Oppenheimer (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oppenheimer
Sinema posteri
YönetmenChristopher Nolan
Yapımcı
SenaristChristopher Nolan
UyarlamaAmerican Prometheus
– Kai Bird ve Martin J. Sherwin
Oyuncular
MüzikLudwig Göransson
Görüntü yönetmeniHoyte van Hoytema
KurguJennifer Lame
Stüdyo
 • Syncopy Inc.
 • Atlas Entertainment
DağıtıcıUniversal Pictures
CinsiSinema filmi
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i21 Temmuz 2023 (2023-07-21) (Birleşik Krallık ve ABD)
11 Temmuz 2023 (2023-07-11)
(Le Grand Rex)
Süre180 dakika[1]
Ülke
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Birleşik Krallık
Dilİngilizce
Bütçe100 milyon dolar[2]
Hasılat$942.1 milyon[3]

Oppenheimer, Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen[4] 2023 yapımı bir epik[5] biyografik gerilim filmidir.[6] Kai Bird ve Martin J. Sherwin tarafından yazılan 2005 yapımı American Prometheus kitabından uyarlanan film, Manhattan Projesi'nde ilk nükleer silahın geliştirilmesinde büyük rol oynayan Amerikalı teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer'ın hayatını konu almaktadır. Filmin başrolünde Cillian Murphy yer alırken, Emily Blunt Oppenheimer'ın eşi Katherine "Kitty" Oppenheimer, Matt Damon Oppenheimer'ın askerî sorumlusu Leslie Groves ve Robert Downey Jr. Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Komisyonu'nun kıdemli üyesi Lewis Strauss rolündedir. Yardımcı oyuncu kadrosunun diğer üyeleri arasında Florence Pugh, Josh Hartnett, Casey Affleck, Rami Malek ve Kenneth Branagh yer alıyor.

Film projesi, ilk defa Eylül 2021'de Universal Pictures Nolan'ın yapımını üstlendiğinde duyuruldu. Murphy Ekim ayında Oppenheimer'ı canlandırmak üzere seçildi ve ana kadrodaki diğer oyuncular Kasım 2021 ile Nisan 2022 arasında kadroya katıldı. Ön prodüksiyon Ocak 2022'de başladı ve çekimler Şubat'tan Mayıs'a kadar sürdü. Oppenheimer'da tarihte ilk kez IMAX siyah-beyaz film fotoğrafçılığı bölümleri de dâhil olmak üzere IMAX 65 mm ve 65 mm geniş biçim film kombinasyonu kullanıldı. Önceki çalışmalarında olduğu gibi Nolan, kapsamlı pratik efektler ve olabildiğince az bilgisayar tabanlı görüntü kullandı.

Oppenheimer ilk kez 11 Temmuz 2023'te Paris'teki Le Grand Rex'te gösterildi ve Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta 21 Temmuz 2023'te Universal Pictures tarafından sinemalarda vizyona sokuldu. Greta Gerwig'in Barbie filmiyle aynı anda yayınlanması, sosyal medyada "Barbenheimer" olayına yol açarak izleyicileri iki filmi birden izlemeye teşvik etti. Film ilk üç haftasında 559 milyon dolar gişe hasılatı elde etti ve tüm zamanların en iyi gişe hasılatı yapan II. Dünya Savaşı filmi oldu.[7] Yapım özellikle oyuncu kadrosu, senaryosu ve görselliğiyle eleştirmenlerden övgü aldı.[8]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 yılında 22 yaşındaki doktora öğrencisi J. Robert Oppenheimer, Cambridge'deki Cavendish Laboratuvarı'nda deneysel fizikçi Patrick Blackett'ın yanında çalışırken endişe ve ev özlemiyle boğuşmaktadır. Talepkâr Blackett'a sinirlenen Oppenheimer ona zehirli bir elma bırakır ama daha sonra geri alır. Ziyarete gelen bilim insanı Niels Bohr, Oppenheimer'a Göttingen'de teorik fizik okumasını önerir.

Oppenheimer orada doktorasını tamamlar ve bilim adamı arkadaşı Isidor Isaac Rabi ile tanışır. Daha sonra İsviçre'de teorik fizikçi Werner Heisenberg ile tanışırlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde kuantum fiziği araştırmalarını genişletmek isteyen Oppenheimer, Kaliforniya Üniversitesi ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde ders vermeye başlar. Biyolog ve eski bir komünist olan Katherine "Kitty" Puening ile evlenir ve daha sonra intihar eden sorunlu bir ABD Komünist Partisi üyesi olan Jean Tatlock ile aralıklı bir ilişki yaşar.

Aralık 1938'de nükleer fisyon keşfedilir ve Oppenheimer bunun silah hâline getirilebileceğini fark eder. 1942 yılında II. Dünya Savaşı sırasında, ABD Ordusu'ndan Albay Leslie Groves, Oppenheimer'ı atom bombası geliştirmek üzere Manhattan Projesi'ne liderlik etmesi için işe alır. Bir Yahudi olan Oppenheimer, özellikle Nazilerin Heisenberg başkanlığındaki nükleer silah programını tamamlama potansiyelinden etkilenir.

Los Alamos, New Mexico'da Rabi ve Edward Teller'ın da dâhil olduğu bir bilimsel ekip kurar ve Chicago Üniversitesi'nde Enrico Fermi, Leo Szilard ve David L. Hill ile iş birliği yapar. Teller'ın hesaplamaları, bir atom patlamasının, atmosferi tutuşturan ve Dünya'yı yok eden feci bir zincir reaksiyonu tetikleyebileceğini ortaya koyar. Oppenheimer, Albert Einstein ile görüştükten sonra bu olasılığın kabul edilebilir derecede düşük olduğu sonucuna varır. Teller'ın hidrojen bombası yapma önerisi hızla reddedilir. Projeden ayrılmaya çalışır, ancak Oppenheimer onu kalmaya ikna eder.

1945'te Adolf Hitler'in ölümünün ardından projedeki bazı bilim insanları bombanın uygunluğunu sorgularken Oppenheimer bunun Pasifik'teki devam eden savaşı sona erdireceğine ve Müttefik Devletler'in hayatını kurtaracağına inanır. Trinity testi başarılı olur ve Başkan Harry S. Truman Hiroşima ve Nagazaki'nin bombalanması emrini vererek Japonya'yı teslim olmaya zorlar. Kamuoyunda övgüyle karşılanmasına rağmen Oppenheimer, kitlesel yıkım ve ölümlerden rahatsız olur ve Truman'ın sert bir şekilde reddettiği daha fazla nükleer silah geliştirilmesinin yasaklanması çağrısında bulunur.

Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Komisyonu (AEC) danışmanı olan Oppenheimer'ın tutumu tartışmalara yol açarken, Teller'ın hidrojen bombası gelişen Soğuk Savaş ortamında yeniden ilgi çeker. AEC Başkanı Lewis Strauss Oppenheimer'a radyonüklit ihracatı konusundaki endişelerini göz ardı ederek kendisini kamuoyu önünde küçük düşürdüğü ve kendi bombalarını başarıyla patlattıktan sonra Sovyetler Birliği ile görüşmeler yapılmasını önerdiği için kızar. Ayrıca Oppenheimer'ın 1947'de Einstein ile yaptığı bir konuşma sırasında Oppenheimer'ın kendisini aşağıladığına inanmaktadır.

1954 yılında Oppenheimer'ın siyasi etkisini ortadan kaldırmak isteyen Strauss, Oppenheimer'ın Q izniyle ilgili olarak Personel Güvenlik Kurulu önünde gizlice özel bir duruşma düzenler. Ancak, duruşmanın önceden belirlenmiş bir sonucu olduğu anlaşılır. Oppenheimer'ın geçmişteki komünist bağları suistimal edilir ve Groves ile diğer ortaklarının ifadeleri aleyhine çarpıtılır.

Teller, Oppenheimer'a güvenmediğini ifade eder ve izninin iptalini önerir. Kurul Oppenheimer'ın yetkisini iptal ederek kamuoyundaki imajına zarar verir ve nükleer politika üzerindeki etkisini sınırlar. 1959'da Strauss'un Ticaret Bakanı olması için düzenlenen Senato onay duruşması sırasında Hill, Strauss'un Oppenheimer'ın çöküşünü tasarlamadaki kişisel güdüleri hakkında ifade verir ve Senato adaylığına karşı oy kullanır.

1963 yılında Başkan Lyndon B. Johnson, Oppenheimer'a siyasi rehabilitasyon jesti olarak Enrico Fermi Ödülü verir. Bir geriye dönüş, Oppenheimer ve Einstein'ın 1947'deki konuşmasında Strauss'tan hiç söz edilmediğini ortaya çıkarır. Oppenheimer bunun yerine gerçekten de dünyayı yok edecek bir zincirleme reaksiyon başlattığına dair kasvetli inancını dile getirir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Cillian Murphy, Berlin, Almanya'daki 2017 Berlin Uluslararası Film Festivali'nde.
Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nın ilk yöneticisi J. Robert Oppenheimer'ın portresi.
Soldan sağa: Cillian Murphy, J. Robert Oppenheimer'ı canlandırıyor.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Christopher Nolan at the 2018 Cannes Film Festival.
Yazar, yönetmen ve yapımcı Christopher Nolan.

Aralık 2020'de Warner Bros. Pictures, COVID-19 pandemisinin film endüstrisi üzerindeki etkisi nedeniyle 2021 filmlerini sinemalarda ve HBO Max'te aynı anda yayımlamayı planladığını duyurdu. Uykusuz (2002) ile başlayan filmlerinin her birinde stüdyoyla ortak olan Christopher Nolan, karara inanmadığını dile getirdi.[27] Ocak 2021'de basında çıkan haberlerde, Nolan'ın bir sonraki filminin Warner Bros. tarafından finanse edilmeyen veya dağıtılmayan ilk film olma olasılığından bahsedildi.[28] Nolan daha önce stüdyonun Wonder Woman 1984 (2020) filmini aynı anda yayımlama kararını desteklemiş, bu durumun düzgün bir şekilde ele alındığını düşündüğünü, ancak filmi Tenet'in ertelenen gösterimiyle ilgili herhangi bir tartışmanın dışında tutulduğunu belirtmişti.[29][30]

Eylül 2021'de, Nolan'ın II. Dünya Savaşı sırasında atom bombasının yaratıcısı J. Robert Oppenheimer hakkında bir biyografik film yöneteceği ve başrol için Cillian Murphy ile müzakerelerde bulunacağı bildirildi.[31] Nolan, Warner Bros. ile olan gergin ilişkisi nedeniyle Sony Pictures, Universal Pictures, Paramount Pictures ve Apple Studios dâhil olmak üzere film için birden fazla stüdyoya başvurdu ancak onlarla tekrar çalışma seçeneği hâlâ mevcuttu.[32][33] 14 Eylül'de Universal'ın filmi dağıtacağı ve prodüksiyonun 2022'nin ilk çeyreğinde başlayacağı açıklandı.[34] Nolan'ın taleplerinden bazıları 100 milyon dolarlık bir yapım bütçesi ve eşit bir pazarlama bütçesi, en az 100 günlük bir tiyatro penceresi, filmin ilk dolar brütünün yüzde 20'si ve filmin yayımlanmasından önceki ve sonraki üç haftalık bir süreyi içeriyordu.[33]

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oppenheimer, Nolan ve Murphy'nin altıncı ortak çalışması ve Murphy'nin başrolde oynadığı ilk film olma özelliğini taşıyor. Oyuncu, role hazırlanmak için J. Robert Oppenheimer'ın hayatı hakkında "çok fazla okuma" yaptığını ve David Bowie'nin 1970'lerdeki görünümünden de ilham aldığını belirtiyor.[35] Ekim 2021'de Murphy ve Emily Blunt'un rol alacağı doğrulandı. 2021'in sonunda kadroya Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Rami Malek ve Benny Safdie de eklendi. 2022'nin başlarında ise Josh Hartnett,[36] Dane DeHaan, Jack Quaid, Matthew Modine, Dylan Arnold, Olli Haaskivi, Alden Ehrenreich, David Krumholtz, Michael Angarano ve Kenneth Branagh kadroya katıldı.

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön prodüksiyon Ocak 2022'de New Mexico'da başladı; Santa Fe ve Los Alamos'ta iki gün süren bir oyuncu seçmesi yapılarak yerel halk, askerî personel ve bilim insanlarını canlandıracak kişiler seçildi.[37][38] Şubat ayında bir başka oyuncu seçmesi daha gerçekleştirildi.[39] Görüntü yönetmeni olarak Hoyte van Hoytema'nın görev aldığı film, Şubat 2022'nin sonlarında çekimlere başladı. Film, IMAX 65 mm ve 65 mm geniş formatlı film kombinasyonunu kullandı. Bunun yanı sıra, IMAX siyah-beyaz analog görüntülü sekanslar içeren ilk filmdir.[40]

Post prodüksiyon sürecinde kurgu Jennifer Lame tarafından tamamlandı ve müzikleri Ludwig Göransson bestelendi.

Yayımlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Oppenheimer, 21 Temmuz 2023'te Universal Pictures tarafından IMAX, 70 mm, 35 mm ve 65 mm geniş formatta piyasaya sürüldü.[41] Filmin bütçesini ve pazarlama maliyetlerini göz önünde bulunduran Variety, filmin kâr elde etmesi için dünya çapında en az 400 milyon dolar hasılat elde etmesi gerektiğini söylüyor.[42]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Oppenheimer (15)". British Board of Film Classification. 6 Temmuz 2023. 6 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2023. 
 2. ^ Rebecca, Keegan (14 Temmuz 2023). ""This Can't Be Safe. It's Got to Have Bite": Christopher Nolan and Cast Unleash Oppenheimer" ["Bu Güvenli Olamaz. Kesinlikle Güçlü Bir Etki Bırakacak": Christopher Nolan ve Oyuncular Oppenheimer'ı Anlatıyor]. The Hollywood Reporter. 20 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2023. 
 3. ^ "Oppenheimer (2023)". Box Office Mojo. IMDb. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2023. 
 4. ^ Scott, A. O. (21 Ekim 2023). "Are Fears of A.I. and Nuclear Apocalypse Keeping You Up? Blame Prometheus. - How an ancient Greek myth explains our terrifying modern reality." The New York Times. 21 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2023. 
 5. ^ "'Oppenheimer' cast on Christopher Nolan's epic, unconventional atomic bomb biopic". 20 Temmuz 2023. 25 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2023. 
 6. ^ Badasie, Charlene (18 Ağustos 2023). "Oppenheimer Sets The Weirdest Box Office Record". Giant Freakin Robot. 12 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2023. 
 7. ^ ""Oppenheimer" Tüm Zamanların En Çok Gişe Hasılatı Elde Eden II. Dünya Savaşı Filmi Oldu". Kayıp Rıhtım. 15 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2023. 
 8. ^ "'Oppenheimer' Review: Christopher Nolan Delivers His Most Colossal and Mature Film Yet". Collider. 19 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2023. 
 9. ^ Kroll, Justin; Kroll, Justin (8 Ekim 2021). "Cillian Murphy Confirmed to Star As J. Robert Oppenheimer In Christopher Nolan's Next Film At Universal, Film Will Bow in July 2023". Deadline (İngilizce). 8 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 10. ^ Kroll, Justin; Kroll, Justin (20 Ekim 2021). "Emily Blunt In Talks To Join Christopher Nolan's Next Film 'Oppenheimer' At Universal". Deadline (İngilizce). 2 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 11. ^ a b Kroll, Justin; Kroll, Justin (2 Kasım 2021). "Robert Downey Jr. And Matt Damon Latest Stars To Join Christopher Nolan's 'Oppenheimer'". Deadline (İngilizce). 2 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 12. ^ a b c Kit, Borys; Kit, Borys (9 Aralık 2021). "Florence Pugh, Rami Malek, Benny Safdie Join Christopher Nolan's 'Oppenheimer' (Exclusive)". The Hollywood Reporter (İngilizce). 9 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 13. ^ a b Lang, Brent; Lang, Brent (22 Şubat 2022). "Christopher Nolan's 'Oppenheimer' Releases Moody First Look, Kenneth Branagh Joins Cast". Variety (İngilizce). 22 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 14. ^ Francis-Crow, Alana (April 23, 2022). "Oppenheimer Set Photos Reveal Casey Affleck Is Cast In New Nolan Movie". Screen Rant. Archived from the original on April 24, 2022. Retrieved April 23, 2022.
 15. ^ Grobar, Matt; Grobar, Matt (22 Şubat 2022). "Christopher Nolan's 'Oppenheimer' Gets First-Look Photo As Kenneth Branagh Joins Cast". Deadline (İngilizce). 22 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 16. ^ Kroll, Justin (1 Mart 2022). "Oppenheimer: Jason Clarke Joins Christopher Nolan's Next Tentpole At Universal" [Oppenheimer: Jason Clarke, Christopher Nolan'ın Dünya Çapında Büyük İlgi Göreceği Düşünülen Filmine Katılıyor]. Deadline Hollywood (İngilizce). 1 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2022. 
 17. ^ a b Kit, Borys; Kit, Borys (16 Şubat 2022). "Christopher Nolan's 'Oppenheimer' Adds 'Halloween Kills,' 'Manifest' Actors (Exclusive)". The Hollywood Reporter (İngilizce). 16 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 18. ^ a b Kit, Borys; Kit, Borys (22 Şubat 2022). "'Oppenheimer': Alden Ehrenreich, David Krumholtz Join Christopher Nolan Drama (Exclusive)". The Hollywood Reporter (İngilizce). 22 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 19. ^ Grobar, Matt; Grobar, Matt (16 Şubat 2022). "'Oppenheimer': Matthew Modine Joins Christopher Nolan's Film For Universal". Deadline (İngilizce). 16 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 20. ^ Reul, Katie (May 8, 2023). "New 'Oppenheimer' Trailer Reveals a Sad Albert Einstein, Florence Pugh, Robert Downey Jr. and More in Christopher Nolan's Star-Studded Movie". Variety. Archived from the original on May 8, 2023. Retrieved May 8, 2023.
 21. ^ Kit, Borys; Kit, Borys (7 Şubat 2022). "Dane DeHaan Joins Christopher Nolan's 'Oppenheimer' (Exclusive)". The Hollywood Reporter (İngilizce). 7 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 22. ^ Kroll, Justin; Kroll, Justin (15 Şubat 2022). "'The Boys' Star Jack Quaid Joins Christopher Nolan's 'Oppenheimer'". Deadline (İngilizce). 15 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2022. 
 23. ^ Couch, Aaron (25 Şubat 2022). "David Dastmalchian Reuniting With Christopher Nolan for Oppenheimer (Exclusive)" [David Dastmalchian, Christopher Nolan ile Oppenheimer için Yeniden Bir Araya Geliyor (özel)]. The Hollywood Reporter (İngilizce). 25 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2022. 
 24. ^ Grobar, Matt (1 Mart 2022). "Louise Lombard Joins Oppenheimer; Harold And The Purple Crayon Adds Camille Guaty" [Louise Lombard “Oppenheimer”e Katılıyor; Harold ve Mor Boya Kalemi Camille Guaty'i Ekliyor]. Deadline Hollywood (İngilizce). 1 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2022. 
 25. ^ a b White, James (1 Mart 2022). "Oppenheimer Adds Jason Clarke And Louise Lombard" [Oppenheimer Jason Clarke ve Louise Lombard'ı Ekliyor]. Empire (İngilizce). 2 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2022. 
 26. ^ Grobar, Matt (2 Mart 2022). "Christopher Nolan's Oppenheimer Adds James D'Arcy & Michael Angarano" [Christopher Nolan'ın Oppenheimeri James D'Arcy ve Michael Angarano'yu Ekliyor]. Deadline Hollywood (İngilizce). 3 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2022. 
 27. ^ Boone, John (7 Aralık 2020). "Christopher Nolan Reflects on Tenet Release, Reacts to Warner Bros./HBO Max Deal (Exclusive)". Entertainment Tonight. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 28. ^ Watson, R.T. (21 Ocak 2021). "Want to Be a Hollywood Player? Covid and Streaming Have Changed All the Rules". The Wall Street Journal. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 29. ^ Rubin, Rebecca (10 Aralık 2020). "After Christopher Nolan's explosive remarks, could Warner Bros. lose its superstar director?". Variety. 10 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2021. 
 30. ^ Katz, Brandon (3 Şubat 2021). "Where will Christopher Nolan go after his war with Warner?". The New York Observer. 3 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2021. 
 31. ^ Fleming, Mike Jr. (9 Eylül 2021). "Christopher Nolan Bombshell: Director Talking To Multiple Studios On Film He'll Direct About J. Robert Oppenheimer & Development Of The A-Bomb In WWII". Deadline Hollywood. 10 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2021. 
 32. ^ Kit, Borys (9 Eylül 2021). "Sony, Universal Among Studios Vying for New Christopher Nolan Movie". The Hollywood Reporter. 11 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2021. 
 33. ^ a b Kit, Borys (15 Eylül 2021). "Inside the Studios' (And Apple's) Frenzy to Get Christopher Nolan's Next Film". The Hollywood Reporter (İngilizce). 15 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2021. 
 34. ^ Fleming, Mike Jr. (14 Eylül 2021). "Christopher Nolan Chooses Universal Pictures For His Film About J. Robert Oppenheimer & The A-Bomb". Deadline Hollywood (İngilizce). 14 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2021. 
 35. ^ Cumming, Ed (20 Şubat 2022). "'It's the end of a big adventure': Cillian Murphy bids farewell to Peaky Blinders". The Guardian. 20 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2022. 
 36. ^ Kroll, Justin (4 Ocak 2022). "Josh Hartnett Joins Christopher Nolan's Next Film Oppenheimer". Deadline Hollywood. 4 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2022. 
 37. ^ Gomez, Adrian (29 Ocak 2022). "Oppenheimer to film in New Mexico this year". Albuquerque Journal. 26 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2022. 
 38. ^ Tashji, Michael (30 Ocak 2022). "Hundreds turn out for Oppenheimer casting call". The Santa Fe New Mexican. 31 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2022. 
 39. ^ Vitu, Teya (3 Şubat 2022). "Two more movie shoots come to New Mexico; Oppenheimer calls for more extras". The Santa Fe New Mexican. 4 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2022. 
 40. ^ Bergeson, Samantha (22 Şubat 2022). "Oppenheimer First Look: Cillian Murphy Smolders in Christopher Nolan's Atomic Bomb Drama". IndieWire. 22 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2022. 
 41. ^ Kroll, Justin (8 Ekim 2021). "Cillian Murphy Confirmed to Star As J. Robert Oppenheimer In Christopher Nolan's Next Film At Universal, Film Will Bow in July 2023". Deadline Hollywood (İngilizce). 8 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2021. 
 42. ^ Rubin, Rebecca (18 Kasım 2021). "Why Christopher Nolan's $100 Million WWII Drama Oppenheimer Could Be the Last of Its Kind". Variety. 18 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]