İçeriğe atla

Yasak Bölge 9

Vikipedi, özgür ansiklopedi
District 9
YönetmenNeill Blomkamp
YapımcıPeter Jackson
SenaristNeill Blomkamp
Terri Tatchell
OyuncularJason Cope
Robert Hobbs
Sharlto Copley
Görüntü yönetmeniTrent Opaloch
DağıtıcıTriStar Pictures
Yapım yılı2008, ABD.
Çıkış tarih(ler)i14 Ağustos, 2009
Dilİngilizce, Afrikaanca, Nyanja
Bütçe30 milyon $
Hasılat210.819.611 $
Resmî sitesi

District 9, Neill Blomkamp tarafından yönetilen bilimkurgu filmidir. Film Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Johannesburg kentinde çekilmiştir.

Oyuncu Rolü
William Allen Young Dirk Michaels
Robert Hobbs Ross Pienaar
Jason Cope Christopher
Sharlto Copley Wikus
Kenneth Nkosi Thomas
David James Koobus
Venessa Haywood Tania[1]

1982 yılında çok büyük bir uzay gemisi Johannesburg üzerine konuşlanır. Bir süre hiçbir temas sağlanamayan uzay gemisi ile en sonunda insanlar kapı açarak iletişime geçerler. İlk temasta liderleri olmayan, sefalet içinde binlerce uzaylı yaratık ile karşılaşırlar. Bu büyük uzaylı topluluğu Johannesburg içerisinde 9. Bölge adıyla anılan bir mülteci kampına yerleştirilir.

Zaman içerisinde uzaylı topluluğun yaşam koşulları, insan ırkı ile temasları gibi sorunların takibi için MNU (Birleşmiş Çokuluslu Milletler) adında bir organizasyon kurulur.

9 Eylül 2010'da MNU'nin saha operasyon şefi Wikus van de Merwe artık 1.8 milyona ulaşmış olan ve kontrolü zorlaşan bu kamp şehri tahliye ile görevlendirilerek kapı kapı emirleri imzalatmaya çalışır. Bu sırada temas ettiği bir biyokimyasal ve yaralanma sonucu vücudunda başkalaşmalar oluşur. Wikus bunu uzun süre saklayamaz ve MNU'nun yeni hedefi olarak kampta saklanmaya başlar. Kampta yanlarına sığındığı uzaylılar ise kayıp kumanda modülünü tamir ve enerji temini ile uğraşan bireylerdir. Daha önce aşağıladığı bir tür ile yakın temasa geçen Wikus kısa zamanda uzaylıların DNA ile çalışan silahlarını kullanıp MNU'ya karşı direnişe geçer ve kumanda modülünün ana gemiye dönmesine yardımcı olur. Bu yardımın esas sebebi vücudundaki başkalaşımı değiştireceğini umduğu ilacın 3 yıl içinde uzaylıların gezegeninden kendisine geri getireceğine söz veren uzaylıya inanmasıdır.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2009. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]