Nesrin Sipahi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nesrin Sipahi
Doğum 29 Kasım 1934 (1934-11-29) (81 yaşında)
Yeşilköy, Bakırköy, İstanbul
Köken Kırım Özerk Cumhuriyeti Kırım
Tarzlar Türk Sanat Müziği
Meslekler Şarkıcı
Etkin yılları 1953-2009

Nesrin Sipahi (d. 29 Kasım 1934 İstanbul) [1] Kırım Türkü ses sanatçısı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1934 yılı Kasım ayında İstanbul, Yeşilköy'de doğdu. Yeşilköy İlkokulu ve Bakırköy Ortaokulu'nu bitirdikten sonra Sanat Okulu'nun Moda ve Biçki-Dikiş Kursu'na gitti. İngilizce öğrenmek için Amerikan okuluna devam etti. Önce Batı Müziği ve Şan dersleri alan Nesrin Sipahi'nin Türk Sanat Müziğine olan yeteneği, İstanbul Belediyesi Konservatuarı'nda Ahmet Nuri Canaydın tarafından keşfedildi. 1953 yılında TRT Ankara Radyosu'nda kadrolu sanatçı olarak göreve başladı. 1957'de ilk plağını çıkarttı: Bir Rüzgârdır Gelir Geçer Sanmıştım.

23 Ocak 1957'de Hasan Aldemir Sipahi ile evlenerek, soyadını değiştirdi. Bu evlilikten iki erkek çocuk sahibi oldu. Sanat yaşamında "Sipahi" soyadını kullandı ve "Nesrin Sipahi" adıyla tanındı.

1965 yılında Tamer Yiğit'le baş rolünü paylaştığı Kalbimdeki Serseri adlı müzikli filmde oynadı.1974 yılında o dönemin Fenerbahçe futbolcularıyla kulübün bilinen ilk marşı olan sözleri Fecri Ebcioğlu'ya ait Yaşa Fenerbahçe'yi söyledi

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ünvanı verildi. Klasik Türk Sanat Müziği Sanatçısı olarak uzunca bir dönem gazinolarda as solistlik yapan sanatçı 1968 yılında tarzının dışına çıkarak, popüler müzik tarzında birer aranjman olan Bebek ve Arkadaşımın Aşkısın adlı parçaları plağa okudu.

Azerbaycan'daki tek konserini 1970 yılı Haziran ayında o zamanki Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin başkenti Bakü'de konser vermiştir.[2]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1953 yılından itibaren Ankara Radyosu'nda çalışmalarına başlayan, düzenlediği Anadolu konser turnesinin ardından 1968 yılında çıkardığı Bebek - Arkadaşımın Aşkısın, Yunus - Karamehmet plaklarıyla geniş dinleyici kitlesi elde eden[3] sanatçı, davet edildiği ülkelerde de ismini duyurmuştur.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nesrin Sipahi, tek filmi "Kalbimdeki Serseri"de Tamer Yiğit ile baş rolde oynamıştır.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.biyografi.info/kisi/nesrin-sipahi
  2. ^ "Elçibəy". Miryəhya Yusifli, 2010. s.75-76
  3. ^ Siyah Beyaz Aşkların Sesi: Nesrin Sipahi Bir Zamanlar. 16 Nisan 2010 tarihinde erişilmiştir.
  4. ^ Nesrin Sipahi - Tüm Albümleri Power Clup. 16 Nisan 2010 tarihinde erişilmiştir.