Kagemuşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kagemuşa
影武者
YönetmenAkira Kurosawa
İşiro Honda
YapımcıFrancis Ford Coppola
Akira Kurosawa
George Lucas
Tomoyuki Tanaka
SenaristAkira Kurosawa
Masato İde
OyuncularTatsuya Nakadai
MüzikŞiniçiro İkibe
DağıtıcıToho Stüdyoları
20th Century Fox (Uluslararası)
CinsiSinema filmi
Çıkış tarih(ler)iJaponya 26 Nisan 1980
Amerika Birleşik Devletleri 6 Ekim 1980
Süre2 saat 59 dakika
ÜlkeJaponya Japonya
DilJaponca
Bütçe2.300.000.000 ¥
Diğer adlarıGölge Savaşçı

Kagemuşa (影武者, Gölge Savaşçı), Akira Kurosawa'nın 1980 yılına ait bir filmidir. Başlık, taklit eden kimse için kullanılan bir terimdir. Japon tarihinin savaş yılları döneminde geçmektedir ve düşman kumandanları, savunmasız klana saldırmaktan vazgeçirmek için ölü bir kumandanın kılığına girmesi öğretilen düşük-sınıftan bir suçlunun hikâyesini anlatır. 1575 Nagaşino Savaşı'nın doruğa ulaştığı yıllar ve Kagemuşa 'nın kılığına girdiği kumandan, daimyo Takeda Şingen (Jap: 武田信玄) temel alınarak çekilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir adam hırsızlık suçundan dolayı idam edilecektir. Ancak Şingen'in küçük kardeşi Takeda Nobukado, Şingen'e ikiz gibi benzeyen bu adamın hayatını kurtarır ve Şingen'in kagemuşası yapar. Önce kaçmaya çalışan bu adam, Şingen ile görüşünce onun büyüklüğünden etkilenerek kagemuşa olarak yaşamayı kabul eder.

Takeda Şingen'in ordusu, Tokugawa İeyasu (徳川家康)'nun kalelerinden Noda kalesini düşürmekteyken aniden barış istemiştir. Sebebi de Şingen'in ölümüdür. Takeda klanı bu ölümü gizlemek istemektedir çünkü Şingen vasiyetinde, "Eğer ben ölürsem üç yıl gizleyerek memleketimizin savunmasını güçlendirip asla hücume geçmeyin" demiştir.

Düşmanlarını kandırmak için önce yandaşlarını kandırması gerekmekteydi. O yüzden kagemuşa hakkındaki gerçeği sınırlı sayıda yakınlar bilmekteydi. Kagemuşa zamanla, gerçek Şingen gibi yönetmeye başladı. Şingen'in oğlu Katsuyori hücuma geçmek istediğinde de kagemuşa "Harekete geçme. Dağ hareket etmez." diyerek engeller.

Fakat kagemuşanın gerçek Şingen olmadığını bilen Katsuyori tek başına yola çıkar. Katsuyori'nin tek başına kazanması imkânsız olduğundan kagemuşa Takeda'nın bütün ordusunu yollamaya karar verir. Şingen'in ölümünün ardından üç yıl geçmesinin ardından kagemuşa attan düşer ve Şingen'in kuması eskiden Kawanakajima muharebesinde aldığı kılıç yarasının olmadığını fark eder. Artık Takeda klanı Şingen'in daha önce ölmüş olduğunu açıklanmak zorundadır. Katsuyori yerine geçmiş ve kagemuşa tekrar sıradan bir adam olmuştur.

Tenşo dönemi, 21 Mayıs (29 Haziran 1575) tarihinde, 15.000 kişilik Takeda ordusu 35.000 kişilik Oda Nobunaga - Tokugawa İeyasu ittifak ordusu ile karşı karşıya gelmiştir. (Nagaşino Muharebesi)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]