Fuat Başar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fuat Başar (d. 1953, Erzurum), hattat, ebrûcu ve şair.[1][2]

Tıp tahsili yaparken 1976 yılında hüsn-ü hat ile meşgul olmaya başlamıştır. Çeşitli zorluklarla yazıya devam etmiş bir süre sonra Hamid Aytaç ile tanıştıktan sonra öncelikle mektuplaşarak sonra hocasının atölyesinde eğitim almıştır. Aynı dönemlerde ebru sanatına da ilgi duyarak araştırmaya başlamıştır. Bu sürede ebrucu Mustafa Düzgünman ile de tanışarak ebru eğitimi almıştır. 1980 yılında İstanbul'a yerleşen sanatçı Hamid Aytaç'dan yazı, Mustafa Düzgünman'dan ebru icazeti almıştır. Bir yandan müzik ve edebiyatla da ilgilenen sanatçının henüz yayınlanmamış çok sayıda şiirleri bulunmaktadır. Yazı, ebru ve şiir alanlarında çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir. Yurt içi ve yurt dışında sayısız sergi açmıştır. Yerli ve yabancı çok sayıda koleksiyonda ve bir kısım müzelerde eserleri bulunmaktadır.

Sanatçı hat ve ebru sanatlarının sevilmesi ve yaygınlaşması için emek vermiştir. İstanbul'da Küçükayasofya semtinde bulunan atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fuat Başar". Klasik Türk Sanatları Vakfı. 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
  2. ^ "Fuat BAŞAR (Ebru Sanatçısı)". Kültür ve Turizm Bakanlığı. 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016.