Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
Film afişi
Yönetmen Ertem Eğilmez
Yapımcı Ertem Eğilmez
Senarist Sadık Şendil
Hikâye Rıfat Ilgaz
Uyarlama Kemal Sunal
Oyuncular Kemal Sunal
Münir Özkul
Tarık Akan
Adile Naşit
Şener Şen
Halit Akçatepe
Müzik Melih Kibar
Görüntü yönetmeni Kriton İlyadis
Kurgu İsmail Kalkan
Stüdyo Arzu Film
Cinsi Sinema Filmi
Türü Güldürü
Renk Renkli
Yapım yılı 1975
Çıkış tarih(ler)i 1 Ocak 1976
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe
Önceki film Hababam Sınıfı
Devam filmi Hababam Sınıfı Uyanıyor

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, ilk Hababam Sınıfı filminin yapımından bir sene sonra vizyona giren komedi filmi. Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği Rıfat Ilgaz'ın eserinden uyarlanmış serinin ikinci ve en çok hasılat yapan filmidir. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Müzik Ödülü'nü alan film. İlk serideki karakterlerin tümü haricinde filme sadece bu seride eşlik eden Semra Özdamar (Semra Hoca) ve serinin son filmi hariç tüm filmlerde eşlik edecek olan Şener Şen (Badi Ekrem) katılmıştır.

Şener Şen ve Kemal Sunal'ın birlikte rol aldıkları ilk filmdir ve Tarık Akan'ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı" yine sınıfta kalmış ve Özel Çamlıca Lisesi'ne geri dönmüştür. Ama sınıfın okula yeni atanan beden eğitimi hocası Badi Ekrem ile başı derttedir. Sürekli sınıfa egzersiz yaptıran ve koşturan hoca sınıfa çok nadir top oynatmaktadır. Okula edebiyat öğretmeninin okuldan ayrılması üzerine Semra adında genç bir edebiyat öğretmeni gelmiştir. Bu sırada iyileşen Mahmut Hoca okula geri dönmüştür, müdür muavinliği görevini bırakmak ister ama okul müdürünün ısrarı üzerine şartlı olmak üzere tekrar görevini üstlenir. Mahmut Hoca sınıfı Semra Hoca'ya iyi davranması konusunda uyarır, fakat sınıf Mahmut Hoca'yı dinlemez. Daha ilk uyarıda öğretmenler odasında oturan Semra Hoca'yı temizlik kolu olarak odadan çıkartan sınıfın öğrencileri öğretmenler odasında sigara içer. Mahmut Hoca öğrencileri yakalar ve ilk hataları olduğu için uyarır. Şaban'ın, Semra Hoca'ya âşık olduğunu öğrenen Ferit ve Necmi kendi elleriyle Semra Hoca'dan diyerek Şaban'a aşk mektubu yazarlar ve Şaban bu mektupları okuyunca çok mutlu olur ve o da Semra Hoca'ya aşk mektupları yazmaya başlar ve mektupları posta kutusunun içine atar Şaban'ın cevaplarını okuyan Ferit ve Necmi daha da çok mektup yazmaya başlarlar.

İlk uyarıdan sonra Hababam Sınıfı, Semra hoca'ya o günün Tevfik Fikret'in ölüm yıl dönümü olduğunu söyleyerek sınıfça mezarlığa gitmek için okuldan çıkarlar ve Semra Hoca'yı maça davet ederler fakat gitmeyince sınıfça Fenerbahçe maçına giderler. Semra Hoca ise Mahmut Hoca'ya sınıfı şikayet eder. Mahmut hoca da sınıfı kapıda karşılar ve ceza olarak okul bahçesinde tüm okulun önünde tek ayak üstünde durma cezası verir ve tüm sınıf rezil olur. Sınıf, Semra Hoca'yla derste söz dalaşına girer ve hoca okulu terk etmek üzere sınıftan çıkar gider, ama Mahmut hoca, Semra Hoca'yı bu isteğinden vazgeçirir. Okula müfettiş Hüseyin Şevki Topuz'un geldiğini öğrenen sınıf, daha önce Güdük Necmi'nin yaptığı müfettiş numarası üzerine sınıfa gerçek müffettiş girer ve Akil Hoca yine aynı numaranın yapıldığını sanarak müfettişi dersten atar ve daha sonra gerçek müfettiş olduğunu müdür Akil Hoca'ya söyler ve okuldan atar. Bunun üzerine Hababam Sınıfı, Milli Eğitim Bakanı'nın Akil Hoca'nın öğrencisi olduğunu öğrenirler ve Akil Hoca'yı tekrar okula aldırırlar. Ferit ve Necmi'nin Semra Hoca'dan geldiğini sanan Şaban derste mektupta yazdığı üzere Semra Hoca'ya üç kere inek gibi mö'ler ve Semra Hoca'dan tokat yer bunun üzerine bütün sınıf hocaya yapılan sınavda sınav kâğıtlarına aşk mektupları yazarlar. Bunu gören hocanın sabrı taşar ve tüm sınıfı disipline verir tekrar okulda kalacak olan sınıftaki öğrencilerin velilerini konuşma yapmak üzere çağıran Mahmut hoca hepsiyle konuşur ve Semra Hoca da suçun öğrencilerde değil velilerinde olduğunu öğrenerek tüm sınıfı affeder.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ilk filminde yer alan tüm oyuncular bu filmde de yer almıştır. Başrollerde Kemal Sunal (İnek Şaban), Tarık Akan (Damat Ferit), Münir Özkul (Kel Mahmut), Adile Naşit (Hafize Ana) ve Halit Akçatepe (Güdük Necmi) yer almıştır. Yardımcı oyuncu olarak ise Ahmet Arıman (Hayta İsmail), Feridun Şavlı (Domdom Ali), Cem Gürdap (Tulum Hayri), Bülent İğdiroğlu (Kalem Şakir) ve Cengiz Nezir (Bozum Cahit) yer almıştır.

Serinin bu filminde Semra Özdamar Semra Hoca rolüyle kadroya dahil olmuştur ve sadece serinin bu filminde oynamıştır. Şener Şen'de Badi Ekrem rolüyle kadroya dahil olmuştur, serinin ilk ve son filmleri hariç diğer tüm filmlerinde oynamıştır. Oynadığı Badi Ekrem karakterinden sonra birçok filmde oynamıştır ve Yeşilçam'ın yıldızları arasına adını yazdırmıştır.

Ayrıca film Tarık Akan'ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmidir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazırlık ve yapım öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rıfat Ilgaz'ın 1972 yılında yayımlanan filmle aynı adı taşıyan romanı Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı'dan uyarlanmıştır. Serinin ilk filminin çok iyi başarıya ulaşması sonucunda senarist Sadık Şendil roman'dan sahneleri senaryo'ya uyarlamaya başlamış ve filme uyarlamıştır, Hem romandan alınarak hem de 1970'ler'e yani filmin çekildiği dönem ile romana sentezlenerek çekilmiştir.

Çekim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm serinin çekildiği binanın arka bahçesi

Serinin ilk filminin büyük ilgi görmesinden sonra 1975 yılının baharında çekilmiştir. Filmin çekimleri yine İstanbul, Üsküdar'da yer alan Adile Sultan Kasrı'nda gerçekleştirilmiştir. Filmin sahneleri genellikle okulda ve okul'un bahçesinde yer almıştır.

Eski ve yeni serinin tüm filmlerin çekimleri bu binada gerçekleşmiştir.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin müzikleri yine bestekâr Melih Kibar tarafından hazırlanmış ve bestelenmiştir. Bu filmle beraber Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film Müziği Ödülü aldı. Türk sineması'nın en çok akılda kalan film müziklerinden olmuştur.

Filmin son sahnesinde yer alan döneme veda sahnesinde çalan şarkılar arasında Beyaz Kelebekler'in Ateş Böceği şarkısı ve o dönemlerde yaptığı her şarkıyla zirveye yerleşen Erkin Koray'ın Estarabim ve Feshupanallah şarkıları filmde kullanılmıştır ve o zamanlar bir nevî Hababam Sınıfı aracılığıyla şarkıların klibi olmuş oldu. Estarabim şarkısının sözleri filme göre uyarlandı. Böyle bir yâr istemem sözü Böyle hoca istemem olarak değiştirildi.

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet'in sahibi olduğu Arzu Film tarafından yapımı üstlenilmiştir. İlk filmin çok fazla ilgi görmesi nedeniyle ilk filmin vizyona girdiği yılda, 1975 yılının Haziran ayında çekilmiştir. Filmin prömiyeri 1975 yılının sonlarına doğru yapılmıştır.

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı 1975 yılının Ağustos ayında gösterime girmiştir. Ağustos ayında gösterime giren film serinin ilk filminin çok beğenilmesi ve merakla beklenmesi üzereni vizyona girer girmez, olay bir şekilde bilet satışları patlamıştır ve her gün sinema salonlarının dolmasına sebep olmuştur. İlk 1975 yılının Ağustos ayında vizyona giren film 1976 yılının başlarında vizyondan kalmıştır ve sonuç olarak serinin ilk filmin 28 hafta bu filminin ise 30 hafta vizyonda kalması üzerine serinin en çok hasılat yapan filmi olma unvanını kazanmıştır.

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Hababam Sınıfı 1980'li yılların başında Türkiye çapında VHS formatında yayınlandı ve evlerde kaset olarak yerini almaya başladı. 90'lı yıllarda ve 2000'li yılların başında hemen hemen her ay televizyon kanallarında gösterildi. 2000'li yılların ortasında DVD sürdü. Bu dönemde Türkiye'deki evlerin yüzde otuzundan azında DVD oynatıcı mevcuttu. Orijinal Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı DVD'si yayımlandığında disk'in içinde özel seçeneklerde mevcuttu.

2000'li yılların ortalarının sonlarına doğru filmin serisinin altı filmi özel koleksiyon olarak satışa sunuldu. 2012 yılında ise film Blu-ray formatında 1080p olarak düzenlenmiştir ve 2013 yılında televizyon kanallarında yayımlanmaya başlanmıştır. İleriki zamanlarda Blu-ray versiyonunun satışa sunulması bekleniyor.

Restorasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin HD restorasyonu

Film üzerindeki ilk revizyonlar, ev videosu dağıtımcıları tarafından yapılmıştı. ilk olarak 1980'ler VHS kaset olarak evlerde yerini aldı, daha sonra 2000'li yılların ortasında DVD olarak satışa sunuldu. Filmin 18. yılı şerefine 2003 yılında yeni nesil Hababam Sınıfı Merhaba vizyona girdi ve yeni nesil olarak üç filmi yayımlandı.

2010'lu yıllara gelindiğinde ise eski serinin tamamını 2012 yılında 1080p olarak, Blu-ray formatında restore edildi ve ilk olarak 2013 yılının yaz ayında serinin tamamı Star TV'de gösterildi.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenciler Okul ve Diğer
Oyuncu Rolü Oyuncu Rolü Ders
Kemal Sunal İnek Şaban Münir Özkul Müdür Muavini

Kel Mahmut

Tarih
Halit Akçatepe Güdük Necmi Semra Özdamar Semra Hoca Edebiyat
Tarık Akan Damat Ferit Şener Şen Badi Ekrem Beden Eğitimi
Feridun Şavlı Domdom Ali Akil Öztuna Akil Lütfü Felsefe
Cem Gürdap Tulum Hayri Ertuğrul Bilda Külyutmaz Necmi Biyoloji
Ahmet Arıman Hayta İsmail Sıtkı Akçatepe Paşa Nuri Fizik
Ergün Sözer Boncuk Hayri Karabey Rıza Hoca Coğrafya
Cengiz Nezir Bozum Cahit Talat Dumanlı Sıtkı Hoca Matematik
Bülent İğdiroğlu Kalem Şakir Tevfik İnce Hoca Kimya
Dilaver Gür Dilaver Muharrem Gürses Okul Müdürü

Muharrem Gür

Ercan Gezmiş Postal Rıza Adile Naşit Hafize Ana
Gazanfer Şener Kikirik Hakkı Karadayı Veysel Efendi
Tayfun Akalın Öğrenci Ergin Orbey Müfettiş

Hüseyin Şevki Topuz

Teoman Ayık Öğrenci Orhan Aydınbaş Milli Eğitim Bakanı
Zülfikar Öner Öğrenci Ekrem Dümer Bürokrat
Tuncay Akça Bacaksız Leman Akçatepe Ferit'in Annesi

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]