Gülsin Onay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Gülsin Onay (d. 12 Eylül 1954, İstanbul) Türk piyanist.

"Harika çocuk" olarak başladığı müzik yaşamını dünyanın önemli orkestraları ve şefleriyle çalışmalar yaparak sürdüren sanatçı, aynı zamanda Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin dünyaya tanıtılmasına ve sevilmesine öncülük etmektedir.[1] Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından verilen Devlet Sanatçısı ünvanının sahibidir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzisyen bir anne babanın kızı olan Gülsin Onay, piyanoya üç buçuk yaşında annesi ile başladı. İlk konserini altı yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda verdi. Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında, iki yıl Mithat Fenmen ve Ahmed Adnan Saygun tarafından Ankara’da özel eğitim verilerek 12 yaşında Fransa’ya gönderildi. Pierre Sancan, Monique Haas, Pierre Fiquet ve Nadia Boulanger ile çalışarak Paris Konservatuvarı’nın yüksek bölümünden 16 yaşında, “Premier Prix du Piano” derecesi ile mezun oldu. Mezuniyetinin ardından çalışmalarını Bernhard Ebert ile sürdürdü.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçı, Marguerite Long–Jacques Thibaud (Paris) ve Ferrucio Busoni (Bolzano) de dahil olmak üzere başlıca uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüllerle uluslararası müzik kariyerine başlamış oldu. Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Venezüella’dan Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıtada 65 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Sankt Peterburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi dünyanın önde gelen orkestraları eşliğinde solist olarak sahne aldı. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Edward Gardner, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir.

Özellikle romantik dönem bestecilerini ustalıklı yorumuyla tanınan Gülsin Onay, Rahmaninov ve Chopin yorumlarıyla müzik otoritelerinden övgüler almaktadır. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak kabul edilen Onay, bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun’un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov’un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun’un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche’ı bestelemiştir.

Amerikan VAI firması DVD olarak “Gülsin Onay in Concert” adıyla Grieg ve Saint-Saëns konçertolarını mart 2009’da ve “Gülsin Onay Live in Recital” başlığıyla sanatçının Miami Piyano Festivali resitalini 2011 şubatında yayınladı. Onay’ın şef Jörg Faerber yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde kaydettiği Mozart Piyano Konçertoları KV 466&467 ise Lila etiketiyle 2010 sonbaharında Türkiye'de piyasaya çıkmıştır. Her iki Saygun konçertosunu yorumladığı albümü ekim 2008’de Alman CPO etiketiyle piyasaya çıkmıştır. 2007 yılında yayınlanan Rachmaninov ve Çaykovski piyano konçertolarını seslendirdiği albümü, Vladimir Ashkenazy başta olmak üzere pek çok virtuöz ve eleştirmen tarafından büyük övgüyle karşılanmıştır. Gülsin Onay’ın 20’ye yakın albüm kaydı, sanatçının yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtır.

Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti olup Bilkent Üniversitesi’nin de Sürekli Sanatçısıdır. Sanatçı, 2004 yılında başlayarak kısa sürede dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin de sanat danışmanlığını yapmaktadır.

Ödüller/Payeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Devlet Sanatçısı (1987)
  • Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorası (1988)
  • UNICEF Türkiye Milli Komitesi İyi Niyet Elçisi (2003)
  • Hacettepe Üniversitesi Fahri Doktorası (2007)
  • Polonya Üstün Hizmet Nişanı (2007)
  • Sevda Cenap And Müzik Vakfı 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası
  • 42. İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü (2014)[1]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülsin Onay, Türk matematikçi Kerim Erim’in torunudur. Eşi Cambridge Üniversitesi Cebir ve Sayı Teorisi Profesörü Tony Scholl, oğlu Erkin Onay ise Ankara Devlet Opera ve Balesi Başkemancısıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]