Tatlı Hayat (film, 1960)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(La Dolce Vita sayfasından yönlendirildi)
Tatlı Hayat
La Dolce Vita
"La Dolce Vita" filminin Arjantin'de basılmış bir sinema afişi
YönetmenFederico Fellini
YapımcıGiuseppe Amato
Angelo Rizzoli
SenaristFederico Fellini
Tullio Pinelli
Brunello Rondi
Ennio Flaiano
OyuncularMarcello Mastroianni
Walter Santesso
Anouk Aimee
Adriana Moneta
MüzikNino Rota
KurguLeo Vattozzo
StüdyoRiama Film, Pathe Consortium Cinema
Yapım yılı1960; İtalya, Fransa
Dilİtalyanca
Fransızca
İngilizce
Almanca
Diğer adlarıTatlı Hayat

Tatlı Hayat (İtalyanca özgün adıyla La Dolce Vita), yönetmenliğini Federico Fellini'nin üstlendiği 1960 yapımı Fransız-İtalyan filmi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuhaf gazeteci Marcello Rubini zengin ve şöhretli İtalyan aristokrasisine dair söylentilerin yayınlanacağı bir köşede yazması için Roma’da çalıştığı gazete tarafından görevlendirilir. Marcello, bir partiden diğerine geçmekte, bu esnada da sosyetenin en güzel, en ilginç insanlarıyla tanışmaktadır. Bu başlardan tatlı görünen hayat, zamanla Marcello’yu daha yalnız, daha ucuz bir insan haline getirir. Bol içki ve dansla kapattığı geceler Marcello’yu hem bedenen hem de zihnen yavaş yavaş yok etmektedir.

Tarz[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılış ve kapanış sahnelerinde, ahlaki çöküşün İtalya'ya getirdiği sonuçların altını çizen Dante'ye zekice dokundurmalar vardır, ki o sıralarda İtalya'da faşizmin yeniden doğuşu siyasi dengede bir farklılık oluşturuyordu."Tatlı Hayat"taki ahlaki ortam Fellini'nin her filminde yansıtılır, fakat görkemli ölçeği, merhametli veya sevimli bir kahraman kullanmaması ve karikatürlerinin isabetliliği açısından en etkileyici çalışmasıdır. İlk başarısının cinsel temaları gözü pek ve sansasyonel bir tarzda ele almasında yattığı söylenir.

Aslında, 1950'lerin sonunda İtalya'da, ulusal sinemada bir yenilenmenin habercisi olarak ortaya çıkan üç filmden biridir. Diğerleri Michelangelo Antonioni'nin L'avventura ve Luchino Visconti'nin Rocco e i suoi fratelli adlı filmleridir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]