Kullanıcı mesaj:Nanahuatl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kullanıcı mesaj:Rapsar sayfasından yönlendirildi)

@Mskyrider, konuşmalarımızdaki yapıcı tutumundan ötürü teşekkürlerimi sunarım öncelikle. Biraz rahatsızım bu aralar, yanlış şeyler de yazabilirim, böyle olduğu görülürse deyin de düzelteyim. Bu engel sürecinde bazı şeyleri gözden geçirme fırsatı buldum (önce bazı şeyleri kabaca anlatıp sonucu sonraya bırakıyorum):

 1. Dediğim gibi 2017 sonlarında 2018 başlarında, kendi açımdan bir yeniden yapılanma sürecine girmiş ve mümkün mertebe kişisel tartışmalardan kaçınmaya, olay kişiselleşmeye başladığı vakit önce üçüncü bir bakış açısı sunabilecek kullanıcı(lar) çağırmaya, daha da kişiselleştiğinde ise bir hizmetliyi çağırmaya başlamıştım ("yapılan ihlalleri temizle" ya da "kullanıcıyı engelle" gibi kesin olmayan çözümlere gidilmesi için değil, tecrübesiyle bilgilendirmesi için). Kullanıcı adımı değiştirmem de bununla paraleldi, yani yıllardır kullandığım ve herkesin aşina olduğu bir adı değiştirmem için özel bir nedenim de yoktu, yalnızca bu değişimi bir de kullanıcı adıyla göstermeye çalışıyordum :)
 2. Bu dönemde dahi, nezaketsizlikle alakalı iki engel aldım. İlkinde nezaketsizlik söz konusuydu, ikincisinde ise bana karşı yapılan iğneleme, laf sokmalar artık çığrından çıktığı için, ilgi gösteren de olmadığı için isyan etmemden ötürü gelmişti (laf sokan kullanıcıya ise bilgilendirme yapılmamıştı). Bu iki durumda da benim öğrendiğim, her ne yapılırsa yapılsın sakinliği korumak gerekliliği oldu (ancak bu karşı ihlaller konusunda uyarı yapılmaması gerçeğini de değiştirmiyor, ben kendime bakıyorum burada şu an).
 3. Nisan 2021'de gelen hizmetlilik adaylığıma kadar da bu şekilde devam etmeye çalıştım. Kullanıcı sayfamdaki seçkin/kaliteli içeriklerden görülebilir. 2017 sonuyla birlikte bu tip katkılarım aslında bayağı ivmelenerek artış gösterdi. Özellikle kişisel tartışmalarla geçirdiğim vakti azaltıp bu alanlara kaydırmam, kaydırmaya odaklanmam diyelim, hem benim burada geçirdiğim vakitten daha fazla keyif almamı sağladı hem de burası için daha kazançlı oldu. Elbette su süreçte yine kişisel tartışmalar yaşandı yaşanmasına, ancak bunların sayısı görece çok daha azdı.
 4. Hizmetli adayı gösterildiğimde adaylığı reddetmiştim ve adaylık sayfası da kapatılıp arşivlenmişti hatta. Şurada, sonrasında gelen görüşler üzerine daha da detaylı açıklama fırsatı buldum neden istemediğimi. "Sizin gibi sabırlı değilim, ani ve net kararlar veririm, kolay engel veririm, sorunları daha net çözmeye çalışırım. Bu da bazı yerlerde uygunsuz görülecektir. Sonra gelsin tartışmalar gitsin şikayetler derken benim katkım azalacaktır" dedim, "katkılarımı daha çok içerik üretmeye ya da var olan içeriği iyileştirmeye yönelik yapıyorum. Hizmetliliğin getirmiş olduğu yetki ve sorumluluklarla değerlendireceğim vakti, bu şekilde değerlendirirsem Vikipedi'ye daha faydalı olacağını düşünüyorum" dedim. İstemediğimi belirtsem de oldukça takdir ettiğim ve saygı duyduğum değerli K:Vikiçizer'in son ısrarını da kıramayarak kabul ettim (o son ısrar olmasaydı zaten kapanmıştı orada konu).
 5. Bu adaylığın benim için olumsuz sonuçlanacağının farkındayım, doğruya doğru. Olumlu olması için de özel bir çaba göstermedim, yalnızca yanlış tespitler varsa onları düzeltmeye çalıştım. Adaylık burada. Olumsuz görüşlerde mesela hatalı bir tespit varsa söylem varsa, onu düzeltmeye çalıştığım görülebilir. Yahut yetersiz gerekçeler sunulmuşsa, öğrenme adına, bunları sormaya çalıştığım görülebilir.
 6. En başta bahsettiğim bu "değişim" konusu, "bu açıdan üslubundaki iyileşmelerin beni de zaman zaman 'tavladığı" şeklinde de dile getirilmiş, "Son 3 ayda Nanahuatl ile farklı bir frekansta iletişim kurma imkanım oldu ve muhtelif konularda yardımlaşma ve danışmalar gerçekleştirdik" şeklinde de. Dikkatinizi çekeyim.
 7. Bu gibi adaylıklarda direkt sonuca atlamaktansa iyi niyet varsayarak biraz daha soru-cevap şeklinde ilerlenmesi gerektiğini düşünmekteyim. "Şurada şunu yaptı"dan ziyade "şurada niye öyle yaptın?" tarzında yani. Bu şekilde yaklaşılmaması ise beni zaman zaman rahatsız edebiliyor. Bu pozisyonda bulunmayan birileri anlayamayabilir beni, yalnızca doğru olmayan tespitlerle üzerinize gelindiğini, hatta zaman zaman kişisel söylemlere de maruz kaldığınızı ve yanıtlarınızın da dikkate alınmadığını düşünün. Ciddi anlamda rahatsız edici bir durum.
 8. Hizmetlilik başvurusunun üzerine denetçilik başvurusu da benzer şekilde ilerledi ve benim madde katkılarımın yerini bu tip kişisel tartışmalar tekrardan işgal etmeye başladı (madde katkıları tamamen bitti demiyorum, adaylıklar sürecinde seçkin içerik adaylıklarım da oldu).
Sonuç? Sonuç ne?
 1. Kişisel tartışmalarla vakit kaybı ne bana ne Vikipedi'ye yarıyor. K:Eldarion'un yetkilerinin geri alınması talebinde herhangi bir ihlalde bulunmadım, "linç etmeyin" dahi dedim. Yalnızca sonradan kullandığım ifadelerde (tekrar etmiyorum) kendisine anlamsız bir kişisel yorum yönelttim. K:Uncitoyen ile kendisinden de özür dilerim, geri alıyorum laflarımı, tartışmanın hararetiyle yapılan bir hata olarak görsünler.
 2. Herhangi bir şekilde tartışmanın hararetine kapılınca "bunun böyle olması ya da olmaması şahsıma bir şey kazandırmıyor" diye düşünüyordum. Bunu tekrardan alışkanlık hâline getirmem gerekiyor
 3. Herhangi bir kişisel yorum ihlaline maruz kalmışsam, aynı şekilde değil, nezaketle karşılamak gerekiyor. Ancak bu durumun sonuç vermemesi, nezakete karşılık olarak ihlalin devamlı hâle gelmesi ise rahatsız edici. Burada benim yapabileceğim bir şey yok mesela, hizmetlilerin de müdahale etmesi gerekiyor.
 4. "Kutuplaştırma" ifadeleri kullanılmıştı. Bunun olmasına zaten ben ilkesel olarak karşıyım, yalnızca sözle değil faaliyetlerimle de karşıyım.
 5. Bundan sonra kişisel tartışmaları bir kenara bırakıp ansiklopedi yazma, geliştirme hedefindeyim. Kullanıcı sayfamda belirttiğim gibi hatalı yaptığım düşünülen her şey, tartışılması koşuluyla geri alınabilir. Hatalar insanlar içindir, hatasız olduğumu da iddia etmiyorum.
 6. Benim şu an tek istediğim, hep birlikte uyum içerisinde burayı geliştirmemiz ve kaos ortamından uzaklaşmamız. "Madde adı bu olacak, hayır bu olacak" tarzı tartışmalarda kişisel söylemlerde bulunmamız, oturup düşününce çok anlamsız geliyor. Öyle olsa ne olacak böyle olsa ne kazanacağız kişisel olarak? Bir madde silinse ne olur kalsa ne olur? Bunlarda kişisel hırsları karıştırmak kadar saçma bir şey yok -ki kendimi de katıyorum, en başta kendimi katıyorum. O yüzden hep beraber, karşılıklı anlayış, saygı ve sevgi çerçevesinde hareket edersek, burayı bir stres mekânı değil keyif aldığımız bir mekân hâline getiririz.--NanahuatlEfendim? 19.35, 6 Eylül 2021 (UTC)[]
Merhaba tekrar @Mskyrider. Yaklaşık bir hafta geçti, bir gelişme var mıdır? Sık kullanılanlarım Commons resimleriyle doldu taştı, katkı yapmak için sabırsızlanıyorum :D Geliştirilecek maddeler var, toparlanacaklar var, açılacaklar var. Hep birlikte sükûnet içinde, uyum içinde devam edelim, daha iyi yerlere gelelim. NanahuatlEfendim? 05.20, 15 Eylül 2021 (UTC)[]

 • merhaba Nanahuatl, geçmiş olsun, umarım daha iyileşmişsindir. Öncelikle engel süresince düşündüklerini toparlayıp, başlangıç olarak bir özeleştiri yazmanı takdir ediyorum. Yanlış bir şeyler dediysem düzeltin demişsin. Yanlış bir şeyler demeyelim de eksik bir şeyler diyelim. Bir özeleştiriye başladığını kabul etmekle birlikte büyük bir çoğunluğu eleştiriden ibaret olan yukarıdaki görüşlerinde sözettiğin eylemlerin ve söylemlerin aslında "karşı"daki nedeniyle olduğu izlenimi daha baskın. Nezaket konusunda kendine daha hakim olman gerektiğini söylemen ve buna dikkat edeceğini belirtmen olumlu bir yan olmakla beraber bunu "karşı"dakinin davranışlarına bağlamak gelecekte de, döngüsel olarak zaman zaman içine girdiğin nezaketsizlik olgularının tekrarlamayacağına karşı bir güvence oluşturmuyor açıkçası. Kişisel yorumlar için de aynı şekilde gözlemliyorum bunu. Temel bir algı sorunu olarak gördüğüm ise Vikipedi platformunun amacı ve platform içinde birlikte çalışma yönündeki görüşler. Vikipedi projesinin amacı, güvenilir, özgür ve kapsamıyla tarihteki en büyük ansiklopediyi oluşturmaktır. Bu nedenle buraya gönüllü olarak katkı veren her kullanıcı ister bir SM yazsın, ister bir virgül koysun aynı değerdedir. Değişiklik sayısı bir elit kullanıcı, VIP anlamına gelmez. Vikipedi bir "siyaset meydanı" da değildir. Varolan kurallar ve yönergeler yalnızca ve yalnızca güvenilir, özgür ve kapsamı en geniş ansiklopediyi yönetme için bulunuyor, kesinlikle ve kesinlikle Vikipedi topluluğunu yönetmek, bu sanal topluma yasal metinler kazandırmak için bulunmuyor. Demokrasi ile yönetilen bir topluluk hiç değil, dolayısıyla büyük bir çoğunluğu toplayıp, çoğunluk tahakkümü ile temel taşları değiştirmek mümkün değil. En büyük algısal yanılgılardan biri ise kendilerine farklı işlevler için yetki almış kullanıcıların belirli bir hiyerarşi oluşturduğu yanılgısı. Bu "farklı" kullanıcılar yalnızca fazladan yetkileri ile farklı kullanıcılar. Vikipedi bir yönetim sistemine sahip değil, bürokratlar hizmetlilerden daha üstün değil, hizmetliler diğer kullanıcılardan daha üstün değil, gözetmenler hizmetlilerden daha üstün değil. Bu kullanıcılar belirli işleri yapmaya gönüllü olmuşlar, adlandırılmaları "siyasi mevki"ler değil. Dolayısıyla bunları bir "check balance" sistemi içinde siyasi denetlemeye tabi tutma düşüncesinin yeri yok. Bu kullanıcılar verilen yetkileri kullanacaklar, bunu da ansiklopedi yaratma ortamı kurabilmek için kullanacaklar. Her kullanıcının eleştiriye açık olması istenen bir özellik, yukarıda yazdığın, @Eldarion'dan ve @Uncitoyen'den özür dilemen çok olumlu ancak talebinde ihlalde bulunmadım demen bu özürü bir nebze de olsa "içten" değilmiş izlenimi veriyor. Ben linç kampanyasına dönüştürmeyelim desen bile yaptığın küşüsel yorumlar ve nezaketsizlikler bu talebi bir linç kampanyasına dönüştürdü. Teknik nedenlerle karşılanması imkansız isteklere cevap verilmediği için üç denetçiyi de küçük düşüren, hesap veremeyen, görevini kötüye kullanan kişiler olarak tanımladın. Vakıf içerisinde denetçi yetkilerinin kötüye kullanımı ile ilgili çalışan ve görevlerinden biri bu olan kurula başvurmak yerine ortamı kaosa götürecek şekilde kişisel yorumlarla, iyi niyet varsaymayarak süreci farklı bir boyuta taşıdın.

Dikkat edersen engeli verirken "Trol" olarak nitelendirmedim. Trol olmadığını görebiliyorum ama eylemlerin ve söylemlerin sonuçta aynı etkiyi yaratabiliyor. Engel itirazına gelen tüm yorumları okuduğunu, cevap verdiğini ama kimsenin cevaplarını dinlemediğini söylemiştin. Engelin haklılığı konusunda gelen itirazların tamamını değerlendirerek özeleştirini tamamlamanı, yukarıda yazdıklarını yalnızca bir an önce engel açılsın diye düşünerek yazmadığını göstermeni rica ederim. Bu eleştirilerin tamamını tekrarlamayacağım, ama birkaç noktada özeleştirel görüşlerini tamamlayabilir misin?

 1. Denetçi adaylığının olumsuz sonuçlanmasından sonra denetçilik yetkilerinin alınması talebi sürecini resmî yollardan değil de topluluğu kaosa sürükleyecek şekilde bir süreç izlemeni doğru mu buluyorsun? Doğru bulmuyorsan neden şimdi doğru olmadığını düşünüyorsun? Resmî yolları kullanmaya başlamana rağmen bu şekilde bir tartışmayı kasıtlı mı açtın? Kasıtlı ise neydi kastın? Teknik olarak açıklanması mümkün olmayan bir şekilde "kukla" olmadığını kanıtlamak artık mümkün olmadığına göre bu talep ile "aklanamayacağın" hâlde elde etmek istediğin neydi? Eldarion'un denetçilik yetkisinin alınmasının seni "aklayacağını" mı düşündün?
 2. @Kibele için yaptığın kişisel bilgilerin ifşası nedeniyle istediğin engelleme talebinde Temiz başlangıç politikasına tamamen aykırı yorumlarla topluluğun karşısında kibele'yi itibarsızlaştırma için bir kampanya yürütmedin mi? Topluluğu kibele'nin karşısında cephe almak için uğraşmadın mı? Giderek kibele'nin süresiz engellenmesi için her fırsatı değerlendirmedin mi? Bu eylemlerini ve söylemlerini kendi açından nasıl eleştiriyorsun?
 3. @Kingbjelica'nın vikipedi'den ayrılmasına yol açan eylem ve söylemlerini nasıl değerlendiriyorsun? Burada kendine çıkardığın özeleştiri nedir?
 4. @Vito Genovese'in verdiği engelin onaylanmasına rağmen bu engel sonrasında da Vito'ya karşı bir kampanya yürüttüğünü düşünüyor musun? Vito'nun katkılarını askıya almasında rolün olduğunu düşünüyor musun?
 5. "Benim dediğim doğrudur" yaklaşımı ile hiçbir zaman karşılıklı iletişimle bir görüş birliğine varılamaz. Bu yaklaşımı gösterdiğini düşünüyor musun? Bu yaklaşım ile katkı yapmaya devam etmeyeceğini ve karşılıklı olarak uyumlu bir ortamda ansiklopedi yaratama işine devam edeceğini nasıl belirtebilirsin? Yukarıda bu yönde çağrıda bulunmuşsun ama döngüsel olarak tekrar ecen bu davranışlardan nasıl kaçınacaksın? Seninle aynı düşüncede olmayan kullanıcıların yatıkları değişiklikleri takip ettiğini, buralarda hep bir "yanlış", "ihlâl" aradığını düşünüyor musun? Özellikle de çeşitli oylamalarda, ister hizmetlilik, ister SAS, ister madde adı değişikliği, senin görüşünü kabul etmeyen, sana karşı görüş bildiren kullanıcıları takibe aldığını düşünüyor musun? Vikipedi'nin yaşamında önemli bir yer tuttuğu bariz, ancak projeye katkılarında, ister madde olsun ister daha iyisini yapmak için yönerge, politika değişiklikleri olsun, zaman zaman Vikipedi projesinin amaçları yerine kendi kişisel hırslarını ön plana çıkardığını ve bunlara dayanarak, "siyasi mevkiler" olarak gördüğün hizmetli, denetçi, etc gibi işlevleri kazanarak, vikipediyi tamamen kendi kişisel görüşlerin doğrultusunda değiştirmeyi düşünüyor musun? Kendi değer ve ilke sistemlerine uymayan herşeyi vikipediden temizleme yönünde yıllardır hareket ettiğini düşünüyor musun? Sürekli kullanıcıları "ısırdığını" düşünüyor musun? Bu olguyu/algıyı nasıl değiştirmeyi düşünüyorsun?
 6. Vikipedi'nin sorunları olduğu malum, bu sorunların sistemden mi kaynaklandığı düşünüyorsun yoksa kişilerden mi? Elbette ki sistemin içinde yer alan kişilerden bağımsız sistem tartışılmaz, anlayabiliyorum ama eleştirilerini sistem yerine kişilere yaptığını düşünüyor musun? Sistemi değiştirmek için, kişileri taciz etmeden, kişisel yorumlar yapmadan ne yapılabileceğini düşünüyorsun?
 7. Sürekli olarak yaptığın katkılardan, oluşturduğun ya da geliştirdiğin seçkin içerikten söz ediyorsun. Bu katkı sayının ve yarattığın seçkin içeriğin sana bir ayrıcalık getirdiğini düşünüyor musun? Sürekli olarak vikipedinin bana ihtiyacı var, bırakın katkı yapalım diyorsun. Sen olmazsan vikipedinin batacağını, ilerlemeyeceğini mi düşünüyorsun? Vikipedi projesini yalnızca Türkçe Vikipedi olarak mı görüyorsun? Bu süre içinde Commons'ta yaptığın çalışmalar gibi, başka projeler de var. Yalnızca Türkçe Vikipedi'den engellenmene rağmen, kendini Vikipedi projelerinin tamamından engellenmiş gibi mi görüyorsun? Katkılarına orada devam etmek, Vikipedi'nin amacına olan derin bağlılığını saydığımızda katkı değil mi? Engellendiğinde yıllardır yaptığın katkıların boşa gittiğini mi düşünüyorsun? Bu bir gönüllülük ve katkılar yaptıktan sonra artık bize ait değil.
 8. Hata yaptığını ve bu hatalarını kabul edip düzeltmeye çalışan biri misin? Bu yazdıklarımı ciddiye alıp, gerçekten özeleştiri yapıp, hatalarını önüne koyup düşünecek misin? İçten bir şekilde değişeceğine karşı inancın var mı?
 9. Sana verdiğim engeli keyfi, kişisel ya da haksız buluyor musun? Yoksa engelin haklı olduğunu düşünüyor ve kendinle yüzleşmene fırsat tanıdığını, eylem ve söylemlerini gözden geçirmenin, özeleştiri yapmanın yararlı olduğunu/olabileceğini düşünmüyor musun?

Birlikte daha önce de belirttiğin gibi SM çalışmaları yapmıştık, katkılarıma biraz daha zaman ayırabiliyorum. Yine SM çalışması yapabilmeyi isterdim doğrusu. Yukarıda belirttiğim noktalarda olumlu geridönüşünü bekliyorum. Biraz zaman ayırıp enikonu düşünme fırsatın olmasını isterim. Tekrar geçmiş olsun. --Mskyrider ileti 08.07, 15 Eylül 2021 (UTC)[]

 • 10. Seksen tarafından yapılan değerlendirmeye cevabının (özellikle ikinci ve üçüncü paragrafların) politikaları ihlal etmesi, itiraz sayfasında dile getirildiği üzere sorunların kişiselleştirildiğini açıkça göstermektedir. Seksen'in yazdığı ve muhtemelen yazması saatler alan bir tezi değersizleştirme yönündeki yorumlarının sorun içermesinin yanı sıra cevabında iyi niyet varsaymaman ve içerik üzerine yorum yapmaman hakkında ne düşünüyorsun? Gelecekte benzer bir durum meydana geldiğinde ve değerlendirmeler yapıldığında benzer bir tutum izleyecek misin? Bu durumu kendini kaptırmış olman ile örtüştürüyor musun? Örtüştürüyorsan, bundan korunmak için yaptığın öz eleştiriyi bizimle paylaşır mısın? Örtüştürmüyorsan, bu durumu (Seksen'in değerlendirmesine ilişkin cevabını) nasıl açıklıyorsun? --Victor Trevor (mesaj) 08.53, 15 Eylül 2021 (UTC)[]
Teşekkürler @Mskyrider, tam anlamıyla iyileştim. Nezaketsizlik ihlallerini tek yapan ben değilim, ben yaptıklarımı da kabul ediyorum, özür de diliyorum (daha öncelerini kastediyorum), düzeltmeye ve telafi etmeye de çalışıyorum. Şu ana kadar benim hatırladığım kadarıyla birkaç kullanıcıdan da benzer yaklaşımlar bana oldu. Başkası özür mü dilemiş hatasını düzeltmeye mi çalışmış... Beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, burada geçirdiğimi zamanda strese falan girmeden, keyif almaya çalışmak ve buraya bir şeyler katmak artık. Zaten öyle olmasa uğraşmazdım bu kadar bir an önce katkı vermek için. Çok fazla büyütmeye, burayı da hayatın merkezine koymaya, kişiliklerimizi değiştirmeye falan da gerek yok :) Altı üstü bir sitede vakit geçiriyoruz hep birlikte. Bunu bir ego savaşına çevirmeye, üstün ya da haklı olmaya uğraşmaya da gerek yok (kendim için diyorum, şimdi yanlış anlaşılmasın). Özür "içten" midir bilemezsin, sonuçta yazıyorum, konuşmuyorum. Hani yalvarayım mı ne yapayım? Eldarion zaten hiçbir tepki vermiyor, ne yapayım yani anlamıyorum, ne isteniyor daha? "Linç etmeyelim" demişim zaten, başkalarının hareketlerini de ben kontrol edemem ki. Zabıtası değilim zaten buranın sürekli kim ne demiş, kim kime nezaketsizlik etmiş vs benim görevim de değil, zaten vakit geçirmek istediğim bir şey de değil :) Burada artık ansiklopedi yazarı olarak bulunmak istiyorum, nokta.
 1. Topluluğu kaosa sürüklemek olmadığı kanaatindeyim, sürüklenmedi de zaten, topluluk karar aldı ve uygulandı. Sen ne öneriyorsun mesela? Böyle bir süreç örneğimiz benim bildiğim kadarıyla daha önce yaşanmadı da -ki Elmacenderesi "burada uğraşmayın, direkt Meta'ya gidin" demişti, öyle olsa daha mı iyiydi? Bence daha kötü olurdu. Eldarion'un yetkileriyle benim başvurum arasında bir ilişki bulunmuyor, bunu defalarca ifade etmeye çalıştım. Kendisinin herhangi bir görüşü de olmadı adaylıkta. Seçilsem ve yine benzer bir girişimde bulunsam, bu sefer de "seçildi, diğer denetçileri istemiyor" olacaktı muhtemelen. Yahut adaylık öncesinde yapsam, yine "diğer denetçileri istemedin, şimdi sen aday oluyorsun" olacaktı. Her durumda bir şeyler denilecek :) Alakasız iki olay, onu demeye çalışıyorum.
 2. Hayır. Bana ne Kibele'nin itibarından :) Yahut ne itibarı? Altı üstü Vikipedi kullanıcısıyız... Süresiz engelin sonsuz engel olmadığını vurgulayan benim zaten sık sık. Sen biliyor musun farkında mısın bilmem. İlgili "kişisel bilgi" olayının öznesi olan kullanıcı, eski kullanıcı adından ötürü ciddi sorunlar yaşamış birisi ve bu yeni kullanıcı adını da onunla ilişkilendirmek istemiyor (okuyunca bu kısmı da silmeni rica ederim hatta). O vurguları geçtim, "özel hayat" girdi işin içine, bu çok net bir ihlaldi ve o durumun kullanıcının süresiz engellenerek acil olarak durdurulması gerekiyordu. Bu süresiz engel 1 gün de olur 1 hafta da. Önemli olan oradaki acil durumun adeta bir bıçakla kesilmesi gerekliliğiydi. Kendini o kullanıcı yerine koy, adın soyadını gizlemiyorsun, ancak bir olay oluyor ve adın soyadın çarşaf çarşaf her yerde çıkıyor. Sana karşı bir ton suç işleniyor, linç ediliyorsun. E sen de İnternet ortamındaki bu izlerini silmeye çalışıyorsun. Ancak biri gelip bu silmeni tanımıyor ve yine seni geçmişine çekiyor. Hoş değil... Ansiklopedi yazma amacı gütmemiz gereken yerde hele.
 3. Benim öyle bir söylemim olmadı, defalarca dedim. Kendisi gelip bana nezaketsizlikte bulundu (bunlar da gizlendi), ben ona bulunmadım. Ben şimdi "şunun yüzünden gittim" desem bu beni haklı mı yapacak? Kaldı ki hizmetli adaylığım sonrasında kendisini bir projeye davet ettim, birlikte çalışma adına. Hani hata olduysa da düzeltmeye çalıştım zaten sıcağı sıcağına. Yine gelsin yine çalışalım beraber, bir problemim yok ki.
 4. Ben bilmem kendisinin neden katkı yapmadığını ya da öyle bir karar alıp almadığını. Onu kendisine sormak lazım. Kendisine karşı bir kampanya da yürütmedim zaten, sürekli iletişimde olduğum birisi, mesaj arşivlerinden görülebilir (en son engelleme politikası teklifinde bizzat yardımını istedim, aksi durumda uğraşmazdım).
 5. Böyle bir yaklaşımı düşünsem kullanıcı sayfamdaki o kullanıcı kutuları olmazdı :) O kutuları oraya öylesine koymadım, yaşadığım tecrübeler sonrasında koydum. "Geri al, ama tartışalım" demek zaten dediklerimin doğru olmayabileceği, doğruya da konuşarak ulaşabileceğimiz (her zaman anlaşma olmaz o başka) anlamına geliyor. Şurayı hatırlarsan mesela, yaptığımı geri aldın, "bu doğrudur, bu kalsın" demedim ve konuşmayı tercih ettim. İkili konuşmada çözüme ulaşılmadı, başkalarını çağırdım ama yazan olmadı. Gidip de bunu sinsi sinsi değiştirmedim. O kısım kalsa ne çıksa ne, bana ne faydası var :D Yahut şurada taze dedim, bilmediğim şeyleri zaten "bilmiyorum" diyorum ve geçiyorum. Bu tip yaklaşımları da doğru bulmuyorum zaten (bir tartışmada "sen de kabul et", "inatçı çıktın" gibi şeyleri ilk diyen haklı olmaz, karşındaki "inatçı" ise sen de öylesin değil mi?). Benimle bir tartışmada aynı görüşe sahip olmayanlar başka tartışmada olabilir, yahut tam tersi. Somut örnek onlarca, yüzlerce gösterebilirim, hafızamda kalanlardan. Normali de bu olmalı zaten, gidip de biriyle anlaşamadık diye takılmanın anlamı yok. Hemen buradaki iki linkte de anlaşmazlık oldu, takıldık mı? Hayır, devam ettik. Benim adaylıklarımda karşı olanları da olmayanları da takibe falan tabi ki de almıyorum, bunu kabul etmem mümkün değil. "Takibe almak" ne demek zaten onu da anlayamadım, hatalarını göstermek mi? "Hata göstermek" ise bu kötü bir şey değil. Yok eğer "bulaşmak" ise bu rahatsız edici durum. He ikisini de yapmıyorum o başka :) "Kendi değer ve ilke sistemlerine uymayan herşeyi vikipediden temizleme yönünde yıllardır hareket ettiğini düşünüyor musun?" demişsin, benim burada uyduğum değer ve ilke sistemleri, Vikipedi'nin kendi sistemleri. Evet, Vikipedi'ye uymayan şeyleri temizlemeye çalışıyorum elbette. Sen de çalışıyorsundur :) Örnekse "kayda değerlik" kavramı. Uygunsuzsa temizlenir. Bu demek değildir ki "ben kayda değer değil diyorsam değildir", yoruma ufaktan açık bir şey mesela. Görüşlerimizi sunarız, duruma bakarız. Takıntılı olmanın anlamı yok.
 6. Vikipedi'nin sorunları sistemsel olduğu kadar kişisel de. Atıyorum tamamen, 5 hizmetlimiz olsa sadece ve hepsi de hatalı kararlar verse, herhangi bir hizmetlilik adaylığında da hepsi toplanıp yanına da birkaç kullanıcıyla birlikte topluca sürekli olarak karşı olsalar, bu sorun kişisel olurdu. Ama bu kişisel sorun, sistemsel sorunlara da yol açardı, zira böyle bir gruplaşma olması zaten kafadan sistemsel olarak aksatıyor Vikipedi'yi :) Hani düzgün bir karar da alınmıyor, sistem tıkanıyor. Sistemsel sorunlarımız var, bunları gidermek için zaten bir, engelleme politikasını çevirdim (çevirdik). İki, yasaklama politikası oluşturuldu, yolda. Üç, disruptive değişiklik sayfası oluşturuldu, o da yolda. Bu kavramlar, bu mekanizmalar, hepsi zaten sistemsel sorunları çözmek için. Mesela pratikte, sistemi düzeltince kişisel sorunların da otomatik olarak düzelmesini umuyorum. Sistem düzeldiği vakit sorunlar devam ederse, o sorun artık kişisel oluyor. Yani pratikte, Türkçe Vikipedi'de sorunları ilk olarak sistemsel giderip sonra kişisel sorunlar varsa, onları gidermek gerekiyor. Elimden geleni de ben "taciz etmeden, linç etmeden" vs yapmaya çalışıyorum ama ben de tek bir kişiyim. Yardım eden ediyor zaten, görüş belirtmek de yardım etmektir, illa sorumluluk alınmasına gerek yok :) Hani tüm sorunları da ben çözecek falan değilim zaten, bunlarla uğraşmak benim için bir ekstra, ben yazmaya bakıyorum.
 7. "Sürekli olarak yaptığın katkılardan, oluşturduğun ya da geliştirdiğin seçkin içerikten söz ediyorsun" demişsin ya, e nelerden söz edelim? :) İyi bir insan olduğumdan, mesleki başarılarımdan (!) mı söz edelim? :D E burada mühim olan ansiklopedi yazmak, gerisi zaten kişiselleştirmeye giriyor, katkılara bakıyorum. Ayrıcalık hiçbir zaman istemedim katkılarımdan ötürü. Yalnızca şunu demeye hakkım var sanıyorum ki. Onca şey veren bir kullanıcı, örneğin sen, 1 haftalık bir kullanıcı senin için şöyle böyle dese, terazinin bir kefesine onun dediğini koyalım diğerine de senin dediklerini. Ben şahsen derim ki "bu adam buraya yıllarını vermiş, diğerinin dediklerini değerlendirelim ama bu adamın dediklerini de komple çöpe atmayalım". Doğru mu? Bir anonim gelip diyor ki "bir genç bizim firmayı ziyaret ediyor sürekli". Yılların kullanıcısı olarak diyorum ki "hayır kardeşim ben Türkiye'de bile değilim". İnanılmıyor :) Hani ne yapayım, yasal belge mi göstereyim? Bu da bana kelimenin tam anlamıyla "koyuyor" açıkçası. Ayrıcalık isteme değil işte bu dediğim, biraz güven ve saygı. Vikipedi'yi elbette ben olmazsam biter diye görmüyorum, bunu da demedim zaten. Ama benim katkılarıma ihtiyacı var, seninkine de var, onunkine de var, bununkine de var. Demeye çalıştığım şey, tüm bu katkılarla beraber daha ileri gideceğimiz. Katkı veren bir X kişisi olmasa bitmez tabi, ama olursa daha iyi olur. Önemli olan katkı vermek.
 8. Zaten defalarca dedim, örneklerini de gösterdim. Düzeltmeye çalışıyorum. Hepsini de düzeltiyorum demiyorum, hepsini düzeltmeye çalışıyorum da demiyorum. Gördüğümü, dikkatimi çekeni vs düzeltmeye çalışıyorum diyorum. Düzeltmeye çalışmasam zaten oturup da sürekli bıdı bıdı konuşmam :D Benim bu tip şeylerde pek egom yoktur (bence), geri adım atmayı her zaman kabul edebilirim, atıyorum da. Doğru olduğuna inandığım şeyi savunurum, ancak doğru olmadığını gördüğüm, farkına vardığım an da geri adım atmaktan çekinmem. "Bizde geri vites yoktur" gibi şeyler bana göre değil kesinlikle, Vikipedi için değil normal hayatım için diyorum komple. 12 Kızgın Adam filmini izlemişsindir. İşte o gibi bir durumun yaşanması kolay değil, hani her babayiğidin harcı değildir derler ya. Benim harcım işte, gördüğüm ve farkına vardığım an geri adım atmaktan çekinmem. Ama bu da demek değildir ki "5 kişi sana baskı yapıyor, yanlışsın işte kabul et" denilince kabul edeceğim, o durum başka (yine filme bkz, aslında başta bunu savunurken sonda da tam tersi olmuştu ama neyse).
 9. "Keyfi" hiçbir zaman demedim. "Kişisel" de demedim. "Haksız" ise dedim, diyorum da. Neden diyorum? Zira konuşup da çözülebilecek mezvuları, aciliyeti olmayan mevzuları engel çözmüyor. Aksine sorunu büyütüyor. "Ya Nanahuatl, şurada şunu yaptın, sence hoş mu?" desen zaten ben geri adım atabilecek, farkına varabilecek, özür dileyebilecek kapasitede biriyim. Kullanıcı olarak da insan olarak da. Dan diye süresiz bir engele uyanınca (gerçekten uyandım yani) insanın feleği şaşıyor, ne yapacağını bilemiyor ve panik oluyor. Bu da hataları görmeni engelliyor. Ne oluyor? Engel aslında amacına ulaşmıyor :) Engelin amacı öğretici olması, ders çıkarılması. E o ilk etapta o durumu göremiyorsun, o zaman da öğretici olmaktan çıktı engel. Anlatabiliyor muyum? Bu engelleme politikası teklifini yazarken, engele olan bakış açım gerçekten değişti, ufuk açıcı oldu. Eminim ki sen de okuyunca, en azından "Vikipedi'deki engel" kavramı senin açından da değişir :) "Kaybetme, öteleme" değil de "kazanma" amaçlı bakmak lazım. He uyarıldım, "hoş mu?" denilince atar yaptım, o zaman verilsin engel, şimdiki gibi düşünme fırsatı ortaya çıkar, yine makul bir şekilde düşünülür ve sakinleşilir, hataların farkına varılır vs. O başka. Yani buradaki engel kavramının farklı algılanmasından -ki sistemsel bir sorun- kaynaklı şeyler yaşandı.
SM çalışmasına ben her zaman varım, sürekli de diyorum zaten. Zooloji, benim hakim olduğum bir alan değil, bunu da demiştim. Ama birlikte hareket edilince (senin özelinde değil, genelde) çok daha iyi sonuçlar çıktığı da aşikar. Senin "bu madde tamam, kırmızılar giderse SM" diye bıraktığın noktanın üzerine ben çok şey kattım, çok şeyi de değiştirdim. Sonra "bu tamamdır" dediğim sürümün üzerine de sen ya da başkaları kattı, değiştirdi :) Gerek koala gerek sığırcık, İngilizce Vikipedi'yi bile geçti, en iyileri oldular mesela :) Bunlar hoş çalışmalar, keyifli çalışmalar. Bunları kovalıyorum ben. NanahuatlEfendim? 09.49, 15 Eylül 2021 (UTC)[]
@Victor Trevor, şurada da benzer şeyleri demiştin. "Gösterebilir misin?" dediğimde yanıtsız bıraktın. Telegram'dan özel olarak yazdım, yalnızca "anlıyorum" dedin ve yine dikkate almadın. Ben anlatmaya çalıştıkça görmezden geldin, dinlemedin. Şimdi benzer şeyleri tekrar soruyorsun :) Tekrar etmeyeceğim, zira zaten en az iki kez açıklamaya çalıştığımda dinlemedin. Sürekli aynı şeyleri diyerek kendimi açıklamak istemiyorum, bunlarla zamanımı almak istemiyorum, aynı şeylerin sürekli olarak sorulup benzer şekilde vakit kaybı olmasını da istemiyorum. Teşekkürler. NanahuatlEfendim? 18.26, 15 Eylül 2021 (UTC)[]
Sorumun temeli, zaman harcanarak oluşturulmuş bir görüşün bile isteye değersizleştirilmesine dayanmaktadır. Yalnızca anlamak için soruyorum: denetçilik başvurusundaki yorumum ile sorumu nasıl bağdaştırıyorsun? Ben, açık söylemek gerekirse, sadece Seksen'in görüşüne ilişkin cevabındaki uygunluğu değerlendirmeni istiyorum. Yanıtsız kalan sorum olduğu için üzgünüm, yakın bir zamanda cevaplandıracağımı umuyorum. --Victor Trevor (mesaj) 18.52, 15 Eylül 2021 (UTC)[]
@Victor Trevor, "şunu şunu yapıyorsun" diyorsun ve sonuca zaten en başta varıyorsun. İki kere açıklama yapma girişimimi de görmezden geldin. Bunlar benim yorumlarım değil, eldeki veriler. Geçti gitti artık, aylar sonra yanıt versen ne olur dikkate alsan ne olur :) Kaç kere tekrar ettim bilmiyorum... Burayı geliştirmeye emek verenlere kişisel ifadeler, nezaketsiz ifadeler kullanıldı. Bu engelden kısa süre önce de kendisi kullandı, kendisini de nazik bir şekilde uyardım/bilgilendirdim zaten. Bu şekilde harcanacak vakitleri zararlı kullanıcılara harcamak daha iyi değil mi? Seksen İki Yüz Kırk Beş'e net bir şekilde ifade ettim bunu da. Kendisi trol diye süresiz engellenmişti yıllar önce ve ben de dahil, burada bazı kullanıcılarla gruplaşma içerisinde olduğu iddia edilmişti. Ben o dönem adı geçen diğer kullanıcıları elbette bilemem, ama bizim aramızda böyle bir şey de yoktu o dönem (sonradan kendisi de ifade etti zaten olmadığını). Kendi adıma, ne kendisi ne de başkasıyla da olmadı, o dönem değil hiçbir dönem de olmadı. Hiçbir kullanıcı da zaten aksini ispatlayamaz, Vikipedi dışında iletişim kurarken ekstra özen göstermeye çalışırım ki ne o anda ne de ileride yanlış anlaşılmaya yol açabilecek, "kanıt" olarak kullanılabilecek bir şey diyeyim. Ancak o dönem ortaya çıkan bu gruplaşma/trol algısını doğal olarak kırması gerekti (benim de aynı şekilde tabi kırmam gerekti ama benim engelim 6 aylık olduğu için durum daha farklıydı tabi), kırdı da ve hizmetli dahi oldu. "Biz Nanahuatl ile grup değiliz" algısının kırılmasının yolu ise benimle ters düşerek "bakın ters düştük işte" şeklinde yapılması doğru değil. Bunu yapıyor mu yaptı mı kendisi ben bilmiyorum, ama ben öyle bir izlenim aldım ve bunu da kendisine ilettim. Bizim aramızda olan bir konu bu, kendisi "yok ya öyle şey olur mu hiç" de demedi, bir açıklama yapma ihtiyacı da hissetmedi. Kabullendi demiyorum, durumu diyorum yalnızca. Ben bağımsız bir kullanıcı olarak böyle hissettim, rahatsızlık duydum ve duyduğum rahatsızlığı da dile getirdim. Bu gibi şeyler en başta beni yıpratıyor. Hani bir nezaketsizlik olduysa ikimizin arasında bir konu, kendisinin nezaketsizliklerini ve duyduğum rahatsızlıkları ben dile getirdim, kendisi daha önce duyduğu rahatsızlıkları da dile getirdi, ileride de getiririz. Şu an daha fazla diyeceğim bir şey yok. NanahuatlEfendim? 19.13, 15 Eylül 2021 (UTC)[]
Yine yazma hevesim depreştiği için @Mskyrider, bildirim gönderiyorum kusura bakma. NanahuatlEfendim? 19.34, 17 Eylül 2021 (UTC)[]
Engelin üzerinden yaklaşık iki ay geçti @Mskyrider. Sen ne düşünüyorsun şu an bilmiyorum ben, ama bana kalırsa gereken dersler alındı, ortam sakinleşti. Hep birlikte Vikipedi'yi geliştirmek şu aşamada, yine bana kalırsa en doğrusu. Engel verme yetkisi zaten siz hizmetlilerde var, herhangi bir durum olduğunda da bunu kullanıyorsunuz zaten. İleride ihlaller olduğunda da kullanacaksınızdır. Şu anda tek istediğim içeriği geliştirmek. Bunun bana bireysel olarak keyifli zaman vermesi dışında bir kazancı, getirisi yok. Vikipedi'ye ise getirisi var, bir kullanıcı bir kullanıcıdır :) Şu aşamada engelimin devam etmesi, Vikipedi için bir kazanç mı? Ben kendi adıma konuşursam değil. İleride kazanç olmazsa zaten tekrar engellenmem de ihtimal dahilinde. Gözlemleyin isterseniz ara ara, bakın edin vs. NanahuatlEfendim? 20.30, 20 Eylül 2021 (UTC)[]
 • Yukarıda sorduğum sorulara cevap bekliyorum. Hemen cevap vermemeni, enikonu düşünmeni rica etmiştim ama reaksiyoner bir şekilde karşılık verdin. Yazdıkların yine topu karşı tarafa atan, kendi eylem ve söylemlerini eleştirel gözle değerlendirmeyen, @Victor Trevor'un sorusuna verdiğin cevabı da katarak, yazılanları gözönüne alınca kişilerle uğraşmaya yakın gelecekte de devam edeceğini, senin gibi düşünmeyenleri "haksız" olarak nitelendirip, uğraşacağına işaret ediyor. Bu nedenle engelini hâlâ kaldırmadım. Şu anda ne düşündüğüme gelince, yukarıda da belirttiğim gibi ben hâlâ engelin haklılığı konusunda gelen itirazların tamamını değerlendirerek özeleştirini tamamlaman, yukarıda yazdıklarını yalnızca bir an önce engel açılsın diye düşünerek yazmadığını göstermen noktasındayım. Bu noktayı ne kadar sürede aşacağın tamamen sana kalmış.--Mskyrider ileti 06.11, 21 Eylül 2021 (UTC)[]
  @Mskyrider, ne desem fark etmeyecek ki zaten :) Hani önemli olan bunların pratiğe dökülmesi. Duymanı istediğim şeyleri söylemek benim için çok kolay, ben içimden geçenleri ve düşüncelerimi aktarıyorum yalnızca. Sürekli bende hata varmış, tek hata yapan ben mişim gibi davranılması hoş değil. Her zaman hatalarımı görmeye, düzeltmeye, telafi etmeye çalışan birisiyim zaten. İnsanlar, Marvel filmleri gibi saf doğru ya da saf yanlıştan oluşmuyor. Sana da eleştiriler geliyor mesela, ona da geliyor buna da geliyor bana da geliyor. Ben bana gelenleri mümkün mertebe değerlendirmeye çalışıyorum. Ama A kişisi öyle diyor B böyle diyor Z böyle diyor. Mesela sen kişisel olarak bir şeyler diyorsun, değerlendiriyorum. Ancak senin her dediğin doğru değil ki? Yahut benim de her düşündüğüm doğru değildir, hep doğru değiliz hiçbirimiz :) Şu an senin duymak istediklerini desem ve pratikte tersini yapsam, sen hatalı karar vermiş olacaksın engeli kaldırarak. Dünyanın anamı gibi hareket etmeye gerek yok ki, altı üstü boş vakitlerimde katkı vereceğim. Hani kaptırdık kendimizi bir ara, geçti gitti. Şu an sakinim, katkı yapmak istiyorum. Baktın kontrolü kaybettim, engel verme yetkisi sende zaten. Hani şu an engelli kalmamın bir anlamını ben göremiyorum, ceza olarak görmemek lazım engellemeleri. NanahuatlEfendim? 06.18, 21 Eylül 2021 (UTC)[]
  Hani şu an engel kalktı, gidip kişilerle uğraşacak değilim (ki "uğraşma" senin tabirin olduğundan kullanıyorum). Katkı vereceğim. Amaç katkı vermek, Vikipedi'yi ilerletmekse buna hazırım. Herkes de hazırdır. Hep birlikte yapalım işte diyorum, engel verme yetkisi zaten sizde var. NanahuatlEfendim? 06.20, 21 Eylül 2021 (UTC)[]
 • Gerçekten düşünmediklerini sırf ben istedim diye yazmayacağın kadar dürüst olduğunu düşünüyorum.--Mskyrider ileti 06.21, 21 Eylül 2021 (UTC)[]
  @Mskyrider, ben de onu anlatmaya çalışıyorum zaten :) Art niyetim olsa o şekilde davranırım, davranırdım ve duymak istenenleri söyler, ancak pratikte tersini yapardım. Hani zaten kişisel olarak "uğraşma" durumu olmadığını ifade etmeye çalışıyorum haftalardır, aylardır, yıllardır. Üst üste gelince öyle algılanıyor, olabilir, normaldir. Ben de tüm bunları göz önüne alarak daha fazla dikkatli olmaya çalışıyorum, çalışacağım da. Engel dediğimiz şey öğretici olmalı malum, ben de öğrendiğimi düşünüyorum ve bunu pratikte de göstermek istiyorum. Hani ne dersem diyeyim pratikte ispatlamadıktan sonra anlamı yok. Tek istediğim katkı yapmak şu an, işbirlikleri yapmak. NanahuatlEfendim? 06.25, 21 Eylül 2021 (UTC)[]
  Şu an inan ne yapmam gerektiğini anlayamıyorum @Mskyrider. Pratikte zaten göstermem mümkün değil. Dediklerimi de "içten değil" olarak yorumluyorsun. Şu an neyi nasıl ispat edebileceğimi anlayabilmiş değilim açıkçası. Katkı yapmak istiyorum diyorum, istersen gözlemle diyorum, engel yetkisi zaten sende. Şu an Vikipedi'yi düşünüyorsak, katkı yapalım hep birlikte. Katkı vermeyi isteyen kullanıcıları destekleyelim. Böyle olunca Vikipedi kazanır. Gözlemle yani, bir ihlal olursa da uyar ya da engelle ne olursa olsun. Yani kontrolden çıkıp zarar vermek falan istesem zaten IP adresini değiştirip değiştirip girmek mümkün. İstediğim yalnızca katkı vermek. 1 hafta, 10 gün, 1 ay neyse duruma bak değerlendirmeni tekrar yap. Devamında da kafana esince bak, fark etmez. İstediğim katkı yapmak şu an, yoksa zırt pırt niye durup durup yazayım. Commons kategorilendirmeleri tatmin etmiyor artık. NanahuatlEfendim? 05.51, 22 Eylül 2021 (UTC)[]

Anlamıyorum. Ne yazılması bekleniyor? "Bütün suç benim, kimsenin kabahati yok, bana haksızlık yapılmadı, topluluğa kaosa sürükledim, denetçilere linç girişiminde bulundum" gibisinden şeyler mi? Ne yazınca ikna olacaksınız? "Şurada hatalıydım, burada hatalıydım, burayı geliştirelim, katkı yapmak istiyorum" tarzı ifadeler sizin için yeterli gelmiyor galiba. Kullanıcıyı istemediği şeyleri kabullenmeye zorlamayınız lütfen. Bence engel kaldırılsın diye yalandan özür dilemek yerine dürüst bir şekilde düşüncelerini ifade ettiği için kendisini tebrik etmemiz lazım. Engele rağmen yapılan dürüst açıklamalar sizi tatmin etmiyorsa yalandan dilenen bir özür mü sizi tatmin edecek? Hatalarını engelden önce de kabulleniyordu zaten. Şimdi de öyle. Peki, daha ne duymayı bekliyorsunuz? Benzer durumun tekrar yaşanmayacağını sözleriyle mi ispatlamalı yaptıklarıyla mı? Burada ne söylerse söylesin yalan mı doğru söylediğini anlayamayız. Bunu ancak eylemleriyle gösterebilir, onu da engelliyken yapamaz. Bugün yalandan bir özür dileyip yarın engel açıldığında tersini yapması daha mı iyi olur? Böyle olacaksa lütfen engel kaldırılmasın ve kullanıcı da Vikipedi dışında bir şeylerle kendini meşgul etsin. Çünkü sırf engel kaldırılsın diye duymak istediğiniz gibi konuşması sizin için yeterli gelecekse lütfen engeli kaldırmayınız. Çünkü bu hem Vikipedi için hem de Nanahuatl için zararlı olur. Engel kaldırılsa bile Nanahuatl sürekli bir baskı hissedecek üzerinde. Acaba farkında olmadan bir ihlal yapar da yeniden engellenir miyim diye düşünerek yapacak bütün eylemlerini. Burada engelli bir kullanıcıdan istemediği bir şeyleri itiraf etmesini bekleyerek onun ruhunu öldürüyorsunuz. Ama Nanahuatl engel açılsın diye kendini satmadı. Şunu söyleyebilirim ki bu kullanıcının ruhu bozulmamış. Lütfen bırakın da böyle kalsın. Burada hepimiz ortak bir amaç için varız. Bırakınız da hep beraber ansiklopediyi geliştirelim. --Turgut46 13.51, 22 Eylül 2021 (UTC)[]

@Vikiçizer, selamlar. Yukarıda konuşulanlar ışığında, engel kaldırma talebini resmî olarak iletmek, engel kaldırma talebi sürecinin bir kez daha devreye girmesini istiyorum. Bir an önce katkı yapmak niyetindeyim. Engel verme yetkisi zaten hizmetlilerde mevcut, şu an engelin devam etmesini gerektirecek bir durum olup olmamasının değerlendirilmesini talep ediyorum. Pratikte de bunu göstermeye hazırım. Teşekkürler, iyi günler. NanahuatlEfendim? 19.18, 22 Eylül 2021 (UTC)[]
@Mskyrider'ın burada tekrar olayı incelemeye çalışmasını pozitif bir çalışma olarak gördüm, sonucunu da en kısa zamanda bildirmesini beklerim. Küresel engel politikasına ve yenilenecek engel politikamıza tekrar bir göz atılırsa "şartlı engel kaldırma"nın ayrıntıları anlaşılır bir şekilde görülebilir. Burada engellenen kullanıcı (Nanahuatl) ile engelleyen hizmetli (Mskyrider) arasında bu politikaya uygun bir iletişim olduğunu görüyorum. Öte yandan burada yazılanlardan daha önce itiraz sürecinde işlenmemiş/incelenmemiş argümanları da gördüm. İtiraz süreci öncesinde varolduğu söylenen ancak şimdi vakıf olduğumuz. Bu hususların engel durumunun tekrar değerlendirilmesine etkisini, Mskryder'ın son değerlendirmesi ve aksiyonu sonrasına bırakıyorum. Şartlı engelin düşünülebilecek, alan adı bazında yasaklama yapılabilecek bir yapıya sahibiz. Teknik imkanlar; engelli kullanıcının ansiklopedik katkılarını durdurmadan "şart" koşulmasına ve etkileşim yasakları ve alan adı yasaklamaları yapılmasını sağlıyor. Bu imkanları kullanmamanın da bir gerekçesi olması gerekiyor, burada birincil amacımız ansiklopedik içerik geliştirmektir, küresel Vikipedi geliştiricileri bu imkanları ansiklopedik içerik katkılarının durmaması için geliştirdiler, geç de olsa Türkçe Vikipedi'de artık kullanılabiliniyor. Vikiçizer (mesaj) 20.19, 22 Eylül 2021 (UTC)[]
@Vikiçizer, teşekkürler yorumların için. Aynen dediğin gibi, ansiklopedi geliştirmek istiyorum, daha önce de yaptığım gibi. Bunu göstermemin yolu da bunu yapmaktan geçiyor. Ben ne dersem diyeyim etkisi olmayacak, inandırıcı gelmez, inanmazsın, güvenmezsin vs. Hani izin verilse zaten görülecek :) NanahuatlEfendim? 20.57, 22 Eylül 2021 (UTC)[]
Bu arada Nanahuatl'a kardeş projelerle ilgilenmesi önerisini yineleyeyim. --Turgut46 20.55, 23 Eylül 2021 (UTC)[]
@Turgut46, mantıken, bir projeye zararlı olan birinin diğerlerine de zararlı olması gerekir sanıyorum ki. Yani burada olmam uygunsuzsa, başka projede etkin olmamın da uygunsuz olması gerekir. Neyse, Commons'tayım bu aralar zaten :) NanahuatlEfendim? 20.59, 23 Eylül 2021 (UTC)[]
Kardeş projeden kastım Commons değil. Commons kategorileri tatmin etmiyorsa Vikisöz alıntıları veya Vikisözlük kelimeleri daha tatmin edici gelebilir. --Turgut46 21.12, 23 Eylül 2021 (UTC)[]