Pamukbank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pamukbank T.A.Ş.
SloganGenç Pamukbank
TipAnonim şirket
Kuruluş22 Nisan 1955
Feshedilme17 Kasım 2004
Genel merkeziGayrettepe, Beşiktaş, İstanbul

Pamukbank T.A.Ş., Çukurova Bölgesi'ndeki pamuk üreticilerine kaynak sağlamak amacıyla kurulmuş ve 2004 yılında kapanmış banka.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çukurova Bölgesi'ndeki pamuk üreticilerine kaynak sağlamak amacıyla 22 Nisan 1955'te Adana'da kuruldu. 17 milyon TL sermaye ile kurulan Pamukbank, 1973'te Çukurova Holding A.Ş. Grubu'na katılarak büyük bir atılım dönemine girdi.

1990'lı yıllarda Türkiye'nin ilk 5 özel bankası arasındaki yerini koruyan ve uluslararası piyasalardaki kredibilitesini artıran Pamukbank, 2000 yılının sonunda 7 milyar ABD Doları tutarında bir aktif büyüklüğe ulaştı.

1998 yılında alınan bir kararla "Yükselen Yıldız" Projesi başlatılarak, büyük bir değişim başlatıldı. Mc.Kinsey&Company danışmanlığında, Kurumsal, Ticari, KOBİ ve Bireysel Bankacılık birimleri tamamen ayrılarak, her biri için geliştirme projeleri başlatıldı. Tüm bankacılık birimlerine yönelik pazarlama, satış, krediler ve PR imaj çalışmaları tamamlanarak, piyasada büyük yenilikleri uygulamaya başladı. Resimli kredi kartında, anında kart verilmesine, KOBİ Kredilerinde Karar Modülü Uygulaması sayesinde 1 saate düşürülen kredi değerlendirilmesine kadar devrim niteliğinde değişimler tamamlandı.

Pamukbank özellikle Silivri Bankacılık Okulu'nda oldukça uzun yıllar boyunca öncelikle kendi ihtiyacı olan yeni nesil bankacılar yetiştirmekle kalmamış, bankacılık piyasasına da büyük oranda taze kan ve yetişmiş eleman sağlamıştır. Okul olarak bilinen bankanın yetiştirdiği profesyoneller 2010 yılında dahi çeşitli bankalarda önemli görevler sürdürmektedirler.

Çukurova Grubu Pamukbank'ı Haziran 2002'de yine grubun diğer bankası olan Yapı Ve Kredi Bankası ile birleşmesi için çalışmalara başlamış, fakat Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) 19 Haziran 2002 tarihinde aldığı kararı ile Pamukbank'ın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi TMSF'ye devredildiğinden birleşme sağlanamamıştır.[1]

TMSF, 29 Haziran 2002 tarihinde aldığı karar ile Pamukbank'ın satış sürecini başlattı.

Pamukbank, 2004 yılının ikinci yarısında Halkbank'a devredildi; devir işlemleri 17 Kasım 2004 tarihi itibarıyla tamamlandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yapı Kredi, Pamukbank'la birleşiyor". arsiv.ntv.com.tr. 21 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2021.