliği, aşağıdaki 4 şablonun "kırmızı bağlantılı" maddelerinin açılmasıdır.
Şablon:Çift meclisli ulusal yasama organları, Şablon:Tek meclisli ulusal yasama organları, Şablon:Ulusal alt meclisler, Şablon:Ulusal üst meclisler

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedef: Eksik 350 maddeden 100 adedinin açılması.

Siyaset alanına odaklanan işbirliği projelerinin bu dönemkine siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli.

Herkese verimli çalışmalar dilerim.

Bölüm listeleri

Merhaba Vikiçizer. Bu ve bu gibi maddelerin sıklıkla açılmasını engellemek için yapabileceğimiz bir şey yok mu? Yani tam olarak engellemek değil de, mesela başlığında "bölümleri listesi" içeren bir madde açılacağı zaman kullanıcıya ilk kaydetmeden önce bir uyarı versin. Çünkü dizilerin maddeleri bile hala taslakken böyle listelerin oluşturulması hiç doğru değil. Zaten Vikipedi'de eğer bir maddenin alt başlığı kendisi ayrı madde olacak kadar gelişmiş ise ayrıca madde olarak açılabilir. Her seferinde bu maddeleri SAS'a taşıyorum gördüğümde. Ama yine de büyük zaman kaybı oluyor, bunun önüne geçilemez mi? ~ Z (m) 06:33, 2 Ekim 2017 (UTC)

Merhaba @HastaLaVi2. Anlıyorum ama bu tip maddeler için açarken kullanıcıya uyarı vermek zor bir teknik gibi geldi bana. Otomatik olarak maddelerin içeriğinin kalitesinin tespiti mümkün olmasa gerek, tek tek bakılıp değerlendirilmesi gerek gibi. Yine de buradan @Vito Genovese'ye ping atalım, ara ara aktif oluyor, teknik bir önlem mümkünse o bilir. Bize bir yol gösterebilir. Vikiçizer (mesaj) 11:52, 2 Ekim 2017 (UTC)

Vikiproje Sovyetler Birliği işbirliği
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

State Emblem of the Soviet Union.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her iki haftada bir tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Sovyetler Birliği'nin dış ilişkileri şablonundaki kırmızı bağlantılı maddelerin oluşturulmasıdır.

Her ay bir planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 18:26, 2 Ekim 2017 (UTC)

Konuya odaklanalım

Lütfen konuya odaklanalım. Araya girmek istemiyorum, orası yeri değil, o yüzden buraya yazıyorum. @Kibele, orada yanlış olduğunu düşündüğün bir şey söylenmiş olabilir, ama bu yanlışı düzeltmeye çalışmak çeşmenin amacını bozmaya sebep olabiliyor. Belki Hedda Gabler'e özel bir mesaj yazarak, istediğin şekilde konuyu konuşabilirdiniz. Sonuçta onunda kendi fikridir, orada latife yapmış gibi geldi, latife değilse de önem verilecek bir konu değil, kullanıcıları etkileyecek önemli bir şey ortaya atılmış değil. Öte yandan @Rapsar, ateşe körükle gitmenin bir örneğini vermiş gibisin, tabi geçmiş ikili tartışmaların da etkisi vardır belki bilemiyorum. Ama ne olursa olsun, provakasyon/kışkırtmak/tuzak ağır ifadelerdir. İsterseniz -veya istemeseniz de- orayı bir dakikada kuşa çevirip başa alabilirim. Böylece Rapsar'ın bana göre naif ve görmek istediğimiz yarışma duyurusunu yalın bir şekilde kullanıcıların önüne koymuş oluruz. Sizler deneyimli kullanıcılarsınız, uyarı yapmayı zul sayarım, sitem ediyorum. Kuşa çevirme işlemi için biraz beklerim, "hemen çevir" derseniz memnun da olurum, beklemeden çeviririm. Bu tip duyurular yalın kalmalı, konu dağılmamalı. Yeni kullanıcılar bu tip yarışma/projelerle vikipedist olmalı, tartışmalarla karşılaşmamalı. Olmuş bir kere, izin verirseniz düzelteyim. Vikiçizer (mesaj) 18:04, 14 Ekim 2017 (UTC)

Selamlar. Orada görüşlerimi yeterince yazdım zaten, ekleyecegim bir şey yoktur. İlgili provokatif içerik kaldırılırsa sevinirim, benim yazdıklarım da kaldırılabilir elbette bu durumda. İyi günler.--RapsarEfendim? 18:10, 14 Ekim 2017 (UTC)
@Rapsar, bence tam kuşa çevirme, en başa döndürme gerekliydi, logo dahil gerisi baştaki orta doğu tartışmasından sonra olan gelişmeler, onları başka bir yere taşımayı da düşünmüştüm, hala da taşınabilir. Başkalarının yorumlarına dokunmayayım derken, benim dokunmuşluğumu geri aldığını söylemeliyim, böyle olursa tartışmaları önlemek bir kat daha zor oluyor. Yine de kendi yazdıklarını çıkartmanı takdir ediyor ve doğru buluyorum ama sayfa geçmişini işaret etmeni doğru bulmuyorum. Kibele de karşılık olarak gerekli çıkartmasını kendisi yapabilir. Tekrar müdahale etmeyeceğim. Duyuru şeklindeki çeşme yazılarının tartışma mahiyetindeki devamının kendi ilgili sayfasından yapılması doğrudur, her zaman bu yönde tavsiyede bulunuyorum. Metaysa metadan, tartışacak yer yoksa da en azından ihlallerde bulunmadan. Vikiçizer (mesaj) 21:21, 14 Ekim 2017 (UTC)
Herhangi bir kullanıcı uygun görürse oradaki yorumumu çıkarabilir/taşıyabilir, sorun olmaz, genel bir yaklaşım söz konusu olduğundan not düşeyim dedim :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:27, 14 Ekim 2017 (UTC)
İlgili kullanıcılar bilgilendirilerek onların yorumları kaldırmaları sağlanabilir, bu kullanıcılar dünkü kullanıcılar değil, yıllardır burada. Bir kullanıcının yorumlarının kaldırılması, politika ve yönergelere göre zorunluluk değil, tercih meselesi (VP:KSY). Benim şahsi düşüncem bu konuda daha esnek, genel manada kaldırılmaması yönünde. Bu konu özelinde, tamamen konu dışına çıkınca ve bazı kullanıcıların da ekmeğe yağ sürmesi sebebiyle (elbette art niyetli olmadan) kaldırma önerdim. Bu tip konu dışına çıkışlarda konu uzatilmamali ve hemen müdahale gelmeli. Bu konuyla alakalı bir şey deyip vaktimizi almayacağım, sen mantıklı görüyorsan tekrar tümünü kaldırabilirsin, takdire bırakılan bir husus neticede :) İyi günler.--RapsarEfendim? 21:29, 14 Ekim 2017 (UTC)
Ben konunun iyice dağıldığını düşünüyorum, eski kullanıcıların her zaman eksiği/fazlasıyla yeri ayrıdır ama yarışma/proje görünce yeni kullanıcıların katılımını daha çok önemsiyorum. Aktif kullanıcı edinmemizin pratik yollarından en önemlileridir yarışmalar/projeler. Bu yüzden bu güzel duyurunun/girişimin başka tartışmalara kayarak yeni kullanıcıları ürkütmesini, onların anlamamasına uzak durmasına yol açmasını hiç istemem. Amacım birinci olarak bunu engellemek, ikinci olarak da eski kullanıcıların duyurudan bağımsız bir tartışma ile zaman kaybetmesinin önünü hızlıca kesmek. Tek tek onay almayarak hoyrat davrandığım söylenebilir ama hoyratlık değil bu, acelecilik. Ben izninizle en başa, orta doğusuz, en yalın ve en sade haline çeviriyorum tekrar o zaman. Teşekkür ederim. @Rapsar, @Seksen iki yüz kırk beş. --Vikiçizer (mesaj) 21:41, 14 Ekim 2017 (UTC)
Heh, işte ben de bunu dile getirmeye çalışıyorum :) Öyle iyi niyetli bir harekette dahi orada "kışkırtıcı", bak özellikle tırnak içinde yazıyorum, "kışkırtıcı" bir yorum yapılarak -ki konuyla alakasız olduğunu tartışmak dahi lüzumsuz- bir kaos ortamı yaratılmak isteniyor. Burada ben ya da başkası yine kışkırtıcı bir şey dese o kaos ortamı oluşacak. De ki yanlış düşünüyorsun. Bu kısım kaldırılınca daha da kışkırtıcı bir içerik ekleniyor. İkimizin arzusu da aynı, bu ve diğer tartışmaların başka yerlere, hele hele kaosa sürükleyecek yerlere kaymaması. Bu konuda da gerekenleri yapmaya hazırım.--RapsarEfendim? 21:58, 14 Ekim 2017 (UTC)

Kategori silme

Kategori:Fransa işbirliği bakanları adlı kategoriyi 2014'te oluşturmuştum fakat yeni açılan Kategori:Fransa iş birliği bakanları doğru kullanım olduğu için ben de içini boşalttım fakat ben silmeyi beceremiyorum "işbirliği" olan kategorinin silinmesine katkı sunarsanız çok memnun olurum. --SarvSarv 21:02, 15 Ekim 2017 (UTC)

Merhaba @Sarv. Silindi, kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 21:06, 14 Ekim 2017 (UTC)

İstifa

Merhaba Vikiçizer,

Aslında, bana devriyelik yetkisini veren siz olduğunuz için, bu mesajı ilk olarak size göndermem daha uygun olabilirdi belki de, yine de Sayın Sakhalinio'ya, aktif hizmetlilerde gördüğüm için mesaj gönderdim, ve doğal olarak düşünmemi istedi. Buraya kadar olan süreç, tam olması gerektiği gibi, hizmetlimizin de konuya olumlu bir şekilde yaklaşması beklenen davranış, ancak kararımda kararlı olduğumu bilmenizi istiyor ve istifa talebimi kabul etmenizi rica ediyorum. Vikipedi'ye hizmet etmekten zevk aldım, özellikle Dünya Mirasları'nın tamamının Vikipedi'ye kazandırılması sürecinde birçok bilgi öğrendim (bu süreçte açtığım madde sayısı 1,000'i ya geçti ya da 1,000'e yaklaştı; 600,000 değişikliğe sahip bir kullanıcı karşısında denizde kum ama, neyse :) ), bu iyi bir şeydi. Katkılarımı durdurmayı planladığımı söyleyemem, ancak devriyelik görevimi sürdürmek istemiyorum. Bunun nasıl bir mantık içerdiğini anlamakta güçlük çekebilirsiniz, size hak veririm; yine de bir yanaşma-kaçınma çatışması yaşadığımı bilmenizi isterim. Mevzu bahis Vikipedi'ye katkıda bulunmaksa, bunu devriye olmadan da pekala gerçekleştirebilirim. Ancak, şu şartlarda, bir devriye olarak hizmet vermek istemiyorum. Bunun, çalışmalarımı kısıtlayacağının farkında olsam bile. Lafı uzattım, sanki ayrılıyormuşum gibi, öyle bir şey yok, yine buradayım. Kolay gelsin.-thecatcherintheryemesaj 16:33, 17 Ekim 2017 (UTC)

Merhaba @Thecatcherintherye. Tam anlamak için soruyorum; oradaki store'dan 100$'lık armağan ile dünya miras haritası vardı ama John mesaj attı ve bir kitaptan bahsetti, UNESCO basımı bir kitap seçin onu yollayalım dedi. Verdiği linkte de 4 kitap gördüm. Açıkçası store'daki 100 ve haritadan nasıl kitaba döndü anlamadım, muhtemelen bazı yazışmalar oldu. Devriyelik alınır verilir sonra tekrar verilir sorun değil, ısrar ederseniz beyaz listeye çeviririz sonra söylerseniz tekrar devriyeliğe çeviririz ama söylemeliyim ki tepkinizi/eleştirinizi gerçek muhatabına yapmalısınız ki etkili bir sonuca ulaşsın. Vikiçizer (mesaj) 17:50, 17 Ekim 2017 (UTC)
John'un da bahsettiği üzere, ilgili atlas (harita değil, bir kitap, bu nedenle başka bir kitap seçebilirsiniz deniliyor), daha yarışma sürüyorken, basımdan kaldırılmış. Yani, aslında yarışma bittikten sonra, verilebilecek herhangi bir kitap yokmuş. Gerçek muhatabına yapılacak bir eleştirinin de faydası yok, çünkü "öyle bir kitap" yok. Yarışmayı düzenleyenin şartları yerine getirmesi gerektiğini mi söyleyelim İsveç Vikipedi çalışanlarına? Ben anlamam, ben ödülümü kazanmışım, ille de gönderin, yoksa sizi mahkemeye veririm mi? (aslında iyi fikir :) kesin kazanırdım) Esasında, bu yarışma olmasa da benim öncelikli hedefim Dünya Mirasları'nın hepsini trwikiye ekleyebilmekti, bu yarışma da bu sırada karşıma çıktı, süreç hızlanmış oldu. Yarışma sonrasındaki süreçte birkaç yazışma yaptım aslında, birkaç seferinde hemen gönderileceği, bir seferinde de nasıl olup da hala gönderilmediği ile ilgili bilgiler vardı. Nihayetinde bu kitabın "daha yarışma sürerken basımdan kaldırıldığı" yazıldı. Sadece üç kişiye verilecek bir kitap, temin edilmeden yarışma başlatılmış, daha sonra kitabın basımına son verildiği görülmüş, dolayısıyla, yarışma şartlarına uyulmamıştır, şu saatten sonra da pek bir şeyin önemi yok aslında. Son zamanlarda devriyeliğin gerektirdiği sorumlulukları yerine getiremediğim de aşikardı. Vesile oldu diyelim :) thecatcherintheryemesaj 18:36, 17 Ekim 2017 (UTC)
@Thecatcherintherye, en azından başka bir kitap seçseydiniz olmaz mı? Vikiçizer (mesaj) 18:39, 17 Ekim 2017 (UTC)
İlginiz için teşekkürler. Şu an için kararım kati görünüyor. Teşekkürler.-thecatcherintheryemesaj 19:54, 17 Ekim 2017 (UTC)
Peki @Thecatcherintherye. Beyaz listeye çeviriyorum. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 19:56, 17 Ekim 2017 (UTC)

IP Engel Sorunu

Merhaba IP engelleme Sorunu Yaşıyorum Sorunumu Nasıl Halledebilirim. GFB Mete 34 (mesaj) 20:45, 18 Ekim 2017 (UTC)

Merhaba @GFB Mete 34. Yeni kullanıcısınız ama bu durum IP muafiyeti için engel değil. Kullanıcı haklarınıza IP muafiyeti özelliği ekliyorum, erişim sorunu çıkmayacağını umuyorum. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 14:17, 19 Ekim 2017 (UTC)

İletişim

Selam. Tek yorum yapan kullanıcı ile iletişim yasağı olduğu için (gerçi bunun uygulamaya konulup konulmadığından da pek emin değilim) söz konusu kullanıcı ile herhangibir iletişimi engellemek amacıyla başka kullanıcıları çağırmıştım. Ve bunu özellikle tırnak içerisinde ve isim vermeden belirttim ki herhangi bir kaza olmasın, yanlışlıkla bana yanıt vermesin diye :) Fakat "iğneleme" iddiası ile tam da korktuğum şey olmuş. Bilginize @Vikiçizer --Maurice Flesier message 07:43, 23 Ekim 2017 (UTC)″
O zaman izninizle o anlatımı komple değiştiriyorum, çıkarıyorum, uzamasın diye. @Maurice Flesier, @MHIRM. Vikiçizer (mesaj) 07:47, 23 Ekim 2017 (UTC)
kuş iyidir iyi :) --Maurice Flesier message 07:58, 24 Ekim 2017 (UTC)

Vikiproje Sinema Ayın İş birliği daveti

Clap cinema.svg Vikiproje Sinema'da Ayın İşbirliği'ne Davetlisin!
Merhaba Vikiçizer!
Vikiproje Sinema bünyesinde Ekim ve Kasım 2017 iş birliği projesi, 90. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü başvuruları maddesindeki kırmızı bağlantılı film maddelerinin açılması olarak seçilmiştir.

Proje sonunda, kırmızı bağlantılı 78 film maddesinin Türkçe Vikipedi'ye kazandırılması hedeflenmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

*VikiProje Sinema mesajlarını almak istemiyorsanız buradaki listeden kullanıcı adınızı kaldırabilirsiniz. --MediaWiki message delivery (mesaj) 18:05, 26 Ekim 2017 (UTC)

Terim değişikliği Zerdüştlük-Zerdüştçülük

Merhabalar, otomatik ve hızlı değişimler yaptığınız için size yazmayı uygun gördüm.Viki'de bir çok makalede Zerdüştlük olarak yazılan terimin Zerdüştçülük olarak değiştirilmesi kanaatindeyim. TDK da Zerdüştçülük kullanımını öneriyor. Zerdüştlük kullanımında bu dine bağlı olan insanlar Zerdüşt olarak adlandırılıyorlar ki bu yanlış bir adlandırma oluyor. Konuyla ilgilenmeniz mümkün müdür?Teşekkürler Saitcank (mesaj) 11:44, 27 Ekim 2017 (UTC)

Merhaba @Saitcank. Tartışma:Zerdüştçülük sayfasından bir tartışma başlatıp isim değişikliği ile ilgili fikirlerinizi paylaştıktan sonra Topluluğun meyline göre isim değişikliği yapmalıydınız. Yani önce tartışıyor sonra değiştiriyoruz. Böyle önce değiştirip sonra tartışınca başka türlü anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor. İsim değişikliğinde bir karar verildiğinde diğer makalelerdeki geçen yerleri değiştirmek kolay. Vikiçizer (mesaj) 11:54, 27 Ekim 2017 (UTC)

Ben TDK'nın başvuru kaynağı alındığından yola çıkarak hareket ettim. Ana maddede bir değişiklik yaptım ancak diğer maddelere dokunmadım. Gerekli tartışmayı adı geçen maddenin tartışma sayfasına ekliyorum. Teşekkür ederim. Saitcank (mesaj) 13:23, 27 Ekim 2017 (UTC)

Kusura bakmayın ve bir soru

Kusura bakmayın yine yazıyorum. Hepten yapışkan diyeceksiniz bu sefer. :) Daha öncede söylemiştim tekrar söylüyorum siz tecrübeli ve politikaları bilen bir hizmetlisiniz. Benim hata yapmamın sebebi tartışma sayfalarını kullanan kullanıcılar. Özellikle bir kullanıcı adeta mobbing uygulayarak tartışma sayfasını kullanıyor ve taşıma işlemi yapıyordu. Ve yine başka bir kullanıcı ile sert tartışmalar yaparak kişisel saldırılarda bulunarak kendini haklı çıkarmaya çalışıyordu. Benim bu metodu benimsediğim söylenemez ancak etkilendiğim söylenebilir. Çünkü ses çıkaran, kurallara aykırı diyen kimse yoktu. Bu yüzden size diğer tartışmalarda neredeydiniz dedim. Halbuki şikayetçi olunmadıktan sonra sizin haberiniz nereden olacak. Tartışma sayfasında tahakküm kurup zorbalık yapma niyetim yoktu. Çünkü uzunca bi süre geçti ve bilindik bir madde olmadığı için ve yorum yapanda olmadığı için değişiklik yapmak normaldir diye düşündüm. Ancak çekişme içine girmemeliydim. Size şunu sormak istiyorum: Bu durumda tartışmada ilerleme olmazsa ve aynı tezler ileri sürülürse ve uzun zaman geçerse ne olacak? Ayrıca VP:KSY ihlalinden bahsetmişsiniz. Bu konuda titiz davranmaya çalışıyorum, daha önce sizin yazdıklarınızdan ötürü. Ancak şu an nerde VP:KSY ihlali yaptığımı anlayamadım. Sizin şahsınıza yönelik bir şey demedim. Sadece hizmetlilik görevi ile ilgili eleştiride bulundum. Çünkü benim hakkımda yorum yapıp hüküm veriyorsunuz. Sadece diğer tartışmalarda niçin müdahalede bulunmuyorsunuz ve iyi niyet sahibi değilsiniz dedim. Yazdıklarım doğru olmamakla beraber bunları ifade etmem VP:KSY midir? Son olarak gerçekten kimseye karşı kötü niyetim yok, sadece bazen ruhi durumumdan dolayı ani çıkışlar yapabiliyorum. Bu sayede bazı şeyleri öğrenmiş oluyorum, tekrar kusura bakmayın. Siz bana kızıp başka kullanıcılara açıklama yapmaktan imtina etmeyin lütfen. Kolay gelsin.--Nushirevan11 17:15, 27 Ekim 2017 (UTC)

Başkaları yanlış yapıyorsa uyarmak herkesin görevidir. Ben yorum yapmıyorum, hep kuralları hatırlatıyorum, herhangi bir tartışmada kimsenin öne sürdüğü tezlere ve argümanlara karışmam, eleştirmem. Bir şekilde fikrimi belirtmek zorunda kalmışsam, sadece vikipedist tarafımla orada bulunurum, sorumluluk almış olan tarafımla değil. Sizinle diyaloğum sadece bunun üzerinedir. Belki ad değiştirme argümanlarınız en doğru olandır veya değildir, o konuya girmiyorum. Tartışmanın usulünce yürümesi, fikir birliğinin kurallara uygun yürümesi ve gizli ve açık vandalizmin önlenmesidir önceliğim. Haberimiz olana bakabiliyoruz, hizmetliler her tartışmayı gözlüyor/gözetliyor değillerdir, çoğu kez haber verildiğinde müdahil olurlar, bazen de hizmetlinin okuyacak/ilgilenecek vakti/enerjisi yoktur, diğerine paslar. Çoğu kez de haber vereni uyardığımız oluyor açıkçası. Tartışmalar vikipediyi geliştirir ama öte yandan usulünce yürümüyorsa zarar verir. Sizin gibi sürekli tartışma içinde olan kullanıcılarla ister istemez hizmetliler karşılaşır. Sorularınıza gelirsek; "Nerden bakarsanız bakın bana karşı ileri sürülmüş yorumun gerçeklikle zerre kadar alakası yok" gibi sert, kışkırtıcı, itham edici sözler VP:KSY içine girer, öte yandan bir hizmetliyi sürekli taraflılıkla itham etmek kişisel saldırıdır. Her uyarıda karşı suçlamada bulunmak, gerçek dışı algı oluşturmaya çalışmak kişisel saldırıdır. Üslubunuzu kontrol etmeniz gerektiğini daha önce de söyledim. İkinci soru; uzun zaman geçerse ne olacak? Amacımız tartışmayı sonlandırmak olursa böyle bir sorun zaten olmaz. Size tavsiyelerim hep bu yönde, başka kullanıcıları çağırıp görüş alın, bekleyin, gerekirse görüş vereceğini düşündüğünüz kullanıcılara özel mesaj yazın. Uzun zaman geçmesine rağmen bu görüş zenginliği oluşmazsa demek ki kuralda yazdığı gibi "zaruri bir değişiklik değilse" açıldığı gibi kalacak. Kural öyle diyor, daha önce ayrıntılı size anlattım, bağlantılarını verdim. Kurallarla ilgili eleştiriniz olabilir, bunun da yolu politika teklifi getirmek, nasıl olması gerektiğini Topluluğa sunmak, bakmışsınız sizin dediğinize göre politika şekillenmiş. Ad değişikliği konularında kurallara ilişkin fikirlerinizi politika teklifi yaparak değerlendirin. Şimdiki gibi tartışmalara girmek hem vakit kaybı hem de verimsiz. @Nushirevan11 --Vikiçizer (mesaj) 19:17, 27 Ekim 2017 (UTC)

Beyaz Liste Alınma Talebi

Merhaba, @Vikiçizer. Değişiklerimi
Devriyeler 1 Haftadan Beri İncelemiyorlar.
Mümkünse Beyaz Liste'ye Alınmayı Talep Ve Arz Ederim...
Teşekkürler. Kolay Gelsin! -- GFB Mete 34 21:58, 28 Ekim 2017 (UTC)

Beyaz liste

Selamlar. ALınabilir sanki?--RapsarEfendim? 22:12, 28 Ekim 2017 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Bence de bir sakınca yok gibi. Peki yukarıdaki mesajı yazan GFB Mete 34 için ne dersin? Vikiçizer (mesaj) 22:15, 28 Ekim 2017 (UTC)
Yok artık derim :) Kendisi muhtemelen, şu geçenlerde "kuzenim yazmış" diyen arkadaş. "Katkı" yok ki değerlendirecek kadar :)--RapsarEfendim? 22:20, 28 Ekim 2017 (UTC)
Evet, beklemek lazım. Bekleyelim görelim. Diğer hizmetlilere de yazıyor. Teşekkür, iyi çalışmalar. @Rapsar Vikiçizer (mesaj) 22:23, 28 Ekim 2017 (UTC)

Sayfa birleştirme

Merhaba Vikiçizer, Vikiproje:Sinema/Tartışmalar sayfasını Vikiproje tartışma:Sinema sayfasına aktarabilir miyiz rica etsem? Kafa karışıklığına neden oluyor böyle. --Pragdonmesaj 11:10, 1 Kasım 2017 (UTC)

OK. @Pragdon ilk fırsatta bakacağım. Vikiçizer (mesaj) 11:12, 1 Kasım 2017 (UTC)
Teşekkürler şimdiden. Eline sağlık :) --Pragdonmesaj 11:13, 1 Kasım 2017 (UTC)
@Pragdon Vikiproje tartışma:Sinema/Tartışmalar sayfasının arşivini de sildim, yaklaşık 4 yıl önce yazılmış güncelliğini yitirmiş birkaç yazı vardı. Aktarma oldu mu? olmadıysa söyleyin düzeltmeye çalışayım. Vikiçizer (mesaj) 11:30, 1 Kasım 2017 (UTC)
Ona bakıyordum ben de aktarmalar tamam. Sadece Vikiproje:Sinema/Tartışmalar/2016 ve öncesi mesajlar ve Vikiproje:Sinema/Tartışmalar/2017 mesajlar sayfalarını da silersek işlem tamam olacak. :) --Pragdonmesaj 11:40, 1 Kasım 2017 (UTC)
Onlar da gitti o zaman. Kolay gelsin. @Pragdon --Vikiçizer (mesaj) 11:41, 1 Kasım 2017 (UTC)
Çok teşekkür ettim. Eline sağlık. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 11:44, 1 Kasım 2017 (UTC)

++++

Merhaba, Kırgın Çiçekler maddesinde anonim bir kullanıcı sürekli olarak nedensiz içerik silmektedir, ilgilenir misiniz? Kolay gelsin.--Nushirevan11 19:24, 2 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11. Şimdilik yarı korumaya alındı, kayıt olup devam ederse sonra ona göre düşünürüz. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 07:25, 3 Kasım 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Kasım 2017 işbirliği daveti


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Kasım 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 5 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 21:13, 2 Kasım 2017 (UTC)

Engellenme talebi

Rica etsem Vikipedi'ye olan tüm erişimimi engeller misiniz? Şimdiden size ve tabii ki tüm Vikipedi ailesine çok teşekkür ederim. İyi ki aranızda bulunmuşum ve iyi ki varsınız. Herkese iyi çalışmalar dilerim.--MerhabaNe yapabilirim? 21:13, 4 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Merhabaviki. Engelleme kuralları "Kullanıcıların kişisel sebeplerden, Engelleme Politikasında belirtilmeyen bir sebepten veya keyfi olarak kendilerinin engellenmesini hiçbir hizmetliden talep etmemeleri rica olunur." ve "Vikitatil vb. nedeniyle engelleme talep eden bir kullanıcıyı engellemesi yasaktır." der. Yani bu isteğinizin sebebini yeterince anlamadan bu isteğinizi yerine getiremeyeceğimizi bilmeniz gerekiyor. Tabi ki kullanıcıların Vikipediden uzaklaşma, mola verme, katkıyı bırakma gibi düşünceleri olay bazında değerlendirilmeli ve saygı duyulmalıdır. Köy Çeşmesi'ndeki son yazışmalardan sonra bu isteği iletmeniz, ister istemez o olayla bağlantılı olup olmadığı sorusunu aklıma getirdi. Açıklama yapıp yapmamakta serbestsiniz elbette, ama canınızı sıkan bir durum varsa paylaşmanızı veya süresini kendinizin belirleyeceği bir vikimoladan sonra dönmenizi tercih ederim. --Vikiçizer (mesaj) 21:24, 4 Kasım 2017 (UTC)
@Sabri76, @Sakhalinio, @HakanIST. --Vikiçizer (mesaj) 21:39, 4 Kasım 2017 (UTC)
Sizleri anlıyorum. Yine de her şey için teşekkür ederim. Elbette sizin göreviniz, tabii olduğunuz kurallara uymaktır. Madem, engel olmuyor, öyleyse sahip olduğum tüm hakları geri almanızı rica edeceğim. Öyleyse bana derinden bir hoşçakalın demek kalır. Nedenine gelirsek, benim canımın sıkkın olmasından ziyade, başkalarının canını sıktığımı, sıkacağımı düşünüyorum ve kimse bu işkenceyi hak etmiyorlar. Ayrıca şunu da söyleyemeliyim ki; bu hesaba bağlı mail hesabının kapatıldığını, bu yüzden kendim veya başkası tarafından hiçbir şekilde geri dönülemeyecek şekilde; mail de kayıtlı ilgili verilere, mesajlara, grup veya kişi vb. gibi şeylere erişimin tekrardan mümkün olmadığını belirtmek isterim. Bu yüzden, kendim tarafından olası herhangi bir açığın da olmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Son olarak, hepinize can-ı gönülden iyi çalışmalar diliyorum. İyi vardınız ve iyi ki varsınız. Helal olsun.--MerhabaNe yapabilirim? 21:54, 4 Kasım 2017 (UTC)
@Merhabaviki, sebebinizi kendi adıma naif buluyorum, sorun varsa çözümü de vardır. Israrla tekrar düşünmenizi ve acele karar vermemenizi rica ederek, yine de vikimola tavsiyesinde bulunuyorum. Teşekkür ederim. Vikiçizer (mesaj) 21:59, 4 Kasım 2017 (UTC)
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Ama söz veriyorum. Olur da her şey güzelleşir ve gün gelir bir Vikipedi etkinliği olursa; bir dinleyici olarak ona katılacak ve her biri çok değerli olan sizleri izlemenin keyfine varacağım. Hoşça kalın. Sizleri tanımak büyük ve önemlisi de böyle bir ailenin parçası olmak benim için gerçekten de çok büyük bir şerefti. Tekrardan bir olmak dileğiyle. İyi vikilemeler.--MerhabaNe yapabilirim? 22:17, 4 Kasım 2017 (UTC)
Rica ederim @Merhabaviki, biz de bugün varız yarın yokuz Vikipedi'de, her şeyin güzelleştiği öyle bir etkinlikte bir kaç kuşak sonraki nesilleri görürüz sanıyorum. Umarım dönersiniz. Tekrar teşekkürler. Vikiçizer (mesaj) 22:22, 4 Kasım 2017 (UTC)

Tartışma sayfası koruması

Selamlar. 2017 Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumu maddesinin tartışma sayfası şu an koruma altında. Tartışma sayfalarında tam koruma olmaması lazım, kullanıcıların görüşlerini belirtebileceği bir alan yok şu an. Vikipedi:Koruma politikası da "tam korumaya alınmış bir sayfa üzerinde gerçekleştirilecek her türlü değişiklik, tartışma sayfasında ya da tartışmanın başlatıldığı diğer uygun bir sayfada teklif edilmelidir" diyor ama bunu gerçekleştirmek mümkün değil. Yanlışlıkla yapmış ve fark etmemiş de olabilirsin. İyi günler.--RapsarEfendim? 18:36, 5 Kasım 2017 (UTC)

Ben de tartışmaya devam edecektim fakat edemediğimi gördüm. Tartışmaya kapatma gibi bir durum meydana gelmiş. Hatta buradaki tartışmayı başlatırken imza atmayı unutmuşum, onu bile sonradan atamadım :) --Ahmet Turhan (mesaj) 19:55, 5 Kasım 2017 (UTC)
Haklısınız, tartışma sayfalarına erişime açık tutmak lazım. Aşırı tedbir oluyor, kullanıcıları soğutalım derken. Düzeltelim. @Rapsar, @Ahmet Turhan. --Vikiçizer (mesaj) 20:11, 5 Kasım 2017 (UTC)

AWB kullanımı

Selamlar. Kısa süre önce bazı işlemler için AWB kullanımının uygun olmadığını belirtmiştin. Ancak buna rağmen yine botla yapılması gereken değişiklikler için AWB kullandığını görüyorum. Doğru olmadığını düşündüğün işleri neden yaptığını merak ettim. Bir politika ile sınırlandırmamız mı lazım illa? Üslup sert gibi gözükmesin, yanlış anlama, sakın ha :)--RapsarEfendim? 00:09, 9 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Rapsar. Hatalı bir iş yapmışsam yanlışlıkla yapmışımdır. Ama sanırım genel olarak kullanıma ilişkin soruyorsun, ben Topluluğa sorup fikir teatisi yapalım dedim, senin dışında açıkça bu iş olmaz diyen başkası çıkmadı, yanlış hatırlamıyorsam. Ben de mümkün mertebe tüm seri değişikliklerimi awb ile yapıyorum, twinkle katalitik ve hotcati de sıklıkla kullanıyorum, Bir zamanlar manuel olarak 300binin üzerinde değişiklik yapmıştım ki awb veya diğerleri olsaydı yapmazmışım diye düşünüyorum, aslında varmış da ben bihabermişim. Trendim bir süredir böyle, bakarsın yarın hiç elimi sürmem, sadece madde açarım, bilemiyorum yani. Politika sınırlandırması gerekiyor diyorsan, ben politikaya karşı çıkmam, uygularım. Ben daha önce İngilizcedeki durumu da aktarmaya çalışmıştım, referansım orası idi, ama son zamanda İngilizce referanslara karşı çıkıp politikalardan temizlediğini de gördüm. Bilmem, belki Türkçeye özgü sınırlandırma düşünülebilir, ya da hiç bir sınırlandırma yapılmaz, katkı yapan iki üç kullanıcı sırf son değişiklikleri işgal etti diye küstürülmez, katalikle hotcatle başka getirilecek programlarla aynı işgal yine yaşanabilir. Bot kullanmaya zorlanan, zorlamayı kabul etmeyerek tüm katkılarını bırakabilir ve bence bu durumdan Vikipedi kazanmaz. Sinirlerini zıplatmak üzere:) merakını @Teacher0691'le de paylaşayım. Vikiçizer (mesaj) 16:00, 9 Kasım 2017 (UTC)
Durum şöyle Vİkiçizer, sen kısa süre önce bu tarz kullanımların doğru olmadığını ve bot ile yapılabilecek/yapılması gereken değişiklikler için bot kullanılmasının, yapılamayacaklar içinse AWB kullanılmasının doğru olduğunu söyledin. Böyle bir görüşün varken, neden bu görüşüne aykırı değişiklikler yapıyorsun? Bunu politika bağlayıcılığından bağımsız olarak sormaktayım. Teacher0691 bunu savunmadı, politikamız öyle deseydi ona uygun davranması gerekirdi (gerçi diyor da neyse), ama şu an ondan bağımsız olarak sana soruyorum yalnızca.--RapsarEfendim? 18:41, 9 Kasım 2017 (UTC)
Kaldı ki sunduğunuz argüman hep şu oldu: "ben bot gibi otomatik yapmıyorum, kontrol de ediyorum". Birincisi, bunu bizim nasıl bilmemiz veya sizin nasıl ispatlamanız gerekiyor? Kimse bilemez sizin kontrol edip etmediğinizi -ki iyi niyetli olduğunuza zerre şüphem yok, bunu derseniz kalbimi kırarsınız. İkincisi, "kontrol edilerek" yapılsa dahi hatalar olmakta. Üçüncüsü, bot başvurusu reddedilen bir kullanıcı "AWB kullanarak ve kontrol ederek yapıyorum" deyip bu durumu suistimal edip, bot statüsünde olmayan bot kullanamaz mı?--RapsarEfendim? 18:45, 9 Kasım 2017 (UTC)
Endişem o yöndeydi ama Topluluğun ilgilenmediği ve rahatsız olmadığı bir konuda, hatta desteklediği bir konuda tek başıma herhangi bir kısıtlamaya gitmeyi doğru bulmadığım gibi Nasreddin Hoca'nın Timur'dan dönüşü misali; fili ikileyerek kendimde de şahsi bir kısıtlamaya gitmedim. Endişelerimi teyit etmek isterken, endişelenecek bir şey yok şeklinde bir durumla karşılaştım. Sen de olmasan zaten o endişe de olmayacaktı:) Evet bazen kendi doğrularımıza uygun kararlar alıp şahsen uygulamaya çalışıyoruz. Ama awb işinde Topluluk rahatsız değiliz gibi bir sonuca varıyorsa, bu sonucu kabul edip şahsi kısıtlamaya gitmemem söz konusudur. Yani İngiltere kralının "Ordum en iyisini bilir" deyip, ordu nereye giderse orayı fethe gitmeyi kabul etmesi gibi bir durum. Tabi bu demek değil ki Topluluğun fikri değişmeyecek. Düzgün bir politika yapılıp da zorlama olursa, ben kendi adıma söyleyeyim bot açamam sanırım, ama küsmem de, katkıya eski usul devam ederim. Son sorularına cevaben, hatayı botla da başka türlü de yapan olabilir, aynı yöntemle hata geri alınabilir. Botla yüzlerce/binlerce hata yapan da oldu, kontrol edilerek de olsa olabilir. Sen katalikle 100 hata yapar, fark eder düzeltirsin, öbürü awb ile 100 hata yapar fark eder, aynen düzeltilir. Düzeltme varsa hata yapmak da sorun yok. Yani kontrol ediyorum derim, ediyorumdur ama yine de hata yapabilirim, hata yapmama garantisini botlu da botsuz da manuel de veremez. İnsan vardır arkasında çünkü. @Rapsar--Vikiçizer (mesaj) 18:59, 9 Kasım 2017 (UTC)
Daha önceki konulara tekrar girmeyeceğim. Şurada yeterince açıklama var bence. Eğer illa politika oluşturulacaksa da oradakine benzer ilerleyebiliriz. Kimlerin AWB kullanabileceği de var orada. Görüldüğü gibi sadece 75 bot varken 1200 normal kullanıcı var. Yani AWB kullanmak için illa bot olmak gerekmiyor ama bot almak tavsiye edilmiş. Dakikada birkaç değişiklikten fazla yapıyorsanız denmiş buradaki birkaç kesin olarak belirtilebilir. Boşluk silme ve kategori ismi değiştirme durumlarından uzak durun denmiş. Kategoriler zaten katalitik ile yapılabildiği içindir belki. Benim ve Vikiçizer'in sıkça kullandığı iç bağlantı düzeltmeleri ile ilgili bir şey göremedim tam olarak. Belki esas yapmamız gereken bizdeki karşılığı olan Vikipedi:AutoWikiBrowser/CheckPage sayfasına kimlerin eklenebileceğine karar vermek. En vikide buna başvurudan sonra adminler karar veriyor. Bizde ise isteyen herkes ismini ekleyebiliyor. Yanlış kullanımlar için kara liste de oluşturulmuş.--Teacher0691 (mesaj) 19:36, 9 Kasım 2017 (UTC)
@Teacher0691 ve Vikiçizer, ben burada AWB kullanımından ziyade, Vikiçizer'in savunduğu "AWB kullanımını kısıtlama" görüşüne rağmen neden hâlâ AWB kullandığını sormak istemiştim :) Ben buna karşıyım deyip de bununla ilgili bir kısıtlama olmadığından kullanmaya devam etmek bana doğru hareket gibi gelmedi.--RapsarEfendim? 21:06, 9 Kasım 2017 (UTC)
@Rapsar. Topluluğun görüşünün önemli olduğunu, kendi görüşümün önemi olmadığını ve Topluluğun görüşüne hareket ettiğimi ayrıntılı olarak söyledim. Şimdi "karşı değilim tamamen doğru buluyorum" desem, Topluluk yanlış dese, ama ben kendi bildiğimi yapsam esasen doğru olmazdı, her işte olduğu gibi bunda da Topluluğun doğrusunu uygulamaya çalışıyorum. Neyse, sonuçta sen de awb'ye karşı değilmişsin ve destekliyormuşsun, ya ben anlayamadım problemi ya da bir problem yok o zaman. Vikiçizer (mesaj) 12:18, 10 Kasım 2017 (UTC)

++

Selam. Rica etsem Mirada'nın telifli maddelerinden biri olan Wolfgang Müller-Wiener maddesini geri getirebilirmisin? Bugün açmayı düşündüm fakat silindiğini gördüm. Telifli kısımları temizleyip düzenlemek istiyorum. --Maurice Flesier message 14:53, 11 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Maurice Flesier. İstek yapıldı Yapıldı. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 19:05, 11 Kasım 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği ikinci ödüllü işbirliği projesi


State Emblem of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1936-1955).svg Roj emblem.svg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında
Sovyetler Birliği'nde Kürtler konulu 50 madde oluşturma konulu ikinci ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının periyodik olarak ödüllü projeler gerçekleştirme kararı sonrasında gerçekleşen birinci projenin ardından ikinci proje olarak "Sovyetler Birliğİ'nde Kürtler" konulu 50 madde oluşturma konulu 15 gün süreli iş birliği projesi düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 16 Kasım 2017 Perşembe günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 1 Aralık 2017 Cuma günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan 15 günlük süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.
 • Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara proje sorumluları imzalı olarak verilecek hediyeler:
 • Birinci: Toplam altı adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Ehmed Huseyni - Berhemên Gıştî-I  • Ehmed Huseyni - Berhemên Gıştî-I  • Mela Bırhanê Tarînî - Medrese, Ji Her Aliyî Ve Medreseyên Me  • Newaf Mîro - Du Kes Yek Mırov  • Dilawer Zeraq - Nexşên Li Giyan  • Ahmedê Hepo - Bawerî

 • İkinci: Toplam beş adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Memo Şahin - Çîroka Koçberên Bêparêzer, Kurdên Elmanyayê  • Mahmut Baran - Êdî Navê Min Bêrîvane  • Sirri Ayhan - Dansa Berber  • Ali Yüzen - Dengê Felefeyê  • Eküp Kıran - Pilingê Serhedê

 • Üçüncü: Toplam dört adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Şiwan Osman Mıstefa - Kurdistan Û Prosesa Îslamkırına Kurdan  • Lokman Ayabe - Gava Heyatê  • Özgür Kıyak - Rêwıyên Bê Welat  • Celadet Alî Bedirxan - Ferheng

 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz. Ayrıca açılacak maddelerde bu kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --MediaWiki message delivery (mesaj) 14:12, 15 Kasım 2017 (UTC)

Diziler

Merhaba Vikiçizer, Twinkle sildiğiniz birçok dizi sayfası var. Yanlışlıklamı oldu yoksa bir nedeni varmıdır? Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:45, 19 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Sakhalinio. Yanlışlıkla olur mu hiç:) Uzun süredir üşendiğim bir temizlikti. M-6'dan çoğunun silinmesi gerekiyordu. İtirazı olan varsa tabiki madde bazında değerlendirir, gerekirse KD'liğinin ortaya konulması için geri de getiririz. Benzer bir M-6 temizliğini kişi maddelerinde, TV -radyo kanallarında, roman-kitaplarda da vs. düşünüyorum, ilgilenebildiğim zaman. Kolay gelsin. Vikiçizer (mesaj) 19:54, 19 Kasım 2017 (UTC)
Bence bu şekilde uçurmak yerine bi listeleme yapılsaydı daha iyi olurdu. Listende olan diğer başlaıklar içinde bence bunun yapılması daha doğru olur gibi. Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:20, 19 Kasım 2017 (UTC)
Herkes kendi açtığı veya ilgilendiği maddeyi biliyordur. Geri dönüş yapan kullanıcı, maddeyi düzgünce ve kurallara uygun şekilde, KD'liğini ortaya koyarak açabilir, bendeniz de vakit ayırıp güzelce takip eder ve gereği olmamışsa yine silerim. İtirazınız olan varsa lütfen hemen bildirin, bakalım. @Sakhalinio. --Vikiçizer (mesaj) 20:27, 19 Kasım 2017 (UTC)
Merhaba Vikiçizer. Kaydadeğer olmadığı gerekçesiyle 300 kadar dizi maddesini silmişsin. Bunların arazında 8'e kadar dilde maddesi olan diziler var. Maddelerde kaynak olmadığı için mi sildin? Sakhalinio'ya katılıyorum, maddelerde çokça emek var topluca silme yerine liste üzerinden gidilmeliydi. İçlerinde eski oluşturulmuş maddeler var, ayrıca engel dolayısıyla birçok kullanıcı giremiyor, bu maddeleri tek tek talep ettirmenin uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. İyi çalışmalar.-- Hakan·IST 17:29, 20 Kasım 2017 (UTC)
Merhaba @HakanIST. Teşekkür beklemiyorum tabiki ama hizmetlilerden de ne yaptığımı anlamasını beklerdim. 1- Başka dilde maddesi olanların başka dillerini de -gerek olmadığı halde-inceledim, kimin ne zaman nasıl açtığına kadar baktım. Onlar silmiyorsa onların sorunu, oralarda mücadeleye girişmeye vaktim de niyetim de yok. İstiyorsanız bakarız beraber, hangi 8 dilde ne şekilde var olduklarına. Hangileri ise onlar geri de getiririm, kurallara uygun hale getirmenizi makul süre takip ederim. 2- Kaynaksızlık silinme nedeni değildir, bunu hizmetlisi hizmetli olmayanı herkes bilir. Sormanızı yadırgıyorum. Bir tane madde silinmemiştir ki kaynaksızlık sebep olsun. 3- Maddelerin eskileri varsa bunlar zamanında silinmemesinden ve ilgilenmemesinden ve hatta defalarca silindiği halde yeniden açılmasından kaynaklanıyor. Maddelerin eski olmamasının "silinmeme nedeni" olması diye bir durum olmadığını biliyorsunuz. En eski madde bile silinmesi gerekiyorsa silinir. 4- Kimseye bir şey talep ettirdiğimiz yok, bunlar Vito'nun Mirada'sı gibi değil. Orada binlerce madde silindi ve silinmesine birlikte karar vermiştik, liste yapılmasını kaynak düzeltmesini sağlamak üzere düşünmüştük. Ama bunlar anoniminden vandalına ve sırf bu maddeleri açmak için kaydolup ısrarla açıp zorla kabul ettirene kadar çeşitli kullanıcılarca açıldı. İsteyen olursa geri getirebilirim diyorum ki sadece bu iş için değil, her iş için bunu yapıyorum. 5. Toplu silme yoktur, tek tek inceleyip silme vardır. 300 madde silindi ise 600 dizi maddesini de bir çırpıda açabilirim, bu mantıkla silen olmayacağı için 10 yıl sonra belki bir hizmetli el atarsa silinebilir. 6- Bu maddelerin çoğunluğu ilgi yokluğundan Vikipedi'de tutunabilmiş maddelerdir, çoğu 1 sezon ve hatta 1-2 ay yayınlanmış, hiç bir güvenilir/çoklu/bağımsız kaynakta yer almamış metinlerdir. Bu maddeler hiç bir kurala/kritere uymadan açılırken belki bir döneminde ben de hizmetliydim, hizmetlilerin ilgilenmemiş olması bunları biriktirmiştir. Daha dün başlayan dizinin aynı gün maddesi açılmış ama o günlerde silinmeyip yıllarca bekleyip bugüne gelmiştir. Onlarca emsal SAS kararı ve hızlı silinmiş metinler mevcuttur. 7. İsteyen olursa, istediğiniz maddeyi hemen geri getirir maddeyi değerlendiririz. Herhangi bir liste veya toplu geri getirme kesinlikle yapmayacağım. Merak eden şuradan ne silindiğine bakabilir. Toplu KD olmayan madde açanlarla mücadele edilmiyor, bunları sürekli açanlarla hiç bir diyaloğa girilip, bir şey söylenmiyor ama bunlardan Vikipedi'yi temizlemeye çalışan başka bir hizmetlinin işi anında görülüp zorlaştırılmaya ve ne yaptığı açık olduğu halde açıklama yapmaya veya silme listesi vs. yapmaya zorlanıyor, beklerdim ki 300'ün 100'ünü de bir başkası bakıp inceleyip siliversin. Daha çok yapılacak iş var, silinmesi gereken maddeler, temizlik yapılması gereken bölgeler var. Şimdi, hangi emek verilmiş, önemli ve silinmemesi gereken dizi maddesi silinmişse bana bildirmenizi bekliyorum ki hemen geri getireyim, bakalım hangi madde imiş, hep beraber görelim. Ben seri değişiklik yapmayı seven bir kullanıcıyım, ne yaparsam nispeten çok hızlı ve nispeten çok fazla yapıyorum. Ama araştırmadan/görmeden hareket etmiyorum. Topluluk yanlış iş yapmışsın derse zaten hiç iş yapma demektir nazarımda, ona göre davranırım. Ve son olarak hiçbir kullanıcı ile değil de iki hizmetli ile bu silme girişiminden sonra bu olumsuz diyaloğa girmiş olmanın verdiği zulüm sebebiyle; Topluluğun da nabzını tutma isteğimden, diğer kullanıcıların da haberi olsun ve isterlerse bana istedikleri gibi düşüncelerini aktarsınlar, rica ediyorum: @Kingbjelica, @Pragdon, @Merhabaviki @Nushirevan11, @Maurice Flesier, @Chansey, @Teacher0691, @Mskyrider, @İazak, @KediÇobanı @Seksen iki yüz kırk beş, @BSRF, @Vito Genovese, @Eldarion @Sabri76, @Rapsar, @Ahmet Turhan, @Superyetkin, @Kibele, @Ullierlich, @Thecatcherintherye, @Pinar, @Cobija.--Vikiçizer (mesaj) 19:23, 20 Kasım 2017 (UTC)
Merhaba Vikiçizer, öncelikle tartışarak doğruyu bulabileceğimizi hatırlatmak isterim. Kendi silinmiş değişikliklerime baktığımda Beyaz Gelincik, İnadına Aşk, Aşkın Bedeli, Hangimiz Sevmedik (dizi) ve Bodrum Masalı dizilerinin KD olduğunu düşünüyorum. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:01, 20 Kasım 2017 (UTC)
 • Merhaba. Kayda değer olmaması nedeniyle "hızlı silinme" olayı çok kesin olan maddelerde uygulanıyor malum. Silinmeye aday gösterilen ve kayda değer olmadığı gerekçesiyle silinen maddelerin çoğu, bu mantıkla hızlı silinebilecek maddeler (kayda değer olmaması gerekçesiyle silinmeye aday gösterilen maddelerdeki silinme-silinmeme oranı bariz bir şekilde silinmesi yönünde baskın). Bu maddeler hızlı silinmiyorsa, dizileri silmek için bir gerekçe de gözükmüyor. Sırf kaynak yok ve kayda değer olduğu "ispat edilmediği" için silinmişse -ki öyle gözüküyor- o hâlde neden kaynaksız maddeler silinmiyor? Biz İngilizce Vikipedi değiliz, onlarda kaynaksız madde açılınca siliniyor direkt. Kaynaksız diye etiketlenen madde sayımız 10 binden fazla -ki bu maddelerde hiçbir kaynak yok. Hadi yarısı, bariz kayda değer olan maddeler diyelim (cumhurbaşkanları, Olimpik sporcular vs), kalır 5 bin kaynaksız madde. Ve bunlar şablonla işaretlenen, tecrübelerime göre işaretlenmeyen madde sayısı çok daha fazla. Bunları sileceksek hızlı, o zaman silinmeye aday sayfa tartışmasını da yapmayalım, ya da kayda değerlik şablonu kullanmayalım maddelerde ve hızlı silelim. Pratikte bize çok zararı dokunur. İngilizce Vikipedi olsak tamam ama biz o kadar gelişmiş değiliz. Son olarak bu şekilde, silinen içeriği göremiyoruz ve var olan bilgi de kaybolmuş oluyor, kullanıcılara bir şans tanımamış oluyoruz. Büyük kararlar için konuşma şart, yoksa siz bunu yaptınız, başka hizmetli aksini yapar.--RapsarEfendim? 20:35, 20 Kasım 2017 (UTC)
 • Merhaba Vikiçizer ve diğer arkadaşlar,
Öncelikle bunu fırsat bilip, yıllardır süren çalışkanlığınız ve düzgün çalışmalarınız için teşekkür ediyorum Vikiçizer. Yazacaklarım seri işlemlerinizi bırakmanız için değil, tersine bunların vikipedinin kalite kanadı için yararlı olduğu düşüncesiyle devamını diliyorum.
Girişten sonra artık konuya geçeyim. Sildiğiniz maddelerin büyük çoğunluğunda doğru işlem yaptığınıza eminim, ama biraz olsun sizde şüphe uyandıran azınlığında etiket koymak veya daha olumlusu liste yapıp topluluğa düzenleme, KD gereğini yerine getirme olanağı tanımak çok daha yararlı olur kanaatindeyim. Yanlış anlaşılmasın, 300'ü için liste yapmaktan söz etmiyorum, bu da gereksiz bir zaman israfı olur, çoğunluğunu doğrudan silmek gerekiyor. Ama içlerinde gerçekten boşa silinmiş olanlar bulunduğu da açık.
Ben de Beş Kardeş dizisinin KD olduğuna eminim. Bu dizi için bağımsız kaynak bulmak hiç zor değil. Kolaylıkla KD gereklerini de yerine getirir, başlangıç seviyesine de getiririm. (Yayından ilk kaldırılışında izleyici baskısı ile birkaç ay sonra yeniden başlatılması gibi bir "ilk" bile KD olması için yeterlidir aslında.) Sözü edildiği onlarca gazete haberi bulunabilir. Sıra dışı sansür örneği ile, sosyal medya reyting listesinde zirveyi görmesinin ardından, günü-saati değiştirile değiştirile reytingi azaltılıp, 4 hafta sonra da izlenmeme bahanesiyle sözleşme sonlandırıldı. Gerçek nedeninin muhalif eleştiriler olduğu çok yazılıp çizildi. Sanırım bu detayları bilseydiniz maddeyi silmemiş, zamanınızı boşa harcamamış olurdunuz. Zaten bu yüzden KD'liğe tek kişinin ve silme etiketi koymadan karar vermesi zaman kayıplarına yol açabiliyor. Şimdilik Beş Kardeş maddesini geri getirmenizi rica ediyorum.
Şubat (dizi), Ramazan Güzeldir, İki Aile, Yalan Dünya (dizi, 2007), Gülhan'ın Galaksi Rehberi, Şen Yuva ve zamanın efsane dizisi Yeditepe İstanbul da diğer gözüme takılanlar.
İyi çalışmalar. iazak (mesaj) 22:02, 20 Kasım 2017 (UTC)
 • Herkese selamlar. Dizi izleme kültürüm Bizimkilerle kısıtlı olmasından ötürü silinen maddeler hakkında üzgünüm ki yorum yapamayacağım. Ama değinmeden de geçemeyeceğim @Vikiçizer sizin Topluluk hatalı iş yaptın derse, zaten hiç iş yapma demektir görüşünüze katılmıyor ve şiddetle karşı çıkıyorum. Bu tip düşünceleri projenin ilerlemesi tehlikeli buluyorum.
Burada politika anlamında bahsedilse bahsedilse VP:SP M6 ikinci cümleye bir atıf yapılabilir. Kayda değerliği şüpheli maddeleri işaretlemek suretiyle bir çalışma gerçekleştirilebilirdi. Vikiçizer'in sildiği maddelerin altına imzasını attığını (hepsinin KD olmadığına kanaat getirdiğini) zaten yukarıda da görüyoruz... Ne olabilirdi, belki Köy Çeşmesinde böyle bir çalışma yapılacağından bahsedilebilirdi.
Ben Vikipedi'de çeşitli görevler yapan kullanıcıların, özellikle hizmetlilerin burada olduğu gibi inisiyatif kullanmasından yanayım. Bu yanlızca silme işleminde değil; koruma, engelleme vb.de de geçerli. Bu inisiyatifin hizmetlilerden talep edildiğini tartışma sayfalarında, SAS'larda vb. defeatle gördük. Bu sebeple ben şahsen yapılan işlemi bir temizlik olarak değerlendiriyorum. Zaten hiç bir şey yok olmuyor, geri döndürülebiliyor. Elbette arada kaynayan KD dizi maddeleri de mevcuttur, benim dizi maddelerinde emeğim yok; emek veren kullanıcılarımızı da üzmemek lazım. Bu yüzden itiraz sunan kullanıcıların sayfalarının geri getirilmesi ve değerlendirilmek üzere işlem tesis edilmesi gerekmektedir. İyi çalışmalar! chanseyMesajYaz 08:14, 21 Kasım 2017 (UTC)
Geri getirilmesi istenenleri her zaman olduğu gibi geri getireceğimi en başından söylüyorum, söylenenleri hemen getiririz problem yok, düzeltme yapılacağını düşündüğümden. Hizmetlilerin böyle inisiyatif alarak kullanıcıları zaman ve emek kaybından kurtardığını düşünüyorum, 300-500'ün içinden 13-15'i geri gelir, düzeltilmezse SAS olur. Topluluğun meyline göre, ya bu ve benzeri konularda inisiyatif alıp gereğini hızla ve kararlılıkla yapacağız, ya da yapmayacağız. M-6 (KD'lik) hızlı silme kriteridir aslen, kaynaksızlık silinme sebebi değildir, çoğunun kaynağı da vardı, 300 silmeyi 300 günde yapmış olsaydık dikkat çekmezdi. Eleştirdiğim bir nokta ise bu tip maddeleri seri açanlarla ilgili pek bir şey yapılmadığıdır, birikmelerin sebebini yukarıda açıklamaya çalıştım. Bu birikmeleri temizlemeyiz olur biter, yanlış olduğunu düşünsem bile Topluluğun meyline uyarım her konuda. Ayrıca SAS'da bile silinen madde ileride daha nitelikli olarak açılabilir diyoruz sürekli. Hizmetlilerin herkesi dinlemesi, anlamaya çalışması ama kural ve Vikipedi için en doğrusu ne ise onu uygulamaktan asla çekinmemesi gerektiğini düşünüyorum. --Vikiçizer (mesaj) 09:17, 21 Kasım 2017 (UTC)
Hızlı geri dönüş için teşekkürler Vikiçizer, KD olmadığından emin olduğun maddeleri seri açanları paylaşırsan, daha önce uyarmadıysak uyaralım, uyarıya rağmen yapıyorlarsa engelleyelim. Not olarak, geri getirilen maddelerin iç bağlantılarının da geri getirilmesi ve vikiveri dil bağlantılarının tekrar eklenmesi de gerekecektir. İyi çalışmalar.-- Hakan·IST 10:59, 21 Kasım 2017 (UTC)
Rica ederim @HakanIST. KD madde açmadığı konusunda yoğun şüpheler olanların elbette açtıkları içinde KD madde de vardır. Ayrı bir polemik çıkartmam istemem şu an, ama zaten ortaya çıkmış aktüel bir polemik olarak Vikipedi:Şikayet sayfasında @Kingbjelica'nın şikayetini inceleyebilirsiniz. Şurayı da göstereyim @HakanIST. Örneğin; KD olmayan seri porno oyuncusu açan, seri bürokrat-kişi açan, seri TV-radyo açan, seri dizi-dizi listesi vs. açan bol miktarda kullanıcı var. Çoğuyla iletişime girildi, caydırılamadı, anlatılamadı. İsim isim belirtmek istemiyorum, hepsini ben de biliyorum, başka kullanıcılar da biliyordur, ben bir şey yazınca yanlış anlaşılıyor, internet ortamında durumu ifade etmekte zorlanıyorum sanırım, diğer kullanıcılar söylesin bildiklerini. @Cobija kaç tane TV-radyo sildiğimizi söylesin, yine M-6'dan, çoğunu açan aynı kullanıcılardı. O zamanki temizliklerde hiçbir olumsuz geri dönüş olmadığı gibi temizliğimiz desteklenmişti. --Vikiçizer (mesaj) 11:22, 21 Kasım 2017 (UTC)
Teşekkür ederim Vikiçizer. @HakanIST'in değindiği üzere Beş Kardeş bölümleri listesi gibi iç bağlantı sayfalarını da geri getirmek gerekiyor. İşe yarar mı bilemediğimiz için mecburen geri dönmesini rica etmek durumundayız. Gereksiz ise tekrar silmek gerekecek. --iazak (mesaj) 16:05, 21 Kasım 2017 (UTC)
 • Selamlar arkadaşlar. Hem maddeler hem de kullanıcılar bazında sorumluluk alan ve görevlerini yerine getirmeye çalışan hizmetlilere teşekkür ediyorum; Hizmetli olmaktan başka meziyeti olmayan kullanıcıların da derhal bu görevden ayrılmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu konu özeline gelecek olursak, Vikiçizer sorumluluk almış, silinen bazı dizilerin kayda değer olduklarını düşünüyorum, anlayış ve iletişim ile bu sıkıntıları aşabiliriz ki herkes bunlardan bahsediyor zaten. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 20:50, 21 Kasım 2017 (UTC)
 • Merhaba. Vikiçizer, hizmetlilik görevini layıkıyla yerine getiren nadide hizmetlilerimizden birisidir. Yaptığı işlerin neredeyse tamamının altına imzamı atarım. Başlıktaki tartışmaları okudum. Vikiçizer'in iyi niyetli olduğuna eminim. Silinen dizilerin çok büyük bir çoğunluğu hakkında bir fikrim yok. Yine de böyle bir toplu silme işleminin topluluğa danışılarak yapılması daha iyi olurdu düşüncesindeyim. Çünkü, arada bazı dizilerin kayda değer olduğuna dair izlenimlerim oldu; ki bazı maddeler geri getirilmiş, düzenlenmiş. Bunun yanında, "Topluluk hatalı iş yaptın derse, zaten hiç iş yapma demektir" görüşünüzü ise tamamen reddediyorum; beşer şaşar. Hepimiz hatalı iş ya da işlemler yapabiliriz. Önemli olan, her şartta uzlaşmacı, anlayışlı olabilmektir. Sizin uzlaşmacı, anlayışlı olacağınızdan şüphem yok. Bu konu konuşularak çözülemeyecek bir konu, hele hele, üzerinde çok fazla düşünülerek kırgınlıklara, dargınlıklara yol açılabilecek bir konu değil. Saygılar. thecatcherintheryemesaj 18:57, 22 Kasım 2017 (UTC)
Çizer'in hatalı bir işlem yaptığını düşünmüyorum. Kullanıcı adı altında "silinen diziler" diye bir başlık açılsın Mirada'nın maddelerinde olduğu gibi, isteyen kullanıcılar da KD olduğu düşündüğü maddeleri isteyip kaynaklı olarak geliştirsin. Bir kaç itiraz var diye hepsinin birden geri getirilmesine gerek yok. Malum Vladimir Lenin'in KD olamayan yüzlerce makalesini bir yıldan fazla süren zaman diliminde SAS'a getirdim. Sağolsun Vito döndükten sonra birinin diğeri için emsal olduğunu belirttiği ve kullanıcıların SAS'ta artık Lenin makalesi görmekten bıktığını söyleyince geri kalanları toplu olarak taşımıştım. Tabii mutlaka bağımsız kaynaklar tarafından ele alınan dizilerde vardır silinenler arasında ama büyük çoğunluğu diziyi ilk bölümü ile takip eden fanlar tarafından açılmış. Bu dizilerin yoğunluğunun Türkiye merkezli olması ve bir çoğunun bir iki bölüm sonra reytinglere yenilmesi ve sona ermesi kayda değerliğini sorguluyor açıkçası. Yaprak Dökümü (dizi, 2006) gibi KD'lıği şu götürmez fakat kaynaklandırılmamış diziler olduğu gibi Aşk-ı Memnu (dizi, 2008) gibi ikon olmuş ve güzel kaynakçaya sahip dizilerimiz var. Hatta Game of Thrones gibi dizilerin bölümlerinin her biri bile kayda değer ve ayrı bir madde olabilecek kadar eleştirmen yorumlarına muhatap olan dizi bölümleri dahi mevcut. Fakat Türk dizilerinde Vikiçizer'in belirttiği gibi bir vasatlık ve Sarv'ın her bürokrat KD'dir mantığıyla hareket eden "Her dizi KD'dir" diyen kullanıcılar var. --Maurice Flesier message 19:22, 22 Kasım 2017 (UTC)
 • Vikiçizer'in böyle önemli bir alana el atması cidden iyi oldu. Ancak, Maurice'e katılarak bunun topluluğa duyurulup Mirada maddelerinde olduğu gibi bir başlık açılması daha iyi olurdu diyorum. Neyse ki Sakhalino durumu fark edip bu hatayı kapattı. Dizilerle ilgilenen kullanıcılar da birçok KD dizinin kurtarılmasına önayak olacaktır. Zamanında TV ve radyo maddelerinden ve liselerden net olarak KD olmayanları seçip silmiştim ancak zamanla KD'liği şüpheli çokça okul maddesinin açıldığına tanıklık ediyorum. Bu tip alanlara özen göstermemiz gerekli. "Topluluk hatalı iş yaptın derse, zaten hiç iş yapma demektir" sözüne katılmayanlar arasında ben de varım.--Śαвяí¢αи76ileti 21:39, 22 Kasım 2017 (UTC)
 • Selam herkese. Öncelikle liste önerisini yineleyeyim, genel tabloyu görmek adına faydalı olacaktır. Silinen maddelere baktım. TV programlarındaki silinme isabeti çok çok iyi. Dizilerde ise birkaç göze batan var ama genelinde iyi diyebiliriz. Hayat Devam Ediyor (dizi), Emir'in Yolu, Yunus Emre Aşkın Yolculuğu, 6 Mantı (biraz tereddütle), Çilek Kokusu, Yüksek Sosyete (dizi), Dürüye'nin Güğümleri, Eşref Saati, Yarım Elma, Küçük Ağa (dizi, 2014), Görgüsüzler (dizi), Ankara'nın Dikmeni ilk gözüme çarpanlar. Bunların madde olarak durumu nedir bilmiyorum ama yaygınca bilinen, bazıları hakkında kaynak da olan maddeler. Hem yukarıda geri getirilen hem de bunlar çoğu artistin meşhur olduğu diziler olması bakımından da önemli. Dediğim gibi tv programlarının silinmesi çok iyi olmuş. Kanallar, radyolar, tek cümlelik maddeler... Bunların burada olmaması gerektiğini defalarca yineledim. Tabi ki 300'e yakın madde silinirken ne gibi filtreler kullanıldı bunu da herkes gibi merak etmiyor değilim. Kolay gelsin.--Kingbjelica (mesaj) 08:05, 24 Kasım 2017 (UTC)
Vikiçizer'in HakanIST'e cevaben yazdıklarını tekrar okudum. "Burada ilgisizlikten duran maddeler", fazlasiyla katiliyorum. Benzer islemi akademisyenler, kullanici:sarv maddeleri ve sadece şirket maddeleri açan kullanıcının (şu an ismini hatırlamıyorum, daha sonra paylaşabilirim) oluşturduğu maddelere de uygulamak lazım. Bir de su album maddeleri var ki... Ozellikle hizmetliler aktif olduklari zamanlarda o gun acilan yeni maddelere goz atmali. Goz atmali ki kd olmayan maddeler ilgisizlikten burada yıllarca kalmasin. Sonra actigi sayfa silinen yeni kullanicilar soyle diyo: "ee o zaman su x maddesini niye silmiyosunuz". Aslinda hakli. O x maddesi de kayda deger degil, sadece kimse ilgilenmedigi icin kalmis oyle. Vikicizer'e kucuk bi not da birakayim: Kitap ve roman maddelerinde durum farkli olabilir. Bunu istisare edebiliriz. --Kingbjelica (mesaj) 11:13, 24 Kasım 2017 (UTC)

Geri getirme

Selamlar Vikiçizer, rica etsem Hindistan Uluslararası Film Festivali sayfasını geri getirebilir misiniz? Gerekli düzenlemeleri yapmak istiyorum. --Pragdonmesaj 20:50, 19 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Pragdon. Nasıl da kalmış öyle yıllarca, ilginç. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 20:54, 19 Kasım 2017 (UTC)
Ben de Babamın Sesi maddesini kontrol ederken denk geldim. Normalde maddede kırmızı bağlantı yoktu. Neyse taslak olarak da olsa düzeltildi şimdi. Çok teşekkür ettim. --Pragdonmesaj 21:07, 19 Kasım 2017 (UTC)

Beyaz Liste İsteği

Merhaba, @Vikiçizer. Beyaz listeye kendimi aldırmanın vakti geldigini düşünüyorum.
Teşekkürler. Kolay Gelsin! -- GFB Mete 34 21:59, 20 Kasım 2017 (UTC)
.Merhaba @GFB Mete 34. Beyaz listedesiniz. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 09:20, 21 Kasım 2017 (UTC)
Çok teşekkür ederim, @Vikiçizer. Hepimize iyi vikiler. İyi çalışmalar
Teşekkürler. Kolay Gelsin! -- GFB Mete 34 12:53, 21 Kasım 2017 (UTC)

Referanslar eklenmesi

Değerli Vikiçizer, öncelikle iyi akşamlar... Daha önce içeriğini onayladığınızı gördüğüm Tuna Bekleviç sayfasında dağınık görünen başlıkları toparlayarak tüm görevler için referanslar eklemeye gayret ettim. Kontrol etme imkanınız olursa çok memnun olurum. Eğer sayfanın onaylanması noktasında bir eksik bilgi varsa belirtirseniz elimden geldiğince referanslar bulup onu da düzeltmeye çalışırım. İlginiz için teşekkür eder; iyi çalışmalar dilerim. Kutluxyz (mesaj) 02:18, 21 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba Kutluxyz. Değişikliklerinizin sürüm kontrolünü onayladım. Maddeye çeki düzen vermeniz çok iyi olmuş, hem bu maddeye hem de başka maddelere katkılarınızı artırırsınız umarım. İyi çalışmalar.Vikiçizer (mesaj) 09:24, 21 Kasım 2017 (UTC)

Siyah İnci (Dizi) Sayfası

Merhaba, @Vikiçizer. Başlıkta belli olmak üzere. Siyah İnci (Dizi) sayfası neden silindi. Bir ihlal mi? var bilmek istiyorum.
Teşekkürler. Kolay Gelsin! -- GFB Mete 34 15:53, 23 Kasım 2017 (UTC)
Merhaba @GFB Mete 34. Kayda değerlikten silindi, M-6. Şuradan bakabilirsiniz. Belki ilerde KD bir ansiklopedi maddesi olur, kaynakçasında durumu ispatlanabilir. Vikiçizer (mesaj) 11:57, 29 Kasım 2017 (UTC)
Bilgilendirme için Teşekkürler. Kolay Gelsin! -- @Vikiçizer.
GFB Mete 34 20:58, 29 Kasım 2017 (UTC)

IP muafı

Kullanıcı:Levent IP muafı olması gerekiyor, katkı yapamaz :) --Ahmet Turhan (mesaj) 16:10, 23 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Ahmet Turhan. İlgilenilmiş sanırım. Vikiçizer (mesaj) 12:00, 29 Kasım 2017 (UTC)

Sorun

Merhaba, bu dosyanın yeni bir versiyonunu eklesem de eski versiyon gözükmeye devam ediyor. Bir göz atarsanız sevinirim.--Emir Özen mesaj 17:54, 24 Kasım 2017 (UTC)

@Emir Özen sorun yok gözüküyor? Acaba önbellekten mi kaynaklanıyor? Önbelleğinizi temizlediniz mi? chanseyMesajYaz 20:27, 24 Kasım 2017 (UTC)
Dediğiniz işlemi yaptım fakat yine aynı sorun çıktı sayın @Chansey. Gördüğünüz gibi yüklemek istediğim dosyanın yazı fontunun büyüklüğünün, yazının yerinin vs. farklı olmasına rağmen dosyanın geçenki dosyayla aynısı olduğu uyarısı geliyor.--Emir Özen mesaj 17:33, 25 Kasım 2017 (UTC)
Yüklediğiniz dosyanın adı (Örnegin KatyPerry.jpg) aynı olabilir mi @Emir Özen? Değiştirmeyi deneyin. chanseyMesajYaz 18:39, 25 Kasım 2017 (UTC)
@Chansey Yüklediğim dosyanın adını "Thinking of You by Katy Perry" yapmıştım, şu anki dosyanın adı da sadece "Thinking of You". Şu bağlantıdan dosyayı indirip şu maddeye yüklemeyi bir de siz deneyebilir misiniz?--Emir Özen mesaj 06:06, 26 Kasım 2017 (UTC)
PC geçince deneyeyim @Emir Özen. chanseyMesajYaz 08:54, 26 Kasım 2017 (UTC)
Mobilde sorun olmadığını fakat masaüstünde sorunun düzelmediğini gördüm, buraya not düşeyim. Siz değiştirmeyi denediniz mi @Chansey, siz nasıl bir çözüm önerirsiniz @Vikiçizer?--Emir Özen mesaj 19:56, 27 Kasım 2017 (UTC)
Merhaba @Emir Özen. Sakhalinio veya HakanIST bu konuda size daha iyi yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Kendilerine bir sormanızda fayda var. Vikiçizer (mesaj) 10:43, 29 Kasım 2017 (UTC)

Seçkin içerik

Selamlar. Vikiproje Sovyetler Birliği kapsamında gerçekleşecek Aralık 2017 işbirliğinde Türkçe Vikipedi'ye seçkin madde ve seçkin liste kazandırmayı düşünüyoruz. Burada İngilizce Vikipedi'de seçkin madde veya seçkin liste olan seçkin içerik oluşturma önerileri mevcut. Siz de görüşünüzü bildirerek ve projenin bir parçası olarak gerek Vikipedi'nin gerekse projenin gelişmesine yardımcı olun ve sizin de seçkin içeriklerde isminiz olsun. --MediaWiki message delivery (mesaj) 07:46, 28 Kasım 2017 (UTC)

eklediğim maddeler devamlı silinmektedir...

Eklediğim bazı maddeler yetkili bir Vikipedist tarafından silinmektedir, diğer dillerden bağlantılı sayfalar eklemekteyim kayda değerlik sorunları olmadığınuı düşünüyorum sayın Vikiçizer iki Fransız siyasetçi bu maddeleri dün ekledim silinmişti tekrar yazdım bir kontrol edermisiniz... Maddeler kaydadeğer olsa gerek saygılar--Vakanivius... (mesaj) 09:21, 29 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Vakanivius.... Bahsettiğiniz maddeleri silen Sabri76 ve Sakhalinio'dan kontrol etmelerini istemeniz daha uygun sanırım. Neden sildiklerini en iyi yine kendileri anlatabilir. Vikiçizer (mesaj) 11:52, 29 Kasım 2017 (UTC)

TV filmi bağlantısı

Merhabalar Vikiçizer, nasılsınız? :) Şurada AWB ile yaptığınız değişiklik dikkatimi çekti de sanırım TV filmi yönlendirmesini kaldırıyordunuz, ancak yeni değişiklikte TVfilmi şeklinde yani bitişik olarak yazmışsınız yazıyı, bu durum diğer sayfalarda da mı aynıydı? Ben gördüklerimi düzelteyim ama sizin eğer haberiniz yoktuysa bir göz atabilirseniz iyi olur. İyi çalışmalar. ~ Z (m) 16:16, 29 Kasım 2017 (UTC) 

Evet @HastaLaVi2. O hatayı düzeltmeye devam edeceğim, 16 sayfa sanırım 6-7 tanesini düzeltmiştim. Teşekkür ederim. Vikiçizer (mesaj) 18:30, 29 Kasım 2017 (UTC)

Seçkin liste çalışması
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

Red Star Emblem.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her iki haftada bir tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Sovyetler Birliği liderleri listesi ve Sovyetler Birliği başbakanları listesi maddelerini Türkçe Vikipedi'ye seçkin liste olarak kazandırmaktır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 09:31, 1 Aralık 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Aralık 2017 işbirliği daveti


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Aralık 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.

--MediaWiki message delivery(mesaj) 12:20, 1 Aralık 2017 (UTC)

Vikiproje Afrika Davetiyesi

VikiprojeAfrikaResim.PNG
İyi günler, iyi çalışmalar,
Sizi Afrika ile ilgili tarih, eğitim, kişi, toplum, ekonomi gibi konularda maddeler açmayı ve var olan maddeleri düzenleyerek kaliteli hale getirmeyi amaçlayan Vikiproje Afrika'ya davet ediyorum.

Projeye katkıda bulunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine katkıda bulunun. İş birliği projesinde pek çok ödül sizi beklemekte.

Ayrıca istenen maddeleri ve açılan maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.
--TmѰ e12 16:59, 1 Aralık 2017 (UTC)

Rica

Hazır yakalamışken sizden bir ricada bulunayım çizer. Aslında Sabri76'dan istemiştim fakat birkaç gündür aktif değil, olsun. şurada bahsettiğim konuya bakabilirmisiniz? Hizmetli müdahalesi gerekiyor sanırım. --Maurice Flesier message 13:19, 2 Aralık 2017 (UTC)

Tamam @Maurice Flesier. İlk fırsatta hallederim. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 13:24, 2 Aralık 2017 (UTC)
şimdiden teşekkürler --Maurice Flesier message 13:29, 2 Aralık 2017 (UTC)

Link

Merhaba Vikiçizer; gezerken şöyle bir sayfa gördüm: Özel:Lint hataları. Lint diye bir şey var mı, varsa ne? Link olması gerekmiyor mu?  Levent İleti Katkılar   15:16, 3 Aralık 2017 (UTC)

Merhaba @Levent. Evet lint ve lint hatası diye birşey var, yazılım ile ilgili bir terim. Çok bildiğim bir konu değil ama şuradan ve şuradan inceleyebilirsiniz. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 21:17, 3 Aralık 2017 (UTC)

Şablon kaldırma

Tartışma:2012 Sultangazi saldırısı göz atar mısın. Tarafımca konulan taraflı şablonu "keyfi" denilerek kaldırılıyor da. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:51, 4 Aralık 2017 (UTC)

Merhaba @Ahmet Turhan. Bu tip anlaşmazlıklara Mskryder, HakanIST, Superyetkin, Sabri76 ve Sakhalinio da bakabilir, bakmalılar. Bilmiyorum onlara yazdınız mı ama lütfen yazınız ki ilgilensinler, gözlerinden kaçmasın. Vikiçizer (mesaj) 07:39, 5 Aralık 2017 (UTC)

Sanırım bir hata yaptınız

Merhaba. "Battlefield: 1943" vs. iki noktalı sayfalar silindi fakat Battlefield 1942 için ise tam tersi yapıldı, yani şu anki "Battlefield: 1942" maddesinin adı "Battlefield 1942" olmalı ve iki noktalı sayfa silinmeliyken tam tersini yaptınız galiba. - Ullierlich 20:19, 4 Aralık 2017 (UTC)

Merhaba @Ullierlich. O da silindi. Yine eksik varsa haber verirseniz bakalım. İyi çalışmalar. Vikiçizer (mesaj) 07:34, 5 Aralık 2017 (UTC)

Bir Soru

Merhaba Vikiçizer

Sorum şu ben bu hesabı silmek istiyorum böyle bir şey mümkünmüdür? Rahiloğlu 12:51, 5 Aralık 2017 (UTC)
Merhaba @ElemdariSeqqa. Bildiğim kadarıyla hesabı kapatmak tercihi bulunmuyor.

Ödüllü Sovyet işbirliği projesi


State Emblem of the Soviet Union.svg

Kustodiev The Bolshevik.jpg

Meeting at the Blagovescenskaya Square.jpg

Manifestación-petrogrado-diciembre-1917--russianbolshevik00rossuoft.png

Митинг на Путиловском заводе (1917).jpg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında
Ekim Devrimi'nin 100. yılı projesi konulu üçüncü ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının periyodik olarak ödüllü projeler gerçekleştirme kararı sonrasında gerçekleşen birinci ve ikinci projenin ardından üçüncü proje olarak "100. yıla 100 madde" şiarıyla Ekim Devrimi'nin 100. yılına vesilesiyle 100 madde açma konulu 45 gün gün süreli iş birliği projesi düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 18 Aralık 2017 Pazartesi günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 4 Şubat 2017 Cumartesi günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan 45 günlük süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.

Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara Moskovskiy Dom Sootechestvennikov (Moskova Yurttaşları Evi), Rus Kültür Derneği ve Kor Yayınevi tarafından imzalı olarak verilecek hediyeler:

 • Birinci;
  • Rus Kültür Derneği tarafından verilecek Vyaçeslav Molotov'un torunu ve aynı zamanda Rusya Duma milletvekili olan Vyaçeslav Nikonov'un Ekim 2017 tarihinde İzdatelstvo E Yayınevi tarafından basılan Ekim 1917 isimli kitabı (Rusça)
  • Kor Yayınevi tarafından verilecek 4 adet kitap;
  • Kor Yayınevi editörleri tarafından verilecek Ekim Devrimi özel baskılı çanta
 • İkinci;
  • Kor Yayınevi tarafından verilecek Maksim Gorki'nin 3 adet kitabı;
   • Makar Çudra, Mujik ve Bozkırda adlı eserler
  • Kor Yayınevi tarafından verilecek Ekim Devrimi özel baskılı çanta
 • Üçüncü;
  • Kor Yayınevi tarafından verilecek 2 adet kitap;
  • Kor Yayınevi editörleri tarafından verilecek Ekim Devrimi özel baskılı çanta

 • Tüm katılımcılara ödüller

 • Projeye katkı sağlayan tüm katılımcılara Moskovskiy Dom Sootechestvennikov (Moskova Yurttaşları Evi) tarafından projeye özgü hatıra ödülleri verilecektir.
 • Projeye katkı sağlayan tüm katılımcılara Kor Yayınevi tarafından Marksizm ve Dil ve Sosyalizm ve Din adlı eserleri hediye olarak verilecektir.
 • Ödül verilecek eserler hakkında ayrıntılı bilgi proje ana sayfasında yazılıdır.
 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol ödüller, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 17:28, 15 Aralık 2017 (UTC)