Akıl Defteri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akıl Defteri
Memento
Memento film posteri
Yönetmen Christopher Nolan
Yapımcı Jennifer Todd
Suzanne Todd
Senarist Öykü: Jonathan Nolan
Senaryo: Christopher Nolan
Oyuncular Guy Pearce
Carrie-Anne Moss
Joe Pantoliano
Müzik David Julyan
Kurgu Dody Dorn
Dağıtıcı Summit Entertainment
Cinsi Sinema filmi
Türü Gerilim-Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 2000, ABD
Çıkış tarih(ler)i 5 Eylül 2000 (Venedik)
Amerika Birleşik Devletleri 16 Mart 2001
Türkiye 27 Temmuz 2001
Süre 113 dk.
Dil İngilizce
Bütçe $9 milyon
Hasılat $39.7 milyon

Akıl Defteri (özgün adı: Memento), Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen, 2000 yılı Amerikan yapımı psikolojik gerilim filmidir. Nolan filmin senaryosunu, kardeşi Jonathan Nolan tarafından yazılmış kısa hikâye "Memento Mori"den uyarlamıştır. IMDb'de tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer almaktadır.[1] BBC tarafından yayımlanan ve dünya çapında 117 film eleştirmenin görüşleriyle oluşturulan "21. Yüzyılın En İyi Filmleri" listesinde 25. sırayı almıştır.[2]

Memento, özellikle de doğrusal olmayan kurgusuyla Nolan'a büyük beğeni getirmiştir. Filmin sondan başa doğru ilerleyen kurgusu, anlatıcının "gerçek zamanlı" hikâyesiyle iç içe geçer. Nolan bu kurguyla izleyiciyi hafıza sorunu olan ana karakterin koltuğuna oturtmayı amaçlamıştır. İzleyici olayları ana karakterle eş-zamanlı olarak yaşar ve gelişmeleri onunla birlikte keşfeder.[3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Memento, eski bir sigorta müfettişi olan ve ender rastlanan bir unutkanlık hastalığına (anterior grade memory loss) yakalanan, karısının öldürüldüğü andan itibaren yeni hiçbir olayı hatırlamayan Leonard'ın hikâyesini anlatır. Leonard kim olduğunu bilmesine ve geçmişini hatırlamasına rağmen yeni bir anı sahibi olamamaktadır. Bir yandan hafıza sorunuyla baş etmeye çalışırken bir yandan da intikam almak için karısının katilini aramaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IMDb Top 250" [IMDb En İyi 250 Film]. 27 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2016. 
  2. ^ "The 21st Century's 100 greatest films" [21. yüzyılın en büyük 100 filmi] (İngilizce). 24 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2016. 
  3. ^ "Remembering Where it All Began: Christopher Nolan on Memento". Creative Screenwriting. 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

}}