Iwo Jima'dan Mektuplar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Iwo Jima'dan Mektuplar
Letters from Iwo Jima
Filmin posteri
YönetmenClint Eastwood
YapımcıClint Eastwood
Paul Haggis
Steven Spielberg
SenaristIris Yamshita
Paul Haggis
OyuncularKen Watanabe,
Kazunari Ninomiya
Tsuyoshi Ihara
MüzikKyle Eastwood
Michael Stevens
KurguTom Stern
StüdyoParamount Pictures
DreamWorks
Warner Bros.
CinsiSinema filmi
TürüSavaş, Dram
RenkRenkli
Yapım yılı2006, ABD
Çıkış tarih(ler)i23 Şubat 2007
Süre142 dk.
DilJaponca
Bütçe19.000.000 dolar

Iwo Jima'dan Mektuplar (İngilizce adı: Letters from Iwo Jima) yönetmen Clint Eastwood'un Flags of Our Fathers filmi ile aynı dönem içerisinde çektiği, II. Dünya Savaşı'nın önemli savaşlarından Iwo Jima Muharebesi'ni konu alan bir filmdir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filme esin kaynağı olan konunun Iwo Jima'da mağaralarda ve yerde gömülü olan eski Japon askerlerine ait olan mektuplardan kaynaklandığı söylenmektedir. Iwo Jima Muharebesi'ne katılan komutanlar ve askerlerin hayatlarının bu bölümlerinden ve geçmişlerinden kısa kesitler yansıtılmaktadır. Film tamamen Japonca olarak çekilmiştir.

Filmin kahramanlarından Saigo aslen memleketinde bir fırıncıdır ve bu adanın savunulmasına çok da inanmıyor gözükmektedir. Kutsal topraklar olarak değerlendirildiğinden, bu fikrini açıkça seslendirememektedir. Arkadaşları ile bu konuda olan konuşmaları sonucu ise Yüzbaşı Tanida tarafından dövülerek cezalandırılmıştır. Bu arada bölgeye komutan olarak da General Kuribayashi gelir. Yapılan tetkiklerde plajda mevziler oluşturmak yerine Suribachi tepesinde mevzilenmeye karar verilir. Kuribachi'nin eski bir arkadaşı olan General Nichi bir akşam yemeğinde ordularının hiç de iyi durumda olmadığını, ana filonun batırıldığını anlatır. Adaya herhangi bir destek gelemeyeceğini haber verir. Adada bir de dizanteri salgını başlamıştır. Mağaralarda temiz su ve yiyecek olmaksızın yaşayan askerlerden bir kısmı da bu hastalık nedeni ile kaybedilir.

Diğer bir asker ise, adaya yeni gelen ve bir askeri akademiyi bitirmiş olan Shimizu'dur. Arkadaşları tarafından önce aralarına yollanmış bir ajan sanılan Shimuzu önceden Japonya'da şehir devriyesi gezen bir askerdir. Savaş esnasına evine Japon bayrağı asmayan bir ailenin çok havlayan köpeğini öldürmesi için üstü tarafından görevlendirmiş ve köpeği öldürmeyince bu adaya gönderilmiştir. Amerikan saldırısı başladığında askerlere yerlerini bırakmamaları ve gereğinde ölmeleri emredilmiştir. Nitekim bir süre sonra tepeye Amerikan birlikleri ulaşır ve bölgedeki Japon askerleri el bombalarının pimlerini çekerek intihar etmeye başlarlar. Filmin devamında Saigo'nun arkadaşları ile beraber emirlere karşın adanın içlerine doğru çekilişi ancak tüm Japon ordusunun trajik bir biçimde eriyişi gözler önüne serilmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör Rolü
Ken Watanabe Korgeneral Tadamichi Kuribayashi
Kazunari Ninomiya 1. Sınıf ordu askeri Saigo
Tsuyoshi Ihara Yarbay/Baron Takeichi Nishi
Ryo Kase Shimizu
Shido Nakamura Bahriyeli Teğmen Ito
Hiroshi Watanabe Teğmen Fujita
Takumi Bando Yüzbaşı Tanida
Yuki Matsuzaki 1. Sınıf ordu askeri Nozaki
Takashi Yamaguchi 1. Sınıf ordu askeri Kashiwara
Eijiro Ozaki Teymen Okubo
Nae Yuuki Hanako (Saigo'un eşi)
Nobumasa Sakagami Amiral Ohsugi
Akiko Shima Önder kadın
Yoshi Ando Excabator
Lucas Elliott Sam (yaralı Amerikalı denizci)
Mark Moses ABD subayı
Roxanne Hart ABD subayının eşi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]