Kullanıcı mesaj:Sakhalinio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eski mesajlara arşiv sayfasındaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Vikipedi kısa tanıtım


Alexander Hamilton[kaynağı değiştir]

Sayın Macedonq, kullanıcılara ulaşmak için mesaj sayfalarını yada mail atma özelliğini kullanabilirsiniz. İngilizce Türkçe çevirilerde mota mot kelime kelime çeviri yapmak çok doğru değildir. TÜrkçede Kurucu Baba gibi bir tabir çok doğru değildir. Önder, Lider bu konuda yardımcı olabilecek kelimler olduğu için değişiklikleriniz geri alındı. Ayrıca sayfada sildiğiniz başka bilgilerde var. Bunlarında nedenini açıklarsanız daha faydalı olacaktır. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 14.47, 1 Ekim 2019 (UTC) İnternette kısa bir aramayla kurucu baba ifadesinin Türkçe metinlerde kullanıldığını görebilirsiniz. Bu ifade ABD özelinde bir ifadedir ve başka ülkeler tarihinde kullanılmaz. Fiziğin babası, matematiğin babası gibi ifadeler kullanılsa da ABD siyasi tarihi özelinde kurucu babalar(founding fathers) ifadesi kullanılagelmiş ve oturmuştur. Bu ifadeyi Türkçe'ye çevirirken kurucu babalar olarak çevirmek hem daha doğrudur hem de zaten Türkçe yazında kurucu babalar ifadesi vardır. Bunu değiştirip daha cinsiyetsiz olsun veya motamot olmasın diye biz onu önder yapalım düşüncesi yanlıştır. Çünkü zaten kullanımda olan bir kalıp bulunmaktadır. Bu terminolojiyi değiştirmek beyhude bir aktivizmdir ki bence bu tarz değişikliklerin teri Vİkipedi değildir. Daha subjektif yayın araçlarıyla istenilen kalıplar kullanılabilir ve takdir zamana bırakılır.

Neden bazı yerleri sildiğim konusuna gelelim. Sildim çünkü bilgiler ya yanlıştı ya da kaynaksızdı.

Ben elimden geldiği kadar katkı sağlamak isterim ama bu kadar sıkı kontrolle bu işler pek ilerlemez kanaatindeyim. Saygılarımla. Bu imzasız yazı Macedonq (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sayın Macedonq, sizden ricam bu konuyla alakalı maddenin tartışma sayfasına bu konuyu yazın. Bence bu şekilde bir ilerleme daha verimli olacaktır. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 18.57, 3 Ekim 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.28, 4 Ekim 2019 (UTC)

Grafik görüntüleme problemi[kaynağı değiştir]

Sayın Sakhalinio, Türkçesi bulunan svg grafik dosyaları kullanıldığında, tarayıcıda türkçe, anroid wikipedia uygulamasında ingilizcesinin görüntülenmesi

Konu bölümünde belirttiğim üzere, çevirisini yapmakta olduğum "climate change mitigation" maddesinde bu durumla karşılaştım. Henüz diğer örneklerle ilgili deneme yapmadım. Bilginize...Uralunlucayakli (mesaj) 08.17, 5 Ekim 2019 (UTC)

Merhaba sayın Uralunlucayakli, teknik konularda bazen sıkıntı yaşabiliyorum ama bunun tarayıda eski versiyonun kalmasından olabilir diye düşünüyorum. Ama benden daha iyi @Superyetkin veya @HakanIST cevap verebilir. Selamlar ve iyi vikiler, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 08.36, 5 Ekim 2019 (UTC)

Atıf Şekercioğlu maddesinin neden silindiği hakkında bilgi talebi[kaynağı değiştir]

Bir başka sayfada ismi, görevi yer alan bir kişiye ait bilginin oluşturduğu maddenin neden silindiği hakkında açıklama yapar mısınız lütfen. Fdl2019 (mesaj) 21.34, 14 Ekim 2019 (UTC)

Merhaba sayın Fdl2019, kayda değerlik konusunda kriterleri incelemnizi rica ederim. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 07.16, 15 Ekim 2019 (UTC)

Sayın Sakhalinio, kayda değerlik kriterleri dikkate alındığında, bu kişiyle aynı resmî görevi yapmış ve yapmakta olan, aynı ünvanı taşıyan kişilerin de kayıtlarının silinmesi (ki arzu edilmemektedir) gerekmez miydi? İşlemi bu çerçevede gözden geçirmeniz ricasıyla iyi çalışmalar dilerim. Fdl2019 (mesaj) 08.51, 15 Ekim 2019 (UTC)

Sayın Fdl2019, bu madde var bu madde neden siliniyor gibi bir yaklaşım çok doğru değil. Başkonsoloslar ünvanları nedeniyler direk olarak kayda değer olma gibi br durum söz konusu değil. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 10.30, 15 Ekim 2019 (UTC)

Barış Demirezer Sayfasının Kayda Değer Bulunmaması[kaynağı değiştir]

Sayın Sakhalinio,

Vikipedi sayfası olarak açılan Barış Demirezer başlığının silinmesi üzerine yazıyorum. Kayda değerlik ile ilgili başlıkları okudum, bununla alakalı gerekli gördüğüm bazı linkleri sizinle paylaşmak isterim:

https://musicbrainz.org/artist/41a04507-b446-4ddb-9983-7877fe5202e0 https://www.discogs.com/artist/7390718-Bar%C4%B1%C5%9F-Demirezer https://open.spotify.com/artist/4pz2h5AXGJX6jrbgLB8qUp?si=X3Ni6JMdRXGg_HPbBb_QtA https://www.deezer.com/tr/artist/75934442 https://tidal.com/browse/artist/17057108

Sayfanın tekrar açılması için talepte bulunmak istiyorum. Topluluk kurallarına uygun olarak açıldığını ancak topluluk kurallarına uygunluğunu tam olarak yansıtmadığı için kapatıldığını düşünüyorum. Bu sebeple eğer mümkünse topluluk kurallarına uygunluğunu yansıtması adına gerekli düzenlemeleri yapabilmem için tekrar aktif hale gelmesini talep ederim.

Uğraşlarınız için ise teşekkür ederim, buradaki binlerce veriyi bu anlamda süzgeçten geçirmek çok zor bir mesele. Kalitesini koruduğunuz için çok teşekkürler.

Saygılarımla,

DemirezerBaris (mesaj) 11.19, 21 Ekim 2019 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Hocam merhabalar;

Bir süredir yaptığım katkılar neticesinde gerek kabul gören, gerekse kabul edilmeyen konularımda gördüğüm kadarıyla işlemler sizin tarafınızdan yapılıyor. Bu kadar kapsamlı bir ansiklopedi için verdiğiniz emeği takdir ettim. Bu mesajı size iletmekteki amacım, wikipedia ortamında yeni sayılırım bir çok eksik noktam var, sizden ricam bana sürekli uyarı mesajları göndermenizdir. Siz yaptığım hatalar ile alakalı uyarı verirseniz ben bu kaliteli platform için daha iyi işler yapabileceğime inanıyorum. İlginiz için teşekkürler. Recepbayoglu (mesaj) 21.02, 3 Kasım 2019 (UTC)

Wiki buluşması hakkında[kaynağı değiştir]

Buluşma davetinize teşekkürler ancak maalesef Erzurum'da yaşıyorum. Nasip, kısmet diyelim. Emeğinize teşekkürler. Burada genel sohbet olmaması adına [..], zaman zaman fikir alışverişinde bulunmak isterim. Bu imzasız yazı Recepbayoglu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

İdo Tatlıses[kaynağı değiştir]

ido tatlıses sayfası bana göre kayda değer ve ansiklopedik içeriktir. Eğer sizde aynı kanda iseniz, lütfen kontrol edin. Baran Ahmet (mesaj) 15.35, 6 Kasım 2019 (UTC)

Baturay Anar[kaynağı değiştir]

Merhaba, Baturay Anar maddesi kayda değer değil mi? Bence Kendisi kayda değer bir YouTuber. Çünkü vikipedi’de türkiye’den YouTuberlar vikipedi sayfasına sahip Baturay Anar’ın da 2 milyon abonesi mevcut. Baran Ahmet (mesaj) 18.46, 6 Kasım 2019 (UTC)

YENİ MADDE[kaynağı değiştir]

Merhaba, şehinşah maddeini oluşturdum. Kontrol eder misiniz? Baran Ahmet (mesaj) 19.01, 6 Kasım 2019 (UTC)

Selin Ciğerci maddesinin neden silindiği hakkında bilgi talebi[kaynağı değiştir]

Türkiye'de sayılı olan cinsiyet değiştirme işlemi gerçekleşmiş ünlülerden bir kişiye ait bilginin oluşturduğu maddenin neden silindiği hakkında açıklama yapar mısınız lütfen.Muazcomtr (mesaj) 11.27, 7 Kasım 2019 (UTC)

Sayın Muazcomtr, açıklama silme açıklamasında da görüneceği üzere telif hakkı ihlalidir. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 11.31, 7 Kasım 2019 (UTC)

Sayın Sakhalinio, eğer telif hakkı ihlali taşıyan içerik küçük bir kısımsa veya sayfanın belirli bir kısmına eklenmişse, sayfanın hızlı sil ile silinmesinden ziyade ilgili kısımların çıkarılması tavsiye edilebilirdi.Muazcomtr (mesaj) 11.38, 7 Kasım 2019 (UTC)

Buradaki G9 maddesinde telif ihlalinin hızlı silme kapsamında olduğunu görebilirsiniz. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.02, 7 Kasım 2019 (UTC)

Vandalizm bildirimi[kaynağı değiştir]

Merhaba, normalde siz entryleri kontrol ettiğiniz için sizden başka kimi bu konu hakkında haber vereceğimi bilemedim. Odunromeo isimli bir Vikipedi yazarı bazı filmler için maddeler yaratmış. Ama bütün bu filmlerde hep var olmayan "Mustafa Dok" adında sahte bir oyuncu eklemiştir. Odunromeo'un katkılarından bunu birkaç film için yaptığını buldum.

Film sektöründe sadece bir tane Mustafa Dok var oda yapımcı. Yani oyuncu değil. Bu filmlerde de yapımcılık yapmamış. Yani söz konusu bir hatta değil. Bilinçli var olmayan bir oyuncu, var olmayan rollerle filmlere ekleniyor.

Ben filmlerin posterlerini veya yapımcıların sitelerini tek tek kontrol ettim. Hiç birinde böyle bir oyuncu yok. O yüzden bütün bu maddelerden bu ismi şu anda tek tek siliyorum. O yetmemiş gibi IMDb sitesinde de bu sahte ismi bazı filmlere eklemiş. Oraya da o sayfayı silmeleri için haber verdim. Vikipedi'de bu sahte ismi Odunromeo ve önceden bu IP adresli kişi 94.242.252.47 eklemiş. Yalnız o IP adresi bloklu olduğu için sadece bir film maddesi ekleyebilmiş, ama tahminimce ikiside aynı kişi (94.242.252.47'nin katkıları).

Sizi bu konu hakkında haberdar etmek istedim.

Saygılarımla, MrUnoDosTres (mesaj) 07.09, 10 Kasım 2019 (UTC)

Merhaba MrUnoDosTres, öncelikle farkındalığınız için çok teşekkür ederim. Böyle kullanıcılar bazı gizli vandalizmler yapabiliyor ve bunu bazen fark etmek gerçekten çok zor oluyor. Ayrıca eğer İstanbul'da yaşıyorsanız burada incelebileceğiniz gibi Salı akşamları buluşmalar gerçekleştirmeye başladık. Vaktiniz olursa katılırsanız çok seviniriz. İkinci buluşmanın detayları şurada. Selamlar ve iyi vikiler, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 07.50, 10 Kasım 2019 (UTC)
Merhaba Sakhalinio, davetiniz için teşekkür ederim. Ben kendim yurt dışında yaşadığım için maalesef buluşmaları katılamayacağım. Buluşmalarınızın verimli olmasını ümit ediyorum. Umarım Vikipedi için güzel sonuçlar çıkar. Saygılarımla, MrUnoDosTres (mesaj) 20.58, 10 Kasım 2019 (UTC)

Lisans Hatası[kaynağı değiştir]

Merhaba Abi,

VOA'dan aldığım şu fotoğrafı buraya yükledim, VOA'nın da Twitter'dan alındığını farkedemedim. Haliyle fotoğrafı da silemedim. Sana zahmet ilgilenebilir misin?-- Emreculha (mesaj) 20.08, 10 Kasım 2019 (UTC)

Silinen sayfanın tekrar yayınlanması[kaynağı değiştir]

Ertuğrul Karagöl 21000 insanın teveccühü ile seçilmiş Erbaa nın 23. Türkiye’nin en genç belediye başkanı ünvanına sahiptir. Bu yüzden sayfanın yayınlaması gerekmektedir. İyi çalışmalar ForexSign 20.57, 14 Kasım 2019 (UTC)

Sayın Fatih333, şurayı incelemenizi tavsiye ederim. Saygıalrımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 06.16, 15 Kasım 2019 (UTC)

Basında önemli derecede kendisinden bahsedilmiş mahallî politikacılar.[5]

Yukarıda bahsedilen politikacı kuralına göre basında bahsedilmiş olmak linkleri aşağıda paylaşıyorum. Teşekkürler. [1] Bu imzasız yazı Fatih333 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sayın Fatih333, bir belediye başkanının katıldığı toplantılar ve diğer aktivitelerle bahsedilmiş olması kişiyi kaydedeğer yapmamaktadır. Ayıca o maddenin yanındaki 5 nolu açıklama için aşağıya giderseniz orada da bazı açıklamalar bulabilirsiniz. Bahsettiğiniz maddenin hemen altında "Mahalli düzeyde seçimle başa gelmiş olmak kayda değerliği garantilemez." maddesinede dikkatinizi çekerim. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.44, 15 Kasım 2019 (UTC)

Sayın Sakhalinio, fiziki olarak kriter şartlarını taşıdığı aşikar, li 95000 nüfusu olan ilçemizde herkes kendisini tanıyor. Tokat İl genelinde 612000 kişi Ertuğrul Karagöl ismine. Vakıftır. Ki Türkiye genelinde 1300000 kişiye hitap etmektedir. Bu insanları Ertuğrul Karagöl ü tanıması için Wikipedia da yer almasına hak kazanmıştır. Sizde takdir edersiniz ki diğer mahallî idarecilerden kendisini ayıran en büyük özellik Türkiye’nin en genç 3 belediye başkanından birisi Olması. Bu gençlere şans vermez iseniz nasıl tarih yazsın bu teknoloji çağında? Teşekkürler. Bu imzasız yazı Fatih333 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sayın Fatih333, maaelesef aşikar değil. Türkiye'de 81 il 900'e yakın ilçe var. Ve bunların belediye başkanları direk oalrak kayda değer değil. Dilerseniz Büyükşehir Belediye Başkanlarını kontrol edebilirsiniz. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 22.10, 15 Kasım 2019 (UTC)

Ertuğrul Karagöl Aşağıdaki linkte bulunan Yusuf başerden daha çok ilgi çekici ve popüler bu Yusuf başer Wikipedia yer alırken Ertuğrul Karagöl ün silinmesi sizce adaletli bir davranış mı? https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Yusuf_Ba%C5%9Fer_(belediye_ba%C5%9Fkan%C4%B1)Bu imzasız yazı Fatih333 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sayfayı ben onaylamamışım, dilerseniz silinmeye aday gösterebilirsiniz. Ayrıca birinin il, diğerinin ilçe belediye başkanı olduğunu dikkatiniza sunarım. Saygıalrımla Sakhalinio (mesaj - e-posta) 22.36, 15 Kasım 2019 (UTC)

Buyrun ilçe belediye başkanı, yanlış anlayın garez değil hak ve adalet aramak ısrarırımın amacı eğer wikipedia da bu dereceye ulaştıysanız beni anlayacağınız umuyorum. https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Beh%C3%A7et_Saatc%C4%B1Bu imzasız yazı Fatih333 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sayın Fatih333, daha önce de dediğim gibi bu sayfayı da ben onaylamamışım ve dilerseniz SAS'a götürebilirsiniz. Kriterler arasında bu sayfa var, buda olmalı gibi bir kriterimiz yok. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 22.47, 15 Kasım 2019 (UTC)

Yetkilerle alakalı bir sorun yaşıyorum[kaynağı değiştir]

Merhaba, bazı maddeleri taşıyabiliyorken bazılarını taşıyamıyorum. Mesela bugün başlığında yazım hatası olan bir maddeyi taşıdım ama şimdi İş kiyafeti maddesine girdiğimde taşıma seçeneği yok. Bu normal mi? Saygılar.Yağızhan Burak Yakar (mesaj) 07.22, 18 Kasım 2019 (UTC)

Merhaba Yagizhan49, şu an herhalde diğer bir kullanıcı ilgili taşımayı yapmış. Yine bir sıkıntı yaşarsanız yazın lütfen. Sayfa korumada olmadığı sürece böyle bir kısıtlama olmamalı. Selamalr, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 11.41, 18 Kasım 2019 (UTC)
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Yağızhan Burak Yakar (mesaj) 11.45, 18 Kasım 2019 (UTC)