İçeriğe atla

Manolya (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manolya
Magnolia
Film afişi
YönetmenPaul Thomas Anderson
YapımcıPaul Thomas Anderson
JoAnne Sellar
Dylan Tichenor
Michael De Luca
SenaristPaul Thomas Anderson
AnlatıcıRicky Jay
OyuncularJeremy Blackman
Tom Cruise
Philip Baker Hall
MüzikJon Brion
Aimee Mann
Sanat yönetmeniDylan Tichenor
DağıtıcıNew Line Cinema
Çıkış tarih(ler)i25 Aralık 1999 (1999-12-25)
Süre188 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Almanca
Fransızca
Bütçe$37 milyon Amerikan doları
Hasılat48.451.803 ABD doları

Manolya, Paul Thomas Anderson tarafından yazılan ve yönetilen 1999 yapımı Amerikan filmidir. Ricky Jay'in anlatıcı rolünde boy gösterdiği yapımın başrollerini Tom Cruise, Philip Baker Hall, Philip Seymour Hoffman, William H. Macy, Julianne Moore, John C. Reilly ve Jason Robards paylaşmaktadır.

Tom Cruise filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilmiş ve aynı dalda Altın Küre Ödülü'nü kazanmıştır. Anderson, Manolya'nın -iyisiyle kötüsüyle- hayatı boyunca yapacağı en iyi film olduğunu düşündüğünü söylemiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Manolya, birbirleri ile uzaktan veya yakından ilişkili bir grup insanın tesadüflere dayalı öyküsünü anlatır. Bu kişiler polis memuru Jim Kurring; bir ihbar üzerine Jim ile tanışan kokain bağımlısı Claudia Wilson; Claudia'nın babası ve bir çocuk bilgi yarışmasının sunucusu Jimmy Gator; yarışmanın dahi çocuğu Stanley Spector; aynı yarışmanın geçmişteki şampiyonlarından Donnie Smith; yarışmanın eski yapımcısı, ölümcül kanser hastası Earl Partridge; Earl'ün kendinden genç ve güzel eşi Linda; Earl'ün yardımsever hastabakıcısı Phil Parma ile Earl'ün görüşmediği oğlu, kız tavlama kursları veren, narsist Frank Mackey'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]