Kullanıcı mesaj:Rapsar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

YouTube[kaynağı değiştir]

Daha önce bahsettiğim benzer bir sorunla yine karşılaştım. Şu şekilde bakınca 30 Eylül 2018 yazıyor ancak Şu şekilde bakınca "2 saat önce" yazıyor. 2 saat öncesi 30 Eylül olmadığına göre ve sanatçı da resmî hesabından 1 Ekim diye açıklama yaptığına göre bu bilgiyi nasıl ekleyeceğim? Turgut46 09.48, 1 Ekim 2018 (UTC)

Merhaba @Turgut46. YouTube saati senin PC'nin saatine göre değişebilir, sanatçı açıklamasını eklemen daha iyi olacaktır. iyi günler.--RapsarEfendim? 19.02, 1 Ekim 2018 (UTC)
Benim saatim doğru zaten. Sende kaç gösteriyor mesela? Eğer problem bendeyse tarih hatasını dikkate almayacağım. Sanatçı açıklamasını ekleyeceğim zaten de video ne zaman yayımlandı bunu belirtmek sıkıntı. --Turgut46 20.11, 1 Ekim 2018 (UTC)
YouTube saati yerel saate göre ya da ilgili videonun yüklendiği PC'nni kullandığı saate (ya da VPN kullanılıyorsa o lokasyona göre) değişebilir demek istiyorum, kaynak varsa kaynağa uymak en iyisi @Turgut46 :)--RapsarEfendim? 01.14, 2 Ekim 2018 (UTC)

?[kaynağı değiştir]

Selamlar Rapsar. Bir sorum olacaktı kategorilendirmeler ile ilgili. Kategori:Terörizm suçlamasıyla aranan kaçaklar sadece halen arananlar için mi yoksa önceden aranmış ve daha sonra yakalananlar için de kullanılabiliyor mu? Bir de bir kişinin aranması ve sonrasında ölmesi bu kategorinin kullanılması önünde bir engel teşkil ediyor mu. Usame bin Ladin'in de bu kategoride olduğunu görünce sormak istedim. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 18.16, 1 Ekim 2018 (UTC)

Selamlar @Maurice Flesier. Daha önce arananlar için de kullanılıyor, her Vikipedi kategorisi bu şekilde zaten :) Hani güncel duruma göre kategorilendirme yapsak "tutuklular" da olmamalı mesela :)--RapsarEfendim? 19.04, 1 Ekim 2018 (UTC)
Bilgilendirme için teşekkürler Rapsar. --Maurice Flesier message 09.05, 2 Ekim 2018 (UTC)

SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.41, 3 Ekim 2018 (UTC)

Görsel Türkçeleştirme[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şu görseldeki ifadeleri Türkçe yaparak tekrar yükleyebilecek, yani bu işten anlayan birini tanıyor musun? :) --Ahmet Turhan (mesaj) 16.55, 4 Ekim 2018 (UTC)

Selam @Ahmet Turhan. Vikipedi:Grafik Laboratuvarı/İstekler sayfasında bir talepte bulunabilirsin, ilgilenen çıkıyor mutlaka.--RapsarEfendim? 00.46, 5 Ekim 2018 (UTC)
Tamamdır ekledim, çok teşekkür. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.06, 5 Ekim 2018 (UTC)

DFB Pokal[kaynağı değiştir]

Selam, şuraya bakabilir misin.? --Teacher0691 (mesaj) 20.33, 5 Ekim 2018 (UTC)

BL[kaynağı değiştir]

Selamlar. Kullanıcı:Manaviko'nun BL için uygun olmadığını düşünüyorum. Kendi kafasına göre birçok madde adı değişikliği yapmış, kaynaksız veriler eklemiş. Bunlar, yıllardır süregelen hareketleri ve değişme yok. Değişikliklerinin otomatik onaylanmaması lazım. --RapsarEfendim? 05.09, 7 Ekim 2018 (UTC)

Kendisini daha önce engellemiş olan Vikiçizer ve Sakhalinio'dan görüş bildirmelerini rica edelim. --Superyetkinileti 11.53, 7 Ekim 2018 (UTC)
Son değişikliklerinde de problemli olan kısımlar var. Daha önceden de ben yaptım oldu şeklinde değişiklikleri çok fazla idi. BL'den çıkarılması şu an için uygundur diye düşünüyorum. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 13.02, 7 Ekim 2018 (UTC)
Katılıyorum, değişikliklerin sürüm kontrolünde olmasında fayda var. --Vikiçizer (mesaj) 15.37, 7 Ekim 2018 (UTC)

RIAN Archive görsel lisansı[kaynağı değiştir]

Tekrar selam, yine rahatsız edeceğim :) Görmüşsündür RIAN Archive diye bir commons görsel dizini var. Burada pek çok görsel mevcut. Samantha Smith için görsel arıyorum ama commonsta RIAN Archive adına yüklü sadece bu görsel var. Visualrian.ru'nun İngilizcesi versiyonu olan Sputnikimages.com dan Samantha Smith için arattığım zaman çok iyi ve maddede kullanılabilecek görseller olduğunu görüyorum. Mesela Valentina Tereşkova ile olan bu veya Kızıl Meydan'daki şu gibi. Bu görselleri ilgili uygun lisans ile commonsa nasıl aktarabiliriz, biraz araştırdım ama pek anlamadım. Burada örnek bir lisanslama var ama benim için biraz kontrol edip bir tane örnek yapabilir misin? Önce istek olarak isteyip sonra onay mı almak gereliyor bilemedim, bir inceleyebilir misin vaktin olduğunda?--Ahmet Turhan (mesaj) 18.39, 7 Ekim 2018 (UTC)

Selam @Ahmet Turhan. Rahatsız etmiyorsun, estağfurullah, herhangi bir durumda mesaj yazabilirsin :) Yanlış anlamadıysam bu kuruluşun arşivinde yer alan her görsel, lisans açısından Commons'a yüklenmeye uygun değil. Bazı görselleri belli dönemlerde, Commons'ta kullanıma uygun lisanslarla yayımlamışlar yalnızca. Gördüğüm kadarıyla da bunları takip eden kullanıcılar var ve böyle durumlarda, en kısa sürede yükleme yapıyorlar Commons'a. Dolayısıyla orada yer alan her görsel Commons'a yüklenemez (örnek verdiklerin dahil). İyi günler.--RapsarEfendim? 19.45, 7 Ekim 2018 (UTC)
En altta "It is possible to request a photo from the archive through Wikimedia RU using this page." şeklinde bir kısım var, buradan talep edemez miyiz ki acaba? --Ahmet Turhan (mesaj) 20.08, 7 Ekim 2018 (UTC)
Kendisine sor istersen @Ahmet Turhan, daha iyi bilgilendirme yapacaktır :) Belki de aracı bir kişidir ve direkt arşivden talepte bulunabilir.--RapsarEfendim? 20.20, 7 Ekim 2018 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Seçkin liste çalışması[kaynağı değiştir]

@Sakhalinio, @Teacher0691, @Sayginer, @Sabri76; Premier League Ayın Teknik Direktörü maddesinde yer alan teknik direktörlerden maddesini açmak istediğiniz olursa buyurabilirsiniz :) Önemli isim birçoğu, hem bu eksik isimler giderilir hem de madde seçkin liste olmaya daha da yaklaşır.--RapsarEfendim? 06.36, 24 Ekim 2018 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Peace Barnstar Hires.png Diplomasi Yıldızı
İçimden geldi. ~ Z (m) 11.30, 27 Ekim 2018 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

OK!Henryk Borawski (mesaj) 08.06, 30 Ekim 2018 (UTC)

Fotoğraf[kaynağı değiştir]

Selamlar Rapsar. Şuradaki fotoğraflar telifsizdir değil mi? 70 yıl mıydı süre? --Sayginerv-posta 09.58, 4 Kasım 2018 (UTC)

Selam @Sayginer. Site açılmıyor bende. Türkiye için, bir eserin telif hakkı sahibi tüzel kişi ise, eserin yayımlanmasından 70 yıl sonra telif hakkı süresi doluyor ve kamu malı oluyor. Eserin sahibi normal bir kişiyse, o kişinin ölümünden 70 yıl sonra telif hakları doluyor.--RapsarEfendim? 19.49, 4 Kasım 2018 (UTC)
O zaman sıkıntılı, bireysel çekimler muhtemelen. Şimdilik kalsın.--Sayginerv-posta 05.01, 5 Kasım 2018 (UTC)

Semih Güneri[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Adı geçen sayfanın silinmesi yönünde görüş bildirdiğinizi görüyorum. Sayfadaki içerik Türk-Altay Kuramı kitabında yer alan biyografiden ve linki verilen televizyon programlarının içeriğinden oluşmaktadır. Sayfanın silinmesi yerine kurallara uygun biçimde tekrar düzenlenmesinde ve kaynak gösterme konusunda fikirlerinizi almak istiyorum. Ben sayfaya mevcut kaynakları ve medyada yer alan haberleri eklemeye çalıştım. Şimdiden teşekkürler.Chottomatte (mesaj) 13.46, 5 Kasım 2018 (UTC)

Merhaba. Şahsın kendi kitabındaki bir biyografi, bağımsız kaynak olarak kabul edilemez. Sİlinmesi için öne sürülen gerekçe kayda değer olmamasıdır. Sayfanın düzenlenmesi, bu konuda bir fark yaratmayacaktır. Konuyla ilgili bağımsız ve güvenilir kaynaklar olması gerekmektedir. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.23, 5 Kasım 2018 (UTC)

Bağlantı kontrolü[kaynağı değiştir]

Selamlar. Dolaşım şablonlarında "bağlantı kontrolü" diye bir bağlantı vardı ve şablonların nerelerde kullanıldığını/kullanılması gerektiğini kolayca görebiliyorduk. Bunu tekrar ekleyebilirsen iyi olacaktır :) İyi günler.--RapsarEfendim? 04.30, 6 Kasım 2018 (UTC)

Tam olarak demek istediğiniz şeyi anlayamadım. Rica etsem biraz daha açıklayabilir misiniz nerede görüyorduk? ~ Z (m) 07.00, 6 Kasım 2018 (UTC)
@HastaLaVi2, dolaşım şablonlarının kendi sayfalarında, şablonun hemen üzerinde yer alıyordu. Şablonun eski yapısını inceleyebilirsen göreceksindir mutlaka.--RapsarEfendim? 07.23, 6 Kasım 2018 (UTC)
Haaa evet. Şimdi gördüm. @Superyetkin’e Ping atalım zira şablon korumada. Modülden önce {{bağlantı bakımı}} satırı eklenmesi gerekiyor. ~ Z (m) 16.22, 6 Kasım 2018 (UTC)
Şablonu modüle göre güncellerken bu satırı eklemiştim. Bağlantı bakımının çalışmadığı örnek bir sayfa gösterebilir misiniz? --Superyetkinileti 19.53, 6 Kasım 2018 (UTC)
@Superyetkin, Şablon:Gençlerbirliği SK teknik direktörleri gibi şablonlarda yok.--RapsarEfendim? 19.17, 9 Kasım 2018 (UTC)
Düzeltildi. --Superyetkinileti 20.31, 9 Kasım 2018 (UTC)

Hititler[kaynağı değiştir]

Luvi hiyerogliflerinin yer aldığı bir dış bağlantı ekledim. Makaleyle doğrudan alakalı değil cevabını aldım. Oysaki makalede "Yazı ve dil" diye bir başlık var zaten. Yani konuya dil ve yazının da dahil olduğu sonucunu çıkarıyorum. Eklediğim linkin bir üzerinde şöyle başka bir link zaten eklenmiş: Hitit hiyeroglif yazısı ve Luvi dili... Benim eklediğim dış bağlantı neden alakasız oluyor bir açıklamaya ihtiyacım olacak. Teşekkürler.Bu imzasız yazı Aerdemsenturk (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhabalar. Direkt olarak bu konuyu ele alan Anadolu hiyeroglifleri maddemiz mevcut, bunun yanında Hititçe maddemiz de var. Dış bağlantılar kısmı, konuyla direkt alakalı ve o konu hakkında okurlara, maddedekinden daha fazla bilgiyi sunacak bağlantılar içermeli. Konuyla alakası var diye bağlantı eklersek sonu gelmez malum :) Bu şekilde olduğunu düşünüyorsanız, bahsettiğim maddelere ya da sadece ilkine ekleyebilirsiniz. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.16, 9 Kasım 2018 (UTC)

Sonuçlandırma[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar. Politika teklifine sonuçlandırma başlığını yazdığından (26 Ekim) beri konu hakkında fikri olan bir çok kullanıcı da (7-8 kullanıcı saydım) görüş belirtiyor. Bir an sana cuma gününe kadar desem de, şu kullanıcı kıtlığı ve erişim engeli ortamında nispeten Toplulukça önem verilen bir politika için acele mi ediyoruz acaba dedim, biraz daha bekleyebiliriz. Açıkçası ben kabaca zaten takip ediyorum tartışmaları, -sonuçlandırmadan teknik olarak ne bekliyorsun tam bilemiyorum ama- "görüşler bitti" deyip sonuçlandırma aşamasına geçildiğinde -geniş ve parçalı bir politika teklifi olduğu için- bürokratın parçalardan bütüne doğru bir fikir birliği çıkarması gerekecek. O yüzden "ön izleme" gibi öncü bir paylaşımda bulunmak ve "şu şekilde sonuçlandırmayı düşünüyorum" diyerek bir beyanda mı bulunulsa yoksa ceberut davranışla politikayı ret veya kabule indirgeyip kuru ama net bir sonuçlandırma mı yapılsa? Birincisinde kullanıcıların beğenip-beğenmeme durumuna göre kaos oluşma durumu da var, ikincisinde meseleyi öyle ya da böyle bitirmek var. Açıkçası bu yöntem kararsızlığı yaşamam; politikayı aynı zamanda hayata geçirmek durumunda olduğumuzdan kaynaklanıyor. Yani Topluluğun fikir birliği vardır dersek, Vikipedi alan adına taşıyıp uygulamaya geçeceğiz. Ya da fikir birliği oluşmuş kısımları "geçici dondurup" başka bir yere taşıyacağız, böylece Topluluğun ilgisi kalan tartışmalara yoğunlaşacak, kalan kısımları da Topluluğun oy çokluğu/fikir birliğine göre neticelendirip diğerleriyle birleştireceğiz. Veya parça parça değil bütün olarak şekil vereceğiz, parçalarla uğraşmayacağız. Bir de görüşlerin/fikir birliğinin yanında diğer politikalarla etkileşime de bakmak gerekecek. Bu durumda önerdiğin politikadan farklı bir şekil alması mümkün baştan söyleyeyim. Ayrıca Vito'nun kesinlikle bu politikanın sonuçlandırma aşamasında bulunmaması lazım, bu konuda söylediklerimi geri alıyorum, açık bir fikir beyanı ve kendini konumlandırma durumu var. Neyse, bir kaç aklıma gelenleri yazayım dedim, sürüncemede kalmasın. --Vikiçizer (mesaj) 18.46, 12 Kasım 2018 (UTC)

Merhaba @Vikiçizer. O başlık sonrasında tartışmaya somut bir şey katan var mıdır? Ben göremedim açıkçası, sen bana gösterebilirsen sevinirim. Tartışmanın zemininden uzak, bambaşka konular hakkında yazanlar çizenler ya da deneme yazısı yazanlar oldu yalnızca. Bir hizmetli tartışması mesela, süresi gelince sonlandırılıyor, diyecek olan diyeceğini diyor. Böyle olursa sonsuzluğa uzanan bir tartışma olacak, biz 5 ay beklesek de 6. ayda biri gelip bir şey yazabilir. Sen bir süre limiti koyarsan (1 ay desen dahi razıyım) ve o tarihte sonlandırılacağını süylersen bence adil olacak.--RapsarEfendim? 20.42, 12 Kasım 2018 (UTC)
Öyle bir süre sınırlamasını kendi kendime koyamam ama kişisel olarak 1 aydan evvel, belki daha önce tartışmayı sonuçlandırmaya çalışacağımı söyleyebilirim. --Vikiçizer (mesaj) 20.54, 12 Kasım 2018 (UTC)