Şener Şen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şener Şen
Genel bilgiler
Doğum adı Şener Şen
Doğum 26 Aralık 1941 (1941-12-26) (74 yaşında)
Adana, Türkiye
Uyruk Türk
Evlilik(ler)i Şermin Hürmeriç (e.1989-b.1997)
Çocukları Bengü Şen
Ebeveyn(ler)i Ali Şen (babası)
Meslek(ler) Oyuncu,Tiyatrocu,Öğretmen
Etkin yıllar 1964-günümüz
Altın Portakal Ödülleri
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
1978 Çöpçüler Kralı
En İyi Erkek Oyuncu
1987 Muhsin Bey
Yaşam Boyu Onur Ödülü
2004
En İyi Erkek Oyuncu
2005 Gönül Yarası
Yeşilçam Ödülleri
En İyi Erkek Oyuncu
2008 Kabadayı
Ödüller
En İyi Erkek Oyuncu
1997 Valensiya Film Festivali Eşkiya
Şener Şen

Şener Şen (d. 26 Aralık 1941, Adana) Türk sinema ve tiyatro oyuncusu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Aralık 1941 tarihinde, o zamanlar marangozluk yapan ünlü oyuncu Ali Şen'in oğlu olarak Adana'da dünyaya geldi. Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkarak başladı. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendisini tiyatro oyunculuğuna adadı. Radyo tiyatrolarında da oynadı[1]. Ancak tiyatrodan elde ettiği kazanç yetmediği için sinemaya girmek zorunda kaldı. Dublajdan tanıdığı yönetmenlere, “Figüran olarak beni de çağırın. Ama bir şartım var, yevmiyemi o gün alayım” der.[kaynak belirtilmeli]

Sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yaptı. Beş yıl boyunca - bazı filmlerde sadece dans etmek veya başrol oyuncusundan dayak yemek gibi- küçük rolerde yer aldı. Kariyerinde dönüm noktası 1975 yılında Ertem Eğilmez'in filmi Hababam Sınıfı'ndaki ‘'Badi Ekrem'’ tiplemesi oldu. Aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile müthiş bir ikili oluşturdu ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde oynadı.

Şener Şen, 1984'e kadar yardımcı roller oynadı. O dönemde Anadolu piyasasına hâkim olan işletmecilerin, Arzu Film ve Ertem Eğilmez'e yaptıkları baskı sonucunda artık başrollerde oynaması gündeme gelir. Ancak o güne kadar özellikle Kemal Sunal ve İlyas Salman'la birlikte yaptığı filmlerde oynadığı uyanık, üçkâğıtçı, sahtekâr, dolandırıcı tiplemeleri canlandırmış olan Şen bu kez halkın istediğini yapmamayı seçti. “Onların istediği filmi yapmam, başrol oynayacaksam kendi istediğim filmi yaparım” diyerek Başar Sabuncu'nun Namuslu filminde ilk kez başrole çıktı.[kaynak belirtilmeli] Filmde canlandırdığı Ali Rıza Bey karakteri işine son derece bağlı bir mutemettir. Bu nedenle çevresindekilerce hor görülür. Zimmetine para geçirdiği söylentileri ortalığa yayılınca itibar görür ve el üstünde tutulmaya başlar. Ertem Eğilmez'in bu film için ona “Eğer bu film tutmazsa senin hayatın başlarken biter. Bir daha bir fırsat yakalayamazsın. Ama öbürünü seçersen yılda beş, altı film yaparsın, para da kazanırsın” demesine rağmen, Namuslu o yılın en iyi iş yapan filmleri arasına girdi ve Şener Şen'in sinema kariyerindeki ikinci perde açıldı.

Namuslu filmiyle üçkağıtçı, sahtekar karakterleri canlandırmaktan sıyrılan Şener Şen artık iyi, insanları kandırmayan, saf, temiz yürekli karakterleri canlandırmaya başladı. Nesli Çölgeçen’in Züğürt Ağa 'sında saf bir köy ağasını, Milyarder'de piyangodan büyük ikramiye kazanan istasyon şefini, Muhsin Bey 'de şöhret olmak isteyen bir gence yardım eden organizatörü başarı ile oynadı. Bu yıllarda moda olan müzikallerde de gözüktü.

Ertem Eğilmez'in son filmi olan ve Türk sinema seyircisinin sinema önlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu taşlamalarla dolu Arabesk filminde Müjde Ar ile başrolleri paylaştı. 1996'da ise Türk sinemasında bir devrim yaratan “Eşkıya” filminde Uğur Yücel ile birlikte oynadı. Yavuz Turgul'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bu film Türk sinema sektöründe o dönem için bir rekor kırarak ve 2,5 milyonu aşkın seyirciyi sinemalara çekti.

Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar'ı canlandırdığı İkinci Bahar (1998-2001) dizisinde diğer başrol oyuncusu Hanım adlı Trakyalı bir mezeciyi canlandıran Türkan Şoray'dı.

Yönetmenliğini Yavuz Turgul'un yaptığı Gönül Yarası (2005) filmindeki emekli öğretmen Nazım rolüyle 42. Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Erkek Oyuncu ödülü'nü kazandı.Senaryolarını Yavuz Turgul'un yazdığı, "nesli tükenen bir kabadayıyı" canlandırdığı Kabadayı (2007) ile başrollerini Çetin Tekindor ve Cem Yılmaz'la paylaştığı Av Mevsimi (2010) en son rol aldığı filmler olmuştur. Şen, 2015 yılında Aygaz Otogaz reklamıyla ekranlara geri dönmüştür.[2][3]

Özel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kez evlenen Şener Şen, ilk evliliğinden bir kız çocuğu (Bengü Şen (d. 1974)) babasıdır. Muhsin Bey'in çekimleri sırasında tanıştığı Sermin Hürmeriç'le 1989'da ikinci evliliğini yaptı. Çift 1997'de boşandı.

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Reklamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Artema Reklamları (1990-1992)
  • TTNet Reklamları (2008-2010)
  • Akbank Reklamları
  • Aygaz Otogaz Reklamları (2015-2016)

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Rol Notlar
1967 Sözde Kızlar Serseri
1971 Altın Prens Devler Ülkesinde Tintin
1972 Katerina
1973 Aşk Mahkumu Doktor
Bitirimler Sosyetede Garson
Bir Demet Menekşe
1974 Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Devlet Dairesinde Müdür Arayan Adam/Nubar Terziyan Seslendirmesi
Ayrı Dünyalar Kumarbaz
1975 Bak Yeşil Yeşil Ahmet
Bizim Aile Şener
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı Badi Ekrem
Aptal Şampiyon Fong
1976 Hababam Sınıfı Uyanıyor Badi Ekrem
Tosun Paşa Lütfü
Süt Kardeşler Kumandan Hüsamettin
1977 Hababam Sınıfı Tatilde Badi Ekrem
Şabanoğlu Şaban Kumandan Hüsamettin
Çöpçüler Kralı Zabıta Amiri
Gülen Gözler Vecihi
1978 Kibar Feyzo Maho Ağa
Sultan Bakkal Bahtiyar
Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor Badi Ekrem
Neşeli Günler Ziya
1979 Erkek Güzeli Sefil Bilo Maho Ağa
N'olacak Şimdi Şakir
1980 Banker Bilo Banker Maho
1981 Gırgıriyede Şenlik Var Haydar
Davaro Sülo
1982 Adile Teyze Sadık
Çiçek Abbas Şakir
Dolap Beygiri Banker Yakup
1983 Gırgıriyede Cümbüş Var Duman Haydar
Şekerpare Ziver
Şalvar Davası Ağa
1984 Gırgıriyede Büyük Seçim
Namuslu Ali Rıza
1985 Züğürt Ağa Ağa
Aşık Oldum Şakir
Çıplak Vatandaş İbrahim
1986 Milyarder Mesut
Değirmen Kaymakam Hilmi
1987 Muhsin Bey Muhsin Bey
Selamsız Bandosu Latif Şahin
1988 Zengin Mutfağı Lütfü Usta
Arabesk Şener
1990 Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni Haşmet Asilkan
1992 Gölge Oyunu Abidin
1993 Amerikalı Şeref The Türk
1996 Eşkıya Baran
1998 İkinci Bahar Ali Haydar Televizyon dizisi.
2004 Gönül Yarası Nazım
2007 Kabadayı Ali Osman
2010 Av Mevsimi Cinayet masası polisi Avcı Ferman

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Örnek olarak, Herbert Reinecker'in yazdığı, Ergin Orbey'in yönettiği Gece Treni oyununda üstlendiği Magnus rolü gösterilebilir Oyunun bir kaydı için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=E-XX7Dabv2M
  2. ^ "Aygaz Otogaz'dan Şener Şen'li yeni reklam filmi". otomobilgazetesi.com. 12 Aralık 2015. http://www.otomobilgazetesi.com/haber/aygaz-otogazdan-sener-senli-yeni-reklam-filmi_h610.html. Erişim tarihi: 6 Ocak 2016. 
  3. ^ "Şener Şen Reklamla Geri Döndü". tumhaber.com. 14 Aralık 2015. http://www.tumhaber.com/haber/1403/sener-sen-reklamla-geri-dondu.html. Erişim tarihi: 6 Ocak 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]