Ölü Ozanlar Derneği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ölü Ozanlar Derneği
Dead Poets Society
YönetmenPeter Weir
YapımcıPaul Junger Witt
Tony Thomas
SenaristTom Schulman
OyuncularRobin Williams
Ethan Hawke
Robert Sean Leonard
Josh Charles
norman lloyd
Gale Hanson
Dylan Kussman
Allelon Ruggiero
James Waterston
MüzikMaurice Jarre
Görüntü yönetmeniJohn Seale
DağıtıcıTouchstone Pictures
TürüDrama
RenkRenkli (Metrocolor)
Yapım yılı1989, ABD
Çıkış tarih(ler)iAmerika Birleşik Devletleri 2 Haziran 1989 (sınırlı sayıda)
Kanada 2 Haziran 1989 (Toronto)
Amerika Birleşik Devletleri 9 Haziran 1989 (geniş)
Avustralya 20 Temmuz 1989
Birleşik Krallık 22 Eylül, 1989
Türkiye 6 Nisan, 1990
Süre128 dk.
Dilİngilizce
Bütçe16.4 milyon $
Hasılat$235.9 milyon

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği), Peter Weir yönetiminde 1989 yılında çekilmiş bir filmdir. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'nü almıştır. Kurgusal olarak 1959'da, muhafazakâr Vermont yatılı okulu olan Welton Academy'de[1] geçen film, öğrencilerine şiir öğretmesiyle ilham veren bir İngilizce öğretmeninin hikâyesini anlatıyor.

Film ticari bir başarıydı ve Robin Williams için En İyi Yönetmen, En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylıkları da dahil olmak üzere çok sayıda övgü aldı. Film, En İyi Film dalında BAFTA Ödülü,[2] En İyi Yabancı Film için César Ödülü ve En İyi Yabancı Film için David di Donatello Ödülü'nü kazandı. Senarist Tom Schulman, çalışmasıyla En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülü aldı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1959 yılında geçen film, John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin çok disiplinli bir erkek okulu olan Welton Academy'de (takma adı Hell-ton) öğretmenlik yapmaya geldiğinde başlar. Bay Keating, çoğu baskı altında olan öğrencileri edebiyat ve şiirin bambaşka dünyasıyla tanıştırır. Onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak Welton Akademisinin felsefesine tam örtüşmeyen bu ders anlatımı akademi yönetimi tarafından da gözden kaçmayacaktır. Okul müdürü Bay Nolan (Norman Lloyd) yeni edebiyat öğretmenini, öğrencilerinden birinin intiharı üzerine, sorumlu görmüştür. Bunu bahane ederek edebiyat öğretmeni Bay Keating'i okuldan ayrılmaya zorlamıştır, fakat bu ayrılığa onu anlayan öğrencilerinin verdiği tepki Bay Nolan'ı hayatı boyunca yaşadığı belki de en utanç duyacağı anına sürükler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Canby, Vincent (2 Haziran 1989). "Dead Poets Society (1989) June 2, 1989 Review/Film; Shaking Up a Boys' School With Poetry". The New York Times. 14 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2011. 
  2. ^ "1990 Film Film | BAFTA Awards". Awards.bafta.org. 27 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2016.