Kemal Sunal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kemal Sunal
Genel bilgiler
Doğum adı Ali Kemal Sunal
Doğum 11 Kasım 1944(1944-11-11)
İstanbul
Ölüm 3 Temmuz 2000 (55 yaşında)
İstanbul
Uyruk Türk
Evlilik(ler)i Gül Sunal (1974-2000)
Çocukları Ali Sunal (d. 1977)
Ezo Sunal (d. 1984)
Meslek(ler) Sinema ve tiyatro oyuncusu
Etkin yıllar 1964-2000
Altın Portakal Ödülleri
En İyi Erkek Oyuncu
1977 Kapıcılar Kralı
Yaşam Boyu Onur Ödülü
1998

Ali Kemal Sunal (11 Kasım 1944, İstanbul[1]; 3 Temmuz 2000, İstanbul), Türk tiyatrocu, komedi oyuncusu, sinema sanatçısı ve yazar.

Türk sineması'nın büyük komedi oyuncusu ve sinema oyuncularından biri olarak kabul edilen Kemal Sunal, oynadığı rollerle Türk sinemasına yeni bir soluk getirdi. Çevirdiği filmlerde genellikle saf, şanslı, iyi yürekli karakterleri canlandırmıştır. Filmlerinin ilk gösterimlerinden yıllar sonra bile hala büyük bir ilgiyle izlenmesi olgusunu, yazmış olduğu bilimsel yüksek lisans tezinde sosyolojik olarak irdelemiştir.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Küçükpazar semtinde doğan oyuncunun babası Migros'tan emekli Mustafa Sunal; annesi Saime Sunal'dır. Kemal Sunal'ın, Cemil Sunal ve Cengiz Sunal adında iki kardeşi vardır.

Sanatçı, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu'nda okudu, Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde başladı. Öğrenimi sırasında Emayetaş Fabrikasında çalışmış, ayrıca elektrikçide çıraklık yapmıştır. Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır'ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal'ın kariyerinde önemli yeri vardır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1964 yılında Ankara Bando-Mızıka birliğinde askerliğini yaptı. Sanat hayatı, Vefa Lisesi'nde amatör olarak "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. İlk kez Kenterler Tiyatrosu'nda profesyonel oyuncu olarak çalıştıktan sonra uzun süre Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda, kısa süre Ayfer Feray Tiyatrosu'nda, son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda oynadığı bir oyunda Ertem Eğilmez tarafından çok beğenildi ve böylece beyaz perdeye transfer oldu. İlk rolünü 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Tatlı Dillim adlı filmde uzun boyundan dolayı basketbolcu olarak aldı.[2] Bunun ardından Ertem Eğilmez'in yönettiği kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

Kemal Sunal, 1974 yapımı Hababam Sınıfı filmindeki İnek Şaban rolünde.
1980 yapımı Devlet Kuşu filmindeki Mustafa karakterinin odasında asılı olan ve Kemal Sunal'ın Belmondo'ya benzediği fotoğraf.

Kemal Sunal kendi ağzında, ilk yıllarını ve komediye yönelişini şu sözlerle dile getiriyor;

"Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu'ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum; ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum."[3]

Ustalık[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı. İnek Şaban'ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde "Şaban" adlı karakteri canlandırmıştır.

1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başlandı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para almadı.[4]

Yüksek lisans[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve ardından yüksek lisans yaptı. Tamamlanmasından sonra Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adıyla kitap olarak basılan yüksek lisans tezinde kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini yaparak iktidarların sanat alanına yaptıkları ideolojik müdahaleyi irdeledi.

Ölümü ve son yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemal Sunal'ın Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri.

Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İstanbul'daki Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilmiştir. 2009 yılında Kemal Sunal ile anılarını anlatan Zeki Alasya, ölümünde korkularının kalp krizi geçirmesinde önemli etken olduğunu belirtti. Zeki Alasya ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar bir adamdı yorumunu yapmıştır.

Hakkındaki görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemal Sunal, hem yüzünün fizik yapısı hem de mimik ve jestleriyle Fransız komedyen ve şarkıcı Fernandel'e benzetilirdi. Fernandel 1930'lu yıllardan 1960'lı yıllara kadar tıpkı onun gibi sayısız komedi filmi çevirmişti. Kendisiyle yapılan bir röportajda Sunal, kendisi için 'at suratlı' gibi benzetmeler bile yapıldığını, ama en çok Zeki Müren'in kendisini 'Fernandel'le Jean-Paul Belmondo karışımı' diye tanımlamasının hoşuna gittiğini belirtmişti[5].

"Ben Kemal Sunal hayranıyım, filmlerini bıkmadan izliyorum. Muhteşem bir oyuncu."
"Varlığı yokluğu belli olmazdı, ama yönetmen ’motor’ dediği an, karşımızda devleşen bir aktör olurdu."
"Kemal Sunal, filmlerinde genellikle, haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı."[7]
"Türk sinemasının usta sıfatına layık oyunculardan biri olan Sayın Sunal, çizdiği kompozisyonlarla hafızalarda önemli bir yere sahiptir."
"...çok takdir ettiğim, çok beğendiğim, hakikaten Türk sinemasına damgasını vurmuş, halkın sevgisini kazanmış, gönlüne girmiş olan çok büyük bir sanatçıydı."

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçı kendi profilinin, oynadığı karakterlere göre farklı olduğunu şu sözlerle belirtiyor; "Ben özel hayatımda çok az konuşan, çok soğuk bir adamım" ve aynı zamanda iş ve ev yaşamında titiz olduğunu belirtiyor[8].

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatı boyunca 82 filmde rol almıştır. İlk filmi yardımcı rolde Tatlı Dillim (1972) ile başlamış, Salako (1974) filminde başrol oynamıştır. En son filmi Propaganda (1999) olmuştur. 1977 yılında Kapıcılar Kralı rollünde Altın Portakal Ödülüne layık görülmüştür.

Kemal Sunal, 2000 yılında yönetmenliğini Ali Özgentürk'ün yapacağı Balalayka filminin başrolünü (Necati rolü) oynayacaktı. Ancak çekimlerin yapılacağı Trabzon'a giden uçakta kalp krizi geçirerek ölünce bu rolü Uğur Yücel üstlendi. Kemal Sunal'ın uçak korkusu vardı ve bu nedenle o zamana kadar hiç uçağa binmemişti. Ölümüyle sonuçlanacak bu yolculuğa da güçlükle ikna edilmişti.

[9][10]

Yıl Film Görevi[11][12] Notlar Kaynak
Oyuncu Yapımcı Yönetmen Senarist Rolü
1972 Tatlı Dillim Evet Ertem Eğilmez Ertem Eğilmez Sadık Şendil Basketbolcu İlk rol aldığı film [13]
1974 Köyden İndim Şehire Evet Ertem Eğilmez Ertem Eğilmez Zeki Alasya
Sadık Şendil
Saffet Salak Milyoner filminin devam filmidir. [14][15]
Salako Evet Ertem Eğilmez Atıf Yılmaz Ertem Eğilmez
Sadık Şendil
Salako İlk başrolü. [16]
1975 Hanzo Evet Yahya Kılıç Zeki Ökten Suphi Tekniker Hanzo / Cabbar İki farklı karakteri oynadığı ilk film. [17]
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı Evet Ertem Eğilmez Ertem Eğilmez Sadık Şendil İnek Şaban Şener Şen ile birlikte oynadığı ilk film. [18]
1976 Kapıcılar Kralı Evet Arif Keskiner
Abdurahman Keskiner
Zeki Ökten Umur Bugay Seyyit Bu filmdeki rolüyle 1977'de Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanmıştır.[19] [20]
1977 Hababam Sınıfı Tatilde Evet Ertem Eğilmez Ertem Eğilmez Sadık Şendil İnek Şaban Oynadığı son Hababam Sınıfı serisi filmi. [21]
1983 Çarıklı Milyoner Evet Yahya Kılıç Kartal Tibet İhsan Yüce Bayram Kemal Sunal bu filmin senaryosunu Kartal Tibet, İhsan Yüce ve Memduh Ün'le birlikte yazmıştır.[22] [22][23]
1984 Atla Gel Şaban Evet Yahya Kılıç Natuk Baytan Aydemir Akbaş Niyazi Filmin adında Şaban geçmesine rağmen Kemal Sunal, Niyazi rolünde [9]
1985 Sosyete Şaban Evet Yahya Kılıç Kartal Tibet İhsan Yüce
Kartal Tibet
Kemal Sunal
Şaban Ağa / Dilaver Bey [24][25] [24]
Gurbetçi Şaban Evet Memduh Ün Kartal Tibet Osman Seden
Halit Akçatepe
Şaban Şaban rolünü oynadığı son film. [26]
1999 Propaganda Evet Sinan Çetin
Susa Kohlstedt
Sinan Çetin Sinan Çetin
Gülin Tokat
Mehdi Oğlu Ali Sunal'la birlikte oynadığı tek film. [27]

Tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü, Sel Yayınları, İstanbul, 1998, ISBN 9755702629
 • Kemal Sunal Güldürüsü, Om Yayınevi, İstanbul, 2001, ISBN 9756827793

Hakkındaki kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Anısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümünün ardından anısını yaşatmak için çeşitli kurum ve yerleşkelere adı verilmiştir. [31][32]

Vakıfbank Kemal Sunal Sanat Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde kurulmuş Özel Sektöre Bağlı Kültür Merkezi olan Vakıfbank Sanat Merkezi Kemal Sunal’ın ismini taşıyor[33].

Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezun olduğu Vefa Lisesi’nde Kemal Sunal anısına bir anket düzenlenmiş ve anket sonucunda başarılı ve sevilen sanatçılara "Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü" verilmesi kararlaştırılmıştır[34].

Askerden babasına mektup[değiştir | kaynağı değiştir]

Vefatının 9. yılında mezarı başında anılırken, Mardin'de vatani görevini yapan oğlu Ali Sunal, Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki anma törenine katılmamıştır. Ama törende, askerden babasına hitaben yazdığı mektup okunmuştur. 4 sayfalık o mektubun son sayfasında şu ifadeler yer alıyordu:

"... Baktık ki bu iş böyle olmayacak, bir umut ışığı doğmayacak, bizden başkası bizi anlamayacak, gururum, kardeşim de dönünce sen varmışsın gibi hayata, birbirimize bağlandık.
Yaşamalıydık. Sen gittin ve biz burada kaldık. Merak etme rahat, huzurlu uyu. Yeni doğan, seni hiç tanımayan kardeşler de izliyor, Hababam'ı, Tosun Paşa'yı, Salako'yu... Bıraktığın eserler mutlu ediyor, hayata umutla baktırıyor bir ömür boyu. Koruduğun efsane soyadını milyonlar koruyor, milyonlara aktarıyor artık. Bir de yeni isim koydular 'Melek Şaban' diye, tarihe bıraktık. Sen gittin ve biz burada kaldık. Biz mi? Hala bir yanı kırık, ama gururlu, dimdik ayaktayız. Senin emanetinden hiç ayrılmadan yaşamaktayız. Bir tek bugünde ayrıyız.
Biz arkadaşlarla vatani görev için Mardin'de silah altındayız. Bu mektupla benim, annemin, Ezomun, sevenlerinin kalpleri birleştik başucundayız. Bize bıraktığın güzelliklere minnettarız. Çok özledik ama ağlamayacağız. Gözün arkada kalmasın, hiç ayrılmayıp seni sonsuza dek bizimle yaşatacağız. Tamam sen gittin ama biz burada kaldık."

Ali Sunal'ın babasına hitaben yazdığı mektupdan[35]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Hürriyet Biyografi Kemal Sunal
 2. ^ "Tuttum Kemal!". Milliyet. 5 Temmuz 2000. ss. 9. 
 3. ^ a b http://www.idefix.com/kitap/kemal-sunal-cocukken-nuran-turan/tanim.asp?sid=TWL3945CZS4SJ34C1DMT>
 4. ^ kimkimdir.com
 5. ^ "Portre" (Türkçe). evkultur.com. http://www.evkultur.com/portre/kemalsunal/kemalsunal.htm. Erişim tarihi: 4 Eylül 2011. 
 6. ^ http://www.turkeyodyssey.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2307:kemal-sunal&catid=20:turkish-culture&Itemid=4
 7. ^ a b c d http://dosyalar.hurriyet.com.tr/kemalsunal/ardindan.htm>
 8. ^ a b c http://www.bugun.com.tr/haber-detay/161218-ses-getiren-kemal-sunal-roportaji-haberi.aspx>
 9. ^ a b >
 10. ^ "Atla Gel Şaban" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/1882/Atla-Gel-Saban. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 11. ^ a b >
 12. ^ a b >
 13. ^ "Tatlı Dillim" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/6255/Tatli-Dillim. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 14. ^ "Köyden İndim Şehire- Did You Know ?" (İngilizce). IMDb. http://www.imdb.com/title/tt0252619/. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 15. ^ "Köyden İndim Şehire" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/7071/Koyden-indim-Sehire. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 16. ^ "Salako" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/5585/Salako. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 17. ^ "Hanzo" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/3662/Hanzo. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 18. ^ "Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/3615/Hababam-Sinifi-Sinifta-Kaldi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 19. ^ "Ödüllerimiz". Gülşah Film. http://www.gulsahfilm.com/odullerimiz.php?lang=tr. Erişim tarihi: 1 Eylül 2011. 
 20. ^ "Kapıcılar Kralı" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/4358/Kapicilar-Krali. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 21. ^ "Hababam Sınıfı Tatilde" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/3616/Hababam-Sinifi-Tatilde. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 22. ^ a b >
 23. ^ "Çarıklı Milyoner" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/2698/Carikli-Milyoner. Erişim tarihi: 8 Şubat 2012. 
 24. ^ a b >
 25. ^ "Sosyete Şaban (1985)" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/5959/Sosyete-Saban. Erişim tarihi: 8 Şubat 2012. 
 26. ^ "Gurbetçi Şaban" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/3503/Gurbetci-Saban. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 27. ^ "Propaganda" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film_genel/1030/Propaganda. Erişim tarihi: 12 Şubat 2012. 
 28. ^ a b c d e f >"Milliyet Gazetesi Arşivi" (Türkçe). gazetearsivi.milliyet.com.tr. http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Ara.aspx?araKelime=%22Kemal%20Sunal%22&isAdv=false. Erişim tarihi: 4 Eylül 2011. 
 29. ^ a b c d "Perdeler Yarın Açılıyor". Milliyet. 30 Eylül 1968. ss. 6. 
 30. ^ http://www.kitapturk.com/diger/kemal-sunal-cocukken-14193k.html
 31. ^ İstanbul'da bir cadde
 32. ^ Kemal Sunal Parkı
 33. ^ Vakıfbank Kemal Sunal Sanat Merkezi
 34. ^ 6. Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülleri, Vefa Lisesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
 35. ^ Kemal Sunal`ı kaybedeli 9 yıl oldu!

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Commons'ta Kemal Sunal ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikisöz'de Kemal Sunal ile ilgili alıntılar bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]