Davaro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Davaro
Film afişi
Yönetmen Kartal Tibet
Yapımcı Kadir Baykut
Senarist Yavuz Turgul
Kartal Tibet
Oyuncular Kemal Sunal
Pembe Mutlu
Şener Şen
Adile Naşit
Ayşen Gruda
Müzik Cahit Berkay
Görüntü yönetmeni Çetin Gürtop
Stüdyo Başaran Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi, Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 1981
Çıkış tarih(ler)i 1 Ocak 1981
Süre 80 dakika
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe

Davaro, Kartal Tibet'in yönetmenliğini yaptığı 1981 yapımı Türk filmi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanya'ya çalışmaya giden Memo, istediği parayı kazanıp köyüne döner ve sözlüsü Cano'yla evlenmek ister. Memolar'ın kan davalı olduklar Sülo da hapisten çıkarak karısı Ayşo'nun yanına gelir. Bunu duyan Hamo, düğünü durdurur ve oğlu Memo'nun, Sülo'yu öldürmesini ister. Ancak, Memo buna pek yanaşmaz.

Öldürüleceğini anlayan Sülo, Memo'ya bir teklifte bulunur. Memo'nun kendisini öldürmemesi durumunda köyden uzaklaşacağını söyler. Evlenmek için başka çaresi kalmayan Memo, Sülo'nun planını kabul eder ve köy meydanında Sülo'yu yalandan vurur. Köy halkı da bu numaraya inanır.

Daha sonra dağdaki bir eşkıyanın yanında tekrar karşılaşan Memo ve Sülo yine birbirine düşer. Eşkıyanın altınlarını gören Sülo'nun iştahı kabarır ve şehirde kalmaktan vazgeçer.

Filmdeki Sosyolojik Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Memo'nun kan davalısı vardır ve töreden dolayı birini öldürmesi gerekmektedir. Kendisi öldürmek istememesine rağmen çevresinden çok fazla baskı görmektedir. Öldürmek istemeyip değerlere karşı çıktığı için toplumdan dışlanmaktadır. Yaşadığı ortam geleneksel bir yapıdadır ve bu yapıda düzenin işleyişi önemlidir ve değerlere karşı gelinmesi kabul edilemez. Filmde, Memo’nun annesi o kişiyi öldürmediği sürece evlenmesini kabul etmez ve aynı zamanda buna en çok tepkiyi ağa göstermektedir çünkü kurallardan taviz verilmesinin ona zararlı olacağını bilmektedir. Geleneksel toplumda amaç, değerlerin korunmasıdır ve düzenin devamlılığı için değerler korunmalıdır. Davaro filminde, bu değer korunmasının önemliliği vurgulanmaktadır.[1]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemal Sunal ve Şener Şen'in birlikte oynadığı son filmdir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ""Davaro" Filminin Sosyolojik Analizi". 14 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.