Kullanıcı mesaj:Rapsar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Katilimcilarin yazilarini editlemek[kaynağı değiştir]

Rapsar, Vikipedi'de sizin harici yazilari, dilerse kendi mesaj sayfanizda olsun, degistirmeniz dogru degildir. Rahatsiz oldugunuz mesajlari silmeyin, yerini degistirmeyin. Illa bir mudahele edilmesini istiyorsaniz bir hizmetliye "direk" basvurun. Bunlar tartismalarin saglikli ilerlemesi ve takibi icin gereklidir. Citrat (mesaj) 21.03, 11 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba @Citrat. İddia ettiğiniz gibi "rahatsız olma" durumu yok kesinlikle. Konuyla ilgili tüm yorumların ana açıklama kısımlarında ya da destek/karşı kısımlarında bahsedilmesi tartışmaları karmaşıklaştırdığından; tüm yorumları -ben dahil her kullanıcının-, o konuyla iligili yorumlar kısmında değerlendirmenin daha sağlıklı olmasından ve her kullanıcının da buna saygı duyarak ilgili yorumlarını bu kısımlarda yapmasından (yalnızca bir kere olmamıştı, onda da aynı şekilde taşıma yaptım ve tartışmaya katılan kullanıcılardan herhangi bir olumsuz tepki gelmedi) ilgili değişiklik gerçekleştirildi. Biz hizmetliye "direkt" başvurma gereği görmüyor, anlayışla karşılayacağınızı temenni ediyorum. İyi günler.--RapsarEfendim? 21.11, 11 Ağustos 2018 (UTC)
Rahatisz degilsen dokunmamani rica ederim Rapsar. Sonucta actigim tartismanin her yonu ile tartisilabilir ve benim katkimi uygun gordum baslik orasiydi. Tekrarlayayim, belki bazi kulanicilar tepki vermeyebilir ancak bu degisiklikleri yapmak (diger kullaniclarin katikilarini editleme) her ne maksatla olursa olsun, dogru degil. Ufak, dizgi degisimlerini, anlami, vurguyu degistirmedigi surece, okunurlugu artirdigindan oturu mazur goruyorum. Ancak icerik tasimasi, silme, cizme, katkiyi yapan kisnin izni olmadan yapilmamali. Aykiri durumlara hizmetlileri mudahelesi sart zaten (onu da direk mesaj ile haber vermek dogrudur). Umarim aciklayabilmisdir yaklasim tarzimi. Sorun olursa cekinme. Saygilar, Citrat (mesaj) 22.30, 11 Ağustos 2018 (UTC)
Peki @Citrat. İlgili başlığın en başında rica ettiğim şeye, diğer kullanıcıların da tüm saygılarıyla buna uygun davrandığı noktaya aykırı davranmak elbette ki sizin bir tercihiniz. Bu konuda anlayışlı değilseniz, bunu da anlarım. Yalnızca var olan düzeni belirtmiştim. Chansey de zaten birtakım şeyler demiş zaten mesaj sayfanızda, ekleyecek bir şeyim yok. İyi günler.--RapsarEfendim? 23.12, 11 Ağustos 2018 (UTC)
Anlayisin icin tesekurler. Citrat (mesaj) 00.33, 12 Ağustos 2018 (UTC)
Ben de ilgili noktalara karşı anlayışlı davranmadığın için teşekkür ediyor, iyi günler diliyorum @Citrat.--RapsarEfendim? 02.03, 12 Ağustos 2018 (UTC)

Illa olumsuz yaklasimini direteceksin Rapsar. Ne verdigin cevap ne de tartismalardaki tutumun bir vikipediste yakisiyor. Vikipedi senin icin var olan bir proje degil; sen onun bir parcasisin, diger kullanicilarin oldugu gibi. Farkinda degilsen, Vikipedi hala engel altinda ve bu donemde Vikipedi gerilemektedir. Buradaki tartismalari kisisel savas haline getirme. Projeye buyuk zarari var. Citrat (mesaj) 17.03, 12 Ağustos 2018 (UTC)

Ziynet Sali[kaynağı değiştir]

Selamlar, Ziynet Sali üzerine çalıştığını gördüğüm için yazıyorum. Bugün kitaplığıma bakarken Caretta dergisinin (Kıbrıs Türk Hava Yollarının dergisi) Aralık 2006 sayısını buldum, bunda Ziynet Sali ile yapılmış bir röportaj var. Kısaca baktım, sanıyorum ki özellikle ilk yılları ve müzik hayatının ilk dönemleri hakkında detaylar var. Eğer işine yarayabileceğini düşünürsen e-posta yoluyla gönderebilirim. İyi çalışmalar :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.02, 12 Ağustos 2018 (UTC)

Selamlar @Seksen iki yüz kırk beş. Hemen hemen her şeyi ekledim ve çalışma %99 tamamlandı gibi sanki ama sen yine de gönder, bakıp inceleyeyim onu da :) Teşekkürler ilgin için.--RapsarEfendim? 01.14, 13 Ağustos 2018 (UTC)

Formalar[kaynağı değiştir]

Selamlar. Geçen bahsettiim sayfa şuydu, lazım olursa bakarsın :)--RapsarEfendim? 02.59, 12 Ağustos 2018 (UTC)

Teşekkür ettim. İş görecek gibi bu ama bir bakmak lazım tabi :) --Pragdonmesaj 09.05, 13 Ağustos 2018 (UTC)

Kısa çizgi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Kaynak gösterme şablonlarında sayfalar parametresini kullanınca, kısa çizgi (-) yerine (–) işareti çıkmakta. Türkçede kısa çizgi kullanıldığından gerekli düzeltmeyi yapabilir misin sana zahmet? Teşekkürler :)--RapsarEfendim? 04.20, 15 Ağustos 2018 (UTC)

Yapıldı. ~ Z (m) 07.29, 15 Ağustos 2018 (UTC)
Yeni bir mesajınız var
Merhaba, Rapsar. Yeni bir mesajınız var. Lütfen TmY e12'in mesaj sayfasına bakınız.
Bu bildiriyi dilediğiniz zaman {{Mesajbildiri}} veya {{Mb}} şablonlarını kaldırarak silebilirsiniz.

SL[kaynağı değiştir]

  • Selamlar. Bunu tekrar hatırlatayım :) CONCACAF ve Ayın TD'leri tamamlandıktan sonra biraz ara vereceğim futbola :) Yarıda kalmasınlar :)--RapsarEfendim? 07.01, 17 Ağustos 2018 (UTC)
Selamlar, ne yapalım eksik sezonları mı açalım CONCACAF maddesinde? SAİT71* 08.29, 17 Ağustos 2018 (UTC)
@SAİT71, ben şu an hem onları hem teknik direktörleri açıyorum (TD maddesinin ay ay güncellenmesi sana emanet artık). Artı bir de Meksika ile ilgili çalışmam var, futboldan sıkılınca ona bakıyorum ara ara (bu iki liste aradan çıkınca ona daha fazla odaklanacağım muhtemelen). Son olarak da arada sırada, uluslararası başarı yakalamış Türk sporcu maddelerini açıyorum :) Çalışma odaklarım şu an için bu, seç beğen al :)--RapsarEfendim? 17.29, 17 Ağustos 2018 (UTC)
@Sayginer de katılırsa Voltran'ı oluştururuz :)--RapsarEfendim? 18.35, 17 Ağustos 2018 (UTC)
Bide Ziynet Sali ile sinema listesi üzerinde çalışıyorsun heralde :) :) Neyse hallederiz, ama bu sezon maddelerini açması zulüm. Çok vaktini alıyor ve acayip sıkıyor insanı. Dediğin gibi bir iki kişi daha katılırsa işimiz hafifleyecek. Teknik direktör maddesini güncellemesi kolay iş.SAİT71* 20.42, 17 Ağustos 2018 (UTC)
Ha ha, Sali bitti gibi @SAİT71. Okuyup üstünden geçeceğim sadece. SM falan değil, kalacak öyle muhtemelen (günün maddesi olur belki). Sinema da benim kendi izlediğim filmler :) Arada açarım madde diye listelemiştim. Sezon maddeleri çok sıkıcı, katılıyorum. Hele hele CONCACAF için RSSSF ile İngilizce Vikipedi çakışıyor (RSSSF sonradan güncellenmiş, Vikipedi takip edememiş) bu yüzden RSSSF üzerinden ilerliyorum. Hayır, CONCACAF sitesi bile bilgi vermiyor, sanki 1920'lerdeki yerel lig. Koskoca kıtasal şampiyona ama golleri atanları geçtim, katılan takımlar dahi net değil (1980'deyim şu an, orada dahi öyle). Neyse, bakalım, bir şekilde halledeceğiz :) He bu arada atlamışım, CONCACAF finalleri sonrasında teknik direktörlerine de girişebilirim ama tek tek bakmak gerekecek -ki en sevdiğim :)--RapsarEfendim? 21.01, 17 Ağustos 2018 (UTC)
Zaten bu tip silsile yoluyla ilerleyen konularda en zor olan sezon maddeleri. :)) Onu hallettikten sonra diğer listeleri hazırlamak kolay. Fakat dediğim gibi, seninde belirttiğin gibi uğraştırıyor ve bir anda 3-5 madde açamıyorum. Ancak ihmal etmeden ilerleyelim. Motivasyonumuzu kaybetmeyecek şekilde bunları aradan çıkartırız.SAİT71* 21.18, 17 Ağustos 2018 (UTC)
Aynen @SAİT71, dirsek temasımızı koruyalım :) İyi çalışmalar, iyi günler (geceler).--RapsarEfendim? 21.22, 17 Ağustos 2018 (UTC)
@Rapsar Maalesef bir süre buralara nadiren girebileceğim. Size kolay gelsin.--Sayginerv-posta 05.01, 18 Ağustos 2018 (UTC)

Subjektif kelimeler[kaynağı değiştir]

Selamlar Rapsar, farklı seçkin içerik adaylıklarında bu subjektiflik meselesi üzerine mükerrer yorumların olduğu için bu mesajı yazıyorum. Tambora Dağı maddesi adaylığında "benim tahsilimde öğretilen şeylerden biridir sıfatların bu şekilde gelişigüzel kullanılmaması gerektiği" yönünde bir yorumda bulunmuştun. Yanlış hatırlamıyorsam mühendislik alanındaydı senin ihtisasın, mühendislik gibi bir alanda böyle bir hassasiyetin olması ve bunun aktarılması çok normal. Yalnız senden ricam, bu hassasiyeti diğer alanlar için de dayatmaya çalışmaman. Kendi ihtisas alanımdan örnek vermem gerekirse, en basitinden "yaygın, keskin ağrı", "küçük ve parlak bakteri kolonisi", "kalın tendon" gibi kullanımlar standart olarak mevcut. Bu gibi kullanımların uygunsuz olacağı yerler de pek tabii ki var ve hatta tıp alanında çoğunlukta; ancak bu gibi kullanımların yeri geldiğinde kabul edilebilir olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yorumlarını destekleyen herhangi bir politika/yönerge de bulunmadığından, bu yönde yorumlarda bulunurken en azından daha ölçülü olmanı, didaktik bir ton kullanmamanı, bunun bir kural değil kişisel görüşün olduğunu net olarak ifade etmeni ve "ha tatmin olmadıysan, bunları gidip bir fizik ya da mühendislik alanında ihtisası olan birisine danış istersen, onlar da benzer açıklamayı yaparsa belki daha iyi anlaşılır" gibi "sen ne anlarsın git bir bilene sor" şeklinde küçümseyici yorumlardan kaçınmanı rica edeceğim. İyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.03, 19 Ağustos 2018 (UTC)

Selam @Seksen iki yüz kırk beş. 2007 Emirates Cup adaylığında açıklamaya çalıştım elimden geldiğince. Bildiğim bir konu, bilmediğim bir konu olduğunda da bilmediğimi belirtiyorum zaten. Bahsettiğin "kalın tendon" gibi ifadeler, yine son yorumumda dediğim gibi bir akademik makalede, yazarın kendi gözlemlerini aktarırken yer verebileceği ifadeler. Ama bir ansiklopedide her "kalın tendon" ifadesinin bir bilimselliği yok. "Hangi noktada kalınlık başlar, hangi noktadan itibaren ince denir?" gibi soruların yanıtları her daim subjektif olacaktır (bunun nesnel bir sınırı olmadığını varsayarak konuşuyorum, nesnel bir sınırı varsa "yüksek dağ" örneğini koyabilirsin). "İnsan vücudundaki en kalın tendondur" kullanımı ap ayrı, zira ortaya bir sınır koyuluyor ve belli sayıdaki tendonların en kalın olduğundan bahsediliyor. "2000 metrelik yüksek bir dağdır" ifadesi bir yazara göre doğru olabilirken başka bir yazar "2000 metrelik alçak bir dağdır" ifadesi kullanabilir. Bu ifadeler, bu yazarların bakış açısını aktarır. Şimdi biz gidip de Vikipedi'deki dağ maddelerini "yüksek" ya da "alçak" olarak mı ayıracağız? "Türkiye'nin/Erzurum'un en yüksek (ikinci) dağı" gibi ifadeler, dediğim gibi ortaya kıyaslanacak bir kavram sunuyor, tamamen farklı. "En yüksek dağlarındandır" ise yine olmaması gereken ifadeler, "en yüksek dağları"nın kapsamı ne? En yüksek 5 mi? 10 mu? 3 mü? 100 mü? Bunu belirtmediği için ucu açık, nesnellik yok. Vikipedi politika/yönergelerinden öte bir durum bu. Bu katılıp katılamayacağın bir konu değil, bu konuyla ilgili birtakım şeyler okumanı salık veririm naçizane. Benim yorumum da "sıfatların toptan kaldırımı" gibi bir yorum da değil, umarım anlaşılmıştır. İyi günler.--RapsarEfendim? 16.34, 19 Ağustos 2018 (UTC)
Yazmadan geçemeyeceğim @Seksen iki yüz kırk beş’in nickini tek seferde doğru yazamayanın sadece ben olmadığıma sevindim :)) chanseyMesajYaz 16.36, 19 Ağustos 2018 (UTC)
Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğin için teşekkür ederim. "Bir ansiklopedide her "kalın tendon" ifadesinin bir bilimselliği yok" ifadesi, "kalın tendon" gibi ifadelerin burada barınabileceğine dair bir bilinç içeriyor aslında, bu sınırlı da olsa bir karşılıklı anlayışa ulaştığımızı gösteriyor ve memnuniyet verici. Ancak kalın tendon ile ilgili diğer söylediklerin, gerçekten hayret uyandırıcı maalesef. "Hangi noktada kalınlık başlar, hangi noktadan itibaren ince denir?" sorusunu sorarsan tabii kesin bir cevap veremeyiz; ancak bu anatomi yazımında "broad insertion" gibi kullanımların muteber olduğunu değiştirmez. Literatürdeki koca koca hocaların kullandığı bu tarifin ansiklopedik olamayacağına dair ise herhangi bir objektif dayanak yok, buna olsa olsa Rapsar'ın kuralları diyebiliriz. Bunu da Encyclopedia Britannica'ya dayanarak söylüyorum. Rapsar'ın kurallarıyla yazacağımız bir anatomi maddesiyse fakir kalacaktır ve ciddi ciddi söylüyorum, senin dediklerine bakarak "kalın tendon" ifadesini çıkaran bir kullanıcı Vikipedi'ye zarar verecektir. Hatta bu gibi kullanımların ansiklopedilerde kabul edilebilir olmadığını düşündüğüne göre, ciddi manada Encyclopedia Britannica hiç okumadığını düşünüyorum maalesef. Daha abartılı bir örnek için Mount Tambora maddelerine bakabilirsin ("Tambora’s catastrophic eruption began on April 5, 1815, with small tremors and pyroclastic flows"). Tabii bu depremleri küçük-büyük deprem olarak ayırabileceğimiz anlamına gelmez. Nesnel olunamayacağına dair belirttiğin noktalarda %100 haklı olduğun yerler de elbette ki var. Mümkün mertebe precise olmayan ifadelerden kaçınarak yazmalıyız bu ansiklopediyi ve "yüksek dağ" da dahil olmak üzere çok sayıda örnekte de haklısın ve haklı olacaksın; ama bu genelgeçer bir durum değil. Platon'un övdüğü gibi övesim geldi şimdi ölçülülüğü :) Kısaca, mühendislik alanında ihtisaslaşmışsan, sadece mühendislik alanı için otoriteymiş gibi konuşmanı rica ediyorum. O alanda dediklerinin %100 doğru olduğuna dair hiçbir şüphem yok. Diğer konulardaysa amatör olmanın çekingenliğini sergilemeni ve iddialı, kesin ifadelerden kaçınmanı bekliyorum. Herkes her şeye hakim olamaz.
Bunun yanında, çeşitli tartışmalarda detaylı belirttiklerini paraphrase yapmışsın, üstteki yorumun bundan ibaret. Elbette ki benim göremediğim noktalar olacaktır ve bunların bana açıklanması her zaman olumlu karşılayacağım bir davranıştır, senin de bu ruh içerisinde hareket ettiğine şüphem yok. Daha önce belirtilmemiş bir noktanın didaktik bir üslupla verilmesini de asla sorun etmem. Ancak dediklerini tekrarladığının farkında olmalısın. Yazdıklarını bir kere yazınca anlıyorum. Anlayarak karşı argüman sunuyorum. Anlama kapasitem olmadığını düşündüğünü hissediyorum açıkçası bu noktada. Tekrarlamak şık bir hareket değil.
"Bu katılıp katılamayacağın bir konu değil, bu konuyla ilgili birtakım şeyler okumanı salık veririm naçizane" gibi ifadelere ise daha fazla tolerans göstermeyeceğim. Bu gibi ifadelerin Vikipedi'de yeri yok. Yukarıda didaktik üslubundan duyduğum rahatsızlığı belirttim. Bu apaçık saygısızca bir ifade. Açıkça uyarıyorum ve bu gibi cümleler kurmayı acilen sonlandırmanı rica ediyorum.
Özetle: elbette ki sıfatları tamamen kaldırmayı önermediğinin farkındayım; ancak fizik-mühendislik dışındaki alanlarda tutumunun fazla radikal olduğunu, ansiklopedik yazım geleneğiyle hiç alakası olmadığını, bilimsel hassasiyet için ise ölçüsüz olduğunu düşünüyorum. Yazdıklarını farklı ifadelerle tekrarlamamanı rica ediyorum. Yukarıda belirttiğim gibi bir takım tavırlarından ise son derece rahatsız oluyorum ve sonlandırmanı talep ediyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.07, 20 Ağustos 2018 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, önce agresif bir üslupla mesaj yazmıştım ama bunun doğru olmadığının farkına vararak geri aldım, özür diliyorum öncelikle. Günlük yaşamdaki ruh hâli, aynı olaya, farklı zamanlarda farklı ve istenmeyen tepkiler verilmesine yol açabiliyormuş, bunu anladım.
"Kalın tendon" ifadesi elbette bulunabilir, "bir akademik makalede, yazarın kendi gözlemlerini aktarırken yer verebileceği ifadeler" demiştim zaten. Hatta bir ansiklopedide de bulunabilir, her yerde bulunabilir. Benim anlatmaya çalıştığım husus, sıfatların "genel olarak" göreceli olmasıdır. "Güzel" ve "iyi" sıfatları birer niteleme sıfatıdır, subjektiftir. Bunda sanıyorum ki senin de hiçbir problemin yok. Aynı şekilde "yüksek" ve "kalın" da birer niteleme sıfatıdır ve tabiatları gereği bunlar da subjektiftir. Tamamen aynı türdeki sıfatlar, aynı niteliklere sahiptir. Üstte yine belirttiğim gibi bu tip sıfatların topluca kaldırımı, bunları gördüğümüz yerde çıkaralım tarzı bir uygulamadan asla ama asla bahsetmiyorum. "Literatürdeki koca koca hocaların kullandığı bu tarifin ansiklopedik olamayacağına dair ise herhangi bir objektif dayanak yok" demişsin, ben zaten ansiklopedik olmadığından değil, "subjektif" olduğundan dem vuruyorum. Tendonlar konusunda herhangi bir bilgim yok, farazi örnekler üzerinden hareket edersem, "kalın" olarak tanımlanan bir x tendonu, y tendonuna göre kalın, ancak z tendonuna göre ince olacaktır, öyle değil mi? Bir açıdan baktığımızda "kalın" olarak nitelendirebilirken, tam aksi açıdan baktığımızda ise "ince" kalacaktır. Başka bir örnek, "uzun". "Uzun bir bina" dediğimiz X binası, aslında kendinden daha uzun olan Y binasına göre kısa bir binadır. Bakış açısına göre değişir. Burada yaptığımız "uzun" nitelemesi eğer -farazi konuşuyorum- "125 m üzeri uzun olarak tanımlanmaktadır" gibi nesnel bir ifadeye dayanmış olsaydı, hiçbir sorun olmayacaktı. Zira elimizde bir kriter var ve "125 m üzeri uzundur" diyoruz, nokta (yakın galaksi güzel ve somut bir örnek). Yine tendona dönecek olursak, tekrar tekrar belirttiğim gibi, tendonların kalınlıklarını değerlendirebileceğimiz bir skala yoksa -ki burada aklıma pH değeri skalası geldi- bir tendonu "kalın" olarak tanımlamak, ortada "neye kalın neye ince diyoruz?" sorusunun nesnel bir yanıtı olamayacağından "subjektiflik" yaratacaktır. Bir kez daha yineliyorum, basitçe "kalın bir tendondur" ifadesi için konuşuyorum. Bu ifade, "insan vücudundaki en kalın tendondur" şeklinde olsa, hiçbir sıkıntı yok. İnsanlarda olan tendonlar belli ve bu tendonlara göre/kıyasla en kalını da bu. Göreceli bir kavram olan kalınlığı ne yaptık, kıyasladık ve göreceli bir şekilde ifade ettik. Hatta ve hatta, "insan vücundaki tendonların çouğna göre kalındır" desek, yine göreceli bir şekilde ifade etmiş olacağız (burada "çoğu" derken bir belirsizlik olduğu açık aslında ama bunu şimdilik gözardı ediyorum).
Gelelim diğer bir hususa. "Hatta bu gibi kullanımların ansiklopedilerde kabul edilebilir olmadığını düşündüğüne göre, ciddi manada Encyclopedia Britannica hiç okumadığını düşünüyorum maalesef" demişsin, bu kısım takdir edersin ki seni hiç alakadar etmez. "Rapsar'ın kuralları" da oldukça yakışıksız olmuş. Neyi bilip neyi bilmediğimin farkında olduğumu düşünüyorum az çok. Sürekli olarak dem vurduğun "didaktik üslup" aslında Vikipedi'nin doğasında var olan bir şey (kullanıcılara uyarı mesajları atmak), benim de kişisel oalrak rahatsız olduğum bir konu değil. Ancak bundan yakınıp da "sen ansiklopedi okumamışsın maalesef" demek de bir çelişki yaratıyor. Bu arada mühendislik eğitiminde (aslında fizik eğitiminde, mühendisliğin bir parçası malum) bu gibi konular üzerinde ayrıca, titizlikle durulduğundan bahsettim. Yoksa su ürünleri eğitimi verilirken ya da veterinerlik eğitiminde üzerinde durulan bir konu değil bu. Sevgiler.--RapsarEfendim? 18.57, 20 Ağustos 2018 (UTC)
Tekrar değerlendirdiğin için çok teşekkür ederim. Üslubumun her zaman sorunsuz olduğu iddiasında değilim ve sorunlu olan noktaları gösterdiğin için de ayrıca teşekkür ederim. Hepimiz insanız sonuçta. Birkaç gün sonra tam değerlendirip mesaj vereceğim bu mesajına, ancak bundan önce üslubumdaki hatalar dolayısıyla özür diliyorum senden. Geri dönüşümde bununla ilgili de gereken düzeltmeleri yapacağım, söz. Bu sürede, iyi çalışmalar, sana ve tüm sevdiklerine iyi bayramlar :) —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.09, 20 Ağustos 2018 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, estağfurullah, Vikipedi kullanıcısı olarak seni tanıyor ve biliyorum. Kötü niyetli olmadığının farkındayım, üslubun benim için bir problem olmaz. Yalnızca aynı şeyi benim için de düşünürsen ve kişisel hiçbir şekilde hareket etmediğimi unutmazsan sevinirim :) İyi bayramlar diliyorum sana da, sağlıcakla kal :)--RapsarEfendim? 02.46, 21 Ağustos 2018 (UTC)

Bot hatası[kaynağı değiştir]

Bot işini düzgün yapmış Face-smile.svg Sorun şu sürümde yer alan tanımsız parametreden kaynaklanmakta. İyi bayramlar. --Superyetkinileti 08.53, 21 Ağustos 2018 (UTC)


Hakan Atabaş Saygası Hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar öncelikle göstermiş olduğunuz ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Ayrıca Bakınız ile ilgili yaptığınız değişikliği bu sayfaya bakarak geri al işlemi yaptım. Larry Page burada kişinin şirketi ayrıca hem içerik içerisinde ve aklt kısımda ayrıca bakınız olarak eklenmiş lütfen kontrol edebilir misiniz. Wikipedia Maddelerine aykırı bir durum değildir. Saygılarımla.. Hakan Atabaş 10.47, 22 Ağustos 2018 (UTC) - Hakan AtabaşMesajYaz

Merhaba @Hakan Atabaş. Madde içerisinde verilmiş bağlantılar bir de ayrıca bakınız olarak eklenmemektedir. İyi günler.--RapsarEfendim? 16.06, 22 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba @Rapsar şu an daha adil olmuş oldu bu şekilde içerikler gördüğümde çıkarılması için gereken çalışmalarda yardımcı olacağım. İlginize tekrar teşekkür ediyorum. Saygılarımla... Hakan Atabaş 16.10, 22 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba @Rapsar Maddeyi kontrol edebilir misin bazı değişiklikler yaptım sadeleştirme ve kalın yazıların kaldırılması hususunda. Ayrıca kontrol ederken Chansey yaptığı bir hata sonucu oluşan kayma var. Müsait olduğunda bakabilirsen sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum. Kolay gelsin Hakan Atabaş 23.07, 22 Ağustos 2018 (UTC) -- Hakan AtabaşMesajYaz

Çiçerin maddesi kontrol[kaynağı değiştir]

Selamlar Rapsar. Georgiy Çiçerin maddesinin yazımını bitirdim sayılır, SM adaylığı öncesi yazım stili konusunda dokunuşlar yapabilir misin? Üçüncü göz olarak illaki hata göreceksin, benim kırmızı maddeleri açma-ek bilgiler ekleme-genel düzen vb. gibi işlemleri bitirmem aşamasında adaylık öncesi yazım stilini ve cümleleri (tekrar var mı, altbaşlıkların durumu vb.) vaktin olduğunda da kontrol edebilir misin? --Ahmet Turhan (mesaj) 19.57, 22 Ağustos 2018 (UTC)

Selamlar. Emeklerin için teşekkürler, müsait olduğum zamanda bakmaya çalışacağım. Mesaj için de teşekkür ediyorum @Ahmet Turhan. İyi günler.--RapsarEfendim? 23.00, 22 Ağustos 2018 (UTC)
Bir de ekleyeyim, çalışman bitsin tamamıyla, öyle bakayım :) Daha sağlıklı olacaktır @Ahmet Turhan.--RapsarEfendim? 03.24, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Ayrıca şuradaki maddelerden ilgini çeken olursa açabilirsin :) --Ahmet Turhan (mesaj) 06.21, 23 Ağustos 2018 (UTC)
@Ahmet Turhan, üzerinde çalıştığım maddeler olmasaydı seve seve 1-2 tanesini açar ve çorbada benim de tuzum olsun isterdim. Ama benim de kendi ilgi alanıma göre birtakım seçkin içerik çalışmalarım olduğundan şu an bir de onlara vakit ayırabileceğimi düşünmüyorum açıkçası, açarım desem yalan söylemiş olurum :/--RapsarEfendim? 06.26, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Anladım, yine de teşekkürler ilgin için. Bu arada bir şey daha danışayım, "Notlar" kısmına citeref kodlama şekli çalışmıyor, ben de söz konusu nota ait kaynağı, sonunda not olan madde içi cümlenin sonuna eklemek zorunda kaldım. Notun sonuna, yani not cümlesinin sonuna {{sfn|Sontag|1975|p=75}} gibi bir kodu nasıl ekleyeceğiz? Böyle notlar kaynaksız gibi duruyor, ama kaynaklar notun bağlandığı cümlelerin sonunda. Bu seçkin madde için bence bir sorun. Ne yapalım? --Ahmet Turhan (mesaj) 07.10, 23 Ağustos 2018 (UTC)
@HastaLaVi2 bakabilir sanırım buna @Ahmet Turhan.--RapsarEfendim? 02.30, 24 Ağustos 2018 (UTC)
  • Çeviriyi, yazımı ve cümle düzeltme işini tamamladım, ufak teknik kısımlar ve kırmızı maddelerin açılması kaldı, vaktin olduğunda bakabilir misin? --Ahmet Turhan (mesaj) 14.29, 29 Ağustos 2018 (UTC)
Tamamdır @Ahmet Turhan, bakmaya çalışacağım :) Emeğine sağlık tekrardan.--RapsarEfendim? 16.19, 29 Ağustos 2018 (UTC)
"Ailesi ve ilk yılları" kısmından sonra sanırım müsait olamadın, vaktin olduğunda bakman için anımsatmak istedim :) bir de "Mirası" kısmında sence ne gibi bilgiler ekleyelim, bu haliyle biraz güdük kaldı gibi hissediyorum ama bu konuda neler ekleyebiliriz sence? --Ahmet Turhan (mesaj) 09.02, 5 Eylül 2018 (UTC)

Seçkin resimler[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bu konu üzerine özel bir ilginiz ve konuyla ilgili bilginiz var. Commons'ta dolaşarak, burası için uygun potansiyel seçkin resimlerini bulup, aday göstermeyi düşünmez miydiniz?--RapsarEfendim? 19.19, 23 Ağustos 2018 (UTC)

Size de selamlar Rapsar. Düşünebilirim elbette, ancak nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Tarif edebilir misiniz?-thecatcherintheryemesaj 19.23, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Elbette, seve seve :) Öncelikle VP:SRN sayfasını okumanızı tavsiye ederim, Türkçe Vikipedi'deki seçkin resim kriterlerini öğrenme amacıyla. Teknik konulara siz zaten hakimsiniz. Yalnızca ortam dosyalarının yer aldığı Wikimedia Commons'ta da seçkin resim sistemi var, ancak orada yalnızca teknik açıdan inceleme yapılıyor ve ansiklopedik değer açısından önemine bakılmıyor. Biz ise teknik yeterliliğin yanı sıra, kullanıldığı maddelere kattığı ansiklopedik değerlere ve görsel için uygun bir altyazı olmasına da dikkat ediyoruz (yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bunlara az çok hakimsiniz ama tekrar etmek istedim kısaca). Teknik açıdan uygun, Türkçe Vikipedi'deki bir maddede de kullanılan ve bağlantısını verdiğim sayfadaki kriterlerin tamamını karşıladığını düşündüğünüz bir görseli, VP:SRA sayfasındaki talimatları izleyerek aday göstermeniz gerekiyor. Talimatlar oldukça açık aslında, ama elinizin altında bir örnek bulunması açısından şu örneği buraya bırakabilirim. Bu tip görsellerin tespiti için ise teknik açından sorunsuz olduğu onaylanmış 2017 yılının resmi adayları sayfası, iyi bir başlangıç olacaktır (buradaki her resim ansiklopedik açıdan uygun değil elbette, fikir vermesi ve keşfetmeniz açısından bırakıyorum buraya). Siz aday gösterdikçe daha çok tecrübe edineceksiniz zaten :) Takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz, bariz bir hata olursa da ben müdahale edebilirim.--RapsarEfendim? 19.34, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Fotoğrafları nereden bulacağımı tam olarak anlamadım. Buradan Commons'a giriş yapıp, daha sonra oradan teker teker fotoğrafları inceleyecek, ondan sonra beğendiğim bir fotoğraf olursa Türkçe Vikipedi'de kullanılmış mı onu kontrol edecek ve eğer kullanılmışsa kriterlere uygun olup olmadığına bakacakmışım. Doğru mu anlamışım? (Yanlış anlamış olmayı tercih ederim çünkü çok karmaşık :) ) thecatcherintheryemesaj 19.46, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Commons'ta yer alan "herhangi" bir fotoğraf olabilir :) Benim üstte verdiğim 2017 yılının resmi adayları, teknik bakımdan incelenmiş ve yılın en iyi resmi olmaya aday gösterilmiş adaylar. Bunun yanında Commons'ta da "featured pictures" sayfası var, onlar da keza oranın seçkin resimleri ve burada da seçkin resim olma potansiyeli olan resimler. Yani tek tek tüm görselleri dolaşmadan, halihazırda oradaki topluluğun seçkin olarak tanımladığı resimler arasında dolaşmak daha verimli olacaktır @Thecatcherintherye :)--RapsarEfendim? 19.50, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Ödüllü bir fotoğraf ile bir deneme yapayım dedim. Dedim ama o fotoğrafı ilgili sayfaya ekleyemedim (neden ekleyemediğimi anlamadım. Bir türlü fotoğraf maddede görüntülenemedi). 1. ve 2. ölçütü karşılamıyordu, ancak tarihi önemi nedeni ile gerek yoktu. En iyi çalışmalardan birisi idi, çünkü tarihte suikastlerin bu şekilde kaydedildiği pek fazla fotoğraf yoktu. Maddeye değer katacaktı, maddeyi destekleyecek bir altyazısı vardı. O fotoğrafı gören, hikayesini de öğrenmek isteyecekti ama fotoğraf 4. ölçütten geçemeyecekti. Süreci sizinle paylaşmak istedim, bu şekilde yapmam gerekiyordu, değil mi? (Bu arada, o fotoğrafı maddeye neden ekleyemediğime dair bir fikriniz var mı? Sadece bu değil, bazı diğer maddelerde de bazen fotoğraf eklerken aynı sorunla karşılaşıyorum.) thecatcherintheryemesaj 20.29, 23 Ağustos 2018 (UTC)
@Thecatcherintherye, ilgili fotoğraf Commons'ta değil, İngilizce Vikipedi'de :) Serbest lisansa sahip değil, adil kullanım kapsamında yüklenmiş. Commons'ta yer alan dosyalar seçkin resim olabilir ancak :)--RapsarEfendim? 20.34, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Hmmmm. Ben, Türkçe, İngilizce ya da herhangi bir başka dilde, bütün fotoğrafların Commons'ta olduğunu sanıyordum. :) Böylece, zaten aklımda bazı görseller mevcuttu, hemen ulaşacaktım, büyük bir hayal kırıklığına uğradım :) thecatcherintheryemesaj 20.39, 23 Ağustos 2018 (UTC)
Serbest lisanslı olanlar Commons'ta @Thecatcherintherye :)--RapsarEfendim? 01.22, 24 Ağustos 2018 (UTC)
Buradan yorumunuzu alayım o zaman :) thecatcherintheryemesaj 12.19, 24 Ağustos 2018 (UTC)

Yardıom bilgi kutusu lütfen[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aleksei_Paramonov#Uluslararas%C4%B1_kariyeri - Şu açtığım maddenin bilgi kutusunu yapamadım yardımcı olabilirmisiniz bilgileriyle lütfen...--109.248.200.142 08.20, 24 Ağustos 2018 (UTC)

Bekleyen değişiklikler[kaynağı değiştir]

Selamlar. Son değişiklikler sayfasının üst kısmında yer alan "bekleyen değişiklikler" sayısı birkaç haftadır hep 76 olarak gözüküyor. Düzeltmen mümkün müdür? İyi günler.--RapsarEfendim? 18.26, 23 Ağustos 2018 (UTC)

Merhabalar öncelikle. Birkaç gündür aktif olamadım bayramdan dolayı, kusura bakmayın. Eğer yukarıdan kastınız "Sürüm kontrolü" başlığının yanı ise bende orası 76 olarak gözükmüyor şu anda. Normal sayısında. Acaba tarayıcınızın önbelleği ile mi alakalı yoksa ben mi yanlış yere bakıyorum? ~ Z (m) 20.39, 25 Ağustos 2018 (UTC)
Estağfurullah @HastaLaVi2. Uzunca bir süredir bozuktu ama şu an düzelmiş gözüküyor :) Teşekkürler ilgin için, iyi günler.--RapsarEfendim? 20.41, 25 Ağustos 2018 (UTC)

Şablon:Kullanıcı demokrat hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar,

İlgili şablonda bir sorun var sanırım. Şablonun uygulanması durumunda "Bu kullanıcı kendini Demokrasi olarak tanımlıyor" ifadesi beliriyor. Doğrusu "Bu kullanıcı kendini Demokrat olarak tanımlıyor" olmalı. Ne yapmalı bu konuda. Esenlikler.--Narsilien (mesaj) 11.55, 26 Ağustos 2018 (UTC)

Galiba tamamdır @Narsilien... chanseyMesajYaz 12.25, 26 Ağustos 2018 (UTC)
Çok teşekkürler @Chansey. Narsilien (mesaj) 14.49, 26 Ağustos 2018 (UTC)


İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Adlandırma kuralları[kaynağı değiştir]

Selamlar Cobija. Geçtiğimiz aylarda kabul ettiğimiz Vikipedi:Adlandırma kuralları "politikasına" göre parantez içindeki kısımlar madde adına dahil olmayan, aynı addaki maddeler arasında bir anlam ayrımı oluşturmaya yarayan kısımlardır. Yani burada ligin ya da kulübün tercih ettiği bayan/kadın ifadelerinin bir geçerliliği bulunmamaktadır, kulüp ya da takım adına dahil olmayan bölümlerdir. Dolayısıyla bu bölümlerin "kadın" olması (Vikipedi'nin tarafsızlık kuralları açısından) gerekmektedir. Diğer yandan, Vikiproje:Spor/Yazım rehberi/Maddelerin adlandırılması sayfası ne bir yönerge ne bir politikadır, "Vikipedi topluluğunun" almış olduğu bir karar değil, Vikiproje:Spor kullanıcılarının fikir birliğiyle oluşturulmuş bir sayfadır. Her ne kadar biz mümkün mertebe bunu uygulasak da Vikipedi bazında bir bağlayıcılığı ne yazık ki yoktur. Yönerge olarak sunulması ve Vikipedi topluluğu tarafından kabul görmesi gerekmektedir. @Seksen iki yüz kırk beş'i de üçüncü bir göz olarak çağıralım hatta. İyi günler.--RapsarEfendim? 22.04, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Bana göre de bu kadar ince eleyip sık dokuyup lig lig/takım takım araştırıp bayan mı kadın mı olması gerektiğini araştırmak manasız geliyor. Kadın yapalım gitsin diye düşünüyorum aslen. Ancak geniş katılımlı bir kararlar bütününü çeşitli bürokratik kelimeler eşliğinde yok saymak da doğru değil. Yani, o kararlar alındı ama önemli değil diye bir şey kabul edilemez. Öte yandan ilgili branş federasyonu bayanı kullanırken kadın kelimesinin kullanılması gerektiği ve bunun "tarafsızlık" ile nasıl bağdaştırıldığını bilmiyorum, öğrenmek istiyorum. "E, erkeğin karşıtı kadın da ondan, neyini soruyorsun?" denecekse de Vikipedi:Adlandırma kuralları "politikasında" karşılığını görmek istiyorum. --Cobija (mesaj) 22.18, 30 Ağustos 2018 (UTC)
Cobija, yalnızca Vikiproje:Spor üyelerinin katıldığı veya dikkatini çektiği bir tartışmayı tüm topluluğun benimsemesini sağlamak ne kadar doğru? Ben de şahsen destekledim burada yazanları, oldukça faydalı ve mümkün mertebe de kullanıyoruz hepimiz; bunun bir yönerge olmasının zamanı da geldi. Hizmetli haklarıyla ilgili politika teklifi sonrasında çabucak sunup topluluk kararı sağlamamız da mümkün zaten. Ancak şu anda bir Vikipedi yönergesi veya politikası olmadığından "orada yazılana uyulacak" diye bir tutumdan bahsedemeyiz. Bay ve bayan birer hitap şekli, kadın ve erkek birer cinsiyet olduğundan ve erkek takımları için cinsiyeti, kadın takımları için hitap şeklini tercih etmemiz tarafsız olmamak. Dediğim gibi özel lig veya kulüp adlarının birer parçası değil bunlar, "Galatasaray Bayan SK" değil, takımın adı yalnızca "Galatasaray" ve parantez içi de anlam ayrımı yaratmak için. Lig veya kulüp adlarında "bayan" geçiyorsa bunları elbette değiştirmeyiz (Ladies' British Open Amateur Championship gibi).--RapsarEfendim? 22.27, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Dediğinde temelde haklısın fakat beni rahatsız eden olaya yaklaşım biçimin. Sporla ilgili madde adlarına dair uyguladığımız de facto kurallar olduğu herkesin malumu. Adlandırma kuralları tartışılırken akıl edip bunları da politikaya eklememiz lazımdı ancak kimsenin aklına gelmedi. Şu an farkına vardık ve onlar önemli değil der gibisin. De facto kararlarımız mevcut de jure ile uyuşmuyor, madem konusu açıldı buna uyarlayalım demiş olsan altına imzamı atardım. Adlandırma politikası son zamanlarda var olmadı, daha öncesinde de vardı ancak projede aldığımız kararlar direkt konuyla ilgili olduğundan onları uygulamakta beis görmüyorduk. Zaten en başta belirttiğim gibi konuya dair görüşüm belli fakat o tartışmaların yok sayılmasını da görmezden gelmem mümkün değildi.

Konuya dönersek. Şu an davrandığın gibi ben de yapıcı davranacağım. Şu anki bayan parantezi adlandırma politikasıyla çelişmiyor, anlamı itibarıyla. Bayan kelimesinin üçüncü anlamı aynı zamanda cinsiyet belirttiğinden aslen dil bilimsel olarak bir sorun oluşturmuyor. Ayrıca spor projesinde aldığımız kararlar politikaya nazaran daha dar kapsamlı ve konuya özel olduğundan konuya ilgili maddelerde uygulamaya devam edelim diyorum. Ancak madem sözünü açtın dediğin gibi ivedi olarak uyguladığımız kuralları yeniden gözden geçirip, genişletip yönergeleştirelim. Gerçi eskisi kadar katılımcı olacağını da sanmıyorum. --Cobija (mesaj) 22.43, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Açıkçası ben "lig adı nasılsa parantez içindeki kısım öyle olmalı" kuralı olduğunu bilmiyordum, net bir şekilde de anlatıldığını düşünmüyorum okuduğum vakit. Parantez içi, dediğim gibi bambaşka, spor ya da herhangi bir konudaki adlandırma standartlarıyla pek bir bağlantısı olmayan bir durum. Adlandırma kuralları tartışırken bunun da ayrıca tartışılması gerektiğini dile getirdim ben, hatta buradan tam olarak alıntı yapmam gerekirse "Henüz bahsi geçen spor maddelerinin adlandırılmasına dair yönergemiz yok, ama metni hazır ve pratikte de uygulanmakta. Kalabalıklık olmasın diye şimdi sunmuyorum yönerge teklifini, bu politikanın akıbetine göre o da topluluğun onayına sunulacak" demişim. "Şu anki bayan parantezi adlandırma politikasıyla çelişmiyor, anlamı itibarıyla" demişsin, "bay futbol takımı" mı diyoruz "erkek futbol takımı" mı? Erkek ve kadın cinsiyetleri malum, hitap şekilleri de malum. "Bayan kelimesinin üçüncü anlamı aynı zamanda cinsiyet belirttiğinden" ifadesi doğru değil, cinsiyet belirtmiyor bay ve bayan, hanımefendi ve beyefendi vs.--RapsarEfendim? 22.52, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Asıl konu bu olmadığından uzatmak istemiyorum fakat TDK'ya baktın mı? Üç değilmiş ama bayan diye arattığımda "2. Kadın" diyor. Eğer ilgili federasyon bay kullanımını tercih ediyorsa "(bay x takımı)" kullanımını da savunurum ancak o o zamanki iş. Demek istediğim nokta madem ki her şeyi bürokrasiye döküyoruz ve esneklik tanımadan kırmızı çizgiler çiziyoruz, "bayan" değil de "kadın" kelimesinin kullanılması gerektiğine dair kuşkuya yer bırakmayacak şekilde çok net bir kural (görüş değil) görmek isteyebilirim. Ancak bu gösterilemeyeceğinden ve "bayan" kelime anlamı itibarıyla "kadın" kelimesiyle eşdeğer de olduğundan konuyu uzatabilirim. Tabii kelimenin asıl anlamı varken bayanın tercih edilmemesi gerektiğine, günlük dilde daha ziyade hitap olarak kullanıldığına dair görüş gelebilir fakat ben de federasyonun tercih ettiği ad kullanılsın derim ve konu gereksiz yere uzar da uzar. Onun için ilgili politika kazuistikmiş gibi yaklaşmak yerine (ne kadar uzun olursa olsun değil çünkü) ortada var olan fiili durumu netleştirelim. Şu anki tartışma kısır döngü çünkü.

Asıl mevzuya gelince benim kurallar arasında çıkartmak, değiştirmek ve çokça da eklemek istediğim kısım var ama öncesinde bir süre toparlamam lazım. Senin de değişiklik isteğin var anladığım kadarıyla. İstersen sen bir ön giriş yap, arkasından ben de eklemelerimi yapayım. --Cobija (mesaj) 23.20, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Madem anlaşamadık, @Chansey, @Pragdon, @Kibele de görüş belirtebilir bayan-kadın kelimelerinin eşdeğer olup olmadıı konusunda. Potansiyel yönerge sayfasında sen buyur lütfen, ben şu an ona vakit ayıramayacağım muhtemelen diye düşünüyorum :/--RapsarEfendim? 23.43, 30 Ağustos 2018 (UTC)

İfade edemedim sanırım. Tartışalım demiyorum, sözlükte bu böyle diyorum. Kabul edip etmemek ortadaki gerçeği değiştirmiyor ama neyse öyle olsun. Önden politikamız şöyle şöyle diyor, buradaki şu kısımlar politikanın şurasıyla çakışıyor diye bir ön giriş yapman politikayı kaleme alan kişi olarak bence iyi olur. Arayı pek uzun tutmadan projede bir şeyler karalayacağım, şu aralar çevrimiçi kullanıcı zaten azken iyice azalmasın, şimdiden haber vereyim. --Cobija (mesaj) 00.30, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Bayan maddesini okumanı tavsiye edebilirim. Dengi olan "kadın" yerine "bayan" kullanmanın bir nedeni var mı? Politikada parantezin, anlam ayrımı amacıyla kullanıldığı vurgulanmakta, biz de buradaki anlam ayrımında neden kadın ifadesi kullanılmalı konusunu konuşmaktayız. Esas kelime varken, ikincil anlamı "kadın" olan bayan kelimesini tercih etmek için bir sebep göremiyorum.--RapsarEfendim? 01.20, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Sen bunu söyleyince ben ne cevap vereceğimi, tartışmanın nereye evrileceğini ve evrildiği yerin yararsız bir döngü olduğunu söylemiştim. Sorduğun sorunun cevabını sen sormadan önceden verdim hatta. Şimdi burada yazdıklarımı tekrar mı edeyim :) Üstelik "Vikipedi kaynak gösterilemez" noktasında katı tutuma sahip bir Vikipedist olarak karşılığında sözlükten tanım göstermeme karşın bir maddeyi kaynak gösterme noktasına gelmen (Bayan kelimesinin aynı zamanda ve hatta ilk anlamı olarak bir hitap olduğunu söylemiştim zaten, maddeyi okudum ama ne düşünmem gerektiğini anlayamadım. Sözlüğe baktığımda hâlen "2. Kadın" yazıyor çünkü.) garip oldu benim için. Üstelik bu noktaya "gerekmektedir", "bağlayıcılığı yoktur" gibi kesin bir tavırdan gelmek daha garip. Söylediğim gibi, bahsettiğin politika kazuistik değil. En başta savunduğun gibi politikayı katı bir tutumla savunup uygulayacaksak, konuya dair net bir kural görmek isterim. Ta en başında yazdığımı tekrarlayıp bahsi kendi adıma kapatıyorum çünkü bayan/kadın meselesi buradaki asıl mesele değil. Alıntı yapayım: "Dediğinde temelde haklısın fakat beni rahatsız eden olaya yaklaşım biçimin." Sanki konuyla ilgili net bir kural varmış da spor maddelerine uyguladığımız kuralla çelişiyormuş gibi bir intiba yaratmanı kabul etmiyorum. "Dolayısıyla bu bölümlerin 'kadın' olması (Vikipedi'nin tarafsızlık kuralları açısından) gerekmektedir." cümlesi de bahsettiğin politikanın gereği değil senin yorumun. Bayan kelimesinin aslen hitap olması sözlük tanımı gereği aynı zamanda bir cinsiyeti belirtiyor olduğu gerçeğini değiştirmiyor zira. Aslında bu yorumuna doğru temellendirildiği taktirde ben de katılırdım ancak üzerine basarak söylediğim gibi itiraz ettiğim nokta olaya yaklaşım tarzın, usul. --Cobija (mesaj) 08.34, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Hızlı bir göz atmada büyük bir fikir ayrılığı göremedim. Cobija da sorunun başka olduğunu söylemiş zaten. Bunun dışında bakarsak, parantezler Vikipedi'nin bir tercihidir ve içine bayan değil kadın yazılmalıdır çünkü Türk dilinin şu anki teamülleri bu yöndedir.--Sayginerv-posta 07.11, 19 Eylül 2018 (UTC)

oylamaya nasıl katılacağım[kaynağı değiştir]

merhaba. chansey için açtığınız oylamaya katılmak istiyorum ama "oy verin" linkine tıklayınca açılan sayfada sadece "kaynağı değiştir" linki oluyor konuyla ilgili. onu da tıklayınca kodlarla dolu bir değişiklik sayfası açılıyor. daha anlaşılır bir arayüzde oy veremez miyim? Bu imzasız yazı Deeptionary (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Selamlar @Deeptionary sanırım Rapsar şu an aktif değil. Şöyle izah edeyim katılış tarihiniz oldukça eski olmasına rağmen katkı sayınızın az olmasından ötürü VP:OY gereğince üzgünüm ki oy kullanamazsınız. Ama yorum yapabilir; soru sorabilirsiniz. Bunun için ilgili bölümde KAYNAĞI DEĞİŞTİR butonunu kullanarak dilediğinizi yazın ve ~~~~ koyarak imzalayın. Yapabileceğiniz düzensel hatalar düzeltilecektir. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 15.35, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Olimpiyatlar[kaynağı değiştir]

Selamlar, yönlendirme yaptığınızı gördüm Vikiprojenin amacı "Olimpiyatlar" ile alakalı maddeleri kapsıyor ana maddesi Olimpiyat Oyunları olabilir ama sadece "oyunları" değil sporcusundan meşalesine kadar hepsini kapsadığı için bu kadar geniş tuttum adını yoksa enwikiden uyarlarken en başından düşünmüştüm "Olimpiyat Oyunları" mı yoksa "Olimpiyatlar" mı koysam diye Vikiprojenin ana maddesine göre isimlendirilmesine gerek yok böyle bir zorunluluk da yok örnek verecek olursak (1, 2, 3, 4, 5(a)), tabi sizin fikirlerinizi de duymak isterim. Saygılar --By erdo can • msj 19.46, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba @By erdo can. Olimpiyatlar ile Olimpiyat Oyunları aynı anlama gelmekte tamamen, ama üzerine kafa yoracağım bir konu değil açıkçası. İyi çalışmalar diliyorum.--RapsarEfendim? 06.29, 1 Eylül 2018 (UTC)

Resim.[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar. Kaldırılan heykel, anıt ve diğer yapıların fotoğrafları telif hakkı ihlali yapıyor mu? Mevcut fotoğrafları, kamu malı değilse bile adil kullanım dosyası olarak yükleyebilir miyiz? Şu an mevcut olmadıkları için fotoğraflarını çekemiyoruz çünkü. — HazanEvet benim? 19.11, 2 Eylül 2018 (UTC)

Merhaba. Bu konunun ben tartışıldığına şahit olmuştum İngilizce Vikipedi'de (veya katıldığım Vikipedi etkinliklerinde de konuşulmuş olabilir, hatırlayamıyorum); ancak inan ki emin değilim. İngilizce Vikipedi'de ben denk gelmedim bu şekilde bir kullanıma, buna dair bir adil kullanım lisansımıza da denk gelmedim aynı şekilde. Bunlardan yola çıkarak "uygunsuz" diyebilirim ama neden diye sorarsan kısacası bilmiyorum. Hangi yapılar söz konusu? Belki bir şekilde serbest lisanslı görsel bulabiliriz.--RapsarEfendim? 23.26, 2 Eylül 2018 (UTC)
Evet, ben de böyle bir kullanım veya ak lisansına rastlamadım. O yüzden kararsız kaldım. Sadece, artık mevcut olmadıkları için, herhangi bir fotoğraf üretilememesi durumunda belki kullanabiliriz diye düşündüm ama dediğin gibi böyle bir kurala da rastlamadım. Söz konusu yapılara gelince; Diyarbakır'da bir parkta yer alan Kürtçe kitap anıtı vardı. Yaklaşık bir sene önce önce kaldırılmış, o bölgede hâlâ devam eden siyasi bir takım durumlar yüzünden. Yine aynı parkın eski giriş tabelasını kullanmak istiyordum maddede. Bunun dışında, resme ihtiyaç duyulan bir sürü madde daha vardır. Serbest fotoğraf konusunda ise, internette bile sadece bir iki tane var. — HazanEvet benim? 04.01, 3 Eylül 2018 (UTC)
Mantık açısından incelediğimizde, ölmüş insanların görsellerini bu gerekçeyle kullanabiliyoruz mesela. Ama İngilizce Vikipedi'de dikkat ettim de, normalde bu tip maddelerden görselin eksik olmaması gerekirken çok nadir kullanmışlar onlar. Derinlemesine incelemeye ve araştırmaya değer bir konu kesinlikle. Eski bir yapı ise telif hakkı kalmamış olabilir mi diye kovaladım @Hazan ama öyle gözükmüyor :/ Bir de bu anıtın kendisine ait madde yoksa, adil kullanım kapsamında dahi kullanılamaz muhtemelen. He "bunları kim tespit edecek ki zaten?" diye yükler misin? Yüklersin, o da ayrı bir konu :) Adil kullanım alanında hem bilgi eksikliğimiz var hem pratikte uygulama eksikliklerimiz var ne yazık ki.--RapsarEfendim? 04.15, 3 Eylül 2018 (UTC)
Bence de önemli bir konu. Hatta bence mevcut bir yapının resimlerinden daha önemli. Evet, ölmüş kişilerin ak lisansı benim de aklıma geldi ama söylemedim :) Ayrı madde değil de, bir alt başlık da kullanacaktım. Bu durum için fazla elzem değil belki ama dediğin gibi incelenmesi gereken bir konu. Kolay gelsin. — HazanEvet benim? 09.48, 3 Eylül 2018 (UTC)
@Hazan, "genel anlamda" ve çok çok büyük istisnalar dışında AK resimleri, o konuyu ele alan maddelerde kullanılmakta. Aslında kabaca "o görsel olmazsa o konu anlaşılamıyor tam olarak" denebilir. Öte yandan görsellikle bağlantısı olmayan bir işle uğraşan bir kişinin görselinin olmaması (yazar diyelim), o maddenin anlaşılamaz olmasına yol açmıyor :/ Anlayacağın kafalar allak bullak.--RapsarEfendim? 16.39, 3 Eylül 2018 (UTC)

SL[kaynağı değiştir]

Selam Rapsar, vaktin olduğunda rica etsem Türkiye'nin Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü başvuruları listesine bir göz atabilir misin? Seçkin listeye aday göstermeyi planlıyorum. Kırmızı bağlantıları gidermeye öncelik verdim şu aralar. Şu noktada eklenecek başka bir şey gelmiyor aklıma. Bir de sen bakar mısın eksik, hatalı bir tarafı var mı diye? Bu seçkin meselesinde tecrübelisin o yüzden sana bir danışayım dedim. Adaylık sonrası üzerinde fazlaca değişiklik yapmak pek sağlıklı olmuyor malum. :) --Pragdonmesaj 19.19, 2 Eylül 2018 (UTC)

Selamlar @Pragdon. Öncelikle senin ve emeği geçen kullanıcıların emeğine sağlık. Muhtemel bir adaylık öncesinde de görüşümü almak istediğin için teşekkür ediyorum. Adaylık sırasında bir ton değişiklik yapılmaması gerektiği de zaten tecrübelerle sabit malum, dediğin gibi. İngilizce Vikipedi'yi incelediğimde şu, şu, şu ve şu seçkin listeleri gördüm. Onlarla bir kıyaslayıp, artısı eksisini inceleyebilir misim? Çalışmam tamam dedikten sonra bakayım ben de başka bir çift göz olarak :) İyi günler.--RapsarEfendim? 23.20, 2 Eylül 2018 (UTC)
Selam tekrar, verdiğin bağlantıları inceledim. Maddenin mevcut haliyle aralarında ülkelerin kendi özelindeki bir kaç ayrıntı dışında bir fark yok. Bir kaç ekleme daha yaptım son olarak. Bundan sonrası sadece kırmızı bağlantıları açmak. Madde içindeki çalışmam bitti diye düşünüyorum. Tabi gelecek yorumlar üzerinden yapılabilecek değişiklikler dışında. :) --Pragdonmesaj 12.12, 3 Eylül 2018 (UTC)
@Pragdon, emeğine sağlık tekrardan. Teşekkürler, ben de okuyacağım en kısa sürede.--RapsarEfendim? 16.36, 3 Eylül 2018 (UTC)
@Pragdon, birkaç düzenleme yaptım maddede. Üçüncü ve dördüncü paragrafların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum zira bu madde "Türkiye'nni başvurularını" konu alıyor; Türk yönetmen, oyuncu, yapımcıların filmlerini yahut Türkçe konuşulan filmleri işleyen ve onların performanslarını değerlendiren bir madde değil. Bir film İsviçre adına aday gösterilmiş ise bu bilginin konusu İsviçre ile alakalı listedir, Türkiye ile alakalı liste değil. Öte yandan bir filmin "Türk" (ya da herhangi bir ülke) filmi olduğunu belirleyen şey yapımcı ve yapım şirketleri malum. Bir Tutam Baharat ile For a Moment Freedom filmlerinin ne yapımcıları ne yapım şirketleri arasında Türke rastladım, onu da ayrıca belirme ihtiyacı hissettim (varsa, maddelerine eklenebilir, iyi olur).--RapsarEfendim? 19.51, 3 Eylül 2018 (UTC)
For a Moment Freedom filmi için ben de bulamadım İngilizce vikiye Türkiye'de çekildiği için eklenmiş sanırım ancak Bir Tutam Baharat'ın ortak yapımcısı ANS Productions. Maddeye ekledim. Çıkarılmasını istediğin paragrafları da çıkartabiliriz sorun değil. İngilizce vikideki maddede yer alıyor diye eklemiştim ama çok elzem değil. --Pragdonmesaj 20.08, 3 Eylül 2018 (UTC)
@Pragdon, süpersin :) Başka ülkede çekilen ve o ülkenin oyuncularının oynadığı filmlerde bunlar sık karşılaşılan hatalar, sen daha iyi bilirsin :)--RapsarEfendim? 20.22, 3 Eylül 2018 (UTC)
Şu an madde içeriği kabul edilebilir düzeyde sanırım. O halde ben kırmızılıklara yöneliyorum. :) --Pragdonmesaj 20.24, 3 Eylül 2018 (UTC)
İnce işe de gireceğim :) Kabası tamamlanmış gözüküyor. @Pragdon bir de, bu maddedeki kırmızıları giderirken benzer listelerdeki kırmızıları da gideriyorsun ya, yine benzer serideki maddeleri de SLA yapabilirsin aslında :) Gittikçe kolaylar işin, bir süre sonra yalnızca film ve yönetmen maddesi açarsın :)--RapsarEfendim? 00.23, 4 Eylül 2018 (UTC)
Evet evet ana hedefim o zaten :) İnce iş için görüşlerini/değişikliklerini bekliyorum o halde vaktin olduğunda. :)) --Pragdonmesaj 09.50, 4 Eylül 2018 (UTC)
@Pragdon, güzel :) Ben maddedeki okumamı ve incelememi tamamladım, birtakım değişiklikler yaptım ve gerekçelerini de not düştüm. Senin uygun görmediğin ya da kafana takılan bir nokta olursa konuşalım. Kaynakların arşivlenmesi de iyi olacaktır, @Superyetkin'in botu maddeden bir geçsin, o botun arşivlerde bulamadığı kaynaklar olursa elle ekleyelim.--RapsarEfendim? 17.04, 4 Eylül 2018 (UTC)
Uygun görmediğim bir nokta yok. Eline sağlık Rapsar. Ayrıca vakit ayırdığın için de teşekkürler. :) --Pragdonmesaj 17.11, 4 Eylül 2018 (UTC)
Estağfurullah @Pragdon, senin de eline sağlık. Amacımız ortak en nihayetinde :) Karşılık olarak sen de mevcut seçkin/kaliteli içerik adaylıklarını inceleyebilirsin :) Her gün bir adaylık okuyup incelesen yeterli :)--RapsarEfendim? 17.13, 4 Eylül 2018 (UTC)
En kısa sürece davete icap ediyorum :) --Pragdonmesaj 17.18, 4 Eylül 2018 (UTC)
Rapsar bir şey danışacaktım. Buradaki şablonun Türkiye versiyonunu yapacağım ama isimlendirme konusunda kafamı toparlayamadım bir türlü. Aktif görünce yazayım dedim. Sence şablona kısa ve öz olarak nasıl bir isimlerdirme vermeli? --Pragdonmesaj 20.24, 5 Eylül 2018 (UTC)
  • @Pragdon, ana maddeye uyulmaması için bir gerekçe görebiliyor musun? Ben göremiyorum haha. Oradaki başlık yanıltıcı şu an aslında, "Akademi Ödülü'ne aday" derken hangi kategoride olduğunu yeterince açıklamamakta.--RapsarEfendim? 20.32, 5 Eylül 2018 (UTC)
  • Şablonun Fransızca adının uygun olduğunu da not düşeyim ayrıca, hep İngilizce Viki üzerinden ilerlemeyelim :)--RapsarEfendim? 20.33, 5 Eylül 2018 (UTC)
"En İyi Yabancı Film Ödülü için Oscar'da Türkiye'yi temsil eden filmler"... Çok uzun geldi bana bir an için ama makul gibi de. --Pragdonmesaj 20.36, 5 Eylül 2018 (UTC)
@Pragdon, madde adıyla aynı yapılabilir demek istemiştim :)--RapsarEfendim? 20.58, 5 Eylül 2018 (UTC)
Şablon:En İyi Yabancı Film Ödülü için Oscar'da Türkiye'yi temsil eden filmler şöyle yaptım. --Pragdonmesaj 21.00, 5 Eylül 2018 (UTC)
Sen nasıl uygun gördüysen @Pragdon:)--RapsarEfendim? 21.00, 5 Eylül 2018 (UTC)

Madde ricası[kaynağı değiştir]

Selamlar ve iyi bayramlar :) Suriname (Kingdom of the Netherlands) yani Surinam (Hollanda Krallığı) maddesi sizin ilgi alanınıza görebilir diye düşünüyorum. Müsait olursanız, vakit ayırabilirseniz maddenin oluşturulmasından memnuniyet duyarım :)--RapsarEfendim? 07.51, 21 Ağustos 2018 (UTC)

Selam Rapsar, bir müddet girme imkanım olmamıştı. Söz konusu maddeyi biraz gecikmeli ve taslak formatında da olsa açtım. :) DieFohlen (mesaj) 21.24, 8 Eylül 2018 (UTC)

Teşekkür ediyorum, emeğine sağlık :) İyi günler.--RapsarEfendim? 21.28, 8 Eylül 2018 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
Sevgiler Cons419 (mesaj) 00.17, 9 Eylül 2018 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Selamlar Rapsar. Bu değişiklik için yazıyorum. Çok küçük bir husus asılda ama konuşalım istedim, olumlu veya olumsuz niyet okumamıza lüzum yok; son dönemlerde bu tip çıkartmalar popüler şekilde tartışılıyor ama bence bir yerde KSY veya N ihlali görüldü mü anında çıkartılmalıdır. Bunun (benim bu değişikliğimin) Dünya’yı değiştirmek için çok büyük bir etkiye sahip olmadığı aşikar ama herkes kendi evinin önünü süpürürse sokağı tertemiz yapabiliriz :) Benim değişikliğimin de mantısı buydu. Dolayısıyla ben mesaj sayfalarında kişinin rahatsız olup olmamasından çok KSY, İÜYYKÜD, N ihlali var mı ona bakıyorum. Tabi ki bu kişiden kişiye değişebilir o ayrı... Kolay gelsin. ChanSey 05.53, 15 Eylül 2018 (UTC)

Selamlar @Chansey. Bu yorumları çıkarmak kullanıcı tercihine bırakılmış, kendisi rahatsız olursa çıkartabilir, kendi mesaj sayfası ve bizi ilgilendirmiyor. Sana yazılırsa sen de çıkarabilirsin, ben istemem mesela. İyi günler.--RapsarEfendim? 07.30, 15 Eylül 2018 (UTC)

Vikipedi:Username policy[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar, Vikipedi:Username policy sayfası Vikipedi'nin üye kayıt bölümünde "Kullanıcı adı" yerinin hemen sağında "(seçmeme yardım et)" linkine bağlı. Bu sayfaya giren kullanıcılara da direkt sayfa oluşturma alanı çıkıyor. Kimisi de deneme amaçlı sayfalar açıyor. Kayıtlardan da görüldüğü üzere en son 17 kere silinmiş. Translatewiki'den çevirisini de bulamadım. Yine bir kullanıcı deneme amaçı sayfa oluşturunca doğrusuna yönlendireyim dedim. ~ SkyHorizonmsj 18.06, 18 Eylül 2018 (UTC)

@SkyHorizon, tam ben ilgili bağlantıyı değiştirirken sağ olsun @Superyetkin değiştirmiş. --Uğurkentmesaj 18.29, 18 Eylül 2018 (UTC)

Kale Kilit[kaynağı değiştir]

Sanirim, Kale Grubu Kale Kilit'i icermiyor. Su degisiklik o zaman sorun olacaktir. Anlam ayrima gidilebilinir ya da Kale Group, Kalet Kilit diye iki ayri baslik olabilir. Citrat (mesaj) 17.54, 20 Eylül 2018 (UTC)

@Citrat, bahsi geçen şirketin adı "Kale Kilit" olarak geçmekte genelde. Maddesi kayda değer ise -ki muhtemelen öyle- bu adla açılacaktır. Holding ise "Kale" adını kullanıyor yine gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 18.02, 20 Eylül 2018 (UTC)
Kale kilit muhtemelen kayda deger ama maddenin olmamasi Kale(sirket) isminin Kale Gruba verilmesini dogru kilmiyor (bence). Karisiklikligi onleme acisindan bence Kale ayrimi yapilmali (keza Kale Kilit de amblem olarak sadece Kale kullaniyor). Citrat (mesaj) 18.07, 20 Eylül 2018 (UTC)
O zaman tartışma sayfasına yazabilirsiniz @Citrat.--RapsarEfendim? 18.08, 20 Eylül 2018 (UTC)
Yok, hem fikir degilsen tartismanin uzamasi gereksiz olur. Ileride tekrar gozden gecirilir gerek duyulursa. Citrat (mesaj) 18.14, 20 Eylül 2018 (UTC)
Benim ya da sizin kişisel fikirlerimiz doğrultusunda değil, topluluğun kanısı ve yönergeler doğrultusunda karar alınmalı @Citrat. Dğer firma ile ilgili hatırlatmanızı dikkate aldım, kısaca bakınca bu firmanın "Kale Kilit" adını kullandığını gördüm daha çok (yer yer "Kale" de kullanmakta). Benim görüşüm bu yönde oluştu, üzerinde duracağım bir konu değil açıkçası şu an. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.17, 20 Eylül 2018 (UTC)
Degisikligi yapan sensin; ben ek bilgi verdim eger farkinda degilsen diye. Incelemissin, oyle karar vermissin. Hem fikir olmamiz sart degil, kurallara uygun diyorsan, uzatmanin anlami yok dedim o kadar. Sana da iyi gunler. Citrat (mesaj) 18.33, 20 Eylül 2018 (UTC)

Kullanıcı yorumlarına müdahale, imla düzeltmeleri[kaynağı değiştir]

Selamlar. AWB ile maddelerde imla düzeltmeleri yaparken kullanıcı yorumlarına da müdahale etmişsiniz :) Kullanıcıların özgün yorumlarına imla müdahaleleri yapmayalım lütfen, bunlar Vikipedi'nin "ansiklopedi" alanına dahil değil, müdahale gerekmiyor :) Ayrıca her kullanıcının her yazdığını mükemmel bir Türkçe hâline getirmek de anlamsız bir çaba olcaktır. İyi günler diliyorum.--RapsarEfendim? 18.09, 21 Eylül 2018 (UTC)

Merhaba Rapsar, AWB ile yaptığım değişiklikleri kontrol ederek gerçekleştiririm. Eskiden bu alanlar (tartışma - şablon - portal vb) değişiklik yapma işlemi sırasında listelenmiyordu, ancak engelden sonra istediğim listelemeyi yapamadığım için olsa gerek, bu alanlar da listelenmekte. Genellikle değişikliğim hatalı olduğunda fark eder ve geri alırım. Bahsettiğiniz mesaj ya da tartışma sayfalarındaki yazım hatalarını görmezden gelirim ancak arada kaçıyor :) Dikkatin için teşekkürler. Kolay gelsin.thecatcherintheryemesaj 18.14, 21 Eylül 2018 (UTC)

Kulüp sezonları[kaynağı değiştir]

Selamlar, sence kulüp sezonlarındaki şu bölüm gerekli mi? En vikide göremedim ayrıca zaten o bölümde yazan şeyler bilgi kutusunda veya madde içinde bulunuyor. Gereksiz şablon yoğunluğu yapıyor. Toplamda sadece 3 maddede kullanılmış bir şablon.--Teacher0691 (mesaj) 11.30, 23 Eylül 2018 (UTC)

Selamlar @Teacher0691. Hemfikirim, ama spor projesinde kısa bir tartışma başlatabilirsin buna dair, başka fikirde olanlar olabilir.--RapsarEfendim? 20.37, 23 Eylül 2018 (UTC)

Yardım[kaynağı değiştir]

Merhaba @Rapsar, öncelikle kolay gelsin. Ben kısa bir süre önce Kurşunlu Han (Ankara) maddesini oluşturdum. Aynı isimde iki farklı han daha olduğu için de Kurşunlu Han (anlam ayrımı) sayfasını açtım. Fakat Kurşunlu Han terimini aratınca direkt olarak İstanbul'daki Kurşunlu Han'a giden yönlendirmeyi kaldıramadım. İlk defa anlam ayrımı sayfası açtığım için biraz elime yüzüme bulaştırdım sanırım, kötü bir niyetim yoktu. Bana yardımcı olabilir misin veya yetkili birine yönlendirebilir misin? --Kullanıcı:GargarapalvinBuyrun benim? 01:35, 24 Eylül 2018 (UTC)

Merhaba @Gargarapalvin. Öncelikle şunu belirteyim, Vikipedi:Adlandırma kuralları gereğince aynı ada sahip olabilece maddelerden herhangi birinin, diğerlerine göre bir tanınmışlık üstünlüğü, akla ilk gelen anlamı gibi bir önceliği yoksa, madde adlarında parantez kullanılarak aralarında bir anlam ayrımı sağlanmalı ve parantezsiz ad da anlam ayrımı sayfası olmalı. Görebildiğim kadarıyla "Kurşunlu Han" denince akla her ikisi de geliyor, öyle dağlar kadar bir fark yok arada. Dolayısıyla "Kurşunlu Han" adını taşıyan sayfa, anlam ayrımı sayfası olmalı. Buradan yola çıkarak anlam ayrımı sayfalarının her zaman "xxx (anlam ayrımı)" adına sahip olmadığını da anlayabiliriz :) Bu aşamada ilk yapılması gereken, şu anda "Kurşunlu Han" adına sahip olan ve İstanbul'daki yapıyı anlatan maddenin adının "Kurşunlu Han (İstanbul)" olarak değiştirilmesi. Bu taşıma yapıldıktan sonra parantezsiz "Kurşunlu Han" sayfası, "Kurşunlu Han (İstanbul)" sayfasına yönlendirilmiş olacaktır. İkinci yapılması gereken husus ise bu yönlendirme sayfasını bir anlam ayrımı sayfasına dönüştürmektir. Üçüncü yapılması gereken ise bu anlam ayrımı sayfasına verilen bağlantıları kontrol etmek ve İstanbul ya da Ankara'daki yapıya bağlanacak şekilde düzenlemektir. İlk ikisini ben yapıyorum, sen nasıl yapıldığına da bakabilirsin; bağlantı düzeltme kısmını da sen yaparsan iyi olur :) İyi günler.--RapsarEfendim? 22.56, 23 Eylül 2018 (UTC)
Gerçekten çok teşekkür ederim, bu kadar basit bir şey için rahatsız etmek istemezdim ama daha da karıştırmamak için bir şeyleri en doğrusu yardım istemek diye düşündüm. Anlam ayrımı sayfasına ve diğer şehirlerdeki hanlara verilen bağlantıları kontrol edip düzeltiyorum tekrar. Zaten dediğin gibi arada dağlar kadar fark olmadığı için ve akla diğerleriyle aynı oranda gelebileceği için bu tarz bir ayrıma ihtiyaç duydum. Daha dikkatli olacağım bir dahaki sefere. Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar. :) --Kullanıcı:GargarapalvinBuyrun benim? 02:31, 24 Eylül 2018 (UTC)
Estağfurullah @Gargarapalvin, sora sora ve hata yapa yapa doğruyu öğreneceğiz, hep birlikte Türkçe Vikipedi'yi daha iyi yerlere getireceğiz :) İleride sorun olursa bana ya da Vikipedi:Danışma masasına yazabilirsin. Üsküp'te de varmış Kurşunlu Han, sade adın anlam ayrımı sayfası olması uygun oldu :) Kolay gelsin, bağlantı düzeltmeleri için de ayrıca eline sağlık.--RapsarEfendim? 23.36, 23 Eylül 2018 (UTC)

Creating articles[kaynağı değiştir]

Hi Henryk. As far as I can see, you can't speak Turkish. I noticed that you are making great contributions, thank you for them. But can I ask you not to create articles by using Google Translate? Because mostly, they make no sense and we suppose to speedy delete them per criteria M8. You can basically make a request in here of the article that you want to be created or, just create them by using one sentence to describe the topic and add some images, an infobox and/or lists/tables. This one is OK for example (I had to make a small correction though), but this one and this one make no sense at all. I am fixing these ones, but please consider what I said :) Have a nice day.--RapsarEfendim? 20.14, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Hi again. I warned you once, and you didn't say anything nor fixed your articles. So you can consider this message as your second warning. Please do not add any content to Turkish Wikipedia by using Google Translate or any other translation software. I explained why we are not allowing this kind of content. Have a nice day.--RapsarEfendim? 05.24, 25 Eylül 2018 (UTC)
Hey. Sorry. Correct the text. And no matter. Approx ??? Henryk Borawski (mesaj) 05.41, 25 Eylül 2018 (UTC)
I am fixing for the last time, and the next time please leave the articles you create with only one or two sentences. I appreciate your contributions but our policies are like that and we don't want to have articles that are meaningless at all. Thank you for understanding.--RapsarEfendim? 06.04, 25 Eylül 2018 (UTC)
Excuse me, for the problem and thank You for understandingHenryk Borawski (mesaj) 06.43, 25 Eylül 2018 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]