Kullanıcı mesaj:Rapsar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

uyarı![kaynağı değiştir]

başkalarının yorumlarına müdahale etmeyiniz! --kibele 07.57, 13 Nisan 2019 (UTC)

@Kibele, gereksiz yere olayı kişiselleştiriyorsun ve ortamı geriyorsun. Bunun gereği var mı cidden? Konuyla ilgili yorum yapacaksan buyur lütfen. Haksız olduğumu, katılmadığını söyleyebilirsin ama yazdığın şeyin hiçbir anlamı bulunmuyor.--RapsarEfendim? 15.58, 13 Nisan 2019 (UTC)
@Kibele haklı @Rapsar. Geçenlerde sağ olsun Kibele yine dikkatimi çekmişti SAS arşivine taşınmış bir yorumumun şablonunu değiştirmiştiniz. Bu sıkıntılı bir durum. Eleştiri, muhatabına bir lütuftur. Sizlere yapılan iyi niyetli eleştirilerden mutluluk duymalısınız ve kendinizi sık sık öz eleştiriye tabi tutmalısınız 'bence'. Sürekli polemik, sürekli tartışma Vikipedi'den daha çok sizi yıpratır. Ayrıca karşımızdaki izin vermediği sürece "yazdığın, ettiğin" gibi birinci tekil şahısla hitap etmemeliyiz öyle değil mi? --Mecnun (mesaj) 11.13, 24 Nisan 2019 (UTC)
@Mecnun112, hangi yoruma "müdahale edildiğini" ("değiştirdi" diyorsun, ortada değiştirme durumu yok zira) biliyor musun? Ortada eleştiri olmadığını, sadece dalga geçme olduğunu biliyor musun? Bence bilmiyorsun ki "iyi niyetli eleştiri" falan demişsin. Polemik çıkaran, dalga geçen ve alay eden ifadeleri kaldırdım diye, kendi hakkımı benden başka koruyacak başkası olmadı diye ben şimdi polemik mi yarattım? Ayrıca tekil bir şahısla konuşuyorsak, tekil şahıs kullanmak doğru olan şey.--RapsarEfendim? 16.51, 24 Nisan 2019 (UTC)
Cevap Cevap @Ahmet Turhan gayet güzel açıklamış @Rapsar. Bu tür durumlarda münferit müdahale yerine üçüncül bir kişi müdahil kılınarak çözüm sağlanmalı. Kibele'nin sildiğiniz yorumunu da okudum, pek âlâ iyi niyetli bir yorum, eleştiri olarak değerlendirebilir. "Her şeyi ben bilirim, tüm yanlışları ben düzeltirim" anlayışı insanı hem sosyal yaşantısında hem de Vikipedi içerisinde rahatsız edici tesirler doğurabilir. Yaşı kemal bir büyüğümüz ve emektar bir Vikipedist olan Mukaddime'ye olan sözleriniz de epeyce ağır kaçmış. Aynı amaç uğruna "insanlık namına" bir araya gelmiş bir topluluğun üyeleri birbirine karşı bu denli kırıcı olmamalıdır. "Siz" diye hitap etmek, yeri sırası gelirse "özür dilerim, yanılmışım" demek bir insanı ve de Vikipedist'i küçülten şeyler değil. Buna inanın, vesselam. --Mecnun (mesaj) 11.03, 25 Nisan 2019 (UTC)
Kendisinin yaptığı aşağılama bir eleştiri yani @Mecnun112. Hizmetliye de danıştığımı ancak kendisinin bir şey yapmadığını belirttim. Peki, bundan sonra benimle iletişime geçmezsen mümkün mertebe sevinirim, ben de aynı şeyi yapmaya çalışacağım. İyi günler diliyorum.--RapsarEfendim? 16.19, 25 Nisan 2019 (UTC)
Cevap Cevap Aşağılama yok, kimsenin kimseyi aşağılamaya hakkı da yok @Rapsar. Benzer eleştirileri (ki çoğu mesnetsiz) siz de bana yapıyordunuz ben bundan rahatsız değildim. "Ben herkesi eleştireyim, kimse bana tek kelime etmesin" doğru bir anlayış değildir. Tekrar ifade ediyorum eleştiri kıymet biçilemez bir lütuftur. Bir Vikipedist beni incitmeden kinayeli bir eda ile yanlışımı bildiriyorsa ben ona minnettar kalırım. Nitekim bu topluluk bu düşünce yapısına sahip insanlarla arzu edilen hedeflere ulaşır. "Mümkün mertebe" sabırlı olun, "mümkün mertebe" hoşgörülü davranın. "Mümkün mertebe" Vikipedistlere örtülü de olsa dikte edici cümleler kurmayın ki müreffeh bir biçimde ansiklopedimizi yazmaya devam edelim. Bilgi aşkına vücut bulan bu birliktelik ancak sevgi ile payidar olur. Birbirimize sarf ettiğimiz cümlelerden aşağılama değil de iyi niyeti, sevgiyi, muhabbeti çıkarmaya çalışalım. Leyla'ya bile bu kadar mesaj yazmamıştım. Size de iyi günler olsun. --Mecnun (mesaj) 18.23, 25 Nisan 2019 (UTC)
  • Yorum Yorum Yine de karşı tarafın hiddetini artırmamak için üçüncül bir göz yoluyla yorumları kontrol ettirebilir ve ona göre kişisel ithamları çıkartmayı deneyebiliriz. Bu daha makul bir yol. Direkt muhattabı olarak senin çıkarman karşı tarafta manipülasyon olarak algılanabiliyor çünkü tartışma anında. Biliyorsun ben de bunu çok çektim, o yüzden en makulu bu diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.11, 24 Nisan 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, konuya tam olarak hakim olamadığın için bu şekilde bir yorumda bulunmuşsun, yukarıdaki arkadaşım gibi. Çıkarılan yorumdan haberin var mı bilmiyorum, ama ilgili kullanıcı, onlarca kez daha basit yorumları kırpmış birisi. Ben hiçbir zaman (manipüle edici ve galeyana getirici olanlar dışında) bir yorum kırpma yapmadım, yapmadığımı da fırsat buldukça dile getiriyorum. Bir tartışma başlatmışsam, bir konudan duyduğum rahatsızlığı hiçbir kişisel hakarette ya da yorumda bulunmadan anlatmaya çalışmışsam, bunun baltalanmasına ve benimle dalga geçilmesine izin vermem. Ben politikaları uyguladım, muhattabı olan kullanıcı bunları yok saydı, hizmetliye de durumu anlattım hatta ancak o da yok saydı (ne zaman var saydı ki zaten?). Diyeceğim o ki, burası ne yazık ki öyle bir ortam oldu ki, haksızlığa ya da adaletsizliğe maruz kalınca yapabileceğimiz hiçbir şey yok, tutunabileceğimiz dal yok. Öyle haksızlığa uğramakla kalıyor haksızlığa uğrayan. İlgili konunun muhattabı da, görebildiğin gibi hiçbir şey demiyor ve böyle manipüle edici bir "uyarı" yapıyor.--RapsarEfendim? 17.28, 24 Nisan 2019 (UTC)

Category:Byzantine administrative offices[kaynağı değiştir]

Category:Byzantine administrative offices sence türkçe ne olamalı Kategori:Bizans'ta ??? makamları. Teşekkürler.--Yzkoc (mesaj) 11.37, 19 Nisan 2019 (UTC)

Merhaba @Yzkoc. Bizans yönetim makamları ve unvanları olabilir diye düşünüyorum. Bir üst kategorisinin adı Kategori:Bizans'ta unvan ve makamlar şeklinde.--RapsarEfendim? 16.50, 19 Nisan 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Tarafsızlık[kaynağı değiştir]

Merhaba. Açmış/yazmmış olduğun biyografi maddelerinde, Vikipedi:Tarafsız bakış açısı politikasını ihlal ettiğini düşündüğüm bir şey dikkatimi çekti. Şu, şu, şu, şu, şu, şu, şu, şu, şu, şu, şu gibi örneklerde kişilerin milliyet/vatandaşlık bilgisi olarak "Türk" ifadesini kullanmazken; şu (İranlı Kürt), şu (ABD'li), şu (Ermeni), şu (Ermeni), şu (Hollandalı), şu (Yahudi Rus) gibi örneklerde ise milliyet/etnisite bilgilerine yer vermişsin. Bunların, en başta bahsi geçen politika ihlaline yol açtığını düşünüyorum. İlerleyen dönemlerde "Türk" ifadesini de girmen, tarafsızlık adına uygun olacaktır. İyi günler.--RapsarEfendim? 22.03, 28 Nisan 2019 (UTC)

Dönüş[kaynağı değiştir]

Hayatım son dönemde çok yoğun geçti ve kendi açımdan da farklı şeyler yaşadım. Cinsel yönelimimi açıkladım çevreme. Bu nedenle biraz da sıkıntılı bir dönemdeydim. Ama bir etrafa bakınayım, en kısa zamanda tekrar modül, şablon ne varsa elimden geçeceklerdir umarım. :) İyi çalışmalar. ~ Z (m) 02.43, 8 Mayıs 2019 (UTC)

Şimdi düşündüm de, eğer böyle sizin aklınızda olan yapılması güzel olacak şeyleri şöyle bir listeleyebilirseniz güzel olabilir aslında. :D Çünkü şu an nereye bakacağımı da bilemedim. ~ Z (m) 02.51, 8 Mayıs 2019 (UTC)
@HastaLaVi2, umarım her şey yolundadır şu sıralar. Tekrar hoş geldin. Şablon:Dil-el gibi şablonları bir modülde topluyordun en son.--RapsarEfendim? 04.29, 8 Mayıs 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Makalenin Vikiye Kazandırılması[kaynağı değiştir]

Merhaba Sencer Sarı makalesinin standartlara uygunluk ve öksüz madde aşaması hususunda yol alındığını düşünüyorum. Eğer sizde benimle aynı kanıdaysanız inceleme yapılarak vikiye sorunsuz kazandırılmasını öneriyorum. İyi çalışmalar dilerim. --Hauptscharführer (mesaj) 00.22, 10 Mayıs 2019 (UTC)

Merhaba @Hauptscharführer. İlgi alanıma giren bir konu değil ne yazık ki, ancak spesifik bir konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız mesaj atabilirsiniz. İyi günler.--RapsarEfendim? 06.54, 10 Mayıs 2019 (UTC)

YUG[kaynağı değiştir]

Düzeltildi. --Superyetkinileti 14.01, 12 Mayıs 2019 (UTC)

Düşman gibi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Söylediklerinizin doğru olduğunu biliyorum - "edat ve bağlaçlar büyük harfle başlamaz" - ancak şarkının adı YouTube'da böyle görünüyor: Düşman Gibi. Şimdi nasıl yazmak istediğinize karar vermek size kalsın. Saygılar. Keivan.f (mesaj) 04.26, 17 Mayıs 2019 (UTC)

Merhaba @Keivan.f. Aslında yarım yazmışım, bunun gibi eser adlarında edat ve bağlaçlar, eser adının başında olmadığı sürece büyük harfle başlamamakta. Örnekteki gibi "gibi" kelimesi ile sona erince garip duruyor yalnızca, daha çok "gözümüzün alıştığı" kullanım "ve" ve "ile" gibi bağlaçlardır. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Melekler ve Şeytanlar gibi kullanımlar örnek verilebilir.--RapsarEfendim? 05.36, 17 Mayıs 2019 (UTC)

Editör mü kullanıcı mı[kaynağı değiştir]

Selamlar. Buradaki ısrarcı tavrının yanlış olduğunu düşünüyorum. Yorumlara müdahale ettiğin için yanlış hatırlamıyorsam daha önce eleştirilmiştin. Editör yanlış diyelim ama bunun hayati önemi var mı? Bence yok. Zaman kaybetmeyelim benzeri sözleri maddeler üzerinde yapılan işlemler için ben de kullanmıştım. Bu hor görmek olarak addedildi. İkisi karşılaştırıldığında hangisi daha problemli sen söyle. Lütfen bu tür ufak durumları büyütmeyelim, değişiklik savaşına girişmeyelim. İyi geceler. --esc2003 (mesaj) 20.36, 23 Mayıs 2019 (UTC)

Merhaba @Esc2003. Amacımız topluluğu doğru olarak bilgilendirmek ise kelimeleri doğru tercih etmemiz gerekir. Kullnanıcı tatmin olmadı gerekçeden ve geri alıp durdu ne yazık ki. Ben de üstelemedim zaten. Ayrıca yorumlara müdahale etmek, kişisel hakaretleri kaldırmak için mesela yapılan bir şey. Burada ise yoruma değil (burada bir yorum yok zaten), çevirinin düzeltilmesine bir müdahale oldu. Yazım hatası olsaydı -ki bu da kelime hatası- böyle bürokrasi ile mi uğraşacaktık? Senin bu mesajı yazman için bir neden yok aslında :) Hassasiyetin için teşekkürler. İyi günler.--RapsarEfendim? 21.17, 23 Mayıs 2019 (UTC)