Akbank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akbank T.A.Ş.

Akbank logo.svg

Tip Halka açık anonim şirket
İşlem kodu AKBNK
Slogan Sizin İçin
Kuruluş Tarihi 30 Ocak 1948, Adana
Yer İstanbul, Türkiye
Personel 16.500[1]
Web sitesi http://www.akbank.com
Genel Müdür Hakan Binbaşgil [2]
Önemli Kişiler Suzan Sabancı Dinçer Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye
Şube Sayısı 990[3]
ATM Sayısı 4.300[4]
Alan Finans ve Sigorta
Ürün Finansal Hizmetler
Gelir 3,379 Milyon Turkish lira symbol 8x10px.png (31 Aralık 2014 - Konsolide bazda)[5]
İştirakler Ak Finansal Kiralama A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş.,Akbank A.G., Akbank Dubai Limited

Akbank, Ocak 1948'de Adana'da Hacı Ömer Sabancı'nın da aralarında bulunduğu bir grup iş adamı tarafından bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla kurulmuş özel bankadır. Yaklaşık 94 milyar dolar seviyesindeki aktif büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük bankalarından biri haline gelmiştir.[6] Akbank 2014 yılında Brand Finance tarafından hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası” araştırmasında üst üste 3. Kez ‘Türkiye’nin En Değerli Banka Markası’ olmuştur. Akbank bu marka değeri ile dünya genelinde 500 bankanın bulunduğu listede 94. sırada yer almıştır.[7] Banka’nın İstanbul’daki ilk şubesi 14 Temmuz 1950 tarihinde Sirkeci’de açılmış, 1954 yılında ise Genel Müdürlük İstanbul’a taşınmıştır. 1963 yılında tüm bankacılık işlemlerinde otomasyona geçmiştir. Banka’nın ilk yurtdışı temsilciliği Almanya’nın Frankfurt şehrinde açılmıştır. Banka, 1983 yılında ise daha sonra adı Sabancı Bank olarak değiştirilen ve yurtdışında kurulan ilk Türk özel sektör bankası olan Ak International Ltd.’i hizmete açmıştır. 1992 yılında Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., 1997 yılında Ak Yatırım Ortaklığı A.Ş., 2000 yılında Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve Özel Bankacılık Bölümü ve 2002 yılında Ak Emeklilik A.Ş.’yi kuran Akbank, 2005 yılında Ak Finansal Kiralama A.Ş.’yi de bünyesine katmıştır. Mayıs 2005'te Ak Emeklilik, Ak Sigorta’ya satılmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akbank İstanbul merkezli ofisi (arkada), 1959.
Şişli, İstanbul da yer alan bir Akbank banka şubesi.
Her yıl düzenli olarak yapılan Akbank Caz Festivali uluslararası çapta düzenlemektedir.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Hacı Ömer Sabancı, Adanalı sanayici Ahmet Sapmaz ve Bekir Sapmaz kardeşler, Adana’nın sanayi kuruluşu Milli Mensucat’ın sahipleri dört işadamı Nuh Naci Yazgan, Nuri Has, Mustafa Özgür ve Seyit Tekin ile birlikte bir banka kurmaya karar vermişlerdi. Kurucuların hepsi, Adana’da yaşayan Kayserili işadamları idi. Amaçları bölgenin pamuk üreticilerine finansman sağlamaktı. Banka, 12 Nisan 1947 tarihinde "Adana-Kayseri Bankası" adıyla finans sektöründe yerini aldı. İki şehrin baş harfleri nedeniyle “Akbank” adıyla anıldı. Bu isim, aynı zamanda bölgede yetişen pamuğu temsil ettiği için seçilmişti. Tek şube ile küçük bir mahalli banka olarak kurulan Akbank, o dönem faaliyette olan dört bankanın en küçüğü idi.

Akbank’ın kurucu ortakları ve hisseleri şöyleydi: Nuri Has (%15), Hacı Ömer Sabancı (%15), Nuh Naci Yazgan (%15), Mustafa Özgür (%15), Ahmet ve Bekir Sapmaz (%15), Seyit Tekin (%5). Kurucu ortaklardan geriye kalan %20’lik hissenin Adanalı ve İstanbullu itibarlı işadamlarına satılması için kota konuldu.  %10 hisse Adanalı işadamlarına, %10 hisse ise İstanbullu iş adamlarına ayrıldı. Bu hisselerin de satılması ile 83 işadamı bankanın kurucu ortaklar heyetinde yer aldı[8]

Bankanın İstanbul’daki ilk şubesi 14 Temmuz 1950 tarihinde Sirkeci’de açıldı, 1954 yılında ise Genel Müdürlük İstanbul’a taşınmıştır.

Kurucu ortaklar bankayı 1962 yılına kadar yönettiler. Yönetim Kurulu başkanlığını ortaklardan Seyit Tekin’in oğlu İbrahim Tekin yürüttü. 1962’de Sabancı Ailesi bankaya hakim oldu. İş Bankası eski Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dallı, Akbank’ın yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Akbank 1963 yılında tüm bankacılık işlemlerinde otomasyona geçti. Banka’nın ilk yurtdışı temsilciliği Almanya’nın Frankfurt şehrinde açıldı.

Dallı, politikaya atılıp 1969 seçimlerinde milletvekili olunca bankanın yönetim kurulu başkanlığına İş Bankası’nın eski yöneticilerinden Bülent Yazıcı getirildi. 70’li 80’li yıllarda Naim Talu’nun üstlendiği bu görevi 1998’den 2008'e kadar Erol Sabancı yürütmüştür. 2008 Mart ayından beri Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, Suzan Sabancı Dinçer yürütmektedir.

Toplu işten çıkartmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2008'de dünya çapında yaşanan ekonomik kriz, Türkiye'yi derinden etkilemeye başladığında, Akbank'ın 1.000'e yakın personelini işten çıkarttığı haberleri yayıldı. Bank Sen, işten çıkarılanların sayısının 1.400'ü bulduğunu ve bunun bankanın toplam iş gücünün %10'unu oluşturduğunu açıklayarak Akbank'ı protesto etti.[9] Banka yetkilileri başlangıçta basının konuyla ilgili sorularını cevaplamaktan kaçındılar.[10] Ancak, kısa bir süre sonra yaptıkları açıklamada, öncelikle bankanın toplam istihdamının azalmakta değil artmakta olduğunu, büyüme hedeflerinin değişmediğini, "devamlı olarak genç ve yetenekli kişileri bünyesine kattığını" belirterek "performans değerlendirmeleri ve emeklilik nedenleriyle, bankamızdan personel ayrılmaları da olmaktadır" dediler. Buna karşılık toplu işten çıkarılanların sayısı konusunda bir bilgi vermediler.[11] Akbank'ın toplu işten çıkarmaları sendikalar ve basın tarafından eleştirildi.[12]

İştirakler/Bağlı Ortaklıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Akbank’ın 5 iştiraki bulunmaktadır.

Ak Finansal Kiralama A.Ş., 1988 yılında kurulan şirketin tüm hisseleri 2005 yılında Akbank tarafından alınmış ve şirket bankanın iştirakleri arasına katılmıştır. Şirket leasing kapsamında bulunan tüm ekipmanlar için müşterilerine çözümler sunmakta, danışmanlık ve operasyonel destek sağlamaktadır.

Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., 1996 yılında kurulmuştur.Yerli ve yabancı yatırımcılara hisse senedi, tahvil-bono, repo, yatırım fonları, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası işlemleri alım satımında aracılık hizmetleri veren Ak Yatırım, müşterilerine kurumsal finansman konularında danışmanlık hizmeti de sunmakta, araştırma bölümünün hazırladığı raporlarla müşterilerin yatırım kararlarını desteklemektedir. Ak Yatırım, ABD kurumsal yatırımcılarına, Türkiye sermaye piyasalarına erişim sağlanmasına yönelik olarak, Ağustos 2009’da Wall Street’in en eski finansal hizmetler ve dealerlar arası aracılık kuruluşlarından biri olan Murphy & Durieu, L.P. ile stratejik işbirliği anlaşması yapmıştır.

Ak Portföy Yönetimi A.Ş., Sermaye piyasalarında kurumsal ve bireysel portföylere, portföy yönetimi hizmeti vermek amacıyla 2000 yılında kurulan Ak Portföy Yönetimi A.Ş.(AKPortföy), %99,99 Akbank iştirakidir. AKPortföy, Akbank, Ak Yatırım ve AvivaSA’ya ait yatırım fonları ile Ak Yatırım Ortaklığı portföyünü yönetmektedir.

Akbank N.V., 15 Haziran 2012 tarihi itibarıyla faaliyetlerine son vererek Akbank AG bünyesinde birleşmiştir.[13]

Akbank AG, Almanya’da faaliyet gösteren şirket, Akbank'ın %100 iştiraki olup kurumsal bankacılık hizmetleri sağlamaktadır.

Akbank Dubai Limited, Aralık 2009’da Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde (DIFC) kurulan Akbank (Dubai) Limited satın alma ve birleşmelerde aracılık, halka arz ve Türk şirketlerinin farklı borsalarda kote edilmesi gibi konularda faaliyet göstermektedir. Akbank iştiraki olan şirket aynı zamanda müşterilerine fon sağlama, proje finansmanı ve özel bankacılık (private banking) faaliyetlerinde de aracılık ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Sosyal sorumluluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevre[değiştir | kaynağı değiştir]

Küresel İlkeler Sözleşmesi, (Global Compact), Akbank tarafından imzalanmıştır. Bu imza ile Akbank, insan haklarına saygılı, güvenli ve nezih iş ortamı sağlamak, çevreyi korumak, şeffaf kurumsal yönetimi kapsayan politika ve uygulamalar gerçekleştireceğine dair sorumluluk almaktadır.

Akbank 2009 yılında kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin takibi amacıyla Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Komitesi’ni oluşturmuştur. Banka kurumsal yönetim ve sosyal sorumluluk konularında çeşitli uygulamalara sahiptir.

 • Temettü politikasını açıklayan ilk bankadır.
 • Kurucu hisselerini geri satın alan ilk bankadır.
 • Kurumsal Yönetim İlkeleri’ni faaliyet raporunda duyuran ilk bankadır.
 • Kurumsal Yönetim İlkeleri’ni web sitesinde duyuran ilk bankadır.
 • Küresel İlkeler Sözleşmesi Raporu’nu (Global Compact) yayımlayan ilk bankadır.
 • Mevduat bankaları arasında GRI standartlarına göre sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan ilk bankadır.[14]
 • Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project)
 • Cancun Bildirisi (Cancun Communique)
 • REC (Regional Environment Center)

Kültür - Sanat faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akbank Sanat, Akbank’ın sanat merkezi olan Akbank Sanat 1993 yılında kurulmuştur. Akbank Sanat 2003 yılından itibaren çağdaş sanata yönelerek yeni bir yapılanmaya girmiş ve düzenlediği sergilerle uluslararası birçok sanatçının eserlerini Türkiye'ye getirmiştir. İstanbul’un kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olan Beyoğlu’nda sürekli faaliyet gösteren Akbank Sanat yıl boyunca sergiler, söyleşiler, konferanslar, film gösterimleri ve konserlerle 700’ün üzerinde etkinlik organize etmektedir. Litografi ve serigrafi atölyesinde ise sanatçılara baskı yapma imkânı sunmaktadır.[15]

Akbank Çocuk Tiyatrosu, 41 yıldır Türkiye'nin birçok ilinde çeşitli oyunları sahneye taşımıştır. Hürriyet gazetesinin gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk kampanyası çerçevesinde yeni oyunlar sergilemektedir.[16]

Akbank Caz Festivali, Türkiye'de gerçekleştirilen en büyük caz organizasyonudur.

Akbank Kısa Film Festivali, Türkiye'de kısa film kültürünün yayılmasını, profesyonel ve amatör sinemacıların tanıtılmasını hedefleyen festival; 2004'ten bu yana sürmektedir.

Uluslararası İstanbul Film Festivali, dünya sinemasının seçkin ve özgün filmlerinin yer aldığı festivale, birçok filmin oyuncuları ve yönetmenleri de katılmaktadır. 2004 yılından beri, Akbank tarafından desteklenen organizasyon, çoğunluğu genç bir izleyici kitlesine sahiptir.

Salvador Dali Sergisi, Eylül 2008'den itibaren Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde yer aldı. 385 eserle, şu zamana kadar İspanya dışında gerçekleştirilen en büyük Salvador Dali sergisidir.[17]

Rodin Sergisi, heykel sanatında oldukça önemli bir yere sahip olan Rodin'in eserleri, 2006 yılında Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleşen bir organizasyonla Türkiye'de sergilendi. Sponsorluğunu Akbank'ın üstlendiği sergi; Paris Rodin Müzesi koleksiyonundan toplam 203 eseri içeren Rodin retrospektifinde, ünlü sanatçının bronz, alçı, mermer heykelleri, arşiv fotoğrafları, antik heykel koleksiyonundan parçalar ve çok sayıda deseni yer aldı. Yüzlerce sanatseverle buluşan sergi kapsamında ayrıca konferanslar, heykel atölyeleri ve çocuk eğitim programı da yer aldı.

Cirque du Soleil, kurulduğu günden bu yana, dünyanın çeşitli ülkelerinde turnelere çıkan ancak Türk hayranlarının yurt dışında ya da video koleksiyonlarından izlemekle yetinmek zorunda kaldığı bir topluluktur. Müzik, dans ve sahne şovunun mükemmel bileşimi olarak adlandırılan efsanevi topluluk, bugüne kadar tüm dünyada 5 kıtada milyonlarca izleyiciyle buluştu. 19 Şubat-4 Mart 2011 tarihleri arasında Türkiye’deki ilk gösterilerini Akbank ana sponsorluğunda gerçekleştiren topluluğu İstanbul’daki toplam 18 gösterisinde yaklaşık 80 bin kişi izledi.

Gençlik & Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşünce Kulübü, 2008 yılında Akbank tarafından kurulmuştur. Başarılı üniversite öğrencilerinden oluşan kulüpte, deneyimli Akbank yöneticileri de yer almaktadır. Üye öğrencilere, sosyal aktiviteler ve eğitim seminerler organize edilmektedir.[18]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

2009
2010 & 2011
 • EUROMONEY Türkiye’nin En İyi Private Banking hizmeti Veren Bankası
 • GLOBAL FINANCE Türkiye’nin En İyi Bankası, En İyi Dış Ticaret Finansmanı Hizmetleri Bankası, En İyi Döviz İşlemleri Bankası, En İyi Online Mevduat Kazanımı Ödülü, Avrupa’da Sosyal Medyanın En İyi Bankası[30]
 • EMEA FINANCE Türkiye’nin En İyi Bankası, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesinde (EMEA) Dış Borçlanmada En Başarılı Finansal Kuruluş, Akbank Ağustos 2010 Sendikasyon Kredisi: Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesinde (EMEA) Bir Finansal Kuruluş Tarafından Alınan En İyi Kredi
 • EUROWEEK Akbank Temmuz 2010 Eurobond İhracı: Gelişmekte Olan Ülkeler Kategorisi – Bir Finansal Kuruluş Tarafından Yapılan En İyi Tahvil İhracı
 • FTSE GLOBAL MARKETS Temmuz 2010 Eurobond ihracı ile yılın en iyi 20 işlemini belirleyen "20/20 ALL STARS" listesinde yer alan tek Türk kuruluşu
 • FINANCIAL WORLD INNOVATION AWARDS Finansal ürün sunumunda inovasyon ödülü
 • STEVIE AWARDS 2010: 5 DALDA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ Kırmızıya Koş – En İyi Reklam/Pazarlama Kampanyası, Wings Card – En İyi Reklam/Pazarlama Kampanyası, Axess Card Yeni Yıl kampanyası – En İyi Reklam/Pazarlama Kampanyası, 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali - En İyi Reklam/Pazarlama Kampanyası, Akbank 2009 Faaliyet Raporu – En İyi Online Faaliyet Raporu
 • STEVIE AWARDS 2011: 1 BİRİNCİLİK & 2 DALDA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ Akbank Çocuk Tiyatrosu İletişim Kampanyası – En İyi Banka İletişim Kampanyası[31] , Akbank 2010 Sizin İçin İletişim Kampanyası – En İyi Banka İletişim Kampanyası [31] , Akbank 2010 Faaliyet Raporu – En İyi Faaliyet Raporu[31]
 • GARTNER Müşteri İlişkileri Yönetiminde Mükemmellik Ödülü (CRM Excellence) – Pazarlama Kategorisi
 • PALADIUM GROUP Performans Yönetim Süreçlerinde En İyi Uluslararası Uygulamalar (Balanced Scorecard Hall of Fame for Executing Strategy) - EMEA bölgesinin En Başarılı Kuruluşu [32]
 • AMERİKAN İLETİŞİM PROFESYONELLERİ LİGİ (LACP) 2010 Yılı Faaliyet Raporu: Vizyon Ödülleri, Bankalar Kategorisi – Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinin En İyi Faaliyet Raporu [32]
 • GLOBAL BANKING AND FINANCE REVIEW Türkiye’nin En İyi Bankası[33]
 • EMEA FINANCE Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde (EMEA) Dış Borçlanmada En Başarılı Finansal Kuruluş; Akbank Ağustos 2011 Sendikasyon Kredisi-Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde (EMEA) Bir Finansal Kuruluş Tarafından Alınan En İyi Kredi.[34]
 • BRAND FINANCE Brand Finance “Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası” Sıralaması-1 Milyar 582 Milyon ABD Doları Olarak Belirlenen Marka Değeri ile “Türkiye’nin En Değerli Banka Markası”; Akbank, Dünya Genelinde 500 Bankanın Bulunduğu Listede 96. Sırada.[35]
2012
2013
2014
2015

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ [1]
 2. ^ Akbank'ın Yeni genel Müdürü Hakan Binbaşgil - Hürriyet
 3. ^ [2]
 4. ^ [3]
 5. ^ [4]
 6. ^ http://www.akbank.com/doc/AkbankEarningsPresentation3Q13.pdf
 7. ^ http://ekonomi.milliyet.com.tr/akbank-in-marka-degeri-500-milyon-dolar-artti/ekonomi/ekonomidetay/13.02.2013/1668086/default.htm
 8. ^ Akbank'taki ihtilâf Sabancılar'a yaradı, Sabah Gazetesi, 31.03.2007.
 9. ^ Sendika.org
 10. ^ birgun.net 18 Kasım 2008, erişim tarihi: 17 Ekim 2012
 11. ^ Akbank’tan ‘işten çıkarma’ açıklaması Ntvmsnbc, 19 Kasım 2008. archive.org arşivi'ne erişim tarihi: 17 Ekim 2012
 12. ^ Fatih Altaylı: "Şimdi Akbank sektörün en büyük iki tanesinden bir tanesi. O yaptığı zaman diğerlerinin de yapmak için elinde koz olur. Ama o da yapmıyor. Diyorum ya bu iş moralite. Bu moraliteyi bozmamak lazım." Haberturk, 20 Kasım 2008
 13. ^ http://www.finansglobal.com/bankacilik/akbank-n-v-ve-akbank-ag-birlesti/
 14. ^ Kurumsal Yönetim Uygulamaları .
 15. ^ Akbank Sanat
 16. ^ Hürriyet Treni Bayram Albümü, Hürriyet Gazetesi, 21.09.2009
 17. ^ Salvador Dali Sergisi Kapılarını Açıyor, NTVMSBC, 22.09.2008
 18. ^ Akbank Düşünce Kulübü
 19. ^ Bankacılık Oscar’ı bu yıl Akbank’ın.
 20. ^ Global Finance: Akbank, Türkiye'nin en iyi bankası.
 21. ^ Project Finance Awards .
 22. ^ World Finance Banking Awards .
 23. ^ Akbank ‘Ticari Liderlik Ödülü’nün sahibi oldu.
 24. ^ EuroWeek’ten Akbank’a ‘en iyi kredi’ ödülü geldi.
 25. ^ Akbank's New Credit Card: FISH "The New Generation Card".
 26. ^ 2009 Faaliyet Raporu.
 27. ^ En Övgüye Değer olan AKBANK.
 28. ^ Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri sahiplerine kavuştu.
 29. ^ Kristal Elma Arşiv.
 30. ^ Hürriyet Gazetesi.
 31. ^ a b c Sabah Gazetesi.
 32. ^ a b Sabah Gazetesi
 33. ^ Milliyet
 34. ^ Milliyet
 35. ^ Hürriyet
 36. ^ [5].
 37. ^ [6].

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]