Gülün Adı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gülün Adı
The Name of the Rose
Gülün Adı
YönetmenJean-Jacques Annaud
YapımcıBernd Eichinger
SenaristUmberto Eco (Roman)
OyuncularSean Connery
Christian Slater
Michael Lonsdale
F.Murray Abraham
Ron Perlman
Valentina Vargas
MüzikJames Horner
Görüntü yönetmeniTorino Delli Colli
Stüdyo20th Century Fox
DağıtıcıWarner Brothers
TürüPolisiye,Dram
Yapım yılı1986, İtalya,Fransa,Almanya (Ortak)
Süre126 dakika
Dilİngilizce
Bütçe33 milyon $

Gülün Adı, İtalyan yazar Umberto Eco'nun aynı isimli romanının sinemaya uyarlanan filmi. Yönetmenliğini Jean-Jacques Annaud'un üstlendiği film, İtalya, Fransa, Almanya ortak yapımı (1986). Film, roman kadar geniş yankı yapmasa da, kitaba olan ilgiyi artırmış, Baskerwille'li rahip William rolünde Sean Connery'yi görmek, izleyiciyi ayrıca memnun etti. Senaryo romana sadık bir şekilde uzun diyaloglardan, betimlemelerden uzak, cinayetler, bilgiye olan tutku, ihtiraslar üzerine kurulmuştur. Film genelde başarılı bulunmuş, romana gelen aşırı yorumların tersine başarılı bir uyarlama yönünde olmuştu. Konusu Orta Çağ İtalyası'nda geçen film, biri diğerinden ilginç karakterlerle, manastırın, romandaki o ilginç atmosferini izleyiciye iyi yansıtmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Konusu, 14.yy'ın Avrupası'nda, siyasi bir çalkantının olduğu zamana denk gelir. İmparator ve papalık makamının yetki savaşı, kilisenin halk üzerindeki etkisi, halkın kiliseye olan bakışı, Hristiyan tarikatlar arası sürtüşmeler, bilgiye olan açlık, ihtiraslar ve özellikle de romanında ana teması olan cinayetler, üzerine yapılmış polisiye bir yapım.

Fransiskenler'in lideri Cesenalı Michelle'in, İsa ve Havarileri'nin yoksul olduğunu, yoksul bir yaşam sürmenin gerektiğini söylemesinin ardından, imparator, Fransiskenler'e karşı bir yakınlık hisseder. Oysa Papa XXII. İoannes, tüm tezlerini yetki ve varlık üzerine kurmuştur.

İtalya'nın kuzeyinde bir manastırda cinayet işlenmiştir. Saygın ve bilgili bir Fransisken olan Baskerwilleli rahip William (Eski sorgucu), olayı araştırmak üzere imparator tarafından görevlendirilir. Babası tarafından, rahip William'ın yanına eğitilmesi için verilen genç rahip Melkli Dom Adso da bu görevde hazır bulunur.

(Baskerwille'li William) Sean Connery ve (Melk'li Dom Adso) Christian Slater.
Filmden bir kare.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryosunu oluşturan romana gelen aşırı eleştiriler filmine pek yansımadı. Film genelde başarılı bulununmuş, yorumlar genelde '' filmi daha iyi, romanı daha iyi '' gibi görüşler üzerine olmuştu. Bu belki de, romanın eleştiriye maruz kalan konularına fazla değinilmeyip, ayıklanarak yapılmasının bir sonucu olabilir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Manastır

Diğerleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Torun, Cihat (1987). "Gülün Adı: Ortaçağ'dan Çağdaş Görüntüler". Parantez:Kültür ve Sanat Dergisi, sayı 2, sayfa 32.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]