Kullanıcı mesaj:Rapsar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Rica[kaynağı değiştir]

Bakın rica ediyorum politik maddeler açmak istiyorum eskiden yaptığım gibi, umarım milletvekili ve bakanları SAS'a taşımazsınız. Bunu Nushirevan11'e yazmak istemiyorum o beni daha da delirtti. Siz beni gaza getirdiniz dönüyorum :) İlk defa söylediklerimin altında kaldım, ayrılmak istiyorum ama Vikipedi fena bir zehir 3 hafta sadece okuyuculuk yaptım olmadı dünya gündemi vikipediyi güncellemek konusunda çağrıda bulunuyor bizlere diyebilirim :) Bu arada büyükelçi maddeleri açacağım ayrıca diplomasiye dair de KD politikacılar içerisine madde eklenmesi için kendim bir çalışma yapacağım. Lütfen engel değil destek olun artık rica ediyorum, sinirlerim bozuldu, yıprandım. 12 yıl ben buraya çok katkıda bulundum, çeviri maddeler, ideolojiler, 1 cümlelik siyasetçi maddelerinin paragraflanması, yeni siyasetçi maddeleri. Lütfen destek olun. Aşırı derecede KD kriterlerini katı yorumlamayın. --SarvSarv 21.35, 9 Haziran 2018 (UTC)

Merhaba. Kurallara uygun olmayan her maddeyle alakalı, kendi adıma elimden gelen her şeyi yapıyorum, yapacağım da. Sizin ya da başkasının açması fark etmez. Bu konuyla alakalı diyeceğim her şeyi dedim zaten, daha fazla diyeceğim bir şey yok. Katkı yapmak isteyen her kullanıcıya kapımız açıktır. Yersiz alınganlık, faaliyetlerin yersiz bir şekilde kişisel olduğunu düşünmeye gerek yok. Benim kaç defa milletvekili veya bakanları silinmeye aday gösterdiğimi gördünüz? Ya da başka kullanıcıların (dikkatli inceleme yapmadan gösterilenleri ve silinmeyen maddeleri ayrı tutuyorum ki onlar da hemen hemen hiç yok)? Tekrar tekrar diyorum, denk geldikçe kimin açtığına bakmaksızın, uygunsuz maddeleri silinmeye aday göstereceğim ve silinecekler de zaten, yönergeler ortada, benim şahsi yorumlarım değiller. İyi günler.--RapsarEfendim? 21.40, 9 Haziran 2018 (UTC)

Çözüm[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikiçizer'in mesaj sayfasındaki tartışmayı sonladırırarak vaktimizi boşa harcamaktan kaçalım diyorum. Başlığımı değiştirmenizi izah edemediniz ve Vikçizer mesaj sayfanızda bir düzenleme yapmış. Sanıyorum konuya vakıf olan tek kişi benim. Özetle ve sıra sıra gidiyorum. İlk olarak bu başlık ile mesaj attınız bana, ben bu dille yazılmış bir mesajda iyi niyet gördemediğim için kaldırdım. Devamında size + başlığı ile mesaj attım. Siz de cevap verirken hem benim başlığımı değiştirdiniz hem de bana attığınız ,lk mesajı yeniden başa çektiniz. Oysa ki benim size + başlığı ile mesaj atmamın nedeni sizin ilk mesajınızdan duyduğum rahatsızlık.. Akabinde benim boş olan mesaj sayfama başlığı değiştirilmiş benim içeriğim ile benim daha önceden çıkardığım mesajı geri eklediniz. Böylece durum daha karışık hale geldi. İki farklı mesajı kendi başlığınız altında birleştirdiniz. İtirazım buna. Sonrasında ben kendi başlığımı geri ekledim. Olay bundan ibaret. Siz inatlaşınca gönderdiğim mesajımı da sildim. Şu an olması gereken sürümde. Sadece sizin bana attığınız ve benim rahatsız olduğum için çıkardığım ilk mesaj boşa gitmiş oldu. Siz zaten bu mesajı benim + başlığının altına başlığı değiştirince işler karıştı. Dediğim gibi şu an ikimizde de aynı içerikler mevcut, kendi cevabımı da ekledim. Daha fazla enerji kaybetmenin lüzumu yok. Son sürüm ile hem benim başlığım geri döndü, hem siz kendi kendinize konuşmuş olmadınız hem de rahatça arşive taşıyabilecek duruma geldi. Kendi kendinize konuşmuş gibi gözüktüğünüz bu sürümdeki "Konumuz üslup ise üslup diye başlık kullanmanın nesi "yapıcı değil"?" girişli cevap zaten benim + ile eklediğim başlığa verdiğiniz cevaptı. Şu anki sürüm olması gereken sürüm. Umarım anlatabilmişimdir.--Kingbjelica (mesaj) 21.46, 10 Haziran 2018 (UTC)

Merhaba. Böyle önemsiz konular beniç için sıkıntı değil. Bu tip şeylerle harcamak istemiyorum Vikipedi'deki vaktimi, harcayacak olanlar da buyursun harcasınlar. İyi günler.--RapsarEfendim? 01.34, 11 Haziran 2018 (UTC)

Galiba vakit harcamak isteyen sizsiniz. Bakin sakin bi sekilde, sizi de anlamaya calisarak yaziyorum, iletisim kuruyorum. Hala arsivde baslik ile oynuyorsunuz. Rica ediyorum buna bir son verin.--Kingbjelica (mesaj) 01.45, 11 Haziran 2018 (UTC)

  • @Vikiçizer, rahatsızlık duyuyorum bu konudan...--RapsarEfendim? 03.10, 11 Haziran 2018 (UTC)
    • Rapsar, konu burada noktalansın bence, arşivlendi gitti. Çok vakit kaybettik hep beraber. @Kingbjelica eski haline döndürmüş, öyle kalsın orada rica ediyorum. Vikiçizer (mesaj) 18.08, 11 Haziran 2018 (UTC)
Peki @Vikiçizer. Bu arada kendisinin daha önce yaptığı ve özürler dilediği, benim de ilk mesajımın nedeni olan üslup sıkıntıları hakkında birkaç şey dersin belki kendisine. Yani yapıp yapıp özür dileyince o ihlal yapılmamış olmuyor, kimsenin kimseye kişisel hakaret ve ithamda bulunmaya hakkı yok burada.--RapsarEfendim? 18.11, 11 Haziran 2018 (UTC)
OK. Ona da vakit ayırmaya çalışacağım. Teşekkür ederim. Vikiçizer (mesaj) 18.16, 11 Haziran 2018 (UTC)

SAS'taki Carolina Vera Maddesi[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Carolina_Vera&stable=0&shownotice= SAS'taki ilgili maddeye kendi dilindeki kaynaklar eklenmiştir. sayın Rapsar... --66.160.201.70 06.14, 12 Haziran 2018 (UTC)

Son değişiklikler sayfasındaki bekleyen değişiklikler kısmı[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bekleyen değişiklik sayısı kaç olursa olsun 76 gözüküyor bende. Düzeltebilir misin?--RapsarEfendim? 18.08, 13 Haziran 2018 (UTC)

Şu şablonun güncellenmesi gerek. Mavrikant ilgilenecektir. --Superyetkinileti 19.27, 13 Haziran 2018 (UTC)

@Mavrikant, bir bildirim daha gönderelim sana.--RapsarEfendim? 19.04, 18 Haziran 2018 (UTC)

Sadece hizmetlilerin editleyebildiği sayfada asılsız içerik + Özgün araştırmalar[kaynağı değiştir]

Siz daha önce gereken denetimi yaptıydınız, tekrar bakmanızı istiyorum: 12 eylül darbesi sayfasında " Paul Henze, başkan Carter'a Ankara'daki darbeyi haber verenin kendisi değil, başka bir diplomat olduğunu iddia etmiştir." Kısmı uydurmadır, asılsızdır. Kaynaklardan çıkarım yapılarak eklenen özgün araştırma bile değil, kaynaklarda buna dair bir şey de yok. Bildiğin uydurma. Bunu silmenizi istiyorum, hizmetlisiniz.

Maddenin geri kalanı için ben Pragdon ve yetkililerden cevap bekliyorum her ne kadar hiç biri açıklama yapamasa da. Bu asılsız uydurmayı silin desem buna bile bakmıyorlar, bi zahmet şu uydurma iftirayı silelim wikipediadan.

Ayrıca, şu kısımların hepsi özgün araştırmadır:

"Diğer taraftan Kenan Evren, 6 Haziran 2011'de kendi evinde savcılığa verdiği ifadede, "Bizim müdahale kararımızda Amerika Birleşik Devletlerinin bilgisi ve desteği yoktur, " diyerek darbedeki Amerikan desteği iddialarını reddetmiştir.[47] Evren, darbe sonrası düzenlenen basın toplantısındaki "Darbeden önce ABD ile istişarede bulunuldu mu?" sorusuna da "Sureti katiyede hayır. Ankarada tanklı taburumuzun Amerikalı yetkililere tesadüf etmesi ve darbeye 2 saat kalması üzerine onlara haber verdik" demiştir.[48]
"Dönemin Hava Kuvvetleri Orgenerali Tahsin Şahinkaya da darbeyi, Amerikalı yetkililere önceden bildirmediklerini söylemiştir.[44]"
"2011 - 2014 yılları arasında ABD Ankara büyükelçisi olan Ricciardone da kendisine "Darbe sizin desteğinizle mi oldu?" sorusuna "darbeyi önceden tahmin ettiklerini ama bilmediklerini söyleyerek" darbedeki ABD rolünü reddetmiştir.[44]''"

Bunların hepsi yayımlanmış bilgi ve verilere dair yapılan ama yayımlanmamış olan analiz ve sentezlerdir. Yani, bu kaynaklara bakarak sonuç çıkarımı yapılarak eklenmiş içerik bunlar. Şunları bi denetleyiniz. saygılarla --Ruhubelent (mesaj) 22.31, 13 Haziran 2018 (UTC)

Merhaba. Öncelikle ben bir hizmetli değilim, şu an maddeye müdahale etme yetkim yok. Tane tane gidelim. Maddede geçen "Paul Henze, 2003 yılında Zaman gazetesine verdiği demeçte, sözlerinin Mehmet Ali Birand'ın uydurması olduğunu belirtmiş, başkan Carter'a Ankara'daki darbeyi haber verenin kendisi değil, başka bir diplomat olduğunu iddia etmiştir." cümlesi için "uydurmadır, asılsızdır. Kaynaklardan çıkarım yapılarak eklenen özgün araştırma bile değil, kaynaklarda buna dair bir şey de yok" diyorsunuz. O cümleye kaynak olan 2003 yılındaki Zaman gazetesi röportajı burada. Şu anda maddede bu kaynak yer almıyor, site de şu an erişilemez vaziyette olduğundan arşivlerden arayarak buldum bunu. O röportajda "12 Eylül ihtilali için kendisine atfedilen sözleri yalanlayan Henze, 'Başkan Carter’a ‘Bizim çocuklar bu işi başardı’ demedim. Bu tümüyle bir efsane, bir mit. Gazeteci Mehmet Ali Birand’ın uydurmuş olduğu bir şey. O da biliyor bunu. Bu konuda kendisiyle de konuştum zaten.' dedi." ifadesi geçiyor. Dolayısıyla buradan yola çıkarak, ""Paul Henze, 2003 yılında Zaman gazetesine verdiği demeçte, sözlerinin Mehmet Ali Birand'ın uydurması olduğunu belirtmiş" kısmının doğru, "başkan Carter'a Ankara'daki darbeyi haber verenin kendisi değil, başka bir diplomat olduğunu iddia etmiştir" kısmının ise yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Kaynakta Henze'nin böyle bir demeci bulunmamaktadır.
Biraz karışık, her şey iç içe girmiş ama anlayabildim. İşte bu yüzden kaldırılmasını istedim ben de. Bütün bunları görmezden geliyor yetkililer.
"Diğer taraftan Kenan Evren, 6 Haziran 2011'de kendi evinde savcılığa verdiği ifadede, 'Bizim müdahale kararımızda Amerika Birleşik Devletlerinin bilgisi ve desteği yoktur,' diyerek darbedeki Amerikan desteği iddialarını reddetmiştir" cümlesi için "özgün araştırmadır" demişsiniz. Bu kısım için sunulan Cumhuriyet kaynağında Evren'in "Bizim müdahale kararımızdan ABD’nin bilgisi ve desteği yoktur." şeklindeki ifadesi net bir şekilde görülebiliyor. Buradaki tek hatalı kısım, "savcılığa" değil, "savcı Hüseyin Görüşen'e" şeklinde olması gerekliliği. "Özgün araştırma" iddianız doğru değil, kaynakta yer alan bir ifade.
Özgün araştırma nedir? Yayınlanmış bir şeyde yayınlanmamış sonuca varmaktır. Orada Kenan Evrenin ne dediği belirtiliyor sadece, reddetti falan filan gibi sıfat verilmesi özgün araştırmadır.
Evren, darbe sonrası düzenlenen basın toplantısındaki 'Darbeden önce ABD ile istişarede bulunuldu mu?' sorusuna da 'Sureti katiyede hayır. Ankarada tanklı taburumuzun Amerikalı yetkililere tesadüf etmesi ve darbeye 2 saat kalması üzerine onlara haber verdik' demiştir." ifadesinin kaynağına ulaşamadığı için herhangi bir değerlendirmede bulunamayacağım.
Orasını ben kitaptan kopyala yapıştır yapmıştım ama süs veren Pragdondu sanırım. Ben kitapta olduğu gibi yazmıştım. Kitaba fiziksel ulaşımım var. Ama burayı fark etmeden kopyalamışım, daha doğrusu dikkat etmemişim
"Dönemin Hava Kuvvetleri Orgenerali Tahsin Şahinkaya da darbeyi, Amerikalı yetkililere önceden bildirmediklerini söylemiştir" cümlesi için sunulan kaynakta, Şahinkaya'dan şöyle bir alıntı var: "11 Eylül 1980 günü Türkiye’ye döneceğim sırada Amerika Genelkurmay Başkanı ile kahvaltı ettik. Bir gün sonra Türkiye’de askeri müdahalenin olduğu kendisine söylendiğinde şaşırarak böyle bir şeyi kendisine söylemediğimi beyan etmiş. Yabancı bir ülkeden kesinlikle emir ve talimat almam". Bu alıntının "darbeyi, Amerikalı yetkililere önceden bildirmediklerini" şeklinde aktarılması tam olarak doğru denemez. Aslında mantıken doğru ama "çıkarım yapmaya" giriyor ucundan. Bu alıntıyı da aynı şekilde aktarmak daha iyi seçenek.
Aynı şekilde diğer "Evren reddetti" demek te sonuç çıkarım yapmaktır. O yüzden özgün araştırma dedim.
"2011 - 2014 yılları arasında ABD Ankara büyükelçisi olan Ricciardone da kendisine '"Darbe sizin desteğinizle mi oldu?' sorusuna 'darbeyi önceden tahmin ettiklerini ama bilmediklerini söyleyerek' darbedeki ABD rolünü reddetmiştir" ifadesi için sunulan Cumhuriyet kaynağında da "Sizler buna inanıyorsunuz, ama gerçek öyle değil. O günlerde insanlar darbenin gelmesini bekliyor ve istiyordu; biz de Elçilik’te tahminde bulunuyorduk, bilmiyorduk" alıntısı var. Maddede yazan şekilde herhangi bir özgün araştırma, çıkarım yapma, çarpıtma vs göremiyorum, uygun gözüküyor alıntının aslında.
Katılıyorum, büyük ihtimalle burayı fark etmeden kopyaladım ben de.
Genel olarak bakıldığında bazı hatalı ifadeler olsa da bu kısımları topluca çıkarmak için bir sebep bulunmuyor. Gereken düzeltmeleri, maddedeki koruma kaldırıldığında yapabilirim. İyi günler.--RapsarEfendim? 23.35, 13 Haziran 2018 (UTC)
Pardon, hizmetliyle karıştırmışım demek. Hatalı ifadeler varsa çıkarılmaya sebeptir. Asılsız iddaalar çıkartılmalı, Kenan Evrenin reddettiği sonucu değil de ne diye cevap verdiği belirtilmeli. --Ruhubelent (mesaj) 00.04, 14 Haziran 2018 (UTC)

Tablo hakkında[kaynağı değiştir]

Rapsar, ben Almanca bilmiyorum, zaten o nedenle Türkçeleştirilmesi talebinde bulunmuşumdur sanırım.  Levent İleti Katkılar   17.24, 19 Haziran 2018 (UTC)

Selamlar. Üzerinden 8 yıl geçmiş tabi :) O sayfa yalnızca teknik bakımdan görsellerle ilgili değişiklik yapılması için oluşturulmuş. Yani biz direkt olarak "görselde şunu şunu yapabilir misiniz?" ricasında bulununca işlevsel oluyor. Hem Almanca bilen hem bu terimlerin çevirisini yapabilecek hem de grafikçi birisini bulmak biraz zor malum :)--RapsarEfendim? 21.25, 19 Haziran 2018 (UTC)
Merhaba tekrar. Evet çok zaman geçmiş, yine de öyle bir tablo Türkçe maddede yer alsa iyi o lur gibi geliyor bana. Tablodaki grafik değişiklikleri ben de yapabilirim. Daha doğrusu Almancaları silip, yerlerine çevirilerini yazarım, o zaman bu talebi "çeviri" kısmına taşımak gerek.. Yine de teşekkürler Rapsar. :)  Levent İleti Katkılar   17.09, 20 Haziran 2018 (UTC)

ABD rolü bölümünü dizayn edelim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Ben şu anda sizin son yaptığınız değişikliğe expansion ilave ettim. Bir bakın, ona göre dizayn edelim. Kusur varsa belirleyelim. İlaveler:

1) "senin çocuklar başardı" iddaasının kaynağı Mehmet Ali Birandın "The Generals' coup in Turkey - an inside story of 12 september 1980" isimli kitabıdır. Onu ekledim, eskiden belirtilen kaynaklarda bu iddaaya yönelik içerik yoktu onları sildim. Bu kitap ulaşımınızda yoksa ilgili sayfaların taranmış halini mail atabilirim, gerekirse wikipediaya yükleyebilirsiniz lisans ayarlarını ayarlayarak. Güncelleme: Üye olurum diyorsanız ilgili kitabın elektron versionu: https://xxbooka.ml/ebook/ebooks-online-textbooks-the-generals-coup-in-turkey-an-inside-story-of-12-september-1980-pdf.html

2) Sizin bulduğunuz Henzenin zaman gazetesi demecinden Henzenin inkarını ekledim: "Başkan Carter’a ‘Bizim çocuklar bu işi başardı’ demedim. Bu tümüyle bir efsane, bir mit. Gazeteci Mehmet Ali Birand’ın uydurmuş olduğu bir şey." yalanlama dedim ben, inkar diyemi belirtmek lazım yoksa yalanlama? Orasını düzeltelim

3) Birandın kaset yayınlaması üzerine o olayla ilgili zaman gazetesi haberinden "Kasete göre, Başkan Carter’a Ankara’daki darbeyi haber veren Henze değil, başka bir diplomat. Ancak olayı Birand’a anlatan Henze, “Ankara’daki çocuklar başardı.” şeklindeki mesajın Carter’a iletildiğini anlatıyor." kısmını ekledim.

Bir sorun var mı bu değişikliklerde? --Ruhubelent (mesaj) 09.09, 21 Haziran 2018 (UTC)

Güncelleme: @Rapsar, Pragdon gene başladı değişiklik savaşına. Siz bir denetim yapıp bir hata varsa söyleyin, şimdi ben de ısrar edersem Vikiçizer gene beni engelleyecek denetim yapmaksızın. Bir zahmet siz bir şeyler deyin. --Ruhubelent (mesaj) 10.31, 21 Haziran 2018 (UTC)