Bizim Aile (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bizim Aile
Yönetmen Ergin Orbey
Yapımcı Nahit Ataman
Senarist Sadık Şendil
Oyuncular Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Itır Esen, Şener Şen, Ayşen Gruda
Müzik Melih Kibar
Görüntü yönetmeni Kriton İlyadis
Sanat yönetmeni Hasan Nurdan
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 1975
Çıkış tarih(ler)i Şubat 1976
Süre 93 dk
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Bizim Aile, yönetmenlik koltuğunda Ergin Orbey'in oturduğu, yapımcılığını Nahit Ataman'ın üstlendiği, senaryosunu ise Sadık Şendil'in yazdığı 1975 yapımı dram-komedi türündeki sinema filmi. Filmin oyuncu kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Ayşen Gruda, Itır Esen ve Halit Akçatepe gibi isimler yer aldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşar Usta’nın fabrika arkadaşı Talat Usta ve eşi, Yaşar Usta ile Melek Hanım’ı evlendirmeye çalışmaktadır.Bu çabaları başarılı olur fakat Yaşar Usta’nın dört, Melek Hanım’ın üç çocuğu vardır. Fakat bu çocuklar birbiri ile anlaşamıyor,sürekli kavga ediyorlardı. Melek Hanım’ın oğullarından biri olan Ferit’in kız arkadaşı Alev’in babası,Alev’in Ferit ile sevgili olduğunu öğrenince Yaşar Usta ve ailesini rahat bırakmaz ve ilk Yaşar Usta’yı işinden kovar ardından aileyi evlerinden atar. Yaşar Usta Alev’in babası ile görüşür.Alev’in babası Saim Bey hatasını anlar ve evlerini onlara geri verir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekim mekanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ana çekim lokasyonu olan, Melek Hanım'ın çocukları ile birlikte oturduğu ve daha sonra Yaşar Usta'nın oğulları ile birlikte taşındığı köşk, Altunizade, Üsküdar, İstanbul

1976 yılında vizyona giren film İstanbul’da çekildi. Ana çekim mekanı olan, Yaşar Usta’nın çocukları ile birlikte taşındığı Melek Hanım’a ait olan köşk Üsküdar’ın Altunizade semtinde bulunmaktadır.[1] Günümüzde klinik olarak kullanılan yapı birçok Yeşilçam filminin çekim mekanı olarak kullanıldı. Alev ve babası zengin fabrikatör Saim Bey’in ikamet ettiği yapı için ise Yeniköy'de bulunan Said Halim Paşa Yalısı seçildi. Saim Bey'in Yaşar Usta ile klişeleşmiş diyaloğunun geçtiği ofis ise yönetmen ve senarist Ertem Eğilmez'in Beyoğlu'ndaki çalışma ofisidir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bizim Aile filmi oyuncuları ve konusu! Bizim Aile ne zaman, nerede çekildi?". Milliyet. 30 Mayıs 2021. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2021. 
  2. ^ Çetin, Kürşat [@nerdecekildi] (13 Nisan 2018). "İŞTE O ODA, ERTEM EĞİLMEZ'İN ÇALIŞMA ODASI VE OFİSİDİR :)" (Tweet). Erişim tarihi: 31 Mayıs 2021Twitter vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]