Mavi Kadife

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi Kadife
Blue Velvet
YönetmenDavid Lynch
YapımcıFred C. Caruso
SenaristDavid Lynch
OyuncularKyle MacLachlan
Isabella Rossellini
Dennis Hopper
Laura Dern
Dean Stockwell
MüzikAngelo Badalamenti
Görüntü yönetmeniFrederick Elmes
KurguDuwayne Dunham
DağıtıcıDe Laurentiis Entertainment Group
TürüGerilim
RenkRenkli
Yapım yılı1986, ABD
Çıkış tarih(ler)iKanada 12 Eylül 1986 (premiere Toronto Film Festivali)
Amerika Birleşik Devletleri 19 Eylül 1986
Avustralya 26 Şubat 1987
Süre120 dk.
Dilİngilizce
Bütçe6,000,000 $
Hasılat8,551,228 1 $ (Kuzey Amerika)

Mavi Kadife (İngilizce özgün adıyla Blue Velvet), David Lynch'in yazıp yönettiği 1986, ABD yapımı gerilim filmidir. Filmin başrollerinde Kyle MacLachlan, Isabella Rossellini, Dennis Hopper ve Laura Dern yer alır. Filmin orijinal ismi olan Blue Velvet ismi, şarkıcı Bobby Vinton'un aynı adlı şarkısından alınmıştır.

Kuzey Karolayna'da bulunan Lumberton'daki bir kasabada çekilen film, bir komşusunun arka bahçesindeki çim arazide kesik bir kulak bulan kolej öğrencisi Jeffrey Beamount' un hikâyesini anlatır. Jeffrey, olayı kasabanın şerifi teğmen John Williams'ın kızı ve lise öğrencisi olan Sandy Williams'ın yardımları ile, kendi başına araştırmaya karar verir. Sandy babasının ofisinde duymuş olduğu, kulakla ilgili yardımcı olabilecek bilgileri Jeffrey'e sağlar. Jeffrey sonunda sosyopat bir suçlu aynı zamanda da tecavüz, cinayet ve uyuşturucuya karışmış bir çetenin lideri olan Frank Booth' un yeraltı dünyasına girer.

Mavi Kadife, gösterime girdiğinde büyük beğeni topladı ve gişede makul bir hasılat elde etti ayrıca film yönetmen David Lynch' e En İyi Yönetmen Akademi Ödülü adaylığı getirdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeffrey Beaumont (Kyle MacLachlan) babasının neredeyse ölümcül bir felç geçirmesinden sonra kolejden evine döner. Hastaneden evine doğru yol aldığı sırada boş bir arazide içinde kesik bir kulak bulunan kâğıt bir çanta bulur. Jeffrey bulduğu kulağı yerel araştırma dedektifi John Williams' a götürür. O daha sonra olayı öğrenmek için Williams'ın evine gittiğinde dedektifin kızı Sandy (Laura Dern) ile tanışır. Sandy, Jeffrey'e davanın ayrıntılarını anlatır ve şüpheli bir kadından, Dorothy Vallens (Isabella Rossellini)' tan bahseder. Gittikçe artan bir merakla Jeffrey bakım görevlisi kılığında Dorothy'nin evine girer. Sarı giysili bir adam tarafından kapısı vurulduğunda Dorothy'nin dikkatinin dağılmasını fırsat bilen Jeffrey evin yedek anahtarlarını çalar.

Jeffrey ve Sandy Dorothy'nin Slow Club'taki gece kulübü şovuna katılır. Dorothy performansını sergilediği sırada Jeffrey bilgi toplayabilmek için onun evine girer. Dorothy tekrar evine döndüğünde Jeffrey telaşla dolaba saklanır. Ancak kadın onu saklandığı yerde bulur ve bıçakla tehdit eder ama Jeffrey'in oraya sadece röntgencilik için gelmiş meraklı bir genç olduğunu zanneder, bıçağının ucuyla onun elbiselerini çıkarır ve oral seks yapmaya başlar. Frank Booth (Dennis Hopper)' un kapıya vurması onların bu yakınlaşmasını yarıda keser. Dorothy, Jeffrey'i dolaba saklar ve Frank'ın tuhaf sadomazoşist seks eğilimleri ile karşı karşıya kalır. Frank, evden ayrıldığında çaresiz ve üzüntülü bir şekilde kalan Dorothy tekrar Jeffrey'i baştan çıkarmaya çalışır. Kendisine vurmasını istediğinde Jeffrey reddedince yalnız kalmak istediğini söyler. Jeffrey tekrar Dorothy'nin Bobby Vinton'ın Blue Velvet şarkısını söylediği gece kulübü şovunu gözlemlemek için Slow Club'a gider. Bu arada Frank'te kulüptedir. Daha sonra, tekrar Dorothy'nin evine gitmeden önce, Frank ve çetesini izler.

Frank, Dorothy ve Jeffrey'i birlikte yakalar ve onları nazik bir görüntü sergileyen züppe suç ortağı Ben'in tipik Lynch tarzı evine götürür. Tuhaf sahnede Ben, Roy Orbison'ın In Dreams şarkısını Frank'e doğru önce duygusal ardından coşkulu bir şekilde söylemeye başlar. Jeffrey ertesi gün uyanıp evine gider ve polise başvurmaya karar verir. Karakolda John Williams'ın ortağı Gordon'un Dorothy'nin evine girdiğinde gördüğü sarı giysili adam olduğunun farkına varır. Daha sonra Sandy'nin evinde John Williams Jeffrey'in hikâyesini duyduğunda şaşkına döner ama durumun tehlikesi karşısında onu uyarır. Sandy ve Jeffrey dans partisine giderek birbirlerine olan aşklarını ilan ederler.

Hastaneden eve giderlerken Jeffrey, Sandy'ye tekrar Dorothy'nin dairesine gitmesi gerektiğini ve babası detektif Willims'ı bir an önce oraya göndermesini söyler. Dorothy'nin evine vardığında orada sarı takım elbiseli adamın ve kulağı kesilmiş bir şekilde Dorothy'nin kocasının cesetlerini bulur. Evden ayrılmaya çalıştığında Frank'in merdivenlerden yukarı çıktığını görür. Jeffrey dedektifle konuşur ama evdeki konumu hakkında telsizdeki Williams'a yalan söyler. Frank kendi polis telsizinden Jeffrey'in yerini öğrendiği için duyduğu övünçle, daireye girer. Frank Jeffrey'i yatak odasında bulamayınca tekrar rahat haline döner. Jeffrey, sarı takım elbiseli adamın tabancasıyla Frank'i vurur. Bu arada detektif Williams ve Sandy güvenli bir şekilde daireye gelmişlerdir. Günler sonra Jefrey ve Sandy birlikte normal hayatlarına dönmüş bir şekilde görülürler, Dorothy ise oğlu ile birlikte parkta mutlu bir şekilde oynuyordur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]