İçeriğe atla

Tsotsi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tsotsi, Gavin Hood tarafından yönetilen 2005 Güney Afrika yapımı film. Film, Athol Fugard tarafından yazılan aynı isimli romandan uyarlanmıştır.

Filmin çekimleri Johannesburg, Güney Afrika'da yapılmış ve konusu da yine burada geçmektedir.

2005 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü kazanan film 2006 yılında da Yabancı Dilde En İyi Film Altın Küre Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

Filmin başkişisinin adı (aslında lakabı) olan "Tsotsi" sözcüğü Afrikaans dilinde "serseri" veya "kabadayı"[1] anlamına gelmektedir. Bu kelime aynı zamanda bir Güney Afrika Cumhuriyeti'nde konuşulan bir dilin de adıdır. Tsotsi karma bir dil olup yerel Afrika dillerinden Tswanaca'dan kaynaklanır fakat Afrikaans başta olmak üzere Avrupa kökenli dillerden de çok sayıda sözcük hatta gramer yapısı aktarılmıştır.[2] Kendiliğinde oluşmuş bir dildir ve ülkenin bazı bölgelerindeki varoşlarında yaşayan siyahiler arasında yoğun olarak kullanılmaktadır.[3]

Johannesburg’da yaşayan ve küçük suçlar işleyen Tsotsi adındaki genç, bir gün bir soygun işinde bir adamı vurur ve kaçmak isterken arabasını almak istediği bir kadını da vurarak yaralar ancak arka koltukta bir bebekle karşılaşır. Bebeği de alıp kaçan Tsotsi'nin hayatı değişecektir.[4]

  1. ^ Thug life in Soweto 11 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Roger Ebert, 09 March 2006 (Citation: "We don't even learn his real name until later in the film; "tsotsi" means "thug," and that's what he is.") (İngilizce)
  2. ^ Heather Brookes, 2016. Urban youth languages in South Africa: A Case Study of Tsotsitaal in a South African Township. Anthropological Linguistics 56.3-4: 356-388. (İngilizce)
  3. ^ Ellen Hurst, 2015. "Overview of the tsotsitaals of South Africa; Their different base languages and common core lexical items." Global Repertoires and Urban Fluidity. Youth Languages in Africa, Nico Nassenstein and Andrea Hollington, (eds.) 169-184. Berlin: de Gruyter. (İngilizce)
  4. ^ Tsotsi (2006) 31 Mayıs 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., BBC-UK, Jamie Woolley, 15 March 2006 (İngilizce)

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]