İçeriğe atla

1917 (film, 2019)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1917
YönetmenSam Mendes
YapımcıSam Mendes
Pippa Harris
Jayne-Ann Tenggren
Callum McDougall
Brian Oliver
YazarSam Mendes
Krysty Wilson-Cairns
OyuncularGeorge MacKay
Dean-Charles Chapman
Mark Strong
Andrew Scott
MüzikThomas Newman
Görüntü yönetmeniRoger Deakins
KurguLee Smith
Yapım şirketiDreamWorks Pictures
Reliance Entertainment
New Republic Pictures
DağıtıcıUniversal Pictures
Entertainment One
CinsiSinema filmi
TürüTarihî savaş
Çıkış tarih(ler)i25 Aralık 2019 (ABD)
10 Ocak 2020 (Birleşik Krallık)
Süre119 dakika
ÜlkeABD
Birleşik Krallık
Dilİngilizce
Bütçe90-100 milyon Amerikan doları
Hasılat384,9 milyon ABD doları

1917, Sam Mendes tarafından yönetilen ve yapımcılığı üstlenilen, 2019 yapımı bir İngiliz savaş filmidir. Mendes, filmi Krysty Wilson-Cairns ile birlikte yazdı. Film, Mendes'in baba tarafından dedesi Alfred'in I. Dünya Savaşı sırasındaki hizmetine dair anlattığı hikâyelerden kısmen ilham almıştır. Film, Almanların Hindenburg Hattı'na çekilmesi ve Alberich Operasyonu sırasında geçmektedir ve iki İngiliz askeri Will Schofield (George MacKay) ve Tom Blake'in (Dean-Charles Chapman) umutsuz bir saldırıyı iptal ettirmek için önemli bir mesajı iletme görevlerini takip eder. Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Claire Duburcq, Colin Firth ve Benedict Cumberbatch de yardımcı rollerde yer almaktadır.

Proje Haziran 2018'de duyuruldu ve MacKay ile Chapman Ekim ayında, diğer oyuncular ise Mart ayında kadroya katıldı. Çekimler, Nisan'dan Haziran 2019'a kadar Birleşik Krallık'ta gerçekleşti ve görüntü yönetmeni Roger Deakins ile editör Lee Smith, filmin tamamının iki sürekli çekim olarak görünmesini sağlamak için uzun çekimler kullandı.

1917, 4 Aralık 2019'da Birleşik Krallık'ta prömiyerini yaptı ve 25 Aralık'ta Universal Pictures tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde, 10 Ocak 2020'de ise Entertainment One tarafından Birleşik Krallık'ta sinemalarda gösterime girdi. Film, eleştirel ve gişe başarısı elde ederek dünya çapında 384 milyon dolar hasılat yaptı. 92. Akademi Ödülleri'nde on dalda aday gösterildi ve üç ödül kazandı, ayrıca birçok başka ödül aldı.

6 Nisan 1917'de havadan yapılan keşifler, Batı Cephesi'nin kuzey Fransa'daki bir kesiminden geri çekilen Alman ordusunun geri çekilmediğini, İngilizleri topçu ateşiyle ezmek için bekledikleri yeni Hindenburg Hattı'na doğru stratejik bir geri çekilme gerçekleştirdiğini gözlemlemiştir. Telefon hatlarının kesik olduğu İngiliz siperlerinde, iki genç İngiliz onbaşı, Somme gazisi William Schofield ve Tom Blake, General Erinmore tarafından Devonshire Alayı 2. Taburu'ndan Albay Mackenzie'ye, ertesi sabah Blake'in teğmen kardeşi Joseph de dahil olmak üzere 1.600 askerin hayatını tehlikeye atacak planlı bir saldırıyı iptal eden bir mesaj iletmekle görevlendirilir.

Schofield ve Blake terk edilmiş Alman siperlerine ulaşmak için kimsenin olmadığı bir bölgeden geçerler, ancak Schofield yolda sol elinden yaralanır. Bir yeraltı kışlasında, Almanlar tarafından yerleştirilmiş bir tuzak teli keşfederler, bu da bir fare tarafından tetiklenir; patlama neredeyse Schofield'ı öldürür, ancak Blake onu kurtarır ve ikisi kaçar. Terk edilmiş bir çiftlik evine varırlar ve burada bir Alman uçağı Müttefik uçaklarıyla girdiği it dalaşında düşürülür. Schofield ve Blake yanmış pilotu enkazdan kurtarır. Blake, Schofield'ı pilota su getirmesi için ikna eder. Schofield arkasını döndüğünde pilot Blake'i bıçaklar. Schofield pilotu vurarak öldürür ve pilot ölürken Blake'i teselli ederek görevi tamamlayacağına ve Blake'in annesine mektup yazacağına söz verir. Blake'in yüzüklerini, künyesini ve Erinmore'un mektubunu alarak oradan geçen bir İngiliz birliği tarafından yakalanır.

Écoust-Saint-Mein yakınlarındaki yıkılmış bir kanal köprüsü İngiliz kamyonlarının geçmesini engeller ve Schofield onlarla ayrılmayı seçer. Tek başına karşıya geçmek için köprüden geriye kalanları kullanır ve bir keskin nişancının ateşi altında kalır. Karşılıklı atışlarda Schofield keskin nişancıyı yaralar ve ilerler, bunun üzerine kendisi ve keskin nişancı aynı anda birbirlerini vurur; keskin nişancı öldürülürken Schofield miğferinden vurulur ve bayılır. Gece uyanır ve kasabanın işaret fişekleriyle aydınlatılmış yıkıntıları arasında ilerler. Bir Alman askerinden kaçtıktan sonra, bir bebekle saklanan Fransız bir kadın bulur. Kadın onun yaralarını tedavi eder ve Schofield ona konserve yiyeceklerini ve çiftlikten aldığı sütü verir. Kadının yalvarmalarına rağmen Schofield, yakındaki bir saatin sesini duyduktan ve zamanın tükenmekte olduğunu anladıktan sonra oradan ayrılır. Alman askerleriyle karşılaşır, birini boğarak öldürür ve bir nehre atlayarak takipten kurtulur. Kiraz çiçekleri dökülürken nehir onu taşır. Nehir kıyısına ulaşmadan önce bir şelalenin üzerinden sürüklenir. Ormanda, saldırının son dalgasında yer alan 2. Devonların D Bölüğünü bulur. Bölük cepheye doğru ilerlemeye başladığında, Schofield Albay Mackenzie'ye ulaşmaya çalışır.

Siperlerin Mackenzie'ye zamanında yetişemeyeceği kadar kalabalık olduğunu fark eden Schofield, piyadeler hücuma geçtiği sırada "tepeye" çıkar ve açık savaş alanında İngiliz siper hattına paralel olarak koşmaya başlar. Mesajı okuyan ve isteksizce saldırıyı iptal eden Mackenzie ile buluşmak için zorla içeri girer. Schofield Blake'in kardeşini arar ve onu bulur, ilk dalganın arasındadır ve kanlar içindedir ama zarar görmemiştir. Schofield Joseph'e görevi ve Tom'un ölümü hakkında bilgi verir, Tom'un yüzüklerini ve künyesini verir. Joseph kardeşi için çok üzgündür ama çabaları için Schofield'a teşekkür eder. Schofield annelerine Tom'un kahramanlıkları hakkında yazmak için izin ister, Joseph de kabul eder. Yorgun düşen Schofield yakındaki bir ağacın altına oturur ve karısı ile çocuklarının fotoğraflarına bakar.

Ön Yapım 18 Haziran 2018'de Amblin Partners ve New Republic Pictures'ın projeyi satın aldığı duyuruldu, Sam Mendes'in yönetmenlik yapacağı ve Krysty Wilson-Cairns ile birlikte senaryoyu yazacağı açıklandı. Tom Holland'ın Eylül 2018'de filmde başrol için çaba gösterdiği ancak nihayetinde yer almadığı, çünkü Nisan 2019'da Chaos Walking filmi için yeniden çekimler yapma zorunluluğu olduğu bildirildi. Ekim 2018'de Roger Deakins'in görüntü yönetmeni olarak Mendes ile yeniden bir araya geleceği belirlendi. George MacKay ve Dean-Charles Chapman aynı ay başroller için görüşmelere başladı. Thomas Newman, Mart 2019'da müziği bestelemek üzere işe alındı. Aynı ay içinde Benedict Cumberbatch, Colin Firth, Mark Strong, Richard Madden, Andrew Scott, Daniel Mays, Adrian Scarborough, Jamie Parker, Nabhaan Rizwan ve Claire Duburcq yardımcı rollerde kadroya katıldı.[1]

  1. ^ "Frankenstein: Benedict Cumberbatch (NT)". Frankenstein: Benedict Cumberbatch. 2011. doi:10.5040/9781350935020. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]