Gülen Gözler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gülen Gözler
Yönetmen Ertem Eğilmez
Senarist Sadık Şendil
Ahmet Üstel
Oyuncular Halit Akçatepe
Münir Özkul
Adile Naşit
Şener Şen
Ayşen Gruda
Müjde Ar
Şevket Altuğ
Müzik Melih Kibar
Görüntü yönetmeni Hüseyin Özşahin
Stüdyo Arzu Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Güldürü
Renk Renkli
Yapım yılı 1977
Çıkış tarih(ler)i 1 Aralık 1977
Süre 89 dakika
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Gülen Gözler, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı ve Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar, Ayşen Gruda ve Itır Esen gibi isimlerin rol aldığı 1977 yapımı dram - komedi tarzındaki Türk filmi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşar Usta, (Münir Özkul) karısı Nezaket (Adile Naşit) ve beş yetişkin kızı ile İstanbul'da yaşar. Yaşar usta, erkek çocuğu olur beklentisiyle tüm kızlarına erkek ismi vermiştir. Kalabalık ailesinin geçimini sağlamak için çok çalışmakta, cimriliği ve hilekarlığı ile zengin olmuş eski arkadaşı Yunus'un inşaatları için doğramacılık yapmaktadır. Kızlarının gönül ilişkilerinin hareketliliğinden habersiz bir şekilde, onlara münasip kısmetler bulmak ister. Büyük kızı Fikret'e (Ayşen Gruda) âşık olan Vecihi (Şener Şen) sürekli olarak kapısını aşındırsa da kızını ona vermemekte direnir. Hikmet ise evin alt katındaki çırakların gözdesidir; bütün vaktini onlara oyunlar oynayarak geçirir. En düşkün olduğu kızı İsmet (Müjde Ar) Yunus'un oğlu Temel (Mahmut Hekimoğlu) ile evlenir; fakat Temel babası tarafından onaylanmayan bu evlilik nedeniyle evlatlıktan reddedilir. Yapılan düğünün tüm parası fakir Yaşar Usta'ya kalır.

Vecihi ise Fikret'i istemeye ve reddedilmeye devam etmekte, ara sıra da uçağı ile evin üstünden geçmeyi sürdürmektedir. Annesi Nezaket'in gözdesi olan Nedret (Itır Esen) ise ablası gibi sevdiği gençle evlenmek ister; ama sevgilisi henüz üniversite öğrencisidir. Yaşar Usta'nın evliliğe karşı çıkmasını engellemek için, bu genci ona zengin bir mühendis olarak tanıtırlar. Ancak yeni düğün yapan ailenin parası yoktur. Nezaket kızının düğünü için Yaşar Usta'dan habersiz bir şekilde oturdukları evi ipotek ettirip Müteahhit Yunus'tan borç alır; ancak düğünden sonra bu borcu ödeyemez. Evdeki gençler tavanarasında sabun tozu yapıp para kazanmaya çalışsa da hayalleri hüsranla sonuçlanır. Yunus acımasız bir şekilde parasını istemektedir. Yaşar Usta gerçekleri öğrenince çok üzülür. Tam ipotek nedeniyle evlerini terk etmek üzerelerken, Yunus'un sürekli olarak malzemeden çalarak inşa ettiği sitedeki apartmanlar yıkılır. İflas eden Yunus da Yaşar Usta'ya gelir. Onun tüm kötülüklerine rağmen Yaşar Usta ona kucak açar. Filmin sonunda Yaşar Usta, yaşadıkları zorluklara rağmen ailesinin sorunlarının çözülmesi ile mutlu olur ve bu mutluluk anınında, sürekli evin üstünde uçtuğu uçakla sonunda eve iniş yapıp kızını isteyen Vecihi'ye Fikret ile evlenme iznini verir.

Film aynı zamanda Kız çocuklarının aile'nin ekonomik durumunu umursamadıkları için duyarsızlığını eleştirmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Münir Özkul Yaşar Usta
Adile Naşit Nezaket (Yaşar'ın karısı)
Müjde Ar İsmet (Yaşar'ın kızı)
Şener Şen Vecihi
Ayşen Gruda Fikret (Yaşar'ın kızı)
Halit Akçatepe Dursun (Yunus'un küçük oğlu)
Itır Esen Nedret (Yaşar'ın kızı)
Şevket Altuğ Laz Şevket (Evin talibi)
Lale Ilgaz Hasret (Yaşar'ın kızı)
Nejat Gürçen Yunus (Temel ve Dursun'un babası, müteahhit)
Sevda Aktolga Hikmet (Yaşar'ın kızı)
Mahmut Hekimoğlu Temel (Yunus'un büyük oğlu)
Ahmet Sezerel Orhan (Nedret'in kocası)
Tuncay Akça Tuncay (Yaşar Usta'nın çırağı)
İhsan Yüce Hasan Usta
Ahmet Arıman Ahmet (Yaşar Usta'nın çırağı)

Çekim yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ana çekimleri İstanbul'un Yeşilköy semtinde gerçekleştirildi. Dönemin film mekanları arasında yer alan köşk, Yeşilköy'deki Stavro'nun eski köşkü olarak bilinen Stavro Yuanidis'e aittir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]