Pamukbank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pamukbank
Kuruluş 22 Nisan 1955

Pamukbank T.A.Ş., Çukurova Bölgesi'ndeki pamuk üreticilerine kaynak sağlamak amacıyla kurulmuş ve 2004 yılında kapanmış banka.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Pamukbank logosu

Çukurova Bölgesi'ndeki pamuk üreticilerine kaynak sağlamak amacıyla 22 Nisan 1955'te Adana'da kuruldu. 17 milyon TL sermaye ile kurulan Pamukbank, 1973'te Çukurova Holding A.Ş. Grubu'na katılarak büyük bir atılım dönemine girdi.

1990'lı yıllarda Türkiye'nin ilk 5 özel bankası arasındaki yerini koruyan ve uluslararası piyasalardaki kredibilitesini artıran Pamukbank, 2000 yılının sonunda 7 milyar ABD Doları tutarında bir aktif büyüklüğe ulaştı.

1998 yılında alınan bir kararla "Yükselen Yıldız" Projesi başlatılarak, büyük bir değişim başlatıldı. Mc.Kinsey&Company danışmanlığında, Kurumsal, Ticari, KOBİ ve Bireysel Bankacılık birimleri tamamen ayrılarak, her biri için geliştirme projeleri başlatıldı. Tüm bankacılık birimlerine yönelik pazarlama, satış, krediler ve PR imaj çalışmaları tamamlanarak, piyasada büyük yenilikleri uygulamaya başladı. Risimli kredi kartında, anında kart verilmesine, KOBİ Kredilerinde Karar Modülü Uygulaması sayesinde 1 saate düşürülen kredi değerlendirilmesine kadar devrim niteliğinde değişimler tamamlandı.

Pamukbank özellikle Silivri Bankacılık Okulu'nda oldukça uzun yıllar boyunca öncelikle kendi ihtiyacı olan yeni nesil bankacılar yetiştirmekle kalmamış, bankacılık piyasasına da büyük oranda taze kan ve yetişmiş eleman sağlamıştır. Okul olarak bilinen bankanın yetiştirdiği profesyoneller 2010 yılında dahi çeşitli bankalarda önemli görevler sürdürmektedirler.

Pamukbank özellikle grup firmalarına limitsiz açtığı kredilerler ünlüdür. Bu sayede Çukurova Holding Turkcell ve Digiturk'ün sahibi olmuştur. Yani halkın parasını kendi işinde kullanmıştır. Bu işlemler hukuki olarak ispatlanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) 19 Haziran 2002 tarihinde aldığı kararı ile Pamukbank'ın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi TMSF'ye devredildi. TMSF, 29 Haziran 2002 tarihinde aldığı karar ile Pamukbank'ın satış sürecini başlattı.

Pamukbank, 2004 yılının ikinci yarısında Halkbank'a devredildi; devir işlemleri 17 Kasım 2004 tarihi itibarıyla tamamlandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]