Erkan Yücel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erkan Yücel
Erkan Yücel.jpg
Doğum 13 Mart 1944
Ankara, Türkiye
Ölüm 9 Eylül 1985 (41 yaşında)
Selçuk, İzmir, Türkiye
Ölüm sebebi Trafik kazası
Milliyet Türk
Meslek Oyuncu
Etkin yıllar 1964-1985

Erkan Yücel (13 Mart 1944, Ankara - 9 Eylül 1985; Selçuk), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Liseyi yarıda bırakıp tiyatroya başlayan sanatçı, ilk olarak Ankara Deneme Sahnesi'nde çalıştı. Bir yandan halkevlerinin tiyatro kurslarına devam etti. 1962 ve 63 yıllarında, iki kez konservatuvara başvurmasına karşın, 'ağız yapısı uygun değil' diye alınmadı. Daha sonradan Devlet Tiyatroları'ndan gelen oyunculuk teklifini de o kabul etmedi. Deneme Sahnesi'nden sonra yeni kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu'na girdi. Ayak Bacak Fabrikası ve Klimanjaro'ya Tek Başına Tırmanmak adlı oyunları ile dünya çapında tanındı. 12 Mart'ta sergiledikleri Hitler Rejimi'nin Korku ve Sefaleti oyunu nedeniyle sıkıyönetim tarafından tutuklanarak yargılandı ve 15 yıl ağır hapis cezasına mahkûm edildi. İki yıl yatıp çıktı. "İçerdeyken" işkence gördüğü söylenmektedir. İdeolojik farklılaşma nedeniyle AST'tan ayrılarak önce Devrimci Ankara Sanat Tiyatrosu'nu, sonra da Halk Oyuncuları'nı kurarak Anadolu'nun birçok yerinde turnelere çıktı. O dönemde sinemada da rol aldı. 1975'te San Remo Film Şenliği'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü alarak uluslararası alanda ödül alan tek sinema oyuncusu oldu.

12 Eylül 1980 Darbesi'nde de baskılarla karşı karşıya kaldı. İzmir turnesinde Sıkıyönetim komutanlığı oyunu serbest bırakmış ama Erkan Yücel'in sahneye çıkmasını yasaklamıştır. 12 Eylül'den sonra da pasaport verilmeyip yurt dışına çıkışı yasaklandı. Tiyatro çalışmalarına Devrimci Ankara Sanat Tiyatrosu’nun ardından kurduğu Ankara Halk Tiyatrosu’nda devam etti. Ankara’da yerleşik bir sahne kurdu. Politik oyunların yanı sıra çocuk oyunları da hazırladı. 9 Eylül 1985 yılında film çekimi için gittiği İzmir yolunda geçirdiği bir trafik kazası sonucu 41 yaşında hayatını kaybetti.[1][2]

Erkan Yücel, toplumcu bir sanat anlayışını savundu. Aydınlık hareketinde yer aldı, TİİKP ve TİKP saflarında mücadele etti. Oğlunun adını, Doğu Perinçek'e ithafen Doğu koydu. "Traktör römorkunda tiyatro" tarzını geliştirdi, köy köy dolaşarak halka gösteriler sundu. Yücel ayrıca, Sarper Özsan yönetimindeki Aydınlık Korosu'nda da seslendirme görevinde bulunmuştur.

Sahip olduğu ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 12. Antalya Film Şenliği, 1975, En İyi Erkek Oyuncu Endişe
  • San Remo Film Şenliği, 1975, En İyi Erkek Oyuncu

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[3][değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Erkan Yücel". SinemaTürk. 19 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Erkan Yücel". TSA. 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Erkan Yücel". imdb. 16 Nisan 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi.