Kullanıcı mesaj:Rapsar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Nobel listeleri[kaynağı değiştir]

Selamlar. Sürdürdüğüm projeler arasında Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi ile Nobel Fizik Ödülü sahipleri listesi maddelerini seçkin liste yapmak var. İşe fizik ile başladım ama onun ardından kimyaya geçeceğim :) Fizik ile aran pek yok ama orada yer alan maddelerden açmak istediğin olursa açabilirsin. Olmadı, kimya listesinden açabilirsin ve ben fizikteki çalışmamı sonlandırınca işim daha kolay olur. Böylece iki önemli listeyi, Vikipedi'nin en iyi çalışmaları arasına almış oluruz :)--RapsarEfendim? 06.15, 22 Şubat 2019 (UTC)

Tabi, neden olmasın :) İlk çalışmama başlıyorum o zaman... Euphemia (mesaj) 10.24, 24 Şubat 2019 (UTC)
Teşekkürler @Euphemiakh :) Fizik listesinde de kimya ile ilgili olabilecek "demir-nikel alaşımı" (en:Iron–nickel alloy) var, ilgini çekerse açarsın, olmadı ben açacağım zaten :) İyi günler.--RapsarEfendim? 06.41, 25 Şubat 2019 (UTC)
  • @Mertmetin96, bu konu senin de ilgini çeker mi? Öncelikli çalışmam fizik ödülü şu an ama senin de ilgini çeken daha çok kimya alanı. İkisinden de kırmızı bağlantıları açabilirsin :)--RapsarEfendim? 04.49, 26 Şubat 2019 (UTC)
  • @Rapsar, geç cevap için özür dilerim. Şu sıralar başka maddelerde ve projelerde(Wikibooks) katkıda bulunmaya daha meyilliyim.Mert (mesaj) 22.02, 14 Mart 2019 (UTC)

ticari marka[kaynağı değiştir]

selamlar, Şuraya bir göz gezdirebilir misin, politika adaylığına sunayım sonra diyorum. -MHIRM. 08.22, 26 Şubat 2019 (UTC)

Selamlar. Emeğine sağlık @MHIRM, vakit bulduğumda bakacağım.--RapsarEfendim? 17.41, 26 Şubat 2019 (UTC)

İsmail Taviş[kaynağı değiştir]

Merhaba. İsmail Taviş için yaptığım değişikliğin kaynağı kendisi ile yaptığım görüşmedir. Bir röportaj sırasında bire bir kendisine sorma şansım oldu. Değişikliğin yapılmasını kendi talep etmiştir. İsmail Taviş, uzun yıllardır Türkiye Futbol Federasyonu bölge antrenörü olarak çalışmaktadır. Ben de aynı kurumda çalışıyorum. DonJuan103 (mesaj) 18.26, 26 Şubat 2019 (UTC)

Merhaba @DonJuan103. Maddeyi kısa süre önce ben oluşturdum ve bu bilgileri doğrulayabilecek bir kaynağa rastlayamadım. Vikipedi, sözlük kaynaklarla ya da kişisel duyum/tecrübelerimizle değil; basılı kaynaklarla yazılan bir ansiklopedidir. Dolayısıyla yer alan her bilgi, kaynaklara dayandırılmak zorundadır. Bunu teyit edebileceğimiz kaynaklar var mıdır elinizde? Belirtebilirseniz ben ekleyebilirim maddeye. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.31, 26 Şubat 2019 (UTC)

Telif[kaynağı değiştir]

Benim yazdıgım texlerin hepsi Text is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License; nerde hata yaptımı yazarsan sevirim.--Enemyx (mesaj) 23.02, 3 Mart 2019 (UTC)

Esasında daha da fenaymış. Vikipedi benzeri bir site, güvenilir bir kaynak değil (herkesin değişiklik yapmasına olanak verdiğinden). Hatta belki de orada yazanları siz eklediniz yahut sitenin tanıtımını bu şekilde yapıyorsunuz, bilemiyorum. İçeriği geliştirme kısmı takdire şayan, ancak kaynak kısmı problemli. İlerideki katkılarınızda buna dikkat edeceğinizi umut ediyorum. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.13, 4 Mart 2019 (UTC)

Öğrenciler kategorileri[kaynağı değiştir]

Merhaba. İlgili tartışmada kibele'den önce yorum yapmış kullanıcıların, doğru adlandırmanın "XX'te öğrenim görenler" yerine "XX öğrencileri" olması gerektiğini açıkça belirtmiyor oluşları nedeniyle mevcut taşıma biçimi yerinde görünüyor. Katılımcı sayısının görece az olduğu bu tür tartışmaları sonuçlandırırken önemsediğimiz noktalardan biri de, alınan kararları görüş alışverişinin "evrilme durumuna" göre uyarlamak. Bu durumda, yeni öneri aykırı bir durum yaratmıyorsa eski önerinin yerini almakta. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Superyetkinileti 15.04, 5 Mart 2019 (UTC)

Maurice Flesier'in ikinci öneriyi desteklediğini belirteyim Face-smile.svg Özetle, "kesinlikle karşı olunmayan" en yeni öneri karar sürecinde öne çıkmakta. SAS ve KT süreçlerinde etkin olan Sakhalinio, Théoden ve Vikiçizer de bu konuda görüş belirtebilir. --Superyetkinileti 17.48, 5 Mart 2019 (UTC)

Madde açma[kaynağı değiştir]

Selamlar. Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlar maddesi üzerinde çalışıyorum, epey bi kırmızı bağlantılı madde mevcut. Şu listede toparladım, ilgi alanın olan madde varsa açabilirsen sevinirim :) --Ahmet Turhan (mesaj) 15.14, 9 Mart 2019 (UTC)

Selamlar @Ahmet Turhan. Kullanıcı sayfamda da görebildiğin üzere halihazırda birkaç seçkin içerik çalışmam var ve bunların dışına -birtakım bakım çalışmaları dışında- pek çıkmamaya çalışıyorum. Haber verdiğin için teşekkürler :) Sana kolaylıklar dilerim.--RapsarEfendim? 19.48, 9 Mart 2019 (UTC)

Seçkin içerik çalışmaları[kaynağı değiştir]

Selamlar. Kullanıcı sayfamda 1-2 adet futbolla ilgili seçkin liste çalışmalarım var. İlgini çeken olursa kırmızı bağlantılar konusunda yardımcı olabilirsin, yoksa sağlık olsun :) CONCACAF Şampiyonlar Ligi turnuvalarının İngilizce Vikipedi'de hatalı içerikler barındırabildiğini ve RSSSF'nin kaynak alınmasının daha sağlıklı oldacağını da not düşeyim ilgini çekerlerse :) İyi günler.--RapsarEfendim? 07.01, 13 Mart 2019 (UTC)

Selamlar Rapsar Kardeşim. Tabi ki sana yardımcı olmak isterim ama şu an ana bilgisayarımdaki sistem eski ve Vikipedi'ye bağlantı sorunu yaşıyorum. Değişiklikleri tabletten yapıyorum. Sorunu halledip yardımcı olmaya çalışacağım. İyi Çalışmalar(:-)AhmeTahsin (mesaj) 07.31, 13 Mart 2019 (UTC)

--AhmeTahsinMesaj sayfam

Nuvola apps edu languages.svg
Merhaba, Rapsar. Yeni mesajınız var, Tartışma:Hidrojen tayfı serileri sayfasına bakınız.
{{Talkback}} veya {{Tb}} şablonlarını kaldırarak, bu bildiriyi sayfadan çıkarabilirsiniz.

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Değişiklik özeti[kaynağı değiştir]

Selamlar. Maddede kritik bir değişiklik yaptığında, madde adını değiştirdiğinde vs değişiklik özeti girebilir misin rica etsem? Bazen bazı değişiklikleri görüyoruz ancak nedenini anlayamıyoruz, referans olur en azından :) İyi günler.--RapsarEfendim? 04.28, 14 Mart 2019 (UTC)

Selam. Seri değişiklik yaptığım zamanlarda es geçebiliyorum. Şu anki madde adlarını kastediyorsan fonetik işaret eklemelerini TDVİA ve daha da az olarak MEBİA'ya göre yaptım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 04.34, 14 Mart 2019 (UTC)
Arada denk geliyorum ve anlamlandıramıyorum da :) Bu arada herhangi iki kaynaktaki kullanımdan ziyade yaygın kullanıma bakılmalı aslında ama şu an hiç üzerine düşeceğim bir şey değil. Kolay gelsin :)--RapsarEfendim? 04.36, 14 Mart 2019 (UTC)
Azami dikkat ederim. Valla fonetik işaretlerde yaygınlığa bakmıyorum uzun zamandır. Milli Kütüphane millî hâle gelirse (logosu gelmiş, çok zor bir mesele olduğu için yavaş yavaş millî olacak sanırım) bir daha göz önünde bulundururum 😧 İyi akşamlar sana da. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 04.43, 14 Mart 2019 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, hakikaten sonunda "millî" olmuş, yeni fark ettim :) Kolay gelsin.--RapsarEfendim? 04.50, 14 Mart 2019 (UTC)

"Wayne Rooney" maddesindeki 20500648 sayılı değişiklik[kaynağı değiştir]

Merhaba Rapsar, Wayne Rooney maddesinde yaptığımız değişiklikleri "gereksiz" olduğu gerekçesiyle ve "hatalı imla düzenlemeleri (ünvan değil unvan)" gerekçesiyle geri aldınız. İlgi ve alâkanız için teşekkür ederim. Peki, Vikipedi daha güzel, daha duru, daha olgun bir Türkçe ile daha okunabilen, daha anlaşılır, daha güvenilir bir kaynak olmasın mı? Gereksiz paragraf dediniz; peki meselâ "Manchester United formasıyla çıktığı resmî maçlarda kaydettiği 253 golle kulüp tarihinin en golcü oyuncusu konumunda olan Rooney; aynı zamanda Premier League'de attığı 208 golle Alan Shearer'ın ardından lig tarihinin en golcü ikinci oyuncusu olup, bu gollerin 183'ünü Manchester United formasıyla kaydettiğinden yalnızca bir takım formasıyla Premier League'de en çok gol atan oyuncudur." cümlesi böylece kalsın mı? Bu mu gerekli paragraf? Bir başka çevirimizde "ünvan" kelimesi, "doğrusu unvandır. Gereksiz değişiklik yapmayınız!" gerekçesiyle geri alındı. Bundan sonra biz "unvan" şeklinde yanlış olduğunu bile bile, öyle istendiği için bu şekilde kullanmaya başladık. Bu sefer de bir başkası gelip "doğrusu ünvandır. Gereksiz değişiklik yapmayınız!" gerekçesiyle bunu geri aldı. Nâçizâne bu tip basit ve temel konularda yöneticiler arasında bir fikir birliğine varılmasını temenni ederiz. Sözkonusu madde, basbayağı anlatım bozuklukları ile dolu. Buyrun bir örnek daha vereyim; " İngiltere millî takımıyla formasıyla ilk maçına 2003'te çıkan Rooney, millî takım forması giyen (bu unvan daha sonra Theo Walcott'a geçti) ve millî takımda gol atan en genç futbolcu oldu." Bu cümle de anlatım bozuklukları ile malul! Bu durum Vikipedi yöneticileri bundan rahatsız olmasa da değişmeyecek. Bu olumsuz durumu gidermeye, metni biraz daha okunur, keyif ve lezzet verir bir hâle getirmeye çalışıyorduk. Bu çalışma da devam edecekti. Lâkin biraz sert bulduğumu ifâde etmek zorunda olduğum tavrınız heves kırıcı ve tat kaçırıcı... Elbette bunlar bendenizin kişisel görüşü. Elbette yine de teşekkür ederim. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 08.24, 19 Mart 2019 (UTC)

Merhaba. Yaptıklarınızdan haberim var ve bazı değişiklikler hem doğru değil hem hepimizin vakit kaybetmesine yol açıyor. Birkaç kullanıcı tarafından bilgilendirildiniz daha önce, yanlışım yoksa ben de bildilendirdim. Burada yaptığımız her değişiklik VP:BEK'e dayanmak durumunda (birçok eksik var, kabul). Aşırı paragraflandırma yapmışsınız, Vikipedi:Biçem el kitabı/Giriş bölümü bağlantısından giriş paragrafının en fazla 3-4 paragraftan oluşması gerektiği açık bir şekilde belirtilmiş. Siz 5 paragraf yapmışsınız. Bu birinci husus. İkinci husus bahsedilen cümle. Cümleyi okuduğunuz zaman anlamsız bir yanı gözükmüyor, imla hatası ya da anlatım bozukluğu da yok. Kısaltmak için bir neden göremiyorum, kullanıcıların cümle ve kelime tercihlerini mantıklı bir neden yokken "düzeltmeye" gerek yok. "Gereksiz" dediğim şey bu, vakit kaybetmeye gerek yok. Doğru kullanım "unvan", TDK ve Dil Derneği sözlüklerinden bakılabilir. Sonuncu cümlede de hiçbir anlatım bozukluğuna rastlayamadım. Açıklayabilir misiniz? Kaldı ki "millî forma giymeyi başarabilen" demişsiniz, bu bir başarı değildir. "Millî forma ile gol atabilen en genç futbolcu" demişsiniz, "atabilen" değil "atan". "En genç millî oyuncu" ünvanı demişsiniz, unvan bu değil, U-14 millî takımlar dahi var, "A millî takımdaki en genç olma" kavramı farklı "en genç millî olma" kavramı farklı. Ayrıca Vikipedi "yöneticisi" diye bir kavramımız yok, yönetici yok burada. Yalnızca dediğim gibi, bir hata yoksa bu tip şeylerle ve bunları sürekli olarak tartışarak vakit kaybetmeyelim ve katkı yapmaya odaklanalım @Nedim Gayet Bir. Bu konuya özel bir ilginiz varsa, Kategori:Türkçeleştirilmesi gereken sayfalar diye bir kategorimiz var ve bunlarda düzenleme yapabilirseniz Vikipedi kazanır. İyi günler.--RapsarEfendim? 08.47, 19 Mart 2019 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]


Nuvola apps edu languages.svg
Merhaba, Rapsar. Yeni mesajınız var, Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)# İdari birim ve yerleşim yeri/birimi karmaşası sayfasına bakınız.
{{Talkback}} veya {{Tb}} şablonlarını kaldırarak, bu bildiriyi sayfadan çıkarabilirsiniz.

Mahzuni Şerif[kaynağı değiştir]

Zaten kaynak eklemistim ne diye kaldirdiniz tekrar degisikligi? Bir de aciklama kismina yalnizca kaynak eklenmeli demissiniz neden daha fazla ayrinti vermiyorsunuz? Tesekkur ederimBu imzasız yazı Agokselb (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba @Agokselb. Lütfen Vikipedi:Kaynak gösterme ve Vikipedi:Güvenilir kaynaklar sayfalarını inceleyiniz. İyi günler diliyorum.--RapsarEfendim? 17.13, 20 Mart 2019 (UTC)

Uyarı[kaynağı değiştir]

Siz kendinizi ne sanıyorsunuz acaba? Kişisel sayfama müdahale etme hakkını nereden buluyorsunuz? Üzerinize alınmanızı gerektirecek bir şey yaptınız da bu yüzden mi kişisel sayfamda yazılı olan bir metni silme gereği duyuyorsunuz? Sizi bunu yapmaktan men ederim. Tekrarı olmasın, lütfen!... Son günlerde aktif olan @Vikiçizer, @Sakhalinio, @Superyetkin, @Théoden, @Citrat, @Vito Genovese, @Mskyrider, @Elmacenderesi, @Mukaddime ve @HakanIST de bu durumdan haberdar olsun. Belki hizmetliler bu konu hakkında bir şeyler söylemek isterler. thecatcherintheryemesaj 21.43, 21 Mart 2019 (UTC)

@Thecatcherintherye, daha önce birçok kez dedim, kendime saldırılmasına asla ama asla izin vermem. Yaptığınız net bir politika ihlalidir, kullanıcı sayfası olur, hatta Vikipedi dışında olur fark etmiyor. VP:İÜYYKÜD politikasını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Hizmetlilere bildirim göndermeniz iyi olmuş, onların vaktı varsa daha detaylı anlatabilirler. Gereksiz yere gerginlik yaratmaya gerek yok. İyi günler.--RapsarEfendim? 01.13, 22 Mart 2019 (UTC)
@Sakhalinio bakabilir misin? Kendime hakaret edilmesine göz yumamam, lütfen müdahil ol.--RapsarEfendim? 05.07, 22 Mart 2019 (UTC)
Sayfamda yazılı olanları niye üzerinize alındınız? Burası sizin arka bahçeniz mi? Hizmetliler elbette olaya müdahil olacak ve sayfamı saldırganlardan koruyacaktır. Tekrar ediyorum, sayfamdan uzak durun. Benimle iletişim de kurmayın.thecatcherintheryemesaj 05.15, 22 Mart 2019 (UTC)
@Thecatcherintherye, karşında çocuk yok, buradaki kimseyi de aptal yerine koymaya çalışma istersen. Tekrar ediyorum, şahsıma yönelik hiçbir saldırıya izin vermem. Sonuna kadar da giderim. Lüzumsuz yere uzatma hiç bence, direkt kaldır ve ansiklopedik katkılarımıza devam edelim.--RapsarEfendim? 05.17, 22 Mart 2019 (UTC)
Merhaba. Buradan ping geldiği için buraya yazıyorum. Kullanıcı sayfalarına ve/veya kullanıcı sayfası alt sayfalarında diğer kullanıcıları itham edici, saldırı sayılabilecek veya bu algıyı oluşturacak metin/şekil/ibare kullanılamaz. Vikipedi resmi politikasına göre bundan haberdar olan hizmetli kullanıcıyı uyarır ve sayfayı siler. Bana göre -maalesef- Thecatcherintherye'nin kullanıcı sayfası politikayı ihlal etmektedir, başka kullanıcıların rahatsız olması ve şüpheyle yaklaşması dahi bu hassas politikanın ihlali için karinedir, bu karinenin varlığı durumunda; kullanıcının uyarılması ve ilgili sayfanın silinmesi gereklidir. Açıkçası bu kadar hizmetliye çağrı yapılmış olması açık ihlali erteleme veya bekleme sebebi olmamalı, o yüzden @Thecatcherintherye sizi VP:SS ihlali gereğince uyarıyor ve ilgili politika sayfasını incelemenizi tavsiye ediyorum. Sayfanızı silmek yerine temizlemeyi tercih edeceğim. Diğer taraftan her ikinize de ısrarlı tavsiyem Thecatcherintherye ve Rapsar, politika ihlali olduğunu düşündüğünüz konularda önce hizmetliye gidip beklemeyi tercih etmenizdir, VP:N sınırlarını zorladığınızı görüyorum maalesef, dikkat edelim. --Vikiçizer (mesaj) 15.54, 22 Mart 2019 (UTC)
@Vikiçizer teşekkürler, ancak ben herhangi bir nezaketsizlik yaptığımı düşünmüyorum. Kendime hakaret edilmesine izin vermeyeceğimi belirttim yalnızca, bunun dışında kendisine bir ithamım olmadı, "ansiklopedik katkılarımıza devam edelim" çağrısında bulundum hatta. Yanlış anlaşılmalara yol açmaması adına belirtmek istedim. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.18, 22 Mart 2019 (UTC)

Sayfa dizaynı sorunu...[kaynağı değiştir]

Rapsar merhaba, 2005-2006 Türkiye Bayanlar Birinci Voleybol Ligi sayfasında maç sonuçlarını girdikten sonra sayfanın düzeni birden sağa doğru kaydı ve ne yaptımsa düzeltemedim. Yardımcı olabilir misin acaba ?