Kullanıcı mesaj:Nanahuatl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kullanıcı mesaj:Rapsar sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Alfred Cable[kaynağı değiştir]

Selamlar. Mackolik'e göre 1952'de Beşiktaş'ı böyle birisi çalıştırmış. Milliyet arşivinde de Kasım 1951 tarihli bir haberde de bu kişinin Beşiktaş'ı çalıştıracağının haberine denk geldim. Ancak ilginç bir şekilde gazetenin arşivinde başka bir yerde ne adı ne soyadı anılıyor. Gazetenin 1951 sonu-1952 yılları arasında da "Beşiktaş" ve antrenör" kelimelerini arattım ve değil bu kişi, hiçbir antrenör verisine rastlayamadım. Milliyet'in ilgili haberinde aynı zamanda Charlton Athletic'te yıllarca forvet oynadığı yazılmış, kulüpte bu adla oynayan birine dahi rastlayamadım (hatta "Cable" soyadlı birine dahi rastlayamadım). Mackolik belli ki bu veriyi Milliyet'ten almış. İngilizce Vikipedi'de zar zor Tommy Cable diye birini buldum ama hem adları uyuşmuyor hem Charlton Athletic'te oynamamış. Ancak 1950'lerde teknik direktörlük yapmış kendisi, Beşiktaş ile bu kişi arasında bir kaynak bulamamış olsam da bunun olma ihtimali var. Onun dışında, şu maddede 1932-33 sezonunda Fransa'da oynamış bir "Alfred James Cable" gördüm. Hem İngiliz olması hem de oynadığı tarihler bakımından malum kişi olması olası. En son olarak da BJK resmÎ sitesinin teknik direktörleri saçma sapan bir şekilde sıraladığını belirteyim. Ne düşünüyorsun?--RapsarEfendim? 02.20, 2 Eylül 2019 (UTC)

Milliyet'in Aralık 1951 ile Ocak 1952 sayılarındaki Beşiktaş haberlerine baktım. Yemin etmişler gibi çalıştırıcıya dair tek bir söz etmemişler. Ne sezon öncesi hazırlık maçlarında ne de sezonun ilk maçlarında hiçbir şekilde değinmemişler. Ben de internet aramalarında bir şey bulamadım. Elimizde bir haber kupürü ve Beşiktaş'ın resmî sitesindeki bilgi var. Bunları da göz ardı edemeyiz. Dipnot verip kimliği, neci olduğuna dair net bilgi olmadığı belirtilebilir. Bizim için şu an Sarı Çizmeli Mehmet Ağa ve ne çıkarımı yaparsak yapalım bu bizim çıkarımımız oluyor. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 11.15, 2 Eylül 2019 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, o yıllarda yayın yapan (1952 dahil) Beşiktaş dergisi varmış. Senin ulaşman mümkün mü onun sayılarına? Fotolarını bana atsan yeter ben incelerim. Dediklerine ek olarak, o dönem Sadri Usuoğlu için "idareci", "umumi kaptan" vs diyorlar sürekli ama başka takımların antrenörleri demeç verirken BJK tarafında Sadri Usuoğlu demeç veriyor. Bu da ilginç geldi. Resmî sitelerinin ise bu konuyu hiç takmamış olmalarına zaten diyecek lafım yok.--RapsarEfendim? 17.23, 2 Eylül 2019 (UTC)
Dergiye ya kütüphanelerden ya kulüpten ulaşılır herhalde. Burada kütüphanede bir şey görünmüyor ama Millî Kütüphane kayıtlarında 1951 yılına ait bir sayı var görünüyor. Dahası da vardır belki. Benim elimden geleni bu kadar maalesef. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 17.39, 2 Eylül 2019 (UTC)
Anladım :/ 30'lardan 80'lere kadar olan yayınları toplamak istiyorum aslında, ne var ne yok bakıp güzel bir kaynak oluşturabiliriz @𐰇𐱅𐰚𐰤. Ancak elbette ki çok zor bir iş.--RapsarEfendim? 17.48, 2 Eylül 2019 (UTC)

Vikibahar[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar, bazen sana karşı agresif davranıyorum kusura bakma, kötü bir niyetim yok. Emma bad! Vikibahar ödüllerinde son durum nedir?--Nushirevan11 21.32, 4 Eylül 2019 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11. Estağfurullah, sistematik ve takıntılı bir durum olmadığı sürece benim bir sıkıntım yok. Uyarmaya çalışıyorum elimden geldiğince, benzer tonda tepkilerle karşılaşırsan sen de beni uyarmaktan çekinme lütfen. Ödüllerde de son durum açıkladığım gibi, benim de şu an beklemekten başka bir şey gelmiyor elimden. Türkiye'de olsaydım daha kolay olurdu işler ama öyle olmadığı için benim de yapabileceğim şeyler kısıtlı ne yazık ki, ama dediğim gibi peşini bırakmış ya da boş vermiş değilim. İyi çalışmalar.--RapsarEfendim? 21.36, 4 Eylül 2019 (UTC)

Khea[kaynağı değiştir]

@RapsarMakaleyi silmek gerekmez, referanslar zaten var--Raúl Pens (mesaj) 22.15, 4 Eylül 2019 (UTC)

@Raúl Pens, I think you don't speak Turkish (Creo que no puedes hablar turco). We don't allow any content that is created by using a translation software (no permitimos ningún contenido creado mediante el uso de un software de traducción). Regards (saludos).--RapsarEfendim? 22.28, 4 Eylül 2019 (UTC)

@RapsarEl artículo está bien,sino está en su idioma porque no lo arregla,no es difícil--Raúl Pens (mesaj) 22.41, 4 Eylül 2019 (UTC)

@Raúl Pens, no es está bien y no permitimos ningún contenido creado mediante el uso de un software de traducción como te dije. No podemos arreglar todos los articulos de este tipo. Tampoco puedo escribir articulos en español porque no puedo hablar tanto :) Gracias para entender y saludos.--RapsarEfendim? 22.45, 4 Eylül 2019 (UTC)

@RapsarEntonces para que existe esa herramienta de traducción,si está prohibida,no tiene lógica.--Raúl Pens (mesaj) 22.47, 4 Eylül 2019 (UTC)

@Raúl Pens, no es de "herramienta de traducción", es "software de traducción". Google Translate por ejemplo. O sea, no entendemos nada en tu artículo. Hay palabras turcos, pero no es "turco".--RapsarEfendim? 22.52, 4 Eylül 2019 (UTC)

@RapsarSegún tú entonces en que idioma está,entonces está prohibido traducir artículos--Raúl Pens (mesaj) 22.54, 4 Eylül 2019 (UTC)

@Raúl Pens, pues es turco, pero no puedo entender nada jaja. Si usas esta software para traducir un texto en inglés a español son resultados estarán bien, pero si usas para traducir a turco, no. Es muy dificil de entender, es muy corrompido(?).--RapsarEfendim? 23.08, 4 Eylül 2019 (UTC)

İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri listesi[kaynağı değiştir]

Selam Rapsar. İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri listesi maddesini kısaltarak tercüme ettim, koyduğun sil etiketini kaldırdım. Bilgine. --Khutuckmsj 23.06, 6 Eylül 2019 (UTC)

Selamlar @Khutuck. Öncelikle tekrar hoş geldin :) Tamamdır, ilgili problemler giderildiyse benim açımdan bir sıkıntı yok. İyi çalışmalar :)--RapsarEfendim? 23.08, 6 Eylül 2019 (UTC)
Güney Kaliforniya'nın meşhur halk ozanı Eagles'ın dediği gibi, "you can check out any time you like, but you can never leave". Tam bıraktığım gibi her şey, hiç yabancılık çekmedim :) --Khutuckmsj 23.10, 6 Eylül 2019 (UTC)

S.A.S Oylaması için küçük bir yardım lazım.[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar, bir süredir Vikipedi'de olmadığım için bir kaç şeyi unutmuş olabilirim. Bir kategori ve alt şablonlarının silinmesi gerektiğini düşünüyorum ve seninde fikirlerini almak istiyorum ancak oylama kısmından sayfaya bağlantı veremiyorum. Direkt kategori olarak gözüküyor başlığa köşeli parantez koyunca. Zamanın olursa halledip banada nasıl yapıldığını hatırlatır mısın? İlgili sayfa"Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kategori:Yaptıkları değişiklik sayısına göre vikipedistler". Teşekkürler.--≈ SunSoldiers  ✉  00.19, 7 Eylül 2019 (UTC)

Merhaba @SunSoldiers. Kategorilerle ilgili tartışmalar için VP:KT sayfasını kullanmak gerekiyor, SAS sayfasını değil :) Orada açıklamalar mevcut, yapamadığın bir şey olursa bana yazabilirsin. İyi günler.--RapsarEfendim? 00.29, 7 Eylül 2019 (UTC)
@Rapsar Silinmesi gerektiğini düşündüğüm sadece o kategori değil alt kategoriler ve içerdiği şablonlar hepsi için ayrı ayrı oylama yapmamız mümkün değil.--≈ SunSoldiers  ✉  00.34, 7 Eylül 2019 (UTC)
@SunSoldiers, ana kategori için tartışma başlatıp, diğerlerini de orada belirtebilirsin :)--RapsarEfendim? 00.54, 7 Eylül 2019 (UTC)

Seçkn/Kaliteli Madde[kaynağı değiştir]

Selam Rapsar, Elektronik spor maddesi uzaktan bakıldığında Seçkin ya da en azından Kaliteli madde olma potansiyeline sahip görünüyor. Genelde göremedğim eksikler oluyor bu yüzden aday olarak göstermeden önce seninde fikrini almak istedim.--≈ SunSoldiers  ✉  16.44, 7 Eylül 2019 (UTC)

Selamlar @SunSoldiers. Elbette okumak ve incelemek için uzuuun bir zaman lazım ama genel hatlardan bahsetmem gerekirse, konusunu yeterince anlatacak kadar kapsamlı olması, bilgilerin güvenilir kaynaklara dayandırılması, dilbilgisi kuralları ile VP:BEK'e uygun olması vs. gerekiyor (bkz. VP:SMN). Türkiye, Türkler ya da Türkçeye istisna tanınmaması gerektiğini ekstra bir not olarak düşeyim ("Türkiye'de e-spor" başlığına binaen, komple kaldırılmalı). İyi çalışmalar :)--RapsarEfendim? 03.02, 8 Eylül 2019 (UTC)

Dil şablonları[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar,

Eskiden dil-ru, dil-es, dil-vs.vs. şeklinde şablonlarımız vardı. Dün Sanskritçe'yi eklemeye çalışırken hepsinin ortadan kaybolduğunu fark ettim. İngilizce'de halen var (ve birçok diğer dilde de), ancak bizde bütün karşılıkları boş. Biz nerede birleştirdik? Ve, aslında neden?-thecatcherintheryemesaj 16.55, 7 Eylül 2019 (UTC)

@Thecatcherintherye, merhaba. Şablon:Dil şablonuna bakabilirsin.--RapsarEfendim? 03.00, 8 Eylül 2019 (UTC)

1951[kaynağı değiştir]

Sence buradaki tarihi nasıl yorumlamalı :) Kulüpler veriyor olsa gerek bu bilgileri. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.55, 7 Eylül 2019 (UTC)

@𐰇𐱅𐰚𐰤, kulüpler verir de verir. Konyaspor'un tartışmasına bakarsan oraya daha geçen günlerde yazdım. Orada da Kayserispor'a atıfta bulundum. Bu kulüpler genelde "birleşme öncesindeki kulüplerin en eski kurulanını" esas almaya çalışıyor ama doğru değil. Hatta logolara bile bu şekilde işliyorlar. He biz madde içinde ekstradan bilgi verebiliriz.--RapsarEfendim? 02.59, 8 Eylül 2019 (UTC)

Bu tarih bir yerde önüme çıkmamıştı daha önce. Profesyonel ligler 1960'larda kuruluyor ama 1951 tarihi verilmiş. O yılda yine ulusal nitelikte bir basketbol müsabakası falan mı vardı da ona katılma tarihi verildi acaba. Neye dayandığını anlayabilsek yorumlardık. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.06, 8 Eylül 2019 (UTC)

@𐰇𐱅𐰚𐰤, profesyonel ligler öncesinde de kulüp var olabilir malum. Galatasaray 1905'te kuruldu, futbolda profesyonellik 1951'de kabul edildi :) İlk İstanbul Ligi, bireysel girişimlerle organize edilmişti. Siyah Çoraplılar kurulduğunda lig dahi yoktu. Türkiye millî basketbol takımının geçmişi dahi 1930'lara dayanıyor yanlışım yoksa. Samsunspor maddesinde de en başta belirttiğim "esas kuruluş tarihimiz daha eski" hatasına düşülerek "amatör kuruluş tarihi" denilmiş. Burada "amatörlük" kavramı yanlış kullanılmış, bunu bir kenara bırakırsak, "öncül ve ardıl kulüpler" kavramı da yanlış. O zaman Galatasaray "profesyonel olarak 1951'de kuruldu" demek gibi :) Koskoca Paris Saint-Germain FC bile "1970'te birleşip bizi oluşturan kulüplerden en eski olanı Paris FC 1904'te kurulmuş, o zaman biz de öyle" demiyor :) İki şirket (bu durumda dernek elbette) birleşince, yeni olanı "diğeri daha eski, onun kuruluşunu kabul edelim" demez de.--RapsarEfendim? 14.24, 8 Eylül 2019 (UTC)

CGT'nin kötüye kullanımı[kaynağı değiştir]

Çok hoş bir sayfa olmuş, sakin kafayla okuyacağım bunu da. Ben de şunu okuyunca "ya hakikaten öyle oluyor, bunu yanlış yapıyormuşuz, böyleleri de varmış doğru" tarzında tepkiler vermiştim :D--RapsarEfendim? 14.54, 8 Eylül 2019 (UTC)

Bu konuya eğilip, üzerine fazlasıyla düşünüp politika benzeri bir yere evriltebilirsek ne mutlu bize :) --Ahmet Turhan (mesaj) 14.56, 8 Eylül 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, zamanında Vikipedi:Bağımsız kaynaklar sayfasını yazıp, kayda değerlikle alakalı yönergelerimizden bağlantı verdiğimde bir kullanıcının büyük bir tepkisiyle karşılaşmıştım. Dikkatli olmanı tavsiye ederim. Bu "açıklama sayfası" statüsünü bilmiyordum, o statüde olabilirmiş bağımsız kaynaklar sayfası da, bakmanı öneririrm.--RapsarEfendim? 14.59, 8 Eylül 2019 (UTC)

Yeni ad[kaynağı değiştir]

Yeni adın hayırlı olsun :)--Teacher0691 (mesaj) 21.51, 14 Eylül 2019 (UTC)

@Teacher0691, teşekkürler :)--NanahuatlEfendim? 03.13, 15 Eylül 2019 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, tekrar aramızda görmek güzel seni :) Teşekkür ederim, birkaç sebepten ötürü ihtiyacım vardı diyelim :) İyi günler.--NanahuatlEfendim? 17.14, 16 Eylül 2019 (UTC)