Örümcek Kadının Öpücüğü (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Örümcek Kadının Öpücüğü
Kiss of the Spider Woman
"Örümcek Kadının Öpücüğü" (Kiss of the Spider Woman) filminin sinema afişi
YönetmenHector Babenco
YapımcıDavid Weisman
SenaristLeonard Schrader
Manuel Puig (roman)
OyuncularWilliam Hurt
Raul Julia
Sonia Braga
MüzikNando Cordeiro
John Neschling
Görüntü yönetmeniRodolfo Sánchez
KurguMauro Alice
StüdyoFilm Dallas Pictures
HB Filmes
Sugarloaf Films Inc.
DağıtıcıIsland Alive (ABD)
CinsiSinema filmi
TürüDram
RenkRenkli
Yapım yılı1985
Çıkış tarih(ler)i6 Haziran 1985, Cannes Film Festivali, Fransa
26 Haziran 1985, ABD
Süre120 dakika
ÜlkeBrezilya Brezilya
Amerika Birleşik Devletleri ABD ortak yapımı
Dilİngilizce, Portekizce
Diğer adlarıÖrümcek Kadının Öpücüğü (Türkiye)
Le baiser de la femme-araignée (Fransa)
Il bacio della donna ragno (İtalya)
El beso de la mujer araña (İspanya)
Der Kuß der Spinnenfrau (Almanya)
O Beijo da Mulher Aranha (Brezilya)

Örümcek Kadının Öpücüğü, 1985 Brezilya - ABD ortak yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Kiss of the Spider Woman olan filmin Portekizce adı O Beijo da Mulher Aranha dır.

Cinema Novo akımının önemli temsilcisi, Arjantin doğumlu Brezilyalı sinemacı Hector Babenco'nun yönettiği filmin senaryosunu Leonard Schrader, Arjantinli yazar Manuel Puig'in 1976'da yayımladığı aynı adlı romandan uyarlayıp yazmıştır (Özgün İspanyolca adı El beso de la mujer araña). Manuel Puig'in romanı Türkiye'de ilk kez 1986'da "Öykü Yayın" tarafından Nihal Yeğinobalı'nın çevirisiyle yayımlanmıştı. Can Yayınları 1990'da romanın yeni baskısını yaptı (ISBN 978-975-510-218-4).

Başrollerinde William Hurt ve Raul Julia'nın oynadıkları filmin çekimleri Brezilya'nın São Paulo kentinde gerçekleştirilmiştir.[1]

Filmde askeri diktatörlük rejiminin hüküm sürdüğü yıllarda (1970'li yıllar) Brezilya'da aynı dar ve iğrenç hapishane hücresini paylaşan militan bir solcu eylemciyle (Raul Julia), apolitik gibi gözüken romantik travesti/eşçinselin (William Hurt) dokunaklı ilişkileri anlatılır. Başlangıçta hiçbir ortak noktaları yokmuş gibi gözüken ayrı dünyalara ait bu iki insanın nezdinde işkence ve baskının hüküm sürdüğü bu Faşist Güney Amerika ülkesinin bir portresi çizilirken, kaba güç ve baskı, itaat, erkeklik, kadınlık, ruh, bilinç gibi birçok zıt kavram masaya yatırılır.

Sonradan Tony ödüllü bir Broadway müzikaline de uyarlanan bu filmin ilk gösteriminin yapıldığı Cannes Film Festivali'nde William Hurt "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü aldı. Hurt aynı kategoride Oscar, BAFTA ve David di Donatello ödüllerini de aldı. Zaten filmin çeşitli yarışma ve festivallerde aldığı 10 ödülün çoğu William Hurt'e verildi.[2]

Örümcek Kadının Öpücüğü En İyi Film Akademi Ödülü'ne de aday gösterilmişti. Böylelikle bu ödüle aday gösterilen ilk 'bağımsız' film olma unvanını da kazanmış oldu.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film 1970'li yıllarda askeri rejimle yönetilen Brezilya'da bir hapishane hücresinde başlar. İşkence ve kötü muamelenin diz boyu olduğu bu kalabalık cezaevinin bir hücresinde sadece iki mahkûm vardır. Bunlardan birisi Marksist bir gazeteci olan Valentin Arregui (Raúl Juliá)'dir. Valentin, 'eski tüfek' bir devrimciye pasaport temin ederken yakalanmış ama dava arkadaşlarını ele vermemiştir. Bu nedenle sık aralıklarla işkenceye tabi tutulur. Hücredeki diğer mahkûm ise bir erkek çocuğuna tacizde bulunduğu için 8 yıla hüküm giymiş bir eşcincel olan Luis Molina (William Hurt)'dır. Kadınsı giyim tarzı ve davranışları olan Molina erkeklere (bu arada hücre arkadaşına da) olan aşırı cinsel ilgisini hiç saklamaz. Bu nedenle başlarda Valentin ve Molina'nın yıldızları pek barışmaz. Ama Molina Valentin'e karşı her zaman şefkatli ve sevecendir.

Politikayla pek ilgisi olmayan Molina sürekli olarak önceden seyretmiş olduğu bir sinema filmini anlatır. Bu eski bir Nazi propaganda filmidir ve Alman işgali yıllarında Paris'te geçmektedir. Olayların Leni adında bir şarkıcı kadın (Sonia Braga), Alman istihbarat komutanı (Herson Capri) ve Fransız direnişçilerin etrafında geliştiği bu filmde Naziler haklı gösterilir ve Fransız şarkıcı kadın Alman komutana yardım eder. Molina filmi anlatırken kendisini Leni ile özdeşleştirmektedir. Molina'nın fantezisi tarzında nakledilen bu 'film içinde film' sahneleri perdeye sepya rengine yakın renklerde aktarılır. Molina'nın biteviye bir şekilde bu filmi anlatması başlarda Valentin'in canını sıkar. Ama sonradan buna alışır ve hikâyeyi Molina'dan anlatmasını o ister.

Filmin ilerleyen dakikalarında Molina'nın hapishane yönetimiyle işbirliği içinde olduğu anlaşılır. Erken şartlı tahliye karşılığında Valentin'in ağzından laf almakla görevlendirilmiştir. Zaten aşırı kalabalık cezaevinin bu hücresinin sadece iki mahkûm tarafından paylaşılmasının nedeni de anlaşılmıştır. Molina cezaevi yönetiminden temin ettiği yiyecek içeceği annesinden gelmiş gibi göstererek Valentin'le paylaşır. Giderek Valentin'in güvenini ve sempatisini kazanır.

Ve sonunda Valentin dışarıdaki bağlantısının telefon numarasını Molina'ya söyler. Molina şartlı tahliye edilir ama numarayı müdüre vermez. Bu bir şeyi değiştirmeyecektir, çünkü ona inanmayan gizli polis onu dışarıda adım adım takip edecektir. Molina telefon numarasını arar, Valentin'in kız arkadaşıyla buluşacaktır. Ancak bir taksinin içerisinde buluşma yerine gelen kız, polisleri görünce Molina'yı öldürür. Bu sırada Valentin da cezaevinde gördüğü ağır işkence sonucunda ölür.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Raul Julia ve William Hurt filmin bir sahnesinde.
Oyuncu Rolü
William Hurt Luis Molina
Raul Julia Valentin Arregui
Sonia Braga Leni Lamaison / Marta / Örümcek Kadın
José Lewgoy Cezaevi Müdürü
Milton Gonçalves Gizli Polis
Míriam Pires Anne Molina
Nuno Leal Maia Gabriel, Molina'nın arkadaşı
Fernando Torres Americo
Patricio Bisso Greta
Herson Capri Werner, Leni'nin Alman Sevgilisi (Fantezide)
Denise Dumont Michelle, Leni'nin en yakın arkadaşı (Fantezide)
Antônio Petrin Yumru ayak, direnişçi (Fantezide)
Wilson Grey Dalkavuk, direnişçi (Fantezide)
Miguel Falabella Teğmen
Walter Breda Ajan

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kiss of the Spider Woman (1985)/locations" (İngilizce). IMDb. 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2009. 
  2. ^ "Kiss of the Spider Woman (1985)/awards" (İngilizce). IMDb. 23 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2009. 
  3. ^ "Kiss of the Spider Woman (1985)/trivia" (İngilizce). IMDb. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]