Kullanıcı mesaj:Nanahuatl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kullanıcı mesaj:Rapsar sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kaynak[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şuradaki herhangi bir kaynağa erişme şansın var mıdır? Hayat dergileri ile Toplumsal Tarih ekstra önem taşıyor şu an.--NanahuatlEfendim? 02.55, 30 Ocak 2021 (UTC)

Elimde yoklar maalesef, internette sahaf satışları bile kalmamış. Şunu bulabildim ama üye olmayı başaramadım. Kaydolmadan da sipariş verilemiyor. Üye olmayı başarabilirsen sipariş geçebilirim, yurtdışından akçeli işlem kabul etmeyebilir. (buraya kopyalamayı unutmuşum cevabı.) --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.33, 30 Ocak 2021 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, şurada da var. Bu arada, İstanbul Mimarisinde Sanatkâr İmzaları yüksek lisans tezinde, Galata Kulesi'nin kitabe metni var. Bunu Vikikaynak'a aktarabilir misin? Hem eski yazıyı aktaramam hem de Vikikaynak'tan anlamamam nedeniyle ben yapamıyorum. Teze de tez merkezinden ulaşabilirsin zaten.--NanahuatlEfendim? 22.19, 3 Şubat 2021 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, derginin yayımcısı olan vakıf gönderdi sağ olsun, artık tamamdır bu kaynak :) Çok teşekkür ediyorum ilgin için. NanahuatlEfendim? 07.23, 4 Şubat 2021 (UTC)
Şu şekilde aktardım, bir bak istersen. Sadece bunu mu istedin yoksa günümüz Türkçesine çevirisini de mi? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 19.55, 5 Şubat 2021 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, eline sağlık, gayet güzel olmuş. Çevirisi olsa da olur olmasa da :D Eski yazıyla da olabilir ama. NanahuatlEfendim? 20.42, 5 Şubat 2021 (UTC)
Eski yazıyla olanı da çokdilliye attım ama aceleye geldi bu, bir ara geri dönüp tekrar bakacağım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.20, 5 Şubat 2021 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, doğru ya, Türkçe proje olduğu için Türkçe metin olması gerekliliğini unutmuşum ben :D Çok teşekkür ediyorum, eline sağlık.--NanahuatlEfendim? 08.22, 6 Şubat 2021 (UTC)

Mimari öğeler[kaynağı değiştir]

Tekrar teşekkürler :D İlgini çekerse diye güvercinlik, vakit küresi ve korkuluk (mimarlık) maddelerini de ilave etmek isterim. Hatta "kuş sarayı" maddesinin karşılığını ben diğer dillerde göremedim (kuş evinden farklı, mimari bir öğe), kaynaklara dayanarak bunu da yazabileceğini ifade edeyim. İyi günler dilerim.--NanahuatlEfendim? 09.07, 21 Ocak 2021 (UTC)

Selamlar, güvercinlik maddesini açtım. Doğan Hasol'un mimarlık sözlüğünde kuş evi ve kuş köşkü kavramları eş anlamlı olarak kullanılmış. Ben de buna bağlı kalarak geniş bir tanıma yer verdim. Vaktin olunca bir bak lütfen. Saitcank (mesaj) 00.21, 4 Şubat 2021 (UTC)

Teşekkürler @Saitcank. Kuş sarayı, maddede senin de dediğin gibi dekoratif amaçlı çıkıntı olan eleman. Şu aramada zaten farkını net bir şekilde ortaya koyuyor. Çok okuyup araştırmadım ama Osmanlı/Doğu mimarisine özgü gözüktü ilk bakışta. Kuş evi, şu, oldukça basit bir yuva. Tabi kuş sarayı için kuş evi de denebilir arada, o başka, ama kuş evi için saray denildiğini zannetmiyorum :D Güvercinlik deyince de İngilizce maddedeki tanıma bakarsak, yalnızca güvercin yetiştiriciliği için kullanılan yapılar (ya da bir yapının parçası) ve daha yüksek popülasyonun yaşamasına olanak sağlıyor (kümes gibi). NanahuatlEfendim? 07.43, 4 Şubat 2021 (UTC)

O zaman ben kuş evi maddesini ingilizcedeki nestbox maddesine bağlı kalarak ayrı olarak açayım. Güvercinlik: gübre için inşa edilen yapı, kuş evi: kuşlar yuva yapsın diye kurulan küçük basit evcik ve kuş sarayı ya da köşkü: kuşlar için mimari yapılara eklenen dekoratif öge. Kuş sarayı ve köşkü kavramlarını, güvercinlik maddesinden alıp kuş evi maddesi içine yedireyim ben öyleyse, ne diyorsun? Saitcank (mesaj) 09.40, 4 Şubat 2021 (UTC)

@Saitcank, kuş evi=nestbox, aynen. Kuş sarayı/köşkü ("sarayı" daha yaygın gözüktü bana, madde adı olarak o seçilebilir ve diğeri de yönlendirilir) de dediğin gibi ayrı bir madde olabilir. Ben bayağı bir kaynak gördüm, özellikle ":filetype:pdf" diye aratırsan birçok akademik kaynak da çıkıyor. Teşekkür ediyorum tekrar. Bu arada Galata Kulesi maddesinde de ilgini çeken kırmızıları açabilirsin :) NanahuatlEfendim? 09.51, 4 Şubat 2021 (UTC)

Kuş evini açtım, köşk ya da sarayı pek açasım yok. :) Şimdilik kuş evi maddesinde kısaca bahsettim. Gözetleme kulesi ile de ilgileneceğim. Elimdeki sözlüklerin eskidiğini görüyorum. Ya da daha doğrusu dijital ortamda bilginin nasıl da dallanıp bucaklanıp birbirinden ayrılmaya başladığını, kategorileştiğini görüyorum. En iyi kitabın bile bununla mücadele etmesi zor. Saitcank (mesaj) 10.45, 4 Şubat 2021 (UTC)

Canın sağ olsun @Saitcank, açarız ileride :D Ama bazı kitaplarda yer alan bilgilere ise dijital ortamdan ulaşmak imkansız. Dijital ortamın en iyi noktası bence, kaynakların olmasından ziyade neye nasıl ulaşabileceğimizi görmek. Galata Kulesi üzerine çalışacak birisi Vikipedi'deki Galata Kulesi maddesini kaynak olarak almaz, ama orada kullandığımız kaynakları derli toplu görür ve ona göre çalışmalarını yapar mesela, ben bu açıdan bakıyorum olaya. Tabi akademik düzeyde olmayan araştırmalar için fevkalade. NanahuatlEfendim? 20.22, 4 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba tekrar. Galata Kulesi ile Galata Kulesi tarihi maddelerinde ilgini çeken kırmızı bağlantılar var mıdır?--NanahuatlEfendim? 07.50, 16 Şubat 2021 (UTC)

Haftasonuna kadar yetiştirmem gereken bir makale var, onu bitirip sonrasında sana destek olmak isterim. Bu Galata aşkı nereden peydah oldu birden? :) Saitcank (mesaj) 12.58, 16 Şubat 2021 (UTC)
Acelemiz olmadığı gibi hiçbir şey yapmak zorunda da değiliz @Saitcank. Vikipedi dışındaki hayat daha önemli kısaca :) Kolay gelsin ona. İkinci olarak da, Türkiye konularımızın bayağı eksik olduğu malum. Özgün bir içerik oluşturmak yerine İngilizce Vikipedi'deki bir içeriği buraya çevirerek taşımak daha kolay geliyor birçoğumuza (ben de yaptım ve yapıyorum, bu bir eleştiri değil kesinlikle). Ondan ötürü Anıtkabir ile başlayan İzmit Saat Kulesi ve Şişli Camii ile devam eden, şu anda ise Galata Kulesi ile sürdürdüğüm kendi çapımda ufak çalışmalar yapmaya çalışıyorum. En azından irili ufaklı, kültür varlıklarımız burada güzel bir şekilde yer alsınlar :)--NanahuatlEfendim? 20.48, 16 Şubat 2021 (UTC)

İzmit Saat Kulesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Düzeltmeler için teşekkür ederim. Ufak tefek bazı hususlar hakkında tartışmak isterim. Değişiklik açıklamalarında değindiğim gibi; söz konusu saat kulesinin ismi "İzmit Saat Kulesi"dir. "Kocaeli Saat Kulesi" diye bir saat kulesi yoktur ve kimse "İzmit Saat Kulesi"ne "Kocaeli Saat Kulesi" demez. Kısaca nedenlerine de değinirsek; çünkü "Kocaeli" diye bir yer yoktur. Kocaeli, idari düzende "il"e verilen isimdir. Fakat kimse "Kocaeli'ne gidiyorum" demez, Kocaeli'nin merkez ilçesi İzmit'tir ve herkes "İzmit'e gidiyorum." der. "Kocaelili" diye bir tâbir yoktur. "İzmitli", "Kandıralı", "Sapancalı" vardır. Bu işin kültürel tarafı. Tarihi tarafına da değinirsek; saat kulesi yapıldığında, "Kocaeli" diye bir şey yoktu. "Kocaeli" ismi, saat kulesi yapıldıktan 25-30 yıl sonra tespit edildi. Saat kulesi İzmit'e yapıldı; çünkü 200 metre ötesinde padişahın bir de av köşkü bulunuyor. Kaynak meselesi; maddeye "kaynak" olarak kaydedilmiş kaynak kitabın artık baskısı bile yok. NTV Yayınları'nın tarih bilimi açısından kıymet-i harbiyesi olmayan popüler bir tarih kitabı. Yazarı, tarihçi değil. Yani; İzmit Saat Kulesi'ne "Kocaeli Saat Kulesi" de denir iddiasını ispatlayabilecek mütehassıs bir kaynak değildir. Bahsettiğim gibi saat kulesinin yanıbaşındaki av köşküne de "İzmit Av Köşkü" denir, "Kocaeli Av Köşkü" diye bir şey yoktur. Arz ederim. Görüşmek dileğiyle iyi günler dilerim. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 08.14, 6 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @Nedim Gayet Bir. İlgili kullanım benim uydurduğum bir şey değil, kaynak bu şekilde de anıyor :) Benim yapabileceğim bir şey yoktur. Kaynaklara geçmişse kullanılıyordur.--NanahuatlEfendim? 08.23, 6 Şubat 2021 (UTC)
Peki, ya "kaynak" yanlışsa? Bunu başka kaynaklarla destekleyerek değişikliği yapabilir miyim? Nedim Gâyet Bir (mesaj) 08.35, 6 Şubat 2021 (UTC)
@Nedim Gayet Bir, kaynak zaten "diğer adı" olarak vermekte, parantez içinde vermekte. Sizin ya da benim kişisel gözlemlerimizden ziyade ona bakmamız gerekiyor. Mesela inşa yılını hatalı veren kaynaklar da var, "kaynak var ama" diye bunları kullanmadım. Sizin bahsettiğiniz gibi günlük hayattaki kullanıma bakılırsa muhtemelen "kule" ya da "saat kulesi" deniyordur sadece, "İzmit Saat Kulesi'nde buluşalım" demiyorlardır mesela. Kocaeli Tarih Sempozyumu'nda bile kullanılmış bu ad. NanahuatlEfendim? 08.40, 6 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl Efendim, bendeniz günlük hayattaki kullanımlardan bahsetmiyorum. Somut, bilimsel, tarihi bir olgudan bahsediyorum. Evet, günlük hayatta da kullanılmıyor, çünkü tarihi olarak böyle bir şey yok. Tıpkı "Sakarya" örneğinde olduğu gibi, Sakarya'da da "Sakarya" diye bir yer yoktur, orası Adapazarı'dır, ancak vilayetin ismi Sakarya'dır.
Verdiğiniz bağlantıyı açamadım, açılmıyor. Ama şurada da (http://e-kutuphane.kocaeli.bel.tr/Kitaplar/Kultur/Uluslararasi-Gazi-Akca-Koca-ve-Kocaeli-Tarihi-Sempozyumu-Bildirileri-Cilt-3-16) görebileceğiniz gibi, tarihi kayıtlarda da "Kocaeli Saat Kulesi" olarak geçmez. Saat kulesinin üzerindeki resmi levhada da "İzmit Saat Kulesi" yazar. Bir diğer adı da "Kocaeli Saat Kulesi"dir yazmaz.
Lütfen bütün ansiklopedileri, tarih kitaplarını inceleyin ve lütfen bana "Kocaeli Saat Kulesi" tabirinin geçtiği bir eser gösterin, bendeniz memnuniyetle, seve seve ikna olacağım. Bendeniz kaynak olarak İzmit ve Kocaeli hakkında yazılmış bütün kaynakları gösteriyorum, açınız ve bakınız. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 09.18, 6 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl

Buyrun:

https://sites.google.com/site/izmitsaatkulesii/tarihcesi/oezellikleri Nedim Gâyet Bir (mesaj) 09.20, 6 Şubat 2021 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, @BSRF, üçüncü göz olarak bakabilir misiniz rica etsem? NanahuatlEfendim? 09.23, 6 Şubat 2021 (UTC)
Bu da İzmit Belediyesi'nin internet sitesinde İzmit Saat Kulesi hakkında bilgilerin bulunduğu sayfa:
http://www.izmit.bel.tr/mekanlar/izmit-saat-kulesi_28.html
Burada da "Kocaeli Saat Kulesi" tabiri geçmiyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 09.31, 6 Şubat 2021 (UTC)
Bu da İzmit Belediyesi'nin internet sitesinde İzmit Saat Kulesi hakkında bilgilerin bulunduğu sayfa:
http://www.izmit.bel.tr/mekanlar/izmit-saat-kulesi_28.html
Burada da "Kocaeli Saat Kulesi" tabiri geçmiyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 09.27, 6 Şubat 2021 (UTC)
 • Ne söyleyeyim ki Nanahuatl? Güvenilir kaynaklarda olan bir kullanımın maddeden kaldırılmasının teklif edilmesi kabul edilebilir değil.--BSRF 💬 09.33, 6 Şubat 2021 (UTC)
  Teşekkürler @BSRF, @Nedim Gayet Bir, her bilginin her kaynakta anılmasını bekleyemeyiz. Bizdeki maddenin tamamını anlatan tek bir kaynak yok mesela. "Lütfen bana 'Kocaeli Saat Kulesi' tabirinin geçtiği bir eser gösterin" diyorsunuz, ben de size "Kocaeli Tarih Sempozyumu" bildirileri ile saat kuleleri hakkında koskoca kitap(lar) yayımlamış sanat tarihi profesörü Hakkı Acun'un kitabını kaynak gösteriyorum. Siz ise bana kim tarafından yazıldığı belli olmayan, garip fontlu, tek paragraflık bir siteyi gösteriyorsunuz (benden kitap, ansiklopedi isterken). Yahut Ermeni mimardan bahsetmeyen Belediye sitesini gösteriyorsunuz :) Kaynaklarda var diyorum, siz bana olmayan kaynakları gösteriyorsunuz. O zaman Ermeni mimar da yok mesela, onu da kaldıralım mı? Son olarak @Vito Genovese de üçüncü göz olarak dahil olabilir. NanahuatlEfendim? 09.44, 6 Şubat 2021 (UTC)
  Tırnak içinde "Kocaeli Saat Kulesi" -Vikipedi araması 1380 sonuç veriyor bende. Bu adlandırmaları söz konusu adı oradan ya da buradan duymuş olan bir kişi bile bu sayede maddeyi bulabilirse kazançtır düsturuyla yapıyoruz. Halktan birinin, ki sanıyorum Nedim öyle, gündelik yaşamda hiç duymadığı bir adı yadırgaması anlaşılır, ancak halktan olsun ya da olmasın bu dili konuşan birileri bu adı kullanıyorsa, o zaman biz de kullanmak durumundayız.
  Vito Genovese 10.19, 6 Şubat 2021 (UTC)
  Google'da "Kocaeli saat kulesi" diye arama yaparsanız, bütün sonuçlar "İzmit Saat Kulesi"ni veriyor. Hatta 0,61 saniyede yaklaşık 345.000 sonuç bulundu. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.11, 6 Şubat 2021 (UTC)
  Nedim Gayet Bir: Tırnağı burada metnin geri kalanından ayırmak için kullanmadım aslında. Arama yaparken de tırnak içinde aratıyoruz ve böyle yapınca "aynen bu biçimiyle kullanımları getir" demiş oluyoruz. Sonuçta da içinde Kocaeli Saat Kulesi ibaresinin aynen geçtiği sayfalar geliyor. Oradan çıkan sonuç 1380. Yani hatırı sayılır miktarda kişi, kurum, sayfa vs. bu mimari yapıya Kocaeli adlandırmasını yapıyor görünüyor. Hatalıdır, sorunludur vs. işin başka bir boyutu; burada yalnızca yaygınlık bazlı ilerlediğimiz için o noktaya odak söz konusu.
  Vito Genovese 16.14, 6 Şubat 2021 (UTC)
  Elbette bir sonuç çıkacak, çünkü İzmit Saat Kulesi, Kocaeli ili sınırları içinde yer alıyor. Lakin sonuçlara birazcık yakından bakarsanız, bütün sonuçların "İzmit Saat Kulesi"ni gösterdiğini görebilirsiniz. Yapıya kimse "Kocaeli Saat Kulesi" demiyor. En fazla bir adres niteliğinde, "İzmit Saat Kulesi, Kocaeli" deniliyor. Ama "yaygınlık" ve bu bilgiler, bir ansiklopedi maddesinin odak noktası olabilir mi? Kaynaklardan geçtik, Google arama sonuçlarına mı geldik? Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.38, 6 Şubat 2021 (UTC)
  Sanırım net ifade edemedim, tekrar edeyim. Bu sonuç, doğrudan "Kocaeli Saat Kulesi" biçimindeki kullanımların sayısını gösteriyor. İzmit Saat Kulesi 36 bin sonuç veriyor, dolayısıyla elbette maddenin adı İzmit SK olacak; ancak Kocaeli SK'nin de kullanımda olduğu açıkça görülüyor, bu nedenle ona da yer veriyoruz.
  Yaygınlık ve bu bilgiler odak noktamız, evet, VP:ADK uyarınca. Google arama sonuçlarını kesinlikle önemsiyoruz, her zaman bu böyle oldu.
  Vito Genovese 16.44, 6 Şubat 2021 (UTC)
  İlgi, alaka ve zahmetleriniz için teşekkür ederim.
  Merhûm Hakkı Acun'un hangi eserinde "Kocaeli Saat Kulesi" tabiri geçiyor? "Osmanlı İmparatorluğu Saat Kuleleri" başlıklı kitapta "Kocaeli Saat Kulesi" şeklinde bir kullanım yok, "İzmit Saat Kulesi, Kocaeli" şeklinde bir yazım tercih edilmiş. Yine Hakkı Acun'un yazdığı İslam Ansiklopedisi'nin "Saat Kulesi" başlıklı maddesinde de "İzmit Saat Kulesi"nden bahsedilir, ama Kocaeli'nden bahsedilmez. (https://islamansiklopedisi.org.tr/saat-kulesi) Merhûm Nezih Fıratlı da "İzmit Rehberi"nde "İzmit Saat Kulesi" demektedir. Türkiye Kültür Portalı'nda "İzmit Saat Kulesi" denilmektedir. Vedat Tek maddesinde kezâ yine "İzmit Saat Kulesi" olarak kaydedilmiştir. "Güvenilir kaynaklarda olan bir kullanım" derken, hangi kaynağı kastediyorsunuz? Böyle bir kullanım yok ki, kaynaklarda yer alsın? Kocaeli Tarih Sempozyumu Bildirileri'nde "Kocaeli Saat Kulesi" tabirini bulamadım. ("Ermeni mimardan bahsetmeyen belediye" meselesi hazin bir olgu, İzmit'in hemen hemen hiçbiri yerinde Ermeniler'den bahsedilmez maalesef, ama bu olgunun şu anda "Kocaeli Saat Kulesi" tartışmamıza faydası olmaz. Olursa, onu başka başka mecralarda konuşabiliriz.) Ermeniler'den bahsetmiyorsa da, İzmit Belediyesi resmi bir kurumdur. Şimdi kısaca toparlıyorum; bendeniz diyorum ki, kaynaklar öyle söylemiyor; siz diyorsunuz ki, kaynaklar makûl. Bu mecralarda aracılığıyla kaynakları size gösterme imkanım yok. Burada inat etmek niyetinde değilim, sizin de değerli zamanınıza tecavüz etmek istemem. Bendeniz mâruzatımı arz ettim. Kimseyi ikna edemediysem, bu elbette kendi kabahatim. Netice doğrultusunda tartışmayı sonlandırabilirsiniz. Bir kez daha hepinize teşekkür eder, iyi günler dilerim. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.08, 6 Şubat 2021 (UTC)
  Sempozyumda sunulan bildiride de "Kocaeli Saat Kulesi" tabiri geçmiyor: Buyrun:
  BİÇİCİ, H. Kamil, “Geçmişten Günümüze Körfezin Parıldayan İncisi: İzmit Saat Kulesi”, Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi — Kültürü Sempozyumu IV Bildirileri, Kocaeli, 2018, s. 587–593.
  Buyrun:
  http://www.kocaelitarihisempozyumu.com/bildiriler4/34.pdf Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.21, 6 Şubat 2021 (UTC)
  @Nedim Gayet Bir, maddede kullandığım sayın Profesör Acun'un kitabında bu isim de kullanılmış. Bunu daha nasıl anlatabilirim? Kullanılmış diyorum bana aynı soruları soruyorsunuz sürekli. Kullanılmış diyorum, kullanılmış. Bunu madde adı seçelim demiyorum, elbette ki İzmit Saat Kulesi çok daha yaygın. Yalnızca madde girişindeki alternatif adlar arasında yer veriliyor. NanahuatlEfendim? 16.52, 6 Şubat 2021 (UTC)
  Araya giriyorum ama sempozyumda sunulan bildiri kitapçığında bildiri başlığında İzmit Saat Kulesi olarak geçen saat kulesi metinde Kocaeli Saat Kulesi olarak geçiyor. Kaynak burda 4. sayfa. Yazarı Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi bölümündeymiş, şu an Yozgat Üniversitesi'nde. Madde adı değişikliği talep edilse ben de desteklerim ama diğer adı deyip bildiri/kitap gösterilebiliyorsa kullanabilmek lazım sanki. --anerka'ya söyleyin 17.10, 6 Şubat 2021 (UTC)
 • Nedim Gâyet Bir'in söylediği her şey doğru fakat kulenin bazı kaynaklarda Kocaeli SK olarak anıldığı gerçeği de bariz ortada. Dolayısıyla böyle bir şey yokmuş gibi davranamayız. Son yaptığım değişiklikteki gibi dipnotta bilgi versek orta yolu buluruz gibime geliyor. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 18.12, 6 Şubat 2021 (UTC)

Bilgi verilmesi hakkında[kaynağı değiştir]

Kaynak düzeltmeleri yapılan bütün düzenlemeler yeniden kontrol edilmektedir. Hatalı olan içerikler geri alınma işlemi yapılarak tek tek kontrol edilmektedir. Gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Bilginize. Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 23.40, 06 Şubat 2021 (UTC)

Fox Sports[kaynağı değiştir]

Bunu tekrar söyleyeceğim, yapacağım düzenlemeleri yapmamın sebebi gerekçe çünkü bunun özellikle Fox Sports uluslararası operasyonları ile normal Fox Sports ve Amerikan operasyonları hakkında konuştuğu makale neden gidiyorum? ne yaparsam yapayım ki kafa karışıklığı olmasın

teşekkür ederim.TurVolk23 (mesaj) Bu imzasız yazı TurVolk23 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 14.15, 7 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @TurVolk23. en:Fox Sports International ve en:Fox Sports olmak üzere iki ayrı kavram var ve işbu madde, ikincisini konu almakta. Siz bunu değiştirip birincisi gibi yapıyorsunuz :) Dil bağlantılarını değiştirdim. İsterseniz diğer maddeyi de siz sıfırdan oluşturun. İyi günler diliyorum. NanahuatlEfendim? 23.08, 7 Şubat 2021 (UTC)

Hiung-nu[kaynağı değiştir]

Hiung-nu başlığımdaki değişiklikleri geri almışsınız lakin ben bazı bilgiler vermek isterim

Öncelikle eski çince'de "X" harfi günümüz çincesinde olduğu gibi "Ş" harfiyle okunmaz "K" veya "H" veyahut "Kh","Hs" şeklinde okunur o sebepten dolayı xiongnu okunuşu hiung-nu, xianbei'nin okunuşu da "hien-pi" veyahut "hsien-pi" şeklindedir bu birincisi

İkincisi hiung-nu'ların konuştuğumuz dil olarak günümüzde yaygın kabul edilen akademik görüşe göre Türkçedir (azınlık bir kesim de Yenisey dili olduğunu iddia etmekte olsa da Türkçe kadar kabul edilen görüşler ve kanıtlar mevcut değil) bu sebeple dil kısmına Türkçe veya yeniseyce yazarsanız daha mantıklı olur eskiden toharca,irani veya moğol dili konuştuları düşünülse de bunlar artık rağbet görmeyen iddialardan ibaret

Yaptığınız düzeltmeleri geri alırsanız sevinirim Bu imzasız yazı Burtigin (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 14.41, 7 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @Burtigin. Vikipedi olarak, mantık yürütmeleri ve çıkarım yapmadan, kaynaklara dayanarak içerik eklemek zorundayız. Geri aldığım değişikliğiniz şu. "Toharca" eklemişsiniz, kaynak bulunmuyor mesela. Eklemelerinizi kaynaklara dayandırarak -ki böyle bir konuda akademik kaynaklar olması gerekir- yaparsanız daha sağlıklı olacaktır :) İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 23.12, 7 Şubat 2021 (UTC)

Hocam zaten eskiden toharca konuştukları iddiası vardı artık toharca eklemeseniz de olur yani çökmüş bir iddia çünkü gel gelelim Türkçe konuştuklarına dair kaynak eklediğimi hatırlıyorum eklemediysem size söyleyeyim benim yerine siz ekleyin Burtigin (mesaj) 07.46, 8 Şubat 2021 (UTC)

@Burtigin, konuya vâkıf olduğumu söyleyemem, dolayısıyla bilmiyorum ne nedir. Genel anlamda eklemelerimizi, kaynaklara göre, yorum ya da çıkarım yapmadan gerçekleştirmemiz gerekiyor. Buna uygun olarak katkı yapabilirseniz çok daha iyi olacaktır. Kaynak kullanımı için Yardım:Kaynak gösterme sayfasını inceleyebilirsiniz. NanahuatlEfendim? 08.07, 8 Şubat 2021 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Articles for Creation Barnstar Hires.png
Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba Nanahuatl,
5. Hafta İş Birliği Projesine katılımınız için çok teşekkürler. "Desteklenmeyen parametre içeren kaynak kullanan sayfaların bakımı" konulu projedeki performansınız sonrasında Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.

Sevgiler. İyi vikiler. Ornek11222mesaj 07.27, 8 Şubat 2021 (UTC)

Desteklenmeyen parametre içeren kaynak kullanan sayfaların bakımı hakkındaki işbirliği projesi[kaynağı değiştir]

Desteklenmeyen parametre içeren kaynak kullanan sayfaların bakımı hakkındaki işbirliği projesi kapsamında bakımı yapılan toplam 638 madde yeniden yapılan işlemler geri alınarak düzeltmeleri yapılmıştır. Bilginize. Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 19.28, 10 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @YALIN BALTA. Öncelikle anlayışın, sonrasında ise emeklerin için teşekkürler. Ancak bilgilendirme yapmana gerek yoktu dahi, önemli olan birlikte çalışarak burayı daha iyi bir yere getirmemiz :) 900 küsür madde daha kalmış, @Anerka ve @Sayginer'in de katkılarıyla, bu hızla onu bile bir haftada bitirebiliriz bence.--NanahuatlEfendim? 19.47, 10 Şubat 2021 (UTC)
Bitmemesi için bir sebep yok ama tekrarlanmaması için ne yapabiliriz o da önemli. Benim gördüğüm en net ve tekrarlı problem bir parametrenin arkasından aynı içeriğin parametre adı silinip tekrarlanması buna belki botla çözüm bulunabilir. --anerka'ya söyleyin 21.07, 10 Şubat 2021 (UTC)
@Anerka, kaynak gösterme şablonlarında modüllü kullanıma geçeli 2 yıl bile olmadı henüz. Yıllarca biriken hatalı kullanımlar, birden patladı ve yüzlerce, binlerce hata olduğu bu şekilde anlaşıldı. Dediğin hatayı ben de gördüm sık sık, kaynağını tespit etmek lazım (galiba botlar yapıyor bunu). Kaynağını tespit edip bunu yapan botların sahiplerine bildirirsek ilerisi için sorun kalmaz. Belki de düzeltilmiştir bile artık, bilemiyorum :) NanahuatlEfendim? 21.21, 10 Şubat 2021 (UTC)
Botlar veya içerik çevirmeni şablonu Türkçeleştirmeye çalışırken oluyor diye tahmin ediyorum ilgili hata. Bu arada böyle hataların tekrarlanmaması, en aza inmesi için adı üzerinde "şablon" olan yapılarda standartlaşmanın artması gerekmekte. Bir yerde parametreler büyük harfle başlayıp birinde küçük olursa, birinde boşluk için _ kullanılıp, diğerinde doğumtarihi gibi bitişik yazılırsa, birinde yalın şekilde soyad ötekinde ek almış olarak soyadı yazılırsa işler karışabiliyor.--Sayginerv-posta 21.30, 10 Şubat 2021 (UTC)
Muhtemelen öyle @Sayginer, tespit ettiğimiz anda geri bildirim yaparsak bunları en aza indirmiş oluruz. Modüllü kullanıma geçtik geçeli şablon parametreleri standart yanlışım yoksa, tek bir merkezde toplanıyor hepsi. NanahuatlEfendim? 04.48, 11 Şubat 2021 (UTC)
Şuradan görebildiğim üzere K:Superyetkin'in botu yol açmış bu hatalara zamanında ama katkılarına baktığımda bu tip değişiklikleri artık yapmadığını görmekteyim.--NanahuatlEfendim? 05.44, 11 Şubat 2021 (UTC)
Diğer projelerden fırsat buldukça hataları düzeltmeye devam edeceğim. Bayağı bu konuda bilgi sahibi de oldum. Hataları hemen anlayabiliyorum artık. Bilgi verme konusunda akıllarda bir şüphe kalmaması açısından bilgi vermenin daha doğru bir yol olduğunu düşünüyorum. Neden bilgi vermeyeyim ki. Bence doğru olan bu. Birlikte çalışarak burayı daha güzel hale getirmeye çalışıyoruz. İyi günler. Her konuda iletişime geçebilirsiniz. Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 06.31, 11 Şubat 2021 (UTC)
bugün 50 düzeltme daha yaptım. Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 13.10, 11 Şubat 2021 (UTC)

Dirhemler gereksiz değildir[kaynağı değiştir]

Kardeşim neden yaptığım değişiklikleri sildin onların hepsini tek tek arayarak buldum alakasız demişsin neresi alakasız dönemlerinde kullanılan dirhemleri koydum diğer hükümdar listelerine bakarsan resmi/potresi bulunmayan hükümdarlara dirhem konulduğunu görürsün geri aldığın değişikliği iptal et emeğimi hiçe çıkarmışsın Bu imzasız yazı DenK14 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 16.51, 11 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @DenK14. Öncelikle sakin olun, heyecanlanmayın :) Hangi değişiklikleri kastetmektesiniz? NanahuatlEfendim? 17.35, 11 Şubat 2021 (UTC)

Anadolu selçuklu hükümdarları listesindeki değişikliklerin silinmesinden bahsediyorum o kişilerin potresi yoksa onların yerine dirhemler konur bunu yabancı wiki sayfalarında da yapıyorlar misal abbasi halifeleri listesine bakabilirsin yabancı vikiden aynısını yapmışlar bu konu hakkında çok uğraştım ve bir anda silinmesi hiç hoşuma gitmedi lütfen sildiğin değişiklikleri geri al hem görsel zenginlik geri gelir hem emeğim hiçe çıkmamış olur Bu imzasız yazı DenK14 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 17.43, 11 Şubat 2021 (UTC)

Şimdi anlaşıldı. Koyduğunuz görseller, kişilerle alakasız, o kişilerin dönemlerinde basılan sikkelerin görselleri. Örnek gösterdiğiniz Abbasi halifeler listesinde bu tip görseller bulunmuyor. Öte yandan ilgili sütundaki görseller "o dönemi sembolize eden görseller" değiller, kişileri göstermesi gereken semboller. Bizans imparatorları listesinde mesela büstler, heykeller de var ama aynı zamanda "imparator portrelerinin yer aldığı" sikkeler de var. Emeğinize saygım sonsuz olmakla birlikte genel anlamda herhangi bir şey için emek verilmesi, o işin doğru olduğu anlamına gelmiyor. Herhangi bir sorun, yardım ihtiyacı duyduğunuzda çekinmeden sorabilirsiniz. İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 17.52, 11 Şubat 2021 (UTC)

Sikkelere bakmadığın açık o bizzat hükümdarların bastırdğı ve üzerinde hükümdarın isminin olduğu sikkeler bal gibide kullanılır ve kullanan bir sürü diğer sayfada var sizin niyetiniz başka alayınız türk ve islam düşmanısınız dahası sitenin gelişmesi için hiç bir şey yapmıyorsunuz milletin eklediği bütün bilgileri rezalet ve geçersiz sebebiyle kaldırıyorsunuz ondan sonra vikipedi niye türkiyede yasaklanıyor tabi yasaklanır sitenizi alın başınıza çalın terk ediyorum Bu imzasız yazı DenK14 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 17.58, 11 Şubat 2021 (UTC)

Baktım @DenK14. Siz gösterin isterseniz sikkelerde yer alan kişi portrelerini, zira ben yalnızca yazı görüyorum. Üstte dedim ki "o kişi dönemine ait sembolik bir görsel eklenmez, kişinin görseli eklenmeli". Abbasi örneğini verdiniz, öyle bir örnek olmadığından bahsettim. Kullanıcı sayfamda katkı sayım ve geçmişim yazıyor, Anıtkabir maddesini bizzat ben yazdım. "Türk düşmanlığı" bu ise, ben kabul ediyorum bunu :) Ülkesini en çok seven, işini en iyi yapandır malum. Kararınıza saygılıyım, iyi günler dilerim.--NanahuatlEfendim? 18.01, 11 Şubat 2021 (UTC)

kibarlık maskesinin altına saklanmayın ne olduğunuz gayet belli buda son sözümdür bu sitedeki tüm devriyelerin banlanması lazım sözünden alıntı yaptığınızın Mustafa Kemal Paşayı da gram sevdiğiniz yok tatlı sus kemalistleri sizi Bu imzasız yazı DenK14 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 18.03, 11 Şubat 2021 (UTC)

Tamamdır @DenK14, iyi günler dilerim :) NanahuatlEfendim? 18.04, 11 Şubat 2021 (UTC)

Vikipedi:Adlandırma kuralları sayfası[kaynağı değiştir]

Selam Nanahuatl,
aslında pek nadir yaptığım (keşke sürekli yapsam) Vikipedi: uzantılı sayfalardan biri olan Vikipedi:Adlandırma kuralları'nı okurken birden fazla "Ancak" kullanımı rahatsız etti, değişiklik olsun diye Lakin yaptım, umuyorum ki yanlış değildir ... "Neden?" diye sordunuz, yanıtsız bırakmamak adına yazdım umarım mesaj sayfanızı gereksiz doldurmuş olmamışımdır. :)--BennTheResearcher (konuş) 21.01, 11 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @BennTheResearcher. Cidden bu şekilde ufak bir konu için değişiklik yapmak, geri almak, mesajlaşmak gibi işlerle vakit kaybetmeye gerek var mıdır? Daha anlaşılır bir sözcük yerine günümüzde görece daha az kullanılan bir sözcük eklemek için bir nedenimiz bulunmamakta. Lütfen verimli işlere odaklanalım :) İyi günler. NanahuatlEfendim? 21.06, 11 Şubat 2021 (UTC)

Just For Men[kaynağı değiştir]

Merhaba Nanahuatl, son yaptığım katkıdaki 'geri alma' işlemine dair net bilgi alabilir miyim? Bir ürünün menşesi ve kaç yılından bu yana dünya genelinde kaç ülkede satılmış konusunun silinmesine dair bir fikir yürütemedim. Ayrıca birçok sitede gözüken Türkiye resmî site eklentisinin bu site için neden 'reklamsı' algılanacağı yönünden de bilgi verebilirsen sevinirim. Ya hiçbir yerde olmamalı ya da imkân olan her yerde ;) Birçok yerde var ama birkaç örnek şu şekilde: Mudo, Bauhaus, Sütaş) DieFohlen (mesaj) 07.49, 12 Şubat 2021 (UTC)

Selam @DieFohlen. Yazım dili ansiklopedik olmaktan uzaktı. Türkiye sitesi keza öyle, Türkçe Vikipedi'deyiz ve görevimiz, nesnel bilgiyi Türkçe olarak sunmak. Türkiye'ye istisna tanımak bu bağlamda VP:MİLLİ ihlaline girer. Dış bağlantıların "konuyla ilgili ansiklopedik bilgi verebilecek" nitelikte olması lazım. Resmî sitesi var, yeterli :) Bauhaus için katalog vermişler mesela, o da benzer şekilde ansiklopedik bilgi sunmamakta. NanahuatlEfendim? 07.55, 12 Şubat 2021 (UTC)

KMA vs. SMA[kaynağı değiştir]

Nanahuatl, merhaba,

Allison Balfour maddesini aday göstermek istiyorum ama KMA mı SMA mı karar veremiyorum. Hangisini neden seçmeliyim? Ona göre, önceki aday Elspeth Reoch'u da netleştirelim. Khutuck da buralardaysa o da görüş belirtsin mümkünse. Aradaki farkı ayırt edemiyorum ben.-thecatcherintheryeileti💬 10.31, 14 Şubat 2021 (UTC)

@Thecatcherintherye 16. yüzyılda İskoçya'daki cadı davaları konusuna hakimiyetim sınırlı :) Eğer "mükkemmel oldu, bu konu hakkında yazacak çok bir şey kalmadı" diyorsan SMA olabilir, "madde on numara iş görür ama ileride daha da genişletilir" diyorsan KMA :) --Khutuckmsj 19.13, 14 Şubat 2021 (UTC)
zannımca maddeler doygunluğuna ulaşmış olup ileride herhangi bir ekleme yapılamayacak derecede geliştirilmiş durumda. Bu nedenle sma yapayım :) thecatcherintheryeileti💬 20.47, 14 Şubat 2021 (UTC)
Merhaba @Thecatcherintherye. Şöyle kısaca açıklamak gerekirse, "konusunu yeteri kadar, eli yüzü düzgün bir şekilde anlatmış ise" KM, "değinebilecek detayların birçoğuna değinmiş, literatür taranmış, gerekirse alt maddeler açılmış" ise SM diyebiliriz. Anıtkabir'de tüm detaylara değindim, mümkün mertebe en iyi seviyede madde çıktı ortaya ve SM oldu. Şişli Camii'nde ise bazı mimari detaylardan kaynaklarda bahsedilmiyor, dolayısıyla o ayrıntılara giremedim. Dolayısıyla KM oldu. Ona göre senin değerlendirme yapman uygun olacaktır. NanahuatlEfendim? 21.01, 14 Şubat 2021 (UTC)

Doğa İçin Çal[kaynağı değiştir]

Doğa İçin Çal ile ilgili tarihleri düzelttim. Gerekçesini de yazdım. Bu imzasız yazı Dogaicincal (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 12.08, 14 Şubat 2021 (UTC)

Tamamdır :)--NanahuatlEfendim? 21.02, 14 Şubat 2021 (UTC)

Şehinşah[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın Nanahuatl, Şehinşah sayfasındaki DMC sanatçıları kategorisi eklendiği zaman geri almışsınız fakat sanatçının Pirana, Kıskanç, Nabız ve daha pek çok şarkısı Doğan music etiketiyle çıkmış.  Baran Ahmet  Talk? 07.34, 15 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @Baran Ahmet. İlgili IP adresi, olumlu ve vandalizm amaçlı kategorileri birlikte ekleyen bir IP adresi. Ben komple geri alıyorum. Uygun düzenlemeleri yapabilirsin :) İyi günler. NanahuatlEfendim? 07.44, 15 Şubat 2021 (UTC)

Çeviri yardım[kaynağı değiştir]

Selamlar,

en:Isobel Gowdie maddesinde Confessions bölümünde ...."Details were given of taking a child's body from a grave and spoiling crops together with information about covens and where they danced" şeklinde edilgen çatılı birçok ifade var. (36. kaynaklarda). Bunların neden edilgen olduğunu anlayamadım. Bir fikrin var mı? / Bunları etken çatıya çevirsem sorun olur mu? Çünkü ilerde sm ya da km adayı yapacağım. Şimdiden sorayım.-thecatcherintheryeileti💬 20.19, 15 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @Thecatcherintherye. Öncelikle birebir aynı şekilde çeviri yapma zorunluluğumuz olmadığını hatırlatayım. Kaynaktaki bilgiye sadık kalacak şekilde kelime değişimleri, anlatım değişimleri, cümle ekleme ya da çıkarma yapabiliriz, bize kalmış. Unutmayalım, İngilizce Viki'yi yazanları da tanımıyoruz, belki de 10 yaşındaki biri yazdı ya da İngilizcesi berbat bir Fransız yazdı. Cümleye gelirsem, kadının verdiği bilgilerdeki ayrıntılardan söz etmekte yanlışım yoksa. "Bir çocuğun naaşının/bedeninin mezardan alınması ve birlikte ekinleri çürütmeleri, cadı toplantılarına dair bilgiler ve nerede dans ettiklerine dair ayrıntılar da verdi" olması lazım. Cümle yapısı biraz karışık, oradaki with'i kaldırıp virgül koyarsan daha kolay anlaşılır oluyor cümle aslında. NanahuatlEfendim? 20.42, 15 Şubat 2021 (UTC)

Kapak[kaynağı değiştir]

Selamlar. Kitap kapağı ya da film afişi gibi şeylerde orijinal versiyon ve Türkçe çıkış arasından Türkçeyi mi tercih ediyoruz? Sanki öyleydi diye hatırlıyorum ama yazılı bir şey göremeyince bir sorayım dedim.--Sayginerv-posta 22.16, 16 Şubat 2021 (UTC)

Selam @Sayginer. Açıkçası ben de bilmiyorum ancak özgün sürüm, uluslararası ansiklopedi olması açısından bana şahsen daha uygun geliyor. Şunu yap bunu yap diyemem bu durumda. NanahuatlEfendim? 05.32, 17 Şubat 2021 (UTC)

Dil bağlantıları ekleme[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bir maddeyi eklediğiniz zaman, örneğin İngilizce Vikipedi'den çeviriyorsanız, oradaki sayfanın sol kısmındaki dil bağlantılarının en altında edit links diye bir buton var. Ona tıklayıp, karşınıza çıkan sayfada dil bağlantısı eklerseniz daha sağlıklı olacaktır. Günümüzde artık Vikipedi maddesi içinden dil bağlantısı eklenmiyor ve botların da bu şekilde tarama yapıp yapmadığından emin değilim. Herralde Ödülü açılalı birkaç gün olmuş mesela ve dil bağlantılarıyla ilgilenmemiş botlar. İyi katkılar dilerim :)--NanahuatlEfendim? 09.26, 17 Şubat 2021 (UTC)

Teşekkür ederim bilgi için. Seneler önce herşey daha manuel olduğu için alışmak zor :) Eskiden bildiğim İngilizce veya birkaç dile yaptığım gibi en:, de: vs eklediğin zaman botlar ilgileniyordu diye hatırlıyorum. Doğru olan oysa bundan sonra dediğiniz gibi yapacağım, teşekkür ederim. Size de iyi günler.--Math34 ileti 09.43, 17 Şubat 2021 (UTC)

Estağfurullah. Aynen, eskiden öyleydi, birkaç yıldır değişti sistem. Botların dahi bakmadığını ben şimdi fark ettim aslında :) İyi günler tekrar.--NanahuatlEfendim? 09.53, 17 Şubat 2021 (UTC)

Başrol sorunu[kaynağı değiştir]

Merhaba. Efecan Şenolsun Sayfasındaki yanlış bilgiyi düzeltmiştim. Efecan Şenolsunun Nadide Hayat filminde başrol oynadığı söyleniliyor. Ben onu yardımcı karakter yapmıştım. Ama başrol oynamamış. Kaynak yok ispat yok nadide hayat viki sayfasında başrol geçmiyor. Ama değişikliğimi geri alıyorlar. Sizde bakarmısınız Duke7231 (mesaj) 07.11, 21 Şubat 2021 (UTC)

Ayrıca burda kalmasının da uygun olmadığını düşünüyorum Yani kayda değerlikmiş sağlamadığını düşünüyorum sas diye birşey varmış ona taşınmasını istemişler ben taşımayı bilmiyorum Duke7231 (mesaj) 07.13, 21 Şubat 2021 (UTC)

Köy çeşmesinde arşivlenmiş mesaj[kaynağı değiştir]

Merhaba Nanahuatl, umarım iyisindir. Bu değişiklikteki mesajı çıkarıp arşive eklemişsin. Özel:Diff/24933284. Kahyanın yazdığı o mesajın en az 1 ay durması lazım köy çeşmesinde eğer aktif olmadığı için bildirilen hizmetli orada topluluğu bilgilendirmelidir. En erken 7 Mart tarihinde kahyalar köy çeşmesinde bu yazılı olan mesajı kontrol etmeli. Onlar bu projeye yabancı oldukları için yanlış anlaşılma olmasın. Acaba ilgili mesajı geri getirebilir misin? --Uncitoyenmesaj 08.18, 22 Şubat 2021 (UTC)

Tamamdır @Uncitoyen, teşekkürler bilgilendirme için :) NanahuatlEfendim? 08.19, 22 Şubat 2021 (UTC)
Sağ ol. Rica ederim. --Uncitoyenmesaj 08.20, 22 Şubat 2021 (UTC)

Şablon:Türkiye ilçe bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Merhaba, Şablon:Türkiye ilçe bilgi kutusunda zaman dilimine Türkiye Saati yerine daha uygun diyerek Uzak Doğu Avrupa Zaman Dilimi olarak düzeltmişsiniz fakat Türkiye kendi zaman dilimini kullanmakta. Birçok uluslararası kaynakta ve Vikipedi'nin diğer dillerdeki versiyonlarında da bu böyle. Bu konuda örnek olarak saatler ve zaman dilimleri hakkında detaylı bilgi veren timeanddate.com verebilirim. Ayrıca Uzak Doğu Avrupa Zaman Dilimini günümüzde kullanan devlet bulunmamaktadır. 2011-2014 yılları arasında Belarus ve Rusya'nın batısında (Kaliningrad Oblastı) da kullanılmış fakat daha sonra ismi Moskova Saati olarak güncellemişlerdir.timeanddate.com Belarus timeanddate.com Kaliningrad Bu imzasız yazı Fatihoztrk950 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 13.40, 22 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @Fatihoztrk950. Dedikleriniz tatmin edici gözüküyor, bilgilendirme için teşekkürler. Bu konularla ilgili katkılar yapan {[ping|Sadrettin}} ile @Sabri76'nın diyeceği şeyler var mı diye bir sorayım. Ona göre geri alacağım. İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 20.27, 22 Şubat 2021 (UTC)

Emily Ratajkowski‬ sayfasındaki değişiklik hakkında[kaynağı değiştir]

Verilen url artık çalışmadığı için kaldırmıştım. Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 20.20, 22 Şubat 2021 (UTC)

@YALIN BALTA, ilgili kaynak şurada arşivlenmiş, ulaşılabiliyor yani. Kaldı ki bilgiyi de değiştirmişsin hatalı bir şekilde... NanahuatlEfendim? 20.25, 22 Şubat 2021 (UTC)

Url hatalı olduğu için sayfa açmayınca silme işlemi yapmıştım. Bilginin hatalı olduğunu kontrol edecek daha sonra da düzeltecektim. Değişiklikle ilgili notumu almıştım. Sen erken davrandın. Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 20.33, 22 Şubat 2021 (UTC)

Yiğit Dikmen sayfası[kaynağı değiştir]

Merhaba ben Yiğit Dikmen sayfasını oluşturdum 2 başrolü var ve 3 kaynak ekledim bunlar kalmasına yetiyor mu yoksa silinmesimi gerekiyor Wesakluaus (mesaj) 08.09, 23 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba @Wesakluaus. Vikipedi:Kayda değerlik ile Vikipedi:Güvenilir kaynaklar sayfalarını inceleyebilirsiniz bilgi için. İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 08.19, 23 Şubat 2021 (UTC)

Tamam, teşekkürler iyi günler Wesakluaus (mesaj) 08.20, 23 Şubat 2021 (UTC)