Kirazın Tadı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kirazın Tadı
طعم گيلاس , Ta'm-e gīlās
YönetmenAbbas Kiyarüstemi
YapımcıAbbas Kiyarüstemi
SenaristAbbas Kiyarüstemi
OyuncularHümayun Erşadi
Abdülrahman Bakiri
Afşin Hurşid Bahtiyari
Sefer Ali Muradi
Görüntü yönetmeniHümayun Peyver
Yapım yılı1997, İran
Süre95 dakika
DilFarsça

Kirazın Tadı (Farsça: طعم گيلاس, Ta'm-e gīlās; İngilizce: Taste of Cherry), 1997 İran yapımı Abbas Kiyarüstemi filmidir. Tahran'ın kenar mahallelerinden birinde arabasıyla dolaşarak intihar ettikten sonra para karşılığında mezarına toprak atacak birini arayan orta yaşlı bir adam hakkında, minimalist bir filmdir.

Çekim senaryosu, kitap olarak basıldı.[1] Film, gösterildiği yıl, Cannes Film Festivalinde Shohei Imamura'nın Yılanbalığı filmiyle Altın Palmiye ödülünü paylaştı. Çeşitli ülke eleştirmenlerinden övgüler alan film, internet sitesi Rotten Tomatoes'ta da %80 olumlu puan aldı.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter
Hümayun Erşadi Bedii
Abdülrahman Bakiri Bakiri
Afşin Hurşid Bahtiyari Asker
Sefer Ali Muradi Asker
Mir Hüseyin Nuri Öğrenci

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İntihar etmek isteyen Bedii, üzerine 20 kürek toprak atacak birini aramaktadır. Arabası ile sürekli gömülmek istediği çukura yakın olan çimento fabrikası çevresindeki çorak toprak yoldan ilerlemekte ve uygun kişiyi bulmaya çalışmaktadır. Yol boyunca arabasına sırasıyla bir Kürt asker, bir Afgan ilahiyatçı ve yaşlı bir adamı alır ve bu kişileri üzerine toprak atmaya ikna ettirmeye çalışır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kirazın Tadı: Bir Abbas Kiyarüstemi Klasiği - Çekim Senaryosu, Es Yayınları, Derleyen Artun Yeres. ISBN 978-975-8716-59-3.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]