İçeriğe atla

Ferit Sıdal

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ferit Sıdal (1 Mart 1925 - 9 Ağustos 2001), Türk tamburi ve besteci.

Sıdal, 1 Mart 1925 tarihinde Ankara'da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini gördüğü "Gazi Lisesi"'nde tambura ilgi duyan sanatçı, tambur konusunda bir efsane olan Tamburi Cemil Bey'in öğrencisi Tevfik Bey'den 1 yıl kadar tambur dersleri aldı. Sonrasında ise bir diğer ünlü tamburi İzzettin Ökte'yle çalışmalarına devam etti. Nurettin Cemil Bey'le repertuvar, Şerif İçli'yle de nota çalışmıştı.

Lise öğrenimini tamamladıktan sonra bankacılık sektöründe çalışmaya başlasa da, 1950 yılında Ankara Radyosu'na tambur sanatçısı olarak girdi. Aynı yıl Müzeyyen Hanım'la evlenen Sıdal'ın, iki çocuğu vardır.

1956 yılından sonra tambur sanatçılığının yanına koro şefliğini de eklemiş, çeşitli topluluklara şeflik yapmıştır. 1951 yılında da beste yapmaya başlamış, yüzün üzerinde esere imza atmıştır.

1972'de TRT Müzik Dairesi Başkanlığı'nın kurulmasından sonra, Sıdal kurumda Türk Sanat Müziği Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Sanatçı bu görevi 13 yıl boyunca sürdürmüştür.

1990 yılında TRT'den emekli olan sanatçıya, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. Emekliliğinden sonra da TRT'ye farklı pozisyonlarda hizmet vermeye devam eden Sıdal, 9 Ağustos 2001 tarihinde ölmüştür.