İçeriğe atla

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
Filmin afişi
YönetmenErtem Eğilmez
YapımcıNahit Ataman
SenaristSadık Şendil
Hikâye (eser)Rıfat Ilgaz
OyuncularKemal Sunal
Münir Özkul
Tarık Akan
Halit Akçatepe
Semra Özdamar
Adile Naşit
Şener Şen
Sıtkı Akçatepe
Akil Öztuna
MüzikMelih Kibar
Görüntü yönetmeniKriton İlyadis
Kurguİsmail Kalkan
Mevlüt Koçak
Sabit Özergül
StüdyoArzu Film
CinsiSinema filmi
TürüKomedi, dram
RenkRenkli
Yapım yılı1975
Çıkış tarih(ler)i1 Ocak 1976
Süre90 dakika
Ülke Türkiye
DilTürkçe
Çekim yer(ler)iAdile Sultan Kasrı, Üsküdar, İstanbul
Önceki filmHababam Sınıfı
Devam filmiHababam Sınıfı Uyanıyor

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı film serisinin ikinci filmi olarak çekilen 1975 yapımı Türk komedi ve dram filmidir. Rıfat Ilgaz'ın 1972'de yayımlanan aynı adlı eserinden uyarlanan filmin yönetmeni ve yapımcısı Ertem Eğilmez, senaristi Sadık Şendil'dir. Hababam Sınıfı serisinin en çok hasılat yapan filmidir.

Bu filmde oyuncu kadrosuna ilk serideki Kemal Sunal, Münir Özkul, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit gibi oyunculardan farklı olarak, "Semra Hoca" rolünü canlandıran Semra Özdamar ve "Badi Ekrem" rolünü canlandıran Şener Şen katılmıştır. Film, Şener Şen ile Kemal Sunal'ın birlikte rol aldıkları ilk film iken, Tarık Akan'ın oynadığı ikinci ve son Hababam Sınıfı filmi olmasın yanı sıra Badi Ekrem rolünü canlandıran Şener Şen'in yer aldığı ilk Hababam Sınıfı Filmidir. Müzikleri Melih Kibar tarafından bestelenen film, 1976'da Altın Portakal En İyi Müzik Ödülü'ne değer görülmüştür.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı", yine sınıfta kalmış ve Özel Çamlıca Lisesi'ne geri dönmüştür. Fakat sınıfın, okula yeni atanan beden eğitimi hocası Badi Ekrem ile başı derttedir. Sürekli sınıfa egzersiz yaptıran ve koşturan hoca, sınıfa çok nadir top oynatmaktadır. Ayrıca edebiyat öğretmeninin okuldan ayrılması üzerine, okula Semra adında genç bir edebiyat öğretmeni gelmiştir.

Bu sırada iyileşen Mahmut Hoca okula geri dönmüştür. Müdür muavinliği görevini bırakmak ister ama okul müdürünün ısrarı üzerine şartlı olmak üzere tekrar görevini üstlenir. Mahmut Hoca sınıfı Semra Hoca'ya iyi davranması konusunda uyarır, fakat sınıf Mahmut Hoca'yı dinlemez. Daha ilk uyarıda öğretmenler odasında oturan Semra Hoca'yı temizlik kolu olduklarını söyleyip odadan çıkartan sınıfın öğrencileri, öğretmenler odasında sigara içer. Mahmut Hoca öğrencileri yakalar ve ilk hataları olduğu için uyarır.

İnek Şaban'ın Semra Hoca'ya aşık olduğunu öğrenen Ferit ve Necmi ise; kendi elleriyle bir mektup yazarlar ve Şaban'a Semra Hoca'dan gelmiştir yalanıyla mektubu verirler. Şaban bu mektupları okuyunca inanılmaz mutlu olur ve o da Semra Hoca'ya aşk mektupları yazmaya başlar. Mektupları posta kutusunun içine atar. Şaban'ın cevaplarını okuyan Ferit ve Necmi de, bunun üzerine daha çok mektup yazmaya başlarlar.

İlk uyarıdan sonra Hababam Sınıfı, Semra Hoca'ya o günün Tevfik Fikret'in ölüm yıldönümü olduğunu söyleyerek onu sınıfça mezarlığa gitmek için okuldan çıkarırlar. Yolda Semra Hoca'yı maça davet ederler. Semra Hoca bu küstahlığa olumsuz cevap verince sınıfça Fenerbahçe'nin maçına giderler. Semra Hoca ise okula dönüp Mahmut Hoca'ya sınıfı şikayet eder. Mahmut Hoca da her zamanki gibi sınıfı kapıda karşılar ve ceza olarak okulun bahçesinde, tüm okulun önünde tek ayak üstünde durma cezası verir. Böylelikle tüm sınıf rezil olur.

Ardından sınıf, Semra Hoca ile derste söz dalaşına girer ve Hoca, okulu terk etmek üzere sinirlenerek sınıftan çıkar gider. Okuldan ayrılmak istediğini bildirir fakat Mahmut Hoca Semra Hoca'yı bu isteğinden vazgeçirir.

Bu sıralarda okula Milli Eğitim Müfettişi Hüseyin Şevki Topuz gelir ve Hababam Sınıfı'nı ziyaret edip Akil Hoca'nın dersine girer. Gözü pek görmediği için Hababam Sınıfı'nın daha önceki birçok müfettiş numarasını yiyen Akil Hoca, yine aynı numaranın yapıldığını sanarak müfettişi dersten atar. Daha sonra okul müdürü, onun gerçek müfettiş olduğunu Akil Hoca'ya söyler ve onu okuldan atar. Bunun üzerine Hababam Sınıfı, Milli Eğitim Bakanı'nın Akil Hoca'nın öğrencisi olduğunu öğrenirler ve Akil Hoca'yı tekrar okula aldırırlar.

Ferit ve Necmi'nin yazdığı mektupları Semra Hoca'dan geldiğini sanan Şaban, derste mektupta yazdığı üzere Semra Hoca'ya üç kere inek gibi ''mö'' der ve Semra Hoca'dan tokat yer. Bunun üzerine bütün sınıf, Hoca'nın yaptığı sınavda sınav kağıtlarına aşk mektupları yazarlar. Bunu gören Hoca'nın sabrı taşar ve tüm sınıfı disipline verir. Sınıftaki öğrencilerin velilerini konuşma yapmak üzere çağıran Mahmut Hoca, hepsiyle konuşur. Semra Hoca ise suçun öğrencilerde değil, velilerinde olduğunu anlayarak tüm sınıfı affeder.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazırlık ve yapım öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rıfat Ilgaz'ın 1972 yılında yayımlanan aynı adı taşıyan romanı Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı'dan uyarlanmıştır. Serinin ilk filminin çok iyi bir başarıya ulaşması sonucunda senarist Sadık Şendil, romandaki sahneleri senaryoya uyarlamaya başlamış ve ardından filme uyarlamıştır.

Çekim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm serinin çekildiği binanın arka bahçesi (Adile Sultan Kasrı)

Serinin ilk filminin büyük ilgi görmesinden sonra 1975 yılının ilkbaharında çekilmiştir. Filmin çekimleri yine İstanbul'un Üsküdar semtinde yer alan Adile Sultan Kasrı'nda gerçekleştirilmiştir. Filmin sahneleri genellikle okulda ve okulun bahçesinde yer almıştır.

Eski ve yeni serinin tüm filmlerinin çekimleri bu binada gerçekleşmiştir.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin müzikleri, serinin önceki filminde olduğu gibi besteci Melih Kibar tarafından hazırlandı ve bestelendi .. Film, Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film Müziği Ödülü'nü aldı. Aynı müzik teması, daha sonra birçok televizyon programında da kullanıldı.[1]

Filmin son sahnelerinde yer alan, döneme veda sahnesinde çalan şarkılar arasında Beyaz Kelebekler'in Ateş Böceği şarkısı ve o dönemlerde yaptığı her şarkıyla zirveye yerleşen Erkin Koray'ın Estarabim ve Feshupanallah şarkıları filmde kullanılmıştır.

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin yapımcsı Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet'in sahibi olduğu Arzu Film'dir. İlk filmin çok fazla ilgi görmesi nedeniyle ilk filmin vizyona girdiği yılda, 1975 yılının Haziran ayında çekilmiş; 1975 yılının Ağustos ayında gösterime girdi.

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos ayında gösterime giren film serinin ilk filminin çok beğenilmesi ve merakla beklenmesinin etkisiyle, Hababam Sınıfta Kaldı vizyona girer girmez, sinema salonlarının dolmuştur. 30 hafta vizyonda kalan film, 1976 yılının başlarında vizyondan kalktı ve serinin en çok hasılat yapan filmi oldu.

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Hababam Sınıfı, 1980'li yılların başında Türkiye çapında VHS formatında yayınlandı ve evlerde kaset olarak yerini almaya başladı. 1990'lı yıllarda ve 2000'li yılların başında hemen hemen her ay televizyon kanallarında gösterildi. 2000'li yılların ortasında DVD sürüldü. Bu dönemde Türkiye'deki evlerin %30'undan azında DVD oynatıcı mevcuttu.[kaynak belirtilmeli] Bu film hariç olmak üzere, Hababam Sınıfı serisi DVD formatında yayınlandığında, disklerin içinde özel seçenekler de mevcuttu.

2000'li yılların ortalarının sonlarına doğru, filmin serisinin altı filmi özel koleksiyon olarak satışa sunuldu. 2012 yılında ise film, Blu-ray formatında 1080p olarak düzenlenmiştir ve 2013 yılında televizyon kanallarında yayınlanmaya başlanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Restorasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin HD restorasyonu

Film üzerindeki ilk revizyonlar, ev videosu dağıtımcıları tarafından yapılmıştı. İlk olarak 1980'lerde VHS kaset olarak evlerde yerini aldı, daha sonra filmin 18. yılı şerefine, 2003 yılında yeni nesil Hababam Sınıfı Merhaba vizyona girdi ve yeni nesil olarak üç filmi yayınlandı.

2010'lu yıllara gelindiğinde ise eski serinin tamamı; 2012 yılında 1080p olarak, Blu-ray formatında restore edildi ve ilk olarak 2013 yılının yaz ayında serinin tamamı Star TV'de gösterildi.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ilk filminde yer alan tüm oyuncular bu filmde de yer almıştır. Başrollerinde Kemal Sunal (İnek Şaban), Tarık Akan (Damat Ferit), Münir Özkul (Kel Mahmut), Adile Naşit (Hafize Ana) ve Halit Akçatepe (Güdük Necmi) yer almıştır. Yardımcı oyuncu olarak ise Ahmet Arıman (Hayta İsmail), Feridun Şavlı (Domdom Ali), Cem Gürdap (Tulum Hayri), Bülent İğdiroğlu (Kalem Şakir) ve Cengiz Nezir (Bozum Cahit) yer almıştır.

Serinin bu filminde Semra Özdamar, Semra Hoca rolüyle kadroya dahil olup sadece serinin bu filminde oynamıştır. Şener Şen ise beden eğitimi öğretmeni Badi Ekrem rolüyle kadroya dahil olmuştur ve serinin ilk ve son filmleri hariç diğer tüm filmlerinde oynamıştır.

Film, Tarık Akan'ın oynadığı ikinci ve son Hababam Sınıfı filmidir.

Öğrenciler Okul ve diğerleri
Oyuncu Karakter Oyuncu Karakter Görevi
Kemal Sunal İnek Şaban Münir Özkul Mahmut Hoca Müdür muavini ve tarih öğretmeni
Tarık Akan Damat Ferit Semra Özdamar Semra Hoca Edebiyat öğretmeni
Halit Akçatepe Güdük Necmi Şener Şen Badi Ekrem Beden Eğitimi öğretmeni
Feridun Şavlı Domdom Ali Adile Naşit Hafize Ana Okul hizmetlisi ve aşçısı
Cem Gürdap Tulum Hayri Ertuğrul Bilda Külyutmaz Necmi Biyoloji öğretmeni
Ahmet Arıman Hayta İsmail Akil Öztuna Akil Hoca Felsefe öğrtemeni
Ergün Sözer Boncuk Sıtkı Akçatepe Paşa Nuri Fizik öğretmeni
Cengiz Nezir Bozum Cahit Hayri Karabey Rıza Hoca Coğrafya öğretmeni
Bülent İğdiroğlu Kalem Şakir Tevfik İnce Kimya öğretmeni
Gazanfer Şener Kikirik Talat Dumanlı Sıtkı Hoca Matematik öğretmeni
Dilaver Gür Dilaver Muharrem Gürses Muharrem Gür Okul müdürü
Ercan Gezmiş Postal Rıza Hakkı Karadayı Veysel Efendi Okul kapıcısı
Tayfun Akalın Ergin Orbey Hüseyin Şevki Topuz Milli Eğitim Müfettişi
Teoman Ayık Orhan Aydınbaş Milli Eğitim Bakanı
Tuncay Akça Bacaksız

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hababam Sınıfı". www.kameraarkasi.org. 8 Aralık 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2022. 
  1. https://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/hababam-sinifi-sinifta-kaldi-filminin-konusu-ve-oyunculari/ 29 Ağustos 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]