İçeriğe atla

Parazit (film, 2019)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parazit
Parasite
Filmin afişi
YönetmenBong Joon-ho
YapımcıBong Joon-ho
Kwak Sin-ae
Moon Yang-kwon
Jang Young-hwan
SenaristBong Joon-ho
Han Jin-won
OyuncularSong Kang-ho
Lee Sun-kyun
Cho Yeo-jeong
Choi Woo-shik
Park So-dam
MüzikJeong Jae-il
DağıtıcıCJ Entertainment (Güney Kore)
Neon (ABD)
CinsiSinema filmi
Çıkış tarih(ler)i21 Mayıs 2019
(Cannes Film Festivali)
31 Mayıs 2019
(Güney Kore)
Süre132 dakika[1]
ÜlkeGüney Kore Güney Kore
DilKorece
Bütçe~$11 milyon[2]
(~$11 milyon)
Hasılat$ 167.396.579[3]

Parazit, yönetmenliği ve senaristliği Bong Joon-ho tarafından yapılan 2019 çıkışlı Güney Kore kara komedi, gerilim filmidir.

Filmin senaryosu yönetmen Bong Joon-ho ve Han Jin-won ile birlikte yazılmıştır. Başlıca oyuncuları Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam'dır.

Fakir bir aileden gelen genç bir adamın zengin bir ailenin kızına özel ders vermesiyle başlıyor. Bu genç adam, ebeveynleri ve kardeşiyle birlikte yavaş yavaş zengin ailenin özel hayatına sızmaya başlayacaktır.

Parazit, dünya prömiyerini Altın Palmiye Ödülü'nü kazandığı 21 Mayıs'taki 2019 Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirdi. Bu ödülü alan ilk Kore filmi ve 2013'teki Mavi En Sıcak Renktir filminden beri ödülü oy birliğiyle alan ilk film olma özelliğini taşımaktadır. 92. Akademi Ödülleri'nde En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film dalında Güney Kore'den aday gösterildi.

Film, Güney Kore'de CJ Entertainment tarafından 30 Mayıs 2019'da, dünyanın geri kalanında Neon tarafından 2019'un sonlarında gösterime girdi.

Genelde olumlu eleştiriler alan film, dünya çapında 121,8 milyon dolar kazandı ve Bong'un en çok kazandığı yapıtı oldu. Şu anda Güney Kore tarihinin en yüksek hasılatı olan filmleri listesinde yer almaktadır.[4] Time dergisi tarafından yılın en iyi 10 filminden biri seçilmiştir.[5]

92. Oscar Ödülleri'nde, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazandı. 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parazit, Oscar tarihinde ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film (Best Picture) ödülünü alma başarısı gösterdi.[6][7]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kim Ki-taek, karısı Chung-sook, oğlu Ki-woo ve kızı Ki-jeong ile küçük bir yarı bodrum katında yaşamakta, düşük ücretli işlerde çalışmakta ve ay sonunu getirmek için mücadele etmektedir. Ki-woo'nun yurt dışında eğitim almaya hazırlanan arkadaşı Min-hyuk, zenginlik getirmesi için bir bilgenin taşını Kim ailesine hediye etmiştir. Varlıklı Park ailesinin kızı Da-hye'nin İngilizce öğretmenliğini yapan Min-hyuk, işi devralması için Ki-woo'ya üniversite öğrencisi taklidi yapmasını tavsiye eder. Ki-woo'nun işe alınmasının ardından Kim ailesinin tüm fertleri birbirinden bağımsızlarmış gibi görünerek ve çok yönlü yetenekleri olan çalışanlarmış gibi rol yaparak Park ailesinin hayatına dâhil olurlar. Ki-woo, Da-hye ile romantik bir ilişkiye başlarken; Ki-jeong sanat terapisti rolüyle en küçük çocuk Da-song'a öğretmen olarak; Ki-taek, Ki-jeong'un arabada seks yapıyormuş gibi göstermesiyle kovulan Bay Park'ın eski şoförünün ardından şoför olarak; Chung-sook ise, temizlikçi Moon-gwang'ın şeftali alerjisinin Kim tarafından tüberkülozmuş gibi gösterilmesi akabinde temizlikçi olarak işe alınır.

Park ailesi bir kamp gezisine çıktığında, Kimler malikâneyi işgal eder ve lüks içinde eğlenmeye başlarlar. O gece Moon-gwang bodrumda bir şey unuttuğunu iddia ederek geri döner. Moon-gwang'ın gizli bir sığınağı açmasıyla, kocası Geun-sae'nin tefecilerden kaçmak için 3 yıldır orada yaşadığı ortaya çıkar. Moon-gwang, Chung-sook'a bu sırrı saklaması için yalvarırken, gizlice dinleyen Kim kazara Moon-gwang'ın görüş açısına girer. Moon-gwang'ın onların aslında bir aile olduğunu anlamasının ardından sahtekârlıklarını açığa çıkarmakla onları tehdit etmesi bir kavgayla sonuçlanır.

Park ailesi ani bir telefonla, yağmurun gezintilerini mahvettiğini ve kısa bir süre sonra eve döneceklerini bildirir. Kim ailesi Geun-sae ve Moon-gwang'ı zorla sığınağa sokmaya çalışır. Kaçmaya çalışan Moon-gwang, Chung-sook tarafından tekmeyle merdivenlerden düşürülür ve ölümcül bir kafa travması geçirir. Park ailesi geri döndüğünde, Bayan Park oğullarının yıllar önce bodrumdan çıkan bir “hayalet” görerek travma geçirdiğini anlatır. Bu hayalet Geun-sae'den başkası değildir. Diğer üç Kim ailesi ferdi yakınlarda saklanırken, Bay Park, karısına Ki-taek'in iyi bir sürücü olmasına rağmen kötü kokmasını şikâyet eder. Üç Kim, malikâneden fark edilmeden kaçmayı başarır ancak evlerini yağmur yüzünden taşan atık suların altında kalmış hâlde bulurlar. Geceyi yağmurdan etkilenen yüzlerce kişiyle birlikte, yerel bir spor salonunda geçirirler.

Ertesi gün, Bayan Park, Da-song için bir doğum günü partisi hazırlar ve çalışanlarını davet eder. Bilgenin taşıyla sığınağa dönen Kim-woo, Geun-sae tarafından kafasına taşla vurulmasıyla beklenmedik bir saldırıya uğrar. Geun-sae sığınaktan kaçar ve Ki-jeong'u göğsünden bıçaklayarak partiye hızlı bir giriş yapar. Geun-sae'nin aniden ortaya çıkmasıyla travması tetiklenen Da-song nöbet geçirir. Ki-taek aceleyle Ki-jeong'a yardım etmeye çalışırken, Bay Park, Da-song'u hastaneye götürmesi için ona bağırır. Chung-sook'un, Geun-sae'yi bir et şişiyle öldürmesinin ardından arabanın anahtarlarını almaya çalışan Bay Park, Gun-sae'nin kokusundan tiksinir. Bay Park'ın kokuya tepkisini gören Ki-taek, kaçmadan önce onu ölümcül bir şekilde bıçaklar.

Haftalar sonra, komadan uyanan Ki-woo ve Chung-sook dolandırıcılıktan gözaltına alınırken, Ki-jeong bıçak darbesinden dolayı ölmüş, Bay Park cinayeti için aranan Ki-taek ise kayıplara karışmıştır. Ki-woo, Park ailesinin yakın zamanda satılan malikânesini gözetlerken Mors koduyla yanıp sönen bir ışık fark eder: artık sığınakta yaşayan Ki-taek'in SKATS mesajı. Ki-woo bir gün malikâneyi satın alacak ve babasını özgür bırakacak parayı kazanacağına yemin eder.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Film ekibi, Nisan 2019'da.
 • Song Kang-ho - Kim Ki-taek
 • Jang Hye-jin - Kim Chung-sook, Ki-taek'in karısı
 • Choi Woo-shik - Kim Ki-woo, Ki-taek'in oğlu
 • Park So-dam - Kim Ki-jeong, Ki-taek'in kızı
 • Lee Sun-kyun - Park Dong-ik, Bir bilişim şirketinin CEO'su
 • Cho Yeo-jeong - Park Yeon-gyo, Dong-ik'in karısı
 • Jung Ji-so - Park Da-hye, Dong-ik'in kızı
 • Jung Hyun-joon - Park Da-song, Dong-ik'in oğlu
 • Lee Jung-eun - Gook Moon-gwang
 • Park Myung-hoon - Geun-sae
 • Park Geun-Rok - Şoför Yoon
 • Jung Yi-seo - Pizzacı müdürü
 • Park Seo-joon - Min-hyuk[8]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bong Joon-ho, Deauville Amerikan Film Festivali'nde, 2013

Çekimler 18 Mayıs 2018'de başlayıp[9][10] 77 gün sonra, 19 Eylül 2018'de sona erdi.[11]

Filmde kurgu bir karakter olan mimar Namgoong Hyeonja tarafından tasarlandığı söylenen Park ailesinin evi, sıfırdan inşa edilmiş bir settir.[12] Yapım tasarımcısı Lee Ha-joon, dış mekân setinin inşasında güneşin çok önemli bir faktör olduğunu belirtmiştir. Lee, "Açık hava alanlarını ararken güneşin yönü çok önemli bir noktaydı", "İstediğimiz zaman diliminde güneşin konumunu hatırlamak ve pencerelerin konumlarını ve boyutlarını buna göre belirlemek zorunda kaldık. Işıklandırma söz konusu olduğunda, Hong Kyung Pyo'nun renk ile ilgili özel istekleri oldu. Sofistike, dolaylı bir aydınlatma ve tungsten ışık kaynaklarından sıcak bir etki istedi. Seti inşa etmeden önce onunla birlikte güneşin hareketlerini izlemek için alanı defalarca ziyaret ettik ve setin konumuna birlikte karar verdik." ifadelerini kullanmıştır.[13]

Lee Ha-joon ekliyor, "Hikâyede Parkların evi bir mimar tarafından inşa edilmiş olduğu için, doğru yaklaşıma karar vermemiz kolay olmadı. Ben bir mimar değilim ve bence bir mimarın ve yapım tasarımcısının bir mekânı değerlendirmesi arasında farklar var. Biz engelleri ve kamera açılarını önceliklendirirken, mimarlar insanların içinde gerçekten de yaşayacağı alanlar inşa ederler, dolayısıyla insan merkezli tasarımlar yaparlar. Yani yaklaşımlarımız birbirinden farklı."[13]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "기생충". Naver Movie. 1 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2019. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya" 영화 '기생충' 흥행 질주…손익분기점 400만명 눈앞. 3 Haziran 2019. 19 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2019. 
 3. ^ "Parasite". Box Office Mojo. 31 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2019. 
 4. ^ "'Parasite' Sets New Record for Director Bong Joon-Ho at Indie Box Office". TheWrap (İngilizce). 3 Kasım 2019. 23 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2019. 
 5. ^ Zacharek, Stephanie (25 Kasım 2019). "The 10 Best Movies of 2019". Time. 6 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2019. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2020. 
 7. ^ https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/oscar-2020-odullerinde-en-iyi-film-parazit-secildi-iste-92-oscari-kazananlarinin-tam-listesi,s781P81uhECODH6FsU8hFg [yalın URL]
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya" 박서준 측 “봉준호 ‘기생충' 특별출연” 2019년 스크린 열일(공식입장). entertain.naver.com (Korece). 26 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2019. 
 9. ^ Kil, Sonia (30 Mayıs 2018). "Bong Joon-ho's 'Parasite' Starts Shooting (EXCLUSIVE)". Variety (İngilizce). 15 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2019. 
 10. ^ "BONG Joon-ho's PARASITE Enters Production". Korean Film Biz Zone (İngilizce). 26 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2019. 
 11. ^ "BONG Joon-ho's PARASITE Wraps Production". Korean Film Biz Zone (İngilizce). 13 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2019. 
 12. ^ Nast, Condé. "Inside the House From Bong Joon Ho's Parasite". Architectural Digest. 6 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2019. 
 13. ^ a b "How Bong Joon Ho Designed the House in "Parasite"". IndieWire. 29 Ekim 2019. 4 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]