Aşıklar Şehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşıklar Şehri
La La Land
Film afişi
YönetmenDamien Chazelle
Yapımcı
SenaristDamien Chazelle
Oyuncular
MüzikJustin Hurwitz
Görüntü yönetmeniLinus Sandgren
KurguTom Cross
Yapım şirketi
 • Gilbert Films
 • Impostor Pictures
 • Marc Platt Productions
DağıtıcıSummit Entertainment
Çıkış tarih(ler)i31 Ağustos 2016 (2016-08-31) (Venedik Film Festivali)
9 Aralık 2016 (2016-12-09) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre128 dakika[1]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$30 milyon[2]
Hasılat$445.8 milyon[3]

Aşıklar Şehri (özgün adıyla La La Land), Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan romantik müzikal komedi-drama filmi. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer almaktadır. Film oyunculuğa hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian'ın ilişkisini konu edinmektedir. Los Angeles'ta çekilen filmin özgün ismi aynı zamanda şehri ifade etmektedir.

Chazelle filmin senaryosunu 2010'da yazdı fakat yapımcı bulamadı. Whiplash'ın başarısından sonra film Summit Entertainment tarafından yapılandırıldı. Film galasını 31 Ağustos 2016'da 73. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde yaptı ve 9 Aralık 2016 tarihinde ABD'de gösterime girdi.

Aşıklar Şehri oldukça iyi bir eleştirel beğeni sağladı ve 2016'nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi. Film Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2016'nın en iyi 10 filminden biri seçildi[4] ve 89. Akademi Ödülleri'nde 14 adaylık elde ederek Akademi Ödülleri tarihinde en fazla adaylık elde eden üç filmden biri oldu[5] ve 6 dalda ödül kazandı.[6] Ayrıca 74. Altın Küre Ödülleri'nde en fazla adaylık elde eden film olarak elde ettiği 7 adaylıktan hepsini kazanarak Altın Küre tarihininde rekorunu kırmış oldu.[7] Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri'nde elde ettiği 11 adaylık ile yine en fazla adaylık elde eden film oldu.[8]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalabalık Los Angeles kara yolunda barmen ve oyunculuğa hevesli Mia'nın yaklaşan oyunculuk seçimleri hazırlığı için dikkati dağılmıştır. Bu, kendisiyle caz piyanisti Sebastian'ın yolda sinirlenmelerine neden olur. Mia'nın seçmeleri işteyken bir müşteri tarafından elbisesine kahve dökülmesinden dolayı kötü geçer. Aynı anda Sebastian faturalarını öderken sorun çıkar ve sıradaki konseri için restoranda sahneye çıkmadan önce ablası Laura'yla tartışma yaşar. O gece Mia'nın üç oda arkadaşı onu neşelendirmek için şehir merkezindeki bir partiye davet ederler. Partinin sonunda arabasının çekilmiş olduğunu bulan Mia apartmanına yürümek zorunda kalır.

Bu sırada Sebastian herhangi bir caz şarkısı çalamayacağı yönünde restoran sahibi Bill tarafından bilgilendirilir. Yılbaşı şarkılarının değişik sürümlerini çalarken restoranın önünden geçen Mia'nın kulak misafiri olduğu tutkulu bir doğaçlama yapmaya başlar. Mia onu izlemek için içeri girer fakat Sebastian itaatsizliğinden dolayı hızlıca kovulur. Sebastian çıkarken Mia onun yeteneğine iltifat eder fakat Sebastian onu sessizce es geçer.

Aylar sonra Mia yine Sebastian ile aynı partidedir ve Sebastian klavyeci olarak 1980'lerin pop şarkılarını söyleyen bir grupta çalmaktadır. Mia şaka amaçlı Sebastian'ın canını sıkmak için gruptan A Flock of Seagulls grubunun "I Ran (So Far Away)" şarkısını söylemesini ister. Konserden sonra Mia, Sebastian'ı bulur ve beraber arabalarını bulmak için yürürler. Kimyalarının tutmasına rağmen beraber olmaktan yakınırlar.

Bir gün Sebastian, Mia'yı işyerinde bulur ve onu caz barına götürmeye karar verir. Caza olan yoğun sevgisini ve kendi caz barını çalıştırma isteğini anlatır. Birbirlerine ısınmaya başlarlar. Sebastian, Mia'ya Asi Gençlik filminin yerel sinemalardaki sahnelenmesine gelip gelmeyeceğini sorar. Mia kabul eder. Mia buluşmaya gitmek için hazırken geçen ay görüştüğü başka bir adam olan Greg daha önce belirledikleri randevuyu Mia'ya gösterir. Mia mahcup olur ve Sebastian'ı ekerek Greg ve kardeşi (kasabanın dışından ziyarete gelmiştir) ile çifte buluşmaya gider. Ancak Greg'le akşam yemeğinde yerinde olduğunu hissetmez ve aniden oradan ayrılarak acele ile sinemaya gider ve film henüz başlarken Sebastian'ı bulmayı başarır. Projektörün bozulmasından sonra Mia ve Sebastian buluşmalarını dans ederek Griffith Rasathanesi'nde bitirir.

Mia birkaç başarısız seçmeden sonra, kendisini şöhrete taşıyacağını ve Sebastian'ın düzenli olarak caz barında çalacağını umarak kişisel tek kişilik oyununu yazmaya karar verir. Bir gece Sebastian, lise sınıf arkadaşı Keith ile yeniden bir araya gelir ve Keith ona caz grubu The Messengers'ta yüksek bir ücret sunan klavyeci olma şansını verir. Sebastian kabul eder fakat grubu pop odaklı bulunca dehşete düşer. Mia grubun ilk konserine katılır fakat Sebastian'ın bu müzik türünü çalarken hiç eğlenmediğini anlayarak huzursuz olur. Grubun ilk turunda Mia, Sebastian'la bu konuda karşı karşıya gelir ve Sebastian onu açıkça bir oyuncu olarak başarısızlığı yüzünden eleştirdiği sırada para kazanmanın tek yolunun bu olduğunu söyler. Onuru kırılan Mia orayı terk ederek oyununu yazar.

Gösterinin açılış gecesinde Sebastian, önceden planlanan bir fotoğraf çekimi nedeniyle grupta yer almaz. Mia'nın gösterisi kötü geçer, katılan bir avuç kişiden zayıf bir tepki alır. Harap ve canı yanan Mia, Sebastian ile ayrılır ve ailesine döner. Bir gece Sebastian, apartmanında Mia'nın oyununa katılan bir oyuncu yönetmeninden bir telefon alır ve ertesi sabah Mia'yı film seçmelerine davet eder. Sebastian, Mia'yı toparlamak için Mia'nın ailesinin evine gider. Mia yarın seçmelere gider. Filmin açık uçlu yapısı nedeniyle, Mia sadece seçmeler için hikâye anlatmalıdır. Mia filmin çekileceği Paris'te yaşayan ve oyuncu olmasına ilham kaynağı olan hayat dolu teyzesi hakkında konuşur. Seçmelerden sonra Mia ve Sebastian, Griffith Rasathanesi'ne gider. Sebastian, Mia'ya oyunculuğuna tamamen gönül vermesi gerektiğini söyler. Hayallerinin uyumsuzluğunu kabul eden ikisi birbirlerini sonsuza kadar seveceklerini söyler. Mia rolünü alır ve Paris'e gider.

Beş yıl sonra Mia ünlü bir oyuncu olmuştur ve başka bir adamla evlenmiştir ve bir kızı vardır. Bir gece bir randevudan çıktıkları için ağır trafik nedeniyle dolambaçlı yoldan dönerler ve kocası sokakta yankılanan bir caz barını fark eder. Oraya girerler ve Mia, Sebastian'ın her zaman açmayı hayal ettiği kulüpte olduğunu fark eder. Şarkılardan biri bittikten sonra Sebastian, The Messengers'ten ayrıldıktan sonra şarkı çalmak üzere kendisini tanıtır. Ancak Mia'yı kalabalığın içinde tanır. "Mia ve Sebastian'ın Teması"nı çalmaya devam ederken o ve Mia, Sebastian'ın Keith'in katılma teklifini reddetmesi de dahil olmak üzere, Bill'in restoranında karşılaşmalarını takip eden birbirinden tamamen farklı bir yaşam hayal ederler. Sonunda şarkı biter ve Mia kocasıyla beraber oradan ayrılır. Ancak çıkmadan önce, o ve Sebastian son bir kez birbirlerine bakar ve gülümserler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Damien Chazelle filmin senaryosunu 2010 yılında yazdı.[9] Film hakkındaki fikri "eski müziği almak ancak onu işlerin her zaman yerinde gitmediği gerçek hayata dayandırmak" ve rüyalarını kovalamak için Los Angeles'a taşınan insanlara selam vermekti.[10] Filmin fikrini Harvard Üniversitesi'nde filmin müziklerini yapan sınıf arkadaşı Justin Hurwitz ile öğrenciyken tasarladı. İkili tarzı Boston caz müzisyeni hakkındaki düşük bütçeli Guy and Madeline on a Park Bench isimli filmlerinde keşfetti.[11][12] Chazelle Manhatta (1921) ya da Kameralı Adam (1929) gibi 1920'lerin şehir senfonisi filmlerinin geleneğinden etkilendi.[13] İkili mezuniyetten sonra 2010'da Los Angeles'a geldi ve senaryoyu yazmaya devam etti.[11]

L.A., diğer Amerikan şehirlerinden bile daha çok kendi tarihini gizler, bazen ihmal eder. Ama bu aynı zamanda kendisinin büyülü bir şeyi olabilir, çünkü onu keşfetmek için vakit ayırırsanız, soğan gibi, kendisini yavaş yavaş açığa çıkaran bir şehirdir.[13]

Chazelle L.A.'yi Paris ya da San Francisco'daki güzelliklerle karşılaştırmaya çalışmak yerine, şehri farklı kılan nitelikler ve unsurlar üzerine yoğunlaştı: trafik, yayılma ve gökyüzü.[13] Filmin tonu ve tarzı Jacques Demy'nin Cherbourg Şemsiyeleri ve The Young Girls of Rochefort filmlerinden özellikle daha çok dansa uzak ve caz amaçlı olan ikincisinden esinlenildi.[14] Film ayrıca Broadway Melody of 1940, Yağmur Altında ve The Band Wagon gibi Hollywood klasiklerine çok sayıda görsel kinaye içermektedir.[15] Karakter geliştirme ve temalar açısından önceki müzik çalışması Whiplash ile bir benzerliği paylaşmaktadır. Chazelle iki filmin ''bir sanatçı olma mücadelesi ve düşlerinizi insan olma ihtiyacı ile uzlaştırmak hakkında olduğunu ve Aşıklar Şehri'nin bu konuya daha az kızgın olduğunu söyledi.[16] Ayrıca her iki filmin de Hollywood merdiveninde yol alan bir sinemacı olarak kendi deneyimlerini yansıttığı söyledi.[10]

Chazelle, hiçbir şirketin özgün çağdaş bir müzikale para sağlamaya istekli olmamasından dolayı filmi yıllarca yapılandıramadı, önceden var olan bir hayran kitlesi oluşturmak için tanıdık olmayan şarkıları vardı. Ayrıca Hollywood Reporter'ın "nesli tükenmiş tür" dediği bir caz müzikaliydi. Chazelle kendisine Fred Berger ve Jordan Horowitz'i tanıştıran arkadaşları sayesinde yapımcı bulmayı başardı. İki yapımcı ile senaryo $1 milyon civarı bütçe ile Focus Features'a geldi. Stüdyo, Chazelle'in hikâyeye özel ve önemli olduğunu düşündüğü şeylerde çok sayıda değişiklik talep etti: erkek başrolün caz piyanistinden rock müzisyenine dönüştürülmesi, karmaşık açılış sahnesinin değiştirilmesi ve hikâyenin acı tatlı sonundan vazgeçilmesi. Büyük değişiklikler yapmak istemeyen Chazelle, tasarıyı çöpe attı ve devam etti.[11]

Chazelle daha sonra satmak için daha kolay bir tarz ve daha az riskli bir yatırım olan Whiplashı yazdı.[17] Ocak ayında 2014 Sundance Film Festivali'ndeki galasında eleştirmenlerden iyi yorumlar aldıktan sonra Chazelle, La La Landı büyük ekrana kazandırma çabalarına devam etti.[11] Bir yıl sonra, Whiplash 87. Akademi Ödülleri'nde En İyi Film dahil beş adaylık elde ettikten ve $3.3 milyonluk bütçesine karşılık dünya çapında $50 milyon hasılat ettikten sonra, Chazelle ve tasarısı stüdyolar tarafından dikkat çekmeye başladı.[10]

Chazelle beş yıl sonra senaryoyu yazdı,[18] yapımcı Marc Platt'ı yanı sıra Summit Entertainment ve Black Label Media Whiplash'ın başarısından etkilenerek filme yatırım yapmayı ve dağıtmayı kararlaştırdı.[10]

Başlangıçta Miles Teller ve Emma Watson başrol olarak ayarlandı. Miles Teller uzun sözleşme görüşmeleri üzerinden yapımdan ayrılırken, Watson 2017 yapımı Güzel ve Çirkin filmine ait sözleşmesi nedeniyle bırakmak zorunda kaldı.[9] Chazelle karakterini Los Angeles'a yeni gelen genç biri yerine hayallerini kurmak için mücadele etme deneyimine sahip biri haline getirmek için biraz daha büyük yapmaya karar verdi.[11]

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Emma Stone, Los Angeles'taki Warner Bros.'daki bir kafede bir barista olarak çalışan ve seçmeler arasında latte hizmet eden Mia'yı canlandırıyor.[19] Stone sekiz yaşındayken Sefilleri gördüğünden beri müzikalleri sevdiğini ve şarkının içinde patlamanın her zaman kendisinin gerçek rüyası olduğunu ve en beğendiği filmin Şehir Işıkları olduğunu söyledi.[19][20] Çocukken bir yıl boyunca pom dansı dersi aldı.[19] Kariyerine devam etmek için 15 yaşındayken annesiyle Hollywood'a taşındı ve ilk yılında bir seçmeye katılmak için sürekli uğraştı. Stone, Mia karakteri için kendi deneyimlerini çizdi ve bazıları filme eklendi.[16]

Broadway'de Kabarede ilk kez yer alırken 2014'te Chazelle ile tanıştı. Chazelle ve Hurwitz bir gece onun oyunculuğunu gördü.[19][21] New York'taki Brooklyn Diner'da Chazelle ile buluştu ve Chazelle film için tasarladığı ön görüsünü özetledi. Stone Kabarede sergilediği oyunculuğuyla filmin taleplerini ele almak için güven kazandı.[22] Stone rolü için hazırlık yaparken Cherbourg Şemsiyeleri dahil Chazelle'nin esinlendiği birkaç müzikal film izledi.[18] Stone teklifi kabul etti çünkü Chazelle yapım konusunda çok tutkuluydu.[22]

Ryan Gosling barlardaki kokteyl partilerde çalarak geçinen ve kendi kulübünü açmayı hayal eden Sebastian'ı canlandırıyor.[19] Stone gibi oda sanatçı olmaya hevesli biri olarak kendi deneyimlerini çizdi. Chazelle, Gosling ile Büyük Açık filmin için çekimlere başlamak üzereyken bir barda buluştu.[11]

Chazelle, Summit'in filmi satın almasının hemen ardından ikisini kadroya kattı.[10] Chazelle İkili için Spencer Tracy ve Katharine Hepburn, Fred Astaire ve Ginger Rogers ve Myrna Loy ve William Powell'a benzeyen "şu an eski bir Hollywood çiftine sahip olduğumuz en yakın şeymiş gibi hissettirdi" dedi.[16] Film, Çılgın Aptal Aşık (2011) ve Suç Çetesi (2013)'nin ardından Gosling ve Stone'u yer aldığı üçüncü film oldu.[23] Her ikisi de, filmin altı özgün melodisi için şarkı ve dansetmeyi öğrendi.[11]

Kadronun geri kalanı - J. K. Simmons, Sonoya Mizuno, Jessica Rothe, Callie Hernandez, Finn Wittrock, Rosemarie DeWitt, John Legend, Jason Fuchs, Meagen Fay - Temmuz ve Ağustos 2015 arasında açıklandı.[24][25][26][26][27][28]

Film Mandy Moore tarafından koreografilendi. Provalar Mayıs 2015'ten başlayarak üç aydan dört aya kadar Atwater Village'deki yapım ofisinde gerçekleştirildi. Gosling bir odada piyano çalışması yaptı. Stone başka bir odada Moore ile çalıştı.[10][11]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Chazelle baştan itibaren, filmin müzikal sahnelerinin "başından sonuna kadar" çekilmesini istiyordu ve 1930'ların Ginger Rogers ve Fred Astaire'in çalışmalarında olduğu gibi tek bir çekimle gerçekleştirildi.[22] Ayrıca, filmin It's Always The Fairly Weather'da olduğu gibi 1950'lerin müzikallerinin geniş ekranı, CinemaScope görünümüne benzemesini istiyordu. Sonuç olarak, film Panavision ekipmanı ile dijital olmadan geniş ekran biçiminde çekildi ancak bu teknoloji artık mevcut olmadığından gerçek CinemaScope değildi.[29][30][31][32]

Chazelle, Los Angeles'ın filminin birincil yeri olmasını istedi. Temel çekimler 10 Ağustos 2015 tarihinde Los Angeles'ta başladı.[33][34] Çekimler Hollywood Hills, South Pasadena, Hermosa Beach, Angels Flight ve Colorado Cadde Köprüsü dahil Los Angeles'ın 60'tan fazla yerinde yapıldı ve birçok sahne tek çekimde çekildi. Çekimler 40 gün sürdü ve Eylül 2015'in ortasında bitti.[11][35]

Filmin jenerik öncesi açılış sahnesi ilk önce çekildi[11] ve çekim Los Angeles şehir merkezine doğru 110 numaralı eyaletlerarası otobanını 105 numaralı eyaletlerarası otobanına bağlayan, Los Angeles kara yolunun araba parkı yokuşunun kapalı bir bölümünde yapıldı. Çekimler iki gün sürdü ve 100'den fazla dansçı gerekti.[10][36] Bu özel sahne için, Chazelle şehrin ne kadar geniş olduğunun duygusunu vermek istedi.[13] Chazelle harabe olmuş ya da belki de yıkılmış ''eski L.A.'' yerleri için keşfe çıktı. Örneğin 1901'de inşa edilmiş olan Angels Flight tramvayında çekimler yapıldı. Kablolu tren 2013'te raydan çıkması sonrası kapatılmıştı. Demir yolunun onarılması ve yeniden açılması girişimleri yapıldı ancak faydalı olmadı. Ancak yapım ekibi bir günlüğüne kullanabilmek için izin alabildi. Chazelle ve ekibi çekim için düzenleme yaptı.[13]

Altı dakikalık açılış sahnesi, gün batımında kısa altın saat anında tamamlandı. Çekimler iki günde sekiz çekimle yapıldı.[19] Gosling ve Stone, Broadway sanatçıları olmadığından ikisi özellikle kesintisiz tek çekimlik müzikal sahneler sırasında bazı hatalar yaptı. Ancak Chazelle onlara karşı çok cana yakındı, deneyim eksikliklerini anlıyor ve hatalarına aldırmıyordu.[16]

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşıklar Şehri'nin şarkıları ve müzikleri Chazelle'in Harvard Üniversitesi'nden sınıf arkadaşı Justin Hurwitz tarafından bestelendi. Bu ikisi arasındaki üçüncü iş birliği oldu.[37] John Legend, Hurwitz, Marius De Vries ve Angelique Cinelu tarafından yazılan "Start a Fire" hariç[38] bütün sözler Pasek ve Paul tarafından yazıldı.[39] Film müziği albümü Interscope Records tarafından 9 Aralık 2016 tarafından yayınlandı.[40]

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşıklar Şehri 31 Ağustos 2016'da Venedik Uluslararası Film Festivali'nin açılış gecesi filmi olarak galasını gerçekleştirdi.[41][42] Film ayrıca Telluride Film Festivali,[43] Toronto Uluslararası Film Festivali,[44] Londra Film Festivali[45] ve AFI Festivali'nde sahnelendi.[46]

Filmin gösterim tarihi başlangıçta 15 Temmuz 2016[47] olarak ayarlanmıştı fakat Mart 2016'da filmin 16 Aralık'ta geniş gösterime girmesinden önce 2 Aralık'ta sınırlı yayınla gösterime gireceği açıklandı.[48] Chazelle değişimin, gösterim tarihinin filmin bağlamı için uygun olmadığını hissettiği için ve Sonbahar'da başlayan film festivalleriyle yavaş yavaş ilerlemek istediği için olduğunu belirtti.[16] Daha sonra filmin sınırlı gösterim tarihi bir hafta geri çekildi.[49] Lionsgate 9 Aralık'ta filmi beş salonda açtı ve 25 Aralık'ta yurt çapında gösterime girmeden önce 16 Aralık'ta 200 salona genişletti.[49] Film 6 Ocak 2017'de tamamen genişledi.[50]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşıklar Şehri gösterimine 9 Aralık'ta Los Angeles ve New York'taki beş salonda sınırlı gösterimle başladı. Hafta sonu açılışında salon başına $176,221 ile toplamda $881,107 elde etti ve bu yılın en iyi ortalaması oldu.[51][52][53] Sınırlı gösteriminin ikinci haftasında 200 salona genişletildi ve $4.1 milyon hasılat elde ederek gişeyi yedinci sırada bitirdi.[54] Ertesi hafta 794 salona genişleyen film hafta sonunda $5.8 milyon hasılat elde etti ve gişeyi sekizinci sırada bitirdi.[55] 6 Ocak 2017'de 1515 salona kadar genişledi ve hafta sonunda $10 milyon hasılat elde ederek gişeyi beşinci sırada bitirdi.[56] Gösteriminin altıncı haftasında $14.5 milyon hasılat elde ederek gişeyi üçüncü sırada bitirdi.[57] 27 Ocak 2017'de 3136 salona genişleyen film $12.1 milyon hasılat elde etti.[58]

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirel görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşıklar Şehri eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar aldı; özellikle Chazelle'in senaryosu, yönetmenliği; Gosling ile Stone'un oyunculukları ve müzikleri beğenildi. 332 incelemenin değerlendirildiği eleştiri topluluğu sitesi Rotten Tomatoes'ta %93'lük bir yüzde yakaladı ve 10 üzerinden 8.6 puan aldı. Sitenin eleştirmenlerin ortak görüşü kısmına ''La La Land, heyecan dolu kendinden emin yönetmenlik, güçlü oyunculuklar ve karşı konulmaz bir kalp fazlalığı ile geçmiş bir türe yeni bir soluk getiriyor.'' yazıldı.[59] 53 incelemenin değerlendirildiği Metacritic'te 100 üzerinden 93 puan alarak "evrensel beğeni" konumunda listelendi ve tüm zamanların eleştirmenlerden en yüksek puan alan filmlerinden biri oldu.[60]

Rolling Stonedan Peter Travers yılın en beğendiği filmi olarak gösterdiği filmi ''ateşli bir mucize'' olarak tanımladı ve özellikle açılış sahnesindeki müzikal parçaları överek filme dört üzerinden dört verdi.[61] Chicago Tribune'den Michael Phillips de aynı şekilde açılış sahnesini övdü ve ''La La Land'i izlemek için yeterli neden'' olarak belirttiği Emma Stone'un oyunculuğunu vurguladı.[62] The Guardian'dan Peter Bradshaw filmi ''güneş altında bir müzikal başyapıt" olarak tanımladı ve beş üzerinden beş verdi.[63] San Francisco Chronicleden Mick LaSalle ''filmlerimizde çok fazla güzellik ya da umut olmadığı bir zamanda gelen, güzel ve umutlu bir film'' yorumunda bulundu.[64]

Habertürk'ten Mehmet Açar ''Sinema, caz ve aşk'' başlıklı yazısında film için ''Chazelle, uzun planlar halinde gerçekleştirdiği müzikal sahneleri ve birbirinden güzel Los Angeles çekimleriyle sinema aşkını beyaz perdede adeta somutlaştırıyor. Chazelle bence son yılların en tutkulu yönetmenlerinden biri. “Aşıklar Şehri” de her şeyiyle aşk dolu bir film.'' ifadelerini kullandı.[65]

Önemli ödülleri ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşıklar Şehri birçok ödül ve adaylık elde etti. 89. Akademi Ödülleri'nde 14 adaylık elde ederek Titanik ve Perde Açılıyor filmleriyle birlikte Akademi tarihinin en fazla adaylık elde eden üç filminden biri oldu[66] ve 6 dalda ödül kazandı.[6] 74. Altın Küre Ödülleri'nde 7 adaylık elde etti ve hepsini kazandı. Böylece Altın Küre tarihinde en fazla ödül kazanan film oldu.[67] Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri'nde 11 adaylık elde ederek törende en fazla adaylık elde eden film oldu.[68]

Film genel olarak En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında adaylıklar elde etti. Bunlardan özellikle Altın Küre,[69] Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri,[70] Detroit Film Eleştirmenleri Topluluğu[71] ve Washington DC Film Eleştirmenleri Birliği[72] ödül törenlerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerinin aynı anda kazanmayı başardı.

Ryan Gosling ve Emma Stone'da sergiledikleri oyunculuk başarılarıyla birçok ödül ve adaylık elde etti. Özellikle Emma Stone eleştirmenlerden övgü aldı. Stone ve Gosling ikinci Akademi adaylığını elde ederken, Altın Küre'de Müzikal veya Komedi dalında aynı anda ödül kazandı. İkili ayrıca Santa Barbara Uluslararası Film Festivali'nde Yılın Seçkin Oyuncusu ödülünü kazandı.[73] Venedik Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Stone 2002'de Julianne Moore'dan sonra bu ödülü kazanan ilk Amerikalı kadın oyuncu oldu.[74] Stone ayrıca Screen Actors Guild[75] ve AACTA Ödülleri'nde[76] de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmayı başardı.

Film ayrıca kurgusu ve sinematografisiylede öne çıktı. Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri,[70] Chicago Film Eleştirmenleri Birliği,[77] Çevrimiçi Sinema Eleştirmenleri Topluluğu[78] ve Washington DC Film Eleştirmenleri Birliği[72] ödül törenlerinde En İyi Kurgu ve En İyi Sinematografi ödüllerini aynı aynda kazandı. Ayrıca Amerikan Sinema Editörleri Ödülleri'nde Müzikal veya Komedi Filminde En İyi Kurgu ödülünü kazandı.[79] Hollywood Film Ödülleri'nde de Hollywood Sinematografi ve Hollywood Yapımcı ödüllerini kazandı.[80]

Aşıklar Şehri müzikleri ve şarkılarıyla da başarılıydı. Akademi,[6] Altın Küre,[69] Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri,[70] Houston Film Eleştirmenleri Topluluğu,[81] Satellite Ödülleri[82] ve St. Louis Film Eleştirmenleri Birliği[83] ödül törenlerinde En İyi Şarkı ve En İyi Müzik ödüllerini aynı anda kazandı. Ayrıca Hollywood Medya Müzik Ödülleri'nde "City of Stars" ile En İyi Şarkı ödülünü kazandı.[84]

Tören Ödül Alıcı Durum
89. Akademi Ödülleri En İyi Film Fred Berger, Jordan Horowitz ve Marc Platt Adaylık
En İyi Yönetmen Damien Chazelle Kazandı
En İyi Özgün Senaryo Adaylık
En İyi Erkek Oyuncu Ryan Gosling Adaylık
En İyi Kadın Oyuncu Emma Stone Kazandı
En İyi Özgün Müzik Justin Hurwitz Kazandı
En İyi Özgün Şarkı Justin Hurwitz, Benj Pasek ve Justin Paul
("Audition (The Fools Who Dream)")
Adaylık
Justin Hurwitz, Benj Pasek ve Justin Paul
("City Of Stars")
Kazandı
En İyi Ses Kurgusu Ai-Ling Lee ve Mildred Iatrou Morgan Adaylık
En İyi Ses Miksajı Andy Nelson, Ai-Ling Lee ve Steve A. Morrow Adaylık
En İyi Yapım Tasarımı Sandy Reynolds-Wasco ve David Wasco Kazandı
En İyi Sinematografi Linus Sandgren Kazandı
En İyi Kostüm Tasarımı Mary Zophres Adaylık
En İyi Film Kurgusu Tom Cross Adaylık
74. Altın Küre Ödülleri En İyi Film - Müzikal veya Komedi Kazandı
En İyi Erkek Oyuncu - Müzikal veya Komedi Ryan Gosling Kazandı
En İyi Kadın Oyuncu - Müzikal veya Komedi Emma Stone Kazandı
En İyi Yönetmen Damien Chazelle Kazandı
En İyi Senaryo Kazandı
En İyi Müzik Justin Hurwitz Kazandı
En İyi Şarkı Justin Hurwitz, Pasek & Paul Kazandı
70. BAFTA Ödülleri En İyi Film Fred Berger, Jordan Horowitz, Marc Platt Kazandı
En İyi Yönetmen Damien Chazelle Kazandı
En İyi Erkek Oyuncu Ryan Gosling Adaylık
En İyi Kadın Oyuncu Emma Stone Kazandı
En İyi Özgün Senaryo Damien Chazelle Adaylık
En İyi Görüntü Yönetmeni Linus Sandgren Kazandı
En İyi Özgün Müzik Justin Hurwitz Kazandı
En İyi Ses Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Steve A. Morrow, Andy Nelson Adaylık
En İyi Yapım Tasarımı David Wasco ve Sandy Reynolds-Wasco Adaylık
En İyi Kostüm Tasarımı Mary Zophres Adaylık
En İyi Kurgu Tom Cross Adaylık
Amerikan Film Enstitüsü Yılın En İyi 10 Filmi Kazandı
Toronto Uluslararası Film Festivali Halkın Seçimi Ödülü Damien Chazelle Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "La La Land (12A)". British Board of Film Classification. 14 Ekim 2016. 12 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2016. 
 2. ^ Bart, Peter. "Peter Bart: 'La La Land' Adds Musical Backbeat To Wide-Open Awards Race". Deadline.com. 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2016. 
 3. ^ "La La Land 28 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Box Office Mojo. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2017.
 4. ^ Hipes, Patrick (8 Aralık 2016). "AFI Awards: Best Of 2016 Film List Includes 'Silence', 'Hacksaw Ridge' & More". Deadline.com. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2016. 
 5. ^ 2017 Akademi Ödülleri Adayları" 24 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. 24 Ocak 2017. Erişim tarihi: 29 Ocak 2017
 6. ^ a b c "Oscar Nominations: Complete List" 24 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Variety. 24 Ocak 2017. Retrieved January 24, 2017.
 7. ^ "Golden Globes 2017: The Complete List of Nominations". The Hollywood Reporter. 12 Aralık 2016. 5 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2016. 
 8. ^ Resmi sitede 70. BAFTA Ödülleri adayları 8 Nisan 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2017
 9. ^ a b Hipes, Patrick; Patten, Dominic (April 14, 2015). "Ryan Gosling & Emma Stone Circling Damien Chazelle's 'La La Land'" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved August 20, 2015.
 10. ^ a b c d e f g Nigel M Smith (September 8, 2016). "Damien Chazelle on La La Land: 'Los Angeles is full of people chasing dreams'" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Guardian. Retrieved October 9, 2016.
 11. ^ a b c d e f g h i j Rebecca Ford (3 Kasım 2016). "How 'La La Land' Went From First-Screening Stumbles to Hollywood Ending" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. Retrieved November 3, 2016.
 12. ^ Goldstein, Meredith. "'La La Land' could have been set in Boston" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Boston Globe. Retrieved September 20, 2016.
 13. ^ a b c d e Mekado Murphy (4 Kasım 2016). "L.A. Transcendental: How 'La La Land' Chases the Sublime" 3 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The New York Times. Retrieved November 5, 2016.
 14. ^ Pete Hammond (August 30, 2016). "Damien Chazelle's 'La La Land', An Ode To Musicals, Romance & L.A., Ready To Launch Venice And Oscar Season" 12 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved October 9, 2016.
 15. ^ Michael Phillips (September 12, 2016). "Ryan Gosling sings, dances, reads in margins of Gene Kelly's annotated script" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Chicago Tribune. Retrieved October 10, 2016.
 16. ^ a b c d e Joe McGovern (August 30, 2016). "La La Land director on the 'timeless glamour' of Ryan Gosling & Emma Stone" 19 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Entertainment Weekly. Retrieved October 10, 2016.
 17. ^ Pete Hammond (September 3, 2016). "Tom Hanks Interrupts His Own 'Sully' Q&A To Lavishly Praise 'La La Land' – Telluride" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved October 9, 2016.
 18. ^ a b Ethan Alter (September 16, 2016). "Emma Stone on Reteaming With Ryan Gosling in 'La La Land' and Her New Appreciation of Los Angeles" 10 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Yahoo! Movies. Retrieved October 10, 2016.
 19. ^ a b c d e f Rebecca Reegan (September 12, 2016). "With 'La La Land,' Emma Stone and director Damien Chazelle aim to show that original musicals aren't all tapped out" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Los Angeles Times. Retrieved October 10, 2016.
 20. ^ Ariston Anderson (August 31, 2016). "'La La Land': Emma Stone, Director Damien Chazelle Talk Bringing Back Hope in Films" 1 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. Retrieved October 9, 2016.
 21. ^ Matthew Grobar (5 Kasım 2016). "Emma Stone Reveals Unorthodox 'La La Land' Audition; Mel Gibson On 'Hacksaw Ridge' Inspiration – The Contenders" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved November 6, 2016.
 22. ^ a b c Jason Gay (14 Ekim 2016). "Emma Stone Takes the Biggest Leap of Her Career With La La Land" 1 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Vogue. Retrieved October 16, 2016.
 23. ^ Kate Thomas And Jennifer Pearson (8 Ekim 2016). "Lights, camera, action! Emma Stone looks every inch the girl next door in a blue shirt and A-line skirt as she joins Ryan Gosling on the set of La La Land" 18 Ağustos 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Daily Mail. Retrieved October 10, 2016.
 24. ^ Hipes, Patrick (July 8, 2015). "Sonoya Mizuno, Jessica Rothe & Callie Hernandez Move Into 'La La Land'" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved August 20, 2015.
 25. ^ Ford, Rebecca (July 10, 2015). "'La La Land' Adding 'American Horror Story' Actor Finn Wittrock (Exclusive)" 22 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. Retrieved August 20, 2015.
 26. ^ a b Hipes, Patrick (August 4, 2015). "Rosemarie DeWitt Chimes In For 'La La Land'" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved August 20, 2015.
 27. ^ A. Lincoln, Ross (August 11, 2015). "John Magaro Joins 'War Machine'; Jason Fuchs Moves To 'La La Land'" 14 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved August 16, 2015.
 28. ^ Pederson, Erik (August 10, 2015). "Tony Sirico Joins Woody Allen's Latest; Meagen Fay Tunes Up For 'La La Land'" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved January 12, 2017.
 29. ^ "Shot in CinemaScope, La La Land vibrantly romances the olden days of Hollywood" 31 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 10 Ocak 2017.
 30. ^ Gray, Richard (December 14, 2016). "Review: La La Land" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 31. ^ Desowitz, Bill. "Oscars 2017: Shooting on Film Will Impact Cinematography Race - IndieWire" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 32. ^ "La La Land (Damien Chazelle, US) — Special Presentations - Cinema Scope" 26 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. September 5, 2016.
 33. ^ "Lionsgate Movies on Twitter". twitter.com. 14 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2015. 
 34. ^ "On the Set for 8/14/15: Marlon Wayans Starts Fifty Shades of Black, Bill Condon Wraps Up Beauty and The Beast". ssninsider.com. 14 Ağustos 2015. 21 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2015. 
 35. ^ Anthony D'Alessandro (December 10, 2016). "How 'La La Land' Director Damien Chazelle, His Team & Lionsgate Faced The Music & Resurrected The Original Hollywood Musical" 9 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Erişim tarihi 11 Aralık 2016.
 36. ^ Anthony D'Alessandro (September 12, 2016). "How Damien Chazelle Pulled Off That L.A. Freeway Musical Number In 'La La Land' – Toronto Studio" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved October 9, 2016.
 37. ^ Rebecca Reegan (12 Eylül 2016). "With 'La La Land,' Emma Stone and director Damien Chazelle aim to show that original musicals aren't all tapped out" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Los Angeles Times. Erişim tarihi: 1 Şubat 2017
 38. ^ "'La La Land' Soundtrack Details" 19 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Film Music Reporter. 17 Kasım 2016. Erişim tarihi: 1 Şubat 2017
 39. ^ Jason Gay (14 Ekim 2016). "Emma Stone Takes the Biggest Leap of Her Career With La La Land" 1 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Vogue. Erişim tarihi 1 Şubat 2017
 40. ^ "'La La Land' Soundtrack Details" 19 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Film Music Reporter. 17 Kasım 2016 Erişim tarihi: 1 Şubat 2017
 41. ^ Vivarelli, Nick (June 20, 2016). "Damien Chazelle's 'La La Land' to Open Venice Film Festival in Competition" 8 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Variety. Retrieved June 20, 2016.
 42. ^ "La La Land" 24 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Venice Film Festival. Retrieved August 30, 2016.
 43. ^ Hammond, Pete (September 1, 2016). "Telluride Film Festival Lineup: 'Sully', 'La La Land', 'Arrival', 'Bleed For This' & More" 14 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved September 1, 2016.
 44. ^ Nolfi, Joey (July 27, 2016). "Toronto Film Festival 2016: Magnificent Seven, La La Land to screen" 22 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Entertainment Weekly. Retrieved August 30, 2016.
 45. ^ "La La Land" 25 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. BFI London Film Festival. Retrieved September 10, 2016.
 46. ^ Hipes, Patrick (20 Ekim 2016). "'La La Land' Added As AFI Fest Centerpiece Gala" 21 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved October 20, 2016.
 47. ^ Sneider, Jeff (April 30, 2015). "'Power Rangers,' Kristen Stewart's 'American Ultra' Land Release Dates" 2 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. TheWrap. Retrieved August 20, 2015.
 48. ^ Lang, Brent (7 Mart 2016). "Ryan Gosling, Emma Stone Musical 'La La Land' Grabs Oscar Season Debut" 14 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Variety. Retrieved March 13, 2016.
 49. ^ a b D'Alessandro, Anthony (September 23, 2016). "'La La Land' Shuffles Back One Weekend In December Rollout" 24 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved September 23, 2016.
 50. ^ Anthony D'Alessandro (December 10, 2016). "How 'La La Land' Director Damien Chazelle, His Team & Lionsgate Faced The Music & Resurrected The Original Hollywood Musical" 9 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved December 11, 2016.
 51. ^ Pamela McClintock (December 9, 2016). "Weekend Box Office: 'Office Christmas Party' Wins Friday; 'La La Land' Soars" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. Retrieved December 11, 2016.
 52. ^ Scott Mendelson (December 10, 2016). "Box Office: 'Office Christmas Party' Topped Friday, But 'La La Land' Nabbed Festive $300K" 30 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Forbes. Retrieved December 11, 2016.
 53. ^ Brian Brooks (December 11, 2016). "'La La Land' Dances To Year's Best Box Office Theater Average" 23 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. Retrieved December 12, 2016.
 54. ^ "'Rogue One' Flying To $152M+ Weekend; 'Collateral Beauty' A Career B.O. Low For Will Smith: PM Update" 12 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com.
 55. ^ "With 'Fences,' 'La La Land' Enter Top 10 As 'Rogue One' & 'Sing' Rule Holiday – Monday AM Update" 16 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com.
 56. ^ "'Rogue One' Doesn't Want To Fall To 'Hidden Figures' As Winter Storm Helena Closes Theaters" 16 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com.
 57. ^ "'Hidden Figures' Stays Smart, But Why Are So Many Movies Bombing Over MLK Weekend?" 12 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com.
 58. ^ "Is Controversy Impacting 'A Dog's Purpose' At The Box Office?" 19 Ağustos 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com.
 59. ^ "La La Land (2016)" 23 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Rotten Tomatoes. Erişim tarihi: 29 Ocak 2017
 60. ^ [2]"La La Land yorumları" 25 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Metacritic. Erişim tarihi: 29 Ocak 2017
 61. ^ Travers, Peter (6 Aralık 2016). "'La La Land' Review: Magical Modern-Day Musical Will Sweep You Off Your Feet" 28 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Rolling Stone. Erişim tarihi: 29 Ocak 2017
 62. ^ Phillips, Michael (15 Aralık 2016). "'La La Land' review: Stone, Gosling light up Damien Chazelle's romantic reverie" 15 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Chicago Tribune. Erişim tarihi: 29 Ocak 2017
 63. ^ Bradshaw, Peter (31 Ağustos 2016). "La La Land review: Ryan Gosling and Emma Stone shine in a sun-drenched musical masterpiece" 19 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Guardian. Erişim tarihi: 29 Ocak 2017
 64. ^ Mick LaSalle La La Land film yorumu http://www.sfgate.com/movies/article/Beautiful-hopeful-La-La-Land-is-one-of-the-10786350.php 5 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2017
 65. ^ Mehmet Açar Aşıklar Şehri film yorumu: Sinema, caz ve aşk 2 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (1 Ocak 2017) Habertürk Erişim tarihi: 29 Ocak 2017
 66. ^ "Oscars Nominations 2017: The Complete List of Nominees" 24 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. 24 Ocak 2017. Retrieved January 24, 2017.
 67. ^ Lee, Ashley (8 Ocak 2017). "Golden Globes: 'La La Land' Breaks Record for Most Wins by a Film" 12 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. Retrieved January 12, 2017.
 68. ^ Ritman, Alex (9 Ocak 2017). "BAFTA Awards: 'La La Land' Leads Nominations" 10 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. Retrieved January 10, 2017.
 69. ^ a b "Golden Globes 2017: The Complete List of Nominations" 5 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. December 12, 2016. Retrieved December 12, 2016.
 70. ^ a b c "La La Land Leads with 12 Nominations for the 22nd Annual Critics' Choice Awards" 30 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Critics' Choice. December 1, 2016. Retrieved December 1, 2016.
 71. ^ Graham, Adam (December 14, 2016). "Local critics: 'Moonlight', 'Manchester' best of 2016" 16 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Detroit News. Retrieved December 15, 2016.
 72. ^ a b "The 2016 WAFCA Awards Nominations" 17 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. December 3, 2016. Retrieved December 4, 2016.
 73. ^ "Santa Barbara Film Festival to Honor Ryan Gosling and Emma Stone as Performers of the Year" (İngilizce). Awards Daily. 18 Kasım 2016. 19 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 74. ^ "Venice Film Festival: Golden Lion To 'The Woman Who Left'; Tom Ford's 'Nocturnal Animals', Emma Stone Take Major Prizes – Full List" 11 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Deadline.com. September 11, 2016. Retrieved September 11, 2016.
 75. ^ "SAG Awards 2017: The Complete List of Nominations" 3 Haziran 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. December 14, 2016. Retrieved December 14, 2016.
 76. ^ THR Staff (December 13, 2016). "Australian Academy Unveils Nominees for AACTA International Awards" 15 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Retrieved December 14, 2016.
 77. ^ "The 2016 Chicago Film Critics Association Award Nominees" 20 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Chicago Film Eleştirmenleri Birliği. December 11, 2016. Retrieved December 12, 2016.
 78. ^ "20th Annual OFCS Awards Nominations" 28 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Çevrimiçi Sinema Eleştirmenleri Topluluğu. December 27, 2016. Retrieved December 27, 2016.
 79. ^ Paul Sheehan (3 Ocak 2017). "ACE Eddie Awards 2017: Full list of nominations includes Oscar frontrunner 'La La Land'" 4 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Gold Derby. Retrieved January 3, 2017.
 80. ^ "Tom Ford, Marc Platt & Kenneth Lonergan to be Honored" 3 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Hollywood Film Awards. 19 Ekim 2016. Retrieved November 2, 2016.
 81. ^ "Houston Film Critics Society Nominations – 'The Nice Guys' and Rebecca Hall Get a Deserved Boost" 20 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. AwardsCircuit.com. December 13, 2016. Retrieved December 15, 2016.
 82. ^ Kilday, Gregg (29 Kasım 2016). "Satellite Awards Nominees Revealed" 29 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. Retrieved November 29, 2016.
 83. ^ St. Louis Film Eleştirmenleri Birliği
 84. ^ McNary, Dave (2 Kasım 2016). "'La La Land' Scores Three Hollywood Music in Media Nominations" 3 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Variety. Retrieved November 3, 2016.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]