Ozan Sağdıç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ozan Sağdıç
Doğum 1934
Balıkesir, Türkiye
İkamet Ankara
Meslek Fotoğrafçı
İşveren Hayat mecmuası, Serbest (Freelance)
Tanınma nedeni Fotoğrafçılık

1934, Balıkesir doğumlu Türk fotoğrafçısıdır. Özellikle 20. yüzyıl'ın ikinci yarısında Hayat Mecmuasında başladığı kariyerinde Türkiye'nin görsel belleğine çok önemli katkılarda bulunmuştur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ozan Sağdıç, 1934 yılında Balıkesir’de doğdu. Çocukluğunu Edremit’te geçiren Sağdıç, ortaokul eğitimini İzmir Buca’da, lise eğitimini İstanbul Kabataş Lisesi’nde aldı. Fotoğrafla ilk olarak lise son sınıfta tanıştı.

1956’da Hayat Mecmuası’nda foto muhabiri olarak göreve başladı. 1930’lardan başlayıp 50-60’lı yıllara kadar süren Henri Cartier-Bresson’un öncülük ettiği gerçeklik akımını Hayat ile Türkiye’ye taşıyan kuşağın bir temsilcisi oldu. 1959 sonlarında Hayat mecmuasının Ankara bürosuna geçti.

Çağla Çağı isimli bir şiir kitabı olan Sağdıç, A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi ve H.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde  sanat dersleri verdi. Ömer Hayyam ve Mevlana’nın rubailerini Türkçeye çevirdi, Nasrettin Hoca fıkralarını manzum tekniği ile anlattı, Nasrettin Hoca’nın fıkralarındaki hicvi, şiirin olanaklarını kullanarak vurguladı.

AFSAD21 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’a onursal üye seçildi. Orada,“Bir Kutu Makine ve Ben” adlı bir sergi açtı. Fotoğraf Sanatı Kurumu kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Fotoğraf dalında devlet sanatçısı seçildi.

Hayat mecmuasından ayrıldıktan sonra Ankara’da yayın-endüstri, turizm fotoğrafları, takvim, poster çalışmaları yapan ve  baskı hizmetleri veren bir işyeri açtı.

Açmış olduğu sergilerin katologları yayınlandı: Yaşadığım Ankara’dan Sayfalar, Röportaj Fotoğrafları, Geçen Yüzyıldan İnsan Manzaraları, Doku, Baki Kalan Bu Kubbede, Dünyanın Çocukları, Çocukların Dünyası, Menderes Irmağı Boyunca, En Büyük Dinleyici İsmet İnönü, Doğa’nın Şiiri Kapadokya... 

Ankara Büyükşehir Belediyesi için “Bir Zamanlar Ankara” ve TRT adına “Dünyanın Bütün Çiçekleri” albümlerini hazırladı.

Toplumcu, belgesel fotoğrafın ve fotojurnalizmin ilk temsilcilerinden olan Ozan Sağdıç, fotoğraf yaşamı boyunca günlük yaşama esprili bir dille yaklaşan bir tarz yakalamıştır.

Yılda 55 Fotoğraf Sergisi[ölü/kırık bağlantı], 2009 yılında Türkiye'nin çeşitli fotoğraf kurumlarında büyük ilgiyle izlenen Ozan Sağdıç, çalışmalarını hâlen Ankara’da sürdürmektedir.

Ozan Sağdıç, 2010 yılında Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği'ne Onur Üyesi seçilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Fotoğrafya Ozan Sağdıç Sayfası17 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği28 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. TFSF 55 Yılda 55 Fotoğraf Sergi Duyurusu16 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.